۰۲ اسفند ۱۳۹۶   ۱۴:۳۴    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
اخبار بروجرد
بیش از 70 درصد زباله عفونی مطب‌های بروجرد با زباله‌های معمولی دفع می‌شود
روزهای بروجرد- عضو شورای اسلامی شهر بروجرد گفت: بیش از 70 درصد زباله عفونی مطب‌های این شهر با زباله‌های معمولی دفع می‌شود.

محمد پرهام در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: دفع زباله‌های عفونی مطب‌ها در شهرستان به یک معضل و مشکل تبدیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: جز بیمارستان‌ها که به‌طور خودکار کار معدوم‌سازی پسماندهای عفونی را انجام می‌دهند، بیش از 70درصد پسماند عفونی مطب‌ها، دندانپزشکی‌ها و آزمایشگاه‌ها با زباله‌های معمولی دفع می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر بروجرد تصریح کرد: کار خاصی برروی زباله‌های عفونی مطب‌های شهر انجام نمی‌شود که در آینده مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

پرهام اضافه کرد: بی‌خطرسازی پسماندهای عفونی یک موضوع مهم بوده که باید برای جلوگیری از مشکلات بهداشتی اقدامات جدی صورت گیرد.
آخرين بروز رساني ( ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ )
اعتراض اتوبوسرانان بروجرد به واریز نشدن مبالغ بلیط الکترونیکی به حساب خود
روزهای بروجرد- جمعی از رانندگان بخش خصوصی اتوبوسرانی بروجرد با پارک اتوبوس های خود در خیابان امام خمینی (ره) این شهر خواستار تسریع در پرداخت حقوق معوقه، واریز شدن مستقیم مبالغ بلیط ها به حساب خود و ساماندهی وضعیت خطوط مسافربری شدند.

به گزارش ایرنا این رانندگان با تعطیل کردن خطوط واحد اتوبوسرانی عنوان کردند: پول های دستگاه کارتخوان نصب شده در اتوبوس های شرکت واحد بخش خصوصی به طور مستقیم به حساب آنها واریز نمی شود لذا همواره از سازمان اتوبوس رانی طلب دارند.

رئیس سازمان حمل و نقل ومسافربری بروجرد در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: با نصب دستگاه های جدید در اتوبوس ها مشکل رانندگان برطرف می شود.

محمد چاقویی افزود: هزینه های بلیط مسافران در تعدادی از اتوبوس های بخش خصوصی در اواخر سال قبل و ابتدای امسال به حساب رانندگان واریز نمی شد که این موضوع به صورت جدی درحال پیگیری است.

وی اظهار کرد: درحالیکه از شهریور ماه امسال تاکنون حقوق کارکنان هر ماه واریز شده است ولی رانندگان اتوبوس حدود چهار ماه حقوق معوقه دارند.

رئیس سازمان حمل و نقل و مسافربری بروجرد افزود: از امروز به صورت پایلوت بر روی تعدادی از اتوبوس ها دستگاه جدید نصب شده که بعد از رفع نواقص به زودی بر روی 15 دستگاه اتوبوس بخش خصوصی نیز نصب می شود که با این کار، هزینه های این دستگاه به حساب شخصی آنها واریز خواهد شد.

وی گفت: 100 دستگاه اتوبوس در بروجرد فعالیت دارد که 50 دستگاه مربوط به بخش خصوصی است و در تلاشیم تا مشکل طلب آنها برطرف شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ )
بررسی یک کارت قرمز متفاوت
روزهای بروجرد- این پرسش مطرح است که آیا عزل سرپرست شهرداری بروجرد به‌خاطر برخورد نامناسب با کودکان کار اقدامی صحیح بود؟

به گزارش جماران؛ بار‌ها و بارها دست‌فروشان و کودکان کار با برخورد نامناسب از سوی شهرداری مواجه شدند، اما این بار اتفاق جالبی در بروجرد روی داد و در پی برخورد نامناسب شهردار با کودکان کار، سرپرست شهرداری بروجرد برکنار شد. این نکته را می‌توان سرآغاز روشنی برای مطالبات مردمی دانست. مردمی که نه‌تنها از حقوق اولیه خود خبر ندارند، بلکه به دنبال راهی برای ادامه بقا و درآمدزایی هستند.

به‌ گفته محمد پرهام، عضو شورای شهر بروجرد: «پس از آن‌که سرپرست شهرداری بروجرد برخورد بسیار نامناسبی با کودکان کار داشت، ما در شورای شهر، جلسه فوق‌العاده برگزار کردیم و از ایشان دراین‌باره توضیح خواستیم که توضیحات ایشان برای اعضا قانع‌کننده نبود.» با وجود این توضیحات چنین موضوعی محل مناقشه بسیاری قرار گرفته، چراکه از یک سو این اقدام را مثبت و سازنده در راستای چگونگی برخورد مسئولان با مردم می‌دانند و از دیگر سو عده‌ای این موضوع را مورد انتقاد قرار می‌دهند. پرهام در ادامه صحبت‌هایش به اعتماد آنلاین گفته بود: «ما دو راه را در همان زمان به سرپرست شهرداری بروجرد پیشنهاد کردیم، یکی این‌که استعفا دهد و از مردم ایران و کودکان کار به خاطر این رفتار ناپسند عذرخواهی کند یا این‌که از سوی شورای شهر عزل می‌شود. او گفت که به هیچ‌وجه استعفا نمی‌دهد، اما عزل او هم عملی نشد، چون اعضای اصولگرای شورای شهر بروجرد جلسه را ترک کردند و جلسه از رسمیت خارج شد. بعد از مدتی تلاش و نامه‌نگاری، در نتیجه موفق شدیم جلسه فوق‌العاده‌ای را خارج از وقت اداری برگزار کنیم و آقای یاراحمدی، سرپرست شهرداری را به‌خاطر مردم ایران و کودکان کار از سمت خود عزل کنیم. چندی پیش تصویری از بازداشت کودکان کار در شهرستان بروجرد توسط شهرداری این شهر در فضای مجازی منتشر شد که واکنش‌های منفی بسیاری در پی داشت.»

اما موضوع جالب آن‌ است که هر از چند گاهی مسئولان به یاد کودکان کار می‌افتند. طرح جمع‌آوری کودکان کار از همین دست اقدامات بود که با انتقاد برخی از فعالان حقوق کودک مواجه شد، چراکه بیشترین‌ درصد کودکانی که به اجبار جمع‌آوری می‌شدند، دارای سرپرست بودند که جمع‌آوری این دست از کودکان تأثیرات روحی و روانی جبران‌ناپذیری بر جای می‌گذارد. شاید برای همین است که مطهره ناظری، رئیس هیأت‌مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان در گفت‌وگو با ایلنا از عدم‌موفقیت چنین طرحی گفته و چنین ادامه داده است: «طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان تا امروز موفق نبوده، چراکه با وجود ٣٠ بار اجرای این طرح طی ٣٥‌سال گذشته، کودکان بارها و بارها به خیابان‌ها بازگشته‌اند و هیچ گزارشی درخصوص اثربخشی این طرح در جایی منتشر نشده است.»

هر بار که گپ‌وگویی درمورد برخورد نامناسب با کودکان کار یا دست‌فروشان به میان می‌آید، برخی حقوقیشهروندی و ضایع‌شدن حقوق شهروندی را به میان می‌آورند، گویی کودکان کار، شهروندان این مرز و بوم به شمار نمی‌آیند. شاید برای همین است که این موضوع حتی در ابتدای کار شورای پنجم مورد انتقاد محمدجواد حق‌شناس قرار گرفت. برای ملموس‌ترشدن این موضوع که آیا عزل سرپرستی شهرداری بروجرد اقدامی صحیح بوده؟ با کارشناسان گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

پیشینه

تجربه عزل شهردار

نیشابور

سیدعباس حسینی یکی از شهردارانی است که در طی تصدی‌اش شکایت‌های مردمی، تخلفات اداری و عدم اجرای ضوابط کاری را دلیل عزلش می‌دانند. این شهردار که سکاندار شهرداری نیشابور بود به مدت ١٠‌سال از پست‌‌های دولتی محروم و با حکم وزارت کشور از سمت خود عزل شد.

اصفهان

مرتضی سقائیان‌نژاد از دیگر شهردارانی است که پس از ١٢‌سال در نشست شورای شهر اصفهان با ۱۴رأی موافق و ۷رأی مخالف استیضاح و برکنار شد. شاید سقائیان‌نژاد ۶۲ساله شهرت محمدحسن ملک‌مدنی و غلامحسین کرباسچی را در این شهر نداشته باشد، اما اقدامات بسیاری برای این شهر انجام داد، البته باید در نظر داشت که او در طول دوران مدیریتش بارها و بارها مورد انتقاد حامیان محیط‌زیست و میراث‌فرهنگی قرار گرفته است، چراکه به نظر می‌رسد بی‌توجه به ارزش‌های تاریخی و زیست‌محیطی اصفهان بوده است.

فسا

کوروش باصری، شهردار فسا، دلیل برکناری‌ او را عدم‌تحقق و اجرای خواسته‌های قانونی، مصوبات شورا و مدیریت ضعیف او می‌دانند. این شهردار با وجود این‌که شورای شهر فسا بیش از ٥٠٠مصوبه داشته، متاسفانه با توجه به پتانسیل‌های موجود در شهر فقط ٢٠‌درصد مصوبه‌ها را اجرایی کرد.

مهریز

محمدرضا زارعیان، شهردار مهریز که دو‌سال سکاندار تصدی این سمت بود، برکنار شد. البته برخی علت برکناری این شهردار را تسریع بخشیدن به اجرای طرح‌های عمرانی می‌دانند.

رشت

محمدعلی ثابت‌قدم از‌ سال ٩٣ با حکم وزیر کشور و کسب ٩رأی از مجموع ١٥رأی شورای اسلامی دوره چهارم شهر رشت کار خود را با عنوان شهردار رشت آغاز کرد، البته باید درنظر داشت که در شورای سوم نیز تصدی شهرداری را برعهده داشت، اما بعد از مدتی کنار گذاشته شد و با روی کار آمدن شورای چهارم مجددا از او دعوت به کار شد، اما پس از سه‌سال فعالیت در شهرداری با ١٠رأی موافق اعضای شورای شهر رشت برکنار شد. البته اعضای شورای شهر رشت علت اصلی برکناری او را انحرافات مالی، نارضایتی پرسنل و تکروی او در مسائل شهری می‌دانند.

نگاه مخالف

تعجیل در عزل و نصب‌ها

محمد حقانی، عضو سابق شورای شهر | اگرچه بسیاری بر این باورند که عزل سرپرست شهرداری بروجرد اقدامی مثبت و سازنده است، اما محمد حقانی، عضو سابق شورای شهر تهران نظری متفاوت دارد و بر این باور است: «متاسفانه عزل و نصب‌ها در کشور ما مانند اورژانس است و به یکباره فردی را عزل می‌کنند که به نظر نمی‌رسد با تفکر چنین اقدامی صورت گرفته باشد.»

این عضو پیشین شورای شهر تهران ضمن تاکید بر این‌که نباید عزل و نصب‌ها به یکباره انجام پذیرد در ادامه گفت: «به نظر نمی‌رسد عزل فردی به یکباره و نصب دیگری اقدام مفیدی باشد. البته باید در نظر داشت سرپرست شهرداری برخورد مناسبی با کودک کار نداشته و کار ناپسندی بوده است که هر انسانی نمی‌پذیرد  با کودکی که به‌عنوان امرار معاش خود یا خانواده‌اش کار می‌کند، چنین برخورد شود.»

حقانی در این زمینه توضیح داد: «متاسفانه در کشور ما هدف‌گذاری‌ها اشتباه است. اگر در شهر مسائل اجتماعی و روابط اجتماعی‌مان به صورت صحیحی تعریف شده بود، رویه‌ای به این منوال را پیش‌رو نداشتیم. به عبارتی ما بدانیم قانون را در نظر گرفته‌ایم، اما این روزها به دلیل عملکرد نامناسب مدیریت شهری که صورت گرفته، انتظارات و خواسته‌ها به سمت شهرداری سوق پیدا کرده است، بی آن‌که ابزار و اعتبارات در اختیار شهرداری قرار بگیرد. بنده بار‌ها گفته‌ام مدیریت واحد شهری برای شهرداری وجود ندارد که از اهمیت ویژه‌ای نیز برخوردار است.»

حقانی ضمن انتقاد از عدم‌یکپارچگی مدیریت شهری یادآور شد: «ما شاهدیم چندین برنامه را مدنظر گرفته‌اند که با نزدیک‌شدن به برنامه ششم امید محقق‌شدن آن را داریم. ما اگر در مدیریت شهری موفق می‌شدیم، جمع‌آوری کودکان کار به مراتب سهل‌تر از اکنون بود، اما متاسفانه تاکنون محقق نشده است.»

این عضو پیشین شورای شهر تهران در خاتمه یادآور شد: «البته باید در نظر داشت که ورود شهرداری کار درستی نبوده است، اما کسی که مدیریت شهری را برعهده دارد، باید همه جوانب را در نظر داشته باشد. برخورد با کودک اشتباه است و اما عزل شهردار هم کار پسندیده‌ای نبود. باید توجه داشت که این عزل‌ها برای مدتی موردپسند جامعه قرار می‌گیرد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت برخورد با کودکان کار صحیح نبوده و شاید برکناری سرپرستی شهرداری هم منطقی به نظر نمی‌رسید. این موضوعات نیاز به بررسی‌های دقیق‌تری دارند.»

نگاه موافق

به تقویت سمن‌ها نیازمندیم

شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران | این روزها عزل سرپرست شهرداری بروجرد نقل و نبات محافل شده است. یکی این موضوع را نقض می‌کند و دیگری تایید. شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران در این زمینه معتقد است: «در هر حال کودکان کار چه خانواده آنها را وادار به کار می‌کنند و چه شرایط اجتماعی به نوعی است که کودکان را مورد بهره‌کشی بزرگتر‌ها قرار می‌دهد که ممکن است بحث اقتصادی خانواده‌ها را مجبور به این اقدام کند یا آن‌که این کودکان در دام باند‌های بزرگی که در این راستا فعالیت می‌کنند،   بیفتند.»

 این عضو شورای شهر تهران با اشاره به این‌که مدیران شهری به‌عنوان پدر شهر باید مشکلات ریشه‌ای را شناسایی کنند و در جهت رفع آنها گام بردارند، توضیح داد: «مدیران شهری به‌عنوان پدران فرزندان در اجتماع هستند. بسیار متاسف شدم از این مشکل اجتماعی که کودکان بی‌تقصیر شهردار محترم به‌عنوان پدر اجتماعی آنها به جای حل مشکل و استفاده از بسیاری از سمن‌ها و ان‌جی‌او‌ها سالیان‌سال است با کودکان کار و خیابان فعالیت می‌کنند به جای آن‌که مشکلی از این کودکان بکاهد، متاسفانه با مورد تحقیر و انتشار دادن عکس آنها را مورد تمسخر قرار داد.»

امانی ضمن انتقاد از مورد تمسخر قرار گرفتن کودکان کار در این زمینه توضیح داد: «این امر وجدان عمومی را آزرده کرد، به همین جهت تشکر ویژه‌ای از شورای شهر بروجرد برای برکناری این شهردار دارم.»

این عضو شورای شهر تهران در ادامه بیان کرد: «راه‌حل برخورد با علت‌های اجتماعی به این شکل نیست، زیرا کودکان کار معلول‌های اجتماعی نیستند. درواقع تکدی‌گری کودکان کار و خیابان معلول‌های اجتماعی هستند که علت آنها باید از بین برود که مدیران شهری، سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران باید برای حل علت‌های این موضوع تلاش کنند.»

امانی با اشاره به این‌که در کشور‌های دیگر هم چنین معضلاتی به چشم می‌خورد، ادامه داد: «با نگاهی به این موضوع درمی‌یابیم این مشکل نه‌تنها در ایران بلکه در دیگر کشور‌ها هم وجود دارد که به صورت کنترل‌شده‌ای کاهش پیدا کرده، اما متاسفانه تصمیم‌گیری در کشور ما وجود ندارد. برای همین زمانی که نمی‌توانیم موضوعی را به صورت ریشه‌ای حل کنیم، نمک به زخم افراد نپاشیم، زیرا می‌توان از طریق دیگری بر روی توانمندسازی این کودکان کار کرد و از تجارب دیگران استفاده کرد.»

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به برخورد ناپسند شهرداری بروجرد یادآور شد: «البته این موضوع به این معنا نیست که کودکان کودکی خود را در مکانی ناامن چون خیابان بگذرانند، بلکه باید کمک کرد تا علت‌های چنین معلول‌هایی را از بین برد و مدیریت کرد و اگر نتوانستیم برخورد ناپسندی با آنها نداشته باشیم.»

امانی در ادامه افزود: «ما برای حل مسأله، تعدد تصمیم‌گیری در بحث‌های اجتماعی داریم که به یک تصمیم‌گیری واحد نمی‌رسیم. بزرگترین حمایت شهرداران و مدیران شهری در این راستا کمک گرفتن از سمن‌ها، مدیران شهری، کارشناسان علوم انسانی، کارشناسان علوم اجتماعی و خانواده‌هاست تا به این موضوع رسیدگی کنند.»

این عضو شورای شهر تهران در خاتمه ضمن یادآوری کارکرد سمن‌ها و کارکرد اجتماعی‌شان آنها را راه‌حلی برای این موضوع دانست و بیان کرد: « در مدیریت کودکان کار و خیابان و مدیریت دست‌فروشان باید تمهیداتی را در نظر گرفت تا راه‌حلی برای آن پیدا کرد که تقویت سمن‌ها و همیاری مردم در شرایط سخت نشان‌دهنده این امر است و نیازمند چنین بسترسازی در جامعه  هستیم.»

نگاه کارشناس

جای خالی پذیرش اشتباه

محمدجواد حق‌ شناس- عضو شورای شهر تهران | چند سالی می‌شود که فرهنگ عذرخواهی بین برخی از مسئولان رواج پیدا کرده است، اما در این میان هنوز افرادی دیده می‌شوند که از اشتباهات خود غافل مانده‌اند و توانایی پذیرش آن را ندارند، به‌عنوان مثال برخورد نامناسب سرپرست شهرداری بروجرد با کودکان کار که منجر به عزل او شد. محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران در این زمینه بر این باور است: «در مورد عزل سرپرست شهرداری نمی‌توان نظری مطلق داد، اما برخورد، برخورد مناسبی نبوده است، چراکه نباید مسئولان چنین دیدگاهی داشته باشند.»

این عضو شورای شهر با اشاره به این‌که سرپرست شهرداری بروجرد نقش موقتی را برعهده داشته و این به معنای تصمیم‌گیری شورای شهر مربوطه برای این مسئول است، در این زمینه ادامه داد: «سرپرست شهرداری هم همان‌گونه که از نامش پیداست به معنی موقت‌بودن آن است و در این شرایط اعضای شورای شهر هستند که باید در این زمینه تصمیم‌گیری کرده و خوب را از بد تمییز دهند.» حق‌شناس ضمن ابراز امیدواری برای در نظر گرفتن اشتباهات مسئولان در این زمینه بیان کرد: «به‌نظر می‌رسد کشور ما به چنین اقداماتی نیاز دارد، زیرا تاکنون مرسوم نبوده و در صورت تخطی مسئولی اشتباه او را نادیده می‌گرفتند. در صورتی که اگر مسئولی مرتکب اشتباهی شود، از اشتباه آن مسئول نباید گذر کرد، زیرا در این صورت مسئولان باید استعفا دهند و در غیر این صورت مسئولان مافوق باید وارد عمل شوند که با برکناری چنین افرادی به مردم نشان دهند به مسائلی از این دست بی‌تفاوت نیستند.»

این عضو شورای شهر تهران در خاتمه یادآور شد: «البته چنین اتفاقاتی از قبیل استعفای مسئولان در کشور ما به‌ندرت دیده می‌شود، درصورتی‌که این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به همین جهت باید در وهله نخست اقدام به استعفا کنیم و در غیر این صورت مسئولان بالادستی به برکناری این افراد اقدام کنند. اقدامی که استاندار اصفهان در عزل فرماندار گلپایگان انجام دادند، اقدامی شایسته و قابل تقدیر است، چنانچه این رویه در کشور ما ادامه پیدا کند، می‌توان به بهبود وضع و پذیرش اشتباهات از جانب مسئولان امیدوار بود، به همین جهت این اقدام شورای شهر بروجرد را می‌توان اقدامی قابل‌تامل دانست.»

تجربه دیگران

نگاهی به کشورهای دیگر

در بسیاری از کشور‌ها زمانی که مسئولان مرتکب اشتباهی می‌شوند، عذرخواهی می‌کنند و این موضوع در کشور‌های اروپایی بیشتر به چشم می‌خورد. اما در برخی از موارد برای تخطی فردی هیچ نوع توجیحی وجود ندارد.

 هرات

 محمدسلیم تره‌کی، شهردار هرات به دنبال اعتراضات پزشکان هرات برکنار شد. ماجرا از این قرار بود که پزشکی در بیمارستان حوزوی توسط فرزندان و محافظان شخصی شهردار مورد ضرب و شتم قرار گرفت. این شهردار به مدت پنج‌‌سال ایفای نقش کرد و در این سال‌ها توانست بودجه شهرداری هرات را از ٦٠‌میلیون افغانی به یک‌میلیارد افغانی برساند.

کی‌یف

کی‌یف نیز به‌عنوان بزرگترین شهر اوکراین عزل شهردار را تجربه کرده است. رئیس‌جمهوری اوکراین ویکتور یانوکوویچ، به دنبال تشدید ناآرامی‌ها در اوکراین که کی‌یف و شهرهای بزرگ این کشور همچون لووف را دربرگرفته و زندگی عمومی را مختل کرده بود، در حکمی آلکساندر پوپوف، شهردار پایتخت را برکنار کرد.

آمریکا

چندی پیش شهردار یکی از شهرهای ایالت ویرجینیای غربی؛ بورلی والینگ، شهردار شهر «کلی» در صفحه فیس‌بوک خود پست نژادپرستانه‌ای را منتشر کرد و در آن بانوی اول آمریکا به‌عنوان «میمون با بوت پاشنه‌بلند» توصیف شده بود که اعتراض‌ها را برانگیخت، چراکه از دیدگاه مردم او نگاه نژادپرستانه داشت. با وجود عذرخواهی صورت گرفته از سوی این شهردار باز هم او اقدام به استعفا کرد، زیرا ١٦٠‌هزار نفر از سراسر آمریکا این طومار را امضا کرده‌ بودند. همین امر موجب شد این شهردار در بحبوحه اعتراضات استعفا دهد.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ )
مشکل ادامه تحصیل دختران روستاهای بروجرد
روزهای بروجرد- یکی از مسائل مهمی که دانش آموزان دختر روستایی بروجرد با آن روبرو هستند ادامه تحصیل پس از دوران دبستان است.

 دلایلی از جمله دوری راه، مخالفت برخی خانواده‌ها برای حضور در مدارس مختلط روستایی، عدم توانایی پرداخت هزینه رفت و آمد  و ... موجب شده است برخی دانش آموزان دختر از ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر بازمانند.

یکی از راه حل‌های اساسی برای این مشکل راه‌اندازی یک مرکز شبانه روزی برای دختران روستایی است.

در بروجرد یک مرکز شبانه روزی برای پسران روستایی وجود دارد اما در حالی که وجود چنین مرکزی برای دختران ضروری‌تر به نظر می‌رسد تاکنون اقدامی در این مورد صورت نگرفته است.
 
خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده توسط آموزش و پرورش بروجرد مراحل اولیه اداری این کار شروع شده که نیازمند حمایت و همکاری همه ادارات و ارگان‌ها و نمایندگان محترم بروجرد است.

راه اندازی این مرکز شبانه روزی می‌تواند از ترک تحصیل تعداد قابل توجه‌ای از دختران دانش آموز روستایی بروجرد جلوگیری کند.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ )
کسب 2 مدال قهرمانی توسط دو و میدانی کاران بروجردی
روزهای بروجرد- رئیس اداره ورزش و جوانان بروجرد گفت:علی فهیمی و سیاوش سلیمی دو و میدانی کاران بروجردی در مسابقات قهرمانی داخل سالن آسیا مقام سوم و پنجم را کسب کردند.

امان الله مستعد در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: علی فهیمی در این دوره از مسابقات در رشته 1500 متر داخل سالن موفق به کسب مدال برنز و سیاوش سلیمی در رشته پرش ارتفاع به مقام پنجمی آسیا دست یافته اند.

در این دوره از رقابت‌ها که به مدت سه روز درمجموعه ورزشی آفتاب انقلاب تهران برگزارشد تیم قزاقستان با کسب هفت طلا، چهار نقره و یک برنز به مقام قهرمانی رسید، تیم ایران با پنج طلا، 9 نقره و 10 مدال برنز نایب قهرمان شد و قطر با چهار طلا، سه نقره و 2 برنز در رده سوم ایستاد.

هشتمین دوره رقابت‌های دوومیدانی داخل سالن آسیا با قهرمانی قزاقستان و نایب قهرمانی ایران خاتمه یافت.

در این دوره 13 کشور موفق به کسب مدال شدند، همچنین 8 کشور حداقل یک نماینده روی سکوی قهرمانی داشتند.

به گزارش خبرنگار ایرنا شهروندان ورزش دوست بروجردی با حضور در میدان تختی این شهر از قهرمانان این دوره از رقابت ها استقبال کردند.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ )
چرا ورشوسازی در بروجرد احیا نمی‌شود؟
روزهای بروجرد- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: علت احیا نشدن ورشوسازی در شهرستان نبود مواد اولیه است.

حجت‌الله یارمحمدی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: تاکنون برای آموزش ورشوسازی کلاس‌های آموزشی گذاشته شده است.

وی با بیان اینکه مشکل این است که مواد اولیه ورشوسازی در ایران برای احیا این هنر وجود ندارد، افزود: در یک دوره آموزشی نیز فرد آموزش گیرنده به یک ورشوساز حرفه‌ای تبدیل نمی‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد تصریح کرد: مهمترین کار ورشوسازی قلم زنی است که در این راستا کارگاه‌های قلم زنی فعال است.

یارمحمدی اضافه کرد:  بعضی از استادکاران از کارکنار رفته و یا فوت کرده‌اند و این باعث شده که ورود ورشوی تولیدی کم شود. این امر باعث شده که استادکاران اندکی هم که در این کار بودند از عرصه کار کنار رفته و تجاری هم که ورق ورشو را وارد می‌کرده انگیزه‌ای برای ورود ورشو نداشته، بنابراین صنعت ورشو در بروجرد رو به افول گذاشته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: ورشو در حال حاضر کار کاربردی خود را از دست داده و حالت تزئینی پیدا کرده است.
آخرين بروز رساني ( ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ )
هیاهو برای هیچ!
روزهای بروجرد- روال تکراری سال‌های گذشته در کلنگ زنی پروژه‌ها در این سال‌ها به روبان پاره کردن‌ها تبدیل‌شده تا این‌گونه مردم نیز دیگر منتظر خبرهای خوشی از بروجرد در این دهه نباشند.

مرسوم است دهه فجر از راه نرسیده مدیران دستگاه‌های اجرایی فهرستی از پروژه‌های قابل‌افتتاح خود را برای بهره‌برداری در این ایام ارائه دهند.

با فرارسیدن دهه فجر مسئولان هرروز برای افتتاح پروژه‌ها به‌صورت دسته‌جمعی روانه محل پروژه‌ها می‌شوند تا علاوه بر افتتاح و احیاناً روبان پاره کردن‌هایی چند عکس یادگاری هم برای ثبت در رسانه‌ها بگیرند.

اوضاع افتتاح پروژه‌ها در بروجرد چند سالی است روالی تکراری و خسته‌کننده به خود گرفته تا مدیران، پروژه چشمگیری برای افتتاح جز همان پروژه‌ها عادی نداشته باشند. افتتاح کارگاه‌های تولیدی کوچک، بهره‌برداری از اتاقی در یک دانشگاه، یک نمایشگاه عکس، یک فروشگاه، یک دام‌پروری و طرح‌های هادی روستایی ازجمله رئوس مهم‌ترین پروژه‌های امسال در شهرستان بروجرد است که بخشی از آن‌ها افتتاح‌شده و بخش دیگری در نوبت افتتاح قرار دارد.

بااینکه هرسال این روال ادامه می‌یابد و برخی منتقدان نیز از این موضوع گلایه می‌کنند که حتی برای حضور استاندار نیز پروژه‌ای شاخص برای افتتاح وجود ندارد اما دولتی‌ها همچنان ترجیح می‌دهند این پروسه تکراری و ملال‌آور را دنبال کنند.

البته امسال در لیست پروژه‌های دهه فجر بهره‌برداری از بیمارستان معروف آیت‌الله بروجردی این شهر نیز دیده می‌شود، بیمارستانی که هنوز تکلیفش برای افتتاح در این دهه مشخص نشده و به‌رغم اینکه مسئول شهرستانی می‌گوید پزشک برای افتتاح کم داریم مسئول استانی معتقد است باید این پروژه به دست استاندار افتتاح شود تا دست‌خالی از این شهر نرود!!!

حالا چند سالی است که شهروندان بروجردی فراموش کرده‌اند که دهه فجر مسئولان قیچی به دست پروژه افتتاح می‌کنند شاید هم روال تکراری سال‌های گذشته در کلنگ زنی‌ها در این سال‌ها به روبان پاره کردن‌ها تبدیل‌شده که مردم هم انتظارات خود را فراموش کرده‌اند.

این در حالی است که پروژه‌های اساسی و مهم شهرستان بروجرد همچنان بر روی کاغذ و در لابه‌لای مصوبات جلسات مختلف خاک فراموشی می‌خورند تا به هزار و یک بهانه دست مسئولان از افتتاح آن‌ها کوتاه بماند.
 
شهر ایما
آخرين بروز رساني ( ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ )
ماجراي عجيب دو شهردار در يك شهر
روزهای بروجرد- روزنامه اعتماد: روز آخر دي ماه بود كه روابط عمومي شهرداري بروجرد تصويري از دستگيري كودكان آب‌نبات فروش شهر بروجرد را منتشر كرد؛ كاري كه بازتاب‌هاي زيادي در رسانه‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي به دنبال داشت و از طرف مردم و مسوولان تقبيح شد. بعد از آن بود كه چند نفر از اعضاي شوراي شهر بروجرد، تصميم  به استيضاح شهردار بروجرد گرفتند.  اقدامي كه با كارشكني‌هاي زيادي مواجه شد و يك سوال، جواب ساده از شهردار، ١٠ روز طول كشيد. در نهايت چهارشنبه هفته گذشته شهردار عزل شد اما مشكلات بروجرد و شهرداري آن تمام نشد. با وجود اينكه شهرداري بر اساس قانون به هيچ عنوان نمي‌تواند بدون سرپرست و متولي بماند، فرماندار بروجرد از امضاي حكم سرپرست جديد شهرداري كه اعضاي شوراي شهر بروجرد معرفي كرده بودند سر باز زد و شهر و شهرداري بروجرد يك روز بدون متولي ماند.  فرماندار بروجرد روز بعد بدون طي روند قانوني، سرپرستي جديد براي شهرداري تعيين كرد و با يك فكس از طرف وزارت كشور، داستان را پيچيده‌تر از قبل كرد. شهر بروجرد از روز پنجشنبه گذشته دو سرپرست دارد. دو سرپرستي كه هردو سر كارند و هيچ‌كدام سرپرست قانوني و رسمي نيستند. به گفته چند نفر از شهروندان بروجرد به روزنامه اعتماد، مردم اين شهر خواستار حل سريع مساله  و رعايت قانون و ضوابط‌اند.
 
رضا بهنودفر، نايب‌رييس شوراي شهر بروجرد درباره اين موضوع گفت: «داستان شهرداري بروجرد، داستان مثنوي هفتاد من كاغذ شده است. ما به دنبال مساله حاد كودكان كار كه در بروجرد به وجود آمد، خواستيم آبي روي آتش افكار عمومي بريزيم و به دليل ناكارآمدي‌هاي شهردار تصميم به عزل او گرفتيم و از رياست شورا خواستيم كه اين امر با سوال از شهردار و استيضاح او صورت بگيرد. بالاخره بعد از چند نوبت نامه‌نگاري و تذكر قانوني موفق شديم چهارشنبه هفته گذشته، جلسه را ترتيب داده و بر اساس قانون شهردار را عزل كرديم.»
 
بهنودفر با بيان اينكه بعد از عزل شهردار، ابراهيم صارمي كه از شهرداران سابق بروجرد هستند را به عنوان سرپرست شهرداري معرفي كرديم، ادامه داد: «متاسفانه از آنجايي كه شوراي شهر بروجرد با تحكم خاصي از سوي رياست شورا اداره مي‌شود، رياست شورا با دلايل گوناگوني از سرپرستي صارمي خودداري كردند و گفت كه شهردار جديد در راه است و قرار است حكمش ابلاغ شود. ما در جواب گفتيم، ما به حكم شهردار جديد كاري نداريم و مي‌خواهيم براي يك دقيقه هم كه شده، به قانون احترام بگذاريم و قانون در شهر اجرا شود. »
 
به گفته اين استاد جامعه‌شناسي، به جاي اينكه كميته انطباق كه فرماندار مسوول آن بود، به دنبال تعيين سرپرست و متولي براي شهر باشد، فرماندار مستقر از اين كار استنكاف كرد و بهانه‌هاي متفاوتي براي مشخص نشدن سرپرست آوردند و حكم سرپرست جديد شهرداري را اعلام نكرد و در اقدامي كه نظير آن در كشور وجود ندارد، براي شهردار بروجرد از وزير كشور امضا گرفتند و بدون اينكه تشريفات قانوني به جا بيايد، سرپرست جديد مشخص شد. بهنودفر با اشاره به اينكه هركسي كه به عنوان سرپرست شهرداري انتخاب مي‌شود بايد دو سوم اعضا به آن راي بدهند، گفت: «هر چقدر صحبت كرديم كه اين كار قانوني نيست و حكم وزير كشور را نمي‌توان به شكل كپي و در يك كيسه پلاستيكي ابلاغ كرد، فرماندار و معاونت استانداري توجهي نكردند و گفتند كه اصلا نيازي به معارفه نيست. روز پنجشنبه عملا دو سرپرست براي شهرداري وجود داشت.»
 
او به اين سوال كه چه كسي بايد پاسخگوي اين روند غيرقانوني باشد، پاسخ داد: «چون كميته انطباق در هر شهري ناظر بر روند اجراي قانون است، مشخصا كميته انطباق و در راس آن فرماندار، مسوول اين نابساماني است. متاسفانه فرماندار محترم از پذيرش مصوبه قانوني شورا كه اعضاي آن منتخبين مردم هستند، به دليل اينكه تحت فشار گروه‌ها و ارگان‌هاي خارج از دولت مستقر قرار گرفته، سرپيچي مي‌كند.»نايب‌رييس شوراي شهر بروجرد ادامه داد: «ما دو سال است به اينكه فرمانداري كه نماينده دولت باشد در شهر نداريم، اعتراض داريم. متاسفانه رايحه تدبير و اميد به شهر بروجرد نرسيده است. ما ٥ سال است منتظريم. مردم اين ديار خيلي متعهدانه و آگاهانه چه در هر دو انتخابات از دولت حمايت كردند. مردم بروجرد به اين اميد كه فرماندار دولت محور باشد، به دولت آري گفتند.»
 
بهنود با بيان اينكه اگر دولت سري به استان لرستان و به خصوص بروجرد نزند، شاهد كج‌كاركردي‌هاي ديگري خواهيم بود و آن زمان دود آن به چشم همه ما مي‌رود، توضيح داد: «من واقعا نگران هستم. از اصحاب رسانه مي‌خواهيم كه صداي ما را به گوش دولت برساند. ما ديگر به استان اميدي نداريم و از استان گذشته‌ايم. در استان يكسري بازي‌هاي سياسي و طايفه محوري وجود دارد كه صداي ما به هيچ كجا نمي‌رسد. ما نياز داريم كسي در شهر روي كار باشد كه دولت محور باشد. مردم بايد بدانند كه دولت روحاني در شهر مستقر است. ما بعد از روي كار آمدن دولت روحاني تغيير چنداني نديديم و حتي كج‌كاركردي‌هاي بيشتري را هم شاهد بوده‌ايم. فرماندار بروجرد در زمين مخالفان دولت و باقيمانده تيم قبلي بازي مي‌كند.»
 
همچنين محمد پرهام، عضو شوراي شهر بروجرد هم با بيان اينكه ما با وجود تمام كارشكني‌ها به دليل اينكه آبروي شهر و كشور در ميان بود، دنبال عزل شهردار بوديم، گفت: «عزل ايشان مي‌توانست يك مقداري آب رفته را به جوي بازگرداند. در نهايت با تمام ناهمكاري‌هايي كه در شوراي شهر براي عزل شهردار وجود داشت، چهارشنبه هفته گذشته شهردار عزل شد. ما از توضيحاتي كه او داد، قانع نشديم. ما مي‌خواستيم براي يك دقيقه هم كه شده، قانون در شهر اجرا شود و اين پيام به مردم كشورخودمان و دنيا منتقل شود كه با كساني‌كه حقوق اين كودكان را رعايت نمي‌كنند، برخورد مي‌شود. از خود شهردار خواستيم كه استعفا بدهد اما او با جديت مقاومت كرد و استعفا نداد و در نهايت عزل شد.»
 
پرهام ادامه داد: «همان روز هم سرپرستي براي شهرداري تعيين كرديم با اين ديد كه بنا بود فرماندار همان روز حكم سرپرستي را امضا كند چرا كه شهرداري نمي‌تواند حتي يك روز بدون متولي بماند. انتظار ما از فرماندار اين بود كه پيگير انتصاب سرپرست باشد تا حكم شهردار در وزارت كشور زده مي‌شود ولي او گفت كه خرم‌آباد است و شهر بروجرد رسما يك روز بدون متولي بود.»به گفته او، نهايتا روز پنجشنبه فرماندار مدعي شد كه فكسي از وزارت كشور ارسال شده و حكم شهردار در آن است. در حالي كه همه ما مي‌دانيم فرآيند صدور حكم براي شهردار اين است كه معاون عمراني استاندارد و رياست شورا بايد به وزارت كشور رفته و حكم را دريافت كنند و طي مراسمي رسمي معارفه انجام شود. اين تشريفات قانوني متاسفانه مراعات نشد و مقصر اين داستان فرماندار بروجرد است.

او با بيان اينكه ما اين همه در دو دوره به دولت كمك كرديم، انتظار داشتيم كه كارگزاران اين دولت به ويژه فرماندار كه بالاترين مقام اجرايي هر شهر است، حداقل قانون را رعايت كند، گفت: «خواسته ما خيلي هم غيرقانوني نبود و نيست. من فكر مي‌كنم آقاي فرماندار مسائل قانوني را رعايت نكرد. الان شهرداري دو سرپرست دارد و معلوم نيست دقيقا چه اتفاقي افتاده است.»پرهام از فرماندار پرسيد: «چه بر سر انتخاب ما آمد؟ چرا مسكوت ماند؟ چرا يك شبانه‌روز شهرداري بدون سرپرست و شهردار بود؟ امكان ندارد كه يكي از گسترده‌ترين نهادهاي خدماتي در يك شهر بدون مسوول و متولي باشد.فرماندار بايد به اين سوالات مهم پاسخ دهد.»
آخرين بروز رساني ( ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ )
400 میلیون تومان اعتبار برای مرمت بناهای تاریخی بروجرد اختصاص یافت
روزهای بروجرد- استاندار لرستان گفت: ۴ میلیارد ریال اعتبار برای مرمت بناهای تاریخی شهرستان بروجرد اختصاص یافت.

به گزارش تسنیم، سید موسی خادمی در بازدید از بناهای تاریخی بروجرد اظهار داشت: برای مرمت برخی از آثار تاریخی ارزشمند بروجرد مبلغ چهار میلیارد ریال اعتبار را اختصاص خواهیم داد.

وی بابیان اینکه به دنبال تخصیص اعتبار بیشتر برای مرمت و حفاظت از بناها و آثار تاریخی در ‎بودجه سال آینده هستیم تا از این طریق بستر برای نگهداری این آثار فاخر تاریخی، مذهبی فراهم آید افزود: به همین منظور برای مرمت مسجد امام مبلغ 130 میلیون تومان و برای مرمت مسجد جامع، خانه افتخارالسلام و خانه حاتمی نیز هرکدام 90 میلیون تومان اختصاص خواهد یافت.

استاندار لرستان با اشاره به محدود بودن اعتبارات دولتی عنوان کرد: اگرچه به میزان نیاز منابع و اعتبارات وجود نداشته و در  ‎اختیار نداریم اما می‌کوشیم که از همان منابع محدود، توجه و کمک بیشتری به بروجرد صورت گیرد.

وی به واگذاری چند بنای تاریخی بروجرد به بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: احیاء و واگذاری آثار تاریخی و حضور و مشارکت فعال بخش خصوصی باهدف بهره‎برداری از بناهای فاخر تاریخی، علاوه بر تقویت بن‌مایه‌های اقتصادی به توسعه صنعت توریسم و گردشگری نیز کمک می‎کند.
آخرين بروز رساني ( ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ )
زنگ انقلاب در مدارس بروجرد طنین‎انداز شد
روزهای بروجرد- زنگ انقلاب همزمان با لحظه تاریخی ورود امام خمینی(ره) به کشور در مدارس شهرستان بروجرد طنین‎انداز شد.

به گزارش فارس، آئین نواختن زنگ انقلاب در دبیرستان دخترانه انصار با حضور مدیران و مسئولان این شهرستان برگزار شد.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد در این آئین گفت: آموزش و پرورش نهادی اجتماعی، بسیار ارزشمند و تاثیرگذار در جامعه است که فعالیت‎های آن حول محور خدمت به مردم و دستیابی به اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شکل می‎گیرد.

شهاب روزبهانی اظهار کرد: شعار آموزش و پرورش بروجرد این است که با هدف شفاف‎سازی موظفیم، بدون هیچ پستویی و پشت دیوارهای شیشه‎ای فعالیت کنیم، به طوریکه مردم بر عملکرد این اداره نظارت داشته باشند.

وی به گوشه‎هایی از عملکرد اداره آموزش و پرورش بروجرد در سال جاری اشاره و تاکید کرد: برگزاری همایش دانش‎آموختگان دبیرستان تاریخی امام خمینی(ره) و احیاء و مرمت این بانی فاخر و ارزشمند به همت مجمع خیرین مدرسه‎ساز، افتتاح کانون فرهنگی تربیتی غزه پس از 10 سال متروکه بودن و برگزاری همایش موفقیت در کنکور با حضور بیش از 2 هزار نفر از دانش‎آموزان از جمله این فعالیت‎ها است.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد ادامه داد: تسریع در ساخت فضای آموزشی سایت مسکن مهر و تحصیل یک‎هزار دانش‎آموز دختر و پسر مقطع ابتدایی در این مدرسه، پیگیری به منظور احداث و بهره‎برداری از چهار مدرسه روستایی در روستاهای زارم، شیخ میری کلهر، اسدخانی و کپرگه از دیگر فعالیت‎های این اداره است.

روزبهانی تاکید کرد: پیگیری به منظور احداث اردوگاه جدید در بروجرد آن هم با وجود خسارات وارد آمده به اردوگاه قدیمی شهدای فیال در جریان زلزله سال 85 و ناایمن بودن آن و ساخت اردوگاه جدید در مکانی مناسب از دیگر اقدامات یاد شده است.

وی به کسب 13 عنوان ورزشی کشوری توسط دانش‎آموزان بروجردی اشاره و تاکید کرد: شرکت 777 نفر از دانش‎آموزان بروجردی در المپیادهای علمی که  معادل نیمی از جمعیت دانش‎آموزی شرکت‎کننده در استان لرستان، از دیگر افتخارات این شهرستان به شمار می‎رود.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد به بازدید مستمر از مدارس روستایی شهرستان بروجرد اشاره و تاکید کرد: متأسفانه جای حالی مرکز شبانه‎روزی آموزشی برای دختران روستایی موجب شده است که بسیاری از دانش‎آموزان دختر روستاها در پایه‎های ششم و نهم ترک تحصیل کرده و از ادامه تحصیل باز بمانند.
آخرين بروز رساني ( ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ )
فریبرز محسنی: مراسمی در شان مردم بروجرد برای معارفه شهردار برگزار خواهد شد
روزهای بروجرد- عضو شورای شهر بروجرد در گفتگو با "روزهای بروجرد" درباره عدم حضور 5 تن از اعضای شورای شهر در مراسمی که با نام معارفه در نمازخانه شهرداری برگزار شد اظهار داشت: حکم آقای جاویدپور هنوز به طور رسمی به ایشان ابلاغ نشده و تازه روز یکشنبه قرار است در دیداری که وی با آقای افشانی معاون وزیر کشور خواهد داشت حکم به ایشان ابلاغ و تحویل داده شود.

فربیز محسنی افزود: به همین دلیل نیز فرماندار بروجرد با برگزاری جلسه معارفه به دلیل غیر رسمی بودن آن در محل فرمانداری مخالفت کرد و به اجبار در نمازخانه شهرداری برگزار کردند.

وی در پاسخ به سئوالی درباره اصرار به برگزاری مراسم معارفه در حالی که هنوز حکم شهردار به طور رسمی ابلاغ نشده است بیان داشت: برخی که از تصمیم شورای شهر مبنی بر عزل آقای یاراحمدی به دلیل انتشار تصاویر کودکان کار ناراحت و عصبانی بودند می خواستند این کار مهم را که پس از آن آبروریزی باعث ترمیم وجهه شهر شده بود لوث و بی اثر کنند که خوشبختانه با بازتاب گسترده ای که عزل سرپرست سابق شهرداری در رسانه های کشور داشت ناموفق بودند.
 
 محسنی با اشاره به حمایت همه اعضای شورای شهر از شهردار بروجرد افزود: ما همه تلاشمان را برای موفقیت شهردار جوان بروجرد انجام خواهیم داد و بر همین اساس هم پس از اینکه آقای جاویدپور روز یکشنبه به طور رسمی با حضور در وزارت کشور ابلاغ خود را دریافت کرد مراسمی در شان مردم و شهرداری بروجرد و با حضور همه رسانه ها و روسای ادارات و مردم شریف بروجرد برگزار خواهد شد.
 
وی با انتقاد از کسانی که عجولانه مراسم معارفه را برگزار کردند افزود: آیا پرینت گرفتن از یک عکس تلگرامی و آن را در یک نایلون قرار دادن و به عنوان حکم شهردار به وی دادن در شان مردم بروجرد و شهردار است؟!

فریبرز محسنی در پایان تصریح کرد: مردم بزرگوار بروجرد و کارگران شریف شهرداری مطمئن باشند منتخبان آنان در شورای شهر همه تلاش خود را برای رفع مشکلات انجام خواهند داد و از شهردار جوان و پر تلاش شهرمان حمایت کامل خواهند کرد.
آخرين بروز رساني ( ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ )
دو برکناری در یک روز!
روزهای بروجرد- اگرچه ممکن است برخی برکناری سرپرست شهرداری بروجرد را با توجه به اینکه هفته آینده جاویدپور به طور رسمی کار خود را آغاز خواهد کرد بی فایده بدانند، اما پیام این عزل مهم است.

 اتفاقی که در جریان انتشار تصاویر کودکان کار توسط شهرداری روی داد به راحتی می توانست با واکنش صحیح، سریع و منطقی سرپرست شهرداری و همه اعضای شورای شهر مدیریت شود.

 اما حمایت های پیدا و پنهان و غیر قابل توجیه و واکنش دیرهنگام، پیام نامناسبی را با توجه به بازتاب گسترده آن در سطح کشور به همراه خود داشت.

 برکناری سرپرست شهرداری بروجرد در حالی که وی و طرفدارانش در شورای شهر به دنبال محکوم کردن رسانه ها برای انتشار تصاویر کودکان کار بودند به طور قطع یک فرافکنی تمام عیار بود.

البته عزل فرماندار گلپایگان در همین روز و به دلیل توهین به یک خبرنگار برای برخی اعضای شورای شهر حاوی نکات قابل توجه ای است.

اصولا دیگر زمان اتهام زنی به رسانه ها گذشته است.

فرقی نمی کند طرفدار کدام تفکر و اندیشه هستید؛ شهردار نزدیک به جبهه پایداری یا فرماندار حامی دولت!

خوشبختانه یا بدبختانه!  امروزه در دهکده جهانی در کمترین زمان از کوچکترین اتفاقات در یک گوشه پرت دنیا همگان مطلع می شوند.

اشتباه برای همه ما وجود دارد حتی اگر به فرض محال تا حالا هم دچار اشتباه نشده ایم!! دیر یا زود به آن گرفتار خواهیم شد. مهم نحوه مواجهه با اشتباه است چه سهوی و چه عمدی!

توهم توطئه داشتن و رسانه ها را متهم کردن به طور حتم مواجه مناسبی با این گونه مسائل نیست.
آخرين بروز رساني ( ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ )
عزل سرپرست شهرداری بروجرد در پی برخورد نامناسب با کودکان کار
روزهای بروجرد- عضو اصلاح‌طلب شورای شهر بروجرد اعلام کرد؛ امروز شورای شهر بروجرد در یک جلسه فوق‌العاده رأی به عزل سرپرست شهرداری بروجرد داد.

محمدپرهام، عضو شورای شهر بروجرد با اعلام این خبر گفت: «پس از آن‌که سرپرست شهرداری بروجرد برخورد بسیار نامناسبی با کودکان کار داشت ما در شورای شهر جلسه فوق‌العاده برگزار کردیم و از ایشان در این‌باره توضیح خواستیم که توضیحات ایشان برای اعضا قانع‌کننده نبود.»

پرهام ادامه داد: «ما دو راه را در همان زمان به سرپرست شهرداری بروجرد پیشنهاد کردیم یکی این‌که استعفا دهد و از مردم ایران و کودکان کار به خاطر این رفتار ناپسند عذرخواهی کند و یا این‌که از سوی شورای شهر عزل می‌شود اما او گفت که به هیچ وجه استعفا نمی‌دهد اما عزل او هم عملی نشد، چون اعضای اصولگرای شورای شهر بروجرد جلسه را ترک کردند و جلسه از رسمیت خارج شد.»

این عضو شورای شهر بروجرد گفت: «امروز بعد از مدتی تلاش و نامه‌نگاری در نتیجه موفق شدیم جلسه فوق‌العاده‌ای را خارج از وقت اداری برگزار کنیم و آقای یاراحمدی سرپرست شهرداری را به خاطر مردم ایران و کودکان کار از سمت خود عزل کنیم.»
چندی پیش تصویری از بازداشت کودکان کار در شهرستان بروجرد توسط شهرداری این شهر در فضای مجازی منتشر شد که واکنش‌های منفی بسیاری در پی داشت.

آخرين بروز رساني ( ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ )
رها شدن پساب کشتارگاه بروجرد در زمین‎های کشاورزی
روزهای بروجرد- رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد گفت: سیستم تصفیه پساب کشتارگاه بروجرد 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مصطفی مصطفی‎وند در گفت‎وگو با ایسنا اظهار کرد: پساب کشتارگاه بروجرد در زمین‎های کشاورزی و رودخانه‎های اطراف روستای جهان آباد رها می‎شود. این امر علاوه بر تهدید سلامتی شهروندان سبب شده بوی نامطبوعی در این منطقه ایجاد شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد تصریح کرد: قرار شد شهرداری طی دو ماه این سیستم را راه‎اندازی کند اما تاکنون محقق نشده است.

مصطفی‎وند با بیان اینکه سیستم تصفیه پساب کشتارگاه بروجرد 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اضافه کرد: امید می‎رود با روی کار آمدن شهردار جدید در سیستم تصفیه هرچه زودتر راه‏‌اندازی شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ )
فرماندار: ایمن سازی محور کمربندی بروجرد یک ضرورت جدی است
روزهای بروجرد- معاون استاندارلرستان و فرماندار بروجرد با اشاره به حادثه خیز بودن محور کمربندی شهرستان گفت: ایمن سازی این محور به دلیل قرار گرفتن در محدوده شهری یک ضرورت جدی است که با همکاری شهرداری بروجرد و راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان در حال انجام است.

علی کورانی فر در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: این محور 11 کیلومتر طول دارد که چهار کیلومتر آن در حوزه راهداری و هفت کیلومتر دیگر نیز در حوزه شهری قرار گرفته و مربوط به شهرداری بروجرد است و تاکنون نیز 35 نقطه حادثه خیز در راستای ایمن سازی شناسایی شده است.

وی افزود: این محور یکی از مسیرهای پر خطر شهرستان بوده که همواره شاهده تصادفات منجر به فوت بسیاری است و در سال های اخیر با همکاری شهرداری و راهداری اصلاح شده ولی به رغم اقدامات صورت گرفته در  سال جاری 15 تن دراین مسیر بر اثر تصادف ناشی از سرعت بالا جان خود را ازدست داده اند.

فرمانداربروجرد بیان کرد: با نصب سرعت کاه در25 نقطه حادثه خیز، ایجاد تقاطع غیرهم سطح و نیز اصلاح مهندسی این محور ایمن سازی و آرام سازی صورت خواهد گرفت و از این مسیربه عنوان یک خیابان که به خارج ازشهر بروجرد منتهی می شود استفاده خواهد شد.

کورانی فرادامه داد: کار نصب علایم راهنمایی و رانندگی، نیوجرسی و سرعت کاه دراین محور در حال انجام است و با مساعد شدن شرایط جوی کار زیرسازی و مرمت آسفالت این محور با همکاری اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان انجام می شود.

به گزارش ایرنا کمربندی بروجرد به طول 11 کیلومترمیدان آیت الله بروجردی درشرق بروجرد را به میدان زائران کربلا درغرب این شهرمتصل می کند.
شهرستان بروجرد به عنوان دروازه استان لرستان دارای 100 کیلومتر راه اصلی و540 کیلومتر راه فرعی است.
آخرين بروز رساني ( ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ )
قاچاق درخت در بروجرد به معضل تبدیل شده است
روزهای بروجرد- رئیس حفاظت محیط زیست بروجرد گفت: قاچاق درخت در شهرستان به معضل تبدیل شده است.

مصطفی مصطفی‎وند در گفت‎وگو با ایسنا اظهار کرد: به واسطه قاچاق درخت از شهرستان به واحدهای صنعتی شمال برای تولید الوار و نئوپان انتقال داده می‎شود.

وی با بیان اینکه قاچاق درخت در شهرستان به یک معضل تبدیل شده است، افزود: قاچاقچیان شبانه و روزانه مبادرت به قطع اشجار می‎کنند.

رئیس حفاظت محیط زیست بروجرد خواستار کمک کلیه دستگاه‎ها و ادارات شهرستان در این راستا به اداره حفاظت محیط زیست شد.
 
مصطفی‎وند تصریح کرد: اداره حفاظت محیط زیست به تنهایی قادر به رصد مسائل زیست محیطی نیست.

وی اضافه کرد: اداره حفاظت محیط زیست کارهای گشت و کنترل، رصد واحدهای آلاینده، حیات وحش و منابع ملی را بر عهده دارد و به تنهایی نمی‎تواند همه را رصد کند و تمام ادارات و دستگاه‎های اجرایی باید در این راستا ما را یاری کنند.

آخرين بروز رساني ( ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ )
تبعیض آشکار و اسفبار در پروژه‌های میراث فرهنگی و گردشگری استان / لرستان تنها خرم آباد است؟!
روزهای بروجرد- به تازگی استانداری لرستان جزوه‌ای با نام "برنامه عملیاتی پیشبردتبعیض آشکار و اسفبار در پروژه‌های میراث فرهنگی و گردشگری استان پروژه های دارای نقش کلیدی در توسعه استان لرستان" منتشر کرده است که در آن پروژه‌های کلیدی استان را در بخش های مختلف تعریف و برای آنها در سال آینده بودجه در نظر گرفته است. در این مجال پروژه‌های کلیدی معرفی شده توسط استانداری لرستان در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری را مرور می کنیم. بدون تعارف تبعیضی که در این حوزه نه تنها به شهرستان بروجرد بلکه به دیگر شهرهای استان شده اسفبار و نشان دهنده قربانی کردن دیگر شهرهای استان به پای شهرستان خرم آباد است!
آخرين بروز رساني ( ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ )
بروجردی: حداقل دستاورد ایران از پیوستن به کنوانسیون پالرمو بی‌اثر کردن بهانه‌های واهی آمریکاست
روزهای بروجرد- رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این‌که به‌دلیل فشار آمریکایی‌ها سیستم بانک‌های بزرگ دنیا برای ارتباط با ایران فعال نشده‌اند، حداقل دستاورد ایران از پیوستن به کنوانسیون پالرمو را بی‌اثر کردن بهانه‌های واهی آمریکا دانست و گفت که ایران با تحفظ به این کنوانسیون پیوسته است.

علاءالدین بروجردی در گفت‌وگو با ایلنا، با تاکید بر اهمیت تصویب لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی در مجلس اعلام کرد: آن‌چه مسلم است نظام مالی مشخصی بر دنیا حاکم است و ما پیش از این قانونی برای مقابله با پولشویی به تصویب رسانده بودیم و این مصوبه جدید نیز گامی در دیگر در این راستا و همچون حلقه‌های یک زنجیره برای فعالیت‌های اقتصادی بین‌المللی است.

حداقل دستاورد ایران از پیوستن به کنوانسیون پالرمو بی‌اثر کردن بهانه‌های واهی آمریکاست

وی افزود: حداقل دستاورد جمهوری اسلامی از پیوستن به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی یا همان کنوانسیون پالرمو این است که بهانه‌های واهی را از کشورهایی همچون آمریکا که قصد دارند در برقراری ارتباط ایران با بانک‌های بزرگ دنیا خلل ایجاد کند، می‌گیرد.

نماینده اصولگرای بروجرد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اساسی در ساختار اقتصادی ما، همین اختلال‌هایی است که بعضاً از سوی کشورهایی مثل آمریکا در ارتباط مالی و بانکی بین‌المللی ما ایجاد می‌شود.

به‌ دلیل فشار آمریکایی‌ها سیستم بانک‌های بزرگ دنیا برای ارتباط با ایران فعال نشد

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم همچنین ادامه داد: پس از امضای توافق هسته‌ای و تصویب این توافق‌نامه به دلیل همین فشارهایی که از جانب آمریکایی‌ها اعمال می‌شود، سیستم بانک‌های بزرگ دنیا برای ارتباط با ما فعال نشد.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با تاکید بر لزوم پایبندی بر منافع ملی یادآور شد: لازم است ضمن حفظ منافع و دیدگاه‌های خودمان در امور بین‌المللی، تلاش کنیم هوشمندانه امور را مدیریت کنیم.

ایران با تحفظ به «پالرمو» پیوست

او در پاسخ به سوالی درمورد انتقادات برخی نمایندگان با پیوستن به این کنوانسیون و مقایسه آن با FATF و برجام، و خیانت‌آمیز بودن این مصوبه گفت: مسئله این است که معمولاً در این توافق‌ها و کنوانسیون‌ها، مسائلی که مدنظر برخی کشورهای عضو نیست، تحت عنوان تحفظ یا Reservation قید می‌شود و دولت‌ها با این حق‌شرط که فلان بخش از توافق را اجرا نکرده یا به فلان بخش آن پایبند نخواهد بود، به آن توافق‌نامه یا کنوانسیون می‌پیوندند.

نیازی به نگرانی درمورد رابطه ایران و حزب‌الله نیست

بروجردی همچنین در پاسخ به پرسشی دیگر درمورد نگرانی بعضی مخالفان نسبت به ناممکن بودن ادامه ارتباط ایران با گروه‌هایی همچون حزب‌الله لبنان پس از پیوستن به کنوانسیون پالرمو گفت: فکر نمی‌کنم نیازی به این نگرانی‌ها باشد؛ چرا که بنابر مصوبه مجلس، با رعایت حق‌شرط به کنوانسیون پالرمو پیوستیم و جای نگرانی نیست.
آخرين بروز رساني ( ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ )
امام جمعه بروجرد: دهه فجر فرصت مناسبی برای بیان دستاوردهای انقلاب است
روزهای بروجرد- امام جمعه بروجرد گفت: دهه فجرفرصت مناسبی برای بیان دستاوردهای انقلاب است و نباید به کلنگ زنی و افتتاح چند طرح عمرانی وصنعتی خلاصه شود.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام والمسلمین حسن ترابی در شورای فرهنگ عمومی در محل دفتر امام جمعه بروجرد افزود: تاسی از اهل بیت(ع) و فرهنگ عاشورا سبب شد تا انقلاب پیروز و طاغوت سرنگون شود و ایران اسلامی از چنگال استعمار رهایی یابد.

وی اظهارکرد: باید با اجرای کار فرهنگی، دستاوردهای انقلاب را در دهه فرخنده فجر بیشتر از قبل برای نسلی که امام و انقلاب را ندیده اند بیان کرد.

امام جمعه بروجرد بیان کرد: یکی از عواملی که می تواند جوامع را در مقابل تهاجم فکری فرهنگی غرب محافظت کند داشتن شخصیت هایی نمونه و الگوهای موفق است که معصومین بهترین و برترین الگوها برای جامعه مسلمانان هستند.

حجت الاسلام و المسلمین ترابی اضافه کرد: نباید از فرهنگ علوی و فاطمی فاصله بگیریم زیرا الگو گیری از این شخصیت های بزرگ توسط مردم وجوانان دشمن را در رسیدن به اهداف خود ناکام می گذارد.

وی ادامه داد: جامعه سالم با الگوگیری از شخصیت های بزرگ دینی و اسلامی ساخته می شود و همه افراد جامعه نیز باید به این مهم توجه ویژه ای کنند.

امام جمعه بروجرد گفت: در طول سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و در دوران دفاع مقدس تاسی از اهل بیت(ع) سبب شده تا همواره ایران اسلامی در همه عرصه ها بر قله های اقتدار، موفقیت و پیشرفت قرار بگیرد.

حجت الاسلام و المسلمین ترابی افزود: دشمن جنگ نرم را با هدف تضعیف باورهای دینی آغاز کرده است براین اساس باید درحوزه فرهنگ و آگاهی بخشی به افراد جامعه بیشتر تلاش شود.
 
مدیر آموزش و پرورش بروجرد گفت: انتقال فرهنگ از نسلی به نسل دیگر یکی از وظایف اموزش و پرورش است.

شهاب روزبهانی اظهار کرد: ترویج فرهنگی غنی اسلام، تحکیم پایه های دینی و اعتقادی دانش آموزان از محورهای فعالیت آموزش و پرورش است.

وی اضافه کرد: این نهاد همچنین درراستای ترویج فرهنگ نماز با هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی، را در اولویت کارهای خود قرار داده است.
آخرين بروز رساني ( ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ )
سومین روز تجمع کارگران شهرداری بروجرد
روزهای بروجرد- حدود 70 تن از کارگران شهرداری بروجرد برای سومین بار متوالی در هفته جاری با حضور در مقابل ساختمان شهرداری مرکزی خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند.

به گزارش ایرنا این تعدادی از کارگران با در دست داشتن پلاکاردی خواستار رسیدگی مسئولان شهرداری و شورای شهر به مشکلات خود شدند.

رئیس کمیسیون فرهنگی واجتماعی شورای شهربروجرد با اشاره به اینکه مشکل حقوق معوقه کارگران و کارکنان شهرداری بروجرد مربوط به دوره چهارم شورای شهرو سال 95 است، اظهارکرد: با انتخاب سرپرست شهرداری ازسوی شورای پنجم دراین مدت هرماه پرداخت حقوق کارگران انجام شده و برغم پرداخت این تعداد حقوق هم اکنون کارگران و کارمندان شهرداری بروجرد هشت ماه حقوق معوقه دارند.

اشرف چگنی عمده ترین معظل شهرداری بروجرد را افزایش نیرو دانست و بیان کرد: چارت سازمانی شهرداری بروجرد بیین 691 الی 803 نیرو تعیین شده درحالی که در حال حاضر یک هزارو 400 کارمند و کارگر در این نهاد عمومی غیر دولتی مشغول هستند و ازاین تعداد نیز فقط 80 تن نیروی خدماتی است.

شهرداری بروجرد با حدود یک هزارو 700 نیرو از آغاز به کارپنجمین دوره شورای شهربا سرپرست اداره می شود.
آخرين بروز رساني ( ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ )
واکنش سازمان بهزیستی کشور به انتشار تصاویر کودکان کار در بروجرد: یک مرکز حمایتی در شهر راه اندازی می‌شود
روزهای بروجرد- انتشار تصاویر کودکان کار در بروجرد در فضای مجازی بازتاب بسیار گسترده‌ای داشت.

حالا متولی اصلی کودکان کار یعنی سازمان بهزیستی کشور از راه اندازی یک مرکز حمایتی آموزشی در شهرستان بروجرد خبر می‌دهد.

خبر خوبی که می‌تواند آسیب‌های اجتماعی که این کودکان را در معرض خطرات متعدد قرار می‌دهد مدیریت و کاهش دهد.
 
مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر واکنش بهزیستی در زمینه دستگیری چندی پیش کودکان آبنبات فروش در بروجرد، به ایرنا گفت: این قضیه در شورای عالی استانداری نیز مطرح و مقرر شده است تا مرکز حمایتی آموزشی کودک و خانواده برای توانمندسازی و ساماندهی کودکان کار و خیابان و خانواده شان در بروجرد راه اندازی شود.

آخرين بروز رساني ( ۰۸ بهمن ۱۳۹۶ )
کارگران شهرداری بروجرد خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند
روزهای بروجرد- بیش از 50 تن از کارگران شهرداری بروجرد روز شنبه با حضور مقابل ساختمان مرکزی شهرداری این شهرخواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند.

به گزارش ایرنا، کارگران با در دست داشتن پلاکاردی از شهردار بروجرد خواستند تا حقوق معوقه آنها پرداخت شود.

یکی از کارگران به ایرنا گفت: با توجه به نزدیک شدن به ماه های پایانی سال انتظار می رود شورا و شهرداری به جای دادن وعده به وظایف خود عمل کرده و حقوق معوقه ما را پرداخت کنند.

وی بیان کرد: تاخیر در پرداخت حقوق کارگران موجب ایجاد مشکلاتی در زندگی این قشر شده است.

شهرداری بروجرد با حدود یک هزارو 700 نیرو هم اکنون با سرپرستی اداره می شود.
آخرين بروز رساني ( ۰۷ بهمن ۱۳۹۶ )
احیای مجدد سامان کاشی در گرو عزم همگانی/ مطالبات کارگران پرداخت شود
روزهای بروجرد- سامان کاشی بروجرد به عنوان یکی از واحدهای تولیدی بزرگ لرستان به شمار رفته که در سال‌های گذشته با چالش‌های اقتصادی زیادی دست و پنجه نرم کرده است.

به گزارش فارس، کارخانه سامان کاشی از دیرباز به عنوان یکی از ظرفیت‌های مهم تولیدی استان لرستان و به خصوص شهرستان بروجرد به شمار رفته که متاسفانه اکنون با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند.

این کارخانه در گذشته نه چندان دور به عنوان یکی از برندهای صنعت کاشی کشور به شمار می‌رفت و شاهد نقش ویژه آن در اشتغال‌زایی و درآمدزایی برای استان بودیم.

در چند سال گذشته با وجود تمامی موارد کارخانه سامان کاشی روزگار خوشی را سپری نکرده و شاهد ایجاد بحران‌های مختلف در این مجموعه هستیم.

عدم پرداخت مطالبات کارگران، بدهی‌های مالیاتی، تامین اجتماعی و بانکی این کارخانه اکنون شرایط را به گونه‌ای رقم زده که برای بازگشت این واحد تولیدی به چرخه اقتصاد باید بتوان از راهکارهای ویژه‌ای استفاده کرد چرا که در مجموع جمع طلب سامان کاشی به بالای 70 میلیارد تومان رسیده است.

به هر حال انتظار می‌رود بار دیگر سامان کاشی به چرخه تولید باز گشته و شاهد برطرف شدن مشکلات کارگری این مجموعه باشیم چرا که این واحد تولیدی به عنوان یکی از ظرفیت‌های اقتصادی استان بوده و نباید اجازه داد بلاتکلیفی آن ادامه پیدا کند.

البته پرداخت مطالبات به حق کارگران باید در اولویت اقدامات مسئولان قرار گیرد و انتظار می‌رود از خرد شدن این کارخانه و فروش قطعات آن جلوگیری به عمل آید.

جایگاه ویژه سامان کاشی در بازار

 در همین زمینه مالک کارخانه سامان کاشی بیان کرد:کارخانه سامان کاشی از سال 68 فعالیت رسمی خود را در شهرستان بروجرد آغاز کرد و محصولات این کارخانه در بازارهای مختلف جایگاه خاص و ویژه‌ای داشته است.

کمال محسنی ادامه داد: از سال 91 تاکنون بیش از 50 جلسه در سطح استان و وزارت خانه صنعت و معدن برای رفع مشکلات این کارخانه برگزار شده و با وجود اینکه قرار بر این بود همکاری لازم از سوی بانک سپه برای تیین تکلیف بدهی‌های کارخانه صورت گیرد اما این مهم تاکنون محقق نشده است.

 وی عنوان کرد:  در سال 94 ظرفیت تولید کارخانه به دلیل مشکلات متعدد به 10 درصد رسید و در سال 95 شاهد تعطیلی کامل این واحد تولیدی بودیم.

پرداخت 25 میلیارد تومان سرمایه در گردش راهکار اصلی حل مشکلات سامان کاشی

مالک کارخانه سامان کاشی اظهار داشت: مشکل اساسی کارخانه سمان کاشی در مقطع کنونی معوقات بانکی این شرکت بوده که شرایط را برای ادامه کار بسیار دشوار کرده است.

محسنی افزود: برای حل و فصل چالش‌های کنونی سامان کاشی راهکار اصلی پرداخت 25 میلیارد تومان تسهیلات به کارخانه بوده و برای تحقق این هدف آماده ارائه تضامین لازم نیز هستیم.


لزوم حل و فصل مشکلات سامان کاشی

در همین زمینه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز بیان کرد: عوامل مختلفی برای وضعیت بسیار نامناسب سامان کاشی وجود دارد و باید بتوان با راهکارهای مختلف شرایط را برای احیای مجدد کارخانه مهیا کرد چرا که تملک این واحد تولیدی توسط بانک اقدام اثرگذاری نبوده کمااینکه اکنون تعداد زیادی از واحدهای در تملک بانک در شرایط مناسبی قرار ندارند.

محمدرضا صفی خانی ادامه داد: با وجود اینکه کارخانه سامان کاشی دارای بدهی زیادی بوده اما اعتبار لازم برای حضور دوباره را در بازار دارد.

وی عنوان کرد: پیشنهاد می‌شود با تزریق منابع سرمایه در گردش البته با گرفتن تضامین لازم این کارخانه شروع به فعالیت کرده و پرداخت مطالبات کارگری در اولویت اول مدیران کارخانه باشد.

فرصت یک ماهه برای پرداخت مطالبات کارگران

رئیس کل دادگستری لرستان نیز در در جلسه ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد در مورد آخرین وضعیت سامان کاشی بیان کرد: مطالبات کارگران سامان کاشی باید پرداخت شود و مالک کارخانه مسایل کارگری را به صورت توافقی حل کند و در غیراینصورت بانک‌ها اقدامات قانونی لازم را برای دریافت مطالباتشان انجام خواهند داد.

جعفر بدری ادامه داد: در همین راستا یک ماه به مدیران سامان کاشی مهلت داده خواهد شد تا بتوانند به صورت توافقی مطالبات کارگران را تعیین تکلیف کرده و شرایط برای کاهش مشکلات کارخانه مهیا کنند.


احیای سامان کاشی مطالبه اصلی مردم

در همین زمینه فرماندار بروجرد نیز بیان کرد: تولید و احیای ظرفیت‌های راکد استان یکی از مطالبات مردمی بوده و احیای سامان کشی بروجرد در این راستا بسیار حائز اهمیت است و باید مورد توجه قرار گیرد.

علی کورانی فر ادامه داد: باید منابع مورد نیاز به کارخانه سامان کاشی تزریق شود و اکنون به دلیل اینکه مالک کارخانه بدهکار بانکی بوده بانک‌ها نمی‌توانند به این کارخانه تسهیلات پرداخت کنند.

فرماندار بروجرد عنوان کرد: مطالبات کارگری اکنون یکی از مشکلات کارخانه سامان کاشی است و باید برطرف شوند.

طلب 7 میلیارد تومانی کارگران سامان کاشی

رئیس دادگستری بروجرد نیز در همین راستا در ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی لرستان بر لزوم‌ پرداخت مطالبات 300 کارگر کارخانه سامان کاشی بروجرد تاکید کرد.

حمیدرضا بوالحسنی بیان کرد: کارخانه سامان کاشی دارای مشکلات زیادی است و اکنون ۷ میلیارد تومان اجرائیه به عنوان مطالبات کارگران این شرکت صادر شده است.

وی ادامه داد: کارگران این کارخانه حق و حقوق قانونی و عقب مانده خود را می‌خواهند.

رئیس دادگستری بروجرد عنوان کرد: قرار بر این بوده که مالک کارخانه بدهی خود را در ۱۲ قسط به کارگران پرداخت کند اما این مهم محقق نشده است.

بوالحسنی اظهار داشت: باید از کارگران سامان کاشی تقدیر کرد چرا که با وجود پرداخت نشدن مطالباتشان اقدام خارج از عرفی انجام نداده‌اند.

به هر حال باید بتوان با راهکارهای عملی در ابتدا معضلات کارگری سامان کاشی را برطرف کرده و در درجه دوم شاهد بازگشت این واحد تولیدی به چرخه اقتصاد استان باشیم.

حال باید دید سرنوشت سامان کاشی به کدامین سو سوق داده می‌شود.
 
..............
گزارش از علی عبداله‌زاده
آخرين بروز رساني ( ۰۵ بهمن ۱۳۹۶ )
دانشگاه آزاد بروجرد را دریابید!
دانشگاه آزاد بروجرد را دریابید
آخرين بروز رساني ( ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ )
شورای شهری که شهردار نمی خواهد
روزهای بروجرد- در مورد انتشار تصاویر کودکان کار توسط شهرداری بروجرد و آبروریزی جهانی آن گزارشات و واکنش های زیادی از طیف های گوناگون مردم در کشور و رسانه های سراسری و بین المللی منتشر شده که تکرار مکررات ملال آور خواهد بود.

در این بین شورای شهری که باید نماد قانونگرایی باشد همچون کبک چنان سرش را در برف فرو برده که گمان می برد نه دیده می شود و نه نظارتی بر آن وجود دارد و البته به هر مناسبتی نیز رئیس آن رسانه ها را تهدید به برخورد امنیتی می کند انگار شورا پادگان است و ایشان فرمانده!

طنز بی مزه و اعصاب خورد کن شورا در انتخاب شهردار مرزهای بی تفاوتی و ناکارآمدی برخی اعضای شورا را کیلومترها جابجا کرده است.

برخی اعضای شورای شهر اگر قانون را بلد نیستند در کمال فروتنی به آنها یادآوری می شود اما اگر می‌خواهند با لجاجت اداره شهر را به بن بست بکشانند آن قصه دیگری است.

طبق نص صریح قانون انتخاب شهرداران، شخصی که به عنوان سرپرست شهرداری از سوی شورای شهر انتخاب شده است نمی تواند بیش از سه ماه در این پست مسئولیت داشته باشد. این قانون کشور جمهوری اسلامی ایران است اگر بدان معتقد هستید...
 
آیا غیر از این است که سرپرست فعلی شهرداری بیش از 9 ماه است در این پست قرار دارد!؟

شوراییان محترم! قانون شوراها برای شما نوشته شده است و گرنه از یک شهروند عادی که مسئولیتی هم ندارد انتظار اجرای آن وجود ندارد! متوجه که هستید؟!

طبق اعلام نظر رسمی کارشناسان وزارت کشور دوران سرپرستی در شهرداری ها، بدترین دوره به لحاظ قانون گریزی و تخلفات صورت گرفته است و اعضای شورا تا آنجا که امکان دارد باید از سپردن شهرداری ها به سرپرستی خودداری کنند.

بیش از دو ماه از معرفی امیر جاویدپور به وزارت کشور می گذرد اما هنوز وی نتوانسته تائیدیه خود را به شورای شهر برساند و وقت مردم در حال تلف شدن است.

منابع موثق در وزارت کشور از عدم تمایل وزیر کشور به انتصاب جاویدپور به سمت شهردار بروجرد به دلیل عدم سابقه کار مرتبط و... خبر می دهند اما حمایت دو نماینده بروجرد از وی، وزیر کشور را مردد کرده است.

نمایندگان محترم بروجرد لازم است نظر کارشناسان وزارت کشور را مدنظر قرار داده و با توجه به مشکلات بی شمار شهرداری بروجرد در انتخاب فرد شایسته، مصالح مردم را بر هر چیزی رجحان دهند.

شورای شهر باید هفته آینده تکلیف شهردار بروجرد را مشخص کند اگر قرار است جاویدپور بیاید بسم الله ابلاغ به دست کار را شروع کند و البته همه کمک حال وی خواهیم بود اما اگر قرار است دوباره با امروز و فردا کردن وقت مردم گرفته شود بهتر است هرچند با سرشکستگی اما به فکر گزینه بعدی بود...

آخرين بروز رساني ( ۰۴ بهمن ۱۳۹۶ )
سوژه کودکان کار دستاویز کشمکش شورایی‎ها شد
روزهای بروجرد- سوژه انتشار تصاویر کودکان کار در فضای مجازی این بار به دستاویزی برای کشمکش شورایی‎ها تبدیل شد.

به گزارش فارس، جلسه صحن رسمی شورای شهر با موضوع توضیح خواستن از سرپرست شهرداری در خصوص چگونگی انتشار تصاویر کودکان کار برگزار شده و قریب به 4 ساعت به طول انجامید.

اگر چه در ابتدا روال کار تا حدودی به خوبی پیش رفت و محوریت بحث‎ها موضوع انتشار تصاویر کودکان کار بود، اما پس از آن بحث و دعواها سمت و سوی دیگری به خود گرفت، به طوریکه ادامه جلسه عمدتا حول محور مباحث دیگر به پیش رفت.

گلایه‎مندی متقابل برخی اعضاء شورا از سرپرست شهرداری و بالعکس، دعوا و بحث تعدادی از اعضای شورا با یکدیگر که گاه پای برخی خبرنگاران را نیز به مباحث باز کرد، در مجموع خروجی را در خصوص موضوع انتشار تصاویر کودکان کار به همراه نداشت.

شاید به جرأت بتوان گفت که پائین بودن آستانه تحمل برخی اعضای شورای شهر و تلاش هر یک از مخاطبان بحث در پاسخ گفتن به اظهار نظرات دیگران عامل اصلی بود که محوریت جلسه امروز را کاملا به حاشیه برد و بی‎نتیجه گذاشت.

انتقاد برخی اعضای شورای شهر از عملکرد کاری و مدیریتی سرپرست شهرداری و در مقابل نقد یاراحمدی به دخالت شورایی‎ها در جزیی‎ترین امور شهرداری یکی از موضوعات حاشیه‎ای جلسه امروز بود.

پس از آن بحث بر سر رفتن یا ماندن سرپرست شهرداری و مخالفت و موافقت برخی اعضاء با آن از یک سو و اصرار چند عضو مبنی بر رأی‎گیری در این باره در جلسه امروز و موکول نکردن آن به جلسه دیگر بار دیگر بازار بحث و کشمش‎ها را داغ کرد.

4 عضو شورای شهر شامل فریبرز محسنی، محمد پرهام، رضا بهنودفر و داوود گودرزی در حضور رسانه‎ها مخالفت خود را با ادامه فعالیت یاراحمدی در سمت سرپرستی شهرداری بروجرد اعلام کرده و خواستار برکناری  وی شدند.

برخی اعضاء نیز که رسانه‎ها را عامل انتشار این خبر دانسته و آنان را مقصر رسانه‎ای شدن آن در سطح کشور و خارج از آن می‎دیدند، معتقد بودند که تبعات ایجاد شده برای شهر و شهرداری بروجرد و حتی کشور ناشی از موج سواری رسانه‎ها در این قضیه است.

با همه این تفاسیر رأی‎گیری در خصوص ماندن یا رفتن غلام عباس یاراحمدی به جلسه دیگری موکول و محول شد و جلسه بدون هیچ مصوبه، اقدام عملی و یا حتی حرکت نمادین شورا و شهرداری در خصوص کودکان کار پایان یافت.

*انتشار تصاویر کودکان کار آبروی بروجرد را خدشه‎دار کرد

عضو شورای اسلامی شهر بروجرد گفت: انتشار تصاویر کودکان کار در سایت شهرداری بروجرد و انعکاس آن در سطح کشور و حتی خارج از آن آبروی بروجرد را خدشه‎دار کرد.

فریبرز محسنی با اشاره به واکنش اقشار مختلف جامعه در سطح کشور در محکوم کردن این اقدام اظهار کرد: گفته می‎شود که رسانه‎های بیگانه و معاند سوء استفاده کرده‎اند، اما چرا ما باید بستر را برای موج سواری آنان فراهم کنیم؟

وی عنوان کرد: در شرایطی که حتی چهره خلافکاران شطرنجی شده و از انتشار تصاویر آنان خودداری می‎شود، انتشار تصویر چند کودک بی‎گناه که خود قربانی مشکلات اجتماعی هستند، اقدام نابخردانه‎ای بوده است.

عضو شورای شهر بروجرد با تاکید بر اینکه نباید ساده از کنار این موضوع گذشت، خاطر نشان کرد: به تقاضای بنده رئیس شورای شهر سرپرست شهرداری را پاسخگویی به اتفاق رخ داده به جلسه صحن رسمی شورا دعوت کرده است.

محسنی تصریح کرد: شهردار یا سرپرست شهرداری به دلیل قرار گرفتن در راس هرم این نهاد باید در صورت بروز مشکلات احتمالی مانند انتشار تصاویر کودکان کار پاسخگوی سوالات اعضای شورای شهر باشد.

*سرپرست شهرداری برکنار شود

وی ادامه داد: البته انتقادهای دیگری به نحوه مدیریت سرپرست شهرداری بروجرد وارد است که از آن جمله می‎توان به نداشتن برنامه کاری، پرداخت مبالغ بالای حقوق و اضافه کار نیروها و مدیران شهرداری اشاره کرد.

عضو شورای اسلامی شهر بروجرد عنوان کرد: به نظر بنده به منظور بازگرداندن آبروی شهر و مخابره و انتقال این پیام به دنیا که بروجرد همچنان شهر فرزانگان است، باید اعضای شورا رأی به برکناری سرپرست شهرداری دهند.

محسنی با اعلام رأی موافق خود مبنی بر برکناری یاراحمدی از سمت شهرداری بروجرد، همچنین مخالفت خود را با رأی‎گیری در این باره در جلسه دیگری اعلام کرد.

*انتشار تصاویر کودکان کار عامدانه نبود

سرپرست شهرداری بروجرد گفت: آنچه مسلم است، شهرداری باید بر اساس وظایف محول شده به آن با همکاری دیگر ادارات ذیربط در خصوص معضلات اجتماعی مانند جمع‎آوری و ساماندهی متکدیان سطح شهر اقدام کند.

غلام عباس یاراحمدی با سهوی خواندن انتشار تصاویر کودکان کار در سایت شهرداری بروجرد  اظهار کرد: البته از انتشار این تصویر بسیار متأثر شدم و به نوبه خود از مردم بروجرد و ملت ایران پوزش می‎طلبم.

وی عنوان کرد: اما نباید فراموش کرد که این اقدام به صورت کاملا سهوی صورت گرفته و هیچ قصد و نیت خاصی پشت ماجرا نبوده است، از طرفی با خاطیان برخورد شده است.

سرپرست شهرداری بروجرد تاکید کرد: در این میان نباید فراموش کرد که این کودکان اقدام به تکدی‎گری کرده‎اند، از طرفی تا کی باید شاهد باشیم که اینگونه افراد را از شهرهای دیگر به بروجرد آورده و مشکلاتی را برای شهر و شهروندان ایجاد کنند؟

*افزایش 10میلیارد تومانی درآمدهای شهرداری طی یک سال

یاراحمدی در ادامه با انتقاد از بی‎مهری‎های اعضای شورای شهر گفت: در حالی با دستان خالی و بدهی130میلیارد تومانی شهرداری بروجرد را تحویل گرفتم که تا روزی که در این سمت باشم، همچنان از همه توان خود برای بهبود اوضاع استفاده می‎کنم.

وی تاکید کرد: در مدت فعالیت در سمت سرپرست شهرداری بروجرد علاوه بر پرداخت به روز حقوق نیروهای این نهاد، بخشی از دیون سازمان تامین اجتماعی نیز پرداخت شده و ادامه روند اجرای پروژه‎های عمرانی متوقف نشده است.

این مسوول افزود: در کنار همه اقدامات یاد شده طی یک ساله اخیر حدود 10 میلیارد تومان به درآمدهای شهرداری بروجرد افزوده شده است که این خود در جای خود اقدام بزرگی است.

یاراحمدی اضافه کرد: با وجود مشکلات مالی اجازه نداده‎ایم که فعالیت‎های خدماتی و عمرانی شهرداری بروجرد متوقف شود و کار را با کمک نیروهای این نهاد به پیش برده‎ام، حال آنکه اعضای شورای شهر به جای پرداختن به مسائل کلان شهر و مدیریت شهری در کوچکترین تغییرات شهرداری دخالت می‎کنند.

*شورا عامل مشکلات شهرداری بروجرد است

وی شورای شهر را مقصر همه مشکلات شهرداری دانست و اظهار کرد: ما را وارد حاشیه نکرده و اجازه بدهید که کارمان را انجام دهیم.

این مسوول بیان کرد: گفته می‎شود که بنده در سه ماهه نخست سرپرستی شهرداری عملکرد خوبی داشته و پس از آن افت کرده‎ام، در حالیکه در دوره سه ماهه دوم با ورود شورا حتی به جزئی‎ترین مسائل شهرداری، حاشیه‎ها ایجاد شد.

یاراحمدی تصریح کرد: اعضای شورا به کدام وعده و شعار تبلیغاتی خود عمل کرده و کدام سرمایه‎گذار را به بروجرد آورده‎اند که همواره شهرداری را به باد انتقاد می‎‎گیرند؟

وی خاطر نشان کرد: می‎گویند که سرپرست شهرداری برنامه کاری ندارد، حال آنکه برنامه‎ کاری یک ساله شهرداری بروجرد پیش از شروع تصدی‎گری بنده و در زمان شهردار پیشین تدوین شده و در حال اجرا است.

سرپرست شهرداری بروجرد عنوان کرد: از طرفی اعضای منتقد شورای شهر نباید این نکته را فراموش کنند که مشکلات موجود در بدنه شهرداری که میراث سال‎های دراز است، به یک باره و یک شبه برطرف نمی‎شود که آنان انتظار رفع همه مشکلات را از بنده دارند.
 
........................
گزارش از مژگان شمس
آخرين بروز رساني ( ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ )
مراکز درمانی بروجرد با کمبود 100 پرستار مواجه هستند
روزهای بروجرد- رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد گفت: بیمارستان های این شهرستان در بخش های مختلف درمانی با کمبود 100 پرستارمواجه هستند.

کامران سبزیان درگفت وگو با ایرنا افزود: هم اکنون 430 پرستار در بخش های مختلف بیمارستان های دانشگاهی شهرستان بروجرد فعالیت دارند که وجود این تعداد پرستار با استانداردهای موجود فاصله زیادی دارد.

وی اظهارکرد: استاندارد فعالیت پرستار براساس نرم کشوری 1/2 است که دربروجرد این رقم 9 دهم می باشد.

رئیس شبکه بهداشت ودرمان بروجرد با اشاره به راه اندازی بخش داخی و آی سی یو بیمارستان آیت الله بروجردی بیان کرد: این بیمارستان دارای 54 تخت بیمارستانی است که امیدواریم با جذب پرستاربتوان بخشی از کمبود نیروی پرستار آن را برطرف نمود.

سبزیان بیشترین کمبود پرستار در بروجرد را مربوط به بخش های مراقبت های ویژه، داخلی، جراحی مردان و اورژانس اعلام کرد و ادامه داد: در حال حاضر در سه بیمارستان چمران، امام خمینی و آیت الله بروجردی 324تخت بیمارستانی وجود دارد.

وی گفت: دانشکده پرستاری بروجرد هم اکنون دارای 160 دانشجوست که برخی از این افراد بومی و مابقی غیر بومی هستند.

رئیس شبکه بهداشت ودرمان بروجرد افزود: امسال 9 پرستارنمونه استانی، 9 پرستارنمونه شهرستانی و پنج پرستارپیشکسوت نیزتقدیرخواهد شد.
آخرين بروز رساني ( ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ )
فازدوم مرمت دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد آغاز شد
روزهای بروجرد- مدیر آموزش و پرورش شهرستان بروجرد گفت: با اتمام مرحله اول بازسازی و مرمت دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد فاز دوم این طرح با همکاری خیرین مدرسه ساز آغاز شد.

شهاب روزبهانی در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: فازیک شامل مرمت کامل سقف و نصب شیروانی برای مقاومت بیشتر ساختمان در برابر بارش برف و باران بوده و فاز2 بازسازی مرمت گچ بری ها، آماده سازی سالن آمفی تئاتربه ظرفیت حدود 200 تن است.

وی با اشاره به اینکه مرمت و بازسازی بخش هایی ازدبیرستان تاریخی وماندگارامام خمینی (ره) بروجرد هفت میلیارد و 500میلیون ریال اعتبارنیاز دارد بیان کرد: هزینه های انجام شده تاکنون از سوی مجمع خیرین مدرسه ساز پرداخت شده است.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد اضافه کرد: این دبیرستان درتاریخ 29 تیر 1377 به شماره2074 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید براین اساس در راستای حمایت از این اثر با ارزش و ماندگار باید اقدامات لازم و جدی صورت بگیرد.

روزبهانی ادامه داد: ازحدود 10 سال پیش به دلیل تخریب، عدم احیا ومرمت بخش هایی ازاین بنای تاریخی کارتدریس درآن انجام نمی شود.

وی افزود: دبیرستان تاریخی امام خمینی (ره) بروجرد در سال 1316 توسط ماکسیم سیرو فرانسوی طراحی و توسط معماران ایرانی اجرا شده که در اثر گذر زمان و وقوع زلزله سال 85 بخش هایی از آن دچار آسیب شده است.

به گزارش ایرنا، تاریخ بنای دبیرستان امام خمینی(ره) که در دوران پهلوی اول آن را مدرسه پهلوی می خواندند، 1315 خورشیدی است که در سال 1377 با شماره 2074 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

این دبیرستان با داشتن 14 هزار مترمربع مساحت درشرق خیابان حافظ جنوبی بروجرد ساخته شده واز قدیمی ترین دبیرستان های غرب کشوراست.

بنای اصلی دبیرستان امام خمینی(ره) آجراست؛ این بنا در2 طبقه و یک زیرزمین طراحی شده که در هر طبقه آن، ایوانی با 12 ستون آجری رو به حیاط بزرگ مدرسه تعبیه شده و یکی از بناهای ارزشمند و خاطره انگیز و تلفیقی از معماری سنتی ایران و سبک و سیاق اروپایی بوده که به عنوان نمونه شاخصی از معماری این دوره در شهر محسوب می‌شود.
آخرين بروز رساني ( ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ )
«رضا آریایی» سرپرست معاونت عمرانی استانداری لرستان شد
روزهای بروجرد- «رضا آریایی» سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان شد.
 
به گزارش مهر، طی مراسمی «رضا آریایی» سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان شد.

این مراسم با حضور حبیب‌الله خجسته پور معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان، مدیرکل حوزه دفتر استاندار لرستان و ... برگزار شد.

رضا آریایی در این مراسم با حفظ سمت مدیرکل مدیریت بحران لرستان به‌عنوان سرپرست معاونت عمرانی استانداری لرستان معرفی شد.

رضا آریایی با ۲۶ سال خدمت در حوزه معاونت عمرانی استانداری لرستان و مدرک تحصیلی کارشناسی مهندسی زمین‌شناسی و کارشناسی ارشد در رشته مهندسی و مدیریت بحران از دانشگاه تهران در سمت‌های مختلف ازجمله فرماندار شهرستان‌های بروجرد طی سال‌های ۸۸ و ۸۹، فرماندار کوهدشت در سال ۹۰، فرماندار الیگودرز در سال ۹۱ و فرماندار شهرستان بروجرد طی سال ۹۳ فعالیت داشته است.

بنابراین گزارش، پیش‌ازاین محمد اصلانی معاون عمرانی استانداری لرستان بود.
آخرين بروز رساني ( ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ )
۱۲ واحد صنعتی بروجرد تسهیلات رونق تولید دریافت کردند
روزهای بروجرد- معاون اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد گفت: تاکنون از میان ۱۰۲ واحد متقاضی ۱۲ واحد صنعتی کوچک و متوسط شهرستان بروجرد تسهیلات رونق تولید دریافت کرده‌اند.

محسن ناصری در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اعطای تسهیلات اشتغال روستایی به واحدهای صنعتی این شهرستان اظهار داشت: این تسهیلات ویژه اشتغال روستایی در مناطق محروم است که توسط چهار بانک عامل به متقاضیان پرداخت می‌شود.

وی افزود: برای این تسهیلات رسته‌هایی شامل پوشاک، کفش و محصولات چرمی، صنایع غذایی، فرش دستباف، مبلمان و محصولات چوبی، صنایع تبدیلی کشاورزی، ساخت ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی، فرآوری محصولات معدنی و صنایع‌دستی تعریف‌شده است که متقاضیان در هر بخش می‌توانند با مراجعه به دستگاه‌های مجری میزان تسهیلات درخواستی خود را با توجه به طرح موردنظر درخواست دهند.

معاون اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد بیان کرد: سهم تخصیص‌یافته به شهرستان بروجرد در این تسهیلات حدود 13 میلیارد تومان است که از این میزان 10 درصد به بخش صنعت اختصاص‌یافته است و به‌جز این میزان 10 درصد تسهیلات دیگر نیز برای تأمین تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای متقاضی از کلیه دستگاه‌ها تخصیص‌یافته است.

وی با ناکافی دانستن تسهیلات سرمایه در گردش برای واحدهای صنعتی شهرستان بروجرد عنوان کرد: میزان این تسهیلات زیاد نیست و حداقل و حداکثر آن با توجه به توجیه طرح و میزان مورد درخواست متقاضیان تعیین می‌شود که بر اساس ثبت‌نام انجام‌شده تقاضای افراد در کمیته‌های کارشناسی بررسی‌شده و بر اساس توجیهات ارائه داده‌شده، طرح رد یا تائید می‌شود.

ناصری بابیان اینکه این تسهیلات بیشتر به صنایع کوچک و متوسط تعلق می‌گیرد، گفت: بر اساس اعلام بانک‌ها تاکنون از میان 102 واحد متقاضی 12 واحد صنعتی شهرستان بروجرد تسهیلات رونق تولید دریافت کرده‌اند.

به گفته وی مجموع این تسهیلات 26 میلیارد و 875 میلیون تومان بوده که بر اساس توجیه طرح و بنا به درخواست متقاضیان به آن‌ها تعلق‌گرفته است.
آخرين بروز رساني ( ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ )
گزارشی از علل بازداشت یا جمع آوری کودکان آبنبات فروش در بروجرد
روزهای بروجرد- انتشار عکسی با عنوان «بازداشت کودکان آبنبات فروش در شهر بروجرد»، خیلی زود با انتقادات گسترده ای در فضای مجازی همراه شد و شمار واکنش های منفی به آن، موجب شد تا خبرنگار جماران، این موضوع را از مسئولین شهر بروجرد پیگیری کند.

به گزارش جماران؛ روز جمعه، در حالی که سازمان «ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهر بروجرد» اقدام به بازداشت 5 کودک در سطح شهر کرده بود. کانال تلگرام روزنامه شرق، با انتشار تصویری، از آنچه بازداشت 5کودک کار در شهر بروجرد خوانده، انتقاد کرده است. همچنین خبرگزاری فارس با انتشار این تصویر در حساب توئیتری خود نوشت: «دستگیری چند کودک توسط شهرداری بروجرد و انتشار تصاویر آنان در کانال رسمی شهرداری/ جرم: فروش تنقلات !»

هرچند که این کودکان 12 تا 15 ساله پس از ساعاتی با اخذ تعهد آزاد شدند، اما تصویر منتشر شده آنها در فضای مجازی که سرهای پایین و ظاهر شرمنده شان را نشان می داد تبدیل به سوژه ای داغ برای رسانه ها شد. از سوی دیگر، انتشار این عکس با تیتر «بازداشت کودکان آبنبات فروش در شهر بروجرد» خیلی زود با انتقادات گسترده ای همراه شد و شمار واکنش های منفی به آن، موجب شد تا خبرنگار جماران، این موضوع را از مسئولین شهر بروجرد پیگیری کند.

بنابراین گزارش،  فرماندار بروجرد پس از شنیدن این موضوع، ضمن اعلام بی اطلاعی از آن گفت: «این خبر را باید از شهرداری بروجرد پیگیری کرد».

اما پس از تماس با روابط عمومی شهرداری بروجرد، این مرکز هیچ گونه اطلاعی از جمع آوری کودکان متکدی در این شهر نداشت. چنین بی خبری ها از وقایع شهری، در حالی اتفاق می افتد که این روزها سرعت انتشار اخبار در فضای مجازی، بیش از حد تصور است و چنانچه، مسئولین از اتفاقات درون شهر و حوزه مسئولیت خود بی خبر باشند، پیگیری موضوعات داغ با بن بست «نمی دانم ها» روبه رو می شود.

در همین راستا، مدیرعامل «سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی بروجرد»، درباره جمع آوری این کودکان به خبرنگار جماران گفت: این موضوع اصلا دستگیری نبوده است، این کودکان، متکدیانی هستند که از شهرهای اطراف(ملایر و نهاوند) و توسط باندهایی نامعلوم آورده می شوند. روز جمعه، ما این کودکان را به سازمان ساماندهی مشاغل شهری آوردیم و از آنها خواستیم تعهد دهند پس از آن، در سطح شهر ظاهر نشوند.

وی افزود: خبر دستگیری این کودکان، یک کلاغ وچهل کلاغ است و چنین موضوعی صحت ندارد. این کودکان مدت ها بود که در سطح شهر ظاهر می شدند و مورد تذکر نیروهای این سازمان قرار می گرفتند. آنها از شهرهای اطراف به درون شهر می آیند و دارای باندی بزرگ هستند که از وضعیت مالی خوبی نیز برخوردارند.

دُرباک در ادامه تصریح کرد: پس از آنکه موفق به جمع آوری این کودکان شدیم، از آنها تعهد گرفتیم و تلاش کردیم تا شماره ای از والدین شان پیدا کنیم، اما متاسفانه آنها از دادن هرگونه نشانی والدین شان امتناع کردند. ما پس از این تعهد، با سامانه 123 تماس گرفتیم که متاسفانه هیچ کس پاسخگو نبود و تماس های مکرر با این سامانه بی نتیجه باقی ماند، در نتیجه این کودکان آزاد شدند.

وی با بیان اینکه، آنها تا قبل این موضوع از ماموران ما فرار می کردند و ما قادر به جمع آوری‌شان نبودیم، گفت: پس از اینکه به سازمان آورده شدند با اخذ تعهد و تذکر آزاد  شدند. با اینکه برخی از آنها مدعی بودند که مشغول تحصیل هستند، اما به نظر می رسد که عده ای، این بچه ها را برای تکدی گری اجیر می کنند به نحوی که شاید، والدین آنها نیز از وضعیت‌شان مطلع نباشند.

رضا بهنودفر (نائب رئیس شورای شهر بروجرد) نیز در گفت و گو با ایلنا، انتشار این تصاویر در کانال روابط عمومی شهرداری بروجرد را تقبیح و از برخورد قانونی با خاطیان خبر داده‌ بود.
در همین رابطه انجمن یاری کودکان درمعرض خطر نیز اعلام کرد؛ روز گذشته (سی‌ام دی ماه) در تماس تلفنی، اعتراض خود را به دفتر شهرداری بروجرد ابلاغ کرده‌است. این انجمن از مسئولان شهرداری بروجرد خواسته است بابت ارتکاب این اقدام، از کودکانی که به دلیل فقر تحمیلی و بی‌توجهی به زندگی‌شان به کار در خیابان‌ها مشغولند، عذرخواهی کنند.

از سوی دیگر، مهناز افشار «بازیگر سینما» که به عنوان سخنگوی پویش «بدسرپرست تنهاتر است» فعالیت می‌کند، در نامه سرگشاده ای به معصومه ابتکار «معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده» از برخورد با این کودکان انتقاد کرده است.

این بازیگر سینما در نامه خود با انتقاد از عملکرد نهادهای مسئول در برخورد مجرمانه با کودکان کار نوشته است: «حتما خبر دارید و حتما شنیده‌اید، شاید هم آن تصویر موهن و سراسر اندوه را دیده‌اید؛ شهرداری بروجرد در یک رفتار غیرانسانی، کودکان قربانی فقر و خشونت و آسیب‌دیده از کار در خیابان را دستگیر کرده و از آن‌ها که به ردیف با سرهای پایین ایستاده‌اند، همچون مجرمان سابقه‌دار عکس گرفته و با افتخار در کانال رسمی‌اش منتشر کرده است، انگار نه انگار که فرد فرد ما به عنوان شهروندان جامعه به خاطر به وجود آمدن فاجعه کودکان کار و آسیب دیده مقصر و گناهکاریم. فاجعه‌تر آنکه بلافاصله بعد از انتشار این عکس و تقبیح آن از سوی رسانه‌ها نایب‌رئیس شورای شهر بروجرد، لابد برای حفظ آبرو مصاحبه‌ای کرده و گفته که با خاطیان که روابط عمومی شهرداری بروجرد باشد برخورد خواهد شد، البته نه به خاطر دستگیری کودکان، که به دلیل انتشار تصاویر آنان!»

این بازیگر در بخش دیگری از نامه خود به ابتکار از دیگر اتفاق‌های چند ماه اخیر هم انتقاد کرده است: «یک روز در تهران به اسم ساماندهی کودکان کار و خیابان و به بهانه زیباسازی شهر، عملیات تعقیب و گریز علیه کودکان راه می‌اندازند، در مشهد بر تن همین کودکان یونیفرم رسمی بهزیستی را تن می‌کنند که مثلا کار کودک و خیابان‌گردی‌اش را قانونی کرده باشند و حالا هم که در بروجرد برایشان سنگ تمام گذاشته‌اند! کی و کجا قرار است برای این کودکان و رنج‌هایشان کاری کنیم خدا می‌داند. ای‌کاش اگر برای حل مشکلاتشان قدم برنمی‌داریم، نمک بر زخم کاری‌شان نپاشیم.»

مهناز افشار در پایان نامه سرگشاده خود درخواست‌های خود را مطرح کرده است: «به عنوان یک شهروند، به عنوان یک مادر و به عنوان سخنگو و نماینده پویشی متشکل از بیش از ۴۵۰ هنرمند از شما تقاضا دارم پیگیر حقوق پایمال شده کودکان بروجردی باشید. ما منتظر لبخند این کودکان هستیم.
آخرين بروز رساني ( ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ )
خواب زمستانی بر پیکره پروژه های ورزشی بروجرد/ورزشگاه ولایت در بودجه ۹۷ نیست
روزهای بروجرد- سرانه پایین فضای ورزشی در شهرستان بروجرد موضوعی نیست که بتوان به راحتی از آن گذر کرد.

عدم اجرای طرح های زیربنایی و پیشرفت لاک پشتی پروژه های قدیمی دست به دست هم داده تا پروژه های ورزشی بروجرد در خوابی زمستانی رفته باشد.
 
نمونه بارز این پروژه ها ورزشگاه 30 هزار نفری ولایت مصوب سفر مقام معظم رهبری به استان لرستان در سال 1370 است.
 
 با برآورد جمعیت آن زمان بروجرد  ورزشگاه ۳۰ هزار نفری این شهرستان مصوب می شود اگرچه در نهایت و در میان سکوت نمایندگان بروجرد، ۸ سال پیش این ورزشگاه به ۱۵هزار نفر کاهش پیدا می کند.

کمی بعد پروژه به صورت ۵هزار نفری اجرا که بعد عنوان می شود پروژه در سه فاز ۵هزار نفری تکمیل خواهد شد.

با همه این ناملایمات و بی توجهی ها به مصوبه سفر رهبری و همچنین عدم دفاع موثر نمایندگان بروجرد از این مصوبه، عملا مهم ترین پروژه ورزشی بروجرد در سرگردانی قرار گرفته است.

این پرسش بحق از نمایندگان محترم بروجرد وجود دارد که چرا این مجموعه ورزشی در بودجه سال آینده ردیف اعتباری ندارد؟

این در حالی است که بیشتر مجموعه های ورزشی کشور ردیف بودجه دارند. حتی ورزشگاه ۵ هزار نفری ملایر در لایحه بودجه۹۷ ردیف دارد اما پروژه ولایت بروجرد پس از 26 سال بلاتکلیفی هنوز نامی هم در اعتبارات بودجه سال آینده ندارد.

آخرين بروز رساني ( ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ )
برخورد قانونی با منتشرکنندگان تصاویر کودکان کار در بروجرد انجام می‌گیرد
روزهای بروجرد- نائب رئیس شورای شهر بروجرد با تقبیح عملکرد روابط عمومی شهرداری در انتشار تصاویر کودکان کار گفت: با خاطیان این قضیه به‌صورت قانونی برخورد می‌شود.
 
رضا بهنودفر در گفت‌وگو با تسنیم با ارائه توضیحاتی پیرامون تصویر منتشرشده از کودکان کار در فضای مجازی توسط شهرداری بروجرد اظهار داشت: مسئول سایت و روابط عمومی شهرداری بروجرد برای ارائه توضیحات فراخوانده شده اما به دلیل اینکه توضیحات ارائه داده‌شده برای اعضای شورا قانع‌کننده نبود با خاطیان این قضیه به‌صورت قانونی برخورد می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه نفس عمل مشخصاً بد بوده و این اتفاق نباید رخ می‌داد، افزود: شهرداری جزو نهادهای متولی ساماندهی کودکان کار است و جمع‌آوری متکدیان، دست‌فروشان و کودکان کار در سطح شهر به‌صورت روزانه انجام می‌شود اما با شیوه برخورد به این صورت با کودکان کار به‌شدت مخالفیم چراکه انتشار تصویر این کودکانی که نیازمند حمایت‌های مادی و معنوی هستند هیچ گره‌ای را از مشکلات آن‌ها باز نمی‌کند.

نائب رئیس شورای شهر بروجرد با تقبیح عملکرد روابط عمومی شهرداری در انتشار تصاویر این کودکان گفت: انتشار تصاویر افراد تحت هر عنوان مجرمانه‌ای و با هر منظوری تنها در حیطه وظایف و اختیارات قوه قضائیه است که حق انتشار تصاویر افراد به نهادهای مربوطه داده شود اما این کار اشتباه محرزی بوده که در شهرداری بروجرد رخ‌داده و قویاً این عمل رد و تقبیح می‌شود.

وی انتشار تصاویر کودکان کار را غیرقانونی و مورد اعتراض همه شهروندان دانست که مغایر با وظایف خدمات‌رسانی شهرداری‌هاست و عنوان کرد: نباید به‌منظور ارائه گزارش کار تصویری از کودکان کار در فضای مجازی منتشر می‌شد که با آبروی این کودکان بازی شود.

بهنودفر با همراهی با افکار عمومی در ناپسند دانستن اقدام مسئولان سایت شهرداری بروجرد در انتشار تصاویر کودکان کار در هیبت مجرمان تصریح کرد: این اقدام بی‌شک سبب جریحه‌دار شدن افکار عمومی ‌شده چراکه کودکان کار کودکان بی‌پناهی هستند که شهرداری در کنار نهادهای متولی باید از آن‌ها حمایت کند.

وی افزود: بدون اینکه منکر وجود کودکان کار باشیم این شیوه برخورد را نکوهش می‌کنیم چراکه شأن هر انسانی باید حفظ شود و اگر قرار است تصویری از هرکسی به هر عنوانی منتشر شود باید با هماهنگی نهادهای قضائی صورت پذیرد.

به گزارش تسنیم، شب گذشته کانال روابط عمومی شهرداری بروجرد اقدام به انتشار تصاویر کودکان کار در هیبت مجرمان نمود که این امر واکنش‌های بسیاری را در نکوهش این عمل به دنبال داشت و نهادهای مدافع حقوق کودکان کار و دیگر شهروندان نسبت به این کار اعتراض جدی کردند.
آخرين بروز رساني ( ۳۰ دي ۱۳۹۶ )
استاندار لرستان: واگذاری خانه های تاریخی بروجرد به بخش خصوصی باعث رونق گردشگری می شود
روزهای بروجرد- استاندار لرستان گفت: واگذاری خانه های تاریخی بروجرد به بخش خصوصی موجب رونق صنعت گردشگری می شود لذا مسئولان این واگذاری را در دستور کار خود قرار دهند.

به گزارش ایرنا سید موسی خادمی در حاشیه بازدید از خانه های تاریخی واماکن مذهبی شهرستان بروجرد اظهارکرد: بروجرد یک شهر تاریخی، فرهنگی و مذهبی است و ویژگی های منحصر به فردی دارد که با وجود آثارمی توان آن را به قطب گردشگری لرستان و کشور تبدیل کرد.

وی افزود: فراهم کردن زمینه حضور گردشگران داخلی و خارجی در بروجرد باعث رونق اقتصاد شهرستان و مردم می شوند و شهروندان نیز باید تاثیر آن را در زندگی خود احساس کنند.

استاندار لرستان بیان کرد: در راستای توجه ویژه به آثار تاریخی و بناهای مذهبی سال آینده اعتبارات خوبی برای این حوزه تخصیص داده خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا استاندار لرستان روز جمعه در سفر یک روزه به بروجرد ضمن دیدار با خانواده محمد پیریایی جان باخته نفتکش سانچی از خانه های تاریخی سادات طباطبایی، افتخارالاسلام، مغیث الاسلام، خانه تاریخی حاج آقا کمال طباطبایی، مسجد جامع و خانه تاریخی مصری ها بازدید کرد.

حبیب اله خجسته پور معاون سیاسی و امنیتی استانداری لرستان، علی کورانی فر فرماندار بروجرد و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی استاندار لرستان را در این سفر همراهی کردند.

استاندار لرستان پس از شرکت در نماز جمعه این هفته بروجرد از مدرسه علمیه حجتیه این شهرستان بازدید کرد.

مسجد جامع بروجرد متعلق به قرن سوم هجری می باشد واز قدیمی ترین مسجد غرب کشوراست.
آخرين بروز رساني ( ۳۰ دي ۱۳۹۶ )
برگزاری یادواره شهید آزما در بروجرد
روزهای بروجرد- سی و یکمین سالگرد شهادت شهید تخریبچی بروجرد حامد آزما شامگاه پنجشنبه، ۲۸ دی در بروجرد برگزار شد.

به گزارش ایکنا، هم‌زمان با سی و یکمین سالگرد شهادت شهید حامد آزما از شهدای تخریبچی دوران دفاع مقدس، یادواره این شهید شامگاه پنج‌شنبه، ۲۸ دیماه در شهرستان بروجرد برگزار شد.

این یادواره بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد فاطمه‌الزهرا(س) بروجرد واقع در شهرک اندیشه، چهارراه مخابرات، و با همکاری پایگاه مقاومت المهدی و پایگاه مقاومت شهید حسینی شهرستان بروجرد برگزار شد.

این مراسم با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین مهدویارفع، دبیر نهضت جهانی نهج‌البلاغه و مداحی مجتبی روشن‌روان، رئیس سازمان بسیج مداحان کشور و با حضور خانواده و هم‌رزمان این شهید برگزار شد.
آخرين بروز رساني ( ۳۰ دي ۱۳۹۶ )
بدهی شهرداری بروجرد به تامین اجتماعی 800میلیارد ریال است
روزهای بروجرد- رئیس تامین اجتماعی بروجرد گفت: این نهاد بیمه ای یک هزارو 120 میلیارد ریال ازدستگاه های اداری و واحدهای تولیدی و صنعتی کلان وخرد این شهرستان طلب دارد.

قدرت الله سعادتی درگفت و گو با ایرنا افزود: این میزان طلب مربوط به 10 سال گذشته بوده که به دلیل عدم پرداخت و افزایش جریمه ها انباشت شده است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین طلب تامین اجتماعی بروجرد مربوط به شهرداری به میزان 800میلیارد ریال است، اظهارکرد: مقرر شد این میزان طلب به صورت تهاتر از بخشی املاک شهرداری به این سازمان پرداخت شود اما تاکنون هیچ گونه دستورالعملی در این راستا از سوی سازمان به تامین اجتماعی بروجرد ابلاغ نشده است.

رئیس تامین اجتماعی بروجرد بیان کرد: سامان کاشی بروجرد نیز با 200میلیارد ریال بعد از شهرداری بروجرد دومین دستگاه بدهکار به تامین اجتماعی است.

سعادتی با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی یک نهاد غیردولتی است، اضافه کرد: 96درصد هزینه های تامین اجتماعی از وصول حق بیمه ها و مطالبات صورت می گیرد و تاخیر در پرداخت حق بیمه موجب می شود تا این نهاد بیمه ای درخدمت رسانی به مردم با مشکل مواجه شود.

وی ادامه داد: هم اکنون 44 هزاربیمه شده اصلی و 15هزار مستمری بگیرتحت پوشش تامین اجتماعی بروجرد هستند که با احتساب خانواده ها حدود 170 هزار تن از جمعیت 350 هزار نفری شهرستان بروجرد را شامل می شود.

عضو شورای شهربروجرد با بیان اینکه بدهی شهرداری بروجرد به تامین اجتماعی 770 میلیارد ریال است، گفت: از این میزان 300 میلیارد ریال جریمه و 430 میلیارد ریال اصل بدهی بوده که در طول سال ها بر روی هم انباشت شده است.
علی روزبهانی اضافه کرد: در جلسه ای با مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی مقررشد این میزان جریمه بخشیده شود و شهرداری بروجرد نیز به صورت اقساط بدهی خود را پرداخت نماید.
آخرين بروز رساني ( ۲۸ دي ۱۳۹۶ )
رئیس‌کل دادگستری لرستان: مشکلات کارگری واحدهای بروجرد حاد است
روزهای بروجرد- رئیس‌کل دادگستری لرستان گفت: مسائل کارگری برخی واحدهای تولیدی بروجرد حاد است و باید چاره‌اندیشی لازم در این زمینه صورت گیرد.
 
به گزارش مهر، جعفر بدری در بازدید از واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه‌تمام شهرستان بروجرد در سخنانی اظهار داشت: عمده مشکلات واحدهای  تولیدی مسئله مطالبات بانکی است.

وی بابیان اینکه واحدهای تولیدی که در شرایط سخت فعالیت می‌کنند باید بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند عنوان کرد: در اجرائیه‌های اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطالبات کارگری مورد نظارت قرار می‌گیرد تا کارخانه و کارگاه از فعالیت متوقف نشود.

رئیس‌کل دادگستری لرستان بابیان اینکه مسائل کارگری برخی واحدهای تولیدی واقعاً حاد است گفت: مقرر شد که مسئولان واحدهایی که مشکلات زیادی دارند راه‌حل و طرح موردنظر را برای ادامه فعالیت کارگاه ارائه دهند.

بدری ادامه داد: اگر به این نتیجه برسیم واحد تولیدی دیگر امکان ادامه فعالیت ندارد چاره‌اندیشی لازم را با تملک و یا مزایده آن از سوی بانک انجام خواهیم داد تا مسائل کارگری در آن حل شود.
آخرين بروز رساني ( ۲۸ دي ۱۳۹۶ )
جاماندگان از قافله علم در سایه کمبود امکانات آموزشی روستایی در بروجرد
روزهای بروجرد- کمبود امکانات وتجهیزات آموزشی درمدارس روستایی بروجرد موجب شده تا دانش آموزان دارای استعداد و توانمندی های این مناطق ازقافله علم ودانش جا بمانند.

به گزارش ایرنا، داشتن فضای آموزشی مطلوب، زیبا و مجهزآموزشی که موجب تقویت نقاط قوت و از بین رفتن نقاط ضعف دانش آموزان می شود آرزوی صدها دانش آموز روستایی بروجرد است که با کمترین امکانات تلاش می کنند از این قافله علم و دانش عقب نمانند.

در سال های نه چندان دور بسیاری از این دانش آموزان روستایی صاحبان رتبه های برتر کنکور بودند و هم اکنون در مشاغل متعدد در نقاط مختلف کشور به مردم خدمت رسانی می کنند.

تبعیض در توزیع عادلانه امکانات مهمترین گلایه دانش آموزان بروجردی است که به واسطه دور از شهربودن ازکمترین امکانات آموزشی بهره مند هستند و در روزگاری که دانش آموزان در شهرها با استفاده از فضای آموزشی دیجیتال پله های ترقی علم و دانش را می پیمایند همکلاسی های آنها در روستاهای بروجرد با تخته سیاه یا سبز و میز و نیمکتی ساده در مسیر علم و دانش گذر می کند.
 
برخی از دانش آموزان روستایی بروجرد که در پایه های ابتدایی و متوسطه اول و دوم به تحصیل اشتغال دارند براین باورند که نبود امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی و حتی کتابخانه موجب شده تا آنها درمحرومیت های شدید آموزشی به تحصیل اشتغال داشته باشند.

تحصیلی که در میانه راه حتی به دلیل نبود فضای آموزشی با طی کردن پایه ششم ابتدایی به اجبار باید درس و مدرسه را رها کنند و اگر خیلی خوش شانس باشند در تنها مدرسه شبانه روزی پسران در داخل شهر بروجرد به تحصیل ادامه دهند.

قانونی که خواسته یا ناخواسته بر آنها تحمیل می شود و در این میان تنها تعداد انگشت شماری از دانش آموزان دختر امکان ادامه تحصیل آنها در مدارس شهری بروجرد از سوی خانواده فراهم است.
سلب حق طبیعی دانش آموزان چه دختر و چه پسر از ادامه تحصیل آن هم تنها به دلیل نبود امکانات مهاجرت های بی رویه روستاییان و خالی شدن قطب تولیدات صنایع کشاورزی و روستایی را رقم می زند.

مدیرآموزش و پرورش شهرستان بروجرد ضمن تایید کمبود امکانات آموزشی در مدارس روستایی گفت: برغم برخوردار بودن دانش آموزان روستایی از هوش و استعداد های بالای علمی و آموزشی نبود و یا کمبود تجهیزات آموزشی موجب شده تا این دانش آموزان آنگونه که باید از توانمندی های خود استفاده نکرده و خلاقیت های آنها در نطفه خفه شود.
 
شهاب روزبهانی افزود: در بازدیدهای انجام شده ازمدارس روستایی به وضوح جای خالی امکاناتی نظیر کارگاه، آزمایشگاه، کتابخانه، مدارس در سطوح متوسطه اول و دوم به چشم می خورد و بسیار درد آور است که دانش آموزان دختر بعد از پایه ششم به دلیل نبود فضای آموزشی ترک تحصیل کنند.

وی تاکید کرد: متاسفانه مدارس روستایی ازنظر امکانات و تجهیزات آموزشی بسیار فقیر هستند و این درحالی است که دانش آموزان مدارس روستایی از انگیزه و شور و شوق بسیار فراوانی برای ادامه تحصیل برخوردارند.
مدیرآموزش و پرورش بروجرد بیان کرد: ترک تحصیل دانش آموزان روستایی و به خصوص دختران به علت عدم وجود شرایط ادامه تحصیل در روستاها و رفت و آمد به شهرستان بسیار فراوان است.

روزبهانی تشکیل مدارس شبانه روزی را یک راه حل برای ادامه تحصیل دانش آموزان روستایی برشمرد و اظهارکرد: شهرستان بروجرد دارای یک مرکز شبانه روزی مختص دانش آموزان پسربا ظرفیت 500 تن می توانند ازاین ظرفیت استفاده کنند.

وی با اشاره به عدم وجود مرکز شبانه روزی برای دانش آموزان دختر ادامه داد: پیگیری های لازم برای ایجاد یک مرکز شبانه روزی برای دختران در شهرستان در حال انجام است.

مدیر آموزش وپرورش بروجرد گفت: همه مسایل باید روشن و بدون ابهام با مردم درمیان گذاشته شود و مردم باید در جریان همه امورقرار گرفته و از کمبودها مطلع شوند.

وی افزود: ازمجموع حدود 400 واحد آموزشی این شهرستان با 50 هزار دانش آموز 135 واحد آموزشی در روستاهای بروجرد فعالیت دارند که 109 واحد آن برای پایه ابتدایی، 23واحد متوسطه اول و سه واحد متوسطه دوم هستند.
آخرين بروز رساني ( ۲۷ دي ۱۳۹۶ )
انفجار گاز گوگرد در بروجرد 3 نفر را مجروح کرد
روزهای بروجرد- معاون عملیات سازمان آتش‎نشانی و خدمات ایمنی بروجرد گفت: انفجار گاز گوگرد در بروجرد سه نفر را مجروح و روانه بیمارستان کرد.

نادر موسیوند در گفت‎وگو با فارس اظهار کرد: ساعت 23 و 12 دقیقه شب گذشته تماس تلفنی مبنی بر وقوع انفجار در ساختمانی در فاز 8 شهرک اندیشه کوچه نام‎آوران 11 برقرار شد.

وی عنوان کرد: با توجه به نزدیکی ایستگاه آتش‎نشانی شهرک اندیشه بروجرد به محل حادثه ماموران آتش‎نشانی کمتر از دو دقیقه به محل حادثه رسیدند، همچنین یک دستگاه خودرو دیگر از ایستگاه مرکزی به این محل اعزام شد.

معاون عملیات سازمان آتش‎نشانی و خدمات ایمنی بروجرد ادامه داد: بررسی‎های اولیه نشان می‎دهد که تراکم گاز گوگرد در پارکینگ این منزل مسکونی موجب ایجاد انفجار شده است.

موسیوند خاطر نشان کرد: ناآگاهی شهروند بروجردی که قصد جوشکاری روی خودرو خود را داشته است، به دلیل وجود مقادیری گوگرد در پارکینگ و تراکم این گاز موجب انفجار و آتش‎سوزی شده است.

وی بیان کرد: انفجار ناشی از شدت تراکم گاز گوگرد در پارکینگ این منزل مسکونی به حدی بود که موجب ایجاد رعب و وحشت در بین همسایه‎های نیز شده بود.

معاون عملیات سازمان آتش‎نشانی و خدمات ایمنی بروجرد تاکید کرد: سه مصدوم این حادثه شامل یک مرد، یک زن و یک کودک تحویل نیروهای اورژانس 115 شد که حال جسمی مرد به دلیل قرار گرفتن در منبع انفجار وخیم‎تر بود.

موسیوند اظهار کرد: در زمان حادثه فرد دیگری در این ساختمان حضور نداشت.

وی با اشاره به آسیب‎های وارده به ساختمان مسکونی گفت: خساراتی به این ساختمان شامل پیلوت و یک طبقه وارد آمده، به طوری که درب و پنجره‎ها به طور کامل کنده شده است، البته میزان خسارت‎های وارد شده به این ساختمان در اثر انفجار شب گذشته در بررسی‎های بعدی مشخص خواهد شد.
آخرين بروز رساني ( ۲۶ دي ۱۳۹۶ )
بوستان "خیبر" و چند سوال

روزهای بروجرد- در محله کلیمی های بروجرد فضای سبزی  بنام "بوستان خیبر" وجود دارد

بهروز نوروزی: این فضای سبز دقیقا جای مدرسه باصریه است که در سال ۱۲۹۵ شمسی از طرف حکیم نصیر کلیمی وقف معارف بروجرد و در اختیار مدرسه قرار گرفت؛ همچنین مدت ها همزمان اداره معارف بروجرد نیز در آن ساختمان مستقر بود.

در سال ۱۳۱۵ و زمان ریاست غلامحسین فرخزاد این ساختمان رسما در حق اداره معارف بروجرد منتقل و سند زده شد.

با دانستن این اطلاعات چند سوال مطرح می شود:

  • ساختمانی که وقف موسسه آموزشی شده و سند آن بنام اداره آموزش و پرورش بروجرد منتقل شده است، بر چه اساس و با کدام اجازه تغیر کاربری شده و از اختیار آموزش و پرورش خارج شده است؟

 

  •  چرا میراث فرهنگی نسبت به حفظ اینگونه اماکن که شناسنامه بخشی از هویت مردم این شهر است تسامح می کند؛ هم اکنون نیز اماکن بسیاری در شهر وجود دارد که ثبت آنها به لحاظ اهمیت کاربردی از نان شب هم واجب تر است. این اماکن شامل ساختمان بانک ملی مرکزی، ساختمان دارائی، ساختمان هلال احمر، ساختمان بیمارستان خلد برین، ساختمان هتل مقدم (که اخیرا مورد تعرض قرار گرفت) و...

 

  •  آیا نامگذاری کنایه آمیز بوستان با عنوان "خیبر" یک نوع دهن کجی و بی ادبی نسبت به وقف کننده و خانواده آن مرحوم و همشهریان کلیمی ما نیست؟


توضیح:
مرحوم حکیم نصیر کلیمی منشا خیر بود و بغیر از ساختمان مورد اشاره دو ساختمان دیگر، یکی بعنوان مدرسه آلیانس و دیگری مدرسه دوشیزگان آلیانس وقف معارف بروجرد کرد. همچنین زمین بیمارستان خلد برین ( دکتر شریعتی فعلی) را در سال ۱۳۰۶ وقف سلامت مردم بروجرد کرد و در اختیار دکتر نعمت اله خان دهناد که رئیس صحیه بروجرد بود قرار داد.

آخرين بروز رساني ( ۲۵ دي ۱۳۹۶ )
۳.۵ میلیارد تومان برای تکمیل عرشه پل شهدای دانش‌آموز بروجرد نیاز است
روزهای بروجرد- رئیس کمیسیون فنی تخصصی شورای شهر بروجرد گفت: باید حداقل ۴.۵ میلیارد تومان برای ساخت عرشه پل شهدای دانش‌آموز بروجرد پرداخت می‌شد اما تاکنون تنها یک میلیارد و۲۰۰ میلیون تومان اسناد خزانه پرداخت‌شده است.

فریبرز محسنی در گفت‌وگو با تسنیم با تأکید بر لزوم اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام در این شهر اظهار داشت: پل شهدای دانش‌آموز که به معضلی در شهر تبدیل‌شده یکی از اولویت‌های اصلی در اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام است و همه اعضای شورای شهر روی این مسئله و تعین تکلیف آن حساسیت دارند.

وی اجرای فاز سه و چهار میدان قیام پس از سه دهه توقف را یک خواست عمومی برای ساماندهی این میدان دانست و افزود: پروژه‌هایی همچون پروژه تقاطع غیر هم‌سطح میدان امام از پروژه‌های بلندمدتی است که باوجود لزوم اجرای آن‌ برای آیندگان باید در اولویت‌های بعدی اجرایی قرار گیرد.

رئیس کمیسیون فنی تخصصی شورای شهر بروجرد با اشاره به آخرین وضعیت ساخت عرشه پل شهدای دانش‌آموز عنوان کرد: عرشه این پل در ماشین‌سازی اراک در حال ساخت است و نزدیک به یک میلیارد و 200 میلیون تومان اسناد خزانه برای بهای ساخت این عرشه به این شرکت واگذارشده که قریب به چهار و نیم میلیارد تومان هزینه نهایی آن است که به‌محض اتمام مراحل ساخت به بروجرد برای نصب انتقال داده می‌شود.

وی بیان کرد: باید بازدیدهایی از ماشین‌سازی اراک نسبت به روند انجام این کار صورت می‌گرفت اما به دلیل اینکه شورای پنجم با به روی کار آمدن خود در ماه‌های اخیر آن‌چنان درگیر مسائل ریز تا کلان مدیریت شهری بروجرد بوده است این فرصت پیش نیامده اما بازدیدهایی توسط رئیس شورا و برخی معاونان شهرداری انجام‌شده و لازم است به‌صورت ماهیانه بازدیدهایی برای تسریع درروند کار صورت پذیرد تا اگر مشکلی پیش نیاید تا اوایل تابستان آینده این تقاطع غیر هم‌سطح به بهره‌برداری برسد.

محسنی در رابطه با تأمین هزینه ساخت این پل نیز گفت: باید حداقل چهار و نیم میلیارد تومان برای ساخت عرشه پرداخت می‌شد اما تاکنون یک میلیارد و 200 میلیون تومان اسناد خزانه پرداخت‌شده و حدود سه میلیارد و نیم دیگر باقی‌مانده و تا این هزینه تأمین و پرداخت نشود شرکت سازنده عرشه را تحویل نمی‌دهد به همین منظور پیگیری‌های لازم به این منظور در شورای استان انجام می‌شود.
آخرين بروز رساني ( ۲۵ دي ۱۳۹۶ )
جان‌باختن سه لرستانی در حادثه انفجار کشتی نفت‌کش سانچی
روزهای بروجرد- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان از جان‌باختن سه تن از شهروندان این استان درحادثه انفجار کشتی نفت‌کش سانچی خبر داد.

علی آشتاب در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به حادثه ناگوار انفجار در کشتی نفت‌کش سانچی، اظهار داشت: متاسفانه در این حادثه تلخ 32 نفر از هم‌وطنان ایرانی خود را از دست دادیم.

وی خاطرنشان کرد: در بین جان‌باختگان این حادثه سه لرستانی با نام‌های عبدالکریم بشارتی‌پور و محمد پیریایی از شهرستان بروجرد و حسن رومیانی از شهرستان رومشکان را از دست دادیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با بیان اینکه این افراد از سابقه کاری بالایی برخوردار بودند، بیان داشت: آقای بشارتی‌پور که سرآشپز کشتی بودند بیش از 33 سال سابقه کار داشت، همین‌طور محمد پیریایی دانشجویی موفق در رشته موتور از دانشگاه صنعت نفت محمودآباد و حسن رومیانی نیز مهندس چهارم کشتی نفت‌کش سانچی بودند.

آشتاب تصریح کرد: با غرق‌شدن کشتی سانچی در آب، ظهر امروز برای دیدار و عرض تسلیت به خانواده داغدار جان‌باختگان این حادثه عازم بروجرد و رومشکان شده و با آنان دیدار کردیم.
آخرين بروز رساني ( ۲۵ دي ۱۳۹۶ )
ماجرای طرح «پارکبان» در شهر بروجرد/ اعضای شورا: طرح باید لغو شود

روزهای بروجرد- عضو شورای اسلامی شهر بروجرد با انتقاد از طرح «پارکبان» در این شهر گفت: تلاش اعضای شورا برای لغو این طرح است.
فریبر محسنی در گفت‌وگو با مهر با انتقاد از طرح پارکبان در شهرستان بروجرد خواستار لغو این طرح شد و از تلاش شورای اسلامی شهر بروجرد برای لغو طرح پارکبان در این شهر خبر داد.

تذکر چندباره اعضای شورا برای اصلاح روند کار طرح «پارکبان»

وی بابیان اینکه مردم به‌شدت از طرح پارکبان در بروجرد ناراضی هستند گفت: طرح پارکبان در بروجرد یک موضوع مفیدی برای شهر نبود و تبدیل به مشکل جدیدی برای مجموعه شهری شده است.

عضو شورای شهر بروجرد بابیان آنکه بارها شورای شهر برای اصلاح روند کار طرح پارکبان به پیمانکار تذکر داده بود تصریح کرد: متأسفانه تاکنون تذکرات شورا به شرکت متولی پارکبان اثر نداشته و به نظر لغو این طرح به نفع شهر خواهد بود.

طرحی که برای شهرداری فقط ضرر است

محسنی با عنوان اینکه پارکبان سود خاصی برای شهرداری بروجرد ندارد گفت: یک ساعت اضافه‌کار کارکنان شهرداری بروجرد۱۴ میلیون تومان محاسبه می‌شود درصورتی‌که پارکبان در طول یک ماه تنها ۱۰ میلیون تومان برای شهرداری بروجرد درآمد داشته که این رقم آن‌قدر ناچیز است که نه‌تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه مشکلاتی را برای شهروندان که برای یک پارک قانونی باید پاسخ گوی افرادی باشند که مطالبه غیرقانونی دارند ایجاد کرده است.

وی بابیان اینکه: متأسفانه درگذشته شهرداری برای ماهانه ۱۰ میلیون تومان آبروی شهر را برده است گفت: این شرکت هر طور که می‌خواهد با مردم و گردشگران برخورد می‌کند و این نارضایتی مردم و گردشگران آسیب اجتماعی بزرگی است که جبران آن هزینه‌های زیادی را بر شهر تحمیل می‌کند.

عضو شورای شهر بروجرد با تأکید بااینکه در متن قرارداد پارکبان با شهرداری عنوان‌شده است که ۳۰ درصد از درآمد حاصل از پارک شهروندان به‌حساب شهرداری واریز شود عنوان کرد: این شرکت برآوردش از درآمد به نحوی است که ۳۰ درصد سهم شهرداری در یک ماه تنها ۱۰ میلیون تومان است.

طرح باید به نفع شهر تغییر کند

محسنی با غیرقانونی خواندن پارکبان در شهر ادامه داد: اگر در خیابانی مشکل ترافیکی وجود دارد یا پارکینگ ممنوع شود و یا پارکینگ ساخته شود چراکه قانون صراحتاً عنوان می‌کند درآمد پارک باید مستقیم به خزانه ریخته شود و برای ساخت پارکینگ تخصیص داده شود.

وی اظهار داشت: پارکبانان مطابق قرارداد روزانه ۸ ساعت محل‌های پارک را اجاره می‌دهند و هر جای پارک روزانه ۴ هزار تومان درآمد دارد که از این مبلغ ۱۲۰۰ تومان به‌طور متوسط سهم شهرداری از هر جای پارک در هر ۸ ساعت برآورد می‌شود.

عضو شورای شهر بروجرد ادامه داد: برآورد این شرکت نشان می‌دهد روزانه ۱۲۰ جای پارک اشغال می‌شود که تنها ۴۰ جای پارک سهم شهرداری بروجرد می‌شود که این موضوع با هیچ منطقی جور درنمی‌آید.

محسنی گفت: ما این درآمد اندکی که موجب اذیت شهروندان و خاطره بد گردشگران است را برای شهرداری بروجرد نمی‌خواهیم و تمام تلاش این است که این موضوع به نفع بروجرد تغییر کند.

آخرين بروز رساني ( ۲۳ دي ۱۳۹۶ )
اظهارات عجیب مدیرکل راه و شهرسازی لرستان در مورد جابجایی روستای سرتپه بروجرد
روزهای بروجرد- شورای برنامه‌ریزی لرستان این بار شاهد اظهارنظر عجیبی از سوی مدیرکل راه و شهرسازی بود که اگر توسعه بخواهد با این تفکر مسیر خود را طی کند، معلوم نیست تکلیف میراث فرهنگی چه خواهد شد.
به گزارش مهر، موضوع جابه جایی روستای «سرتپه» بخش مرکزی بروجرد به دلیل احداث آزادراه خرم آباد- بروجرد- اراک و عبور این آزاد راه از روستا یکی از موارد مطرح شده در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه لرستان بود.

روستای «سرتپه» بخش مرکزی بروجرد در مسیر آزادراه قرار داشته و ۱۸ خانوار دارد که تملک آن از طریق وزارت راه و شهرسازی انجام شده و نیاز بود که ضرورت جابه جایی آن در شورای برنامه ریزی استان تصویب شود و تامین اعتبارات و احداث زیرساخت های مکان جدید روستا نیز بررسی شود.

ماجرای جابه جایی روستای «سرتپه» بروجرد

علی علیخانی مدیرکل راه و شهرسازی استان لرستان در این رابطه با اشاره به اینکه در واقع بخش عمده ای از زمین ها و قسمتی از خود روستای «سرتپه» در طرح قرار گرفته و بخشی از آن هم در حریم آزادراه بود، گفت: به همین دلیل بحث تملک زمین های روستا مطرح و انجام شد و در نهایت به ضرورت جابه جایی رسیدند.

وی یادآور شد: برای مکان یابی روستا در نقطه ای جدید هم جلساتی برگزار شده است.

نماینده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان نیز در این جلسه گفت: یک اثر تاریخی در روستای «سرتپه» داریم و کارهای باستان شناسی آن باید انجام شود.

علیخانی مدیرکل راه و شهرسازی لرستان در واکنش به این اظهار نظر نماینده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: پروژه های ملی وقتی می خواهد مصوبه بگیرد استعلامات مختلف آن انجام می شود، مطالعات زیست محیطی، میراث فرهنگی و ... انجام می شود.

وی با بیان اینکه در زمان اجرا هم به محض اینکه می خواهند از یک منطقه مسکونی یا منابع طبیعی که احساس می کند اثر تاریخی و طبیعی باشد عبور کنند، هماهنگی لازم انجام می گیرد، تصریح کرد: پروژه آزادراه خرم آباد- اراک یک طرح ملی و ابر پروژه ای است که سالیان قبل مطالعات آن انجام شده و استعلامات آن گرفته شده است.

اظهارات عجیب مدیرکل راه و شهرسازی لرستان

علی هادی چگنی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان نیز با شنیدن صحبت های دو طرف مسئله اظهار داشت: با توجه به اینکه اگر یک درصد هم احتمال برخورد آزادراه با آن اثر تاریخی را داشته باشیم، موضوع جابه جایی روستای «سرتپه» و اجرای پروژه آزاد راه را مشروط به اخذ استعلام از میراث فرهنگی می کنیم.

این سخنان رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان واکنش دوباره مدیرکل راه و شهرسازی استان را در پی داشت تا وی در اظهار نظری عجیب اعلام کند: شما فکر کن «کلماکره» در مسیر باشد، مگر می شود پروژه ملی آزادراه تعطیل شود!

چگنی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان نیز ضمن نقد نسبت به مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: این ادبیات شما درست نیست.

به هر روی در این جلسه جابه جایی روستای «سرتپه» با موافقت اعضای جلسه تصویب شد.

اجرای آزادراه خرم آباد-بروجرد- اراک و ماجرای آثار تاریخی

اما پیش از این نیز خبر کشف تپه های تاریخی در مسیر اجرای پروژه آزادراه خرم آباد- بروجرد- اراک به گوش مردم رسیده بود و به سرعت در شبکه های اجتماعی نیز منتشر شد.

سرهنگ عباس دولتشاهی فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به شایعه کشف تپه های باستانی در مسیر آزاد راه خرم آباد - اراک اظهار داشت: این موضوع صحت دارد اما اینکه این تپه ها دارای ارزش تاریخی باشند صحت ندارد.

وی با تاکید بر اینکه کارهای گمانه زنی، کارشناسی و پژوهشی در مورد این تپه ها صورت نگرفته است، عنوان کرد: در این زمینه نیز اطلاعات و اخباری که پخش شده نادرست بوده و اصلا صحت ندارد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان با بیان اینکه برابر مقررات در رابطه با یک اثر کار کاوش و گمانه زنی از سوی معاونت پژوهشی سازمان میراث فرهنگی صورت می گیرد، گفت: بعد از این کاوش ها و گمانه زنی ها مشخص می شود که یک اثر دارای ارزش تاریخی بوده یا نبوده است.

سرهنگ دولتشاه با تاکید بر اینکه در مورد این تپه ها نیز هیچ گونه فرآیند کاوش، کار کارشناسی و پژوهشی انجام نشده است، گفت: قبل از اجرای پروژه این گمانه زنی ها صورت می گیرد و اگر اثری در پروژه ها دیده شود ابتدا کاوش صورت می گیرد و نظریه سازمان میراث فرهنگی اعلام و سپس می گویم که این تپه یا اثر دارای ارزش تاریخی و فرهنگی است.

وی با بیان اینکه این تپه ها در مسیر آزاد راه خرم آباد - اراک کشف شده است، گفت: اما این تپه ها دارای ارزش تاریخی و فرهنگی نیستند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان با تاکید بر اینکه ما در استان پنج هزار  اثر تاریخی داریم، گفت: از این تعداد فقط دو هزار و ۳۰۰ مورد ثبت شده و ما بقی غیر تاریخی بوده و این در حالیست که این تپه ها حتی در شمار آن دو هزار و ۷۰۰ اثر غیر ثبتی هم نیستند.

بر اساس این گزارش، وجود اثر یا تپه تاریخی در مسیر اجرای پروژه آزاد راه خرم آباد باید به طور جدی تری بررسی شود و مسئولان امر در این رابطه پاسخ قاطعی را به مردم بدهند.

از سوی دیگر اظهار نظرهایی از جنس اظهارات مدیرکل راه و شهرسازی لرستان و چنین رویکردی نسبت به مفهوم توسعه که از مسیر تخریب میراث فرهنگی می گذرد قابل تامل بوده و در صورت تسری به سایر بخش های سیستم اجرایی و عمرانی استان می تواند خطرناک باشد.
آخرين بروز رساني ( ۲۳ دي ۱۳۹۶ )
شهاب روزبهانی: شهادت 68 دانش‎آموز بروجرد سند روشن سفاکی دشمن است
روزهای بروجرد- مدیر آموزش و پرورش بروجرد گفت: شهادت 68 دانش‎آموز بروجرد در جریان بمباران دو مدرسه این شهرستان در سال 1365 سندی روشن از سفاکی دشمنان است.

به گزارش فارس، شهاب روزبهانی در یادواره 68 شهید دانش‎آموزان مدارس شهید فیاض‎بخش و امام حسن مجتبی (ع) این شهرستان اظهار کرد: شهادت 68 شهید دانش‎آموز بروجرد که در خون خود تپیده و پرپر شدند، سند روشنی از جنایت و سفاکی دشمنان انقلاب است.

وی با اشاره به شهادت 68 دانش‎آموز مدارس شهید فیاض‎بخش و امام حسن مجتبی (ع) بروجرد  در بیستم دی ماه سال 1365 تاکید کرد: آنگاه که دشمن بعثی در میدان مبارزه مغلوب دلیرمردی‎های رزمندگان ایران در جبهه حق علیه باطل شد، در اقدامی ناجوانمردانه مناطق مسکونی و شهرها را آماج بمباران و موشک‎باران قرار داد.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد ادامه داد: بیستم دی ماه به عنوان سند مظلومیت 68 شهید دانش‎آموز بروجرد باید تا همیشه در تقویم جمهوری اسلامی ایران باقی مانده و برگ افتخاری برای شهرستان شهیدپرور بروجرد باشد.

روزبهانی خاطر نشان کرد: امروز هم در دنیا و منطقه خلیج فارس شاهد ناجوانمردی دشمنان از جمله حملات ناجوانمردانه حکام سعودی به مناطق مسکونی یمن و کشتار زنان، مردان و کودکان بی‎گناه و بی‎دفاع هستیم.

وی افزود: شهادت منزلت عظیمی است که این لیاقت شامل حال هر کسی نمی‎شود و شهید معامله‎گری است که جان خود را با خداوند متعال معامله می‎کند.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد با اشاره به آیات متعددی از قرآن کریم درباره صفات انسان‎هایی که در راه خدا کشته می‎شوند، گفت: در فرهنگ دینی ما شهادت از جایگاه بسیار ارزشمند و والایی برخوردار است.

روزبهانی اظهار کرد: خانواده‎های معظم شهدا چشم و چراغ ملت، اعتبار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و هزینه‎دادگان راه پیروزی انقلاب هستند.

وی در ادامه برگزاری یادواره شهدا را راهی برای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جوان امروزی دانست و تصریح کرد: از سویی برپایی این یادواره‎ها به مسئولان تذکر می‎دهد که به واسطه خون پاک شهدا در منصب مدیریت قرار گرفته‎اند و باید در هر جایگاهی خدمتگزار مردم باشند.
آخرين بروز رساني ( ۲۳ دي ۱۳۹۶ )
انتخاب شهردار بروجرد چالشی در مسیر شورای پنجم
روزهای بروجرد- انتخاب شهردار نخستین وظیفه مهم و اساسی اعضای شورای شهردر هر دوره پس از انتخابات است این موضوع مهم برای اعضای دوره پنجم ساختمان شورای شهربروجرد به چالش تبدیل شده است.
 
به گزارش ایرنا شهروندان انتظار داشتند با روی کارآمدن شورای پنجم که اغلب افرادی با مدرک دانشگاهی و دارای سابقه مدیریتی، جوان و خلاق بودند بروجرد زادگاه فرزانگان و شهری با مناطق طبیعی و مکان های تاریخی مسیر پیشرفت و توسعه را پیدا کند.

اعضای شورای پنجم بعد از اعلام نتایج انتخابات نوید برطرف کردن اوضاع نا به سامان شهرداری، برطرف کردن مشکلات شهری، فعالیت در اتاق شیشه ای، ایجاد مبلمان شهری در شان شهر و شهروندان را در سایه وحدت و همدلی 9 نفره دادند،
اما امروز پس گذشت حدود چهار ماه از عمر این شورا اعضا آن حتی نتوانسته اند در انتخاب فردی مستقل، با تجربه، متعهد و متخصص برای سکان داری این نهاد غیردولتی عمومی موفق باشند.

شهروندان بروجرد براین باورند که در دهه 90 نه تنها اقدامی در راستای ارتقا و پیشرفت بروجرد نشد بلکه وضع موجود به دست آمده در سال های پیش از آن نیز به راحتی از بین رفت.

یک فرهنگی بروجردی گفت: متاسفانه این شهرستان به رغم افزایش جمعیت و گستردگی بافت شهری و برخورداربودن از نیروی انسانی کارآمد و متخصص و همچنین امکانات و تجهیزات آنگونه که باید توسعه نیافته و این عدم پیشرفت منجر به فراهم شدن بستر مهاجرت برای بسیاری از شهروندان بروجردی شده است.

امیرامید علی افزود: این شهرستان دارای جاذبه های توریستی وگردشگری طبیعی، معنوی وانسانی بسیاری است که متاسفانه به صورت مناسب و مطلوب معرفی وساماندهی نشده اند.

وی علت عدم توسعه یافتگی بروجرد و همچنین نبود مبلمان شهری درشان مردم این شهر را ناشی ازعملکرد ضعیف مسئولان شهرداری و اعضای شورا دانست و اضافه کرد: شهرداری و اعضای شورا می دانند که به خوبی ازجایگاه، موقعیت و امکانات موجود آنگونه که باید در راستای توسعه، عمران و آبادانی بروجرد بهره بگیرند و متاسفانه شاید بتوان گفت که منافع شخصی را بر منافع شهروندان ترجیح داده اند.

گلایه مردم این شهرازنحوه عملکرد شورا و شهرداری درسال های اخیر و ضعیف عمل کردن شورای اسلامی شهردراداره امور شهری موجب شده تا مردم به این باور برسند که اداره یک شهر و توجه به مبلمان شهری، رفع مشکلات ونیازهای آن شهرداری شجاع، توانمند و کارآمد را می خواهد، شهرداری که خود را در بازی های سیاسی و جناحی دخیل نکرده و تنها هدف او توسعه شهر و ایجاد رفاه نسبی برای مردم باشد.

شهرداراسبق بروجرد گفت: ناکارآمدی سیستم شهرداری و شورای شهردرپاسخ به مسایل شهری مانند کیفیت خدمات شهری، رفع موانع رشد شهری در ارتقای شاخص ها یکی از علل و موانع پیشرفت شهر بروجرد است که درانتخابات دور پنجم شوراها مردم با انتخاب خود ونه گفتن به 90درصد اعضای شورای قبل نشان دادند که به شدت ازعملکرد شورای شهر گذشته ناراضی هستند و امید دارند شورای پنجم بتواند این خلا را پر نماید.

حمید رضا صارمی افزود: از دیگرعلل موانع توسعه بروجرد نبود درآمد پایدار و ساختارهای بخش اداری شهرداری جهت تشکیل و صدور پروانه بهره برداری و فعالیت به عنوان یکی ازمتغیرهای توسعه یافته است چرا که صدور یک پروانه در بروجرد هفت تا 9ماهه طول می کشد و در بسیاری ازموارد اخذ عوارض و مالیات موجب عدم رقبت برای سرمایه گذاری در این شهرستان می شود.

مدیرکل اسبق دفترعمران و توسعه شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: شوراهای قبل پرسنل شهرداری را به یک هزار و 500 تن افزایش دادند و عملا ماهانه 20 میلیارد ریال هزینه را به شهرداری تحمیل کردند که تزریق این میزان اعتبار می توانست کمک قابل توجهی به رشد شاخص توسعه و پیشرفت دراین شهرستان نماید.

صارمی تاکید کرد: یکی از وظایف شوراها انتخاب شهردار بوده و صراحت قانونی دارد که رشته تحصیلی شهردار باید مرتبط با امور شهر باشد تا بتواند شهر را با علم روز اداره کند چرا که اداره سنتی شهر در عصر امروز جوابگوی نیاز مردم نیست.

استاد دانشگاه تربیت مدرس افزود: درمدیریت قبل شهرداری بروجرد گران اداره می شد و دربحث طرح های عمرانی و خدماتی شهری اگرکاری را با 100میلیون ریال قابل انجام بوده با 400 میلیون ریال انجام می دادند.
صارمی بیان کرد: اختلاف در شورای شهر موجب شد کارآمدی لازم در فرآیند شهرداری را نداشته و تصمیماتی گرفته می شد که به دلیل اختلاف به نتیجه نمی رسید.

وی گفت: در اقتصاد شهری، شهرداری نهادی است که باید بخش زیادی از منابع و در آمد تامین می کرد وعملا شهرداردر کسب درآمدی طرح های بزرگ قوانین لازم را رعایت نمی کرد واین مهم موجب می شد تا شهرداری متضرر شود.

یک عضو شورای پنجم شهربروجرد گفت: انتخاب شهردار بروجرد به دلیل نداشتن سابقه اجرایی ازسوی وزارت کشور تایید نشد.

محمد پرهام افزود: شهردار بروجرد در 29 آبان امسال با 9 رای از سوی اعضای 9 نفره شورای شهر بروجرد انتخاب شد اما این انتخابی به تایید وزارت کشور نرسیده و در19 آذر ماه وزارت کشور با ارسال نامه ای امین جاوید پورشهردار منتخب شورای شهر بروجرد را فاقد سوابق اجرایی لازم براساس موضوع بند ( د ) ماده یک آیین نامه اجرایی دانسته و اعلام کرده شرایط احراز تصدی شهرداری بروجرد را طبق مصوب سال 77 هات وزیران می باشد.

وی اظهارکرد: این دومین گزینه ای است که شورای پنجم برای پست شهرداری بروجرد به وزارت کشور معرفی می کند و شهردار منتخب قبلی نیزازسوی وزارت کشور به دلیل پر شدن سنوات و قرار گرفتن در آستانه بازنشستگی تایید نبود.

عضو پنجمین دوره شورای شهر بروجرد اضافه کرد: براساس قانون شهردار باید دارای مدرک مرتبط شهرسازی و امور شهری داشته باشد تا بتواند با بهره گیری از تجارب و دانش کافی شهررا در مسیر توسعه قرار دهد.
رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهربروجرد ادامه داد: انتظارمی رود شورای پنجم بتواند با وحدت و همدلی شهرداری توانمند را برای اداره امور شهر بروجرد برگزیند.

عضو هیات علمی و مدیرگروه برنامه ریزی شهری و منطقه ای دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد گفت: شهرستان بروجرد به لحاظ مو قعیت تاریخی، اجتماعی و فرهنگی درغرب کشورازجایگاه والا و برجسته ای برخورداربوده و باید تلاش شود تا این جایگاه همچنان باقی بماند.

علیرضا شیخ الاسلامی افزود: برخی مشکلات اقتصادی پیش آمده در بروجرد نشات گرفته ازمشکلات اقتصادی کلان کشورسیاست های اقتصادی دولت های گذشته وتحریم ها بوده و بخشی دیگر ناشی ازمشکلات محلی و بروکراسی سختگیرانه درشهروشهرداری بروجرد است که با همه شهرهای همجوارمتفاوت بوده براین اساس باید این موانع اداری برداشته شود تا سرمایه گذاربرای حضور در این شهر ازهمه لحاظ در امنیت به سربرد.
وی تاکید کرد: برخی نگاه های حزبی و سیاسی درتنوع مدیریت شهری بروجرد تاثیر گذار بوده و نیاز است برای پیمودن مسیر توسعه و پیشرفت به یک همگرایی وهم جناحی بودن دست یافته و تلاش شود به جای تعصبات خشک بهره گیری ازنیروهای بومی و یا غیر بومی نیروهایی درمدیریت شهری به کار گماشته شوند که دارای تخصص تجربه و توانمندی لازم و فکر خلاق در اداره شهر باشند.

عضو هیات علمی ومدیر گروه برنامه ریزی شهری و منطقه ای دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد با اشاره به ایجاد درآمد پایداردرشهرداری بیان کرد: درآمد شهرداری به اقتصادی شهری و روستایی مرتبط بوده و می توان با توسعه صنعت گردشگری، ایجاد کارگاه های کوچک و برند سازی در صنعت ورشو در راستای ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری گام برداشت.

شیخ الاسلامی افزود: صنعت ورشو در بروجرد مغفول مانده و شهرداری می تواند با سرمایه گذاری در این راستا این صنعت را به یک برند جهانی تبدیل کرده و زمینه جذب توریست و سرمایه گذار را فراهم و از این مسیر برای خود در آمد پایدار کسب کند.

وی نبود نیروی متخصص در شهرداری بروجرد، نبود انضباط مالی و تاکید برمهندسی ارزشی، توسعه زیرساخت ها ومبلمان شهری وجلوگیری ازانجام دوباره کاری در شهرداری می تواند راه توسعه اقتصادی را در شهرداری و اداره شهر هموار سازد.

عضو هیات علمی و مدیر گروه برنامه ریزی شهری و منطقه ای دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد تاکید کرد: شهرداری می تواند با بهره گیری از توانمندی ها و پتانسیل های دانشگاه آزاد برای شهرطرح جامع گردشگری داشته باشد و با برگزاری همایش ها و نشست های مختلف ضمن معرفی هرچه بهتر بروجرد در زمینه جذب سرمایه گذار تلاش نماید.
 
.....................
آمنه صارمی
آخرين بروز رساني ( ۲۰ دي ۱۳۹۶ )
دومین شهردار جدید بروجرد هم مورد تائید وزارت کشور قرار نگرفت
روزهای بروجرد- عضو شورای شهر بروجرد گفت: بر اساس‌ نامه وزارت کشور در تاریخ ۱۹ آذرماه به شورای شهر بروجرد مشخصاً اعلام‌شده سوابق اجرایی امیر جاویدپور شهردار منتخب بروجرد کافی نیست و وی نمی‌تواند شهردار این شهر باشد.

محمد پرهام در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت تائید شهردار منتخب شورای پنجم اظهار داشت: بر اساس‌نامه وزارت کشور در تاریخ 19 آذرماه به شورای شهر بروجرد مشخصاً اعلام‌شده سوابق اجرایی امیر جاویدپور شهردار منتخب بروجرد کافی نیست و وی نمی‌تواند شهردار این شهر باشد.

وی افزود: شهردار منتخب دوم 11 آذرماه طی نامه‌ای به وزارت کشور معرفی‌شده و این وزارتخانه هشت روز بعد اعلام کرده طبق قانون وی شرایط احراز پست شهرداری بروجرد را ندارد و اگر غیرازاین است سوابق مشخص‌شده را به این وزارتخانه ارسال کنند.

عضو شورای شهر بروجرد بیان کرد: با توجه به گذشت 22 روز از این تاریخ و عدم پاسخ به سوابق ارسال‌شده وی مورد تائید وزارت کشور قرار نگرفته است و قاطعانه می‌گویم وزارت کشور هیچ‌گاه مصالح و منافع عمومی شهر را فدای انتخاب اشتباه نمی‌کند و بعید می‌دانم وی را تائید صلاحیت کنند همان‌طور که نظر خود را در رابطه با شهردار قبلی تغییر ندادند.

وی با انتقاد از عدم بررسی سوابق اجرایی شهردار دوم در شورای شهر تصریح کرد: بدون طرح سوابق اجرایی وی مراحل اداری تنها با چند حکم مشاوره تحت عنوان سابقه اجرایی معرفی‌شده است و از ابتدا نیز کسی از سوابق اجرایی وی اطلاع دقیقی نداشته حتی بیشتر اعضای شورا رشته تحصیلی وی در دوران کارشناسی را نیز نمی‌دانستند.

پرهام تأکید کرد: روز رأی‌گیری به شورا اعلام شد به‌منظور احترام و حفظ انسجام شورا به این گزینه رأی می‌دهیم اما اکنون با وزارت کشور هم‌عقیده‌ایم و معتقدیم باید به سراغ فرد دیگری برویم که شرایط احراز این پست را داشته باشد.

وی بابیان اینکه هنوز هم برخی اعضای شورای شهر به دنبال معجزه‌ای در تائید این شهردار منتخب هستند، افزود: شهردار منتخب قبلی باسابقه 31 سال حکم بازنشستی‌اش رسیده و شهردار دوم نیز باسابقه کم نمی‌تواند شهردار این شهر باشد.

عضو شورای شهر بروجرد گفت: با تائید اعضای شورا مقرر شده نامه‌ای نوشته شود تا در اوایل هفته آینده تعدادی از اعضای شورای شهر برای استعلام حضوری مدارک ارسال‌شده به وزارت کشور مراجعه کنند تا مشخص شود این استاد و سوابق مورد تائید وزارت کشور قرارگرفته یا خیر که باید در این روند تسریع کرد تا زمان از دست نرود.

وی اظهار داشت: با توجه به بروکراسی اداری شهرداری بروجرد شهردار این شهر باید بسیار باتجربه و توانمند باشد تا شهرداری را با هفت ماه حقوق معوق و ساختار اداری بسیار عجیب بتواند جمع کند از سویی شورای شهر بروجرد از جهت مبارزه با فساد و رانت‌خواری از بهترین شوراهای کشور است اما متأسفانه در انتخاب شهردار و مسائل کلی تاکنون منفعلانه عمل کرده است.
آخرين بروز رساني ( ۲۰ دي ۱۳۹۶ )
طرح پارکبان وصله ناجور خیابان‌های بروجرد؛ توقف طرح خواسته شهروندان
روزهای بروجرد- اجرای طرح پارکبان در خیابان‌های هسته مرکزی شهر بروجردطرح پارکبان وصله ناجور خیابان‌های بروجرد؛ توقف طرح خواسته شهروندان با شکایت‌های فراوان شهروندان و با رأی اکثریت شورای شهر به دلیل اشکالات فراوان آن لغو شده اما کماکان در حالت اجرایی به سر می‌برد. به گزارش تسنیم، بافت هسته مرکزی بروجرد به دلیل قدمت آن در سال‌های اخیر با ترافیک سنگین در خیابان‌ها مواجه بوده به‌گونه‌ای که طرح‌های موقتی همچون یک‌طرفه کردن برخی خیابان‌ها و یا پارکومتر قلکی نیز نتوانست معضل ترافیک را در خیابان‌های کم‌عرض این شهر رفع کند. حالا دو سالی است که طرح پارکبان در خیابان‌های بروجرد برای ممانعت از پارک خودرو در خیابان‌های هسته مرکزی و به‌منظور کنترل ترافیک توسط پیمانکار بخش خصوصی اجراشده است.
آخرين بروز رساني ( ۰۵ بهمن ۱۳۹۶ )
مطالبات شورای شهر از شورای شهرستان بروجرد؛ از ساماندهی ورودی‌ها تا توقف ساخت‌وسازهای غیرمجاز
روزهای بروجرد- احیا صنایع‌دستی فراموش‌شده بروجرد، ساماندهی ورودی و خروجی‌های بروجرد، توقف ساخت‌وسازهای غیرمجاز، نظارت بر استاندارسازی مدارس روستایی و توسعه صنایع تبدیلی ازجمله خواسته‌های شورای شهر از شورای شهرستان بروجرد بود.

به گزارش تسنیم، شورای شهر بروجرد میزبان برخی اعضای شورای شهرستان بود تا در نشستی مشترک به بررسی مشکلات و موانع  موجود در نقطه تلاقی کاری این دو شورا پرداخته شود. گرچه ماهیت جلسه تنها ایراد سخنرانی اعضای هر دو شورا بود اما تعامل و همکاری دو شورا می‌تواند نتایج مثمر ثمری را در مدیریت شهری و در مجموعه شهرستان بروجرد به وجود آورد.

در این جلسه اشرف چگنی عضو شورای شهر بروجرد مشکل ورودی‌های شهر بروجرد و وضعیت نامناسب آن‌ها را یادآور شد و گفت: ساخت  سازهای غیرمجاز در روستاهای اطراف سبب تخریب محیط‌زیست و برهم زدن چهره روستاها شده که باید توسط شورای شهرستان این موضوعات پیگیری و ساماندهی شود.

وی بابیان اینکه بیشتر وقت شورا در ماه‌های اخیر مصروف موضوعات حقوقی کارکنان و پرداخت معوقات حقوقی و بیمه آن‌ها شده است، افزود: به‌این‌ترتیب شورای شهر دیگر وقتی برای رسیدگی به مسائل و موضوعات شهری ندارد و بنابراین تحولی هم در شهر صورت نمی‌گیرد و باید با تقسیم درست وظایف و ایجاد مشارکت و همکاری بیشتر مسائل شهری نیز حل شود.

محمد پرهام دیگر عضو شورای شهر بروجرد معضل موازی کاری در ادارات بروجرد و بی‌خبری مسئولان از کارهای انجام‌شده را یادآوری کرد و گفت: فرآیند کارهای ما عملاً خنثی کردن کارهای دیگران در جواب مختلف است و به این صورت کاری انجام نمی‌شود.

احیا صنایع‌دستی فراموش‌شده بروجرد

وی بیان کرد: درگذشته روستاها و شهر بروجرد تولیدکننده بوده‌اند اما امروز همه به مصرف‌کننده تبدیل‌شده‌اند و میزان تولیدات کاهش‌یافته است و به‌منظور کاهش مهاجرت‌ها از روستا به شهر باید توانمندی روستائیان همچون قالیبافی تقویت شود.

این عضو شورای شهر بروجرد بابیان اینکه قالیبافی بروجرد می‌تواند به‌عنوان یک برند معرفی شود، عنوان کرد: صنعت قالیبافی بروجرد امروز عملاً فعالیتی ندارد و روستائیان نیز از این زمینه مهم درآمدی ندارند که نیازمند توجه و توسعه بیشتر متولیان امر است تا با مهارت‌آموزی به روستائیان زمینه‌های این فعالیت فراموش‌شده دوباره فراهم‌شده و رونق گیرد.

وی بر لزوم مهارت‌آموزی به بانوان روستایی تأکید و تصریح کرد: شورای شهرستان باید درزمینهٔ آموزش و ترویج توانمندسازی زنان روستایی به‌منظور اضافه شدن آن‌ها به چرخه تولید با استفاده از بودجه‌های ملی اقدام کند.

آبیاری سبزی‌کاری‌های بروجرد با آب جداول شهر و فاضلاب‌های انسانی از دیگر انتقاداتی بود که پرهام خواستار رسیدگی به آن از سوی شورای شهرستان بروجرد شد.

ساماندهی ورودی و خروجی‌های بروجرد

محمدابراهیم بیاتی رئیس شورای شهر بروجرد نیز در این جلسه با اشاره به اختصاص 1000 تن قیر به بروجرد برای ساماندهی میادین ورودی و خروجی این شهر گفت: این محورها از میدان میوه و تره‌بار تا میدان امام و از قلعه حاتم تا میدان زائران کربلاست که در صورت دریافت این میزان قیر روکش آسفالت آن‌ها ترمیم و ساماندهی می‌شود.

وی افزود: علاوه بر این میزان قرار است سهمیه‌ای به میزان 260 تن قیر برای آسفالت سکونتگاه‌های غیررسمی شامل محلات علی‌آباد، اسلام‌آباد و اسدآباد و 60 تن دیگر نیز برای آسفالت معابر مسکن مهر اختصاص یابد.

رئیس شورای شهر بروجرد تصریح کرد: با توجه به اینکه مناطق ونایی و گلدشت از حوزه استحفاظی شهر خارج‌اند شورای شهرستان می‌تواند این مناطق را به مناطق گردشگری تبدیل کند که این امر از مطالبات جدی شهروندان به‌منظور جذب توریست است.

توقف ساخت‌وسازهای غیرمجاز در منطقه نظام‌آباد

وی خواستار توقف ساخت‌وسازهای غیرمجاز در منطقه نظام‌آباد توسط شورای شهرستان شد و افزود: باغات این مناطق به‌سرعت تخریب‌شده و تبدیل به ویلا و ساختمان‌هایی می‌شود که تنها استفاده شخصی دارند و جز تخریب رگ حیات شهر حاصلی ندارد.

بیاتی با اشاره به پتانسیل مطلوب پل قلعه حاتم برای جذب گردشگر عنوان کرد: این پل هنوز در محدوده شورای شهر نیامده و به بروجرد نپیوسته است و ظرفیت خوبی برای احیا و جذب گردشگر دارد چراکه پل آجری با طول 2700 متر در کشور منحصربه‌فرد است و شورای شهر برای ساماندهی این پل در کنار شورای شهرستان اعلام آمادگی می‌کند.

وی همچنین خواستار ورود شورای شهرستان به معضل تخلیه خودروهای فاضلاب کش در سبزی‌کاری‌های بروجرد شد و افزود: این مسئله با بهداشت و سلامت مردم در ارتباط است که باید شورای شهرستان با ورود خود به این موضوع متخلفان را جریمه کند.

رئیس شورای شهر بروجرد عنوان کرد: به‌منظور توسعه صنایع‌دستی پیشنهاد می‌شود یکی از روستاهای شهرستان بروجرد شناسایی و به‌عنوان پایلوت صنایع‌دستی به استان معرفی شود که صنایع‌دستی همچون قالیبافی از رده خارج نشود.

پیگیری بیمه زنان خانه‌دار روستایی، نظارت بر استاندارسازی مدارس روستایی و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی از دیگر خواسته‌های شورای شهر از شورای شهرستان بروجرد بود.
آخرين بروز رساني ( ۲۰ دي ۱۳۹۶ )
رویه ثبت آمار اشتغال در سامانه رصد نیازمند اصلاح است
روزهای بروجرد- معاون عمرانی فرمانداری بروجرد گفت: نحوه و چگونگی ثبت آمار اشتغال دستگاه‎های اجرایی در سامانه رصد نیازمند اصلاح بوده و رویه کنونی باید بهبود و ارتقاء یابد.

به گزارش فارس، محمد کیانی در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهار کرد: ثبت اشتغال‎های فصلی و موقت به عنوان بخشی از آمار اشتغالزایی یکی از عیوب سامانه رصد است که اصلاح آن آمار دقیق اشتغال دائمی را تعیین و مشخص می‎کند.

وی عنوان کرد: در حالی شغل‎های فصلی و موقت مانند فعالیت‎های پیمانکاری در سامانه رصد به عنوان بخشی از آمار اشتغال هر شهرستان لحاظ می‎شوند که نمی‎توان اینگونه مشاغل را اشتغال دائمی نامید.

معاون عمرانی فرمانداری بروجرد با اشاره به ایرادات وارده به نحوه ثبت آمارهای اشتغالزایی در سامانه رصد بیان کرد: پرداخت تسهیلات اشتغالزایی و شغل‎های موقت هر یک جزوی از آمار اشتغالزایی این سامانه محسوب می‎شوند.

کیانی ادامه داد: تفکیک مشاغل موقت از شغل‎های دائمی در این سامانه و اصلاح رویه فعلی موجب می‎شود که آمار شفاف، روشن و دقیقی از اشتغال‎ هر شهرستان در دست باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه تاکنون 70 درصدی سند تعهد اشتغال دستگاه‎های دولتی بروجرد محقق شده است، عنوان کرد: امید است که در فرصت باقیمانده کمتر از سه ماهه باقیمانده تا پایان سال همه سهم تعهد این شهرستان به طور 100درصدی تحقق یابد.

معاون عمرانی فرمانداری بروجرد با اشاره به اینکه برخی ادارات از میانگین شهرستانی تحقق سند توسعه اشتغال عقب‎تر هستند، تاکید کرد: طی روزهای اخیر جلسه‎ای برای این منظور و تسریع‎بخشیدن به روند تحقق تعهد اشتغال این ادارات برگزار می‎شود.

کیانی اظهار کرد: از سویی برخی از ادارات شهرستان بروجرد نیز تاکنون میزان اشتغال ایجاد شده را در سامانه رصد به ثبت نرسانده‎اند، به طور مثال اداره آموزش و پرورش به میزان کافی استخدامی داشته، حال آنکه تنها چند مورد آن را در این سامانه ثبت کرده است.

وی بیان کرد: در صورت ثبت همه آمارهای اشتغال ایجاد شده توسط دستگاه‎های اجرایی در این سامانه، میزان تحقق سند توسعه اشتغال بروجرد افزایش می‎یابد.

معاون عمرانی فرمانداری بروجرد همچنین از راستی‎آزمایی میزان سهم اشتغال محقق شده از مجموع تعهد هر یک از ادارات خبر داد و گفت: عمدتأ اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولی کار راستی‎آزمایی است.

کیانی خاطر نشان کرد: در این راستی‎آزمایی مشخص می‎شود که آیا تسهیلات اشتغالزایی پرداخت شده هر یک از دستگاه‎های اجرایی در محل خود هزینه شده‎اند.
آخرين بروز رساني ( ۲۰ دي ۱۳۹۶ )
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.