۲۱ آذر ۱۳۹۶   ۰۷:۵۲    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
سالروز عملیات حاج عمران و رشادت های رزمندگان بروجردی
کاوه گودرزی- عمليات حاج عمران يكي از عمليات‌هاي بسيار مهم و حساس است و از نظر راهبردي يكي از مهم‌ترين فرازهاي دفاعي ملت مسلمان ايران خصوصاً دلاور مردان لرستانيسالروز عملیات حاج عمران و رشادت های رزمندگان بروجردی و بالاخص رزمندگان گردان شهر ما بروجرد در قالب دو گردان ثارالله و شهدا مي‌باشد صورت كلي چيستي و چرائي اين عمليات به اين نحو است كه دشمن بعثي و در رأس آن استكبار جهاني به تلافي فتح فاو تصميم به تصرف شهرهاي مهران و سردشت مي‌گيرد متاسفانه با تهاجمي گسترده موفق به تصرف شهر مهران مي‌شود اما تلاش او در تصرف شهر سردشت به دليل دستگيري نيروهاي گشتي و شناسائي دشمن ناكام مي‌ماند دشمن مكار از اين رو تصميم گرفته است .

ضمن عبور از ارتفاعات استراتژيك (راهبردي) حاج عمران شهرهاي نقده و پيرانشهر را تصرف كند به همين منظور 12000 نيروي تازه نفس با پشتيباني چندين گردان توپخانه به منطقه گسيل كرده و قصد دارند به خطوط پدا فندي رزمندگان اسلام حمله كنند و با حمله‌اي وسيع در اين نقطه از مرز جمهوري اسلامي ضمن تصرف شهرهاي نقده و پيرانشهر با استفاده از ارتفاعات مشرف به اين شهرها تا اروميه از نظر وسعت ديد نظامي اشراف پيدا كرده و از ارتفاعات اين منطقه جهت پرتاب موشك و سلاح‌هاي زمين به زمين قلب كشور اسلامي‌مان را مورد اصابت قرار داده و توان دفاعي ملت مسلمان دلاور ما را به چالش بكشاند از اين رو فرماندهان لايق و دلاور سپاه اسلام ضمن درك عميق و شايسته از اين موضوع تصميم به تعديل كردن توان تهاجمي دشمن گرفته و جهت مقابله با اين توان تهاجمي تيپ و لشگرهاي مختلف سپاه و ارتش را به منظور ضربه زدن به توان دشمن به منطقه گسيل مي‌كنند . قبل از ما ، سه گردان از نيروهاي تيپ 110 شهيد محمد بروجردي با دشمن درگير شده و تلفات بسياري را به دشمن وارد كرده است ما كه براي شناسايي منطقه عملياتي وارد منطقه شديم كوه و دشت را مملو از اجساد سربازان عراقي ديديم .


از جمله يگان‌هاي عمل كننده در اين مأموريت ، تيپ57 حضرت ابوالفضل (ع) از استان لرستان است . به تبع تيپ 57 حضرت ابوالفضل (ع) گردان شهرما به استعداد تقريبي 300 نفر در اين عمليات عضو دارند كه از اين تعداد نيرو 32 نفر شهيد 98 نفر مفقودالاثر كه بعدها شهيد يا اسير بودن آنان به خانواده‌هاي آنان اعلام مي شود و تعداد 120نفر از اين نيروها مجروح و زخمي مي‌شوند خود نويسنده در اين عمليات حضورداشته است و با برخي از رزمندگان شاخص در اين عمليات مصاحبه‌اي انجام داده كه به شرح ذيل به سمع و نظر مباركتان مي‌رسد .

برادر عبدالحميد خدا شناس بعنوان فرمانده گردان ثارالله در اين عمليات خاطرات خود را اين‌چنين بيان مي‌كند : بدليل ترك منطقه دربنديخان در زمان انجام عمليات والفجر 9 ( منطقه سليمانيه عراق) و واگذاري اين منطقه به نيروهاي بومي كُرد چند ارتفاع مهم واستراتژيك در اين منطقه سقوط كرده و به دست نيروهاي عراقي افتاده است ما قصد داريم جهت باز پس‌گيري همين ارتفاعات در منطقه دربنديخان اقدام به عمليات نظامي كنيم .

به همين منظور تعدادي از گردان‌هاي تيپ 57 از جمله گردان شهدا در اين منطقه مستقر شده‌اند با پيگيري‌هاي مستمر رزمندگان اطلاعات و عمليات فرماندهان متوجه مي شوند كه دشمن قصد دارد از منطقه عملياتي حاج عمران به داخل كشور اسلامي‌مان نفوذ كند از اين رو به گردان ثارالله دستور داده شد تا جهت عمليات در منطقه عملياتي حاج عمران حضور پيدا كند .
سالروز عملیات حاج عمران و رشادت های رزمندگان بروجردی
چند روزي است كه به بچه‌هاي گردان اسلحه و تجهيزات انفرادي تحويل شده است اما هيچ كدام مهمات تحويل نگرفته‌اند روز 27/2/65 همه نيروهاي گردان به وسيله 14 دستگاه اتوبوس و يك دستگاه ميني‌بوس به منطقه حاج عمران اعزام و بعد از پيمودن 24 ساعت راه بدون وقفه از انديمشك تا نقده به شهر نقده رسيديم همه نيروهاي گردان در مسجدي واقع در شهر نقده به استراحت مي‌پردازند . يكي دو شب قبل از عمليات به رسم خاص جنگ ، فرماندهان گردان‌ها گروهان‌ها و دسته‌ها جهت آشنايي با منطقه عملياتي وارد منطقه شده ، همه منطقه را ديد زده و شناسايي مي‌كنند.

فرماندهان گردان ثارالله كه به وسيله دو دستگاه لندكروز به خط مقدم مي‌رسند هنگام پياده شدن از لندكروز پاي يكي از فرماندهان دسته گردان پيچ خورده و به شدت آسيب مي‌بيند (شهيد محمد رضا لدني با همان وضعيت در عمليات شركت مي‌كند و به شهادت مي رسد) .

به بچه‌ها قبلاً سفارش كرده بودم چنانچه در زير پاي دشمن قرار گرفتيم و هنگام انفجار در اطراف نيروها كسي زخمي يا مجروح شد نبايد سر و صدا كنند با اصابت و انفجار چندين گلوله در زير پاي دشمن تعدادي از نيروها مجروح و شهيد شدند بچه‌ها بياد سفارشم بودند و با وجود درد و رنج ناشي ازتركش‌ها و لزوم امداد رساني به نيروهاي مجروح كوچكترين سروصدايي نكردند . تنها چند نفر موجي به دليل آسيب روحي و رواني كمي سر و صدا كردندكه با درايت ساير نيروها ساكت شدند و بحمدالله ، دشمن متوجه حضور رزمندگان گردان در زیر پای خودش نشدبه هزار مشقت و مرارت به پشت خط رسيديم و از آنجا به وسيله چند دستگاه لندكروز به مسجد نقده رفتيم وقتي در مسجد مستقر شده و آماري از نيروهاي گردان گرفتم از گردان فقط 30 يا 40 نفر نيرو باقي مانده بود كه آن هم اكثراً مجروح و يا موجي بودنند به نحوي كه گردان 300 نفره‌اي كه با حدود 13 يا 14 دستگاه اتوبوس به جبهه اعزام شده بودند تنها با يك اتوبوس برگشتند .
سالروز عملیات حاج عمران و رشادت های رزمندگان بروجردی
يك شب قبل از برگشتن تصميم گرفتيم به خط برگرديم و شهدايمان را به پشت خط منتقل كنيم تنها 28 نفر نيروي سالم در اختيار داشتيم وقتي با هماهنگي مسئولين قرارگاه و تيپ وارد منطقه شديم با توجيه مسئولين اطلاعات و عمليات قرارگاه متوجه شديم كه دشمن استحكامات زيادي را در منطقه ايجاد كرده است بنحوي كه ممكن است اين 28 نفر را نيز مجبور باشيم از دست بدهيم به ناچار با كوهي از اندوه و غم به عقب برگشتيم وقتي از حاج‌عمران به بروجرد برگشتيم در شهر غوغايي بپا شد عاشورا تكرار شده بود دو گردان ثار الله و شهدا در اين عمليات شركت كرده بودند مردم قهرمان‌پرور بروجرد بيشترين شهيد را در طول جنگ در اين عمليات داده بودند . گردان شهدا هنوز به شهر برنگشته بود و در حال انجام عمليات بود بچه هاي گردان شهدا نيز بعد از انجام عمليات در يكي از همان ارتفاعات حاج عمران با تلفات بالايي به شهر بر مي‌گردد تنها در يك روز در ماه رمضان سال 65 تعداد 32 پيكر مطهر از شهدايي كه با سختي در حين جنگ به عقب منتقل شده بودند در شهر بروجرد تشيع شدند .

سالروز عملیات حاج عمران و رشادت های رزمندگان بروجردی
تعداد زيادي از بچه‌هاي رزمنده پاسدار و بسيجي تا ساليان سال مفقودالاثر بودند تا بعدها كه خبر اسارت يا پيكر مطهر آنان به شهر منتقل شد فرماندهان جنگ در آن زمان اعتقاد داشتند كه تيپ 57 حضرت ابوالفضل (ع) تنها يگاني بوده كه توانسته است دشمن را در اين منطقه زمين‌گيركند .

مقام معظم‌رهبري كه در آن زمان رياست جمهوري اسلامي و رياست شوراي عالي دفاع را به‌عهده داشت طي پيامي كتبي از دلاورمردي رادمردان لرستاني تجليل كرد مسئولين جنگ به نقل از راديوهاي بيگانه بيان كرده بودند عراق تنها 6000 كشته و زخمي از بيمارستان شهركركوك ترخيص كرده است بنحوي كه رزمندگان دلاور اسلام به طرح آمريكايي دفاع متحرك توسط ارتش عراق خاتمه مي‌دهد .
 
 
آخرين بروز رساني ( ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ )

نظرات  

 
+8 # علی شنبه, 26 ارديبهشت 1394 ساعت 15:59
اینا مرد بودم مرددددددددددد
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 # بروجردی مقیم تهران دوشنبه, 11 خرداد 1394 ساعت 08:21
با سلام و عرض ادب به روح پر فتوح شهدای عملیات حاج عمران،
پسرعموی مادرم، معلم شهید محمد معظمی گودرزی در این عملیات، گویا زخمی می شود. از معدود کسانی که از این عملیات بازگشتند کسی از سرنوشتش خبر نداشت حتی مشخص نشد که شهید شده یا اسیر.
تا اینکه چند سال پس از جنگ، در یکی از عملیات تفحص، پیکر پاک این شهید والامقام شناسایی و به نزد خانواده رنج دیده اش (پدر و مادر این شهید بزرگوار هم به رحمت خدا رفتند) بازگشت.
خدای قادر متعال این شهیدان مظلوم سرافراز را با سرور شهیدان اباعبدالله الحسین محشور فرماید. آمین
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+8 # محمد مهدی گودرزی يكشنبه, 27 ارديبهشت 1394 ساعت 15:57
این متن نوشته پدر جانباز من حاج کاوه گودرزی است . شما می توانید آن را در وبلاگ هم صف با ملائک پیدا کنید .

روزهای بروجرد: با سلام متاسفانه به دلیل اختلالات بوجود آمده در بلاگفا نتوانستیم به اصل نوشته مراجعه کنیم.
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+6 # رزمنده سه شنبه, 29 ارديبهشت 1394 ساعت 13:42
يا تشكر از گزارش خوبتان . بنده يكي از افراد حاضر در گردان ثارالله در آن زمان بودم كه افتخار مشاركت در عميلات حاج عمران را دارم .خواهش ميكنم چنانچه عكس ويا فيليمي از اين عمليات در ارشيو دارديد برا بنده ارسال فرماييد
بسيار سپاسگذار خواهم بود
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 # شایان جمعه, 01 خرداد 1394 ساعت 14:45
امروز ما همه گردان ثاراللهیم...
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
-3 # یاسر کرمی دوشنبه, 25 خرداد 1394 ساعت 13:41
امیدوارم روزی به جای دروغ ، فرافکنی و قهرمان پروری به ظاهر فرماندهان، واقعیت عملیات حاج عمران برملا شود تا مشخص شود چه کسانی با خیانت به خون پاک انبوه جوانان بروجردی این عملیات، اکنون از باافتخار خاطره سازی می کنند!!! آیا آن روز فرا می رسد؟
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 # ع پنجشنبه, 08 مرداد 1394 ساعت 18:58
آنها خودشان گفته اند برای خدا رفته اند آن وقت تو برای آنها نیت تنظیم می کنی!

این هم وصیت نامه آنها:

http://shohadayedaneshjoo-lorestan.ir
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # ش سه شنبه, 17 فروردين 1395 ساعت 11:50
شهید تیمور معظمی گودرزی هم در وصیت نامه اش

گفته برای خدا و دفاع از اسلام رفته

این ها دست از خون شهدا هم برنمیدارند.
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # نوری پنجشنبه, 13 اسفند 1394 ساعت 23:11
جنگ نقاط شکست و پیروزی دارد که ناشی از کمبود اطلاعات است. اگر در جایی پیروزی بدست نمی اید از ارزش های فداکاران کم نمیکند.منظور از ذکر فداکاری ها قهرمان پروری ظاهری نیست. همه انها قهرمانند که از خانواده بریدند و جان را در طبق اخلاص نهادند و صادقانه تا پای مرگ ایستادند. برای دفاع نمیشد به دلیل کمبود اطلاعات پا پس کشید تا دشمن جلوتر بیاید. اگر اشتباهی هم صورت گرفته باشد نه عمدی بوده است و نه از سر جاه طلبی. هر کس ان روزها را دیده باشد که هرکسی به فردایش امیدی نداشت حرف مرا تایید میکند. خواهشمندم با عباراتی این چنین, مردان مرد را ازرده نکنید.
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 # محمدی جمعه, 29 خرداد 1394 ساعت 17:25
سلام بنده در این عملیات افتخار داشتم جزء نیروهای گردان شهدا به فرماندهی برادران شهید میر شاکری های باشم اگه دو باره متولد بشم بازم دوست دارم توی همین گردان کنار بقیه دوستانم از این آب و خاک دفاع کنم .توی این عملیات من مجروح شدم و نصرت اله مردی از دو ستان نزدیکم شهید شد جای همه شهدا خالیست اما راهشان ادامه دارد وهرگز ار راهی که رفتیم پشیمان نیستیم
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # کاظم يكشنبه, 14 تير 1394 ساعت 23:50
سلام
پدر من مصیب مالک رئوف در منطقه حاج عمران به شهادت میرسد.
خیلی دوستدارم با همرزماش از نزدیک صحبت کنم
تاریخ شهادتشون 65/4/18 میباشد
اونطور که شنیدم از عملیات شناسایی برمیگشتن که مورد اثابت ت کش خمپاره قرار میگیرن.
واقعا دوستدارم بشنوم از حالات و اخلاق و روحیات پدرم
دورادور شنیدم بسیار ادم شادی بودن
ممنون میشم
این شمارمه09334847420
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # ع پنجشنبه, 08 مرداد 1394 ساعت 18:55
خاطراتی بهمن امرایی از شهید تیمور معظمی گودرزی
این یادداشت ها را رزمنده عزیز برادر بهمن امرایی از کوهدشت لرستان در نظرات وبلاگ نوشته اند.


جمعه 8 مهر1390 ساعت: 11:49
یادداشت ۱توسط:بهمن امرایی

تاریخ شهادت این مرد خدا(شهید تیمور معظمی گودرزی)درتاریخ شب دوم خرداد شصت و پنج درمنطقه عملیاتی حاج عمران به عنوان آرپی جی زن وباسمت بسیجی داوطلب بوده است .اگر اطلاعات دیگری از این بزرگوار خواستید به شما خواهم داد .عکس های زیادی ازایشان در منطقه عملیاتی دارم. روزانه برای او وبه نیابت از ایشان قرآن می خوانم .اگر خدا قبول کند. خوشا به سعادتش که مرگ سرخ رانتخاب کرد.راه اوراه سرخ حسین است وما بدبخت ها مانده ایم با کوله باری از گناه.خدا رحم کند.خدا توفیق بدهد از خون او وهمه شهدا دفاع کنیم ومدیون خون شهدا وامام شهدا وخانواده آنان نشویم . خداشاهد است هرگز اورافراموش نکرده ونمیکنم گاهی عکس هایم رابا او میبنم وحسرت وغبطه میخورم.خداوند به پدر ومادرش صبر عنایت فرماید وروح خودش را باشهدای کربلا قرین ومحشور فرماید.آمین .تیمور جان به خدا خیلی دلتنگ تو هستم .فکر نکن تورادر دعاها ویاخاطره ها فراموش می کنم.کاش من باتوشهید می شدم.توبردی وما باختیم.والسلام.علی عبادا لله صالحین.رحمت خدا برتوباد.

منبع :
http://pirenouh.blogfa.com
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # رضا يكشنبه, 02 اسفند 1394 ساعت 08:27
پدر بنده هم در این عملیات ها حضور داشتند و از رشادت این مردان خدا زیاد تعریف کرده. ابراهیم کاوند
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.