۲۹ بهمن ۱۳۹۶   ۰۸:۱۳    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
تلاش برای زنده کردن تالاب بیشه دالان بروجرد
روزهای بروجرد- پرنده نگری ظرفیتی و پتانسیلی موجود دربروجرد که دراحیا تلاب بیشه دالان و جذب گردشگران و طبیعت دوستان و رشد صنعت پاک توریسم شهرستان بسیار موثر است.

به گزارش ایرنا امروزه فعالیت گردشگری درحوزه محیط زیست به عنوان یک صنعت پاک، جهانی شده و روند رو به رشد و توسعه ای دارد.

در حال حاضر تفریح و گشت و گذار در مناطق طبیعی رو به افزایش است و سالانه گردشگران طبیعت دوستان بسیاری با اهداف تفرج و تماشای صحنه های طبیعی، پرنده نگری و منظره بینی به مناطق مختلف زیست محیطی سفر می‌کنند.
 تالاب بیشه دالان
بیشه دالان تالابی در شهرستان بروجرد با نام محلی آن بیشه دالونه در 15 کیلومتری جنوب شرقی شهر بروجرد و در میان دشت سیلاخور قرار گرفته است.

بیشه دالان از گذشته زیستگاه پرندگان مهاجری بوده‌ که برخی ماه‌های سال را در این منطقه سپری می کنند، علاوه برآن جانوران بومی دیگری از گروه پرندگان، دوزیستان، خزندگان و پستانداران در تالاب زندگی می‌کنند.

مار، مرغابی، خرگوش، لاک پشت، حواصیل، گرگ، شغال و سگ آبی از حیواناتی هستند که در این ناحیه یافت می‌شوند.

بیشه دالان با توجه به تخریب منابع طبیعی و کم شدن آب آن در معرض خطر است .
 
 تالاب بیشه دالان
معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد گفت: تالاب بیشه دالان روزگاری 913 هکتار بوده که تصرف های غیر مجاز در منطقه باعث شده این منطقه بکر کوچک و تخریب شود.

علی کورانی فر افزود: برای احیای تالاب بیشه دالان باید حدود آن را مشخص و تصمیم گیری ها به سمت و سویی سوق داده شوند که منافع مردم نیز حفظ شود.

وی اظهار کرد: حدود 80 هکتار از تالاب بیشه دالان در اختیار محیط زیست شهرستان بروجرد است که در این منطقه صید و شکار ممنوع است.

معاون استاندار لرستان تاکید کرد: برای اینکه بتوانیم از قانون تالاب های محیط زیست کشور برای احیای تالاب بیشه دالان استفاده کنیم باید حدود آن کمتر از300 هکتارنباشد.

کورانی فر اضافه کرد: تالاب بیشه دالان با توجه به بکر بودن منطقه و مهاجرت پرندگان مهاجر در فصول مختلف سال می تواند قطب مهم گردشگری در انواع مختلف در لرستان باشد که باید زیرساخت های آن فراهم شود.

مدیرکل محیط زیست استان لرستان نیز در این باره گفت: نگاه خوبی برای احیای تالاب های استان لرستان با توجه به سیاستهای سازمان محیط زیست در جذب مشارکت های فعالان این حوزه ایجاد شده است.

مهرداد فتحی بیرانوند افزود: احیا تلاب بیشه دالان و تالاب های پلدختر در استان لرستان در اولویت اول کاری هستند و برای رونق صنعت گردشگری در این مناطق شروع قابل قبولی آغاز شده است.

به گفته وی با اجرای طرح مدیریت تالاب ها برای اولین بار در کشور طرح احیای تالاب های لرستان اجرایی می شود که امیدواریم بتوانیم صنعت گردشگری پرنده نگری را برای دوستداران محیط زیست و گردشگران ایجاد کنیم.

وی اظهارکرد: درآمد تالاب ها دربحث پرنده نگری بیشتر از کشاورزی و دیگر کارها در این مناطق است زیرا منافع مردم منطقه با حضور گردشگران تامین خواهد شد.
 تالاب بیشه دالان
رئیس اداره محیط زیست بروجرد درباره این تالاب گفت: بیشه دالان بروجرد به عنوان یکی از تالاب های بزرگ، بکر، طبیعی و دیدنی شهرستان بروجرد هر ساله به هنگام فصل کوچ پذیرای انواع پرندگان مهاجر بسیاری است.

مصطفی مصطفی وند افزود: بیشه دالان در زمان گذشته بزرگترین تالاب استان لرستان بوده و از دیرباز نیز زیستگاه پرندگان، دوزیستان، خزندگان و پستانداران مهاجر و بومی بوده است.

به گفته وی احیای تالاب بیشه دالان درسایه مدیریت و همکاری دستگاه‌ها و نهادها امکان‌پذیراست در این راستا نیز احداث پاسگاه محیط بانی در ارتقای حفاظت این منطقه موثر خواهد بود در صورتی ‎که منطقه گرین هم به منطقه صید و شکار ممنوع تبدیل شود.

وی اظهار کرد: طی سال‌های گذشته نسبت به حریم تالاب تعرض های بسیاری شده که این امر موجب از دست رفتن بخش‏هایی از تالاب شده و کنترل درست این اکوسیستم را دشوار کرده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد بیان کرد: برای کنترل منطقه نیازبه پاسگاه محیط ‌بانی احساس می شود که در این راستا به دنبال اخذ اعتبار برای احداث فضای فیزیکی این پاسگاه در جوار تالاب بیشه دالان بروجرد هستیم.

مصطفی وند تاکید کرد: با احداث پاسگاه محیط‌ بانی در تالاب بیشه دالان و ارتقای سطح حفاظت می‌توانیم کنترل بهتری بر منطقه و برخورد با افراد متخلف در حوزه تخریب تالاب و شکار و صید پرندگان مهاجر داشته باشیم.

کارشناس محیط زیست کشورو مشاوراجرای احیای تالاب بیشه دالان دراین باره به ایرنا گفت: یکی از پتانسیل های مهم تالاب ها سرمایه گذاری در بحث اکوتوریسم و طبیعت گردی است.

مهدی مجتهدی افزود: رونق صنعت طبیعت گردی و پرنده بینی در تالاب بیشه دالان و دیگر تالاب های کشور که در ایران بیش از 50 نقطه مهم پرنده نگری می باشد نیازمند ایجاد زیرساخت هایی مانند اقامتگاه های محلی و روستایی و پاسگاههای محیط بانی است.
 تالاب بیشه دالان
به گفته وی ایجاد مسیرهای پیاده روی و آموزش بلدهای محلی که با منطقه آشنا باشند و بتواند توریست ها و گردشگران را راهنمایی کنند از زیرساخت های اولیه برای راه اندازی و رونق گردشگری پرنده نگری است.

وی اظهارکرد: احیا تالاب ها در کشور و رونق صنعت گردشگری خاص پرنده نگری یکی از زمینه های توسعه صنعت توریسم زیست محیطی در کشور است که برای آن نیاز به زمان بیشتری داریم.

وی با اشاره به اینکه بیشه دالان محل خوبی برای ایجاد ایستگاه پرنده نگری است، اضافه کرد: متاسفانه این منطقه دچار مشکلات تخریب زیستگاه است و برای تبدیل شدن به یک سایت گردشگری پرنده بینی باید امنیت را به این منطقه برگردانیم.

مشاور اجرای احیای تالاب بیشه دالان بیان کرد: با توجه تخریب زیست محیطی که به واسطه تخریب محیط زیست و منابع طبیعی در منطقه رخ داده است امنیت منطقه برای حضور پرندگان به خطر افتاده که مشاوره های لازم برای احیای دوباره تالاب بیشه دالان آغازشده است.

کارشناس مسئول زیستگاه ها و امور مناطق زیست محیطی لرستان درگفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: پرنده نگری یکی از صنعت های گردشگری در جهان است که از نظر اقتصادی نیز درامد بالایی دارد.

محسن امیری افزود: ایران در کریدور پرندگان مهاجراست و طبق آمارها 520 گونه پرنده به ایران مهاجرت کرده یا ساکن هستند که با کل پرندگان اروپا برابری دارد.

به گفته وی استان لرستان دارای 11 تالاب در پلدختر و تالاب بیشه دالان و برخی از سدهایی که در لرستان احداث شده است محلی برای پذیرش پرندگان مهاجر در فصل های مختلف سال هستند که ظرفیت خوبی برای رونق صنعت گردشگری پرنده نگری در لرستان است.

وی اظهار کرد: 258 گونه پرنده در لرستان تاکنون شناسایی شده است که می تواند صنعت گردشگری پرنده نگری را که بسیار جذاب و مفرح را رونق بخشد.

به گزارش ایرنا تالاب بیشه دالان این روزها روزگار خوبی ندارد ولی با این وجود باز هم شاهد حضور پرندگان مهاجر در این منطقه هستیم و لازم است تا با احیای این تالاب بکر و زیبا دوستداران محیط زیست و گردشگران از آن بهرمند شوند.
آخرين بروز رساني ( ۲۱ آبان ۱۳۹۶ )

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.