۲۲ آذر ۱۳۹۶   ۰۶:۴۹    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
هرم سنی شهرستان بروجرد به سمت کهنسالی شتاب می‌گیرد
روزهای بروجرد- افزایش مهاجرت‌ها، افزایش سن ازدواج، گسترش پدیده تک‌فرزندی، افزایش طلاق و نبود امکانات و وفور تبعیض‌های آشکار درروند توزیع عادلانه خدمات از مؤلفه‌های اصلی شتاب گرفتن هرم سنی شهرستان بروجرد به سمت کهنسالی است.

به گزارش تسنیم، چندی پیش اسدالله حیدری مدیرکل بهزیستی استان لرستان با اشاره به افزایش سالمندی در جمعیت برخی از شهرستان‌های استان لرستان هشدار داده بود که بروجرد دارای پیرترین جمعیت در این استان است و نیازمند برنامه سالمندی و ایجاد مرکز فرزانگان برای ارائه خدمات موردنیاز به جامعه سالمندان این شهرستان است.

اما افزایش هرم سنی در این شهرستان 350 هزارنفری موضوعی نیست که طی سال‌های اخیر و با اعمال سیاست‌های کنترل جمعیتی که در کل کشور اتخاذ شد، اتفاق افتاده باشد بلکه موضوع افزایش هرم سنی جمعیت شهرستان بروجرد به سمت‌وسوی کهنسالی که روزگاری نه‌چندان دور جمعیتی جوان، پویا و سرزنده در استان لرستان داشت به دلیل برخی سیاست‌های غلط مدیریتی اعمال‌شده در استان لرستان اتفاق افتاده است.

رد پای بیکاری در کاهش جمعیت بروجرد

پرواضح است که افزایش مهاجرت افراد جویای کار در سنین ازدواج و باروری به دیگر شهرهای کشور به‌منظور یافتن شغل آمار موالید شهرستان بروجرد را کاهش داده و به آمار موالید شهرهای میزبان اضافه می‌کند و درنتیجه شهر برای حضور عده‌ای که در این شهرستان از گذشته شغل و درآمدی داشته‌اند خالی می‌ماند.

به‌رغم وجود ظرفیت‌های فراوان در شهرستان مستعدی همچون بروجرد افزایش مهاجرت نسل جوان به دلیل کسب مدارج دانشگاهی و یافتن شغلی مناسب سبب خالی شدن این شهر از جمعیت جوان شده است و اما مسئولان استانی هرروز آماری جدید و حیرت‌انگیز از میزان اشتغال‌زایی و تلاش‌های خود در این زمینه می‌دهند تا بازهم این سؤال مطرح شود که اگر آمارها درزمینهٔ اشتغال‌زایی درست است پس چرا جوانان برای یافتن کار آواره دیار غربت شده‌اند؟

از سویی نبود امکانات و وفور تبعیض‌های آشکار درروند توزیع عادلانه خدماتی همچون زیرساخت‌های حمل‌ونقل، گردشگری، نبود زیرساخت‌های بهداشت و درمان و تحصیل سبب افزایش مهاجرت‌ها از شهرستان بروجرد و پدیده فرار جوانان که می‌توانند جمعیت این شهرستان را افزایش دهند، شده است.

افزایش طلاق در بروجرد

افزایش پدیده طلاق در میان زوجین شهرستان بروجرد به گواه رئیس‌کل دادگستری استان لرستان نیز بیش از دیگر شهرهای استان لرستان است تا این امر سبب کاهش موالید و فرزند آوری در میان زوجین شود و بروجرد را رکورددار طلاق در استان نماید.

گسترش و ازدیاد پدیده تک‌فرزندی در جامعه نیز یکی از دغدغه‌های خانواده‌های بروجردی است که به دلایل ضعف فرهنگی و الگوپذیری از فرهنگ‌های وارداتی این پدیده نیز در حال رواج در میان خانواده‌های بروجردی است.

افزایش سن ازدواج در بروجرد

افزایش سن ازدواج در میان دختران و پسران بروجردی به دلیل افزایش سطح توقعات، نبود شغل مناسب و افزایش تمایل به کسب مدارج دانشگاهی نیز دلیلی بر کاهش ازدواج و درنتیجه فرزند آوری و یکی از مؤلفه‌های اصلی افزایش کهنسالی در شهرستان بروجرد است.

اما باوجوداینکه زنگ خطر کاهش جمعیت جوان و افزایش کهنسالی در شهرستان بروجرد بر اساس اذعان مسئولان استانی چندین سال است که به‌شدت به صدا درآمده اما مدیران این شهرستان هنوز هم نمی‌خواهند کوچک‌ترین آماری از این موضوعات ارائه دهند تا همچنان بر مسند ریاست خود یکه‌تازی نمایند و خطر کاهش موالید و افزایش طلاق و کاهش ازدواج را امری عادی تلقی نمایند.

به همین علت نیز نتوانستیم آمار دقیقی از میزان جمعیت کهنسال شهرستان بروجرد در سال جاری به‌رغم پیگیری‌های فراوان کسب کنیم تا به آمارهای ارائه‌شده از گذشته و اظهارنظر مسئولان استانی اکتفا نماییم.

سالی 1500 نفر به جمعیت سالمندان بروجرد اضافه می‌شود

اما سهراب کبودجامه رئیس مرکز بهداشت بروجرد افزایش هرم سنی و حرکت به سمت کهنسالی در این شهرستان را تائید کرده و به خبرنگار تسنیم می‌گوید: بر اساس آمار ارائه‌شده از سرشماری نفوس و مسکن سال گذشته جمعیت شهرستان بروجرد رو به سالمندی پیش می‌رود و از سال 92 تاکنون هرسال حدود 1500 نفر به جمعیت سالمندان این شهرستان افزوده می‌شود.

وی علت افزایش جمعیت سالمندی در این شهرستان را همان مؤلفه‌های مطرح‌شده یعنی مهاجرت نسل جوان، افزایش سن ازدواج و افزایش آمار طلاق ذکر کرده و می‌افزاید: در طول این سال‌ها تعداد موالید کاهش مختصری داشته که ناشی از مهاجرت افراد در سنین باروری است که بر این اساس تعداد موالید  به ترتیب در سال‌های 94 و 95 به میزان 5830 و 5582 و در سه‌ماهه نخست امسال 1302 مورد بوده است.

این مسئول میزان مرگ‌ومیر این شهرستان در طول این سال‌ها را نسبتاً ثابت دانسته و بیان می‌کند: در سال 93 تعداد 809 مرگ، در سال 94 تعداد 738 مرگ و در سال 95 نیز 740 مرگ ثبت‌شده که تقریباً آمار ثابت است و این شاخص نمی‌تواند شاخص اثرگذاری درزمینهٔ کاهش جمعیت باشد.

وی البته این را هم توضیح می‌دهد که سیاست‌های کنترل جمعیت در سال‌های اخیر دیگر به‌شدت سال‌های گذشته اعمال نمی‌شود و به همین دلیل وسایل پیشگیری از بارداری خیلی کم توزیع می‌شود. اما ظاهراً هنوز هم  برنامه‌های تشویقی فرزند آوری و فرهنگ‌سازی درزمینهٔ افزایش موالید در این شهرستان همچون دیگر نقاط کشور جدی گرفته نمی‌شود تا مقوله توجه به فرزند آوری جایگزین فرهنگ غلط "فرزند کمتر زندگی بهتر" شود.

کبودجامه در ادامه به خطرات افزایش هرم سنی در یک شهر اشاره‌ کرده و تصریح می‌کند: همه‌چیز باید متناسب با سیاست‌های جمعیتی تنظیم شود و درجایی که جمعیت سالمندی رو به افزایش می‌گذارد نیاز به مراقبت‌های روحی، روانی و جسمی از سالمندان افزایش‌یافته و جامعه سالمندان نیز نیاز به مراقبت‌های بیشتری دارند که در این نتیجه‌بخش اعظمی از ظرفیت نیروی کار آن جامعه باید صرف نگهداری از سالمندانی شود که جمعیت جوان نیز به دلیل مشکلات به وجود آمده در این بخش قادر به جبران پیری جمعیت نیست.

42 هزار سالمند در بروجرد

اما کرم رضا پیردایه رئیس اداره بهزیستی شهرستان بروجرد نیز با اعلام آمار سالمندی افراد 60 سال به بالا در این شهرستان به خبرنگار تسنیم می‌گوید: بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال گذشته هم‌اینک نزدیک به 42 هزار نفر از مجموع جمعیت شهرستان بروجرد در این رده سنی قرار دارند.

وی به ارائه خدمات به سالمندان جامعه هدف بروجردی اشاره‌کرده و می‌افزاید: بر این اساس سازمان بهزیستی این شهرستان نیز به سالمندان ازکارافتاده و یا معلول که ازلحاظ جسمی مشکلاتی داشته باشند در حوزه توان‌بخشی اجتماعی وسایل توان‌بخشی و یا خدمات درمانی موردنیاز را ارائه می‌دهد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان بروجرد البته از ایجاد مرکز فرزانگان در این شهرستان نیز به‌عنوان نخستین مرکز فرزانگان استان لرستان یادکرد تا وعده مدیرکل خود در این زمینه را تائید کند و در این زمینه توضیح داد که قرار است در این مرکز که پیگیری‌های لازم برای ایجاد آن در دست انجام است و مجوزهای لازم آن اعطاشده، قرار است خدمات فرهنگی، ورزشی و حمایتی بر اساس اساسنامه این مراکز به گروه سالمندان ارائه شود.

به گفته وی شهرستان بروجرد دو سرای سالمندان ویژه بانوان و آقایان دارد که حدود 28 خانم و 14 آقا در این مراکز نگهداری می‌شوند.

هرچند افزایش هرم سنی در شهرستان بروجرد همچون دیگر موضوعات این شهرستان در غفلت محض مسئولان متولی در حال پیشروی است اما وقت آن رسیده تا با فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم در این شهرستان مانع از مهاجرت جوانان و کاهش جمعیت این شهرستان شوند چراکه در صورت نادیده گرفتن خطرات این کاهش جمعیت جوان در آینده‌ای نزدیک با جمعیتی پیر و فرتوت در این شهرستان مواجه خواهیم بود که توان اداره شهر خود را نیز ندارند و برای ارائه خدمات لازم نیازمند نیروی کار از بیرون این شهرستان خواهند بود.
 
................
گزارش: الهام شاهدپور
آخرين بروز رساني ( ۱۲ مهر ۱۳۹۶ )

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.