۰۱ آذر ۱۳۹۶   ۱۴:۱۷    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
ستاره ها چگونه متولد می شوند؟
ستاره ها شناخته شده ترین اجرام آسمانی و مهم ترین بخش سازنده ی کهکشان ها هستند. سن، مواد سازنده و تعداد ستاره های یک کهکشان، بیانگر تاریخ، حرکت و تکامل آن کهکشان است.ستاره ها چگونه متولد می شوند؟
باشگاه خبرنگاران جوان لرستان_مهدی گودرزی: ستارگان در توده های عظیم و تاریک گاز و غباری که فضای بین ستاره ای را اشغال می کنند متولد می شوند . این توده ها که ابر های مولکولی بزرگ نامیده میشوند بسیار سرد هستند ( با دما هایی در حدود 270 - درجه سانتی گراد ) و عمدتا از گاز هیدروژن تشکیل شده اند .
 
در مناطقی درون این ابر ها گرانش مولکول های گاز را به سمت یکدیگر می کشد تا توده های چگال تری را شکل دهند . حتی در درون این توده های چگال هم نواحی چگال تری که هسته نامیده می شوند وجود دارد و یکایک ستارگان نیز از همین هسته ها متولد میشوند . گرانش موجب می شود که یک هسته بر روی خودش برمبد و موادی را که در مرکز آن قرار دارند به شدت فشرده کند . با ادامه رمبش ناحیه مرکزی فشرده تر و داغتر میشود . جسمی که اکنون یک پیش ستاره نام دارد شروع به نور افشانی می کند و هنگامی که دمای آن به 10 میلیون درجه سانتی گراد می رسد کوره ی هسته ای آن روشن می شود و به عنوان یک ستاره جدید به روشنی شروع به تابش می کند
آخرين بروز رساني ( ۳۰ مهر ۱۳۹۱ )

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.