۲۲ آذر ۱۳۹۶   ۰۳:۰۶    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
بزرگان تاریخ معاصر بروجرد؛ معتضد الدوله ( بروجردی ) و همسرشان زیبنده خانم مهران
معتضد الدوله ( بروجردی ) و  همسرش زیبنده خانم مهران

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
مرحوم حسن رفاهی مهران ( معتضد الدوله ) از بزرگان بروجردی تاریخ معاصر  ایران

فرهاد داودوندی فرهاد داودوندی- بروجرد : خانواده مهران یکی از خاندان های معروف بروجرد و لرستان میباشند و  بزرگ این خاندان مرحوم حسن رفاهی مهران است که در سال 1251 شمسی در بروجرد بدنیا آمد .

پدرش مرحوم غلامحسین خان و مادرش خدیجه خانم که زنی مُدبر بود نام داشتند . غلامحسین خان مدتی در شهرهای درجه دوم حاکم بود . حسن رفاهی مهران ، در سالهای وبا و قحطی در زمان قاجاریه پدر و مادر را از دست داد و باتفاق سه برادر و خواهد خود در سن هجده سالگی بروجرد را ترک گفته و در تهران مقیم شد .

 تحصیلات مقدماتی را طبق معمول زمان از علوم رایج زمان فرا گرفت و به زودی در نگارش نامه ها به شیوه استادان خط ، نظیر میرزا غلامرضا تسلط پیدا کرد و شیوه نامه نگاریش دل پسند بود و بقول آن زمان خط و ربط داشت و در نتیجه در دستگاه شاهزاده وجیه الله میرزا وزیر جنگ و برادر عین الدوله صدراعظم وقت به سمت منشی گری استخدام شد . او در ابتدا لقب " ساعد دیوان " داشت و سپس به لقب  " حاج معتضد الدوله " ملقب شد . گویا اتابک این لقب را از ناصر الدین شاه برای او گرفته بود .   

وی در جوانی با بانوئی از خاندان ضرابی ها موسوم به زیبنده خانم از اهالی کاشان وصلت نمود که حاصل این پیوند 13 فرزند بود که تعدادی در طفولیت به امراض گوناگون فوت نمودند . در موقع فوت مرحوم معتضد الدوله هفت پسر فرزند باسامی زیر باقی ماندند : حسین ، محسن ، جعفر ، سعید ، احمد ، مسعود و مجید .
 
آخرين بروز رساني ( ۰۹ تير ۱۳۹۱ )

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.