۲۲ آذر ۱۳۹۶   ۰۶:۴۴    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
وقتی آمارسازی اشتغال مدیران هم دردی از بیکاری بروجرد درمان نمی‌کند
روزهای بروجرد- از میزان ۳۳۴۱ نفر سهمیه اشتغال شهرستان بروجرد در سال ۹۶ باگذشت ۶ ماه از سال تنها ۱۱۸۹ نفر معادل ۳۵.۵ درصد کل سهمیه محقق شده و با وجود این مدیران دستگاه‌های اجرایی این شهرستان بر آمارسازی ایجاد اشتغال اصرار دارند.

به گزارش تسنیم، جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان بروجرد ظهر امروز با حضور مدیران دستگاه‌های مختلف این شهرستان برگزار شد تا بررسی سند توسعه از دستور کارهای این جلسه باشد و بار دیگر آمارهای جدیدی از اشتغال‌زایی از سوی مدیران اعلام شود.

آمارهای اشتغال ارائه‌شده از سوی دستگاه‌های اجرایی این شهرستان آن‌هم پس از گذشت 6 ماه از سال و تحقق صفر درصدی سهمیه اشتغال در برخی دستگاه‌ها نشان می‌دهد مدیران این شهرستان حتی درزمینهٔ آمارسازی‌ نیز نتوانسته‌اند موفقیتی کسب کنند که قادر به ارائه آمار اشتغال خود در این جلسه باشند تا این موضوع توسط عبدالعلی گیوه کی دبیر کارگروه و رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد مطرح شد وادارات آموزش‌وپرورش، آب منطقه‌ای و شرکت نفت به‌عنوان دستگاه‌هایی که وضعیت بغرنجی درزمینهٔ اشتغال‌زایی دارند، معرفی شوند.

این در حالی است که محمد کیانی معاون عمرانی فرماندار میزان تحقق سهمیه اشتغال شهرستان بروجرد در 6 ماهه نخست امسال را حدود 35.5 درصد مجموع اشتغال این شهرستان اعلام کرد.

گیوه کی نیز میزان جذب اعتبارات اشتغال‌زایی بخش دولتی در 6 ماهه امسال را سه میلیارد و 700 میلیون تومان، بخش خصوصی 30 میلیارد و 400 میلیون تومان، منابع بانکی را 300 میلیارد تومان و سهم هلدینگ‌ها را صفر و درمجموع 338 میلیارد تومان و معادل حدود 40 درصد منابع اعلام کرد.

البته به گفته وی از میزان 3341 نفر سهمیه اشتغال این شهرستان در سال جاری تاکنون و باگذشت 6 ماه از سال تنها 1189 نفر معادل 35.5 درصد کل سهمیه محقق شده است.

راستی آزمایی اشتغال ایجادشده در بروجرد

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد همچنین از نظارت بر ایجاد اشتغال دستگاه‌های مختلف خبر داد و اینکه قرار است از میان 320 نمونه اشتغال ایجادشده در این شهرستان راستی آزمایی با نظارت کمیته‌ای متشکل از نمایندگان بانک‌های عامل، فرمانداری و دستگاه‌های اجرایی برگزار شود تا اینکه مشخص شود مشاغل ایجادشده چه میزان توانسته است بیکاری این شهرستان را کاهش دهد که البته تاکنون تنها 51 مورد توسط این کمیته بررسی‌شده است.

شهاب روزبهانی مدیر آموزش‌وپرورش بروجرد نیز در این جلسه از کمبود 35 نیروی معلم ابتدایی در این شهرستان خبر داد و گفت: تکلیف این تعداد نیرو نیز تا فردا مشخص می‌شود اما حدود 40 مدرسه در بروجرد با کمبود نیروی خدمتگزار و خدماتی مواجه است که از سال‌های گذشته نیز این امر بارها اعلام و پیگیری شده اما به نتیجه‌ای نرسیده است.

علی معظمی مدیر کمیته امداد بروجرد نیز همچون دیگر جلسات بازهم از مشکل ضامن مددجویان خود برای دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی نزد بانک‌ها گلایه کرد و اینکه با این روند تعداد کمی از این مددجویان قادر به دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی خواهند بود حال‌آنکه در طرف مقابل پیردایه رئیس بهزیستی شهرستان بروجرد از همکاری بانک‌ها و تحقق تسهیلات اشتغال‌زایی مددجویان خود ابراز رضایت کرد.

غلام عباس یاراحمدی شهردار بروجرد نیز که دستگاهش اتفاقاً از ازدیاد نیرو رنج می‌برد این را یادآور شد که امسال به خاطر همین تراکم بالای نیرو در شهرداری سهمیه‌ای برای این دستگاه در سند اشتغال بروجرد در نظر گرفته نشده اما بااین‌وجود در حال حاضر قریب به 100 نیرو در کارهای عمران شهرداری به‌صورت پیمانکاری مشغول به فعالیت هستند.

بهانه دست‌به‌نقد مدیران

البته گلایه همیشگی مدیران بروجرد از ناکارآمدی سامانه رصد در ثبت سهمیه‌های اشتغال آن‌ها همواره پای ثابت کارگروه اشتغال این شهرستان شده تا این مشکل لاینحل مدیران با سامانه مذکور بهانه‌ای باشد برای توجیه عدم تحقق سهمیه اشتغال آن‌ها. هرچند که بارها نسبت به رفع ایرادات این سامانه در جلسات قبلی تأکید شده اما ظاهراً مدیران بهانه‌ای دست‌به‌نقد تر از اشکالات موجود در سامانه مذکور برای عدم ارائه گزارشات خود درزمینهٔ تحقق سهمیه اشتغال پیدا نکرده‌اند!

آمارسازی‌هایی که صدای فرماندار را درآورد

حالا نوبت به علی کورانی فر فرماندار بروجرد بود تا سر گلایه‌هایش را با تذکراتی صریح به مدیران دستگاه‌های اجرایی این شهرستان باز کند و این را بگوید که به دنبال آمارسازی برای اشتغال نیستیم و می‌خواهیم اشتغال واقعی ایجاد کنیم و اینکه نباید اشتغال ایجادشده در این شهرستان به اسم دیگر شهرستان‌ها ثبت شود.

کورانی فر مسئله تولید و اشتغال را از موضوعات اساسی و اثرگذار در زندگی و معیشت مردم دانست و برخورد سطحی با این موضوعات را سبب آمارسازی و روزمرگی توسط دستگاه‌ها دانست تا در تذکری به مدیران این شهرستان مسئولیتشان را در پیشگاه خدا و مردم یادآور شود.

وی رفع معضلات و آسیب‌های اجتماعی مختلف را درگرو رفع مشکل اشتغال دانست و افزود: مدیران به دنبال ایجاد اشتغال پایدار و مستمر باشند نه مشاغل مقطعی و تنها راه ایجاد این‌گونه مشاغل نیز این است که همه‌کسانی که در مجموعه نظام خدمت می‌کنند در رفع مشکلات مردم خود را مسئول بدانند و هیچ‌کسی در این زمینه ابراز بی‌توجهی نکند.

فرماندار بروجرد تنها راه ایجاد اشتغال در شهرستان بروجرد را دعوت و حمایت از سرمایه‌گذارانی دانست که گاه توسط برخی ادارات تار و مار شده و به شهرهای دیگر می‌روند و در ادامه خواستار ایجاد فضایی مساعد برای جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی توسط دستگاه‌های اجرایی شد.

تأکید بر لزوم ایجاد اشتغال پایدار

وی بار دیگر بر لزوم ایجاد اشتغال پایدار و خودکنترلی ادارات تأکید کرد تا مشخص شود آمارهای ارائه داده‌شده چقدر به اشتغال ختم شده است. البته فرماندار بروجرد این را هم یادآور شد که روند اشتغال‌زایی هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود چون فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و افرادی دیگری هستند که هرروز به میزان کارجویان اضافه‌شده و نیازمند اشتغال جدید هستند.

کورانی فر کاهش بهره‌های بانکی را راهکاری مهم و اساسی در ایجاد اشتغال دانست تا به گفته خودش با این کار صاحبان سرمایه رغبتی به خواباندن سرمایه‌های خود در بانک‌ها و گرفتن بهره‌های کلان بانکی نداشته باشند و سرمایه خود را درروند کار و تولید سرمایه‌گذاری نمایند که این امر منجر به اشتغال می‌شود.

وی از مدیران این شهرستان خواست روی اعتبارات بانکی زیاد تکیه نکنند و به دنبال جذب سرمایه‌گذار باشند که در این صورت منابع لازم آن‌ها را تأمین می‌کنند.

فرماندار بروجرد در ادامه گلایه‌ای هم از برخی رسانه‌های این شهرستان داشت تا با تذکری از آن‌ها بخواهد که موضوعات منفی را در فضای بروجرد ترسیم نکنند چراکه انتشار این موضوعات سبب فرار سرمایه از این شهرستان می‌شود و حاصلی هم برای مردم ندارد و این راهم تأکید کرد که رسانه‌ها نیمه‌خالی لیوان را نبینند و این اصل را به‌عنوان یک چهارچوب کلی رعایت نمایند.

حکم شهردار بروجرد هنوز صادر نشده

وی که دل پُری از برخی فضاسازی‌های اخیر در این شهرستان توسط برخی رسانه‌ها داشت به موضوع انتقاد مطرح‌شده در خصوص معارفه شهردار خرم‌آباد طی یک مراسم رسمی و عدم معارفه رسمی شهردار بروجرد پرداخت و در مواجهه با این انتقاد گفت: حکم شهردار خرم‌آباد توسط وزیر کشور صادرشده و در یک جلسه رسمی به وی ابلاغ‌شده اما حکم شهردار بروجرد هنوز صادر نشده است و بنابراین نیازی به گرفتن جلسه رسمی تا زمان ابلاغ حکم نیست!

در ادامه این جلسه مصوب شد مدیران کل استانی که درصد تحقق سهمیه اشتغال دستگاهشان در این شهرستان از حد مورد انتظار در 6 ماهه گذشته از امسال کمتر است برای تحقق سهمیه به آن‌ها تذکر داده شود و نیز مشکلات سامانه رصد پیگیری و رفع شده و مدیران بانک‌های عامل استان نیز برای بررسی موانع اعطای تسهیلات اشتغال‌زایی در جلسه بعدی این کارگروه به فرمانداری بروجرد دعوت شوند.

در پایان این جلسه نیز از مدیرانی که در سال گذشته سهمیه اشتغال دستگاه خود را به‌صورت کامل محقق کردند با اهدای لوح تقدیر قدردانی شد. شهرستان بروجرد سال گذشته پس از شهرستان سلسله رتبه دوم استان لرستان را در میزان تحقق سهمیه اشتغال کسب کرد.
آخرين بروز رساني ( ۱۲ مهر ۱۳۹۶ )

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.