۲۱ آذر ۱۳۹۶   ۱۵:۱۳    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
اخبار بروجرد
شناسایی 16 هزار خانوار ساکن در سکونتگاه های غیر رسمی بروجرد
روزهای بروجرد- معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری بروجرد با اشاره به اینکه حدود 80 هزار شهروند در سکونت گاه‌های غیررسمی حاشیه شهر بروجرد ساکن هستند، گفت: تاکنون 13محله با بیش از 16 هزار خانوار ساکن در سکونتگاه‌های غیر رسمی این شهرشناسایی شده اند.

احمد گودرزیان درگفت وگو با ایرنا با اشاره به طرح تهیه شناسنامه و ساماندهی بافت های فرسوده و مناطق حاشیه نشین بروجرد افزود: این طرح با همکاری ارگان های مختلف مانند شهرداری، بهزیستی، سپاه و دستگاه های خدمات رسان شهرستان درحال اجرا است.

وی اظهارکرد: در این راستای طرح خانه محله با هدف ایجاد فضای فرهنگی در هر محله اجرا شده و کار جدول گذاری و آسفالت معابر و کوچه های این محلات نیز انجام می شود.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری بروجرد بیان کرد: همچنین در راستای اجرای طرح بازسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی در سکونت‌گاه‌های غیر رسمی مقرر شد با تجمیع واحدهای زیر 100 متر و تبدیل 2 واحد کوچک به یک واحد 2طبقه و بزرگ مستحکم اجرا خواهد شد.

گودرزیان اضافه کرد: با اجرای طرح خانه محله و ساماندهی سکونت گاه های غیررسمی خدمات آب و برق و گاز به سهولت به این مناطق ارائه خواهد شد و راه دسترسی گروه های امدادی مانند آتش نشانی و اورژانس به هنگام وقوع حوادث با این مناطق راحت تر صورت خواهد گرفت.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر 264 هکتار بافت فرسوده و 211 هکتار سکونتگاه های غیر رسمی در بروجرد وجود دارد.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری بروجرد با اشاره به ایجاد خانه محله در بروجرد گفت: اولین وظیفه شهرداری ایجاد خانه محله در حاشیه شهر است که امسال اعتباری برای ساخت آن اختصاص یافته و با انعقاد قراردادی یکساله این خانه محله ساخته خواهد شد.

وی اضافه کرد: اولین خانه محله بروجرد باید به شناسایی زنان بی سرپرست بروجرد و بررسی مشکلات آنها در حاشیه شهر بپردازد.
آخرين بروز رساني ( ۱۹ آذر ۱۳۹۶ )
وجود 1130 هکتار بافت فرسوده در نوار لرزه‌ای زاگرس
روزهای بروجرد- مدیرکل مدیریت بحران لرستان گفت: استان دارای 1130 هکتار بافت فرسوده است.

به گزارش ایسنا، رضا آریایی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: لرستان دارای 1130 هکتار بافت فرسوده است که بروجرد با 264 هکتار بیشترین بافت فرسوده استان را دارد. در این مجموعه بافت فرسوده شهرستان بروجرد 45 هزار نفر زندگی می‎کنند که در این راستا راه و شهرسازی اقداماتی را در حال انجام دارند که بازسازی شوند.

 
مدیرکل مدیریت بحران لرستان با اشاره به مشکل خانه‎های بافت فرسوده، تصریح کرد: عمده خانه‎های که در بافت فرسوده هستند قولنامه‎ای بوده که بانک به آنها وام نمی‎دهد.  خانه‎ها بیشتر در محور بافت قدیمی هستند که نمی‎توانند بیش از 9.5 متر ارتفاع داشته باشند که باید فکر اساسی برای این بافت کرد.

 
مدیرکل مدیریت بحران لرستان با اشاره به مهمترین پدیده‌های طبیعی که لرستان را در معرض خطر قرار می‌دهد، افزود: زمین لرزه،سیلاب، خشکسالی، آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع و ریزگردها از جمله این پدیده‌هاست.

 
آریایی خاطرنشان کرد: لرستان در نوار لرزه‌ای زاگرس به عنوان فعال ‎ ترین نقطه در زاگرس میانی قرار گرفته است و وجود انواع گسل‌های بزرگ و کوچک، زمین‌لرزه‌های تاریخی، بافت فرسوده شهری، بافت فرسوده روستایی، وجود رودخانه‌های طغیانی و خروشان در توپوگرافی ناهموار و کوهستانی و ایجاد سیلاب‌های شهری و رودخانه‌ای، رودخانه‌های دائمی و فصلی، مدیریت شهری، توسعه بی‌رویه شهری بصورت افقی، وجود پدیده خشکسالی و کم آبی به علت عدم وجود سیستم‌های هیدرولیکی و مکانیکی، وقوع پدیده‌های طبیعی دیگر همچون گردوغبار، آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع ، صاعقه، زمین لغزش، آفات گیاهی  از جمله حوادث بالقوه تهدیدکننده استان است.

 
وی با اشاره به تاریخچه وقوع زمین لرزه در لرستان گفت: در لرستان زمین لرزه کهن سیمره در 11 هزار سال پیش رخ داده، همچنین زمین لرزه 2 تیر 251 هجری شمسی در سیمره، زمین لرزه کهن اشترانکوه و تشکیل دریاچه گهر در ارتفاعات بلندمنطقه، زمین لرزه سوم بهمن 1287 هجری شمسی در سیلاخور، زمین لرزه طبریجان بروجرد در 13 اردیبهشت سال 84 و  زمین‌لرزه 11 فروردین ماه سال 1385 بر روی گسل سیلاخور رخ داده است.

آخرين بروز رساني ( ۱۹ آذر ۱۳۹۶ )
روایتی از آرزوهای برباد رفته در نخستین شهرک سیلیکون متال خاورمیانه
روزهای بروجرد- شهرک در دست‌ساخت سیلیکون متال بروجرد پس از سال‌ها رکود در روند احداث آن با واگذاری به سرمایه‌گذار جدید مراحل عملیاتی‌شدن فاز نخست را دنبال می‌کند تا شاید آرزوهای بزرگترین شهرک سیلیکون متال خاورمیانه را محقق کند.
به گزارش تسنیم، اوایل دهه 80 بود که خبر احداث کارخانه سیلیس در شهرستان بروجرد و استان لرستان امیدها را به رشد و توسعه این شهر افزون ساخت تا رؤیای شهر صنعتی بروجرد با تحقق وعده‌های مسئولان زمان برای اشتغال جوانان این مرز و بوم تحققی دوباره یابد.

شهرک سیلیکون متال بروجرد از ابتدا تا امروز

شهرستان بروجرد با دارا بودن معادن غنی سیلیس زمینه مساعدی برای تولید و فرآوری این ماده اولیه بود تا سرمایه‌گذارانی برای احداث این کارخانه با مطالعات اولیه وارد بروجرد شوند.

شهرک سیلیکون متال بروجرد به گفته یکی از مدیران اسبق این کارخانه نخستین و بزرگ‌ترین شهرک سیلیکون متال خاورمیانه است که قرار است به‌عنوان پنجمین شهرک بزرگ دنیا در این زمینه فعالیت کند تا پس از کشورهای آمریکا، ژاپن، آلمان و چین تولیدکننده این محصولات باشد.

ورود سرمایه‌گذار جدید

حالا سرمایه‌گذار جدید حدود چهار ماه است که اقدامات خود را برای اجرایی کردن این پروژه بزرگ اقتصادی آغاز کرده و تا این پروژه عظیم و سرنوشت‌ساز در غرب کشور به ثمر رسد. فاز نخست این مجموعه در زمینی به مساحت 10 هکتار در حال احداث بوده و مطمئناً با برنامه‌ریزی صورت گرفته این پروژه بزرگ به یک شهرک تخصصی سیلیکون در کشور تبدیل خواهد شد.بر اساس برنامه زمان‌بندی ارائه‌شده از سوی پیمانکار این پروژه در فاز نخست 18 هزار تن سیلیکون متال تولید خواهد شد که درواقع هدف نهایی در این شرکت تولید سلول‌ها و پنل‌های خورشیدی است و با تحقق این هدف می‌توان شاهد نقش بسیار ویژه آن در اقتصاد کشور و استان لرستان بود.

محمدرضا صفی خانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در رابطه با این پروژه با ارائه توضیحاتی به خبرنگار تسنیم می‌گوید: شهرک سیلیکون متال یا نانوتکنولوژی بروجرد از پروژه‌های بسیار خوبی است که تحقق آن همواره از آرزوهای ما در استان لرستان است تا با شکل‌گیری این شهرک تحول عمیقی در اقتصاد و صنعت استان لرستان و این شهرستان به وجود آید.

سیلیکون متال طرحی بی‌نظیر در خاورمیانه

وی تحقق این پروژه را جزو اولین اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت دانسته و می‌افزاید: این پروژه  هنگامی‌که ارائه داده شد طرحی بی‌نظیر در منطقه خاورمیانه بود و پنج مجوز برای این طرح در سال 87 صادر شد.


رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان ادامه می‌دهد: با پیگیری‌های جدی که توسط مدیریت ارشد استان و حمایت‌های قوه قضائیه انجام شد در اواخر سال 95 این پروژه در یک مزایده به یک سرمایه‌گذار جدید واگذار شد و چهار ماه پیش سرمایه‌گذار جدیدی مجدداً این طرح را خریداری کرد و حدود 6 میلیارد تومان در این مدت در آن هزینه کرد.

وی بیان می‌کند: در حال حاضر پیمانکار پروژه در حال آماده‌سازی سایت برای عملیاتی کردن فاز اول آن است و با تکمیل و راه‌اندازی فاز نخست حمایت‌های لازم برای شکل‌گیری فازهای بعدی تا فاز پنجم صورت می‌پذیرد.

صفی خانی از طرح مسائل و مشکلات این پروژه در ستاد تسهیل استان و پیگیری برای رفع آن‌ها می‌گوید و اینکه برنامه زمان‌بندی برای رفع این مشکلات در نظر گرفته‌ شده تا با واگذاری هرچه سریع‌تر معدن به آن‌ها و بر اساس حمایت‌های صورت گرفته فاز نخست این طرح تا 18 ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

آخرين بروز رساني ( ۱۸ آذر ۱۳۹۶ )
هفته فرهنگی پاریس در شهرستان بروجرد برگزار می‌شود
روزهای بروجرد- فرماندار بروجرد گفت: هفته فرهنگی پاریس با حضور هنرمندانی از اروپا در بروجرد برگزار می شود.

علی کورانی فر در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به جلسه روز گذشته خود با نمایندگان هنرمندانی از فرانسه و اروپا اظهار داشت: این نمایندگان برای دومین بار برای برگزاری هفته فرهنگی پاریس در بروجرد حضور یافته‌اند.

وی با اشاره به انجام اقدامات و هماهنگی‌های اولیه در این راستا افزود: براساس برنامه‌های اعلام شده تعدادی از هنرمندان معتبر اروپایی و عمدتا فرانسوی با حضور در بروجرد با مشارکت هنرمندانی از این شهر به اجرای برنامه‌های فرهنگی هنری در نظر گرفته شده در هفته فرهنگی پاریس در بروجرد می پردازند.

فرماندار بروجرد برگزاری کلاس‌های آموزشی هنری برای هنرمندانی از سراسر کشور را از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده در این هفته برشمرد و بیان کرد: تمامی این برنامه‌ها در حد پیگیری است و امیدواریم با اقدامات انجام شده این رویداد مهم فرهنگی جنبه اجرایی باید.

وی برگزاری این برنامه‌ها را اقدامی در جهت توسعه زیرساخت های گردشگری و  حضور گردشگران در این شهرستان دانست و عنوان کرد: با توجه به سنخیت آب و هوایی بروجرد و پاریس و اینکه شهر بروجرد به پاریس کوچولو مشهور است برگزاری این برنامه‌ها میتواند اقدامی موثر در جهت معرفی ظرفیت های طبیعی و گردشگری این شهرستان باشد.

کورانی فر همچنین یادآور شد: با توجه به زمینه‌های مشترک گردشگری و اکوتوریسم طبیعی تلاش میشود موضوع خواهر خواندگی برای این دو شهر طی برنامه ای که در فصل بهار برگزار می‌شود مطرح شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۶ آذر ۱۳۹۶ )
شناسایی و ثبت 21خانه تاریخی در بروجرد
روزهای بروجرد- رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری شهرستان بروجرد گفت: 21 خانه تاریخی دربروجرد که معرف سبک زندگی اصیل اسلامی ومعماری بومی بودند شناسایی و عملیات تملک و ثبت تاریخی انجام شده است.

حجت الله یارمحمدی در گفت وگو با ایرنا با اشاره به نقش تاریخی، فرهنگی و اجتماعی خانه‌های تاریخی افزود: حفظ و نگهداری از این بناها مهمترین وظیفه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان است.

وی اظهارکرد: تعداد250 خانه تاریخی در این شهر از سوی میراث فرهنگی شناسایی شده بود که در زلزله 6.2 ریشتری فروردین سال 85 در بروجرد بیشتر این خانه های تاریخی تخریب و یا از سوی مالکان برای بازسازی و مقاوم سازی و بهسازی مجدد آنها اقدام شده است.

رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری شهرستان بروجرد بیان کرد: کارشناسایی خانه های تاریخی همچنان درحال انجام است اما این وظیفه مهم باید با همکاری همه دستگاه های متولی ازجمله شهرداری محقق شود و اجازه تخریب وساخت به سبک جدید این خانه های تاریخی را صادر نشود.

یارمحمدی اضافه کرد: بیت آیت الله العظمی بروجردی، خانه افتخارالاسلام، خانه حاتمی، خانه کمال طباطبایی، خانه تاریخی مغیث اسلام از بناهای منحصربه فرد شهرستان بروجرد هستند که بیشترآنها مربوط به دوره قاجاریه، پهلوی اول و صفویه است و با معماری اصیل ایرانی بنا نهاده شده اند.

وی اضافه کرد: تاکنون 165 اثر و ابنیه تاریخی بروجرد در فهرست آثارملی کشور به ثبت رسیده است.

این شهرستان با دارا بودن 165 بنای تاریخی،17 بقاع متبرکه وهمچنین طبیعتی زیبا و دیدنی همه ساله درایام نوروزمیزبان گردشگران فراوانی است. 
آخرين بروز رساني ( ۱۶ آذر ۱۳۹۶ )
سد آبسرده آب رفت!!
روزهای بروجرد- سد آبسرده بروجرد یکی از مهم ترین سدهای استان لرستان است که در صورت تکمیل می تواند علاوه بر تامین آب شرب پایدار بروجرد بیش از 8 هزار هکتار از زمین های کشاورزی منطقه را آبیاری کند.

این سد که عملیات اجرایی آن از  یک دهه پیش آغاز شده می‌تواند زمینه اشتغال 1200 نفر را فراهم نماید هرچند روند ساخت آن در این سال ها تنها پیشرفت 32 درصدی را در پی داشته است.

در سفر استاندار جدید لرستان به بروجرد از این سد نیز بازدید صورت گرفت و قول هایی مبنی بر تسریع در روند ساخت سد داده شد.

 اما آنچه که قابل تامل است سخنان مدیرعامل آب منطقه ای لرستان در مورد حجم آب ذخیره شده در پشت این سد است.

در حالی که پیشتر و بارها اعلام شده بود حجم مخزن این سد بیش از 60 میلیون متر مکعب است به ناگاه ایشان حجم مخزن این سد را 30 میلیون متر مکعب اعلام می‌کند.

یعنی ظرفیت این سد ساخته نشده از سال گذشته تا کنون به نصف کاهش یافته است!!

اینکه چرا مدیرعامل آب منطقه‌ای ظرفیت این سد را 50 درصد کاهش داده است چندان مشخص نیست.

آیا تغییری در نقشه سد رخ داده است؟!

آیا عدد اعلام شده توسط ایشان تنها یک اشتباه لفظی است؟

مسئله آب از زیربناهای توسعه و امنیت در یک منطقه است. متاسفانه یک دهه پیش با سهل انگاری‌هایی که صورت گرفت سد کُلان ملایر بر روی آب‌های جاری بروجرد ساخته شد بدون اینکه حتی حق آبه‌ای به بروجرد تعلق گیرد.

 ضروری است مسئولان و نمایندگان محترم بروجرد در مورد کاهش مخزن آب سد آبسرده به نصف پیگیری‌های لازم را انجام داده و از روی دادن چنین ظلمی به آینده شهرمان جلوگیری نمایند.
آخرين بروز رساني ( ۱۳ آذر ۱۳۹۶ )
از سرگیری فعالیت کارخانه سامان کاشی بروجرد نیازمند پرداخت تسهیلات است
روزهای بروجرد- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: کارخانه سامان کاشی بروجرد برای از سرگیری فعالیت تولیدی نیازمند پرداخت تسهیلات بانکی است.

به گزارش فارس، محمدرضا صفی‎خانی در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهار کرد: فعالیت مجدد کارخانه سامان کاشی بروجرد در گرو پرداخت تسهیلات است.

وی عنوان کرد: یکی از مشکلات کارخانه سامان کاشی طی چند سال گذشته مربوط به سیستم بانکی و معترض بودن نسبت به مطالبات بانکی بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان بیان کرد: پس از برگزاری چندین جلسه در ستاد تسهیل ملی، وزارت کشور و بانک مرکزی در نهایت بانک مرکزی به عنوان داور مرزی‎ طرفین مامور حل مشکل این کارخانه با بانک‌های سپه و پاسارگاد شد.

صفی‎خانی تاکید کرد: از سویی با توجه به اینکه ممکن است، مسائل حقوقی کارخانه سامان کاشی با دو بانک سپه و پاسارگاد به طول انجامد، در آخرین جلسه ستاد تسهیل ملی مصوب شد که با تامین ضمانت‎های معتبر و تزریق منابع از سوی یکی از بانک‎ها زمینه برای فعالیت این واحد صنعتی فراهم شود.

وی تصریح کرد: به این ترتیب در صورتیکه با انجام پیگیری‎ها از طریق ستاد تسهیل ملی و مدیریت ارشد استان لرستان تسهیلات جدید بانکی به سامان کاشی تزریق شود، مدیریت این واحد تولیدی اعلام کرده که آمادگی فعال‎سازی این کارخانه را دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان خاطر نشان کرد: در صورت تحقق این مهم و با فعال شدن دوباره این واحد صنعتی به عنوان یکی از بهترین برندهای تولید کاشی، تولیدات آن مجددأ وارد بازار فروش می‎شود.

صفی‎خانی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص وضعیت دیگر کارخانه کاشی شهرستان بروجرد گفت: این واحد صنعتی هیچگونه بدهی بانکی نداشته و تنها بدهی‎های جاری به برخی از شرکت‎های خدمات‎رسان دارد.

وی با تاکید بر اینکه تامین سرمایه در گردش مشکل اصلی کارخانه کاشی جم است، اظهار کرد: با توجه به اینکه سرمایه‎گذار این واحد جزو بدهکاران بانکی بود، طی سال‎های اخیر پیگیری‎ها برای تزریق سرمایه در گردش به این واحد نتیجه نداد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان عنوان کرد: اینک و پس از فوت سرمایه‎گذار اصلی این کارخانه، در صورت حل مشکل ذینفع واحد و تزریق منابع مورد نیاز برای سرمایه در گردش این واحد صنعتی هیچ مشکل و مانعی برای ادامه فعالیت تولیدی خود ندارد.

صفی‎خانی تاکید کرد: در این راستا و با توجه به فرصت یک ماهه تعیین شده از سوی ستاد تسهیل ملی فرصت یک ماهه‎ای برای مذاکره با وراث کارخانه کاشی جم، راهکارهای حقوقی به ستاد تسهیل ملی ارائه شده و تصمیم‎گیری درباره این کارخانه انجام می‎شود.

وی یادآور شد: کار توسعه 80 درصد خط تولید کاشی کف در این کارخانه انجام شده و پس از اتمام20 درصد باقیمانده، این خط آماده بهره‎برداری است.
آخرين بروز رساني ( ۱۲ آذر ۱۳۹۶ )
سینما فلسطین بروجرد اواخر بهمن امسال راه اندازی می‌شود
روزهای بروجرد- حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در سیاهکل و بروجرد سالن‌ سینما می‌سازد.
 
محمود کاظمی مدیر عامل موسسه بهمن سبز وابسته به حوزه هنری درباره بازسازی سینما «ساحل» اصفهان، گفت: تخریب داخلی این سینما تمام شده و مشغول مراحل مقاوم سازی هستیم. سینما «ساحل» که با پنج سالن و با امکانات ویژه راه‌اندازی خواهد شد، روبروی سی و سه پل قرار دارد و نمایی که ما برای این سینما طراحی کردیم گوشه چشمی به جغرافیا و آثار تاریخی این شهر و هویت اصیل آن دارد.

وی افزود: معماری این سینما کاملا بومی است و امیدوارم شهرداری و سازمان میراث فرهنگی اصفهان با طرحی که برای نمای «ساحل» داده‌ایم موافقت کنند.
او تاکید کرد: سینما «ساحل» نوروز 97 افتتاح خواهد شد.

وی ادامه داد: سینما «فلسطین» بروجرد هم تخریب داخلی شده و این روزها مشغول احداث زیرساخت‌های این بنا چون بخش‌های تاسیساتی، ایمنی، بهداشتی و ... که باید در یک سینمای مدرن و مجهز، به شکلی علمی طراحی و اجرا شوند، هستیم. این سینما 800 صندلی ظرفیت دارد و پس از بازسازی یک سالن مدرن به جای این سینما در اواخر بهمن ماه راه اندازی می‌شود.

کاظمی در بخش دیگری از سخنانش از ساخت یک سینما در سیاهکل گیلان خبر داد و گفت: در یک مجتمع تجاری و فرهنگی، سالنی 120 نفره وجود دارد که در مرحله اسکلت متوقف شده و قرار است این سینما با بودجه استانی و مشارکت بهمن سبز کامل، به روز و مجهز شود و به بهره‌برداری برسد.

مدیر عامل موسسه بهمن سبز، خاطرنشان کرد: بازسازی سینما «قدس» تبریز هم انجام شده، اما مشغول رفع ایرادهایی در کار هستیم. با رفع نواقص این سینما تا یک ماه آینده با 2 سالن به بهره‌برداری می‌رسد.

آخرين بروز رساني ( ۱۲ آذر ۱۳۹۶ )
احداث سد شهید بروجردی در گرو تأمین 110 میلیارد تومان
روزهای بروجرد- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: برای احداث سد شهید بروجردی به اعتباری بالغ‌بر 110 میلیارد تومان نیازمند هستیم.

به گزارش فارس، رضا میرزایی در حاشیه بازدید مسئولان استان از سد شهید بروجردی عنوان کرد: در ابتدا حجم مخزن سد شهید بروجردی در حدود 4 میلیون مترمکعب بود، اما با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در نظر داریم تا 15 میلیون مترمکعب آب رودخانه گله رود را با خط انتقال 13 کیلومتری به محل احداث سد شهید بروجردی منتقل کنیم.

وی ادامه داد: با انجام این اقدام حجم مخزن سد به 20 میلیون مترمکعب خواهد رسید و می‌توان شاهد اجرایی شدن آن بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان عنوان کرد: سد شهید بروجردی در اراضی به مساحت 117 هکتار احداث شده و هدف از ایجاد این طرح تأمین آب روستاهای شمال بروجرد و همچنین بخشی از این شهر است.

میرزایی در ادامه با اشاره به اینکه ارتفاع سد در حدود 45 متر پیش بینی شده است، افزود: تخصیص آب سد در سال 91 داده شده و این پروژه در سال‌های 94 و 95 دارای تنها 100 هزار تومان اعتبار بوده، اما اکنون با حمایت استاندار با رایزنی‌های صورت گرفته با مسئولان وزارت نیرو قرار بر این شده تا ردیف اعتباری این پروژه بازگشایی شود.

وی عنوان کرد: برای احداث این سد به اعتباری بالغ‌بر 110 میلیارد تومان نیاز بوده و تاکنون پیمانکار یک میلیارد و 800 میلیون تومان در این پروژه هزینه کرده است.

این مسئول عنوان کرد: امیدواریم با تأمین شدن اعتبار، عملیات اجرایی آن با قدرت بیشتری پیش رفته و بتوان بخشی از نیازهای شهر بروجرد پاسخ داد.
آخرين بروز رساني ( ۱۱ آذر ۱۳۹۶ )
در بازدید استاندار از بروجرد: آغاز فعالیت خودروسازی بروجرد/ پروژه سدسازی که از مسدودی درآمد
روزهای بروجرد- استاندار لرستان از آغاز فعالیت خودرو سازی بروجرد تا اسفندماه امسال خبر داد.

به گزارش مهر، سید موسی خادمی در حاشیه بازدید از پروژه ها و صنایع شهرستان بروجرد در سخنانی با اشاره به سد آبسرده این شهرستان اظهار داشت: این پروژه یکی از سدهای مهم استان بوده که برای تامین آب شرب و صنعت شهرستان بروجرد قرار است که به بهره برداری برسد.

پیگیری برای افزایش اعتبارات سد «آبسرده»

وی با بیان اینکه این سد دارای پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصدی است عنوان کرد: این سد امسال اعتبار دارد و سال آینده نیز به دنبال این هستیم که اعتبارات آن را افزایش دهیم.

استاندار لرستان با بیان اینکه حجم منابعی که به پروژه تزریق شده نسبت به نیاز پروژه پایین است که البته این امر نیز مشکل کلی در کشور بوده و باید تلاش کنیم که سال آینده اعتبارات بیشتری به این سد اختصاص دهیم افزود: امسال نیز شش میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار ملی و ۱۳ میلیارد تومان نیز از محل اعتبارات توازن منطقه ای به این پروژه اختصاص پیدا کرده است.

خادمی با بیان اینکه تا کنون نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای سد آبسرده بروجرد هزینه شده است گفت: امیدواریم که سال آینده بتوانیم این اعتبارات را بیشتر کنیم.

اجرای طرح توسعه نساجی بروجرد

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به بازدید از رنگ رزی نساجی بروجرد نیز بیان داشت: برای این پروژه نیز از سوی سرمایه گذار ۲۰ میلیارد تومان هزینه شده و آماده بهره برداری است و یکی از پروژه های خوب این شهرستان محسوب می شود چرا که سرمایه گذار این طرح اهلیت لازم را دارد و منابع مالی آن را نیز تامین کرده است.

استاندار لرستان همچنین با اشاره به کارخانه نساجی بروجرد نیز بیان داشت: این واحد نماد شهرستان بروجرد بوده و در حال حاضر حدود ۸۵۰ نفر در این واحد مشغول به فعالیت هستند.

خادمی با بیان اینکه این واحد نیز مانند بقیه واحدهای نساجی در کشور مشکلاتی دارد و نتوانسته که با تکنولوژی روز خود را سازگار کند ادامه داد: در این راستا در بخش ریسندگی، بافندگی و رنگ رزی یک طرح توسعه دارد که در قالب آن تجهیزات جدیدی وارد شد و بانک ملی نیز قول مساعد داده که تسهیلات و سرمایه در گردش را برای اجرای طرح توسعه این واحد اقتصادی پرداخت کند و اگر این امر صورت گیرد می توان ظرفیت اشتغال و تولید را در این واحد به دو برابر رساند.

افتتاح پروژه پل «شهدای دانش آموز» تا سال آینده

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پروژه عمران شهری پل «شهدای دانش آموز» در بروجرد تصریح کرد: این پروژه علیرغم مزاحمت هایی که برای مردم ایجاد کرده مدتی است که ناتمام مانده و جزء پروژه هایی بوده که ما آن را به عنوان پروژه خاص در استان تعریف کرده ایم.

استاندار لرستان با بیان اینکه این پروژه چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار دارد گفت: دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان دیگر نیز به این پروژه تخصیص داده ایم و باید منابع آن را پرداخت کنیم تا ظرف سال آینده آن را به بهره برداری برسانیم چرا که به این شکل ماندن آن زیبنده نیست.

افتتاح بیمارستان آیت الله بروجردی در دهه فجر امسال

خادمی در ادامه سخنان خود با اشاره به بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی آیت الله بروجردی بیان داشت: کار در این بیمارستان تمام شده و بیش از ۹۰ درصد تجهیز آن نیز انجام شده و بخش های اصلی و خدمات چهار گانه آن به طور کامل انجام شده است.

وی با بیان اینکه تجهیز بخش هایی مانند اتاق عمل و ... و همچنین خرید دستگاه «سی تی اس کن» و «ام آر آی» باقی مانده است گفت: در این راستا مقرر شده که برای رفع این مشکلات استانداری و همچنین نمایندگان مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی در وزارتخانه پیگیری کنند.

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه امیدواریم که این بیمارستان تا دهه فجر امسال به طور کامل تکمیل و تحویل مردم داده شود افزود: تلاش ما این بوده که در زمان لازم این بیمارستان افتتاح شود.

آغاز فعالیت کارخانه خودروسازی بروجرد تا اسفندماه

خادمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پروژه سد شهید بروجردی بیان داشت: این پروژه برای تامین آب شرب شهر بروجرد در حال اجرا است چرا که این شهر آب پایدار ندارد که در این راستا این پروژه تخصیص آب دارد اما به دلایل مختلف متوقف شده بود و اعتبارات آن نیز مسدود شده بود.

وی با بیان اینکه در پیگیری های که از طریق وزارت نیرو صورت گرفته  از حالت مسدودی خارج می شود و منابع خواهد داشت افزود: در سال ۹۷ برای این پروژه اعتبار اختصاص پیدا خواهد کرد.

استاندار لرستان همچنین با اشاره به طرح سیلیکون متال در شهرستان بروجرد گفت: بخشی از کار این طرح شروع شده و به دنبال واگذاری معدن و زمین های مورد نیاز برای انجام کار در آن هستیم و در آینده نزدیک با توجه به مذاکره با سرمایه گذار خارجی کارهای عملیاتی اصلی آن شروع می شود چرا که ما به دنبال این هستیم که شهرک صنعتی سیلیکون متال را در این شهرستان ایجاد کنیم.

خادمی همچنین با اشاره به کارخانه خودرو سازی شهرستان بروجرد نیز گفت: در این راستا مقرر است که در این کارخانه ماشین فوتون مونتاژ شود چرا که زیر ساخت اولیه خط تولید آن آماده شده و طبق برنامه های که سرمایه گذار اعلام کرده قرار است تا اسفند ماه تولید خودرو فوتون شروع شود و این کارخانه به نماد توسعه استان تبدیل شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۱ آذر ۱۳۹۶ )
اجرای طرح سیلیکون متال بروجرد در ۵ فاز/ایجاد 4 هزار فرصت شغلی با بهره‌برداری کامل پروژه
روزهای بروجرد- رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت:طرح سیلیکون متال بروجرد در ۵ فاز در حال اجرا است.

به گزارش فارس، محمدرضا صفی خانی در جمع خبرنگاران بیان کرد: در سال ۹۲ شرکت سیلیکون متال بروجرد به دلیل مشکلات زیادی که داشت نتوانست به اهداف پیش‌بینی شده دست یابد.

وی ادامه داد: در نتیجه در سال‌های ۹۴ و نهایتاً ۹۵ با اقدامات مختلف صورت گرفته این مجموعه از تملک گروه آریا خارج و طی یک مزایده به سرمایه‌گذار جدید واگذار شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان عنوان کرد: سرمایه‌گذار جدید حدود چهار ماه است که اقدامات خود را برای اجرایی کردن این پروژه بزرگ اقتصادی آغاز کرده و شاهد پیشرفت بسیار مناسب طرح در این مدت کوتاه هستیم.

صفی‌خانی بیان کرد: در هر حال اکنون ساختمان‌های اداری و سایر بناها در حال احداث و تکمیل شدن هستند و حتی ساختمان خدمات مهندسی نیز در حال ساخته شدن است.

این مسئول اظهار داشت: مدیران این مجموعه مذاکراتی با شرکت اس‌اماس آلمان برای خرید تجهیزات، ماشین‌آلات و همکاری دو جانبه داشته‌اند، همچنین باید گفت در این مجموعه پنج پروژه تعریف شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در ادامه با اشاره به اینکه در فاز اول پروژه ۱۸ هزار تن سیلیکون متال تولید خواهد شد، افزود: در این شرکت هدف نهایی تولید سلول‌ها و پنل‌های خورشیدی بوده و مطمئنا با تحقق این هدف می‌توان شاهد نقش بسیار ویژه آن در اقتصاد کشور بود.

صفی‌خانی عنوان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در پایان اجرای ۵ فاز این پروژه بیش از ۴ هزار نفر اشتغال‌زایی صورت گرفته و اکنون نیز در مرحله احداث حدود ۸۰ نفر مشغول به فعالیت هستند.

وی بیان کرد: فاز اول این مجموعه در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار در حال احداث بوده و مطمئنا با برنامه‌ریزی صورت گرفته این پروژه بزرگ به یک شهرک تخصصی سیلیکون در کشور تبدیل خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت لرستان گفت: از همان ابتدا به دنبال تعیین تکلیف ۱۸ طرح اولویت‌دار در لرستان بودیم و پروژه سیلیکون بروجرد به عنوان یکی از این طرح‌ها به شمار می‌رود که مطمئنا با تکمیل آن می‌توان شاهد نقش ویژه‌اش در اقتصاد این استان بود.
آخرين بروز رساني ( ۱۱ آذر ۱۳۹۶ )
اشترینان 28 واحد آموزشی فرسوده دارد/7 مدرسه در جریان زلزله اخیر خسارت دیدند
روزهای بروجرد- رئیس اداره آموزش و پرورش اشترینان گفت: اشترینان 28 واحد آموزشی فرسوده دارد.

امیر صارمی در گفت‎وگو با فارس، اظهار کرد: در اشترینان 28 واحد آموزشی فرسوده با عمر بالای 35 سال وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه در جریان زمین لرزه اخیر 7 واحد آموزشی در شهر و روستاهای اشترینان دچار خسارت شده‎اند، عنوان کرد: از آن جمله می‎توان به دبیرستان سمیه اشاره کرد که به دلیل شدت آسیب‎ها و تخریبی بودن، تخلیه و دانش‎آموزان آن منتقل شدند.

رئیس اداره آموزش و پرورش اشترینان بیان کرد: در جریان زمین لرزه اخیر همچنین آسیب‎هایی به سقف و دیوارهای مدرسه شهید کریمی اشترینان وارد شده است، اما به دلیل نبود فضای آموزشی دانش‎آموزان همچنان مشغول به تحصیل در این فضای آموزشی هستند.

صارمی ادامه داد: مدارس دو روستای توده زن و ده ترکان در مقاطع ابتدایی و متوسطه نیز در زلزله اخیر آسیب دیده‎اند، همچنین ترک‎های بسیار عمیقی در دیوارهای مدرسه روستای خشتیانک ایجاد شده است.

وی تاکید کرد: با توجه به کمبود اعتبارات نوسازی مدارس، شاید بتوان قریب به نیمی از مدارس تخریبی اشترینان را تا زمان تامین اعتبار و بازسازی، از طریق مقاوم‎سازی مورد استفاده قرار داد.

این مسوول تصریح کرد: از همه این موارد گذشته، ساختمان اداره آموزش و پرورش اشترینان وضعیت بسیار نامناسبی داشته و باید تخریب و بازسازی شود.

صارمی با اشاره به اینکه نوسازی اداره آموزش و پرورش اشترینان در حیطه وظایف اداره نوسازی مدارس قرار ندارد، افزود: برای این منظور می‎توان از ظرفیت خیرین بهره برد و یا از محل اعتبارات شناور در اختیار استانداری لرستان اعتبار مورد نیاز برای بازسازی این اداراه تخصیص یابد.

وی اظهار کرد: با وجودیکه مکاتبات بسیاری در خصوص نیاز اداره آموزش و پرورش اشترینان به بازسازی و ضرورت تامین اعتبار لازم برای این منظور صورت گرفته است، اما تاکنون پاسخی دریافت نکرده‎ایم.

رئیس اداره آموزش و پرورش اشترینان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: علاوه بر فرسوده، تخریبی و نامقاوم بودن بخش قابل توجهی از واحدهای آموزشی، مدارس اشترینان از نظر وسایل کارگاهی و آزمایشگاهی در مضیقه هستند.

صارمی عنوان کرد: از سویی کتاب‎های موجود در کتابخانه‎های مدارس اشترینان قدیمی و بلا استفاده بوده و عملأ مورد نیاز دانش‎آموزان قرار نمی‎گیرند.

وی خاطر نشان کرد: اشترینان90 واحد آموزشی و 5 هزار و 700 دانش‎آموز دارد.
آخرين بروز رساني ( ۱۱ آذر ۱۳۹۶ )
ضرورت راه‌اندازی بخش «ام آر آی» در بیمارستان آیت‌الله بروجردی
روزهای بروجرد- نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت راه اندازی بخش «ام آر آی» در بیمارستان آیت الله بروجردی این شهرستان تاکید کرد.

عباس گودرزی در گفت‌وگو با مهر با اشاره به پیگیری های صورت گرفته برای افتتاح بیمارستان آیت الله بروجردی گفت: قطعا افتتاح این بیمارستان را در گرو ایجاد مرکز «ام آر آی» نمی گذارند.

وی اظهار داشت:بسیار علاقه مند هستیم که که بخش «ام ار آی» هم زمان با افتتاح بیمارستان به بهره برداری برسد اما به محض آنکه «سی تی اسکن» در این بیمارستان نصب شود این مرکز استعداد بهره برداری را پیدا می کند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: با انتقال بخش های فرسوده بیمارستان شهید چمران و امام خمینی (ره) به بیمارستان تازه تاسیس آیت الله بروجردی، این بیمارستان عملا بخش های از آن به بهره برداری می رسد اما افتتاح رسمی احتمالا با قول هایی که داده شده است در دهه مبارک فجر با حضور مقاماتی از وزارت بهداشت صورت خواهد گرفت.

گودرزی با اشاره به اینکه ساخت بیمارستان آیت الله بروجردی در سال ۹۵ شتاب بسیار بالایی نسبت به قبل گرفت عنوان کرد: یکی از موضوعاتی که در این بیمارستان دیده نشده بود بخش «ام آر آی» دولتی بود که با جلسات گسترده ای که با وزارت بهداشت داشیم با خرید و نصب دستگاه «آم آر آی» دولتی در این بیمارستان موافقت شد.

وی افزود:با توجه به اینکه «ام آر آی» موضوعی بود که در ابتدا در نقشه های بیمارستان دیده نشده بود لذا با بررسی کارشناسان و قول مساعد رئیس دانشگاه علوم پزشکی قرار است بخشی از بیمارستان به بخش «ام آر آی» نیز  مجهز شود.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه هم اکنون بیمارستانهای بروجرد از خدمات «ام آر آی» محروم هستند و معمولا بیماران اورژانسی و یا غیر اورژانسی برای درمان مجبور هستند به خارج از بیمارستان به «ام آر آی» بخش خصوصی پناه ببرند که این موضوع فرصت های طلایی برای درمان و یا احیا بیمار را یا کاهش می دهد و یا از بین می برد.

گودرزی تاکید کرد بیمارستان فوق تخصصی که مجهز به اتاق های عمل جراحی است باید «ام آر آی» داشته باشند.

وی افزود :اخیرا با پیگیری های صورت گرفته از طریق وزارت بهداشت یک دستگاه «سی تی اسکن» به بیمارستان چمران بروجرد تخصیص پیدا کرده و به زودی «سی تی اسکن» بیمارستان آیت الله بروجردی نصب خواهد شد و در تلاش هستیم یک دستگاه «سی تی اسکن» به بیمارستان امام بروجرد تخصیص یابد.
آخرين بروز رساني ( ۱۱ آذر ۱۳۹۶ )
شهاب روزبهانی: بیش از 60 درصد مدارس بروجرد فرسوده است/جای خالی فضای آموزشی در برخی شهرک‎ها
روزهای بروجرد- مدیر آموزش و پرورش بروجرد گفت: بالغ بر 60 درصد مدارس این شهرستان فرسوده بوده و از مقاومت کمی برخوردارند.

شهاب روزبهانی در گفت‎وگو با فارس، اظهار کرد: بر اساس آمارهای اداره نوسازی مدارس، بالغ بر 60 درصد مدارس شهرستان بروجرد بافتی فرسوده دارند.

وی عنوان کرد: واحدهای آموزشی که عمدتأ در مرکز شهر بروجرد قرار دارند، دارای بافت فرسوده بوده و از مقاومت بسیار پائینی برخوردارند.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد با اشاره به نگران‎کننده بودن وضعیت ساختمان برخی واحدهای آموزشی بیان کرد: تعدادی از مدارس این شهرستان نیز با وجود تخریبی بودن همچنان مورد استفاده قرار می‎گیرند.

روزبهانی ادامه داد: برخی از مدارس شهرستان بروجرد تخریبی بوده و باید تخریب و بازسازی شود، اما به دلیل کمبود فضای آموزشی در حال حاضر همچنان مورد استفاده قرار می‎گیرند.

وی خاطر نشان کرد: سالانه اعتباراتی به منظور نوسازی و مقاوم‎سازی مدارس به شهرستان‎ها اختصاص می‎یابد، اما این میزان اعتبارات ناکافی بوده و جوابگوی نیاز واحدهای آموزشی شهرستان بروجرد نیست.

این مسوول با اشاره به اداره آموزش و پرورش بروجرد با قدمتی 103ساله قدیمی‎ترین در بین ادارات آموزش و پرورش لرستان است، تاکید کرد: به طبع بسیاری از مدارس این شهرستان نیز قدیمی بوده و نیاز جدی‎تری به بازسازی دارند.

روزبهانی اضافه کرد: با این وجود در سطح شهرستان بروجرد مدرسه خشتی و گلی وجود ندارد.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: علاوه بر فرسودگی مدارس، برخی از شهرک‎های بروجرد نیز فاقد فضای آموزشی هستند که این نقیصه موجب ایجاد تراکم دانش‎آموزان در مدارس مرکز شهر شده است.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد با اشاره به اینکه همزمان با ایجاد برخی شهرک‎ها توجهی به احداث مدارس در آنها نشده است، اظهار کرد: هیچگونه فضای آموزشی در شهرک‎های پردیس، ایثار، زاگرس، مخابرات و هواشناسی طراحی نشده است.

روزبهانی ادامه داد: البته در بسیاری از شهرک‎ها زمین مورد نیاز برای ساخت مدرسه وجود دارد و به این ترتیب اولویت ساخت فضای آموزشی در این مناطق را در دستور کار خود داریم.پ

وی بیان کرد: امید است، با استفاده از ظرفیت خیرین مدرسه‎ساز و با احداث فضاهای آموزشی در شهرک‎های فاقد مدرسه علاوه بر پایان دادن به دغدغه‎های خانواده‎های دانش‎آموزان ساکن در این شهرک‎ها، از تراکم مدارس مرکز شهر بکاهیم.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد با اشاره به نقش بسیار تاثیرگذار خیرین مدرسه‎ساز در ساخت مدارس و یا مشارکت در این امر مهم تاکید کرد: بهره‎گیری هر چه بیشتر از این پتانسیل را به منظور بازسازی و ساخت واحدهای‌ آموزشی شهری و روستایی را در برنامه کاری خود داریم.
آخرين بروز رساني ( ۰۹ آذر ۱۳۹۶ )
فرمانده سپاه بروجرد: ۱۱۰ هزار نفر از جمعیت شهری بروجرد حاشیه‌نشین هستند
روزهای بروجرد- فرمانده سپاه بروجرد گفت: بر اساس آمار رسمی ۸۰ هزار نفر و بر اساس آمار غیررسمی ۱۱۰ هزار نفر از جمعیت شهری بروجرد حاشیه‌نشین و ساکن مناطق حاشیه‌ای شهر هستند که در قالب ۱۲ محله حاشیه‌ای شناسایی‌ شده‌اند.

به گزارش تسنیم، سرهنگ مجید سوری در جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری با اشاره به لزوم ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی در شهر بروجرد اظهار داشت: موضوعات مطرح‌شده در این جلسه ربطی به موضوع اصلی جلسه ندارد و مشکل شهرداری بروجرد در حال حاضر در حوزه سکونتگاه‌های غیررسمی و بازآفرینی شهری ایجاد پیاده راه از سه‌راه جعفری تا میدان جعفری نیست.

وی با انتقاد از مغفول ماندن موضوع آسیب‌های اجتماعی در محلات هدف افزود: مشکلات اجتماعی اهالی محلاتی همچون اسلام‌آباد، علی‌آباد، 12 متری و شهرک جهان‌آباد از سر گذشته و مردم از این مشکلات بسیار ناراضی هستند که در این ستاد توجهی به آن‌ها نمی‌شود.

فرمانده سپاه بروجرد با تأکید بر ضرورت تعریف اولویت‌های ستاد بازآفرینی پایدار شهری عنوان کرد: باید مشخص شود چه محلاتی مشکل و آسیب‌هایی دارند تا با تعین نوع آسیب‌ها اقدامات موردنظر صورت پذیرد.

وی با اشاره به آمار ساکنان مناطقی که به آن‌ها سکونتگاه‌های غیررسمی اطلاق می‌شود در شهر بروجرد بیان کرد: بر اساس آمار رسمی 80 هزار نفر و بر اساس آمار غیررسمی 110 هزار نفر از جمعیت شهری بروجرد حاشیه‌نشین و ساکن مناطق حاشیه‌ای شهر هستند که در قالب 12 محله حاشیه‌ای شناسایی‌شده‌اند.

سوری تصریح کرد: با روند کنونی طی 10 سال آینده تعداد محلات حاشیه شهر بروجرد به 20 محله افزایش می‌یابد بنابراین باید با ترسیم و تعریف اولویت‌ها نسبت به کاهش حاشیه‌نشینی در شهر بروجرد اقدام کرد.

وی تأکید کرد: باید در کنار ورود مسئولان در حوزه بازسازی مناطق حاشیه‌ای شهر در حوزه ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی نیز ورود جدی شود تا به‌تناسب بازآفرینی ساختار این محلات آسیب‌های اجتماعی آن‌ها کاهش یابد.

فرمانده سپاه بروجرد کمیته‌های اجتماعی و امنیتی و پیشگیری و پیش‌نگری ستاد بازآفرینی شهری را از مهم‌ترین کمیته‌های این ستاد برشمرد و خواستار تشکیل و شروع به کار این کمیته‌ها با دعوت و مشارکت بسیج این شهرستان شد تا تمامی موضوعات در کنار و به‌موازات همدیگر در این ستاد دیده شوند.
آخرين بروز رساني ( ۰۸ آذر ۱۳۹۶ )
رخ‌به‌رخ با مرگ در کمربندی بروجرد و شناسایی ۳۰ نقطه حادثه‌خیز
روزهای بروجرد- کمربندی بروجرد به طول هفت کیلومتر ازجمله نقاط حادثه‌خیز رانندگی در این شهرستان است که به گواه آمار و ارقام سالانه نزدیک به ۳۰ نفر در این محور براثر وقوع تصادفات رانندگی کشته و مجروح می‌شوند.

به گزارش تسنیم، شورای ترافیک شهرستان بروجرد بار دیگر تشکیل جلسه داد تا به بررسی اقدامات انجام‌شده در خصوص مصوبات اخیر این شورا در محور کمربندی بروجرد بپردازد.

کمربندی بروجرد به طول هفت کیلومتر از جمله نقاط حادثه‌خیز رانندگی در این شهرستان است که به گواه آمار و ارقام سالانه نزدیک به 30 نفر در این محور براثر وقوع تصادفات رانندگی کشته و مجروح می‌شوند.

به دلیل توسعه بافت حاشیه‌نشینی در محور کمربندی بروجرد و افزایش سکونتگاه‌های غیررسمی در این محدوده سرعت حداقلی مجاز 60 کیلومتر برای تردد خودروهای سبک و سنگین در این محدوده اعلام‌شده اما با عدم رعایت این سرعت سالانه حوادث رانندگی دل‌خراشی در این محدوده به وقوع می‌پیوندد که بخشی از این تصادفات به دلیل بی‌توجهی رانندگان به وضعیت مسکونی بودن منطقه و بخش دیگر نیز به دلیل عدم وجود علائم هشداردهنده راهنمایی و رانندگی در طول مسیر است.

شناسایی 35 نقطه حادثه‌خیز در کمربندی بروجرد

محمد کیانی معاون عمرانی فرماندار بروجرد در این جلسه با اشاره به شناسایی 35 نقطه حادثه‌خیز در کمربندی بروجرد گفت: در 10 ناحیه از این مناطق نیاز به نصب سرعتکاه و در دیگر موارد نیاز به نصب گاردریل و سرعت‌گیر و یا دوربین ثبت تخلفات و اصلاح شانه‌های خاکی و تابلوهای علائم راهنمایی و رانندگی است.

وی افزود: کمربندی بروجرد معبری برون‌شهری است که از داخل شهر عبور می‌کند و بنابراین پلیس راهور وظیفه نظارت بر این محدوده را دارد.

مصطفی جعفری دادستان بروجرد نیز در این جلسه با اشاره به فوت حدود 20 نفر در این محدوده طی دو سال اخیر در اثر تصادفات رانندگی عنوان کرد: ورودی شهر بروجرد از طرف ملایر بسیار نامناسب است و این خود جلوه‌ای نامطلوب از سیمای شهری را در منظر مسافران قرار می‌دهد.

وی بر لزوم اصلاح محور کمربندی بروجرد تأکید کرد و گفت: هزینه اصلاح و بهسازی محور کمربندی در مقایسه با دیگر هزینه‌هایی که در شهر می‌شود ناچیز است و نهادهای متولی باید با همکاری یکدیگر این موضوعات را حل‌وفصل کنند.

دادستان بروجرد این را هم گفت که اصلاح کمربندی نیاز به این‌همه جلسه و مصوبه ندارد و 15 روز از مصوبات جلسه قبل می‌گذرد و کاری در این منطقه صورت نگرفته و اگر همچنان اقدامی برای اصلاح این محور توسط نهادهای متولی نشود بر اساس قانون این نهادها در صورت بروز هرگونه حادثه‌ای مقصر شناخته‌شده و تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرند.

وی نصب سرعت‌گیر در این محور را به‌عنوان یک مسکن مقطعی دانست و افزود: باید فرهنگ رانندگی در میان مردم به‌درستی اجرا شود تا از حوادث منجر به فوت کاسته شود ضمن اینکه برای انجام این اقدامات زمان مشخصی معین شود.

کمربندی بروجرد نقطه‌ای حادثه‌خیز

علی ابراهیمی رئیس پلیس راهور بروجرد ساخت‌وسازهای غیرمجاز در ضلع شمال غربی کمربندی را سبب نادیده گرفتن این محور به‌عنوان کمربندی توسط رانندگان دانست و تصریح کرد: این محدوده نیازمند نصب دوربین مکانیزه ثبت تخلفات است تا جرائم رانندگی در آن کنترل شود.

وی تأکید کرد: بر اساس قانون اگر تصادفات منجر به فوت و جرح در نقطه‌ای بیشتر از 30 فقره باشد آن نقطه حادثه‌خیز است که در مورد کمربندی بروجرد این نکته صدق می‌کند.

البته در این جلسه هریک از نهادهای متولی به دلیل محدودیت‌های اعتباری خود حاضر به پذیرش وظیفه خود در آسفالت و بهسازی این محور نشدند تا اینکه فرماندار با عدم پذیرش توجیهات ادارات متولی آن‌ها را به پیگیری مصوبات این جلسه در خصوص محور کمربندی ملزم کرد.

کورانی فر با انتقاد از طولانی شدن زمان رسیدگی به مصوبات این جلسه عنوان کرد: با همکاری راهداری و شهرداری مشکل آسفالت این محور حل شود و نصب سرعت‌گیر و سرعتکاه نیز تا یک ماه آینده رفع شود.

نصب سرعت‌گیر و تابلوهای علائم راهنمایی و رانندگی و حفاظ‌های لازم ازجمله دستورات فرماندار در این جلسه بود تا ادارات متولی نسبت به انجام آن‌ها ظرف حداکثر یک ماه آینده مصوبه دریافت کنند.
آخرين بروز رساني ( ۰۸ آذر ۱۳۹۶ )
شناسایی 35 نقطه حادثه‎خیز محور کمربندی بروجرد
روزهای بروجرد- معاون عمرانی فرمانداری بروجرد گفت: 35 نقطه حادثه‎خیز در محور کمربندی بروجرد شناسایی شده است.

به گزارش فارس، محمد کیانی در جلسه شورای ترافیک این شهرستان اظهار کرد: در بازدید میدانی صورت گرفته از محور کمربندی بروجرد، 35 نقطه حادثه‎خیز در این محور شناسایی و احصاء شده است.

وی عنوان کرد: نبود سرعتگیر، حفاظ و گاردریل، علائم راهنمایی و رانندگی، افتادگی شانه راه، و عرض کم جاده برخی از نواقص و عیوبی بوده که در محور کمربندی احصاء و شناسایی شده است.

معاون عمرانی فرمانداری بروجرد خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه محور کمربندی بروجرد به معبری درون شهری تبدیل شده است، وظیفه نظارتی و پوشش ترافیکی این مسیر به پلیس راهور محول شده است.

کیانی ادامه داد: در راستای رفع نقاط حادثه‎خیز محور کمربندی بروجرد، تامین قیر مورد نیاز برای لکه‎گیری و ایجاد سرعت‎گیرها به اداره راه و شهرسازی محول شده است.

وی تاکید کرد: از سویی باید با تعیین اداره متولی اقدامات دیگر نظیر ایجاد سرعت‎کاه، نصب حفاظ و علائم راهنمایی و رانندگی، اصلاح شانه‎ها و نصب دیواره‎های خاکی، در آینده نزدیک نسبت به اصلاح عیوب این محور اقدام شود.

معاون عمرانی فرمانداری بروجرد تصریح کرد: بدون شک با تقسیم وظایف بین دستگاه‎های اجرایی متولی و حذف نقاط حادثه‎خیز، بخش قابل توجهی از مخاطرات و تصادفات محور کمربندی کاسته می‎شود.

کیانی بیان کرد: با توجه به اینکه نقاط حادثه‎خیز و عیوب این محور در بازدید میدانی مسوولان دستگاه‎های اجرایی به خوبی شناسایی شده است، حذف این نقاط سهم قابل توجهی در ایمن‎سازی محور کمربندی و جلوگیری از بروز تصادفات منجر به فوت و جرح دارد.

وی اظهار کرد: از سویی نصب علائم راهنمایی و رانندگی که سرعت مجاز حرکت در محور کمربندی بروجرد به عنوان یک معبر شهری را تعیین می‎کنند، به خودی خود عامل بازدارنده‎ای برای سرعت بالای وسایل نقلیه شده و از وقوع بسیاری از تصادفات جلوگیری می‎کند.

معاون عمرانی فرمانداری بروجرد بیان کرد: بدون شک ارتقاء ایمنی محور کمربندی آن هم از طریق اصلاح نقاط حادثه‎خیز، از وقوت تصادفات منجر به فوت و جرح جلوگیری و سلامت رانندگانو مسافران را هر چه بیشتر تضمین می‎کند.
آخرين بروز رساني ( ۰۸ آذر ۱۳۹۶ )
بروجرد؛ سومین شهر فرسوده کشور در انتظار چاره‌جویی مسئولان
روزهای بروجرد- شهر بروجرد دارای ۲۷۰ هکتار بافت فرسوده شهری رتبه دار بافتبروجرد؛ سومین شهر فرسوده کشور در انتظار چاره‌جویی مسئولان فرسوده در استان لرستان و سومین شهر کشور پس از شیراز و کرمان از این منظر است که بیش از ۱۰۰ هزار نفر در این بافت و در قالب ۱۳ محله سکونت دارند. زلزله‌خیز بودن این شهرستان در کنار مشکلات دیگری همچون فرسودگی و قدیمی بودن تهدید بزرگی برای این بافت به شمار می‌رود. ستاد بازآفرینی پایدار شهری بروجرد تشکیل جلسه داد تا به بررسی موضوعات و طرح‌هایی از قبیل اجرای طرح پیاده‌رو از سه‌راه تا میدان جعفری این شهر و نیز پیگیری مصوبات جلسات قبل بپردازد.
آخرين بروز رساني ( ۱۱ آذر ۱۳۹۶ )
چهار بنای تاریخی بروجرد ثبت ملی شدند
روزهای بروجرد- رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی وگردشگری شهرستان بروجرد گفت: خانه حافظ ‌الصحه(حافظی)، خانه روغنی، خانه نجارپوروحمام یخچالی بروجرد ثبت ملی شد.

حجت الله یارمحمدی در گفت وگو با ایرنا افزود: این بناهای تاریخی براساس ابلاغ رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری کشور در مهرماه امسال ثبت ملی شدند.

وی اظهارکرد: خانه فرهنگی تاریخی حافظ‌ الصحه(حافظی) که درمیدان قیام بروجرد واقع شده، به شماره 31828 درفهرست آثارملی ایران به‌ ثبت رسیده مربوط به دوره قاجاریه است.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان بروجرد بیان کرد: حمام یخچالی و خانه نجارپور نیز مربوط به زمان قاجار و خانه روغنی نیز در دوران پهلوی ساخته شده اند.

یارمحمدی اضافه کرد: بناهای ثبت شده باید هرچه سریعتر مرمت و بازسازی شوند زیرا با توجه به سابقه تاریخی که دارند تا کنون هیچ اقدامی در راستای مرمت آنها انجام نشده و امیدواریم به زودی تخصیص اعتبار لازم کار مرمت و بازسازی آنها آغاز شود.

وی ادامه داد: هم اکنون کارمرمت خانه روغنی با مشارکت مالک و میراث فرهنگی در حال انجام است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: در زلزله 4.3 ریشتری بامداد جمعه 3 آذرماه به 11 بنای تاریخی شهرستان خسارت جزیی وارده شده است.

یارمحمدی افزود: میزان خسارت وارده شده به این بناها در حدود یک میلیارد و پانصد میلیون ریال است.

به گزارش ایرنا تا کنون 175اثر و بنای تاریخی بروجرد ثبت ملی شده اند.
آخرين بروز رساني ( ۰۵ آذر ۱۳۹۶ )
بیمارستان ها و مراکز درمانی بروجرد در زلزله دچار خسارت شده‌اند
روزهای بروجرد- رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد گفت: دراثر زلزله 4.3 ریشتری بامداد جمعه سوم آذرماه قسمت هایی ازبیمارستان های شهید چمران، امام خمینی(ره) ودانشکده پرستاری این شهرستان دچارخسارت شده‌اند.

کامران سبزیان درگفت وگو با ایرنا با اشاره به اینکه تعیین میزان خسارت وارده به این مراکز در حال بررسی است، اظهار کرد: درحال حاضر شبکه بهداشت و درمان و مراکز درمانی و بهداشتی شهرستان در حالت آماده باش کامل قرار دارند.

وی افزود: 14 دستگاه آمبولانس اورژانس به همراه 6دستگاه آمبولانس بیمارستان چمران، 2 دستگاه آمبولانس بیمارستان کوثر شهرستان درحالت آماده باش قرار دارند و یک دستگاه آمبولانس اتوبوسی به همراه نیرو نیز از استان در بروجرد مستقر شده است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد بیان کرد: یکی از اتاق عمل های بیمارستان آیت الله بروجردی برای زمان بحران و حوادث فعال شده است و تلاش می شود تا بخش های دیگر این مرکز درمانی راه اندازی شوند.

سبزیان اضافه کرد: هم اکنون کمبود امکانات و دارو از سوی مدیریت بحران شبکه بهداشت بروجرد بررسی و به مرکز استان گزارش شده و تیم مدیریت بیمارستان ها و مرکز اورژانس نیز مشخص شده است.

وی ادامه داد: بیش از90 درصد تجهیزات بیمارستان آیت الله بروجردی(ره) نصب شده و بخش اندکی از لوازم به همراه دستگاه سی تی اسکن باقی مانده است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد مشکل اصلی افتتاح بیمارستان آیت الله بروجردی را تامین نیروی پزشک عمومی عنوان کرد و گفت: پیگیری های لازم برای تامین کادر درمانی این بیمارستان انجام شده است.

شهرستان بروجرد دارای 2 بیمارستان دولتی چمران و امام خمینی(ره) است که به دلیل قدمت بالای70 سال ازبیمارستان های قدیمی و فرسوده به شمار می روند.
آخرين بروز رساني ( ۰۵ آذر ۱۳۹۶ )
۱۱ بنای تاریخی شهرستان بروجرد در زلزله اخیر آسیب دید
روزهای بروجرد- رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد گفت: بر اساس بررسی‌های اولیه به ۱۱ بنای تاریخی در شهرستان بروجرد در زلزله اخیر آسیب واردشده که از این تعداد سه خانه تاریخی در شهر اشترینان است.

حجت الله یارمحمدی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به وارد آمدن آسیب‌های جزئی به برخی بناهای تاریخی این شهرستان به‌واسطه وقوع زلزله‌های اخیر اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های اولیه به 11 بنای تاریخی در شهرستان بروجرد آسیب واردشده که از این تعداد سه خانه تاریخی در شهر اشترینان قرار دارد.

وی با اشاره به حجم آسیب‌دیدگی‌های بناهای تاریخی شهرستان در اثر زلزله اخیر افزود: هیچ‌یک از آسیب‌های وارد آمده به بناهای تاریخی در اثر زلزله‌های اخیر کلی نبوده و همگی خسارت‌ها جزئی و شامل ترک برداشتن دیوارها و آسیب به نما و تزئینات داخلی و خارجی بناها بوده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد عنوان کرد: آسیب وارده آمده به مسجد جامع بروجرد نیز آسیب جدی نیست و ترک‌خوردگی‌های عمقی از گذشته بوده و مربوط به زلزله سال 85 است.
وی خاطرنشان کرد: بناهایی که در زلزله اخیر آسیب‌دیده‌اند شامل مساجد جامع و امام خمینی(ره)، دبیرستان امام خمینی (ره)، خانه‌های تاریخی حریری، حافظی، حاتمی، احمدی طباطبایی، گودرزی، توکلی، رئیسی و نورعلی خان گودرزی است.

یارمحمدی یادآور شد: میزان دقیق برآورد ریالی خسارت‌های وارده به بناهای تاریخی شهرستان بروجرد هنوز مشخص نیست و نیاز به بررسی و کار کارشناسی بیشتر دارد که به‌زودی اعلام می‌شود.
آخرين بروز رساني ( ۰۵ آذر ۱۳۹۶ )
خانه تاریخی "حافظ ‌الصحه" بروجرد ثبت ملی شد
روزهای بروجرد- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از ثبت ملی خانه حافظی بروجرد خبر داد.

به گزارش ایسنا، غلامرضا سلیمانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طبق ابلاغی از سوی رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور خانه حافظ ‌الصحه(حافظی) بروجرد ثبت ملی شد.

وی اضافه کرد: " علی‌اصغر مونسان " معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نامه‌ای به دکتر سیدموسی خادمی استاندار لرستان مراتب ثبت اثر فرهنگی تاریخی «خانه حافظ‌ الصحه (حافظی)» در بروجرد را به وی ابلاغ کرد.

سلیمانی ادامه داد: خانه فرهنگی تاریخی حافظ‌ الصحه(حافظی) که در شهر بروجرد، میدان رازان واقع شده، به شماره 31828 در فهرست آثارملی ایران به‌ ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان بیان کرد: این اثر تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود جرم محسوب شده و مرتکب، مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد.

وی تصریح کرد: هم‌چنین مرمت و بازسازی اثر صرفا با تایید و نظارت این سازمان صورت می‎گیرد.
آخرين بروز رساني ( ۰۴ آذر ۱۳۹۶ )
مدارس بروجرد روز شنبه باز است
روزهای بروجرد- رئیس آموزش و پرورش بروجرد در گفتگو با "روزهای بروجرد" با اشاره به تصمیم ستاد مدیریت بحران این شهرستان گفت: تمامی مدارس شهرستان بروجرد در کلیه مقاطع در روز شنبه 4 آذرماه فعالیت عادی خود را انجام می دهند.

شهاب روزبهانی افزود: با توجه به اینکه مرجع اعلام تعطیلی مدارس ستاد مدیریت بحران شهرستان است این ستاد تاکنون مصوبه ای مبنی بر تعطیلی مدارس بروجرد نداشته است.

وی تصریح کرد: لازم است مدیران محترم با بررسی ساختمان مدارس از آسیب های احتمالی بازدید و تمهیدات لازم را در نظر بگیرند.

روزبهانی تاکید کرد: دانش آموزان عزیز و اولیای محترم با حفظ آرامش، به شایعات منتشر شده در فضای مجازی توجه نکنند و خبرهای رسمی را از مراجع ذی صلاح دنبال نمایند.
آخرين بروز رساني ( ۰۳ آذر ۱۳۹۶ )
فرماندار بروجرد: خسارت‌های احتمالی زلزله شهرستان بروجرد در دست ارزیابی است
روزهای بروجرد- فرماندار بروجرد گفت: زلزله اخیر بروجرد تخریب چشمگیری نداشته و در حال جمع‌بندی و گزارش‌گیری از بنیاد مسکن و بخشداری‌های بروجرد برای برآورد خسارت‌های جزئی هستیم.

علی کورانی‌فر در گفت‌وگو با تسنیم با تشریح آخرین اخبار و اطلاعات از میزان خسارت‌های وارده از زلزله بامداد امروز در این شهرستان اظهار داشت: تاکنون گزارشی مبنی بر خسارت‌های کلی در بخش‌های مرکزی و اشترینان بروجرد مخابره نشده است.

وی افزود: در حال حاضر خسارت‌ها در حال ارزیابی است اما به‌گونه‌ای نیست که روستایی دچار تخریب‌شده باشد و چنین گزارشی تاکنون از سوی مسئولان امر منعکس نشده است.

فرماندار بروجرد یادآور شد: کانون زلزله اخیر دو روستای زرشکه و حاجی‌آباد از توابع بخش مرکزی بروجرد بوده اما این بدان معنا نیست که این روستاها تخریب‌شده باشند و خسارت قابل‌توجهی تاکنون از هیچ‌یک از بخش‌های شهرستان بروجرد گزارش نشده است.

وی بار دیگر تأکید کرد: زلزله تخریب چشمگیری نداشته و در حال جمع‌بندی و گزارش‌گیری از بنیاد مسکن و بخشداری‌های بروجرد برای برآورد خسارت‌های جزئی هستیم.

کورانی فر در رابطه با تعطیلی مدارس در صبح فردا نیز گفت: در این زمینه تاکنون بحثی نشده و مدارس به روال عادی فردا باز است.

به گزارش تسنیم، بر اساس گزارش مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران 17 زمین‌لرزه در دو روز گذشته در شهرستان بروجرد ثبت‌شده که کوچک‌ترین آن‌ها 1.9 و بزرگ‌ترین آن‌ها 4.3 ریشتر بوده است.
آخرين بروز رساني ( ۰۳ آذر ۱۳۹۶ )
خسارت زمین‌لرزه بروجرد بسیار جزئی بود/آمادگی کامل هلال‌احمر لرستان برای مقابله با حوادث احتمالی
روزهای بروجرد- مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان گفت: زمین لرزه 4.3 ریشتری بروجرد خسارات ناچیزی را داشته و تیم‌های ارزیاب هلال‌احمر در حال بررسی منطقه هستند.

صارم رضایی در گفت‌وگو با فارس، بیان کرد: زمین لرزه‌ای با قدرت 4.3 ریشتردر ساعات ابتدایی امروز حوالی بروجرد را لرزانده است.

 وی ادامه داد: تاکنون مشکل خاصی گزارش نشده و شاهد ترک‌خوردگی‌های جزئی هستیم.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر لرستان عنوان کرد: بر اثر وقوع این زمین لرزه چندین نفر به صورت جزئی زخمی شده‌اند که دلیل ان نیز تعجیل افراد در هنگام وقوع زلزله برای خروج از خانه بوده است.

رضایی اظهار داشت: تمام عوامل امدادی و شهرستان‌های معین همچون دورود، نورآباد و الشتر و مابقی شهرهای استان در حال آماده‌باش کامل بوده و تیم‌های ارزیاب این جمعیت نیز در حال بررسی وضعیت زمین‌لرزه هستند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه هلال‌احمر آمادگی کامل برای هر گونه امدادرسانی را دارد، افزود: به مسئولان شهرستان اعلام کرده‌ایم که درصورت نیاز به توزیع اقلام و اسکان آمادگی کاملی داریم.

این مسئول بیان کرد: تمام نیروی‌های عملیاتی استان در آماده‌باش کامل هستند و در 9 شهرستان استان نیروهای هلال‌احمر در صورت وقوع هر گونه حادثه وارد عمل خواهند شد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر لرستان ادامه داد: 18 پایگاه ثابت و هفت پایگاه موقت و سیار، یک تیم واکنش سریع و تیم جستجو و نجات آمادگی کامل برای کمک‌رسانی داریم.
آخرين بروز رساني ( ۰۳ آذر ۱۳۹۶ )
نماینده بروجرد: جمعیت هلال احمر امکانات موردنظر را در انبارهای بروجرد پیش‌بینی کند
روزهای بروجرد- نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی گفت: جمعیت هلال احمر امکانات مورد نظر را در انبارهای بروجرد پیش‌بینی کند.

عباس گودرزی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه بامداد امروز  چندین زلزله در بروجرد رخ داد که یکی درساعت دو و دو دقیقه بامداد به بزرگی  ۴.۳ ریشتر و درساعت  ۴:۴۸ به بزرگی ۳.۶ ریشتر بود، اظهار کرد: براثر این زلزله خساراتی سطحی به واحدهای مسکونی شهری و روستایی وارد شده است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به سوابق زلزله در شهرستان بروجرد می‌طلبد که مسئولان و دستگاه‌های مسئول پیش‌بینی‌ها و آمادگی لازم را داشته باشند.

گودرزی گفت: از همان دقایق اولیه بروز زلزله فرماندار بروجرد جلسه شورای تامین را تشکیل داد و شخصا پای کار هستند و به عنوان رئیس ستاد بحران شهرستان باید دستگاه‎های مسئول، اقدامات لازم و امکانات و اقلام مورد نیاز را در شرایط بحران در اختیارش قرار دهند تا بتواند به نحو احسن خدمت‌رسانی کند.

وی عنوان کرد: با توجه به زلزله غرب کشور، برای همدردی با مردم عزیز استان کرمانشاه بخش عمده‌ای از تجهیزات‌مان را به آنجا ارسال کردیم که لازم است جمعیت هلال احمر امکانات مورد نظر را در انبارهای بروجرد پیش‌بینی کند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در چند روز گذشته با جمعیت هلال احمر کشور مکاتباتی داشتیم که باتوجه به شرایط موجود انبارهای بروجرد را پر کند.

گودرزی بیان کرد: بامداد امروز مردم بروجرد تا طلوع آفتاب اوقاتشان را در بیرون از منازل و زیر چادرهای شخصی سپری کردند، امیدواریم شاهد این اتفافت تلخ نباشیم و لازم است تمهیدات لازم اندیشیده شود تا شرمنده مردم عزیز نشویم.

وی گفت: امیدوارم با پیش بینی‌های لازم و آمادگی مطلوب شاهد نابسامانی زلزله ۸۵ بروجرد نباشیم و از زلزله‎های گذشته برای خدمت رسانی بهتر درس و تجربه بگیریم.
آخرين بروز رساني ( ۰۳ آذر ۱۳۹۶ )
زلزله ۴.۳ ریشتری بروجرد/ تعداد مصدومان زلزله بروجرد به ۳۶ نفر افزایش یافت/ اسامی مجروحان
روزهای بروجرد- آمار مصدومان زلزله ۴.۳ ریشتری بروجرد به ۳۶ نفر افزایش یافت.
به گزارش خبرگزاری مهر، وقوع زلزله ۴.۳ ریشتری بامداد امروز در بروجرد ۳۶ مصدوم برجای گذاشت که در بیمارستان شهید چمران بروجرد تحت درمان قرار گرفتند؛ دو نفر از مصدومان در این بیمارستان بستری هستند و مابقی مجروحان نیز به صورت سرپایی درمان شده اند.

اسامی آنها به شرح زیر است:

۱- محمد غلامی ۶۹ ساله

۲- سمیرا نوروزی ۲۸ ساله

۳- امیر گودرزی ۱۸ ساله

۴- محمدعلی بخشی ۳ ساله

۵- شوکت دالوند ۳۶ ساله

۶- سجاد شمسه ۲۰ ساله

۷- نهال نصرالهی ۲۶ ساله

۸- پروانه مهاجر ۳۰ ساله

۹- سکینه نجاتی ۲۲ ساله

۱۰- محسن سهرابی ۳۶ ساله

۱۱- ناصر مرادی ۲۵ ساله

۱۲- مبینا حیدری ۱۷ ساله

۱۳- مائده نقوی ۲۷ ساله

۱۴- محبوبه دهقان ۳۸ ساله

۱۵- سمیه بیدی ۲۰ ساله

۱۶- فرشید موسوی ۲۵ ساله

۱۷- مرضیه محبی ۲۰ ساله

۱۸- تاج دولت حسنوند ۸۰ ساله

۱۹- معصومه ابوالفتحی ۴۰ ساله

۲۰- اقدس فلاحی ۳۸ ساله

۲۱- سمیرا خدایی ۲۶ ساله

۲۲- نگار گودرزی ۴۵ ساله

۲۳- آذر وثیقی ۲۵ ساله

۲۴- حلما خراسانی ۲ ساله

۲۵- تاج دولت بهرامی ۶۰ ساله

۲۶- فاطمه قلاوند ۲۰ ساله

۲۷- بهرام گودرزی ۵۲ ساله

۲۸- مجید میرمعینی ۱۷ ساله

۲۹- معصومه کریمی ۲۷ ساله

۳۰- جعفر یاراحمدی ۵۲ ساله

۳۱- ناهید گودرزی ۵۴ ساله

۳۲- نوید گودرزی ۱ ساله

۳۳- معصومه شجاعی ۳۹ ساله

۳۴- میلاد اصحابی ۲۳ ساله

۳۵- فاطمه قلاوند ۲۰ ساله

۳۶- مهوش نظری ۱۹ ساله
آخرين بروز رساني ( ۰۳ آذر ۱۳۹۶ )
بیمارستان آیت اله بروجردی باید با MRI افتتاح شود
روزهای بروجرد- 12 سال است که سخن از افتتاح بیمارستان آیت اله بروجردی است و وعده های افتتاح آن سال به سال و ماه به ماه تمدید می شود.

گفتن از وضعیت بهداشت و درمان بروجرد دیگر ملال آور شده است و وعده های افتتاح آن دیگر هیجانی ایجاد نمی کند.

براستی باید به چه کسی گفت دو بیمارستان فعلی بروجرد در زمان رژیم شاه ساخته شده و علی رغم ساخت صدها بیمارستان پس از انقلاب در سطح کشور سهم بروجرد همچنان همان است که در زمان پهلوی معدوم ساخته شده است؟

اکنون نیز که عملیات ساخت بیمارستان جدید بروجرد پس از 12 سال به پایان رسیده چند سال دیگر باید منتظر باقی بمانیم تا تجهیزات و نیروی متخصص به آن تعلق گیرد؟

گناه شهروندان بروجرد چیست که در این شهر زندگی می کنند و باید تاوان نگاه تنگ نظرانه برخی را پرداخت کنند؟

آخر مگر می شود بیمارستانی که بر روی تابلوی آن "تخصصی و فوق تخصصی" نوشته شده است دستگاه MRI نداشته باشد و بیماران برای گرفتن یک MRI ساده دربدر این خیابان و آن خیابان شوند؟! (تصور کنید بیمار یک تصادفی بدحال است)

اگر قرار است این بیمارستان افتتاح شود باید حداقل استانداردهای پذیرش بیمار را هم از نظر فضای فیزیکی، نیروی متخصص و تجهیزات را داشته باشد.

مسئولان استانی بویژه دانشگاه علوم پزشکی لرستان اگر می توانند - که تجربه شهرهای دیگر استان نشان داده می توانند- بیمارستان کامل به مردم مظلوم بروجرد تحویل دهند اما اگر بنا و نیت چیز دیگری است همان دو بیمارستان دوران طاغوت کفایت می کند...
آخرين بروز رساني ( ۰۲ آذر ۱۳۹۶ )
انتخابات شورای شهرستان بروجرد برگزار شد
روزهای بروجرد- انتخابات شورای شهرستان بروجرد با حضور علی کورانی فر در فرمانداری ویژه بروجرد برگزار شد.

شورای شهرستان بروجرد متشکل از پنج عضو شوراهای شهر و روستای بروجرد است که از جمله وظایف آن نظارت بر عملکرد و فعالیتهای شوراهای بخش و شهر و همچنین ارائه پیشنهادات لازم در زمینه توسعه اقتصادی،اجتماعی، فرهنگی و عمرانی ‌شهرستان به دستگاههای اجرائی ذی‌ربط و کمیته برنامه‌ریزی شهرستان و شورای استان است.

ترکیب شورای شهرستان بروجرد:

فریبرز محسنی و موسی نیکوکار از شورای شهر بروجرد

رضا شمسه از شورای روستای سراب زارم بخش مرکزی شهرستان بروجرد

نادر معظمی از شورای شهر اشترینان

علی حیدر ترکاشوند از شورای روستای جعفر آباد بخش اشترینان

 نتیجه رای گیری اعضای شورای شهرستان بدین قرار اعلام شد:

رئیس شورای شهرستان: علی حیدر ترکاشوند

نایب رئیس: نادر معظمی

نماینده شورای شهرستان بروجرد در شورای عالی استان: فریبرز محسنی

آخرين بروز رساني ( ۰۲ آذر ۱۳۹۶ )
دانشگاه فرهنگیان بروجرد نیازمند حمایت همه دلسوزان
روزهای بروجرد- مرکز تربیت معلم زینب کبری(س) بروجرد یکی از مراکز آموزش عالی بروجرد است که نقش بسزایی در تربیت معلمان و بومی گزینی در آموزش و پرورش شهرستان دارد.

متاسفانه با سیاست های غلطی که از سوی وزارتخانه و دانشگاه فرهنگیان مرکز در حال انجام است این زیرساخت ارزشمند بروجرد در حال تضعیف و تعطیلی است و قرار است در دانشگاه مرکز استان ادغام شود اتفاقی که اگر روی دهد خسران بزرگی به آموزش و پرورش بروجرد در آینده ای نزدیک وارد خواهد کرد.

 متاسفانه بر اساس این سیاست های غلط مرکز تربیت معلم بروجرد امسال نتوانست دانشجویی جذب کند و در صورتی که امسال نیز سیاست بر عدم جذب دانشجو در این مرکز باشد به زودی شاهد تعطیلی این دانشگاه در بروجرد خواهیم بود.

بدون تردید یکی از جاهایی که نمایندگان محترم بروجرد باید ورود پیدا کنند همین جلوگیری از تعطیلی این زیرساخت اساسی شهرمان است.

خوشبختانه عباس گودرزی در بازدیدی که از این مرکز داشته قول پیگیری داده است.

در همین حال دیگر نماینده محترم شهرمان نیز مطمئنا پیگیر این موضوع خواهد بود.

البته باید انصاف را مراعات کرد که پیگیری های علاءالدین بروجردی نیز در سال 95 - 94 موجب اخذ مجوز پذیرش تعدادی از دانشجویان بروجردی در این دانشگاه شد و انتظار از ایشان استفاده از موقعیت خود برای حفظ و تداوم این دانشگاه در بروجرد است.

این امید وجود دارد که با پیگیری های دو نماینده محترم با حفظ این فرصت مغتنم، گام بزرگی در بومی گزینی آموزش و پرورش بروجرد برداشته شود.
آخرين بروز رساني ( ۰۱ آذر ۱۳۹۶ )
شهردار منتخب بروجرد: مبارزه با فساد اداری اولویت کاری شهرداری بروجرد است
روزهای بروجرد- شهردار منتخب بروجرد گفت: مبارزه با فساد اداری که درآمدهای شهرداری را به‌صورت جدی و ویژه بالا می‌برد از اولویت‌های جدی برنامه کاری پیش‌رو است.

به گزار تسنیم، امیر جاویدپور شهردار منتخب شورای پنجم که روز گذشته توانست به‌اتفاق آراء اعضای شورای شهر به‌عنوان شهردار بروجرد انتخاب شود ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به بحران مدیریت در شهرداری این شهر اظهار داشت: شهر بروجرد مدت‌هاست دچار بحران شده و همه مردم شهر از نزدیک این موضوع را به‌صورت عیان مشاهده می‌کنند و برای ایجاد حرکتی مثمر ثمر حتماً باید اجماع و همدلی در شورای شهر اتفاق می‌افتاد که خوشبختانه شورا به این  اجماع دست‌یافت.

وی با اشاره به اولویت‌های کاری خود افزود: باید تعریف مشخصی از قسمت‌هایی که کارکنان و نیروهای انسانی شهرداری در آن شاغل هستند انجام بگیرد که چگونه حرکت کنند تا راندمان کاری آن‌ها را بالا رود. علاوه بر این مبارزه با فساد اداری که درآمدهای شهرداری را به‌صورت جدی و ویژه بالا می‌برد از اولویت‌های جدی برنامه کاری پیش رو است.

شهردار بروجرد با اشاره به استقبال از حضور سرمایه‌گذاران در این شهر عنوان کرد: حضور کسانی که قرار است در طرح‌های عمرانی مشارکت و در قسمت‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند با اهتمام جدی پیگیری می‌شود.

وی رویکردی متفاوت از دیگر شهرداران گذشته بروجرد نسبت به رسانه‌ها دارد و در این مورد گفت: رسانه‌ها حبه طور حتم از یارانی هستند که می‌توانند پرتوان به کمک مدیریت شهری و شهرداری بیایند چراکه هرکجا که رسانه‌ها آمدند هم شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی کردند و هم یکی از بازوان پرتوان مدیریتی می‌شوند و آن مدیریت را تبدیل به مدیریتی بالنده، پویا و با راندمان بهتر کاری می‌کنند و حتماً استفاده از ظرفیت رسانه‌ها را مدنظر قرار خواهیم داد.
آخرين بروز رساني ( ۳۰ آبان ۱۳۹۶ )
امیر جاویدپور شهردار بروجرد شد
امیر جاویدپور
آخرين بروز رساني ( ۰۸ آذر ۱۳۹۶ )
جلسه شورای شهر در مورد مسکن مهر و مواجهه با بلایای طبیعی
روزهای بروجرد- جلسه شورای شهر بروجرد با موضوع بررسی مشکلات مسکن مهر بروجرد در مواجهه با حوادث و بلایای طبیعی برگزار شد.

در این باره فریبرز محسنی، رئیس کمیسیون فنی تخصصی شورای شهر بروجرد گفت: در این جلسه که با حضور مسئولان محترم شهرستان برگزار شد مقرر گردید، شورای پدافند غیر عامل به ریاست فرماندار محترم کارگروه مورد نظر را فعال و نقشه راه رسیدن به هدف که همانا رفع نواقص احتمالی در شهرک مهرگان است را ترسیم کند.

وی افزود: اما آنچه مسلم است باید کارگروه در اولین قدم ضمن بازدید از مناطق زلزله زده استان کرمانشاه از نزدیک مشکلات را بررسی و سپس نواقص موجود را در مسکن مهر بروجرد جستجو تا در صورت وجود سریعا اقدام به رفع نقص گردد.

محسنی تاکید کرد: شورای شهر بروجرد نیز این آمادگی را دارد که برای دستیابی به این مهم اقدامات لازم را انجام دهد.
آخرين بروز رساني ( ۲۹ آبان ۱۳۹۶ )
تغییر در معاونت ابتدایی آموزش و پرورش بروجرد
روزهای بروجرد- معاونت ابتدایی اداره آموزش و پرورش بروجرد معرفی شد.

در مراسم تودیع و معارفه ای که در نمازخانه این اداره برگزار شد شهاب روزبهانی، از زحمات احمد گودرزی، معاون ابتدایی پیشین این اداره تقدیر و تشکر کرد.

در ادامه مهدی احمدپور به عنوان معاون ابتدایی اداره آموزش و پرورش بروجرد معرفی و منصوب شد.
آخرين بروز رساني ( ۲۹ آبان ۱۳۹۶ )
فعال شدن خط تولید خودروی فوتون در بروجرد
روزهای بروجرد- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان از آغاز عملیات تولید خودروی فوتون در اسفند ماه امسال در بروجرد خبر داد.

به گزارش فارس، محمدرضا صفی‌خانی در جلسه ستاد تسهیل لرستان اظهار کرد: شرکت زاگرس خودرو در چند سال گذشته کاملاً راکد بوده و تنها کوره رنگ آن فعالیت می‌کرد، در سال گذشته عظیم خودرو با این شرکت وارد مذاکره و با یک قرارداد اجاره به شرط تملیک این شرکت واگذار شد.

وی ادامه داد: عظیم خودرو برای احیای این واحد تولیدی دو برنامه اصلی دارد که در کوتاه‌مدت اسفندماه امسال رسماً نخستین تولیدات این کارخانه وارد بازار خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان عنوان کرد: شرکت پروتون در گذشته حاضر نبود که قرارداد دوباره برای تولیدات خود را با این شرکت ببندد اما خوشبختانه با رایزنی که با وزیر وقتت صنعت با این شرکت داشت نهایتاً شرکت پروتون مجاب شد که همچنان تولیدات خود را تنها در شرکت عظیم خودرو در ایران تولید و وارد بازار کند.

صفی‌خانی بیان کرد: بر اساس برنامه زمان‌بندی‌شده باید نخستین تولیدات خودروی فوتون در اسفندماه امسال توسط شرکت عظیم خودرو وارد بازار شود.

وی با بیان اینکه بر اساس قرارداد شرکت عظیم خودرو با پروتون باید در افق 3 ساله سالانه 25 هزار دستگاه خودرو توسط این شرکت وارد بازار کشور شود، افزود: با اقدامات انجام‌شده توسط عظیم خودرو قطعات و ماشین‌آلات تولید خودروی جدید در ماه آینده وارد استان شده و نخستین تولیدات این شرکت تا پایان امسال وارد بازار می‌شود.

این مسؤول ادامه داد: باید گفت در اسفند ماه امسال تولید، مونتاژ و رنگ خودروها در این شرکت آغاز می‌شود و بر اساس توافق عظیم خودرو با پروتون باید تا سه سال آینده سالانه 25 هزار خودرو در این شرکت تولید و روانه بازار شود.
آخرين بروز رساني ( ۲۷ آبان ۱۳۹۶ )
فرماندار بروجرد: دستگاه‌های اجرایی بروجرد در آماده‌باش کامل به سر می‌برند
روزهای بروجرد- فرماندار بروجرد با اشاره به وقوع زلزله‌های پیاپی در این شهرستان طی امروز و روزهای گذشته گفت: به‌منظور مقابله با هرگونه بحران احتمالی ناشی از زلزله تمامی دستگاه‌های اجرایی شهرستان بروجرد در آماده‌باش کامل به سر می‌برند.

علی کورانی‌فر در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به وقوع زلزله‌های پیاپی در این شهرستان طی امروز و روزهای گذشته اظهار داشت: پس از وقوع زلزله کرمانشاه در همان ساعت اولیه شورای مدیریت بحران شهرستان بروجرد تشکیل شد و به همه دستگاه‌های اجرایی آماده‌باش کامل برای اجرای وظایف ذاتی آن دستگاه‌ها داده‌شده است.

وی افزود: به همه دستگاه‌های اجرایی شهرستان بروجرد ابلاغ‌شده تا در صورت بروز هرگونه بحرانی وظایف تعریف‌شده دستگاه خود را انجام دهند و امیدواریم اتفاق خاصی در این زمینه رخ ندهد، اما آمادگی‌های لازم در حد توان دستگاه‌های اجرایی شهرستان بروجرد کسب‌شده و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

فرماندار بروجرد در ارتباط با ذخیره اقلام موردنیاز در هنگام وقوع زلزله در انبارهای این شهرستان نیز عنوان کرد: ازلحاظ تأمین اقلام موردنیاز در مواقع بحرانی با توجه به اینکه حجم بسیاری از کمک‌های مردمی و دولتی این شهرستان به مناطق زلزله‌زده غرب ارسال‌شده است و در حال حاضر استان کرمانشاه نیز پذیرشی برای کمک‌های دیگر ندارد مشکلی در تأمین وجود ندارد و در حال حاضر نیز بسیاری از تجهیزات و اقلام موردنیاز در انبارهای نهادهای متولی دپو شده و همه تدابیر و پیش‌بینی‌های لازم اندیشیده شده است.

وی در ارتباط با خسارت‌های احتمالی زلزله‌های امروز نیز یادآور شد: تاکنون گزارشی از خسارت‌های احتمالی زلزله 3.9 ریشتری صبح امروز و یا دو زلزله دیگر در شهر اشترینان دریافت نشده است.

به گزارش تسنیم، صبح امروز زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 3.9 ریشتر برای سومین بار در روزهای اخیر شهرستان بروجرد را لرزاند که ساعتی پس از وقوع این زلزله دو زمین‌لرزه پیاپی به بزرگی 2.6 و 2.5 ریشتر شهر اشترینان از توابع بروجرد را لرزاند. گرچه بزرگی این زمین‌لرزه‌ها چشمگیر نبود اما سبب وحشت و نگرانی شهروندان شده و بسیاری از آن‌ها را به خیابان‌ها و پارک‌های شهر کشانده است.
آخرين بروز رساني ( ۲۷ آبان ۱۳۹۶ )
84 درصد مسکن روستایی بروجرد مقاوم است
فرماندار بروجرد گفت: 84 درصد واحدهای مسکونی روستایی در بروجرد پس از وقوع زمین لرزه سال 85 مقاوم‎سازی و بازسازی شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بروجرد، علی کورانی‎فر ظهر امروز در جلسه شورای اداری این شهرستان اظهار کرد: با توجه به اینکه میانگین مقاوم‎سازی مسکن‎های روستایی در کشور 40 درصد، بروجرد در این زمینه پیش از 2 برای میانگین کشوری جلوتر است.

وی با اشاره به اینکه میانگین مقاوم‎سازی مسکن روستایی در استان لرستان 60 درصد است، عنوان کرد: باید روند مقاوم‎سازی و نوسازی مسکن‎های روستایی و شهری در بروجرد ادامه یابد.

فرماندار بروجرد به معضل عدم نظارت بر عمران شهری و شهرسازی اشاره و خاطر نشان کرد: در این زمینه همچون موارد متعدد دیگر ضعف و خلأ قانونی وجود ندارد، اما در اجرا با مشکل مواجه هستیم.

کورانی‎فر در ادامه از ورود سامانه پر فشار بارشی از اواخر هفته آینده به لرستان و بروجرد خبر و ادامه داد: مدیران دستگاه‎های مسوول اعم از شهرداری، راهداری، بخشداری‎ها و دهیاری‎ها پس از شروع فعالیت این سامانه باید با بررسی پل‎ها، معابر، جداول و کانال‎های آب نسبت به پاکسازی آنان اقدام کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اجرای طرح فراگیر اشتغال در کشور اشاره کرد و گفت: در این راستا 20 هزار میلیارد تومان اعتبار در قالب این طرح در کشور اختصاص می‎یابد که سهم استان لرستان از آن 464 میلیارد تومان است.

روزهای بروجرد- فرماندار بروجرد تاکید کرد: با توجه به اینکه هر یک از شهرستان‎های لرستان نسبت به جذب سهمیه خود از این اعتبار تلاش می‎کنند، مدیران دستگاه‎های مسوول در بروجرد شامل مجموعه جهاد کشاورزی، ادارات صنعت، معدن، تجارت، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بانک‎ها باید نسبت به جذب اعتبار از این محل همه تلاش خود را به کار گیرند.

به گزارش فارس کورانی‎فر تصریح کرد: هیچ توجیه و کم کاری از سوی مدیران دستگاه‎های یاد شده و بانک‎های عامل در این باره پذیرفته نیست و هر گونه اهمال از سوی رسانه‎ها به مردم اطلاع‎ریانی می‎شود.

وی با اشاره به معرفی و شناسایی پروژه‎های اولویت‎دار هر یک از شهرستان‎های لرستان گفت: مدیران دستگاه‎های مربوط باید نسبت به پیگیری اجرا و رفع موانع احتمالی پیش روی این پروژه‎ها همه اهتمام ورزند.

فرماندار بروجرد عنوان کرد: سدهای آبسرده و شهید بروجردی، چهار بانده محور اشترینان به نهاوند، سرم‎سازی، مجتمع دارویی، کارخانجات سامان کاشی، کاشی جم و نساجی جزو پروژه‎های اولویت‎دار بروجرد به شمار می‎روند.

کورانی‎فر بیان کرد: پل رودکی، کارخانه سیلیکون متال و طرح توسعه کارخانه زاگرس پوش برخی دیگر از پروژههای اولویت‎دار در شهرستان بروجرد شناسایی شده‎اند.

وی سپس با تاکید بر اینکه هیچ موضوعی در بروجرد مهمتر از اشتغال و تولید نیست، افزود: با توجه به سهم اشتغال و حجم سرمایه‎گذاری تعیین شده برای هر یک از دستگاهها در اجرای سند اشتغال بروجرد، مدیران در این راستا باید به دنبال ایجاد اشتغال پایدار باشند.

فرماندار بروجرد اظهار کرد: از سویی با هدف تحقق این مهم میزان اشتغال ایجاد شده از سوی دستگاه‎های اجرایی راستی آزمایی می‎شود، تا به این ترتیب نسبت به ایجاد شغل‎های پایدار اقدام شود.
آخرين بروز رساني ( ۲۷ آبان ۱۳۹۶ )
چند بنای تاریخی بروجرد در نوبت واگذاری به بخش خصوصی
روزهای بروجرد- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: چند بنای تاریخی در بروجرد در نوبت واگذاری به بخش خصوصی هستند.

حجت‎اله یارمحمدی در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: چند خانه تاریخی بروجرد در نوبت واگذاری به بخش خصوصی هستند که تحقق این مهم اهداف مختلفی همچون حفظ و نگهداری بناها و تقویت صنعت توریسم را محقق می‎سازد.

وی عنوان کرد: بر اساس سیاست دولت بناهای تاریخی که امکان واگذاری به بخش خصوصی را دارند، از طریق صندوق احیاء و بهره‎برداری اماکن تاریخی به گروه‎ها، شرکت‎ها و اشخاص دارای ظرفیت بهره‎برداری از این اماکن تاریخی واگذار می‎شوند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد با اشاره به اینکه واگذاری این بناها با شرایط حفاظتی و قانونی آثار تاریخی صورت می‎گیرد، خاطر نشان کرد: در شهرستان بروجرد نیز آثار تاریخی وجود دارد که شرایط واگذاری، نگهداری و بهره‎برداری از این طریق را دارند.

یارمحمدی بیان کرد: در این راستا و بر اساس تصمیم‎گیری‎های اتخاذ شده در این باره سال گذشته خانه‎های تاریخی مغیث‎الاسلام طباطبایی و مصری برای واگذاری مد نظر قرار گرفت.

وی در خصوص پیشرفت اجرای کار واگذاری این 2 خانه تاریخی تاکید کرد: خانه مغیث‎الاسلام تا واگذاری قطعی پیش رفته و شرکت برنده مناقصه و تحویل گیرنده ساختمان در حال تهیه طرح مرمت برای بنا است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد ادامه داد: بخشی از کار واگذاری خانه تاریخی مصری نیز پیش رفته و در صورت تحقق کامل این مهم، واگذاری این بنا نیز انجام می‎شود.

یارمحمدی تصریح کرد: البته در شهرستان بروجرد بناهای تاریخی دیگری از جمله خانه‎های غروی، مستجاب‎الدعوه، ایرانپور و بزرگ مهری در لیست واگذاری صندوق احیاء و بهره‎برداری اماکن تاریخی قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه نمی‎توان زمان تقریبی را برای واگذاری بناهای تاریخی اعلام کرد، گفت: کار واگذاری پروسه‎ای نیست که به یک باره انجام شود، به طوریکه صندوق احیاء و بهره‎برداری اماکن تاریخی دائما بناهای قابل واگذاری در شهرها و استان‎های مختلف کشور را به مزایده می‎گذارد و این کار به تواتر در نقاط مختلف کشور انجام می‎شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد با تاکید بر اینکه واگذاری بناهای تاریخی نیز با شرایط ویژه انجام می‎شود، عنوان کرد: به این معنا که بنا به طور کامل به اشخاص داده نمی‎شود و ملکیت آنها همچنان متعلق به دولت است.

یارمحمدی خاطر نشان کرد: به این ترتیب بناهای تاریخی برای مدت معین کمتر از 20 سال به اشخاص واگذار شده و از طرفی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز نحوه بهره‎برداری از آنها را تعیین می‎کند.

وی بیان کرد: در صورتیکه بنای تاریخی نیاز به اقدامات مرمتی داشته داشته باشد، هزینه مرمت به عنوان آورده و هزینه بخش خصوصی محاسبه و مابقی به صورت اجاره بها محاسبه می‎شود، در صورتیکه بنای تاریخی اقدامات مرمتی نیاز نداشته باشد، مبلغ اجاره بها بیشتر می‎شود.

این مسوول سپس به بیان برخی از اهداف واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی پرداخت و افزود: مرمت و نگهداری بناها و تعریف کاربری برای آنها، واگذاری بخشی از وظایف دولت به بخش خصوصی و تقویت ارتباط مردمی با بناهای تاریخی برخی از اهداف دولت در این زمینه است.

یارمحمدی تاکید کرد: از سویی نباید فراموش کرد که ایجاد جاذبه بیشتر برای بناهای تاریخی، ایجاد اشتغال، تقویت بن مایه‎های اقتصادی و از همه مهمتر توسعه و تقویت صنعت توریسم و گردشگری در بناهای تاریخی از دیگر اهداف و مزایای این کار است.
آخرين بروز رساني ( ۲۴ آبان ۱۳۹۶ )
زلزله به 354 واحد مسکونی بروجرد خسارت‌ وارد کرد
روزهای بروجرد- معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد گفت: در زلزله اخیرغرب کشوربه 354 واحد مسکونی و آموزشی شهری و روستایی این شهرستان خسارت وارد شد.

علی کورانی فر در گفت‌ وگو با ایرنا افزود: از این تعداد واحد مسکونی و فضای آموزشی شهری و روستایی بروجرد و بخش اشترینان 67 واحد مسکونی آسیب‌دیده که باید به طور کامل تخریب و بازسازی شوند و همچنین به بخش هایی از285 واحد مسکونی و 2 مدرسه شهید کریمی و سمیه دربخش اشترینان خسارت وارد شده است.

وی با اشاره به اینکه واحدهای تخریبی و آسیب دیده بیشتر فرسوده و در بافت های قدیمی بروجرد واقع شده اند، تاکید کرد: تاکنون میزان خسارت وارده شده در زلزله 60 میلیارد برآورد شده است.

وی اظهار کرد: با همکاری هلال احمر و شبکه بهداشت بروجرد اکیپ هایی امدادی به مناطق زلزله زده اعزام شده و همچنین مقداری اقلام ضروری شامل یک هزار و 200 تخته چادر، 20 هزار قرص نان به این مناطق ارسال و مواد غذایی خشک، آب آشامیدنی، البسه و وسایل گرمایشی مورد نیاز نیز در حال جمع آوری است.

معاون استاندار لرستان بیان کرد: به ‌منظورجمع‌آوری کمک‌های مردمی پایگاه هایی درسطح شهرازطریق هلال‌ احمر و بسیج برپا شده تا کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم را جمع‌آوری کنند و علاوه بر این شهروندان بروجردی می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به‌حساب 9999 بنام هلال‌ احمر جمهوری اسلامی ایران نزد بانک‌های تجارت، ملی و ملت واریز کنند.


آخرين بروز رساني ( ۲۳ آبان ۱۳۹۶ )
سخنان قابل تامل رئیس شورای شهر بروجرد!/ آیا ایشان از قوانین شورا اطلاع دارد؟!
روزهای بروجرد- پس از تشکیل نشدن جلسه شورای شهر بروجرد در روز گذشته محمد بیاتی رئیس این شورا توضیحاتی ارائه داده که بیش از آنکه به شفاف سازی منتهی شود نشان دهنده عدم تسلط وی به قوانین شورا است امری که در چندین دوره شوراهای گذشته بروجرد- علی رغم انتقادات گسترده به عملکرد آنان- نظیر ندارد!

 وی در توجیه عدم تشکیل جلسه شورا گفته است: در مورد لغو جلسه ۲۱آبان ۹۶ باید عرض کنم که چون قانونا باید در جلسه برای تعیین تکلیف شهردار همه ۹نفر اعضای شورای اسلامی شهر بروجرد حضور داشته باشند، و از آنجا که دو نفر از اعضای شورای اسلامی شهر بروجرد اعلام کردند که بروجرد نیستند و نمی توانند در ساعت مقرر در جلسه مذکور حاضر شوند، بنابراین بخاطر ضیق وقت و اطلاع رسانی سریع ، لغو جلسه با پیامک به همه اعضای شورای شهر اطلاع رسانی گردید.

شگفتا  که هنوز رئیس شورای شهر بروجرد به آیین نامه اجرایی شورای شهر نیز آگاهی ندارد!!

جناب آقای بیاتی کلمات بار حقوقی خود را دارند شما  کلمه "قانونا" را به استناد کدام ماده قانونی اظهار داشته‌اید؟!!

در این مورد حتما لازم است به ماده قانونی مورد نظر اشاره کنید اگرچه از این کار ناتوانید چرا که اساسا چنین ماده قانونی وجود ندارد.

جناب بیاتی در خوشبینانه ترین حالت این را باید به حساب ناآگاهی شما از قانون گذاشت و گرنه ماده 15 قانون شوراها به صراحت نحوه رسمیت یافتن "قانونی" جلسات را بیان داشته است: جلسات شوراها علني و با حضور دوسوم اعضاي اصلي رسميت مي يابد و تصميمات با اكثريت مطلق آراي حاضرين معتبر است.

این ماده خوشبختانه هیچ قید و تبصره‌ای هم ندارد که جلسه انتخاب شهردار را از آن استثناء کرده باشد.

جناب بیاتی براستی چه کسی صادقانه رفتار نمی‌کند!؟

آیا باور کنیم که عدم تشکیل جلسه به دلیل مسافرت یک عضو شورا بوده اگر این طور است بر اساس کدام قانون و آیین نامه جلسه را تشکیل ندادید؟!

از کی تا حالا سلیقه و  خواسته شخصی رییس شورا بر قانون رجحان پیدا کرده است؟ نام این رفتار شما را چه بگذاریم؟!

اگر در جلسه بعدی هم یکی دیگر از اعضای شورا به مسافرت رفت دوباره جلسه را لغو خواهید کرد؟ بر طبق منطق جنابعالی البته باید لغو کنید!

آیا شما همیشه کلید ساختمان شورا را از سرایدار آنجا می‌گیرید یا فقط دیروز چنین کاری انجام دادید؟!

جناب آقای بیاتی شما که سخن از صداقت می‌گوید لحظه ای در مورد رفتار خود و نسبت آن با صداقت تامل فرمایید.

البته گفته های عضو دیگر شورا شهر نیز نشان می دهد که واقعیت لغو جلسه چیز دیگر بوده است:

اشرف چگنی در گفتگو با تسنیم در مورد جلسه روز گذشته از دست‌های پشت پرده‌ای گفت که خواستار عزل یاراحمدی هستند و اینکه زیر بار زور آن‌ها  نمی‌روند.

وی البته دوباره در خوشبیانه ترین حالت -همانند رییس شورا- عدم آگاهی خود را از قانون شوراها را نمایان کرد: یکی از الزامات انتخاب شهردار حضور همه اعضای شورای شهر است و به این ترتیب با توجه به غیبت یکی از اعضاء جلسه لغو شد، تا در روز دیگری و با حضور 9 عضو شورای شهر برگزار شود.(فارس)

آنطور که از شواهد پیداست برخی از اعضای شورای شهر خواهان ادامه کار یاراحمدی به عنوان شهردار هستند اینکه دلیل این اصرار با وجود مخالفت صریح وزارت کشور چیست چندان مشخص نیست ظاهرا امید اینان به طرح موضوع در هیئت حل اختلاف است اما توصیه‌ای که به این اعضا می شود مشورت با چند حقوقدان در این مورد است تا اینگونه وقت مردم و شورا و شهرداری را برای امری که نتیجه آن از قبل مشخص است، تلف نکنند.

آیا براستی هزینه لجاجت،ناآگاهی، منافع شخصی و گروهی را جز مردم کسی دیگری پرداخت خواهد کرد؟

 نکته آخر: فرماندار محترم بروجرد باید اقدامات مقتضی را برای اجرای قانون در شورای شهر بروجرد انجام دهد و بیش از این اجازه ندهد سلایق شخصی و گروهی بر منافع مردم رجحان یابد.

آخرين بروز رساني ( ۲۲ آبان ۱۳۹۶ )
خشت کج شورانشینان بروجرد در انتخاب یک شهردار
روزهای بروجرد- اعضای شورای پنجم شهر بروجرد خشت اول را در انتخاب شهردار کج نهادند تا کمامان شاهد وجود اختلافات در بین اعضا باشیم.

به گزارش فارس، با روی کار آمدن شورای پنجم شهر بروجرد انتخاب شهردار نخستین موضوعی بود که مخالفت‎ها و موافقت‎ها در این باره آن را به موضوعی جدی برای 9 عضو شورای شهر تبدیل کرد.

در نهایت غلام عباس یاراحمدی با رأی موافق 5 عضو و مخالفت 4 عضو دیگر به عنوان سرپرست شهرداری بروجرد انتخاب شد، تا پس از صدور حکمش به عنوان شهردار فعالیت خود در این سمت را ادامه دهد.

پس از آن نامه‎ای از سوی وزارت کشور به رئیس شورای شهر ارسال شد، با این محتوا که سنوات خدمت مندرج در حکم کارگزینی غلام عباس یاراحمدی بیش از 30 سال بوده و بر این اساس صدور حکم بازنشستگی وی ضروری است و امکان صدور حکم انتصابش به سمت شهردار بروجرد امکان‎پذیر نیست، بار دیگر بر سر ماندن یا رفتن یاراحمدی بین اعضای موافق و مخالف او بالا گرفت.

امروز و پس از آنکه به رسانه‎ها اعلام شد که رأس ساعت 4 عصر اعضای شورای شهر جلسه‎ای را با محوریت موضوع ماندن یا رفتن یاراحمدی برگزار می‎کنند، خبرنگاران رسانه‎های مختلف برای پوشش اخبار جلسه به شورای شهر رفتند، اما با درب بسته مواجه شدند.

4 عضو شورای شهر که همگی از ابتدا مخالف روی کار آمدن یاراحمدی بودند، در جلو ساختمان شورا حضور یافتند، در این حین گفته شد که جلسه امروز لغو شده و ملغی شدن آن توسط پیامک به اعضای شورا اطلاع داده شده است.

4 عضو حاضر البته اعلام برگزاری یا لغو جلسات توسط پیامک را به دور از وجاهت قانونی دانستند و گفتند که فرآیند اطلاع‎دهی به اعضای شورا برای جلسات رسمی باید در قالب نامه کتبی و 24 ساعت پیش از برگزاری جلسات صورت گیرد.

از طرفی اعضای غایب نیز علاوه بر توجیه چگونگی لغو جلسه امروز، رفتن شهردار را منوط به صدور حکم بازنشستگی وی می‎دانند و در غیر اینصورت دلیلی برای پس گرفتن رأی خود نمی‎دانند.

*نامه وزارت کشور فصل‎الخطاب است

عضو شورای اسلامی شهر بروجرد گفت: در تاریخ 23 مهر ماه نامه‎ای از سوی وزارت کشور به دست رئیس شورای شهر رسیده است که بر اساس آن غلام عباس یاراحمدی به دلیل بازنشسته بودن نمی‎تواند، به عنوان شهردار بروجرد فعالیت کند.

فریبرز محسنی اظهار کرد: پس از آن مدارکی به وزارت کشور ارسال شده است، اما با توجه به اینکه سنوات خدمت یاراحمدی بیش از سی و یک سال است، مدارک ارسالی مورد پذیرش قرار نگرفته است.

وی عنوان کرد: از سویی معاون عمرانی وزیر و مدیر کل شورای اسلامی شهر و روستاهای وزارت کشور در تماسی با استانداری لرستان اعلام کرده‎اند که باید نسبت به انتخاب فرد جدیدی به عنوان شهردار بروجرد اقدام شده و این موضوع بیش از این به تعویق نیفتد.

عضو شورای اسلامی شهر بروجرد تاکید کرد: از سویی با توجه به اینکه توجیهات ارائه شده به وزارت کشور پذیرفته نشده و این وزارتخانه در نامه ارسالی 23 مهر ماه دلیل عدم وجاهت قانونی برای انتخاب غلام عباس یاراحمدی را به صورت مبسوط بیان کرده است، دیگر دلیلی برای ارسال نامه‎ یا نامه‎های بعدی وجود ندارد.

محسنی ادامه داد: از سویی دیروز بنده به همراه رئیس شورای شهر در جلسه‎ای در فرمانداری حضور داشتیم و فرماندار پس از جلسه ما دو نفر را به اتاق خود دعوت کرد و خطاب به بیاتی گفت: با توجه به اینکه فعالیت یاراحمدی به عنوان شهردار بروجرد قانونی نیست، از شما به عنوان رئیس شورای شهر می‎خواهم که اقدام به برگزاری جلسه‎ای برای انتخاب فرد جایگزین کنید.

وی تاکید کرد: فرماندار همچنین خطاب به رئیس شورای شهر گفت که ابتدا فردی را به عنوان سرپرست انتخاب و پس از آن هر چه زودتر به دنبال انتخاب فرد خدومی در سمت شهردار بروجرد باشید.

عضو شورای اسلامی شهر بروجرد بیان کرد: پس از این سخنان رئیس شورای شهر خطاب به فرماندار گفت: برای همین منظور جلسه‎ فوق‎العاده‎ای ساعت 16 عصر در شورای شهر برگزار می‎شود که فرماندار نیز برای حضور در این جلسه دعوت شده است.

محسنی تاکید کرد: حتی پس از خروج فرماندار از اتاقش برای رفتن به جلسه‎ای در مرکز استان، بنده و آقای بیاتی در اتاق وی ماندیم و در مورد گزینه‎های شهردار بروجرد بحث و تبادل نظر کردیم.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه بر اساس قانون نباید دوران سرپرستی در شهرداری بیش از 3 ماه به طول انجامد، از آقای بیاتی خواستم که در مدت10روزه باقیمانده فردی را به عنوان سرپرست انتخاب و پس از آن با رأی اعضای شورای شهر نسبت به انتخاب شهردار اقدام کنیم.


*خودکامگی در شورای شهر بروجرد

عضو شورای اسلامی شهر بروجرد در خصوص لغو جلسه امروز و اطلاع دادن به اعضاء از طریق پیامک گفت: جلسات رسمی این پارلمان محلی با امضاء رئیس شورا ابلاغ می‎شود و لغو آن نیز باید با امضاء رئیس صورت گیرد.

محسنی عنوان کرد: از طرفی اطلاع‎رسانی به اعضای شورای شهر در خصوص برگزاری یا لغو جلسات از طریق پیامک وجاهت قانونی ندارد.

وی خاطر نشان کرد: از سویی امروز انتظار داشتیم که رئیس شورای شهر در شورا حضور یافته و با اثبات بی‎طرفی خود در کنار اعضای حاضر بنشیند، اگر چه غیبت 4 عضو دیگر هم به جلسه رسمیت نمی‎بخشید.

عضو شورای اسلامی شهر بروجرد با اشاره به اینکه اینگونه اقدامات نشان‎دهنده خودکامگی است، تاکید کرد: با این تفاسیر دیگر جلسه‎ای نخواهیم داشت، تا زمانی که تکلیف شهردار بروجرد تعیین شده و به سمت انتخاب گزینه جدید برای این سمت برویم.

محسنی سپس خطاب به موافقان ابقای یاراحمدی در سمت شهردار بروجرد گفت: شوراها زیر مجموعه وزارت کشور هستند، بنابراین نامه این وزارتخانه مبنی بر امکان‎پذیر نبودن فعالیت یاراحمدی در سمت شهردار فصل‎الخطاب است.

وی با اشاره به اینکه یاراحمدی هم اکنون بیش از 31 سال سابقه فعالیت دارد، ادامه داد: با این تفاسیر زمانی که برخی از اعضای شورا اصرار بر ابقای وی دارند، این ذهنیت ایجاد می‎شود که در شهر فرزانگان هیچ نیرویی وجود ندارد.

*حکم بازنشستگی شهردار بروجرد ابلاغ نشده است

عضو دیگر شورای اسلامی شهر بروجرد در پاسخ به مطالب مطرح شده از سوی برخی از اعضای این پارلمان محلی گفت: می‎گویند که غلام عباس یاراحمدی شهردار بروجرد بازنشسته بوده و بر اساس قانون نمی‎تواند که در این سمت ادامه فعالیت داشته باشد.

اشرف چگنی اظهار کرد: اولا اگر قانون به درستی حاکم است، چرا باید به فردی اجازه داده شود که مدتی پس از بازنشسته شدن همچنان فعالیت کند.

وی عنوان کرد: گفته می‎شود که یاراحمدی بر اساس نامه وزارت کشور بیش از 31 سال سابقه خدمت دارد، حال آنکه استعلام سازمان تامین اجتماعی سابقه فعالیت وی را قریب به 29 سال می‎داند.

عضو شورای اسلامی شهر بروجرد خاطر نشان کرد: در صورتیکه یاراحمدی بازنشسته شده است، حکم بازنشستگی‎اش را در حضور خبرنگاران به وی بدهند، در غیر اینصورت باید حکم او به عنوان شهردار صادر شود.

چگنی تاکید کرد: به این ترتیب تا زمانی که حکم بازنشستگی یاراحمدی صادر نشود، از رأی خود برنمی‎گردیم و اما اگر وی بازنشسته باشد، اصراری برای ماندنش در سمت شهردار بروجرد نداریم.

وی با تاکید بر اینکه قانون را ملاک عمل خود قرار داده است، ادامه داد: بنابراین کسی نمی‎تواند، به اجبار مرا وادار به پس گرفتن رأی خودم کند.


*تحت تاثیر جوسازی‎ها قرار نمی‎گیرم

عضو شورای اسلامی شهر بروجرد تصریح کرد: تحت تاثیر جوسازی برخی از اعضای شورای شهر قرار نمی‎گیرم، به عبارت بهتر نه به اجبار به کسی رأی می‎دهم و نه به اجبار آن را پس می‎گیرم.

چگنی افزود: با همه این تفاسیر  افرادی که ادعای بازنشسته شدن غلام عباس یاراحمدی را دارند، حکم بازنشستگی وی را گرفته و تقدیمش کنند، تا آنگاه اعضای شورای شهر فرد دیگری را به عنوان شهردار بروجرد انتخاب کنند.

وی در خصوص چگونگی لغو شدن جلسه فوق‎العاده‎ای که قرار بود، عصر امروز برگزار شود، گفت: با توجه به اینکه علی روزبهانی از اعضای شورای شهر به ناچار باید به تهران سفر می‎کرد، جلسه امروز لغو شد.

عضو شورای اسلامی شهر بروجرد تاکید کرد: یکی از الزامات انتخاب شهردار حضور همه اعضای شورای شهر است و به این ترتیب با توجه به غیبت یکی از اعضاء جلسه لغو شد، تا در روز دیگری و با حضور 9 عضو شورای شهر برگزار شود.

چگنی در پاسخ به ادعای برخی از اعضاء مبنی بر اینکه ارسال پیامک برای اعلام لغو جلسات وجاهت قانونی ندارد، بیان کرد: آقایانی که نسبت به این موضوع اعتراض دارند، از این پس باید برای حضور در جلسات کمیسیون‎ها مراتب را به کتبأ به بنده اطلاع دهند.
آخرين بروز رساني ( ۲۲ آبان ۱۳۹۶ )
کتابخانه‎های بروجرد رتبه‎دار امانت کتاب لرستان در سال 95
روزهای بروجرد- رئیس اداره کتابخانه‎های عمومی شهرستان بروجرد گفت: کتابخانه‎های بروجرد سال گذشته رتبه‎دار امانت کتاب در استان لرستان شدند.

به گزارش فارس، داوود پهلوان در نشست خبری با اصحاب رسانه این شهرستان اظهار کرد: کتابخانه شهید صارمی بروجرد در آیتم‎های مختلفی همچون تعداد مراجعه‎کننده، تعداد امانت و اعضاء رتبه نخست را در بین کتابخانه‎های استان لرستان به خود اختصاص داده است.

وی عنوان کرد: از سویی کتابخانه علامه سید جعفری شهیدی بروجرد در حال حاضر از نظر درجه و ساخت بهترین کتابخانه استان لرستان و دارای بخش‎های مختلفی مانند بخش تخصصی نابینایان و کودکان است.

رئیس اداره کتابخانه‎های عمومی بروجرد ادامه داد: هم اکنون 13 کتابخانه شهرستان بروجرد شامل 5 کتابخانه نهادی، 6 کتابخانه مشارکتی و یک کتابخانه آستان قدس رضوی قریب به 15 هزار عضو فعال دارند.

پهلوان در ادامه به اعلام برنامه‎ها و روز شمار بیست و پنجمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: هفته کتاب از امروز 20 آبان ماه آغاز شده و تا 26 ادامه دارد، همچنین شعار امسال این هفته" آینده روشن، خانواده و کتابخوان" نام دارد.

وی بیان کرد: شعار روزهای 20، 21، 22 و 23 هفته کتاب امسال به ترتیب "کتاب، اهالی قلم و رسانه"، " کتاب، فضای مجازی و جهان دیجیتال"، "کتاب و جامعه دانشگاهی"، " کتاب، کودک و نوجوان، خانواده" نام گرفته است.

رئیس اداره کتابخانه‎های عمومی بروجرد افزود: شعار روزهای 24، 25 و 26 بیست و پنجمین هفته کتاب نیز " کتاب، کتابخوانی و کتابدار"، " کتاب، ناشران، کتابفروشان و اقتصاد"، " کتاب، حیات طیبه و انقلاب اسلامی" نام گرفته است.

پهلوان در بخش دیگری از سخنان خود به بیان برنامه‎های هفته کتاب در بروجرد پرداخت و اظهار کرد: بازدید دانش‎آموزان از کتابخانه‎ها در طول هفته کتاب، نواختن زنگ مطالعه در مدارس، اختصاص موضوع انشاء مدارس به مطالعه، کتاب و کتابخوان در طول این هفته و ثبت نام رایگان در کتابخانه‎های عمومی در روز 24 آبان ماه از جمله برنامه‎های این هفته است.

وی خاطر نشان کرد: برگزاری مسابقات نقاشی، کتابخوانی و برپایی نمایشگاه کتاب در سطح کتابخانه‎ها، تقدیر از اعضاء فعال و کتابخوانان نمونه هر کتابخانه، تقدیر از یاوران کتابخانه‎ها و کتابداران بازنشسته بخش‎های دیگری از برنامه‎های هفته کتاب در بروجرد است.

رئیس اداره کتابخانه‎های عمومی بروجرد عنوان کرد: تقدیر از کتابداران ساعی و پر تلاش، برپایی کارگاه‎های آموزشی، ارائه خدمات اینترنت رایگان، برگزاری مسابقه فرهنگی کتابخوانی با هماهنگی رادیو شهری بروجرد و نشست کتابخوان کتابخانه‎ای در سطح مدارس از دیگر برنامه‎های این هفته است.

پهلوان برپایی شب شعر یار مهربان، جلسه نقد و معرفی کتاب و مسابقه هایکو کتاب برای کتابداران و عموم مردم را از دیگر برنامه‎های بیست و پنجمین هفته کتاب در شهرستان بروجرد برشمرد.
آخرين بروز رساني ( ۲۱ آبان ۱۳۹۶ )
تلاش برای زنده کردن تالاب بیشه دالان بروجرد
روزهای بروجرد- پرنده نگری ظرفیتی و پتانسیلی موجود دربروجرد که دراحیا تلاب بیشه دالان و جذب گردشگران و طبیعت دوستان و رشد صنعت پاک توریسم شهرستان بسیار موثر است.

به گزارش ایرنا امروزه فعالیت گردشگری درحوزه محیط زیست به عنوان یک صنعت پاک، جهانی شده و روند رو به رشد و توسعه ای دارد.

در حال حاضر تفریح و گشت و گذار در مناطق طبیعی رو به افزایش است و سالانه گردشگران طبیعت دوستان بسیاری با اهداف تفرج و تماشای صحنه های طبیعی، پرنده نگری و منظره بینی به مناطق مختلف زیست محیطی سفر می‌کنند.
 تالاب بیشه دالان
بیشه دالان تالابی در شهرستان بروجرد با نام محلی آن بیشه دالونه در 15 کیلومتری جنوب شرقی شهر بروجرد و در میان دشت سیلاخور قرار گرفته است.

بیشه دالان از گذشته زیستگاه پرندگان مهاجری بوده‌ که برخی ماه‌های سال را در این منطقه سپری می کنند، علاوه برآن جانوران بومی دیگری از گروه پرندگان، دوزیستان، خزندگان و پستانداران در تالاب زندگی می‌کنند.

مار، مرغابی، خرگوش، لاک پشت، حواصیل، گرگ، شغال و سگ آبی از حیواناتی هستند که در این ناحیه یافت می‌شوند.

بیشه دالان با توجه به تخریب منابع طبیعی و کم شدن آب آن در معرض خطر است .
 
 تالاب بیشه دالان
معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد گفت: تالاب بیشه دالان روزگاری 913 هکتار بوده که تصرف های غیر مجاز در منطقه باعث شده این منطقه بکر کوچک و تخریب شود.

علی کورانی فر افزود: برای احیای تالاب بیشه دالان باید حدود آن را مشخص و تصمیم گیری ها به سمت و سویی سوق داده شوند که منافع مردم نیز حفظ شود.

وی اظهار کرد: حدود 80 هکتار از تالاب بیشه دالان در اختیار محیط زیست شهرستان بروجرد است که در این منطقه صید و شکار ممنوع است.

معاون استاندار لرستان تاکید کرد: برای اینکه بتوانیم از قانون تالاب های محیط زیست کشور برای احیای تالاب بیشه دالان استفاده کنیم باید حدود آن کمتر از300 هکتارنباشد.

کورانی فر اضافه کرد: تالاب بیشه دالان با توجه به بکر بودن منطقه و مهاجرت پرندگان مهاجر در فصول مختلف سال می تواند قطب مهم گردشگری در انواع مختلف در لرستان باشد که باید زیرساخت های آن فراهم شود.

مدیرکل محیط زیست استان لرستان نیز در این باره گفت: نگاه خوبی برای احیای تالاب های استان لرستان با توجه به سیاستهای سازمان محیط زیست در جذب مشارکت های فعالان این حوزه ایجاد شده است.

مهرداد فتحی بیرانوند افزود: احیا تلاب بیشه دالان و تالاب های پلدختر در استان لرستان در اولویت اول کاری هستند و برای رونق صنعت گردشگری در این مناطق شروع قابل قبولی آغاز شده است.

به گفته وی با اجرای طرح مدیریت تالاب ها برای اولین بار در کشور طرح احیای تالاب های لرستان اجرایی می شود که امیدواریم بتوانیم صنعت گردشگری پرنده نگری را برای دوستداران محیط زیست و گردشگران ایجاد کنیم.

وی اظهارکرد: درآمد تالاب ها دربحث پرنده نگری بیشتر از کشاورزی و دیگر کارها در این مناطق است زیرا منافع مردم منطقه با حضور گردشگران تامین خواهد شد.
 تالاب بیشه دالان
رئیس اداره محیط زیست بروجرد درباره این تالاب گفت: بیشه دالان بروجرد به عنوان یکی از تالاب های بزرگ، بکر، طبیعی و دیدنی شهرستان بروجرد هر ساله به هنگام فصل کوچ پذیرای انواع پرندگان مهاجر بسیاری است.

مصطفی مصطفی وند افزود: بیشه دالان در زمان گذشته بزرگترین تالاب استان لرستان بوده و از دیرباز نیز زیستگاه پرندگان، دوزیستان، خزندگان و پستانداران مهاجر و بومی بوده است.

به گفته وی احیای تالاب بیشه دالان درسایه مدیریت و همکاری دستگاه‌ها و نهادها امکان‌پذیراست در این راستا نیز احداث پاسگاه محیط بانی در ارتقای حفاظت این منطقه موثر خواهد بود در صورتی ‎که منطقه گرین هم به منطقه صید و شکار ممنوع تبدیل شود.

وی اظهار کرد: طی سال‌های گذشته نسبت به حریم تالاب تعرض های بسیاری شده که این امر موجب از دست رفتن بخش‏هایی از تالاب شده و کنترل درست این اکوسیستم را دشوار کرده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد بیان کرد: برای کنترل منطقه نیازبه پاسگاه محیط ‌بانی احساس می شود که در این راستا به دنبال اخذ اعتبار برای احداث فضای فیزیکی این پاسگاه در جوار تالاب بیشه دالان بروجرد هستیم.

مصطفی وند تاکید کرد: با احداث پاسگاه محیط‌ بانی در تالاب بیشه دالان و ارتقای سطح حفاظت می‌توانیم کنترل بهتری بر منطقه و برخورد با افراد متخلف در حوزه تخریب تالاب و شکار و صید پرندگان مهاجر داشته باشیم.

کارشناس محیط زیست کشورو مشاوراجرای احیای تالاب بیشه دالان دراین باره به ایرنا گفت: یکی از پتانسیل های مهم تالاب ها سرمایه گذاری در بحث اکوتوریسم و طبیعت گردی است.

مهدی مجتهدی افزود: رونق صنعت طبیعت گردی و پرنده بینی در تالاب بیشه دالان و دیگر تالاب های کشور که در ایران بیش از 50 نقطه مهم پرنده نگری می باشد نیازمند ایجاد زیرساخت هایی مانند اقامتگاه های محلی و روستایی و پاسگاههای محیط بانی است.
 تالاب بیشه دالان
به گفته وی ایجاد مسیرهای پیاده روی و آموزش بلدهای محلی که با منطقه آشنا باشند و بتواند توریست ها و گردشگران را راهنمایی کنند از زیرساخت های اولیه برای راه اندازی و رونق گردشگری پرنده نگری است.

وی اظهارکرد: احیا تالاب ها در کشور و رونق صنعت گردشگری خاص پرنده نگری یکی از زمینه های توسعه صنعت توریسم زیست محیطی در کشور است که برای آن نیاز به زمان بیشتری داریم.

وی با اشاره به اینکه بیشه دالان محل خوبی برای ایجاد ایستگاه پرنده نگری است، اضافه کرد: متاسفانه این منطقه دچار مشکلات تخریب زیستگاه است و برای تبدیل شدن به یک سایت گردشگری پرنده بینی باید امنیت را به این منطقه برگردانیم.

مشاور اجرای احیای تالاب بیشه دالان بیان کرد: با توجه تخریب زیست محیطی که به واسطه تخریب محیط زیست و منابع طبیعی در منطقه رخ داده است امنیت منطقه برای حضور پرندگان به خطر افتاده که مشاوره های لازم برای احیای دوباره تالاب بیشه دالان آغازشده است.

کارشناس مسئول زیستگاه ها و امور مناطق زیست محیطی لرستان درگفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: پرنده نگری یکی از صنعت های گردشگری در جهان است که از نظر اقتصادی نیز درامد بالایی دارد.

محسن امیری افزود: ایران در کریدور پرندگان مهاجراست و طبق آمارها 520 گونه پرنده به ایران مهاجرت کرده یا ساکن هستند که با کل پرندگان اروپا برابری دارد.

به گفته وی استان لرستان دارای 11 تالاب در پلدختر و تالاب بیشه دالان و برخی از سدهایی که در لرستان احداث شده است محلی برای پذیرش پرندگان مهاجر در فصل های مختلف سال هستند که ظرفیت خوبی برای رونق صنعت گردشگری پرنده نگری در لرستان است.

وی اظهار کرد: 258 گونه پرنده در لرستان تاکنون شناسایی شده است که می تواند صنعت گردشگری پرنده نگری را که بسیار جذاب و مفرح را رونق بخشد.

به گزارش ایرنا تالاب بیشه دالان این روزها روزگار خوبی ندارد ولی با این وجود باز هم شاهد حضور پرندگان مهاجر در این منطقه هستیم و لازم است تا با احیای این تالاب بکر و زیبا دوستداران محیط زیست و گردشگران از آن بهرمند شوند.
آخرين بروز رساني ( ۲۱ آبان ۱۳۹۶ )
اسکان و پذیرایی از110 هزار زایر اربعین حسینی در بروجرد
روزهای بروجرد- معاون سیاسی واجتماعی فرمانداری بروجرد گفت: 110 هزار زایر اربعین حسینی درموکب آیت الله بروجردی، مساجد وحسینیه های این شهرستان پذیرایی و اسکان داشته اند.

احمد گودرزیان درگفت وگو با ایرنا با اشاره به اینکه زایران اربعین 14استان و6 کشورخارجی از بروجرد کردند، افزود: همچنین سه هزار و580 زایردر9 مسجد و حسینیه این شهرستان اسکان داده شده اند که بیشترآنها زایران کشورهای پاکستان و افغانستان بودند.

وی اظهارکرد: بیش از100 تن ازشهروندان بروجردی در موکب آیت الله بروجردی از زایران اربعین حسینی با پخت غذای گرم و چای پذیرایی می کنند.

معاون سیاسی واجتماعی فرمانداری بروجرد با بیان اینکه امسال کمک های نقدی وغیرنقدی بسیاری توسط شهروندان وخیرین به این موکب آیت الله بروجردی وانصارالعباس شهرستان اهدا شده است، اضافه کرد: بیش از پنج هزارزایراربعین حسینی ازشهرستان بروجرد به کربلای معلی اعزام شده اند.

گودرزیان بیان کرد: این تعداد زایرازطریق 10 دفترخدمات پستی درسطح شهرستان بروجرد ثبت نام و ویزا دریافت کرده اند.

به گفته وی ستاد اربعین حسینی موکب انصارالعباس را درکربلا و یک موکب نیز درمیدان آیت الله بروجردی و یک موکب در ورودی شهراشترینان برای استقبال و اسکان زایران اربعین حسینی از 11 آبان تا 21آبان دایرکرده است. 
آخرين بروز رساني ( ۲۰ آبان ۱۳۹۶ )
وزارت کشور حرف آخر را زد/ شهردار جدید بروجرد باید انتخاب شود
روزهای بروجرد- پس از آنکه شورای شهر بروجرد غلامعباس یاراحمدی را به عنوان شهردار منتخب خود به وزارت کشور معرفی کرد نامه ای از سوی این وزارت خانه به شورای شهر بروجرد ارسال شد که مضمون آن مخالفت با شهردار شدن یاراحمدی به دلیل بازنشستگی بود.

 البته برخی اعضای شورای شهر(گروه پنج نفره) از نامه وزارت کشور برداشت دیگری داشتند و رایزنی هایی برای کسب موافقت وزارت کشور آغاز کردند که البته موفقیتی بدست نیاوردند.

در این بین یاراحمدی نیز با حضور در وزارت کشور بر عدم بازنشستگی خود اصرار کرد که تلاش وی نیز نتیجه ای در برنداشت.

اکنون خبرهای موثق از مخالفت صریح و دوباره وزارت کشور با شهردار شدن یاراحمدی حکایت دارد.

با این تفاصیل شورای شهر بروجرد طبق قانون باید سریعا اقدام به انتخاب شهردار و معرفی آن به وزارت کشور نماید.
آخرين بروز رساني ( ۲۰ آبان ۱۳۹۶ )
آیت الله علوی بروجردی: پیام راهپیمایی اربعین زنده بودن حرکت امام حسین(ع)است
روزهای بروجرد- تولیت مسجد آیت الله العظمی بروجردی و استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم معتقد است: پیام راهپیمایی اربعین به جهانیان این است که امام حسین(ع) و حرکت او زنده است و البته این زنده بودن تنها بین شیعه ها نیست بلکه اگر شیعه ها سست شوند، مسیحیان پرچم آن را در دست می گیرند.

به گزارش شفقنا، آیت الله علوی بروجردی معتقد است: قصه کربلا یک تابلویی است که تضاد اصالت ها در اسلام و آن بی اصالتی ها یا اصالت های جاهلی را ترسیم کرده بود یعنی جاهلیت و اسلام را کاملا مقابل هم قرار داد.

او بر این باوراست: تابلویی که سیدالشهداء (ع) ترسیم کرده ما امروزه در حرکت داعش می بینیم.

تولیت مسجد اعظم معروف مدنظر امام حسین(ع) را صرف اقامه نماز و پرداخت خمس و زکات نمی داند و می گوید: معروفی که حسین بن علی (ع) دنبال آن است اصل تولی امر مسلمین و اصل ولایت است.

او با اعتقاد به اینکه سخنان امام سجاد(ع) نتیجه حرکت امام حسین(ع) است، بیان می کند: در شام کلام و سخنرانی حضرت سجاد در مسجد اموی در حضور یزید به اوج می رسد گویا نتیجه ی قیام سیدالشهداء باید آن سخنرانی باشد یعنی معرفی علی ابن ابیطالب چون اینها در ظاهر می گفتند به پیامبر معتقدند و روی مأذنه ها نام پیامبر را می بردند ولو واقعا گیر داشتند اما روی علی ابن ابیطالب حساسیت داشتند.

آیت الله علوی بروجردی در خصوص چارچوب عزاداری نیز قائل به محدودکردن عزاداری های حسینی نیست و معتقد است: چیزی که در عزاداری مورد نظر ائمه بوده این است که این قصه باید حفظ شود و فراموش نگردد ما باید اظهار حزن و اندوه در هر زمان و هر مکان بر حسب عرف محلی داشته باشیم.

به گفته این استاد حوزه، محدودکردن و ایجاد قید و بند برای عزاداری ها، اساس و بن مایه عزاداری را سست می کند و لذا نباید حضور مردم در عزاداری ها را مشروط به شناخت امام حسین(ع) کنیم.

او همچنین می گوید: نباید عزاداری را ابزاری برای رسیدن به اهداف سیاسی و غیرسیاسی قرار داد بلکه باید از برکات آن استفاده کنیم؛ عزاداری ها سرمایه ماست که شیعه را حفظ می کند پس خرابش نکنیم.

آیت الله علوی بروجردی با بیان اینکه اربعین بزرگترین اجتماع انسانی به شمار می رود، بیان می کند: حرکت امام حسین زنده است و این زنده بودن تنها بین شیعه ها نیست و اگر ما شیعه ها قدر ندانیم مسیحی ها قدر می دانند.

متن کامل گفت وگوی شفقنا با آیت الله سید محمد جوادعلوی بروجردی نوه مرحوم آیت الله العظمی بروجردی و تولیت مسجد اعظم قم تقدیم مخاطبان می شود:

شفقنا: زمینه های فرهنگی واقعه عاشورا و شهادت امام حسین (ع) چه بود و آیا افشاگری های امام سجاد (ع) و حضرت زینب تأثیری در حرکت جامعه آن زمان به سمت عقل گرایی داشت؟

مسائلی که منتهی به شهادت امام حسین (ع) شد مسأله ای جدا و بی ارتباط با حوادثی که قبل از آن چه در دوران خلافت امیرالمومنین (ع) و چه دوران قبل از خلافت ظاهری امام علی (ع) و ۲۵ سال خانه نشینی ایشان گذشته، نیست و خیلی از اهل تحقیق هم کاملا به این ارتباط واقفند، به عنوان نمونه وقتی از غزالی در مورد امام حسین (ع) سوال می کنند، او پاسخ می دهد که «مثل سیدالشهداء، ریحانه النبی، ان الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنه» این سخن نشان دهنده اذعان اهل سنت به جایگاه امام حسین(ع) است. و لذا وقتی از آنها در مورد عزاداری برای امام حسین (ع) سوال می کنند پاسخ می دهند که «چرا تأثر نداشته باشیم اگر کسی متأثر نشود چنین و چنان است». اما غزالی می گوید: «عزاداری و گریه نکنید چون علامت سوالی بر روی مسائل قبل می گذارد و مطالب به قبل از قیام سیدالشهداء منتهی می شود». دقت غزالی اینجاست که می گوید آنچه که موجب شهادت امام حسین (ع) شده زمینه های قبلی بوده است.

البته شکل گیری امت اسلامی در زمان پیامبر (ص) زمینه کشتن امام حسین (ع) را به صورت صد درصد نداشته است گرچه گردهمایی هایی بوده که اقدام به ترور رسول خدا کردند اما زمینه کشتن امام حسین (ع) در آن زمان ۵۰ درصد بوده است. در زمان پیامبر(ص) کسانی بودند که مقابل ایشان ایستادند؛ درعرفات وقتی حدیث ثقلین را خواند آنها موضع گرفتند و مقاومت کردند چون عترت را به معنای حضرت علی (ع) و اهل او گرفتند حتی اوضاع بر پیامبر(ص) آنقدر سخت شده بود که گردهمایی را ممنوع نموده بود. زمینه های احزابی که بعدا قدرت گرفتند مانند بنی امیه و دیگران در آن زمان ایجاد شد ابوسفیان یا معاویه در حقیقت به پیامبر ایمان نیاورده بودند اما آنها اینطور محاسبه کردند که پیامبری آمده این رنج و زحمت را متحمل شده و امتی را داخل جزیره العرب مسلمان کرده است و این خود سرمایه ای است یعنی از نظر آنها امپراطوری عربی به نام اسلام تشکیل شده که در رأُس آن رسول اکرم(ص) قرار دارد چرا ما از این موقعیت بهره برداری نکنیم و قدرت را در اختیار نگیریم؟ از نظر آنها برای این قدرت گرفتن باید لابی هایی تشکیل بدهند که این لابی ها در زمان پیامبر آرام آرام تشکیل شد ولو آثار بارز آن را خیلی بعد از پیامبر(ص) می بینیم. به عنوان مثال در زمان خلیفه دوم ابتدا یزید بن ابوسفیان برادر معاویه را برای شام نصب کردند اما به فاصله کمی بعد از آن معاویه منصوب شد و ماند. در سفری که خلیفه دوم به شام رفت شکایاتی از معاویه بود که او اینجا سلطنت می کند اما وقتی با معاویه صحبت کرد معاویه او را مجاب کرد که اینجا در مرز با امپراطوری رم شرقی هستیم و باید قدرت داشته باشیم و اینگونه خلیفه ی دوم به معاویه اختیار تام داد یعنی بنی امیه بعد از زمان معاویه به بعد بر امت اسلام مسلط می شوند و داستان شهادت سیدالشهداء پیش می آید. شکل گیری تحزب اینها در زمان رسول الله بوده است اینها کسانی بوده اند که فعالیت می کردند و نقطه اوج آنها در رهبری بود یعنی در رهبری تشخیص می دادند که علی ابن ابیطالب با مقاصد اینها هیچ گونه سنخیتی ندارد حتی زمانی که پیامبر را تدفین می کردند ابوسفیان سراغ علی ابن ابیطالب آمد و گفت دستت را دراز کن تا با تو بیعت کنم او دنبال این بود که تحزب خود را در قالب مشروعیت و وجاهت علی ابن ابیطالب پیوند بزند اما امام علی (ع) تشخیص می داد و قبول نکرد لذا این معانی سبب تحولاتی بعد از پیامبر شد.

با وجود آزادی که پیامبر به امت اسلامی داده بود، می بینیم بعد از پیامبر اکرم(ص) خالد بن ولید به قبیله مالک بن نویره حمله کرده و او را می کشد، حتی همسر او را بعد از کشتنش تصرف کرد و زن و بچه اش را اسیر نمود و به مدینه آورد در حالی که مالک بن نویره مسلمان و فرد شناخته شده ای بود اما هیچ صدایی از کسی بلند نشد چون احزابی که زمان پیامبر شکل گرفته بود لابی گری خود را با ارباب قدرت کامل کرده بودند و ابزار کار را فراهم نمودند بنابراین کار به جای اینکه دست صحابه وفادار پیامبر باشد به دست امثال خالد بن ولیدها افتاد و این حرکات زمینه ی فرهنگی ایجاد کرد که حکومت کار خلاف انجام دهد و کسی اعتراض نکند.

این احزاب و تفکرها و لابی های اطراف قدرت حاکم، زمینه مردمی هم داشتند چون کسانی که در مکه آمدند مسلمان شدند روی خلوص بود و اینها شکنجه شده بودند اما بعد از تسلط پیامبر قبیله های دیگر به جهت منافعی که برای آنها داشت مسلمان شدند خیلی ها در جنگ ها از روی ناچاری مسلمان شدند در حالی که آنها انس به بت ها و زر و زور داشتند و لذا این زمینه که باید نماز بخوانند و خمس و زکات بدهند با مذاق آنها سازگاری نداشت. از سوی دیگر لابی های قدرت هم نمی توانستند نسبت به عقاید خیلی از مسلمان ها بی تفاوت باشند بنابراین اسلام را تهی کردند و تنها ظواهری از اسلام را حفظ نمودند و آن واقعیت و حقیقت جاهلیت را در لباس اسلام حاکم کردند و این مسأله ای است که مورخین غیرشیعه به آن اشاره کردند. به عنوان مثال یکی از نویسندگان سنی می نویسد که «حکومت معاویه انتقام جاهلیت از اسلام بود» این تعبیر زیبایی است یعنی ما در واقع بعد از رسول اکرم به تدریج شاهد تولد اسلام جاهلی هستیم؛ اسلامی با ظواهر اسلام اما فاقد عمق و اساس. کار به جایی رسید که خلیفه دوم بخشنامه می کند که موالیان (ایرانیان) را به کار نگیرید. تبعیض از همان روزگار بعد از رسول اکرم شکل می گیرد و به قدری نهادینه می شود که بخشنامه ی حکومتی می گردد، عرب مقدم شمرده می شود و غنائم زیادی در پی جنگ و فتوحات مسلمان ها پیدا می شود اما کسانی به این غنائم می رسند که تا قبل از آن هیچ نداشتند که از جمله ی آنها می توان به عبدالرحمن بن عوف اشاره کرد. همین فرد از کسانی بود که در زمان خلیفه ی اول و دوم به ثروت زیادی دست پیدا کرد به گونه ای که بعد از مرگش وقتی می خواستند اموالش را بین فرزندانش تقسیم کنند اینقدر طلا داشت که مجبور شدند با تبر آن را خرد نمایند. در زمان خلفای اول و دوم هم یک چنین افراد و سرمایه دارهایی شکل گرفتند.

سوال اینجاست که چرا رانت های حکومتی پیدا شد و عدالت و تساوی از بین رفت؟ این قضایا در زمان عثمان به اوج خود می رسد به گونه ای که فریاد ابوذر را بلند می نماید بنابراین ما در آن زمان شاهدیم که چنین اتفاقاتی می افتد اما متأُسفانه کسانی که می توانستند صدا کنند و فریاد بزنند چون در معرض خطر بودند ساکت می شدند. این سکوت سبب شد علی (ع) خانه نشین شود گاهی اوقات مظلومیت امام علی(ع) به جایی می رسید که افراد از اینکه کنار او بنشینند و با او صحبت کنند امتناع می کردند چون در این صورت مغضوب حکومت می شدند. کم کم در دوران عثمان هجمه ها بر حکومت زیاد شد و کسانی از مصر آمدند، عثمان را کشتند و امام علی را خلیفه کردند منتهی این اقدام با حفظ همان فرهنگ قبلی بود یعنی طلحه و زبیر که با پیامبر بیعت می کنند و بعد بیعت شکنی می نمایند و جنگ جمل را راه می اندازند در آنجا وقتی علی بن ابیطالب حدیث نبوی را یادآوری می کند زبیربن عوام می گوید که ما هم اصحاب پیامبر هستیم چرا تو خلیفه باشی اما ما نه؟ لذا کم کم این منطق رشد پیدا می کند تا جایی که مانند معاویه بن ابوسفیان در شام قدرت می گیرد و بعد کم کم بعد از شهادت علی (ع) و امام حسن (ع) آن وضعیت پیدا می شود و امام حسن مجتبی (ع) اینقدر تنها می ماند که نزدیک ترین افراد به او خیانت می کنند و او ناچار به نوشتن آن صلح می گردد و معاویه خلیفه می شود. قرار بود معاویه بعد از خودش کسی را تعیین نکند اما یزید را جانشین می کند البته تا وقتی امام حسن زنده بود این کار را نکرد حتی تا زمانی که معاویه زنده بود وقتی مردم سراغ امام حسین (ع) می آمدند ایشان می گفتند ما هنوز به قرارداد امام حسن مجتبی (ع) ملتزم هستیم چون معاویه ظواهری را حفظ می کرد. همین لابی ها و حزب گرایی ها خصوصا حزب اموی ارتباطاتی با یهودی ها پیدا کرده بود و اینها برای اینکه اسلام را از هویت خود خالی کنند نفوذ کردند البته این کار به نفع یهودی ها و مسیحی ها بود یعنی مسیحیان در رم شرقی وقتی اسلام بر آنها مسلط شد دیدند اگر این افراد مقاوم وجود داشته باشند و تهاجم کنند مسیحیتی باقی نمی ماند و لذا در دربار یزید و معاویه سرجون (سرهنگ) حضور داشت که با مسیحیان و یهود در ارتباط بودند بر این اساس این معانی شکل گرفته و بعد از معاویه به اوج خود رسید. یزید ظواهری که معاویه حفظ می کرد را می شکند و علنا مبادرت به شرب خمر می کند طوری که بعد از کشتن سیدالشهداء، محمدبن حنظله، با عده ای از اهل مدینه سفری به شام می کند تا ببیند چه اتفاقی رخ داده است. وقتی به آنجا می رسند از آنها خیلی تکریم می کنند و هدایای زیادی به آنها می دهند اما هنگام برگشت به مدینه وقتی از او در مورد وضعیت شام سوال می کنند می گوید»« آنجا به ما خیلی محبت کردند اما اسلامی در کار نیست». همین معنا بعدها سبب قیام مردم مدینه شد. مصیبت این است که علی(ع) و اهل بیت (ع) را آنگونه در فرهنگ مردم نهادینه کرده بودند که وقتی امام حسین(ع) با قبائل مختلف در مکه و مدینه صحبت کرد سراغ او نیامدند و او را همراهی نکردند اما با حرف محمد بن حنظله و زمینه سازی او مردم مدینه قیام کردند. یعنی حرکتی در غیر موقع انجام دادند. زمانی که باید قیام می کردند، نکردند و این وضعیت جهان اسلام و سید الشهدا(ع) است.

این اختلافات، تحزب و لابی گری های عجیب و غریب در زمان معاویه به یزید منتقل شد و لذا سیدالشهداء در کلماتی که دارند از قبیل «الا تعلمون، تعرفون، أن الحق لا یعمل به و انِ الباطل لا یتناها عنه، لیرغب المومنُ فی لقاء الله حقا» و امثال اینها در حقیقت دردی است که امام حسین (ع) می گوید. مقصود امام حسین (ع) از «أرید ان آمرُ بالمعروف و تنهی عن المنکر»، تنها نماز خواندن و امثال اینها نبود، معروفی که حسین بن علی (ع) دنبال آن است اصل تولی امرمسلمین و اصل ولایت است. آن چیزی که پیامبر به عنوان رهبری و سرپرستی گذاشته ساقط شده و به تبع آن همه ارزش ها و اصالت ها از بین رفته است به همین دلیل سیدالشهداء قیام می کند و کربلا در حقیقت تابلویی ترسیم می نماید که از ورود سیدالشهداء به کربلا و هنگامی که لشکر حرّ تشنه است و امام حسین (ع) به لشکریان حرّ علی رغم تندی او و به حیواناتشان آب می دهد شروع می شود و تا آنجا که علی اصغر روی دامان سیدالشهداء تیر می خورد و لب تشنه شهید می شود ادامه می یابد یعنی این تضاد اصالت های اسلام و اصالت های جاهلیت خود را نشان می دهد. سیدالشهداء (ع) در قصه ی کربلا همانند یک نقاش ماهر تضاد اصالت ها در اسلام و آن اصالت های جاهلی را ترسیم کرده بود یعنی جاهلیت و اسلام را کاملا مقابل هم قرار داد. سیدالشهداء (ع) تابلویی ترسیم کرده که این تابلو را هنوز ما در حرکت داعش می بینیم. شهید مطهری در منبرهایی که داشتند و من در دوران جوانی پای منبر ایشان می نشستم در خصوص کربلا می گوید «انسان وقتی به قصه ی کربلا نگاه می کند مانند سناریویی از پیش نوشته شده است». انسان وقتی برخوردهای سیدالشهداء (ع) با علی اکبر، قاسم بن حسن، زینب کبری و حرّ توبه کننده را می بیند در واقع به مجموعه ای از ارزش های اسلامی دست می یابد. ما در قصه ی کربلا نماز را در اوج می بینیم و یا در شب عاشورا وقتی امام حسین (ع) از لشکر یزید مهلتی می گیرد برای تلاوت قرآن و عبادت و امثال آن در حقیقت اینها مجموعه ای از ارزش هاست که در کربلا به نمایش گذاشته می شود، این ارزش ها در حرکت سیدالشهداء در واقع معرفی مکتب پیامبر و اصالت هایی است که پیامبر عرضه نموده است. لشکریان عمرسعد هم می فهمیدند و تا جایی که می شد نمی گذاشتند که امام حسین (ع) سخنرانی کند و وقتی می دیدند که لشکر تحت تأثیر قرار گرفته دستور می دادند که بر طبل بکوبند و هلهله کنند لذا این صحنه آرایی که سیدالشهداء در کربلا دارد درواقع عرضه ی اصالت ها در مقابل حرکت ها و ارزش های جاهلی است و حربن یزید ریاحی در این مقابله واقع شد که می گفت «خودم را بین بهشت و جهنم می بینم». حرکت سیدالشهداء تا زمان حیات ایشان حتی نسبت به آنجا که شمر بر روی سینه اش نشسته و می خواهد سر از بدن سیدالشهداء جدا کند در واقع بارز نشان دادن ارزش هاست و این هنر امام حسین (ع) است. راوی می گوید وقتی حسین (ع) روی خاک افتاد لبش تکان می خورد با خود گفتم قطعا دارد نفرین می کند، وقتی جلو رفتم دیدم که می گوید «الهی رضاً بقضائک و صبراً علی بلائک» این نشان دادن ارزشی در اصالتهای اسلامی است که یک انسان در آن شرایط فقط به خدا توکل می کند و خدا را فراموش نمی کند.

وقتی امام حسین (ع) تنها می شود و سوال می کند که «چرا می خواهید خون من را بریزید؟» آنها پاسخ می دهند «به خاطر دشمنی که با پدرت داریم». وقتی سیدالشهداء می خواست در میدان رجز بخواند این شعار را می دهد که «من فرزند علی هستم و اگر هیچ افتخاری جز فرزند علی بودن نداشته باشم برای من کافی است». در تاریخ نوشته اند وقتی اینها در جواب سیدالشهداء می گویند «بغضا لأبیک»، امام حسین (ع) بلند بلند شروع به گریه کردن می کند. او گریه می کند به خاطر جهلی که دامن گیر این مردم شده است و فرهنگ غلطی که بر این مردم حاکم شده که علی (ع) با آن عدالت و عبادتش مبغوض در دل اینهاست یعنی اصالت های وحی و ارزش ها در دل اینها مبغوض است. سیدالشهداء با حرکتش به جایی رسیده که دیگر سخنرانی فایده ای ندارد و فقط یک اقدام عملی می تواند در ذهن مردم جرقه ای بزند و این کار را زینب کبری و امام سجاد (ع) انجام می دهند. مرحوم خویی در کتاب «معجم الرجال الحدیث» از زینب کبری به عنوان «شریکه الحسین» تعبیر می کند و این تعبیر نشان می دهد که نقش زینب کبری و امام سجاد (ع) در کربلا خیلی عجیب است.

قصه کربلا در اوج غربت اتفاق می افتد و امام حسین (ع) را می کشند. این جاهلیت باید خود را نشان دهد. اولا در جاهلیت کسی را با لب تشنه نمی کشند، با نامردی هم نمی کشند در حالی که حمله در کربلا عمدتا با نامردی بود چون نمی توانستند تن به تن بجنگند لذا اهل بیت و یارانشان را دوره کرده و به آنها تیراندازی می کنند. بعد از کشتار مردها به خیمه ها حمله کرده و خیمه ها را آتش زدند، گوشواره از گوش کودکان کندند، به کودکانی که آتش به دامانشان اصابت کرده تازیانه زدند. اینها ظاهری است که برای ما نقل کردند اما قضایای کربلا بیش از این مطالب است یعنی همه آنچه در مقتل ها نوشته، تمام مطلب نیست. اساتید ما می فرمودند واقعه کربلا خیلی بدتر از آن چیزی بوده که برای ما نوشتند. شاهد مثال آنجاست که وقتی به خیمه ها حمله کردند معلوم نیست چه اقدامی می کنند که محمد بن اشعث از افراد مورد اطمینان عبیدالله بن زیاد به گریه درمی آید و یقه عمر سعد را می گیرد و می گوید یا دستور بده این لشکر از خیمه ها برگردند یا اینجا خودت را می کشم و لذا تنها آتش زدن خیمه و کتک زدن بچه ها نیست. قضایای کربلا خیلی فجیع تر از آن چیزی است که برای ما نقل کردند.

زینب کبری که به تعبیر امام سجاد (ع) «عالمه غیر معلمه» است از همان ابتدا که شروع می کند وقتی می خواهند او را کنار بدن سیدالشهداء ببرند به رسول الله خطابی دارد و یا جایی که خطاب به سیدالشهداء می کند گویی این قصه طوری نوشته شده و طوری باید اجرا شود که در تاریخ به عنوان یک اصالت بماند به گونه ای که همه ی کسانی که دور زینب کبری را گرفتند به گریه بیفتند و لذا اثرگذاری زینب کبری و امام سجاد اینقدر زیاد است که در دل حمله کنندگان و حاملان سرهای مطهر اثر می گذارد. در حقیقت اینها می فهمند که خلاف می کنند اما پول و امکانات شخصی حرف اول را برای آنها می زند و در مقام تزاحم، زندگی مادی و پول را مقدم می دارند.

زینب کبری با سخنرانی خود کوفه را به هم ریخت یعنی اگر صحبت زینب کبری ادامه پیدا کرده بود و سر مقدس سیدالشهداء را جلوی او نمی آوردند که حواسش متوجه سر شود انقلابی به پا شده بود. این سخنان اثر بالفعل نداشت اما فرهنگسازی ها را تغییر می دهد و در شام به اوج می رسد. در شام کلام و سخنرانی حضرت سجاد در مسجد اموی در حضور یزید به اوج می رسد گویا نتیجه قیام سیدالشهدا باید آن سخنرانی باشد یعنی معرفی علی ابن ابیطالب. چون اینها در ظاهر می گفتند به پیامبر معتقدند و روی مأذنه ها نام پیامبر را می بردند ولو واقعا گیر داشتند اما روی علی ابن ابیطالب حساسیت داشتند؛ آن امر به معروفی که سیدالشهداء می گفت معرفی علی (ع) با آن جملات در مسجد شام بود، یعنی خطبه امام سجاد (ع) در مسجد شام کاری کرد که یزید به عوامل خود می گوید اذان بگویید حتی امام سجاد از آن اذان استفاده می کند و شام منقلب می شود یعنی بلافاصله بعد از سخنرانی امام سجاد که جزء اخیرعلت تامه بود هجمه به یزید شروع می شود که چرا حسین را کشتی؟ و کلام یزید که «خدا لعنت کند ابن زیاد را، من نمی خواستم بکشم» اینجاست. یزید در مقام دفاع برآمد و در برابر کشتن امام حسین (ع) حالت دفاعی پیدا کرد. لذا آنجاست که از اهل بیت می خواهد اگر خواسته ای دارند بگویند و اولین خواسته ای که زینب کبری مطرح می کند اینکه کودکان و اهل و عیال امام حسین نتوانستند برای عزیزان خود عزاداری کنند و لذا خانه ای برای آنها تدارک می بینند و آنجا مجلس روضه خوانی سیدالشهداء می شود. بنی امیه آنجا تمام شد اینقدر شام منقلب شد که وقتی خواستند اهل بیت را برگردانند با احترام برگرداندند. بشیربن نعمان را مسئول کردند که محملی را درست کنند و آن را زینت بخشند وقتی زینب کبری محمل را آذین بسته دید گفت :«این چه محملی است که درست کرده اید» و لذا زینت ها را برداشتند و نمادهای عزا گذاشتند.

اثری که حرکت سیدالشهدا گذاشت این بود که بنی امیه تمام شد یعنی اگر این حرکت اسرا نبود و اگر حرکت زینب و امام سجاد(ع) در طول مسیر نبود این آثار به دست نمی آمد. زینب کبری شخصیت فوق العاده است ما آن طور که باید و شاید به شخصیت ممتاز زینب کبری نپرداخته ایم.

آثار این افشاگری ها این بود که یزید مشروعیت خود را در دنیای اسلام از دست داد و دو سال با خواری حکومت کرد و بعد که مرد معاویه بن یزید بالای منبر رفت و پدر و پدربزرگ خود را لعن کرد. این همان آثار بزرگ حرکت امام حسین است یعنی حتی در داخل خانواده تأثیر گذاشت و معاویه به پدر خود، یزید لعن فرستاد و به معاویه پدربزرگش فحش و ناسزا گفت که آنجا مادرش متعرض او می شود اما معاویه بن یزید از خلافت کناره گیری می کند و در اینجاست که خلافت از آل امیه به داخل آل مروان می رود. مروانی ها هم از امیه های بدنام بودند و هیچ مشروعیت و وجهه ای نداشتند اما چون می خواستند حکومت داشته باشند لذا حکومت آنها پلیسی و نظامی می شود این وضع تا زمانی که قدرت آنها کاهش پیدا کرد ادامه داشت و در زمان مروان حمار که آخرین خلیفه آل مروان بود مردم استخوان های بنی امیه را از زیر خاک بیرون می کشند و خرد می کنند. اینها نتیجه یک کار سیدالشهداء است اینها آثاری کلی است برای حرکت اسرا و سیدالشهداء بیان می کنم و الا از همان بعدازظهر عاشورا در کوفه، نطفه مخالف گونه شروع شده است اینقدر این قیام در دنیای اسلام تأثیر گذاشت که بعدها وقتی ابومسلم مقابل بنی امیه قیام کرد شعارش «الرضا من آل محمد» بود چون اینها سراغ امام صادق آمده بودند که سردمدار شود و ایشان قبول نکرده بود بنابراین گفتند فعلا بنی امیه را زمین می زنیم و هر کسی که از آل محمد راضی شود در رأس قرار می دهیم و لذا سیدالشهداء دقیقا به جایی می زند که اموی ها می خواستند ولایت را بشکنند اما سیدالشهداء ولایت را زنده کرد و لذا در قیام مقابل بنی امیه« الرضا من آل محمد» شعارشان شد و چون «الرضا من آل محمد» گیرشان نیامد به سراغ ابوالحسن سفاح و بنی عباس رفتند یعنی مردم از شرّ بنی امیه به دامن بنی عباس پناه بردند در هرحال امام حسین و حرکت او بنی امیه را نابود کرد.

پیروزی تنها نشستن به اریکه قدرت نیست بلکه پیروزی این است که آن ملاک ها و ارزش ها عرضه شود و در این جهت حرکت امام حسین موفق بوده است. بعد از واقعه عاشورا امام سجاد در مدینه خیلی تحت فشار است چون حکومت پلیسی است ولی ما شیعیان باید این توجه را داشته باشیم که اگر حرکت عاشورا نبود همین اصالت هایی که امروز از ائمه برای ما مانده به دست ما نمی رسید یعنی آنچه ما از میراث و اصالت های اسلامی در دست مان است چیزی است که به وسیله قیام سیدالشهداء و حرکت اسرا صیانت شد. قیام سیدالشهداء به قدری فوق العاده بود که این معارف و معالم بعد از ۱۴۰۰ سال به دست ما باقی مانده و هنوز گروهی می آیند و می گویند اولی الأمر باید معصوم باشند و این ارزش ها محفوظ بماند و بر این اساس، حرکت سیدالشهداء پیروزی بود.

یکی از مصیبت های ما شیعیان این است که مقداری تدبیر و دوراندیشی بر ما کمرنگ است. مسلم بن عقیل را وقتی باید یاری می کردیم، یاری نکردیم، هانی بن عروه و مسلم بن عقیل را تنها گذاشتند و تازه عصر عاشورا آقایان به هیجان آمدند و بی هدف می گفتند که ما باید کشته شویم؛ اینها در شیعه تکرار شده است. واقفیه در زمان موسی بن جعفر و بعد از ایشان نمونه ای از این تکرار حرکت بی موقع است. ما به موقع کار نکردیم و کار نمی کنیم.

ای مردم مدینه شما که می خواستید قیام کنید چرا آن زمان که امام حسین می خواست از مکه حرکت کند این قیام را آغاز نکردید و به موقع بیدار نشدید؟ اگر می خواستید حرکت کنید چه کسی بهتر از حسین بن علی می تواند رأس این حرکت باشد؟ چرا به ندای او پاسخ مثبت ندادید؟ لذا همه اینها که به موقع یاری نکردند چوب آن را خوردند اینگونه نبود که خدا خون سیدالشهداء را نادیده بگیرد.

شما به بحث روضه خوانی و عزاداری برای سیدالشهداء اشاره کردید که حضرت زینب این مجلس را برپا نمود آیا امروز بعد از گذشت ۱۴۰۰ سال از واقعه ی عاشورا، این عزاداری ها آنگونه که باید تأثیرگذار هست یا خیر؟ آیا آن چارچوب ها رعایت می شود؟

چیزی که در عزاداری داریم و مورد نظر ائمه بوده این است که این قصه باید حفظ شود و فراموش نگردد. ما باید در هر زمان و هر مکان بر حسب عرف محلی اظهار حزن و اندوه داشته باشیم به عنوان مثال، یزدی نخل بلند می کند، جای دیگر سینه می زنند، زنجیر می زنند. هدف این است که این حزن اظهار شود و لذا در روایت داریم که در روضه امام حسین (ع) لازم است که فرد گریه کند، بگریاند و یا حتی صورت گریه به خود بگیرد.

این سخنان که فلان شخص به پیام امام حسین(ع) توجه ندارد و یا به حرف امام حسین (ع) عمل نمی کند پس این گریه ها چه فایده ای دارد، اساس را سست می کند. ما معتقدیم گریه درعزاداری امام حسین (ع) موضوعیت دارد. بالاتر ازاین، کلام امام علی بن موسی الرضاست که فرمود: «برای هرچه خواستی گریه کنی آن گریه را برای امام حسین (ع) قرار بده چون او کشته شد همان گونه که گوسفندی را ذبح می کنند» بنابراین، این فرهنگ گریه و اظهارتأثر برای آن واقعه باید زنده بماند.

این گریه و روضه و حضورهاست که خودش پیام ایجاد می کند. نباید حضور مردم را در مجلس عزاداری مشروط به شناخت و شنیدن سخن امام حسین(ع) کنیم چون افرادی بودند که زندگی شان در هرزه گی و مشروب خواری گذشته اما با قدم گذاشتن در مجلس عزای امام حسین(ع) منقلب شدند.

اصلا خود گریه و روضه پیام ایجاد می کند ما اینها را نباید دست کم بگیریم و نباید با تحلیل های خودمان، مسائل را بسنجیم. در روایات بالاتر از گریه برای امام حسین حالت گریه به خود گرفتن است که این هم موضوعیت دارد برای اینکه این قصه زنده بماند و آن معروفی که امام حسین در صدد عرضه اش بود در قالب این بزرگداشت ها حفظ شود. اگر ما بیاییم هر روز یک جایی از این عزاداری ها را بزنیم چیزی باقی نمی ماند.

مستشرقین ذکر می کنند که علت بقای شیعه دو چیز است: یکی امام حسین و عاشورا و دیگری مرجعیت. ما می بینیم در زمان عثمانی چهاربار شیعه را قتل عام کردند به گونه ای بود که اگر کسی اسم علی روی خود داشت، نسبتی با علی داشت یا حدیثی از علی نقل می کرد کافی برای کشتنش بود. ما بعد از آنها ماندیم بنابراین بیاییم این دو عامل را خراب نکنیم نه مرجعیت را و نه عاشورا؛ هیچ یک را لطمه نزنیم. تحلیل های شخصی خود را معیار قرار ندهیم بلکه قبل از آنکه تحلیل کنیم سراغ پیامبر، امام علی (ع)، امام حسن مجتبی و همین طور دیگر ائمه برویم و ببینیم این بزرگان با چه دیدی به این عزاداری نگاه می کردند بنابراین عزاداری و گریه را مشروط به پیام نکنیم.

آیا چارچوبی را برای عزاداری ها می توان در نظر گرفت؟

بله می شود، اما اینها دستوری نیست اولا مردم کاری به ما ندارند. یک زمانی در بحث فاطمیه حضرت آیت الله وحید خراسانی بیان کردند که «غدیر را ما علما و حوزه ها به عهده گرفتیم اما نتوانستیم حفظش کنیم اما امام حسین و عاشورا را مردم دست گرفتند و تا الان حفظش کردند». نه ما حمایت می کنیم و نه کاری داریم و خبر داریم که شب اول محرم بچه ها علم مشکی دست می گیرند و در کوچه ها می آیند و حسین حسین گویان به سینه می زنند. این حرکت و جوشش مردم است ما خیلی مایل نیستیم که چارچوب تعیین کنیم که چگونه به سینه بزنند یا چگونه راهپیمایی کنند.

منظور همینکه عزاداری ها از یک حدودی خارج نشود؟

عزاداری خودش موضوعیت دارد، الا ای حال نباید عزاداری را ابزاری برای هیچ هدف سیاسی و غیرسیاسی قرار داد بلکه باید از برکات آن استفاده کنیم. اگر امام حسین (ع) و عاشورا نبود در این جنگ تحمیلی نمی توانستیم سرزمین مان را حفظ کنیم شهدای ما به حساب کربلا و یاحسین جلو رفتند و کشته شدند این سرمایه ی ماست که شیعه را حفظ می کند پس خرابش نکنیم.

ما اربعین حسینی را در پیش داریم و در صدر این مراسم، راهپیمایی و پیاده روی عاشقان اباعبدالله است که البته این راهپیمایی منحصر به مسلمانان یا شیعیان نیست بلکه از اقوام، ملل و مذاهب مختلف در آن شرکت می کنند. پیام این راهپیمایی چیست؟

پیام این راهپیمایی این است که صدام و صدامی ها از متوکل و بنی امیه گرفته تا صدام این زمان راهپیمایی اربعین را به مسلسل و گلوله بستند و با قبر امام حسین و زیارت او مقابله کردند. اما امروز می بینیم این جمعیتی که به عشق امام حسین (ع) می رود شمارش آن از حساب بیرون است. به قول رسانه های خارجی بزرگترین اجتماع انسانی در اینجا اتفاق می افتد و این نشان می دهد که حرکت امام حسین زنده است و این زنده بودن تنها بین شیعه ها نیست، اگر ما شیعه ها قدر ندانیم مسیحی ها قدر می دانند. ببینید چقدر دانشمند مسیحی راجع به امام حسین حرف زدند .گاندی هندو می آید این پرچم را بلند می کند بنابراین ما شیعه ها باید حواسمان باشد خودمان افتخار این را داشته باشیم که پرچم سیدالشهداء در دست ما باشد اگر ما سست شویم، دیگران می آیند و این پرچم را برمی دارند و لذا داریم که غیرشیعه ها گفته بودند کاش ما مسیحی ها، عاشورا و امام حسین داشتیم آن وقت نمی گذاشتیم در دنیا یک نفر غیرمسیحی باشد.

 
آخرين بروز رساني ( ۱۷ آبان ۱۳۹۶ )
"تنها یک پزشک" سهم شهرستان بروجرد از ۶۷ پزشک اختصاص‌یافته به لرستان
روزهای بروجرد- با وجود کمبود شدید پزشک در شهرستان بروجرد و مشکلات شدید در این بخش، اما از ۶۷ پزشک سهمیه استان لرستان تنها یک پزشک جراح مغز و اعصاب به این شهرستان تعلق گرفت.

به گزارش تسنیم، در روزهای اخیر بنا به اعلام قبلی تعداد 67 پزشک عمومی و متخصص به استان لرستان بر اساس سهمیه‌بندی پزشکان توسط وزارت بهداشت و درمان تعلق گرفت که این تعداد پزشک بتواند کمبود کادر درمانی این استان را برطرف نماید.

بارها و بارها توسط مسئولان شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجرد کمبود شدید کادر درمانی در این شهرستان به وزارت بهداشت از طریق نمایندگان این شهرستان در مجلس و یا علوم پزشکی استان و یا به‌صورت مستقیم اعلام‌شده بود تا نیاز این شهرستان به‌ویژه در آستانه افتتاح بیمارستان 230 تختخوابی آیت‌الله بروجردی منعکس شود.

اما امروز در کمال تعجب رسید که از 67 پزشک سهمیه استان لرستان تنها یک پزشک جراح مغز و اعصاب به بروجرد تعلق‌گرفته که این سهمیه هم مستقیماً از وزارتخانه به بروجرد اختصاص‌یافته است.

البته در میان ابلاغ‌های دریافت شده پزشکان برای شهرستان بروجرد یک متخصص روان‌پزشک نیز در نظر گرفته‌شده که بنا به گفته مسئولان شبکه بهداشت و درمان این شهرستان نیازی به حضور چنین تخصصی در بروجرد نیست و به‌اندازه کافی روان‌پزشک در این شهرستان فعالیت می‌کنند.

این اتفاق در حق شهرستان بروجرد در حالی رخ می دهد که زمان افتتاح بیمارستان آیت‌الله بروجردی به دلایل مختلف ازجمله کمبود نیرو بارها و بارها به تعویق افتاده و این بیمارستان برای افتتاح به 12 پزشک عمومی علاوه بر تخصص‌های دیگری همچون متخصص رادیولوژی نیاز دارد.

ابلاغ سهمیه محدود دونفری پزشکان به این شهرستان در حالی صورت گرفته که امسال از سوی شبکه بهداشت و درمان این شهرستان برای جذب 11 متخصص و فوق تخصص اعلام نیاز شده بود تا بخشی از کمبود 33 پزشک متخصص و فوق تخصص در تخصص‌های زنان، قلب و عروق، داخلی، جراح عمومی و طب اورژانس این شهرستان را پوشش دهد.

بااین‌حال دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان بدون در نظر گرفتن تمامی قواعد مرسوم اقدام به تقسیم‌بندی 67 پزشک تعلق‌گرفته به این استان کرده تا بار دیگر شهروندان بروجردی در ناکامی‌های تنگ نظرانه گرفتار آیند.

به‌رغم اینکه بارها نیازهای درمانی این شهرستان از سوی همین خبرگزاری منتشرشده است اما مسئولان استانی پاسخی به مطالبه گری مردم نداده و همچنان حاضر به پاسخگویی و دادن هرگونه مصاحبه‌ای در این مورد نیستند.

این در حالی است که کامران سبزیان رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد پیش‌ازاین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به کمبود نیروی متخصص در تمامی تخصص‌های درمانی در شهرستان بروجرد گفته بود که در برخی دیگر از تخصص‌ها همچون متخصص طب اورژانس که باید برای هر بیمارستان سه متخصص وجود داشته باشد پزشک متخصص در این شهرستان وجود ندارد.

وی همچنین بابیان اینکه به‌اندازه کافی بر اساس سرانه جمعیتی این شهرستان پزشک متخصص وجود ندارد، تأکید کرده بود که مکرراً به دستگاه‌های بالادستی همچون دانشگاه علوم پزشکی این مطالبه منعکس و قول‌هایی در این زمینه داده‌شده که در آبان ماه نسبت به تأمین بخشی از نیروهای متخصص اقدام شود.

اما نتیجه همه مطالبه گری‌های مسئولان بروجرد اختصاص تنها یک پزشک به این شهرستان بود تا بازهم افتتاح بیمارستان آیت‌الله بروجردی و رفع نیازهای درمانی این شهرستان تبدیل به سوءتفاهم‌های مسئولان لرستان با این شهرستان شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ آبان ۱۳۹۶ )
احداث 600 هکتار باغ در زمین‌های شیب‌دار بروجرد در سال جاری

روزهای بروجرد- مدیر جهاد کشاوزی بروجرد گفت: امسال 600 هکتار از زمین‌های شیب دار و کم بازده شهرستان بروجرد زیر پوشش باغات دیم مثمر قرار گرفته است.

رضا امینی در گفت وگو با ایرنا با اشاره به اینکه سهمیه استان لرستان دراحداث باغات دیم در اراضی شیب دار و کم بازده چهار هزار هکتار است، اظهار کرد: این طرح با مشارکت جهاد کشاورزی و منابع طبیعی در اراضی ملی، شیب دار و کم بازده این شهرستان در حال اجرا است.


وی افزود: از مجموع 15هزار و 400 هکتارسطح باغات شهرستان بروجرد سالانه بیش از90 هزارتن انواع میوه برداشت و به بازار مصرف ارسال می شود.
مدیرجهاد کشاوزی بروجرد با اشاره به اینکه ایجاد باغ های دیم مثمردراراضی شیب دارازبرنامه ها وسیاست های ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی است، بیان کرد: بروجرد به دلیل شرایط آب و هوایی مساعد و خاک حاصلخیز در این طرح پیشتاز استان هستند.


امینی اضافه کرد: با توجه به اینکه احداث باغات دراراضی شیب دار و کم بازده کاهش فرسایش خاک، کاهش سیلاب، نفوذ بیشترآب به عمق زمین را به همراه دارد باید مورد توجه مسئولان ومردم قرارگیرد.

آخرين بروز رساني ( ۱۶ آبان ۱۳۹۶ )
پروژه‌های اولویت‌دار بروجرد برای تسریع در روند اجرا شناسایی شد
روزهای بروجرد- فرماندار بروجرد با اشاره به شناسایی پروژه‌های اولویت‌دارپروژه‌های اولویت‌دار بروجرد برای تسریع در روند اجرا شناسایی شد این شهرستان گفت: سدهای آبسرده و شهید بروجردی، پل رودکی، چهار خطه محور اشترینان به نهاوند، واحد سرم‌سازی، کارخانه سلیس، منطقه ویژه و راه‌آهن پروژه‌های اولویت‌دار بروجرد است. علی کورانی‌فر با اشاره به جلسه اخیر فرمانداران و مجمع نمایندگان استان با استاندار جدید لرستان در روزهای اخیر اظهار داشت: یکی از برنامه‌ها این است که در هر شهرستان پروژه‌های اثرگذار یا پروژه‌هایی که تبدیل به مطالبه شده‌اند باهدف بهره‌مندی همه شهرستان‌ها به‌صورت متوازن از پروژه‌ها و امکانات توسعه‌ای شناسایی شوند.
آخرين بروز رساني ( ۲۹ آبان ۱۳۹۶ )
طرح بازدید همگانی از مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای بروجرد اجرا می‌شود
روزهای بروجرد- رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای بروجرد گفت: طرح بازدید همگانی از مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای بروجرد باهدف فراگیر کردن هر چه بیشتر آموزش‌های فنی و مهارتی در این شهرستان اجرا می‌شود.

رضا دادگر در گفت‌وگو با تسنیم، از اجرای طرح بازدید همگانی از مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای این شهرستان خبر داد و اظهار داشت: طرح بازدید همگانی از مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان بروجرد از تاریخ 20 تا 25 آبان‌ ماه جاری آغاز می‌شود.

وی افزود: اجرای برنامه بازدید همگانی از مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای در راستای توسعه فرهنگ مهارت‌آموزی، تبیین نقش و جایگاه مهارت‌های فنی و حرفه‌ای در جامعه و آشنایی اقشار مختلف جامعه با آموزش‌های فنی و حرفه‌ای انجام می‌شود.

رئیس فنی و حرفه‌ای شهرستان بروجرد عنوان کرد: این برنامه هم‌زمان با سراسر کشور و در راستای تحقق اهداف سازمان فنی و حرفه‌ای کشور درزمینهٔ آموزش نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآمد متناسب با نیاز بازار کار و ارتقای توان کارآفرینی و همراه کردن آموزش و مهارت و جلب همکاری برای استفاده از ظرفیت‌های موجود باهدف فراگیر کردن هر چه بیشتر آموزش‌های فنی و مهارتی در این شهرستان نیز اجرا خواهد شد.

وی بازدید برای عموم را در این طرح آزاد اعلام کرد و گفت: همشهریان می‌توانند با مراجعه به مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای سطح  شهر از نزدیک با توانمندی‌ها و تجهیزات موجود در کارگاه‌ها و همچنین با نحوه ارائه خدمات آموزشی آشنا شوند.

دادگر خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی میدان زائران کربلا انتهای بلوار شهید بروجردی مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای امام علی(ع)  مراجعه و یا با شماره تلفن42306200  تماس حاصل نمایند.
آخرين بروز رساني ( ۱۶ آبان ۱۳۹۶ )
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.