۰۲ اسفند ۱۳۹۶   ۰۴:۲۱    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
انتخاب شهردار بروجرد چالشی در مسیر شورای پنجم
روزهای بروجرد- انتخاب شهردار نخستین وظیفه مهم و اساسی اعضای شورای شهردر هر دوره پس از انتخابات است این موضوع مهم برای اعضای دوره پنجم ساختمان شورای شهربروجرد به چالش تبدیل شده است.
 
به گزارش ایرنا شهروندان انتظار داشتند با روی کارآمدن شورای پنجم که اغلب افرادی با مدرک دانشگاهی و دارای سابقه مدیریتی، جوان و خلاق بودند بروجرد زادگاه فرزانگان و شهری با مناطق طبیعی و مکان های تاریخی مسیر پیشرفت و توسعه را پیدا کند.

اعضای شورای پنجم بعد از اعلام نتایج انتخابات نوید برطرف کردن اوضاع نا به سامان شهرداری، برطرف کردن مشکلات شهری، فعالیت در اتاق شیشه ای، ایجاد مبلمان شهری در شان شهر و شهروندان را در سایه وحدت و همدلی 9 نفره دادند،
اما امروز پس گذشت حدود چهار ماه از عمر این شورا اعضا آن حتی نتوانسته اند در انتخاب فردی مستقل، با تجربه، متعهد و متخصص برای سکان داری این نهاد غیردولتی عمومی موفق باشند.

شهروندان بروجرد براین باورند که در دهه 90 نه تنها اقدامی در راستای ارتقا و پیشرفت بروجرد نشد بلکه وضع موجود به دست آمده در سال های پیش از آن نیز به راحتی از بین رفت.

یک فرهنگی بروجردی گفت: متاسفانه این شهرستان به رغم افزایش جمعیت و گستردگی بافت شهری و برخورداربودن از نیروی انسانی کارآمد و متخصص و همچنین امکانات و تجهیزات آنگونه که باید توسعه نیافته و این عدم پیشرفت منجر به فراهم شدن بستر مهاجرت برای بسیاری از شهروندان بروجردی شده است.

امیرامید علی افزود: این شهرستان دارای جاذبه های توریستی وگردشگری طبیعی، معنوی وانسانی بسیاری است که متاسفانه به صورت مناسب و مطلوب معرفی وساماندهی نشده اند.

وی علت عدم توسعه یافتگی بروجرد و همچنین نبود مبلمان شهری درشان مردم این شهر را ناشی ازعملکرد ضعیف مسئولان شهرداری و اعضای شورا دانست و اضافه کرد: شهرداری و اعضای شورا می دانند که به خوبی ازجایگاه، موقعیت و امکانات موجود آنگونه که باید در راستای توسعه، عمران و آبادانی بروجرد بهره بگیرند و متاسفانه شاید بتوان گفت که منافع شخصی را بر منافع شهروندان ترجیح داده اند.

گلایه مردم این شهرازنحوه عملکرد شورا و شهرداری درسال های اخیر و ضعیف عمل کردن شورای اسلامی شهردراداره امور شهری موجب شده تا مردم به این باور برسند که اداره یک شهر و توجه به مبلمان شهری، رفع مشکلات ونیازهای آن شهرداری شجاع، توانمند و کارآمد را می خواهد، شهرداری که خود را در بازی های سیاسی و جناحی دخیل نکرده و تنها هدف او توسعه شهر و ایجاد رفاه نسبی برای مردم باشد.

شهرداراسبق بروجرد گفت: ناکارآمدی سیستم شهرداری و شورای شهردرپاسخ به مسایل شهری مانند کیفیت خدمات شهری، رفع موانع رشد شهری در ارتقای شاخص ها یکی از علل و موانع پیشرفت شهر بروجرد است که درانتخابات دور پنجم شوراها مردم با انتخاب خود ونه گفتن به 90درصد اعضای شورای قبل نشان دادند که به شدت ازعملکرد شورای شهر گذشته ناراضی هستند و امید دارند شورای پنجم بتواند این خلا را پر نماید.

حمید رضا صارمی افزود: از دیگرعلل موانع توسعه بروجرد نبود درآمد پایدار و ساختارهای بخش اداری شهرداری جهت تشکیل و صدور پروانه بهره برداری و فعالیت به عنوان یکی ازمتغیرهای توسعه یافته است چرا که صدور یک پروانه در بروجرد هفت تا 9ماهه طول می کشد و در بسیاری ازموارد اخذ عوارض و مالیات موجب عدم رقبت برای سرمایه گذاری در این شهرستان می شود.

مدیرکل اسبق دفترعمران و توسعه شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: شوراهای قبل پرسنل شهرداری را به یک هزار و 500 تن افزایش دادند و عملا ماهانه 20 میلیارد ریال هزینه را به شهرداری تحمیل کردند که تزریق این میزان اعتبار می توانست کمک قابل توجهی به رشد شاخص توسعه و پیشرفت دراین شهرستان نماید.

صارمی تاکید کرد: یکی از وظایف شوراها انتخاب شهردار بوده و صراحت قانونی دارد که رشته تحصیلی شهردار باید مرتبط با امور شهر باشد تا بتواند شهر را با علم روز اداره کند چرا که اداره سنتی شهر در عصر امروز جوابگوی نیاز مردم نیست.

استاد دانشگاه تربیت مدرس افزود: درمدیریت قبل شهرداری بروجرد گران اداره می شد و دربحث طرح های عمرانی و خدماتی شهری اگرکاری را با 100میلیون ریال قابل انجام بوده با 400 میلیون ریال انجام می دادند.
صارمی بیان کرد: اختلاف در شورای شهر موجب شد کارآمدی لازم در فرآیند شهرداری را نداشته و تصمیماتی گرفته می شد که به دلیل اختلاف به نتیجه نمی رسید.

وی گفت: در اقتصاد شهری، شهرداری نهادی است که باید بخش زیادی از منابع و در آمد تامین می کرد وعملا شهرداردر کسب درآمدی طرح های بزرگ قوانین لازم را رعایت نمی کرد واین مهم موجب می شد تا شهرداری متضرر شود.

یک عضو شورای پنجم شهربروجرد گفت: انتخاب شهردار بروجرد به دلیل نداشتن سابقه اجرایی ازسوی وزارت کشور تایید نشد.

محمد پرهام افزود: شهردار بروجرد در 29 آبان امسال با 9 رای از سوی اعضای 9 نفره شورای شهر بروجرد انتخاب شد اما این انتخابی به تایید وزارت کشور نرسیده و در19 آذر ماه وزارت کشور با ارسال نامه ای امین جاوید پورشهردار منتخب شورای شهر بروجرد را فاقد سوابق اجرایی لازم براساس موضوع بند ( د ) ماده یک آیین نامه اجرایی دانسته و اعلام کرده شرایط احراز تصدی شهرداری بروجرد را طبق مصوب سال 77 هات وزیران می باشد.

وی اظهارکرد: این دومین گزینه ای است که شورای پنجم برای پست شهرداری بروجرد به وزارت کشور معرفی می کند و شهردار منتخب قبلی نیزازسوی وزارت کشور به دلیل پر شدن سنوات و قرار گرفتن در آستانه بازنشستگی تایید نبود.

عضو پنجمین دوره شورای شهر بروجرد اضافه کرد: براساس قانون شهردار باید دارای مدرک مرتبط شهرسازی و امور شهری داشته باشد تا بتواند با بهره گیری از تجارب و دانش کافی شهررا در مسیر توسعه قرار دهد.
رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهربروجرد ادامه داد: انتظارمی رود شورای پنجم بتواند با وحدت و همدلی شهرداری توانمند را برای اداره امور شهر بروجرد برگزیند.

عضو هیات علمی و مدیرگروه برنامه ریزی شهری و منطقه ای دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد گفت: شهرستان بروجرد به لحاظ مو قعیت تاریخی، اجتماعی و فرهنگی درغرب کشورازجایگاه والا و برجسته ای برخورداربوده و باید تلاش شود تا این جایگاه همچنان باقی بماند.

علیرضا شیخ الاسلامی افزود: برخی مشکلات اقتصادی پیش آمده در بروجرد نشات گرفته ازمشکلات اقتصادی کلان کشورسیاست های اقتصادی دولت های گذشته وتحریم ها بوده و بخشی دیگر ناشی ازمشکلات محلی و بروکراسی سختگیرانه درشهروشهرداری بروجرد است که با همه شهرهای همجوارمتفاوت بوده براین اساس باید این موانع اداری برداشته شود تا سرمایه گذاربرای حضور در این شهر ازهمه لحاظ در امنیت به سربرد.
وی تاکید کرد: برخی نگاه های حزبی و سیاسی درتنوع مدیریت شهری بروجرد تاثیر گذار بوده و نیاز است برای پیمودن مسیر توسعه و پیشرفت به یک همگرایی وهم جناحی بودن دست یافته و تلاش شود به جای تعصبات خشک بهره گیری ازنیروهای بومی و یا غیر بومی نیروهایی درمدیریت شهری به کار گماشته شوند که دارای تخصص تجربه و توانمندی لازم و فکر خلاق در اداره شهر باشند.

عضو هیات علمی ومدیر گروه برنامه ریزی شهری و منطقه ای دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد با اشاره به ایجاد درآمد پایداردرشهرداری بیان کرد: درآمد شهرداری به اقتصادی شهری و روستایی مرتبط بوده و می توان با توسعه صنعت گردشگری، ایجاد کارگاه های کوچک و برند سازی در صنعت ورشو در راستای ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری گام برداشت.

شیخ الاسلامی افزود: صنعت ورشو در بروجرد مغفول مانده و شهرداری می تواند با سرمایه گذاری در این راستا این صنعت را به یک برند جهانی تبدیل کرده و زمینه جذب توریست و سرمایه گذار را فراهم و از این مسیر برای خود در آمد پایدار کسب کند.

وی نبود نیروی متخصص در شهرداری بروجرد، نبود انضباط مالی و تاکید برمهندسی ارزشی، توسعه زیرساخت ها ومبلمان شهری وجلوگیری ازانجام دوباره کاری در شهرداری می تواند راه توسعه اقتصادی را در شهرداری و اداره شهر هموار سازد.

عضو هیات علمی و مدیر گروه برنامه ریزی شهری و منطقه ای دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد تاکید کرد: شهرداری می تواند با بهره گیری از توانمندی ها و پتانسیل های دانشگاه آزاد برای شهرطرح جامع گردشگری داشته باشد و با برگزاری همایش ها و نشست های مختلف ضمن معرفی هرچه بهتر بروجرد در زمینه جذب سرمایه گذار تلاش نماید.
 
.....................
آمنه صارمی
آخرين بروز رساني ( ۲۰ دي ۱۳۹۶ )

نظرات  

 
0 # شیپور پنجشنبه, 21 دي 1396 ساعت 16:54
سلام
احتراما این گزارش برای افرادی تهیه شده است که اطلاعاتی در خصوص بروجرد و آنچه در آن رخ داده است نیستتند
چطور ممکن است که ما مشکلات بروجرد را ببینیم و اصلا انتظارحل آن را از جامعه طلب نکنیم
یکی از اصلی ترین و پر دغه ترین اصولی را که در انتخاب اعضای شورای شهر نادیده گرفته شده است رعایت اصول انتخاب صحیح می باشد
در انتخابات مردم وظیفه دارند و آنهم درست انتخاب کردن است .
وقتی که انتخاب بر اساس فامیلی و قبیله ای و نژادی بنا شد آنوقت فاتحه آن جامعه را باید خواند .زیرا مردم به اقتضای موضوعات شهری بی اهمیت خواهند شد .و ملاک انتخاب نمایندگان معیار فامیل و قبیله است که در کلان موضوع نهایتا به شهر بی در و پیکر و خالی از اصول استاندارهای ملی و بین المللی خواهیم رسید .
امروز اگر بروجرد به این وضعیت دچا ر گردیده است اصلی ترین گناه را بایستی به گردن رییس دوران اصلاحات باید انداخت زیرا مردمی که امادگی پذیرش این مسئولیت گران و خطیر را نداشتند به میدانی هدایت شدند که شاید خوب و بد خویش و جامعه ای را که در آن زندگی می کنند را نداشتند .فلذا اشکال کار ناپختگی سیاسی در این موضوع موج می زند .توقعی ایجاد شد که زیر بنای آن موهوماتی بیش نیست .
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.