۲۱ آذر ۱۳۹۶   ۱۵:۱۷    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
تفسیر رئیس قوه قضائیه از مفهوم "آتش به اختیار"
روزهای بروجرد- تعبیر "آتش به اختیار" در عرصه فرهنگی یعنی دلسوزان انقلاب خصوصاً جوانان نباید به دلیل کم کاری احتمالی برخی مسئولان، کارهای فرهنگی را بر زمین بگذارند. البته اجرای فرمان آتش به اختیار، متوقف بر تشخیص درست موضوعات و فهم صحیح مسائل است.
 
رئیس قوه قضائیه در جلسه مسئولان عالی قضایی با تسلیت شهادت جمعی از هموطنان در جریان حوادث تروریستی اخیر در مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) و همچنین آرزوی بهبودی هرچه سریعتر برای مصدومان این حادثه، تصریح کرد: جمهوری اسلامی در طول حیات خود همواره در مقابل حکومتهای سلطه و اذناب منطقه ای آنها ایستاده و اجازه نداده است که رویاهای آمریکا و دولت های دست نشانده آن خصوصاً حکام خبیث سعودی در جهت حمایت از تروریست ها و اقدام علیه جریان مقاومت در منطقه محقق شود و همین امر هزینه های سنگینی را بر آنان تحمیل کرده است بنابراین طبیعی است که دولت های جنایتکار در پی ضربه زدن به جمهوری اسلامی باشند.
 
در ادامه گزیده سخنان آملی لاریجانی را بخوانید:

 • {با اشاره به واکنش کاخ سفید به حوادث تروریستی تهران،} چنین واکنشی را نشان دهنده حمایت آشکار آمریکا از تروریست ها است  و چنین موضع گیری لکه ننگی بر دامان حکومتهای مدعی دفاع از حقوق بشر و مقابله با تروریسم است. خوشبختانه آمریکا و اذناب منطقه ای آن امروز چهره واقعی خود را بیش از گذشته آشکار کردند و مشخص شد کسانی که در کنار یکدیگر به حمایت از تروریسم می پردازند و رقص شمشیر می کنند، داعش بین المللی هستند.
 • سلاطین و حکام خبیث سعودی تهدید کرده بودند که جنگ را به داخل ایران می کشانیم، مطمئن باشند که چنین تخیلی هرگز محقق نخواهد شد زیرا جمهوری اسلامی با وحدت و حضور مردم و همچنین خودباوری ملی که بزرگترین سرمایه اجتماعی کشور است در مقابل هر گونه عامل تهدید کننده ملی ایستاده است و ننگ ابدی بر  پیشانی کشورهای حامی تروریسم به ویژه آمریکاست که با لحن وقیحانه ای در بیانیه خود، ایران را مستحق چنین جنایاتی دانسته اند.
 • کارنامه ایران در زمینه مبارزه با تروریسم کاملاً روشن است اما کشورهای سلطه و دولت های مورد حمایت آنها در منطقه چه عملکردی در این زمینه داشته اند؟ آنها دروغ بزرگی به نام ائتلاف علیه داعش را ساخته و پرداخته کرده اند و از سوی دیگر از همین گروه تروریستی حمایت همه جانبه می کنند.
 • ما با صدای رسا اعلام می کنیم که آحاد ملت ایران و مسئولان با انسجام و هماهنگی بیش از پیش اجازه نمی دهند توطئه های دشمن در این کشور محقق شود و به حرکت اخیر نیز با اتحاد خود پاسخ قاطعی خواهند داد.
 • کشورهای اروپایی که مدعی ترین کشورها به لحاظ امنیتی هستند نیز گاه صحنه اقدامات تروریستی می شوند. ما از فرزندان ملت در وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی قدس سپاه، نیروی انتظامی، دادستان ها و قضات سراسر کشور سپاسگزاریم که با خنثی سازی موارد متعدد تهدید علیه امنیت کشور، جان خود را برای امنیت مردم به خطر می اندازند. بر همین اساس همگی باید پشتیبان این نیروهای ارزشمند نظام باشیم که گاهی در گمنامی کامل تلاش می کنند و بدون هیچ هیاهو و تبلیغاتی، امنیت کشور را تأمین کنند. البته متأسفانه گاهی برخی افراد در مقاطع مختلف با رفتار و گفتار خود، این نیروها را تضعیف می کنند که لازم است جداً از این امر اجتناب شود.
 •  {با اشاره به فرمایش‌های اخیر مقام معظم رهبری در حرم مطهر امام خمینی(ره) و همچنین در دیدار با دانشجویان} یکی از مهمترین نکات مورد تأکید رهبر معظم انقلاب، توجه جدی به حرکت انقلاب، مواضع صریح امام و ارزش های اصیل انقلاب بود که لازم است همه دلسوزان فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و ... به این مسئله توجه داشته باشند. نباید اجازه دهیم تاریخ انقلاب فراموش شود. به ویژه نسل های جدید باید از مسیر حرکت انقلاب و ارزش هایی که انقلاب بر مبنای آن به پیروزی رسید، آگاه باشند. لذا اجازه نخواهیم داد که این ارزشها و اندیشه‌های انقلابی از حافظه و ذاکره ملت ایران زدوده شود.
 • {با اشاره به هشدار مقام معظم رهبری مبنی بر مراقبت نسبت به عوض نشدن جای جلاد و شهید در تاریخ انقلاب}: گاه برخی افراد تحلیل هایی از دهه شصت ارائه می کنند که کاملاً در این تحلیل ها جای ظالم و مظلوم عوض می شود. چنین تحلیل هایی دقیقاً همانند همان تفکری است که می گوید ایران به دلیل حمایت از تروریسم مستحق حمله تروریستی است. بنابراین از همه اهل فضل و دلسوزان آشنا با تاریخ انقلاب و همه کسانی که در صحنه انقلاب حضور داشته‌اند انتظار می رود که اجازه ندهند تاریخ انقلاب اسلامی تحریف شود.
 • {با اشاره به محور دیگر سخنان رهبر معظم انقلاب در زمینه مسائل فرهنگی}: انقلاب ما به معنایی یک انقلاب فرهنگی است و بر همین اساس دغدغه های فرهنگی رهبر معظم انقلاب در برهه های مختلف به صورت مستمر وجود داشته است. اگر اصل و اساس انقلاب که تحولات فرهنگی بوده است فراموش شود نوعی تحریف انقلاب رخ داده است. متاسفانه در برخی دوره ها دولت هایی بر سرکار آمدند که عملکردشان موجب این تحریف می شد. این دولت ها از جریان های روشنفکری بیمار حمایت می کردند. ما مشکلی با روشنفکری واقعی نداریم اما متاسفانه آن نوع روشنفکری بیمار، پرچم دار هر نوع تفکر مغایر با ارزشهای انقلاب بود. البته گاهی پسوند دینی هم برای آن می آوردند در حالیکه عملکرد آنها نشان می داد از شدیدترین نوع سکولاریسم دفاع می کنند. این اندیشه، دین را برای کنج خانه ها و در حد رابطه شخصی میان انسان و خدا می خواست که چنین امری با نص صریح قانون اساسی و محکمات انقلاب و نصوص مسلّم قرآن و سنت مخالف بود.
 • متاسفانه مدعیان روشنفکری در آن سالها با ولایت فقیه، تصورات ارزشی امام و همچنین بنیان های مسلم فرهنگی و مظاهر تدین مقابله می کردند. به عنوان مثال می گویند چه اشکالی دارد که حدود حجاب رعایت نشود؟ البته ما هم قبول داریم که ارزش های دینی فقط شامل حجاب نیست بلکه باید با سایر مظاهر فساد نظیر دروغ و دست اندازی به بیت المال نیز برخورد کرد اما این منافاتی با برخورد با دیگر مظاهر فساد از جمله بدحجابی ندارد و نباید به بهانه لزوم مقابله با یک فساد، مبارزه با فساد دیگر را تضعیف کرد.
 • {با اشاره به وظیفه دولت در قانون اساسی مبنی بر حمایت از ارزش های اخلاقی و مبارزه با مظاهر فساد و تباهی}: آحاد مردم، مسئولان و دلسوزان نظام باید توجه داشته باشندکه خط ارزش‌های اصیل انقلاب و فرهنگ انقلابی اسلامی به دست فراموشی سپرده نشود.
 • {با اشاره به تعبیر «آتش به اختیار» در سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب در جمع دانشجویان}: این تعبیر برای جوانان مومن بسیار پرمعنا است. آتش به اختیار در عرصه فرهنگی یعنی دلسوزان انقلاب خصوصاً جوانان نباید به دلیل کم کاری احتمالی برخی مسئولان، کارهای فرهنگی را بر زمین بگذارند بلکه باید همانند مجاهدین در مقابل قاعدین، در صف اول جهاد انقلابی حضور داشته باشند و در مسیر تحقق اهداف فرهنگی انقلاب و ارزشهای آن بکوشند. البته اجرای فرمان آتش به اختیار، متوقف بر تشخیص درست موضوعات و فهم صحیح مسائل است.
 • {با اشاره به تصویب سند 2030 یونسکو و گلایه های رهبر معظم انقلاب}: مباحث حقوقی مربوط به این سند از جمله میزان تعهدآور بودن و حق تحفظ ایران در مورد آن مجال دیگری را می طلبد منتها فرمایش مقام معظم رهبری ناظر به بحث دیگری است و آن اینکه وقتی کشور ما با اتکا به ارزشهای انقلابی و اسلامی خود دارای سند تحول آموزش است چه نیازی به اسناد دیگر دارد؟ در واقع به اعتقاد ایشان پیوستن به چنین اسنادی استقلال و خودباوری اصیل انقلابی و دینی را هدف قرار می دهد. فرمایش رهبر انقلاب، تاکید بر استقلال هویت فرهنگی کشور است. امیدواریم همه مسئولان و دلسوزان نظام به این فرمایشات توجه داشته باشند و موجبات ارتقای فرهنگی کشور را فراهم کنند.
 • گاهی انسان از نحوه بیان و مغالطه در برخی موضوعات تعجب می کند. آنچه در مورد سند 2030 برای قوه قضاییه آن هم استحضاراً و صرفاً جهت اطلاع ارسال شد، مصوبه هیئت وزیران مبنی بر تشکیل کارگروه ملی آموزش 2030 پس از امضای این سند بود و بر این اساس قوه قضاییه هیچ دخالت و اطلاعی پیرامون جزئیات و محتوای این سند نداشته است.
 • با بررسی سند ادعایی و ملاحظه تاریخ آن که 25 شهریورماه سال 95 است، به سادگی می توان دریافت که این مصوبه هیات وزیران، ماهها پس از بررسی سند 2030 و اتخاذ تصمیم پیرامون آن، صرفا  مربوط به تشکیل کارگروه ملی آموزش 2030 با مسئولیت وزارت آموزش و پرورش است که همانند سایر مصوبات هیات محترم وزیران در روزنامه رسمی منتشر و به دستگاههای ذی¬ربط ابلاغ شده است و در آن هیچ اثری از محتوا و جزئیات بیانیه "چارچوب اقدام برای آموزش" موسوم به سند 2030 به چشم نمی خورد.
 •  انتظار می رود که دولت محترم با خودداری از تبلیغات رسانه ای و بیان حرفهای مغالطه آمیز، مسئولیت کار خود را در این زمینه بر عهده گیرد و به دنبال پیدا کردن شریک جرم نباشد. امیدواریم با تاکیدات رهبر معظم انقلاب نیز همه دستگاه های مسئول، فارغ از بررسی دقیق و جدی مفاد مرتبط با سند 2030 مسیری را که رهبر معظم انقلاب ترسیم کرده‌اند دنبال کنند و مسئولان نیز در فضایی که نیاز به وحدت و همدلی دارد، از طرح برخی ادعاها که موجب اختلاف و مقابله میان قوا می شود پرهیز کنند.
 • حسب تصریح قرآن کریم، شب های قدر بهتر از هزار ماه هستند. هزار ماه بیش از هشتاد سال است که عمر یک انسان را شامل می شود. بر این اساس در شب های قدر می‌توان یک راه هشتاد ساله را یک شبه طی کرد.
 • فهم حقیقت لیله القدر به درک انسان از شناخت مراتب وجودی خود بازمی گردد. در شب قدر، «امر» بر قلب امام تنزل می کند و طبق روایات، همه حوادث سال به رویت و اطلاع امام عصر(عج) می رسد. این محل ظهور تنزل امر است. انسانها هر قدر به این واقعیت نزدیک‌تر شوند، «تنزل امر» برای آنها مشهودتر و حقایق وجودی برای آنها مکشوف‌تر خواهد شد.
 • گاهی دعاها مستجاب نمی شود غافل از اینکه خیر و سعادت انسان در استجابت آن نبوده و چه بسا استجابت آن موجب هلاک انسان می شده است. اما خداوند با رحمت و رأفت خود به بندگانش چنین دعایی را مستجاب نکرده است.
 • نهایت تمام این مناجات ها در شب های قدر و سایر اوقات و لحظات این است که خود را در محضر حق تعالی و تحت حکومت و سلطه او بدانیم و بابت ساعاتی که در نسیان و غفلت گذارنده ایم نزد او شرمنده باشیم.
 • اولین چیزی که باید در دعاهای خود طلب کنیم معرفت و محبت حق تعالی و شناخت طرق الی الله است که ان شاء الله با نیت خالص به دست خواهد آمد.
 • بر اساس این گزارش، ادامه بررسی ها پیرامون گزارش عملکرد دستگاه قضایی در ارتباط با اقتصاد مقاومتی و همچنین بحث و بررسی پیرامون برخی از مواد آیین نامه اصلاحی تعیین گروه های شغلی و ضوابط مربوط به ارتقای گروه و تغییر مقام قضات در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت.
آخرين بروز رساني ( ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ )

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.