۲۲ آذر ۱۳۹۶   ۰۶:۳۳    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
محمود صارمی، اسوه ماندگارعرصه خبر

روزهای بروجرد- شهید محمود صارمی خبرنگارخبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) الگو و اسوه ماندگارعرصه خبرو خبرنگاری است؛ کسی که با خون پاک خود روزخبرنگار را درتقویم پر افتخارایران اسلامی جای داد.


به گزارش ایرنا، اسوه و الگو شدن نیاز به شهامت، رشادت، ایثار و ازجان گذشتگی دارد شهید صارمی به عنوان یک خبرنگارمتعهدبودن، مسئولیت شناسی، امانت داری وهمه این ارزش ها را در وجود خود داشت که با خون پاکش موجب تولد روزخبرنگار در تقویم پرافتخار ایران اسلامی شد.


با شهادت محمود صارمی در17مرداد سال 77 درمزارشریف افغانستان ایران اسلامی یکپارچه غرق درعزا و ماتم شد و روسای جمهوربیش از 180 کشورجهان پیام تسلیت ارسال و تصویر این شهید سرافراز را درمقابل سازمان ملل به نمایش درآوردند.
درآیین تشییع پیکرپاک این شهید و9شهید دیپلمات ایرانی مقام معظم رهبری، هیات دولت وهمه مسئولان لشگری و کشوری حضور به هم رساندند و هنگام بازگشت پیکر پاک ومطهر این شهدا به ایران اسلامی پس از 38روز دفن شدن دریک گور دسته جمعی درمزار شریف مورد استقبال رئیس جمهور وقت و همه مسئولان کشوری و لشگری قرار گرفته که این اقدام به نشانه سپاس از خون این شهید سرافراز در دفاع از آرمانهای ایران اسلامی بود.


شهید صارمی را تنها به یک نام و روز خبرنگارنشناسیم زیرا او فراترازیک نام بود و همیشه دوست داشت ناشناس بماند و در اوج گمنامی رسالت خود را در راستای دفاع ازکیان و تمامیت ارضی کشورش به بهترین نحو ممکن به انجام برساند، صداقت و شیوایی بیان، احساس مسئولیت و وجدان بالای کاری همراه با تعهد واخلاق کاری و ساده زیست بودن مهمترین ویژگی شهید صارمی بود.


اگرچه اوهیچ وقت دنبال نام و شهرت نبود و حتی درمیان اقوام و نزدیکان خود را کارمندی جز و خادم ملت معرفی می کرد اما صداقت و تعهد بیش از اندازه و راز داری ایشان موجب شد تا نامش جهانی شود و از ثمره خونش تحولات مهمی در جامعه رسانه ای و خبری نه تنها ایران که جهان ایجاد شود.


محمود یک خبرنگار نبود بلکه سربازی بود که در لباس خبرنگاری از کرامت، مظلومیت و شرافت ملتی در بند دفاع می کرد که در آن زمان دشمنان به سرکردگی آمریکا بر او چوب حراج گذاشته بودند ازحرمت و جایگاه بانوانی سخن می گفت که در زیر چکمه های سربازان آمریکای و طالبانی لگد مال می شد و زنان حق نفس کشیدن نداشتن، از زنده به گور شدن دختران چند روزه در اثرجهل و نادانی پرده برداشت.


آری شهید صارمی با شجاعت مثال زدنیش بی پروا و بی مهابا پرده از جنایاتی برداشت که تاریخ به خود ندیده بود و بارها به دلیل این نوع فعالیت و پرده برداشتن از جنایات طالبان و آمریکا در سرزمین آشوب زده افغان تهدید به مرگ شد، او به اشکال مختلف مورد تهدید جانی قرار گرفت، اتاقش را آتش زدند، رسانه های بزرگ و وابسته جهانی وقتی او را مانعی بر سر راه خود می دیدند به او با ارائه پیشنهادهای کلان مالی درخواست همکاری دادند و خواستند تا ایرنا را رها و به آنها بپیوندد و یا اخبارش را با نظر و تایید آنها بر روی خروجی ارسال نماید، اما از آنجا که محمود تربیت شده در مکتب ابا اعبدالله الحسین (ع) بود و به ایرانی بودن خود افتخار می کرد هرگز حاضر نشد بر سر آرمانهای ایران اسلامی معامله کند.


محمود صارمی تا پای جان همچون رزمندگان هشت سال دفاع مقدس در مقابل توپ و تانک ایستاد و با نثار جانش بار دیگر اقتدار ایران اسلامی را به جهانیان نشان داد.
محمود در سرمای سخت و سوزان افغانستان و در اوج جنگ های داخلی افغان با بینش ودانشی عمیق مسایل را رصد ولحظه به لحظه اخبار را با کمترین امکانات به ایران مخابره و دنیار را از جنایت انجام شده در افغانستان مطلع می نمود.

 

پزمانی که درگیری ها در این سرزمین پرآشوب به اوج خود رسیده بود، وقتی که کابل نا امن و دفتر خبرگزاری در این شهر به دلیل عدم امنیت تعطیل می شود محمود براساس دستور به سفارت ایران در مزار شریف منتقل می شود اما طالبان با پیش روی به سوی این شهر تلاش در تصرف مزار شریف می کند.


محمود در آن روزها به دلیل اشراف بر اوضاع افغانستان احتمال سقوط مزار شریف را می دهد تانک های طالبان در شهر پیش روی می کنند
درگیری ها به اوج می رسد صدای زنجیر تانکها دیگر به گوش می رسد، طالبان از دیوار کنسولگری ایران برخلاف تمام قوانین بین المللی و تعهدات ایجاد شده در راستای امنیت دیپلمات ها و خبرنگاران وحشیانه به داخل سفارت حمله می کند.


محمود در این حالت که خطر را در یک قدمی می بیند همچنان به انجام رسالت سنگین و خطیر خود ادامه می دهد و آخرین خبر خود را در حالی که یک قدم با مرگ فاصله دارد بدون هیچ ترس و نگرانی این گونه می نویسد: **مزار شریف سقوط کرد**
هفدهم مرداد ماه ۱۳۷۷، اینجا محل کنسولگری ایران در مزار شریف است، من محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران هستم، گروه طالبان چند ساعت پیش وارد مزار شریف شدند.


خبر فوری، مزار شریف به دست طالبان سقوط کرد، عده ای از افراد طالبان درمحوطه کنسولگری دیده می شوند به من بگویید که چه وظیفه ای ... اینجا تلفن قطع می شود و آخرین خبر محمود با ریخته شدن خونش تکمیل می شود و خبر شهادتش را خود اینگونه به دنیا و جامعه خبری اعلام می کند.


شهید محمود صارمی خون نگاری از تبارحق جویانی است که برای نوشتن قصه ملتی دربند به دیارنانجیبانی پای گذاشت که درآن کرکس های ملحد جیره خورخوان زمانه بودند پیکر گلوله باران شده محمود در20شهریور ماه 77 بعد از 38 روز چشم انتظاری از دیاری آمد که خون سیاه قرون وسطایی درگنداب عروق طالبانی جاری بود.


شهید صارمی از جمله خبرنگاران پرتلاش و آزاده ای بود که از حضوردرخطرناک ترین میدان ها ترسی نداشت و باوفاداری به رسالت خویش، خط سرخ شهادت را برگزید تا عظمت «نون والقلم» را به ما نشان دهد.
نماینده خبرگزاری ایسنا دربروجرد با اشاره به اینکه رسالت خطیری بردوش خبرنگاران نهاده شده است گفت: خبرنگاربرای ایفای نقش خود مشکلاتی را به جان می خرد و همواره در راه بیان حقایق و مشکلات جامعه با نا مهربانی ها وبدخلقی هایی بسیاری مواجه می شود.


زهره گودرزی افزود: خبرنگاران باید با تاسی از شهید مظلوم صارمی گوش شنوا و چشم بینای جامعه باشند وهمانند این شهید تا پای جان از ارزش ها و آرمان های نظام دفاع کنند.
وی بیان کرد: مسئولان باید دربرابر بیان واقعیات از زبان و قلم خبرنگاران صبورباشند و بپذیرند که در بسیاری از حوزه ها ضعف وکاستی وجود دارد.
نماینده خبرگزاری ایسنا در بروجرد ادامه داد: بیان و انعکاس مشکلات مردم با قلم خبرنگاران به عنوان پل ارتباطی میان ملت ومسئولان باعث پیشرفت وتعالی جامعه خواهد شد.

مسئول پایگاه خبری، تحلیلی بازتاب بروجرد ضمن تبریک روز خبرنگار به همه اصحاب رسانه و خبرنگاران سخت کوش و خستگی ناپذیر و نیز ضمن گرامیداشت یاد و خاطره خبرنگارشهید محمودصارمی که با شهادتش برگی زرین را درتاریخ تقویم جمهوری اسلامی ورق زد و روز خبرنگار را درحرمت این قشر به ثبت رساند گفت: خبرنگاران به عنوان قشری که حضور مستمردرجامعه داشته و برهمه مسایل مختلف اشراف دارند جز نخبگان به شمار می آیند.
مرجان سلیمانی افزود: خبرنگاران از مهم ترین عناصر مهندسی افکار عمومی جامعه هستند که با ترسیم فضاهای مختلف به عنوان حلقه اتصال بین مردم و مدیران به خوبی ایفای نقش می کنند.


به گفته وی قشر تلاشگر خبرنگاران با ایجاد فراورده های خبری مناسب، در راستای وحدت و همدلی جامعه نقش موثری داشته و با نقد منصفانه و صادقانه عامل اصلی رشد، توسعه و بالندگی جامعه می شوند.
وی با بیان اینکه شخصیت خبرنگار دارای ارکانی است که بسیار مهم، ارزشمند و موثر در جامعه هستند، اظهارکرد: حرفه و شغل خبرنگاری توسط این ارکان می تواند بسیار بالنده و پویا برای یک خبرنگار باشد.


سلیمانی صداقت را یکی از ارکان شخصیت خبرنگاران دانست وبیان کرد: یک خبرنگارباید انسانی صادق و راستگو باشد وهرحادثه، جریان، خبر و موضوعی را صادقانه، با جدیت و همت واقعی منعکس نماید.
وی اضافه کرد: قلم خبرنگار باید بدورازسلایق شخصی به حرکت درآید و خبرنگاران نیز باید دارای شجاعت باشند تا بتوانند با گام های استوار و محکم در این عرصه قدم بردارند.
به گفته وی شهید صارمی خبرنگاری بود که در حرفه مقدس خبرنگاری به همه ارکان این حرفه توجه داشت ودرراستای انجام وظیفه اش هرگز کوتاهی نکرد.

مدیرمسئول پایگاه خبری وتحلیلی روزهای بروجرد بیان کرد: آنچه موجب جاودانه شدن شهید محمود صارمی برای اصحاب رسانه شد تعهد کاری و احساس مسئولیت وی درآن شرایط سخت بود.


اکبرمرادی اظهار کرد: صارمی در سخت ترین شرایط به دلیل تعهد بالای کاری و رعایت اخلاق حرفه ای تا آخرین لحظه به انجام رسالت خطیر خبرنگاری پرداخت و با اهدا جان خود در این عرصه و آگاه نمودن مردم دنیا را ازجنایت طالبان درافغانستان مطلع نمود.


وی با اشاره به اینکه نامگذاری 17 مردادماه به عنوان روز خبرنگارازجمله ثمرات و دستاوردهای خون این شهید بزرگوار است اضافه کرد: امروزه خبرنگاران باید با الگو پذیری از روش این شهید عرصه خبر دربیان و انعکاس حقایق و واقعیت های جامعه از هیچ کوششی دریغ نکنند.

*** مختصری از زندگینامه شهید صارمی
محمود صارمی درهفتم خرداد ماه سال 1347 در شهرستان بروجرد متولد و در سال 1367 در کنکورسراسری رشته علوم انسانی دانشگاه تهران پذیرفته شد و دوران تحصیلات دانشگاهی خود را در سخت ترین شرایط زندگی با کارکردن جهت امرار معاش و تامین هزینه های تحصیل طی کرد.


وی در دوران تحصیل در دانشگاه بنا به وظیفه و احساس مسئولیت از طریق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران به جبهه های کردستان، حلبچه و جنوب خرمشهر اعزام و 17 ماه در این جبهه ها در کنار سایر رزمندگان اسلام به دفاع از کیان و تمامیت ارضی ایران اسلامی پرداخت.


شهید صارمی در سال 1371 با داشتن دانشنامه کارشناسی درسازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی استخدام شد و به عنوان کارشناس متون خبری فعالیت خود را آغاز نمود.
صارمی با پشتکار فراوان درحین اشتغال در خبرگزاری، تحصیلات خود را در دوره کارشناسی ارشد ادامه داد و در سال 1374 موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه شهید بهشتی در رشته جغرافیای انسانی با گرایش روستایی شد.


وی در‎ 26دی ماه سال 1375 به عنوان مسئول نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی راهی افغانستان شد؛ زمانی که این کشوردرگیرجنگ های داخلی بود و به خوبی می دانست در این سرزمین آشوب زده خطر به اسارت درآمدن و حتی شهادت وجود دارد اما برحسب وظیفه، رسالت و تکلیف این راه را انتخاب کرد.


وی با تنها سلاح خود که ایمان و قلمش بود در آن وضعیت بحرانی کشورافغانستان توانست از یک سو مظلومیت مردم ستمدیده، زجر کشیده، بی دفاع و بی گناه این کشور بویژه مردم مزار شریف و از سوی دیگر جنایات گروه ضد بشری، متحجر و خائن طالبان را به طور صریح و سالم به گوش جهانیان برساند.


شهید صارمی حدود‎ 20روز قبل از سقوط مزار شریف و شهادت درافغانستان دچار بیماری آپاندیس شده بود که با مشکلات فراوان و تلاش و پیگیری دوستانش شبانه به دکتررفت و در محیطی کاملاًغیر بهداشتی بدون امکانات، نورکافی و برق تحت عمل جراحی قرار گرفت.
بعد ازگذشت دو روز از این جراحی به ایران اعزام شد ولی با وجود طی کردن دوران نقاهت در تهران، پس از به اوج رسیدن جنگ افغانستان بنا به احساس مسئولیت شرعی و حرفه ای کار خبرنگاری دوباره در تاریخ چهاردهم مرداد 1377 از طریق ایرنا به کشور افغانستان و محل کارش مزار شریف اعزام شد.
پس از سه روز در ‎ 17مرداد ماه خبرسقوط مزار شریف و به خاک و خون کشیدن و قتل عام زنان، مردان و کودکان بی گناه را به ایران و سراسر جهان مخابره نمود.


بعد ازآن شنبه سیاه دیگر کسی نبود تا خبرشهادت و یا به اسارت درآمدن او و ‎ 9دیپلمات و پرستوی عاشق، غریب و بی گناه را که در زیر زمین کنسولگری ایران با بی رحمی تمام توسط رگبار پیشرفته ترین سلاح های آمریکایی رابه دنیا مخابره نماید.


۱۷ مرداد هر سال به مناسبت شهادت صارمی در تقوبم ملی ایران به عنوان روز خبرنگار و یادآور خبرنگاران شهید خبرگزاری جمهوری اسلامی مهدی میرافضلی، سپهدار ساجدی، مسعود مشایخی، حسین ضامن، علی نبی پور انگجی و حسین فرهاد کوهپایی و همچنین جاویدالاثر کاظم اخوان و شهیدان عرصه رسانه ای کشورثبت شد.

آخرين بروز رساني ( ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ )

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.