۲۹ بهمن ۱۳۹۶   ۰۸:۱۸    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
خانه تاریخی مغیث الاسلام در سایه بی مهری در حال تخریب تدریجی /فرماندار حرکتی کند+تصاویر
روزهای بروجرد- بی پناهی و بی‌خانمانی دیار خانه‌های تاریخی حکایت این روزهای شهر زیبایی‌های معماری ایرانی اسلامی است، جایی که شاهد ریزش برگ‌هایی از تاریخ زیبای معماری این دیار است تا قابلیت‌های منحصر به فرد شهر خانه ‌های تاریخی آیت‌الله بروجردی و طباطبایی‌ها همچنان در حسرت شکوفایی باقی بماند.

به گزارش خبرنگار مهر، شهر تاریخی بروجرد که به لحاظ تنوع آثار تاریخی یکی از شهرهای مطرح کشور محسوب می‌شود به دیار خانه‌های تاریخی شهرت دارد، جایی که مطابق برخی آمار بیش از 50 خانه تاریخی را در یک مجموعه به هم پیوسته و منسجم گردهم آورده است.

این خانه‌های تاریخی به عنوان ظرفیتی منحصر به فرد در قلب بافت تاریخی 280 هکتاری بروجرد قرار گرفته است تا همچنان ساختار محلات قدیمی این شهر حفظ شود به طوریکه به رغم همه تغییرات صورت گرفته در چهره شهرهای امروزی همچنان بافت قدیمی بروجرد حکایت زیبایی از معماری ایرانی - اسلامی را روایت می‌کند.

 بروجرد با ظرفیت این خانه‌های تاریخی در کنار دیگر بناهای کم نظیری که در بافت 280 هکتاری قدیمی این شهر وجود دارد می تواند به عنوان یک شهر توریستی با رد پایی از گذشته‌های زیبای معماری این مرز و بوم به جهانیان معرفی شود به طوری که بسیاری از مشتاقان به سبک معماری ایرانی - اسلامی به خود فرامی خواند.

حکایتی از خانه تاریخی حضرت آیت‌الله العظمی بروجردی تا مجموعه طباطبایی‌ها

خانه‌های تاریخی بروجرد از خانه سراسر نور و معنویت مرجع شیعیان جهان آیت‌الله العظمی بروجردی گرفته تا مجموعه خانه‌های تاریخی طباطبایی‌ها هر کدام آثاری ارزشمند از زیبایی و تاریخ این شهر هستند که به "دیار فرزانگان" شهرت ملی دارد.

 اهمیت خانه های تاریخی و بافت قدیمی این شهر تا آنجاست که طی سال‌های گذشته بارها بر ضرورت معرفی شهردار بافت تاریخی بروجرد تاکید شده تا زمینه حفاظت و حراست از این مجموعه کم‌نظیر فراهم شود، موضوعی که به رغم سالها غفلت به نظر می رسد در مسیر تحقق قرار گرفته است.

و اما نگرانی‌ها در مورد بافت تاریخی بروجرد به عنوان یکی از قدیمی‌ترین بافت‌های تاریخی کشور آنجا اوج می‌گیرد که طی سالهای گذشته شاهد تخریب و واگذاری برخی خانه های تاریخی این شهر بوده‌ایم، موضوعی که به دلیل توقف مرمت برخی از این خانه‌ها نگرانی را در زمینه از دست رفتن این میراث ارزشمند دو چندان کرده است.

 متاسفانه این روزها به علت کمبود اعتبارات برای مرمت بناهای تاریخی بروجرد، حال این آثار و به ویژه خانه‌های تاریخی این شهر تاریخی اصلا خوب نیست به طوریکه به اعتقاد فعالان حوزه میراث فرهنگی نیاز به مرمت فوری این بناها احساس می‌شود.

قدم زدن دلهره آمیز در میان زیبایی های معماری ایرانی اسلامی

اوج نگرانی در این زمینه آنجاست که برخی از این خانه‌های تاریخی به دلایل متعدد به تملک میراث فرهنگی بروجرد نیز نرسیده است تا مشکلات برای حفظ و احیای آنها دوچندان شود.

 از میان این خانه‌های تاریخی در مسیر افول به سراغ یکی از آنها رفتیم، مشتی که می تواند نمونه خروارها مشکلات خانه های تاریخی لرستان باشد، ظرفیتی که در صورت استمرار غفلت از دست خواهند رفت.

سراغ خانه تاریخی مغیث‌الاسلام طباطبایی می‌رویم که به عنوان یکی از خانه‌های تاریخی شاخص این شهرستان پس از سال‌ها تملک توسط میراث فرهنگی هنوز شرایطی برای میزبانی از گردشگران و علاقه مندان ندارد.

این بنای ارزشمند در دل بافت تاریخی بروجرد در کوی صوفیان و در مجموعه‌ای کم‌نظیر با نام طباطبایی‌ها واقع شده است، ورود به این خانه تاریخی و مشاهده ریزشهای صورت گرفته نگرانمان می‌کند تا با دلهره در فضای زیبای این بنا قدم بزنیم، این بنای تاریخی که عملیات مرمت آن به علت کمبود اعتبار متوقف شده در خطر ریزش قرار دارد.

 این تنها خانه تاریخی در خطر بروجرد نیست ولی به طور قطع یکی از با ارزش ترین خانه های تاریخی این شهر تاریخی محسوب می شود که هنوز متولیان امر نتوانسته اند آن را حتی به مردم شهرستان بروجرد معرفی کنند.

هنرنمایی های استادکاران بروجردی در خانه های تاریخی
خانه تاریخی مغیث الاسلام طباطبایی به لحاظ سبک معماری از داشته های غنی زمان خود حکایت ها دارد، فضاهای تعریف شده در این خانه زیبا کمترین تغییر و تصرف را به خود دیده و مشتمل بر دو بخش بیرونی و اندرونی است.

 از فضاهای خانه تاریخی مغیث الاسلام می توان به مطبخ، اتاق های شاه نشین، مهتابی، حمام اختصاصی و ... اشاره کرد. تزئینات این بنا در قالب کاشی کاری، گچ بری، ارسی، نقاشی بر روی سقف است به طوریکه تزئینات ماهرانه سقف در کنار ظرافت اجرای ارسی ها هنرنمایی استادکاران درودگر بروجردی را به حد قابل توجهی چشمگیر کرده است.

با این همه زیبایی، آوار خانه در کنار ریزشهای متعدد آن، شیشه های شکسته پنجره ها، فروریختن کاشی کاری ها و گچ بری ها و تخریب بخشی از نقاشی های این بنای تاریخی که ثبت ملی هم شده است دل دوستداران میراث فرهنگی این دیار را به درد می آورد.

آیا فرماندار بروجرد ورود می کند ؟
اگر چه در سال جاری با اعتبارات قطره چکانی مرمت این خانه تاریخی آغاز شد اما کمبود اعتبارات و پرسنل به لحاظ نفر  در اداره میراث فرهنگی بروجرد زنده نگه داشتن این اثر ارزشمند تاریخی را کمی مشکل و شاید غیر ممکن کند به هر روی این خانه تاریخی یک ظرفیت برای شهر تاریخی بروجرد است ظرفیتی که می تواند گویای سطح توقع زندگی مردمان این دیار در طول تاریخ باشد خانه ای که یافتن مشابه آن به جرات در غرب ایران کمی سخت و شاید غیر ممکن است به هر روی نیاز است فرماندار محترم بروجرد کمی توجه اش را به سمت میراث فرهنگی و گردشگری بروجرد جلب کند چرا که ضمن ارتقاءسطح گردشگری می تواند زمینه ورود سرمایه گذار بخش خصوصی برای ایجاد مراکز اقامتی و تفریحی را فراهم آورد و این خود به نوعی تولید شغل است .
اما متاسفانه با تعقیب اخبار فرماندار محترم بروجرد گویا هیچ گونه علاقه ای به سمت آثار تاریخی و گردشگری بروجرد دیده نمی شود که این نوع رفتار کمی شهروندان بروجردی را نسبت به این قضیه حساس و نگران می‌کند و امید می رود فرماندار ویژه بروجرد با ورد خود به بحث میراث فرهنگی این شهر تاریخی از این نگرانی ها بکاهد و شکوفایی این ظرفیت را در کارنامه خود بگنجاند.
 
خانه مغیث الاسلام- روزهای بروجرد 
 خانه تاریخی مغیث الاسلام در سایه بی مهری در حال تخریب تدریجی /فرماندار حرکتی کند بی پناهی و بی‌خانمانی دیار خانه‌های تاریخی حکایت این روزهای شهر زیبایی‌های معماری ایرانی اسلامی است، جایی که شاهد ریزش برگ‌هایی از تاریخ زیبای معماری این دیار است تا قابلیت‌های منحصر به فرد شهر خانه ‌های تاریخی آیت‌الله بروجردی و طباطبایی‌ها همچنان در حسرت شکوفایی باقی بماند. به گزارش خبرنگار مهر، شهر تاریخی بروجرد که به لحاظ تنوع آثار تاریخی یکی از شهرهای مطرح کشور محسوب می‌شود به دیار خانه‌های تاریخی شهرت دارد، جایی که مطابق برخی آمار بیش از 50 خانه تاریخی را در یک مجموعه به هم پیوسته و منسجم گردهم آورده است. این خانه‌های تاریخی به عنوان ظرفیتی منحصر به فرد در قلب بافت تاریخی 280 هکتاری بروجرد قرار گرفته است تا همچنان ساختار محلات قدیمی این شهر حفظ شود به طوریکه به رغم همه تغییرات صورت گرفته در چهره شهرهای امروزی همچنان بافت قدیمی بروجرد حکایت زیبایی از معماری ایرانی - اسلامی را روایت می‌کند.  بروجرد با ظرفیت این خانه‌های تاریخی در کنار دیگر بناهای کم نظیری که در بافت 280 هکتاری قدیمی این شهر وجود دارد می تواند به عنوان یک شهر توریستی با رد پایی از گذشته‌های زیبای معماری این مرز و بوم به جهانیان معرفی شود به طوری که بسیاری از مشتاقان به سبک معماری ایرانی - اسلامی به خود فرامی خواند. حکایتی از خانه تاریخی حضرت آیت‌الله العظمی بروجردی تا مجموعه طباطبایی‌ها خانه‌های تاریخی بروجرد از خانه سراسر نور و معنویت مرجع شیعیان جهان آیت‌الله العظمی بروجردی گرفته تا مجموعه خانه‌های تاریخی طباطبایی‌ها هر کدام آثاری ارزشمند از زیبایی و تاریخ این شهر هستند که به
خانه مغیث الاسلام-روزهای بروجرد 
خانه مغیث الاسلام-روزهای بروجرد 
خانه مغیث الاسلام-روزهای بروجرد 
خانه مغیث الاسلام-روزهای بروجرد 
خانه مغیث الاسلام-روزهای بروجرد 
خانه مغیث الاسلام-روزهای بروجرد 
خانه مغیث الاسلام-روزهای بروجرد
خانه مغیث الاسلام-روزهای بروجرد 
 خانه مغیث الاسلام-روزهای بروجرد
خانه مغیث الاسلام-روزهای بروجرد 
خانه مغیث الاسلام-روزهای بروجرد 
 
 
 
 
آخرين بروز رساني ( ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ )

نظرات  

 
-1 +17 # ehsan چهارشنبه, 22 بهمن 1393 ساعت 18:10
واقعا این شهر چقدر بدبخت شده
هرشهری چنین خانه هایی داشت مرکز توریست ایران شده بود
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # شهروند شنبه, 04 آذر 1396 ساعت 07:09
فاتحه این شهر را بخوانید
رحم الله تعالی من قرأالفاتحۀ مع الصوات
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+12 # سپر چهارشنبه, 22 بهمن 1393 ساعت 22:18
با سلام ،احسان جان شهرهای دیگر صاحب دارند شهرما صاحب نداره هرکه برا خودش ...
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 +12 # نوید پنجشنبه, 23 بهمن 1393 ساعت 01:09
اگر بروجرد در این بحث سرمیه گزاری کنه قول می دم چنان رشدی کنه که مراکز استان ها نکنن ولی می ترسن از رشد بروجرد
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 # محمد سه شنبه, 12 اسفند 1393 ساعت 22:34
فکرنکنم فرماندار این خانه هارا دیده باشه توی این مدت نشنیدم (تاحالا) ازآثارتاریخی بروجرد چیزی بیان کننه.
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # محمود يكشنبه, 03 خرداد 1394 ساعت 11:21
با ديدن اين تصاوير دل هر ايراني به درد مي آيد. شهري با اين قدمت و آثار متنوع تاريخي حال و روز خوبي ندارد.متاسفانه قدر اين ارزش ها را نمي دانيم. اين بناها هويت تاريخي و سرمايه هاي اين شهر هستند.كه به راحتي در حال نابود شدن هستند.چه كسي پاسخگوي اين ظلم تاريخي خواهد بود؟
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # همشهری چهارشنبه, 25 فروردين 1395 ساعت 14:27
دردراازهرطرف بخوانی درداست امان ازشهر بی صاحب
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.