۲۳ آذر ۱۳۹۶   ۲۰:۱۸    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
جامعیت علمی برای شهید مطهری عامل نوآوری شد
روزهای بروجرد- عضو هیئت علمی انجمن فلسفه و حکمت ایران با اشاره به اینکه جامعیت علمی برای شهید مطهری عامل نواوری شد، گفت:جامعیت علمی شهید مطهری بر هیچ حزب و گروهی پوشیده نیست.

به گزارش تسنیم، آیت‌الله مصطفی محقق داماد عصر امروز در همایش بین‌المللی اندیشه‌های فلسفی استاد مرتضی مطهری، اظهار کرد: علوم اسلامی دامنه وسیعی را در برمی گیرد و بر همین اساس در طول 14 قرن روز به روز گسترده شده است.

استاد فلسفه و حقوق حوزه و دانشگاه با بیان اینکه علوم اسلامی در قرون اولیه محدود بوداما تدریجا توسعه پیدا کرد و در زمان معاصر گستره‌ای بسیار وسیع پیدا کرده است، افزود: ادبیات عرب، تفسیر قرآن، علم تفسیر، تاریخ، اصول فقه، فقه، فلسفه و کلام رشته‌های علوم اسلامی هستند.

عضو هیئت علمی انجمن فلسفه و حکمت ایران با اشاره به اینکه در ادبیات اسلامی متخصص هر رشته‌ای را نام خاصی می‌دهند، تصریح کرد: در ادبیات اسلامی واژه‌ای تحت عنوان علامه وجود دارد که فرد در چند رشته از علوم اسلامی متخصص باشد به طور مثال علامه حلی در کلام، علم اصول و فقه تخصص داشته‌اند از همین رو لقب علامه بر ایشان نهاده شده است.

استاد فلسفه دانشگاه شهید بهشتی با انتقاد به اینکه اخیرا در کشورهای غیرایران و بعضا یران درباره برخی‌ها این نسبت را استفاده می‌کنند، گفت: علوم اسلامی چنان پیوستگی دارد که اگر کسی بخواهد در زمینه یکی از مسائل ابداع و نوآوری داشته باشد به این راحتی ممکن نیست مگر اینکه در رشته‌های مختلف تخصص داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه آثار شهید مطهری نشان دهنده تخصص عمیق در رشته‌های مختلف اسلامی ایشان است، خاطرنشان کرد: اگر این تخصص‌ها نبود نوآوری وجود نداشت.

آیت الله محقق داماد با بیان اینکه فقه علمی عرفی است، اظهار کرد: نظریه شهید مطهری درباره عدالت که آن را از قاعده فقهی بیرون آورد و در طول مسائل فقهی قرار داد این امر را مسلم می‌کند که اگر کسی در علوم عقلی تخصص نداشته باشد نمی‌تواند به استدلال شهید مطهری دست پیدا کند.

عضو هیئت علمی انجمن فلسفه و حکمت ایران با تاکید براینکه ریشه تفکر عقلانی در آثار شهید مطهری مشاهده می‌شود، گفت: استاد مطهری در مباحث فقهی به دلیل تسلط به مسائل عقلی بوده است از همین رو جدایی معقول از منقول و اصرار بر آن در حوزه‌های علمیه ضربه‌ای به اندیشه اسلامی است.

استاد فلسفه و حقوق حوزه و دانشگاه با انتقاد به اینکه در این دوره اگر کسی بخواهد فلسفه اسلامی بخواند باید حتما فقه را بداند، بیان کرد: متاسفانه در برهه‌ای هستیم که تخصص گرایی بر جامعیت ارجح شده است.

وی با اشاره به اینکه متخصص شدن خوب است اما برای متفکر اسلامی بودن باید جامع الاطراف باشیم، عنوان کرد: ویژگی مطهری جامعیت در رشته‌های مختلف علوم اسلامی است که بعد از آشنایی با دیدگاه‌های غربی جامعیت ایشان بیشتر شد.
آیت الله محقق داماد خاطرنشان کرد: جامعیت علمی برای شهید مطهری عامل نواوری شد.
آخرين بروز رساني ( ۰۷ خرداد ۱۳۹۳ )

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.