۲۹ بهمن ۱۳۹۶   ۰۸:۱۹    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
حکمرانی پادشاه فصلها در دیار خانه های تاریخی+تصاویر
روزهای بروجرد- شهرستان بروجرد به عنوان دیار خانه های تاریخی با قدم زدن پادشاه فصل ها این روزها اوج گرفته است تا کوچه باغ های شهر میزبانی باشکوه برای علاقمندان به زیبایی های این فصل سال باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از ویژگی های شهر تاریخی بروجرد "باغ شهر" بودن آن است که ظرفیت کم نظیری را برای جذب گردشگران از جای جای کشور فراهم آورده است، گردشگرانی که می توانند در حال و هوای کوچه باغ ها و خانه های تاریخی شهر هنرنمایی پاییز را به نظارت بنشینند.

پاییز بروجرد-روزهای بروجرد

کوچه باغ ها با توجه به ویژگیهای کالبدی و معماری شهر تاریخی بروجرد همواره جزء جدا نشدنی شهرسازی و معماری شهر بوده اند به گونه ای که  بخشی از آثار تاریخی ثبت شده در بروجرد  به تکیه باغات بروجرد مربوط می شود که نمونه متفاوت از باغات ایرانی به لحاظ طراحی هستند.
پاییز بروجرد-روزهای بروجرد

از گذشته تا به امروز مردم شهر بروجرد برای رهايی از تنش‌های زندگی روزمره و تجديد قوا به کوچه باغات این شهر پناه می برند و از طبیعت برای گرفتن آرامش روحی بهره های فراوانی را می گیرند
پاییز بروجرد-روزهای بروجرد

اگرچه امروز بخش مهمی از باغات درون شهر بروجرد تخریب شده و بخشی دیگری از باغات این باغ شهر مورد تهدید ساخت و ساز شهری قرار گرفته و در این زمینه نظارت و پیشگیری جدی صورت نمی گیرد ولی همچنان این کوچه باغات هستند که زیبایی خاص خود را در فصول مختلف بخصوص پاییز در معرض نمایش می گذارند.

پاییز بروجرد-روزهای بروجرد

فصل پاییز نمایشی ترین زمان اکران کوچه باغات بروجرد است که ضمن طراوت و زیبایی های خیره کننده اکثر رنگهای گرمی بخش زندگی را در دامن خود پرورانده است تا ضمن جذب گردشگران، حال و هوای شهر را زیبایی دوچندان بخشد.
 
پاییز بروجرد-روزهای بروجرد 
به اعتقاد کارشناسان گردشگری کوچه باغات بروجرد در فصل پاییز ظرفیت نا آشنا و مغفول در حوزه گردشگری این شهر محسوب می شوند که به نظر برای تبلیغ آن در سطح گسترده ضمن فعالیت های رسانه ای و تبلیغاتی باید از نابودی این ظرفیت جلوگیری شود.

از طراحی کوچه باغات این شهر کاملا مشهود است که باغات تنها اقتصاد محور نبوده و توجه به زیباسازی بصری در فصول مختلف نیز مد نظر بوده است به طوریکه در این باغات درختان غیر بارور فراوانی از جمله چنار، کاج سرو، بید مجنون، صنوبر و... نیز دیده می شود.

پاییز بروجرد-روزهای بروجرد

از سوی دسیگر وجود درخچه هایی از جمله زالزالک وحشی که در گویش بروجردی "گیورچ" نامیده می شود و انواع یاس نسترن، رُز، گل محمدی و...جذابیت این کوچه باغها را دوچندان کرده است.

کوچه باغات بروجرد که به لحاظ اقتصادی نیز ارزشمند محسوب می شود دارای درختان و درختچه های باروری چون گردو، به، گلابی، سیب، گیلاس، آلبالو، زردآلو، آلو، تاکستان، خرمالو، فندق، تمشک و...است.

پاییز بروجرد-روزهای بروجرد

این کمربند سبز و در فصل پاییز رنگارنگ علاوه بر ارزش اقتصادی بالا و تولید میوه و ثمرات باغی، در فصول مختلف نقش تلطیف کننده هوا و ریه های شهر را هم به عهده داشته و با وجود این انبوه اشجار تابستانهای بسیار خنک و فضای دلنشینی در کنار مجموعه مسکونی شهر به وجود آورده اند.

در این راستا به منظور جذب گردشگران به فضای این کوچه باغ ها و باغات تاریخی باید سرمایه گذاری جدی از سوی مسئولان صورت گیرد تا ضمن معرفی این جاذبه ها زمینه استفاده هرچه بیشتر از این ظرفیت ها فراهم شود.

پاییز بروجرد-روزهای بروجرد

در این راستا حرکت هایی نیز صورت گرفته است اما همچنان نیازمند پیگیری جدی متولیان امر در حوزه میراث فرهنگی و شهرداری است.

در آخرین اقدام صورت گرفته مسئولان رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر بروجرد از تملک کامل باغ دیده وَر برای ایجاد باغ خانواده در این شهر خبر داد.

پاییز بروجرد-روزهای بروجرد

فرزانه کردی که با خبرنگار مهر گفتگو می کرد در این رابطه اظهار داشت: باغ خانواده "دیده وَر" در باغی تاریخی از بقایای کوچه باغ های بروجرد با درختانی متنوع و کهنسال توسط شهرداری بروجرد ایجاد خواهد شد.

وی بیان داشت: این باغ در گذشته یکی از باغ های زیبا و مشهور شهر نیز بوده است که دارای یک عمارت تاریخی مربوط به دوران قاجار به نام "تکیه باغ دیده بر" است که سالها پیش به ثبت آثار ملی رسیده است.

پاییز بروجرد-روزهای بروجرد

وی یادآور شد: یک دانگ از این باغ در محدوده عمارت تاریخی در تملک اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان بروجرد قرار دارد که با توجه به سیاستهای هم جهت میراث فرهنگی این شهرستان با شهرداری بروجرد در زمینه گردشگری زمینه ایجاد فضای مناسب برای بازدید گردشگران از این باغ منحصر به فرد ایرانی فراهم می شود.

بنابر این گزارش تکیه باغات بروجرد با توجه به معماری درونگرای خود دارای طراحی منحصر به فرد از باغات ایرانی هستند که دارای جذابیت های فراوان برای علاقمندان به شیوه های زندگی گذشتگان در این منطقه به حساب می آیند

پاییز بروجرد-روزهای بروجرد

به هر روی این ظرفیت ارزشمند شهر تاریخی بروجرد که نتیجه تفکرات اقتصادی و گردشگری گذشتگان این دیار بوده امروز بر کالبد وجودی و هویت شهر تاریخی بروجرد هنرمندانه تاثیر گذار است و می تواند ظرفیت خوبی برای سرمایه گذاری دولت و شهرداری بروجرد در بخش توسعه و حفاظت باغات برای جذب گردشگر از یک سو و تولید متنوع محصولات باغی از سوی دیگر باشد.
پاییز بروجرد-روزهای بروجرد 
آخرين بروز رساني ( ۱۲ آذر ۱۳۹۳ )

نظرات  

 
+16 # مصدق السلطنه پنجشنبه, 13 آذر 1393 ساعت 11:05
زنده باد شهرم....بروجرد بهتر از جانم...
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+14 # نوید پنجشنبه, 13 آذر 1393 ساعت 11:10
کوچه باغات داره نابود میشه امان از مدیرانی که این ظرفیت را درک نمی کنند
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+12 # مرتضی جمعه, 14 آذر 1393 ساعت 20:04
بی نظیره،این طبیعت باید حفظ بشه،نباید با تغییر کاربری به خونه و... تبدیل بشن.
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # بروجرد نابود شده دوشنبه, 01 دي 1393 ساعت 07:56
افسوس از اين همه زيبايي که اسير بي کفايتي برخي مديران شده
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # AMIR دوشنبه, 22 دي 1393 ساعت 22:52
سلام ، مطلب خیلی جالب توجه بود ولی تصاویر فوق العاده هستند دست نویسند وعکاس که اینهمه ذوق وسلیقه دارند دردنکه.اما اینکه بگیم مسئولین کم کاری کردن درسته اما مردم و تشکل های مردمی درمقابل زیاده خواهان ونابودکنندگان واقعی چقدر ایستان. من تمام نوجونیم راتوی طبیعت کوچه باغهای بروجرد ازاین همه زیبایی لذت بردم وازاین تصاویر بوی کوچه باغی راحس میکنم باورکنیدتوی دنیا مردم مانع سوء استفاده کنندگان وتخریب کننده های طبیعت میشن حتی بیش ازدولتها .تلاش همه لازمه
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # رحمتی شنبه, 03 مرداد 1394 ساعت 17:54
“هریک نهالی را بکاریم”
نشسته در افقهای نگاهم
شکوه پهنه زیبای جنگل
مشامم را هماره می نوازد
هوای پاک و روح افزای جنگل
**
درختان صف به صف در ابر و باران
بسوی آسمانها قد کشیده
به روی گیسوان سبز آنها
زلال ِ قطره ی شبنم چکیده
**
بهاران در حضور خرمِ خویش
تجلی می کند از تار و پودش
پس از باریدن باران همیشه
طراوت می تراود از وجودش!
**
درآواز قشنگ رود وبرکه
بیا تا مثل جنگل سبز باشیم
دل خود را برای “جشن رویش”
میان وسعت جنگل بپاشیم
**
زجنگل تازه بودن را نگیریم
بیا تا حرمتش را پاس داریم
برای وسعت این مخمل سبز
بیا هریک نهالی را بکاریم
شاعر:یدالله گودرزی
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.