۰۲ بهمن ۱۳۹۶   ۰۹:۰۵    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
دانش و فناوری
هفت کاری که نباید در اینترنت انجام دهیم
روزهای بروجرد- در این مطلب قصد داریم ۷ مورد از کارهایی را که باید از انجام آن ها در اینترنت خودداری کرد، بیان کنیم. در ضمن دلایل لزوم اجتناب از این کارها را نیز بیان خواهیم کرد.

به گزارش کلیک همه ما عادت های بدی مثل جویدن ناخن یا آب خوردن با بطری را داریم. این رفتارها عادات خوبی نبستند و باید آن ها را ترک کرد.

برخی از افراد در اینترنت و فضای مجازی هم عادات بدی دارند که باید آن ها را ترک کنند. در این مطلب قصد داریم به بیان ۷ مورد از کارهایی بپردازیم که هرگز نباید آن ها در اینترنت و فضای مجازی انجام دهید.

باور کردن مطالب کذب و کلیپ های ساختگی
تهیه کردن تصاویر جعلی و کلیپ های ساختگی کار سختی نیست. افراد زیادی هستند که می توانند با چند ترفند دیجیتالی و مطالب کذب، کاربران را فریب دهند. شما می توانید با مطالب کذب و کلیپ ها و تصاویر ساختگی چندین میلیون نفر کاربر را به راحتی متقاعد کنید؛ به عنوان مثال می توان شایعه خودکشی یک هنرمند معروف را به راحتی در فضای مجازی فراگیر کرد. مدتی پیش نیز افرادی با انتشار کلیپی که منبع اصلی آن مشخص نبود، کاربران ساده لوح را متقاعد کردند که با استفاده از یک دریل و سوراخ کردن گوشی آیفون ۷ می توانند جک هدفون را دوباره در این گوشی ایجاد کنند! (چنین چیزی ممکن نیست، اما این کلیپ ۱۵ میلیون بازدید داشت و حتی برخی از افراد ساده لوح با امتحان این کار به گوشی خود آسیب رساندند!)؛ بنابراین همیشه افرادی در فضای مجازی سعی می کنند به طرق مختلف افراد ساده لوح را فریب دهند.

چندی پیش یک خبر کذب در فضای مجازی منتشر شد که حاکی از آن بود که فیس بوک امکان مشاهده تصاویر و پست های کاربران خود را برای عموم مردم فراهم کرده است و با این کار حریم خصوصی افراد را نقض کرده است و در ادامه این خبر هم پست های ساختگی از طرف مردم مشاهده می شد که همه آن ها دربردارنده این مضمون بود که آن ها اجازه نمی دهند فیس بوک حریم خصوصی آن ها را نقض کند. در پایان نیز منبع معتبری برای خبر ذکر شده بود.

قطعا تشخیص مطالب کذب و ساختگی کمی دشوار است؛ اما توصیه ما این است هنگامی که در فضای مجازی با یک خبر شوکه کننده روبرو می شوید، قبلا از اینکه فورا آن را باور کنید، خبر مورد نظر را سریعا در اینترنت جستجو کنید تا از درست یا کذب بودن آن مطمئن شوید.

بی توجهی به روش امنیتی two-factor authentication در هنگام ایجاد یک حساب کاربری

ممکن است در هنگام ثبت نام در یک سایت و ایجاد یک حساب کاربری، سایت مورد نظر در حین مراحل ایجاد حساب کاربری از شما بخواهد برای افزایش امنیت حساب کاربری خود، از روش two-factor authentication یا تشخیص دو مرحله ای نیز استفاده کنید؛ اما برخی از کاربران به این قسمت توجهی نمی کنند و آن را سریعا رد می کنند که کار کاملا اشتباهی است.

بیشتر شرکت های بزرگ مانند آمازون، گوگل، مایکروسافت، فیس بوک و اپل هنگام ایجاد حساب های کاربری توسط کاربران برای دریافت سرویس های مختلف، از آن ها می خواهند برای افزایش امنیت حساب های کاربری خود، از روش امنیتی two-factor authentication نیز استفاده کنند که یک امر ضروری محسوب می شود.

چنانچه در هنگام ایجاد حساب کاربری خود این ویژگی را فعال کرده باشید، دسترسی هر فرد دیگری به حساب کاربری شما غیر ممکن می شود. برخی از سایت ها در هنگام ثبت نام و ایجاد حساب کاربری از کاربران می خواهند شماره تلفن همراه خود را نیز وارد کنند تا در صورتی که کاربر رمز عبور خود را فراموش کرد و درخواست یک رمز عبور جدید کرد، کدهای لازم از طریق پیام متنی برای آن ها ارسال شود؛ بنابراین توصیه می کنیم حتما در هنگام ثبت نام در این سایت ها این ویژگی امنیتی را فعال کنید. شما می توانید این ویژگی را در مدت بسیار کوتاهی فعال کنید.

استفاده از یک رمز عبور در چندین سایت
در گذشته کاربران از رمزعبورهای ساده استفاده می کردند؛ اما امروزه با گسترش حملات سایبری و افزایش مهارت هکرها، استفاده از یک رمز طولانی و پیچیده مانند JaYW1x%BuUnZ# یک ضرورت محسوب می شود؛ اما قطعا به یاد داشتن چنین رمز عبوری واقعاً دشوار است. حتی اگر کاربران بتوانند این رمزهای عبور را به راحتی حفظ کنند، به خاطر سپردن چندین رمز این چنینی واقعاً کار سختی است؛ اما با توجه به وجود تهدیدات امنیتی در سال های اخیر، استفاده از رمزهای عبور ساده اصلا کار درستی نیست؛ زیرا با این کار حساب کاربری خود را در معرض خطر جدی قرار می دهید. نکته ای دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که به هیچ وجه نباید از یک رمز عبور در چندین سایت استفاده کنید؛ زیرا در این صورت هکرها با دسترسی به رمز عبور یک حساب کاربری، به راحتی می توانند به سایر حساب های کاربری نیز نفوذ کنند.

همگام سازی تمام حساب های کاربری در شبکه های اجتماعی
مدیریت حساب های کاربری در شبکه های اجتماعی مختلف کار دشواری است. سرویس هایی همانند Buffer، Hootsuite و SproutSocial امکان مدیریت تمام حساب های کاربری خود در شبکه های اجتماعی را در یک داشبورد مدیریتی فراهم می کنند. برخی از کاربران یک پیام را برای ارسال در تمام شبکه های اجتماعی زمان بندی می کنند که کار واقعاً اشتباهی است. لازم به ذکر است نوع توییت ها در توییتر با نوع پست های فیس بوک ها کاملا تفاوت دارد و در مورد پیام های اینستاگرام و گوگل پلاس هم این موضوع صدق می کند.

شاید ارسال جداگانه پیام ها در هر یک از شبکه های اجتماعی و متناسب با ساختار آن ها، فرایند زمانبری باشد، اما در صورتی که این کار را انجام ندادید بعدا باید این کار را دوباره انجام دهید.

به اشتراک گذاری اطلاعات زیاد در مورد کودکان
به اشتراک گذاری چند تصویر بامزه از کودکان کار جالبی است و کاربران نیز از آن استقبال می کنند؛ اما به اشتراک گذاری اطلاعات بسیار شخصی آن ها کار خطرناکی است. با ذکر مثالی اهمیت این مسأله بیشتر برای شما مشخص می شود. فرض کنید کودک شما جایی باشد و شما همراه او نباشید و فردی به سراغ او بیاید و بگوید من همکار پدرت در فلان اداره هستم. پدرت با خودروی تویوتای مدل ۲۰۱۴ خود تصادف کرده است و از من خواسته است تو را به خانه خودتان در فلان خیابان ببرم و کودک خردسال هم وقتی می بیند تمام اطلاعاتی که آن فرد می دهد، درست است، فریب می خورد و همراه او می رود که می تواند عواقب واقعاً جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

امروزه افراد تبهکار به راحتی می توانند به نام کودکان و اطلاعات مربوط به شغل و همچنین اطلاعات بسیار شخصی شما دست پیدا کنند. برخی از افراد خطرناک حتی فعالیت های کودکان را زمانی که خارج از مدرسه هستند، نیز زیر نظر دارند. پس نباید به سادگی فرصت سوء استفاده را در اختیار این افراد قرار دهیم.

استفاده از شبکه  وای فای رایگان بدون لحظه ای فکر کردن در مورد عواقب آن
برخی از مردم با اشتیاق به شبکه های وای فای رایگان متصل می شوند و اصلا به عواقب آن فکر نمی کنند؛ اما آیا واقعاً این شبکه ها قابل اعتماد هستند؟ گاهی اوقات گوشی یا لپ تاپ ها شبکه های وای فای رایگانی با نام “CoffeeShop” یا نام های مشابه پیدا می کنند و کاربران با تصور اینکه این شبکه متعلق به یک کافی شاپ یا یک رستوران برای جذب مشتری است، با خیال راحت به آن متصل می شوند؛ اما حتی لحظه ای فکر نمی کنند که ممکن است این شبکه دامی از سوی هکرها برای دستیابی به اطلاعات شخصی آن ها باشد.

هکرها برای فریب دادن کاربران، برای شبکه های خود نام های گمراه کننده ای انتخاب می کنند و به محض اینکه کاربران قربانی به این شبکه ها متصل شدند، آن ها هر بار که کاربر دکمه ای از صفحه کلید را می زند، آن را کنترل می کنند و با ثبت دکمه های زده شده توسط کاربر، می توانند از آن ها برای دستیابی به اطلاعات شخصی کاربر استفاده کنند. همچنین هکرها از این طریق می توانند بدافزارهایی را در قالب فایل های آپدیت به دستگاه قربانی ارسال کنند و زمانی که فایل بدافزار نصب شد، هکر بدون آگاهی کاربر کنترل کامل دستگاه را در دست می گیرد. به همین دلیل توصیه می شود همیشه از یک شبکه خصوصی مجازی یا VPN استفاده کنید. VPN یک اتصال رمزگذاری شده به یکی از سرورهای خود ایجاد می کند و کاربر می تواند با استفاده از همان سرور به اینترنت متصل شود. به دلیل اینکه هنگام استفاده از VPN، اتصال کاربر به اینترنت رمزگذاری می شود، امکان دستیابی دیگران به اطلاعات کاربر وجود ندارد.

درگیر شدن در مشاجره های ایجاد شده در شبکه های اجتماعی
همه ما در شبکه های اجتماعی با رفتارهایی مواجه شده ایم که باعث عصبانیت ما شده است؛ مثلا ممکن است فردی پیامی برای ما ارسال کرده است که دربردارنده اطلاعات اشتباهی بوده است و ما را گمراه کرده است و یا فردی مطالبی را ارسال کرده است که حاوی نظرات غیر اخلاقی بوده است. توصیه می شود اصلا به این مطالب توجه نکنید و وقت خود را با بحث های بیهوده تلف نکنید.

وجود بحث و مشاجره در شبکه های اجتماعی چیز جدیدی نیست. حتی برخی از نظراتی که با نیت خوبی مطرح می شوند، منتقدانه و آزار دهنده به نظر می رسند. ممکن است دوستی ها پس از درگیر شدن در بحث ها و مشاجره های ایجاد شده در توییتر و فیس بوک، تضعیف شود. اگر با شخصی اختلاف نظر دارید، بهتر است رو در رو نظرات خود را با او در میان بگذارید و یا با تماس تلفنی این کار را انجام دهید؛ زیرا معمولا بحث و گفتگوهایی که در شبکه های اجتماعی مطرح می شوند، نتیجه خوبی ندارند.

یک توصیه مفید: کسب اطلاعات مفید در مورد داروها از طریق اینترنت
سایت های زیادی هستند که اطلاعاتی اولیه برای تشخیص داروهای مختلف در اختیار کاربران قرار می دهند، اما این موضوع اصلا برای پزشکان خوشایند نیست. این سایت ها باعث می شود کاربران دیگر مجبور نباشند، برای مراجعه به پزشک و کسب اطلاعات لازم در مورد یک دارو، مدت زیادی از وقت خود را در مطب پزشک تلف کنند.
آخرين بروز رساني ( ۲۳ آبان ۱۳۹۵ )
لپ تاپ بخریم یا کامپیوتر خانگی؟
روزهای بروجرد- بسیاری از ما روزانه ساعات بسیاری را با کامپیوتر سپری می‌کنیم و شاید انتخاب یک یا چند کامپیوتر مناسب در این زمینه بتواند برای بسیاری از ما مهم و باارزش باشد. زیرا بسیاری از کاربران نمی‌دانند که آیا یک کامپیوتر رومیزی برای آن‌ها مناسب است یا یک لپ‌تاپ؟! ما در این مقاله تصمیم داریم تا با معرفی مزیت‌های هر کدام، کاربران را در این زمینه یاری کنیم.


مزایای دسکتاپ نسبت به لپ‌تاپ

قدرت، قدرت و بازهم قدرت!

اگر شما نیز از جمله کاربرانی هستید که نیاز به قدرت بالایی در کامپیوتر خود دارید، بدون شک در این زمینه یک کامپیوتر رومیزی بسیار بهتر از یک لپ‌تاپ می‌تواند نیاز‌های شما را مرتفع سازد. البته بر کسی پوشیده نیست که لپ‌تاپ‌های بالا‌رده نیز سخت افزار بسیار قدرتمندی دارند اما میزان کارایی آن‌ها در این زمینه بسیار کمتر از کامپیوتر‌های رومیزی است و دلیل بسیاری از گیمر‌ها و طراحان برای انتخاب دسکتاپ نیز به همین موضوع باز می‌گردد.

سخت افزار جدید آمده است؟ به‌روز شوید!

یکی از اصلی‌ترین قابلیت‌های یک کامپیوتر رومیزی به ارتقا پذیری گسترده آن باز می‌گردد. یعنی شما بعد از خرید یک کامپیوتر می‌توانید در هر زمانی آن را ارتقا دهید و دیگر همانند لپ‌تاپ نیاز به تعویض کامل آن وجود ندارد و البته دست بازتری نیز در ارتقا سیستم خود دارید. باید بدین نکته نیز توجه داشت که لپ‌تاپ‌ها نیز می‌توانند ارتقا یابند اما این میزان به اندازه‌ای نیست که در کامپیوتر‌ها شاهد آن هستیم و کاربران در زمینه به‌روز رسانی سخت افزاری لپ‌تاپ‌ها تنها چند انتخاب محدود و البته سخت دارند.

دسترسی آسان به قطعات

شرایطی را تصور کنید که کامپیوتر شما به مشکلی سخت افزاری برخورده است و نیاز به تعویض قطعه‌ای دارد. در این حالت اگر کامپیوتر شما یک لپ‌تاپ باشد، کارتان زار است! باید دستگاه خود را به تعمیرکاران بدهید و چند روزی را معطل بمانید تا لپ‌تاپ شما را تعمیر و قطعه مورد نظر آن را تعویض کنند که البته در این مدت اطلاعات موجود در لپ‌تاپ‌تان نیز در معرض خطر قرار می‌گیرند و ممکن است که مورد سرقت واقع شوند ولی در کامپیوتر‌های رومیزی زمانی که کاربر اطلاعات مختصری در خصوص ایراد فوق داشته باشد به سادگی می‌تواند قطعه مشکل‌دار را از کامپیوتر جدا کند و با خرید یک نمونه جدید آن را برطرف سازد.

دستی باز برای هر تغییر

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده است که برای مثال به دلیل قدیمی بودن تلویزیون موجود در خانه خود، آن را تعویض کنید و یک محصول با کیفیت بالاتر را خریداری نمایید که این موضوع در زمینه کامپیوتر‌های رومیزی نیز این چنین است. برای مثال شما می‌توانید مانیتور کامپیوتر خود را تعویض کنید (بدون این که خللی در کار کامپیوتر ایجاد شود) و یا ماوس و کیبورد جدیدی را خریداری نمایید و… که این موضوع چندان در لپ‌تاپ‌ها عملی نیست.

امنیت بیشتر

لپ‌تاپ‌ها محصولاتی هستند که برای حمل و نقل ساخته شده‌اند و با این اوصاف امکان گم شدن و یا سرقت آن‌ها نیز وجود دارد اما این موضوع در کامپیوتر‌های رومیزی چندان تهدید محسوب نمی‌شود و اغلب دستگاه‌های این چنینی در محلی قرار می‌گیرند و این باعث می‌شود که خطر گم شدن و سرقت آن‌ها نیز کمتر باشد.

مزایای لپ‌تاپ نسبت به دسکتاپ

قابل حمل بودن

همان طور که گفته شد یکی از مزایای لپ‌تاپ‌ها، قابل حمل بودنشان است. کاربران این نوع دستگاه‌ها می‌توانند به دلیل وزن و فضای کمی که اشغال می‌کند، خیلی راحت از مکانی به مکان دیگر منتقل شوند و البته این حجم کم باعث خواهد شد تا در هر جایی بتوانید آن را قرار دهید و نگرانی‌ در خصوص فضایی که یک دسکتاپ اشغال می‌کند، نداشته باشید به همین جهت با افزایش قدرت و کارایی لپ‌تاپ‌ها روند کاربران بیشتر به سمت لپ‌تاپ‌هاست.

راحتی در استفاده

همان طور که می‌دانید استفاده از کامپیوتر‌های رومیزی نسبت به لپ‌تاپ‌ها در زمینه نحوه نشستن کاربر بسیار محدود است و وی تنها قادر است تا پشت میز بنشیند، اما در لپ‌تاپ‌ها این گونه نیست و کاربران می‌توانند از آن‌ها در پشت میز، روی زانو، روی تخت خواب و… استفاده کنند و دلیل بسیاری از کاربران برای خرید دستگاه‌های این چنینی نیز همین موضوع است.

همه چیز در یک جا!

بیایید یک بار تمام قطعاتی را که یک کامپیوتر رومیزی دارد یادآوری کنیم: کیس، کیبورد، ماوس، مانیتور، اسپیکر و… اما در لپ‌تاپ‌ها تمام این بخش‌ها در کنار همدیگر قرار گرفته‌اند و درون یک بدنه 2 کیلوگرمی (حدودا) شاهد تمام این تجهیزات هستیم که می‌تواند برای بسیاری از کاربران این موضوع بسیار مهم باشد.

گران‌ترم، اما بهترم!

اگر بخواهیم در خصوص قیمت نیز به مقایسه لپ‌تاپ و کامپیوتر‌های رومیزی بپردازیم نتیجه‌ای که به دست خواهد آمد گران قیمت بودن لپ‌تاپ‌ها است که البته این رقابت نیز در گستره سخت افزار‌های مشابه انجام می‌شود. البته شاید اولویت دادن بیشتر کاربران به لپ‌تاپ در این زمینه تاثیر گذار بوده است و البته کوچک بودن یک لپ‌تاپ نیز می‌تواند سختی‌های زیادی برای تولید کننده داشته باشد.

زیبا و دل‌ربایم!

موضوع ظاهر چیزی است که چندان در کامپیوتر‌های رومیزی به آن اهیمت داده نمی‌شود اما در زمینه لپ‌تاپ‌ها این فاکتور بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد و کمپانی‌ها سعی می‌کنند تا در کنار کارایی بر روی ظاهر دستگاه خود نیز وقت بگذارند و نتیجه محصولی زیبا است که به دل بسیاری از کاربران می‌نشیند. البته لپ‌تاپ‌ها نیز طبقه‌بندی‌های متفاوتی دارند که در این میان می‌توان به اولترابوک‌ها و… اشاره کرد که برای مثال یک اولترابوک ضخامت و وزن بسیار کمتری نسبت به یک لپ‌تاپ معمولی دارد.

منبع: آی تی رسان
آخرين بروز رساني ( ۰۵ شهريور ۱۳۹۴ )
پرفروش‌ ترين گوشي‌ هاي دنيا را بشناسيد/ ۱۱۰۰ نوکيا رکورددار فروش گوشي در جهان
روزهای بروجرد- تا به‌حال به اين موضوع فکر کرده‌ايد که پرفروش‌ترين گوشي‌ دنيا چه مدلي يا از چه برندي بوده يا کدام‌يک از توليدکنندگان توانسته‌اند۱۱۰۰ نوکيا عنوان پرفروش‌ترين گوشي‌هاي دنيا را به نام محصولات خود ثبت کنند.

شايد تصور کنيد يکي از آيفون‌هاي اپل رکورد دار است يا يکي از گوشي‌هاي گلکسي S سامسونگ اين عنوان را به خود اختصاص داده، اما هيچ يک از گوشي‌هاي هوشمندي که در طول سال‌هاي اخير از شهرت و محبوبيت زيادي برخوردار شده‌اند، نتوانسته‌اند آماري را که نوکيا با گوشي ۱۱۰۰ به نام خود ثبت کرد، به دست آورند.

نوکيا سال‌ ۲۰۰۳ گوشي ۱۱۰۰ را به بازار عرضه کرد و توانست عنوان پرفروش‌ترين گوشي‌ دنيا را به اين دستگاه اختصاص دهد و به رقمي دست پيدا کند که تا کنون هيچ يک از توليدکنندگان نتوانسته‌اند رکورد آن را بزنند.

همه توليدکنندگان با اين هدف گوشي مي‌سازند که محصولات‌شان در صدر فروش قرار گيرد و عنوان پرفروش‌ترين‌هاي دنيا را به گوشي‌هاي خود اختصاص دهند. اما همه آن‌ها به اين هدف نايل نمي‌شوند و همه گوشي‌ها از فروش زيادي برخوردار نمي‌شوند. بنابراين يا گوشي‌هاي توليد شده بايد از فناوري، طراحي و امکانات خاصي برخوردار باشند يا متعلق به برند خاصي باشند که مورد توجه بسياري قرار گيرند.

از سال ۱۹۷۳ که نخستين گوشي موبايل دنيا به بازار عرضه شد تا کنون تحولات بسياري در بازار صورت گرفته است. اين صنعت آنقدر پيشرفت کرده که هر روز شاهد عرضه گوشي‌هاي مختلف از برندها در طرح و رنگ‌هاي متفاوت هستيم. در همه اين سال‌ها گاهي يک گوشي که اصلا انتظارش نمي‌رفت آنقدر پرفروش شد که رکورد شکست و برخي از گوشي‌هايي که پيش‌بيني مي‌شد در رده پرفروش‌ترين‌هاي دنيا قرار گيرد مورد استقبال قرار نگرفت. در اين گزارش به پرفروش‌ترين گوشي‌هاي دنيا از سال‌هاي ابتدايي عرضه موبايل تا کنون مي‌پردازيم.

اکثر کاربران گوشي‌هاي کندي بار نوکيا را مي‌شناسند و احتمالا بسياري گوشي ۱۱۰۰ اين غول فنلاندي را به ياد دارند. شايد براي‌تان جالب باشد که بدانيد نوکيا از اين گوشي بيش از ۲۵۰ ميليون دستگاه فروخت و عنوان پرفروش‌ترين گوشي دنيا را به اين گوشي اختصاص داد.

اين گوشي سال ۲۰۰۳ به بازار عرضه شد و به دليل استقبال فراوان تا سال‌ها توليد مي‌شد.

دو سال پس از ۱۱۰۰، نوکيا نسخه جانشين آن را با نام ۱۱۱۰ معرفي کرد که طراحي آن شکيل‌تر از ۱۱۰۰ بود. اين گوشي‌ هم رکورد مشابهي براي نوکيا به ثبت رساند. نوکيا از اين گوشي هم ۲۵۰ ميليون دستگاه به فروش رساند.

جايگاه بعدي جدول پرفروش‌ترين گوشي‌هاي دنيا در اختيار تلفني قرار مي‌گيرد که سال ۱۹۹۹ توليد و راهي بازار شد. اين گوشي که ۳۲۱۰ نام دارد باز هم متعلق به نوکياست و اين شرکت فنلاندي توانست از گوشي مذکور ۱۶۰ ميليون دستگاه به‌فروش برساند.

کلا نوکيا را مي‌توان رکوردار پرفروش‌ترين گوشي‌هاي‌‌ موبايل دنيا دانست چرا که هنوز هم هيچ توليدکننده‌اي نتوانسته به آمار فروش سال‌ها پيش نوکيا دست پيدا کند.

بر اين اساس نوکيا فروش بسياري از گوشي‌هايش را به ۱۵۰ ميليون دستگاه رساند.

شايد بتوان سال‌هاي طلايي رکورد فروش گوشي‌هاي موبايل را بين ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ دانست. البته به نظر مي‌رسد چنين رکوردهاي فروش و آمار و ارقامي را مربوط به تنوع کم گوشي‌هاي موبايل در طول سال‌هاي گذشته دانست.

رکوردهاي ۱۵۰ ميليوني نوکيا باز هم شگفت انگيز است. اين کمپاني فنلاندي سال ۲۰۰۳ از گوشي ۶۶۰۰ حدود ۱۵۰ ميليون دستگاه فروخت٬ سال ۲۰۰۷ با گوشي ۱۲۰۰ و سال ۲۰۰۹ با گوشي ۵۲۳۰ باز هم به چنين رکوردي دست يافت.

در اين ميان سامسونگ هم براي نخستين بار با معرفي گوشي E1100 به چنين رکوردي دست يافت. سامسونگ اين گوشي را سال ۲۰۰۹ توليد کرد و به دليل استقبال، توليد آن تا سال ۲۰۱۲ ادامه يافت.

موفقيت‌‌هاي نوکيا فقط به اين گوشي‌ها ختم نشد. اين غول فنلاندي سال ۲۰۰۴ هم از گوشي ۲۶۰۰ بيش از ۱۳۵ ميليون دستگاه فروخت.

درست زماني که نوکيا به اوج رسيده بود٬ موتورولا با عرضه RAZR V3 به عنوان باريک‌ترين گوشي تاشو دنيا٬ گوي سبقت را از نوکيا ربود و به رکورد فروش ۱۳۰ ميليون دستگاه در سال ۲۰۰۴ دست يافت.

نوکيا سال ۲۰۰۶ از گوشي ۱۶۰۰ خود ۱۳۰ ميليون دستگاه فروخت و باز هم از دور رقابت خارج نشد.

در ميان ‌گوشي‌هايي که رقم فروش‌شان به بيش از ۱۰۰ ميليون دستگاه رسيده نوکيا همچنان رکورد دار است. اين غول شکست خورده فنلاندي از گوشي ۳۳۱۰ هم ۱۲۶ ميليون دستگاه به فروش رساند. البته اين گوشي سال ۲۰۰۰ معرفي و عرضه شده بود.

نوکيا همچنين از گوشي‌هاي‌ ۱۲۰۸ و ۱۲۰۹ که سال ۲۰۰۷ معرفي شدند حدود ۱۰۰ ميليون دستگاه به شکل مشترک به فروش رساند.

جالب است بدانيد از سال ۲۰۰۷ تاکنون هيچ کمپ‍اني نتوانسته به آمار فروش بالاتر از ۱۰۰ ميليون دستگاه گوشي دست پيدا کند.

عصر طلايي گوشي‌هاي هوشمند از سال ۲۰۰۷ با عرضه آيفون شروع شد. با اين حال تا سال ۲۰۱۲ فروش گوشي‌هاي هوشمند به رقم قابل توجهي نرسيد.

نخستين رکورددار پرفروش‌ترين گوشي‌هاي هوشمند دنيا، گلکسي اس ۴ است که سال ۲۰۱۳ معرفي و عرضه شد و سامسونگ از اين گوشي ۸۰ ميليون دستگاه به فروش رساند که به اين ترتيب در طول ۶ سال گذشته بي‌سابقه بود.

آيفون ۵ اپل که سال ۲۰۱۲ معرفي شد عنوان دومين گوشي هوشمند پرفروش دنيا را دارد که به رقم فروش ۷۰ ميليون دست يافت. سامسونگ هم همان سال از گوشي گلکسي اس ۳ حدود ۶۰ ميليون دستگاه به فروش رساند.

جايگاه بعدي پرفروش‌‌ترين گوشي هوشمند دنيا در اختيار آيفون 5S با رقم فروش ۵۲ ميليون دستگاه است که سال ۲۰۱۳ عرضه شد. اپل در رقم فروش گوشي‌هايش باز هم رکورد دار است و از گوشي آيفون ۴ توانسته بود به رقم ۵۰ ميليون دستگاه دست پيدا کند و پس از آن گلکسي اس ۲ با فروش ۴۰ ميليون دستگاه و گلکسي نوت ۲ با فروش ۳۸ ميليون در جايگاه بعدي قرار مي‌گيرند.

سال ۲۰۱۴ آمار فروش گوشي‌هاي پرچمدار سامسونگ رضايت‌بخش نبود، با اين حال اپل از گوشي‌هاي آيفون ۶ و ۶ پلاس فروش خوبي داشت، اما رقم دقيق فروش اين گوشي هنوز مشخص نشده است.

آخرين بروز رساني ( ۰۷ فروردين ۱۳۹۴ )
كيهان‌ بی‌همتا و واقعیت مفهوم زمان / آیا زمان واقعی است؟
روزهای بروجرد- آیا زمان واقعی است؟ دو دانشمند مستقل، روبرترو مانگابِیرا اونگر و لی اسمولین، با تبر به جان مفهوم زمان می‌افتند.
 
به گزارش گاردین، انیشتین در ماه مارس 1955 میلادی، تقریبا یک ماه قبل از مرگش، نامه‌ای به خانواده‌ی دوست تازه متوفی‌اش، میشل بِسو، ارسال کرد. انیشتین نوشته بود: «او حالا کمی زودتر از من از این جهان عجیب‌وغریب رخت بسته است. ولی هیچ معنایی ندارد. کسانی مثل ما که به دنیای فیزیک اعتقاد دارند به خوبی می‌دانند که تمایز بین گذشته، حال و آینده توهمی بیش نیست؛ گرچه این توهم دیرینه و پایدار است.»
 
مشخص نیست که آیا خانواده بسو با این شکل درد و دل انیشتین آرام شده بودند با خیر، اما تقریبا تمام کسانی که فیزیک را درک می‌کنند می‌دانند که انیشتین درست گفته بود. ریشه این بحث به هراکلیتوس (475-535 قبل از میلاد) برمی‌گردد. او گفته بود که ویژگی اصلی کیهان، تغییرپذیری آن است. در نقطه مقابل او پارمِنیدیس بود که ادعا می‌کرد که چنین تغییری وجود ندارد. در سال 1949 و در جشن 70 سالگی انیشتین، کورت گودِل عدم وجود زمان را با ریاضی برای انیشتین اثبات کرد. به نظر می‌رسد که طبیعت تحت سلطه قوانین جاویدان است که از گستره زمان خارج هستند.
 
 مفهوم زمان - روزهای بروجرد
 
از جمله مخالفان حرف انیشتین، لی اسمولین، عضو موسسه پریمتر در فیزیک نظری در کانادا است. اسمولین یکی از کسانی است که در فیزیک و کیهان‌شناسی معاصر ساز مخالف زده است؛ سرشار از ایده‌های رادیکال و یک بت‌شکن! در اواسط دهه 90 میلادی او پیشنهاد داد که سیاه‌چاله‌ها جهان‌های کوچک را تولید می‌کنند. در اواسط دهه گذشته میلادی نیز او نظریه ریسمان را زیر سوال برد.
 
ادعایش این بود که این نظریه نتوانسته تاکنون یک پیش‌بینی قابل‌سنجش را تولید کند. حتی در کتاب پرفروش خود «تولد دوباره زمان» در سال 2013، او ادعا کرد که زمان کاملا واقعی است و هیچ چیزی توان پیشی گرفتن از آن را ندارد، حتی قوانین طبیعت. چنین قوانینی مانند هر چیز دیگری به زمان حال وابسته بود و قابل تغییر هستند.
 
شنیده‌ام که برخی از فیزیک‌دانان حتی از آوردن اسم اسمولین هم خودداری می‌کنند. اما حتی اگر او مرتکب اشتباه هم شده باشد، اشتباهش به طرزی جالب رخ داده است. اسمولین آشکارا گفته است که تثبیت مفهوم زمان برای زندگی روزمره ما فوایدی دارد. او می‌گوید: «اگر سیر زمان یک توهم نباشد، به زندگی ما ارزش و معنا می‌بخشد.» از نظر انیشتین، مرگ آن سرانجامی که ما فکر می‌کنیم را به دنبال خود ندارد، اما دید اسمولین با دید انیشتین هم‌خوانی ندارد. از طرفی اگر قوانین فیزیک شامل و تغییر و تکامل باشند، پس می‌توان گفت که فضای آینده محتمل هم می‌تواند شامل این تغییر و تکامل باشد. اسمولین می‌گوید: «برداشتی که ما از خلق یک نوآوری داریم صحیح است. همین برداشت جهان را به جایی بهتر تبدیل می‌کند. به این ترتیب ما از اختیار برخورداریم. حق انتخاب داریم. من این دید را بیشتر می‌پسندم.»
 
کتاب جدید اسمولین که در آن نظریات پذیرفته شده در کیهان‌شناسی را زیر سوال می‌برند همراه با دانشمندی دیگر نوشته شده که از خود او نیز افراطی‌تر است. روبرترو مانگابِیرا اونگر استاد دانشکده حقوق هاروارد است که باراک اوباما هم یکی از دانشجویان او بوده است. او از سال 2007 تا 2009 در برزیل یک پست اجرایی داشته است. ایده آل او «آزادی عمیق» است، که در آن مردم به مسئله فناپذیری و توانایی‌های بیکران خود واقف هستند. اونگر در کتاب «بیداری خود» می‌گوید: «ریشه تجربیات انسانی بی‌اساسی است – شگفتی وجودی ما و جهان ما، و اینکه همه این چیزها به این شکلی هست که می‌بینیم، نه شکلی دیگر... شگفتی‌ای که همراه با عدم درک و بیگانه بودن ما با جهانی است که خود را در آن یافته‌ایم. تغییری در زندگی که باید به دنبال آن باشیم این است که فقط یک‌بار می‌میریم... و نباید با تبدیل شدن به یک انسان پست، تمام خوبی‌های زندگی را بر باد دهیم. ما در این دنیا تلاش خواهیم کرد. نگرانی از آینده، ما را از آنچه اکنون در دستمان است دور می‌کند، یعنی زمان حال.»
 
شاید فکر کنید که کتابی که اسمولین و اونگر نوشته‌اند تبادلی بین علم و ارزش‌های انسانی باشد، چیزی شبیه گفتگویی که در دهه 30 میلادی بین انیشتین و رابیندرانات تاگور برقرار شده بود. اما «كيهان‌ بی‌همتا و واقعیت مفهوم زمان» آن‌گونه نیست: در بخش اول آن، اونگر جهان و مفهوم بازگشت‌ناپذیر و پیوسته‌ی زمان را کاوش می‌کند. در بخش دوم نیز اسمولین برخی از جنبه‌های زمان را باز می‌کند. این دو در کتابشان قصد دارند تا تصویری که از کیهان‌شناسی داشته‌ایم را کاملا عوض کنند. برداشتی از کیهان که صدها بار و به شیوه‌های مختلف برای ما ترسیم شده بود. در نسخه این دو اما، کیهان – و به تابع آن زمان به عنوان بخشی از منحنی زمان و مکان – 13.8 میلیارد سال پیش و درست پس از انفجار بزرگ پدید آمد. در ابتدا، جهان به طرز غیرقابل‌تصوری کوچک بوده و پس از انبساطی به اندازه تقریبا ۱۰به توان منفی ۳7 ثانیه، چیزی به عنوان «تورم کیهانی» منجر به رشد نمایی کیهان شد. در فرضیه چند جهانی آن‌ها، جهان ما فقط یکی از جهان‌های ممکن است. زمان واقعی بوده و قوانین طبیعت از زمان مبرا نیستند. ریاضیات هم تنها توضیح خصوصیات این جهان است، و نه چیزی دیگر.
 
کافکا یک‌بار پرسید: «اگر کتابی یک مشت محکم بر سر ما نزند و ما را بیدار نکند، پس چرا ما باید آن را بخوانیم؟ کتاب باید پُتکی محکم برای دریای منجمد درون ما باشد.» به نظر این کتاب نیز از آن دسته از کتاب‌ها باشد. البته این کتاب شاید برای اکثر خواننده‌های معمولی وزنه‌ی بسیار سنگینی باشد. 

آخرين بروز رساني ( ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ )
هزینه ها، از اپراتور ها تا وایبر و لاین

بهنام امیری- آیا تا کنون از خود سوال کرده اید، که چرا نرم افزار های پیام رسان رایگان و شبکه های اجتماعی مجازی در تلفن های همراه تا این حد محبوب شده اند؟هزینه ها، از اپراتور ها تا وایبر و لاین

 

آیا تا کنون حساب کرده اید که به ازای استفاده از این اپلیکیشن ها چه هزینه ای پرداخت می کنید؟

به طور میانگین، هر دقیقه مکالمه ای که بر روی تلفن های همراه مشترکین از طریق فرستنده های اپراتور ها برقرار می شود، حدود 60 تا 70 تومان می باشد که یعنی حدود 4000 تومان در ساعت! و هر پیامی که ارسال می کنیم، در صورتی که فارسی باشد حدود 10 تومان و در صورتی که فارسی نباشد بین 16 تا 24 تومان بابت آن پرداخت می کنیم.

اما نگاهی بیندازیم به هزینه ها در نرم افزار های پیام رسان رایگان در گوشی های هوشمند.

نرم افزار وایبر، که امروز تقریبا بر روی تمامی گوشی های تلفن همراه هوشمند ایرانیان نصب می باشد، به اولین و پر کاربرد ترین نرم افزار روزانه ما ایرانیان تبدیل شده است. تا حدی که بر اساس آمار اعلام شده در سایت الکسا (Alexa.com) با وجود کشورهایی که صد ها میلیون جمعیت دارند، ایران در جمع استفاده کنندگان از وایبر، رتبه اول را دارد! به طوری که بیش از 14 درصد کل افرادی که در دنیا از وایبر استفاده می کنند، ایرانی هستند! این آمار با احتساب جمعیت کشور هایی مانند چین، روسیه و هند می باشد که جمعیت چند صد میلیون نفری دارند!

اما طبق محاسباتی که روزهای گذشته با دوستان و همکارانم انجام دادیم و مرتبا پهنای باند استفاده شده در وایبر را اندازه گرفتیم، متوجه یک امر جالب شدیم.
وایبر در هر ثانیه 32 کیلوبیت (مساوی با 4 کیلوبایت) از پهنای اینترنت شما را اشغال می کند. که در هر دقیقه برابر 240 کیلوبایت می باشد و در هر ساعت برابر 14 مگابایت خواهد بود! که در مقابل حجم ترافیک مثلا 1 گیگابایت (یعنی 1024 مگابایت) واقعا عدد ناچیزی است!
 
مثلا با خریداری یک سرویس 3 گیگابایت اینترنت که تقریبا به ازای آن 13000 تومان پرداخت می کنیم، با یک حساب سر انگشتی می توانیم بیش از 200 ساعت مکالمه داشته باشیم! یعنی حدود 9 روز مکالمه پی در پی بدون قطعی ارتباط. از طرفی این مکالمه با کیفیتی بسیار بالاتر از کیفیت صدای مکالمه معمولی تلفن صورت می گیرد!
پس در واقع ما برای هر ساعت مکالمه مان 65 تومان پرداخت کرده ایم که برای هر دقیقه مکالمه حدود 1 تومان خواهد بود! یعنی یک شستم مکالمه توسط خطوط تلفن همراه!

علاوه بر این، تقریبا هر 5 پیام ارسال شده در وایبر، برابر با 1 کیلوبایت خواهد بود! یعنی تقریبا هر 1000 پیام ارسال شده برابر با 1 مگابایت و با سه گیگابایت اینترنت ماهانه (یعنی 13000 تومان پول نقد ماهانه!) می توان بیش از 3 میلیون پیام ارسال نمود که البته در همان لحظه و بدون هیچ وقفه ای ارسال خواهد شد. همین هزینه در رابطه با ارسال پیام کوتاه (SMS) از طریق خطوط معمولی تلفن همراه، برای هر 3 میلیون پیام کوتاه به زبان فارسی (هر پیام 10 تومان) برابر با 30 میلیون تومان خواهد شد! 30 میلیون تومان کجا و 13000 تومان کجا!

چنین شرایطی دقیقا در رابطه با نرم افزار های لاین، واتزاپ و ... نیز برقرار است.

اما تماس تصویری، تماس تصویری که فعلا به طور غیر رسمی توسط اپراتور "رایتل" فعال شده است، دقیقه ای 200 تومان برای مشترکین می باشد!
این در حالی است که تماس تصویری بر روی نرم افزار هایی همچون Skype و Viber ، هر ثانیه حدود 128 کیلوبیت (برابر با 16 کیلوبایت) مصرف داده دارند! یعنی تنها 4 برابر تماس صوتی در این نرم افزار ها! یعنی با 13000 تومان (3 گیگ) ماهانه شما می توانید بیش از 50 ساعت مکالمه تصویری با کیفیت بالا با هر جای دنیا داشته باشید! اما مثلا در اپراتور رایتل، به شرطی که شخص مقابل نیز اولا در داخل کشور باشد، ثانیه رایتل داشته باشد، شما با 13000 تومان می توانید تنها 65 دقیقه مکالمه داشته باشید!

برای همین است که در روزگار امروز، تا به این حد استفاده از این ابزار رو به گسترش است! به طوری که طبق آخرین آمار، نسبت به سال گذشته استفاده از نرم افزار های پیام رسان بر روی تلفن های همراه بیش از 27 درصد افزایش یافته است که درباره کشورمان می توان به آماری بیش از این اشاره نمود!

وقتی که در این نرم افزار ها، هزینه و کیفیت تماس با همسایه دیوار به دیوار با هزینه و کیفیت تماس با اعضای خانواده در دیگر کشور های دنیا برابر است، مطمئنا عقل یاری می کند که از این ابزار ها استفاده کنیم.

هزینه های استفاده از نرم افزار های پیام رسان در اپراتور های تلفن همراه ایران:

اینترنت پر سرعت (3G) اپراتور همراه اول
به ازای هر 2.5 گیگابایت ماهانه 10000 تومان

اینترنت پر سرعت (3G) اپراتور رایتل
به ازای هر 1.5 گیگابایت ماهانه 12000 تومان

اینترنت پر سرعت (3G) اپراتور ایرانسل
به ازای هر 2 گیگابایت ماهانه 20000 تومان

نباید فراموش کرد که این استفاده مستمر از این اپلیکیشن ها، مشکلات بسیاری را برای جوامع امروزی به وجود آورده است.

اولین مشکل را می توان در خانواده ها و مثلا مهمانی ها یافت! زمانی که همه سر ها در گوشی ها، تبلت ها و لپتاپ ها قرار دارد! تمامی ارتباطات و تعریف های اعضای خانواده با هم به طور رو در رو قطع شده و به فرستادن استیکر (شکلک)ها ، جوک ها، مطالب آموزنده، عکس ها و ویدئو های خنده دار برای هم می گذرد!

دومین مشکل، مشکل امنیتی است! وقتی در یک کشور ارتباطات تا به این حد آسان شوند، مطمئنا از افراد خراب کار گرفته، تا تروریست ها، بسیار آسان تر می توانند همدیگر را پیدا کنند، و با هم قرار ملاقات بگذارند! که البته ترجیح می دهم به این بحث وارد نشوم!
سومین مشکل، مطالبی است که به طور دست به دست در این شبکه های اجتماعی منتشر می شود. این مطالب گرچه می تواند طنز های معمولی، عکس ها و ویدئو های خنده دار و حتی مطالب آموزنده و اطلاع رسانی های مفید باشند، اما در مقابل می توانند باعث انتشار برخی مسائل غیر فرهنگی نیز باشند. مثلا در همین وایبر، در صورتی که یکی از دوستان شما گروهی 100 نفره تشکیل داده باشد، طبیعتا در این گروه از هر نوع انسانی یافت خواهد شد و به طور ناخداگاه ممکن است مطالب زننده یا حاوی تصاویری غیر معمول و غیر فرهنگی نیز باشد که به طور خودکار در تلفن همراه شما ذخیره بشوند.

البته مطمئنا با فرهنگ سازی توسط رسانه های جمعی، از اینترنت و وبسایت ها گرفته تا رادیو و تلویزیون می توان موارد مشکل ساز را به حداقل رساند.

آخرين بروز رساني ( ۰۴ بهمن ۱۳۹۳ )
آیا آینده ترسناک است؟/ زمانی که رباتها دروغ گفتن را یاد بگیرند
روزهای بروجرد- "ما در برهه‌ای هستیم که می‌توان آن را با زمانی که موجودات تک‌سلولی در حال تکامل به موجودات چند سلولی بودند، مقایسه کرد.robat.jpg ما آمیب‌ها هستیم و اصلاً اینکه چه داریم می‌سازیم در مخیلۀمان نمی‌گنجد."
 

به گزارش The Week، کامپیوترها و ابررایانه‌ها ممکن است در قرن حاضر به درجۀ ابرهوشمندی برسند. آیا این موضوع تهدیدی برای انسان خواهد بود؟
 
هوش کامپیوترهای امروزی چقدر است؟
کامپیوترها در حال حاضر می‌توانند وظایف پیچیده را، با هوشمندی‌ای تقریباً مشابه با انسان انجام دهند. مایکروسافت کنسول بازی اکس‌باکسی را طراحی کرده که می‌تواند روحیۀ فرد بازیکن را با ارزیابی حالات چهره‌اش تحلیل کند. در سال 2011 هم، ابررایانۀ شرکت آی‌بی‌ام به نام واتسون توانست در مسابقۀ "جپردی" (Jeopardy)، مسابقۀ پرسش و پاسخی که شرکت‌کنندۀ آن برای برنده شدن باید قادر به درک بازی طنزآلود با واژگان باشد، برنده شود. این پیشرفتها ما را به هدف غایی علوم رایانه‌ای نزدیکتر کرده‌اند؛ یعنی هوش مصنوعی، یا ماشینی که به جای تنها مطیع دستورات بودن، به خودی خود توانایی فکر کردن داشته باشد. اما اگر کامپیوترها به سطح "ابرهوشمندی"، یعنی سطحی از هوش که به آنها امکان عملکردی بسیار بهتر از انسان را نه تنها در حوزه‌های علم و ریاضی بلکه در خلاقیت هنری و حتی مهارتهای اجتماعی بدهد، برسند چه خواهد شد؟ نیک بوستروم، مدیر موسسۀ آیندۀ بشریت در دانشگاه آکسفورد، بر این باور است که ما ممکن است بی‌آنکه بدانیم در حال قدم گذاشتن به آینده‌ای باشیم که در آن کامپیوترها دیگر ابزارهای مطیع نیستند بلکه جایگاه گونۀ برتری را دارند که بقای نوع بشر نیز برایشان اهمیتی ندارد. بوستروم هشدار می‌دهد که: "زمانی که یک ابرهوشمند ناایمن ساخته شود، مثل غولیست که دیگر نمی‌توان آن را به چراغ بازگرداند."
 
هوش مصنوعی چه زمانی به حقیقت می‌پیوندد؟
بنا بر نظرسنجی‌ای که از متخصصان هوش مصنوعی صورت گرفته است، پنجاه درصد احتمال دارد که بتوانیم تا سال 2050، کامپیوتری با هوش در حد انسان بسازیم. این احتمال برای سال 2075، نود درصد است. کلید دستیابی به هوش مصنوعی می‌تواند مغز انسان باشد: اگر ماشینی بتواند شبکه‌های عصبی مغز انسان را شبیه‌سازی کند، احتمالاً قادر به داشتن قوۀ تفکر خاص خود خواهد بود. با در نظر داشتن این موضوع، غول‌های تکنولوژی همچون گوگل به دنبال ایجاد "مغز" برای خود هستند: مجموعه‌ای از سرورهای هماهنگ که یک نرم‌افزار فوق‌پیشرفته را اجرا می‌کنند. همزمان، مارک زاکربرگ، موسس فیسبوک، سرمایه‌گذاری زیادی در شرکت "ویکاریوس" انجام داده است. ویکاریوس شرکتی واقع در سان فرانسیسکو است که به دنبال شبیه‌سازی نئوکورنکس، بخشی از مغز که ادارۀ بخشهای بینایی، زبان و انجام عملیات ریاضی را بر عهده دارد، است. اسکات فینیکس، موسس ویکاریوس، معتقد است که اگر نئوکورتکس را در قالب کدهای برنامه‌نویسی بریزیم "کامپیوتری خواهیم داشت که همچون یک انسان فکر می‌کند."
 
چرا این مسئله یک تهدید است؟
هیچ کس نمی‌داند زمانی که هوشِ کامپیوترها از سازندگانشان پیشی بگیرد چه خواهد شد. از سال 1956 به بعد، هر هیجده ماه قدرت کامپیوترها دو برابر شده است. برخی متخصصان هوش مصنوعی معتقدند که کامپیوترهای قرن آینده به اندازۀ کافی هوشمند خواهند بود که بتوانند طراحی خود را درک کنند و خود طراحیشان را بهبود بخشند. بوستروم معتقد است که شکاف هوشی که میان ماشین‌ها و انسان‌ها که در پی این تحول، پدید خواهد آمد چیزی مشابه شکافی است که در حال حاضر میان هوش حشرات با انسانها وجود دارد. کامپیوتر ابرهوشمند می‌تواند نقطۀ عطفی برای نوع بشر باشد و برای مثال کلید درمان بیماری‌هایی چون سرطان و ایدز را در اختیارمان بگذارد، یا مشکلاتی که راه حلشان به ذهن انسان قد نمی‌دهد را حل کند، و یا به انجام کارهایی بپردازد که برای بشر تولید ثروت کرده و اوقات فراغت بیشتری را در اختیارش بگذارد. اما در عین حال می‌تواند به نفرینی برای نوع بشر بدل شود.
 
کجای کار ممکن است از دستمان دربرود؟
کامپیوترها به شکلی طراحی شده‌اند تا بهینه‌ترین راه‌حل ممکن را برای مسئله‌ها پیدا کنند. مشکل از آنجایی آغاز می‌شود که بخواهند انسان‌های ناقص را وارد معادلاتشان کنند. بوستروم مثالی می‌زند. هوش مصنوعی‌ای را تصور کنید که تنها هدفش ساخت پونز به بیشترین تعداد ممکن است. ماشین متفکر ممکن است به شکلی کاملاً عقلانی به این نتیجه برسد که از بین بردن نوع بشر در رسیدن به این هدف به او کمک خواهد کرد؛ چرا که انسانها تنها کسانی هستند که می‌توانند ماشین را خاموش کنند و در نتیجه ماموریت او را در ساختن پونز به خطر بیاندازند. در دنیایی که به شکلی ورای تصور شبکه‌وار به هم متصل است، کامپیوترهای ابرهوشمند راههای بسیاری برای کشتن انسانها دارند. آنها می‌توانند شبکۀ برق را قطع کنند، منابع آب را مسموم کنند، در نیروگاههای هسته‌ای خرابکاری کنند یا کنترل پهپادهایی که از راه دور کنترل می‌شوند یا موشکهای هسته‌ای را در اختیار بگیرند. الون ماسک، مخترع، اخیراً هشدار داده است که "باید در مورد هوش مصنوعی به شدت حواسمان را جمع کنیم" و آن را "بالقوه خطرناکتر از سلاح‌های هسته‌ای" دانسته است.
 
آیا آیندۀ وحشتناک، ناگزیر است؟
بسیاری از دانشمندان کامپیوتر این طور فکر نمی‌کنند و اساساً این مسئله که رسیدن به هوش مصنوعی ممکن باشد را زیر سوال می‌برد. ما هنوز با درک فرآیندهای مغز شدیداً پیچیدۀ خود، از جمله درک خودآگاهی، فاصلۀ بسیاری داریم، چه برسد به اینکه بتوانیم دانشمان از مغز را برای ساخت ماشین دارای احساس و خودآگاه به کار ببریم. اگرچه امروزه قویترین کامپیوترها می‌توانند با استفاده از الگوریتمهای پیچیده در مسابقات شطرنج و پرسش‌وپاسخ برنده شوند، اما همچنان با ساخت ماشین‌هایی که مجموعۀ کاملی از مهارتهای انسانی را در اختیار داشته باشند فاصلۀ زیادی داریم؛ ماشینهایی که به قول رامز نام، استاد دانشگاه، بتوانند "شعر بگویند و درکی از درست و غلط داشته باشند." با این همه، فناوری با سرعت شگفت‌آوری در حال پیشرفت است و همین الان هم برخی از ماشین‌ها ارتقای خود را به شکلی معنادار و خودانگیخته انجام می‌دهند.
 
آیا سوپاپ اطمینانی وجود دارد؟
در این مورد باید گفت که تا الان تضمین‌های چندانی وجود ندارند. برای مثال، گوگل هیئتی برای بررسی اخلاق هوش مصنوعی تشکیل داده که قرار است هدف از آن اطمینان یافتن از پیشرفت تکنولوژی‌های نو به شکلی ایمن باشد. برخی از دانشمندان کامپیوتر خواهان آنند تا یک دستورالعمل اخلاقی از پیش در ماشین‌ها برنامه‌ریزی شوند. خودِ همین کار هم این پرسش فلسفی را پیش روی سازندگان قرار می‌دهد که چه رفتاری "اخلاقی" است و چه رفتاری "غیراخلاقی". از نظر دنی هیلیس، یک طراح پیشتاز در زمینۀ طراحی ابررایانه‌ها، مشکل اساسی این است که شرکت‌های فناوری‌بنیان روز به روز کامپیوترهای هوشمندتری می‌سازند بی آنکه درک کنند یا حتی به این موضوع فکر کنند که پیامد اختراعاتشان چه خواهد بود. او می‌گوید: "ما در برهه‌ای هستیم که می‌توان آن را با زمانی که موجودات تک‌سلولی در حال تکامل به موجودات چند سلولی بودند، مقایسه کرد. ما آمیب‌ها هستیم و اصلاً اینکه چه داریم می‌سازیم در مخیلۀمان نمی‌گنجد."
 
زمانی که رباتها دروغ گفتن را یاد بگیرند
در سال 2009، محققان سویسی آزمایشی رباتیک انجام دادند که نتایج شگفت‌آوری به دنبال داشت. صدها ربات در میدان‌های مسابقه قرار داده شدند، و طوری برنامه ریزی شدند که به دنبال "منبع غذا" (که در اینجا یک حلقه با رنگ روشن بود) بگردند. رباتها قابلیت برقراری ارتباط با یکدیگر را داشتند و به آنها دستورالعملی داده شده بود تا با انتشار نور آبی رباتهای دیگر را به منبع غذایی راهنمایی کنند. اما با جلو رفتن آزمایش ماشین‌ها تکامل یافتند و پنهانکارتر و فریبکارتر شدند: زمانی که غذا را می‌یافتند، چراغهای خود را خاموش می‌کردند و در عوض شروع به جمع‌آوری منابع برای خودشان می‌کردند؛ با وجود اینکه در برنامه‌ریزی اصلیشان دستوری مبنی بر این کار وجود نداشت. لوییس دل مونته، نویسندۀ کتاب "انقلاب هوش مصنوعی"، می‌گوید: "نتیجه‌ای که می‌توان گرفت این است که رباتها "منفعت‌طلبی" را یاد گرفتند. اینکه آنها خودآگاهند یا نه، محل بحث است."
 
منبع فرارو
آخرين بروز رساني ( ۰۱ آبان ۱۳۹۳ )
عمر انسان 2050 به 120 سال می‌رسد
روزهای بروجرد- محقق موسسه جهانی مغز مدعی شده است که تا سال 2050، گونه کاملا جدیدی از انسان در نتیجه فناوری‌های جدید، رفتار و انتخاب طبیعی تکامل خواهد یافت.

به گزارش ایسنا، کادل لاست مدعی است بشریت در حال یک «گذار تکاملی» مهم است.

به گفته لاست، در کمتر از چهار دهه انسان از طول عمر بیشتر برخوردار شده، در سنین بالاتر بچه‌دار می‌شود و بر هوش مصنوعی برای انجام وظایف پیش پا افتاده تکیه خواهد کرد.

وی مدعی است که این تغییر بسیار چشمگیر خواهد بود و با تغییر میمونها به شامپانزه‌ها و شامپانزه‌ها به انسان بر اساس نظریه داروین شباهت دارد.

لاست که معتقد است ما بیشتر وقت خود را در واقعیت مجازی می‌گذرانیم، می‌گوید: 80 سالگی و 100 سالگی شما بسیار متفاوت‌تر از پدربزرگ و مادربزرگتان خواهد بود.

برخی دانشمندان تکاملی بر این باورند که تا سال 2050، سن انسان به 120 خواهد رسید.

لاست مدعی است که در آن زمان، انسانها همچنین دیرتر به بلوغ جنسی می‌رسند. این ادعا به نظریه تاریخچه زندگی اشاره دارد که به توضیح چگونگی شکل‌دهی رویدادهای کلیدی حیات موجودات توسط انتخاب طبیعی مانند تولیدمثل می‌پردازد.

بر اساس این نظریه، با افزایش اندازه مغز، موجودات به انرژی و زمان بیشتری برای رسیدن به پتانسیل کامل خود نیاز داشته از این رو تولیدمثل کمتر می‌شود.

به گفته لاست، انسانها بجای زندگی سریعتر و مردن در جوانی، به آرامی زندگی کرده و در پیری خواهند مرد.

این تغییرات در حال حاضر رخ داده‌اند. امروزه سن متوسط اولین زایمان در بریتانیا به 29.8 رسیده است. در آمریکا و در سال 1970، تنها یک درصد از کودکان اول توسط زنان بالای 35 سال به دنیا می‌آمدند، اما این میزان در سال 2012 به 15 درصد افزایش یافت.

نظرات لاست در مقاله‌ای با عنوان «تکامل انسان، نظریه تاریحچه زندگی و پایان تولیدمثل زیستی» در مجله Current Aging Science منتشر شده است.
آخرين بروز رساني ( ۲۵ شهريور ۱۳۹۳ )
استیون هاوکینگ: شرط را من بردم!
در حالیکه ردیابی امواج گرانشی آغاز پیدایش جهان هیجان بسیاری در جامعه علمی ایجاد کرده پروفسور استیون هاوکینگ فیزیکدان و کیهان شناس این کشف را دلیلی بر صحت نظریه تلاطم کوآنتومی خود می داند.
 
به گزارش بی بی سی، پروفسور استیون هاوکینگ استاد 72 ساله دانشگاه کمبریج و نویسنده کتاب تاریخچه زمان در این خصوص می گوید: در سال 1981 آلن گات این نظریه را مطرح کرد که جهان در ابتدای شکل گیری، گسترش بسیار سریع و تصاعدی داشته است. این نظریه تورم کیهانی نامیده می شود.
 
تورم کیهانی توضیح می دهد چرا عالم هستی تقریبا در همه جا و در تمام جهات یکسان است. اما جهان نمی تواند دقیقا در همه جا یکسان باشد و گرنه کهکشان و ستاره ها شکل نمی گرفتند.
 
هاوکینگ ادامه می دهد: در ماه مه 1982، من در مقاله ای این نظریه را مطرح کردم که از لحظه شکل گیری جهان تلاطم های (Fluctuation) کوانتومی وجود داشته که بی نظمی را کاهش داده است. این مقاله توجه دانشمندان دیگری را که در همین حوزه کار می کردند جلب کرد. بنابراین من آنها را برای نشستی به کمبریج دعوت کردم.
 
وی اظهار می دارد: دراین جلسه ما تصویری از نظریه تورم کیهانی در ابتدای پیدایش جهان را که اکنون پذیرفته شده، ترسیم کردیم، البته این نظریه 10 سال بعد بر اساس مشاهدات تایید شد.
 
در واقع تورم کیهانی امواج گرانشی را ایجاد می کند که چین هایی در ساختار فضا- زمان هستند.
 
شرط بندی های علمی پروفسور هاوکینگ در تمام عمر علمی اش با دانشمندان مختلف بر سر مسائل علمی شهره است. آخرین بار او دو سال پیش صد پوند به گوردون کین استاد دانشگاه میشیگان به دلیل کشف ذره هیگز- بوزون باخت.
 
هاوکینگ می گوید: دانشمندان هاروارد اعلام کرده اند امواج گرانشی مربوط به آغاز پیدایش جهان را ردیابی کرده اند. این یافته نظریه تورم کیهانی را ثابت می کند و همچنین به این معنا است که من شرطی را که با نیل توراک بسته بودم بردم.
 
نیل توراک 55 ساله مدیر موسسه پریمتر در فیزیک نظری کانادا که مدتی با استیون هاوکینگ همکار بوده قبول ندارد که شرط را باخته است.ان دو با هم نظریه با نام هاوکینگ- توراک دارند.
 
نیل توراک در نظریه ادواری (Cyclic) برای پیدایش جهان جایی برای امواج گرانشی در آغاز جهان قائل نیست.
 
نیل توراک می گوید: در سال 2001 من در یک سخنرانی نظریه ادواری را مطرح کردم، بر اساس این نظریه فقط یک انفجار بزرگ (بیگ بنگ) وجود ندارد بلکه بیگ بنگ ها پشت سر هم تکرار می شوند، بنابراین جهان مرتب منبسط و منقبض می شود.
 
در پایان صحبت های من، استیون هاوکینگ به شیوه همیشگی اش گفت شرط می بندم ماهواره پلانک وجود امواج گرانشی را ثابت خواهد کرد و این نظریه تو را باطل می کند.
 
ماهواره پلانک سال پیش یافته هایش را منتشر کرد و در آن اثری از موج گرانشی نبود بنابراین تا به حال شرط را من برده بودم.
 
اما دیروز اعلام شد داشمندانی بر اساس نتایج آزمایش دیگری، تصور می کنند امواج گرانشی آغاز پیدایش جهان را ردیابی کرده اند.
 
این امواج به نظریه تورم کیهانی ربط دارند به همین دلیل هم استیون احساس می کند شرط را برده است.
 
پرفسور توراک گفت: این آزمایشی چشمگیر بوده چون نشان می دهد ما در آستانه گشودن دریچه ای تازه به بیگ بنگ هستیم و اینکه چه اتفاقی در این انفجار بزرگ افتاده است.
 
امواج گرانشی پیدایش جهان را پرتویاب بایسپ 2 که در قطب جنوب نصب شده ردیابی کرد.
 
نیل توراک ادامه می دهد: اما نتایج این آزمایش برای من قانع کننده نیست چون آنها چیزی را که می گویند دیده اند، به وضوح ندیده اند.
 
آنها دقیقا توضیح نمی دهند که چرا به چنین یقینی در این باره رسیده اند بنابراین این کارآزمایی باید تایید شود.
 
پروفسور توراک قبول دارد که بسیاری از دانشمندان برجسته با نظر او موافق نیستند اما معتقد است گالیله هم در چنین شرایطی قرار داشت.

آخرين بروز رساني ( ۰۴ فروردين ۱۳۹۳ )
4 اشتباه بزرگ هنگام "خرید لپ تاپ"
اگر تمام نیاز شما از لپ‌تاپ، انجام کارهای ساده و گاهی اوقات به‌چالش کشیدن آن با بازی‌های گرافیکی است، یک گزینه با صفحه نمایش بزرگ را انتخاب کنید. در غیر این صورت، دنبال گزینه‌ای باشید که دارای پردازنده قوی‌تری است و صفحه نمایش با کیفیت‌تری دارد.
برای خرید لپ‌تاپ، بهتر است که یک لیست از نیازهای‌تان درست کرده و گزینه‌هایی را که پیش رو دارید با آن لیست، مقایسه کنید. انجام این فرآیند، باعث می‌شود تا انتخابی آسان‌تر، دقیق‌تر داشته و در پول خود صرفه جویی نمایید.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، خوش‌بختانه قیمت لپ‌تاپ هم‌چنان رو‌ به‌کاهش است و این موضوع، می‌تواند فرصتی را به‌وجود بیاورد تا کاربران در هنگام خرید گزینه‌های بیشتری را پیش‌روی خود داشته باشند. همین دلیل، به‌تنهایی باعث می‌شود تا خرید لپ‌تاپ کمی دشوار به‌نظر برسد و خطاهای کاربران را در هنگام خرید افزایش دهد. در این مقاله چند اشتباه رایج کاربران را در هنگام خرید، خواهیم گفت. با آی‌تی رسان همراه باشید!
 
1- لپ‌تاپ بسیار کوچک، نخرید!
 
قبول دارم که لپ‌تاپ های کوچک یا نوت بوک، زیبا و جذاب هستند اما به اندازه همتایان خود، مشخصات سخت افزاری خوبی ندارند. گرچه نوت بوک برای حمل و نقل مناسب‌تر است اما به‌یاد داشته باشید که صفحه نمایش کوچک آن‌ها باعث می‌شود که برای تایپ، بازی و تماشای فیلم ایده‌آل نباشند.
 
 2- محصول بسیار بزرگ‌ نخرید!
 
پیشنهاد می‌کنم که اصلا به دنبال خرید یک لپ‌تاپ با صفحه نمایش بسیار بزرگ، نباشید چرا که در غیر این‌صورت، حتی نمی‌توانید از لپ‌تاپ خود در محیط خارج از خانه نظیر کافی شاپ استفاده نمایید.

صفحه نمایش بسیار بزرگ برخی از مدل‌ها، ممکن است به بزرگی نمایشگر یک تلویزیون باشند. این بزرگی بیش از حد، باعث می‌شود تا لپ‌تاپ در کوله‌ پشتی شما به‌راحتی جای نگرفته و هیچ لذتی از کار با لپ‌تاپ تان، نبرید. 
 
3- بر روی "رم" بیش‌ از اندازه حساس نباشید!
 
وقتی به‌دنبال یک گزینه با "رم" بیشتر هستید، باید هزینه بیشتری را برای خرید آن محصول پرداخت نمایید. قبل از خرید لپ‌تاپ، برروی مقدار فضای "رم" که به آن نیازمندید، کمی فکر کنید. لپ‌تاپی را بخرید که میزان فضای "رم" آن برای استفاده شما مناسب باشد در غیر این‌صورت، فضای اضافی رم مانند این می‌ماند که شما یک خوراکی را فقط به خاطر ظاهر جذابش بخرید و هرگز از آن، استفاده نکنید.

4 گیگابایت رم برای انجام امور ساده نظیر وب‌گردی، پخش آهنگ و ... کافی به‌نظر می‌رسد. البته اگر گیمر هستید یا از رایانه قابل حمل‌تان توقع انجام کارهای گرافیکی دارید، خرید یک مدل با "رم" بالا کاملا توجیه پذیر است. 
 
4- هرگز یک لپ‌تاپ گیمری انتخاب نکنید، وقتی شما گیمر نیستید!
 
بیایید در یک چیز، رو راست باشیم. اغلب لپ‌تاپ‌ها امروزه می‌توانند یک گیمر معمولی یا عادی را پشتیبانی نمایند. پس حتما یک گیمر، نباید به‌دنبال گزینه‌های بسیار گران‌قیمتی باشد که مخصوص "بازی" ساخته شده‌اند. یکی از کلیدی ترین نکاتی که در هنگام خرید لپ‌تاپ باید رعایت کنید، فکر کردن به آنچه که شما با لپ‌تاپ خود انجام خواهید داد. 
 
اگر تمام نیاز شما از لپ‌تاپ، انجام کارهای ساده و گاهی اوقات به‌چالش کشیدن آن با بازی‌های گرافیکی است، یک گزینه با صفحه نمایش بزرگ را انتخاب کنید. در غیر این صورت، دنبال گزینه‌ای باشید که دارای پردازنده قوی‌تری است و صفحه نمایش با کیفیت‌تری دارد.
 
 برای خرید لپ‌تاپ، بهتر است که یک لیست از نیازهای‌تان درست کرده و گزینه‌هایی را که پیش رو دارید با آن لیست، مقایسه کنید. انجام این فرآیند، باعث می‌شود تا انتخابی آسان‌تر، دقیق‌تر داشته و در پول خود صرفه جویی نمایید.
 
آخرين بروز رساني ( ۱۸ بهمن ۱۳۹۲ )
روش‌هایی برای افزایش طول عمر لپ‌تاپ
بسیاری از کاربران لپ تاپ، حتی افرادی که مدتهاست کاربر لپ تاپ به حساب می‌آیند با این سوال که به واقع عمر مفید یک لپ تاپ چقدر استlaptap.jpg و رعایت چه نکاتی منجر به افزایش طول عمر مفید این دستگاه می شود مواجهند. پاسخ این سوالات با توجه به رشد شدید قیمتها طی یکی دوسال اخیر، قطعا به کاربران در کاهش هزینه‌ها و همچنین استفاده بهتر و بهینه از لپ تاپ کمک می‌کند.

یافتن پاسخ این سوالات حتی باعث می‌شود، شما درگیر دردسرهای تعمیر و تامین قطعه نشوید. پس قبل از وقوع اتفاق به فکر چاره یا حداقل درمان باشید.
 
عمر مفید لپ تاپ چقدر است؟
 
اکثر کاربران لپ تاپ تصور می کنند تا هر زمانی لپ تاپشان از عهده انجام وظایف خود برآید می توان از آن برای انجام امور مختلف رایانه ای استفاده کرد، اما این تصوری اشتباه است و لپ تاپ ممکن است وقتی که بیشتر از هر زمان دیگر به وجودش نیاز دارید، ناگهان دچار ایراد شود. پس بهتر است قبل از اینکه درگیر دردسرهای تعمیر دستگاه، بازیابی اطلاعات، تامین قطعه و... شوید، به فکر چاره باشید.
 
کارشناسان و فعالان بازار معتقدند طول عمر یک دستگاه تحت تاثیر عوامل مختلفی چون نحوه استفاده، ورود تکنولوژیهای نوین و مدلهای مبتنی بر تکنولوژیهای جدید و عوامل دیگری از این دست متفاوت است، ولی به طور میانگین عمر مفید یک لپ تاپ سه تا نهایتا چهار سال تخمین زده شده است.
 
البته لپ تاپهای برخی برندها مانند اپل طول عمر بیشتری نسبت به برندهایی نظیر لنوو، اچ پی، دل و... دارند. البته در بسیاری موارد ممکن است خرابی یک قطعه در نگاه اول به معنی پایان یافتن عمر یک لپ تاپ نباشد، ولی عدم یافتن قطعه در بازار، به دلیل عرضه مدلهای جدید که بر تکنولوژیهای نوین مبتنی هستند خط قرمزی روی ادامه حیات لپ‌تاپ می کشد.
 
نکاتی برای افزایش عمر لپ تاپ
 
1. اگر دقت کرده باشید اولین قطعه که در لپ تاپ دچار ایراد می‌شود و احتیاج به تعویض دارد باتری و شارژر است که این معضل با تعویض باتری و با صرف مبلغی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان قابل حل است. حال تصور کنید باتری لپ تاپ مذکور در بازار موجود نباشد. این به این معنی است که لپ تاپ شما تبدیل به pc شده و عمر آن به عنوان یک رایانه همراه به پایان رسیده است.
 
پس بهتر است برای جلوگیری از این مشکل از باتری لپ تاپ محافظت کرده و زمانی که شارژ دستگاه کامل است آن را از برق خارج کنیم. برای افزایش عمر لپ تاپ حتی توصیه می‌شود زمانی که مدت زیادی در یک مکان ثابت هستید باتری را از لپ تاپ خارج کرده و لپ تاپ را بدون باتری مورد استفاده قرار دهید.
 
2. اگر قرار است باتری را از لپ تاپ خارج کنید حتما حواستان باشد که از محافظ استفاده کنید تا لپ تاپ شما در صورت بروز نوسانات برق دچار آسیب نشود. نوسانات برق ممکن است خسارات هنگفتی به لپ تاپی که به جریان مستقیم برق متصل است وارد آورد.
 
3. از وارد آوردن فشار زیاد و ضربه به لپ تاپ خودداری کنید. زیرا ممکن است باعث شکستگی صفحه نمایش، یا آسیب دیدن هارد و سایر بخشهای دستگاه شود.
 
4. برای خنک سازی لپ تاپ از کول پد استفاده کنید: اگر با لپ تاپ زیاد کار میکنید و مدام روی آن فشار می آورید باید از وسیله‌ای به نام کول پد (میز لپ تاپ) استفاده کنید. این وسیله دارای پایه‌هایی بالاتر از سطح زمین است و چندین خنک کننده (فن) همراه خود دارد که باعث خنک شدن و بهبود کارآیی لپ تاپ می‌شود. این دستگاه‌ها عمدتا از برق یو اس بی (USB) استفاده می کنند و به شدت کم مصرف هستند و خیلی کم از باتری استفاده می کنند.
 
5.مواظب درایو لپ تاپ خود باشید: سعی کنید کمتر از رایتر لپ تاپ استفاده کنید یا اگر استفاده می کنید از سی دی ها و دی وی دی های خش دار استفاده نکنید؛ چراکه باعث خرابی و آسیب دیدن به لنز درایو می شود. زمانی که از دی وی دی یا سی دی رایتر استفاده می کنید حتما لپ تاپ را به برق متصل کنید، زیرا رایترها جریان بسیار بالایی را از منبع تغذیه کشیده و اگر صرفا از باتری استفاده شود به آن آسیب می رساند، چون در این حالت باتری با سرعت زیادی شارژ خود را از دست می دهند.
 
حتی در حالتی که باتری کاملا شارژ نباشد ممکن است لپ تاپ خاموش شده و دیسک نوری شما بسوزد. به همین دلیل در لپ تاپهای مدرن امروزی اگر شارژ باتری کم باشد، لپ تاپ به طور خودکار درایو نوری را خاموش می کند.
 
6. از نرم افزارها و ضد ویروسهای مناسب و اورجینال استفاده کنید: سعی کنید از ضد ویروسی مناسب و سبک برای لپ تاپ خود استفاده کنید تا مقدار کمتری از پردازنده را اشغال کند و سرعت لپ تاپ را پایین نیاورد. نرم افزارهای مناسب را روی لپ تاپ خود نصب کنید.
 
همچنین از نصب نرم افزارهایی که اطمینان ندارید نرم افزار هستند یا بد افزار خودداری کنید یا قبل از نصب آن را ویروس یابی کنید. سعی کنید از لایسنس‌ها و نرم افزارهای اورجینال و اصل شرکت نرم افزاری استفاده کنید مخصوصا سیستم عامل که اگر از نسخه‌های کرک آن استفاده کنید شما و لپ تاپ را با مشکل مواجه می کند و مجبورید هر چند وقت یک بار سیستم عامل را عوض کنید.
 
7. هنگام حمل لپ تاپ سعی کنید آن را حتما در کیف یا کاور گذاشته و همچنین آن را خاموش کنید. همچنین هرگونه کابل و وسایل متصل به لپ تاپ مثل کابل شبکه، سیم ماوس یا اسپیکر (بلندگو) را از لپ تاپ جدا کنید.
 
ایسنا
آخرين بروز رساني ( ۱۶ آذر ۱۳۹۲ )
چرا چهره انسان‌ها منحصر به ‎فرد است؟
به گفته پژوهشگران آزمایشگاه لارنس برکلی تقویت‌کننده‌های ژنتیکی یا توالی‌های کنترل‌کننده دی.ان.ای در فعال‌کردن یک ژن خاص، بازیگران اصلی در رشد جمجمه، فک و صورت هستند.chehre.jpg
 
دانشمندان با همکاری محقق ایرانی به دیدگاه‌های مهمی در خصوص علت منحصربه‌فرد‌بودن چهره اشخاص دست یافتند. چهره هر انسانی مانند اثرانگشت وی منحصربه‌فرد بوده و هیچ دو چهره‌ای دقیقا مانند یکدیگر نیستند. مطالعه جدید توسط دانشمندان لابراتوار ملی لارنس برکلی متعلق به وزارت انرژی ایالات متحده با همکاری رویا حسینی، حاکی از آن است که تقویت‌کننده‌های ژنتیکی یا توالی‌های کنترل‌کننده دی ان ای در فعال‌کردن یا تقویت‌ بیان یک ژن خاص، بازیگران اصلی در رشد جمجمه، فک و صورت هستند.
 
بر اساس مطالعات انجام‌شده به رهبری اکسل ویزل، به نظر می‌رسد هزاران تقویت‌کننده در ژنوم انسان وجود دارند که به نوعی در این فرایند رشد دخیل هستند. دانشمندان هنوز از نقش تمامی این تقویت‌کنندگان آگاهی ندارند، اما می‌دانند که آن‌ها در رشد جمجمه، فک و صورت دخیل هستند. در حالی که تعدادی از نارسایی‌های ژنتیکی مسؤول پاتالوژی‌های فک و صورت از قبیل شکاف لب یا سقف دهان هستند، دانشمندان درک درستی از این‌ رهبران ژنتیکی تغییرات نرمال در جمجمه، فک و صورت ندارند.
 
در تحقیقات پیشین، تیم علمی حاضر در این مطالعه تقویت‌کنندگان ژنتیکی را در قلب، مغز و دیگر ارگان‌ها ترسیم کردند و نشان دادند که این تقویت‌کننده‌ها می‌توانند اهدافشان را از فواصل صدها یا هزاران جفت پایه (base pairs) کنترل کنند. به منظور درک این موضوع که آیا تقویت‌کننده‌های ژنی می‌توانند دارای تاثیرات از راه دور همسان بر رشد جمجمه، فک و صورت باشند، آن‌ها موش‌های ترانس‌ژنیک را مطالعه کردند.
 
این مطالعه تیم علمی را قادر به شناسایی چشم‌اندازهای کنترلی پیچیده‌ای کرد که شامل تقویت‌کننده‌هایی بودند که الگوهای بیان رشدی ژنتیکی پیچیده را هدایت می‌کنند. تحلیل خطوط موش‌هایی که در آن تقویت‌کنندگان فک و صورت منفرد حذف شده بودند، تغییرات مهمی را در شکل فک، جمجمه و صورت نشان داد و این موضوع نشان‌دهنده اهمیت کارکردی این تقویت‌کننده‌ها در تعریف‌کردن مرفولوژی چهره و جمجمه است.
 
در مجموع، محققان بیش از چهار هزار توالی تقویت‌کننده کاندید را شناسایی کردند که پیش‌بینی می‌شود در تنظیم مناسب بیان ژن‌های دخیل در توسعه جمجمه، فک و صورت فعال هستند. محققان همچنین نقشه‌های وسیع ژنومی این تقویت‌کننده‌ها را با شناسایی مکان‌ آن‌ها در ژنوم موش ترسیم کردند.
 
افزون بر این، تیم علمی فعالیت دقیق حدود ۲۰۰ مورد از این تقویت‌کنندگان ژنتیکی را مشخصه‌بندی و سه مورد از آن‌ها را حذف کرد. بر اساس نتایج به دست آمده، بخش اعظم توالی‌های تقویت‌کننده شناسایی‌ و ترسیم‌شده در نواحی کروموزومی انسان قرار گرقته و با مورفولوژی صورت نرمال یا نارسایی‌های تولد جمجمه، فک و صورت مرتبط هستند.
 
نتایج به دست آمده همچنین فرصتی را برای متخصصان ژنتیک انسانی و بررسی جهش‌هایی در تقویت‌کنندگان فراهم می‌کند که می‌تواند در نارسایی‌های تولد نقش داشته باشد و این موضوع به نوبه خود می‌تواند به توسعه بهتر رویکردهای درمانی و تشخیصی بینجامد. تیم علمی حاضر در این پروژه هم‌اکنون در حال ویرایش نقشه‌های وسیع ژنومی‌شان با هدف کسب اطلاعات بیشتر در خصوص الگوهای فعالیت این توالی‌های تقویت‌کننده هستند.
 
آن‌ها همچنین در حال همکاری با متخصصان ژنتیک انسانی برای اجرای تحقیقات هدفمند بهتر در خصوص جهش‌های این توالی‌های تقویت‌کننده در والدین انسانی دارای نارسایی‌های تولد جمجمه، فک و صورت هستند. جزئیات این مطالعه در مجله Science منتشر شده است. 
ایسنا
آخرين بروز رساني ( ۰۴ آبان ۱۳۹۲ )
سه حیوانی که زمان مرگشان را می دانند
تحقیقات نشان می‌دهد مرگ آگاهی در بعضی از حیوانات وجود دارد و با مطالعه دقیق رفتار آنها می‌توان نتیجه گرفت که لحظات پایان عمر حیوانات برای خودشان و اطرافیانشان قابل درک است.

شامپانزه‌
شامپانزه‌ها شبیه‌ترین موجودات به انسان به لحاظ تکاملی هستند و خصوصیات فیزیکی و روانشناختی مشابه زیادی با انسان‌ها دارند.

زیست شناسانی که مدت ها محل زندگی شامپانزه‌ها در باغ‌وحش اسکاتلند را زیر نظر گرفتند برای مثال به مرگ شامپانزه ماده پنجا‌ه ساله‌ای در سال ۲۰۰۸ اشاره می‌کنند.

در آخرین ساعات زندگی این شامپانزه، همه اعضای گروه روی سکوی نزدیک او جمع شده و آرام پوست او را نوازش می‌کردند. پس از مرگ این شامپانزه ماده، همه از او دور شدند و تنها دختر او تمام شب را کنار مادرش باقی ماند. نکته جالب دیگر این که حتی پس از چند روز و عادی شدن رفتار شامپانزه‌ها، آن ها تا چند روز روی سکویی که شامپانزه پیر آخرین ساعات زندگی‌اش را روی آن گذراند، جست‌وخیز نمی‌کردند.

فیل
تحقیقات زیادی اثبات می‌کند که فیل‌ها نسبت به مرگ آگاهند و در لحظات مرگ با یکدیگر مهربان‌تر می‌شوند و نه تنها خویشاوندان درجه اول بلکه بقیه فیل‌ها نیز نسبت به فیلی که لحظات آخر زندگی را می‌گذراند، توجه ویژه دارند و با حالتی حاکی از ترحم تلاش می‌کنند نیازهای او را رفع کنند. برای نمونه فیلی که در حال مرگ بود، پنج خانواده از فیل‌های دیگر به حالت پرستاری به فیل در حال مرگ سر می‌زدند و به او برای زنده ماندن کمک می‌کردند.

قو
قوها پرندگان زیبا و از مخلوقات خارق‌العاده خداوند هستند. در افسانه‌های قدیمی آمده که قوی گنگ در طول عمر هیچ صدایی تولید نمی‌کند و تنها در نزدیکی لحظات مرگ، به گوشه‌ای دنج پناه برده و آوازی زیبا به عنوان اختتامیه عمر خود می‌خواند که با اتمام آواز جانش را از دست می‌دهد. هنوز کسی به درستی نمی‌داند که آیا قوها واقعا آخرین لحظه‌های زندگی خود را تشخیص می‌دهند یا خیر اما افسانه‌ها و تعاریف نمادین در مورد این جانداران زیبا هم چنان در فرهنگ‌های مختلف پابرجاست.
 
منبع جام
 
آخرين بروز رساني ( ۰۳ آبان ۱۳۹۲ )
اسرار جهان‌هاي موازي
تازه‌ترين دستاوردها در كيهان‌شناسي نشان مي‌دهد كه جهان ما فقط يكي از ميلياردها جهان ممكن است.

آلبرت اينشتين فيزيك‌دان برجسته قرن بيستم، براي بيان موضوع‌هاي عجيب‌ و غريب، روش خاص خودش را داشت. او مي‌گفت: «خيلي دوست دارم بدانم كه آيا پروردگار براي آفرينش جهان ما انتخابي در دست داشت يا خير»

شايد اين گفته در نگاه خيلي‌ها، كفرآميز به‌نظر برسد، اما منظور اينشتين در واقع اين است كه آيا جهان ما تنها جهاني است كه خلق شده است؟

خيلي‌ها تا كلمه خدا را مي‌شنوند، تصور مي‌كنند كه با فلسفه يا الهيت سروكار دارند، در حالي‌كه سوال اينشتين ابداً به الهيت مربوط نبود. او مي‌خواست بداند كه آيا قوانين فيزيك لزوماً به وجود جهاني يكتا دلالت مي‌كنند (منظور جهان خودمان با تمام كهكشان‌ها، ستارگان و سياراتش) يا اينكه مي‌توان جهان‌هاي متعددي با ويژگي‌هاي بسيار متفاوت داشت؟ و اگر چنين است، آيا حقيقت باشكوه جهان خودمان كه به كمك تلسكوپ‌هاي بزرگ و توانمند و شتاب‌دهنده‌هاي عظيم، به درك آن دست يافته‌ايم، حاصل فرآيندي تصادفي است؟ آيا تمام اين ويژگي‌هاي اين جهان زيبا تنها يك انتخاب تصادفي از ميان فهرستي بي‌انتها از خصوصيات ممكن جهان‌هاي متعدد است؟ آيا واقعاً توضيحي براي اين سوال نيست كه چرا ما به اين شكل وجود داريم؟

اسرار جهان‌هاي موازي

در روزگار اينشتين احتمال اينكه جهان ما مي‌توانست جور ديگري باشد، خيلي دور از ذهن بود. اما در چند دهه اخير، اين سوال از مرزهاي ممنوعه به جريان اصلي تحقيقات فيزيك وارد شده و فيزيك‌دانان به‌جاي آنكه تصور كنند جهان ما مي‌توانست چه ويژگي‌هايي داشته باشد، از سه روش كاملاً مستقل به اين نتيجه رسيده‌اند كه احتمالاً جهان‌هاي مجزاي ديگري نيز وجود دارند كه اغلب از ذراتي كاملاً متفاوتي تشكيل شده‌اند و نيروهاي متفاوتي بر آنها حكم‌فرماني مي‌كنند و از همه جالب‌تر اينكه تمام اين جهان‌ها، ابركيهاني بي‌كران را پركرده‌اند.

اين ايده كه جزء تحيربرانگيزترين ايده‌هايي است كه طي چند دهه اخير از ذهن فيزيك‌دانان برخاسته، چندجهاني (Multiverse) نام دارد و دنياي فيزيك را به دو جبهه تقسيم كرده:

آنهايي كه احتمال مي‌دهند چندجهاني همان مرحله بعدي درك ما از واقعيت است و آنهايي كه چندجهاني را چرت و پرت محض مي‌دانند.
نشانه‌هاي آغاز عالم

در سال 1915، آلبرت اينشتين نظريه نسبيت عام را كه مهمترين كار تمام عمرش بود، منتشر كرد. اين نظريه زيبا كه حاصل ده سال تلاش براي درك مفهوم نيروي گرانش بود، از بنيان‌هاي رياضي قوي بهره مي‌برد و معادلات آن مي‌توانست از حركت يك سياره به دور ستاره‌اش تا مسير پرتوهاي نور را با دقتي كم‌نظير پيش‌بيني كند. طي چند سال، رياضي‌دانان نتيجه گرفتند كه طبق اين نظريه عالم نمي‌تواند ايستا باشد، بلكه در تغيير است و كهكشا‌ن‌ها از يكديگر دور يا به يكديگر نزديك مي‌شوند.

اينشتين در آغاز با اين نتيجه‌گيري كه مستقيماً از دل نظريه خودش به‌دست مي‌آمد، مخالفت كرد. اما رصدهاي ادوين هابل، اخترشناس برجسته در سال 1929، انبساط عالم را تأييد كرد.

طولي نگذشت كه فيزيك‌دانان چنين استدلال كردند كه اگر جهان امروز در حال انبساط است، پس در گذشته كوچك‌تر بوده و بدين‌ترتيب در زماني بسيار دور، هر آنچه را كه امروز مي‌بينيم (از كوچكترين ذرات تشكيل‌دهنده ماده تا تك‌تك ستارگان، كهكشان‌ها و حتي خود فضا) در نقطه‌اي بي‌نهايت كوچك‌، فشرده شده بود و عالم ما از فوران اين نقطه اوليه و تحول آن به‌وجود آمده است.
بدين‌ترتيب نظريه بیگ بنگ ( انفجار بزرگ ) متولد شد. در طول دهه‌هاي مياني قرن بيستم، مشاهدات بسياري در تأييد اين نظريه انجام شد،‌ اما فيزيك‌دانان مي‌دانستند كه اين نظريه نقض بزرگي دارد:

نظريه انفجار بزرگ هرچيزي را توضيح مي‌داد غير از همان انفجار اوليه.

معادلات اينشتين به‌خوبي تحول عالم را از كسري از ثانيه پس از بیگ بنگ توصيف مي‌كردند، اما وقتي مي‌خواستيد شرايط نخستين لحظات عالم را تحليل كنيد، معادلات بي‌معني مي‌شدند. درست شبيه وقتي كه در ماشين حساب عددي را بر صفر تقسيم مي‌كنيد و ماشين‌حساب به شما پيغام خطا مي‌دهد. نظريه بیگ بنگ نمي‌توانست در مورد چرايي انفجار بزرگ و عامل آن توضيحي ارائه دهد.

منبع انرژي بزرگترين انفجار تاريخ

در دهه 1980، فيزيك‌دان جواني به‌نام آلن كاث پيشنهاد داد كه مي‌توان با استفاده از پديده تورم، مشكل نظريه بیگ بنگ را تا حدودي برطرف كرد. اين مدل تعميم‌يافته از نظريه بیگ بنگ كه امروزه كيهان‌شناسي تورمي خوانده مي‌شود، فرض مي‌كند نوعي سوخت كيهاني وجود دارد كه اگر در محدوده‌اي بسيار كوچك متمركز شود مي‌تواند فوراني كوتاه‌مدت ولي بسيار عظيم را در فضا ايجاد كند. درست مانند يك انفجار بسيار بسيار عظيم.
اسرار جهان‌هاي موازي
محاسبات رياضي نشان داد چنين فوراني به‌قدري عظيم است كه مي‌تواند نوسان‌هاي كوچك و تصادفي در ابعاد كوانتومي را به شدت بگستراند و در فضا پراكنده كند.
وقتي صفحه‌اي پلاستيكي را تا آنجا‌ كه مي‌شود بكشيد، روي سطح آن الگوهايي مواج ايجاد مي‌شود. به شيوه‌اي مشابه، وقتي عالم تورم پس از بیگ بنگ را تجربه مي‌كرد، الگوهايي از تغييرات اندك دمايي در كيهان پديد آمد كه سبب شد بعضي نقاط اندكي داغ‌تر و برخي نقاط اندكي سردتر شوند.

در اوايل دهه 1990، ماهواره كوبه (COBE) متعلق به ناسا توانست براي نخستين بار، اين ريزتغييرات دمايي را در تابش زمينه كيهاني آشكار كند و شواهدي بر تأييد كيهان‌شناسي تورمي به‌دست آورد. اين كشف جايزه نوبل فيزيك را براي جان ماثر و جورج اسموت، مديران برنامه كوبه به ارمغان آورد.

- اما اين تازه آغاز ماجرا بود

محاسبات رياضي نشان مي‌داد كه با انبساط فضا، اين سوخت كيهاني دوباره تجديد مي‌شود و مقدار بازيابي سوخت آن‌قدر قابل توجه است كه عملا نمي‌توان همه آن را مصرف كرد. اين بدان‌معنا است كه بیگ بنگ نمي‌تواند رويدادي يكتا و منحصر به فرد باشد.
بلكه برعكس، سوخت كيهاني مورد نظر ما نه تنها به بیگ بنگ جهان ما انرژي داده كه مي‌توانسته به بي‌شمار بیگ بنگ ديگر نيز انرژي بدهد و به انبساط جهان‌هاي متمايز و جدا از يكديگر منجر شود. بدين‌ترتيب همان‌طور كه در يك وان آب گرم و صابون، بي‌شمار حباب شكل مي‌گيرد، جهان ما هم صرفاً حبابي است منبسط شونده در ميان انبوهي از جهان‌هاي حبابي. اين همان ايده چند جهاني است.

- دور نماي تكان‌دهنده‌اي است؟

زماني نه‌چندان دور فكر مي‌كرديم كه سياره ما در مركز عالم است، اما ديري نگذشت كه فهميديم ما هم يكي از چند سياره‌اي هستيم كه به‌دور خورشيد مي‌گرديم. پس از آن فهميديم كه خورشيد ما هم يكي از ميلياردها ستاره تشكيل‌دهنده راه شيري است و در حاشيه كهكشان جاي‌ گرفته و در حالي‌كه تصور مي‌كرديم تمام عالم همين كهكشان زيبايي است كه شب‌ها در آسمان مي‌بينيم. در نيمه‌هاي قرن بيستم فهميديم كه كهكشان ما يكي از صد ميليارد كهكشاني است كه در عالم ما پراكنده شده‌اند.
فكرش را بكنيد: اكنون كيهان‌شناسي تورمي اين احتمال را مطرح كرده كه جهان ما با تمام ميلياردها كهكشان‌ و ستاره و سياره‌اش، يكي از بي‌شمار جهان‌هايي است كه در چندجهاني پخش شده‌اند. ايده‌اي كه اگر درستي آن تأييد شود، مي‌تواند همان گيلاس خوشمزه‌اي باشد كه پس از قرن‌ها بر كيك چندطبقه تكامل ديدگاه انسان به عالم پيرامون خود نشسته است.

اما زماني‌كه آندري لينده و آلكساندر ويلنكين براي نخستين‌بار ايده چندجهاني را در دهه 90 مطرح كردند، فيزيك‌دانان چندان واكنشي نشان ندادند.

جهان‌هاي ديگر حتي اگر واقعاً هم وجود داشته باشند، خارج از محدوده جهان قابل رويت قرار دارند. ما حتي به همه‌ جاي جهان خودمان دسترسي نداريم!

به ‌نظر مي‌رسد نه مي‌توانيم بر جهان‌هاي ديگر تأثيري داشته باشيم و نه جهان‌هاي ديگر مي‌توانند بر ما تأثيرگذار باشند. حال اين سؤال مطرح مي‌شود كه وجود يا عدم وجود جهان‌هاي ديگر چه تأثيري در علوم ما خواهد گذاشت؟

در اينجا بود كه تلاش‌هاي پيرامون جهان‌هاي موازي حدود يك دهه متوقف شد تا آنكه نتايج غيرمنتظره مجموعه‌اي از مشاهدات شگفت‌انگيز در دهه 1990، فرصت جديدي را فراهم آورد.
 
 منبع: ماهنامه دانستني‌ها، شماره 59
آخرين بروز رساني ( ۰۳ مهر ۱۳۹۲ )
آیا گرانش صفر در فضا وجود دارد؟
ما همواره شاهد غوطه ور شدن فضانوردان در فضا و حرکات آنها در حالت معلق که گویی با نیروی جاذبه مقابله می کنند، بوده ایم. بسیاری از مردم بر این باورند که در فضا هیچ جاذبه ای وجود ندارد، هرچند این موضع آنها فاصله چندانی با حقیقت ندارد اما نیروی گرانش در تمام جهان وجود دارد و تاثیر خود را بر اجرام در فضا میگذارد. در واقع، بدون جاذبه اجرام در فضا هیچ گونه ثبات و پایداری از خود نخواهند داشت و موجودیت آنها متوقف خواهد شد.

آیا گرانش صفر در فضا وجود دارد؟
 
به گزارش بیگ بنگ، گرانش، نیروی کشنده بین دو جرم در فاصله ثابت بین آنهاست و قدرت آن به نسبت مقدار دو جرم و فاصله بین آنها بستگی دارد.یک جرم بزرگتر به مراتب نیروی گرانشی بزرگتری از نمونه کوچکتر خواهد داشت و این تفاوت را می توان با مقایسه ای در مورد کره زمین و ماه متوجه شد. نیروی گرانشی بین دو جرم به سرعت زیادی به نسبت ۱/r^2 کاهش پیدا می کند. بنابراین، نیروی گرانشی بین دو جرم با مقدار مساوی به فاصله یک متر، صدبار قویتر از نیروی گرانشی بین دو جرم با فاصله ده متر است. با در نظر گرفتن این دو پارامتر (جرم و فاصله) به این مفهوم تاثیرگذاری نیروی گرانش در فضا بر روی اجرام دست می یابیم.
قدرت جاذبه زمین، علت چرخش ماه به دور آن است و بطور مشابه تمامی اجرام و شهاب سنگها و سیارات منظومه شمسی ما تحت تاثیر نیروی گرانشی خورشید در حال گردش به دور آن هستند. و با وجود اجرام آسمانی در فاصله میلیونها سال نوری از ما، اعتقادات گذشته مبنی بر عدم وجود جاذبه در فضا را رد میکند. خورشید به سبب اینکه ۹۹٫۸۶% از جرم منظومه شمسی را تشکیل میدهد ، نیروی گرانشی غالب و بسیار بزرگی را شامل میشود.بنابراین چطور ممکن است با وجود چنین میدان گرانشی بزرگی، اجرام منظومه در فضا شناور به نظر برسند؟

به یاد داریم که اندازه نیروی گرانش به مقدار دو جرم بستگی و هرچه مقدار جرم بیشتر باشد به تناسب مقدار نیروی گرانش بیشتر و برای اجرام کوچکتر این مقدار کمتر خواهد بود.( در مقایسه با سیاره مشتری تحت تاثیر کمتری از نیروی گرانش خورشید قرار دارند.) به علاوه، اجرامی که از خورشید دورترند تحت تاثیر کمتری از این نیرو قرار دارند. اگرچه این مقدار هیچوقت صفر نخواهد شد و بلکه به صفر نزدیک خواهد شد.

 فرضیه آلبرت اینشتین مبنی بر نظریه نسبیت عام، قادر به توجیه وجود جاذبه در فضاست. جهان را بصورت صفحه دوبعدی تصور کنید که ابعاد فضا-زمان را نمایش میدهد.اگر کسی توپی به جرم را روی این صفحه قرار دهد، این جرم سبب ایجاد یک گودی و تورفتگی در صفحه خواهد شد و حضور ماده، فرم هندسی صفحه را تغییر میدهد و از این انحنای هندسی به عنوان جاذبه تعبیر میشود. نظریه اینشتین بر این باور است که هر جرم در فضا سبب اعوجاج و تغییر شکل صفحه فضا – زمان میشود. اگرچه سهم ما در ایجاد این فرورفتگی بسیار کم است اما میدان گرانشی کوچکی در اطراف خود به وجود میاوریم. از جمله پدیده های معروف اخترشناسی، سیاه چاله ها هستند که اهمیت وجود نیروی گرانش در فضا را توجیه میکنند. سیاهچاله، فضایی به شدت متراکم است که شعاع نور هم به هنگام رد شدن از کنار آن رهایی ندارد. سیاهچاله ها با مرگ ستاره ها شکل میگیرند و تحت جرم خود متلاشی شده و هسته ای را تشکیل می دهند که دارای چگالی بسیار زیاد (در حد بینهایت) است.

در تطابق صفحه فضا – زمان اینشتین با این پدیده، سیاهچاله بسیار متراکم بوده و به جای فرورفتگی در صفحه، سبب ایجاد یک حفره میشود. هر جرم و موجی که حاوی نور باشد توسط میدان گرانشی عظیم سیاهچاله به دام می افتد. مفهوم حضور سیاهچاله دقیقا در مقابل مفهوم وجود جاذبه صفر در فضا قرار میگیرد. پس اگر تمام اجرام در فضا منجر به پدیده گرانش می شوند، آنگاه مفهوم گرانش صفر از کجا نشات گرفته است؟ بدون شک این طرز فکر در ذهن فضانوردانی که بی وزنی را در فضا تجربه کرده اند و پی در پی این تجربه را وصف کرده اند، پرورش یافته. در حالی که این توصیف ها، به خصوص در نزدیکی زمین نمیتواند صحیح باشد، درست جایی که میدان گرانشی قوی زمین، سفینه فضانوردان را به سمت خود میکشاند.

برای درک تجربه فضانوردان،لازم است که رو مفهوم “بی وزنی” و “گرانش صفر” را از هم متمایز کنید. فضانوردان، بی وزنی را احساس می کنند چون شاتل فضایی آنها در حال کشیده شدن توسط نیروی جاذبه زمین است و تمایل سقوط به سمت زمین را دارد.اگرچه این اتفاق نمی افتد، چرا که حرکت افقی شاتل با سرعت حدود ۱۸۰۰۰ کیلومتر در ساعت، بر خلاف نیروی گرانشی این اجازه را نمیدهد. و اگر شاتل سرعت کافی نداشته باشد به سمت زمین سقوط خواهد کرد.در حقیقت چیزی به اسم گرانش صفر وجود ندارد.گرانش همه جای جهان هستی وجود دارد و خود را در پدیده هایی مانند سیاهچاله ها، مدارهای سماوی، جزر و مد اقیانوسها و حتی وزن خود شما نشان میدهد.

ترجمه : هادی رحیمی

منبع : http://www.yalescientific.org
آخرين بروز رساني ( ۰۱ شهريور ۱۳۹۲ )
ساعت هوشمند سامسونگ احتمالا با نوت3 به بازار می آید
محسن نراقی: شایعات حکایت از آن دارند که سامسونگ ساعت هوشمند خود را 13 شهریور و قبل از iWatch اپل به بازار عرضه می کند.iwatch.jpg

پیش بینی می شود که شرکت سامسونگ در رویداد IFA و در تاریخ ۴ سپتامبر(چهارشنبه 13 شهريور) از گلکسی نوت ۳ خود رونمایی کند. اما خبر می رسد که ممکن است علاوه بر این فبلت، سامسونگ محصولی دیگر را نیز معرفی کند، یک ساعت هوشمند با نام Samsung Galaxy Gear. براساس گزارش Patently Apple، سامسونگ بدنبال معرفی ساعت هوشمند Galaxy Gear قبل از رویداد مطبوعاتی اپل در ماه سپتامبر است.

هنوز اطلاعات و جزییات زیادی از Galaxy Gear منتشر نشده، اما به هرحال این گجت قابلیت ارتباط با گوشی های هوشمند و تبلت های سامسونگ و انجام کارهای مختلف را خواهد داشت. همانطور که اعلام شد مشخص است که سامسونگ می خواهد این محصول خود را قبل از iWatch اپل عرضه کند.منبع:باشگاه خبرنگاران
 
آخرين بروز رساني ( ۰۳ مرداد ۱۳۹۲ )
مشخصات ،قیمت گلکسی نوت 3
محسن نراقی:  بالاخره انتظار ها به پایان رسید و سامسونگ در خبری رسمی از رونمایی گلکسی نوت 3 در ماه سپتامبر خبر داد.این رونمایی در گردهمایی IFA و در یکی از روزهای بین ششم تا یازدهم سپتامبر صورت خواهد گرفت.
اما در مورد ویژگی های این محصول شنیده ها بسیار است.گفته می شود گلکسی نوت 3 با نمایشگر 5.7 یا 5.9 اینچی به دست کاربران می رسد.این نمایشگر فول اچ دی خواهد بود و با یک قلم هوشمند نیز می تواند کار کند.این نمایشگر با این ابعاد بیانگر این است که گلکسی نوت 3 یک فبلت می باشد.
samsung galaxy note 3
اما در خصوص دیگر بخش های سخت افزاری باید گفت که در قلب این فبلت پردازشگر هشت هسته ای قرار می گیرد.این پردازشگر هفته ی گذشته توسط سامسونگ رونمایی شده بود.ظرفیت رم گلکسی نوت 3 نیز سه گیگابایت اعلام شده که امکان پردازش سریع داده ها را فراهم می سازد

در خصوص دیگر ویژگی های این محصول باید گفت که دوربین آن سیزده مگاپیکسلی است و بدنه آن نیز احتمالا از جنس فلز می باشد.سیستم عامل این فبلت اندروید است اما اینکه کدامیک از نسخه های 4.2 یا 4.3 یا 5 روی آن نصب شده هنوز مشخص نمی باشد.
قیمت پیش بینی شده برای آن بین 700 تا 800 دلار است.

 
برگرفته از باشگاه خبرنگاران
آخرين بروز رساني ( ۰۲ مرداد ۱۳۹۲ )
ويندوز فون چيست و چه معايب و ويژگي هايي دارد؟
ویندوز فون (به انگلیسی: Windows Phone) سیستم‌عامل است که توسط شرکت مایکروسافت برای گوشی‌های هوشمند ساخته می‌شود و جانشین پلتفرم ویندوز موبایل است. در سیستم عامل ویندوز فون بر خلاف ویندوز موبایل، مایکروسافت بجای نشانه گرفتن بازار شرکت‌های بزرگ، بازار مصرف کنندگان را نشانه گرفته است. در این سیستم عامل به جای استفاده از شکل برنامه های مبتنی بر ویندوز (فایل های exe) از برنامه‌های مایکروسافت سیلورلایت استفاده شده است.

آخرین نسخه معرفی شده آن ۸ است، اشکال بزرگش حمایت نکردن از نسخه های قبلی ست، مایکروسافت در عوض آپدیت ویندوز ۷٫۸ رو معرفی کرد، که به هیچ وجه با ویندوز فون ۸ قابل مقایسه نیست و فقط برای جلب رضایت دارنده های گوشی های قبلی مثل Lumia 900 طراحی شده!
 
 ويندوز فون چيست و چه معايب و ويژگي هايي دارد؟
امکانات:

رابط کاربری:
بر خلاف سیستم عامل ویندوز موبایل که طراحی ای مشابه ویندوز رومیزی دارند، در این سیستم عامل از طراحی رابط کاربری ای به اسم "مترو” استفاده که بسیار پویا تر از دیگر سیستم عامل هاست. این طراحی قرار است در ویندوز ۸ و اکس باکس جدید نیز استفاده شود.

ورودی متن:
ویندوز فون از یک صفحه کلید مجازی برای وارد کردن متن استفاده میکند که امکان ارسال خندانک ها را هم در متن فراهم کرده است. همچنین امکان چک کردن اسپل کلمات و حدس زدن کلمات در حین تایپ نیز در این کیبورد وجود دارد. این سیستم عامل امکان اتصال یک کیبورد فیزیکی را هم به گوشی فراهم کرده است.

پیام ها:
ارسال پیامک ها در ویندوز فون، با ارسال پیام در مسنجر لایو و فیس بوک ادغام شده است. همچنین امکان صحبت کردن بجای تایپ کردن برای نوشتن پیامک ها در این سیستم عامل وجود دارد. ویندوز فون همچنین می تواند پیامک های رسیده ی شما را نیز با صدای بلند برایتان بخواند.

مرورگر وب:
ویندوز فون ۷ یک مروگر اینترنت اکسپلورر موبایل همراه خود دارد که بر پایه ی موتور رندر مرورگر اینترنت اکسپلورر ۹ ساخته شده است. این مرورگر تا ۶ برگه را می تواند همزمان لود کند، امکان ذخیره عکس های موجود در صفحات را دارد و مولتی تاچ نیز هست. همچنین امکان جستجوی یک کلمه در صفحه ی لود شده نیز وجود دارد. مایکروسافت اعلام کرده است که این مرورگر می تواند جدا از هسته ی سیستم عامل ویندوز فون به روز رسانی شود.

تماس ها:
شما می توانید لیست دوستان خود را دستی وارد گوشی ای که ویندوز فون دارد کنید، یا آنها را از ویندوز لایو و فیس بوک و توییتر و لینکدین وارد کنید. همچنین امکان ادغام (Link) افراد نیز وجود دارد.

ایمیل:
سه سرویس هاتمیل، جیمیل و یاهو میل بصورت پیشفرض در این سیستم عامل پشتیبانی شده اند و بقیه سرویس های عمومی ایمیل را می توانید با تکنولوژی IMAP و POP3 بر روی موبایل ویندوز فون خود تنظیم و استفاده کنید.

چند رسانه ای:
با استفاده از نرم افزار Zune for Windows Phone می توانید فایل های رسانه ای خود را بین رایانه و تلفن همراه خود انتقال دهید. این برنامه فایل های صوتی و ویدئویی داخل گوشی و عکس های موجود در گوشی و اکانت فیسبوک و آلبوم های ویندوز لایو کاربر را نمایش می دهد. امکان آپلود و اشتراک گذاری عکس ها در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک نیز از همین بخش قابل انجام است. برنامه ی Zune قابلیت اجرای فایل های WAV, MP3, WMA, AMR, AAC/MP4/M4A/M4B و ۳GP/3G2 و WMV و AVI و MP4/M4V و ۳GP/3G2 و MOV را داراست. همچنین کدک های DivX و Xvid نیز در فایل های AVI در این برنامه قابل پخش هستند. همچنین فرمت های عکس JPG/JPEG, PNG, GIF, TIF و BMP در ویندوز فون ۷ پشتیبانی میشوند.

بازی ها:
Xbox Live برنامه ای است که در تلفن های همراه مجهز به سیستم عامل ویندوز فون وجود داردو برخی از قابلیت های XBOX 360 را در گوشی ویندوز فون پشتیبانی میکند. در باره همه چیز..

جستجو
مایکروسافت برای سازندگان سخت افزارهای ویندوز فون اجبار کرده است که یک دکمه – بصورت فیزیکی – در بیرون صفحه ی نمایش با نام جستجو قرار داده شود. این دکمه امکان جستجو را در میان برنامه های داخل گوشی، لیست تماس، در میان نقشه های Bing و اخبار و نتایج جستجوی Bing فراهم می آورد.

آفیس:
ویندوز فون یک Office Hub دارد که کلیه فایل های مرتبط با نرم افزارهای آفیس را مدیریت میکند. امکان ایجاد و ویرایش فایل های آفیس داخل گوشی، فایل های موجود در skyDrive و Office 365 با این برنامه فراهم است.

مالتی تسکینگ:
این ویژگی از نسخه مانگو به ویندوز فون اضافه شده. با فشردن و نگه داشتن دگمه Back می توانتید به ۵ تسک قبلی بروید

به روز رسانی:
مایکروسافت تاکید میکند به روز رسانی سیستم عامل ویندوز فون از طریق به روز رسانی های Microsoft Update ارائه خواهد شد. هنگامی که آپدیتی آماده باشد بر روی گوشی یا نرم افزار Zune بر روی PC پیغام An Update is Available نشان خواهد داده شد.

مارکت پلیس:
از طریق مارکت پلیس می توانید موزیک ویدیو، پادکست، بازی و اپلیکیشن های متنوعی را خریداری و دانلود کنید. البته تعداد زیادی بازی و اپلیکیشن مجانی یا ترایل که همراه با تبلیغ می باشد نیز وجود دارد
 
 
منبع  باشگاه خبرنگاران
آخرين بروز رساني ( ۰۲ مرداد ۱۳۹۲ )
وقتی گوشی موبایل خیس می شود چکار کنیم
پس از آنکه یک دستگاه تلفن‌همراه خیس می‌شود، بزرگترین اشتباه کاربران این است که آن را روشن می‌کنند تا دریابند که گوشی‌شان سالم است یا خیر؛ در صورتی که این عمل اشتباه است.وقتی گوشی موبایل خیس می شود چکار کنیم

به گزارش روزهای بروجرد، هر ساله میلیون‌ها تلفن‌همراه در سراسر جهان به‌علت آب‌خوردگی و خیس شدن از کار می‌افتند، در این اتفاق رطوبت به سیستم داخلی تلفن‌همراه نفوذ می‌کند و مدارهای داخلی آن را از کار می‌اندازد.

کارشناسان می‌گویند که عوض کردن یک گوشی آب‌خورده به‌طور میانگین ۴۰۰ دلار هزینه دارد و بر این اساس باید توجه داشت که آیا برای نجات جان یک گوشی آب‌خورده راهی وجود دارد؟

 پیش‌ از این مرسوم بود گوشی هوشمندی که خیس شده است داخل ظرف حاوی برنج خام قرار گیرد که تجربه کارشناسان نشان داد این روش برای نجات گوشی‌های هوشمند بلک‌بری و برخی مدل‌های اندرویدی مفید بوده است و البته نتوانسته جان آیفون خیس شده را نجات دهد.

اما به‌ تازگی روشی ارایه شده است که صاحبان آن ادعا می‌کنند ۱۰۰ درصد جان انواع گوشی‌های هوشمند خیس شده را نجات می‌دهد؛ برای مشخص شدن میزان اثر بخشی این روش یکی از کارشناسان یک دستگاه گوشی هوشمند آیفون ۴ را به مدت ۲۰ ثانیه داخل آب قرار داد و آن را به‌طور کامل داخل آب غوطه‌ور کرد، به‌طور که حباب‌های آب داخل آن جمع شده بود.

سپس این گوشی هوشمند کیت مخصوص Dry-All Smartphone Recovery مورد استفاده قرار گرفت و دستورالعمل آن به‌دقت دنبال شد در این دستورالعمل نوشته شده بود که ابتدا تلفن‌همراه خود را خاموش کنید، یک حوله خشک بردارید، سیستم Dry-All را به همراه تلفن‌همراه خود برای ۲۴ ساعت روی آن قرار دهید.

کارشناسان می‌گویند پس از آنکه یک دستگاه تلفن‌همراه خیس می‌شود، بزرگترین اشتباه کاربران این است که آن را روشن می‌کنند تا دریابند که گوشی‌شان سالم است یا خیر. این کار می‌تواند موجب شود که تلفن‌همراه شما بسوزد یا اینکه مدارهای داخلی از بین بروند.

اگر تلفن‌همراه در حالت آماده‌باش به‌سر می‌برد و گوشی شما روشن و نمایشگر شما خاموش است و مثل همیشه در جیب شما به‌ سر می‌برد، هیچ اقدامی غیرمعمولی انجام ندهید و در اولین فرصت کلید خاموش کردن را فشار دهید.

کیت هوشمند Dry-All که گفته می‌شود ۱۰۰ درصد جان تلفن‌های همراه خیس شده را نشان می‌دهد در دو مدل ساخته شده است.
 
منبع فارس
آخرين بروز رساني ( ۱۶ تير ۱۳۹۲ )
ژاپنی‌ها از یک قطره خون، موش ساختند
پژوهشگران ژاپنی توانسته‌اند با استفاده از تنها یک قطره خون، یک موش را شبیه‌سازی کنند.ژاپنی‌ها از یک قطره خون، موش ساختند
براساس گزارشی که در نشریه علمی "زیست‌شناسی تولیدمثل" منتشر شده است، برای این شبیه‌سازی از سلول‌هایی استفاده شده است که در سیستم گردش خون یک موش بودند

پژوهشگران گفته‌اند که موش شبیه‌سازی شده، ماده بوده و طول عمری معادل یک موش معمولی داشته است. او قابلیت تولید مثل نیز داشت.
این پژوهش در مرکز رایکن بایوریسورس انجام شده و گزارش شده است که پژوهشگران در یک موسسه مرتبط دیگر اخیرا نزدیک به ۶۰۰ نمونه ژنتیکی مشابه از یک موش را شبیه‌سازی کرده‌اند.

سلول‌هایی که تاکنون برای شبیه‌سازی موش به کار رفته‌اند، از چندین بخش مختلف از جمله گلبول‌های سفید خون در غدد لنفاوی، مغز استخوان و کبد برداشته شده‌اند.

اما در مطالعه‌ای که نتیجه‌اش اخیرا منتشر شد، گروه پژوهشگران ژاپنی بررسی کرده‌اند که آیا سلول‌های سیستم گردش خون هم برای شبیه‌سازی قابل استفاده هستند یا نه. این سلول‌ها در مقایسه با دیگر سلول‌های مورد استفاده در شبیه‌سازی، برای پژوهشگران در دسترس‌تر هستند.

هدایت گروه پژوهشگران ژاپنی به عهده آتسو اوگورا در مرکز رایکن بایوریسورس بود. آنها نمونه خونی را که برای شبیه‌سازی استفاده کرده‌اند، از دم یک موش برداشتند، گلبول‌های سفید آن را جدا کردند و هسته یاخته را برای شبیه‌سازی به کار بردند.
پژوهشگران ژاپنی در گزارش خود نوشته‌اند که مطالعه‌شان "برای اولین‌بار نشان داد که با استفاده از هسته یاخته سلول‌های خونی می‌توان موش شبیه‌سازی کرد."

پژوهشگران در ژاپن برای سال‌ها در زمینه شبیه‌سازی موش فعالیت کرده‌اند.
آخرين بروز رساني ( ۰۷ تير ۱۳۹۲ )
سرعت نور ثابت نیست!
نظریه نسبیت خاص اینشتین سرعت نور را ۳۰۰ هزار کیلومتر بر ثانیه تعیین کرده‌است، اما اکنون گروهی از دانشمندان جسور درجستجوی این احتمال هستند که شاید این محدودیت سرعت کیهانی قابل تغییر باشد. براساس گزارش لایو‌ساینس،‌ سرعت نور سرعتی ثابت است،‌ دست کم در تمامی کتابها و متون علمی اینگونه نوشته‌ شده‌است. اما تعدادی از دانشمندان درحال بررسی این احتمال هستند که این ثابت، قابل تغییر است و این تغییر تحت تاثیر طبیعت خلاء در فضا رخ می‌دهد.

مفهوم سرعت نور، که شتابی ثابت را طی زمان برای نور در نظر می‌گیرد، در زمینه‌های مختلفی از قبیل کیهان‌شناسی و نجوم مفاهیم گسترده‌تری دارد. برای مثال درزمان محاسبه ثابت ریز‌ساختار یا همان آلفا، که قدرت نیروی الکترومغناطیسی را تعریف می‌کند، سرعت نور افزایش پیدا می‌کند. نوسان سرعت نور می‌تواند قدرت پیوند‌های مولکولی را تغییر دهد.

سرعت نور ناثابت می‌تواند به این معنی باشد که تخمین‌هایی که از ابعاد جهان برآورد شده‌،‌ نادرست هستند و البته نمی‌تواند به این معنی باشد که انسان قادر است با سرعتی بالاتر از نور سفر کند. دو مقاله جدیدی که در مجله European Physics منتشر شده‌اند، تلاش دارند از ویژگی‌های کوانتومی فضا به سرعت نور برسند. در این دو مقاله تکنیک‌های متفاوتی برای محاسبه سرعت نور استفاده شده،‌ اما ایده اصلی آنها احتمال تغییر کردن سرعت نور تحت تاثیر نحوه تعامل ذرات بنیادین با تشعشعات کیهانی است. در این مقاله‌ها فضا، خالی درنظر گرفته نشده‌است،‌بلکه مملو از ترکیبی از ذرات مجازی درنظر گرفته شده که در کسری از ثانیه به‌وجود آمده و نابود می‌شوند.

در مقاله اول که توسط محققان دانشگاه پاریس ارائه شده، این ذرات بنیادین مجازی ذراتی مانند کوارک‌ها درنظر گرفته‌ شده‌اند،‌ذراتی که همواره با نسخه ضد‌ماده‌ای خود جفت می‌شوند و در نتیجه به سرعت ایجاد شده و پس از برخورد با ضد‌ماده خود نابود می‌شوند. به گفته محققان فوتون‌های نوری توسط این ذرات جذب شده و بازتابیده می‌شوند که انرژی این ذرات و بار الکتریکی آنها می‌تواند برروی سرعت نور اثرگذار باشد، حتی اگر این اثر کمتر از ۰٫۰۵ فمتوثانیه باشد، فمتو‌ثانیه برابر یک میلیونیوم از یک میلیاردوم ثانیه است.

در مقاله دوم که توسط موسسه ماکس‌پلانک ارائه شده،‌تعداد ذرات مجازی بنیادین عامل تغییر در سرعت نور اعلام شده‌اند. در این مطالعه تعداد این ذرات که از بار الکتریکی نیز برخوردارند ۱۰۰ گونه اعلام شده‌است،‌ درحالی که در مدل استاندارد این ذرات ۹ گونه شناسایی شده‌اند. بار این ذرات متناسب با میزان بار، منجر به ایجاد مقاومت امپدانس،‌ نوعی مقاومت در برابر جریان الکتریکی،‌ می‌شود. مقاومت امپدانس نیز خود به میزان گذر‌دهی خلاء یا میزان مقاومت خلاء در برابر میدان‌های الکتریکی و میزان نفوذ میدان‌های مغناطیسی در آن بستگی دارد. از آنجایی که امواج نوری ترکیبی از امواج الکتریکی و مغناطیسی هستند،‌تغییر در میزان این امواج می‌تواند سرعت نور را دچار نوسان کند. برخی از دانشمندان تکنیک‌های محاسباتی استفاده‌شده در این دو مقاله را زیر سوال برده‌اند و براین باورند از تکنیک‌های نامتناسبی برای انجام محاسبات در این دو مقاله استفاده‌شده است. همجنین تعداد ذرات بنیادین مجازی که در مقاله دوم از آنها یاد شده،‌ توسط برخی از دانشمندان مورد انتقاد قرار گرفته‌است.

همشهری آنلاین
آخرين بروز رساني ( ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۲ )
اگر موبایل در آب افتاد، چه باید کرد؟
شاید شما هم مواجه شده باشید. وقتی که موبایل در ظرف پر از مایع می افتد. اگر تلفن همراه شما خیس شد راه های زیر را برای حفظ تلفن خود به کار گیرید:اگر موبایل در آب افتاد، چه باید کرد؟

  • فورا باتری را خارج کنید
  • شاید لازم باشد دوباره تلفن خود را بشویید. اگر تلفن شما در نوشابه و یا آب نمک یا امثا آن افتاده باشد. بعد از خشک شدن موبایل، کریستال ها باقی مانده و موجب مشکل و تخریب موبایل می شود بنابر این اگر موبایل شما با مایعی غیر آب خیس شده است و این خیسی بیش از اندازه است باید دوباره شسته شود و این بار با آب.
  • حالا باید موبایل خود را خشک کنید. در حد ممکن آن را در وضعیتی قرار دهید تا اگر آبی داخل آن شده خارج شود. حالا حدود 48 ساعت آن را در فضای باز و نزدیک به کیسه های مواد مخصوص رطوبت گیر که دربسته بندی بعضی کالا ها هم هست قرار دهید. جالی است بدانید که حتی می توانید از برنج خشک هم برای این منظور استفاده کنید چون رطوبت گیر است.

بعد از 48 ساعت موبایل شما قابل استفاده خواهد بود.
 
به نقل از شفقنا
آخرين بروز رساني ( ۲۲ فروردين ۱۳۹۲ )
ژاپني ها راهی را براي خواندن ذهن انسان پيدا کردند
دانشمندان ژاپنی اعلام کردند با استفاده از اسکنرهای ام آر آی می توانند بعضی از اسرار ذهن ناخودآگاه افراد را بخوانند.

محققان موفق به کاری شده اند که به گفته آنان « نخستین رمزگشایی رویاهای شبانه در جهان » به شمار می رود. این در حالی است که انسان از دوران باستان تاکنون همواره در پی راهی برای خواندن ذهن و افکار افراد بوده است.

در این بررسی که نتایج آن در نشریه ساینس منتشر شد، دانشمندان آزمایشگاهی در کیوتو واقع در غرب ژاپن از اسکنرهای ام آر آی ( تصویرسازی تشدید مغناطیسی) برای تعیین دقیق بخشی از مغز که در نخستین دقایق خواب فعال است استفاده کردند. سپس آنها افراد تحت بررسی را از خواب بیدار کردند و از آنها درباره چیزهایی که در خواب دیده بودند سوال کردند. این روند دویست بار تکرار شد.

پاسخ افراد تحت بررسی با تصویرهایی که با اسکنر ام آر آی از مغز گرفته شده بود مقایسه شد.

بدین ترتیب محققان توانستند پیش بینی کنند افراد شرکت کننده در بررسی چه تصویرهایی را در خواب دیده بودند. در این روش دقت پیش بینی محققان از شصت درصد به بیش از هفتاد درصد افزایش یافت. همچنین محققان توانستند پانزده مورد مشخص را که افراد در خواب دیده بودند از جمله واژه ها، کتابها پیش بینی کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از توکیو، یوکیایاسو کامیتانی، سرپرست گروه تحقیق گفت : « ما توانستیم برخی از رویاها را با موفقیت بالا رمزگشایی کنیم. من این اقدام را گامی مهم در جهت خواندن دقیق تر رویاهای افراد می دانم.»
آخرين بروز رساني ( ۱۷ فروردين ۱۳۹۲ )
نظريه ي خلاء در فضا
در کنار تمامی مسائلی که در علم فیزیک مطرح می‌شود باز هم سخن از انفجار بزرگ به گوش می‌رسد. انواع و اقسام نظریاتی که بر پایه ی نتایج بررسی های بدست آمده ار جهان خارج و نیز ذرات زیر اتمی هر ساله مطرح و برخی تایید و برخی حذف میشوند. برای مثال از جمله نظریاتی که تاکنون بوده و مبنای کار فیزیکدانان است این است که این انفجار در ماده ای فوق العاده چگال با جرم بسیار زیاد و دمای بی نهایت صورت گرفته است.

این نظریه تا حدودی می تواند درست باشد اما در کنار آن مسائلی قدیمی همچون اینکه در ان زمان و قبل از این انفجار و بعد از آن قوانین فیزیک یک جور بوده اند یا نه مطرح می‌شود.

تمام این سوالات رو مطرح کردیم تا اینکه وارد بحث اصلی شویم و آن که مسئله تاثیر جرم (ماده)، گرانش ، انرژی و دیگر نیروها بر یکدیگر است .

 
چیزی که امروزه زیاد دیده می شود این است که هر کسی بر اساس تحقیقات خود آمار و ارقامی را در مورد اجرام کیهانی و ...منتشر می کنند و زیاد به دنبال محدودیتهایی که در زمینه می تواند وجود داشته باشد نیستند و صرفا بر اساس برخی فرمول ها و برخی مشاهدات اقدام به این کار می کنند.

حال با این توضیحات ما یک محدودیت و یک فرض نسبتا جدید را برای نیروی گرانشی و ماده در نظر می گیریم :
 
V 2= MG/R
 
ما میدانیم که سرعت گریز و سرعت حرکت گرانشی با تقریب نسبتا نزدیکی از این فرمول بدست می آید.

در این فرمول ما سه متغیر سرعت گرانشی جرم ماده و شعاع ان در اختیار داریم این فرمول در محاسبات کوچک مثل محاسبه سرعت گریز و حرکت مداری زمین به راحتی مورد استفاده قرار میگیرد اما آیا در مورد اجرامی مثل ابر سیاه چاله ها و یا به طور کلی بگوییم جرم تمام عالم هستی به راحتی می تواند مورد استفاده قرار گیرد اگر بخواهیم واضح صحبت کنیم باید بگوییم که ایا سرعت گریز یا به طور کل سرعت گرانشی یک جشم می تواند از سرعت ثابت نور بیشتر شود یا نه اگر بیشتر شود که مشکلی نیست و بحث تمام است، اما اگر این سرعت در ماکزیمم حالت خود را برابر سرعت نور باشد نتایجی بسیار جالب و شگفتی را به وجود می‌آورد.

این نتایج در تمام موارد از کوچکترین های عالم گرفته تا بزرگترین های ان که از جمله سیاه چاله ها و نیز ماده موجود در کل عالم هست را می تواند در بر گیرد.
 
C2 =MG/R
 
با این فرض ما به این نتیجه می‌رسیم که اگر سرعت گریز جسمی نزدیک سرعت نور باشد در صورت تزریق ماده از خارج به این جرم این جرم می تواند مقدار مشخصی از آن را در اختیار بگیرد و بقیه را باید به صورت انرژی از خود دفع کند. در غیر اینصورت باید چند تغییر کوچک در خود ایجاد کندو از آن جمله افزایش شعاع متناسب با افزایش جرم است.

حال بحث را به ابتدای خلقت هستی می بریم. شما می دانید که جرم جهان بسیار زیاد است. ایال اگر ما این جرم را در فرمول بالا جایگذاری کنیم و شعاع را هم در ابتدای انفجار خیلی کم در نظر بگیریم یک نوع تضاد با فرض ما ایجاد نمی‌شود.

پر واضح هست که در این صورت باید سرعت گریز و سرعت گرانشی را بیش از سرعت نور به دست بیاوریم برای حل این مشکل به طور کلی حل مسئله تراکم بسیار زیاد جهان ما به جای فرض تراکم ماده تراکم نوعی انرژی را مطرح می کنیم که ماده نیز از ان به وجود آمده و در واقع این همان اصل پایستگی ماده و انرژی البرت انیشتین است یعنی اگر ما قبل از انفجار بزرگ شعاع این انرژی متراکم را تقریبا صفر در نظر بگیریم جرم موجود و یا ماده در حال شکل گیری در ان حالت هم جمی تقریبا برابر صفر داشته است به محض انفجار بزرگ این انرژی به صورت بسیار سریع منبسط شده و در حین انبساط تبدیل به ماده شده است این تبدیل انرژی به ماده به صورت نا منظمی نبوده بلکه از فرمول بالا تبعیت می کرده است در کنار انبساط این انرژی و تبدیل ان به ماده انرژی موجود در داخل هم که هنوز مقدار زیادی از ان منبسط نشده است در حال انبساط بود و با حرکت تدریجی ماده به خارج انرژی موجود در داخل تبدیل به ماده میشده است تا اینجا ما در مورد تبدیل انرژی به ماده و بالعکس توضیح دادیم اما اینکه این نوع اولیه انرژی چه نوع بر هم کنشی با ماده می توانست داشته باشد و یا دارد را نمی توانیم اظهار کنیم مگر اینکه چند سوال رو مطرح کنیم .

اول اینکه آیا این انرژی می تواند ارتباطی با انرژی تاریک که امروزه ذهن بسیاری از دانشمندان را به خود مشغول د اشته است داشته باشد .

دوم اینکه این انرژی چه رابطه ای با دیگر انواع انرژی مثل انرژی فوتونی (الکترومغناطیسی ) می تواند داشته باشد .

البته اینکه ما این انرژی را همان انرژی تاریک در نظر بگیریم کمی زود است و باید اطلاعات ما در این زمینه بسیار زیاد باشد..

همچنين لازم نيست كه مااين نوع تراكم را مربوط به نوعي انرژي فرض كنيم چون در فيزيك جديد مفهومي تازه به نام خلا وارد شده كه ماده نيز تحت شرايطي به طور خودبه خود از ان به وجود و نابود مي شود.

اما اگر این تبدیل انرژی يا خلا كوانتومي  به ماده در حال حاضر وجود داشته باشد باید منتظر بود که روزی این فرآیند متوقف شده و فرآیند عکس آن اغاز شود چونکه نیرو های گرانشی موجود در عالم بسیار قوی هستند و انتظاری جز فرریزش جهانی برای ماده و جهان هستی نمی توان داشت.
 
 منبع:  cph-theory.persiangig.com 
آخرين بروز رساني ( ۱۰ اسفند ۱۳۹۱ )
ده دلیل برای استفاده از گوگل کروم + دانلود گوگل کروم

مرورگر Google Chrome سریعتر از رقبای خود بروز رسانی می شود گوگل مرتبا نسخه های جدید این مرورگر را با امکانات و کارایی بهتر عرضه می کند درادامه 10 مزیت و برتری مرورگر وب گوگل کروم نسبت به رقبای خود یعنی Internet Explorer و Firefox را معرفی می کنیم.

تبدیل صدا به متن

با قابلیت جدید Speech to Text  در Google Chrome دیگر نیازی به تایپ کردن ندارید این قابلیت در تمام وب سایت ها فعال نیست ولی در اکثر سرویس های گوگل به خوبی کار می کند. در سرویس هایی که از این قابلیت پشتیبانی می کنند یک آیکان میکروفن در صفحه نمایش داده می شود که با کلیک برروی آن می توانید متن جملات مورد نظر خود را به زبان انگلیسی بگوید تا مرورگر آنها را به متن تبدیل کند از جمله سرویس هایی که از قابلیت Speech to Text پشتیبانی می کنند می توان به Google Search و Google Translator اشاره کرد.


از فایل های مخرب و ویروسی در امان باشید


گوگل به تازگی قابلیت جدیدی را برای مرور امن در وب معرفی کرده است. قبل از شروع دانلود فایل با گوگل کروم، فایل مورد نظر با دیتابیس موتور جستجوی گوگل مطابقت داده می شود و در صورت احتمال ویروسی و یا مخرب بودن فایل، به کاربر هشدار داده می شود. IE و Firefox نیز کاربر را از سالم نبودن برخی از فایل ها مطلع می سازند ولی هیچ کدام به دیتابیس قدرتمند و غنی گوگل دسترسی ندارند. از طرفی ابزار Safe Browsing کروم، امکانات بسیار پیچیده تر و دقیق تری برای تشخیص فایل های ویروسی و مخرب دارد.


دسترسی سریع به تنظیمات


Chrome برخلاف Firefox و Internet Explorer، تنظیمات را سریعتر و در یک تب مانند صفحات وب نمایش می دهد مرورگرهای دیگر تنظیمات را در یک کادر محاوره ایی جداگانه نمایش می دهند. در Chrome می توان از طریق جستجو سریع، تنظیمات مورد نظر را به سرعت پیدا کرد. کاربر همچنین می تواند یک تنظیم خاص و یا بخشی از تنظیمات شخصی را Bookmark کند تا در مراجعات بعدی به سرعت به آنها دسترسی داشته باشد
اجرای فایل های Flash در Sandbox


flashChrome برای جلوگیری از ویروسی شدن کامپیوتر کاربر توسط محتوای آلوده Flash از Sandbox استفاده می کند. Chrome فایل های فلش را در محل امن و جدا از هسته مرورگر (Sandbox) اجرا می کند و به این ترتیب سیستم از مشکلات امنیتی و کدهای مخرب فلش در امان خواهد بود.


کنترل بیشتر بر افزونه ها

گوگل کروم دارای ابزار بسیار جالب و کارآمدی است این ابزار مشابه Task Manager ویندوز عمل می کند و اطلاعات مربوط به منابع سخت افزاری در حال استفاده توسط هر App یا افزونه را نمایش داده و به کاربر امکان بستن هر کدام از افزونه های در حال اجرا را می دهد. برای دسترسی به Chrome Task Manager برروی آیکان آچار در گوشه بالا سمت راست Chrome کلیک نموده و سپس View Background Pages را انتخاب نمایید و یا از کلید های ترکیبی Shift+Esc استفاده کنید. برای بستن هر صفحه و یا افزونه آن را در لیست Chrome Task Manager انتخاب نموده و سپس روی End Process کلیک کنید.


نصب افزونه ها بدون نیاز به ریستارت مرورگر


فایرفاکس نیز ادعا کرده بود در نسخه 4 پس از نصب افزونه ها نیازی به ریستارت مرورگر نیست ولی هنوز پس از نصب اکثر افزونه های فایرفاکس می بایست مرورگر را ریستارت کنید ولی در Google Chrome نیازی به این کار نیست و تمام افزونه ها پس نصب فعال می شوند. تنها برای بروز رسانی خود Chrome مجبور به ریستارت مرورگر خواهید شد.


بهبود نمایش نتایج جستجو در گوگل

گوگل همواره سایت های بی محتوا را از لیست نتایج جستجوی خود خارج می کند اما سایت های اینچنینی بسیارند و همواره این گونه سایت ها در لیست نتایج جستجو وجود دارند. اما در Google Chrome با نصب افزونه Personal Blocklist می توانید وب سایت های بی محتوا را به لیست مسدود شده ها اضافه نمایید تا در نتایج گوگل نمایش داده نشود. این افزونه توسط خود گوگل ساخته شده است و سایت های مسدود شده توسط کاربر به گوگل نیز گزارش می شود. اگر از مسدود کردن یک سایت پشیمان شدید با یک کلیک می توانید آن را از به حال قبل برگردانید.


پاک کردن Flash Cookie برای جستجو محرمانه

بسیاری از شما با کوکی ها آشنا هستنید. اکثر وب سایت ها برخی از اطلاعات شخصی کاربر را در فایل های Cookie و در کامپیوتر کاربر ذخیره می کنند تا در مراجعات بعدی از آنها استفاده کنند. علاوه بر کوکی های مربوط به وب سایت ها، برخی از فایل های فلش نیز کوکی های مربوط به خود را دارند که برخی از اطلاعات کاربر را در آن ذخیره می کنند با گوگل Chrome می توانید Flash Cookieها را نیز پاک کنید. از منوی Tools گزینه Clear Browsing data را انتخاب نموده و سپس Delete cookies را تیک بزنید.


بارگذاری صفحات در زمان وارد نموده آدرس آنها

تمام مرورگرهای وب امکان تکمیل خودکار آدرس را دارند یعنی زمانی که در حال وارد نمودن آدرس یک وب سایت هستید مرورگر به شما آدرس های مشابه عبارت وارد شده را می دهد. در گوگل کروم علاوه بر این قابلیت، امکان دیگری به نام Chrome Instant وجود دارد این قابلیت باعث می شود در زمان وارد کردن آدرس صفحه مورد نظر شروع به لود شدن کند یعنی منتظر نمی ماند تا شما آدرس را بصورت کامل وارد کنید و قبل از وارد نمودن آدرس بصورت کامل، صفحه مورد نظر تقریبا نمایش داده می شود. برای فعال کردن این قابلیت برروی آیکان آچار در گوشه سمت راست بالای مرورگر کلیک نموده و سپس Option را انتخاب کنید و در تب Basics گزینه Enable Instant for faster Searching and browsing را تیک بزنید.


حداکثر فضا برای مشاهده صفحات وب


در نسخه 13 مرورگر Chrome قابلیت جدیدی به نام Compact Navigation Bar اضافه شده است که در آن نوار آدرس حذف می شود تا فضای بیشتری به صفحات وب اختصاص یابد اگر کاربر بخواهد آدرس جدیدی را باز کند برروی دکمه تب جدید کلیک می کند و بصورت خودکار نوار آدرس باز می شود تا کاربر آدرس وب سایت مورد نظر خود را وارد نماید. (منبع:جهان دانش)

 برای دانلود آخرین نسخه گوگل کروم بر روی آیکون زیر کلیک کنید

Google Chrome 25.0.1364.97 Final  

 
 
آخرين بروز رساني ( ۰۵ اسفند ۱۳۹۱ )
گیاهی که در بطری 40 سال بی‌آب زنده ماند
دیوید لاتیمر در سال 1960 گیاه کوچکی را داخل یک بطری کاشت. وی تا سال 1972 آن را آبیاری کرد اما پس گذاشتن یک چوب پنبه به روی دهانه بطری آز آن پس دیگر به گیاه آب نداد.گیاهی که در بطری 40 سال بی‌آب زنده ماند

این گیاه گونه 'ترادسکانسیا' برای مدت بیش از 40 سال ارتباطش با جهان خارج قطع شد اما کماکان زنده مانده است. دیوید لاتیمر تنها مراقبتی که از این گیاه می کرد چرخاندن بطری بود تا جهت تابش نور به گیاه را تغییر دهد. چگونه این موجود زنده بدون آب و مواد مغذی خارجی توانسته این مدت طولانی را زنده بماند؟

گیاه در واقع موفق شده به تنهایی اکوسیستم خود و شرایط لازم برای بقایش را دوباره احیا کند. در واقع، تنها نیاز حیاتی گیاه از طریق نور خورشید بود که از ورای شیشه بطری به آن می تابید. بنابراین پدیده فتوسنتز توانست روند عادی خود را ادامه دهد. محیط بسته درون بطری یک اکوسیستم کاملا مستقل را ایجاد کرد که در آن فتوسنتز مواد حیاتی را بازیافت می کند. چرخه آب نیز یک فرآیند مستقل است. آب داخل بطری توسط ریشه‌های گیاه جذب شده و هنگام تعریق دوباره در فضا آزاد می‌شود. این آب در ته بطری جمع شده و این چرخه از سرگرفته می‌ شود.

فتوسنتز اکسیژن تولید کرده و هوای داخل بطری را مرطوب می‌کند. رطوبت در درون بطری افزایش یافته و به صورت قطرات آب به ته بطری جاری می‌شود. برگ‌های مرده افتاده و در ته بطری می پوسند و دی اکسید کربن مورد نیاز برای فتوسنتز را آزاد کرده و مواد مغذی را که توسط ریشه‌ها جذب می‌شوند، تامین می‌کنند. به این ترتیب همه می‌توانند با انتخاب گیاهی مناسب صاحب یک باغچه کوچک درون یک بطری شوند. برخی از گونه‌های گیاهی از جمله 'فوژر'های خانواده «آدیانتوم» یا «ترادسکانسیاها»ی خانواده «کاملیناسیائه» برای این کار بسیار مناسب هستند.
 
برگرفته از : www.oratert.com
آخرين بروز رساني ( ۲۹ بهمن ۱۳۹۱ )
زنده كردن باتري هاي مرده لپ تاب به روشي اعجاب انگيز
يك باتري معمولي لپ تاب مانند هر وسيله الكتريكي ديگري عمر محدود و مشخصي دارد. اين باتريها معمولا بعداز 1 يا 2سال كار مداوم كاريي خود را از دست مي دهند و ديگر بيشتر از 15دقيقه نمي توانند شارژ خودراحفظ كنند.
 
در صورتی که باتری لپ تاپ شما نیز به این بلا دچار شده است پیش از هر اقدام دیگری دست نگاه دارید و این ترفند واقعأ اعجاب انگیز با روشی اعجاب انگیزتر را بر روی باتری خود را اعمال کنید! چرا که با این کار میتوانید جان دوباره ای به باتری ببخشید و به نوعی آن را احیا کنید ، چرا که مجددأ باتری میتواند ۱ الی ۲ ساعت شارژ خود را نگه دارد و دیگر نیازی به پرداخت هزینه اضافی ندارید.
 
برای اینکار ، روش کار را بدون ترس و  واهمه انجام دهید! کافی است باتری را به مدت ۱۴ الی ۱۵ ساعت در داخل فریزر قرار دهید! تا باتری لپ تاپ شما کاملأ فریز شود! سپس باتری را ۳ الی ۴ بار شارژ و دشارژ نمایید.اکنون باتری لپتاپ شما پس از گذراندن یک خواب زمستانی جان تازه ای پیدا کرده است و میتوانید بیش از گذشته برای شما کار کند.
 
شاید از این عمل تعجب کنید و ارتباطی بین این دو کار نیابید.اما جالب است بدانید که این کار پایه و اساسی کاملأ علمی دارد، چرا که همانطور میدانید به طور کلی در اجسام مختلف به دلیل لرزش طبیعی مولکولها جریان برق به راحتی از آنها عبور نمی کند.
 
این مشکل در اجسام رسانا کمتر است ، زیرا مولکول ها به شکل منظم قرار می گیرند و جریان راحت تر عبور می کند ، اما برای ابر رسانا کردن باید جسم را سرد نمود تا لرزش مولکولها کمتر شود (این لرزش هیچ گاه صفر نخواهد شد ، مگر در صفر مطلق یعنی ۲۷۳- درجه سانتیگراد که البته تا امروز دست نیافتنی باقی مانده است) ، در نتیجه سرعت و کیفیت عبور جریان بهتر خواهد شود. دلیل بهتر کار کردن سی پی یو در درمای پایین نیز همین موضوع است.
 
 
برگرفته از: ek2.rozblog.com
آخرين بروز رساني ( ۲۹ بهمن ۱۳۹۱ )
دانلود Caricature Studio v6.6.12.526 - نرم افزار طراحی کاریکاتورهای جالب و ترکیب تصاویر
هنر طراحی کاریکاتور یا کشیدن کاریکاتور تا چندی پیش فقط نزد افرادی که با این هنر آشنایی داشته بوده و سایر افراد فقط می توانستند بادیدن تصاویر کشیده از آن ها لذت برده و قادر به خلق این گونه تصاویر نبوده اند ولی این کار نیز مانند بسیاری دیگر از کار ها با آمدن کامپیوتر ها برای سایر افراد محقق شده و اکنون نرم افزار های جالب که قادرند این توانایی را به افراد دااده تا تصویر مورد نظر خود را تبدیل به کاریکاتور های دلخواه نمایند، ساخته و قابل دسترس می باشند.

نرم افزار Caricature Studio، یکی از آن دسته از نرم افزار های خلق تصاویر کاریکاتور می باشد که با ابزار مناسبی که در اختیار کاربر قرار داده به راحتی این امکان را ایجاد نموده تا با وارد نمودن تصاویر به این نرم افزار و کمی اعمال سلیقه کاریکاتور های زیبا و جالب را پدید آورده و از دیدن حاصل کار خود لذت ببرید.

از دیگر توانایی ها و ابزار این نرم افزار فیلتر های جالب این نرم افزار می باشند که با اعمال این فیلتر ها افکت های جالبی رابروی تصاویر اعمال نموده، افکت هایی مانند قاب دور تصاویر، ایجاد نویز و ... که بسته به سلیقه و نوع کار خود می توانید از آن ها استفاده کنید. از دیگر توانایی های منحصر به فرد این نرم افزار که از تکنیک های فیلم های هالیوودی است، حذف زمینه تصویر مورد نظر و جایگزینی زمینه با تصویر دلخواه تنها با چند کلیک می باشد.

نرم افزار فوق همچنین قادر به ترکیب تصاویر و رتوش های جالب نیز بوده که در این گونه رتوش ها شما قادرید تصویر صورت فرد مورد نظر را درون تصویر دیگری برده و به عنوان نمونه چهره مورد نظر را جایگزین چهره هنرپیشگان و ... بر روی جلد مجلات یا پوستر ها کنید.

قابلیت های کلیدی نرم افزار Caricature Studio:
- طراحی کاریکاتور از تصاویر دلخواه تنها با چند کلیک
- ابزار مناسب جهت طراحی کاریکاتور
- قابلیت اعمال افکت های جالب با استفاده از فیلتر های این نرم افزار
- ابزار مناسب جهت حذف زمینه تصاویر و جایگزینی با تصاویر دلخواه
- پشتیبانی از فرمت های رایج تصاویر
- دارای محیطی با قابلیت کاربری ساده و آسان
- و ...
 
   
Create instant caricutures from photos! Just like caricature artists at your favorite amusement park, now you can quickly create hilarious cartoon portraits of your friends, family....even celebrities
With Caricature Studio you are able to open any photo and instantly morph anyone into a caricature
 
برای دانلود بر روی تصویر زیر کلیک کنید
دانلود Caricature Studio v6.6.12.526 - نرم افزار طراحی کاریکاتورهای جالب و ترکیب تصاویر  
رمز فایل: www.p30download.com
آخرين بروز رساني ( ۲۳ بهمن ۱۳۹۱ )
چگونه ستاره شناس شویم
منجم حرفه ای، منجمی است که برای شناخت کیهان و سیر و تحول ستارگان، تحصیلات دانشگاهی دارد. منجم حرفه ای ایرانی برای تحصیل در زمینه نجوم در دبیرستان رشته ریاضی- فیزیک، در دوره کارشناسی رشته فیزیک (هر گرایشی) و در کارشناسی ارشد یکی از شاخه های فیزیک، اخترفیزیک و کیهان شناسی را انتخاب می کنند. کیهان شناسی رشته محبوب آن دسته از منجمان حرفه ای است که به شناخت چگونگی ساز و کار اجرام سماوی علاقه مندند؛ کیهان شناسان می کوشند به سوالاتی از قبیل این که پس از مهبانگ، انفجار بزرگ، چه رخ داده است و چگونه جهان در حال انبساط است، پاسخ دهند.

از طرفی دیگر اخترفیزیک، گرایش محبوب آن دسته از منجمان حرفه ای است که به شناخت سیر و تحول ستاره ها و منظومه های آنها و همچنین بررسی آنها علاقه مندند. اختر فیزکدانان به سوالاتی همچون چگونگی تولد و مرگ ستاره ها، چگونگی تولد و مرگ ستاره ها، چگونگی تولد سیاهچاله ها و همچنین سیر و تحول منظومه شمسی پاسخ می دهند.
چگونه ستاره شناس شویم
هم کیهان شناسان و هم اختر فیزیکدانان از لحاظ کاری به 2 دسته تقسیم می شوند؛ یک دسته آنهایی که رصدهای رصدخانه های حرفه ای جهان را مبنای کار خود قرار می دهند و سعی در آزمودن نظریه ها با استفاده از داده های این رصدخانه ها دارند دسته ای دیگر که می کوشند تا گاهی در راه تکمیل پیشرفته ترین نظریات علمی زمان خود بردارند.
کیهان شناسان و اختر فیزیکدانان، پس از اتمام تحصیلات، در مقام هیات علمی در رصدخانه های حرفه ای، پژوهشکده های فیزیکی و نجومی و دانشگاه ها مشغول به فعالیت می شوند. امروزه در ایران بسیاری از دانشگاه ها در رشته های مختلف به تدریس نجوم می پردازند و رصدخانه ملی ایران افقی امید بخش پیش روی ایرانیان گشوده است.

تحصیل در زمینه ی تاریخ نجوم

یکی دیگر از رشته های مرتبط با نجوم، رشته ی تاریخ علم گرایش نجوم است که چند سالی است از طرف دانشگاه تهران، پژوهشکده ی تاریخ علم، در مقطع کارشناسی ارشد داشنجویان علاقمند به نجوم را می پذیرد. در حال حاضر تعداد بسیار زیادی نسخه ی خطی نجومی از منجمین ایرانی و غیرایرانی در دوره ی اسلامی در کتابخانه های ایران و جهان خاک می خورد. هر از چند گاهی بعضی از علاقمندان برای فهم و کشف دستاوردها و فعالیتهای علمی آن دوره، به این کتابخانه ها س
ر می زنند و نسخه ای را مورد مطالعه قرار می دهند. ولی متاسفانه بعضی از کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند فاقد دانش کافی نجومی هستند و هیچ شبی را برای رصد آسمان زیر سقف پرنقش نگارش صبح نکرده اند. از طرف دیگر کسانی که به صورت حرفه ای و علمی روی این نسخ کار می کنند اغلب مححقین اروپایی ای هستند که زحمت آموختن زبانهای عربی و فارسی را بر خود هموار کرده اند و در این نسخ کنکاش می کنند.

مشکل همین جاست که حتی تاریخ علوم خودمان را هم اروپاییان می آیند و به ما یاد می دهند و ما خودمان همت نمی کنیم که برای شناخت تاریخ علم و نجوم در کشور خودمان و به زبان خودمان تلاش کنیم.


ای کاش بعضی از علاقمندان به نجوم نسل جدید ، اگر می خواهند وارد فعالیتهای حرفه ای و دانشگاهی در زمینه ی نجوم شوند، با ورود به رشته ی تاریخ نجوم در دانشگاه تهران، کمی از بار این ثروت عظیم و سرمایه ی گرانمایه را بر دوش خود بگیرند و به جهانیان بشناسانند، نه اینکه فرانسویان با دشواری بسیار زحمت آموختن زبان عربی را بر خود هموار کنند، و ما که آموختن این زبان برایمان بسیار راحت تر است، برای مطالعات نجومی در آن زمینه همت نکنیم. چرا که تنها کسانی که با مفاهیم بنیادی نجومی از قبیل کره ی سماوی و نجوم کروی آشنا هستند به شیوه ای مناسب می توانند از این متون استفاده کنند.

آیا راهی دیگر برای منجم شدن هست؟

در زمینه نجوم آماتوری، حرفه های روزنامه نگاری نجومی، تصویرسازی نجومی، برنامه سازی علمی تدریس نجوم آماتوری نیز در ایران وجود دارد؛ اما به سبب الزام داشتن تخصص ویژه و دانسته های نجوم آماتوری، افراد انگشت شماری در این زمینه ها گام بر می دارند. در زمینه نجوم حرفه ای، یکی از گرایش ها زمین شناسی به نام سیاره شناسی، رشته ای نجومی به حس
اب می آید که در هیچ یک از دانشگاه های ایران ارائه نمی شود. همچنین رشته نجوم به صورت دوره ای جدا از فیزیک در برخی از کشورها به دانشگاه ها راه پیدا کرده که این رشته نیز هنوز جایی در دانشگاه های ایران پیدا نکرده است. همچنین مهندسان هوافضا با تحصیل در رشته مهندسی هوا فضا می توانند سامانه های فضایی همچون موشک ها، فضاپیماها و ماهواره ها را بسازند که با تاسیس پژوهشگاه هوافضا و سازمان فضایی ایران،این حرفه در ایران بسیار کاربرد دارد. اما با وجود این نمی توان مهندسی هوافضا را یکی از گرایش های نجوم خواند.

رویای فضانوردی تاکنون فقط برای یک ایرانی، خانم انوشه انصاری، به واقعیت پیوسته است. شاید با نگاهی واقع بینانه می توان گفت تا زمانی که ایران به فناوری و توانایی ساخت فضاپیمای سرنشین دار دست پیدا کند گردشگری فضایی تنها راه تحقق این رویاست.
 
آخرين بروز رساني ( ۲۳ بهمن ۱۳۹۱ )
با ۱۰ ویژگی برتر ویندوز ۸ آشنا شوید
آفتاب: مایکروسافت تغییرات فراوانی را روی جدیدترین ویندوز خود اعمال کرده است. نه تنها رابط (اینترفیس) به طور کلی دگرگون شده ؛ بلکه قابلیت ها و ظرفیت های جدیدی هم به این ویندوز اضافه شده که در این مطلب 10 تا از بهترین هایشان را به شما معرفی می کنیم.

حرکات لمسی آسان

ویندوز 8 اولین ویندوز حقیقتا لمسی مایکروسافت است. این سیستم عامل حرکات لمسی ساده ای را مثل کشیدن به سمت چپ برای تغییر اپلیکیشن ها و کشیدن به سمت راست برای باز کردن منو ها، پشتیبانی می کند. زوم سمنتیک (یا معنایی) قوی تر ، برگ برنده دیگری برای این ویندوز است. اگر در صفحه استارت یا اپلیکیشن خاصی باشید می توانید با استفاده از حرکت مخصوص زوم کردن ، تصویر را با زوم بیشتری تماشا کنید. مثلا در اپلیکیشن خبر، برای دیدن تمامی اخبار، به جای اسکرول کردن می توانید از زوم سمنتیک استفاده کنید.

از دیگر حرکات لمسی می توان به کشیدن به سمت بالا برای دیدن دستورات خاص هر اپلیکیشن و تنظیمات و درگ کردن اپلیکیشن ها اشاره کرد.

کاشی های زنده و لاک اسکرین

اپلیکیشن های ویندوز 8 ، بدون نیاز به باز کردن میتوانند اطلاعات لازم را به شما بدهند. این قابلیت به خصوص برای اپلیکیشن های مخصوص خود مایکروسافت مثل میل، تقویم، عکس و خبر بسیار مفید است و بدون باز کردن این برنامه ها می توانید از ایمیل های جدید، کارهای روزانه و وقایع پیش رو، اخبار و کوچک شده تصاویر با خبر شوید . البته اپلیکیشن های طراحی شده توسط سایر کمپانی ها هم می توانند این قابلیت یعنی "کاشی های زنده" را به برنامه خود اضافه کنند . اگر هم دوست ندارید مرتبا از تغییرات با خبر شوید می توانید این قابلیت را خاموش کنید .
علاوه براین مایکروسافت در ویندوز 8، طول عمر بیشتری را برای لاک اسکرین در نظر گرفته است. شما می توانید انتخاب کنید که 7 برنامه بی وقفه در بک گراندتان در حال اجرا باشد و به لاک اسکرین اعلامیه هم بفرستد. و حتی می توانید از بین اپلیکیشن آب و هوا و تقویم یکی را انتخاب کنید تا حتی در لاک اسکرین هم اطلاعاتشان را به نمایش بگذارند.
جست و جوی وسیع در سیستم

در ویندوز 8 فقط با تایپ کردن لغت مورد نظر در صفحه استارت می توانید تمامی فایلها، اپلیکیشن ها و تنظیمات خاص را جست و جو کنید. به علاوه اگر اپلیکیشنی قابلیت جست و جوی داخلی هم داشته باشد می توانید از طریق نوار جست و جو درون آن اپلیکیشن را هم بگردید.

بارگذاری و تنظیم مجدد(رفرش و ری ست)

مایکروسافت در ویندوز 8 راه بسیار ساده ای را برای رفرش و ری ست کردن PC ارائه کرده است. هنگامی که حس می کنید سرعت عملکرد کامپیوترتان پایین آمده می توانید از گزینه رفرش استفاده کنید. با یک کلیک یا ضربه و بدون نیاز به تغییر دادن فایلها، استفاده از اپلیکیشن های Windows Store یا حتی تنظیمات شخصی می توانید کامپیوترتان را رفرش کنید. همه تنظیمات دستگاه به حالت پیش فرض برگردانده می شود و اگر اپلیکیشنی داشته باشید که با اکانت ویندوزتان همگام نباشد ، آن را از دست خواهیدداد. اما برگرداندنش بسیار آسان است.

از طرف دیگر ری ست، به درد مواقعی می خورد که به کلی کامپیوتر را کنار می گذارید تا فرد دیگری از آن استفاده کند. اگر می خواهید همه کارهایی که کرده اید از بین برود کافی است دستگاه را ری ست کنید. پس نیازی به پاک کردن فایلهای شخصی و بازگرداندن تنظیمات برنامه نخواهید داشت.

هر دوی این قابلیت ها در نوار Charms وجود دارد.روی تنظیمات کلیک کنید ، “Change PC Settings” را انتخاب کرده و به قسمت “General” بروید .

همگام سازی تنظیمات

صرف نظر از اینکه چه کامپیوتر، تبلت یا نوت بوکی دارید، می توانید تنظیمات شخصی خود را همگام سازی کنید. به لطف اکانت مایکروسافت و پلت فرم ابر پسندش ، تنظیمات شخصی شما می تواند همه جا همراهتان باشد. گزینه “Sync your settings” در بخش تنظیمات دستگاهتان به شما اجازه می دهد تنظیمات شخصی از جمله : بک گراند، رنگها، لاک اسکرین، تصویر اکانت تان ، پسورد ها ، تنظیمات مروگر و اپلیکیشن و زبان و .... را همگام سازی کنید. این قابلیت، استفاده از دستگاه جدید را بسیار راحت تر کرده و تجربه شخصی تری را به کاربر هدیه می دهد.

استفاده از نحوه نمایش اسنپ برای چند تکلیفی

یکی دیگر از قابلیت های مفید ویندوز 8 در نحوه به نمایش گذاشتن تکالیف است. برای ساده تر شدن هر چه بیشتر مولتی تسکینگ ،اپلیکیشن های Windows Store که به طور پیش فرض در حالت فول اسکرین قرار دارند ، به طور ردیفی و چفت هم قرار می گیرند. وقتی شما دو اپلیکیشن را به صورت ردیف شده (اسنپ) کنار هم می چینید، یکی از آنها بخشی از سمت راست یا چپ صفحه نمایش (در حدود یک چهارم)را گرفته و اپلیکیشن دوم برای دید بیشتر فضای بیشتری را اشغال می کند. این ویژگی بیشتر به درد مواقعی می خورد که هنگام چت کردن با یک دوست در حال وبگردی هم باشید. یا در سفر هستید و در حالیکه همسفرتان مشغول تماشای فیلم است ، می خواهید نقشه راه را هم چک کنید.

پین کردن همه چیز

خوبی صفحه استارت فقط به کاشی های زنده و قابلیت شخصی سازی اش نیست ، بلکه این صفحه مثل یک بولتن مجازی می ماند که می توانید وب سایت های دلخواه و قسمت هایی از اپلیکیشن هایی که دوست را پین کنید . به طور مثال اگر به اپلیکیشن های مسافرتی علاقه دارید ولی فقط می خواهید یک مقصد خاص را به طور مداوم چک کنید ، می توانید آن را پین کنید. هر زمان هم دوست داشته باشید می تواند آن را از حالت پین خارج کنید.

مدیریت تکالیف

همه ویژگی های خوب به صفحه استارت ویندوز 8 محدود نمی شود. مدیریت تکالیف محیط دسکتاپ این ویندوز بسیار ارتقا یافته است. به این ابزار چندین قابلیت جدید اضافه شده و خیلی ملموس تر گشته است. با اجرا کردن این برنامه لیست بلند بالایی از برنامه های در حال اجرا را مشاهده خواهید کرد که در سه قسمت مجزا بخش بندی شده اند: اپلیکیشن ها، فرایند های پس زمینه ، فرایند های ویندوز. به علاوه می توانید ببینید که هر عملکرد یا اپلیکیشن چقدر از منابع دستگاه تان را به خود اختصاص داده است.

تنها با یک نگاه به زبانه Performance، به صورت نموداری کاملا از وضعیت CPU، حافظه و پهنای باند خود مطلع می شوید.تاریخچه اپلیکیشن دقیقا به شما می گوید که هر اپلیکیشن چه مقدار از فضای CPU و پهنای باند را اشغال می کند و زبانه Startup هم نشان می دهد که به محض بالا آمدن کامپیوتر، کدام اپلیکیشن ها به صورت خودکار اجرا می شوند. زبانه Users هم که میزان استفاده هر یک از کاربران از دستگاه را نشان می دهد و در نهایت زبانه Services هم به شما اجازه می دهد تا سرویس ها یتان را ری ست کنید.

اینترفیس

شاید یکی از بهترین ویژگی ویندوز 8، رابط کاربری خاص آن باشد. عملا سایر ویژگی هایی که شرح داریم بدون وجود چنین اینترفیسی بی فایده هستند. صفحه استارت این رابط کاربری تجربه کاملا متفاوتی از ویندوز ها را به نمایش می گذارد. با اینکه ممکن است خیلی ها شکایت داشته باشند که استفاده از این رابط کاربری با دسکتاپ های سنتی و موس و کی برد خیلی مشکل است اما نمی توان انکار کرد که طراحی این رابط کاربری پیشرفته، موفقیت بزرگی برای مایکروسافت محسوب می شود.

دستورات صفحه کلید

بله! ویندوز 8 مسلما روی صفحات لمسی خیلی بهتر کار می کند ولی مایکروسافت برای آن دسته کاربرانی که از موس و کی برد های سنتی هم استفاده می کنند ، یک سری میان بر های صفحه کلیدی معرفی کرده است.

این دستور ها عبارتند از:
Windows logo key + start typing: Search your PC
Ctrl+plus (+) or Ctrl+minus (-): Zoom in or out of many items
Ctrl+scroll wheel: Zoom in or out of many items,
Windows logo key + C: Open the charms
Windows logo key + F: Open the Search charm
Windows logo key +H: Open the Share charm
Windows logo key +I: Open the Settings charm
Windows logo key + K: Open the Devices charm
Windows logo key + O: Lock the screen orientation (portrait or landscape)
Windows logo key + Z: Open commands for the app
Windows logo key + PgUp: Move the Start screen and apps to the monitor on the right
Windows logo key + PgDn: Move the Start screen and apps to the monitor on the left
Windows logo key + Shift+period (.): Snap an app to the left
Windows logo key + period (.): Snap an app to the right

آخرين بروز رساني ( ۰۳ بهمن ۱۳۹۱ )
کدهای مخفی گوشیهای موبایل

کدهای مخفی گوشی نوکیا

#06#*
سریال نامبر گوشی را نشان میدهد ( IMEI )

سریال نامبر گوشی ، تاریخ ساخت ، تاریخ فروش ، تاریخ آخرین تعمیرات ( 0000 به معنای نداشتن تعمیر قبلی) برای خروج از این صفحه باید گوشی را خاموش و دوباره روشن کنید. ( روی گوشی 3310 – 3660 )

#3370*
با این کد شما از حالت EFR استفاده خواهید کرد که باعث می‎گردد از حداکثر کیفیت صدای گوشی برخوردار شوید اما در عوض مصرف باطری شما کمی بالاتر خواهد رفت.

#3370#
حالت EFR را غیر فعال می‎سازد.

#4720#*
گوشی را در حالت کیفیت صدای پائین قرار می‌دهد و در عوض مصرف باطری شما درحدود 30 درصد کاهش میابد.

#4720#*
حالت قبل را غیر فعال می‎سازد.

#0000#* و یا #9999#*
ورژن سیستم عامل گوشی ، تاریخ ساخت نرم افزار ، و نوع فشرده سازی را نشان می‎دهد.

#30#*
شماره های محرمانه گوشی را نمایش می‎دهد.

#67705646#*
در گوشیهای مدل 3310 و 3330 لگوی شبکه را حذف می‎کند ( IR-TCI )

#73#*
تایمر گوشی و همچنین تمام امتیازات بدست آمده در بازیها را Reset می‎کند.

#746025625#*
نمایش وضعیت سرعت clock سیم‎کارت گوشی. اگر گوشی شما دارای حالت SIM Clock Stop Allowed باشد به این معنا خواهد بود که گوشی شما میتواند درحالت کمترین میزان مصرف باطری درحالت Standby قرار بگیرد.

#2640#*
کد رمز فعلی گوشی را نشان می‎دهد. کد رمز گوشی در حالت عادی 12345می‎‌باشد.

#7780#*
RESET گوشی یا همان بازگشت به حالت تنظیمات کارخانه ای. مناسب برای زمانیکه گوشی قاطی کرده است . درواقع درایو C گوشی را ریست می‎کند (ریست گوشی بدون حذف برنامه ها) بعد از وارد کردن این کد ، گوشی از شما تقاضای وارد کردن security code را خواهد داشت که اگر آنرا قبلا تغییر نداده باشید 12345 می‎باشد.

#7370#*
فرمت گوشی یا همون مستر ریست . مناسب برای زمانیکه گوشی خیلی خیلی قاطی کرده است. درواقع این کد درایو C گوشی را فرمت میکند و البته تمامی برنامه ها و فایلهای موجود بر روی این درایو از بین خواهند رفت . بعد از وارد کردن این کد ، گوشی از شما تقاضای وارد کردن security code را خواهد داشت که اگر آنرا قبلا تغییر نداده باشید 12345 می‎باشد.

آخرين بروز رساني ( ۱۷ دي ۱۳۹۱ )
ده نكته در مورد امنيت كامپيوتر شما

 

1- هيچ چيز را بدون دليل قبول نکنيد.مدتي را صرف آموختن در مورد امنيت سيستم خود کنيد.ده نكته در مورد امنيت كامپيوتر شما

2- از يک آنتي ويروس قابل اعتماد استفاده کنيد.آنتي ويروسي را انتخاب کنيد که کارنامه قابل قبولي داشته باشد.AV-Test.org و TuV معتبرترين آزمايشگاه هاي مستقلي هستند که در زمينه آنتي ويروس ها فعاليت مي کنند.

3- از يک ديواره آتش (Firewall) قابل اطمينان استفاده کنيد.نقدهاي مستقل بهترين راهنمايي براي شماست.برخي سيستم هاي عامل با يک ديواره آتش عرضه مي شوند که فقط ترافيک ورودي اطلاعات را کنترل مي کنند.از ديواره آتشي استفاده کنيد که هر دو سمت انتقال اطلاعات به شبکه اينترنت را کنترل کند.

4- ايميل هايي را که از طرف منابع نامشخص يا غيرقابل اعتماد براي شما فرستاده مي شوند را باز نکنيد.بسياري از ويروس ها از طريق پيام هاي ايميل گسترش مي يابند در نتيجه اگر هرگونه شک و بدگماني داريد از فرستنده بخواهيد هويت خودش را مشخص کند.
 
5- پيوست ايميل هاي رسيده با موضوعات مشکوک و يا غيرقابل انتظار را باز نکنيد.در صورتي که مي خواهيد آنها را باز کنيد، ابتدا آنها را بر روي هارد ديسک ذخيره کنيد و سپس با يک برنامه آنتي ويروس بروز شده کنترل کنيد.

6- ايميل هاي ناخواسته را بدون اينکه باز کنيد ، پاک کنيد.آنها را براي فرستنده شان بازگشت ندهيد و همچنين به آنها جواب ندهيد.اينگونه از پيام ها را در اصطلاح هرزنامه (Spam) مي نامند ، در غير اينصورت آدرس ايميل شما به عنوان يک آدرس معتبر در فهرست آنها ثبت شده و پس از آن شاهد هجوم ايميل هاي نامطلوب و ناخواسته خواهيد بود.

7- برخي نرم افزارها بصورت بالقوه خطرناک هستند و در صورتي که نصب آنها ضرورتي ندارد ، بايد از نصب شان خودداري کرد.براي مثال مي توان از نرم افزارهاي کنترل کامپيوتر از راه دور ، برنامه هاي اشتراک فايل نام برد.

8- سيستم و نرم افزارهايتان را در اسرع وقت بروزرساني کنيد.برخي سيستم هاي عامل و برنامه ها مي توانند بصورت خودکار بروزرساني شوند.از اين امکان بصورت کامل استفاده کنيد.استفاده نکردن از بسته هاي اصلاحي مي تواند سيستم عامل شما را در برابر خطراتي که اصلاح پذير هستند آسيب پذير نمايد.

9- هيچ فايلي رو بر روي کامپيوتر خود کپي نکنيد مگر اينکه از پاک بودن خود فايل و منبع آن مطمئن باشيد.از بي خطر بودن فايلي که قصد کپي کردنش را داريد در همان محل اوليه با کمک يک آنتي ويروس مطمئن شويد.

10- از اطلاعات شخصي مهمتان (اسناد،نامه ها ، تصاوير و غيره) نسخه پشتيبان تهيه کنيد.آنها را بر روي حافظه هاي قابل انتقال مانند CD يا DVD ذخيره کنيد و آرشيو فايلهايتان را در بيشتر از يک کامپيوتر نگه داريد.

 www.beytoote.com 

آخرين بروز رساني ( ۱۲ دي ۱۳۹۱ )
اسکن کامپیوتر بدون آنتی ویروس!
خیلی اوقات پیش می آید که کامپیوتر شما دچار ویروسی می شود که امکان اسکن و تشخیص آن توسط آنتی ویروس وجود ندارد و یا آنکه ویروس با تشخیص نصب بودن آنتی ویروس بروی سیستمتان عملکرد آن را دچار اختلال می کند و مانع از این می شود که شما بتوانید از آنتی ویروس خود برای اسکن کامپیوتر استفاده کنید. در این شرایط چه باید کرد؟ آیا راهی وجود دارد که بتوان در این شرایط کامپیوتر را خودمان اسکن کنیم و مشکل به وجود آمده در آنتی ویروس را برطرف کرد؟ پاسخ تمامی این سوالات مثبت است! در این ترفند قصد داریم به معرفی روشی ابتکاری و در عین حال کاربردی بپردازیم که با استفاده از آن میتوانید کامپیوتر خود را شخصأ اسکن کنید و ویروس موجود را پاک کنید ، بدون بهره گیری از هیچ نوع آنتی ویروسی!

اولین قدم برای اسکن کردن کامپیوترتان نمایش فایل های مخفی در کامپیوتر می باشد.

برای انجام این کار : ابتدا با مراجعه به My Computer بروی منوی Tools کایک کنید و از منوی حاصل بروی عبارت Folder Options کلیک کنید. سپس بروی برگه View کلیک کنید و در این برگه تیک کنار عبارت های Show Hidden Files and Folders را فعال کنید و تیک کنار عبارت Hide Extensions For Known File Types را بردارید و بروی عبارت OK کلیک نمایید.

اینک از طریق مسیر C:/Windows/system32 به پوشه System32 مراجعه کنید. پس از ورود به پوشه system32 بروی منوی View کلیک کنید و از منوی حاصل عبارت Details را انتخاب کنید.

حال در پوشه system32 بروی جدا کننده Date Modified کلیک کنید و آنرا به سمت راست بکشید به طوری که تاریخ تمامی فایل ها یه طور کامل نمایش داده شود.

فایل های نمایش داده شده در پوشه system32 فایل های سیستمی مربوط به ویندوز می باشد که اکثرا با پسوند dll می باشد و این بخش معمولا مورد هدف ویروس ه و Spyware قرار می گیرد و خود را در بین این فایل ها مخفی می کنند.

اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که اکثر این فایلهای قرار گرفته در این بخش دارای یک زمان مشخص می باشد و این زمانها (مثلا 8/10/2004) معرف این می باشد که مایکروسافت در این تاریخ برنامه مربوط به فایل مورد نظر را به پایان رسانیده است (ترفندستان) و در واقع این زمان ها هیچ ربطی به زمان نصب ویندوز ندارد. حال اگر ویروس و یا spyware به این بخش حمله کند زمان آن با زمان فایل های سیستمی موجود در پوشه system32 مطابق ندارد و زمانی جدید تر از زمان مربوط به فایلهای سیستمی ویندوز خواهد بود و به راحتی از طریق مشاهده زمان های قرار گرفته در Date Modified قابل تشخیص می باشد. البته نکته بسیار مهم که باید توجه شود این است که نصب یک سخت افزار جدید و یا یک نرم افزار خاص می تواند فایلی را در این بخش کپی کند که زمان آن با زمان فایل های سیستم مطابق ندارد.

پس برای اینکه فایلی را در این بخش به اشتباه پاک نکنید روشی را مطرح میکنیم که این اشتباه رخ ندهد:

اگر میان فایل های واقع در پوشه system32 به فایلی برخورد کردیدکه تاریخ آن با تاریخ فایل های سیستمی ویندوز مطابقت نداردبروی این فایل کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب نمایید. سپس در پنجره Properties بروی برگه Version کلیک کنید و در این برگه نام کمپانی و ورژن فایل مورد نظر را مطالعه کنید.

اگر اطلاعات این فایل شامل نام کمپانی و خیلی اطلاعات دیگر برایتان آشنا نبود نام فایل مورد نظر را در موتور جستجو گر گوگل تایپ کنید و اگر در نتایج جستجو به این اشاره شده بود که این فایل ویروس است حتما آن را پاک کنید ولی اگر در نتایج جستجو به آلوده بودن این فایل اشاره نشده بود این فایل به واسطه یک سخت افزار و یا نرم افزاری به وجود آمده است.
 
به نقل از www.beytoote.com
آخرين بروز رساني ( ۱۲ دي ۱۳۹۱ )
کشف نوع جدیدی از نیروی مغناطیسی
نیروی مغناطیسی میان دو بار به خاطر وابستگی به سرعت از نیروی الکتریکی پیچیده تر است و دانشمندان توانستند نوع جدیدی از مغناطیسم را کشف کنند.
 
باشگاه خبرنگاران جوان لرستان_ مهدی گودرزی به نقل از ساینس دیلی : محققان ام ای تی اساساً نوع جدیدی از رفتار مغناطیسی را کشف کردند که شباهت زیادی با رفتار نیروی مغناطیسی اولیه دارد.
بررسی ها نشان می دهند؛ نیرو مغناطیسی و خاصیت ساده نیروی مغناطیسی سوزن و آهنربا است که قرن ها شناخته شده است دومین نیروی مغناطیسی آنتی فرو مغناطیسم است که نیروی مغناطیسی یون ها مغزها و آلیاژ ها است.

نوع سوم و جدیدی که از نیرو های مغناطیسی کشف شده است در مایع کوانتومی ایسین(کیو اس ال) یافت شده است که کیو اس ال یک کریستال جامد است اما حالت مغناطیسی حالت مایع آن را توضیح می دهد.
 اين گزارش حاکیست؛ بر خلاف دو نوع قبلی نیروی مغناطیسی جهت مغناطیسی ذرات در این مایع منحصر به فرد است و به طور مداوم در نوسان هستند به عنوان لحظات مغناطیسی شناخته شده در درون ماده هیچ نیروی استاتیکی در جهت مغناطیس وجود ندارد.

این ماده به خودی خود یک کریستال از یک ماده معدنی به نام هربر اسمیتایت است که دانشمندان برای اولین بار موفق به ساخت یک کریستال خالص بزرگ از این ماده شده اند.
این نیروی مغناطیسی چرخش ذرات در مایع ها را توجیه می کند و برای فیزیک کوانتومی کاربردهای بسیاری دارد.

آخرين بروز رساني ( ۰۵ دي ۱۳۹۱ )
نه توصیه برای ایمنی بیشتر رمز عبور / آیا رمز عبور شما از حفاظت لازم برخوردار است؟
 باشگاه خبرنگاران جوان لرستان_مهدی گودرزی: وارد کردن همیشگی اسم کاربر و رمز عبور، روندی ناخوشایند و کسل کننده است. چه بخواهید ایمیل خود را چک کنید، چه بخواهید از وضعیت حساب بانکی خود مطلع شوید.
اغلب کاربران کامپیوتر، به طور معمول از رمزهای عبور ساده و آسان استفاده می کنند. اما دقت داشته باشید که این سهل انگاری در انتخاب رمز عبور، عواقب خطرناکی به دنبال خواهد داشت. رمزهای عبور آسان و معمولی در ظرف چند ثانیه لو خواهند رفت و اطلاعات شخصی مانند شماره حساب بانکی و شماره کارت اعتباری شما به راحتی در معرض دید هکرها قرار خواهند گرفت
پیامد: هر هکری می تواند حساب بانکی شما را تخلیه یا با شماره کارت اعتباری شما اقدام به خرید کند.

در اینجا 9 نکته برای حفاظت از اطلاعات توصیه می شود :

1 .به هیچ وجه از اسامی استفاده نکنید فرقی نمی کند که اسم فامیلتان باشد، یا باشگاه فوتبال مورد علاقه تان. بسیاری از برنامه های هکر، رمزهای عبور را با کمک فرهنگ لغت هک می کنند. فقط چند ساعت طول خواهد کشید که با کمک لغات یک فرهنگ لغت، دستیابی به رمز عبور امکان پذیر شود.

2.برای رمز عبور خود حداقل از 8 حرف استفاده کنید: برای رمز عبوری که از 4 حرف تشکیل شده است، حدود 45000 حالت وجود دارد. اما برای رمز عبوری که از 8 حرف و علامتهای ویژه تشکیل شده است، یک
میلیارد حالت مختلف وجود دارد
3.برای رمز عبور، از حروفی که در کنار هم قرار گرفته اند استفاده نکنید! در کنار هم قرار گرفتن حروف و یا اعداد، دستیابی به هکرها به رمز عبور شما را بسیار راحت می کند!

4.برای رمز عبور خود، ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک یا اعداد و علامتهای ویژه را انتخاب کنید. استفاده از علامتهای ویژه به تنهایی کافی نیست.

5.رمز عبور خود را تا حد امکان جایی ننویسید حتی اگر کاغذی که رمز عبور خود را بر روی آن نوشته اید، در جای امنی مانند کیف تان باشد، از این کار اجتناب کنید. عنوان کاغذی که رمز عبور خود را بر روی آن نوشته اید، به هیچ عنوان زیر صفحه کلید یا به مانیتور خود نچسبانید
6.رمز عبور خود را همواره تغییر دهید. هر قدر، مدت زمان استفاده از رمز عبورتان بیشتر باشد، خطر هک شدن شما بیشتر خواهد بود. اداره فناوری اطلاعات آلمان فدرال، توصیه می کند که هر 90 روز یکبار رمز عبور خود را تغییر دهید

7.رمز عبور خود را در کامپیوتر ذخیره نکنید! کامپیوتر قادر است رمز عبور شما را ذخیره کند تا شما مجبور نباشید هر بار آن را وارد کنید. با این حال، کسی که برای هر بار ورود، احتیاج به وارد کردن رمز عبور نداشته باشد، خیلی سریع آن را فراموش می کند: دقت داشته باشید که برای تغییر رمز عبور ، باید حتماً رمز عبور قبلی را وارد کنید

8.رمز عبور خود را به شخص دیگری ندهید! اگر از شما تلفنی یا با ایمیل، رمز عبورتان را خواستند، آن را بازگو نکنید! هکرها معمولاً خود را به عنوان همکاران شرکتهای بزرگ معرفی می کنند. این اشخاص که خود را سرویس کار کامپیوتر معرفی می کنند، معمولاً توسط تماس تلفنی یا ایمیل رمز عبور شما را برای حل مشکل کامپیوترتان طلب می کنند. ولی هیچ شرکت معتبر و صاحب نامی از شما رمز عبورتان را نمی خواهد.

9.برای ایجاد کلمه عبور، از حروف بزرگ و کوچک و به صورت یک در میان استفاده کنید
آخرين بروز رساني ( ۱۷ آذر ۱۳۹۱ )
نظریه های پایان دنیا
به جرات می توان گفت که امروزه، مسئله پایان دنیا به عنوان جنجالی ترین بحث در میان مطبوعات و رسانه های دنیا مورد توجه قرار گرفته است. شاید موضوع دیگری در دنیا برای بحث وجود نداشته و آغاز هزاره ی سوم میلادی مردم را نگران کرده است. بر اساس داستان ها و افسانه های قدیمی، آخرالزمان با شروع هزاره ی جدید آغاز خواهد شد.

بیاید تصور کنیم که پایان دنیا چگونه خواهد بود. چه بر سر جهان خواهد آمد و منتظر وقوع چه رویدادهایی باید باشیم. نظریه ها درباره ی آخرالزمان بسیار بوده و هر قوم و فرهنگی به نظریه خود معتقد می باشند.

نظریه های پایان دنیا
 
برخی از نظریه ها در مورد پایان دنیا به صورت زیر می باشند:

1- تغییرات اکولوژی و آب شدن یخچال های قطب شمال و جنوب:

در صورت گرم شدن مفرط کره زمین و آب شدن یخچال های قطب شمال و جنوب، بسیاری از کشورها به یکباره به زیر آب فرو خواهند رفت. این نظریه تئوری نبوده و از سوی دانشمندان به ثبت رسیده است. تصور کنید که یک سوم تمامی خشکی های زمین به زیر آب فرو رفته و نسل بسیاری از جانداران، درختان و حشرات از بین خواهد رفت. در صورت بروز چنین اتفاقی، دیگر جای کافی برای زندگی بشریت در کره ی خاکی نخواهد بود.

2-سوراخ شدن لایه ازن و پرتوهای رادیواکتیو خورشیدی
 
در دوران مدرسه به یاد داریم که به ما آموختند که اطراف زمین را لایه ازن تشکیل داده که این لایه، کره زمین را از تشعشعات رادیواکتیو حفظ می نماید. این تشعشعات به فراوانی در فضا یافت می شود ولی تنها مقدار ناچیزی از آن به سطح زمین برخورد می کنند. انسان ها با این که می دانند استفاده از برخی محصولات به لایه ازن صدمه می زند، اما با بی توجهی به این اخطارها، به استفاده از این مواد ادامه می دهند. سوراخ های لایه ازون روز به روز در حال بزرگ تر شدن بوده و آیا تا به حال به این فکر کرده اید که اگر این لایه از بین رود، چه بلایی بر سر کره خاکی خواهد آمد؟ بلی، پرتوهای رادیواکتیو خورشید هر جانداری را نابود خواهند کرد.

3- برخورد اجسام کهکشانی با کره زمین:

برخورد اجسام کهکشانی با کره زمین یکی از مشهورترین تئوری های موجود در مورد پایان دنیا می باشد. بسیاری بر این عقیده هستند که نسل دایناسورها نیز به دلیل برخورد شهاب سنگ ها با زمین منقرض شد. بدین صورت ممکن است که چنین سرنوشتی نیز انتظار ما را بکشد و استخوانهای ما در قرن های آینده به عنوان فسیل، مورد پژوهش و بررسی قرار گرفته شود. تئوری دیگری در همین چارچوب می گوید که برخورد شهاب سنگ بزرگی با زمین، منجر به تکه شدن کره خاکی شده و این تکه ها همچون ماه به دور نوار مغناطیسی ستاره ها و یا سیارات دیگری خواهند گشت.

4- خاموش شدن خورشید:

چندی پیش یک فیلم نظامی بر اساس این نظریه ساخته شد. این تئوری کاملا صحیح بوده و به اثبات رسیده است، فقط باید این نکته را در نظر داشت که چنین اتفاقی حدود 10 میلیارد سال دیگر اتفاق خواهد افتاد. به نظر شما، ما شاهد وقوع چنین اتفاقی خواهیم بود؟

5- حمله ی آدم فضایی ها به کره ی زمین:

کتاب ها، افسانه ها و فیلم های بسیار زیادی در مورد حمله موجودات فضایی به کره زمین وجود دارد. آیا موجودات فضایی کره ی زمین را تسخیر خواهند نمود؟ اثبات و باور چنین نظریه بسیار سخت بوده، چراکه تا کنون شواهدی در مورد کشف موجودات زنده در فضا به ثبت نرسیده است.

6- انساس با دستان خودش کره زمین را به نابودی خواهد کشاند:

این نظریه از دیگر نظریه ها به حقیقت نزدیکر تر است. برای درک عمیق این مطلب کافی است تا رادیو و یا تلوزیون خود را روشن کرده و اخبار جهان گوش دهید. انفجار در یک منطقه، شروع حملات نظامی در منطقه ی دیگر، بمباران مردم بی گناه و غیره. بدون شک ،در صورت بروز جنگ جهانی جدید، ابر قدرت ها از سلاح هسته ای استفاده خواهند نمود. آغاز جنگ هسته ای کره زمین را به چرنوبل(حادثه انفجار نیروگاه هسته ای چرنوبیل در کشور اوکراین و در سال 1986 میلادی رخ داد.) تبدیل خواهد نمود.

7- قیامت و آخر الزمان
 
بسیاری از ادیان از پایان دنیا به آخرالزمان یاد می کنند. بر اساس نظریات مذهبی این فاجعه در صورتی رخ خواهد داد که جهان از گناه اشباع شود. در برخی ادیان این مسئله با ظهور پیامبران و امامان الهی و در برخی ادیان شاهزاده ی تاریکی ها دنیا را نابود خواهد ساخت. در کل، مذاهب مختلف از روزی خبر می دهند که همه کس در برابر خداوند به جزای اعمال نیک و بد خویش در دنیا خواهند رسید.

8- هوش مصنوعی و ربات های متفکر جهان را در دست خواهند گرفت:

بسیاری از فیلم های دنیا بر اساس این نظریه تولید شده اند. با نگاهی عاقلانه به پیشرفت جهان در تکنولوژی می توان به درک این موضوع پرداخت که ممکن است در آینده، رباط ها بر انسان ها چیره شده و کره زمین را نابود سازند.

9- جا به جایی قطب شمال و جنوب با یکدیگر:

جا به جایی دو قطب شمال و جنوب با یکدیگر منجر به تغییر حرکت کره زمین از چپ به راست خواهد شد. در نتیجه ی این فاجعه، نیروی مغناطیس اطراف کره زمین محو گشته و امواج کهشانی، حیات را در کره زمین نابود خواهند ساخت.

10- سرمای هسته ای:

برخی به این نظریه اعتقاد دارند که با پایان سال 2012 میلادی، آتشفشان های خاموش به یکباره فعال شده و دود غلیظی اطراف کره زمین را احاطه خواهد کرد. قطر و تراکم این لایه ی گرد و غبار به قدری زیاد است که مانع از تابش نور خورشید به سطح کره زمین خواهد شد. به سرمای حاصل از این فاجعه ی زیست محیطی به اصطلاح <سرمای هسته ای> گفته می شود.

11- تغییر مکان هسته ی کره ی زمین، خورشید و کهکشان ها:

تغییر مکان ستارگان، سیارات و کهشان هایی که به دلایلی در یک ردیف در فضا قرار خواهند گرفت می تواند منجر به نابودی حیات در کره زمین شود. دلیل این موضوع می تواند افزایش نیروی جاذبه خورشید و جذب ستارگان و سیارات به محور جاذبه خورشید، باشد. این نظریه به <همگرایی گرانشی> معروف می باشد. در صورت بروز چنین واقعه ای چه بلایی بر سر قطب های الکترمغناطیسی زمین خواهد آمد؟ بسیاری بر این عقیده هستند که این موضوع به زودی اتفاق خواهد افتاد. لازم به ذکر است که این شاخه از علم به طور کلی مورد بررسی و تحقیق قرار نگرفته است.

12- 21 دسامبر شاهد نمایش سیارات منظومه شمسی در فضا خواهیم بود:

در تاریخ 21 دسامبر میلادی، خورشید، زحل(کیوان)، زهره، مشتری(ژوپیتر)، عطارد، مریخ و کره زمین در امتداد یکدیگر قرار خواهند گرفت و یک مسیر صاف از آغاز منظومه خورشیدی تا هسته ی آن یعنی خورشید را تشکیل خواهند داد. لازم به ذکر است که به غیر از منظومه ی خورشیدی ما، دیگر سیارات از کهشان های مختلف نیز به همین صورت ردیف قرار خواهند گرفت. از آنجایی که بشر هنوز با چنین موضوعی یعنی تاثیر نیروهای مغناطیسی سیارات و ستارگان بر یکدیگر برخورد نکرده است، نمی توان عواقب ناشی از آن را پیش بینی نمود. برخی از دانشمندان بر این عقیده اند که این مسئله ممکن است منجر به تغییر مکانی سیارات و یا منظومه ی خورشیدی گردد.

به گزارش انتخاب به نقل از صدای روسیه ؛ نظریه های بیشتری در مورد پایان دنیا وجود دارد که برای ذکر تمامی آنها به مدت زمان بسیاری نیاز است. با توجه به این تفاسیر می توان این نتیجه را گرفت که به تعداد انسان های کره ی خاکی، نظریه وجود دارد.

در انتها می توان به ارزیابی و جمع بندی نظریه های فوق پرداخته و اعلام کرد که راه حل بسیاری از معضلات تنها به خود ما بستگی دارد. چرا باید اکولوژی را نابود کنیم؟ چرا بدون جنگ و با صلح زندگی نکنیم؟ باید اختراعات و اکتشافات خود را کنترل کنیم. بی تفاوتی هر کس نسبت به کره زمین می تواند دلیل نابودی حیات در این کره ی خاکی باشد.
 
 
آخرين بروز رساني ( ۰۹ آذر ۱۳۹۱ )
یک قدم تا بینهایت: آیا جهان های موازی الزاماً از ما بسیار دور هستند؟
احتمالاً تاکنون چیزهایی درباره جهان های موازی شنیده اید. بر اساس نظریات مطرح در کیهان شناسی، این جهان ها در واقع حوزه های فضا-زمانی مستقلی از جهان ما هستند. این حوزه های فضا-زمانی مستقل در ابعادی فراتر از چهار بُعد فضا-زمانی جهان ما در پهنه بیکران کائنات شناورند.

شاید تصور کنید که همه این جهان ها از جهان ما بسیار دور هستند و در فواصل فراکیهانی نسبت به جهان ما قرار گرفته اند اما لزوماً چنین نیست. هرچند شاید باور نکنید ولی در واقع برخی از این جهان های موازی ممکن است حتی از فاصله‌اي كه شما هم‌اكنون از صفحه مانیتور خود داريد هم به شما نزديك‌تر باشند! اما ببینیم چگونه؟
 
یک قدم تا بینهایت: آیا جهان های موازی الزاماً از ما بسیار دور هستند؟

راز این معمای شگفت انگیز به حدود دو دهه قبل باز میگردد. در سال 1995 میلادی، دو فيزيكدان به نام‌هاي ادوارد ويتِن (1) از موسسه مطالعات پيشرفته پرينستون آمريكا و پائول تاونسند (2) از دانشگاه كمبريج انگلستان، نسخه‌هاي مختلف نظريه مشهور اَبَرريسمان را در فیزیک تعميم داده و با اين كار، نظريه جديدي به نام "نظريه M" را ارائه دادند (M حرف اول واژه "مادر" یا "اسرارآميز" به زبان انگلیسی است).

بر مبنای نظريه M، كل هستي، يازده بُعدي است كه ده بُعد آن، ابعاد مكاني و يك بُعد آن، بُعد زمان است (3). اين هستي يازده بُعدي مجموعاً حوزه نامتناهي و اسرارآميزي به نام اَبَرجهان را تشكيل مي‌دهد. براساس نظريه M، جهان ما در واقع يك حباب - يا بهتر بگوييم، يك اَبَرحباب - چهار بُعدي شناور در اَبَرجهان است. اما برمبناي نظريه M علاوه بر اَبَرحباب جهان ما، اَبَرحباب ها يا جهان‌هاي بي‌شمار ديگري نيز در گستره ابعاد بالاتر اَبَرجهان شناورند ولی از آنجائي كه اين جهان‌ها در خارج از ابعاد جهان ما واقعند متوجه حضور آنها نمي‌شويم.


براي درک بهتر اين موضوع و با توجه به آنکه ذهن بشر نمي‌تواند بيش از سه بُعد مكاني را تجسم کند، مسأله را به يک بُعد کمتر تقليل مي‌دهيم تا قابل تجسم باشد. فرض کنيد جهان ما بجاي سه بُعدي، دو بُعدي بود (مثلاً مثل سطح يک کُره). در اين صورت ما انسان ها نيز موجوداتي دو بُعدي بوديم که در اين جهان يعني روي سطح اين کُره زندگي مي‌کرديم. در اين مثال، جهان‌هاي ديگر همانند کُره‌هاي ديگري هستند که در عرصه بيکران اَبَرجهان سه بُعدي شناورند. آدم‌هاي دو بُعدي هيچ درک و تصوري از بُعد سوم ندارند. به همين دليل هم حتي اگر برخي از اين كُرات - يا همان جهان‌هاي ديگر - به كُره آنها بسيار نزديك هم باشند، بازهم آنها متوجه حضورشان نخواهند شد. اين آدم‌هاي دو بُعدي ممكن است با تلسکوپ‌هايشان قادر باشند تا دوردست‌هاي روي سطح کُره (جهان) خودشان را هم ببينند ولي از حضور كُرات ديگري كه ممكن است حتي بغل گوششان باشند بي‌خبرند. به همين ترتيب ما هم هرچند با تلسکوپ‌هاي قدرتمند خود مي‌توانيم تا مرزهاي افق كيهاني جهان خود را رصد كنيم اما از وجود جهان‌هاي ديگري كه ممكن است فقط يك قدم با ما فاصله داشته باشند بي‌خبريم.

بدین ترتیب برمبنای نظریه M در کیهان شناسی نوین، جهان ما با جهان های ناپیدای بیشماری احاطه شده است. این جهان های اسرارآمیز و ناپیدا در واقع ممکن است همان جهان هایی باشند که فلاسفه، حکما و روشن بینان عصر کهن از دیرباز با مضامینی نظیر جهان های غیبی، هفت آسمان و ... به وجود آنها اشاره کرده بودند. برخی از این جهان ها ممکن است از جهان ما بسیار دور باشند و برخی دیگر ممکن است در همین یک قدمی جهان ما باشند.

اما آيا روزي سفر به این جهان‌هاي موازي محقق خواهد شد؟ آيا مي‌توان پيامي را به اين جهان‌ها ارسال و یا از آنها دریافت كرد؟ آیا این جهان ها بر روی جهان ما تأثیر می گذارند و از جهان ما تأثیر می پذیرند؟ چند جهان دیگر غیر از جهان ما در پهنه کائنات وجود دارد؟ آیا در سایر جهان ها هم مثل جهان ما موجوداتی زندگی می کنند؟...
اینها برخی از سوالات شگفت انگیزی هستند که همچنان ذهن بشر را به چالش می کشند.

پی نوشت:
1- Edward Witten
2- Paul Townsend
3- البته بر اساس برخی از نسخه های ارائه شده از این نظریه، حتی زمان هم بیش از یک بُعد دارد
آخرين بروز رساني ( ۳۰ آبان ۱۳۹۱ )
نکات اساسی در نگهداری لپ تاپ
اگر بخواهید مدت زمان بیشتری لپ‌تاپ خود را سالم نگه دارید باید به درستی از آن نگهداری و مراقبت کنید؛ برای مراقبت درست از لپ‌تاپ خود، باید نکاتی ساده اما مهم را رعایت کنید.

۱- لپ تاپ را به تخت خواب نبرید

هنگامی که لپ‌تاپ خود را روی تشک نرم تخت خوابتان می‌گذارید؛ راه حفره تهویه واقع در زیر لپ‌تاپ بسته می‌شود؛ این مسئله باعث خنک نشدن لپ‌تاپ و آسیب رسیدن به قطعات داخلی آن می‌شود؛ بنابراین همیشه لپ‌تاپ خود را بر روی یک میز و ترجیحاً همراه با یک پد خنک کننده قرار دهید.

۲- عمر باتری لپ‌تاپ را مدیریت کنید

بسیاری از کاربران لپ‌تاپ نمی‌دانند که برای بهبود عمر باتری لپ‌تاپ، باید حداقل ماهانه آن قدر از باتری استفاده کنند تا کاملاً خالی شود؛ این باعث افزایش عمر باتری لپ‌تاپ شما خواهد شد.

۳- همواره بر روی لپ‌تاپ آنتی ویروس نصب کنید

نصب و راه‌اندازی آنتی‌ ویروس بر روی لپ‌تاپ شما نقش مهمی دارد؛ به خصوص اگر دائماً در حال استفاده از اینترنت هستید؛ آنتی‌ ویروس‌ها می‌توانند از آلوده شدن لپ‌تاپ شما به ویروس‌های مخرب نرم‌افزاری و سخت‌افزاری جلوگیری کنند.

۴- صفحه نمایش لپ‌تاپ خود را همواره تمیز نگاه دارید

قبل از بستن لپ‌تاپ مطمئن شوید که صفحه کلید آن کاملاً تمیز است و هیچ چیز روی آن وجود ندارد که به صفحه نمایش لپ‌تاپتان آسیب برساند؛ علاوه بر این سعی کنید روزانه صفحه نمایش لپ‌تاپ را با یک پاک کننده مخصوص و دستمال مناسب و نرم، از گرد و غبار تمیز کنید، زیرا گرد و غبار می‌تواند آسیب جدی به صفحه نمایش لپ‌تاپ شما بزند.

۵- چیزهای سنگین را روی لپ‌تاپ قرار ندهید

قرار دادن چیزهای سنگین مانند کتاب بر روی لپ تاپ، آن هم زمانی که بسته است، باعث می‌شود صفحه کلید به مانیتور فشار آورده و به آن آسیب برساند؛ بنابراین ترجیحاً هیچ گاه جسمی را روی لپ‌تاپ خود قرار ندهید.

۶- همیشه فیش برق را با آرامش به لپ‌تاپ وصل کنید

همیشه فیش برق را بسیار آرام و ملایم به لپ‌تاپ وصل کنید؛ زیرا وصل کردن با فشار آن ممکن است به شیارهای داخلی جایگاه اتصال آسیب رسانده و باعث خراب شدن لپ تاپ شود.


منبع: افکار
آخرين بروز رساني ( ۲۸ آبان ۱۳۹۱ )
تمام شماره اس ام اس های مکانهای مهم در ایران
مهدی گودرزی(باشگاه خبرنگاران لرستان) : تمام شماره اس ام اس های مکانهای مهم در ایران :

گرفتن خلافي ماشين :30005151 ( عدد عمودي كنار كارت رو بفرستيد)

گزارش اطلاع دادن تخلف تاكسي : 30004246( شماره پلاك ماشين متخلف رو بفرستيد)

رهگيري نامه پستي : 2000441 (ابتدا حرف  Rرا بنويسيد و بعد شماره روي رسيد پستي رو )
 

مشكلات شهري (شهرداري) : 3000137

اعلام نتيجه كنكور شب قبل از قرارگرفتن در سايت سنجش : 2000000 (شماره داوطلبي رو بفرستيد)

با خبر شدن از اخبار انجمن فارغ التحصيلان دانشگاه : 10001336
 
 لغت نامه آريان پور : 2000444 Word-to-translate

ايجاد پست در پرشين بلاگ : 300072

گرفتن قبض موبايل : 30009 ( با فرمت زير بنويسيد : تاريخ شروع ؛ تاريخ انتها مثلا 860123 ؛ 860101 يعني از اول سال 86 تا 23 فرودين ماه)

خدمات بانك ملت : 200033

خدمات بانك اقتصاد نوين : 200050

خدمات بانك سپه:200020 – 200021-200022

خدمات بانك كشاورزي : 2000911- 200093

خدمات بانك سامان : 20000

خدمات بانك صادرات :200060

خدمات بانك تجارت : 200070

(توجه داشته باشيد براي استفاده از خدمات بانك ها اول بايد در شعب درخواست رو پر كنيد)

اطلاعات پرواز : 2000444 : ( با اين فرمت : پرواز Flight-code)

نرخ ارزهاي رايج : 2000444 با اين فرمت : Currency-name

اطلاعات هوا : 1000305 ( پيش شماره شهر مورد نظر بدون صفر رو بفرستيد)

ساعت كشورها : 1000392 (نام كشور رو بفرستيد)

مكان هاي ديدني هر شهر : 1000394

مسافت بين شهر ها : 1000396

آخرين بازي هاي كامپيوتري : 1000400

جديدترين نرم افزار ها : 1000401

اطلاع از اينكه دامين مورد نظر رجستر شده يا خير : 1000355

بورس – نرخ سهام يك شركت : 2000444

بنويسيد : Bourse company -id

بورس – بيشترين افزايش قيمت : 2000444 بنويسيد : Bourse high

بورس- كمترين افزايش قيمت : 2000444 ( بنويسيد : Bourse low)

اوقات شرعي : 2000916
 
آخرين بروز رساني ( ۲۱ آبان ۱۳۹۱ )
کرم استاکس نت به عنوان پیچیده ترین کرم های رایانه ای
باشگاه خبرنگاران جوان لرستان_مهدی گودرزی به نقل از خبرنگار فناوری اطلاعات باشگاه خبرنگاران جوان: فضای سایبری ، جنگی که در آن از رایانه ها و شبکه های رایانه ای به عنوان ابزار استفاده می شود كه اين كرم استاكس نت در فضاي سايبري به عنوان پیچیده ترین کرم های رایانه ای محسوب مي شود
مهناز زمانی کارشناس فکرم استاکس نت به عنوان پیچیده ترین کرم های رایانه ایناوری اطلاعات در این باره گفت:  متخصصان امور امنیت رایانه ای جهان با بررسی 5 نمونه از بزرگ ترین و جدید ترین حملات سایبری در کشور های مختلف ، کرم استاکس نت را از پیچیده ترین حملات سایبری جهان می دانند
این کارشناس در ادامه افزود: ما در جهان سایبری زندگی می کنیم، از بانکداری گرفته، ارتباطات و یا خرید، تقریباً تمامی فعالیت های روزانه بشر به سوی اینترنت گرایش یافته است و متاسفانه هر چه بشر بیشتر بر تکنولوژی تکیه می کنند بیشتر در معرض حملات سایبری قرار می گیرد
زمانی تصریح کرد: حملات سایبری دامنه متنوعی دارند از شوخی های معمولی گرفته تا کرم های مخرب رایانه ای که به واسطه ی حافظه های قابل حمل جا به جا شده و امنیت کلی کشوری را به خطر می اندازند. از آن جایی که امروزه تمامی زندگی ها به تکنولوژی رایانه ها و اینترنت گره خورده است اطمینان از ایمن بودن این ابزارها بسیار حیاتی است
به گفته این کارشناس: متخصصان با بررسی حملات سایبری پیشین به بررسی سازه هایی پرداخته اند که بیشترین آسیب پذیری را در برابر حملات تهبکارانه سایبری داشته اند، تا راه حلی مناسب بدست آورند.
وی در ادامه به نمونه هایی از حملات سایبری اشاره کرد ،که از جمله می توان به استونی 2007 ، گرجستان 2008 ، عملیات آئورا 2009 و کرم استاکس نت 2010 اشاره کرد که متخصصان این کرم را به عنوان یکی از پیچیده ترین کرم های رایانه ای که تا به حال مشاهده شده است می شناسند
زمانی در پایان افزود: بزرگ ترین نگرانی درباره آنچه افراد مختلف آن را پنجمین میدان جنگ می خوانند ( چهار میدان دیگر: زمین ، میدان، هوا فضا ) نامرئی بودن آن است چرا که این حملات از شبکه های پیچیده رایانه ای سرانجام می گیرند.
آخرين بروز رساني ( ۱۴ آبان ۱۳۹۱ )
فناوری نانو چیست؟
قرن بیست و یکم قرن فناوری نانو مهمترین دوران صنعت بشمار می رود. قرن سلامتی، صرفه جویی و آرامش نامیده می شود باشگاه خبرنگاران جوان لرستان_مهدی گودرزی به نقل باشگاه شبانه خبرنگاران جوان: نانو نه یک ماده است و نه یک جسم، فقط یک مقیاس است. فناوری نانو، فناوری است که بر پایه دستکاری تک تک اتم ها و مولکولها استوار است. بخش کشاورزی از جمله مهمترین عرصه هایست که با استفاده از دستاوردهای فناوری نانو منافع زیادی را متوجه این بخش خواهد کرد. نخستین نانو کودهای بیولوژیک کشاورزی کشور در استان مرکزی تولید شد.
یکی از محققان نانو در استان مرکزی در شهرستان خمین با تولید نخستین نانو کودهای بیولوژیک و چهار نانو کلات آهن، روی، منگنز و نانو کامل 8 عنصری که جایگزین مناسب کودهای شیمیایی است را کشف و کلید تحول در حوزه ی کشاورزی را زد.
مصرف این کود از نظر اقتصادی بین 50 تا 80 درصد در هزینه ها صرفه جومیی شده و نیاز غذایی آهن و روی بمیزان یک وعده مصرف تامین و 50 درصد از مصرف کودهای فسفات کاسته می شود. افزایش مقاومت گیاه به خشکی و بیماری های خاکزی با نامساعد کردن شرایط برای رشد بیماری ها و تقویت ریشه های گیاه را می توان از دیگر ارزش های جانبی این کود بیولوژیک دانست
آخرين بروز رساني ( ۱۴ آبان ۱۳۹۱ )
تلفن همراه ثبت کننده رخدادهای مغزی
یک شرکت فناوری کانادایی اقدام به تولید سربندهایی کرده که به صورت بی سیم اطلاعات فعالیت عصبی مغز را از طریق یک برنامه اجرایی به دستگاه تلفن هوشمند یاتبلت منتقل می کند

باشگاه خبرنگاران جوان لرستان _مهدی گودرزی: اگر علاقه به دانستن رخدادهای مغز خود هستید به زودی می توانید از یک سربند بی سیم که همراه یک برنامه اجرایی عرضه شده استفاده کنید و رخدادهای مغزی را در دستگاه تلفن هوشمند و یا تبلت خود مشاهده کنید.

"اینترازون" یک شرکت فناوری مستقر در تورنتو اقدام به ارائه یک دستگاه برق‌نگار مغزی  قابل حمل کرده که به کاربران این امکان را می دهد که فعالیتهای عصبی خود را در لحظه از طریق دستگاه تلفن هوشمند یا تبلت خود مشاهده کنند.

ابتدا باید پاسخ به این پرسش مشخص شود که چرا ممکن است فردی بخواهد فعالیت الکتریکی مغز خود را مشاهده کند؟

براساس اعلام شرکت "اینترازون" مشاهده فعالیتهای عصبی مغز می تواند به کاربران کمک کند تا آرامش خود را حفظ کنند، تمرکز کنند، اعتماد به نفس بیشتری به دست آورند و یا کنترل وضعیت مغزی خود را به دست گیرند.

استفاده از این دستگاه این امکان را به کاربر می دهد تا امواج مغزی خود را به طور تصویری در تلفن هوشمند و یا صفحات تبلت خود مشاهده کنند و خود را برای آرام شدن و دست یافتن به آرامش و قرارگیری در وضعیت مطلوب تعلیم دهند

محققان این شرکت امیدوارند بتوانند از این دستگاه که آن را میوز  نامگذاری کردند علمکرد روی تلفنهای هوشمند، کنسولهای بازی، رایانه ها، دستگاه های خانگی و یا سایر دستگاه های الکترونیکی را کنترل کنند.

این سربند مجهز به چهار حسگر داخلی است که دوحسگر آن با پیشانی در ارتباط است و یکی در پشت گوش قرار دارد. این حسگرها خروجی های الکتریکی مغز را می گیرند و اطلاعات را به صورت بی سیم به دستگاه ( تلفن هوشمند یا تبلت) کاربر منتقل می کنند و در این دستگاه ( تلفن هوشمند یا تبلت) الگوریتم ها از طریق یک برنامه اجرایی به نمایش روی صفحه تبدیل می شوند

این برنامه اجرایی همچنین دربرگیرنده تمرینهای ذهنی است که کاربر می تواند با استفاده از این سربند آن ها را انجام دهد
آخرين بروز رساني ( ۰۶ آبان ۱۳۹۱ )
پیشرفت سریع اندروید در گوشی های جدید سامسونگ
سیستم عامل اندروید که بر روی گوشی های هوشمند سامسونگ طراحی می شود یکی از جذاب ترین و به روز ترین وسیله برای خریداران تلفن همراه است.

 باشگاه خبرنگاران جوان لرستان_مهدی گودرزی: صرف نظر از این که صفحه ی بزرگ برای خریداران تلفن همراه در اولویت است اکنون اندروید سریع ترین عملکرد را برای تلفن ها ی سامسونگ موجود در بازار دارد.

گزارش ها نشان می دهند؛ داشتن تلفن همراهی همراه با جدید تری سیستم عملکرد برای هر کس سودمند است ضمن این که ساختار اندروید را داراست جدیدترین نرم افزارها را در اختیار ما قرار می دهد.

گفتنی است؛ آخرین پیشرفت گوگل در زمینه ساخت تلفن همراه که سیستم  را داشته باشد متورلاست که دارای قدیمی ترین نسخه است.

نتایج نشان می دهد ظرف چند ماه آینده شرکت سامسونگ تلفن همراه  که یکی از بروز ترین و پیشرفته ترین نرم افزارها در بین گوشی های هوشمند کنونی دارد در بازار عرضه خواهد کرد.
 
 
منبع: نیوتایمز
آخرين بروز رساني ( ۰۵ آبان ۱۳۹۱ )
ستاره ها چگونه متولد می شوند؟
ستاره ها شناخته شده ترین اجرام آسمانی و مهم ترین بخش سازنده ی کهکشان ها هستند. سن، مواد سازنده و تعداد ستاره های یک کهکشان، بیانگر تاریخ، حرکت و تکامل آن کهکشان است.ستاره ها چگونه متولد می شوند؟
باشگاه خبرنگاران جوان لرستان_مهدی گودرزی: ستارگان در توده های عظیم و تاریک گاز و غباری که فضای بین ستاره ای را اشغال می کنند متولد می شوند . این توده ها که ابر های مولکولی بزرگ نامیده میشوند بسیار سرد هستند ( با دما هایی در حدود 270 - درجه سانتی گراد ) و عمدتا از گاز هیدروژن تشکیل شده اند .
 
در مناطقی درون این ابر ها گرانش مولکول های گاز را به سمت یکدیگر می کشد تا توده های چگال تری را شکل دهند . حتی در درون این توده های چگال هم نواحی چگال تری که هسته نامیده می شوند وجود دارد و یکایک ستارگان نیز از همین هسته ها متولد میشوند . گرانش موجب می شود که یک هسته بر روی خودش برمبد و موادی را که در مرکز آن قرار دارند به شدت فشرده کند . با ادامه رمبش ناحیه مرکزی فشرده تر و داغتر میشود . جسمی که اکنون یک پیش ستاره نام دارد شروع به نور افشانی می کند و هنگامی که دمای آن به 10 میلیون درجه سانتی گراد می رسد کوره ی هسته ای آن روشن می شود و به عنوان یک ستاره جدید به روشنی شروع به تابش می کند
آخرين بروز رساني ( ۳۰ مهر ۱۳۹۱ )
اگر آب روی لپ‌تاپ ریخت چکار کنیم؟
باشگاه خبرنگاران جوان لرستان _مهدی گودرزی: گرچه بسیاری از افراد می‌دانند رطوبت، دشمن مدارهای الکترونیکی است و سعی می‌کنند در صورت امکان دستگاه‌های الکترونیک را از آن دور نگه دارند، ممکن است به هر دلیل این دستگاه‌ها که وجودشان دیگر جزئی از زندگی انسان شده باز هم در معرض آسیب ناشی از رطوبت قرار بگیرد. عرق بدن، رطوبت هوا، نوشیدن در کنار این دستگاه‌ها، غفلت‌ها و… مسبب چنین آسیب‌هایی خواهد شد
اگر در آن شرایط قرار گرفتید اطلاعات پی‌آمده ممکن است راهنمایتان باشد.
از نقش سرعت عمل و دقت غافل نشوید. بلافاصله مدار اصلی انرژی را از وسیله قطع کنید. اگر موبایل است، حتی بدون خاموش‌کردن از راه فشردن کلید، سریع باتری را درآورید؛ اگر صفحه‌کلید، رایانه است، کابل آن را از ورودی کیس خارج کنید یا در صورتی که نقطه اتصال کابل خارج از دسترس است، کابل برق رایانه را بکشید؛ اگر لپ‌تاپ است، علاوه بر کشیدن کابل ورودی برق، بسرعت باتری را نیز درآورید. با هر لحظه دیرکرد امکان ایجاد یک اتصال حتی کوتاه در مدار و سوختن یا ایجاد اشکال در قسمتی از دستگاه محتمل‌تر می‌شود. دستگاه را برعکس و از طرف صفحه‌کلید روی حوله یا پارچه‌ای قرار دهید، ابتدا آن را روی آن بکشید تا رطوبت و خیسی جذب آن شده، سپس ضرباتی کوتاه، نرم و آرام و آهسته بر پشت آن وارد کنید.

دقت کنید ضربه آسیب بیشتری به دستگاه وارد نکند. دکمه سشوار را روی هوای سرد بگذارید و با حفظ فاصله اجازه دهید باد خنک از منافذ صفحه‌کلید یا مجاری پشتی وارد دستگاه شده، کار تبخیر و خشک‌ کردن رطوبت را سرعت بخشد.

گاهی مایع ریخته شده فقط روی سطح صفحه‌کلید پاشیده شده و جز رطوبت آب، املاح یا مواد دیر خشک‌شونده به همراه نداشته است. برای خشک‌کردن دستگاه در این مواقع نیازی به باز‌کردن اجزای آن نیست.

پس از انجام اعمال ذکر شده، ساعتی بعد می‌توان از دستگاه استفاده کرد، در غیر این صورت باید اقدامات بیشتر و مطمئن‌تری انجام دهید. اگر از طریقه باز‌کردن دستگاه آگاهی دارید، پیچ‌ها را باز کرده یا زبانه‌ها را جدا کنید تا به بُرد صفحه دسترسی پیدا کنید.

با این کار قسمت‌های خیس‌‌ را بهتر و سریع‌تر می‌توان خشک کرد. در غیر این صورت از کسانی که در این کار تخصص دارند کمک بخواهید.

بخصوص اگر مایع ریخته شده حاوی مواد دیر خشک باشد از روشن‌کردن دستگاه یا اتصال آن به جریان انرژی تا زمان خشک‌کردن و نظافت کامل مدار، خودداری کنید.

در صورت وجود مواد دیر خشک شونده، می‌توان از اسپری‌ها و دستمال‌های مخصوص نظافت مدارهای الکترونیکی یا حتی دستمال‌های مرطوب حاوی نوعی الکل که در داروخانه‌ها، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های لوازم الکترونیک عرضه می‌شود برای نظافت بهتر مدار استفاده کرد.

توجه داشته باشید که حتی قطرات عرق بدن و نم باران هم ممکن است به ایجاد اتصالی و خرابی دستگاه منجر شود. گوشی‌های موبایل بیشتر در این شرایط قرار می‌گیرد؛ بیشتر دقت کنید.
 
آخرين بروز رساني ( ۲۹ مهر ۱۳۹۱ )
عكس العمل يو اس بي ويروس كش نسبت به بدافزارها
از بين بردن ويروس ها كار دشواري است اما از اين پس مي توانيد با يك فلش كوچك اين كار را انجام دهيدusb.jpg
مهدی گودرزی به نقل از خبرنگار فناوري اطلاعات باشگاه خبرنگاران: اين يو اس بي به نام فيكس مي استيك  قادر است فايل هايي كه ساير برنامه هاي ضد ويروس از دست داده اند را با يك نرم افزار قدرتمند ضد ويروس كه معمولا توسط تكنسين هاي رايانه استفاده مي شود پيدا كند
اين يو اس بي مي‌تواند به عنوان يك ديسك امن خودكار عمل كند و رايانه را از طريق آن بوت كرده و سپس صدمه وارد شده را از بين برده و به كاربر اطلاع دهد. اين گجت به جاي اسكن، دستگاه را دوباره راه اندازي مي كند و با از كار انداختن ويندوز پس از لود شدن دوباره به روي سيستم عامل بررسي كامل انجام مي دهد
اين محصول با سه برنامه ضد بد افزار كسپر اسكاي، سوند و جي اف آي پشتيباني و تقويت شده است كه هر سه برنامه هاي بزرگ در عرصه امنيت رايانه اي به شمار مي‌آيند

آخرين بروز رساني ( ۲۸ مهر ۱۳۹۱ )
بيشترين استفاده از وی پی ان براي سايت هاي خبري است

يك كارشناس فناوري اطلاعات گفت: توليد محتوا در فضاي اينترنت زياد است اما كاربران ايراني به علت عدم دسترسي از انواع ف ي ل ت ر شكن ها استفاده ميكند

باشگاه خبرنگاران جوان لرستان_مهدی گودرزی (بروجرد) : دكتر عبدالله عبدي، كارشناس فناوري اطلاعات با بيان اينكه بخش عمده اي از فيلترينگ در فضاي سايبري ايران مربوط به سايت هاي خبري است  اظهار داشت: هر كاربر بنابر نياز خود وارد سايت هاي مختلف شده و به جستجوي اطلاعات مدنظر خود مي‌پردازد اما بيشترين استفاده كاربران ايراني از ف ي ل ت ر شكن براي سايت هاي خبري است كه نشان دهنده ضعف اطلاع رساني است
وي تصريح كرد: عدم اطلاع رساني جامع توسط رسانه هاي مختلف داخلي باعث ايجاد خلا و رجوع مردم به ف ي ل ت ر شكن شده است

اين كارشناس فناوري اطلاعات با تاكيد بر اينكه توليد محتوا در فضاي اينترنت زياد است اذعان داشت: بايد نيازهاي اساسي كاربران در اين فضا شناسايي شده و براي تامين اين نيازها پاسخگويي صحيح و اصولي صورت گيرد.
وي خاطرنشان كرد: نيازمند ساماندهي مطلوب در امر فيلترينگ سايت ها هستيم
آخرين بروز رساني ( ۲۶ مهر ۱۳۹۱ )
گوش‌خراش‌ترین صدای جهان چیست؟
دانشمندان با اسکن مغزی افرادی که به 74 نوع صدای مختلف گوش می‌دادند تشخیص دادند صدای کشیده شدن تیغه چاقو بر روی بطری شیشه‌ای بدترین و گوش‌خراش‌ترین صدا برای گوش‌های انسان به شمار می‌رود. صدای کشیده شدن چنگال بر روی شیشه را دومین صدای آزار‌دهنده انتخاب کردند و در پی آن صدای کشیده شدن گچ بر روی تخته سیاه رتبه سوم را به خود اختصاص داد

مهدی گودرزی به نقل از  خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران: دانشمندان با اسکن مغزی افرادی که به 74 نوع صدای مختلف گوش می‌دادند،‌ موفق شدند بد‌ترین و گوش‌خراش‌ترین صداهای جهان را به ترتیب آزار‌دهندگی شان رتبه‌بندی کنند.

بر اساس این مطالعه صدای کشیده شدن تیغه چاقو بر روی بطری شیشه‌ای بدترین و گوش‌خراش‌ترین صدا برای گوش‌های انسان به شمار می‌رود. در این مطالعه جدید داوطلبان که در زیر اسکنر‌های MRI قرار داشتند و به مجموعه‌ای از 74 صدا گوش می‌دادند، صدای کشیده شدن چنگال بر روی شیشه را دومین صدای آزار‌دهنده انتخاب کردند و در پی آن صدای کشیده شدن گچ بر روی تخته سیاه
 
رتبه ساسکن‌های انجام شده نشان‌ دادند صداهای گوش‌خراش نسبت به صداهای خوشایندی مانند صدای آب، منجر به ایجاد واکنشی شدیدتر در مغز خواهد کرد. با وجود‌ این که صداها در غشای شنوایی مغز پردازش می‌شوند، صداهای ناخوشایند باعث فعال شدن آمیگدالا، منطقه‌ای از مغز که احساسات را پردازش می کنند می‌شود.
آخرين بروز رساني ( ۲۳ مهر ۱۳۹۱ )
چند درصد ایرانی‌ها از اینترنت تلفن همراه استفاده می‌کنند؟
به گزارش فارس، "محمد کشوری" در خصوص وضعیت فعلی تولید محتوا در خدمات مخابراتی کشور اظهار داشت: «در کشور ما میزان درآمد از خدمات محتوایی نسبت به سایر کشورها کمتر است.»

وی ادامه داد: «در کشور ما از سال 85 بحث ACS در شرکت مخابرات مطرح بود و پس از آن نیز صدا و سیما بحث ارائه محتوا را با عرضه سرویس‌های IPTV و IPMEDIA در دستور کار قرار داد و هم‌اکنون نیز ارائه این دو سرویس نیز از صدا و سیما پیگیری می‌شود.»

این کارشناس مخابراتی افزود: «اخیراً گروه طیف پژوهشی در این زمینه در ایران انجام داده که نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که کاربران موبایل در ایران به چه میزان از امکانات گوشی تلفن همراه خود استفاده می‌کنند.»

وی گفت: «بر اساس نتایج این پژوهش، 22 درصد از کاربران از امکان موسیقی، 20 درصد کاربران از امکانات عکس، 16 درصد از امکانات بازی و 9 درصد از اینترنت روی گوشی تلفن همراه خود استفاده می‌کنند.»
 
وی گفت: «این آمار وضعیت کاربران تلفن همراه ایرانی، برای شروع حرکت در زمینه محتوای خدمات مخابراتی امیدوارکننده است.»
 
 
آخرين بروز رساني ( ۲۱ مهر ۱۳۹۱ )
امواج تلفن همراه خطرناک است يا پارازيت؟
متخصصان مي گويند پارازيت ها نمي توانند دليل سقط جنين باشند و اگر قرار است به مضرات امواج پارازيت بپردازيم امواج تلفن همراه از آن مضر تر است.
 
مهدی گودرزی به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛ متخصصان پزشكي معتقدند كه تمام موارد غير طبيعي محيط اطراف ما مي تواند باعث ضرر به سلامتي شود اما براي اينكه بگوييم يك رويداد باعث بيماري يا عارضه اي مي شود احتياج به كار تحقيقاتي است كه به طور مداوم انجام شده و اگر ميزان امواج يا مواد مضر محيط بالا باشد توسط وزارت بهداشت هشدار داده مي شود. 
 
اين روزها خبر سقط جنين براثر امواج پارازيت ها هر روز توسط برخي بزرگنمايي مي شود و اين درحاليست كه ميزان امواج پارازيت ها بسيار پايين بوده و حتي كمتر از امواج تلفن همراه است كه در تمام كشورهاي دنيا حتي كشورهاي پيشرفته وجود دارد. چطور امواج تلفن همراه در كشورهاي پيشرفته باعث سقط جنين نمي شود اما امواج پارازيت ها خطرناك است؟
 
دکتر ابوالفضل مهدی ازده متخصص زنان و زایمان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران در اين خصوص گفت:در برخی از خبرها گفته شده که پارازیت ها باعث سقط جنین می شود اما باید به این نکته توجه کرد که هنوز مستندات علمی در این زمینه وجود ندارد زیرا از نظر منابع علمی هر مطلبی را که جستجو می کنیم گویای این مطلب است ممکن است پارازیت ها باعث سقط جنین شود اما ممکن بودن در علم پزشکی به معنی قاطعیت نیست.
 
 مهدی زاده با اشاره به اینکه امواج موبایل می تواند بیشتر از پارازیت ها خطرناک باشد تصریح کرد: به دلیل اینکه تلفن همراه بیشتر استفاده می شود، به عنوان یک عامل محیطی خطر ناک می تواند در سقط جنین موثر باشد بنابراین توصیه می شود که خانم های باردار کمتر از تلفن همراه استفاده کنند و آن را در اتاق خواب و در کنار خود قرار ندهند البته باید این نکته را یاد آور شد که تلفن همراه هم در کنار سایر عوامل محیطی تاثیر گذارتر است و به تنهايي خطرناك نيست.
آخرين بروز رساني ( ۱۲ مهر ۱۳۹۱ )
آیا رگولاتوری بر روی اشتراک گذاری پهنای باند شرکت های پی ای پی نظارت دارد؟
باشگاه خبرنگاران جوان لرستان_مهدی گودرزی (بروجرد) به نقل از فناوری ای تی : اپراتورها بر اساس میزان استفاده از مشترکین خود ملزم به افزایش پهنای باند دریافتی بوده و این موضوع از سوی رگولاتوری کنترل می شود
 
هر از گاهی مسئولان امر اعلام می کنند که قیمت اینترنت پر سرعت کاهش یافته اما عملا شاهد چنین چیزی نیستیم و نارضایتی کاربران از قیمت بالا و کیفیت پائین اینترنت همچنان ادامه دارد 
 
مهندس حسن رضوانی معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این زمینه اظهار داشت: ارائه سرویس اینترنت پر سرعت شامل زنجیره ای از اقدامات و فراهم نمودن امکانات است که هزینه پهنای باند اینترنت تقریبا 20 درصد کل هزینه آن را تشکیل می دهد. 
 
وی افزود: با فرض ارائه پهنای باند اینترنت مجانی و در شرایط ثابت ماندن سایر عوامل تاثیر گذار در قیمت مانند نیروی انسانی و تجهیزات و.... تنها 20 درصد کاهش قیمت خواهیم داشت 
 
وی همچنین در زمینه میزان اشتراک گذاری پهنای باند از سوی شرکت های سرویس دهنده اینترنت بیان داشت: میزان اشتراک پهنای باند و استفاده از آن را می توان در لحظه اندازه گیری نمود و یک اپراتور بر اساس میزان استفاده مشترکین خود در طول یک دوره بعد از محاسبات لازم و نزدیک شدن به میزان پهنای باند در یافتی و تکمیل ظرفیت آن اقدام به ارتقای پهنای باند خود می کند. 
 
 وی تصریح کرد: گراف مصرف پهنای باند شرکت های ارائه دهنده سرویس اینترنت پر سرعت در سالن مانیتورینگ رگولاتور بررسی شده و در صورت گذر از میزان مشخص شده اپراتور ملزم به افزایش پهنای باند دریافتی خود است که این موضوع از سوی رگولاتوری  کنترل می شود.
آخرين بروز رساني ( ۰۳ مهر ۱۳۹۱ )
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.