۲۸ مهر ۱۳۹۶   ۱۴:۰۶    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
اخبار بروجرد
اجرای طرح تعریض جاده دانشگاه آزاد بروجرد دربن بست نبود اعتبار
روزهای بروجرد- اجرای طرح تعریض مسیردسترسی دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد به عنوان یک ضرورت جدی از سال 94 آغاز شد که متاسفانه به دلیل قرارگرفتن دربن بست نبود اعتباراین مهم تاکنون محقق نشده است.

به گزارش ایرنا مسیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد روزانه با تردد بیش از 11 هزار دانشجو و ساکنان روستاهای شیخ میری سادات، گلدشت، ونایی، برکت آباد و دیگر روستاها روبرواست، جاده ای عرض کم، پیچ وخم بسیاروغیراستاندارد و شیب زیاد همواره خسارت های جانی و مالی بسیاری را به مسافران این محور تحمیل کرده است.

یکی ازساکنان روستای ونایی بروجرد گفت: این جاده درابتدا یک جاده روستایی بود که با احداث مجتمع دانشگاهی امام خمینی(ره) دانشگاه آزاد و تردد گسترده روزانه هزاران دانشجو و روستایی به مسیری پرترافیک و پرخطرتبدیل کرده است.

علی محمد ترابی افزود: روستای ونایی از روستاهای بزرگ و پرجمعیت بروجرد است که به توجه به طبیعت زیبا وبکربه عنوان یکی از جاذبه های گردشگری استان وشهرستان محسوب می شود.
وی اضافه کرد: این روستا درفصول مختلف سال به ویژه بهارو تابستان میزبان حجم بسیاری ازمسافران و شهروندان بروجردی است که اغلب آنها ازعرض کم وغیراستاندارد بودن مسیر دسترسی به این جاذبه گردشگری گلایه می کنند.

یک دانشجوی بروجردی گفت: مجتمع دانشگاهی امام خمینی بروجرد درخارج از شهر و در جاده یک محور روستایی ایجاد شده که تردد اتوبوس های دانشگاه، خودروهای شخصی دانشجویان و اساتید و روستاییان موجب شده تا این محور کم عرض و پر از شیب های تند و پیچ های خطرناک همواره شاهد تصادف هایی با خسارت مالی وجانی باشد.

رضا دارابی ادامه داد: برخی از دانشجویان به جاده آشنایی کامل نداشته و وبا توجه به عرض کم وپیچ های تند و با شیب بالا دچار خسارت های جانی ومالی بسیاری شده اند.

وی ازمسئولان شهرستانی و دانشگاهی بروجرد خواست تا برای حفظ جان دانشجویان و روستاییان این مسیرارتباطی تدابیری به کار گرفته شود.

معاون راه و شهرسازی بروجرد گفت: طرح تعریض و بهسازی محورجاده دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد ازسال 94 آغاز شده اما ازآن زمان تاکنون به دلیل نبود اعتباراستانی به کندی پیش رفته و تاکنون حدود 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

احمد پارسا افزود: سال 95 برای اجرای طرح تعریض این محور 25 میلیارد ریال و امسال 26 میلیارد ریال ازمحل اعتبارات استانداری لرستان تخصیص داده شده که تاکنون هیچ مبلغی در این راستا پرداخت وهزینه نشده است.
وی تاکید کرد: این محور به طول سه کیلومتریکی ازمحورهای پرتردد روستایی شهرستان محسوب می شود که هرهفته شاهد حوادث تلخ تصادف دراین مسیر هستیم.

معاون راه و شهرسازی بروجرد با اشاره به احداث ساخت دانشگاه آزاد در این محور و صدورمجوز ساخت از سوی شهرداری برای این واحد دانشگاهی ادامه داد: شهرداری و دانشگاه آزاد باید ابتدا زیر ساخت ها را برای تردد دانشجویان و نیز تبدیل یک جاده روستایی به جاده اصلی را آماده می کردند.

پارسا گفت: با توجه به اینکه تعریض این محورنیازمند تملک برخی ازاراضی و باغات دراین محوراست دانشگاه آزاد برای تملک این اراضی قول همکاری داده بود که عملا اقدامی در این راستا انجام نشده و دانشگاه به عنوان مسوول 11 هزار دانشجو باید امکانات لازم را برای تردد این دانشجویان از جمله جاده کم خطر فراهم نماید.

معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد گفت: تملک اراضی حریم این واحد دانشگاهی برعهده راه وشهرسازی بوده وبا توجه به تردد دانشجویان ازاین مسیرو نیزاحداث مجتمع دانشگاهی دراین محورتعهد نموده اعتباری برای تکمیل واجرای این محور تخصیص دهد.

داوود گاپله افزود: پیشرفت مشخصی دراجرای این طرح تاکنون انجام نشده و دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد نیز درصورتی که این تعریض تا مقابل این واحد دانشگاهی انجام شود اعتبار پرداخت می کند.

وی اظهارکرد: این محور علاوه بر مسیر دسترسی دانشگاه آزاد راه ارتباطی منطقه گردشگری ونایی و روستاهای همجواراست که در روزهای تعطیل حجم ترافیک آن بالا است.

وی بیان کرد:: تعریض محور دانشگاه فازیک طرح گردشگری است و درآینده این تعریض تا منطقه تفریحی ونایی ادامه خواهد داشت.
آخرين بروز رساني ( ۲۷ مهر ۱۳۹۶ )
سراب زارم بروجرد نیازمند استقرار زباله‎سوز
روزهای بروجرد- رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد گفت: سیستم زباله‎سوز در سراب زارم نصب شود.

مصطفی مصطفی وند در گفت ‎ وگو با ایسنا اظهار کرد: زباله‎های سطح شهر یا همان طلای کثیف یک موضوع جدی است که باید وضعیت آن نسبت به گذشته بهینه‎تر شود و با استفاده از دستگاه‎های پیشرفته از آسیب زدن به محیط زیست و آلودگی هوا توسط این طلای کثیف جلوگیری کرد.
 
وی خاطرنشان کرد: یکی از شاخص‌های مهم در محیط زیست، نوع برخورد با انواع زباله‌ها بوده امروزه تولید انبوه زباله از مشکلات دنیای مدرن است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد اضافه کرد: در بسیاری از جوامع، مشکل اساسی تولید، توزیع و مصرف کالا نیست، بلکه مشکل اصلی از بین بردن بقایای کالاهاست.
 
مصطفی‎وند با اشاره به دفن و دفع زباله در سراب زارم، افزود: دفن و دفع زباله در سراب زارم باید ساماندهی شود چون علاوه بر آلودگی‎های زیست محیطی بوی بد مردم سراب زارم را آزاد می‎دهد.  طی جلسه‎ای مقرر شد شهرداری نسبت به تفکیک زباله از مبدا با آموزش و فرهنگ‎سازی اقدام کند و شرکت‎های را برای اجرای این طرح در بروجرد انتخاب کند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد افزود: شهرداری نسبت به استقرار سیستم زباله‎سوز، دفن، دفع اصولی و بهداشتی اهتمام بورزد و در روز درخت ‎ کاری در سراب زارم درخت بکارد.

مصطفی‎وند با اشاره به اینکه پسماند پزشکی در سطح شهر با دستگاه اتوکلاو بی‎خطرسازی می‎شود، بیان کرد: توسط بخش خصوصی این دستگاه به محل سراب زارم، منتقل و آنجا نصب شود و پسماندهای پزشکی در همین محل بی‎خطر سازی شوند.

آخرين بروز رساني ( ۲۷ مهر ۱۳۹۶ )
مدیر کل آموزش و پرورش استان: نباید به بهانه چند جابجایی ناجوانمردانه به دستگاه تعلیم و تربیت حمله کرد
روزهای بروجرد- "خدانظر دریکوندگفت: تغییر مدیریت ها در آموزش و پرورش با رویکرد اعتبار بخشی به آموزش و اصلاح وضع موجود صورت می گیرد.

به گزارش برنا؛ دریکوند در نشست هم اندیشی مدیران مدارس شهرستان بروجرد با اشاره به تغییر و تحولات مدیریتی در دستگاه تعلیم و تربیت اظهارداشت: برای تغییرو تحولات فرهنگی و آموزشی باید هزینه دادو طبیعی است که عده ای در برابر این تغییروتحولات سازنده مقاومت کنندو با  هیاهو و جنجال دنبال متشنج کردن اوضاع ، تخریب و تضعیف دستگاه تعلیم وتربیت باشند .

وی  بروجرد را شهر فقاهت ، علم ، اندیشه ، فرهنگ ، هنر و قلم  خواندو افزود: با وجود صبغه فرهنگی دیرینه ای که بروجرد  دارد، بعضاً  شاهد رخ دادن رویداد یا اتفاقی تلخ و گزنده هستیم که انتظار آن نمی رود .

دریکوندبا تاکید بر آسیب شناسی این مسئله ، خاطر نشان کرد : باید بررسی کنیم که چرا شهری با این قدمت و فرهنگ ، آبستن حوادثی می شود که با این سابقه  دیرینه فرهنگی همخوانی ندارد .

وی  جایگاه آموزشی بروجرد را پنجم یا ششم استان و در سطح کشور بالاتر از جایگاه پانصدو شصتم عنوان کرد و ابراز داشت : با توجه به این جایگاه تغییر مدیریتی در دستور کار قرار گرفت و تاکید ما به مدیریت جدید آموزش و پرورش این بود که باید برای برون رفت از این وضعیت برنامه ریزی کردو با اقتدار موانع را پشت سر گذاشت .

دریکوند تصریح کرد:  این مسائل همه دلسوزان تعلیم و تربیت را نگران می کند و باید برای رفع آن چاره اندیشی کرد .

وی با اشاره  به روی کارآمدن دولت ها با رای و نظر مردم  گفت :   مردم در انتخابات به  دولت ها اعتماد می کنندو بر اساس نظرو ایده خود به دولتی رای می دهند که باید این اعتماد را پاس داشت و در راستای آن حرکت کرد.

دریکوند افزود: طبیعی است که دولت ها به دنبال جذب  نیروهای همسو باشند تا مدیرانی روی کار بیایند تا بتوانند اهداف و سیاست های آن دولت را پیش ببرند .

مدیرکل آموزش وپرورش لرستان  تصریح کرد:  حتی منتقدان دولت ها هم باید به رای و نظر مردم و اصول دموکراسی احترام بگذارندو دولت را در پیشبرد اهدافش یاری کنند .

وی با اشاره  به تغییرات مدیریتی دربرخی  مدارس  این شهرستان نیز اظهارکرد : در برخی موارد راز داری و حفظ آبرو شان همکاران باعث می شود تا دلایلی را که باعث عزل برخی مدیران شده ، نتوانیم با صراحت  در جمع بیان کنیم .

دریکوند با اشاره به اعتماد اجتماعی به قشر فرهنگیان بیان کرد: مردم و افکار عمومی به فرهنگیان اعتماد دارند و باید رفتار ، گفتارو عملکرد ما به گونه ای باشد که این اعتماد خدشه دار نشود .

وی یادآورشد: نباید به بهانه چند جابجایی ناجوانمردانه به دستگاه تعلیم و تربیت حمله کردو باورها و اعتماد مردم را زیر سوال برد .

دریکوند متانت و  سعه صدر همکاران تاکید کردو افزود: قضاوت مردم مهمترین معیار برای عملکرد ماست و آنها مانند آیینه ای ما را به خودمان نشان می دهندو به ما می گویند که چه هستیم و چگونه عمل می کنیم .

وی با اشاره به آموزش سبک های فرزند پروری و مهارت های زندگی در مدارس خاطر نشان ساخت: ریشه بسیاری از آسیب های اجتماعی  نداشتن مهارت های زندگی و یا عدم شناخت سبک های فرزند پروری است .

دریکوند تقویت اعتماد به نفس دانش آموزان را عامل مهمی در ارتقای کیفیت آموزشی دانست و افزود : اگر اعتماد به نفس دانش آموزان را ارتقا دهیم آنان خودشان به دنبال یادگیری دانش و مهارت های  اجتماعی خواهند رفت .

دوی ادامه داد : معتقدیم که نباید برای عزل مدیران به دنبال ادله باشیم که ناتوانی آنها را ثابت کنیم ، بلکه باید مستنداتی ارائه دهیم که مدیر توانمندی لازم را برای ادامه مدیریت دارد.

وی  حس همبستگی ،همدلی و برادری را در در جامعه یک موهبت الهی برشمردو گفت : باید قدر این همبستگی و همدلی را بدانیم و سعی نکنیم که این همدلی را به نفرت ؛ دشمنی و دودستگی تبدیل کنیم .

دریکوندباتاکیدبراینکه در سیستم پویا و اثر بخش نیروهای توانمند و کارآمد  احساس امنیت و افراد ناتوان  احساس  ناامنی خواهند کرد،بیان داشت : باید تعامل و همدلی همه همکاران تلاش خواهیم کرد تا مسیر پیشرفت و بالندگی نسل آینده ساز را بیشتنر از گذشته فراهم آوریم .

 
آخرين بروز رساني ( ۲۷ مهر ۱۳۹۶ )
مدارس شرق بروجرد محروم و فاقد تجهیزات است
روزهای بروجرد- مدیرآموزش و پرورش بروجرد گفت: مدارس شرق شهرستان بسیار محروم و فاقد تجهیزات هستند.

به گزارش ایسنا، شهاب روزبهانی در نشست هم‌اندیشی مدیران مدارس این شهرستان که با حضور مدیرکل آموزش و پرورش لرستان در سالن دکتر زرینکوب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد برگزار شد، اظهار کرد: هر چند تمام تلاش خود را کردیم تا محدودیت ها را کاهش دهیم ولی همچنان هنرستان‎ های شهرستان بروجرد فاقد تجهیزات و امکانات مناسب هستند. مدارس شرق شهرستان بسیار محروم و فاقد تجهیزات هستند و ما از مدیر کل آموزش و پرورش تقاضا داریم ما را در تجهیز این مدارس یاری کند.

مدیرآموزش و پرورش بروجرد، کمبود نیروی انسانی ماهر در آموزش و پرورش و فرسوده بودن فضاهای آموزشی را از دیگر مشکلات این شهرستان برشمرد و اضافه کرد: در هفته پیوند انجمن اولیا و مربیان قرار داریم و انتخابات انجمن اولیا و مربیان نیز هم ‎ زمان با سراسر کشور در مدارس بروجرد در حال برگزاری است.
 
وی با بیان اینکه مشارکت مردم در پیشبرد اهداف تعلیم و تربیت تعیین کننده است، تصریح کرد: اگر مردم در تعلیم و تربیت مشارکت کنندو آموزش و پرورش را در تحقق اهداف کمک کنند، بالندگی علمی و فرهنگی نسل آینده ساز بهتر و آسان تر محقق می‎شود. هرجا که مردم حاضر بوده‌اند، مشکلات به خوبی حل شده است و ما امروزه به مشارکت مردم نیاز داریم و باید مردم را در جریان امور قرارداده واز آنها بخواهیم تا ما را یاری کنند.

روزبهانی با اشاره به نقش خیرین، افزود: متاسفانه شهرک‎های بروجرد برای فضای آموزشی مشکل دارند و به  همین منظور در جلسه‎ای که با رئیس جامعه خیرین مدرسه سازکشور در تهران برگزار شد، این مسئله مطرح  شد که خوشبختانه این پیگیری‏‎ها به نتیجه نشست و یک بانوی خیر  تقبل کرد که یک باب آموزشگاه را درشهرک نیاوران بروجرد احداث کند.

 
وی با اشاره به انجام مطلوب پروژه مهر، خاطرنشان کرد: در مهرماه امسال علاوه بر افتتاح 5 آموزشگاه کانون  فرهنگی تربیتی شهدای غزه در یکی از محروم‎ترین نقاط شهر احیا شد و اکنون در حال فعالیت فرهنگی است.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد به صدور رسمی کد سازمانی مدیریت کتابخانه دکتر شهیدی هم اشاره کرد و افزود: برگزاری همایش دبیرستان ماندگار حضرت امام برای احیاء، مرمت و بهسازی این بنای ارزشمند از جمله اقداماتی بود که با همکاری جامعه خیرین مدرسه ساز کشور و عنایت ویژه دکتر محمد رضا حافظی برگزار شد.

آخرين بروز رساني ( ۲۷ مهر ۱۳۹۶ )
تهدید سلامت شهروندان بروجرد در جوار زباله‌هایی که شهر را محاصره می‌کند
روزهای بروجرد- تجمیع کوهی از زباله‌ها و جاری شدن شیرابه آن‌ها و بوی نامطبوعی که از این کوه زباله‌ها برمی‌خیزد همواره سبب آزار شهروندانی شده که مجبورند سطل‌های بزرگ تجمیع زباله را روبروی منازل و کوچه‌های خود تحمل کنند.

به گزارش تسنیم، تجمیع زباله‌ها در نقطه‌هایی از شهر بروجرد همواره سبب شکایت شهروندان از شهرداری و بی‌توجهی این نهاد نسبت به جمع‌آوری زباله‌ها در بخش‌های مختلف شهر شده به‌گونه‌ای که جمع‌آوری زباله‌های شهری حالا به یکی از مطالبات جدی مردم درزمینهٔ خدمات شهری تبدیل‌شده است.

بی‌نظمی شهرداری در جمع‌آوری زباله‌ها

بی‌نظمی در جمع‌آوری زباله‌ها درست در زمستان سال گذشته و با تشدید بحران مالی در شهرداری و اعتصاب بخشی از بدنه نیروهای خدماتی و اعتراض آن‌ها نسبت به عدم دریافت حقوق معوقه 6 ماهه خود آغاز شد تا این رویه به‌تدریج ادامه یافته و دیگر خودروهای سبک حمل زباله به کوچه‌پس‌کوچه‌ها مراجعه نکنند و مردم به‌ناچار مجبور شوند خود زباله‌هایشان را به اماکن تجمیع زباله ببرند.

تجمیع تلی از زباله‌ها و جاری شدن شیرابه آن‌ها و بوی نامطبوعی که از این کوه زباله‌ها برمی‌خیزد و وجود حشرات و حیوانات موذی در اطراف این زباله‌ها همواره سبب آزار شهروندانی شده که مجبورند سطل‌های بزرگ تجمیع زباله را روبروی منازل و کوچه‌های خود تحمل کنند.

بااین‌حال مراجعات و اعتراضات مردمی همواره جوابی مشخص از سوی مسئولان نظافت شهری شهرداری بروجرد نداشته تا یک‌بار به بهانه نبود نیرو، بار دیگر به بهانه ندادن عوارض شهری توسط شهروندان و باری دیگر هم به بهانه جابجایی پیمانکار زباله‌ها به‌صورت نامنظم در سطح شهر جمع‌آوری شود.

عقد قرارداد با سه پیمانکار در شرایط ازدیاد نیروی شهرداری

اشرف چگنی عضو شورای شهر بروجرد که همواره یک پای ثابت پاسخگویی به مطالبات شهروندان از سوی شهرداری است دراین‌باره به خبرنگار تسنیم می‌گوید: در روزهای اخیر سه پیمانکار برای نظافت شهری با شهرداری قرارداد منعقد کرده‌اند که بر این اساس قرار است دو پیمانکار با هرکدام 50 نیرو و یک پیمانکار با 80 نیرو کار نظافت شهری را انجام می‌دهند و با این حساب 180 نیروی دیگر به مجموعه نیروهای شهرداری که در خدمات شهری مشغول به کار هستند اضافه‌شده است.

وی البته بازهم گلایه همیشگی خود را از ازدیاد نیرو در بدنه شهرداری مطرح می‌کند و اینکه انتظار داشتیم نیروهای خدماتی از میان 880 نیروی زیر دیپلم شهرداری انتخاب و مشغول به کار شوند چراکه این نیروها اغلب با عنوان خدمات شهری وارد شهرداری شده‌اند و اینک با عناوین شغلی غیر مرتبط در شهرداری مشغول به کار هستند اما به‌رغم عدم تمایل ما درزمینهٔ به‌کارگیری پیمانکار این کار به دلیل عدم توانایی شهرداری در ارائه خدمات شهری انجام شد و انتظار می‌رود نظافت شهر در شأن شهروندان انجام شود تا هزینه داده‌شده به پیمانکار به‌جا باشد.

این عضو شورای شهر بروجرد سهل‌انگاری درزمینهٔ خدمات‌رسانی به مردم از سوی پیمانکاران نظافت شهری را نوعی خیانت در حق مردم و در توسعه عمران شهری دانسته و بیان می‌کند: حق‌الزحمه این پیمانکاران به‌صورت کیلویی محاسبه می‌شود و سالانه به حدود سه میلیارد تومان هزینه نیاز دارد.

وی گلایه‌ای هم دارد از برخی شهروندانی که از دادن عوارض به شهرداری ممانعت کرده و دراین‌باره عنوان می‌کند: شهرداری یک‌نهاد غیردولتی و غیرانتفاعی است و یک‌نهاد حمایتی نیست که باید در مقابل خدماتش از مردم حق‌الزحمه دریافت نماید و عوارض هم همان حق‌الزحمه است که متأسفانه بیشتر شهروندان اهتمامی به پرداخت آن ندارند و این خود حق‌الناسی بر گردن آن‌هاست و مردم باید همیاری کنند و حق‌وحقوق شهرداری را پرداخت نمایند.

چگنی از شهروندان بروجردی خواست اگر کاستی و یا قصوری درزمینهٔ ارائه خدمات شهری در شهر مشاهده کردند مراتب را با شماره 137 مرکز ارتباطات خدمات شهری شهرداری بروجرد اطلاع دهند.

بی‌توجهی مردم به نظافت شهری

اما اظهارنظر محمدابراهیم بیاتی رئیس شورای شهر بروجرد در این زمینه قدری متفاوت است. وی معتقد است مشکل فقط کم‌کاری شهرداری نیست، هرچند که کم‌کاری شهرداری در برخی زمینه‌ها را قبول داریم اما مردم نیز در این زمینه بی‌توجهی می‌کنند چراکه وقتی اعلام‌شده ساعت 9 شب زباله‌ها جمع‌آوری می‌شود اما یک ساعت بعد مردم دوباره زباله در محل‌های تجمیع زباله می‌گذارند سبب تجمیع چندباره زباله در طول روز می‌شود.

وی می‌افزاید: در شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها روزی یک‌بار زباله‌ها تجمیع و جمع‌آوری می‌شود اما شهرداری بروجرد روزی دو تا سه بار زباله جمع می‌کند و بنابراین حتی اگر نیروهای فعلی شهرداری سه برابر شود بازهم زباله جمع می‌شود.

رئیس شورای شهر این را هم یادآوری می‌کند که جابجایی پیمانکار در ماه‌های اخیر سبب ایجاد خلأهایی شده و پیش‌بینی می‌شود ظرف یک هفته آینده وضعیت فعلی اصلاح شود.

وی در ادامه توصیه‌ای هم به شهروندان داشته و عنوان می‌کند: شهروندان نهایتاً تا ساعت 9 شب زباله‌های خود را در محل جمع‌آوری زباله‌ها بگذارند و پس‌ازاین ساعت دیگر زباله‌ای نگذارند و تنها روزی یک‌بار زباله‌ها را به محل‌های تجمیع زباله انتقال دهند چراکه شهرداری توان جمع‌آوری این حجم از زباله‌ها را طی چند نوبت در طول روز ندارد.

البته فرهنگ‌سازی در زمینه همیاری شهروندان در نظافت شهری نیز امری ست که بر عهده رسانه‌ها و نهادهای مردم‌نهاد است تا شهروندان از ریختن زباله در سطح شهر و انباشت آن‌ها خارج از وقت جمع‌آوری زباله خودداری نمایند تا مشکل بوی تعفن و آلودگی در محل‌های جمع‌آوری زباله در سطح شهر به وجود نیاید.
 
.........................
گزارش: الهام شاهدپور
آخرين بروز رساني ( ۲۴ مهر ۱۳۹۶ )
تعریض جاده دانشگاه آزاد بروجرد دربن بست نبود اعتبار
روزهای بروجرد- طرح تعریض مسیردسترسی دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد به عنوان یک ضرورت جدی از سال 94 آغاز شد که متاسفانه به دلیل قرارگرفتن دربن بست نبود اعتباراین مهم تاکنون محقق نشده است.

به گزارش ایرنا مسیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد روزانه با تردد بیش از 11 هزار دانشجو و ساکنان روستاهای شیخ میری سادات، گلدشت، ونایی، برکت آباد و دیگر روستاها روبرواست، جاده ای عرض کم، پیچ وخم بسیاروغیراستاندارد و شیب زیاد همواره خسارت های جانی و مالی بسیاری را به مسافران این محورتحمیل کرده است.

یکی ازساکنان روستای ونایی بروجرد گفت: این جاده درابتدا یک جاده روستایی بود که با احداث مجتمع دانشگاهی امام خمینی(ره) دانشگاه آزاد و تردد گسترده روزانه هزاران دانشجو و روستایی به مسیری پرترافیک و پرخطرتبدیل کرده است.

علی محمد ترابی افزود: روستای ونایی از روستاهای بزرگ و پرجمعیت بروجرد است که به توجه به طبیعت زیبا وبکربه عنوان یکی از جاذبه های گردشگری استان وشهرستان محسوب می شود.

وی اضافه کرد: این روستا درفصول مختلف سال به ویژه بهارو تابستان میزبان حجم بسیاری ازمسافران و شهروندان بروجردی است که اغلب آنها ازعرض کم وغیراستاندارد بودن مسیر دسترسی به این جاذبه گردشگری گلایه می کنند.

یک دانشجوی بروجردی گفت: مجتمع دانشگاهی امام خمینی بروجرد درخارج از شهر و در جاده یک محور روستایی ایجاد شده که تردد اتوبوس های دانشگاه، خودروهای شخصی دانشجویان و اساتید و روستاییان موجب شده تا این محور کم عرض و پر از شیب های تند و پیچ های خطرناک همواره شاهد تصادف هایی با خسارت مالی وجانی باشد.

رضا دارابی ادامه داد: برخی از دانشجویان به جاده آشنایی کامل نداشته و وبا توجه به عرض کم وپیچ های تند و با شیب بالا دچار خسارت های جانی ومالی بسیاری شده اند.

وی ازمسئولان شهرستانی و دانشگاهی بروجرد خواست تا برای حفظ جان دانشجویان و روستاییان این مسیرارتباطی تدابیری به کار گرفته شود.

معاون راه و شهرسازی بروجرد گفت: طرح تعریض و بهسازی محورجاده دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد ازسال 94 آغاز شده اما ازآن زمان تاکنون به دلیل نبود اعتباراستانی به کندی پیش رفته و تاکنون حدود 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

احمد پارسا افزود: سال 95 برای اجرای طرح تعریض این محور 25 میلیارد ریال و امسال 26 میلیارد ریال ازمحل اعتبارات استانداری لرستان تخصیص داده شده که تاکنون هیچ مبلغی در این راستا پرداخت وهزینه نشده است.
وی تاکید کرد: این محور به طول سه کیلومتریکی ازمحورهای پرتردد روستایی شهرستان محسوب می شود که هرهفته شاهد حوادث تلخ تصادف دراین مسیر هستیم.
 
معاون راه و شهرسازی بروجرد با اشاره به احداث ساخت دانشگاه آزاد در این محور و صدورمجوز ساخت از سوی شهرداری برای این واحد دانشگاهی ادامه داد: شهرداری و دانشگاه آزاد باید ابتدا زیر ساخت ها را برای تردد دانشجویان و نیز تبدیل یک جاده روستایی به جاده اصلی را آماده می کردند.

پارسا گفت: با توجه به اینکه تعریض این محورنیازمند تملک برخی ازاراضی و باغات دراین محوراست دانشگاه آزاد برای تملک این اراضی قول همکاری داده بود که عملا اقدامی در این راستا انجام نشده و دانشگاه به عنوان مسوول 11 هزار دانشجو باید امکانات لازم را برای تردد این دانشجویان از جمله جاده کم خطر فراهم نماید.

معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد گفت: تملک اراضی حریم این واحد دانشگاهی برعهده راه وشهرسازی بوده وبا توجه به تردد دانشجویان ازاین مسیرو نیزاحداث مجتمع دانشگاهی دراین محورتعهد نموده اعتباری برای تکمیل واجرای این محور تخصیص دهد.

داوود گاپله افزود: پیشرفت مشخصی دراجرای این طرح تاکنون انجام نشده و دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد نیز درصورتی که این تعریض تا مقابل این واحد دانشگاهی انجام شود اعتبار پرداخت می کند.

وی اظهارکرد: این محور علاوه بر مسیر دسترسی دانشگاه آزاد راه ارتباطی منطقه گردشگری ونایی و روستاهای همجواراست که در روزهای تعطیل حجم ترافیک آن بالا است.

وی بیان کرد:: تعریض محور دانشگاه فازیک طرح گردشگری است و درآینده این تعریض تا منطقه تفریحی ونایی ادامه خواهد داشت.
آخرين بروز رساني ( ۲۴ مهر ۱۳۹۶ )
نارضایتی مردم در برخی مناطق بروجرد از وضعیت جمع آوری زباله
روزهای بروجرد- یکی از مواردی که می تواند معیار و ملاکی برای ارزیابی عملکرد شهرداری باشد جمع آوری کامل و به موقع زباله های مردم است.

متاسفانه چند وقتی است این مهم در برخی مناطق شهر آن طور که شایسته است صورت نمی گیرد.

البته کمبود نیروی خدماتی در شهرداری بروجرد با وجود مازاد بسیار زیاد نیرو در قسمت اداری را هم باید در نظر گرفت، مشکلی که با یک اراده قوی و قاطع باید حل شود.

در اینجا البته فریادهای دلسوزان مبنی بر انتخاب شهرداری که بدون رودربایستی و شماتت، شجاعانه دست به این مهم بزند بیشتر مشخص می شود.

تغییر در رویه ی شهرداری بروجرد یک نیاز است هرچند بدون شک تغییر شرایط موجود در ادارات و نهادهای بروجرد که سالهاست به همین منوال اداره می شوند مخالفان و البته هزینه هایی دارد که تنها از مدیران شجاع بر خواهد آمد.
 
 انتظار از سرپرست محترم شهرداری پیگیری و انگیزه بیشتر در مدیریت و خدمت به مردم است.

ضمن آنکه شورای شهر بروجرد نیز تاکنون نتوانسته است انتظارات مردم را پاسخ دهد و ظاهرا خود در این مجموعه ناکارآمد در حال غرق شدن است.

توصیه چندباره به اعضای محترم شورا هوشیاری در برابر کسانی است که سال هاست با استفاده از رانت و امتیازات غیر قانونی برای خود و نزدیکان شان ثروت های آنچنانی اندوخته اند و هم اکنون نیز با سوءاستفاده از صداقت و گاه اختلافات برخی از اعضای شورای شهر، در حال خشکاندن امید مردم برای مبارزه با فساد و رانت خواری هستند.
آخرين بروز رساني ( ۲۲ مهر ۱۳۹۶ )
انتصاب سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد
روزهای بروجرد- فرهاد رهبر با صدور حکمی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد منصوب شد.

به گزارش آنا در متن این حکم خطاب به داریوش جاوید آمده است:

«برادر گرامی جناب آقای دکتر داریوش جاوید
با اهدای سلام و تحیات
بنا به پیشنهاد رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان و با توجه به مراتب تعهد و سوابق اجرایی ارزنده جناب عالی، به موجب این حکم به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد منصوب می‌شوید.
 
امید است با رعایت تقوای الهی و بهره‌گیری شایسته از توانمندی‌های سرمایه‌های انسانی دانشگاه، تمامی توان و کوشش خود را مصروف حفظ مصالح و شئونات دانشگاه نمایید.»

همچنین دکتر رهبر در نامه‌ای جداگانه از خدمات دکتر مجید شمس رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد تقدیر کرد.

جاوید عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و ریاست واحد ملایر این دانشگاه را در کارنامه دارد.
آخرين بروز رساني ( ۲۲ مهر ۱۳۹۶ )
فرماندار بروجرد:کمربندی بروجرد باید ساماندهی شود
روزهای بروجرد- معاون استاندار و فرماندار بروجرد گفت: برای کاهش بروز حوادث رانندگی در مسیر کمربندی بروجرد این محور باید ساماندهی شود.

علی کورانی فر در گفت وگو با ایرنا افزود: محور کمربندی بروجرد یکی از محورهای پر خطر بوده و برغم اینکه اقداماتی در سالهای اخیر برای ساماندهی آن صورت گرفته ولی در سال جاری در این محور 16 مورد واژگونی خودرو رخ داده که منجر به فوت 6 تن از همشهریان شده است.

به گفته وی این محور در مجموع 12 کیلومتر بوده که چهار کیلومتر آن در حوزه راهداری و هشت کیلومتر مابقی در حوزه شهرداری بروجرد بوده و انتظار می رود هرگونه اقدام لازم برای ساماندهی این محور با هدف کاهش تصادفات و جلوگیری از خسارت های مالی و جانی صورت گیرد.

معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد گفت: باید با تقسیم کار بین شهرداری و راهداری در محور کمربندی بروجرد و انجام کار کارشناسی شده نسبت به نصب دوربین های ثبت تخلفات ، تابلوهای راهنمایی و رانندگی و رفع نقاط حادثه خیز با هدف کاهش آمار تصادف اقدام شود.

کورانی فر با اشاره به تردد خودروهای سنگین و نیمه سنگین از محور کمربندی بروجرد تصریح کرد:با توجه به اینکه این محور به همت شهرداری چهار بانده و تعریض شده اما برای رفع برخی از نواقص موجود در این محور باید ایمن‌سازی شود.
آخرين بروز رساني ( ۲۱ مهر ۱۳۹۶ )
شهاب روزبهانی: دوره ابتدایی مهمترین مقطع تحصیلی در نظام آموزش و پرورش است
روزهای بروجرد- مدیر آموزش و پرورش بروجرد گفت: دوره ابتدایی مهمترین مقطع در نظام آموزش و پرورش است.

به گزارش فارس، شهاب روزبهانی در کارگاه آموزشی برنامه تدبیر ویژه کارشناسان و مدیران مدارس ابتدایی استان لرستان که در آموزشگاه محمدرضا حافظی شهرک اندیشه بروجرد برگزار شد، اظهار کرد: دوره آموزش ابتدایی مقطع تحصیلی بسیار مهمی است که می‎توان از آن به عنوان دوره ابتدایی مهمترین دوره در نظام آموزش و پرورش یاد کرد.

وی توجه جدی به مقطع تحصیلی دوره ابتدایی را مهم خواند و بیان کرد: با توجه به اینکه زیر بنای شخصیت و رشد جسمی و عقلی انسان از دوره ابتدایی شکل می‎گیرد، همه برنامه‎ریزی‎ها در این مقطع ها باید بر اساس نیاز دانش‎آموزان و توانمندی‎های آنان و منطبق بر واقعیت‎های روز انجام شود.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد تاکید کرد: بر اساس آنچه که گفته شد، معلمان دوره ابتدایی باید مرحله به مرحله دست دانش‎آموزان را بگیرند، تا آنها را به نقطه‎ای موفقیت‎آمیز برسانند.

روزبهانی به نقش مقطع تحصیلی ابتدایی در سیستم آموزشی تاکید و خاطر نشان کرد: گاه در بررسی علل افت تحصیلی دانش‎آموزان روی به سراغ مقطع متوسطه دوم رفته و از فراهم نبودن زیر ساخت‎های لازم و توجه به دوره‎ها و مقاطع تحصیلی پایین‎تر غافل می‎مانیم.

وی با اشاره به اینکه امروزه در کشورهای پیشرفته متخصص ‎ترین و با تجربه ترین نیروهای آموزشی برای آموزش در مقطع ابتدایی در نظر گرفته می‎شوند، افزود: در کشور ما نیز باید معلمانی برای این مقطع انتخاب و به کار گرفته شوند که از سطح علمی بالایی برخوردار بوده و مشکل مالی نداشته باشند.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد با تاکید بر اینکه برنامه‎ریزی‎ها برای دوره ابتدایی باید متناسب و همسو با اهداف تعریف شده برای این مقطع تحصیلی باشد، گفت: پرورش قوه جسمانی و استعدادهای کودکان و کمک به بارورسازی هر چه بیشتر خلاقیت آنان از اهداف این مقطع است.

روزبهانی آموزش مهارت خواندن و نوشتن، مسایل بهداشتی و آشنایی کودک با زندگی اجتماعی خارج از خانواده را از دیگر اهداف دوره ابتدایی برشمرد و ادامه داد: پرورش فضایل دینی و اخلاقی یکی دیگر از اهداف تربیتی این مقطع تحصیلی است که متاسفانه کمتر به آن پرداخته شده است.

وی تاکید کرد: در تعلیم و تربیت دانش‎آموزان و آینده‎سازان فردای کشور علاوه بر توجه به بالا بردن سطح علمی آنان، باید در حوزه تربیتی مفاهیمی همچون مهرورزی و عطوفت را به آنان یاد داد.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد با تاکید بر اینکه تعلیم و تربیت باید منجر به کاهش آسیب‎های اجتماعی شود، بیان کرد: طرح‎های آموزشی باید منجر به ایجاد به تحول در آموزش و پروش و دوره ابتدایی شده و خوب زیستن، پژوهش، احترام و فکر کردن را به دانش‎آموزان بیاموزد.
آخرين بروز رساني ( ۲۱ مهر ۱۳۹۶ )
مرکز کنترل ترافیک در بروجرد راه‎اندازی شود/ضرورت ایمن‎سازی و آرام‎سازی محور کمربندی بروجرد
روزهای بروجرد- دبیر شورای ترافیک استان لرستان گفت: مرکز کنترل ترافیک در بروجرد راه‎اندازی شود.

به گزارش فراس، حمید کشاورز در جلسه شورای ترافیک این شهرستان اظهار کرد: راه‎اندازی مرکز کنترل ترافیک در شهرستان بروجرد ضروری است و باید در اولویت کاری قرار گیرد.

وی عنوان کرد: تا زمان راه‎اندازی مرکز کنترل ترافیک بروجرد، می‎توان با انجام اقداماتی از وقوع تصادف در محور کنونی کمربندی بروجرد کاست و بر ایمن‎یازی آن افزود.

دبیر شورای ترافیک استان لرستان با تاکید بر ضرورت ایجاد محور جدید کمربندی در بروجرد خاطر نشان کرد: تا تحقق این مهم باید با نصب علائم سرعت مجاز حرکت، سرعت‎کاه و دیگر زیرساخت‎های مورد نیاز از میزان وقوع تصادفات منجر به جرح و فوت در محور کمربندی کنونی بروجرد کاست.

کشاورز ادامه داد: همچنین شهرداری و اداره راهداری بروجرد با مشارکت یکدیگر نسبت به جانمایی و نصب سرعت‎کاه‎ها و سرعت‎گیرها در محور کمربندی بروجرد اقدام کنند، به طوریکه از سرعت خودروهای در حال حرکت در این محور از جمله خودروهای سنگین و نیمه سنگین کاسته شده و ایمنی آن بالاتر رود.

وی با اشاره به اینکه طرح جامع شهری جدید بروجرد محدوده شهری را در آن جابجا کرده، بیان کرد: هم اکنون این طرح ملاک عمل است.

دبیر شورای ترافیک استان لرستان در خصوص عبور خودروهای سنگین و نیمه سنگین از محور کنونی کمربندی بروجرد و نقش آنها در افزایش آمار تصادفات گفت: تا زمانی که کمربندی جدیدی در این شهر تعریف و احداث نشود، نمی‎توان مانع تردد این خودروها در محور کنونی شد.

کشاورز در پاسخ به برخی اظهار نظرات مبنی بر بالا بودن سرعت خودروها در محور کمربندی بروجرد و نقش این عامل اصلی در وقوع تصادفات اظهار کرد: باید متناسب با سرعت مجاز تعریف شده برای این محور، تابلوهای تعیین سرعت در طول آن نصب شود.

وی تاکید کرد: به این ترتیب و تا پیش از ایجاد محور کمربندی جدید و راه‎اندازی مرکز کنترل ترافیک در بروجرد باید شهرداری و اداره راه با مشارکت یکدیگر نسبت به ایجاد و تعریف برخی زیر ساخت‎های لازم در محور کنونی کمربندی اقدام کرده و تا حد امکان در جهت کاستن از آمار وقوع تصادف در آن اقدام کنند.

دبیر شورای ترافیک استان لرستان با تاکید بر ضرورت ایمن‎سازی و آرام‎سازی محور کمربندی بروجرد عنوان کرد: استفاده از شیوه‎های کارآمد کوتاه و بلند مدت یاد شده تا حدود قابل توجهی آمار وقوع تصادف در این محور را پائین می‎آورد.
آخرين بروز رساني ( ۲۰ مهر ۱۳۹۶ )
اختصاص 30میلیاردو500میلیون ریال برای اجرای طرح های راهسازی دربروجرد
روزهای بروجرد- معاون اداره راه و شهرسازی بروجرد گفت: امسال برای اجرای چهار طرح عمرانی در حوزه راهسازی این شهرستان 30میلیارد و 500میلیون ریال اختصاص یافته است.

احمد پارسا در گفت و گو با ایرنا افزود: این طرحها شامل احداث پل هوایی روستای همت آباد و نصب پله برقی ، احداث دور برگردون در محور بروجرد - خرم آباد مقابل دانشگاه آیت الله بروجردی و احداث زیرگذر روستای دودانگه بروجرد در محور بروجر - اراک می باشد.

وی طرح تعریض محور دانشگاه آزاد بروجرد با 20 درصد پیشرفت فیزیکی را یکی دیگر از طرحهای در حال اجرا عنوان کرد.

به گفته وی همچنین اجرای طرح آسفالت راههای روستایی به اداره راه و شهرسازی واگذار شده و هم اکنون کار مطالعه اجرای طرح آسفالت در پنج روستای بخش مرکزی بروجرد آغاز شده است.

معاون اداره راه و شهرسازی بروجرد گفت: با اتمام کار مطالعه و نقشه این محورها طرح زیر سازی و آسفالت روستای چگنی کش، چنار، سراب پنبه، پاپولک و کولیدر در مجموع به طول 12 کیلومتر آغاز خواهد شد.

پارسا افزود: برای اجرای طرح آسفالت در محورهای روستایی 12میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده که با تخصیص آن این طرح عملیاتی خواهد شد.

شهرستان بروجرد با بیش از 350 هزار تن جمعیت دارای 186 روستا در 2 بخش مرکزی و اشترینان با 100 هزار جمعیت روستایی بوده و به عنوان دروازه استان لرستان ازسمت شمال دارای 100 کیلومتر راه اصلی و500 کیلومترراه فرعی و روستایی است.

آخرين بروز رساني ( ۱۸ مهر ۱۳۹۶ )
جاده بروجرد - اشترینان نا ایمن برای رانندگان
روزهای بروجرد- جاده چهاربانده بروجرد به اشترینان که مسیر اصلی تردد خودروها از جنوب به غرب و شمال می باشد بدلیل نبود روشنایی و نداشتن گاردریل وسط جاده و کوهستانی و پرپیچ و خم بودن مسیر ، برای رانندگان نا ایمن است.

به گزارش ایرنا این مسیر 15 کیلومتری که سال ها دوطرفه بود و در هفته حداقل یک نفر در این جاده در اثر سانحه رانندگی جان خود را از دست می داد با پیگیریهای فراوان، چند سالی است که چهار خطه شده و سوانح رانندگی در آن تا حدودی کمتر شده است.

این قطعه از مسیربروجرد به ملایر در شب برای مسافران و رانندگی که برای اولین بار از آن عبور می کنند بسیار خطرناک است زیرا مسیر 15 کیلومتری را باید در تاریکی مطلق طی کنند.

یکی از اهالی اشترینان که هر روز مسیر جاده بروجرد به اشترینان را طی می کند به ایرنا گفت: سالها انتظار چهار خطه شدن این محور خطر آفرین را کشیدیم و هم اکنون نیز باید سالها انتظار روشنایی و نصب گارد ریل را به انتظار بنشینیم.

حمید رازانی افزود: به خاطر شرایط کاری مجبور هستم در بسیاری از اوقات شبانه روز از این محور تردد کنم و بارها شاهد بودم که رانندگانی به دلیل نبود روشنایی و یا نبود گاردریل دچار مشکلات و حوادث رانندگی مواجه شده اند.

وی اظهار کرد: اگر خودرویی در این محور دچار نقص فنی روشنایی شود در تاریکی مطلق راه به جایی نخواهد برد.

یکی دیگر از اهالی روستای چاربره بخش اشترینان گفت: جاده بروجرد به اشترینان در زمستان به دلیل کولاک و برف و یا مه قابل تردد نیست زیرا هیچگونه روشنایی ندارد.

احمد معظمی افزود: نصب روشنایی در مسیر جاده یکی از ضروریات است و می تواند از حوادث دلخراش رانندگی جلوگیری کند.

وی بیان کرد: مردم بخش اشترینان از مسئولان انتظار دارند تا مشکل روشنایی و گاردریل محور مواصلاتی بروجرد به اشترینان را سریعا حل کنند.

وی اظهار کرد: در فصل های مختلف سال مخصوصا در ایام تعطیلات حجم بالای ترافیک در این محور وجود دارد که به دلیل ناآشنایی برخی از رانندگان شاهد حوادث ناگوار رانندگی در این محور هستیم.

سرپرست راهداری بروجرد دراین باره گفت: روشنایی محور مواصلاتی بروجرد به اشترینان نیازمند جذب اعتبارات ملی است.

بهزاد بهاروند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هزینه روشنایی برای هر کیلومتر یک میلیاردو 100 میلیون ریال است که با توجه به کمبود بودجه سازمان این امکان وجود ندارد که در مسیر چراغهای روشنایی نصب شود.

وی اظهار کرد: هزینه هر کیلومتر نیوجرسی وسط جاده نیز حدود یک میلیارد و 800 میلیون ریال است که این امر نیاز به اعتبارات ملی دارد.

وی اضافه کرد: مذاکراتی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای ایجاد روشنایی و نیو جرسی دراین محور شده است که امیدواریم به زودی انجام شود.

بهاروند افزود: با توجه به کمبود بودجه و اعتبارات سازمان راهداری و در صورت تامین اعتبار فعلا نصب روشنایی به صورت نقطه ای و در مکانهای پرخطر و تقاطع ها امکان پذیر است.

سرپرست راهداری بروجرد در مورد نصب روشنایی تونل آبسرده بروجرد نیز گفت: هزینه روشنایی تونل آبسرده بروجرد 2میلیاردو 200 میلیون ریال می باشد که 50 درصد آن انجام شده است.

وی اظهار داشت: اولویت راهداری برای نصب روشنایی با محورهای پرخطر می باشد و جاده بروجرد به اشترینان نیز در دست بررسی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا جاده بروجرد به اشترینان به طول 15 کیلومتر محور مواصلاتی جنوب به شمال و غرب و بالعکس می باشد که در شبانه روز تعداد زیادی خودرو از آن عبور می کند. 
آخرين بروز رساني ( ۱۷ مهر ۱۳۹۶ )
پیش بینی کاهش 20 درصدی بارندگی فصل پاییز در لرستان

روزهای بروجرد- مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان گفت: پیش بینی می شود میزان بارندگی های فصل پاییز در این استان در مقایسه با میانگین بلندمدت 20 درصد کاهش داشته باشد.


به گزارش ایرنا رضا آریایی در شورای مدیریت بحران در محل فرمانداری بروجرد افزود: با توجه به نزدیک شدن به فصل سرما و بارش ها انتظار می رود ستاد مدیریت بحران شهرستانها برای مقابله با بلایایی طبیعی آمادگی لازم را داشته باشند.
وی اظهار کرد: بارش های هفته دوم آبان ماه در لرستان ممکن است سیل آسا باشد و باید آمادگی های لازم را داشته باشیم و برگهای پاییز باعث مسدود شدن جداول می شود که باید مرتبا پاکسازی شود.


مدیر کل بحران استانداری لرستان گفت: شهرداری ها و دهیاریها باید نسبت به لایروبی جداول و نهرها اقدام کنند تا مشکلات جدی ایجاد نشود.


به گفته وی سیلابهای درون شهری ناشی از مشکلات مدیریت شهری است و باید مدیریت شود.


وی همچنین گفت: هشدارهای هواشناسی باید جدی گرفته شود و برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل مدیران و مسئولان همواره در حالت آماده باش بوده و در صورت بروز حوادث غیرمترقبه در صحنه حضور داشته باشند.


وی افزود: در مدیریت بحران وظیفه اطلاع رسانی به عهده فرماندار است و مدیران نباید بدون مرز اطلاع رسانی کنند.


بخشدار مرکزی بروجرد نیز در این جلسه گفت: در فصل بارش ها متولی برف روبی جاده های روستایی مشخص نیست.


محمدعلی گودرزی افزود: برای برف روبی راههای روستای در سالهای گذشته مشکل داشته ایم و بسیاری از راههای روستایی با بارش اولین برف مسدود می شوند.


در این نشست محمد کرمی رئیس جمعیت هلال احمر بروجرد بر ضرورت هر چه سریعتر احداث پایگاه هلال احمر در مسیر آزاد راه اراک- خرم اباد تاکید کرد و گفت: قبل از فصل سرما باید با ماشین آلات برف روبی بخش خصوصی در روستاها قرارداد بسته شود که در صورت بارش برف و باران راههای روستایی سریعا بازگشایی شود.

آخرين بروز رساني ( ۱۶ مهر ۱۳۹۶ )
فرماندار بروجرد: مجوز اجرای پروژه منطقه ویژه اقتصادی بروجرد نهایی می‌شود
روزهای بروجرد- فرماندار بروجرد گفت: مجوز اجرای پروژه منطقه ویژه اقتصادی شهرستان بروجرد به‌زودی و با موافقت مدیر مناطق ویژه اقتصادی کشور نهایی می‌شود.

علی کورانی فر در گفت‌وگو با  تسنیم، با تشریح آخرین وضعیت پیگیری‌های انجام‌شده در زمینهٔ احداث منطقه ویژه اقتصادی بروجرد اظهار داشت: با حضور آهنگران مدیر مناطق ویژه اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه کشور و هیئت کارشناسان همراه وی جلسه‌ای برای بررسی این موضوع در فرمانداری بروجرد برگزار شد.

وی افزود: مدیر مناطق ویژه اقتصادی کشور پس از بازدید میدانی از منطقه ویژه اقتصادی بروجرد و ارزیابی ظرفیت‌های موجود از نزدیک در جریان اقدامات انجام‌شده برای واگذاری مجوزهای لازم به شرکت آباد راهان پارس قرار گرفت و سؤالات و ابهامات خود در این خصوص را مطرح کرد.

فرماندار بروجرد عنوان کرد: در این جلسه مقرر شد به‌منظور صدور مجوز نهایی و واگذاری این مجوز از شرکت یاوران سحر مجری قبلی به شرکت آباد راهان پارس مجری فعلی اقدامات لازم در تهران صورت پذیرد تا مقدمات اجرای این طرح ظرف 6 هفته دیگر به سرانجام برسد.

وی با اشاره به  نظر مثبت مدیر مناطق ویژه اقتصادی کشور پس از بازدید از این منطقه بیان کرد: قرار است این موضوع در جلسه‌ای در تهران با حضور 15 نفر از وزارتخانه‌های مختلف که عضو آن کارگروه هستند مطرح‌شده تا موافقت‌های لازم برای شروع به کار و واگذاری مجوز انجام شود.

کورانی فر با اشاره به ظرفیت‌های مطلوب شرکت آباد راهان پارس مجری فعلی منطقه ویژه اقتصادی بروجرد برای اجرای این پروژه یادآور شد: این شرکت با دارا بودن 13 هزار نفر پرسنل در سراسر کشور و در اختیار داشتن تمامی تجهیزات لازم برای ساخت‌وساز، راه‌سازی، ابنیه و فرودگاه سازی شرکتی توانمند و دارای تمکن مالی برای اجرای این پروژه است.

وی ابراز امیدواری کرد که با اتمام مراحل واگذاری مجوزهای این پروژه به شرکت یادشده عملیات اجرای پروژه منطقه ویژه بروجرد ظرف ماه‌های آینده آغاز شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۵ مهر ۱۳۹۶ )
عباس گودرزی: اصلاح تقسیمات کشوری باید بدون ایجاد آسیب‌های امنیتی صورت گیرد
روزهای بروجرد- نماینده مردم بروجرد در مجلس معتقد است عدم توازن و تعادل در بودجه‌ریزی و تخصیص اعتبارات از مهم‌ترین عواملی است که باعث شده اصلاح تقسیمات کشوری به مطالبه جدی مردم تبدیل شود.

عباس گودرزی در گفت و گو با خانه ملت، در خصوص اصلاحات تقسیمات کشوری گفت: نمی توان گفت به طور کامل با این اصلاحات مخالف هستیم یا موافق چرا که این اصلاحات بستگی به شرایط منطقه ای دارد که قرار است درباره آن تصمیم گیری شود.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: برخی نقاط کشورمان به دلیل تمایزات و تفاوت هایی که در شرایط آنها وجود دارد با تقسیمات کشوری جدید می توانند ظرفیت های جدیدی را شکوفا کنند لذا این اتفاق باید در مناطقی بیفتد که البته نیاز به کار کارشناسی دقیق و محاسباتی دارد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه در بحث تقسیمات کشوری باید مصالح مردم و ظرفیت های سرزمینی در نظر گرفته شود، عنوان کرد: ممکن است طرح برخی تقسیمات کشوری باعث بروز آسیب امنیتی شود لذا باید بررسی کلی صورت گرفته و برای چند نقطه از کشور هرچه سریع تر تصمیم گیری شود.

گودرزی ادامه داد: توزیع عادلانه امکانات و فرصت ها و همچنین تفویض اختیار و رساندن اعتبار به تمام نقاط کشور متناسب با ظرفیت و جمعیت مناطق می تواند گرایش مردم به تقسیمات کشوری را کم کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: عدم توازن و تعادل در بودجه ریزی و تخصیص اعتبارات از مهم ترین عواملی است که باعث شده بحث اصلاحات تقسیمات کشوری به مطالبه جدی مردم تبدیل شود لذا این موضوع قابل بحث است.
آخرين بروز رساني ( ۱۵ مهر ۱۳۹۶ )
تجهیز 89درصد مدارس بروجرد به شوفاژ و بخاری گازی
روزهای بروجرد- مدیر آموزش و پرورش شهرستان بروجرد گفت: با توجه به اهمیت برخوردار شدن مدارس از سیستم گرمایشی مناسب و کم خطر هم اکنون 89 درصد مدارس شهری و روستایی بروجرد مجهز به شوفاژ و بخاری گازی هستند.

شهاب روزبهانی در گفت وگو با ایرنا افزود: 27درصد مدارس شهر بروجرد در قالب یک هزار و 37 کلاس درس دارای سیستم پکیج و 67 درصد دیگر دارای بخاری گازی می باشند.

وی اظهار کرد : تنها 11 درصد مدارس شهرستان که در روستاها واقع شده اند دارای بخاری نفتی می باشند.

وی عمده علت استفاده از بخاری نفتی برای این مدارس که دارای 190 کلاس درس می باشند را نبود شبکه گاز رسانی در این روستاها عنوان کرد و گفت: در صورتی که گاز سراسری از سوی شرکت گاز به این روستاها متصل شود بلافاصله بخاریهای نفتی جمع آوری و به بخاری گاز و یا پکیج تبدیل خواهند شد.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان بروجرد گفت: با توجه به خطرناک بودن بخاریهای نفتی مجموع بخاریهایی که درمدارس روستاها دایر شده از نوع مرغوب و استاندارد بوده و در فصل زمستان این بخاریها مرتب از سوی مسوولان مدارس مورد بررسی قرار می گیرند.

روزبهانی افزود: سیاست نوسازی مدارس ارتقا سیستم گرمایشی مدارس از بخاری نفتی به گازی و از گازی به پکیج است و تلاش خواهد شد در راستای این سیاست در شهرستان بروجرد گام برداشته شود.

وی مجموع مدارس این شهرستان را حدود 400 واحد عنوان کرد و گفت:در این مدارس بیش از 50 هزار دانش آموز مشغول به تحصیل هستند.
آخرين بروز رساني ( ۱۵ مهر ۱۳۹۶ )
افزایش دو برابری تولید سیب پائیزه در بروجرد/سیب بروجرد صادر می‎شود
روزهای بروجرد- مدیر جهاد کشاورزی بروجرد گفت: محصول سیب پائیزه تولیدی این شهرستان در مقایسه با فصل برداشت سال گذشته افزایش دو برابری به خود دیده است.

به گزارش فارس، رضا امینی در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهار کرد: پیش‎بینی می‎شود که تا پایان فصل برداشت 30 هزار تن سیب پائیزه تولید باغات بروجرد برداشت شود که از این میزان تاکنون 60 درصد آن برداشت شده است.

وی خاطر نشان کرد: سال گذشته در مجموع قریب به 16 هزار تن محصول سیب پائیزه از سطح باغات بروجرد جمع‎اوری شد، اما این میزان امسال افزایش دو برابری به خود دیده است.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد تاکید کرد: امسال در مجموع شاهد افزایش تولید در همه محصولات باغی این شهرستان بودیم.

امینی در پاسخ به سوالی مبنی بر خرید محصول سیب باغداران بروجردی با قیمت‎های حداقلی 50 و100 تومان به ازای هر کیلوگرم، این مطلب را تکذیب کرد و صحت آن را تائید نکرد.

وی بیان کرد: هم اکنون سیب قرمز پائیزه درجه یک باغداران بروجردی هر کیلوگرم بین 1500 تا 2 هزار تومان، سیب زرد تا 2500 و سیب درجه 2 بین 300 تا 500 تومان از آنان خریداری می‎شود.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد ادامه داد: هم اکنون 9 هزار تن از محصول سیب تولیدی این شهرستان در سردخانه‎های بروجرد و بخشی دیگر از آن در سردخانه‎های شهرستان‎های خرم‎آباد،  ملایر و نهاوند نگهداری می‎شود.

امینی با اشاره به ظرفیت 9 هزار تنی سردخانه‎های بروجرد تصریح کرد: بر اساس پیش‎بینی‎ها این شهرستان به حدود 25 هزار تن ظرفیت سردخانه‎ای نیاز دارد، البته مجوز احداث40 هزار تن ظرفیت سردخانه‎ای در این شهرستان صادر شده است که به دلایل مختلفی همچون عدم تامین ضمانت‎ها و وثیقه‎های بانکی از سوی سرمایه‎گذاران تاکنون به مرحله اجرا درنیامده است.

وی در خصوص فعالیت کارخانجات فرآوری محصول سیب در بروجرد اظهار کرد: یک کارخانه در این زمینه فعال است، در کنار آن روستائیان به صورت سنتی اقدام به تبدیل سیب به سرکه و فروش آن می‎کنند.

این مسوول سپس از برگزاری جلسه‎ای در سازمان جهاد سازندگی لرستان با حضور مدیر کل میوه‎های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی خبر و ادامه داد: از مصوبات این جلسه می‎توان به قرار گرفتن سیب درجه 3 بروجرد در لیست خرید تضمینی اشاره کرد.

امینی بیان کرد: همچنین مقرر شد که مکاتباتی با دیگر استان‎های کشور مبنی بر تامین سیب مورد نیاز ایام عید آنها از محصول سیب تولیدی بروجرد صورت گیر که این مهم محقق شد.

وی صادرات سیب بروجرد به خارج از کشور را موضوع و مصوبه دیگر این جلسه عنوان و تاکید کرد: بر این اساس رایزنی‎هایی از کشورهای هندوستان، پاکستان، افغانستان، عراق و روسیه برای خرید محصول سیب بروجرد صورت گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد این شهرستان را یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سیب غرب کشور معرفی و تصریح کرد: بدون شک صادرات این محصول هر چه بیشتر در برندسازی آن موثر و نقش‎آفرین است.
آخرين بروز رساني ( ۱۵ مهر ۱۳۹۶ )
واکنش بروجردی به شایعات درباره دختر رئیس قوه قضاییه
روزهای بروجرد- رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اعتماد ملت به مسئولان عالی‌رتبه نظام و ضعف مسائل شیطانی عنوان شده قطعا توطئه‌ها را خنثی می‌کند.
 
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به تخریب چهره‌های نظام یه عنوان یک سیاست شیطانی آمریکا و انگلیس از ابتدای انقلاب، گفت: اعتماد ملت به مسئولان عالی‌رتبه نظام و ضعف مسائل شیطانی عنوان شده قطعا توطئه‌ها را خنثی می‌کند.

به گزارش قانون به نقل از فارس، علاءالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی در واکنش به اخبار کذب برخی رسانه‌ها درباره اقدامات جاسوسی دختر رئیس قوه قضاییه گفت: توطئه‌ها و طراحی‌های دشمنان علیه جمهوری اسلامی تنها در حوزه مسائل خارجی و منطقه‌ ای نیست؛‌ متاسفانه تخریب چهره‌های نظام یکی از اقداماتی است که از ابتدای انقلاب به عنوان یک سیاست شیطانی از سوی آمریکا و انگلیس دنبال شده است.
 
وی تصریح کرد: طراحی‌های دشمنان از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون ادامه داشته و با توجه به تجارب آنها نسبت به مسائل داخلی هر روز موضوع جدید را به صورتی مطرح می‌کنند که در افکار عمومی تاثیر داشته باشد.
 
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: اعتماد ملت به مسئولان عالی رتبه نظام از سویی و ضعف مسائل شیطانی عنوان شده قطعا توطئه‌های مطرح را خنثی می‌کند، البته ملت ایران هم پیوسته به این ترفندهای شیطانی هوشیاری لازم را داشته‌اند.

آخرين بروز رساني ( ۱۵ مهر ۱۳۹۶ )
گفتگوی تفصیلی با مدیر کل آموزش و پرورش استان لرستان در مورد مسائل بروجرد
گفتگوی تفصیلی با مدیر کل آموزش و پرورش استان لرستان
آخرين بروز رساني ( ۱۷ مهر ۱۳۹۶ )
هرم سنی شهرستان بروجرد به سمت کهنسالی شتاب می‌گیرد
روزهای بروجرد- افزایش مهاجرت‌ها، افزایش سن ازدواج، گسترش پدیده تک‌فرزندی، افزایش طلاق و نبود امکانات و وفور تبعیض‌های آشکار درروند توزیع عادلانه خدمات از مؤلفه‌های اصلی شتاب گرفتن هرم سنی شهرستان بروجرد به سمت کهنسالی است.

به گزارش تسنیم، چندی پیش اسدالله حیدری مدیرکل بهزیستی استان لرستان با اشاره به افزایش سالمندی در جمعیت برخی از شهرستان‌های استان لرستان هشدار داده بود که بروجرد دارای پیرترین جمعیت در این استان است و نیازمند برنامه سالمندی و ایجاد مرکز فرزانگان برای ارائه خدمات موردنیاز به جامعه سالمندان این شهرستان است.

اما افزایش هرم سنی در این شهرستان 350 هزارنفری موضوعی نیست که طی سال‌های اخیر و با اعمال سیاست‌های کنترل جمعیتی که در کل کشور اتخاذ شد، اتفاق افتاده باشد بلکه موضوع افزایش هرم سنی جمعیت شهرستان بروجرد به سمت‌وسوی کهنسالی که روزگاری نه‌چندان دور جمعیتی جوان، پویا و سرزنده در استان لرستان داشت به دلیل برخی سیاست‌های غلط مدیریتی اعمال‌شده در استان لرستان اتفاق افتاده است.

رد پای بیکاری در کاهش جمعیت بروجرد

پرواضح است که افزایش مهاجرت افراد جویای کار در سنین ازدواج و باروری به دیگر شهرهای کشور به‌منظور یافتن شغل آمار موالید شهرستان بروجرد را کاهش داده و به آمار موالید شهرهای میزبان اضافه می‌کند و درنتیجه شهر برای حضور عده‌ای که در این شهرستان از گذشته شغل و درآمدی داشته‌اند خالی می‌ماند.

به‌رغم وجود ظرفیت‌های فراوان در شهرستان مستعدی همچون بروجرد افزایش مهاجرت نسل جوان به دلیل کسب مدارج دانشگاهی و یافتن شغلی مناسب سبب خالی شدن این شهر از جمعیت جوان شده است و اما مسئولان استانی هرروز آماری جدید و حیرت‌انگیز از میزان اشتغال‌زایی و تلاش‌های خود در این زمینه می‌دهند تا بازهم این سؤال مطرح شود که اگر آمارها درزمینهٔ اشتغال‌زایی درست است پس چرا جوانان برای یافتن کار آواره دیار غربت شده‌اند؟

از سویی نبود امکانات و وفور تبعیض‌های آشکار درروند توزیع عادلانه خدماتی همچون زیرساخت‌های حمل‌ونقل، گردشگری، نبود زیرساخت‌های بهداشت و درمان و تحصیل سبب افزایش مهاجرت‌ها از شهرستان بروجرد و پدیده فرار جوانان که می‌توانند جمعیت این شهرستان را افزایش دهند، شده است.

افزایش طلاق در بروجرد

افزایش پدیده طلاق در میان زوجین شهرستان بروجرد به گواه رئیس‌کل دادگستری استان لرستان نیز بیش از دیگر شهرهای استان لرستان است تا این امر سبب کاهش موالید و فرزند آوری در میان زوجین شود و بروجرد را رکورددار طلاق در استان نماید.

گسترش و ازدیاد پدیده تک‌فرزندی در جامعه نیز یکی از دغدغه‌های خانواده‌های بروجردی است که به دلایل ضعف فرهنگی و الگوپذیری از فرهنگ‌های وارداتی این پدیده نیز در حال رواج در میان خانواده‌های بروجردی است.

افزایش سن ازدواج در بروجرد

افزایش سن ازدواج در میان دختران و پسران بروجردی به دلیل افزایش سطح توقعات، نبود شغل مناسب و افزایش تمایل به کسب مدارج دانشگاهی نیز دلیلی بر کاهش ازدواج و درنتیجه فرزند آوری و یکی از مؤلفه‌های اصلی افزایش کهنسالی در شهرستان بروجرد است.

اما باوجوداینکه زنگ خطر کاهش جمعیت جوان و افزایش کهنسالی در شهرستان بروجرد بر اساس اذعان مسئولان استانی چندین سال است که به‌شدت به صدا درآمده اما مدیران این شهرستان هنوز هم نمی‌خواهند کوچک‌ترین آماری از این موضوعات ارائه دهند تا همچنان بر مسند ریاست خود یکه‌تازی نمایند و خطر کاهش موالید و افزایش طلاق و کاهش ازدواج را امری عادی تلقی نمایند.

به همین علت نیز نتوانستیم آمار دقیقی از میزان جمعیت کهنسال شهرستان بروجرد در سال جاری به‌رغم پیگیری‌های فراوان کسب کنیم تا به آمارهای ارائه‌شده از گذشته و اظهارنظر مسئولان استانی اکتفا نماییم.

سالی 1500 نفر به جمعیت سالمندان بروجرد اضافه می‌شود

اما سهراب کبودجامه رئیس مرکز بهداشت بروجرد افزایش هرم سنی و حرکت به سمت کهنسالی در این شهرستان را تائید کرده و به خبرنگار تسنیم می‌گوید: بر اساس آمار ارائه‌شده از سرشماری نفوس و مسکن سال گذشته جمعیت شهرستان بروجرد رو به سالمندی پیش می‌رود و از سال 92 تاکنون هرسال حدود 1500 نفر به جمعیت سالمندان این شهرستان افزوده می‌شود.

وی علت افزایش جمعیت سالمندی در این شهرستان را همان مؤلفه‌های مطرح‌شده یعنی مهاجرت نسل جوان، افزایش سن ازدواج و افزایش آمار طلاق ذکر کرده و می‌افزاید: در طول این سال‌ها تعداد موالید کاهش مختصری داشته که ناشی از مهاجرت افراد در سنین باروری است که بر این اساس تعداد موالید  به ترتیب در سال‌های 94 و 95 به میزان 5830 و 5582 و در سه‌ماهه نخست امسال 1302 مورد بوده است.

این مسئول میزان مرگ‌ومیر این شهرستان در طول این سال‌ها را نسبتاً ثابت دانسته و بیان می‌کند: در سال 93 تعداد 809 مرگ، در سال 94 تعداد 738 مرگ و در سال 95 نیز 740 مرگ ثبت‌شده که تقریباً آمار ثابت است و این شاخص نمی‌تواند شاخص اثرگذاری درزمینهٔ کاهش جمعیت باشد.

وی البته این را هم توضیح می‌دهد که سیاست‌های کنترل جمعیت در سال‌های اخیر دیگر به‌شدت سال‌های گذشته اعمال نمی‌شود و به همین دلیل وسایل پیشگیری از بارداری خیلی کم توزیع می‌شود. اما ظاهراً هنوز هم  برنامه‌های تشویقی فرزند آوری و فرهنگ‌سازی درزمینهٔ افزایش موالید در این شهرستان همچون دیگر نقاط کشور جدی گرفته نمی‌شود تا مقوله توجه به فرزند آوری جایگزین فرهنگ غلط "فرزند کمتر زندگی بهتر" شود.

کبودجامه در ادامه به خطرات افزایش هرم سنی در یک شهر اشاره‌ کرده و تصریح می‌کند: همه‌چیز باید متناسب با سیاست‌های جمعیتی تنظیم شود و درجایی که جمعیت سالمندی رو به افزایش می‌گذارد نیاز به مراقبت‌های روحی، روانی و جسمی از سالمندان افزایش‌یافته و جامعه سالمندان نیز نیاز به مراقبت‌های بیشتری دارند که در این نتیجه‌بخش اعظمی از ظرفیت نیروی کار آن جامعه باید صرف نگهداری از سالمندانی شود که جمعیت جوان نیز به دلیل مشکلات به وجود آمده در این بخش قادر به جبران پیری جمعیت نیست.

42 هزار سالمند در بروجرد

اما کرم رضا پیردایه رئیس اداره بهزیستی شهرستان بروجرد نیز با اعلام آمار سالمندی افراد 60 سال به بالا در این شهرستان به خبرنگار تسنیم می‌گوید: بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال گذشته هم‌اینک نزدیک به 42 هزار نفر از مجموع جمعیت شهرستان بروجرد در این رده سنی قرار دارند.

وی به ارائه خدمات به سالمندان جامعه هدف بروجردی اشاره‌کرده و می‌افزاید: بر این اساس سازمان بهزیستی این شهرستان نیز به سالمندان ازکارافتاده و یا معلول که ازلحاظ جسمی مشکلاتی داشته باشند در حوزه توان‌بخشی اجتماعی وسایل توان‌بخشی و یا خدمات درمانی موردنیاز را ارائه می‌دهد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان بروجرد البته از ایجاد مرکز فرزانگان در این شهرستان نیز به‌عنوان نخستین مرکز فرزانگان استان لرستان یادکرد تا وعده مدیرکل خود در این زمینه را تائید کند و در این زمینه توضیح داد که قرار است در این مرکز که پیگیری‌های لازم برای ایجاد آن در دست انجام است و مجوزهای لازم آن اعطاشده، قرار است خدمات فرهنگی، ورزشی و حمایتی بر اساس اساسنامه این مراکز به گروه سالمندان ارائه شود.

به گفته وی شهرستان بروجرد دو سرای سالمندان ویژه بانوان و آقایان دارد که حدود 28 خانم و 14 آقا در این مراکز نگهداری می‌شوند.

هرچند افزایش هرم سنی در شهرستان بروجرد همچون دیگر موضوعات این شهرستان در غفلت محض مسئولان متولی در حال پیشروی است اما وقت آن رسیده تا با فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم در این شهرستان مانع از مهاجرت جوانان و کاهش جمعیت این شهرستان شوند چراکه در صورت نادیده گرفتن خطرات این کاهش جمعیت جوان در آینده‌ای نزدیک با جمعیتی پیر و فرتوت در این شهرستان مواجه خواهیم بود که توان اداره شهر خود را نیز ندارند و برای ارائه خدمات لازم نیازمند نیروی کار از بیرون این شهرستان خواهند بود.
 
................
گزارش: الهام شاهدپور
آخرين بروز رساني ( ۱۲ مهر ۱۳۹۶ )
وقتی آمارسازی اشتغال مدیران هم دردی از بیکاری بروجرد درمان نمی‌کند
روزهای بروجرد- از میزان ۳۳۴۱ نفر سهمیه اشتغال شهرستان بروجرد در سال ۹۶ باگذشت ۶ ماه از سال تنها ۱۱۸۹ نفر معادل ۳۵.۵ درصد کل سهمیه محقق شده و با وجود این مدیران دستگاه‌های اجرایی این شهرستان بر آمارسازی ایجاد اشتغال اصرار دارند.

به گزارش تسنیم، جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان بروجرد ظهر امروز با حضور مدیران دستگاه‌های مختلف این شهرستان برگزار شد تا بررسی سند توسعه از دستور کارهای این جلسه باشد و بار دیگر آمارهای جدیدی از اشتغال‌زایی از سوی مدیران اعلام شود.

آمارهای اشتغال ارائه‌شده از سوی دستگاه‌های اجرایی این شهرستان آن‌هم پس از گذشت 6 ماه از سال و تحقق صفر درصدی سهمیه اشتغال در برخی دستگاه‌ها نشان می‌دهد مدیران این شهرستان حتی درزمینهٔ آمارسازی‌ نیز نتوانسته‌اند موفقیتی کسب کنند که قادر به ارائه آمار اشتغال خود در این جلسه باشند تا این موضوع توسط عبدالعلی گیوه کی دبیر کارگروه و رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد مطرح شد وادارات آموزش‌وپرورش، آب منطقه‌ای و شرکت نفت به‌عنوان دستگاه‌هایی که وضعیت بغرنجی درزمینهٔ اشتغال‌زایی دارند، معرفی شوند.

این در حالی است که محمد کیانی معاون عمرانی فرماندار میزان تحقق سهمیه اشتغال شهرستان بروجرد در 6 ماهه نخست امسال را حدود 35.5 درصد مجموع اشتغال این شهرستان اعلام کرد.

گیوه کی نیز میزان جذب اعتبارات اشتغال‌زایی بخش دولتی در 6 ماهه امسال را سه میلیارد و 700 میلیون تومان، بخش خصوصی 30 میلیارد و 400 میلیون تومان، منابع بانکی را 300 میلیارد تومان و سهم هلدینگ‌ها را صفر و درمجموع 338 میلیارد تومان و معادل حدود 40 درصد منابع اعلام کرد.

البته به گفته وی از میزان 3341 نفر سهمیه اشتغال این شهرستان در سال جاری تاکنون و باگذشت 6 ماه از سال تنها 1189 نفر معادل 35.5 درصد کل سهمیه محقق شده است.

راستی آزمایی اشتغال ایجادشده در بروجرد

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد همچنین از نظارت بر ایجاد اشتغال دستگاه‌های مختلف خبر داد و اینکه قرار است از میان 320 نمونه اشتغال ایجادشده در این شهرستان راستی آزمایی با نظارت کمیته‌ای متشکل از نمایندگان بانک‌های عامل، فرمانداری و دستگاه‌های اجرایی برگزار شود تا اینکه مشخص شود مشاغل ایجادشده چه میزان توانسته است بیکاری این شهرستان را کاهش دهد که البته تاکنون تنها 51 مورد توسط این کمیته بررسی‌شده است.

شهاب روزبهانی مدیر آموزش‌وپرورش بروجرد نیز در این جلسه از کمبود 35 نیروی معلم ابتدایی در این شهرستان خبر داد و گفت: تکلیف این تعداد نیرو نیز تا فردا مشخص می‌شود اما حدود 40 مدرسه در بروجرد با کمبود نیروی خدمتگزار و خدماتی مواجه است که از سال‌های گذشته نیز این امر بارها اعلام و پیگیری شده اما به نتیجه‌ای نرسیده است.

علی معظمی مدیر کمیته امداد بروجرد نیز همچون دیگر جلسات بازهم از مشکل ضامن مددجویان خود برای دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی نزد بانک‌ها گلایه کرد و اینکه با این روند تعداد کمی از این مددجویان قادر به دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی خواهند بود حال‌آنکه در طرف مقابل پیردایه رئیس بهزیستی شهرستان بروجرد از همکاری بانک‌ها و تحقق تسهیلات اشتغال‌زایی مددجویان خود ابراز رضایت کرد.

غلام عباس یاراحمدی شهردار بروجرد نیز که دستگاهش اتفاقاً از ازدیاد نیرو رنج می‌برد این را یادآور شد که امسال به خاطر همین تراکم بالای نیرو در شهرداری سهمیه‌ای برای این دستگاه در سند اشتغال بروجرد در نظر گرفته نشده اما بااین‌وجود در حال حاضر قریب به 100 نیرو در کارهای عمران شهرداری به‌صورت پیمانکاری مشغول به فعالیت هستند.

بهانه دست‌به‌نقد مدیران

البته گلایه همیشگی مدیران بروجرد از ناکارآمدی سامانه رصد در ثبت سهمیه‌های اشتغال آن‌ها همواره پای ثابت کارگروه اشتغال این شهرستان شده تا این مشکل لاینحل مدیران با سامانه مذکور بهانه‌ای باشد برای توجیه عدم تحقق سهمیه اشتغال آن‌ها. هرچند که بارها نسبت به رفع ایرادات این سامانه در جلسات قبلی تأکید شده اما ظاهراً مدیران بهانه‌ای دست‌به‌نقد تر از اشکالات موجود در سامانه مذکور برای عدم ارائه گزارشات خود درزمینهٔ تحقق سهمیه اشتغال پیدا نکرده‌اند!

آمارسازی‌هایی که صدای فرماندار را درآورد

حالا نوبت به علی کورانی فر فرماندار بروجرد بود تا سر گلایه‌هایش را با تذکراتی صریح به مدیران دستگاه‌های اجرایی این شهرستان باز کند و این را بگوید که به دنبال آمارسازی برای اشتغال نیستیم و می‌خواهیم اشتغال واقعی ایجاد کنیم و اینکه نباید اشتغال ایجادشده در این شهرستان به اسم دیگر شهرستان‌ها ثبت شود.

کورانی فر مسئله تولید و اشتغال را از موضوعات اساسی و اثرگذار در زندگی و معیشت مردم دانست و برخورد سطحی با این موضوعات را سبب آمارسازی و روزمرگی توسط دستگاه‌ها دانست تا در تذکری به مدیران این شهرستان مسئولیتشان را در پیشگاه خدا و مردم یادآور شود.

وی رفع معضلات و آسیب‌های اجتماعی مختلف را درگرو رفع مشکل اشتغال دانست و افزود: مدیران به دنبال ایجاد اشتغال پایدار و مستمر باشند نه مشاغل مقطعی و تنها راه ایجاد این‌گونه مشاغل نیز این است که همه‌کسانی که در مجموعه نظام خدمت می‌کنند در رفع مشکلات مردم خود را مسئول بدانند و هیچ‌کسی در این زمینه ابراز بی‌توجهی نکند.

فرماندار بروجرد تنها راه ایجاد اشتغال در شهرستان بروجرد را دعوت و حمایت از سرمایه‌گذارانی دانست که گاه توسط برخی ادارات تار و مار شده و به شهرهای دیگر می‌روند و در ادامه خواستار ایجاد فضایی مساعد برای جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی توسط دستگاه‌های اجرایی شد.

تأکید بر لزوم ایجاد اشتغال پایدار

وی بار دیگر بر لزوم ایجاد اشتغال پایدار و خودکنترلی ادارات تأکید کرد تا مشخص شود آمارهای ارائه داده‌شده چقدر به اشتغال ختم شده است. البته فرماندار بروجرد این را هم یادآور شد که روند اشتغال‌زایی هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود چون فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و افرادی دیگری هستند که هرروز به میزان کارجویان اضافه‌شده و نیازمند اشتغال جدید هستند.

کورانی فر کاهش بهره‌های بانکی را راهکاری مهم و اساسی در ایجاد اشتغال دانست تا به گفته خودش با این کار صاحبان سرمایه رغبتی به خواباندن سرمایه‌های خود در بانک‌ها و گرفتن بهره‌های کلان بانکی نداشته باشند و سرمایه خود را درروند کار و تولید سرمایه‌گذاری نمایند که این امر منجر به اشتغال می‌شود.

وی از مدیران این شهرستان خواست روی اعتبارات بانکی زیاد تکیه نکنند و به دنبال جذب سرمایه‌گذار باشند که در این صورت منابع لازم آن‌ها را تأمین می‌کنند.

فرماندار بروجرد در ادامه گلایه‌ای هم از برخی رسانه‌های این شهرستان داشت تا با تذکری از آن‌ها بخواهد که موضوعات منفی را در فضای بروجرد ترسیم نکنند چراکه انتشار این موضوعات سبب فرار سرمایه از این شهرستان می‌شود و حاصلی هم برای مردم ندارد و این راهم تأکید کرد که رسانه‌ها نیمه‌خالی لیوان را نبینند و این اصل را به‌عنوان یک چهارچوب کلی رعایت نمایند.

حکم شهردار بروجرد هنوز صادر نشده

وی که دل پُری از برخی فضاسازی‌های اخیر در این شهرستان توسط برخی رسانه‌ها داشت به موضوع انتقاد مطرح‌شده در خصوص معارفه شهردار خرم‌آباد طی یک مراسم رسمی و عدم معارفه رسمی شهردار بروجرد پرداخت و در مواجهه با این انتقاد گفت: حکم شهردار خرم‌آباد توسط وزیر کشور صادرشده و در یک جلسه رسمی به وی ابلاغ‌شده اما حکم شهردار بروجرد هنوز صادر نشده است و بنابراین نیازی به گرفتن جلسه رسمی تا زمان ابلاغ حکم نیست!

در ادامه این جلسه مصوب شد مدیران کل استانی که درصد تحقق سهمیه اشتغال دستگاهشان در این شهرستان از حد مورد انتظار در 6 ماهه گذشته از امسال کمتر است برای تحقق سهمیه به آن‌ها تذکر داده شود و نیز مشکلات سامانه رصد پیگیری و رفع شده و مدیران بانک‌های عامل استان نیز برای بررسی موانع اعطای تسهیلات اشتغال‌زایی در جلسه بعدی این کارگروه به فرمانداری بروجرد دعوت شوند.

در پایان این جلسه نیز از مدیرانی که در سال گذشته سهمیه اشتغال دستگاه خود را به‌صورت کامل محقق کردند با اهدای لوح تقدیر قدردانی شد. شهرستان بروجرد سال گذشته پس از شهرستان سلسله رتبه دوم استان لرستان را در میزان تحقق سهمیه اشتغال کسب کرد.
آخرين بروز رساني ( ۱۲ مهر ۱۳۹۶ )
رییس مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور : 650 هزار نفر در راه‌ مدرسه سازی در کشور قدم برداشته‌اند
روزهای بروجرد- رییس مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور گفت: هم‌اکنون تعداد 650 هزار خیر مدرسه‌ساز در داخل کشور و یک هزار خیر در دیگر کشورهای جهان در این امر خیر قدم گذاشته‌اند.

به گزارش فارس، محمدرضا حافظی ظهر امروز در حاشیه بازدید از دو مدرسه خیر ساز امیرحسن حافظی و قلم چی شهرستان بروجرد بیان کرد: از آنجا که حدود 10 درصد از ایرانیان در دیگر کشورهای جهان سکونت دارند و فرزندان آن‌ها در مدارس بیگانه با زبان بیگانه در حال فراگیری دروس هستند و زبان ملی ایرانی را فراموش می‌کنند و حتی علیه جمهوری اسلامی بدآموزی می‌بیند، تشکل خیرین مدرسه‌ساز در جهان حضور فیزیکی خود را گسترش می‌دهد تا اصالت ایرانی حفظ شود و با ساخت مدارس ایرانی و حضور معلمان فارسی‌زبان، نام جمهوری اسلامی همیشه پاینده و استوار باقی بماند.

وی بیان کرد: خوشبختانه حرکت عظیم مدرسه‌سازی در کشور مورد تأیید مقام معظم رهبری بوده و ایشان این اقدام را حرکتی مبارک دانستند.

رییس مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور گفت: هم‌اکنون تعداد 650 هزار خیر مدرسه‌ساز در داخل کشور و یک هزار خیر در دیگر کشورهای جهان در این امر خیر قدم گذاشته و هدف مقدسی را دنبال می‌کنند و این حرکت در جهان و در داخل کشور رو به گسترش است.

حافظی اظهار داشت: در دنیایی که جنگ  و جدال و خونریزی حاکم شده، با درایت رهبری معظم انقلاب، جمهوری اسلامی کشوری امن بوده و در جامعه خیرین مدرسه‌ساز به خود می‌بالیم که توانسته این محیط‌های آموزشی مناسبی را برای فرزندان و آینده‌سازان کشور فراهم کنیم.

به‌گفته وی دانش آموزان نیز باید تلاش کنند تا در سایه این امنیت و نعمت آموزشی، افتخارات بزرگی را برای کشور خلق کنند و همواره در جهان شگفتی‌آفرین باشند.

رییس مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور تصریح کرد: هر حرکت خیری که در کشور برای منفعت عمومی برداشته می‌شود  بدون شک اجر و پاداشی عظیم خواهد داشت و از بسیاری فضایل دینی نیز پر منزلت تر خواهد بود.

حافظی در ادامه افزود:  گاهی زندگی افراد جامعه به‌واسطه رخدادهایی در مسیری دیگر قرار می‌گیرد که در زندگی بنده نیز با مرگ فرزندم در مسیر خیر قرار گرفته و موجب شد تا حرکت بزرگ مدرسه‌سازی در کشور و فراتر از آن رخ دهد.

وی بیان داشت: اگرچه خواست الهی بود تا فرزندم از دست برود ولی هم‌اکنون یک هزار و 200 فرزند را در مسیری دیگر به دست آورده‌ام و در دنیای وانفسای کنونی که دنیا به سمت کسب علم ودانش می‌رود زمینه کسب علم ودانش برای این تعداد نیز هموارشده است.
آخرين بروز رساني ( ۱۰ مهر ۱۳۹۶ )
مشکل کمبود معلم در مقطع ابتدایی مدارس بروجرد برطرف می‌شود
روزهای بروجرد- مدیر آموزش‌وپرورش بروجرد گفت: مشکل کمبود معلم در مقطع ابتدایی مدارس بروجرد برطرف می‌شود.

شهاب روزبهانی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به کمبود معلم در برخی مدارس شهرستان بروجرد در مقاطع مختلف تحصیلی اظهار داشت: در حال حاضر شهرستان بروجرد با کمبود حدود 90 معلم در مقطع ابتدایی در برخی مدارس این شهرستان مواجه است.

وی با اشاره به پیگیری‌های انجام‌شده در خصوص جذب این تعداد معلم افزود: با پیگیری‌های مستقیم مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان مجوز استخدام 61 نیروی پیش‌دبستانی برای مقطع ابتدایی با اولویت بومی اخذشده است.

مدیر آموزش‌وپرورش بروجرد عنوان کرد: این تعداد از معلمان مقطع ابتدایی از امروز در کلاس‌های درس حضور یافته‌اند و مشکل کمبود معلم در دیگر کلاس‌های مقطع ابتدایی شهرستان بروجرد نیز ظرف روزهای آینده با جذب تعداد موردنیاز برطرف می‌شود.

به گفته وی در دیگر مقاطع با افزودن ساعت اضافه‌کاری معلمان مشکل کمبود معلم حل‌شده و در حال حاضر نیز کلاس‌های درس بروجرد با حضور معلمان مقاطع مختلف تحصیلی تشکیل می‌شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۰ مهر ۱۳۹۶ )
بروجرد با کمبود تجهیزات و ایستگاه آتش نشانی مواجه است
روزهای بروجرد- معاون عملیات و خدمات ایمنی آتش نشانی بروجرد گفت: شهربروجرد با توجه به افزایش جمعیت واستانداردهای جهانی با کمبود تجهیزات وایستگاه آتش نشانی مواجه است.

نادرموسیوند در گفت وگو با ایرنا افزود: با توجه به رشد آپارتمان نشینی دربروجرد ایستگاه های آتش نشانی تهیه یک دستگاه نردبان هیدرولیکی جهت خاموش کردن حریق درطبقات بالای آپارتمان ها ضروری است.

وی اظهارکرد: سازمان شهرداری ها و وزارت کشورباید هزینه ها خرید تجهیزات غواصی ونردبان هیدرولیکی را تقبل کند دراین راستا نیزبا نمایندگان بروجرد درمجلس شورای اسلامی مکاتباتی شده است.

معاون عملیات و خدمات ایمنی آتش نشانی بروجرد بیان کرد: کمبود چند دستگاه خودروی سبک آتش نشانی برای خاموش نمودن حریق درکوچه های تنگ و باریک دربرخی محلات وبافت های قدیمی بروجرد یکی دیگرازمعضلات آتش نشانی وخدمات ایمنی است.

موسیوند با بیان اینکه براساس استانداردهای جهانی برای هر51 هزارتن جمعیت شهری یک ایستگاه آتش نشانی نیازاست اضافه کرد: براین اساس شهر بروجرد با کمبود 2 ایستگاه آتش نشانی روبرو است که مسئولان شهرستان باید برای تحقق این مهم تلاش کنند.

وی ادامه داد: اقدامات لازم برای احداث ایستگاه آتش نشانی میدان آیت الله بروجردی با تهیه دستگاه های مورد نیازانجام شده است.

معاون عملیات وخدمات ایمنی آتش نشانی بروجرد گفت: با توجه به اینکه آتش نشانی بروجرد بسیاری ازروستاهای منطقه را نیزتحت پوشش قرار می دهد ارتقا تجهیزات وایستگاه های آتش نشانی ضروری است.
آخرين بروز رساني ( ۱۰ مهر ۱۳۹۶ )
مصوبه ۱۳ ساله امامزاده جعفر بروجرد در محاق موازی کاری دستگاه‌ها خاک می‌خورد
روزهای بروجرد- طرح آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) بروجرد پس ۱۳ سال در مراحل اولیه تملکمصوبه ۱۳ ساله امامزاده جعفر بروجرد در محاق موازی کاری دستگاه‌ها خاک می‌خورد اراضی محدوده طرح قرار دارد و دستگاه‌های متولی حاضر به پذیرش و انجام مسئولیت‌های خود در این زمینه به بهانه‌های مختلف نیستند. ستاد بازآفرینی شهری پایدار بروجرد در حالی تشکیل جلسه داد که پیگیری مصوبات جلسات گذشته را در دستور کار خود قرار داد، مصوباتی که هنوز هم پس از سال‌ها جنبه اجرایی پیدا نکرده‌اند. یکی از مهم‌ترین مصوبات این ستاد آزادسازی حریم امامزاده جعفر بروجرد و تملک املاک و اراضی محدوده این امامزاده است که قرار شده توسط شهرداری، راه و شهرسازی، میراث فرهنگی، اوقاف و امور خیریه خریداری و تملک شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۳ مهر ۱۳۹۶ )
موج استفاده از ظروف یک‌بارمصرف در مراسم‌های عزاداری محرم بروجرد
روزهای بروجرد- شهرستان بروجرد با دارا بودن یک کارخانه تولید ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی و بیش از ۵۵۰ هیئت مذهبی در ایام محرم حجم وسیعی از انواع ظروف یک‌بارمصرف را استفاده می‌کند که علاوه بر خطرات زیست‌محیطی سلامت شهروندان نیز مورد آسیب جدی قرار می‌گیرد.

به گزارش تسنیم، با فرارسیدن ماه محرم و برپایی حسینیه‌ها و مراسمات عزاداری توزیع انواع نذری در میان عزاداران و شهروندان نیز افزایش‌یافته که خود سبب افزایش چند برابری استفاده از انواع ظروف یک‌بارمصرف می‌شود.

افزایش بی‌رویه استفاده از انواع ظروف یک‌بارمصرف پلیمری(پلاستیکی)، آلومینیومی، سلولزی و کاغذی در سال‌های اخیر به دلیل قیمت پایین، استفاده راحت و دسترسی آسان سبب شده بسیاری از شهروندان حتی در مراسمات خصوصی خود از این ظروف استفاده کنند و بی‌توجه به خطرات آن انواع غذاها و نوشیدنی‌های سرد و گرم را در آن‌ها سرو نمایند.

در تولید این ظروف از پایدار کننده‌ها، روان کننده‌ها و رنگ‌دانه‌های شیمیایی استفاده می‌شود که برای سلامتی افراد مضر است و این مواد تا 600 سال در طبیعت باقی می‌ماند تا تجزیه شود. از سویی ظروف پلاستیکی و پلیمری در دمای بالای 40 درجه حالت خود را ازدست‌داده و می‌توانند به‌راحتی وارد خوراکی‌هایی با این دما شوند.

استفاده گسترده هیئت‌های مذهبی از ظروف یک‌بارمصرف

شهرستان بروجرد با دارا بودن یک کارخانه تولید ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی و بیش از 550 هیئت مذهبی در ایام محرم حجم وسیعی از انواع ظروف یک‌بارمصرف را استفاده می‌کند که علاوه بر خطرات زیست‌محیطی که درنتیجه استفاده از این ظروف متوجه محیط‌زیست می‌شود سلامت شهروندان نیز در این میان مورد آسیب جدی قرار می‌گیرد.

مصطفی مصطفی‌وند رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست بروجرد در این رابطه می‌گوید: در ایام محرم و صفر که میزان توزیع نذورات افزایش پیدا می‌کند متأسفانه جمع کثیری از توزیع‌کنندگان، نذورات خود را با ظروف یک‌بارمصرف غیربهداشتی در میان شهروندان توزیع می‌کنند.وی بابیان اینکه پایه ظروف یک‌بارمصرف مشتقات نفتی است که در مواجه با مواد غذایی گرم، مواد سرطان‌زا را تولید می‌کند، می‌افزاید: مواد یک‌بارمصرف گیاهی که پایه و مواد اولیه آن‌ها نشاسته سیب‌زمینی و ذرت است را به‌عنوان جایگزین این مواد یک‌بارمصرف مضر توصیه می‌کنیم.

رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست بروجرد با اشاره به تخریب محیط‌زیست در اثر استفاده بی‌رویه از ظروف پلاستیکی به سرپرستان هیئت‌های عزاداری این شهرستان تذکر داد تا میزان استفاده از ظروف پلاستیکی برای توزیع نذورات را کاهش داده و از ظروف یک‌بارمصرف تجزیه‌پذیر سلولوزی استفاده و پس از مصرف آن‌ها را مدیریت کرده و جمع‌آوری کنند.

وی با اشاره به توزیع نایلون‌هایی برای جمع آور پسماندهای پلاستیکی به هیئت‌ها عنوان می‌کند: ریختن پسماند این ظروف به‌ویژه در روزهای عاشورا و تاسوعا در معابر عمومی در شأن عزاداران حسینی نیست و امربه‌معروف به معنی امر به پاکی و عدم تخریب محیط‌زیست است که باید در هیئت‌های عزاداری رعایت شود.

تذکر زیست‌محیطی به سرپرستان هیئت‌های مذهبی بروجرد

مصطفی وند این را هم گفت که برای تذکر دادن به سرپرستان هیئت‌های عزاداری بروجرد از اداره تبلیغات اسلامی این شهرستان خواسته‌شده تا در جلسه‌ای که برای سرپرستان هیئت‌ها برگزار می‌شود موضوع مهم حفاظت از محیط‌زیست و عدم استفاده از ظروف یک‌بارمصرف برای توزیع نذری تبیین شود.

اما به سراغ حجت‌الاسلام صادق جعفر پور رئیس اداره تبلیغات اسلامی می‌رویم تا فعالیت این اداره در هشدار به هیئت‌ها نسبت به عدم استفاده از ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی و رهاسازی آن‌ها در معابر را جویا شویم. وی تنها به این مطلب اکتفا می‌کند که در اجتماع سرپرستان هیئت‌های عزاداری این امر به آن‌ها تذکر داده‌شده که کمتر از ظروف پلاستیکی یک‌بارمصرف برای توزیع نذورات استفاده شود اما با گشتی در میان چند هیئت متوجه شدیم استفاده از ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی در هیئت‌ها به یک امر مرسوم تبدیل گشته که هیچ‌کسی هم حاضر به پذیرش تبعات سوء و خطرات زیست‌محیطی استفاده از آن‌ها نیست و همچنان بی‌توجه نسبت به استفاده از این ظروف سرطان‌زا اقدام می‌شود.ظروف یک‌بارمصرف تائیدیه استاندارد ندارند!

استفاده از ظروف و سفره‌های یک‌بارمصرف در حالی رو به افزایش است که به گفته عنایت اله شرفی رئیس اداره استاندار بروجرد استاندارد این‌گونه مواد تشویقی است و اجباری برای استانداردسازی آن‌ها وجود ندارد و نه‌تنها در شهرستان بروجرد بلکه در استان لرستان هیچ‌یک از واحدهای تولیدکننده ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی حتی تائیدیه تشویقی استاندارد هم دریافت نکرده‌اند.

با این اوصاف نباید به  دنبال ظرف و سفره‌های یک‌بارمصرف استاندارد برای خریداری در بازار گشت چراکه استانداردی برای این ظروف به‌صورت اجباری وجود  ندارد!

البته رئیس اداره استاندارد این هشدار را هم داد که سرو غذا و نوشیدنی‌هایی با دمای بالای 50 درجه سانتی‌گراد در  این ظروف خطر ترکیب مواد شیمیایی موجود در آن‌ها با ماده غذایی ورود به بدن را برای مصرف‌کننده دارد که پیش‌ازاین به هیئت‌ها تذکر داده‌شده که مثلاً از لیوان‌های پلاستیکی مخصوص نوشیدن آب برای چای استفاده نکنند.

 تولید 8430 تن ظروف پلاستیکی در بروجرد

اما ناصری مسئول بخش صنعت اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان بروجرد تعداد واحدهای تولیدکننده ظروف یک‌بارمصرف در شهرستان بروجرد را دو واحد تولیدی که یکی فعال و دیگری غیرفعال است، اعلام کرد و این را هم گفت که این واحدها حتماً برای فعالیت باید مجوزهای بهداشتی لازم را دریافت کنند.به گفته  وی مجموع تولیدات تنها کارخانه فعالی تولید ظروف یک‌بارمصرف شهرستان بروجرد در سال 8430 تن است که این میزان از ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی به شهرهای دیگر صادرشده و از دیگر شهرهای کشور نیز برای تأمین نیاز بازار بروجرد به این شهرستان ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی وارد می‌شود.

البته این مسئول این موضوع را نیز یادآور شد که تولیدات این کارخانه تنها ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی است.

هرچند ناصری آماری از میزان افزایش استفاده از ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی در ایام عزاداری‌های محرم در اختیار نداشت اما میزان مصرف در ایامی همچون دهه نخست محرم و اربعین افزایش چشم‌گیری داشته است.

به‌هرروی نمی‌توان صرف دادن چند تذکر به هیئت‌های عزاداری از میزان غیرقابل‌کنترل استفاده از ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی کاست و این امر نیاز به فرهنگ‌سازی در طول سال دارد تا با نزدیک شدن به این ایام مردم خود استفاده از این ظروف را کاهش دهند.

حجم گسترده استفاده از ظروف یک‌بارمصرف در هیئت‌های عزاداری را می‌توان در بعدازظهر عاشورا در خیابان‌های بروجرد که از شلوغ‌ترین تجمعات این دهه در کشور را دارد، مشاهده کرد که انواع ظروف یک‌بارمصرف در خیابان‌ها رهاشده و کار نظافت توسط پاکبانان را دوچندان می‌کند.

..................
گزارش: الهام شاهدپور
آخرين بروز رساني ( ۰۶ مهر ۱۳۹۶ )
سقاخانه‌های بروجرد سنتی‌ترین نماد از قدمت عزاداری محرم در ایران است
روزهای بروجرد- سیاهی خانه‌های شهر خبر از عزایی می‌دهد که شهر را در ورودش سیاه‌پوش کرده و سوسوی چراغ‌های کوچک نفتی روی منبر چوبی روشنی خانه‌هایی شده که نماد عزاداری سنتی با نام "سقاخانه‌ها" در بروجرد است.

به گزارش تسنیم، شانه‌های شهر از اشکِ بر محرم می‌لرزد و کوچه‌ها حریم محرم را با طاق نصرت‌ها و تکیه‌ها پاس می‌دارند و باز بر سر در هر خانه‌ای پرچمی از عزای سیدالشهدا(ع) قامت برافراشته تا این‌گونه چهره شهر را در سوگواره‌ای عظیم آماده سازد.

عزاداری‌های سنتی در شهرستان بروجرد در تمام کشور زبانزد خاص و عام است، آئین‌های ویژه عزاداری دهه نخست محرم در این شهرستان آن‌چنان چشمگیر و ویژه است که  در کمتر نقطه‌ای از کشور می‌توان مثل و مانندی برایش یافت.
 
سقاخانه‌های بروجرد سنتی‌ترین نماد از قدمت عزاداری محرم در ایران است 
سقاخانه بستن در بروجرد

یکی از مهم‌ترین و کهن‌ترین آئین‌های عزاداری ویژه دهه نخست ماه محرم در شهرستان بروجرد بستن سقاخانه است، سقاخانه در معماری سنتی ایرانی، به فضاهای کوچکی در معابر عمومی اطلاق می‌شود که اهالی و کسبه برای آب دادن به رهگذران تشنه درست می‌کردند.

اما معنای سقاخانه در شهرستان بروجرد قدری از آنچه گفته‌ شده متفاوت‌تر است. یکی از مراسمات مذهبی ویژه ماه محرم برپایی تکیه‌های عزاداری در خانه‌های شخصی مردم شهر بروجرد و نواحی اطراف آن است که به سقاخانه موسوم است.

مرسوم است که بیش از فرارسیدن ماه محرم، برخی از خانواده‌های بروجردی، بر اساس یک نذر قبلی، یک یا چند اتاق از منزل خود را با استفاده از پارچه‌های مشکی، سیاه‌پوش می‌کنند و منبری چوبی با تعدادی چراغ کوچک و بزرگ در بالای اتاق قرار می‌دهند.

دیوارهای سقاخانه با شمایل بزرگان شیعه و نیز اشعار حماسی در مدح امام حسین(ع) و شهدای کربلا آراسته می‌شود و پرچمی سیاه و یا سبزرنگ بر درب منازل برای نشان دادن وجود سقاخانه در آن منزل نصب می‌شود. در این سقاخانه‌ها که بیشتر حالت عمومی دارد معمولاً از عزاداران حسینی با چای یا شیر یا شربت کنار خرما و نقل و گلاب ناب پذیرایی می‌شود.

صاحبان سقاخانه‌ها که معمولاً عصر و شب‌هنگام میزبان عزاداران حسینی در منازل خود می‌شوند از غروب درب منازل خود را آب‌وجارو کرده و بساط اسپند را به‌راه می‌اندازند و منتظر پذیرایی از عزاداران حسینی می‌شوند.

فرهنگ‌هایی که از سقاخانه‌ها برخاست

عزاداران حسینی نیز در بدو ورود به این سقاخانه‌ها خطاب به صاحب‌خانه می‌گویند «بر قاتلان سیدالشهدا(ع) لعنت» و صاحب‌خانه در جواب این جمله می‌گوید «بیش باد» و این‌گونه جمله‌ای مهم و سیاسی در تبیین مواضع شیعیان نسبت به قاتلان امام حسین(ع) بین عزاداران حسینی از دیرباز شکل‌گرفته است و هنگام رفتن از سقاخانه‌ها نیز عزاداران شرکت‌کننده خطاب به صاحب‌خانه می‌گویند «اجرتان با سیدالشهدا(ع)» و برای صاحب نذر آرزوی قبولی عزاداری و نذرش را از صاحب واقعی مجلس می‌کنند.

سقاخانه‌ای برای همه روزهای سال

اما تعداد سقاخانه‌هایی که توسط مردم و به‌صورت سنتی از دیرباز در این شهرستان در خانه‌های مردم بسته می‌شود از شماره خارج است و سقاخانه حضرت ابوالفضل العباس(ع) که در خیابان صفای بروجرد واقع‌ شده یکی از مهم‌ترین سقاخانه‌های بروجرد و تنها سقاخانه‌ای است که در طول سال دایر است و مردم به زیارت آن می‌روند. بانی این سقاخانه شخصی است که در حادثه‌ای با کرامت حضرت عباس(ع) از مهلکه‌ای جان سالم به‌در می‌برد و از آن‌ پس این سقاخانه توسط نوادگان وی در طول سال پذیرای عاشقان و بانیان نذر به محضر قمر بنی‌هاشم حضرت ابوالفضل العباس(ع) شده است.

در ماه محرم و صفر این سقاخانه حال و هوای دیگری به خود می‌گیرد و قریب به یک‌هزار چراغ نفت‌سوز در آن روشن می‌شود و در روز عاشورای حسینی(ع) با صدها چراغ روشن پذیرای هزاران حاجتمند است که در بعد از ظهر عاشورا مقابل سقاخانه برای گرفتن چراغ، به‌نیت گرفتن حاجت می‌ایستند که در این مراسم صاحب نذر با گرفتن یک چراغ نفت‌سوز نیت می‌کند که اگر تا محرم سال بعد حاجت بگیرد یک چراغ دیگر بخرد و آن را برای سقاخانه بیاورد.

سقاخانه‌های بروجرد در فهرست میراث معنوی کشور

حجت‌الله یارمحمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با تشریح آئین‌های عزاداری سنتی در این شهرستان می‌گوید: شهرستان بروجرد همچون دیگر مناطق کشور مراسمی خاص عزاداری سیدالشهدا دارد که مهم‌ترین مراسمی که خاص این شهرستان است و در این ایام برگزار می‌شود سقاخانه‌های بروجرد است و یکی از مراسم‌های عزاداری ویژه و منحصربه‌فرد در سراسر کشور است که این مراسم با توجه به جزئیات و روند طراحی آن در سال 91 ثبت میراث معنوی کشور شده است.

وی با بیان اینکه سقاخانه‌ها در حقیقت نمادی از پذیرایی عزاداران حسینی با آب است، می‌افزاید: برگزاری سقاخانه‌های زنانه در خانواده‌هایی که مرد حضور نداشته‌اند و امکان پذیرایی از مراجعین مرد وجود نداشت از دیگر آئین‌های عزاداری سنتی این شهرستان است که زنان اقدام به بازگشایی سقاخانه‌های زنانه در منازل خود می‌کردند که این سقاخانه‌ها کاملاً خانگی است و یکی از مردمی‌ترین نوع عزاداری‌هاست و با حداقل امکانات خانه و با توجه به نذری که داشتند برپا می‌شده و در ابتدا از عزاداران با شربت و آب و با ورود چای به کشور با چای پذیرایی می‌کردند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد بیان می‌کند: مرسوم بوده جوانان و نوجوانان دسته‌به‌دسته جمع شده و خانه به خانه به این سقاخانه‌ها رفته و ذکر مصیبتی می‌خواندند و بعد از تناول مختصر پذیرایی شامل چای و شیرینی به خانه بعدی می‌رفتند.

وی با اشاره به نامعلوم بودن قدمت سقاخانه‌ای بروجرد عنوان می‌کند: رسم سقاخانه رسمی کهن است که تنها در شهرستان بروجرد و برخی روستاهای این شهرستان برگزار می‌شود و قدمت آن‌هم معلوم نیست اما بر اساس بررسی‌های انجام‌شده متعلق به چندین نسل قبل است چرا که سقاخانه‌ها به‌صورت موروثی بسته می‌شد به این معنی که خانه‌ای که سقاخانه داشته است به‌صورت موروثی پسر بزرگ خانواده مکلف بوده این رسم را انجام دهد و به‌این‌ترتیب تا نسل امروز رسیده است.

برگزاری آئین‌های ویژه عزاداری در منزل آقابزرگ بروجردی

یارمحمدی با اشاره به توجه ویژه شهروندان بروجردی در این ایام به منازل علما و برگزاری آئین‌های ویژه عزاداری و نذرونیاز در این خانه‌ها می‌گوید: یکی از خانه‌هایی که مورد توجه مردم بروجرد است بیت مرحوم حضرت آیت‌الله میرزا محمود صاحب مواهب است که ایشان از علما و فضلای طباطبایی بروجرد بوده که ایشان را به نام آقابزرگ می‌شناختند و به‌دلیل معنویت و شرایط ویژه‌ای که آن بیت شریف داشته از دیرباز موردتوجه عزاداران سیدالشهدا(ع) بوده و عزاداری‌ها به‌صورت موروثی به فرزندان ایشان منتقل شده و امروزه نیز برگزار می‌شود.

وی عنوان می کند: مردم برای نذرونیاز به این خانه مراجعه می‌کنند و یک قطعه خوراکی، استکان و یا شمعی در آن خانه می‌گذاشتند و چیزی به‌عنوان تبرک از آن خانه برمی‌داشتند و معمولاً افراد بعد از بردن آن تبرک در صورت ادای نذرشان سال بعد تعداد بیشتری از آن شیء به خانه آقابزرگ می‌بردند و این کار هنوز هم مرسوم بوده و مردم هم کرامات بسیار زیادی از این منزل دیده‌اند.

به‌گفته وی عزاداری در روز تاسوعا و عاشورا در شهرستان بروجرد به اوج خود می‌رسد و دستجات عزاداری مختلف به‌صورت زنجیرزنی و یا حرکت سینه‌زنی به‌صورت کوپه‌ای با حرکت در خیابان‌ها به خانه‌های علما رفته و با قرائت اشعاری سنتی ویژه ‌این ایام، عزاداری خود را در ظهر همان روز به امام‌زاده جعفر(ع) بروجرد که محل تجمع عزاداران حسینی است ختم می‌کنند.
 
..............
گزارش از الهام شاهدپور
آخرين بروز رساني ( ۰۴ مهر ۱۳۹۶ )
شهاب روزبهانی: جابه جایی مدیران مدارس بروجرد با مجوز وزارتخانه انجام شده است
روزهای بروجرد- مدیرآموزش و پرورش بروجرد گفت: جابه جایی مدیران و معلمان مدارس شهرستان بروجرد درون سازمانی بوده و با اخذ مجوز از وزارتخانه انجام شده است.

شهاب روزبهان درگفت وگو با ایرنا با تکذیب شایعات مطرح شده درفضای مجازی مبنی بر لغو ابلاغ برخی از مدیران و معلمان مدارس سطح شهرستان بروجرد اظهار کرد: با آغاز سال تحصیلی جدید ابلاغ برخی از روسا و معلمان واحدهای آموزشی سطح شهرستان بروجرد تغییر کرده است.

وی افزود: 400 واحدآموزشی این شهرستان فعالیت خود را از اول مهرماه آغاز نموده و جز کمبود 80 معلم ابتدایی هیچ مشکلی درحوزه آموزشی بروجرد وجود ندارد.

مدیرآموزش و پرورش بروجرد بیان کرد: با پیگیری های صورت گرفته مقرر شد کمبود معلم ابتدایی شهرستان تا پایان هفته جاری برطرف شود.

برخی از مدیران مدارس بروجرد در روزهای اخیر نسبت به جابه جایی های صورت گرفته در این شهرستان اعتراض داشتند.

شهرستان بروجرد با بیش از50 هزار دانش آموز دارای 400 واحد آموزشی است.
آخرين بروز رساني ( ۰۴ مهر ۱۳۹۶ )
امسال 4299 لاشه طیور فاسد در بروجرد ضبط و معدوم شد
روزهای بروجرد- رئیس اداره دامپزشکی بروجرد گفت: درنیمه نخست امسال چهارهزارو 299 لاشه طیورفاسد در بروجرد ضبط ومعدوم شده است.

محمد رضا جباری در گفت‌ وگو با ایرنا افزود: این تعداد لاشه ازنظارت و بازرسی یک میلیون و655 هزار قطعه طیورصنعتی شناسایی شده است.

وی اظهار کرد: در 6 ماهه امسال هفت میلیون و 597هزاردام وطیورعلیه انواع بیماری ها واکسینه شدند و نظارت و بازرسی کشتارگاهی دام از31هزار و 353 لاشه صورت گرفته است.

رئیس اداره دامپزشکی بروجرد بیان کرد: د‌ام‌‌ه‍‍ا‌ی‌ ‌ای‍ن‌ م‍ن‍طق‍ه‌ ‌ع‍ل‍ی‍ه‌ ب‍ی‍م‍‍ار‌ی‌‌‌ه‍‍ا‌ی‌ ب‍روس‍ل‍وز، ش‍‍ارب‍ون‌ گ‍‍او‌ی‌ و گ‍وس‍ف‍ن‍د‌ی‌، ‌آب‍ل‍ه‌ گ‍وس‍ف‍ن‍د و ب‍ز، و ت‍ب‌ ب‍رف‍ک‍‍ی‌ و‌اک‍س‍ی‍ن‍ه‌ ش‍دن‍د.

جباری اضافه کرد: دراین مدت سه هزارو 106مورد نظارت و بازرسی ازاماکن عرضه فرآورده‌های خام دامی انجام شده و 2 فرد متخلف به دستگاه قضایی معرفی شدند.

وی ادامه داد: امسال 14هزار و 594 راس واکسیناسیون بره و گوسفند و یک هزارو 909 مورد واکسیناسیون بروسلوز گاو و گوساله انجام شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی بروجرد گفت: تا کنون سه هزار و 254 فقره گواهی بهداشتی حمل دام و فرآورده‌های خام دامی صادر وبیش از60 هزارکالبد شکافی دام وطیور، جراحی و سایرعملیات دامپزشکی صورت گرفته است.

وی تعداد مراجعین به درمانگاه های دامپزشکی را 2هزارو 644مورد عنوان کرد وافزود: دراین مدت پنج هزارو 762راس دام علیه بیماری تب برفکی، 420 راس علیه لمپی اسکین و 58مورد تست مالنین انجام شده است.
شهرستان بروجرد با یک هزار و 606 کیلومتر مربع مساحت دارای حدود 200 هزارراس دام سبک و 17 هزار راس دام سنگین است.
آخرين بروز رساني ( ۰۴ مهر ۱۳۹۶ )
فرمانده انتظامی بروجرد: استفاده از آلات موسیقی غیرمتعارف در هیئت‌های عزاداری ممنوع است
روزهای بروجرد- فرمانده انتظامی بروجرد گفت: استفاده از هرگونه آلات موسیقی غیرمتعارف در هیئت‌های عزاداری بروجرد ممنوع است.

به گزارش تسنیم، علیرضا دلیری در گردهمایی سرپرستان هیئت‌های مذهبی این شهرستان با تأکید بر لزوم تعامل دوسویه نیروی انتظامی و هیئت‌های مذهبی در راستای برقراری نظم در ایام عزاداری ماه محرم اظهار داشت: هیئت‌های مذهبی از حمل علامت‌های بزرگ که سبب ایجاد ترافیک در سطح شهر می‌شود خودداری کنند.

وی با اشاره به ممنوعیت استفاده از هرگونه آلات موسیقی در عزاداری‌های ماه محرم افزود: استفاده از هرگونه آلات موسیقی غیرمتعارف ممنوع است و با استفاده‌کنندگان از این ابزار برخورد می‌شود.

فرمانده انتظامی بروجرد با تأکید بر رعایت ساعت شروع و خاتمه عزاداری‌ها توسط هیئت‌های مذهبی این شهرستان عنوان کرد: هیئت‌های مذهبی از حمل و استفاده از سیستم‌های صوتی قوی که سبب ایجاد آلودگی صوتی و آزار شهروندان می‌شوند خودداری نمایند.

وی از مسئولان هیئت‌های مذهبی خواست در توزیع غذا و نوشیدنی در هیئت‌ها کمال دقت را انجام دهند تا ازدحام جمعیت سبب انتشار برخی تصاویر و سوءاستفاده دشمنان و معاندان در رابطه با توزیع غذای نذری و لطمه زدن به آبروی شیعه و نظام نشود.

دلیری در ادامه تذکرات امنیتی خود به مسئولان هیئت‌های مذهبی این شهرستان از آن‌ها خواست موارد مشکوکی که در هیئت‌ها مشاهده می‌کنند سریعاً به نیروی انتظامی گزارش دهند و از اقدامات فردی در این زمینه خودداری نمایند و در توزیع غذای هیئت‌ها نیز نظارت و دقت کافی به عمل‌آورند.

وی همچنین خواستار استفاده از حضور روحانیون و علمای دینی برای پاسخگویی به شبهات دینی در مراسم عزاداری‌های این ایام شد تا مانع طرح هرگونه شبهه و یا بازیافت و دوباره گیری وقایع عاشورا شوند.

حجت‌الاسلام صادق جعفرپور رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بروجرد نیز در این جلسه با اشاره به اعزام سالانه 800 مبلغ و مبلغه به نقاط مختلف شهری و روستایی این شهرستان اظهار داشت: تاکنون 550 هیئت در اداره تبلیغات اسلامی بروجرد ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد 140 هیئت در سامانه طوبی ثبت‌نام‌شده و 72 هیئت از این میزان تائید شده است.

وی افزود: بیش از یک هزار مداح در شهرستان بروجرد شناسایی‌شده که برای 554 مداح در این سازمان تشکیل پرونده شده و 110 پیر غلام کارت مداحی صادرشده و برای 70 مداح عادی با گذراندن دوره‌های مختلف کارت ویژه سطح‌بندی صادرشده است و درمجموع 180 مداح موفق به دریافت کارت سطح‌بندی مداحی شده‌اند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بروجرد در ادامه خواستار کنترل سیستم‌های صوتی، عدم استفاده از ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی، رعایت زمان شروع و خاتمه عزاداری‌ها در هیئت‌ها شد و بر لزوم اقامه نماز اول وقت در هیئت‌های مذهبی تأکید کرد.
آخرين بروز رساني ( ۰۲ مهر ۱۳۹۶ )
یک میلیارد ریال کالای قاچاق دربروجرد کشف وضبط شد
روزهای بروجرد- فرمانده انتظامی بروجرد گفت: یک میلیارد ریال کالای قاچاق ازیک دستگاه تریلردربروجرد کشف وضبط شد.

سرهنگ علیرضا دلیری شنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ماموران پلیس آگاهی بروجرد درپی دریافت خبری مبنی بر جابجایی مقادیری کالای قاچاق به وسیله یک دستگاه تریلرکشنده با استقرار در محورهای مواصلاتی شهرستان خودروی مذکور را شناسایی و آن را توقیف و یک تن را نیز دستگیرکردند.

وی اظهارکرد: دربازرسی ازاین تریلرکشنده یک هزارو 812 دستگاه اسکنر، هشت هزار و352 عینک، هشت هزارکلاه شنا که به صورت ماهرانه ای جاسازی شده بود کشف وضبط شد.

فرمانده انتظامی بروجرد اضافه کرد: کالاهای قاچاق به همراه فرد دستگیر شده تحویل مقامات قضایی شهرستان شده است.

سرهنگ علیرضا دلیری همچنین ازدستگیری یک جاعل درشهرستان بروجرد خبرداد و گفت: با مراجعه شهروندی به پلیس مبنی برجعل فیش حقوقی موضوع در دستورکارپلیس قرارگرفت.

وی افزود: با بررسی های به عمل آمده مشخص شد که فردی متخلف با جعل فیش حقوقی اقدام به گرفتن وام ازبانک کرده است که پلیس با شناسایی فرد متخلف او را دستگیرو دربازجویی به جرم خود اعتراف کرد.
وی اظهارکرد: فرد متخلف با تشکیل پرونده تحویل مقامات قضایی شهرستان شد.

بروجرد با بیش از350 هزارتن جمعیت و یک هزارو 606 کیلومترمربع مساحت درشمال لرستان واقع و دومین شهرستان پرجمعیت این استان است.

بروجرد درمسیر ترانزیتی شمال به جنوب کشورقرارگرفته وبا استان های همدان و مرکزی هم مرزاست.
آخرين بروز رساني ( ۰۲ مهر ۱۳۹۶ )
دلیل اصلی افتتاح نشدن بیمارستان آیت‎الله بروجردی چیست؟
روزهای بروجرد- شهرستان بروجرد با جمعیت حدود 400 هزار نفر دارای دو بیمارستان دولتی چمران با قدمت 50 ساله و امام خمینی(ره) با قدمتی بالای 100 سال بوده و دارای بافت قدیمی هستند.

به گزارش ایسنا، با توجه به قدمت بالای این بیمارستان‌ها، کلنگ بیمارستان آیت الله العظمی بروجردی(ره) در سال 86 به زمین زده شد ولی تاکنون افتتاح و به بهره‌برداری نرسیده است. این بیمارستان که دارای تمامی بخش‎ها ازجمله داخلی و جراحی است در 5 طبقه با هزار متر زیربنا ساخته شده است.

بیمارستان آیت ا...العظمی بروجردی(ره) در حال حاضر تکمیل شده و در ایستگاه افتتاح است اما هر از چندگاهی صحبت از افتتاح آن به گوش می‎رسد اما به دلیل کمبود امکانات خبری از آن نیست.

مهمترین مسئله بیمارستان، سی تی اسکن است

سبزیان رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد در این باره گفت: پیشرفت فیزیکی بیمارستان آیت ا...العظمی بروجردی(ره) 100درصد است ولی مهمترین مسئله بیمارستان سی تی اسکن آن است. بیمارستان از تجهیزات اولیه برای افتتاح برخوردار است اما به دلیل اینکه دارای بخش‎های جراحی است باید امکانات پیشرفته‎تری در این بیمارستان نصب شود. همچنین این بیمارستان فاقد ام آر آی است و باید برای این بیمارستان ام آر آی نصب و راه‎اندازی شود.
 
این صحبت‌های رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد در حالی عنوان می‌شود که موضوعات مطرح شده توسط مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی در خصوص عدم افتتاح بیمارستان با هم تناقض دارند.

مطالبه پیمانکار و تأخیر در راه‌اندازی بیمارستان آیت‌الله بروجردی

دکتر پیمان آسترکی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز در این باره گفت: مطالبه پیمانکار پروژه بیمارستان آیت‌الله بروجردی از راه ‌و شهرسازی منجر به تأخیر در افتتاح این پروژه شده است.

وی اضافه کرد: این بیمارستان را تجهیز کرده‌ایم اما به دلیل مطالباتی که پیمانکار از اداره کل راه و شهرسازی دارد هنوز تحویل داده نشده است و به محض تحویل بیمار در آن پذیرش و بستری خواهد شد.
 
پس با صحبت‌های بالای مسئولان، مطالبه پیمانکار و نبود برخی تجهیزات تاکنون باعث شده این بیمارستان که نیاز ضروری شهرستان بروجرد بوده به بهره‌برداری نرسد.

تقسیم متخصص متناسب با جمعیت شهری صورت نمی‎گیرد
 
علاءالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی نیز در این باره اظهار کرد: افتتاح و بهره‎برداری از این بیمارستان مطالبه اصلی مردم است که هرچه سریع‎تر باید انجام شود. دو بیمارستان شهرستان دارای قدمت بالای بوده و جز آثار تاریخی شهرستان محسوب می‎شوند و وضعیت مطلوبی ندارند.

نماینده مردم بروجرد خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شهرستان بروجرد دومین شهر استان لرستان از نظر جمعیت است اما تقسیم متخصص متناسب با جمعیت شهری صورت نمی‎گیرد.  با توجه به اینکه شهرستان بروجرد دارای دانشگاه دندانپزشکی و بزرگترین کلینیک دندانپزشکی است خروج از این وضعیت ضروری است.

وی افزود: یکی از معضلات ما این است که بهداشت از درمان ضعیف ‎ تر و پیشگیری از درمان ضعیف‎تر است که می‎طلبد نظر ویژه نسبت به بهداشت داشته باشیم. روستاهای پرجمعیت باید دارای پزشک شب خواب باشند و دراین راستا باید تدابیر لازم اندیشیده شود. نصب ام آر آی باید با همت عالی انجام شود و حیف است که این بیمارستان ناقص افتتاح شود.

بستر برای افتتاح این بیمارستان فراهم است

همچنین عباس گودرزی، نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: بستر برای افتتاح این بیمارستان فراهم است ولی اصرار برای این است که کامل افتتاح شود. یکی از دغدغه‎های مردم بهداشت است، گاهی بیماران در راهروهای بیمارستان بستری می‎شوند که این در شان مردم نیست.
 
نماینده مردم بروجرد در مجلس تصریح کرد: با توجه به اینکه شهرستان دارای 400 هزار نفر جمعیت است، نصب ام آر آی و سی تی اسکن در این بیمارستان ضروری است.
 
گودرزی اضافه کرد: تابلو این بیمارستان فوق تحصصی است و در شان این بیمارستان نیست که در زمینه پزشک متخصص کمبود داشته باشد.

برای شهر بروجرد داشتن چند بیمارستان جنرال منفعتی ندارد

دکتر قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت نیز در این باره گفت: مشکلی برای نصب سی تی اسکن در این بیمارستان وجود ندارد و قابل جابه‌جا کردن است. برای ام آر آی این بیمارستان باید مجری ساخت بیاید و جا و مکان آن را تایید کند و به نام همین بیمارستان ساخته می‎شود و امکان جابجایی به بیمارستان دیگر نیست.

 معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی لرستان مکان نصب ام آر آی را مشخص کند؛ تمام تلاش بر این است این بیمارستان هرچه زودتر راه‎اندازی شود.
 
جان بابایی اضافه کرد: می‎توان زمان دقیقی را برای افتتاح بیمارستان اعلام کرد، بیمارستان تکمیل و تجهیزات چهارگانه نصب شده ولی در تلاش هستیم تا بیمارستان به صورت کامل افتتاح شود و در اختیار مردم قرار گیرد.

وی بیان کرد: برای جذب نیرو در بخش ‎های خدمات آزمون برگزار شده که تعدادی از آنها جذب می ‎ شوند اما در بحث نیروهای تخصصی که شامل پزشک و پرستار می شود در نظر داریم 100 نیروی پرستار در این بیمارستان مشغول به کار شود که یا این نیروها از آزمون ‎های گذشته هستند و یا دوباره آزمونی برگزار می‎شود.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: برای شهر بروجرد داشتن چند بیمارستان جنرال منفعتی ندارد و نیاز است که همه تخصص ‎ ها در یک جا جمع شوند تا در صورت نیاز بیمار، بتوانند خدمات بهتری را ارائه دهند.

جان بابایی با اشاره به بیمارستان‌های خصوصی، خاطرنشان کرد: هرچه بیمارستان ‎ های خصوصی فعال ‎ تر شوند بهتر می ‎ تواند در بیمارستان ‎ های دولتی خدمات بهتری را ارائه داد.
 
وی با اشاره به استقرار پزشکان در روستاها، گفت: نیاز است روستاهایی که در مرکزیت هستند و یا روستاهای پر جمعیت برای پزشک دائم در روستا درخواست ‎ هایی داده شود تا این موضوع بررسی و اقداماتی صورت گیرد.

‎به هر حال امیدواریم برای تحقق یکی از مطالبات به حق مردم شهرستان بروجرد که رفع کمبود فضای بهداشتی و درمانی است، بیمارستان آیت‌الله بروجردی هر چه سریعتر به چرخه درمان اضافه شود.

...................
گزارش از زهره گودرزی

آخرين بروز رساني ( ۰۱ مهر ۱۳۹۶ )
زنگ مهر و مقاومت در مدارس بروجرد نواخته شد/ 50 هزار دانش آموز در بروجرد به مدرسه رفتند
روزهای بروجرد- درنخستین روزسال تحصیلی زنگ مهر و مقاومت در سطح 400 واحد آموزشی شهری و روستایی شهرستان بروجرد نواخته شد.

به گزارش ایرنا امام جمعه بروجرد روز شنبه درآیین بازگشایی مدارس شهرستان که دردبیرستان دخترانه شاهد برگزارشد گفت: فرهنگ و تعلیم و تربیت درهرکشوری حرف اول را می زند که اولیای مدرسه ومعلم نقش اساسی ومهمی در این فرهنگ سازی دارند.

حجت السلام والمسلمین حسن ترابی افزود: دانش آموزان ودانشجویان ذخیره آینده کشورهستند براین اساس مسئولیت متوالیان امرتعلیم و تربیت بسیارسنگین و حساس است.

وی با اشاره به اینکه امروز۱۳میلیون دانش آموز و چهارو‌نیم میلیون دانشجو آغازسال تحصیلی را جشن می گیرند اظهارکرد: آغازسال تحصیلی جدید یعنی دراختیارگرفتن یک چهارم جمعیت کشورکه مسئولیتی بسیارسنگین برای معلمان محسوب می شود.

امام جمعه بروجردبا بیان اینکه تقارن بهارتعلیم و تربیت با ایام محرم وعاشورا ضامن ایثاروشهادت درجامعه است، بیان کرد: پیام همزمان شدن ایام بازگشایی مدارس با هفته دفاع مقدس این است که ملت بدانند امنیت و آسایش امروز را مدیون شهدا، جانبازان، آزادگان و رزمندگان هستند.

حجت السلام والمسلمین ترابی ادامه داد: موفقیت ها و پیروزی های این ملت مدیون ایثاروازجان گذشتگی شهدا و ایثارگران است.
وی تاکید کرد: 38 سال پیش دراین روزها با آغازجنگ تحمیلی پدران و برادران شما با تمام وجود به صحنه آمدند وازآب و خاک ایران دفاع کردند تا انقلاب اسلامی با عزت وعظمت راه خود را ادامه دهد.

امام جمعه بروجرد یادآورشد: دیروز رزمندگان، شهدا و جانبازان در مقابل دشمنان ایستادند و سربلند بیرون آمدند و امروزشما دانش آموزان باید با مجاهدت علمی انقلاب اسلامی را یاری کنید.

حجت السلام والمسلمین ترابی گفت: دربسیاری ازکشورهای منطقه امنیت کافی برای حضوردانش آموزان درمدارس و دانشگاه ها وجود ندارد و امروز ما باید قدرامنیت و آسایش را بدانید.

وی افزود: نسل دیروزبه وظیفه دینی، شرعی و ملی خود عمل کردند و امروز وظیفه شما دانش آموزان است که آینده خوبی برای کشور رقم بزنید.
امام جمعه بروجرد با اشاره به اینکه درحال حاضریکی ازمولفه های قدرت دردنیا برخورداری ازعلم و دانش است، بیان کرد: بهره مندی ازعلم به روزاقتداریک کشوررا به ارمغان می آورد وهرملتی ازعلم و دانش برخوردارباشد موفق و پیروزخواهد بود.

حجت السلام والمسلمین ترابی با انتقاد ازاینکه درسیستم آموزش و پرورش به مسئله تربیت دینی دانش آموزان اهمیت داده نمی شود، ادامه داد: دانش آموزان عمر گرنبهای خود را تلف نکنند و قدر فرصت ها را بدانند.

مدیرآموزش و پرورش بروجرد گفت: با نواخته شدن زنگ مهر 50 هزار دانش آموز دخترو پسردرمقطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان در محیطی آکنده ازصفا و شادی آغاز سال تحصیلی را جشن گرفتند.

شهاب روزبهانی افزود: ازاین تعداد دانش آموز27 هزارتن در مقطع ابتدایی ومابقی در2 مقطع راهنمایی و دبیرستان مشغول به تحصیل هستند.

وی اظهارکرد: پنج هزارو 100 دانش آموز پایه اول ابتدایی بوده که تعداد این دانش آموزان درمقایسه با سال گذشته سه درصد رشد داشته است.

مدیرآموزش و پرورش بروجرد بیان کرد: کار تدریس این تعداد دانش آموز بر عهده سه هزار و 500معلم بوده و تلاش شده تا کمبود معلم مدارس مقطع ابتدایی ازطریق دانشگاه فرهنگیان تامین می شود.

روزبهانی با اشاره به اینکه رزمندگان و ایثارگران در هشت سال دفاع مقدس با نثارجان خود برای این کشورعزت، عظمت و سربلندی به ارمغان آوردند اضافه کرد: امید است دانش آموزان امروزدرسنگرمدرسه با تاسی از رزمندگان همچون گذشته برای این کشورافتخارات عظیم را کسب نمایند.

دراین آیین امام جمعه بروجرد، معاون استاندارلرستان وفرمانداربروجرد و جمعی ازمسئولان واولیای دانش آموزان حضور داشتند.
آخرين بروز رساني ( ۰۱ مهر ۱۳۹۶ )
معاون وزیر بهداشت: ۴۰ میلیارد تومان تجهیزات بیمارستانی در بیمارستان آیت‌الله بروجردی نصب شد
روزهای بروجرد- معاون درمان وزیر بهداشت و درمان گفت: انواع تجهیزات بیمارستانی به ارزش ۴۰ میلیارد تومان در بیمارستان آیت‌الله بروجردی نصب‌ شده است.

به گزارش تسنیم، قاسم جان‌بابایی در بازدیدی از روند آخرین مراحل تجهیز بیمارستان آیت‌الله بروجردی از نزدیک قرار گرفت و پس‌ازآن در نشست جمع‌بندی در حضور مسئولان استانی و شهرستانی با اشاره به لزوم تسریع درروند راه‌اندازی هر چه سریع‌تر این مجموعه درمانی اظهار داشت: با توجه به اینکه شهر بروجرد دو بیمارستان قدیمی دارد که یکی از این بیمارستان‌ها بالای 50 سال قدمت دارد بهره‌برداری هرچه سریع‌تر از این بیمارستان باید در اولویت کاری قرار گیرد.

وی با اشاره به نصب انواع تجهیزات بیمارستانی به ارزش 30 تا 40 میلیارد تومان در این بیمارستان افزود: سازمان مجری این بیمارستان مسکن و شهرسازی بوده که مراحل احداث آن در حال اتمام است اما باید فضای پشتیبانی و تأسیسات توسط راه و شهرسازی آماده شود.

معاون درمان وزیر بهداشت و درمان بیان کرد: وزارت بهداشت تجهیزات مربوط به بخش‌های بستری را تأمین کرده است و تنها سی‌تی‌اسکن و ام آر آی این بیمارستان باقی‌مانده که با شرکت سرمایه‌گذار پیگیری می‌شود تا بیمارستان پشتیبانی مناسبی در این زمینه داشته باشد البته برای نصب ام آر آی باید مکان مناسب آن در این بیمارستان جانمایی شود.

وی در خصوص به‌کارگیری نیروهای موردنیاز این بیمارستان نیز گفت: درزمینهٔ نیروی انسانی مجوز لازم برای جذب تعدادی از نیروهای خدماتی و پشتیبانی به دانشگاه علوم پزشکی استان داده‌ شده که در شرایط برگزاری آزمون جذب می‌شوند.

جان‌بابایی افزود: در مورد نیروهای تخصصی که شامل پزشک و پرستار است در هنگام توزیع متخصصان این شهر لحاظ خواهد شد علاوه بر اینکه سازمان برنامه‌وبودجه بیش از 100 ردیف برای نیروهای پرستاری این بیمارستان ایجاد کرده که در قالب برگزاری آزمون‌های جدید به کار گرفته می‌شوند.

وی تأکید کرد: پروسه آموزشی شدن این بیمارستان در حوزه آموزشی وزارت بهداشت است که باید درخواست‌های لازم به این بخش ارسال شود و از آموزشی شدن این بیمارستان نیز به دلیل اینکه امتیازی ویژه برای بیمارستان‌ها محسوب می‌شود استقبال می‌کنیم و پیگیری‌های لازم در این  زمینه انجام می‌شود.

معاون درمان وزیر بهداشت و درمان با عدم تعین زمان دقیق برای افتتاح این بیمارستان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه به‌طور کامل این بیمارستان را از سازمان مجری که وزارت راه و شهرسازی است تحویل نگرفته‌ایم نمی‌توانیم زمان نهایی بهره‌برداری از آن را اعلام کنیم اما افتتاح کامل آن انتظار به‌جایی است که تلاش می‌شود این سرمایه دولت هرچه زودتر به بهره‌برداری برسد.

وی در مورد استقرار پزشکان در روستاها به‌صورت شبانه‌روزی نیز این قول را داد که در روستاهایی که مرکزیت دارند حداقل در برخی از فصول سال پزشک در دو نوبت صبح و عصر حضور داشته باشد.
آخرين بروز رساني ( ۰۱ مهر ۱۳۹۶ )
5100 دانش آموز پایه اول دربروجرد آغازسال تحصیلی را جشن گرفتند
روزهای بروجرد- مدیرآموزش و پرورش بروجرد گفت: درآستانه بازگشایی مدارس 5پنج هزارو 100 دانش آموز پایه اول آغاز سال تحصیلی را جشن گفتند.

شهاب روزبهانی درآیین جشن شکوفه ها که به صورت نمادین در واحد دبستانی پروین اعتصامی برگزار شد افزود: این تعداد دانش آموز در سطح حدود 150 واحد ابتدایی آغاز سال تحصیلی جدید را جشن می گیرند.

وی اظهار کرد: جمعیت دانش آموزی پایه اول ابتدایی این شهرستان امسال درمقایسه با سال تحصیلی گذشته سه درصد رشد داشته است و این رقم در سطح کشور 4.5 درصد رشد داشته است.

مدیرآموزش و پرورش بروجرد بیان کرد: آموزش وپرورش شهرستان درمقطع ابتدایی با کمبود 100معلم مواجه است که با پیگیری های انجام شده این مهم درسال تحصیلی جدید ازطریق دانشگاه فرهنگیان تامین می شود.

بخشی ازاین کمبود معلم درمقطع ابتدایی درروستاهای اطراف شهر با تجمیع دانش آموزان دریک کلاس با رضایت خانواده ها برطرف شده است.

روزبهانی اضافه کرد: درآستانه سال تحصیلی جدید حدود 400 واحد آموزشی، سه هزار و 500 معلم برای استقبال از50 هزار دانش آموز در سه مقطع مختلف تحصیلی آماده سازی شده است.

وی ادامه داد: از مجموع 50 هزار جمعیت دانش آموزی شهرستان بروجرد 27 هزار در مقطع ابتدایی و مابقی در2 مقطع راهنمایی و دبیرستان مشغول به تحصیل هستند.

مدیرآموزش و پرورش بروجرد گفت: ساماندهی سرویس های مدارس صورت گرفته و 620 دستگاه تاکسی و مینی بوس کارجابجایی دانش آموزان را برعهده دارند.

جشن شکوفه ها با حضور اولیا و مربیان دانش آموزان در فضایی سرشار از شادی برگزار و برنامه های مختلفی اجرا شد.

شهرستان بروجرد با یکهزارو 606 کیلومترمربع وسعت در2 بخش مرکزی واشترینان و 186 روستا دارای350 هزار تن جمعیت است.

آخرين بروز رساني ( ۰۱ مهر ۱۳۹۶ )
ناوگان اتوبوسرانی بروجرد فرسوده است/95 دستگاه اتوبوس به شهروندان بروجردی خدمات می‎دهند
روزهای بروجرد- سرپرست سازمان حمل و نقل بار و مسافر بروجرد گفت: ناوگان اتوبوسرانی درون شهری این شهرستان فرسوده است.

محمد چاقویی در گفت‎وگو با فارس، اظهار کرد: هم اکنون 105 دستگاه اتوبوس در ناوگان اتوبوسرانی بروجرد وجود دارد.

وی عنوان کرد: از مجموع این ناوگان 55 دستگاه در اختیار بخش خصوصی قرار دارد، 40 دستگاه در تملک سازمان اتوبوسرانی بوده و 10دستگاه دیگر فرسوده و از رده خارج است.

سرپرست سازمان حمل و نقل بار و مسافر بروجرد خاطر نشان کرد: میزان استفاده از ناوگان اتوبوسی در ایام غیر از سال تحصیلی در هر روز 35 هزار سفر است که این میزان با آغاز سال تحصیلی در روز به حدود60 تا 65 هزار سفر افزایش می‏یابد.

چاقویی با اشاره به فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی بروجرد تاکید کرد: اکثر خودروهای فعال در این ناوگان عمر کاری بالای 8 سال دارند.

وی ادامه داد: حذف کمک‎های دولتی و بالا بودن نرخ خرید هر دستگاه اتوبوس آن هم با وجود شرایط کنونی مالی شهرداری بروجرد که توان خرید ناوگان جدید وجود ندارد، موجب بالا رفتن عمر اتوبوس‎ها شده است.

سرپرست سازمان حمل و نقل بار و مسافر بروجرد افزود: از سویی گرانی قطعات و فرسوده بودن ناوگان عملا اجازه نوسازی را از ما سلب کرده است.

چاقویی با اشاره به اینکه چند سالی است که سازمان‏های اتوبوسرانی خودکفا شده‎اند، تاکید کرد: عدم همکاری برخی از شهروندان در استفاده نکردن از دستگاه‎های خودپرداز و پرداخت وجوه نقدی کرایه موجب تشدید مشکلات مالی سازمان شده است.

وی اضافه کرد: پرداخت وجوه نقدی کرایه موجب می‎شود که این مبالغ به حساب سازمان واریز نشود و به این ترتیب استفاده نکردن از دستگاه‎های کارت خوان بخشی از بار مالی ما را روی زمین گذاشته است.

سرپرست سازمان حمل و نقل بار و مسافر از ارائه درخواست‎هایی به منظور تقویت و تجهیز ناوگان اتوبوسرانی بروجرد خبر و ادامه داد: با شرکت‎های لیزینگ وارد بحث شده و امیدواریم که با استفاده از وام‎های دولتی  بتوانیم، ‎بخش کوچکی از سازمان اتوبوسرانی را نوسازی کنیم

چاقویی با تاکید بر اینکه تاکنون تغییری در افزایش نرخ خدمات اتوبوسرانی و تاکسیرانی بروجرد اعمال نشده است، تصریح کرد: بنابراین پیش‎بینی می‎شود که تغییر قیمت خدمات این ناوگان‎ها برای سال آینده اعمال شود.

وی اظهار کرد: به این ترتیب درصورتیکه امسال افزایش قیمت نداشته باشیم، سال آینده قیمت‎‎ها به گونه‎ای اعمال می‎شود که جبران امسال را نیز داشته باشیم.
آخرين بروز رساني ( ۰۱ مهر ۱۳۹۶ )
کارنامه مردودی هوشنگ بازوند در بروجرد و وظیفه خطیر استاندار جدید
کارنامه مردودی هوشنگ بازوند در بروجرد و وظیفه خطیر استاندار جدید
آخرين بروز رساني ( ۰۷ مهر ۱۳۹۶ )
حلقه نشریات اجاره‌ای دور شهرداری بروجرد و باج‌هایی که بی‌حساب داده می‌شود
روزهای بروجرد- نشریات اجاره‌ای به هر مناسبتی از قول شهردار، رئیس و اعضای شورا آگهی‌های تبریک و تسلیت منتشر می‌کنند و به این صورت در بی‌خبری محض صاحبان آگهی با ارسال صورت‌حساب‌های کلان به آن‌ها بابت این آگهی‌های کذایی جیب خود را پرپول می‌کنند.

به گزارش تسنیم، نشریات اجاره‌ای و زرد در دنیای امروز اطلاع‌رسانی به نشریاتی اطلاق می‌شود که فارغ از هرگونه نگاه حرفه‌ای درزمینهٔ اطلاع‌رسانی خبری تنها به دنبال درآمدزایی از نهادهای مختلف بوده و به آن‌ها به چشم منبع درآمدهای خود نگاه می‌کنند و نشریه برای آن‌ها به ابزاری برای درآمدزایی حتی به‌صرف نشر مطالب غیرواقع تبدیل‌ شده است.

کسب درآمدها به شیوه "رپورتاژ نویسی"

این نشریات که فعالیت و آگهی‌های خودساخته آن‌ها بیشتر بر سر شهرداری ورشکسته بروجرد چنبره زده به هر مناسبتی از قول شهردار و رئیس و اعضای شورا آگهی‌های تبریک و تسلیت منتشر می‌کنند و به این صورت در بی‌خبری محض صاحبان آگهی با ارسال صورت‌حساب‌های کلان به آن‌ها بابت این آگهی‌های کذایی جیب خود را در سال‌های اخیر پرپول کرده‌اند.

روش دیگر رسانه‌های اجاره‌ای و اصطلاحاً زرد برای کسب درآمد در دنیای آشفته‌بازار خبر بروجرد گرفتن رپورتاژهای محیرالعقول از پروژه‌های نهادهایی همچون شهرداری از آسفالت معابر گرفته تا مثلاً چمن‌زنی بلوار فلان با تصویر قدی و بلندبالا از مسئولان این پروژه‌ها است.

از یارگیری رسانه‌ها تا تاراج اموال شهرداری

برگزاری نشست‌های خبری و انتشار سلیقه‌ای گزارش‌هایی از این نشست‌ها و از سویی یارگیری برخی نشریات اجاره‌ای از اعضای شورای شهر گوشه‌هایی از فعالیت‌های غیرحرفه‌ای این نشریات است که امروز حتی صدای برخی مسئولان را نیز به دلیل درخواست مبالغ بالای رپورتاژ آگهی‌ها درآورده است.

این رویه نادرست به‌ویژه در دوره شورای چهارم بروجرد از یارگیری رسانه‌ها تا تاراج اموال شهرداری و اخذ امتیازات کلان این نشریات پیش رفت تا برای نخستین بار برخی اعضای این شورا لب به شکوه از این مبالغ کلان مورد ادعای رسانه‌ها برای آگهی‌های مختلف گشودند تا تشت رسوایی زد و بندهای پشت پرده این افراد با برخی مسئولان و شورا نشینان چهارم به زیر افتد.

رپورتاژهای میلیاردی

پیش‌از این موسی نیکوکار عضو شورای سوم، چهارم و حالا پنجم در اظهارنظری غیررسمی مبلغ رپورتاژها، نشست‌های خبری و آگهی‌های تبریک و تسلیت که فقط ارباب رسانه‌های اجاره‌ای از شهرداری مطالبه کرده بودند را حدود یک میلیارد تومان در مقطعی از زمان اعلام کرده بود اما در ادامه پیگیری‌های مکرر ما وی حاضر به افشای ماهیت و جزئیات این بذل و بخشش‌های رسانه‌ای شهرداری نشد تا مشخص شود این مبالغ از چه مبادی و به سفارش چه اشخاصی به این رسانه‌ها اعطا شده و اصل امتیاز بخشی آگهی‌های خاصی همچون مناقصه‌های شهرداری به این رسانه از کجا آب می‌خورد؟!

وی تعیین مبلغ دقیق این بخش از بدهی‌های شهرداری به نشریات خاص را منوط به اعلام امور مالی شهرداری دانسته و در اظهارنظری کوتاه به خبرنگار تسنیم می‌گوید: نشر این مطالب در نشریات لزومی نداشته و در برخی موارد حتی تبلیغات بی‌مورد نیز بوده است.

نیکوکار ترجیح داد صریح و شفاف درباره این موضوع موضع‌گیری نکند تا همچنان اظهار نظرگذشته خود در رابطه با مبلغ این بذل و بخشش‌ها را نامعلوم باقی گذارد.

اشرف چگنی دیگر عضو شورای چهارم و حالا پنجم نیز در اظهارنظری کوتاه به مواظبت شورا از طمع‌ورزی فرصت‌طلبان تأکید کرده و می‌گوید: شاید تنها 10 درصد این هزینه‌ها از سوی شورای شهر پرداخت‌ شده و مابقی از طرف اجرائیات شهرداری پرداخت‌ شده است.

وی تأکید می‌کند که قراردادی برای همکاری با هیچ‌یک از رسانه‌ها تاکنون در شورای پنجم منعقد نشده و اگر هم قرار بر پرداخت مبلغی به رسانه‌ها باشد باید بر اساس قرارداد رسمی این کار صورت پذیرد.

این عضو شورای شهر این را هم تأکید می‌کند که یارکشی‌های رسانه‌ای که در آن عدالتی نباشد مورد پذیرش نیست.

باج‌سبیل شهرداری به دلالان رسانه‌ای

اما اظهارنظر محمد پرهام عضو شورای پنجم در نوع خود درباره رسانه‌های اجاره‌ای و باج‌سبیل شهرداری به دلالان رسانه‌ای و استفاده ابزاری آن‌ها از نشریات قدری متفاوت است. وی می‌گوید: این موضوع در شورای پنجم بحث شده و همه اعضا متفق‌القول هستند که هیچ‌گونه هزینه‌ای بابت آگهی‌های خودساخته نشریات و یا رپورتاژ آگهی‌ها و نشست‌های خبری به رسانه‌ها توسط شهرداری و شورای شهر داده نشود و اگر هم کسی می‌خواهد حاتم‌بخشی کند از جیب خودش ببخشد.

وی معتقد است و بر این عقیده‌اش نیز پافشاری می‌کند که شهرداری حق ندارد از بیت‌المال مبلغی به رسانه‌ها پرداخت کند و اصولاً هم با پروژه‌های عکسی فتوشاپی که فضایی غیرواقعی از آن پروژه را تداعی می‌کند مخالف است و مردم را بهترین بیننده و قضاوت کننده درباره پروژه‌های اجرایی می‌داند.

این  مسئول البته این را هم تصریح می‌کند که تابه‌حال پیشنهادی حداقل به وی و هم‌حزبی‌اش "رضا بهنودفر" دیگر عضو شورا برای یارگیری‌های رسانه‌ای معمول نشده و ادامه می‌دهد: ممکن است شایعاتی بیرون از شورا درباره این موضوعات پیچیده شده باشد اما چنین پیشنهادی تا جایی که خبردارم به اعضای شورای پنجم نشده است.

وی قول می‌دهد اعضای شورا  شهرداری را به‌شدت درباره این موضوع کنترل کنند تا پیش از انتشار هر آگهی در نشریات تکلیف آن در صحن شورا نهایی شود و اگر مناقصه‌ای هم باشد عادلانه به همه رسانه‌ها داده شود.

این عضو شورای پنجم بروجرد با ابراز شگفتی از این مبلغ که شهرداری به برخی رسانه‌ها داده است  می‌گوید: این امر برای شهرداری شهر کوچکی همچون بروجرد فاجعه است که پولی بابت خبرهای کپی برخی رسانه‌ها پرداخت کنیم.

وام‌دار هیچ رسانه‌ای نیستیم!

محمدابراهیم بیاتی رئیس شورای شهر بروجرد نیز دراین‌باره همان اظهار نظرات پرهام را تکرار کرده و می‌گوید: ما 9 نفر اعضای شورای شهر متفق‌القول شده‌ایم اگر مصاحبه‌ای با رسانه‌ای صورت گیرد و قرار بر پرداخت هزینه‌ای باشد این هزینه از جیب شخصی افراد پرداخت شود نه اینکه شهرداری مجبور به پرداخت آن شود.

وی به‌صراحت می‌گوید: وام‌دار هیچ رسانه‌ای نیستیم و هیچ تمایلی هم به سمت رسانه‌ای خاص نداریم.

رئیس شورای شهر بروجرد یارگیری رسانه‌ای را تخلف و عدم اجرای عدالت دانسته و بیان می‌کند: با همه رسانه‌ها به یک شیوه در این دوره از شورا برخورد می‌شود و پس‌ از این مناقصه‌ها و مزایده‌ها با مشخصات دقیق در سایت شهرداری درج می‌شود.

اما درآمدزایی با استفاده ابزاری از رسانه‌های مکتوب و کاغذی به شیوه‌ای معمول در دنیای خبر تبدیل‌ شده تا وجهه این رسالت مقدس توسط برخی دلالان رسانه مخدوش شود و مسئولان نیز به دلیل فرار از هزینه‌های کلان برخی مصاحبه‌ها حاضر به پاسخگویی به رسانه‌های اصلی نشوند.

در این‌ بین نقش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بروجرد در نظارت بر این نوع نشریات و مقابله با کپی اخبار و رپورتاژ گیری از آن‌ها بسیار کمرنگ شده و هیچ مرجعی نیز حاضر به رسیدگی به تخلفات شایع در این زمینه و شکایت خبرنگاران از این دلالان رسانه‌ای نبوده و نیست.
 
......................
گزارش: الهام شاهدپور
آخرين بروز رساني ( ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ )
شهاب روزبهانی: آموزش وپرورش بروجرد درمقطع ابتدایی با کمبود 100 معلم مواجه است
روزهای بروجرد- مدیر آموزش و پرورش بروجرد گفت: آموزش وپرورش شهرستان در مقطع ابتدایی با کمبود 100معلم مواجه است که با پیگیری های انجام شده این مهم درسال تحصیلی جدید ازطریق دانشگاه فرهنگیان تامین می شود.

شهاب روزبهانی درگفت وگو با خبرنگارایرنا افزود: بخشی ازاین کمبود معلم درمقطع ابتدایی درروستاهای اطراف شهر با تجمیع دانش آموزان دریک کلاس با رضایت خانواده ها برطرف شده است.

وی اظهارکرد: همچنین آموزش وپرورش بروجرد درآستانه آغازسال تحصیلی جدید با کمبود حدود 50 نیروی خدمتگذارمواجه است که انتظار می رود این مشکل نیز با مساعدت های مسئولان حل شود.

مدیرآموزش و پرورش بروجرد بیان کرد: درآستانه سال تحصیلی جدید حدود 400 واحد آموزشی شهرستان برای استقبال از50 هزاردانش آموزدرسه مقطع مختلف تحصیلی آماده سازی شده است.

روزبهانی با اشاره به اینکه امسال پنج هزارو 100 دانش آموزپایه اول ابتدایی آغازسال تحصیلی را جشن خواهند گرفت اضافه کرد: جمعیت دانش آموزی پایه اول ابتدایی این شهرستان امسال درمقایسه با سال تحصیلی گذشته سه درصد رشد داشته است.
وی ادامه داد: ازمجموع 50 هزارجمعیت دانش آموزی شهرستان بروجرد 27 هزاردرمقطع ابتدایی ومابقی در2 مقطع راهنمایی و دبیرستان مشغول به تحصیل هستند.

مدیرآموزش و پرورش بروجرد گفت: تمهیدات لازم برای آمادگی مدارس درروز 29 شهریور و اول مهرشامل ترمیم، بازسازی و رنگ آمیزی مدارس، تامین نیروی آموزشی، رفع موانع و کمبودهای آموزشی و ساماندهی سرویس های مدارس صورت گرفته است.

مدیرآموزش وپرورش بروجرد افزود: جشن شکوفه ها امسال 29 شهریورماه همزمان با سراسرکشوردرهمه مدارس مقطع ابتدایی بروجرد و به صورت نمادین نیزدرمدرسه دخترانه پروین اعتصامی با حضورمسئولان شهرستانی برگزارخواهد شد.

روزبهانی بیان کرد: کارتدریس دانش آموزان درمقاطع مختلف تحصیلی را سه هزارو 500 معلم عهده دارخواهند بود.

به گفته وی برای سال تحصیلی جدید 26 کلاس درس به مدارس شهری و روستایی شهرستان بروجرد اضافه شده است.

شهرستان بروجرد با یکهزارو 606 کیلومترمربع وسعت در2 بخش مرکزی واشترینان و186 روستا دارای350 هزارتن جمعیت است.
آخرين بروز رساني ( ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ )
پروژه‌ای خلاصه شده در یک تابلو
روزهای بروجرد- امروزه منطقه ویژه اقتصادی به عنوان یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌هاپروژه‌ای خلاصه شده در یک تابلو برای توسعه یک منطقه به شمار می‌رود، چراکه سرمایه‌گذاران می‌توانند با کم‌ترین محدودیت صادراتی و وارداتی و همچنین با معافیت‌های عوارض، مالیات و حمایت دولت به تولید اقدام کنند. مجوز ساخت منطقه ویژه اقتصادی بروجرد سال 89 از مجلس شورای اسلامی گرفته شد. قرار بود این منطقه ویژه در بیش از 5700 هکتار و در شش فاز ساخته شود اما با گذشت هفت سال هنوز خبری از اجرایی شدن آن نسیت و فقط به یک تابلو در خیابان تختی بسنده شده است و همچنان اندر خم یک کوچه باقی مانده است.
آخرين بروز رساني ( ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ )
87دستگاه وسيله نقليه سرقتي در بروجرد کشف شد
روزهای بروجرد- فرمانده انتظامي بروجرد گفت: 87دستگاه خودرو و موتورسيکلت مسروقه در اجراي طرح مبارزه با سرقت ، طي پنج ماهه نخست امسال در اين شهرستان کشف و ضبط شد.

به گزارش فارس، علیرضا دلیری در جمع خبرنگاران بیان کرد: مأموران انتظامی این شهرستان با تلاش شبانه‌روزی و اجرای طرح‌های متعدد از جمله ارتقاء امنیت اجتماعی و مبارزه با سرقت طی پنج ماهه نخست سال جاری موفق شدند، 46خودرو و 41 موتورسیکلت مسروقه را شناسایی و کشف کنند.

وی ادامه داد: در این مدت 57 فقره سرقت اماکن شخصی و کیف قاپی، 351 فقره محتویات داخل خودرو، 123 فقره منزل و 40 فقره جیب‌بری، کش و روزنی، احشام و مغازه و سایر سرقت‌ها 164 فقره را کشف و 246 نفر دستگیر کنند.

فرمانده انتظامی بروجرد عنوان کرد: خوشبختانه باید از مشارکت و همکاری خوب مردم بروجرد با پلیس در اجرای طرح‌های ارتقاء امنیت اجتماعی قدردانی کرد.

دلیری اظهار کرد: از شهروندان درخواست می‌شود در صورت مشاهده و برخورد با هرگونه فعالیت غیرقانونی و مجرمانه توسط افراد فرصت طلب و قانون گریز، در اسرع وقت از طریق تلفن فوریت‌های پلیسی 110 اعلام تا نسبت به شناسایی جرم و دستگیری مجرمان و متخلفان، اقدام شود. 
آخرين بروز رساني ( ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ )
کمبود نیروی انسانی مهم‌ترین دغدغه شبکه بهداشت و درمان بروجرد است
روزهای بروجرد- رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد گفت: کمبود نیروی انسانی در بخش‌های تخصصی، پشتیبانی و خدماتی مهم‌ترین دغدغه شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجرد است.

کامران سبزیان در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به کمبود نیروی متخصص در تمامی تخصص‌های درمانی در شهرستان بروجرد اظهار داشت: در برخی دیگر از تخصص‌ها همچون متخصص طب اورژانس که باید برای هر بیمارستان سه متخصص وجود داشته باشد پزشک متخصص در این شهرستان وجود ندارد.

وی بابیان اینکه به‌اندازه کافی بر اساس سرانه جمعیتی این شهرستان پزشک متخصص وجود ندارد افزود: مکرراً به دستگاه‌های بالادستی همچون دانشگاه علوم پزشکی این مطالبه منعکس و قول‌هایی در این زمینه داده‌ شده که در آبان ماه نسبت به تأمین بخشی از نیروهای متخصص اقدام شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد با اشاره به فعالیت 11 پزشک فوق تخصص در رشته‌های مختلف در این شهرستان عنوان کرد: درهای بروجرد به روی همه پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص باز است و هیچ‌گونه محدودیتی برای فعالیت آن‌ها در این شهرستان وجود ندارد.

این مسئول علاوه بر کمبود پزشک در این شهرستان به کمبود نیروی تخصصی، پشتیبانی و خدماتی در همه رده‌ها بهداشت و درمان بروجرد اشاره کرد و گفت: شبکه بهداشت و درمان بروجرد درمجموع 1500 نیرو در بخش‌های بهداشت و درمان دارد که حدود 800  نفر از این مجموعه در بیمارستان‌های شهر بروجرد فعالیت دارد اما این تعداد پاسخگوی نیاز بیمارستان‌ها نیست.

سبزیان تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های اصلی شبکه بهداشت و درمان بروجرد تأمین نیروهای موردنیاز بیمارستان آیت‌الله بروجردی است که با افزوده شدن این بیمارستان به چرخه درمان باید نیروهای مورد نیاز آن تأمین شود البته کمبود نیروی انسانی مشکل کل کشور است و با توجه به اینکه استان لرستان استانی محروم است تمایل پزشکان و نیروهای درمانی برای ورد به این استان کم است.

وی تعداد استاندارد تخت بیمارستانی مصوب برای شهرستان بروجرد با توجه به سرانه جمعیتی این شهرستان را 510 تخت اعلام و اظهارداشت: این تعداد تخت بیمارستانی در بخش دولتی در بیمارستان‌های چمران و امام به ترتیب 170 و 106 تخت و بخش تأمین اجتماعی 35 تخت است که با افزوده شدن 225 تخت دیده‌شده در بیمارستان آیت‌الله بروجردی نیاز این شهرستان به تعداد استاندارد تخت‌های بیمارستانی مرتفع می‌شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد افزود: درخواست‌هایی از سوی بخش خصوصی برای احداث بیمارستان‌های خصوصی ارائه‌ شده و مجوزهای لازم را از وزارت بهداشت نیز دریافت کرده‌اند که در این صورت ظرفیت موردنیاز این شهرستان در تعداد مجاز تخت‌های بیمارستانی تکمیل می‌شود.

به گفته وی اجرای طرح تحول سلامت منشأ تحول بسیاری در حوزه سلامت شهرستان بروجرد بوده و توانسته پرداخت از جیب بیماران را در بخش روستایی به 4 درصد و در بخش شهری به 6 درصد کاهش دهد که همین میزان هم درصورتی‌که بیمار تمکن مالی پرداخت آن را نداشته باشد به‌صورت رایگان می‌شود.

سبزیان خاطرنشان کرد: اجرای طرح تحول سلامت مشکل بیمارستان‌ها درزمینهٔ تأمین تجهیزات را حل کرد و هتلینگ بیمارستان‌ها را بهبود بخشید اما چون طرح بزرگی بود نواقصی هم  دارد و به اهداف نهایی طرح نرسیده‌ایم.

وی با اشاره به اختصاص اعتبارات هتلینگ بیمارستانی در این شهرستان عنوان کرد: این اعتبارات برای بیمارستان‌های چمران و امام دریافت و منجر به نوسازی بیش از 80 درصد این 2 بیمارستان شد و نمای آن‌ها تغییر کرد.
آخرين بروز رساني ( ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ )
بروجردی: امام جمعه بروجرد فردی موفق در کشور است/دخالت در عزل و نصب ائمه جمعه هنجارشکنی است
روزهای بروجرد- رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه امام جمعه بروجرد به عنوان فردی موفق در کشور مطرح است، گفت: اینکه عده ای بخواهند در عزل و نصب ائمه جمعه نقش داشته باشند خطا و هنجارشکنی قانونی است لذا افراد انتظارات فراقانونی نداشته باشند.

علاءالدین بروجردی در گفت و گو با خانه ملت، با اشاره به حواشی بوجود آمده پیرامون امام جمعه بروجرد، گفت: آقای ترابی به عنوان امام جمعه بروجردی شهرستان بروجرد در طول همه سال هایی که این مسئولیت را عهده دار بودند از حداکثر توان خود در این جایگاه استفاده کردند و بر این اساس توسط شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در سطح استان و کشور به عنوان امام جمعه موفق مطرح شده و چندین نوبت ماموریتشان تمدید شد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس دهم شورای اسلامی با انتقاد از اینکه متاسفانه تعدادی افراد که از لباس روحانیت استفاده می کنند معتقد هستند خودشان باید جدای از قوانین حاکم بر کشور و ساختار هنجارهای که به صورت قانون وجود دارد تصمیم به انجام کاری بگیرند، اظهار کرد: در این حوزه نیز نهاد شورای سیاست گذاری ائمه جمعه تحت نظر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تصمیم گیرنده است و حتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز نمی تواند اقدام به تعیین تکلیف کنند زیرا ساختار مستقلی برای انتخاب افراد و سایر امور وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه افرادی خودشان را ذی حق می دانند تا بر خلاف قانون، در عزل و نصب ائمه جمعه نقش داشته باشند، تصریح کرد: چنین موضوعی خطا و هنجارشکنی قانونی است و طبیعتا به هیچ وجه پذیرفته نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: اینکه عده ای بخواهند با استفاده از اهرم های فشار به اهداف خود برسند سبب بروز رخداد تلخ چند روز گذشته می شود که بر اساس آن طرفداران امام جمعه نیز به حمایت پرداخته و درگیری بوجود آمد لذا نیروی انتظامی نیز برای ایجاد آرامش با افراد برخورد کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر همه باید به تصمیم شورای سیاست گذاری ائمه جمعه تمکین کنند و انتظارات فراقانونی نداشته باشند، خاطرنشان کرد: همچنین نیروهایی مانند نیروی انتظامی، اطلاعات و غیره که مسئولیت تامین امنیت شهر را بر عهده دارند نیز باید به وظایفشان در چارچوب قانون عمل کنند و امنیت شهر را حفظ کنند.
آخرين بروز رساني ( ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ )
آزادسازی حریم امامزاده جعفر بروجرد نیازمند ۱۰ میلیارد تومان اعتبار است
روزهای بروجرد- رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بروجرد گفت: آزادسازی حریم امامزاده جعفر بروجرد در فاز نخست نیازمند ۱۰ میلیارد تومان اعتبار است.

حجت‌الاسلام علی ارکبان در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به وجود قریب به 520 موقوفه متصرفی و غیر متصرفی در این شهرستان اظهار داشت: تعداد موقوفات متصرفی 135 عدد، غیر متصرفی و دارای متولی خاص 12 رقبه و 808 رقبه تجاری و یا زمین‌های مزروعی در این شهرستان وجود دارد که مجموع رقبات این شهرستان را به هزار و 26 رقبه می‌رساند.

وی تعداد مساجد این شهرستان را 300 مسجد در شهر و روستا اعلام کرد و افزود: همچنین 62 حسینیه نیز در سامانه موقوفات ثبت‌شده و تحت تولیت اوقاف درآمده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بروجرد با اشاره به لزوم اجرای امینانه نیات واقفین عنوان کرد: تمام کرایه‌های رقبات به نرخ روز حساب می‌شود اما متأسفانه در بروجرد برخی مستأجران رقبات از 27 سال پیش تاکنون کرایه‌ای پرداخت نکرده‌اند که امر سبب ایجاد دین شرعی برای آن‌ها می‌شود و درمجموع قریب به 400 میلیون تومان از مردم بابت این کرایه‌ها طلبکار هستیم.

وی در رابطه با درآمدهای حاصله از امامزادگان این شهرستان نیز گفت: امامزادگان، موقوفات و یا زمینی‌های وقفی وجود دارد که ریالی درآمد ندارند  که در زمینهٔ بقاع فاقد درآمد از حضور خیران استفاده می‌شود و در زمینهٔ استفاده از موقوفات سرمایه‌گذارانی برای سرمایه گذاری در آن‌ها به‌صورت شراکتی دعوت می‌شود.

ارکبان با اشاره به دعوت از پنج سرمایه‌گذار به شهرستان بروجرد برای سرمایه‌گذاری در املاک وقفی اوقاف بیان کرد: از جمله سرمایه‌گذاری‌های وقفی که منبع درآمد خوبی شده پاساژ کوثر بروجرد است که زمین فاقد سرمایه به‌صورت مشارکتی سرمایه‌گذاری شد و با توجه به ارزش زمین درآمد حاصله از آن به‌صورت شراکتی محاسبه می‌شود.

وی با بیان اینکه نذورات امامزاده جعفر جوابگوی آزادسازی حریم این امامزاده نیست، تصریح کرد: در این زمینه شهرداری و هیچ‌یک از نهادهای مسئول برای مشارکت در امر آزادسازی حریم این امامزاده  پای‌کار نیامدند و عملکرد آن‌ها تنها در حد حرف بود و به‌رغم اینکه اعلام شد 13 سال پیش‌طرح جامع ارائه داده‌شده اما 13 قدم برای این کار برداشته نشده و نیاز به اعتبارات میلیاردی برای این منظور وجود دارد.

به گفته رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بروجرد برای آزادسازی حریم این امامزاده در فاز نخست قریب به 10 میلیارد تومان اعتبار برای خریداری املاک مردم به نرخ کارشناسی نیاز است اما درآمد حاصله از این امامزاده جوابگوی حقوق خدام این بقعه هم نمی‌شود بنابراین نمی‌تواند جوابگوی نیاز ساخت‌وسازها باشد.
آخرين بروز رساني ( ۲۴ شهريور ۱۳۹۶ )
انتظار از شورای شهر پنجم این بود؟/ شهردار بروجرد با 5 رای انتخاب شد
انتظار از شورای شهر پنجم این بود؟/ شهردار بروجرد با 5 رای انتخاب شد
آخرين بروز رساني ( ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ )
بروجرد با کمبود پزشک متخصص روبرو است/فعالیت11 پزشک فوق تخصص در بروجرد
روزهای بروجرد- رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد گفت: در حال حاضر در همه بخش‌ها با کمبود پزشک متخصص در این شهرستان روبرو هستیم.

کامران سبزیان در گفت‎وگو با فارس، اظهار کرد: علاوه بر کمبود پزشک متخصص در همه رشته‎ها، در برخی تخصص‎ها مانند طب اورژانس هیچ پزشکی در بروجرد وجود ندارد.

وی عنوان کرد: در حالی هیچ متخصص طب اورژانسی در بروجرد وجود ندارد که هر بیمارستان باید حداقل 3 متخصص این رشته را در اختیار داشته باشد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد تاکید کرد: پزشک متخصص در تخصص‎های مختلف اطفال، داخلی، جراحی عمومی، جراحی اعصاب، کلیه و مجاری ادراری، زنان و همه تخصص‎های دیگر کمبود پزشک متخصص بر اساس استاندارد جمعیت به اندازه کافی در این شهرستان وجود ندارد.

سبزیان با اشاره به اینکه موضوع کمبود پزشک متخصص و درخواست برای جذب پزشک به صورت مکرر به دانشگاه علوم پزشکی گزارش شده است، تصریح کرد: موضوع کمبود پزشک در برخی رشته‎ها مانند جراحی اعصاب به مطالبه نمایندگان مردم بروجرد از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز تبدیل شده است.

وی با اشاره به اینکه بیمارستان شهید چمران بروجرد دومین مرکز جراحی استان لرستان به شمار می‎رود، افزود: جذب پزشک در برخی تخصص‎ها در لیست مطالبات از وزارت بهداشت قرار گرفته است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد اظهار کرد: وعده‎هایی در خصوص تامین بخشی از نیاز این شهرستان به پزشکان متخصص در آبان ماه داده شده است.

سبزیان تاکید کرد: درهای شهرستان بروجرد به روی همه متخصصان، پزشکان فوق تخصص و عمومی باز است و هیچ محدودیتی در خصوص جذب پزشکان متخصصان وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سوالی مبنی بر کمبود محسوس پزشکان فوق تخصص در بروجرد بیان کرد: هم اکنون11 پزشک فوق تخصص در این شهرستان مشغول فعالیت هستند، البته نیاز به جذب پزشکان بیشتر وجود دارد.

بر اساس آمارهای شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجرد در حال حاضر قریب به 80 پزشک متخصص، 50 پزشک عمومی و بیش از 60 دندانپزشک در این شهرستان مشغول فعالیت و خدمات‎رسانی به شهروندان بروجردی هستند.

گفتنی است، کمبود پزشک متخصص و فوق تخصص در برخی از رشته‎های پزشکی مشکلاتی را برای شهروندان بروجردی ایجاد کرده و نارضایتی آنان را در ارائه خدمات درمانی در این رشته‎ها به دنبال داشته است.
آخرين بروز رساني ( ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ )
امام جمعه بروجرد: کناره‌گیری از امامت جمعه خواست خود من بوده / واقعاً دیگر تحمل این اوضاع را ندارم
روزهای بروجرد- نماز جمعه این هفته بروجرد کاملا تحت تاثیر موضوع استعفای حجت الاسلام و المسلمین حسن ترابی قرار گرفت.

بگو  مگوی های طرفداران و منتقدان امام جمعه بروجرد در فضای مجازی حالا دیگر به اوج خود رسیده و البته بداخلاقی‌ها نیز در این بین کاملا مشهود و تاسف برانگیز است.

از چند روز پیش طرفداران امام جمعه بروجرد قصد برگزاری تجمعی در حمایت از وی را داشتند که ابتدا قرار بود یکشنبه هفته گذشته برگزار شود که با مخالفت امام جمعه بروجرد لغو شد سپس طرفداران حجت الاسلام ترابی نماز جمعه این هفته را برای نشان دادن حمایت خود از امام جمعه بروجرد انتخاب کردند منتها از بخت بد آنان راهپیمایی سراسری در محکومیت نسل کشی مسلمانان برمه نیز در همان ساعت و بعد از اقامه نماز جمعه، زبان منتقدان امام جمعه بروجرد را تیزتر کرد و آنان را به کم توجهی به این راهپیمایی سراسری متهم کردند. این در حالی است که تقریبا هیچ کدام  از منتقدان نیز در این راهپیمایی شرکت نکرده بودند.

واکنش حجت الاسلام ترابی در مورد امامت جمعه بروجرد در خطبه نماز جمعه این هفته بروجرد

از 6 ماه پیش به شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه اعلام کردم برای تابستان فکری برای امامت جمعه شهرستان بروجرد کنند، شورای سیاست‌گذاری اعلام کردند برنامه‌ریزی می‌کنیم. متأسفانه یک هفته است این مسئله فاش شده و در این روزها مردم حمایت‌های فراوانی از جایگاه نماز جمعه داشتند.

هیچ امام‌جمعه‌ای 14 سال نتوانسته در بروجرد بماند و در این مدت هم بیش ازآنچه وظیفه‌ام بوده تلاش کرده‌ام و در سنگر نماز جمعه علاوه بر انجام‌وظیفه در راستای نهاد نماز جمعه در حمایت از منافع و مصالح شهرم و حق‌وحقوق همشهریان قاطعانه ایستادم و به وظیفه‌ام عمل کردم.
جایگاه امامت جمعه و نماز جمعه نباید تضعیف شود، این تریبون، تریبون ولایت است و امام‌جمعه نماینده حاکمیت است و کناره‌گیری از امامت جمعه شهرستان بروجرد خواست خود من بوده و واقعاً دیگر تحمل این اوضاع را ندارم.

وی از مردم خواست تا از ولایت و نهادهای منصوب به ولایت دفاع کنند و شخص را ملاک قرار ندهند و پس از نماز جمعه هم تنها از مسلمانان میانمار دفاع کنند و شعارها جنبه مثبت داشته باشند چراکه دشمن امریکاست و مرگ‌ها باید فقط به آمریکا باشد.

بهرحال آنچه که مشهود است این‌که  فضای ملتهب این روزهای بروجرد در شان این شهر عالم پرور نیست...
آخرين بروز رساني ( ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ )
آزادی ۱۴ زندانی جرائم غیرعمد در بروجرد به‌مناسبت عید غدیر
روزهای بروجرد- رئیس کمیته امداد بروجرد گفت: هم‌زمان با فرا رسیدن عید غدیر خم، ۱۴ زندانی جرائم غیرعمد در بروجرد با همکاری کمیته امداد و خیرین آزاد می‌شوند.

به گزارش ایکنا، علی معظمی‌گودرزی، رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان بروجرد در جمع خبرنگاران، گفت: برخی از زندانیان جرائم غیر عمد به‌دلیل مشکلات مالی مدت‌هاست که در زندان و دور از خانواده قرار دارند که کمیته امداد با همکاری خیرین قرار است به‌مناسبت عید غدیر خم تعدادی از زندانیان را آزاد کند.

وی اضافه کرد: در همین راستا ۱۴ نفر از زندانیان جرائم غیر عمد که به‌دلیل مشکلات مالی در زندان قرار دارند آزاد می‌شوند و با این اقدام و همکاری خیرین می‌توان زمینه آزادی زندانیان جرائم غیر عمد را فراهم کرد.

معظمی به اهدای جهیزیه به‌مناسبت عید غدیر خبر داد و اظهارکرد: به همین مناسبت ۲۸ کمک هزینه تامین جهیزیه به ۲۸ نوعروس تحت پوشش کمیته امداد اهدا می‌شود و در مجموع ۴۸ میلیون تومان به این نوعروسان اهدا خواهد شد.
وی اضافه کرد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۸۲ نوعروس کمک هزینه تامین جهیزیه و ۳۶ داماد کمک هزینه ازدواج  اهدا شده و در مجموع ۲۰۰ میلیون تومان به این زوج‌های جوان پرداخت شده است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان بروجرد تصریح کرد: کمیته امداد در زمینه‌های مختلف توانمندسازی خانواده‌ها، کمک هزینه ازدواج، وام خوداشتغالی، تهیه مسکن مددجویان، مستمری، کمک هزینه تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان فعالیت دارد و تلاش می‌شود تا روز به روز خانواده‌های بیشتری توانمند شوند. 
آخرين بروز رساني ( ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ )
همایشی برای یادآوری هویت اصیل فرهنگ بروجرد
روزهای بروجرد- همایش دانش آموختگان دبیرستان امام بروجرد صرفا یک همایش معمولی نبود بلکه گامی موثر برای آشنایی نسل جوان این دیار با فرهنگ پر افتخار شهرشان است.

بدون اغراق کمتر شهری در کشور چنین هویت فرهنگی پر رنگی دارد. بسیاری از شخصیت های بزرگ آسمان فرهنگ و ادب ایران زمین از پشت نیمکت های کلاس های درس این دیار معرفی شده‌اند.

نام‌آوران و فرهیختگانی همانند استاد عبدالحسین زرینکوب، علامه سید جعفر شهیدی، استاد عبدالمحمد آیتی، استاد مهرداد اوستا، استاد لوریس چکناواریان، صامت بروجردی، حسین حزین، استاد مولانا و دهها فرهیخته دیگر در کنار عالمان و فقیهان برجسته عالم تشیع همانند زعیم عالیقدر شیعه آیت الله العظمی آقا حسین بروجردی، علامه بحرالعلوم، آیت الله شیخ علی محمد نجفی بروجردی، آیت الله مولا اسداله بروجردی، آیت الله آقا محسن شریعتمداری، آیت الله صاحب الزمانی و دهها فقیه و عالم بزرگ دیگر را یکجا در کدام شهر می توان پیدا کرد؟

خوشبختانه با وجود سرگذشت شوم دو سه دهه اخیر که بروجرد را دچار رخوت و سستی دردآوری کرده است هنوزم  هم دلسوزان و فرهیختگانی دل در گرو تاریخ و فرهنگ پر افتخار این دیار دارند.

 برگزاری همایش دانش آموختگان دبیرستان تاریخی امام بروجرد علاوه بر آشنایی و تذکر برای نسل کنونی برکات و خیراتی نیز در پی داشت.

شایسته و بایسته است از همه برگزار کنندگان این همایش تقدیر و تشکر شود بویژه مدیر آموزش و پرورش بروجرد که با انگیزه ای ستودنی و مخلصانه این همایش را به سرانجام مطلوبی رساند.

این امید وجود دارد که زمستان رخوت و رکود بروجرد با یاری و همکاری همه دلسوزان، فرهیختگان و مسئولان خدمتگزار به بهاری پر از زیبایی تبدیل شود...
آخرين بروز رساني ( ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ )
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.