۳۰ آبان ۱۳۹۶   ۲۰:۳۶    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
اظهارات متناقض فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان در مورد تپه‌های باستانی مسیر آزادراه شهید محمد بروجردی
روزهای بروجرد- چند روزی است خبر تخریب تپه‌های باستانی متعلق به دوره هخامنشی در بروجرد و در مسیر آزاد راه شهید محمد بروجردی (اراک-بروجرد-خرم آباد) منتشر شده است.
 
در این بین ابتدا وجود این تپه‌های باستانی تکذیب شد اما حالا فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان در گفتگو با مهر ضمن تایید وجود این تپه‌های باستانی در اظهاراتی عجیب آنها را فاقد ارزش تاریخی دانسته است وی در این مورد گفته است: این موضوع صحت دارد اما اینکه این تپه ها دارای ارزش تاریخی باشند صحت ندارد.

وی با تاکید بر اینکه کارهای گمانه زنی، کارشناسی و پژوهشی در مورد این تپه ها صورت نگرفته است عنوان کرد: در این زمینه نیز اطلاعات و اخباری که پخش شده نادرست بوده و اصلا صحت ندارد.

سرهنگ دولتشاه می‌افزاید: برابر مقررات در رابطه با یک اثر کار کاوش و گمانه زنی از سوی معاونت پژوهشی سازمان میراث فرهنگی صورت می گیرد بعد از این کاوش ها و گمانه زنی ها مشخص می شود که یک اثر دارای ارزش تاریخی بوده یا نبوده است.

وی سپس با تاکید بر اینکه در مورد این تپه ها نیز هیچ گونه فرآیند کاوش، کار کارشناسی و پژوهشی انجام نشده است اظهار می‌دارد: قبل از اجرای پروژه این گمانه زنی ها صورت می گیرد و اگر اثری در پروژه ها دیده شود ابتدا کاوش صورت می گیرد و نظریه سازمان میراث فرهنگی اعلام و سپس می گویم که این تپه یا اثر دارای ارزش تاریخی و فرهنگی است.

چند نکته:

طبق اذعان فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان لرستان این تپه‌ها باستانی است و البته هنوز کاوشی در آنها صورت نگرفته حال چطور ایشان با چنین قاطعیتی آنها را فاقد ارزش تاریخی می‌داند؟
 
مگر این سازمان کاوش و کار کارشناسی در این مورد انجام داده است؟
 
وی یکی از دلایل عدم ارزش تاریخی این تپه‌ها را عدم ثبت آن عنوان می کند در حالی که خود به باستانی بودن آن اذعان دارد بهرحال تا کاوش و کار کارشناسی انجام نگیرد نمی‌توان در مورد ارزش آن پیشداوری کرد ضمن آنکه اگر بعدها مشخص شد این محوطه دارای ارزش تاریخی و جزء میراث فرهنگی ایرانیان است چه کسی پاسخگوی این خسارت مادی و معنوی است؟
 
متاسفانه بسیاری از محوطه‌های باستانی که در بروجرد و استان لرستان وجود دارد در حال حاضر به دلایل گوناگون از جمله عدم اختصاص بودجه امکان کاوش آنها وجود ندارد اما بالاخره روزی باستان شناسان به کاوش آن اقدام خواهند کرد آیا استدلال ایشان در این مورد کارشناسی و موجه است؟ 

آخرين بروز رساني ( ۰۲ دي ۱۳۹۵ )

نظرات  

 
+2 # بهنام جمعه, 03 دي 1395 ساعت 01:11
سلام لابد اینم یک تیر خلاصی از ناحیه مرکز استان به بروجرد است که می خواهد آثار تاریخی را به بهانه نزدیک شدن شهر ها به هم از بین ببرد اما اینجاست که آقای یارمحمدی رئیس میراث فرهنگی بروجرد باید اعتراض کند ومسئله به میراث فرهنگی کشور وسازمان یونسکو گزارش داده شود اگر تخت جمشید امروز معروف است شاید حتی یکدرصد به خاطر دفاع مسئولان منطقه مربوطه باشد ....
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.