۳۰ مرداد ۱۳۹۶   ۰۷:۴۹    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
اخبار بروجرد
عامل برداشت غیرمجاز پول ازعابر بانک در بروجرد شناسایی و دستگیر شد
روزهای بروجرد- فرمانده انتظامی بروجرد گفت: سارق کارت عابربانک وعامل برداشت 81 میلیون ریالی ازحساب یکی ازشهروند بروجردی شناسایی ودستگیرشد.


سرهنگ علیرضا دلیری در گفت وگو با ایرنا افزود: با مراجعه یکی ازشهروندان به پلیس فتا مبنی بر برداشت غیرمجازازحساب بانکی موضوع به صورت ویژه دردستورکارگرفت که با تحقیقات به عمل آمده مشخص شد فردی با سرقت کارت عابربانک اقدام به خرید یک تن و 700 کیلو گرم برنج به مبلغ 81 میلیون ریال ازفروشگاهی در بروجرد کرده است.

وی اظهارکرد: با انجام کارهای اطلاعاتی فرد متهم شناسایی و دستگیرشده که دربازجویی های اولیه به جرم خود اعتراف کرد.

فرمانده انتظامی بروجرد اضافه کرد: متهم دستگیرشده با تشکیل پرونده تحویل مقامات قضایی شهرستان بروجرد شد.
آخرين بروز رساني ( ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ )
توقيف 114 وسيله نقليه متخلف در بروجرد
روزهای بروجرد- فرمانده انتظامي بروجرد از دستگيري 23 متخلف و توقيف 114 دستگاه وسيله نقليه فاقد مدارک و پلاک مخدوش طی چهار ماهه نخست سال جاري در اين شهرستان خبر داد.

به گزارش فارس، علیرضا دلیری در جمع خبرنگاران به اجرای طرح رتقاء امنیت اجتماعی در این شهرستان اشاره و اظهار کرد: ماموران یگان امداد بروجرد با اجرای این طرح در چندین مرحله طی چهار ماهه نخست سال جاری 114 دستگاه وسیله نقلیه متخلف را توقیف کردند.

وی افزود: ماموران با انجام اقدامات اطلاعاتی و شناسایی اماکن آلوده توانستند 23 سارق، مزاحم خیابانی، فروشنده مواد مخدر و معتاد پر خطر را دستگیر و 60 دستگاه خودرو و 54 موتورسیکلت فاقد مدارک و پلاک مخدوش را توقیف کنند.  

فرمانده انتظامی بروجرد گفت : ماموران پلیس طی این مدت مقادیری مواد مخدر را نیز کشف کردند.
آخرين بروز رساني ( ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ )
پلمپ خط تولید دستمال کاغذی با نشان جعلی استاندارد دربروجرد
روزهای بروجرد- رئیس اداره استاندارد شهرستان بروجرد گفت: خط تولید انواع دستمال کاغذی ماه گل با نشان جعلی استاندارد درشهرستان بروجرد شناسایی و پلمپ شد.

عنایت شرفی در گفت وگو با ایرنا افزود: درراستای اجرای طرح نظارت برواحدهای تولیدی و مراکز عرضه و توزیع شهرستان یک واحد تولیدی بسته بندی وسلولزی با مشخصات غیرواقعی وعلامت جعلی استاندارد که درمحل پارکینگ یک واحد مسکونی در بروجرد اقدام به فعالیت می کرد شناسایی وپلمپ شد.

وی اظهار کرد: درراستای طرح جامع اجرای هماهنگ استاندارد( طاها) توسط این اداره ازابتدای سال جاری تاکنون تعداد یک هزارو 259مورد بازرسی از سطح بازاربروجرد انجام شده که دراین راستا 124مورد مغایرت مشاهده گردید و اقدامات قانونی از جمله معرفی به دستگاه قضایی، توقیف وجمع آوری محصولات برروی آنها صورت گرفته است.

شرفی ازانجام بیش از 300مورد بازرسی و نمونه برداری ازواحدهای تولیدی شهرستان خبرداد وگفت: این اقدامات درراستای حفظ ایمنی وارتقای سلامت عمومی بوده و این اداره همواره سعی برانجام درست و دقیق نظارت های خود دارد.
آخرين بروز رساني ( ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ )
فرماندار بروجرد: در سایت مسکن مهر فضای فرهنگی ایجاد نشده است
روزهای بروجرد- فرماندار بروجرد گفت: در مسکن مهر بروجرد هیچ فضای فرهنگی وجود ندارد و لازم است تا به این موضوع رسیدگی شود.

به گزارش فارس، علی کورانی‌فر در جلسه شورای مسکن لرستان، با اشاره به اینکه بخشی از واحدهای مسکن مهر تکمیل شده است، عنوان کرد: بخش دیگری از این واحدها به یک منبع درآمدی برای اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها تبدیل شده است.

وی افزود: این مجتمع‌ها تمایل‌ ندارند به بهره‌برداری برسند چراکه از آن‌ها کسب درآمد می‌کنند و این در حالی است که در واقع فشار زیادی به این دلیل بر قشر آسیب‌پذیر وارد می‌شود.

فرماندار بروجرد با بیان اینکه مسکن‌ مهرهای استان ایرادات زیادی دارند، تصریح کرد: این ایرادات علاوه بر مشکلات محتوایی، به سبب استفاده از مصالحی که برای ساخت آن‌ها استفاده شده، ممکن است در آینده نیازمند تخریب باشند.

کورانی‌فر گفت: تعدادی از اتحادیه‌ها و تعاونی‌های مربوط برای خود هزینه و دریافت تعریف کرده و عضوی که هزینه و دریافت نداشته باشد، اخراج و یا سلب عضویت می‌کنند.

وی افزود: از مسوولان درخواست داریم که تا پایان سال تمام این مشکلات حل شود.

این مسوول در ادامه یادآور شد: در مسکن مهر بروجرد هیچ فضای فرهنگی ایجاد نشده و  اداره راه و شهرسازی در صورت توانایی این فضا را بسازد و یا در این زمینه همکاری کند.
آخرين بروز رساني ( ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ )
یکه‌تازی آروین گودرزی در لیگ برتر دوچرخه سواری جاده آروین گودرزی
روزهای بروجرد- آروین گودرزی پس از ماده استقامت جاده، عنوان نخست ماده تایم تریل لیگ برتر دوچرخه سواری را هم به دست آورد.

به گزارش ایسنا، در دومین روز از مرحله نخست لیگ برتر دوچرخه سواری جاده، رکابزنان در ماده تایم تریل به رقابت پرداختند که عنوان نخست را یک رکاب‌زن المپیکی به دست آورد.

در رقابت ۱۸ رکابزن در بروجرد، آروین گودرزی رکاب‌زن المپیکی تیم پیشگامان توانست قهرمان تایم تریل لیگ برتر دوچرخه سواری شود.

 سعید صفرزاده و میرصمد پورسیدی هر دو از تیم شهرداری تبریز به ترتیب در رده‌های دوم و سوم ماده تایم تریل قرار گرفتند.

 گودرزی دیروز (شنبه) در ماده استقامت جاده هم اول شده بود و قادر میزبانی از شهرداری تبریز و بهنام ملکی از عقاب نیروی هوایی به ترتیب دوم  و سوم شده بودند.
آخرين بروز رساني ( ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ )
احداث سد آبسرده بروجرد چالش های آینده آب شرب شهرستان را برطرف می کند
روزهای بروجرد- استاندارلرستان گفت: احداث سد ابسرده بروجرد چالش های آینده برای تامین آب شرب مردم شهرستان را برطرف خواهد کرد.

به گزارش ایرنا هوشنگ بازوند بامداد روزجمعه دربازدید شبانه ازطرح احداث سد آبسرده بروجرد اظهارکرد: سد آبسرده بروجرد یک طرح زیر بنایی برای توسعه و پیشرفت این شهرستان محسوب می شود.

وی هدف بازدید از شیفت شب طرح آبسرده بروجرد را ایجاد انگیزه برای مشاور وپیمانکارعنوان کرد و افزود: سد آبسرده درحوزه کشاورزی و گردشگری نیز تاثیربه سزایی خواهد داشت و ظرفیت وپتانسیل خوبی برای این حوزه ایجاد می کند.

استاندار لرستان بیان کرد: طرح احداث سد آبسرده به عنوان یکی از اولویت های مهم استان و بروجرد باید مورد توجه ۲نماینده شهرستان قرار بگیرد.

بازوند اضافه کرد: پیمانکارمشخص شده سابقه خوبی درحوزه سد سازی دارد و این موضوع می تواند به پیشرفت طرح احداث سد آبسرده بروجرد کمک کند.

وی ادامه داد: فرمانداری بروجرد باید به صورت ویژه مشکل تملک اراضی سد آبسرده بروجرد را حل کند تا مشکلات تکرار شده در سد های دیگر استان را در بروجرد نداشته باشیم.

استاندارلرستان با اشاره به اینکه سد آبسرده از طرح های مهم عمرانی لرستان است گفت: سد بختیاری و آزاد راه خرم آباد - کرمانشاه از دیگر طرح های دارای اولویت سال جاری هستند.

بازوند افزود: عملیات اجرایی بیمارستان آیت الله بروجردی پایان یافته و تجهیزات آن نیزدر حال نصب است که این مهم نیزبه زودی به اتمام می رسد.

وی بیان کرد: بیمارستان آیت الله بروجردی درهفته دولت توسط وزیربهداشت افتتاح خواهد شد.

استاندار لرستان اظهارکرد: پیگیرایجاد منطقه ویژه اقتصادی بروجرد نیزهستیم زیرا احداث این مهم باعث اشتغال و رونق اقتصادی استان و بروجرد می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان گفت: سد آبسرده بروجرد از نوع خاکی تک قوسی با هسته رسی و طول تاج ۴۵۷ متراست.

رضا میرزایی افزود: حجم مخزن این سد ۶۰/۸میلیون مترمکعب است.

به گفته وی هدف ازاحداث این سد کنترل جریان های سطحی در محدوده طرح و ذخیره آب جهت توسعه آبیاری اراضی پایین دست به وسعت هشت هزار و ۴۰۰ هکتار و تولید انرژی برق آبی به میزان ۶ مگاوات است.

به گزارش خبرنگار ایرنا استاندارلرستان به همراه فرماندار بروجرد و برخی از مسئولان استانی وشهرستانی بامداد امروز جمعه ازطرح سد آبسرده بروجرد بازدید کردند.

سد مخزنی آبسرده در استان لرستان ودر 16 کیلومتری شهرستان بروجرد در محور ارتباطی بیرانشهر به بروجرد در حال احداث است.

عملیات احداث این سد سال88 آغاز شده وتاکنون نیزحدود 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
آخرين بروز رساني ( ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ )
رشد و توسعه بروجرد نیازمند حرکت جهادی و کار کارشناسی
روزهای بروجرد- کاروان توسعه و پیشرفت بروجرد را دردهه 80 به شهری پیش رو درهمه عرصه ها تبدیل کرده بود که دیری نپایید که این سرعت این حرکت رو به جلوکاسته شد به طوری که امروزبا گذشت یک دهه این شهرستان درمیان علت ومعلول های بازماندن از توسعه وپیشرفت غرق شده است.

رشد و توسعه بروجرد نیازمند حرکت جهادی و کار کارشناسی
به گزارش ایرنا، به دروازه استان از شمال و بروجرد به عنوان بزرگترین شهرستان لرستان نزدیک می شوید هیچ جاذبه ونمادی که نشان دهد این شهرزمانی نماد توسعه و پیشرفت بوده دیده نمی شود.
امروزه بروجرد را با معابر و خیابان هایی غرق درپستی وبلندی، بدون مبلمان والمان های زیبای شهرنشینی خواهید دید.

دردهه 90نه تنها اقدامی در راستای ارتقای مبلمان شهری، زیبا سازی والمان های بروجرد نشد بلکه وضع موجود به دست آمده درسال های پیش از آن به راحتی از بین رفت.

متاسفانه این شهرستان به رغم افزایش جمعیت وگستردگی بافت شهری و برخورداربودن ازنیروی انسانی کارآمد ومتخصص و همچنین امکانات و تجهیزات آنگونه که باید توسعه نیافته واین عدم پیشرفت منجربه فراهم شدن بسترمهاجرت برای بسیاری ازشهروندان بروجردی شده است.

این شهرستان دارای جاذبه های توریستی و گردشگری طبیعی، معنوی و انسانی بسیاری است که متاسفانه به صورت مناسب و مطلوب معرفی وساماندهی نشده اند.

درسرشماری 1390 مرکزآمار ایران جمعیت بروجرد 337هزارو 631 تن اعلام شد و در رتبه سی وهفتمین شهرستان بزرگ کشور قرار گرفت.

بیشترشهروندان بروجردعلت عدم این توسعه یافتگی بروجرد را سومدیریت برخی مدیران وتنگ نظری های مسئولان درتامین اعتبارات می دانند برخی دیگر از شهروندان نیز براین باورند که دربروجرد موضوعات فرهنگی و اجتماعی و حتی مسایل شهری تحت الشعاع مسایل حزبی و جناحی قرار گرفته و آنچه موجب عقب گرد این شهرستان شده تداخل سیاست درتوسعه وپیشرفت شهری است.

گلایه مردم این شهرستان از نحوه عملکرد نمایندگان ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی، ضعیف عمل کردن شورای اسلامی شهردراداره امور شهری از دیگرعواملی هستند که درعقب گرد وعدم توسعه یافتگی بروجرد تاثیرمستقیمی داشته است.
بیشترشهروندان بروجردی براین باورند که اداره یک شهروتوجه به مبلمان شهری، رفع مشکلات ونیازهای آن شهرداری شجاع، توانمند و کارآمد را می خواهد.

شهرداری که خود را در بازی های سیاسی و جناحی دخیل نکرده و تنها هدف او توسعه شهر و ایجاد رفاه نسبی برای مردم باشد.

شهروندان بروجردی براین باورند ایجاد منطقه ویژه اقتصادی، احداث کارخانه سیلیس، عدم رونق صنعت گردشگری و بی توجهی به جاذبه های تاریخی و مذهبی و طبیعی بروجرد و راکد ماندن چرخ اقتصاد بروجرد با تعطیلی بسیاری از واحدهای صنعتی و سنگبری ها ونیز وجود مشکلات مالی دربرخی از واحدهای صنعتی بزرگ و تاخیر در پرداخت حقوق کارگران این واحدها جزیی از مشکلاتی هستند که راه توسعه یافتگی بروجرد را سد کرده است.

یک شهروند بروجردی بیان کرد: انتظارمی رفت بروجرد با برخورداربودن از2 نماینده در مجلس شورای اسلامی و دارا بودن فرمانداری ویژه ازنظرزیرساخت ها شهرستان های توسعه یافته بهره مند شود و با آمدن ریل قطار، ایجاد باند فرودگاه، برخورداری ازسد وذخیره سازی آب و توسعه بخش کشاورزی درمسیر توسعه و پیشرفت روزافزون قرار گیرد.

شهرام صفایی افزود: متاسفانه با وجود این پتانسیل ها نه تنها زیرساخت های این شهرستان رشد و توسعه نیافته بلکه ازنظرامکاناتی مانند خدمات درمانی، آموزشی، رفاهی برغم اقدامات انجام شده بازهم درتنگنا به سرمی برد.

وی ادامه داد: شهروندان بروجردی با داشتن فرمانداری ویژه به خود می بالند اماحقیقت آن است که این شهرستان با برخوردار بودن از 2 کرسی نمایندگی درمجلس شورای اسلامی همچنان درمحرومیت و توسعه نیافتگی غرق شده است.

این شهروند بروجردی اضافه کرد: قرار گرفتن بروجرد در دروازه استان لرستان و قرار گرفتن درجاده ترانزیتی غرب و شمال به جنوب کشور، وجود 400 واحد صنعتی، یرخوردار بودن از 11 سراب پرآب و 68 هزارهکتار اراضی کشاورزی و باغات مستعد همه عواملی است که اگر خوب به کارآیند توسعه نیافتگی از این شهر رخت برمی بندد.

معاون استاندار لرستان وفرماندار ویژه بروجرد گفت: امسال اعتبار ایجاد وتوسعه زیرساخت های تولید واشتغال بروجرد را 10 هزارو 500 میلیارد ریال است که معادل 27درصد سهم سرمایه گذاری استان خواهد بود و بخش های کشاورزی، صنعت و معدن بیشترین حجم ازاین اعتباررا به خود اختصاص داده اند.

علی کورانی فرافزود: سهم اشتغال شهرستان بروجرد درسال 96 ازسه هزارو 341 شغل به چهارهزار شغل افزایش یافته است.

وی بیان کرد:هریک از پتانسیل‎ها این شهرستان همچون بناهای تاریخی، گردشگری، صنایع دستی، گیاهان دارویی، بخش کشاورزی، صنعتی و فناوری می‎تواند محور توسعه و پیشرفت باشد.

فرمانداربروجرد با اشاره به ظرفیت شرکت‎های دانش‎بنیان شهرستان بروجرد به عنوان محوریت توسعه و پیشرفت اضافه کرد: باید ازهمه ظرفیت‎های موجود در جهت رفع مشکلات اقتصادی استفاده شود.

کورانی فرادامه داد: مسائل و مشکلات لرستان و به تبع آن شهرستان بروجرد به گونه‎ای است که هراندازه ازاین مشکلات کاسته شود، دیده نمی‎شود.

کورانی‎فربا اشاره به بهره برداری ازبیمارستان آیِت الله بروجردی درهفته دولت سال جاری وهمچنین آغاز عملیات احداث سد آبسرده افزود: باید ازهمه پتانسیل ها و ظرفیت های موجود سطح شهرستان در راستای توسعه و پیشرفت استفاده نمود واین مهم با حمایت بخش خصوصی محقق خواهد شد.

معاون استاندار لرستان گفت: وضعیت شهربروجرد از نظر فضا ومبلمان شهری مطلوب ومناسب نبوده و نیاز به نسخه شفا بخش سریع دارد.

به گفته کورانی فرلازمه مدیریت خوب شهری یک جراحی است که باید در بدنه شهرداری بروجرد صورت بگیرد.

وی اظهار کرد: شهرداری بروجرد ازحجم بالای نیروی انسانی برخوردار بوده براین اساس هرکدام از اعضای جدید شورای شهرباید یک شهردار باشند و شبانه روزکارکنند.

وی بیان کرد: شوراها از ظرفیت فرمانداری، نمایندگان مجلس و رسانه ها برای پیشرفت و توسعه مبلمان شهری استفاده کنند.

کورانی فر با اشاره به اینکه بروجرد نیاز به یک شهرداربا سابقه در مدیریت امور شهری وشهرداری ها گفت: اعضای منتخب شورای پنجم بروجرد درانتخاب شهرداربه گرایش حزبی وسیاسی توجه نکنند.

وی اظهار کرد: وجود اختلاف و تفرقه دربدنه شورای شهرکارآمدی این پارلمان محلی را کاهش می دهد براین اساس اعضای منتخب دوره پنجم شورای شهرباید از این مهم جلوگیری کنند.

شهرداراسبق بروجرد گفت: یکی ازعوامل موانع پیشرفت وعدم توسعه یافتگی بروجرد دردهه گذشته عدم سرمایه گذاری در بخش اقتصاد شهری بوده است.

حمیدرضا صارمی اظهارکرد: زمانی40 درصد صنایع استان درشهرستان بروجرد بود که به دلیل کاهش سرمایه گذاری دربخش تولید اکنون به حدود 20درصد رسیده واین امرموجب شد تا تولید نتواند اشتغال ایجاد نماید و بسیاری از واحدهای صنعتی و کارخانه ها تعطیل شدند.

وی افزود: ناکارآمدی سیستم شهرداری و شورای شهردرپاسخ به مسایل شهری مانند کیفیت خدمات شهری، رفع موانع رشد شهری درارتقای شاخص های شهری یکی دیگرازعلل و موانع پیشرفت شهر بروجرد است که درانتخابات دور پنجم شوراها مردم با انتخاب خود ونه گفتن به 90درصد اعضای شورای قبل نشان دادند که به شدت ازعملکرد شورای شهر گذشته ناراضی هستند.

مدیرکل اسبق دفترعمران و توسعه شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: شوراهای قبل پرسنل شهرداری را به یک هزارو 500تن افزایش دادند وعملا ماهانه 20میلیارد ریال هزینه را به شهرداری تحمیل کردند که تزریق این میزان اعتبار می توانست کمک قابل توجهی به رشد شاخص توسعه و پیشرفت دراین شهرستان نماید.

صارمی یکی دیگرازموانع توسعه بروجرد را ساختارهای بخش اداری شهرداری جهت تشکیل و صدور پروانه بهره برداری وفعالیت به عنوان یکی از متغیرهای توسعه یافته عنوان کرد وافزود: صدوریک پروانه در بروجرد 7تا 9ماهه طول می کشد و در بسیاری ازموارد اخذعوارض ومالیات موجب عدم رقبت برای سرمایه گذاری در این شهرستان می شود.

استاد دانشگاه تربیت مدرس تاکید کرد: یکی از وظایف شوراها انتخاب شهرداربوده و صراحت قانونی دارد که رشته تحصیلی شهردار باید مرتبط با امور شهر باشد.
 
صارمی ادامه داد: مدرک شهردار پیشین با امور شهری مرتبط نبوده و توان بهره گیری ازعلوم شهری را نداشت و شهر را به شیوه سنتی اداره می کرد.

وی اظهار کرد: افزایش نیروها سه برابرچارت سازمانی وجذب نیرو بدون ارتباط با نیاز شهرداری راعملا پایگاه نیروهای وابسته به شورا یا مدیران ارشد شهرداری تبدیل کرد.

مدیر کل اسبق دفترعمران و توسعه شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور افزود: درمدیریت قبل شهرداری بروجرد گران اداره می شد و دربحث پروژه های عمرانی وخدماتی شهری اگرکاری را با 100میلیون ریال قابل انجام بوده با 400 میلیون ریال انجام می دادند.

صارمی تاکید کرد: اختلاف در شورای شهر موجب شد کارآمدی لازم در فرآیند شهرداری را نداشته و تصمیماتی گرفته می شد که به دلیل اختلاف به نتیجه نمی رسید.

شهردارسابق بروجرد گفت: در اقتصاد شهری، شهرداری نهادی است که باید بخش زیادی از منابع و در آمد تامین می کرد وعملا شهرداردر کسب درآمدی طرح های بزرگ قوانین لازم را رعایت نمی کرد واین مهم موجب می شد تا شهرداری متضرر شود.
صارمی ادامه داد: شهرداران بروجرد در سال های گذشته توانسته اند منابع درآمد پایدارجدیدی کسب کنند.

استاندا دانشگاه تربیت مدرس گفت: تاخیردربهره برداری ازطرح های نیمه کاره، وجود یک هزار و 700 کلاس درس تخریبی، نبود تصفیه خانه آب و فاضلاب، نبود صنایع تبدیلی، نبود کارگاه های تولیدی، گره های کورترافیکی و وجود هزاران جوان جویای کارازدیگر عواملی است که توسعه نیافتگی بروجرد ریشه درآنها دارد.

استاد دانشگاه وجامعه شناس افزود: برخی اقدامات غیرکارشناسانه دربروجرد و ارائه طرح های عمرانی غیراصولی وعدم تسریع دربهره برداری این طرح ها موجب شده تا این شهردربن بست توسعه وپیشرفت قراربگیرد وبسیاری ازشهرهای اطراف بروجرد که روزگاری ازشهر الگو می گرفتند اکنون درهمه زمینه ها گوی سبقت را ربوده اند.

محمد پرهام اظهارکرد: شهربروجرد در ادوار گذشته به دلیل عملکرد ضعیف شوراها با مشکلات و چالش های جدی مواجه شده که این معضلات موجب عدم توسعه یافتگی آن شده است.

منتخب شورای شهر پنجم بیان کرد: با روی کارآمدن شورای شهرپنجم تلاش خواهد شد تا ساختار اداری، نیروی انسانی تغییروشورای اسلامی شهر به جایگاه واقعی خود برگردانده شود و راه رشد و توسعه شهردرپیش گرفته شود.

پرهام اضافه کرد: شورای پنجم دربروجرد تلاش خواهد کرد بعد ازانتخاب شهردار و کابینه آن درامور شهرداری دخالت نکرده و فقط در حیطه وظایف و اختیارات خود برهمه ارکان شهرداری و امور شهری نظارت نماید.

این استاد دانشگاه و جامعه شناس بروجردی گفت: شهردارباید معاونان، مسئولان و مدیران سازمان های تابع را انتخاب و به شورا معرفی نماید ورای اعتماد شورا را برای انتخاب این افراد با ویژگی های مدیریتی وتخصصی کسب کند.

وی تاکید کرد: معاونان شهردار و مسئولان سازمانها برای کسب رای اعتماد از سوی شورای شهر باید برنامه عملیاتی ارائه داده و ازطرح ها وبرنامه های مطرح شده خود درصحن علنی شورا دفاع کنند.

پرهام گفت:حقیقت این است که روش مهندسی کوتاه مدت در سطح مدیریت و خلقیات نامحسوس و مضر انباشته شده در حوزه های مختلف و فریاد بروجرد استان باید گردد بدون هیچ پشتوانه زیربنایی نه تنها ما را به توسعه یافتگی نخواهند رساند بلکه زمینه عقب گرد را فراهم می کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری بروجرد افزود: درشهرستان بروجرد 33بنای تاریخی ثبت شده وجود دارد و تاکنون 50 بنای دیگرنیزشناسایی شده است.

حجت الله یاراحمدی با اشاره به وجود280هکتاربافت فرسوده درشهرستان بروجرد بیان کرد: دراین بافت ها83 بنای شاخص وجود دارد وبرای احیا بافت های فرسوده هیات راهبردی نیازاست.
 
................
گزارش: آمنه صارمی
آخرين بروز رساني ( ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ )
هُتلی که ورزشی نیست!
روزهای بروجرد- پروژه هتل ورزش شهرستان بروجرد سال 88 کلنگ‌زنی شده ولی نه تنها خبری از تکمیل آن نیست، بلکه در بلاتکلیفی به سر می‌برد.

به گزارش ایسنا، این پروژه حدود چهار سال تعطیل بوده و به علت نبود اعتبار، مسئولان تصمیم گرفته‌اند آن را به بخش خصوصی واگذار کنند اما این امر نیز میسر نشده است.

محمود ترابی رئیس اداره ورزش و جوانان بروجرد درباره آخرین وضعیت پروژه هتل ورزش به ایسنا گفت: چندین بار آگهی واگذاری این پروژه به بخش خصوصی در نشریات چاپ شده اما هنوز بنا به دلایلی واگذار نشده است.

وی ادامه داد: پروژه 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بنا شده پروژه‌هایی با زیر 50 درصد پیشرفت به بخش خصوصی واگذار شود اما با توجه به شرایط پروژه هتل ورزش قرار است با مشارکت بخش خصوصی تکمیل شود.

ترابی یادآور شد: با چندین خیر ورزشی که اتفاقاً پیمانکار هم هستند برای تکمیل پروژه صحبت کرده‌ایم که می‌گفتند با 500 تا 600 میلیون تومان می توان آن را به بهره‌برداری رساند و این در حالیست که برخی پیمانکاران برای تکمیل آن بیش از یک میلیارد تومان درخواست کرده‌اند.

رئیس اداره ورزش و جوانان بروجرد تأکید کرد: یکی از نیازهای ما خوابگاه بوده و تکمیل این پروژه(خوابگاه و سلف سرویس) برای ما از نان شب واجب‌تر است. اگر ما خوابگاه داشته باشیم می‌توانیم هر سال چندین رقابت مهم را میزبانی کنیم اما در حال حاضر باید از خوابگاه‌های دیگر استفاده کنیم که هزینه‌بر است.
آخرين بروز رساني ( ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ )
اتمام حجت با اعضای شورای شهر بروجرد/ "تعامل" تنها راه باقی مانده!
روزهای بروجرد- یکم شهریورماه آغاز رسمی شوراهای شهر و روستا دوره پنجم در کشور اعلام شده است.

در نخستین جلسه شورای شهر به طور طبیعی اعضای هیئت رئیسه و روسای کمیسیون‌های مربوطه انتخاب و شهردار جدید بروجرد به شهروندان معرفی خواهد شد.

اما این اتفاق یک "اگر" بزرگ دارد و آن این است که " شورای شهر پنجم بروجرد تشکیل شود" !

آنچه که تقریبا می‌توان اکنون به آن اشاره کرد تقسیم شورای شهر بروجرد به دو گروه اکثریت و اقلیت است. البته اکثریت شورای شهر بروجرد بسیار شکننده است و با تغییر موضع یک نفر جای اکثریت و اقلیت نیز عوض خواهد شد! با این وجود شاید لازم است نکاتی را به طور صریح و رک با اعضای شورای شهر در میان گذاشت تا حجت بر آنان تمام شود:

  1.  اینکه برخی از اعضای شورای شهر با لابی گری توانسته اند اکثریت شکننده شورا را بدست بیاورند چیز عجیبی نیست اما باید بدین نکته التفات داشته باشند که نباید انتظار داشت دیگران شعارهای آرمانگرایانه و انقلابی آنان را براحتی باور کنند ضمن آنکه باید تبعات این لابی گری را بر عهده بگیرند...
  2.  اقلیتی که در شورا وجود دارد اقلیتی قوی و دارای پایگاه اجتماعی منسجم و پیگیر است. طبیعی است که آنان نیز باید پاسخگوی پایگاه اجتماعی خود باشند و اگر نتوانند تاثیر گذاری مثبتی در شورا داشته باشند منطقی به نظر می رسد که از ابزار خود برای نشان دادن اعتراض به رویه یکسویه "اکثریت شکننده" استفاده کنند.
  3.  علی رغم پیش بینی برخی که اختلافات سیاسی را پاشنه آشیل شورای شهر پنجم بروجرد می دانستند اما واقعیت این است که اختلافات بوجود آمده به هیچ عنوان رنگ و بوی سیاسی ندارد توضیح آنکه متاسفانه در سال های گذشته دو باند مافیایی در شهرداری بروجرد رشد کرده‌اند که هر دو رقیب یکدیگر برای چیدمان نیروهای خود در شهرداری و استفاده از رانت های آن است .

 متاسفانه عملکرد ناخواسته برخی اعضای پاکدست راه یافته به شورای شهر پنجم موجب تقویت یکی از این باندهای مافیایی در شهرداری شده است.

 توصیه برادرانه به این بزرگواران هوشیاری در برابر کسانی است که مسبب بوجود آمدن این وضعیت اسفبار و سیاه شهرداری بروجرد در طی این سالیان طولانی است.

  •  خوشبختانه در مورد ریاست شورا می توان به اجماع کامل رسید که این خود نشانه ای دیگر از نگاه غیر سیاسی در شورای شهر پنجم است منتها در مورد برخی از کمیسیون های حساس همانند کمیسیون ماده 100 ، کمیسیون عمرانی و... این نگرانی وجود دارد که برخی انتخاب ها به تقویت باندهای مافیایی در شهرداری بروجرد بیانجامد.

 واقعیت این است که تعدادی از اعضای شورای شهر پنجم به نحوی در شهرداری بروجرد ذی نفع هستند و عاقلانه و منطقی این است که این افراد نقشی در کمیسیون های حساس  نداشته باشند. در این مورد مشکل اگرچه سیاسی نیست اما راه حل سیاسی دارد که امیدواریم اعضای شورای شهر بدان دست یابند...

  •  در مورد انتخاب شهردار نیز آنچه که از افکار عمومی برداشت می شود انتظار برای یک تحول بزرگ و هدفمند در مدیریت شهرداری بروجرد است بدون شک رای هماهنگ 9 عضو شورای شهر به شهرداری متخصص، پاکدست و خلاق که توانایی جذب سرمایه گذار را داشته باشد آرزوی مردم مظلوم این شهر است اگرچه شهردار می تواند با 5 رای هم انتخاب شود اما شهرداری که با 5 رای انتخاب شود به طور قطع برای شورای شهر ارزش و جایگاه شایسته را قائل نخواهد بود چرا که برکناری وی کاری بسیار دشوار و طاقت فرسا خواهد بود-برای برکناری شهردار به 6 رای نیاز است- بنابراین اجماع کامل برای انتخاب شهردار ضروری و حیاتی است.

  •  و اما نکته آخر: شورا یک کار جمعی و مشورتی است برنامه ریزی برای حذف اقلیت قدرتمند از روند شورای شهر می تواند تبعات بسیار بدی داشته باشد. اقلیت قدرتمند اگر به این نتیجه برسد که به صورت هدفمند در حال کنار گذاشتن است از ابزار قانونی خود استفاده خواهد کرد روالی ساری و جاری در همه پارلمان‌های ملی و محلی دنیا. اقلیتی که قدرتمند باشد و تعداد بالایی داشته باشد براحتی می تواند کار شورای شهر بروجرد را در همان نطفه پایان دهد و چنین شورایی را چهار سال سوهان روح مردم نکند.

 بدون شک دلسوزان بروجرد همه در آرزوی تعامل افراد راه یافته به شورای شهر بروجرد هستند بویژه افراد پاکدستی که در هر دو لیست منصوب به دوجناح سیاسی وجود دارند.
آخرين بروز رساني ( ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ )
استقرار هیأت بازرسی در شهرداری بروجرد
روزهای بروجرد- هیأت بازرسی اداره کل بازرسی استان لرستان از تاریخ 21 مرداد به مدت یکماه در شهرداری بروجرد مستقر است.

چنانچه کارکنان و شهروندان محترم در خصوص عملکرد و اقدامات این دستگاه اجرایی شکایت یا اعلاماتی دارند می‌توانند به هیأت بازرسی مستقر مراجعه و یا با شماره تلفن گویای 136 تماس بگیرند.

همچنین سامانه رسیدگی به شکایات سازمان بازرسی کل کشور به‌ نشانی اینترنتیhttp://shekayat.bazresi.ir آماده دریافت شکایات و اعلامات شهروندان محترم در این زمینه است.
آخرين بروز رساني ( ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ )
بازگشت به کار 75 درصد کارکنان نساجی بروجرد تا پایان مرداد
روزهای بروجرد- مدیر کارخانه‌ نساجی بروجرد گفت: 75 درصد نیروها تا آخر مرداد بازگشت به کار می‌شوند.

به گزارش ایسنا، 29 اسفند 94 تعداد 483 کارگر نساجی با سابقه‌های مختلف کاری لغو قرارداد شدند که در آن زمان مسئولان امر وعده دادند که بازگشت به کار خواهند شد که به نظر می رسد این مهم بعد از یک‌سال و پنج ماه محقق شده و کارگران در حال بازگشت به کار هستند.

امید اعلایی، مدیر کارخانه نساجی بروجرد در گفت‎وگو با ایسنا با اشاره به بازگشت به کارگران اخراج شده، اظهار کرد: تاکنون تعدادی از این کارگران بازگشت به کار شده‌اند که تا پایان ماه جاری 100 نفر دیگر از آنها بازگشت به کار می‎شوند.

وی افزود: با توجه به برنامه ریزی‎های صورت گرفته 75 درصد نیروها تا آخرماه جاری بازگشت به کار می‌شوند و مشغول به کار خواهند شد.

مدیر کارخانجات نساجی بروجرد تصریح کرد: تاکنون برای خریداری ماشین‌آلات جدید بالغ بر 20 میلیارد تومان از منابع مالی هزینه شده است.

اعلایی اضافه کرد: در حال حاضر روزانه 40 هزارمتر پارچه در این کارخانه تولید می‌شود که با بازگشت به کار این نیروها پیش‌بینی می‌شود به 60 هزار متر در روز برسد.
آخرين بروز رساني ( ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ )
مرمت دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد 5 میلیارد تومان نیاز دارد
روزهای بروجرد- رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: مرمت دبیرستان امام خمینی(ره) 5 میلیارد تومان نیاز دارد.

حجت‌الله یارمحمدی در گفت‎وگو با ایسنا اظهار کرد: دبیرستان امام خمینی(ره) فضای گذر از آموزش سنتی به سمت نوین است. برای مرمت کامل دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد هزینه‎ای بالغ بر 5 میلیارد تومان نیاز بوده اما فقط برای سقف آن 600 میلیون نیاز است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد تصریح کرد: این اثر ثبت آثار ملی شده و مرمت‌های در آن صورت گرفته است.

یارمحمدی اضافه کرد: دبیرستان امام خمینی(ره) در سال 1377 با شماره 2074 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. این دبیرستان توسط ماکسیم سیرو فرانسوی، طراحی و از سوی معماران ایرانی اجرا شد که در اثر گذر زمان و وقوع زلزله سال 85 بخش‌هایی از آن دچار آسیب شده است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد افزود: این بنا شامل یک ساختمان دو طبقه به عنوان فضای آموزشی و کلاس‌های درس،‌ سالن آمفی تئاتر (اجتماعات) ‌و حیاط وسیع است.
آخرين بروز رساني ( ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ )
کشت محصولات آبدوست در بخش اشترینان روند افزایشی دارد
روزهای بروجرد- بخشدار اشترینان گفت: کشت محصولات آبدوست در بخش اشترینان روند افزایشی دارد.

به گزارش فارس، محسن یعقوبی‎فر در جلسه شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان اظهار کرد: به صورت تصاعدی و بی‎رویه کشت هندوانه و سیب زمینی در سطح اراضی کشاورزی بخش اشترینان افزایش یافته است.

وی خاطر نشان کرد: در حالی شاهد کشت محصولات آبدوست در گستره اراضی کشاورزی بخش اشترینان هستیم که امسال چاه آب شرب روستای ده یوسفعلی با مشکل مواجه شده است.

بخشدار اشترینان با اشاره به اینکه خروجی آب چاه‎های آب کشاورزی این بخش حداقل 2 اینچ پائین آمده است، ادامه داد: تداوم این روند موجب بروز بحران آبی در منطقه می‎شود.

یعقوبی‎فر با اشاره به نقش کشاورزان غیر بومی در تهدید منابع آب و خاک شهرستان بروجرد تاکید کرد: به منظور جلوگیری از اضافه برداشت چاه‎های آب کشاورزی که عمدتأ ناشی از حضور کشاورزان غیر بومی و کشت محصولات آبدوست توسط آنها است، باید با جریمه صاحبان چاه‎های دارای اضافه برداشت از مصرف بی‎رویه آب جلوگیری شود.

وی تاکید کرد: در حالی کشاورزان غیر بومی که مبادرت به کشت محصولات آبدوست می‎کنند، در استان خود مجوز کاشت ندارند که با سوء استفاده از غفلت مسوولان بروجردی به این شهرستان آمده و با تهدید و تخریب منابع آب و خاک آن محصول خود را برداشت کرده و می‎روند.

بخشدار اشترینان بر ضرورت رعایت الگوی کشت از سوی کشاورزان تاکید و اظهار کرد: به منظور جلوگیری از تخطی کشاورزان از الگوی یاد شده، باید با صدور احکام قضایی جلو هر گونه تخلف در این زمینه گرفته شود.

یعقوبی‎فر تصریح کرد: در صورتیکه اراده محکم و قاطعی را در این زمینه به کار نبندیم، در آینده با بحران جدی آب در شهرستان بروجرد مواجه می‎شویم.

وی با انتقاد از اینکه زمین‎های دیم از طریق تانکرهای حمل آب آبیاری و به اراضی کشاورزی آبی تبدیل می‎شوند، خاطر نشان کرد: از سویی متأسفانه در مسیر رودخانه‎ها شاهد وجود موتورهای آبی هستیم که حق آبه‎های اراضی کشاورزی پائین دست را برداشت می‎کنند.

بخشدار اشترینان با تاکید بر اینکه باید جلو اضافه برداشت چاه‎های آب کشاورزی گرفته شود، تصریح کرد: در مناطق بحرانی مثل دشت اشترینان باید به صورت جدی جلو فعالیت چاه‎های غیر مجاز گرفته شود.
یعقوبی‎فر با بیان اینکه راه‎های مختلفی برای کنترل مصرف منابع آب وجود دارد، عنوان کرد: در صورتیکه اراده کافی به منظور تحقق این مهم وجود نداشته باشد، روند تخریب‎ها ادامه یافته و با گذشت زمان بحران آبی جدی‎تر می‎شود.
آخرين بروز رساني ( ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ )
با ساخت سد آبسرده کم آبی شهرستان بروجرد رفع می‏‎شود
روزهای بروجرد- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: با احداث سد آبسرده مشکل هدر رفتن آب رفع می‌شود.

به گزارش ایسنا، رضا میرزایی در حاشیه بازدید از روند اجرایی سد آبسرده بروجرد، اظهار کرد: با احداث سدهای آبسرده، شهید بروجردی و گلرود می ‎توان مشکل هدر رفتن آب و کم آبی شهر و روستاهای شهرستان بروجرد را حل کرد.

وی افزود: سد آبسرده جهت توسعه آبیاری اراضی پایین دست در 4500 هکتار و تولید انرژی برقابی به میزان 6 مگاوات در حال احداث است که در سال گذشته مراسم انحراف آب آن توسط چیت‌چیان وزیر نیرو افتتاح شد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان تصریح کرد: این سد از نوع سنگریزه‌ای با هسته رسی و ارتفاع 80 متر از بستر رودخانه با حجم مخزن 60 میلیون مترمکعب و تنظیم 75 میلیون مترمکعب در سال در دست احداث بوده که در صورت تکمیل، حجم بدنه 2 میلیون و 650 هزار متر مکعب خواهد بود.

میرزایی گفت: مخزن سد آبسرده 60 میلیون مترمکعب، طول تاج 457 متر، عرض 8 متر، ارتفاع آن از بستر رودخانه 80 متر است.
آخرين بروز رساني ( ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ )
مجوز باستانشناختی تپه چغا بروجرد از سوی پژوهشکده باستان شناسی صادر نشده است
روزهای بروجرد- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری بروجرد با اشاره به کشف چند تکه سفال درتپه شهدا(چغای) این شهرستان گفت: تحقیق وبررسی بیشترمحیط وباستانشناختی اشیا کشف شده نیازبه مجوزپژوهشکده باستانشانسی ایران دارد که این مهم هنوزتحقق نیافته است.

حجت الله یارمحمدی روز شنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: شهرداری بروجرد به هنگام اجرای طرح عمرانی درحاشیه تپه شهدا(چغای) این شهر تکه هایی سفالی پیدا کردند که با ورود میراث فرهنگی عملیات متوقف و برای باستان شناختی بیشتردراین راستا موضوع به سازمان میراث فرهنگی لرستان و کشوراطلاع داده شده است.

وی اظهار کرد: بعد از پیگیری های انجام شده اعلام شد برای باستانشناختی وعملیات عمرانی دراین نقطه باید پژوهشکده باستانشناسی کشورمجوز لازم را صادر نماید.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان بروجرد بیان کرد: درسطح خاک برداری انجام شده بجزچند تکه سفال شکسته چیزی مشاهده نشده است اما برای اطمینان ازاینکه درلایه های زیرین خاک دراین منطقه اشیا قدیمی نهفته باشد پیگیرموضوع حفاری خواهیم بود.

یارمحمدی تاکید کرد: پژوهشکده باستانشناسی کشورتنها مرجع صدورمجوز و تشخیص قدمت اشیا باستانی درکشوراست.
وی اضافه کرد: درصورت پیدا کردن هرگونه اثرتاریخی دراین تپه باید بدانند که این آثاربجزارزش علمی و مطالعاتی هیچ گونه ارزش دیگری ندارند.

وی با اشاره به شایعات مطرح شده درفضای مجازی، وبرخی پایگاه های محلی پیرامون اشیا کشف شده ادامه داد: پیدا شدن اشیا باستانی درتپه شهدا(چغا) بروجرد غیرواقعی است وانتظار می رود این افراد ضمن درنظرگرفتن مصلحت نظام وکشوردقت بیشتری درصحت اخبارو مطالب منتشرشده داشته باشند وازاظهارنظرغیرکارشناسی دراین زمینه خودداری کنند.

شهرستان بروجرد با یک هزارو 606 کیلومترمربع وسعت دارای 165 اثر و بنای تاریخی است.

آخرين بروز رساني ( ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ )
دلِ پُر گودرزی از رئیس سازمان غذا و دارو/ از عزل مدیران نالایق تا گلایه از سفرهای نمایشی مسئولان
روزهای بروجرد- از حمایت مدیران مساله دار تا ژست منجی‌گری برخی مسئولان برای منطقه ویژه اقتصادی

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی  در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه این شهرستان به آخرین پیگیری‌ها در زمینه وضعیت بیمارستان آیت‌الله بروجردی پرداخت.

عباس گودرزی با انتقاد از کمبود ها ی پزشکی در بروجرد اظهار داشت: بارها در حضور وزیر بهداشت اصرار داشتیم این بیمارستان ناقص افتتاح نشود تا مردم رضایت کافی داشته باشند و تجهیزات کامل به بروجرد اختصاص یابد.

وی عنوان کرد: بنده به وزیر بهداشت گفتم سر درب بیمارستان آیت اله بروجردی نوشته شده است فوق تخصصی ،و مردم به این نام اعتماد می کنند لذا نباید مشکلی در حوزه تأمین نیروی متخصص این بیمارستان وجود داشته باشد.

نماینده مردم بروجرد ادامه داد:ما در حوزه های تخصصی دچار کمبود پزشک هستیم و میزان ماندگاری پزشکان در بروجرد  به علتهای مختلف از جمله عدم بیمارستان خصوصی  پایین است که در حال پیگیری برای رفع مشکلات آن‌ هستیم.

عباس گودرزی به انجام پیگیری‌هایی در مورد احداث دو بیمارستان تخصصی در این شهرستان اشاره کرد و افزود: برای احداث این بیمارستان‌ها، مرکز استان فرآیند سختی را پیش روی ما گذاشت که درنهایت با وزارت بهداشت برای این منظور رایزنی‌هایی صورت گرفت و موافقت اصولی برای احداث یک بیمارستان خصوصی در این شهرستان اخذشد.

آمار و ارقامی که در حد تولید خبر است

نماینده مردم بروجرد در مجلس با انتقاد از وضعیت اشتغال در بروجرد گفت:ارائه آمار های اشتغال که توسط مرکز استان ارائه می شود باید برای مردم محسوس باشد و متاسفانه  لااقل این آمار و ارقام در بروجرد احساس نمی‌شود.

گودرزی با انتقاد از اینکه پایلوت قرار دادن لرستان در حوزه اقتصاد مقاومتی برای بروجرد منفعتی نداشت گفت: ارائه آمارهای اشتغالزایی در لرستان  تنها در حد تولید خبر است و بروجرد در پایلوت اقتصاد مقاومتی استان لرستان همان است که درگذشته بوده و هیچ اتفاق خاصی برای این شهر نیفتاده است.

وی تصریح کرد:در جلسه هایی که کارگروه اشتغال استان برگزار می کند دستوری به یک مدیرعامل بانک داده شود که بنویس، تصویب و پرداخت کن اما مدیرعامل بانک رغبتی برای این کار ندارد به همین جهت به حل مشکلات در این جلسات خوشبی نیستم .


نماینده مردم  بروجرد بخش دیگر از صحبت های خود را به حوزه سد سازی اختصاص داد و گفت: متاسفانه پیمانکار قبلی سد آبسرده  توانایی کار و اجرای این پروژه را نداشت و سالها این پروژه مسکوت مانده بود  که با پیگیری های مکرر از طریق وزارتخانه پیمانکارقبلی خلعید شد و طی مراحل قانونی به پیمانکار جدیدی واگذار گردید.

گودرزی با اشاره به اینکه این سد پروژه ای مهم و زیربنایی برای بروجرد است عنوان کرد:برخی قول دادند که این پروژه سه ساله تکمیل می شود که بنده بعید می دانم این مهم تحقق یابد اما تمام تلاش و پیگیری هایمان را می کنیم این سد سرعت قابل قبولی داشته باشد.

وی افزود اگر این سد به فرجامی برسد می‌توان به نتایج بهتری درباره سد گلرود و شهید بروجردی هم رسید چراکه با توجه به اعتبارات کم دولتی نمی‌توان به‌صورت هم‌زمان چند پروژه آبی بزرگ را در یک شهر اجرایی کرد.

حمایت از مدیران مسئله‌دار در بروجرد

نماینده  مردم بروجرد  در واکنش به دخالت در انتصاب مدیران مساله دار گفت: عده ای با دخالتشان هرروز در حال حفظ جایگاه مدیران مساله دا هستند و به نوعی می توان گفت آنها هر روز در حال  نصب هستند.
گودرزی اظهار داشت :اعتقاد برخی این است کسی نباید خارج از محدوده برخی  پستی را بگیرد و به نوعی خود را صاحب پست و مقام ها می دانند  حال که عده‌ای هرلحظه در نصب مدیران دخالت می‌کنند نماینده حق ندارد از وظیفه نظارتی خود استفاده کند.

وی افزود: بر این موضوعات نظارت مؤثر خواهیم داشت و نظارت ما نمایشی نخواهد بود و در ادای این وظیفه محکم ورود پیدا می‌کنم.

نماینده  مردم بروجرد اضافه کرد:امروز وزرای دولت از ما رأی اعتماد می‌گیرند و باید پاسخگوی ما در حوزه انتخابیه باشند و این تکلیف از سوی مردم به ما داده‌شده و دست هر مدیری را که خادم مردم و دنبال رفع مشکلات آن‌ها باشد به گرمی می‌فشاریم و در این زمینه ملاحظه هیچ فرد و گروهی را نمی کنیم  .


ژست منجی‌گری برخی مسئولان برای منطقه ویژه اقتصادی
نماینده مردم بروجرد در مجلس در خصوص منطقه ویژه اقتصادی بروجرد با گلایه از استاندار گفت: استاندار تاکنون هیچ تعامل و مشورتی در رابطه با این موضوع با ما نداشته است.
گودرزی اظهار داشت: با پشتیبانی از افرادی چند سال  فرصت اشتغال و پویایی منطقه ویژه را از ما گرفتند و حالا گزارش از سرمایه‌گذار جدید می‌دهند و ژست منجی‌گری برای شهر می‌گیرند .
وی تشریح کرد: کسانی که در افول منطقه ویژه اقتصادی دخیل بوده‌اند پیش از گرفتن هر ژستی باید از مردم عذرخواهی کنند چرا که پیش از این به آنها تذکر داده شد شرکت 400هزارتومانی توانایی اجرا این پروژه بزرگ را ندارد .


نماینده مردم بروجرد تصریح کرد: در مصاحبه‌ها می‌گویند پیمانکار و سرمایه‌گذار جدید را خلع کرده‌ایم درحالی‌کهاینطور نیست بلکه  بیشتر از این هم  نمی‌توانستند مردم را معطل نگه‌دارند و معلوم نیست کسی که پروژه‌ای به نامش باشد چه ظرفیت و اعتباری برایش خلق می‌شود اما در دولت دوازدهم به‌صورت جدی  منطقه ویژه اقتصادی بروجرد را با رئیس مناطق آزاد پیگیری خواهیم کرد.

دیناروند در حق بروجرد جفا کرد

نماینده مردم بروجرد  در رابطه با راه‌اندازی داروخانه هلال‌احمر در بروجرد گفت: دیناروند در این رابطه خلف وعده کرد و در حق  این شهرستان جفا کرد.
گودرزی عنوان کرد :رئیس سازمان غذا و دارو می‌توانستبرای بروجرد مجوز داروخانه هلال احمر را بگیرد و مشکل تامین داروی بیماران خاص را حل کند  اما نکرد.
 
وی در پایان گفت:برای اخذ مجوز داروخانه هلال احمر  به‌صورت جدی پیگیری کردم و دیناروند نیز به‌صورت کتبی با احداث داروخانه هلال‌احمر در  بروجرد موافقت کرد اما چند بار وعده‌هایش را به تعویق انداخت تا اینکه در نهایت گفتند داروخانه در خرم‌آباد یا بروجرد احداث شود و هلال‌احمر نیز اعلام کرد اولویت با مرکز استان است و به خاطر مصالح خود مصالح شهر ما را زیر پا گذاشتند .
آخرين بروز رساني ( ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ )
بازارگرمی شورای شهر پنجم برای انتخاب شهردار/ شهرداری بروجرد حریف می‌طلبد

روزهای بروجرد- اعضای شورای پنجم بروجرد در تازه‌ترین رایزنی‌های خود برای انتخاب گزینه‌های مناسب شهرداری به دنبال دعوت از شهرداران کلان‌شهرهایی همچون اصفهان هستند خواسته‌ای که بیشتر شبیه یک مانور تبلیغاتی است تا واقعیت.

به گزارش تسنیم، کمتر از دو ماه و نیم از فعالیت غیررسمی شورای 9 نفره بروجرد می‌گذرد که در  همین مدت کم اعضای جدید که دو تن از آن‌ها سابقه حضور در صحن شورا را در دوره‌های پیشین تجربه کرده‌اند، خبر از وعده‌های ناشدنی می‌دهند که بیشتر به یک مانور تبلیغاتی شبیه است تا فعالیت واقعی و حرفه‌ای!

گزینه‌های شهرداری بروجرد

انتخاب شهردار بروجرد شهری که سال‌هاست در این منصب مدیریتی ضعف‌های عملی بسیاری را در پیکره خود شاهد بوده است نه‌تنها مهم‌ترین دغدغه بهار نشینان بروجرد است که امروز به مطالبه‌ای عمومی و جدی در شهر بروجرد تبدیل‌شده و هر از چند گاهی خبرهایی ناب و دسته اول از جلسات غیررسمی شورا نشینان پنجم در رابطه با انتخاب گزینه‌ای جدید به گوش می‌رسد.

البته برخی شهروندان نیز از همان ابتدا که قرار شد شهردار توسط عموم شهروندان به شورایی‌ها معرفی شود خواستار معرفی مجدد "صارمی" و "دوائی فر" شهرداران سال‌های پیشین بروجرد شدند و تلاش کردند با ارائه کارنامه‌ای موفق از این چهره‌ها شورا را برای دعوت مجدد آن‌ها متقاعد کنند که این امر نیز تاکنون راه به‌جایی نبرده است.

شورا نشینان حالا تصمیم گرفته‌اند منصب شهرداری بروجرد را به‌صورت آگهی در روزنامه‌ای کثیرالانتشار اعلام عمومی کنند تا اگر در گوشه‌ای از کشور کسی اراده‌ای برای شهردار شدن داشته باشد به بروجرد سری بزند. البته قرار بر این است که یک لیست 200 نفره از افرادی که تمایل به شهردار شدن دارند و در این زمینه با ارائه رزومه خود به شورا اعلام آمادگی کرده‌اند، تهیه شود و پس‌ازآن با انجام پالایش افراد مناسبی به تعداد محدود انتخاب شوند که تا پیش از آغاز به کار رسمی شورای پنجم در نیمه دوم شهریورماه لیست کاندیداهای شهرداری بروجرد بسته شود.

شهردار فعلی اصفهان لقمه گلوگیر شورا نشینان پنجم بروجرد

دعوت از شهردار فعلی اصفهان بزرگ‌ترین لقمه‌ای است که شورا نشینان پنجم بروجرد برای تصدی‌گری منصب شهرداری در این شهر گرفته‌اند که البته بسیار هم گلوگیر شده است. این ایده برای نخستین بار توسط "فریبرز محسنی" منتخب لیست اصلاح‌طلبان شورای جدید مطرح شد. هرچند که زمزمه‌هایی دال بر تصمیم‌گیری برخی اعضای شورا و هم قولی آن‌ها با این موضوع به گوش می‌رسید اما نهایتاً در همان گام‌های نخست به دلیل بزرگ بودن این خواسته تنها در حد یک خبر مسکوت ماند.

هرچند محسنی هنوز هم بر خواسته خود مبنی بر دعوت از شهردار فعلی اصفهان پافشاری می‌کند و می‌گوید: در شورای این دوره اصفهان لیست 15 نفره اصلاحات رأی آورده درحالی‌که جمالی نژاد شهردار توانمند فعلی یک اصولگراست. اصفهان مأمن نیروهای مختلف است و بیشتر کابینه دولت هم اصفهانی و کرمانی هستند و درواقع این دو شهر دو بال مدیریت کشور محسوب می‌شوند.

وی می‌افزاید: جمالی نژاد به ما معرفی‌شده چراکه با توجه به ترکیب اصلاح‌طلبی شورای جدید اصفهان فعالیت وی دیگر محتمل نخواهد بود بنابراین یک شهردار آزاد محسوب می‌شود و با توجه به اینکه در شورای پنجم بروجرد هیچ‌گونه گرایش سیاسی وجود نخواهد داشت بنابراین از هر نیروی قوی با هر گرایش سیاسی برای شهرداری دعوت خواهیم کرد.

محسنی گریزی هم می‌زند به سفر اخیر اعضای شورا به اصفهان تا کسی فکر نکند برای دعوت از شهردار این شهر پای‌دررکاب سفر نهاده‌اند و یادآور می‌شود: هدف از سفر اخیر اعضای شورای شهر به اصفهان دعوت مستقیم از جمالی نژاد نبوده بلکه هدف از این سفر پل زدن میان بروجرد و اصفهان بود که این مهم حاصل شد.

وی همچنان معتقد است که اگر بتوانیم شهرداری توانمند برای بروجرد دعوت کنیم پاسخ بسیاری از نیازهای شهر را داده‌ایم و شورا به وظیفه اصلی خود که نظارت بر دستگاه‌های دیگر است تمرکز می‌کند.

آگهی در روزنامه برای دعوت از شهردار

البته محسنی ایده آگهی دادن به روزنامه را خود بیان کرده و می‌گوید: روز 12 شهریور به‌صورت فوری نمی‌توان شهردار را هم‌زمان با آغاز به کار دور جدید شورا معرفی کرد که شاید میانگین این کار دو ماه به طول انجامد بنابراین باید سرپرست برای شهرداری گذاشته شود و یا به همین سرپرست فعلی اکتفا شود. حتی قرار شده که در روزنامه ایران آگهی با ساختاری مشخص مبنی بر دعوت از شهرداران باتجربه شهرهای بزرگ کشور منتشر شود تا افراد توانمندی که آمادگی دارند برای ثبت‌نام مراجعه نمایند.

وی تأکید می‌کند: این اندازه که روی انتخاب شهردار حساسیت وجود دارد بر روی چیدمان شورا حساسیت نداریم.

انتخاب شهرداری که روی آن "إن قلت" نباشد

محمدابراهیم بیاتی که تکه کلام سخنرانی‌های او سخن از "فتح الفتوح" شورای جدید شده است دراین‌باره با تأکید می‌گوید: بزرگ‌ترین سرمایه برای شورا و شهرداری اعتماد مردم است و برای اینکه شورا بتواند اعتماد مردم را جلب کند باید یک فتح الفتوح انجام دهد و فتح الفتوح شورا انتخاب شهرداری است که مردم روی آن "إن قلت" نداشته باشند و بنای همه ما در شورا نیز همین است و هیچ‌گونه اختلافی در آن نیست.

وی می‌افزاید: بنای ما از ابتدا این بود که هرکس به‌نوبه خود به دنبال معرفی یک شهردار خوب باشد تا گزینه‌ای به مردم معرفی شود که مردمی باشد و آن‌ها را امیدوار کند حالا این شهردار می‌خواهد شهردار اصفهان باشد که چه‌بهتر.

البته بیاتی این را هم تأکید می‌کند که: شهرداری که هم خودش تمایل داشته باشد به این شهر بیاید و هم اینکه از مشکلات شهر اطلاع داشته باشد و هم اینکه کارنامه درخشانی داشته باشد فرقی نمی‌کند اصولگرا و اصلاح‌طلب باشد و مهم این است شهرداری باتقوا، کاردان، مستقل و عملیاتی باشد که اگر با شهردار اصفهان به توافق برسیم که به این شهر بیاید زمینه را برای او هموار کرده و موانع را برمی‌داریم.

راه فرار یوسفی و شورای چهارم از حساب‌کتاب‌ها!

وی استیضاح شهردار در شورای چهارم را اقدام خوبی می‌داند که راه را برای فعالیت شورای پنجم هموار کرده و تصریح می‌کند: اما این کار باعث شد راه فراری برای یوسفی باز گذاشته شود و از این گردابی که بخشی از آن به دست خودش ایجادشده بود فرار کند و اگر می‌ماند باید جوابگوی مشکلاتی بود که بخشی از آن تقصیر آقای یوسفی و شورای چهارم است.

این عضو شورای پنجم بروجرد تصریح می‌کند: این قسمت از کار نامبارک است و شورای چهارم اگر می‌گذاشت آقای یوسفی ادامه می‌داد و گیر شورای پنجم می‌افتاد ریش شورای چهارم هم گیر بود و به خاطر اینکه از این گیر نجات پیدا کند شهردار را استیضاح کرد.

وی بابیان اینکه درزمینهٔ انتخاب شهردار و چینش نیروها خیلی از گمانه‌زنی‌ها در حد حرف و گمان است، عنوان می‌کند: این کار در حال انجام است که 200 نفر یا شناسایی می‌شود و یا به ما معرفی می‌شود که از این مجموعه تعدادی محدود نهایتاً تا اول شهریور انتخاب می‌شوند.

بیاتی می‌افزاید: از مجموعه‌ای که تاکنون انتخاب‌شده‌اند حدود سه تا چهار نفر در حال حاضر شهردار هستند که مشخص نیست شوراهای بعدی آن‌ها را انتخاب کنند یا خیر و تمایل آن‌ها به سمت انتخاب در شهر خودشان است که اگر ما انتخاب کنیم و شورای شهر خودشان به آن‌ها رأی دهند قطعاً شهر ما نمی‌آیند.

شهردار اصفهان در حد یک وزیر

حالا با این آب پاکی که این عضو شورا روی دست موافقان دعوت از شهردار اصفهان ریخت معلوم می‌شود نظریه دعوت از شهردار اصفهان تنها یک خواسته است که تحقق آن تقریباً ناممکن است چراکه شهردار کلان‌شهری همچون اصفهان که در حد یک وزیر عملکرد دارد هیچ‌گاه به دنبال کسر منصب خود و حضور در شهرداری شهر کوچکی همچون بروجرد نخواهد بود.

البته این را هم عضو باسابقه شورای پنجم یعنی اشرف چگنی تائید می‌کند که شهردار اصفهان در حد یک وزیر است و اگر بیاید با آن تفکری که دارد جلوی پایش قربانی می‌کنیم! چراکه این فرد یک نیروی کلان‌شهر است که می‌توان از تجربیاتش استفاده کرد.

البته چگنی گلایه‌هایی نیز دارد ازجمله اینکه می‌گوید: اگر شورای قبل درزمانی که می‌گفتیم شهردار باید عوض شود همراهی می‌کردند وضعیت شهرداری بهبود می‌یافت. اگر اعضای شورا چشم طمع به منافع مردم نداشته باشد امور شهر رونق می‌یابد.

بروجرد و سرمایه اجتماعی ضعیفش

رضا بهنودفر دیگر عضو شورای پنجم معتقد است که بروجرد از سرمایه اجتماعی ضعیفی برخوردار است که یکی از شاخصه‌های این سرمایه اعتماد مردم است اعتمادی که همبستگی می‌آورد و همبستگی نیز مشارکت ایجاد می‌کند که جامعه ما از این مقوله تهی است. در شهر ما به دلیل دور بودن از هسته قدرت که کارگزاران قوی اینجا نیامده‌اند همیشه آسیب‌دیده است.

وی می‌افزاید: در دو سه ماهی که آقای یاراحمدی به شهرداری آمده می‌توان مشاهده کرد اقداماتی انجام‌شده و امیدوار بود هرکسی در کسوت وی و یا سطحی بالاتر اقدامی انجام دهد.

بهنودفر تأکید می‌کند: بدون شک شهرداری بروجرد اسیر یک ذهنیت کلیشه‌ای همیشگی بوده که با مدیریت فرهنگی اداره نشده است و مدیریت عمرانی اسیر زد و بند چند باند و لابی مشخص است که می‌توان در این نهاد رد پای افراد مختلف را به‌وضوح در مدیریت شهری یافت.

حریف‌های شهرداری بروجرد

وی حالا حرف از پیدا شدن حریف‌هایی برای شهرداری بروجرد می‌زند و می‌افزاید: حریف‌هایی در شهرداری بروجرد پیداشده که عرصه کار کردن را بر همه تنگ کرده‌اند مدیر و شهردار ناظری هم وجود نداشته است و حاضرم شهادت دهم هیچ‌گاه در شهرداری بروجرد مدیری با چشم‌انداز فرهنگی و اجتماعی مدیریت نکرده است.

این عضو شورای پنجم معتقد است که شهرداری بروجرد چاره دردش کمی مدیریت به‌ویژه مدیریت فرهنگی و از منظر مدیریت فرهنگی مسائل را نگریستن است. دوره مدیریت عمرانی و مدیریت خدماتی تمام‌شده است. تا این ذهنیت پیدا نشود مشکلات حل نمی‌شود.

حالا باید دید با این تفاسیر تکلیف شهرداری بروجرد جه خواهد شد آیا همچون دوره‌های گذشته تجربه تلخ لابی‌گری در انتخاب شهردار بر شورا سایه می‌افکند و یا اینکه بهار نشینان بی‌توجه به دست‌های پشت پرده و با فراغ بال شهرداری کارآمد با ویژگی‌های مدیریتی قوی برمی‌گزینند. پاسخ این سؤال را شاید در ابتدای پاییز خواهیم یافت.

.....................

گزارش از الهام شاهدپور

آخرين بروز رساني ( ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ )
امسال6 کارگر دراثرحوادث ناشی ازکاردر بروجرد مصدوم شده اند
روزهای بروجرد- رئیس اداره تعاون، کارورفاه اجتماعی شهرستان بروجرد گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 6 کارگر دراثرحوادث ناشی ازکار در واحدهای تولیدی وصنعتی بروجرد مصدوم شده اند.

عبدالعلی گیوه کی درگفت وگو با ایرنا افزود: حوادث ناشی ازکارکارگران درمدت مشابه سال گذشته هفت مورد بوده است.

وی اظهار کرد: براساس قانون ماده 91 و 95 قانون کار بخش ایمنی و بهداشت کارگران برعهده کارفرما بوده و براین اساس کارفرما موظف است شرایط ایمنی، امکانات لازم و نحوه استفاده ازتجهیزات را به کارگران آموزش دهد.
 
 رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بروجرد بیان کرد: درصورت بروزحادثه حین انجام کار، کارگر می تواند با شکایت به مراجع قضایی وهیات تشخیص اداره کارمجموع خسارت تحمیل شده را مطالبه کند.

گیوه کی با اشاره به اینکه بیشترین حوادث ناشی ازکاردرحوزه ساختمان است اضافه کرد: مهمترین اقدام برای پیشگیری حوادث ناشی ازکار بازرسی ازمحل کارتوسط بازرسان قبل ازحادثه است دراین راستا مهمترین وظیفه بازرسان نظارت برنحوه صحیح اجرای آیین نامه های ایمنی وحفاظت فنی به منظور پیشگیری از حوادث خواهد بود.

وی مجموع جامعه کارگری این شهرستان را بیش از30 هزارتن عنوان کرد و گفت: هم اکنون ۴۷۴ واحد صنعتی معادل ۳۰ تا ۳۶ درصد ازصنایع لرستان درشهرستان بروجرد وجود دارد که حدود 240 واحد آن فعال است.
آخرين بروز رساني ( ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ )
اهداء سند خطی ارزشمند به میراث فرهنگی بروجرد
روزهای بروجرد- رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: یک سند خطی ارزشمند به میراث فرهنگی شهرستان اهدا شد .

به گزارش ایسنا، حجت الله یارمحمدی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: یک سند ارزشمند تاریخی که مربوط به دوره قاجاریه است توسط یکی از همشهریان فرهیخته بروجردی به این اداره اهدا شد.

وی افزود: این سند ارزشمند تاریخی ممهور به مهر فتحعلی‌شاه قاجار و چند تن از معتمدین وقت بروجرد است و بر روی پارچه فرآوری شده به خط زیبای نستعلیق نگاشته‌اند .

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بروجرد تصریح کرد:  این سند ارزشمند تاریخی که توسط سید محمد حسین بحرالعلوم طباطبایی به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد اهداء شده با استفاده از رنگ‌های گیاهی به طرز زیبایی تذهیب و تزئین شده است .

یارمحمدی اضافه کرد: متن این سند تاریخی خطی در 28 سطر مربوط به یکی از موقوفات مسجد امام(جامع سلطانی) است .

وی گفت: در متن آن مصارف درآمد حاصل از این موقوفه به صورت ریز مشخص شده و در تاریخ محرم الحرام سال 1245 هجری قمری نوشته شده است .
آخرين بروز رساني ( ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ )
توسعه و ساماندهی امام‎زاده جعفر بروجرد در میان اما و اگرها
روزهای بروجرد- امامزاده جعفر بروجرد به عنوان اثر معماری منحصر به‌ فرد دوره سلجوقیان در جریان زلزله سال 85 شهرستان بروجرد آسیب جدی دید که مورد مرمت و بازسازی قرارگرفت و حالا طرح تفضیلی بازسازی حریم این امامزاده به تصویب شورای وقت رسید اما عملیات تملک اراضی مجاور آن بنا به دلایلی از آن زمان تاکنون پیشرفت چندانی نداشته است.

به گزارش ایسنا، امامزاده جعفر بروجرد، نمونه ‎ ای بسیار زیبا از هنر و معماری عهد سلجوقی بوده که این بنای مذهبی و تاریخی در قسمت شرقی شهر بروجرد واقع شده است. به استناد کتیبه ‎ های موجود امامزاده جعفر(ع) فرزند امام موسی کاظم(ع) است اما برخی منابع و متون تاریخی با پنج واسطه نسبت این امامزاده را به امام سجاد(ع) مرتبط می‌کنند. ساختمان گنبد هرمی شکل این آرامگاه، نمونه ‎ ای بسیار زیبا از هنر و معماری عهد سلجوقی است و داخل حرم هشت ضلعی بوده و در وسط آن معجری از چوب و ورشو ساخته شده است.

طرح آزادسازی حریم بقعه امامزاده جعفر(ع) این شهرستان به حدود 12 سال پیش برمی گردد، اما تاکنون این طرح نیمه کاره مانده است. تکمیل طرح بازسازی و توسعه‌ حرم امامزاده جعفر(ع) از مطالبات مردم مومن شهرستان بروجرد است.

بازسازی حریم امامزاده جعفر(ع) ضروری است

علی کورانی‌فر، معاون استاندار لرستان در این باره گفت: امامزاده جعفر(ع) مکانی مقدس و مورداحترام مردم است. بسیاری از تجمعات مذهبی و دینی از این مکان، آغاز و یا به این امامزاده ختم می‌شود علاوه بر این نوع معماری منحصربه‌فرد این بنا ضرورت بازسازی و آزادسازی حریم آن را مشخص می‌کند.

فرماندار ویژه بروجرد تصریح کرد: گنبد این امامزاده دارای معماری خاص و بی‎نظیری است که تعداد کمی مانند این گنبد در کشور وجود دارد.

مانند گنبد امامزاده جعفر(ع)6 گنبد در کشور وجود دارد

همچنین حجت‌الاسلام خاکباز مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان نیز در این باره گفت: گنبد این امامزاده از معدود گنبدهایی است که در کشور نمونه آن 6 گنبد بیشتر نیست و به مصداق گنبد حرم شوش دانیال(ع) است.

وی افزود: اداره اوقاف و امور خیریه در حال حاضر کار تسطیح، هم سطح ‎ سازی و محوطه ‎ سازی قبرستان جوار امامزاده در مساحت 14 هزار متر مربع را آغاز کرده است. باید بستر به نحوی فراهم شود که این نگین فرهنگی به المان فرهنگی-مذهبی شاخصی در شهرستان بروجرد تبدیل شود.

خاکباز اضافه کرد: تسهیلات قرض ‎الحسنه 500 میلیون تومانی از سازمان اوقاف و امور خیریه برای امامزاده جعفر (ع) بروجرد درخواست کرده ایم. اداره اوقاف و امور خیریه یک سوم از مجموع مساحت8000 متر مربعی اطراف امامزاده جعفر (ع) بروجرد را انجام می‌دهد.

طرح توسعه امامزاده جعفر(ع) به 12 سال پیش برمی‎گردد

غلامعباس یاراحمدی، سرپرست شهرداری بروجرد نیز در این باره، گفت: طرح توسعه امامزاده به 12 سال پیش برمی‎گردد.

وی افزود: حریم این امامزاده 28 هزار و 500 مترمربع است که 14 هزار و 600 مترمربع از این میزان قبرستان جوار این امامزاده و 5936 مترمربع تاکنون توسط شهرداری بروجرد آزادسازی و تملک شده و 8264 مترمربع نیز برای آزادسازی باقی‌مانده است. اگرچه مقرر شده است که طرح توسعه امامزاده جعفر(ع) توسط اداره راه و شهرسازی، بازنگری و ایرادات احتمالی آن حذف شود که تا زمان آزادسازی کامل حریم امامزاده نمی توان نسبت به اجرای طرح توسعه ‎ای آن اقدام کرد.

سرپرست شهرداری بروجرد تصریح کرد: برای آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد میراث فرهنگی اعتبار گذاشته است و باید میراث فرهنگی بروجرد نیز در این زمینه با دریافت اعتبارات مورد نیاز از  سوی مدیران کل خود گوشه‌ای از کار را بگیرد.

بازسازی امامزاده جعفر اولویت نخست میراث فرهنگی نیست

حجت‌اله یارمحمدی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد نیز در این باره خاطرنشان کرد: هم شهرداری و هم اوقاف نسبت به آزادسازی حریم این بنا نگاه سرمایه‌گذاری دارند. برای میراث فرهنگی بازسازی این بنا در اولویت نخست نیست که بتواند برای آن اعتباری در نظر بگیرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد بیان کرد: در حال حاضر و با توجه به تنوع حوزه کاری اداره میراث فرهنگی شامل مرمت خانه ‎ ها و بناهای تاریخی این امکان وجود ندارد که همه اعتبار سالانه این اداره به پروژه آزادسازی حریم امامزاده اختصاص یابد.

یارمحمدی خاطرنشان کرد: اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد ملکی را در اختیار ندارد که با فروش آن روی طرح آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) سرمایه ‎ گذاری کند.

طرح مصوبی برای این بنا وجود ندارد

همچنین علی علیخانی مدیرکل راه و شهرسازی لرستان نیز دراین باره گفت: بازآفرینی شهری در بافت تاریخی، ناکارآمد و حاشیه‌ای انجام می‌شود. مشکل اصلی اینجاست که طرح مصوبی برای این بنا وجود ندارد و از سویی تنها تملک اراضی حریم از هر طریق ممکن توسط نهادهای متولی برای آغاز طرح مهم است.

وی تصریح کرد: ساماندهی حریم این امامزاده برعهده راه و شهرسازی نبوده اما بنا به بازدید اخیر معاون وزیر راه و شهرسازی و قول وی در این عملیات شرکت می‌کنند.

امروز در دنیا بحث توسعه گردشگری مذهبی مطرح است که تاکنون در زمینه توریسم مذهبی نتوانسته استفاده کنیم اگر مکانی برای اسکان مسافران در امامزادگان داشته باشیم و صنایع‌دستی در آنها ارائه شود درآمد حاصل از آن صرف توسعه‌ امامزاده می شود. یکی از قطب‌های مهم گردشگری در شهرستان بروجرد امامزادگان این شهرستان و در رأس آن، امامزاده جعفر بروجرد است که به دلیل قدمت بالای بنای آن می‌تواند در جذب گردشگر مؤثر باشد.
 
...............
گزارش از زهره گودرزی
آخرين بروز رساني ( ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ )
برگزاری آبرومند مراسم روز خبرنگار در بروجرد
روزهای بروجرد-  پس از سال ها مراسم بزرگداشت شهید محمود صارمی و روز خبرنگار در بروجرد سامانی گرفت و آبرومندانه برگزار شد.

 نحوه چینش برنامه ها تا دعوت از محمدرضا احمدی گزارشگر فوتبال و  مجری توانای کشوری، پخش چند کلیپ ویژه و مبتکرانه، تجلیل از  فعالان عرصه خبر، نظم و زمانمندی قابل قبول از نکات مثبت این مراسم بود.

نقش علی کورانی فر؛ فرماندار ویژه بروجرد -که خود از اهالی رسانه بوده- در برگزاری شایسته مراسم روز خبرنگار در بروجرد قابل تقدیر است.

 خوشبختانه امسال خبرنگاران در بروجرد نقش موثری در برگزاری این مراسم داشتند که همین امر نشان داد که اگر به آنان برای برگزاری این نوع مراسم اعتماد شود نتیجه مطلوبی در پی خواهد داشت.

در پایان بایسته است از تمامی  کسانی که برای برگزاری مناسب این مراسم قدم برداشتند تشکر و قدردانی کنیم.
آخرين بروز رساني ( ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ )
معاون سیاسی استانداری لرستان: با درد و رنج خبرنگاران آشنا هستیم/ثبت انجمن خبرنگاران بروجرد شدنی است
روزهای بروجرد- معاون سیاسی استانداری لرستان گفت: با درد و رنج خبرنگاران و مشکلات آنها آشنا هستیم.

به گزارش فارس، حبیب‎الله خجسته‎پور ظهر در آئین تجلیل از خبرنگاران این شهرستان اظهار کرد: از مشکلات فعالان عرصه خبر و رسانه در لرستان و شهرستان بروجرد با خبر هستیم.

وی عنوان کرد: امید است، در سایه همفکری و هم افزایی مسوولان در راستای حل مشکلات خبرنگاران قدم برداریم.

معاون سیاسی استانداری لرستان با اشاره به تعدد رسانه‎ها و خبرگزاری‎های فعال در دنیا بیان کرد: دو عنصر از عناصر مهم خبری دلیل تعدد و تنوع رسانه‎ها محسوب می‎شوند.

خجسته‎پور تاکید کرد: هدف از راه‎اندازی گروه‎ها و بنگاه‎های خبری در دنیا القاء دیدگاه‎های آنها در قالب دو عنصر چرایی و چگونگی است.

وی با اشاره به اینکه امروزه رد پای امپریالیسم خبری در بسیاری از خبرگزاری‎های دنیا مشاهده می‎شود، تصریح کرد: آنها از این طریق به دنبال بهره‎برداری‎ از کشورهای مختلف دنیا هستند و می‎خواهند، افکار عمومی کشورها را آماده بهره‎برداری ذهنی و عینی کنند.

معاون سیاسی استانداری لرستان ادامه داد: در شرایطی که اینگونه رسانه‎ها با راه‎اندازی بنگاه خبری به دنبال القاء تفکرات خود در جوامع مختلف هستند، رسالت خبرنگاران فعال در کشور ایران بیشتر می‎شود.

خجسته‎پور اظهار کرد: بر این اساس باید با تقویت برنامه‎های خبری خود به نحوی عرض اندام کنیم که دنیا چرایی و چگونگی اخبار را به استناد تحلیل‎های ما بپذیرد که البته این مهم در کشور به تحقق پیوسته است.

وی خاطر نشان کرد: امروزه خبرگزاری‎های فعال در کشور ایران به عنوان منابع خبری خاورمیانه در دنیا به ایفای نقش می‎پردازند، از سویی فعالیت مطبوعات محلی در اطلاع‎رسانی موفق در حوزه استانی و شهرستانی قابل تقدیر است.

معاون سیاسی استانداری لرستان با اشاره به نامگذاری سالروز شهادت شهید محمود صارمی به عنوان روز خبرنگار گفت: پس از شهادت این شهید والا مقام روح جدیدی در کالبد حوزه خبری لرستان دمیده شده است.

خجسته‎پور با اشاره به فعالیت رسانه‎های متعدد در استان لرستان عنوان کرد: ایجاد رسانه‎ها و فعالیت خبرنگاران نیز در شهرستان بروجرد چشمگیر و قابل توجه است.

وی با تاکید بر اینکه مسوولان با درد و رنج خبرنگاران آشنا هستند، تاکید کرد: امید است، با همفکری و هم‎افزایی مسوولان اقدامات خوبی در راستای حل مشکلات فعالان عرصه خبر و رسانه برداشته شود.

معاون سیاسی استانداری لرستان با اشاره به مطالبه خبرنگاران بروجردی مبنی بر راه‎اندازی تشکل رسانه‎ای در این شهرستان تصریح کرد: آمادگی برای ثبت انجمن خبرنگاران و بهره‎مندی فعالان این عرصه از حمایت‎های مادی و معنوی دولت وجود دارد.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ )
امام جمعه بروجرد: رسالت خبرنگاران نقد منصفانه و دفاع واقع بینانه از عملکرد مسئولان است
روزهای بروجرد- حجت الاسلام والمسلمین حسن ترابی روزسه شنبه درآیین تجلیل ازخبرنگاران بروجرد که در سالن زرینکوب اداره ارشاد اسلامی شهرستان برگزار شد اظهارکرد:17 مردادماه به عنوان روزخبرنگارنامگذاری شده واین قشرازجامعه برای همه بزرگ و قابل احترام هستند.
وی افزود: 17مرداد روز تجلیل از مقام خبرنگار و تقدیراز زحمات خبرنگارانی است که در عرصه گردآوری تولید، توزیع، انتشار اخبار و ضبط و انعکاس تحولات ازهیچ تلاش و کوششی دریغ نکرده و نمی‌کنند.

امام جمعه بروجرد با اشاره به اینکه 17 مرداد یادآور شهادت غریبانه و مظلومانه شهید محمود صارمی خبرنگارخبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف است اضافه کرد: این شهید در راه اجرای رسالت خبرنگاری و افشای چهره منفورگروهک طالبان تا پای جان ایستاد و توسط این گروه به فیض شهادت نائل شد.
وی بیان کرد: شهید صارمی خبرنگارمتعهدی بود که برای افشای پلیدهای گروهک طالبان تلاش قابل تحسینی کرد و با اقدام شجاعانه نقاب از چهره طالبان کنارزد.
حجت الاسلام والمسلمین ترابی ادامه داد: رسالت خبرنگاران در رسانه‌های مختلف دیداری و شنیداری افشای جنایات آمریکا و کشورهای مثل عراق، یمن، لبنان و فلسطین است.

وی اضافه کرد: دستگاه تروریستی صهیونیست تلاش می‌کند که ایران را حامی تروریست معرفی کرده واین درحالی است که ایران خود قربانی تروریست بوده و دراین راستا 17 هزار شهید را تقدیم کرده است.
امام جمعه بروجرد گفت: دستگاه عظیم صهیونیستی تلاش می‌کند که افکار عمومی را در بی‌خبری نگه دارد و این مهم رسالت خبرنگاران را درامراطلاع رسانی را سخت تر می‌کند.

ترابی افزود: رسالت خبرنگاران نقد منصفانه و دفاع واقع بینانه ازعملکرد وکارنامه مسئولان درراستای توسعه و پیشرفت کشوراست.
وی اظهارکرد: مسئولان باید آستانه تحمل خود را بالا ببرند و انتقادپذیر باشند وضعف خود را بپذیرند.

به گفته امام جمعه بروجرد خبرنگاران باید درتقویت وحدت ملی وامنیت کشور وتحقق شعار سال نقش آفرینی کنند.
حجت الاسلام والمسلمین ترابی بیان کرد: خبرنگاری حرفه تخصصی وجزمشاغل سخت بوده که مشکلات ومعضلات زیادی دارد.

وی با اشاره به اینکه سابقه خبرنگاری و روزنامه نگاری در شهرستان بروجرد بیش از120 سال است گفت: هشت سال پیش درروزخبرنگار تاسیس دانشکده خبردر بروجرد به عنوان یکی از خواسته های خبرنگاران مطرح شد ولی تاکنون تحقق نیافته است.
به گزارش ایرنا درآیین روز خبرنگاروگرامیداشت شهادت محمود صارمی خبرنگارمعاون سیاسی وامنیتی استاندارلرستان، فرماندار بروجرد، امام جمعه بروجرد، مدیرکل حوزه ریاست استانداری لرستان وجمعی از مسئولان استانی وشهرستانی حضور داشتند.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ )
محمود صارمی، اسوه ماندگارعرصه خبر

روزهای بروجرد- شهید محمود صارمی خبرنگارخبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) الگو و اسوه ماندگارعرصه خبرو خبرنگاری است؛ کسی که با خون پاک خود روزخبرنگار را درتقویم پر افتخارایران اسلامی جای داد.


به گزارش ایرنا، اسوه و الگو شدن نیاز به شهامت، رشادت، ایثار و ازجان گذشتگی دارد شهید صارمی به عنوان یک خبرنگارمتعهدبودن، مسئولیت شناسی، امانت داری وهمه این ارزش ها را در وجود خود داشت که با خون پاکش موجب تولد روزخبرنگار در تقویم پرافتخار ایران اسلامی شد.


با شهادت محمود صارمی در17مرداد سال 77 درمزارشریف افغانستان ایران اسلامی یکپارچه غرق درعزا و ماتم شد و روسای جمهوربیش از 180 کشورجهان پیام تسلیت ارسال و تصویر این شهید سرافراز را درمقابل سازمان ملل به نمایش درآوردند.
درآیین تشییع پیکرپاک این شهید و9شهید دیپلمات ایرانی مقام معظم رهبری، هیات دولت وهمه مسئولان لشگری و کشوری حضور به هم رساندند و هنگام بازگشت پیکر پاک ومطهر این شهدا به ایران اسلامی پس از 38روز دفن شدن دریک گور دسته جمعی درمزار شریف مورد استقبال رئیس جمهور وقت و همه مسئولان کشوری و لشگری قرار گرفته که این اقدام به نشانه سپاس از خون این شهید سرافراز در دفاع از آرمانهای ایران اسلامی بود.


شهید صارمی را تنها به یک نام و روز خبرنگارنشناسیم زیرا او فراترازیک نام بود و همیشه دوست داشت ناشناس بماند و در اوج گمنامی رسالت خود را در راستای دفاع ازکیان و تمامیت ارضی کشورش به بهترین نحو ممکن به انجام برساند، صداقت و شیوایی بیان، احساس مسئولیت و وجدان بالای کاری همراه با تعهد واخلاق کاری و ساده زیست بودن مهمترین ویژگی شهید صارمی بود.


اگرچه اوهیچ وقت دنبال نام و شهرت نبود و حتی درمیان اقوام و نزدیکان خود را کارمندی جز و خادم ملت معرفی می کرد اما صداقت و تعهد بیش از اندازه و راز داری ایشان موجب شد تا نامش جهانی شود و از ثمره خونش تحولات مهمی در جامعه رسانه ای و خبری نه تنها ایران که جهان ایجاد شود.


محمود یک خبرنگار نبود بلکه سربازی بود که در لباس خبرنگاری از کرامت، مظلومیت و شرافت ملتی در بند دفاع می کرد که در آن زمان دشمنان به سرکردگی آمریکا بر او چوب حراج گذاشته بودند ازحرمت و جایگاه بانوانی سخن می گفت که در زیر چکمه های سربازان آمریکای و طالبانی لگد مال می شد و زنان حق نفس کشیدن نداشتن، از زنده به گور شدن دختران چند روزه در اثرجهل و نادانی پرده برداشت.


آری شهید صارمی با شجاعت مثال زدنیش بی پروا و بی مهابا پرده از جنایاتی برداشت که تاریخ به خود ندیده بود و بارها به دلیل این نوع فعالیت و پرده برداشتن از جنایات طالبان و آمریکا در سرزمین آشوب زده افغان تهدید به مرگ شد، او به اشکال مختلف مورد تهدید جانی قرار گرفت، اتاقش را آتش زدند، رسانه های بزرگ و وابسته جهانی وقتی او را مانعی بر سر راه خود می دیدند به او با ارائه پیشنهادهای کلان مالی درخواست همکاری دادند و خواستند تا ایرنا را رها و به آنها بپیوندد و یا اخبارش را با نظر و تایید آنها بر روی خروجی ارسال نماید، اما از آنجا که محمود تربیت شده در مکتب ابا اعبدالله الحسین (ع) بود و به ایرانی بودن خود افتخار می کرد هرگز حاضر نشد بر سر آرمانهای ایران اسلامی معامله کند.


محمود صارمی تا پای جان همچون رزمندگان هشت سال دفاع مقدس در مقابل توپ و تانک ایستاد و با نثار جانش بار دیگر اقتدار ایران اسلامی را به جهانیان نشان داد.
محمود در سرمای سخت و سوزان افغانستان و در اوج جنگ های داخلی افغان با بینش ودانشی عمیق مسایل را رصد ولحظه به لحظه اخبار را با کمترین امکانات به ایران مخابره و دنیار را از جنایت انجام شده در افغانستان مطلع می نمود.

 

پزمانی که درگیری ها در این سرزمین پرآشوب به اوج خود رسیده بود، وقتی که کابل نا امن و دفتر خبرگزاری در این شهر به دلیل عدم امنیت تعطیل می شود محمود براساس دستور به سفارت ایران در مزار شریف منتقل می شود اما طالبان با پیش روی به سوی این شهر تلاش در تصرف مزار شریف می کند.


محمود در آن روزها به دلیل اشراف بر اوضاع افغانستان احتمال سقوط مزار شریف را می دهد تانک های طالبان در شهر پیش روی می کنند
درگیری ها به اوج می رسد صدای زنجیر تانکها دیگر به گوش می رسد، طالبان از دیوار کنسولگری ایران برخلاف تمام قوانین بین المللی و تعهدات ایجاد شده در راستای امنیت دیپلمات ها و خبرنگاران وحشیانه به داخل سفارت حمله می کند.


محمود در این حالت که خطر را در یک قدمی می بیند همچنان به انجام رسالت سنگین و خطیر خود ادامه می دهد و آخرین خبر خود را در حالی که یک قدم با مرگ فاصله دارد بدون هیچ ترس و نگرانی این گونه می نویسد: **مزار شریف سقوط کرد**
هفدهم مرداد ماه ۱۳۷۷، اینجا محل کنسولگری ایران در مزار شریف است، من محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران هستم، گروه طالبان چند ساعت پیش وارد مزار شریف شدند.


خبر فوری، مزار شریف به دست طالبان سقوط کرد، عده ای از افراد طالبان درمحوطه کنسولگری دیده می شوند به من بگویید که چه وظیفه ای ... اینجا تلفن قطع می شود و آخرین خبر محمود با ریخته شدن خونش تکمیل می شود و خبر شهادتش را خود اینگونه به دنیا و جامعه خبری اعلام می کند.


شهید محمود صارمی خون نگاری از تبارحق جویانی است که برای نوشتن قصه ملتی دربند به دیارنانجیبانی پای گذاشت که درآن کرکس های ملحد جیره خورخوان زمانه بودند پیکر گلوله باران شده محمود در20شهریور ماه 77 بعد از 38 روز چشم انتظاری از دیاری آمد که خون سیاه قرون وسطایی درگنداب عروق طالبانی جاری بود.


شهید صارمی از جمله خبرنگاران پرتلاش و آزاده ای بود که از حضوردرخطرناک ترین میدان ها ترسی نداشت و باوفاداری به رسالت خویش، خط سرخ شهادت را برگزید تا عظمت «نون والقلم» را به ما نشان دهد.
نماینده خبرگزاری ایسنا دربروجرد با اشاره به اینکه رسالت خطیری بردوش خبرنگاران نهاده شده است گفت: خبرنگاربرای ایفای نقش خود مشکلاتی را به جان می خرد و همواره در راه بیان حقایق و مشکلات جامعه با نا مهربانی ها وبدخلقی هایی بسیاری مواجه می شود.


زهره گودرزی افزود: خبرنگاران باید با تاسی از شهید مظلوم صارمی گوش شنوا و چشم بینای جامعه باشند وهمانند این شهید تا پای جان از ارزش ها و آرمان های نظام دفاع کنند.
وی بیان کرد: مسئولان باید دربرابر بیان واقعیات از زبان و قلم خبرنگاران صبورباشند و بپذیرند که در بسیاری از حوزه ها ضعف وکاستی وجود دارد.
نماینده خبرگزاری ایسنا در بروجرد ادامه داد: بیان و انعکاس مشکلات مردم با قلم خبرنگاران به عنوان پل ارتباطی میان ملت ومسئولان باعث پیشرفت وتعالی جامعه خواهد شد.

مسئول پایگاه خبری، تحلیلی بازتاب بروجرد ضمن تبریک روز خبرنگار به همه اصحاب رسانه و خبرنگاران سخت کوش و خستگی ناپذیر و نیز ضمن گرامیداشت یاد و خاطره خبرنگارشهید محمودصارمی که با شهادتش برگی زرین را درتاریخ تقویم جمهوری اسلامی ورق زد و روز خبرنگار را درحرمت این قشر به ثبت رساند گفت: خبرنگاران به عنوان قشری که حضور مستمردرجامعه داشته و برهمه مسایل مختلف اشراف دارند جز نخبگان به شمار می آیند.
مرجان سلیمانی افزود: خبرنگاران از مهم ترین عناصر مهندسی افکار عمومی جامعه هستند که با ترسیم فضاهای مختلف به عنوان حلقه اتصال بین مردم و مدیران به خوبی ایفای نقش می کنند.


به گفته وی قشر تلاشگر خبرنگاران با ایجاد فراورده های خبری مناسب، در راستای وحدت و همدلی جامعه نقش موثری داشته و با نقد منصفانه و صادقانه عامل اصلی رشد، توسعه و بالندگی جامعه می شوند.
وی با بیان اینکه شخصیت خبرنگار دارای ارکانی است که بسیار مهم، ارزشمند و موثر در جامعه هستند، اظهارکرد: حرفه و شغل خبرنگاری توسط این ارکان می تواند بسیار بالنده و پویا برای یک خبرنگار باشد.


سلیمانی صداقت را یکی از ارکان شخصیت خبرنگاران دانست وبیان کرد: یک خبرنگارباید انسانی صادق و راستگو باشد وهرحادثه، جریان، خبر و موضوعی را صادقانه، با جدیت و همت واقعی منعکس نماید.
وی اضافه کرد: قلم خبرنگار باید بدورازسلایق شخصی به حرکت درآید و خبرنگاران نیز باید دارای شجاعت باشند تا بتوانند با گام های استوار و محکم در این عرصه قدم بردارند.
به گفته وی شهید صارمی خبرنگاری بود که در حرفه مقدس خبرنگاری به همه ارکان این حرفه توجه داشت ودرراستای انجام وظیفه اش هرگز کوتاهی نکرد.

مدیرمسئول پایگاه خبری وتحلیلی روزهای بروجرد بیان کرد: آنچه موجب جاودانه شدن شهید محمود صارمی برای اصحاب رسانه شد تعهد کاری و احساس مسئولیت وی درآن شرایط سخت بود.


اکبرمرادی اظهار کرد: صارمی در سخت ترین شرایط به دلیل تعهد بالای کاری و رعایت اخلاق حرفه ای تا آخرین لحظه به انجام رسالت خطیر خبرنگاری پرداخت و با اهدا جان خود در این عرصه و آگاه نمودن مردم دنیا را ازجنایت طالبان درافغانستان مطلع نمود.


وی با اشاره به اینکه نامگذاری 17 مردادماه به عنوان روز خبرنگارازجمله ثمرات و دستاوردهای خون این شهید بزرگوار است اضافه کرد: امروزه خبرنگاران باید با الگو پذیری از روش این شهید عرصه خبر دربیان و انعکاس حقایق و واقعیت های جامعه از هیچ کوششی دریغ نکنند.

*** مختصری از زندگینامه شهید صارمی
محمود صارمی درهفتم خرداد ماه سال 1347 در شهرستان بروجرد متولد و در سال 1367 در کنکورسراسری رشته علوم انسانی دانشگاه تهران پذیرفته شد و دوران تحصیلات دانشگاهی خود را در سخت ترین شرایط زندگی با کارکردن جهت امرار معاش و تامین هزینه های تحصیل طی کرد.


وی در دوران تحصیل در دانشگاه بنا به وظیفه و احساس مسئولیت از طریق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران به جبهه های کردستان، حلبچه و جنوب خرمشهر اعزام و 17 ماه در این جبهه ها در کنار سایر رزمندگان اسلام به دفاع از کیان و تمامیت ارضی ایران اسلامی پرداخت.


شهید صارمی در سال 1371 با داشتن دانشنامه کارشناسی درسازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی استخدام شد و به عنوان کارشناس متون خبری فعالیت خود را آغاز نمود.
صارمی با پشتکار فراوان درحین اشتغال در خبرگزاری، تحصیلات خود را در دوره کارشناسی ارشد ادامه داد و در سال 1374 موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه شهید بهشتی در رشته جغرافیای انسانی با گرایش روستایی شد.


وی در‎ 26دی ماه سال 1375 به عنوان مسئول نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی راهی افغانستان شد؛ زمانی که این کشوردرگیرجنگ های داخلی بود و به خوبی می دانست در این سرزمین آشوب زده خطر به اسارت درآمدن و حتی شهادت وجود دارد اما برحسب وظیفه، رسالت و تکلیف این راه را انتخاب کرد.


وی با تنها سلاح خود که ایمان و قلمش بود در آن وضعیت بحرانی کشورافغانستان توانست از یک سو مظلومیت مردم ستمدیده، زجر کشیده، بی دفاع و بی گناه این کشور بویژه مردم مزار شریف و از سوی دیگر جنایات گروه ضد بشری، متحجر و خائن طالبان را به طور صریح و سالم به گوش جهانیان برساند.


شهید صارمی حدود‎ 20روز قبل از سقوط مزار شریف و شهادت درافغانستان دچار بیماری آپاندیس شده بود که با مشکلات فراوان و تلاش و پیگیری دوستانش شبانه به دکتررفت و در محیطی کاملاًغیر بهداشتی بدون امکانات، نورکافی و برق تحت عمل جراحی قرار گرفت.
بعد ازگذشت دو روز از این جراحی به ایران اعزام شد ولی با وجود طی کردن دوران نقاهت در تهران، پس از به اوج رسیدن جنگ افغانستان بنا به احساس مسئولیت شرعی و حرفه ای کار خبرنگاری دوباره در تاریخ چهاردهم مرداد 1377 از طریق ایرنا به کشور افغانستان و محل کارش مزار شریف اعزام شد.
پس از سه روز در ‎ 17مرداد ماه خبرسقوط مزار شریف و به خاک و خون کشیدن و قتل عام زنان، مردان و کودکان بی گناه را به ایران و سراسر جهان مخابره نمود.


بعد ازآن شنبه سیاه دیگر کسی نبود تا خبرشهادت و یا به اسارت درآمدن او و ‎ 9دیپلمات و پرستوی عاشق، غریب و بی گناه را که در زیر زمین کنسولگری ایران با بی رحمی تمام توسط رگبار پیشرفته ترین سلاح های آمریکایی رابه دنیا مخابره نماید.


۱۷ مرداد هر سال به مناسبت شهادت صارمی در تقوبم ملی ایران به عنوان روز خبرنگار و یادآور خبرنگاران شهید خبرگزاری جمهوری اسلامی مهدی میرافضلی، سپهدار ساجدی، مسعود مشایخی، حسین ضامن، علی نبی پور انگجی و حسین فرهاد کوهپایی و همچنین جاویدالاثر کاظم اخوان و شهیدان عرصه رسانه ای کشورثبت شد.

آخرين بروز رساني ( ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ )
شهاب روزبهانی: حرکت کند آموزش‌وپرورش بروجرد نتیجه تصمیمات غیر کارشناسانه است
روزهای بروجرد- محرومیت مدارس حاشیه شهر از حضور مدیران شایسته، واسطه بازی برای ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس شاخص، لزوم رعایت عدالت آموزشی در مدارس حاشیه شهر و مصلحت‌اندیشی برخی مدیران مدارس از محورهای نشست خبری مدیر آموزش‌ و پرورش بروجرد بود.

به گزارش تسنیم، شهاب روزبهانی در نشست خبری با اصحاب رسانه این شهرستان که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد خبرنگاری را شغلی حساس و ارزشمند خواند که جایگاهی رفیع در جامعه دارد و اظهار داشت: خبرنگاران در وقایع مختلف همواره رسالت بزرگی بر عهده داشته‌اند و با خریدن خطرات به مردم جامعه آگاهی بخشیده‌اند و نمونه آن در دوران هشت‌ ساله دفاع مقدس بود که با از خودگذشتگی رشادت‌های رزمندگان را به دنیا مخابره کردند.

وی با تأکید بر لزوم جهت‌گیری اخبار به سمت رشد و آگاهی جامعه خبرنگاران را از نقدهای غیرمنصفانه بر حذر داشت و افزود: خبر نباید کسالت‌آور باشد و باید برای مردم جذبه داشته باشد و خبرنگار نیز نباید با توجه بیش‌ازحد به جزئیات از هدف اصلی خبر دور شود.

مدیر آموزش‌ و پرورش بروجرد بیان کرد: باید از انتشار اخبار تنش‌زا که سبب سلب آرامش عمومی می‌شود جلوگیری کرد و هدف خبرنگاران از انتشار اخبار رشد و آبادانی شهر باشد.

وی در ادامه با اشاره به انتشار برای مخالفت‌ها در شبکه مدیریتی خود گفت: آموزش‌وپرورش بروجرد ازلحاظ آموزشی در رتبه پنجم یا ششم استان قرار دارد و با سه هزار و 700 نیرو که حدود 40 نفر از این تعداد دانش‌آموخته مقاطع دکتری هستند که از این نیروها استفاده درستی نشده است.

روزبهانی افزود: اینکه برخی مدیران مدارس ماندن در جایگاه مدیریتی را حق خود می‌دانند و بابت این موضوع اعتراض می‌کنند جای سؤال است و از مسئولان می‌خواهیم پیش از هرگونه اظهارنظری در خصوص اخبار واصله واقعیت‌ها را از خودمان سؤال کنند تا توضیحات لازم را ارائه دهیم.

وی حرکت کند آموزش‌وپرورش بروجرد را درنتیجه تصمیمات غیر کارشناسانه دانست و تصریح کرد: بروجرد از جایگاه واقعی خود دور شده و یکی از جایگاه‌هایی که باید به فرهنگ بروجرد کمک کند، آموزش‌وپرورش است که رکن اصلی حرکت و پویایی در جامعه است.

مدیر آموزش‌ و پرورش بروجرد خاطرنشان کرد: جمعیت بسیاری از شهر بروجرد در مناطق حاشیه‌ای ساکن هستند که عدالت آموزشی در مدارس این مناطق درگذشته پیاده نشده و باید این مدارس هم که جمعیت قابل‌توجهی از دانش‌آموزان را در خود جای می‌دهد همچون مدارس دیگر از امکانات آموزشی لازم برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه آموزش‌ و پرورش وظیفه خود می‌داند به همه مدارس به‌صورت یکسان توجه کند، تصریح کرد: تمرکز امکانات آموزشی و مدیران سطح بالا در مدارس شاخص سبب رواج واسطه بازی برای ثبت‌نام دانش‌آموزان و تحمیل هزینه‌هایی همچون سرویس مدارس برای اولیای دانش‌آموزان شده و از سوی تراکم بالای دانش‌آموزان در مدارس خاص را ایجاد کرده است.

روزبهانی جابه‌جایی مدیران در مدارس را خواسته اول مردم دانست و گفت: گردش مدیریت از یک پشتوانه علمی برخوردار است اما برخی مدیران مصالح خود را بر واقعیت‌های موجود ترجیح می‌دهند و قضایا را جور دیگری به گوش مسئولان می‌رسانند.

وی در ادامه با اشاره به قول مساعد رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز مبنی بر بازسازی دبیرستان تاریخی امام بروجرد گفت: رئیس این مجمع قول بازسازی این دبیرستان را اخیراً در بازدیدی که از این مجموعه داشته، داده است.

مدیر آموزش پرورش بروجرد عنوان کرد: بیش از 60 درصد فضاهای آموزشی شهر بروجرد در بافت‌های فرسوده و قدیمی قرار دارد که در صورت وقوع هر گونه مشکلی خطرساز می‌شوند که باید نوسازی و تجهیز شوند.

وی با اشاره به قدمت 105 ساله نظام آموزش‌ و پرورش شهرستان بروجرد یادآور شد: کمبود نیروی انسانی در سیستم آموزش‌وپرورش بروجرد وجود دارد که در حال حاضر سه هزار و 700 معلم در 400 مدرسه و واحد آموزشی برای حدود 52 هزار دانش‌آموز تدریس می‌کنند.

روزبهانی در ادامه با اشاره به لزوم توزیع یکسان امکانات آموزشی در مدارس شهری و روستایی خاطرنشان کرد: سال گذشته نزدیک به 20 میلیون تومان وسایل ورزشی خریداری‌شده و در اختیار مدارس متقاضی قرار گرفته است.

وی بیان کرد: متأسفانه برخی مدارس در بافت مرکزی شهر بروجرد دارای فضای کافی برای نصب امکانات ورزشی نیستند که باید برای نوسازی و بهسازی این مدارس پیگیری‌های لازم انجام شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ )
۲ کتابخانه عمومی در بروجرد تا پایان امسال بهره‌برداری می‌شود
روزهای بروجرد- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان لرستان گفت: ۲ پروژه کتابخانه عمومی استاد آیتی و کتابخانه عمومی شهید باهنر بروجرد تا پایان سال جاری به مرحله بهره‌برداری می‌رسند.

به گزارش مهر، نشست مدیر کل کتابخانه های عمومی استان لرستان با کتابداران شهرستان بروجرد برگزار شد.

علی جهان آرا مدیر کل کتابخانه های عمومی استان در این نشست کتابداران را رکن اصلی و جبهه مقدم فعالیت های کتابخانه ای برشمرد و از تلاش و زحمات آنها در ارائه خدمات کتابخانه ای به عموم مردم تشکر کرد.

وی با بیان اینکه شهرستان بروجرد از پیشینه، اعتبار و جایگاه ویژه ای در حوزه فرهنگ، هنر و ادبیات کشور برخوردار است، اظهار کرد: همگی ما باید با تلاش و جدیت بیشتر از ظرفیت فرهنگی بالایی که در این شهرستان وجود دارد در انجام رسالت خود در حوزه کتاب و کتاب خوانی بهره ببریم.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان لرستان کمبود زیرساخت های مطالعه را یکی از موانع موجود در ارتقای سطح کمی و کیفی کتابخانه های عمومی استان دانست و از برنامه این اداره کل برای پیگیری جدی و مستمر در افتتاح پروژه های کتابخانه ای نیمه تمام در استان خبر داد.

جهان آرا در خصوص تکمیل پروژه های مربوط به کتابخانه های عمومی شهرستان بروجرد عنوان کرد: در جلسه ای با حضور استاندار لرستان مقرر شد که با تامین اعتبار مربوطه، ۲ پروژه کتابخانه عمومی استاد آیتی و کتابخانه عمومی شهید باهنر این شهرستان تا پایان سال جاری به مرحله بهره برداری برسند.

وی ابراز امیدواری کرد که با رسیدگی به وضعیت کتابداران و حل مشکلات موجود، آنها بتوانند بدون دغدغه و با آرامش خاطر بیشتر به رسالت خطیر فرهنگی خود در حوزه کتاب و کتاب خوانی به خوبی عمل کنند.

آخرين بروز رساني ( ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ )
برگزاری یادمان استاد فقید عبدالمحمد آیتی در بروجرد
روزهای بروجرد- یادمان استاد فقید عبدالمحمد آیتی در بروجرد برگزار می شود.
 
استاد عبدالمحمد آیتی شاعر، پروهشگر و مترجم از چهره های ماندگار عرصه فرهنگ ایران زمین است . علیرغم آن که از محققان طراز اول کشور است به دلیل سلوک و مشی ویژه اش در زندگی در بین نسل جوان کمتر شناخته شده است.

این استاد فلسفه و تاریخ درسال 1305درشهر بروجرد زاده شدند و در شهریور 1392 وفات نمودند.

رضا آزادپور دبیر یادمان استاد آیتی در این باره اظهار داشت: بی شک استاد آیتی از ستارگان تابناک سپهرحوزه ادبیات و دین پژوهی است و بایسته است از زحمات این استاد کم نظیرتجلیل شود.

وی افزود: به همت بنیاد نخبگان استان لرستان مقرر گردید درآستانه چهارمین سالمرگ استاد آیتی یادمانی با حضور فرهیختگان شهر و استان در بروجرد زادگاه استاد برگزار شود. در این راستا آموزش و پرورش شهرستان بروجرد نیز برای اجرای این رویداد فرهنگی اعلام آمادگی نمود.

آزادپور تصریح کرد: سخنران اصلی یادمان دکتر مسعود فکری استاد دانشگاه تهران و یکی از برجستگان بروجردی هستند و به جزایشان از دیگر ناموران استان نیز دراین یادمان استفاده خواهد شد وبرنامه های متنوعی نیز درراستای معرفی استادآیتی دراین برنامه فرهنگی گنجانده شده است.

وی ضمن گلایه مندی ازمسئولین اجرایی اظهار داشت: اوایل مردادماه تقاضای مجوز برای فرمانداری ارسال شد تا یادمان درسالن ارشاد برگزار شودکه پس ازمدت ها درآستانه روزنوزدهم گفتند باید این تقاضا درشورای فرهنگ عمومی مطرح شود و شورای فرهنگ تاقبل ازتاریخ نوزدهم مرداد هیچ جلسه ای برگزار نخواهد کرد.ازاین رو چون برنامه ریزی ودعوت میهمان ویژه ازمدت ها قبل هماهنگ شده بود امکان جابجایی تاریخ برگزاری برای ما مقدور نبودوناگزیر شدیم یادمان را درفضای کوچکتری(کانون شهید رجایی)برگزار کنیم چون متعلق به آموزش وپرورش است و بامجوز داخلی امکان پذیر است.

وی گفت: متاسفاه دو سال گذشته هم که همایش مشابهی ازطرف بنیاد نخبگان استان لرستان برای شصتمین سالمرگ علامه دهخدا در بروجرد برگزار کردیم با همین رویکرد نامناسب مواجه شدیم و به ناچار آن همایش را با تاخیر دوماهه برگزار کردیم. مسئولین به ویژه فرمانداری و اداره ارشاد امید می رود که مشوق سازمان ها و افراد درغبار زدایی از چهره مشاهیر بومی باشند ولیکن همواره گاهی خود این نهادها مانع انجام کارمی شوند.

آزادپور تاکید کرد: بنیاد نخبگان آمادگی دارد همایش های گوناگونی در شهرستان بروجرد انجام دهد و امیدواریم مسئولین محلی همکاری لازم را در راستای تسهیل امور اداری بنمایند.
آخرين بروز رساني ( ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ )
فراوانی نام‌های «حسین» و «فاطمه» در لرستان
روزهای بروجرد- مدیرکل ثبت احوال لرستان گفت: در چهار ماهه نخست امسال نام حسین و فاطمه بیشترین فراوانی را در بین نوزادان لرستانی داشته است.

به گزارش ایکنا، مصطفی امانی‎پور، مدیرکل ثبت احوال استان لرستان در جمع خبرنگاران، گفت: در چهار ماهه نخست امسال پنج نام حسین با ۲۴۴، امیرعلی ۲۲۵، علی۱۸۷، ابوالفضل ۱۷۷ و امیرحسین ۱۶۲مورد به ترتیب بیشترین فراوانی در بین نام‌ها برای پسران در لرستان به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود:  در بین نوزادان دختر نیز به ترتیب فاطمه با ۳۱۳، بهاربا ۱۶۹، آوا با ۱۵۸، زهرا با ۱۴۴و رها با ۱۳۳ مورد بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داده است.
امانی‌پور ادامه داد: در چهار ماهه اول امسال تعداد ۱۱۸۹۰ واقعه ولادت به ثبت رسیده است که از کل ولادت‌های ثبت شده ۶۲۳۲ نفر (۵۲,۴ درصد) پسر و ۵۶۵۸ نفر (۴۷.۶ درصد) دختر بوده‌اند که در مجموع به ازاء هر ۱۱۰ پسر ۱۰۰ دختر متولد شده است.

وی گفت: از تعداد کل ولادت‌های ثبت شده تعداد ۷۸۴۳ مورد (۶۶ درصد) شهری و ۴۰۴۷ مورد (۳۴ درصد) روستائی بوده است.

مدیرکل ثبت احوال لرستان اضافه کرد: در چهار ماهه نخست سال‌جاری در هر شبانه‌روز به‌طور متوسط ۹۶ نوزاد در استان متولد شده است و در چهار ماهه امسال در استان هر ساعت تقریباً ۴ نوزاد متولد شده است این در حالی‌است که ۹۹,۴ درصد از ولادت‌های ثبت شده استان در مهلت قانونی ۱۵ روزه به ثبت رسیده‌اند.

وی با بیان این‌که در طی این ۱۸۰ مورد از ولادت‌های ثبت شده مربوط به نوزدان دو قلو و شش مورد سه قلو به ثبت رسیده است.

امانی‌پور با بیان این‌که در  چهار ماهه سال ۱۳۹۶ تعداد ۲۸۶۱ واقعه فوت به ثبت رسیده است، افزود: از کل فوت‌های ثبت شده در این مدت ۱۶۲۳ نفر(۵۶,۷ درصد) مرد و ۱۲۳۸ نفر(۴۳.۳ درصد) زن بوده‌اند.

مدیرکل ثبت احوال لرستان اظهارکرد: از تعداد کل فوت‌های ثبت شده تعداد ۲۰۱۳ مورد (۷۰,۴ درصد) شهری و ۸۴۸ مورد (۲۹.۶درصد ) روستایی بوده است و به‌طور متوسط در هر شبانه‌روز ۲۳ مورد فوت به ثبت رسیده است. و در هر ساعت تقریباً یک نفر ثبت شده است.

وی با بیان این‌که ۹۹,۵ درصد از فوت‌های استان در مهلت قانونی ۱۰ روزه به ثبت رسیده است، گفت: در چهار ماهه نخست امسال تعداد ۶۰۸۲ مورد ازدواج به ثبت رسیده و در هر شبانه‌روز ۴۹ ازدواج به ثبت رسیده که در مدت مشابه سال گذشته ۴۷ بوده است کمااینکه در این مدت تعداد ۱۰۵۶ مورد طلاق به ثبت رسیده که نسبت ازدواج به طلاق در این مدت برابر ۵.۸ بوده است. یعنی تقریباً به ازاء هر شش ازدواج یک واقعه طلاق به ثبت رسیده است و در هر شبانه‌روز به‌طور متوسط تعداد ۹ واقعه طلاق به ثبت رسیده است.
آخرين بروز رساني ( ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ )
اهدای عضوجوان 20ساله بروجردی به چهار بیمار زندگی دوباره بخشید

مسئول هماهنگی کمیته اهدا عضو شهرستان بروجرد گفت: اهدا اعضای بدن رضا شاهوردی جوان 20 ساله بروجردی به چهار بیمارزندگی دوباره بخشید.


زهرا امرایی روز یکشنبه درگفت و گو با ایرنا افزود: بدن جوان 20 ساله بروجردی پس از تایید مرگ مغزی برای اهدا عضو با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی لرستان به بیمارستان امام خمینی(ره) تهران اعزام شد که قلب، کلیه ها و کبد جوان فوت شده با اعلام رضایت خانواده به افراد نیازمند اهداعضو پیوند زده شد.


وی اظهارکرد: این جوان بروجردی درهفتم مرداد ماه به دلیل تصاف در بیمارستان چمران این شهرستان بستری و پس از 24ساعت به دلیل شدن جراحات دچار مرگ مغزی شد.


مسئول کمیته اهدا عضو بروجرد با بیان اینکه بیش از یک هزار و 500 تن از مردم این شهرستان داوطلب اهدای عضو هستند، اضافه کرد: تا کنون حدود 30 مورد اهدای عضو دربروجرد انجام شده و این شهرستان رتبه نخست این مهم را در سطح استان به خود اختصاص داده است.


بروجرد با بیش از350 هزار تن جمعیت دومین شهرستان بزرگ استان لرستان است.

آخرين بروز رساني ( ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ )
سرگردانی میراث مذهبی در میان پاس‌کاری مسئولان/ آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) بروجرد متولی می‌طلبد
روزهای بروجرد- طرح آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) بروجرد از زمره طرح‌هایی است که با عمری بیش از یک دهه در تلافی بی‌مسئولیتی مدیران خاک جلسات را می‌خورد و همچنان در انتظار شناخت متولی بین ادارات پاس‌کاری می‌شود.

به گزارش تسنیم، جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری بروجرد عصر امروز با حضور جمعی از مدیران کل استانی و شهرستانی برگزار شد تا بررسی چند موضوع را در دستور کار خود قرار دهد. آزادسازی و یا ساماندهی حریم امامزاده جعفر(ع) بروجرد ازجمله مهم‌ترین این موضوعات بود تا به فراخور فعالیت‌های انجام‌گرفته مصوباتی علاوه بر مصوبات فراموش‌شده گذشته داشته باشد.

در ابتدای این جلسه علی کورانی‌فر فرماندار بروجرد با یادآوری اهمیت امامزاده جعفر(ع) آن رامکانی مقدس و مورداحترام مردم دانست و گفت: بسیاری از تجمعات مذهبی و دینی از این مکان آغاز و یا به این امامزاده ختم می‌شود علاوه بر این نوع معماری منحصربه‌فرد این بنا ضرورت بازسازی و آزادسازی حریم آن را مشخص می‌کند.

مصوباتی با عمر یک دهه!

غلام عباس یاراحمدی شهردار بروجرد نیز با اشاره به برگزاری چندین جلسه در خصوص آزادسازی حریم این امامزاده در ستاد بازآفرینی این موضوعات را مربوط به 10 سال پیش دانست که ظاهراً از آن زمان تاکنون تنها رنگ و بوی جلسه‌ای گرفته و مصوباتش از جلسات فراتر نرفته است.

وی بیان کرد: حریم این امامزاده 28 هزار و 500 مترمربع است که 14 هزار و 600 مترمربع از این میزان قبرستان جوار این امامزاده و 5936 مترمربع تاکنون توسط شهرداری بروجرد آزادسازی و تملک شده و 8264 مترمربع نیز برای آزادسازی باقی‌مانده است و با توجه به تملک قریب به 6 هزار مترمربع درگذشته هیچ‌یک از ادارات متولی اوقاف و امور خیریه و میراث فرهنگی برای خریداری این املاک و زمین‌ها مشارکتی نداشته‌اند.

شهردار بروجرد از بازنگری طرح جامع ساماندهی امامزاده  جعفر و اینکه تاکنون این طرح توسط راه و شهرسازی به آن‌ها تحویل داده نشده است گفت و تأکید کرد که این طرح باید بازنگری و به آن‌ها تحویل داده شود.

وی در خصوص عدم دخالت اداره میراث فرهنگی بروجرد درزمینهٔ تملک اراضی حریم امامزاده بیان کرد: برای آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد میراث فرهنگی اعتبار گذاشته است و باید میراث فرهنگی بروجرد نیز در این زمینه با دریافت اعتبارات موردنیاز از  سوی مدیران کل خود گوشه‌ای از کار را بگیرد.

گنبدی از 6 نمونه میراثی

حالا نوبت به اوقاف رسیده بود تا از اقدامات عمرانی خود در حریم این امامزاده بگوید و از تسطیح و هم‌سطح سازی 14 هزار مترمربعی قبرستان در جوار این امامزاده به‌عنوان اقدامات خود که هنوز هم در دست انجام است، دفاع نماید.

حجت‌الاسلام خاکباز مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان در این جلسه با اشاره به بنای فاخر میراثی این امامزاده عنوان کرد: گنبد این امامزاده از معدود گنبدهایی است که در کشور نمونه آن 6 گنبد بیشتر نیست و به مصداق گنبد حرم شوش دانیال(ع) است.

خاکباز البته در ادامه بر لزوم تقسیم‌کار بین نهادهای متولی نیز تأکید کرد تا به قول خودش این نگین فرهنگی شهر به یک المان فرهنگی مذهبی شاخص در این شهرستان تبدیل شود و البته قول پیگیری گرفتن وام 500 میلیون تومانی قرض‌الحسنه را نیز داد تا بخشی از منابع موردنیاز را این‌گونه تأمین کرده باشد.

بازسازی امامزاده جعفر اولویت نخست میراث فرهنگی نیست!

حجت‌اله یارمحمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد که یک پای ثابت ساماندهی این بناست به سابقه یک دهه‌ای این تصمیمات برای ساماندهی اشاره کرد و گفت: هم شهرداری و هم اوقاف نسبت به آزادسازی حریم این بنا نگاه سرمایه‌گذاری دارند اما برای میراث فرهنگی بازسازی این بنا در اولویت نخست نیست که بتواند برای آن اعتباری در نظر بگیرد.

وی بازسازی‌های انجام‌شده در این امامزاده نظیر اقدامات مرمتی گنبد در چند فصل را از اقدامات این اداره دانست که همچون پروژه‌های مسجد امام و جامع که سالانه حدود یک میلیارد تومان در آن‌ها برای اقدامات مرمتی هزینه می‌شود، انجام‌شده است.

علی علیخانی مدیرکل راه و شهرسازی استان لرستان نیز با یک تذکر صحبت خود را شروع کرد که به‌کارگیری واژه آزادسازی در این زمینه درست نبوده و باید به‌جای آن از کلمه ساماندهی حریم امامزاده استفاده کرد.

وی خواستار عملکرد متمرکز نهادهای متولی در این زمینه شد و گفت: هیچ‌یک از ما قرار نیست از جیبمان سرمایه‌ای خرج کنیم و باید بر اساس محله‌های هدف همه نهادها به‌صورت متمرکز عمل کنند چراکه عملکرد منفرد سبب بلاتکلیفی طرح می‌شود.

طرح مصوبی وجود ندارد

مدیرکل راه و شهرسازی استان لرستان بابیان اینکه بازآفرینی شهری در بافت تاریخی، ناکارآمد و حاشیه‌ای انجام می‌شود، افزود: مشکل اصلی اینجاست که طرح مصوبی برای این بنا وجود ندارد و از سویی تنها تملک اراضی حریم از هر طریق ممکن توسط نهادهای متولی برای آغاز طرح مهم است.

وی البته این را هم گفت که ساماندهی حریم این امامزاده بر عهده راه و شهرسازی نبوده اما بنا به بازدید اخیر معاون وزیر راه و شهرسازی و قول وی در این عملیات شرکت می‌کنند.

در ادامه شهردار بروجرد برای راضی کردن مالکان املاک شخصی حریم امامزاده و خرید و یا تعویض آن‌ها تا پایان امسال مهلت خواست و فرماندار نیز دستور داد ظرف 40 روز آینده طرح جامع بهسازی حریم امامزاده جعفر بروجرد آماده شود و شهرداری، اوقاف و فرمانداری و میراث فرهنگی به‌صورت مشترک هرکدام یک‌سوم از 8 هزار مترمربع فضای تملک نشده اطراف حریم امامزاده را با اعتبارات خود تملک کنند و به ادارات متولی تأکید کرد عملیات اجرایی خود را از همین فردا آغاز نمایند.

انتقال صنوف آلاینده به شهرک صنوف آلاینده دیگر دستور کار این جلسه بود تا به بررسی موانع پیش روی در تملک اراضی موردنیاز این شهرک توسط امور اراضی استان و صاحبان این شهرک پرداخته شود و درنهایت دستور رفع معارضات و رسیدگی به نوع کاربری این اراضی توسط امور اراضی استان و در صورت نیاز تغییر کاربری آن‌ها صادر شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ )
طرح تشدید نظارت برواحدهای تولیدی مصالح ساختمانی بروجرد آغازشد
 رئیس اداره استاندارد شهرستان بروجرد با اشاره اینکه 2 واحد تولیدی بتن آماده و یک واحد تولید کننده بلوک سقفی پلی استایران درماه گذشته پلمپ شده اند گفت: طرح تشدید نظارت برواحدهای تولیدی مصالح ساختمانی بروجرد با هدف استاندارد سازی تولیدات آغازشده است.

عنایت شرفی روزیکشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: دراین راستا نیز6 واحد تولید مصالح ساختمانی نیزاخطاردریافت کرده و به مراجع قضایی معرفی شده اند.

وی اظهارکرد: شاخص کیفیت ساختمان ها را می توان برحسب نوع سازه و کیفیت مصالح ساختمانی به کار رفته درآن ها مورد ارزیابی قرار می گیرد واین مهمترین عامل مقاومت و ایستایی ساختمان ها در مقابل عوامل خارجی و تهدیداتی مانند زلزله است.

رئیس اداره استاندارد شهرستان بروجرد با اشاره به اهمیت ویژه کیفیت مصالح و ایمنی ساختمان بیان کرد: با توجه به قرارگرفتن شهرستان بروجرد بر روی گسل زلزله، دقت و کنترل بیشتر و بهتر، دغدغه اصلی اداره استاندارد بروجرد است.

شرفی اضافه کرد: یکی ازعوامل مهم در2 نرخی شدن تولیدات برخی واحدهای تولیدی، عدم رعایت استانداردها است.

وی هرگونه تولید وعرضه مصالح ساختمانی غیراستاندارد را اجحاف درحق مردم و مصرف کنندگان برشمرد و ادامه داد: اداره استاندارد بروجرد با جدیت و بدون کمترین اغماض، با متخلفین و تولید کنندگان محصولات فاقد کیفیت برخورد می‌کند.

32 واحد تولید کننده استاندارد مصالح ساختمانی در بروجرد فعالیت می کند.
آخرين بروز رساني ( ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ )
کدام استان‌ها بیشترین گزارش کودک‌آزاری را داشته‌اند؟
روزهای بروجرد- رییس اورژانس اجتماعی کشور با بیان این که «۷۵ درصد کودک آزاری‌ها از سوی افراد خانواده صورت می‌گیرد»، اعلام کرد: استان‌های خراسان‌جنوبی، یزد، کرمانشاه، فارس و همدان دارای بیشترین آمار کودک‌آزاری زمان مداخله در بحران بوده‌اند.

به گزارش انصاف نیوز، داریوش اسدبیگی با اشاره به این که «در تماس‌های تلفنی بیشترین آمار مربوط به استان‌های خراسان جنوبی، اردبیل، همدان، فارس و خراسان شمالی بوده است»، در عین حال یادآور شد: این آمار به این معنا نیست که کودک‌آزاری در این استان‌ها بیشتر از استان‌های دیگر است بلکه بیشترین پذیرش در این استان‌ها انجام شده است و نیروهای اورژانس اجتماعی فعال‌تر از دیگر نقاط کشور بوده‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که بیشترین تماس‌ها با اورژانس اجتماعی در سطح کشور از طرف چه‌ شهرهایی بوده است، به ایلنا گفت: بیشترین استان‌هایی که کودک‌آزاری در آنها گزارش شده و خدمات سیار دریافت کرده‌اند؛ به ترتیب خراسان جنوبی، همدان، فارس، اردبیل و خراسان‌شمالی است. از لحاظ تعداد، تهران نسبت به سایر شهرها اول است، اما دلیل اصلی آن این است که جمعیت تهران بیشتر از دیگر شهر‌ها است.

اسدبیگی افزود: بیشتر تماس‌ها با اورژانس اجتماعی از سوی خانواده‌ها انجام می‌شود و نقش کودکان در این مورد کمتر است. همچنین اطرافیان کودک از قبیل اقوام و همسایه‌ها نیز این گزارش‌ها را به اورژانس اجتماعی می‌دهند. گاهی هم از طرف مدارس و در برخی موارد نیز از طرف مراجع قضایی و انتظامی، این تماس‌ها صورت می‌گیرد.

به گفته وی، در موارد معدودی والدینی که از هم جدا شده‌اند به دلایل مختلف از جمله اینکه بخواهند حضانت فرزند را برعهده گیرند؛ گزارش‌های کودک‌آزاری را به اورژانس اجتماعی می‌دهند.

رییس اورژانس اجتماعی کشور درباره‌ی بیشترین علت کودک آزاری‌ها ناشی از چه عواملی بوده است، عنوان کرد: دو هزار و ۷۶۵ مورد کودک‌آزاری در سه فعالیت تلفنی، سیار و مداخله توسط اورژانس اجتماعی پذیرش شده‌اند، یعنی در زمان مداخله در بحران مورد پذیرش قرار گرفته‌اند و طبق نظر کارشناسانی که با این افراد مصاحبه کرده‌اند، بیش از نیمی از موارد بر اثر مصرف مواد مخدر بوده است، یعنی یکهزار و ۴۰۴ نفر بدلیل اعتیاد اقدام به کودک آزاری کرده‌اند.

وی افزود: از این تعداد ۴۷ نفر براثر مصرف الکل، ۱۸۰ نفر بدلیل بیماری روانی آزاردهنده، ۲۹ نفر بدلیل عقب‌ماندگی آزاردهنده، ۳۰ نفر بیماری جسمی آزاردهنده، ۵۱۳ نفر تندخویی، ۱۴۸ نفر انتظار پیروی بی‌چون‌وچرا، ۲۳ نفر مشکلات جسمی کودک، ۷۰ نفر انحراف جنسی سوءاستفاده‌کننده، ۱۰۸ نفر بیکاری آزارگر که معمولاً شامل والدین می‌شود و ۲۱۳ نفر نیز بدلیل بهانه‌گیری بی‌مورد اقدام به کودک آزاری کرده‌اند. این آمار مربوط به کودک‌آزاری یعنی افراد زیر ۱۸ سال است.

اسدبیگی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه در زمان گزارش کودک‌آزاری برای بررسی موضوع از سوی اورژانس اجتماعی دستورقضایی نیاز است و همین امر پروسه رسیدگی را طولانی می‌کند، آیا راهکاری برای حل این مسأله وجود دارد یا خیر؟، گفت: در برخی مواقع گزارش‌ها دروغی است و چون از نظر خانواده‌ها آبروریزی شده از اورژانس اجتماعی شکایت می‌شود. همین امر مستلزم دستور قضایی است.

وی خاطرنشان کرد: شخص خاصی در نهاد قضایی برای این کار وجود ندارد تا پروسه را از زمانبر بودن دور کند. همچنین شعبه ویژه‌ای برای این کار وجود ندارد. برای کودکان تنها دادگاه اطفال وجود دارد که آن هم برای بررسی جرم کودک است و ربطی به کار اورژانس اجتماعی ندارد.
آخرين بروز رساني ( ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ )
پردیس سینمایی در بروجرد ایجاد شود/صندلی‎های فرسوده سینما فلسطین تعویض می‎شوند
روزهای بروجرد-معاون حوزه هنری کشور گفت: با توجه به ظرفیت‎های موجود، می‎توان پردیس سینمایی در بروجرد ایجاد شود.

به گزارش فارس، علیرضا معین بخش پس از بازدید از سینما فلسطین و آزادی در جلسه جمع‎بندی در فرمانداری این شهرستان اظهار کرد: با وجودیکه بروجرد قطب فرهنگی غرب کشور است، متأثریم که چرا 40 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی آنطور که باید حوزه فرهنگی بروجرد رشد نکرده است.

وی عنوان کرد: یکی از دلایلی که موجب شده است، اتفاقات تاثیرگذاری در استان‎ها و مناطق رخ ندهد، این است که همه به دنبال فعالیت‎ها و کارهای کوتاه مدت هستند.

معاون حوزه هنری کشور با اشاره به اینکه امروزه وجود سینماهایی با هزار صندلی دیگر باب نیست، ادامه داد: در شرایط فعلی پردیس‎های سینمایی با 4 یا 5 سینمای دارای 150 یا 200 صندلی و البته ایجاد مراکز تفریحی و فرهنگی دیگر در کنار آنها ایجاد می‎شوند.

معین بخش با تاکید بر اینکه بودجه بازسازی و تجهیز سینماها در اختیار وزارت ارشاد است، بیان کرد: به این ترتیب حوزه هنری حتی یک ریال بودجه برای این منظور در اختیار ندارد که بخواهد، هزینه کند.

وی با اشاره به اینکه صندلی‎های سینما فلسطین بروجرد تعویض می‎شوند، تاکید کرد: در مورد سینما آزادی پیشنهاد می‎شود که با فروش زمین این سینما و تغییر کاربری آن به تجاری، شرایطی فراهم شود که پردیس سینمایی در نقطه دیگری از شهر بروجرد و البته با استفاده از منابع مالی ایجاد شده از محل فروش زمین سینما آزادی ایجاد شود.

معاون حوزه هنری کشور تاکید کرد: اطمینان خاطر می‎دهیم که در صورت تغییر کاربری و فروش زمین سینما آزادی بروجرد، همه درآمد حاصله از آن تنها صرف شهرستان بروجرد شود و حتی یک ریال آن به شهر یا استان دیگری اختصاص نیابد.

معین بخش اظهار کرد: به این ترتیب پیشنهاد می‎شود که مسوولان شهرستان بروجرد با موافقت نسبت به تغییر کاربری و فروش زمین سینما آزادی این امکان فراهم شود که بروجرد نیز همانند شهرهایی چون اصفهان و شیراز از وجود پردیس سینمایی بهره‎مند شوند.

وی تاکید کرد: احداث پردیس سینمایی و ایجاد مراکز تفریحی و فرهنگی در کنار ساخت چند سینما به نحو مطلوب‎تری به نیاز شهروندان بروجردی در حوزه فرهنگی پاسخ می‎دهد و این امکان را فراهم می‎آورد که خدمات شایسته‎تری در حوزه فرهنگی ارائه شود.
آخرين بروز رساني ( ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ )
اما و اگرهای احیای بافت تاریخی بروجرد
روزهای بروجرد- شهر بروجرد دارای 271 هکتار بافت تاریخی و 219 هکتار بافت فرسوده شهری است که برخی مناطق آن به دلایلی با ضوابط و معیارهای شهرسازی امروز مغایرت دارند که به مرور زمان فرسوده می‌شوند و از طرفی در برابر حوادث و بلایا ناایمن هستند.

بافت‌های فرسوده به سه دسته بافت‌های دارای میراث فرهنگی، بافت های شهری (فاقد میراث فرهنگی) و بافت‌های حاشیه‌ای(سکونت‌گاه‌های غیررسمی) تقسیم می‌شوند. حفظ این بافت‌ها علاوه بر برانگیختن غرور ملی و ایجاد حس هویت، بر کیفیت زندگی نیز می‌افزاید. این آثار که به یکی از سه دوره باستان، دوره تاریخی و یا معاصر تعلق دارد، یا به ثبت آثار ملی رسیده‌اند و یا درلیست میراث‌های با ارزش سازمان میراث فرهنگی وگردشگری قرار می‌گیرند.

طی سالهای گذشته، دولت و شهرداری ها راهکارهای مختلفی را در جهت احیا و بازسازی بافت‌های فرسوده شهری تجربه کرده است، در این راستا مردم هم تمایلی به نوسازی ندارند. برای اینکه این اتفاق بیفتد باید دولت و نهادهای عمومی (اعم از شهرداری ‎ ها و...) اعتماد مردم را بدست بیاورند. علاوه بر رضایت ساکنان باید اجرای اصول شهرسازی، معماری و اقتصادی شهری با توجه به قابلیت‌سنجی ویژه همان منطقه صورت گیرد و با دیدی همه جانبه، نسبت به احیای بافت اقدام و برای دستیابی به این هدف باید بسترها و زیر ساخت‌های لازم برای اجرای طرح فراهم شود.

اختصاص 7 میلیارد تومان برای بافت‌های تاریخی بروجرد

هوشنگ بازوند استاندار لرستان در این  ‌باره گفت: بافت‌های تاریخی شهر مربوط به هویت ما بوده و یک سرمایه بسیار ارزشمند است که باید این بافت ‎ های تاریخی در بروجرد حفاظت شود.

وی افزود: تاکنون اقدامات خوبی صورت گرفته و معاون رئیس جمهور هم چندی پیش از بناهای تاریخی بروجرد بازدید کرد که در نظر داریم امسال برای شهرستان بروجرد 7 میلیارد تومان جدا از اعتبارات برای بافت های تاریخی این شهر هزینه شود و این تفاهم نامه نوشته شده است.

استاندار لرستان تصریح کرد: یکی از مهمترین اقدامات در این راستا تعریف یک محور تاریخی است و برای مشخص شدن این موضوع پیشنهاد می ‎ شود که یک ستاد راهبردی علاوه بر ستاد بازآفرینی تشکیل شود که با این اقدام برای احیای 280 هکتار بافت فرسوده بروجرد اقدامات چشمگیری صورت گیرد.

بازوند اضافه کرد: علت عدم استقبال مردم برای احیای بافت ‎ های فرسوده مشخص شود و در صورت نیاز ضابطه ‎ها تغییر کند.

وی خاطرنشان کرد: برای احیای بافت ‎ های فرسوده با ضابطه ‎های مورد نظر باید امتیازهای لازم داده شود و با تخفیف دادن و ارائه امتیاز می ‎توان مالک و سرمایه گذار را برای احیا تشویق کرد.

شناسایی 13 محله بافت فرسوده در بروجرد

علی علیخانی، مدیرکل راه و شهرسازی لرستان نیز در این ‎ باره، گفت: در راستای ستاد بازآفرینی بافت ‎های فرسوده 13 محله شناسایی شده است. در بروجرد کار آسفالت و بهسازی در محله دره غریب در بخش معابر انجام شده است که این منطقه جزء مناطق حاشیه نشین نیز است.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان تصریح کرد: خانه محله بروجرد، محله خوش نشین، بازار سنتی، مسجد امام(ره)، بازارچه حافظی، ساماندهی پیرامون امامزاده جعفر(ع) و تملک یکی از حمام ‎های تاریخی بروجرد نیز در جلسه ستاد کمیته مصوب شده و نیاز است برای پیشبرد کارها همه دستگاه ‎ ها پای کار باشند.

علیخانی گفت: 8 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار مصوب سال 95 برای بازآفرینی بافت ‎ های فرسوده بود که از این مبلغ 2 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار به بروجرد اختصاص یافت که این اعتبار اردیبهشت ماه امسال ابلاغ شد.

در بروجرد 6 خانه تاریخی در حال تخریب هستند

همچنین علی کورانی‌فر معاون استاندار لرستان در این‌باره افزود: برای احیای بافت‌های فرسوده، ضوابطی در شهرسازی است که مردم تمایلی به ادامه کار ندارند و دولت هم نمی‌تواند به تنهایی درراستای بافت‌های فرسوده اقدام کند. نباید اجازه داد احیای این بافت‌ها به بن بست برسد. یکی از راه‌های مهم در بافت تاریخی شهربروجرد احداث پارکینگ است که از ترافیک بالای خودروها در این مناطق جلوگیری می‌کند.

فرماندار ویژه بروجرد تصریح کرد: در شهرستان بروجرد 280 هکتار بافت تاریخی وجود دارد. در کل کشور وسیع ‎ترین بافت تاریخی در استان های شیراز و کرمان است و بعد از آنها بروجرد سطح وسیعی از بافت های تاریخی را دارد.

کورانی ‎ فر اضافه کرد: زندگی در بافت ‎های تاریخی بروجرد جریان دارد اما ضوابط لازم برای احیای این بافت ها مربوط به سال ‎ها پیش است و الان الگویی وجود ندارد و نیاز است در این راستا بازنگری صورت گیرد. در شهرستان بروجرد آثار تاریخی مانند بیت آیت اله بروجردی(ره)، مدرسه حجتیه و چندین بنای تاریخی دیگر هر کدام ظرفیتی هستند و می ‎توان از این فرصت استفاده کرد. اگرچه با همین اعتبارات قطره چکانی مرمت ‎هایی بر روی آثار تاریخی بروجرد صورت می ‎ گیرد اما این مرمت ‎ها تنها در حد رفع خطر و مرمت ‎های اضطراری است و می‎ طلبد که از اعتبارات استانی هم کمکی به مرمت بافت‎ ها شود.

معاون استاندار لرستان خاطرنشان کرد: شهرداری، میراث فرهنگی و راه و شهرسازی ادارات مربوط به بافت ‎های تاریخی هستند و هر کدام از این دستگاه ‎ها نگاه خاص خود را دارند که نیاز است با هم هماهنگ باشند تا احیای بافت ‎های تاریخی معطل نماند.

کورانی ‎ فر افزود: در بروجرد 6 خانه تاریخی در حال تخریب هستند که از 30 خانه تاریخی بروجرد 19 تا ثبت ملی شده و در این شهر حمام ‎ های تاریخی هم وجود دارد.

بیش از 100 هزار نفر در بافت‌های تاریخی بروجرد زندگی می‌کنند

حجت اله یارمحمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد نیز در این ‎ باره، گفت: برای بازآفرینی و احیا نیاز است که الگویی در دست باشد و به عنوان نمونه به مراجعین نشان داده شود.

وی افزود: در شهرستان بروجرد 83 بنای تاریخی وجود دارد که از این تعداد 33 بنا ثبت ملی شده و 50 بنای تاریخی هنوز ثبت ملی نشده که این بناهای تاریخی در دل 280 هکتار بافت تاریخی این شهر واقع شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجردتصریح کرد: در کشور 30 شهر تاریخی وجود دارد که هر یک از شهرها دارای بناهایی هستند و بروجرد از جمله شهرهایی است که بناهای تاریخی و ارزشمندی دارد و نیاز است که تک بناها تعیین حریم شوند و حریم منظر، کیفی و فنی در نظر گرفته شود.

یارمحمدی اضافه کرد: هم اکنون بیش از 100 هزار نفر در بافت  های تاریخی بروجرد زندگی می ‎ کنند و نیاز است که بافت ‎ های تاریخی و بناهای قدیمی حفظ شود. اما اگر واحدهایی که ارزش تاریخی زیادی ندارند، احیا شوند و به ساختمان ‎هایی بلند تبدیل شوند، وجود آنها در کنار سایر بناهای تاریخی سبب از بین رفتن و تخریب خانه ‎های قدیمی می ‎شود.

در سال گذشته تنها یک مورد ساخت و ساز در این بافت‌ها صورت گرفت

غلامعباس یاراحمدی، سرپرست شهرداری بروجرد افزود: در زلزله سال 85 مالکین زیادی برای احیای بافت‎ ها استقبال کردند و بازسازی‌هایی در این راستا صورت گرفت.

وی گفت: با توجه به اینکه در محدوده بافت‏های فرسوده ارتفاع ساختمان‌ها 9 متر است همین امر سبب شده تا برخی از سرمایه‌گذارها و مالکین استقبالی از این بازسازی نکنند و این سرمایه‌گذارها تمایل دارند تا ساختمان‌هایی مرتفع‌تر بسازند. در سال گذشته تنها یک مورد ساخت و ساز در این بافت‌ها صورت گرفت.

بافت‌های فرسوده محدوده‌های آسیب‌پذیر شهر در برابر مخاطرات طبیعی (به ویژه زلزله) به شمار می‌آیند که نیازمند برنامه ‌ریزی و مداخله هماهنگ برای سامان‌یابی هستند و برای جلوگیری از راکدشدن این مناطق باید تدبیر مناسب اندیشید و با تحرک بخشیدن، احیا و بازسازی مناطقی که پویایی خود را از دست داده‌اند حیاتی دوباره بخشید و مانع از غیرفعال بودن و تحمیل هزینه به شهر شد.
 
................
گزارش از زهره گودرزی
آخرين بروز رساني ( ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ )
بروجرد در کشور در زمینه تولید صنایع دستی رتبه هشتم را دارد
روزهای بروجرد- معاون استاندارلرستان و فرماندار ویژه بروجرد گفت: مردمی کردن اقتصاد مهمترین مولفه اقتصاد مقاومتی است .

‌به گزارش ایسنا، علی کورانی‌فر در جلسه بررسی وضعیت اشتغال در حوزه سازمان‌های فنی و حرفه‌ای شهرستان بروجرد، اظهار کرد: هر سال توسط مقام معظم رهبری نامگذای می‌شود که این نامگذاری کار کارشناسی و نیاز کشور است‌.

وی افزود: شعارهای سال‌های گذشته نیز در رابطه با تولید و اشتغال بوده است که اساس اقتصاد مقاومتی اشتغال و تولید است‌.

فرماندار ویژه بروجرد تصریح کرد: اساس ومهمترین مولفه شعاراقتصاد مقاومتی، تولید واشتغال بحث مردمی کردن اقتصاد است‌.

کورانی‌فر اضافه کرد: اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال به زندگی خانواده‌ها و اقتصاد جامعه و کشور طراوت می‌بخشد.

وی بیان کرد: اقتصاد دانشگاهی از پایه‌های اساسی و مولفه دوم اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است و مردمی کردن اقتصاد منافاتی با احداث و ایجاد صنایع بزرگ در کشور ندارد.

معاون استاندار لرستان خاطرنشان کرد: برای ایجاد هرشغل توسط دولت باید 2 میلیارد و 500 میلیون ریال سرمایه‌گذاری انجام شود، در صورتی که هزینه ایجاد هر شغل درصنایع خرد و کوچک 15 میلیون تومان است‌.

کورانی‌فر افزود: موازی کاری مهم‌ترین مسایل امروز دستگاه‌ها در کشور است که در اشتغال، فعالیت‌های فرهنگی، فنی حرفه‌ای و دانشگاهی نمود بیشتری دارد.

وی اظهار کرد:  برای برطرف کردن معضل بیکاری، رونق تولید وهمچنین موثرکردن آموزش‌های فنی و مهارتی باید نیازسنجی منطقه‌ای وشهرستانی انجام گیرد.

فرماندار ویژه بروجرد تصریح کرد: بروجرد شهراول صنعتی لرستان و سرچشمه هنر، صنعت، فرهنگ و کارآفرینی است‌.

کورانی‌فر با بیان اینکه بروجرد دارای فرهنگ بالای پذیرش سرمایه گذاربخش خصوصی است، اضافه کرد: شهرستان بروجرد دارای 40 نوع صنایع دستی است.

وی گفت: شهرستان بروجرد در کشور در زمینه تولید صنایع دستی رتبه هشتم را دارد، ولی به لحاظ گردش مالی رتبه 30 را داشته که این فاصله بسیار زیاد است و نشان‌دهنده آن است که می‌توان در گردش مالی نیز رتبه هشتم را داشت‌.
آخرين بروز رساني ( ۰۶ مرداد ۱۳۹۶ )
فرصت‌های شغلی بر اساس عدالت در شهرستان بروجرد توزیع شود
روزهای بروجرد- نماینده مردم بروجرد در مجلس با تأکید بر توزیع فرصت‌های شغلی بر اساس عدالت در بروجرد گفت:عدالت اجتماعی یعنی خیرات نظام اسلامی به‌صورت مساوی بین همه تقسیم شود بنابراین باید همه دستگاه‌ها فرصت‌های شغلی خود را اعلام کرده و فرصت‌ها را به‌درستی تقسیم کنند.

به گزارش تسنیم، عباس گودرزی در نشست مشترک با معاون آموزشی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور و مسئولان استانی اظهار داشت: نفس برگزاری این جلسات توجه و تمرکز بیشتر به ظرفیت‌ها و داشته‌ها و استفاده بهتر از آن‌ها برای رسیدن به اهداف است.

وی با نامساعد خواندن وضعیت فعلی کشور درزمینهٔ اشتغال افزود: با این سازوکارها نمی‌توان به اهداف هدف‌گذاری شده توسط مقام معظم رهبری دست‌یافت بنابراین باید تغییری در نوع نگرش و استفاده از ظرفیت‌ها صورت پذیرد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس بابیان اینکه کشور ما کشوری اسراف‌کار در زمینه‌های مختلف است، عنوان کرد: یکی از مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی اصلاح الگوی مصرف است که نیازمند عزم همگانی است و ستون اقتصاد مقاومتی به فرموده رهبر معظم انقلاب حمایت از کالای ایرانی و آفت حمایت از کالای ایرانی پایین بودن کیفیت است و تولیدکننده‌ای که به‌عمد در تولید استانداردها را رعایت نمی‌کند در عرصه اقتصادی ضدانقلاب محسوب می‌شود.

وی یکی از راهکارهای مقابله با کاهش کیفیت را مهارت افزایی دانست و بیان کرد: این امربر عهده سازمان فنی و حرفه‌ای است که می‌تواند در تحقق منویات مقام معظم رهبری مؤثر باشد.

گودرزی بر لزوم ارزیابی مسائل مربوط به تولید و اشتغال تأکید و تصریح کرد: سالانه ده‌ها میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در کشور هزینه می‌شود اما چه میزان شغل ایجاد می‌شود؟ این‌یک نگرانی و دغدغه است که چرا بسیاری از جلسات و سفرها مشکلی را حل نمی‌کند و مشکل اشتغال این شهرستان هنوز حل‌نشده باقی‌مانده است.

وی خواستار نظارت و کنترل فرماندار بروجرد بر نحوه استخدام در دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف است شهرستان شد و گفت: فرمانداری تمامی ظرفیت‌های اشتغال را رصد کرده و آن‌ها را متمرکز کند  تا هیچ فردی بدون اطلاع فرمانداری نسبت به استخدام افراد با روابط خود و بدون ضابطه اقدام نکند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس با اشاره به مشکلات اشتغال در میان خانواده‌های بروجردی خاطرنشان کرد: بسیاری از خانواده‌ها جوانان بیکاری دارند که درگیر به دست آوردن یک شغل هستند اما افرادی با خودروهای شاسی‌بلند فرزندان خود را درحالی‌که نیاز مالی ندارند در داروسازی مشغول به کارکرده‌اند و این کار اعتقاد مردم به‌نظام را زیر سؤال می‌برد.

وی با تأکید بر توزیع فرصت‌های شغلی بر اساس عدالت عنوان کرد: عدالت اجتماعی یعنی خیرات نظام اسلامی به‌صورت مساوی بین همه تقسیم شود و همه و آن برخوردار شوند بنابراین باید همه دستگاه‌ها حتی کارخانجات فرصت‌های شغلی خود را اعلام کرده و این فرصت‌ها به‌درستی میان افراد نیازمند تقسیم شود.

گودرزی در ادامه تأکید کرد که در آزمون ورودی مشاغل بیمارستان آیت‌الله بروجردی که قرار است به‌زودی انجام شود به‌هیچ‌عنوان نورچشمی‌ها بدون ضابطه استخدام نشوند.
آخرين بروز رساني ( ۰۶ مرداد ۱۳۹۶ )
فرمانده انتظامی بروجرد: ۱۷۹ واحد صنفی متخلف در بروجرد پلمب شد
روزهای بروجرد- فرمانده انتظامی بروجرد گفت: ۱۷۹ واحد صنفی متخلف در ۴ ماهه نخست امسال در بروجرد پلمب شد.

به گزارش تسنیم، سرهنگ علیرضا دلیری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: 179 واحد صنفی متخلف در چهارماهه نخست امسال در شهرستان بروجرد پملب شد.

وی افزود: در چهارماهه نخست سال 96 مأموران اداره نظارت بر اماکن عمومی این فرماندهی با همکاری مسئولان اتحادیه‌های صنفی  از هزار و 662 واحد صنفی بازدید به عمل آوردند.

فرمانده انتظامی بروجرد عنوان کرد: در بازرسی‌های انجام‌شده 179 واحد صنفی متخلف به دلیل عدم رعایت مقررات انتظامی، صنفی و شئونات اسلامی با هماهنگی مقام قضایی پلمب شد.

وی با اشاره به اینکه در مدت مذکور هزار و 330 فقره تعهدنامه و 189 اخطاریه صادرشده است، بیان کرد:  در این مدت 287 قلیان، 11 هزار و 500 عدد قرص و داروهای غیرمجاز، شش هزارنخ سیگار خارجی قاچاق وسیزده هزار و 500 عدد انواع ترقه نیز کشف شد.

دلیری ضمن قدردانی از مشارکت خوب مردم با پلیس گفت: از شهروندان در خواست می‌شود در صورت مشاهده هرگونه فعالیت غیرقانونی و مجرمانه توسط افراد فرصت طلب و قانون گریز موارد را از طریق تلفن فوریت‌های پلیسی 110 اعلام  کنند تا اقدام لازم در این زمینه انجام شود.
آخرين بروز رساني ( ۰۶ مرداد ۱۳۹۶ )
معاون سازمان فنی و حرفه‌ای: ظرفیت‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای در بروجرد پر است اما جهت‌گیری آموزش نادرست است
روزهای بروجرد- معاون سازمان فنی و حرفه‌ای گفت: آموزش‌های سازمان فنی و حرفه‌ای بر اساس نیازسنجی در جامعه هدف ارائه شود.

به گزارش تسنیم، سید علی موسوی در نشست مشترک با مسئولان استانی و شهرستانی که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد با تأکید بر لزوم تغییر نگرش‌ها به آموزش‌های مهارتی اظهار داشت: در کشور دو سیستم آموزش رسمی و غیررسمی وجود دارد که هر یک وظایف جداگانه‌ای بر عهده‌دارند.

وی بابیان اینکه وظیفه دانشگاه‌ها توسعه مرزهای دانش است و فرصت ارائه آموزش‌های مهارتی را ندارد، افزود: برخی دستگاه‌ها تصور می‌کنند مشکل اشتغال را دانشگاه‌ها باید حل کنند درحالی‌که آن‌ها تنها متولی آموزش هستند و از سویی برای فرمایشات رهبر انقلاب در اقتصاد مقاومتی درگرو اقتصاد مهارت بنیان است که گیر آن در فرآیند آموزش فنی و حرفه‌ای است.

معاون سازمان فنی و حرفه‌ای با اشاره به‌صرف هزینه‌های کلان در سازمان فنی و حرفه‌ای عنوان کرد: پول زیادی در راستای ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در کشور هزینه شده است که استفاده بهینه از این سرمایه‌ها نیازمند تغییر نگرش و تمرین در این زمینه است.

وی با تأکید بر انتقال تمامی برنامه‌ای اشتغال و مهارت‌آموزی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام به مرکز فنی و حرفه‌ای بیان کرد: یک ریال از این تعامل نباید تبدیل به درآمد برای سازمان فنی و حرفه‌ای شود و مددجویان توانمند باید آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را به‌صورت رایگان دریافت نمایند.

موسوی با اشاره به وجود 64 آموزشگاه آزاد و سه آموزشگاه  دولتی در شهرستان بروجرد گفت: ظرفیت‌های آموزشی در این شهرستان پر است اما جهت‌گیری آموزش نادرست است که لازم است اصلاح شود.

وی با اشاره به انعقاد بیش از 100 تفاهم‌نامه همکاری با دستگاه‌های دولتی و غیردولتی تصریح کرد: نباید اعتبارات این سازمان در آموزش‌های بیجا هزینه شود بنابراین درزمینهٔ انرژی‌های نو، گیاهان  دارویی و آموزش‌هایی که نیاز امروز بازار است باید اعتبارات صرف شود.

معاون سازمان فنی و حرفه‌ای با تأکید بر لزوم ارائه آموزش‌ها بر اساس نیازسنجی جامعه گفت: باید ظرفیت‌های اشتغال شناسایی‌شده و این کار ابتدا درزمینهٔ مددجویان کمیته امداد صورت پذیرد.

وی خاطرنشان کرد: آینده مشاغل در جهت‌گیری گردشگری است و افراد بسیاری مایل به سرمایه‌گذاری در این بخش هستند که می‌تواند یک مدل خوب در کسب‌وکار باشد و شهرستان بروجرد با توجه به آب‌وهوای مناسب و خوب می‌تواند به یک مدل خوب کسب‌وکار گردشگری تبدیل شود و الگویی موفق برای ارائه به دیگر شهرهای کشور باشد.
آخرين بروز رساني ( ۰۶ مرداد ۱۳۹۶ )
فرمانده سپاه بروجرد: ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت شهری بروجرد "حاشیه‌نشین" هستند
روزهای بروجرد- فرمانده سپاه بروجرد گفت: بالغ‌بر ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت ۲۵۰ هزارنفری شهر بروجرد در مناطق حاشیه‌ای شهر سکونت دارند که مشکلات بسیاری ازنظر وجود آسیب‌های اجتماعی برای آن‌ها وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، مجید سوری در نشست مشترک با معاون آموزشی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور و مسئولان استانی با اشاره به وجود آسیب‌های اجتماعی در محلات حاشیه‌ای بروجرد اظهار داشت: بالغ‌بر 100 هزار نفر از جمعیت 250 هزارنفری شهر بروجرد در مناطق حاشیه‌ای شهر سکونت دارند که مشکلات بسیاری ازنظر وجود آسیب‌های اجتماعی برای آن‌ها وجود دارد.

وی با تأکید بر لزوم ترویج آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در مناطق حاشیه شهر افزود: هر جا به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای توجه شده میزان آسیب‌های اجتماعی کاهش‌یافته و معضلات اجتماعی کمتر و منجر به تولید و اشتغال در آن منطقه شده است.

فرمانده سپاه بروجرد خواستار ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای رایگان به اهالی حاشیه شهرها شد و گفت: در زمینهٔ ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای اقدامات بسیاری انجام می‌شود اما در به‌کارگیری افراد با ضوابط رابطه‌ای و نفوذ اجتماعی و سیاسی اقدام می‌شود که این امر یکی از معضلات اشتغال در بخش‌های مختلف است.

وی خواستار توجه بیشتر مسئولان در امر اشتغال‌زایی افراد بدون در نظر گرفتن ضوابط رابطه‌ای شد و بیان کرد: مجموعه بسیج این شهرستان درزمینهٔ آموزش فنی و حرفه‌ای و به‌کارگیری تمامی ظرفیت‌های خود در اختیار سازمان فنی و حرفه‌ای است.
سوری یادآور شد: بر اساس تفاهم‌نامه همکاری بسیج با سازمان فنی و حرفه‌ای که قرار است سال آینده اجرایی شود هیچ‌یک از بسیجیان بدون مهارت نخواهند بود.

مشکل ثبت‌نام افراد زیر سیکل در سامانه فنی و حرفه‌ای، طولانی بودن مدت‌زمان صدور گواهینامه فنی و حرفه‌ای، محدودیت تعداد افراد ثبت‌نام کننده در پرتابل آموزش این سازمان و تأمین بخشی از تجهیزت موردنیاز مرکز رشد این شهرستان از دیگر مباحثی بود که فرمانده سپاه بروجرد به بیان آن‌ها در این جلسه پرداخت.
آخرين بروز رساني ( ۰۶ مرداد ۱۳۹۶ )
نارضایتی شهروندان بروجردی ازافت فشار آب آشامیدنی
روزهای بروجرد- مصرف آب آشامیدنی در بروجرد با توجه به افزایش گرمای هوا و صرفه جویی نکردن برخی شهروندان افزایش یافته وموجب افت فشارو در برخی مواقع موجب قطعی آب در برخی از مناطق این شهر شده است.

به گزارش ایرنا افت فشار آب دربیشتر مناطق شهر بروجرد به ویژه شهرک های اندیشه و مسکن مهرمشهود بوده به طوری که زندگی ساکنان این شهرک ها را مختل کرده است.

دربرخی از نقاط شهر بروجرد فشار آب در طبقات همکف آپارتمان ها خوب بوده اما در طبقات فوقانی فشار آب بسیارکم و در برخی ساعات قطع می شود.

خروج سالانه 300 میلیون مترمکعب روان آب در شهرستان بروجرد ظرفیت بزرگی در این حوزه بشمار می‎رود که باید با شیوه‎های مختلف مهار و مورد بهره برداری برای استفاده شهروندان قرار بگیرد.

حجم ذخیره‎ای حدود86 میلیون مترمکعبی آبی که قراراست پس از احداث در پشت 2 سد شهید بروجردی و آبسرده جمع شود، به جذب بخش قابل توجهی از منابع آبی بروجرد کمک می‎کند.

براین اساس تسریع در روند احداث سدهای شهید محمد بروجردی و آبسرده ضرورتی انکارناپذیر برای مهاربخشی از روان آب‎های حوزه بروجرد در این شهرستان است.

یک شهروند بروجردی گفت: افت فشاروقطعی آب بدون اطلاع رسانی از سوی مسئولان صورت می گیرد که این امرموجب بروزمشکلاتی بسیاری برای ساکنان طبقات فوقانی آپارتمان ها شده است.

مریم لک افزود: با توجه به افزایش گرمای هوا و مصرف بیشترآب و استفاده از کولرهای آبی انتظار می رفت که با قطع و یا افت فشار آب مواجه شویم اما مسئولان امر باید پیش از این اقدامات لازم را در خصوص برطرف کردن این معضل انجام می دادند.

شهروند دیگربروجردی با اشاره به اینکه این شهرستان دارای سراب های پرآبی است اظهارکرد: بروجرد در فصل تابستان و بهار شاهد بارش های خوبی است ولی همه ساله در ایام تابستان شهروندان با قطعی و افت فشار آب مواجه هستند که امسال نیز به دلیل شدت گرما این مشکل بیشتردیده می شود.

سعید ساکی ادامه داد: متاسفانه میزان هدر رفت آب دربروجرد به دلیل نبود سد بسیار بالا است که باید اقدامات جدی در راستای تسریع در بهره برداری ازسد آبسرده این شهرستان صورت گیرد.

رئیس اداره آب و فاضلاب شهری بروجرد در این رابطه گفت: با توجه به پیش بینی افزایش دمای هوا در تابستان امسال هشدارهای لازم مبنی بر صرفه جویی به شهروندان بروجرد در اوایل تیرماه داده شد.

حبیب الله حدادی افزود: به شهروندان توصیه می شود از مصرف بی رویه و شستشوی ماشین، حیاط و بسیاری مصارف غیر ضروری با آب شرب اجتناب کنند و با تمرین صرفه جویی در مصرف آب از بروز قطعی و یا کاهش فشار این مایه حیاتی جلوگیری کنند.

وی اظهارکرد: در روزهای آینده نیز دمای هوا بیشترخواهد شد و با توجه به افزایش گرمای هوا و استفاده مدام ازکولر بدون شک با افت فشار آب به صورت جدی مواجه خواهیم بود.

رئیس اداره آب و فاضلاب شهری بروجرد بیان کرد: میزان مصرف آب دراین شهرستان درمقایسه با مدت مشابه سال گذشته 6 درصد افزایش یافته و توصیه می شود شهروندان نهایت صرفه جویی را در مصرف منابع آبی داشته باشند.

حدادی ادامه داد: میزان مصرف روزانه آب از 79هزارمتر مکعب در روزبه بیش از82 هزار مترمکعب افزایش یافته و این امر موجب شده تا در برخی از نقاط شهر شاهد افت فشار آب باشیم.

وی گفت: با نزدیک شدن به اواسط ماه فصل تابستان واوج گرما، مصرف آب دربروجرد به مرز روزانه 84 میلیون مترمکعب نیز خواهد رسید.

به گفته وی اگرمردم به میزان 10درصد درمصرف آب شرب صرفه جویی کنند با مشکل قطع و کمبود این مایه حیات مواجه نخواهیم شد.

رئیس اداره امورآب و فاضلاب بروجرد اظهارکرد: آب شرب مورد نیازمردم بروجرد از13حلقه چاه و سرچشمه گلرود تامین می شود.
وی بیان کرد: 105هزارمشترک آب شرب در بروجرد وجود دارد.
آخرين بروز رساني ( ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ )
انتصاب یک مدیر زن در بروجرد
روزهای بروجرد- طی مراسمی سرپرست اداره پست شهرستان بروجرد معرفی شد.

 به گزارش مهر، طی مراسمی با حضور حاتم سلیمانی، مدیر کل پست لرستان، احمد گودرزیان، معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری بروجرد وجمعی از کارکنان، «شهین اتحاد» به عنوان سرپرست پست شهرستان بروجرد منصوب و از زحمات چندین ساله علی پیریایی، رئیس سابق تقدیر و تشکر به عمل آمد.

شهین اتحاد دارای ۲۲ سال سابقه خدمت در واحد کارشناسی پست شهرستان بوده و دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت است.

حاتم سلیمانی مدیر کل پست لرستان در این مراسم اظهار داشت: بانک اطلاعات کد پستی ۱۰ رقمی یکی از بانک های مورد نیاز اجرای دولت الکترونیک است.

وی پروژه های «جی نف» و» سیماک» را از برنامه های اولویت دار ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد وگفت: تمامی دستگاههای اجرایی که با اماکن سر و کار دارند باید بانک اطلاعات خود را براساس آدرس استاندارد که همان آدرس پستی است تطبیق بدهند.

مدیر کل پست لرستان از مزایای پروژه «سیماک» را حذف بسیاری از معظلات اجتماعی دانست و بیان کرد: درصورتی که به هر عنوان از ارتباط مردم با دستگاههای اجرایی کاسته شود شاهد کاهش رفت و آمدهای زائد شهری و بین شهری و... خواهیم بود.
آخرين بروز رساني ( ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ )
بیش از19 هکتار از زمین‌های ملی بروجرد از تصرف سودجویان خارج شد
روزهای بروجرد- رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری بروجرد گفت: ازابتدای سال جاری تا کنون 19.61هکتاراز اراضی ملی ومنابع طبیعی بروجرد از تصرف سود جویان خارج شده است.

امیرثقلینی درگفت وگو با ایرنا افزود: با بررسی و گشت زنی ها مستمریگان امداد منابع طبیعی ازتصرف اراضی ملی و اقدام به ساخت وسازهای غیرمجاز توسط افراد سود جوجلوگیری می شود.

وی ازکلاهبرداری دراراضی ملی شهرستان بروجرد خبرداد واظهارکرد: برخی ازسودجویان اقدام به خرید و فروش اراضی ملی می کنند که این کار تخلف محسوب می شود.

رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری بروجرد اضافه کرد: ازهمه شهروندان تقاضا داریم قبل ازانجام هرگونه معامله دراراضی خارج از شهراز اداره منابع طبیعی بروجرد استعلام بگیرند.

ثقلینی ادامه داد: استعلام قبل از معاملات اراضی سبب می شود تا افراد که قصد کلاهبرداری دارند موفق به فروش اراضی ملی ومنابع طبیعی نشوند.

وی با بیان اینکه تا کنون حریق عمده ای در اراضی و منابع طبیعی بروجرد رخ نداده است بیان کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون چند مورد حریق در وسعت کم دراراضی ملی بروجرد رخ داده که با همکاری دستگاه های متولی به سرعت خاموش شدند.

شهرستان بروجرد با یک هزار و 606 کیلومترمربع وسعت وبیش از 350 هزارتن جمعیت در شمال لرستان واقع شده و دارای ‎ 90هزار هکتاراراضی ملی و 68هزارهکتار اراضی کشاورزی و باغی است.
آخرين بروز رساني ( ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ )
ساخت دو موزه در لرستان/ بروجرد همچنان در حسرت!!
روزهای بروجرد- معاون اداره کل میراث فرهنگی استان لرستان از بهره برداری دو موزه در استان خبر داد.

زهرا بهاروند اظهار داشت:  کارهای پایانی تکمیل موزه قلعه مظفری الشتر در حال انجام بوده و به زودی به بهره برداری می رسد.

وی همچنین با اشاره به موزه «آخوند ابو» خرم آباد نیز بیان داشت: طرح این موزه به تهران ارجاع و به تصویب رسید و به زودی این موزه نیز به مرحله افتتاح خواهد رسید.

 افتتاح این دو موزه در استان لرستان در حالی است که بروجرد همچنان بزرگترین شهر ایران است که از داشتن یک موزه هم محروم مانده است.

 آثار تاریخی بروجرد به دلیل نبود موزه در زیرزمینی نگهداری می شود که خود جفا به میراث فرهنگی و گنجینه های پر ارزش این دیار است.

متاسفانه سالهاست که دلسوزان نسبت به ایجاد یک موزه - که یک امر طبیعی برای شهری با این حجم از آثار تاریخی است- شده اند اما با کارشکنی ها و نگاه تنگ نظرانه ای که در مدیریت استان وجود داشته است از برآوردن این خواست منطقی سرباز زده اند.

 اکنون نیز که قرار است دو موزه در استان به بهره برداری برسد در کمال حیرت بروجرد در حسرت خواهد ماند.

شایسته و بایسته است که مسئولان محترم؛ بویژه فرماندار و نمایندگان بروجرد نسبت به اخذ مجوز موزه بروجرد با توجه به حجم آثار تاریخی شهرستان اقدام فوری انجام دهند تا خواسته ای که حق طببعی مردم بروجرد است به سرانجام برسد.
آخرين بروز رساني ( ۰۱ مرداد ۱۳۹۶ )
اشترینان لرزید
روزهای بروجرد- زلزله‎ای به بزرگی 3.2 ریشتر اشترینان در شهرستان بروجرد را لرزاند.

به گزارش ایسنا، رضا آریایی، مدیرکل مدیریت بحران لرستان در این خصوص اظهار کرد: زمین لرزه‎ای به بزرگی 3.2 ریشتر در شهر اشترینان به وقوع پیوست.

وی افزود: این زمین لرزه ساعت 12 و  33 دقیقه و ۲0 ثانیه ظهر امروز به وقوع پیوست که مرکز این زمین لرزه براساس گزارش مرکز زلزله نگاری کشور به عرض و طول جغرافیایی  33.97 و  48.52 بوده است.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان تصریح کرد: عمق وقوع این زمین لرزه 10 کیلومتری از سطح زمین بوده است.

آریایی اضافه کرد: تاکنون از این زمین لرزه خسارتی گزارش نشده است.
آخرين بروز رساني ( ۰۱ مرداد ۱۳۹۶ )
تکذیب شایعه کشف اشیای باستانی در تپه چغا
روزهای بروجرد- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان بروجرد گفت: شایعات مطرح شده درفضای مجازی پیرامون اشیا کشف شده درتپه شهدا(چغا) بروجردغیرواقعی است.

حجت الله یارمحمدی روزیکشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: درحاشیه اجرای طرح عمرانی شهرداری بروجرد درتپه شهدای بروجرد چغا به هنگام خاک برداری تیکه هایی سفال شکسته روئیت شده که این موضوع درفضای مجازی پایگاه های خبری محلی باعنوان کشف گور خمره ای منتشرشده است.

وی با اشاره به رسالت خطیررسانه ها مبنی بربیان حقایق وحفظ مصلحت وآرامش جامعه بیان کرد: متاسفانه تندروی های غیرکارشناسانه موجب شده شایعاتی درشهرمبنی بربی تفاوتی مسئولان متولی این امر مطرح شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان بروجرد اظهارکرد: با پیدا شدن چند تکه سفال شکسته که دربیشترحفاری ها شهری نیزدیده می شودعملیات عمرانی شهرداری بروجرد متوقف شده و اقدامات لازم با سازمان میراث فرهنگی کشور برای تحقیق وکاوش بیشتردراین زمینه درحال انجام است.

یارمحمدی اضافه کرد: همچنین با پژوهشگاه باستان شناسی کشور و اداره کل میراث فرهنگی لرستان مکاتباتی برای حضورکارشناسان در محل اشیا کشف شده برای بررسی هرچه بیشتر صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه قانون تحقیق و بررسی در این گونه موارد را برعهده میراث فرهنگی گذاشته است ادامه داد: انتظار می رود افراد غیر کارشناس ازهرگونه اظهارنظر و دامن زدن به شایعات دراین راستا خودداری کنند.

بروجرد با قدمتی بیش ازسه هزارساله دارای 165 اثر و بنای تاریخی است.
درعملیات حفاری روز سه شنبه 27 تیرماه شهرداری بروجرد درحاشیه تپه شهدا (چغا) چند تکه سفال شکسته پیدا شده که درفضای مجازی وبرخی پایگاه های محلی به عنوان خمره های سه هزار سال مطرح شده است.
آخرين بروز رساني ( ۰۱ مرداد ۱۳۹۶ )
فرماندار بروجرد تاکید کرد: لزوم تفویض اختیار صدور جواز تأسیس واحدهای صنعتی به این شهرستان
روزهای بروجرد- فرماندار بروجرد با اشاره به سود بالای تسهیلات رونق تولید گفت: سود این تسهیلات به‌گونه‌ای است که با سود تولید صنعتگران برابری می‌کند و این امر سبب انصراف بسیاری از صنعتگران از دریافت این تسهیلات می‌شود.

به گزارش تسنیم، علی کورانی فر در شورای اشتغال استان لرستان که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد با اشاره به تحقق 106 درصدی اشتغال در شهرستان بروجرد در  سال گذشته اظهار داشت: تعهد اشتغال شهرستان بروجرد در سال گذشته 3402 نفر بوده که با تحقق شش درصد بیشتر این شهرستان توانست پس از شهرستان سلسله رتبه دوم تحقق سهمیه اشتغال در استان لرستان را کسب کند.

وی افزود: در حوزه سرمایه‌گذاری تعهد سال گذشته این شهرستان 500 میلیارد تومان بوده که 775 میلیارد تومان محقق شده است.

فرماندار بروجرد یادآور شد: سهمیه اشتغال امسال شهرستان بروجرد 3341 نفر با حجم سرمایه‌گذاری 860 میلیارد تومان است که انتظار می‌رود حجم سرمایه‌گذاری به‌مراتب بیشتر از این میزان در حوزه‌های مختلف محقق شود.

وی با اشاره به نکاتی در خصوص اشتغال و سرمایه‌گذاری عنوان کرد: نوع تسهیلاتی که بانک‌های عامل در حوزه‌های اشتغال، تولید و خدمات به متقاضیان پرداخت می‌کنند باید با نوع بانک ارتباط موضوعی داشته باشد تا بتوان در صورت وجود مشکلاتی آن‌ها را راحت‌تر پیگیری و رفع کرد و وقفه‌ای در زمان پرداخت تسهیلات ایجاد نشود.

کورانی فر با اشاره به سود بالای تسهیلات رونق تولید تصریح کرد: سود این تسهیلات به‌گونه‌ای است که با سود تولید صنعتگران برابری می‌کند و این امر سبب انصراف بسیاری از صنعتگران از دریافت این تسهیلات می‌شود علاوه بر این تهیه وثیقه ملکی خارج از طرح‌ها برای بانک‌ها زمان‌بر است که نیاز به اصلاح دارد.

وی مدت‌زمان کوتاه یک‌ساله بازپرداخت تسهیلات سرمایه در گردش و رونق تولید را از دیگر مشکلات صنعتگران این شهرستان برشمرد و گفت: در صورت امکان مدت‌زمان بازپرداخت به دو سال افزایش یابد تا به تولید و اشتغال کمک شود.

فرماندار بروجرد با اشاره به اعطای تسهیلات 15 میلیون تومانی به متقاضیان کمیته امداد، بهزیستی و فنی حرفه‌ای با درخواست دو ضامن توسط بانک‌ها گفت: این تعداد ضامن با میزان تسهیلات همخوانی ندارد به همین دلیل بسیاری از متقاضیان از دریافت چنین تسهیلاتی منصرف می‌شوند.

وی بیان کرد: سیستم آبیاری تحت‌فشار توسط شرکت‌ها با هزینه‌ای معادل شش و نیم میلیون تومان برای هر هکتار به‌صورت قطره‌ای و پنج میلیون تومان برای هر هکتار به‌صورت بارانی اجرا می‌شود که درصورتی‌که اجرای این کار به کشاورزان واگذار شود با کمتر از این هزینه ‌این عملیات اجرایی می‌شود و به‌صرفه‌تر خواهد بود.

تأکید بر لزوم تفویض اختیار به شهرستان بروجرد در راستای جایگزینی افراد واجد شرایط دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی با افرادی که به هر دلیل نتوانسته‌اند این تسهیلات را دریافت کنند، حذف پروانه کسب برای پرداخت تسهیلات، استفاده از اعتبارات صندوق توسعه‌ای ملی و تعین سهم شهرستان بروجرد، تفویض اختیار صدور جواز تأسیس به این شهرستان به‌منظور سهولت در کار از دیگر مواردی بود که کورانی فر بر لزوم اصلاح آن‌ها در این جلسه تأکید کرد.
آخرين بروز رساني ( ۳۱ تير ۱۳۹۶ )
۲۳ درصد از واحدهای صنعتی لرستان در شهرستان بروجرد مستقر است
روزهای بروجرد- مدیرکل صنعت، معدن و تجارت لرستان بابیان اینکه ۲۳ درصد از واحدهای صنعتی استان لرستان در بروجرد مستقر است، گفت: ۹۷۱۰ نفر حدود ۳۴ درصد اشتغال واحدهای استان در واحدهای صنعتی شهرستان بروجرد مشغول به کاراند.

به گزارش تسنیم، محمدرضا صفی‌خانی در شورای اشتغال استان لرستان که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: از 1635 فقره پروانه بهره‌برداری صادرشده در استان لرستان 542 فقره مربوط به شهرستان بروجرد است.

وی با بیان اینکه 23 درصد از واحدهای صنعتی استان لرستان در شهرستان بروجرد مستقر هستند، افزود: از 28 هزار و 205 نفر اشتغالی که درروند صدور پروانه‌های بهره‌برداری شکل‌گرفته است 9710 نفر حدود 34 درصد در واحدهای صنعتی شهرستان بروجرد محقق شده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت لرستان بیان کرد: 192 فقره طرح بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی در استان وجود دارد که 64 فقره حدود 33 درصد در شهرستان بروجرد است که از 7014 نفر ایجاد اشتغال در این طرح‌ها 2510 نفر حدود 35 درصد مربوط به این شهرستان است که اگر استراتژی امسال تحقق طرح‌های بالای 60 درصد باشد این میزان اشتعال‌زایی ایجاد می‌شود.

وی بابیان اینکه سال گذشته یکی از بهترین سال‌ها در رابطه با صدور پروانه‌های بهره‌برداری در استان بوده است، تصریح کرد: بر اساس آمار رسمی وزارت صنعت و معدن 116 مورد پروانه بهره‌برداری ایجادی و توسعه‌ای طی سال گذشته در استان صادرشده و حدود 1325 نفر با سرمایه‌ای بالغ‌بر 1040 میلیارد تومان در این طرح‌ها مشغول به کارشده‌اند.

صفی خانی با تأکید بر اینکه پروانه بهره‌برداری مربوط به واحدهایی است که واقعاً به بهره‌برداری رسیده باشد، عنوان کرد: سال گذشته به لحاظ تعداد 18 درصد و به لحاظ درصد 1149 درصد و به لحاظ اشتغال 92 درصد در پروانه بهره‌برداری استان رشد داشته است که این امر نشان‌دهنده پویایی و حرکتی روبه‌جلو در استان لرستان است.

وی خاطرنشان کرد: سهمیه اشتغال پیش‌بینی‌شده در حوزه صنعت شهرستان بروجرد 1017 نفر د با سرمایه‌گذاری 528 میلیارد تومان اعتبار است که تا به امروز 230 نفر در سامانه رصد ثبت‌شده است و انتظارمی رود همچون سال گذشته که 105 درصد سهمیه اشتغال تحقق داشته امسال نیز بیش از این سهمیه در بروجرد محقق شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به اینکه 21 درصد جوازهای صادرشده مربوط به شهرستان بروجرد است، افزود: این میزان نسبت به گذشته افت داشته و باید سطح جذب سرمایه‌گذار افزایش یابد و تکمیل 64 طرح در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت: از 54 طرح معرفی‌شده به بانک‌ها در ستاد تسهیل استان در قالب رونق تولید 21 طرح مربوط به شهرستان بروجرد با 65 میلیارد تومان بوده است که بیش از 40 درصد طرح‌های کل استان را تشکیل می‌دهد.
آخرين بروز رساني ( ۳۱ تير ۱۳۹۶ )
استاندار لرستان: ۴ هزار شغل در بروجرد ایجاد می‌شود
روزهای بروجرد- استاندار لرستان گفت: با اجرای سند اشتغال در شهرستان بروجرد ۴ هزار شغل ایجاد می‌شود.

به گزارش مهر، هوشنگ بازوند در کارگروه اشتغال و تولید لرستان ویژه شهرستان بروجرد با اشاره به اینکه برای تحقق تولید و اشتغال همه قوا سهیم هستند، اظهار داشت: سهم بروجرد از سند اشتغال استان از ۸۶۰ میلیارد تومان به هزار و ۵۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی یادآور شد: همچنین شهم ایجاد اشتغال در بروجرد از ۳ هزار و ۳۴۱ نفر به ۴ هزار نفر افزایش یافته است.

استاندار لرستان با بیان اینکه اختیار صدور جواز تاسیس در  بخش های مختلف به شهرستان بروجرد تفویض می شود، تصریح کرد: برای نوروز ۹۷ بناهای تاریخی واگذار شده در شهرستان بروجرد باید خدمات نوروزی ارائه کنند.

بازوند یادآور شد: صندوق کار آفرینی امید امسال در بروجرد ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می کند.
آخرين بروز رساني ( ۳۱ تير ۱۳۹۶ )
خانه تاریخی «نجارپور» در بروجرد ثبت ملی شد
روزهای بروجرد- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد از ثبت ملی خانه تاریخی «نجار پور» خبر داد.خانه تاریخی «نجارپور» در بروجرد ثبت ملی شد

حجت الله یارمحمدی در گفتگو با مهر گفت: خانه تاریخی «نجار پور» در محله تاریخی فرهنگی «یخچال» پس از انجام کار های مطالعاتی و برداشت نقشه ها به ثبت آثار ملی رسید.

وی تصریح کرد: این خانه تاریخی در محله قدیم یخچال واقع شده و مساحت تقریبی آن ۵۰۰ متر مربع است، شالوده اصلی دیوارها از خشت خام با ملات گل است که در نماهای مشرف به حیاط و سردر ورودی با آجر و کاشی نماسازی و تزیین شده است و در یک دید کلی خانه شامل حیاطی مستطیل شکل، دو بخش ساختمانی در شمال و جنوب حیاط است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد اظهار داشت: جهت خانه همانند سیستم شهرسازی و بسیاری از عناصر بافت شهر شمالی- جنوبی و با اختلافی اندک از جهت قبله پیروی می کند، درگاه ورود به خانه در سمت جنوب شرقی سردری است ساده با قوس هلالی و در دو لنگه چوبی که به فضای هشتی وارد می شود، هشتی خانه شش ضلعی غیر منتظم است که در ساختار ضلع جنوب خانه جای گرفته و از سه جهت عامل تقسیم کننده معماری محسوب می شود، از سمت راست با گردشی نود درجه به حیاط خانه راه دارد و از دو جهت دیگر به فضاهای جبهه جنوب خانه ارتباط پیدا می کند.
 
یارمحمدی افزود: یکی از ویژگیهای منحصر به فرد این بنا نسبت به سایر خانه های تاریخی کابرد وسیع کاشی در نماهای شمالی و جنوبی مشرف به حیاط و طاق نماهای دیوار حیاط است، نوع کاشی های به کار رفته و تکنیک آنها عبارت است از کاشی هایی به عرض ۴ سانتیمتر و طول متفاوت از ۲۰ تا ۴ سانتیمتر که در کاشی کاری نوع بنایی یا هندسی و بیشتر به منظور اشکال هندسی و زاویه دار کاربرد دارد.

وی گفت: رنگ کاشی ها مختلف و شامل آبی، زرد، مشکی، قرمز، سبز و سفید است و مضامین به کار رفته در کاشی ها عبارت است از اشکال هندسی در قالب ستاره، چهار ضلعی، چلیپا و نوشته های با محتوای اسماء ائمه، آیات قرآن و عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم».

آخرين بروز رساني ( ۳۱ تير ۱۳۹۶ )
رمزگشایی از کشفیات تپه «چغا» بروجرد/ بخشی از آثار تاریخی از بین رفته‌اند
روزهای بروجرد- در حالی از کشف گور خمره‌هایی در تپه چغای بروجرد سخن گفته می‌شود که به گفته مسئولان بخشی از این آثار در جریان فعالیت‌های راه‌سازی از بین رفته‌اند.

به گزارش مهر، کشف آثار سفالی با عنوان گور خمره در تپه باستانی «چغا» اگر چه یک موضوع نو و تازه بود و توانست تمام نگاه ها را به سمت خود جلب کند اما قطعا موضوعی پیچیده است که باید پژوهش های سنگینی بر روی آن انجام داد تا بسیاری از علامت سوال ها رمز گشایی شود.

شناسایی بیش از ۴۰۰ تپه باستانی در بروجرد که عملا تاریخچه اکثر آنها به پیش از عصر آهن بر می گردد موجب شد برای اهل فن کشف آثار گور خمره های ۲ هزار ساله اشکانی موضوع عجیبی در بروجرد نباشد اما آن چیزی که مردم را دچار یک هیجان رسانه ای کرد این بود که اکثر بروجردی ها حداقل یک بار فارغ از ماجرا از کنار این آثار کشف شده گذشته بودند و امروز متوجه شدند که این منطقه یک محل مهم تاریخی است که به این شکل در آن آثاری نمایان شده است.

گمانه زنی در محل کشف آثار سفالی

وجود گور خمره های ۲ هزارساله اشکانی موضوع ساده و تک بعدی نیست که بتوان راحت از کنار آن گذشت بلکه کشف آن چندین موضوع را در کنار خود گردآوری می کند؛ از جمله اینکه این شیوه دفن مربوط به کدام اقوام ایرانی است این اقوام چه نوع آیینی داشته اند، آیا این اقوام از آیین یکتا پرستی پیروی می کرده اند، اگر یکتا پرست بودند عبادتگاه شان در کدام قسمت قرار گرفته، محل زندگیشان کجا بوده است، پیشه شان چه بوده و از چه صنعتی بهره مند بوده اند. این ها موضوعاتی است که در صورت یک کاوش گسترده در این منطقه می تواند طی چند سال به پاسخ صریح رسید.


محمد مهدی گودرزی کارشناس ارشد باستان شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در این ارتباط گفت: آن چیزی که مشخص است این است که تا کنون بخشی از گور خمره ها توسط ماشین آلات راه سازی از بین رفته است و بقایای آن برای بررسی به اداره میراث فرهنگی بروجرد منتقل شده است.

وی اظهار داشت: شواهد زیادی نشان می دهد در همین مسیر احتمالا گور خمره وجود دارد که برای اینکه موضوع روشن شود نیاز به باز کردن چند گمانه در این مسیر است.

کارشناس ارشد باستان شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: گمانه زنی کاری کاملا حساس و زمان بر است و ممکن است نیاز باشد در سطح وسیعی گمانه های زیادی ایجاد کرد.

بخش مهمی از شواهد تاریخی در خلال احداث جاده از بین رفته اند

گودرزی اظهار داشت: در چند سانتی متری این گور خمره ها جاده ای سال ها پیش احداث شده است که احتمال دارد بخش مهمی ازشواهد تاریخی در خلال احداث جاده از میان رفته باشد.

وی گفت: موقعیت منطقه «چغا» که در اطرافش تلاقی دو رود دائمی است و وجود خاک آبرفتی و حاصل خیز شرایط را برای کشاورزی، دامپروری، صید و شکار، دید مناسبی که تپه چغا به اطراف خود داشته و یک اشراف نسبی به دشت سیلاخور را برای ساکنانش محیا می ساخته است، منطقه بسیار خوب برای سایت استقراری می تواند درصد گمانه ها مبنی بر اینکه در این تپه تمدنی وجود داشته باشد را بالا برده است.

کارشناس ارشد باستان شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد تصریح کرد: روستای قلعه شمسی در جوار تپه چغا خود بر روی تپه ای باستانی قرار دارد.

گودرزی یادآور شد: به احتمال قوی گور خمره های تپه «چغا» مربوط به دوران اشکانیان است.
آخرين بروز رساني ( ۳۱ تير ۱۳۹۶ )
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.