۲۳ آذر ۱۳۹۶   ۲۰:۲۰    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
خنده و فلسفه
«از ميان همه كارهايي كه انسان‌ها تجربه مي‌كنند، خنديدن عجيب‌ترين‌شان است». اين نخستين جملات از فصل اول كتاب «فلسفه طنز» با عنوان فرعي «بررسي طنز از منظر دانش، هنر و اخلاق» نوشته جان موريل است كه توسط محمود فرجامي و دانيال جعفري ترجمه شده و به همت نشر ني منتشر شده است.
 
البته عنوان اصلي كتاب «تسكين كميك: فلسفه جامع شوخ طبعي» است. نويسنده كتاب جان موريل از فعال‌ترين پژوهندگان معاصر در حوزه طنز و استاد مطالعات ديني كالج ويليام‌اند مري در ويرجياناي امريكاست كه سابقه تدريس در مراكزي علمي نظير دانشگاه فلوريداي جنوبي، دانشگاه پنسيلوانيا، دانشگاه سانتا كلارا و موسسه تكنولوژي روچستر را دارد.
 
كتاب از هشت فصل تشكيل شده است. در فصل اول با عنوان موضوعي شوخي‌نابردار به نظريه‌هاي سنتي طنز اشاره مي‌شود، فصل دوم به روانشناسي خنده مي‌پردازد و در فصل سوم به تكامل خود طنز اشاره دارد. فصل چهارم كتاب با عنوان آن لبخند ژكوندي زيبايي‌شناسي خنده را بررسي مي‌كند و فصل پنجم به نقدهاي رايج اخلاقي به مقوله طنز پرداخته مي‌شود. فصل ششم كتاب برخلاف فصل قبلي اخلاق مثبت طنز نام دارد و فضايل روشنفكرانه طنز را نشان مي‌دهد. فصل هفتم نيز فلسفه و كمدي نام دارد و برخي ديدگاه‌‌هاي فلسفي نسبت به كمدي مثل نگرش سقراط و نگرش اگزيستانسياليستي را معرفي مي‌كند. فصل هشتم كتاب نيز نيمه خالي و نيمه پر ليوان نام دارد و مزيت‌هاي شادمانه زيستن را تشريح مي‌كند.
آخرين بروز رساني ( ۲۲ فروردين ۱۳۹۳ )

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.