۰۲ بهمن ۱۳۹۶   ۰۹:۱۴    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
بازگشت منطقه ویژه اقتصادی بروجرد به خانه اول /انتخاب سرمایه‌گذار جدید راهکار مسئولان برای عملیاتی کردن پروژه
روزهای بروجرد- با وجود اینکه اکنون چندین سال از آغاز عملیات اجرایی منطقه ویژه اقتصادی بروجرد می‌گذرد، اما هنوز شاهد عملیاتی شدن این پروژه نبوده و مسئولان استان در ماه‌های گذشته اقدام به انتخاب یک سرمایه گذار جدید کرده‌اند.

به گزارش فارس، استان لرستان دارای قابلیت‌های زیادی در حوزه‌های مختلف اعم از گردشگری، صنعت، کشاورزی و خدمات است.

بسیاری از کارشناسان بر این عقیده‌اند که در صورت استفاده مناسب از منابع موجود در استان می‌توان شرایط را برای توسعه بیش‌ازپیش آن مهیا کرد.

در این میان همواره بخش صنعت دارای اهمیت قابل‌توجهی در توسعه و همچنین اشتغال‌زایی دارد و مطمئناً در صورت داشتن واحدهای تولیدی بزرگ و کوچک می‌توان شرایط را برای ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری در لرستان فراهم کرد.

شهرستان بروجرد از دیرباز به دلیل استقرار واحدهای تولیدی متعدد به عنوان قطب اصلی صنعت در لرستان به شمار رفته با این وجود در دهه‌های گذشته به دلایل مختلفی شاهد تضعیف صنعت بروجرد و همچنین مشکلات کارگری هستیم.

 در این میان بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی بر این عقیده‌اند که باید بتوان با ایجاد زیرساخت‌های مناسب شرایط را برای جذب سرمایه‌گذاران مهیا کرد.
 
یکی از زیرساخت‌های تأثیرگذار در حوزه تولید را باید مناطق ویژه اقتصادی دانست، این مناطق به دلیل قابلیت‌های متعددشان به نوعی یکی از بهترین راهکارها برای جذب سرمایه‌گذاران، تسهیل در امر صادرات و واردات و معافیت‌های مالیاتی هستند.

 اکنون در استان لرستان مجوز ایجاد دو منطقه ویژه اقتصادی ازنا و بروجرد صادر شده که تاکنون شاهد عملیاتی شدن منطقه ویژه اقتصادی ازنا و نقش بسیار مهم آن در اقتصاد استان هستیم.

 با وجود اینکه چندین سال از کلنگ زنی و اخذ مجوز منطقه ویژه اقتصادی بروجرد می‌گذرد اما تاکنون اقدامی عملیاتی برای احداث آن انجام نشده است.

 به بیان دیگر سرمایه‌گذاران قبلی این مجموعه پس از گذشت چند سال مشخص شد که توانایی مالی و اجرایی را برای احداث آن نداشته و همین موضوع سبب شد که مسئولان استان در ماه‌های گذشته به فکر جایگزینی یک سرمایه‌گذار جدید باشند.

 به بیان دیگر شرایط منطقه ویژه اقتصادی بروجرد اکنون به همان روزهای اول بازگشته، چرا که در انتخاب سرمایه‌گذار ذی‌صلاح به خوبی عمل نشده بود و شاهد فرصت سوزی در این راستا بودیم.

چگونه مسئولان استان در نیافتند که سرمایه‌گذارانی با کمترین بنیه مالی و اجرایی نمی‌توانند طرح احداث منطقه ویژه اقتصادی را در 5 هزار هکتار اراضی در چند فاز عملیاتی کنند؟

به هر حال اکنون پس از گذشت چند سال با انتخاب یک سرمایه‌گذار جدید عملیات احداث منطقه ویژه اقتصادی بروجرد آغاز شده و مردم بروجرد همچنان در انتظار تحقق وعده‌های مسئولان هستند.

انتخاب سرمایه‌گذار جدید با توانایی مالی و اجرایی بالا

در همین زمینه فرماندار بروجرد در گفت‌وگو با فارس، بیان می‌کند: به هر حال در گذشته عملیات احداث منطقه ویژه اقتصادی بروجرد به یک شرکت واگذار شده بود که به دلایل مختلفی همچون عدم تمکن مالی و یا راغب نبودن مدیران بالادستشان در احداث این مجموعه تعلل کردند.

علی کورانی فر ادامه می‌دهد: با توجه به شرایط اشاره شده تصمیم گرفته شد تا از ظرفیت یک سرمایه‌گذار جدید قدرتمند با بنیه اقتصادی و عمرانی بالا برای احداث این منطقه ویژه اقتصادی استفاده شود.

وی می‌افزاید: این سرمایه‌گذار از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و مطمئناً می‌تواند ظرف مدت‌زمان معینی شرایط را برای احداث و بهره‌برداری از این مجموعه مهیا کند.

خرید 62 هکتار زمین در شهرک صنعتی شماره دو بروجرد

این مسئول عنوان می‌کند: در همین راستا تاکنون سرمایه‌گذار جدید اقدام به خریداری بیش از 62 هکتار زمین از شهرک صنعتی شماره دو بروجرد کرده است.

فرماندار بروجرد در ادامه با اشاره به انجام مراحل مختلف برای عملیاتی کردن این پروژه، می‌افزاید: به هر حال اکنون با اقدامات سرمایه‌گذار جدید شاهد انجام مراحل کارشناسی و طی کردن مراحل مختلف اخذ مجوز هستیم، به نحوی که امیدواریم در آینده نه چندان دور شرایط برای اجرایی کردن این طرح مهیا می‌شود.

کورانی فر می‌گوید: با توجه به شرایط اشاره شده و بنیه مالی و اجرایی سرمایه‌گذار جدید به نظر می‌رسد تا دو ماه آینده شاهد آغاز عملیات اجرایی این طرح باشیم.

وی در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت تملک اراضی فرودگاه بروجرد، می‌افزاید: در گذشته شرایط به گونه‌ای بود که سرمایه‌گذار قبلی منطقه ویژه اقتصادی فرودگاه را در پکیج این منطقه در نظر گرفته بود، با این وجود باید گفت که تاکنون 177 هکتار از اراضی مورد نیاز فرودگاه بروجرد تملک شده است.

این مسئول می‌گوید: باید فرودگاه بروجرد به صورت مشارکتی دولت با بخش خصوصی احداث شود که امیدواریم بتوان از ظرفیت سرمایه‌گذار جدید منطقه ویژه اقتصادی برای احداث این فرودگاه استفاده کرد.

مزیت‌های متعدد منطقه ویژه اقتصادی

فرماندار بروجرد در ادامه عنوان می‌کند: اکنون مناطق ویژه اقتصادی دارای مزیت‌های مختلفی هستند، به عنوان نمونه این مناطق معاف از قوانین صادرات و واردات معمول کشور بوده و قانون کار کشور شامل حال آن‌ها نمی‌شود.

کورانی فر بیان می‌کند: از سوی دیگر واحدهای تولیدی که در مناطق ویژه اقتصادی مستقر شوند از معافیت‌های مالیاتی نیز برخوردار خواهند شد.

وی ادامه می‌دهد: در نتیجه مطمئناً با شرایط بسیار مناسب مناطق ویژه اقتصادی شرایط برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به آن‌ها مهیا شده و شاهد توسعه حوزه تولید در استان لرستان و شهرستان بروجرد خواهیم بود.

وجود دو منطقه ویژه اقتصادی در لرستان

در همین زمینه مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان نیز در گفت‌وگو با فارس بیان می‌کند: روال احداث مناطق ویژه اقتصادی به گونه‌ای است که پس از تصویب این موضوع در هیئت دولت باید مجلس شورای اسلامی آن را به تصویب برساند.

بختیار رازانی می‌افزاید: با توجه به اینکه در کل کشور شرکت شهرک‌های صنعتی دارای زمین مناسب برای استقرار مناطق ویژه اقتصادی هستند، در اغلب مواقع این موضوع به آن‌ها واگذار می‌شود.

رازانی عنوان می‌کند: البته برای احداث یک منطقه ویژه اقتصادی باید شاهد وجود یک متولی باشیم تا تمامی مراحل احداث و بهره‌برداری از منطقه ویژه اقتصادی توسط آن‌ها انجام شود، چرا که دولت خود اقدام به احداث این مناطق نمی‌کند.

وی در ادامه با اشاره به مزیت‌های مناطق ویژه اقتصادی، می‌گوید: امروزه مناطق ویژه اقتصادی نقش مهمی در توسعه اقتصادی استان‌های مختلف دارند، چرا که واحدهای تولیدی مستقر در این مناطق از مزیت‌های بی‌شمار آن‌ها استفاده خواهند کرد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان بیان می‌کند: این مناطق برای واحدهای تولیدی که مواد اولیه مورد نیازشان وارداتی و محصولاتشان صادراتی است سودآوری بالایی داشته و می‌تواند کمک زیادی به جذب سرمایه‌گذاران به استان کند.

رازانی می‌افزاید: اکنون در استان لرستان مجوز احداث دو منطقه ویژه اقتصادی ازنا و بروجرد صادر شده که شاهد فعالیت بسیار تأثیرگذار منطقه ویژه اقتصادی ازنا هستیم.

وی می‌گوید: در مورد منطقه ویژه اقتصادی بروجرد نیز باید گفت که هنوز عملیات احداث آن آغاز نشده البته اقداماتی برای عملیاتی کردن این زیرساخت بسیار مهم در بروجرد در دستور کار مسئولان استان قرار دارد.

این مسئول عنوان می‌کند: با پیگیری‌های مدیریت ارشد استان شاهد واگذاری بیش از 60 هکتار از اراضی شهرک صنعتی شماره دو بروجرد به سرمایه‌گذار این طرح هستیم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان بیان می‌کند: با این وجود این شرکت متولی منطقه ویژه اقتصادی بروجرد نبوده و باید این زیرساخت توسط سرمایه‌گذار احداث و به بهره‌برداری برسد.


تلاش برای عملیاتی کردن منطقه ویژه اقتصادی بروجرد

 در همین زمینه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز در گفت‌وگو با فارس بیان می‌کند: سرمایه‌گذار قبلی منطقه ویژه اقتصادی بروجرد توانایی لازم را برای احداث این مجموعه مهم اقتصادی نداشت.

محمدرضا صفی خانی ادامه می‌دهد: در نتیجه استاندار پیشین لرستان به یک سرمایه‌گذار دارای بنیه مالی قوی و بزرگ پیشنهاد سرمایه‌گذاری در این طرح را داد.

وی عنوان می‌کند: در نتیجه بیش از 60 هکتار از اراضی شهرک صنعتی شماره دو بروجرد برای احداث این منطقه ویژه اقتصادی بروجرد به سرمایه‌گذار پروژه واگذار شده و اکنون سرمایه‌گذار باید طرح مدنظر خود را ارائه دهند.

این مسئول می‌افزاید: باید سرمایه‌گذار کنونی طرح مدنظر خود را ارائه داده تا شاهد عملیاتی شدن این پروژه باشیم.

امیدواریم وعده‌های مسئولان برای اجرای منطقه ویژه اقتصادی بروجرد محقق شده تا شاهد پایان بلاتکلیفی این طرح باشیم.
 
.....................
گزارش از علی عبداله زاده
آخرين بروز رساني ( ۰۳ آبان ۱۳۹۶ )

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.