۲۹ بهمن ۱۳۹۶   ۰۸:۰۴    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
موج استفاده از ظروف یک‌بارمصرف در مراسم‌های عزاداری محرم بروجرد
روزهای بروجرد- شهرستان بروجرد با دارا بودن یک کارخانه تولید ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی و بیش از ۵۵۰ هیئت مذهبی در ایام محرم حجم وسیعی از انواع ظروف یک‌بارمصرف را استفاده می‌کند که علاوه بر خطرات زیست‌محیطی سلامت شهروندان نیز مورد آسیب جدی قرار می‌گیرد.

به گزارش تسنیم، با فرارسیدن ماه محرم و برپایی حسینیه‌ها و مراسمات عزاداری توزیع انواع نذری در میان عزاداران و شهروندان نیز افزایش‌یافته که خود سبب افزایش چند برابری استفاده از انواع ظروف یک‌بارمصرف می‌شود.

افزایش بی‌رویه استفاده از انواع ظروف یک‌بارمصرف پلیمری(پلاستیکی)، آلومینیومی، سلولزی و کاغذی در سال‌های اخیر به دلیل قیمت پایین، استفاده راحت و دسترسی آسان سبب شده بسیاری از شهروندان حتی در مراسمات خصوصی خود از این ظروف استفاده کنند و بی‌توجه به خطرات آن انواع غذاها و نوشیدنی‌های سرد و گرم را در آن‌ها سرو نمایند.

در تولید این ظروف از پایدار کننده‌ها، روان کننده‌ها و رنگ‌دانه‌های شیمیایی استفاده می‌شود که برای سلامتی افراد مضر است و این مواد تا 600 سال در طبیعت باقی می‌ماند تا تجزیه شود. از سویی ظروف پلاستیکی و پلیمری در دمای بالای 40 درجه حالت خود را ازدست‌داده و می‌توانند به‌راحتی وارد خوراکی‌هایی با این دما شوند.

استفاده گسترده هیئت‌های مذهبی از ظروف یک‌بارمصرف

شهرستان بروجرد با دارا بودن یک کارخانه تولید ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی و بیش از 550 هیئت مذهبی در ایام محرم حجم وسیعی از انواع ظروف یک‌بارمصرف را استفاده می‌کند که علاوه بر خطرات زیست‌محیطی که درنتیجه استفاده از این ظروف متوجه محیط‌زیست می‌شود سلامت شهروندان نیز در این میان مورد آسیب جدی قرار می‌گیرد.

مصطفی مصطفی‌وند رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست بروجرد در این رابطه می‌گوید: در ایام محرم و صفر که میزان توزیع نذورات افزایش پیدا می‌کند متأسفانه جمع کثیری از توزیع‌کنندگان، نذورات خود را با ظروف یک‌بارمصرف غیربهداشتی در میان شهروندان توزیع می‌کنند.وی بابیان اینکه پایه ظروف یک‌بارمصرف مشتقات نفتی است که در مواجه با مواد غذایی گرم، مواد سرطان‌زا را تولید می‌کند، می‌افزاید: مواد یک‌بارمصرف گیاهی که پایه و مواد اولیه آن‌ها نشاسته سیب‌زمینی و ذرت است را به‌عنوان جایگزین این مواد یک‌بارمصرف مضر توصیه می‌کنیم.

رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست بروجرد با اشاره به تخریب محیط‌زیست در اثر استفاده بی‌رویه از ظروف پلاستیکی به سرپرستان هیئت‌های عزاداری این شهرستان تذکر داد تا میزان استفاده از ظروف پلاستیکی برای توزیع نذورات را کاهش داده و از ظروف یک‌بارمصرف تجزیه‌پذیر سلولوزی استفاده و پس از مصرف آن‌ها را مدیریت کرده و جمع‌آوری کنند.

وی با اشاره به توزیع نایلون‌هایی برای جمع آور پسماندهای پلاستیکی به هیئت‌ها عنوان می‌کند: ریختن پسماند این ظروف به‌ویژه در روزهای عاشورا و تاسوعا در معابر عمومی در شأن عزاداران حسینی نیست و امربه‌معروف به معنی امر به پاکی و عدم تخریب محیط‌زیست است که باید در هیئت‌های عزاداری رعایت شود.

تذکر زیست‌محیطی به سرپرستان هیئت‌های مذهبی بروجرد

مصطفی وند این را هم گفت که برای تذکر دادن به سرپرستان هیئت‌های عزاداری بروجرد از اداره تبلیغات اسلامی این شهرستان خواسته‌شده تا در جلسه‌ای که برای سرپرستان هیئت‌ها برگزار می‌شود موضوع مهم حفاظت از محیط‌زیست و عدم استفاده از ظروف یک‌بارمصرف برای توزیع نذری تبیین شود.

اما به سراغ حجت‌الاسلام صادق جعفر پور رئیس اداره تبلیغات اسلامی می‌رویم تا فعالیت این اداره در هشدار به هیئت‌ها نسبت به عدم استفاده از ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی و رهاسازی آن‌ها در معابر را جویا شویم. وی تنها به این مطلب اکتفا می‌کند که در اجتماع سرپرستان هیئت‌های عزاداری این امر به آن‌ها تذکر داده‌شده که کمتر از ظروف پلاستیکی یک‌بارمصرف برای توزیع نذورات استفاده شود اما با گشتی در میان چند هیئت متوجه شدیم استفاده از ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی در هیئت‌ها به یک امر مرسوم تبدیل گشته که هیچ‌کسی هم حاضر به پذیرش تبعات سوء و خطرات زیست‌محیطی استفاده از آن‌ها نیست و همچنان بی‌توجه نسبت به استفاده از این ظروف سرطان‌زا اقدام می‌شود.ظروف یک‌بارمصرف تائیدیه استاندارد ندارند!

استفاده از ظروف و سفره‌های یک‌بارمصرف در حالی رو به افزایش است که به گفته عنایت اله شرفی رئیس اداره استاندار بروجرد استاندارد این‌گونه مواد تشویقی است و اجباری برای استانداردسازی آن‌ها وجود ندارد و نه‌تنها در شهرستان بروجرد بلکه در استان لرستان هیچ‌یک از واحدهای تولیدکننده ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی حتی تائیدیه تشویقی استاندارد هم دریافت نکرده‌اند.

با این اوصاف نباید به  دنبال ظرف و سفره‌های یک‌بارمصرف استاندارد برای خریداری در بازار گشت چراکه استانداردی برای این ظروف به‌صورت اجباری وجود  ندارد!

البته رئیس اداره استاندارد این هشدار را هم داد که سرو غذا و نوشیدنی‌هایی با دمای بالای 50 درجه سانتی‌گراد در  این ظروف خطر ترکیب مواد شیمیایی موجود در آن‌ها با ماده غذایی ورود به بدن را برای مصرف‌کننده دارد که پیش‌ازاین به هیئت‌ها تذکر داده‌شده که مثلاً از لیوان‌های پلاستیکی مخصوص نوشیدن آب برای چای استفاده نکنند.

 تولید 8430 تن ظروف پلاستیکی در بروجرد

اما ناصری مسئول بخش صنعت اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان بروجرد تعداد واحدهای تولیدکننده ظروف یک‌بارمصرف در شهرستان بروجرد را دو واحد تولیدی که یکی فعال و دیگری غیرفعال است، اعلام کرد و این را هم گفت که این واحدها حتماً برای فعالیت باید مجوزهای بهداشتی لازم را دریافت کنند.به گفته  وی مجموع تولیدات تنها کارخانه فعالی تولید ظروف یک‌بارمصرف شهرستان بروجرد در سال 8430 تن است که این میزان از ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی به شهرهای دیگر صادرشده و از دیگر شهرهای کشور نیز برای تأمین نیاز بازار بروجرد به این شهرستان ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی وارد می‌شود.

البته این مسئول این موضوع را نیز یادآور شد که تولیدات این کارخانه تنها ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی است.

هرچند ناصری آماری از میزان افزایش استفاده از ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی در ایام عزاداری‌های محرم در اختیار نداشت اما میزان مصرف در ایامی همچون دهه نخست محرم و اربعین افزایش چشم‌گیری داشته است.

به‌هرروی نمی‌توان صرف دادن چند تذکر به هیئت‌های عزاداری از میزان غیرقابل‌کنترل استفاده از ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی کاست و این امر نیاز به فرهنگ‌سازی در طول سال دارد تا با نزدیک شدن به این ایام مردم خود استفاده از این ظروف را کاهش دهند.

حجم گسترده استفاده از ظروف یک‌بارمصرف در هیئت‌های عزاداری را می‌توان در بعدازظهر عاشورا در خیابان‌های بروجرد که از شلوغ‌ترین تجمعات این دهه در کشور را دارد، مشاهده کرد که انواع ظروف یک‌بارمصرف در خیابان‌ها رهاشده و کار نظافت توسط پاکبانان را دوچندان می‌کند.

..................
گزارش: الهام شاهدپور
آخرين بروز رساني ( ۰۶ مهر ۱۳۹۶ )

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.