۲۲ آذر ۱۳۹۶   ۰۶:۳۸    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
بازارگرمی شورای شهر پنجم برای انتخاب شهردار/ شهرداری بروجرد حریف می‌طلبد

روزهای بروجرد- اعضای شورای پنجم بروجرد در تازه‌ترین رایزنی‌های خود برای انتخاب گزینه‌های مناسب شهرداری به دنبال دعوت از شهرداران کلان‌شهرهایی همچون اصفهان هستند خواسته‌ای که بیشتر شبیه یک مانور تبلیغاتی است تا واقعیت.

به گزارش تسنیم، کمتر از دو ماه و نیم از فعالیت غیررسمی شورای 9 نفره بروجرد می‌گذرد که در  همین مدت کم اعضای جدید که دو تن از آن‌ها سابقه حضور در صحن شورا را در دوره‌های پیشین تجربه کرده‌اند، خبر از وعده‌های ناشدنی می‌دهند که بیشتر به یک مانور تبلیغاتی شبیه است تا فعالیت واقعی و حرفه‌ای!

گزینه‌های شهرداری بروجرد

انتخاب شهردار بروجرد شهری که سال‌هاست در این منصب مدیریتی ضعف‌های عملی بسیاری را در پیکره خود شاهد بوده است نه‌تنها مهم‌ترین دغدغه بهار نشینان بروجرد است که امروز به مطالبه‌ای عمومی و جدی در شهر بروجرد تبدیل‌شده و هر از چند گاهی خبرهایی ناب و دسته اول از جلسات غیررسمی شورا نشینان پنجم در رابطه با انتخاب گزینه‌ای جدید به گوش می‌رسد.

البته برخی شهروندان نیز از همان ابتدا که قرار شد شهردار توسط عموم شهروندان به شورایی‌ها معرفی شود خواستار معرفی مجدد "صارمی" و "دوائی فر" شهرداران سال‌های پیشین بروجرد شدند و تلاش کردند با ارائه کارنامه‌ای موفق از این چهره‌ها شورا را برای دعوت مجدد آن‌ها متقاعد کنند که این امر نیز تاکنون راه به‌جایی نبرده است.

شورا نشینان حالا تصمیم گرفته‌اند منصب شهرداری بروجرد را به‌صورت آگهی در روزنامه‌ای کثیرالانتشار اعلام عمومی کنند تا اگر در گوشه‌ای از کشور کسی اراده‌ای برای شهردار شدن داشته باشد به بروجرد سری بزند. البته قرار بر این است که یک لیست 200 نفره از افرادی که تمایل به شهردار شدن دارند و در این زمینه با ارائه رزومه خود به شورا اعلام آمادگی کرده‌اند، تهیه شود و پس‌ازآن با انجام پالایش افراد مناسبی به تعداد محدود انتخاب شوند که تا پیش از آغاز به کار رسمی شورای پنجم در نیمه دوم شهریورماه لیست کاندیداهای شهرداری بروجرد بسته شود.

شهردار فعلی اصفهان لقمه گلوگیر شورا نشینان پنجم بروجرد

دعوت از شهردار فعلی اصفهان بزرگ‌ترین لقمه‌ای است که شورا نشینان پنجم بروجرد برای تصدی‌گری منصب شهرداری در این شهر گرفته‌اند که البته بسیار هم گلوگیر شده است. این ایده برای نخستین بار توسط "فریبرز محسنی" منتخب لیست اصلاح‌طلبان شورای جدید مطرح شد. هرچند که زمزمه‌هایی دال بر تصمیم‌گیری برخی اعضای شورا و هم قولی آن‌ها با این موضوع به گوش می‌رسید اما نهایتاً در همان گام‌های نخست به دلیل بزرگ بودن این خواسته تنها در حد یک خبر مسکوت ماند.

هرچند محسنی هنوز هم بر خواسته خود مبنی بر دعوت از شهردار فعلی اصفهان پافشاری می‌کند و می‌گوید: در شورای این دوره اصفهان لیست 15 نفره اصلاحات رأی آورده درحالی‌که جمالی نژاد شهردار توانمند فعلی یک اصولگراست. اصفهان مأمن نیروهای مختلف است و بیشتر کابینه دولت هم اصفهانی و کرمانی هستند و درواقع این دو شهر دو بال مدیریت کشور محسوب می‌شوند.

وی می‌افزاید: جمالی نژاد به ما معرفی‌شده چراکه با توجه به ترکیب اصلاح‌طلبی شورای جدید اصفهان فعالیت وی دیگر محتمل نخواهد بود بنابراین یک شهردار آزاد محسوب می‌شود و با توجه به اینکه در شورای پنجم بروجرد هیچ‌گونه گرایش سیاسی وجود نخواهد داشت بنابراین از هر نیروی قوی با هر گرایش سیاسی برای شهرداری دعوت خواهیم کرد.

محسنی گریزی هم می‌زند به سفر اخیر اعضای شورا به اصفهان تا کسی فکر نکند برای دعوت از شهردار این شهر پای‌دررکاب سفر نهاده‌اند و یادآور می‌شود: هدف از سفر اخیر اعضای شورای شهر به اصفهان دعوت مستقیم از جمالی نژاد نبوده بلکه هدف از این سفر پل زدن میان بروجرد و اصفهان بود که این مهم حاصل شد.

وی همچنان معتقد است که اگر بتوانیم شهرداری توانمند برای بروجرد دعوت کنیم پاسخ بسیاری از نیازهای شهر را داده‌ایم و شورا به وظیفه اصلی خود که نظارت بر دستگاه‌های دیگر است تمرکز می‌کند.

آگهی در روزنامه برای دعوت از شهردار

البته محسنی ایده آگهی دادن به روزنامه را خود بیان کرده و می‌گوید: روز 12 شهریور به‌صورت فوری نمی‌توان شهردار را هم‌زمان با آغاز به کار دور جدید شورا معرفی کرد که شاید میانگین این کار دو ماه به طول انجامد بنابراین باید سرپرست برای شهرداری گذاشته شود و یا به همین سرپرست فعلی اکتفا شود. حتی قرار شده که در روزنامه ایران آگهی با ساختاری مشخص مبنی بر دعوت از شهرداران باتجربه شهرهای بزرگ کشور منتشر شود تا افراد توانمندی که آمادگی دارند برای ثبت‌نام مراجعه نمایند.

وی تأکید می‌کند: این اندازه که روی انتخاب شهردار حساسیت وجود دارد بر روی چیدمان شورا حساسیت نداریم.

انتخاب شهرداری که روی آن "إن قلت" نباشد

محمدابراهیم بیاتی که تکه کلام سخنرانی‌های او سخن از "فتح الفتوح" شورای جدید شده است دراین‌باره با تأکید می‌گوید: بزرگ‌ترین سرمایه برای شورا و شهرداری اعتماد مردم است و برای اینکه شورا بتواند اعتماد مردم را جلب کند باید یک فتح الفتوح انجام دهد و فتح الفتوح شورا انتخاب شهرداری است که مردم روی آن "إن قلت" نداشته باشند و بنای همه ما در شورا نیز همین است و هیچ‌گونه اختلافی در آن نیست.

وی می‌افزاید: بنای ما از ابتدا این بود که هرکس به‌نوبه خود به دنبال معرفی یک شهردار خوب باشد تا گزینه‌ای به مردم معرفی شود که مردمی باشد و آن‌ها را امیدوار کند حالا این شهردار می‌خواهد شهردار اصفهان باشد که چه‌بهتر.

البته بیاتی این را هم تأکید می‌کند که: شهرداری که هم خودش تمایل داشته باشد به این شهر بیاید و هم اینکه از مشکلات شهر اطلاع داشته باشد و هم اینکه کارنامه درخشانی داشته باشد فرقی نمی‌کند اصولگرا و اصلاح‌طلب باشد و مهم این است شهرداری باتقوا، کاردان، مستقل و عملیاتی باشد که اگر با شهردار اصفهان به توافق برسیم که به این شهر بیاید زمینه را برای او هموار کرده و موانع را برمی‌داریم.

راه فرار یوسفی و شورای چهارم از حساب‌کتاب‌ها!

وی استیضاح شهردار در شورای چهارم را اقدام خوبی می‌داند که راه را برای فعالیت شورای پنجم هموار کرده و تصریح می‌کند: اما این کار باعث شد راه فراری برای یوسفی باز گذاشته شود و از این گردابی که بخشی از آن به دست خودش ایجادشده بود فرار کند و اگر می‌ماند باید جوابگوی مشکلاتی بود که بخشی از آن تقصیر آقای یوسفی و شورای چهارم است.

این عضو شورای پنجم بروجرد تصریح می‌کند: این قسمت از کار نامبارک است و شورای چهارم اگر می‌گذاشت آقای یوسفی ادامه می‌داد و گیر شورای پنجم می‌افتاد ریش شورای چهارم هم گیر بود و به خاطر اینکه از این گیر نجات پیدا کند شهردار را استیضاح کرد.

وی بابیان اینکه درزمینهٔ انتخاب شهردار و چینش نیروها خیلی از گمانه‌زنی‌ها در حد حرف و گمان است، عنوان می‌کند: این کار در حال انجام است که 200 نفر یا شناسایی می‌شود و یا به ما معرفی می‌شود که از این مجموعه تعدادی محدود نهایتاً تا اول شهریور انتخاب می‌شوند.

بیاتی می‌افزاید: از مجموعه‌ای که تاکنون انتخاب‌شده‌اند حدود سه تا چهار نفر در حال حاضر شهردار هستند که مشخص نیست شوراهای بعدی آن‌ها را انتخاب کنند یا خیر و تمایل آن‌ها به سمت انتخاب در شهر خودشان است که اگر ما انتخاب کنیم و شورای شهر خودشان به آن‌ها رأی دهند قطعاً شهر ما نمی‌آیند.

شهردار اصفهان در حد یک وزیر

حالا با این آب پاکی که این عضو شورا روی دست موافقان دعوت از شهردار اصفهان ریخت معلوم می‌شود نظریه دعوت از شهردار اصفهان تنها یک خواسته است که تحقق آن تقریباً ناممکن است چراکه شهردار کلان‌شهری همچون اصفهان که در حد یک وزیر عملکرد دارد هیچ‌گاه به دنبال کسر منصب خود و حضور در شهرداری شهر کوچکی همچون بروجرد نخواهد بود.

البته این را هم عضو باسابقه شورای پنجم یعنی اشرف چگنی تائید می‌کند که شهردار اصفهان در حد یک وزیر است و اگر بیاید با آن تفکری که دارد جلوی پایش قربانی می‌کنیم! چراکه این فرد یک نیروی کلان‌شهر است که می‌توان از تجربیاتش استفاده کرد.

البته چگنی گلایه‌هایی نیز دارد ازجمله اینکه می‌گوید: اگر شورای قبل درزمانی که می‌گفتیم شهردار باید عوض شود همراهی می‌کردند وضعیت شهرداری بهبود می‌یافت. اگر اعضای شورا چشم طمع به منافع مردم نداشته باشد امور شهر رونق می‌یابد.

بروجرد و سرمایه اجتماعی ضعیفش

رضا بهنودفر دیگر عضو شورای پنجم معتقد است که بروجرد از سرمایه اجتماعی ضعیفی برخوردار است که یکی از شاخصه‌های این سرمایه اعتماد مردم است اعتمادی که همبستگی می‌آورد و همبستگی نیز مشارکت ایجاد می‌کند که جامعه ما از این مقوله تهی است. در شهر ما به دلیل دور بودن از هسته قدرت که کارگزاران قوی اینجا نیامده‌اند همیشه آسیب‌دیده است.

وی می‌افزاید: در دو سه ماهی که آقای یاراحمدی به شهرداری آمده می‌توان مشاهده کرد اقداماتی انجام‌شده و امیدوار بود هرکسی در کسوت وی و یا سطحی بالاتر اقدامی انجام دهد.

بهنودفر تأکید می‌کند: بدون شک شهرداری بروجرد اسیر یک ذهنیت کلیشه‌ای همیشگی بوده که با مدیریت فرهنگی اداره نشده است و مدیریت عمرانی اسیر زد و بند چند باند و لابی مشخص است که می‌توان در این نهاد رد پای افراد مختلف را به‌وضوح در مدیریت شهری یافت.

حریف‌های شهرداری بروجرد

وی حالا حرف از پیدا شدن حریف‌هایی برای شهرداری بروجرد می‌زند و می‌افزاید: حریف‌هایی در شهرداری بروجرد پیداشده که عرصه کار کردن را بر همه تنگ کرده‌اند مدیر و شهردار ناظری هم وجود نداشته است و حاضرم شهادت دهم هیچ‌گاه در شهرداری بروجرد مدیری با چشم‌انداز فرهنگی و اجتماعی مدیریت نکرده است.

این عضو شورای پنجم معتقد است که شهرداری بروجرد چاره دردش کمی مدیریت به‌ویژه مدیریت فرهنگی و از منظر مدیریت فرهنگی مسائل را نگریستن است. دوره مدیریت عمرانی و مدیریت خدماتی تمام‌شده است. تا این ذهنیت پیدا نشود مشکلات حل نمی‌شود.

حالا باید دید با این تفاسیر تکلیف شهرداری بروجرد جه خواهد شد آیا همچون دوره‌های گذشته تجربه تلخ لابی‌گری در انتخاب شهردار بر شورا سایه می‌افکند و یا اینکه بهار نشینان بی‌توجه به دست‌های پشت پرده و با فراغ بال شهرداری کارآمد با ویژگی‌های مدیریتی قوی برمی‌گزینند. پاسخ این سؤال را شاید در ابتدای پاییز خواهیم یافت.

.....................

گزارش از الهام شاهدپور

آخرين بروز رساني ( ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ )

نظرات  

 
-3 +1 # م جمعه, 20 مرداد 1396 ساعت 12:14
گزینه های پیشنهادی من به ترتیب ۱)جمالی نژاد ۲)دوایی فر ۳)صارمی
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
-3 +3 # امیرحسین جمعه, 20 مرداد 1396 ساعت 23:59
در همین حد که فهمیدن باید از بهترین شهرداری ایران یعنی اصفهان الگو بگیرن و نگاهشون به اصفهتن باشه خودش یه پیشرفت بزرگ برای شورای شهر بروجرده و اگه شهرداری مثل شهردار اصفهان به بروجرد بیاد رویائیه انشالله خداوند خودش فرجی به حال بروجرد بکنه و یه مدیر لایق و خدمت گذار و کاربلد رو برای شهرداری راهی بروجرد بکنه
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 +2 # کارمندشهرداری شنبه, 21 مرداد 1396 ساعت 22:42
باسلام خدمت تمامی عزیزان
امیدوارم اعضاءمحترم شورای شهردوره پنجم نسبت به درخواست بچه های شهرداری نیز اهمیت بدهندچون درشهرداری افرادی هستندکه تجربه های آنهاکم ازسوابق شهرداران شهرهای دیگرنیست(بزرگان ی همچون آقای رنگینی،آقای یارمحمدی،مهندس ناصرمعظمی و...) ولی به خاطر وجودآقای یاراحمدی که خودمدتی شهردارچندشهرمثل ازنا،الیگودرزوا زجمله بروجردبوده اندباافتخاردرکن ارایشان درحال خدمت به مردم شریف بروجردوشهرداری هستندتابتوانندم عضلات ومشکلاتی که دراین مدت گریبان شهرداری وشهربروجردراگرف ته به حداقل برسانند.
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.