۰۲ اسفند ۱۳۹۶   ۰۴:۳۳    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
به مناسبت بزرگداشت مدیر انتشارات اساطیر؛ عبدالکریم جربزه‌دار
 به مناسبت بزرگداشت مدیر انتشارات اساطیر؛ عبدالکریم جربزه‌دار
سید مسعود رضوی- عبدالکریم جربزه‌دار، به عنوان مدیر انتشارات اساطیر نزد اهالی فرهنگ و هنر و علاقمندان به زبان پارسی و تاریخ ایران، نامی آشناست. اما او تنها ناشری میهن دوست و شیفته فرهنگ و ادب پارسی نیست؛ که خود، مردی آشنا و پژوهنده و اهل نظر و صاحب اطلاعات وسیع در حوزه‌های تاریخی و ادبی مملکت ماست.

 

نگارنده از حدود سی و چند سال پیش با دستاوردها و کتاب‌های اساطیر آشنا بودم، و اصلاً چگونه کسی به ادب و تاریخ و فرهنگ کلاسیک ایران پیوستگی و تعلقی داشته باشد و ناچار به سراغ کتاب‌هایی که جربزه‌دار و اساطیر منتشر کرده، نرفته باشد! زیرا تعهد او به فرم و محتوای پژوهش‌های برجسته یک قرن اخیر در ایران، سبب شده تا تعدادی از این آثار را عیناً به چاپ رساند و کار پژوهشگران را در ارجاع و رجوع به متونی نظیر کتب و تصحیحات علامه محمد قزوینی یا ترجمه‌های ابوالقاسم پاینده یا آثار زنده یاد پورداوود و استاد فقید علامه سعید نفیسی و… آسان و بهنجار نماید. هدف او از این کار، بی‌شک تعلق خاطری فراتر از شغل و وظیفه نشر و درآمد اقتصادی است. هر چند از این نظر نیز مردی مدبّر و شایسته موفقیت بوده و گواه آن؛ کتابفروشی مدرن و زیبای اخیر اساطیر درِ جنب پل کریم‌خان، که نشان می‌دهد او حرکتی تکاملی را در مجموعه مؤسسه اساطیر و انتشارات به پیش برده و حتی در تحولی نسلی، فرزند با ذوق و صاحب فضل او هم دست به کار و تداوم بخش راه او شده است.


باری، عبدالکریم جربزه‌دار متولد ۲۰ آذر ۱۳۳۰ در بروجرد است. بروجرد یکی از شهرستان‌های فرهنگ خیز وطن ماست و در سده اخیر چه بسیار بزرگانی چون آیت‌الله سید محمد حسین طباطبایی بروجردی، استاد دکتر عبدالحسین زرین‌کوب، دکتر سید جعفر شهیدی و امثال ایشان از این خاک سربرکرده و موجب فخر فرهنگ و مملکت ما بوده‌اند. در بستر چنین سنتی، جربزه‌دار تجربه‌های فرهنگی را آغاز کرد و تداوم بخشید. نویسندگی و پژوهش در حوزه تاریخ و حتی شعر و قصه‌نویسی و البته خدماتی بزرگ به عنوان ناشری خاص و وفادار به سنن فرهنگی ایران؛ که در این حیطه و زمینه، او را می‌توان خاص و یگانه قلمداد کرد و شاید اگر اهتمام او نمی‌بود، بسیاری از آثار تراز اول ادبیات و پژوهش و تاریخ معاصر ایران، جزو نوادر و کتب نایاب و یا حتی مفقود قلمداد می‌شد.

 

نگارنده به‌جز تعلق جغرافیایی به لرستان، از ابتدای شغل خبرنگاری و قلم‌زدن در مطبوعات، سروکارم با تنی چند از ناشران بزرگ کشور افتاد. کسانی که در خفا، بنای عظیم فرهنگ ایران را ترمیم و تعمیر می‌کنند و اجازه پوسیدگی و خرابی بدین کاخ بشکوه نمی‌دهند. گرد نسیان از در و دیوارش سترده و رنگ و جلای تازه به آرایه‌های آن می‌زنند. کسانی همچون عبدالکریم جربزه‌دار، واسطة میان نسل درخشان و بی‌مانند محققان عصر مشروطه و پس از آن، و نسل نوینی که میراث‌دار ایران و فرهنگ و ادبیات و زبان یگانة آن هستند.

 

محققانی چون قزوینی و غنی و تقی‌زاده و حکمت و فروغی و نفیسی و پورداوود و بهار و وحید و افسر و یغمایی و … با جوانانی که امروزه با سرزمین بی‌مرز و فاقد هویت بومی، به‌نام «جهان مَجازی» روبه‌رو شده و شاید استغراق و حضور مداوم در این وطن مجازی، آنان را از حقیقت وطن و میهن حقیقی دور کند. چنین مباد و این رخداد از این خاک و فرهنگ دور باد. چند روز پیش، خبری دیدم که از عبدالکریم جربزه‌دار به‌عنوان خادم نشر، در شصت و شش سالگی این مرد کریم و صاحب آثار تجلیل شده بود. به درایت و شایستگی نیز کتابی در بزرگداشت وی به نام کریمانه نشر داده و در کتابخانه ملک، که پی و پایه‌اش جاودان باد، این مراسم برگزار و از آن کتاب رونمایی شده بود. اگر چه خبر مذکور، دیرهنگام به راقم رسید، اما موجب رضایت و شادی بسیار شد. هم از آن جهت که بزرگداشت و ستایش زحمات و تلاش‌های جربزه‌دار برای کسانی که حاصل و محصول، و راه طولانی فعالیت‌ها و پویش‌های او را در جوانب مختلف می‌شناسند و هم از آن‌رو که هنوز کسانی هستند که بدین‌ امور در عرصة فرهنگ ارج می‌نهند و خادمان و مدیران و ظُرفای نشر و کتاب و پژوهش و تحقیق را قدر می‌دانند.
این یادداشت نیز به پاس همین بزرگداشت، با کمی تأخیر نوشته شد، اما هیچ وقتی برای آرزوی توفیق و اعتلای اهل فرهنگ و انتشارات اساطیر و مدیر شریف و کوشای آن دیر و نامناسب نیست.

............

روزنامه اطلاعات

آخرين بروز رساني ( ۳۰ آذر ۱۳۹۶ )

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.