۰۲ اسفند ۱۳۹۶   ۰۴:۳۱    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
بن‌بست درآمدی در شهرداری بروجرد؛ کسری بودجه انباشته ۷۰ درصدی دامن‌گیر شهرداری شد
روزهای بروجرد- تحقق ۳۰ تا ۵۰ درصدی بودجه پیش‌بینی‌شده شهرداری بروجرد طی سال‌های اخیر سبب کسری بودجه انباشته‌شده ۷۰ درصدی در این نهاد و در نهایت حقوق‌های معوق کارکنان و پروژه‌های عمرانی بر زمین‌ مانده است.

به گزارش تسنیم، با به نیمه رسیدن نیمه دوم سال بحث ارائه بودجه در دستگاه‌های مختلف کشور داغ می‌شود و به‌نوعی بودجه جاری و هزینه‌های عمرانی در بخش‌های مختلف طی یک ماه آینده بسته می‌شود. شهرداری‌های کشور نیز معمولاً در چنین زمانی بودجه‌های پیشنهادی خود را به شوراهای شهر ارائه می‌دهند تا پس از بحث و چکش‌کاری نهایتاً تا انتهای دی‌ماه تصویب و بسته شود.

کمیسیون مالی و برنامه‌ریزی اداری و بررسی بودجه سال 97 شهرداری بروجرد نیز در حالی تشکیل جلسه داد که تدوین بودجه سال 97 شهرداری و ارائه گزارش کار و حسابرسی‌های انجام‌شده توسط امور مالی این نهاد را در دستور کار خود قرار داد تا نتایجی که البته حدس آن‌ها چندان دور از ذهن نبود در صحن شورا اعلام شود.

بر اساس قانون بودجه باید 60 درصد از هزینه‌های بودجه شهرداری‌های کشور برای فعالیت‌های عمرانی و 40 درصد مابقی برای هزینه‌های جاری شامل حقوق کارکنان این نهاد بسته شود که البته این موضوع در شهرداری بروجرد چند سالی است کاملاً برعکس شده و هزینه‌های جاری با بیش از 60 درصد بودجه گوی سبقت را از فعالیت‌های عمرانی سطح شهر ربوده است.

کسری بودجه شهرداری در هزینه‌های جاری

بااینکه در تدوین بودجه عمرانی تأکید بر اتمام پروژه‌های نیمه‌کاره بخش عمرانی به‌عنوان اولویت نخست است اما با توجه به کسری فاحش بودجه شهرداری بروجرد در بخش جاری این امر همچنان که در سال‌های گذشته نمودی واضح داشته است بعید به نظر می‌رسد چراکه باوجود حقوق‌های معوقه هشت‌ماهه برخی کارکنان، زیان دهی برخی سازمان‌های شهرداری و قطع منابع درآمدی شهرداری از محل صدور پروانه‌های ساختمانی به دلیل افت ساخت‌وساز در شهر بروجرد همچنان باید هزینه اقدامات عمرانی به سمت هزینه‌های جاری هدایت شود.

هرچند در این جلسه اعلام شد که عدم تحقق بودجه پیش‌بینی‌شده برای شهرداری ایجاد مشکل می‌کند اما ظاهراً اراده‌ای برای تأمین منابع جایگزین درآمدی شهرداری وجود ندارد تا همچون سال‌های گذشته بحث کسری بودجه و عدم تأمین حداقلی درآمد پیش‌بینی‌شده دامن‌گیر شهرداری بروجرد شود.

رضا بهنودفر نائب رئیس شورای شهر بروجرد با اشاره به سهم 60 درصدی بودجه عمرانی و 40 درصدی جاری بر اساس قانون بودجه به خبرنگار تسنیم گفت: بر اساس قانون بودجه باید انضباط قانونی در این سهمیه‌بندی رعایت شود اما با توجه به  تحقق بودجه و برنامه‌های موجود در بسیاری از شهرداری‌ها این بودجه جابجا شده و  60 درصد سهم هزینه‌های جاری و 40 درصد به هزینه‌های عمرانی اختصاص می‌یابد.

تحقق تنها یک‌سوم از منابع درآمدی شهرداری بروجرد

وی با اشاره به تحقق 35 تا 50 درصدی بودجه پیش‌بینی‌شده شهرداری بروجرد طی سال‌های اخیر افزود: منابع درآمدی شهرداری از محل درآمد سازمان‌هاست و با برآوردهای انجام‌شده پیش‌بینی بودجه صورت می‌گیرد که این منابع در چه بخش‌ها و سرفصل‌هایی باید هزینه شود اما متأسفانه به دلیل اینکه بخش مهمی از درآمدهای شهرداری بروجرد از محل صدور پروانه ساختمانی است که در سال‌های اخیر با رکود فاحشی در این زمینه مواجه شده است، هرساله نزدیک به یک‌سوم درامدهای شهرداری محقق می‌شود و با یک کسری انباشته از سال‌های اخیر مواجهیم که جزو دیون شهرداری قرارگرفته و بودجه را با نقصی بزرگ مواجه کرده است.

بودجه امسال نیز تفاوتی با بودجه سال قبل ندارد!

البته مبلغ بودجه سال 97 آن‌چنان‌که بهنودفر گفت هنوز مشخص نشده و این امر به دلیل عدم اجرای طرح‌هایی است که در حد ایده‌هایی در شورا مطرح‌شده و البته علت عمده‌تر آن‌هم مشخص نبودن وضعیت شهردار و انتظار برای استقرار شهردار منتخب است تا وی نیز بتواند نسبت به طرح‌های آینده نظری ارائه دهد.

اما با همه این اوصاف به گفته وی این بودجه باید تا پایان دی‌ماه به شورا تسلیم شود اما بودجه امسال نیز تفاوتی با بودجه سال قبل ندارد!

نائب رئیس شورای شهر بروجرد با تأکید بر اینکه بودجه باید انقباضی و با تأکید بر انضباط مالی تنظیم شود، عنوان کرد: به این منظور قرار شد مدیران حوزه مالی تا تقریباً 10 روز آینده پیشنهادات خود را برای تحقق آنچه حقوق کارکنان و هزینه‌های جاری و اولویت‌های طرح‌های نیمه‌تمام است ارائه دهند تا بتوان به اهداف پیش‌بینی‌شده در بودجه سال 97 دست‌یافت.
وی خاطرنشان کرد: تأکید شده بودجه هرچند که انقباضی باشد باید حتماً چشم‌انداز در آن تعریف شود تا مدیران انگیزه لازم را در انجام امور داشته باشند تا اگر به کاری جدید دست‌زده شد بتوان هزینه آن را محقق کرد.

بهنودفر بابیان اینکه 700 دستگاه شهرداری در کشور زیان ده اعلام‌شده و با کسری بودجه روبرو هستند، عنوان کرد: بروجرد نیز جزو این شهرداری‌هاست اما اعلام ورشکستگی نشده چراکه اگر سودآوری وجود نداشته خدمات هرچند به‌طور ناقص ارائه داده‌شده و از پنج ماه پیش تاکنون حقوق‌ها به‌صورت ماهانه با هر سختی پرداخت‌شده است.

وی بودجه آرمانی را بودجه‌ای دانست که سهم عمرانی در آن بیش از جاری باشد و تصریح کرد: با وضع موجود امیدواریم با پیشنهادی که از سوی امور مالی شهرداری با تأکید بر پرداخت حقوق و معرفی منابع تأمین این هزینه‌ها ارائه می‌شود بتوان راجع به تعین بودجه‌ای انقباضی در جهت تحقق انضباط مالی حرکت کرد.

چابک سازی شهرداری بروجرد با بازنشستگی تعدادی نیرو

این عضو شورای شهر بروجرد در رابطه با بازنشستگی تعدادی از نیروهای شهرداری بروجرد نیز یادآور شد: در اوضاع بحرانی فعلی بازنشستگی تعدادی از نیروهای شهرداری تأثیر مستقیمی بر هزینه‌های جاری این نهاد دارد البته باید منابع پرداخت سه درصد حق بیمه بازنشستگی این نیروها تعریف شود بنابراین باید تکلیف حدود 24 نفر از نیروهای شهرداری که در موعد بازنشستگی قرار دارند مشخص شود تا مقداری از بار شهرداری کاهش یابد.

وی البته این راهم تأکید کرد که قصد بر تعدیل و چابک سازی و انضباط مالی است و بی‌شک باید برون‌سپاری صورت بگیرد و با این وضعیت شهرداری به‌هیچ‌وجه حتی یک نیرو در شهرداری استخدام نمی‌شود.
آخرين بروز رساني ( ۲۹ آذر ۱۳۹۶ )

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.