۲۱ آذر ۱۳۹۶   ۰۷:۴۱    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
اورژانس اسباب بازی نیست!
حمزه رامین- ایجاد آزار و مزاحمت برای دیگر انسان ها در تمام جوامع و فرهنگ ها کاری ناپسند است؛ حتی آزار رساندن به حیوانات هم کاری نکوهش شده است چنان که سعدی٬ شاعر بزرگ ایرانی صدها سال پیش در بیتی دلکش می فرماید «میازار موری که دانه کش است٬ که جان دارد و جان شیرین خوش است».

صدها سال پیش استاد سخن فارسی٬ آزار و مزاحمت حتی برای حیوان کوچکی مانند مورچه را هم نهی کرده اما شگفت اینجاست که برخی انسان ها نه تنها از ایجاد مزاحمت برای هم نوعان خود ابایی ندارند٬ بلکه این کار را به حوزه ای تسری می دهند که با جان انسان - عزیزترین و ارزشمندترین دارایی هر کسی - ارتباط دارد!

مزاحمت های تلفنی برای سیستم اورژانس پیش بیمارستانی نمونه بارزی از این کار زشت و غیر انسانی است؛ کاری که محدود به یک‌ تماس ساده‌ و مزاحمتی به ظاهر کوچک نیست و چه بسا عواقب غیر قابل جبرانی برای شهروندانی داشته باشد که واقعا و در آن لحظه نیازمند تماس با اورژانس ۱۱۵ و درخواست کمک هستند اما به دلیل اشغال شدن خط تلفن اورژانس توسط مزاحمین قادر به برقراری تماس و ارائه درخواست کمک خود نیستند.

یک لحظه انسانی را تصور کنید که خودش یا یکی از عزیزانش واقعا به کمک پرسنل اورژانس نیاز مبرم دارد اما دقیقأ همان لحظه یکی از ما برای گذران اوقات فراغت و سرگرم شدن با تفریحی رایگان٬ در حال تماس مداوم با اورژانس و ایجاد مزاحمت برای پرسنل آن هستیم و نه تنها وقت٬ انرژی و آرامش پرسنل مرکز اپراتوری اورژانس را سلب می کنیم بلکه حق طبیعی و بدیهی شهروندی که نیاز به کمک پرسنل اورژانس را دارد نیز از او سلب کرده و چه بسا با همین کار به ظاهر کوچک٬ باعث از دست رفتن جان شیرین یک انسان شویم.

از دیگر نمونه های ایجاد مزاحمت برای اورژانس ۱۱۵ درخواست فرستادن آمبولانس برای مصدوم/ بیماری است که اصلأ وجود خارجی ندارد! این موضوع گرچه در ظاهر خنده دار و غیر قابل باور به نظر می رسد اما واقعیتی است تلخ که اورژانس کشور در تمام شهرها کم و بیش با آن درگیر است. این کار که در فرهنگ لغات اورژانس «مأموریت کاذب» نامیده می شود به مراتب زشت تر از مزاحمت تلفنی است؛ زیرا هنگامی که ماموریتی کاذب به اورژانس اعلام می شود نه تنها مزاحمت های از نوع مزاحمت تلفنی ایجاد می شود بلکه علاوه بر آن دست کم یک دستگاه آمبولانس و یک تیم اورژانس نیز درگیر مأموریتی خواهند شد که هیچ‌ مصدوم/ بیماری ندارد و چه بسا در همین زمان در گوشه دیگری از شهر٬ قلبی در حال بازایستادن٬ نفسی در حال بند آمدن٬ خونی در حال ریخته شدن و یا مادری باردار در شرف زایمان کردن باشد و نیاز واقعی و فوری به کمک پرسنل اورژانس داشته باشد؛ همان پرسنلی که بر اثر جهالت یک شهروند٬ خود و تمام‌ تجهیزات شان در کوچه و خیابان های شهر سرگرم جستجو برای یافتن آدرس یا بیماری هستند که هرگز وجود خارجی نداشته است...

 مزاحمینی که چنین کارهای زشتی را انجام‌ می دهند به احتمال بسیار قوی هرگز خواننده این نوشتار و نوشتارهای مشابه نخواهند شد اما از تمام مخاطبین محترمی که این سطور را مطالعه کرده و بر آن صحه می گذارند تقاضا می کنم به هر طریقی که صلاح می دانند در این خصوص برای اطرافیان خود فرهنگ سازی و آگاهی بخشی کرده و آنان را از عواقب تلخ‌ و فاجعه بار این گونه مزاحمت ها آگاه سازند شاید از این رهگذر درصدی ولو اندک‌ از مزاحمت ها برای سیستم اورژانس ۱۱۵ کاهش پیدا کند.
برای حسن ختام این نوشتار مجددأ به گنجینه ادب پارسی رجوع کرده و این بیت زیبا را نقل می‌کنم:
«می بخور٬ منبر بسوزان٬ مردم آزاری مکن»!
آخرين بروز رساني ( ۱۴ دي ۱۳۹۵ )

نظرات  

 
-1 +2 # دلسوز بروجرد سه شنبه, 14 دي 1395 ساعت 13:02
سلام و روز خوش.
واقعا اشخاصی که این کار زشت و ناپسند را انجام میدهند .... و دور از انسانیت میباشد.
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 # مجید سه شنبه, 14 دي 1395 ساعت 19:06
واقعا بجز افسوس چیزی دیگه به ذهن آدم نمیاد
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # بهنام پنجشنبه, 16 دي 1395 ساعت 00:38
سلام فقط بیت آخر این نوشتار ارزشش از هزارحرف دیگربالا تراست فقط افسوس که غیر از این موضوع بسیاری از موضوعات دیگر برای بروجردی ها فرهنگسازی نشده
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.