۰۲ آذر ۱۳۹۳   ۱۶:۱۳    
 
 
 
 
تبلیغات
 
hamaesh_amozesho_parvaresh.gif
 
 
shahid.jpg
 
بنیاد کودک
 
کمک به کودکان سرطانی
 
خبر ساز RSS
اخبار بروجرد
حجت الاسلام ترابی: کمبود مسجد در شهرکهای بروجرد به شدت احساس می شود
روزهای بروجرد- امام جمعه بروجرد از کمبود شدید مسجد در شهرکهای اطراف این شهر خبر داد.

به گزارش مهر، حجت الاسلام حسن ترابی در شورای فرهنگ عمومی شهرستان در سالن کنفرانس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد اظهار داشت: نقش مسجد در تقویت دینی و برنامه های اسلام نقش برجسته ای است.

وی با بیان اینکه برنامه های دینی مساجد در ترویج دین اسلام نقش بسزایی داشته است، افزود: برنامه های تاثیر گذار اهل مسجد به عنوان تربیت نیروی انسانی متعهد و متدین توانسته موجب زنده نگه داشتن اسلام شود بطوریکه مساجد با کارکردهای متنوع می توانند ظرفیتهای بالایی داشته باشند.

وی با بیان اینکه از این ظرفیتهای مساجد به خوبی استفاده نشده است، تصریح کرد: هنوز نتوانسته ایم از ظرفیتهای مساجد به نحو احسن استفاده کنیم و نباید فراموش شود پیروزی انقلاب اسلامی به برکت امام راحل(ره) و مساجد و اهل مسجدی ها بوده است.

حجت الاسلام ترابی با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی نمادی از قدرت مسجد است بیان داشت: آنچه موجب پیروزی انقلاب و ادامه مسیر آن در ۳۵ سال گذشته بوده و توانسته نظام را در مقابل تهدیدات دشمنان حفظ کند مساجد و تربیت شدگان آنها بوده است.

امام جمعه بروجرد تصریح کرد: مسجد سازی یک فضیلت و ارزش شناخته شده در دین مبین اسلام است.

وی در ادامه با انتقاد از کمبود شدید مسجد در شهرکهای اطراف بروجرد اظهار داشت: دولت اسلامی باید در مسجد سازی نقش داشته باشد و برای بستر سازی اقامه نماز وظیفه دارد.

حجت الاسلام ترابی افزود: در حال حاضر ۸۷ مسجد در بروجرد وجود دارد که ۹۸ درصد آنها در بافت قدیمی شهر هستند و شهرکهای نوساز تنها از دو درصد مساجد برخوردارند.

امام جمعه بروجرد با بیان اینکه در شهرکهای اطراف بروجرد کمبود مسجد بشدت احساس می شود، تصریح کرد: در حال حاضر تنها چهار مسجد نیمه تمام در شهرکهای بروجرد وجود دارد که جوابگوی نیاز مردم نیست.

وی با بیان اینکه در بخش ساخت مسجد در شهرکهای بروجرد هم دولت اسلامی وهم مردم کوتاهی کرده اند، ادامه داد: دولت باید در ساخت مسجد اهتمام داشته باشد و بسترهای لازم را جهت اقامه نماز در سطح کشور فراهم کند.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه تا کنون به امر مهم مسجد سازی در بروجرد بی توجهی شده است اظهار داشت: مسجد امام خمینی(ره) به عنوان بزرگترین مسجد غرب کشور با بیش از ۲۰۰ سال قدمت و مسجد جامع بروجرد با بیش از هزار سال قدمت بر اثر زلزله سال ۸۵ بروجرد دچار آسیب شده اند.

امام جمعه بروجرد با اشاره به عوامل عدم رغبت جوانان از مساجد و عدم حضور آنها  یادآور شد: تکراری بودن برنامه ها، طولانی بودن سخنرانی ها و نماز، عدم تنظیف مساجد می تواند از رغبت جوانان برای حضور در مساجد بکاهد.

وی افزود: لذا عدم حضور جوانان در مساجد نشان می دهد نتوانسته ایم تعامل خوبی با جوانان داشته باشیم.

امام جمعه بروجرد در پایان برگزاری نمایشگاههای نماز در سطح کشور را امری ضروری و مفید و تاثیرگذار در راستای ترویج فرهنگ نماز و از اقدامات خوب متولیان فرهنگی دانست.
آخرين بروز رساني ( ۲۰ آبان ۱۳۹۳ )
پیشرفت 48درصدی بیمارستان آیت‌الله بروجردی
روزهای بروجرد- مدیر کل راه و شهرسازی لرستان از پیشرفت فیزیکی 48 درصدی بیمارستان آیت الله بروجردی شهرستان بروجرد خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ ملکی با اشاره به اینکه بیمارستان آیت الله بروجردی شهر بروجرد 160 تختخوابی است عنوان کرد: این پروژه بیمارستانی دارای ردیف بودجه ملی بوده و در حال حاضر عملیات اجرایی آن در دست اجرا است.

وی همچنین به پروژه بیمارستانی شهر الیگودرز اشاره کرد و گفت: این پروژه بیمارستانی نیز 98 تختخوابی بوده و در حال حاضر عملیات اجرایی آن در حال انجام است.

ملکی همچنین به پروژه جایگزین بیمارستان شهدای عشایر خرم آباد اشاره کرد و گفت: این بیمارستان جایگزین 210 تختخوابی بوده و هم اکنون دارای پیشرفت فیزیکی 15 درصد است.

آخرين بروز رساني ( ۲۰ آبان ۱۳۹۳ )
اتلاف 1674 حیوان زیانکار در بروجرد
روزهای بروجرد- مدیر گروه بیماری‎های واگیردار دانشگاه علوم‌پزشکی لرستان گفت: بیماری هاری یکی از خطرناک‎ترین بیماری‎های واگیردار بین انسان و حیوان است.

به گزارش ایسنا، ساکی در جلسه کارگروه بهداشت بروجرد، افزود: پارسال 7391 مورد اتلاف حیوانات زیانکار در استان به ثبت رسیده که از این تعداد 2831 مورد در شهر بروجرد و 621 مورد در روستاهای آن بود.

وی اظهار کرد: همچنین تعداد اتلاف حیوانات زیانکار در شش ماهه نخست امسال در بروجرد 1674 مورد بود.

ساکی تصریح کرد: با توجه به آمار موجود بیشترین اتلاف حیوانات زیانکار در شهرستان بروجرد انجام شده و پیگیری این امر در کاهش گزیدگی و ابتلا به بیماری هاری موثر است.
آخرين بروز رساني ( ۱۹ آبان ۱۳۹۳ )
نمایشگاه حریم نماز در بروجرد گشایش یافت
روزهای بروجرد- نمایشگاه حریم نماز با عنوان 'پله پله تا ملاقات خدا' روز دوشنبه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد گشایش یافت.

به گزارش ایرنا، مسوول ستاد اقامه نماز حرم حضرت معصومه (س) دراین باره گفت: مرحله نخست این نمایشگاه از امروز در بروجرد دایر شده که مجموعه ای از آثار هنری در حوزه خدا شناسی از جمله ، مسجد محوری، نماز، نماز اول وقت، نماز جماعت و فرهنگ فاطمی در قالب آثار تجسمی، ماکت و تابلوهای خوشنویسی به نمایش گذاشته شده است.

حجت الاسلام 'محمد باقر نبی نژاد' افزود: این نمایشگاه در پنج استان کشور و چهار دانشگاه برگزار شده که محتوی آن مورد تایید علمای عظام و بزرگانی چون حجت الاسلام مکارم شیرازی و حجت الاسلام قرائتی بوده اند و تا کنون حدود یک میلیون و 450 هزار نفر از این نمایشگاهها بهره مند شده اند.

وی اضافه کرد: این نمایشگاه بسیار مورد توجه قشر جوان و گرایش و سوق آنها به سمت وسوی نماز شده و در جمکران و مشهد مقدس به صورت ثابت دایر است.

وی به تهاجم فرهنگی دشمنان اشاره کرد و گفت: در این برهه از زمان که تهاجم فرهنگی دشمن جوانان و نوجوانان ما را نشانه گرفته، توجه به مساجد نماز باید بیش از پیش مورد توجه باشد.

در ادامه مسوول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاههای استان لرستان افزود: در دانشگاههای استان کارهای فرهنگی دینی زیادی برای جلب جوانان و دانشجویان و اساتید به نماز صورت می گیرد و وظیفه ما نیز ارایه جلوه زیبا و چهره آرامش نماز برای مردم و به خصوص جوانان است.

'حجت الاسلام قدرتی' افزود: نمایشگاه حریم نماز در بروجرد یکی از این اقدامات خوب و تاثیر گذار در راستای بیان اهمیت نماز می باشد.

وی همچنین بر آسیب شناسی مساجد تاکید کرد و گفت: هر انچه که باعث دوری مردم از مساجد می شود باید آسیب شناسی شده و برای رفع آن اقدامات کارشناسی شده انجام شود.

به گزارش ایرنا در آیین افتتاح نمایشگاه حریم نماز در دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد ، امام جمعه و اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان بروجرد نیز حضور داشتند.

این نمایشگاه به مدت 10 روز برای بازدید عمومی مردم دایر است.
آخرين بروز رساني ( ۱۹ آبان ۱۳۹۳ )
فرماندار ویژه بروجرد: بیمارستان‌های بروجرد با کمبود فضا و تجهیزات روبه‌رو هستند
روزهای بروجرد- فرماندار ویژه بروجرد گفت: بیمارستان‌های بروجرد با مشکلات زیادی از جمله فضا و تجهیزات روبه رو هستند و این در حالی است که شهرستان بروجرد به عنوان دومین شهر لرستان از جایگاه ویژه برخوردار است.

به گزارش تسنیم ، رضا آریایی در کارگروه بهداشت شهرستان بروجرد اظهار کرد: طرح نظام سلامت یک کار بسیار ارزشمندی از سوی دولت یازدهم است که سبب رضایت مندی مردم شده است.
وی با اشاره به اینکه امیدواریم این طرح تداوم داشته باشد افزود: امیدواریم با تداوم این طرح شاهد رضایت مندی بیشتر مردم کشور شود و این امر با استمرار محقق می شود.

فرماندار ویژه بروجرد خاطرنشان کرد: امروز شیوع بیماریها فراگیر شده است و جوامع در معرض خطر و بروز بیماریها هستند.

وی با اشاره به وضعیت بیمارستان های بروجرد بیان کرد: بیمارستان های بروجرد با مشکلات عدیده ای روبه رو  هستند و این در حالی است که شهرستان بروجرد به عنوان دومین شهر لرستان از جایگاه ویژه برخوردار است که در سال های گذشته این شهرستان در رسیدگی به درمان بیماران به خوبی عمل کرده است.

فرماندار ویژه بروجرد اظهار کرد: در شهرهای لرستان سوابق سهل انگاری و بی توجه‌ای به حوزه بیماران  بسیار فراوان است که بروجرد باتوجه به مشکلات فضای بیمارستانی با این معضل روبه رو نبوده است.

آریایی عنوان کرد: فضای بیمارستان امام خمینی بروجرد وضعیت مطلوبی ندارد و این در حالی است که بیمارستان با فضای اندک خدمات مطلوبی را به بیماران ارائه می‌دهد و در بحث تجهیزات خیران سلامت تجهیزاتی نیز برای بیمارستان خریداری کردند.
وی افزود: شهرستان بروجرد با جمعیت 378 هزار نفری  نیاز به تجهیزات روز  بیمارستانی دارد و فضای بیمارستان ها این شهرستان جوابگوی نیاز بیماران نیست.

آخرين بروز رساني ( ۱۹ آبان ۱۳۹۳ )
بهرام بیرانوند:دولت از پیشنهادات عملیاتی در زمینه تدوین الگوی ایرانی و اسلامی پیشرفت استقبال کند
روزهای بروجرد- نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی گفت: تصویب برنامه ششم توسعه بدون تدوین الگوی ایرانی و اسلامی پیشرفت امکان پذیر نیست.

به گزارش ایرنا، «بهرام بیرانوند» پیش از پایان جلسه علنی روز یکشنبه مجلس و در تذکری اظهار داشت: تدوین الگوی ایرانی و اسلامی پیشرفت به عنوان مبنای برنامه ششم توسعه تکلیف قانونی دولت است و در صورت تدوین و تصویب نشدن این الگو امکان تصویب برنامه ششم وجود ندارد.

وی ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) افزود: آمریکا امروز طاغوت زمانه است و ما مصمم هستیم همچنان حسینی بمانیم و جلوی زیاده خواهی های آمریکا و دخالت های او را بگیریم.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی به مصاحبه های برخی مقامات درباره تدوین برنامه ششم توسعه اشاره کرد و یادآور شد: براساس ماده یک برنامه پنجم باید با هماهنگی سه قوه الگوی ایرانی و اسلامی پیشرفت، تدوین شود و مبنای برنامه ششم توسعه قرار گیرد.

بیرانوند با تاکید بر این که الگوی ایرانی و اسلامی پیشرفت بایستی به تصویب مجلس برسد، تصریح کرد: حال که چراغی روشن نشده چگونه برنامه ششم توسعه در گرگ و میش شاخص های توسعه اقتصاد محور تدوین خواهد شد و نتایج این برنامه بدون رعایت الزامات الگو چه خواهد بود.

وی با طرح این سوال که آیا با حاکم نبودن الزامات فرهنگ محور الگوی پیشرفت اسلامی، عدم توازن ها در حوزه های مختلف تشدید نخواهد شد، ادامه داد: تدوین الگوی ایرانی و اسلامی پیشرفت تکلیف قانونی دولت است و در صورت عدم تدوین و تصویب الگو امکان تصویب برنامه ششم وجود ندارد.

وی تاکید کرد: در حالی که برنامه ششم توسعه یعنی تعیین و تکلیف نحوه اداره امور کشور برای پنج سال، مسوولان دولتی شخصا چند جمله کلی آورده اند و گفتند که این پیش نویس الگو است، اگر الگو نقشه جامع اداره کشور است پس پیش نویس ارایه شده فاقد شروط یک نقشه جامع است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس نهم ادامه داد: ما از دولت تقاضا داریم گارد خود را باز کرده و از پیشنهادات عملیاتی در زمینه تدوین الگوی ایرانی و اسلامی پیشرفت استقبال کند.

آخرين بروز رساني ( ۱۸ آبان ۱۳۹۳ )
میزان مرگ و میر مادران و نوزادان بروجردی در هنگام تولد به صفر رسید
روزهای بروجرد- معاون علوم پزشکی لرستان گفت: شاخص مرگ و میر مادران و نوزادان ایرانی در هنگام تولد کاهش یافته است و در بروجرد مرگ و میر مادران و نوزادان بروجردی در هنگام تولد به مرز صفر رسیده است که نشان دهنده ارتقاء کیفی سلامت مادران بروجردی است .

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، طهماسب نظری در کارگروه بهداشت شهرستان بروجرد اظهار کرد: مقوله سلامت جامعه به نوعی از گستردگی برخوردار است و بعد وسیع مقوله سلامت جامعه نیازمند تلاش های  دست اندرکاران حوزه سلامت را در کنار مردم جامعه می طلبد.

وی با اشاره به اینکه سلامت یکی از کلیدهای مهم توسعه جوامع بشری است افزود: جامعه سالم نیازمند است برای رسیدن به مرز مطلوب خود، زمینه‌های رشد مستعمر را داشته باشد تا توسعه سلامت جامعه با مشکلات روبه رو نشود.
معاون علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: در حوزه سلامت جامعه تنها وزارت بهداشت 25 درصد نقش دارد و مابقی آن یعنی  75 درصد مقوله سلامت بستگی به مردم جامعه دارد  و این رقم خارج از حوزه بهداشت و درمان است.

نظری با اشاره به اینکه  متخصصان معتقدند که 10 درصد بیماری‌ها به بیمارهای ژنتیک برمی‌گردد خاطرنشان کرد: این 10 درصد با وجود پیشرفت‌های علم پزشکی قابل پیشگیری است.
وی افزود: اگر 75 درصد مقوله سلامت جامعه که به خود مردم برمی‌گردد تحقق یابد ما به مرز سلامت تضمین شده می‌رسیم و این مهم توسط مردم هیچ گونه نباید نادیده گرفته شود.

معاون علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: جایگاه مردم در بحث سلامت بسیار مهم است اگر در سطح جامعه مردم از درصد سواد برخوردار باشند سبب می‌شود تا مشارکت در ارتقاء سلامت به نحوه مطلوبی پیش رود.
نظری گفت: در راس سلامت کشور وزارت بهداشت قرار داد و در 2 راس دیگر دستگاه‌ها و ارگان‌ها و دیگری خود مردم هستند  که این 3 راس تامین کننده سلامت جامعه هستند.

وی با اشاره به بیماری هاری  اظهار کرد: مبارزه جدی باید با بیماری هاری در سطح لرستان انجام شود  که در بحث کنترل  بیماری هاری همه باید مشارکت کنند.
مدیرکل علوم پزشکی لرستان بیان کرد: برای ارتقاء سلامت منابع مهم و تاثیر گذاری ورود دارد که آنها شامل، نیروی انسانی، فضای فیزیکی و تجهیزات  که برای داشتن این موارد نیاز به سرمایه است.

نظری با اشاره به اینکه قبل پیروزی انقلاب اسلامی بهداشت و درمان در کشور وضعیت مطلوبی نداشته است افزود: شاخص‌های درمانی در قبل از انقلاب مطلوب نبوده است  و مقوله‌ای به عنوان عدالت در سلامت معنا و مفهوم زیادی برخوردار نبوده است.
وی خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب اسلامی مناطق روستایی از عدم بهداشت و درمان سختی می‌کشیدند و این مهم در این مناطق به چالش بزرگی تبدیل شده بود.

معاون علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: امروز بسیار مفتخر هستیم که مقوله عدالت بر سلامت جامعه در کشور تداعی شده است  و امروز ایران اسلامی در میان کشورهای منطقه به عنوان الگو کشورهای منطقه در حوزه سلامت قرار گرفته است.

نظری افزود: شاخص مرگ و میر مادران و نوزادان ایرانی در هنگام تولد کاهش یافته است و در بروجرد مرگ و میر مادران و نوزادان  بروجردی در هنگام تولد به مرز صفر رسیده است که نشان دهنده ارتقاء کیفی سلامت مادران بروجردی است.
آخرين بروز رساني ( ۱۸ آبان ۱۳۹۳ )
آریایی: عوامل افت قبولی دانش آموزان بروجردی در کنکور بررسی شود
روزهای بروجرد- سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان بروجرد گفت: عوامل افت قبولی دانش آموزان در کنکور و المپیادهای علمی سال ۹۳ مورد بررسی قرار گیرد.آریایی: عوامل افت قبولی دانش آموزان بروجردی در کنکور بررسی شود

به گزارش مهر، رضا آریایی در جلسه شورای آموزش و پرورش بروجرد در محل سالن کنفرانس اداره آموزش و پرورش اظهار داشت: نیاز است که خیرین مدرسه ساز برای رفع مشکلات مدارس به کمک مسئولان و دستگاههای مرتبط بیایند.

آریایی گفت: خیرین مدرسه ساز باید به سمت مساعدت در امر تجهیز و تعمیر مدارس بروجرد بروند و تنها به امر مدرسه سازی اکتفا نکنند.

وی در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به مشکلات مدارس سطح شهرستان بروجرد ادامه داد: باید مشکلات سرویس های بهداشتی مدارس هر چه سریعتر حل شود.

سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان بروجرد با بیان اینکه بسیاری از سرویسهای بهداشتی مدارس وضعیت بدی دارند، افزود: باید در امر رفع مشکلات وجدان کاری نیروها افزایش پیدا کند که به آن نتیجه مطلوب برسیم.

آریایی با اشاره به قانون صدور مجوز فروش زمینهای بلا استفاده اظهار داشت: آموزش و پرورش نباید این فرصت خوب را از دست بدهد و باید در مدت زمان مقرر به فروش زمینهای بلا استفاده آموزشگاههای شناسایی شده اقدام کند.

وی در ادامه از افت قبولی دانش آموزان بروجردی در کنکور سال ۹۳ انتقاد کرد و افزود: باید روی این مسئله کار کارشناسی انجام و عوامل افت قبولی دانش آموزان در کنکور و المپیادهای علمی سال ۹۳ مورد بررسی قرار بگیرد.

سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان بروجرد بیان داشت: امسال شهرهای کوچک استان لرستان از درصد قبولی بالایی برخوردار بودند به طوریکه در خیلی از رشته های مختلف کنکور موفق عمل کردند.

وی کسب رتبه های تک رقمی کنکور سال ۹۳ توسط دانش آموزان خرم آبادی را تحسین برانگیز خواند و افزود: باید روی قضیه افت تحصیلی در بروجرد کار شود و یک گروه کارشناسی علل آنرا پیگیری کنند.

آریایی همچنین در بخش پایانی سخنانش از علل عدم تخصیص اعتبارات عمرانی شهرستان بروجرد یاد کرد و اظهار داشت: کل اعتبارات استان لرستان در سال ۹۳ حدود ۳۴۵ میلیارد تومان برای یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت و ۱۱ شهرستان استان لرستان بوده است.

وی افزود: از این میزان اعتبار، ۱۹۱ میلیارد تومان از محل تملک دارایی بوده است که از این میزان نیز ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان سهم بروجرد بوده است.

آریایی ادامه داد: از گذشته تا کنون بروجرد به عنوان شهر برخوردار لرستان معرفی شده و این یکی از عوامل عدم تخصبص اعتبارات کافی به شهرستان است.

سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان بروجرد با اشاره به وقوع زلزله سال ۸۵ بروجرد افزود: با وقوع زلزله سال ۸۵ و پارامترهایی در استان کل خسارات آن ۵۵۲ میلیارد تومان برآورد شد که ۶۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی به استان لرستان پرداخت شد.

وی تصریح کرد: از این میزان اعتبار پرداختی مبلغ ۴۲۰ میلیارد تومان آن به عنوان تسهیلات بانکی به مردم پرداخت شد که تا به امروز یک ریال از آن برگردانده نشده است.

آریایی گفت: مابقی اعتبار ذکر شده عمرانی بوده است که ۷۱ درصد کل آن در بروجرد هزینه شده است بطوریکه همان زمان مدارس سطح شهر تخریب و بجای آن مدارس بزرگتری ساخته شدند.

سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان بروجرد یادآور شد: در پی وقوع زلزله سال ۸۵ بسیاری از مدارس روستایی و شهری بروجرد ساخته شده و به بهره برداری رسیدند که در این زمینه کارهای بزرگی انجام شده است.

بنابراین گزارش، در پایان جلسه شورای آموزش و پرورش بروجرد از تلاشهای شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر بروجرد به منظور مشارکت در امر نوسازی مدارس تقدیر شد.
آخرين بروز رساني ( ۱۸ آبان ۱۳۹۳ )
انتقاد از توزیع اعتبارات پروژه های آموزشی بروجرد/ تنها ۱۲۰ میلیون تومان اختصاص یافت
روزهای بروجرد- مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان لرستان از وضعیت توزیع اعتباراتasadi.jpg عمرانی در زمینه تکمیل پروژه های نیمه تمام آموزش و پرورش شهرستان بروجرد انتقاد کرد. به گزارش مهر، حسین اسدی پور در جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان بروجرد در محل سالن کنفرانس این اداره با بیان اینکه مجمع خیرین مدرسه ساز در بروجرد از بدو تاسیس تا به امروز فعالیت چندانی نداشته است، افزود: مجمع خیرین مدرسه ساز ظرفیت بسیار خوبی برای شهرستان است که تا کنون نتوانسته ایم از آن استفاده کنیم. اسدی پور تصریح کرد: در حال حاضر ۱۲ پروژه در بروجرد به صورت نیمه تمام متوقف شده که از این تعداد سه پروژه دبیرستان شبانه روزی بنت الهدی، مجتمع فرهنگی و استخر شنا از جمله پروژه های استانی است.
آخرين بروز رساني ( ۲۹ آبان ۱۳۹۳ )
۳۲ مدرسه بروجرد مشکل سیستم گرمایشی دارند
روزهای بروجرد- مدیر آموزش و پرورش شهرستان بروجرد گفت: ۳۲ مدرسه بروجرد مشکل سیستم گرمایشی دارند.

به گزارش مهر، جمشید ابوالفتحی در جلسه شورای آموزش و پرورش بروجرد اظهار داشت: در حال حاضر ۱۶ آموزشگاه روستایی و هشت آموزشگاه شهری در بروجرد بلا استفاده شناخته شده اند که به فروش خواهند رسید.

وی افزود: طبق قانون صدور مجوز برای زمینهای بلا استفاده در شهر و روستا آموزشگاههای مذکور تا چهار ماهه آینده وقت دارند که به فروش برسند.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان بروجرد ادامه داد: با توجه به افت کنکور و کاهش قبولی دانش آموزان در المپیادهای علمی باید عوامل این مسئله شناسایی و مورد بررسی قرار بگیرد.

ابوالفتحی با اشاره به مشکلات مدارس سطح شهرستان بروجرد بیان داشت: در حال حاضر ۸۲ مدرسه در سطح شهر به صورت تخریبی و نیمه تخریبی هستند که رفع مشکل آنها باید در دستور کار قرار بگیرد.

وی افزود: همچنین تعداد ۳۲ مدرسه از بخاری نفتی استفاده کرده و مشکل گرمایشی دارند.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان بروجرد تصریح کرد: در حال حاضر پروژه های نیمه تمام آموزشی وجود دارند که عملیات اجرایی آنها به دلیل کمبود اعتبارات متوقف شده است.

وی فرسوده بودن کف پوش سالن ورزشی هفتم تیر را از دیگر مشکلات خواند و افزود: سالن ورزشی هفتم تیر بروجرد یک سالن استراتژیکی است که هم می تواند در آمد زا باشد وهم می تواند بخشی از مشکلات ورزشی شهرستان را حل کند.

ابوالفتحی عنوان کرد: کف پوش این سالن فرسوده و قدیمی شده است که باید برای رفاه حال ورزشکاران تعویض شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۸ آبان ۱۳۹۳ )
98درصد روستائیان شهرستان بروجرد تحت پوشش بیمه هستند
روزهای بروجرد- رئیس اداره بیمه سلامت بروجرد گفت : 98 درصد روستائیان شهرستان بروجرد تحت پوشش بیمه روستایی هستند.

'احمد علی پناهی' در گفت و گو با ایرنا بروجرد افزود : اجرای طرح بیمه روستائیان ازسال 84 آغاز شده و هم اکنون 98 درصد روستائیان این شهرستان تحت پوشش بیمه هستند.

وی بیان کرد : تنها دو درصد روستائیان تحت پوشش بیمه روستائیان نیستند اما این افراد تحت پوشش بیمه های دیگری قرار دارند و از خدمات بیمه ای دیگری برای درمان استفاده می کنند.

به گفته وی بیمه روستائیان یک فرصت بزرگ برای این قشر از جامعه است و همه افراد در روستاها تحت پوشش بیمه قرار دارند.

پناهی با بیان اینکه هر فردی که به سن قانونی برسد می تواند از مزایای صندوق بیمه روستائیان استفاده کند، بیان کرد: حذف محدودیت سنی یکی از برنامه هایی بود که سال گذشته انجام شد.

رئیس اداره بیمه سلامت بروجرد تصریح کرد : ساکنان روستا ها و مناطق عشایری در صورتی که زیرپوشش هیچ بیمه ای نباشند، می توانند از این بیمه برخوردار شوند.

به گفته وی تقویت قوه اقتصادی روستائیان و توسعه روستا ها، جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر از اهداف سازمان بیمه روستائیان است.

وی گفت: بیمه روستائیان جز بیمه سلامت است و افرادی که تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند ، می توانند از مزایای درمانی آن استفاده کنند.
آخرين بروز رساني ( ۱۸ آبان ۱۳۹۳ )
کار احیاء و مرمت آثار و ابنیه تاریخی بروجرد در حال انجام است
روزهای بروجرد- رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: اقدامات لازم به منظور احیاء و مرمت چهار بنای تاریخی این شهرستان در حال انجام بوده و در دستور کار است.

حجت‌الله یارمحمدی در گفت‌و‌گو با فارس اظهار کرد: در حال حاضر مرمت مسجد جامع، خانه آیت‌الله بروجردی، مسجد حافظیه و مدرسه حجتیه در حال اجرا است، البته در ماه‌های آتی نیز مرمت چند بنای تاریخی دیگر آغاز می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: تعمیر سر در ورودی، آبریزگاه مسجد و دیوار پیرامون آن و بام گنبدخانه که در بخش‌هایی از بام کار ایزولاسیون در حال اجرا است، بخش‌هایی از اقدامات مرمتی در مسجد جامع است.

این مسئول ادامه داد: در شبستان ضلع غربی این مسجد نیز کار بندکشی، نظافت و تعویض آجرهای فرسوده به طور کامل در حال انجام است.


یارمحمدی عنوان کرد: بخش‌هایی از مرمت خانه آیت‌الله بروجردی شامل ادامه بدنه سازی سنتی، ساخت سر در ورودی دوم، نماسازی فضای داخل ضلع شرق در حال انجام است.

وی ساخت درهای ورودی به روش سنتی و ساخت سقف‌ها و تزئینات سقف چوبی را بخش دیگری از فعالیت‌های در حال انجام در این خانه تاریخی برشمرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد تصریح کرد: اقدامات در حال اجرا در راستای مرمت مسجد حافظیه شامل سبک سازی بام، لایه برداری از بدنه بنا، کف سازی و دفع رطوبت است.

یارمحمدی اضافه کرد: در مدرسه حجتیه نیز اجرای مجدد سقف مقبره حاج ملا اسدالله به روش سنتی و اجرای طاق ضربی و بام سازی در حال انجام است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بناهای تاریخی را جزوی از هویت و موجودیت یک جامعه برشمرد و تاکید کرد: حفاظت و نگهداری از این ابنیه و جلوگیری از تخریب آنها نقش مهمی در حفظ پیوند با گذشتگان و فرهنگ و هنر کشور دارد.

این مسئول تاکید کرد: شهرستان بروجرد مجموعه‌ای از آثار و بناهای تاریخی، فرهنگی و مذهبی است که خانه‌ها، تپه‌ها، مساجد و حمام‌های تاریخی بخش‌هایی از آنها را تشکیل می‌دهند.

آخرين بروز رساني ( ۱۷ آبان ۱۳۹۳ )
ورود پرندگان مهاجر به آبگیرهای بروجرد
روزهای بروجرد- با سرد شدن هوا، پرندگان مهاجر از مناطق شمالی ایران برای زمستان گذرانی وارد آبگیرهای شهرستان بروجرد در استان لرستان شدند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد به خبرنگار ایرنا گفت: این پرندگان از مناطق سردسیر شمال کشور وارد تالاب بیشه دالان و برخی آبگیرهای شهرستان شده اند و تا پایان فصل زمستان در منطقه حضور دارند.

'امیر ساکت' افزود: اگرت، حواصیل، بوتیمار، لک لک و درنا از جمله پرندگان مهاجر هستند که به صورت دسته ای در آبگیرهای شهرستان بروجرد فرود آمده اند.

وی ادامه داد: با توجه به بارندگیهای اخیر، تالاب بیشه دالان شرایط خوبی برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر دارد.

ساکت با اشاره به ممنوع بودن صید و شکار در بروجرد، افزود: نیروهای یگان حفاظت محیط زیست و همچنین همیاران محیط زیست شبانه روزی در منطقه بیشه دالان و سایر مناطق شکاری و آبگیرها حضور دارند و با تخلفات زیست محیطی و شکار پرندگان مهاجر طبق قانون برخورد می کنند.

وی گفت: به دلیل مجاورت بیشه دالان با چند روستای شهرستان، دوره آموزشی در زمینه ترویج فرهنگ زیست محیطی، نقش تالابها و اهمیت احیای آنها، بهره برداری منطقی از تالابها، چگونگی حفاظت از پرندگان مهاجر برای روستاییان برگزار می شود.

ساکت یادآور شد: این دوره آموزشی هفته گذشته در روستای 'چگنی کش' برگزار شد و فردا یکشنبه در روستای 'کپر جودکی' برگزار می شود.

وی گفت: از 913 هکتار مساحت کل تالاب حدود 80 هکتار دراختیار محیط زیست است که سال گذشته به عنوان منطقه صید و شکار ممنوع معرفی شد.

بیشه دالان بروجرد در مجاورت روستاهای بوریاباف، چگنی کش، کاروانه، کپر جودکی و کیدان در 15کیلومتری جنوب شرقی بروجرد قرار دارد. 
آخرين بروز رساني ( ۱۷ آبان ۱۳۹۳ )
سارق طلا در بروجرد، کمتر از یک ساعت دستگیر شد
روزهای بروجرد- فرمانده نیروی انتظامی بروجرد گفت : سارق طلا در بروجرد در کمتر از یک ساعت پس از سرقت دستگیر شد.

سرهنگ'علیرضا دلیری' در گفت و گو با ایرنا افزود: در پی وقوع یک فقره سرقت طلا در یکی از محله های بروجرد ، ماموران آگاهی بلافاصله موضوع را مورد بررسی و با اقدامات صورت گرفته و گشت های محسوس و نامحسوس ماموران آگاهی، این سارق، دستگیر شد.

به گفته وی با انجام تحقیقات اولیه ،متهم اعتراف کرد و در این راستا تعداد 12 عدد النگو، یک حلقه انگشتر و مبلغ400 هزار تومان از سارق کشف و ضبط شد.

سرهنگ دلیری افزود:همچنین از ابتدای مهر ماه امسال تا کنون 33 کیلو و 141 گرم انواع مواد مخدر در بروجرد کشف و ضبط شده است.

وی افزود: در همین راستا تعداد سه قاچاقچی و 228 فروشنده مواد مخدر دستگیر شده اند.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ آبان ۱۳۹۳ )
مدارس بروجرد بخاری نفتی چکه ای ندارند
روزهای بروجرد- مسوول نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس بروجرد گفت : مدارس این شهر از بخاری های نفتی چکه ای استفاده نمی کنند.

'عیسی هاشمی' در گفت و گو با ایرنا افزود : در حال حاضر هیچ مدرسه ای در شهرستان بروجرد ، بخاری نفتی چکه ای ندارد و تنها برخی از مدارس شهرستان ، بخاری نفتی کاربراتوری دارند.

وی بیان کرد : سال گذشته 40 درصد از مدارس شهرستان بروجرد از سیستم گرمایشی استاندارد بهره مند شدند که در این راستا 500 میلیون تومان برای سیستم استاندارد مدارس بروجرد هزینه شده است.

به گفته وی طرح استاندارد سازی سیستم گرمایشی مدارس، برنامه ای 5 ساله است که در طی این 5 همه مدارس از سیستم پکیج وشوفاژ استفاده کنند .

وی اظهار داشت : در صورتی که اعتبارات مورد نیاز در این راستا اختصاص داده شود، مدارس با سرعت بیشتری ازاین سیستم بهره مند خواهند شد .

هاشمی تصریح کرد : هم اکنون 60 درصد مدارس شهرستان بروجرد از بخاری های نفتی وگازی استفاده می کنند که این سیستم گرمایشی غیراستاندارد است .

به گفته وی بخاری های نفتی و گازی موجود در مدارس خطرآفرین هستند و باید هر چه سریعتر سیستم های گرمایشی مدارس استاندارد شود.

وی اظهار داشت: اجرای طرح تبدیل سیستم های گرماشی غیراستاندارد به استاندارد امسال نیز در بروجرد اجرا خواهد شد تا مدارس بیشتری از سیستم گرمایشی استاندارد بهره ببرند.

شهرستان بروجرد دارای 50 هزار دانش آموز و 400واحد آموزشی است.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ آبان ۱۳۹۳ )
هلال احمر بروجرد در عملیات‌های جاده‌ای ۱۳۷۰ نفر را ساماندهی کرد
رئیس هلال احمر بروجرد گفت: هلال احر بروجرد در ۶ ماه نخست امسال در عملیلات جاده‌ای یک هزار و ۳۷۰ اسکان اضطراری مسافران در راه مانده را ساماندهی کرده است

به گزارش تسنیم، محمد کرمی عصر امروز در حاشیه جلسه فرهنگ عمومی و ایمنی در جمع خبرنگاران بروجرد اظهار کرد: شهرستان بروجرد 3 پایگاه امداد و نجات را در لرستان به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به پایگاه‌های امداد و نجات جاده ای در حوزه استحفاظی بروجرد افزود: دو پایگاه امداد و نجات بین شهری که از قسمت  زالیان در محور بروجرد- اراک بروجرد، بروجرد به ملایر و نهاوند و دیگری پایگاه امداد و نجات سلیمان است که قسمت چغلوندی بروجرد را در این حوزه پوشش می‌دهد.

رئیس هلال‌احمر بروجرد از اجرایی شدن مانور امداد جاده ای در بروجرد خبر داد و بیان کرد: مانور جاده ای با هدف تسریع اسکان ضروری مسافران در راه مانده اجرایی شده است‌.
کرمی  از مانور کاهش بلایایی طبیعی در بروجرد خبر داد و خاطرنشان کرد: به سبب بارش باران ها در فصل سرد سال و لغزنده بودن جادها مانور بلایای طبیعی با هدف کاهش حوادث در بروجرد اجرایی شده است.

وی با اشاره به اینکه نقش امداد گران در جاده بسیار حائز اهمیت است بیان کرد: امداد گران جاده ای در راستا خدمات رسانی به هم نوعان خود از هیچ کوشش دریغ نمی کنند و این مهم سبب حضور به موقع امداد رسان در حوادث جاده ای این شهرستان شده است.
کرمی از 41 تصادف جاده ای در 6 ماه نخست سال در بروجرد خبر داد و اظهار کرد: حضور امداد رسان جاده ای هلال احمر در وقوع سوانحه رانندگی بسیار مطلوب بوده است که در این راستا در 41 تصادف در حوزه بروجرد، و 487 نفر از خدمات درمانی بهره مند شدند.
رئیس هلال احمر بروجرد افزود: در حال حاضر جمعیت هلال احمر بروجرد بیش از پنج هزار نفر عضو دارد و کار عضوگیری در سازمان‌های جوانان، داوطلبان و امداد و نجات مداوم انجام می‌شود.
وی عنوان کرد: هلال احر بروجرد در 6 ماه نخست امسال در عملیلات جاده ای یک هزار و 370 اسکان اضطراریی مسافران در راه مانده را ساماندهی کرده است.
آخرين بروز رساني ( ۱۵ آبان ۱۳۹۳ )
217 دستگاه وسایل نقلیه مسروقه در بروجرد کشف شد
روزهای بروجرد- فرمانده انتظامی بروجرد گفت: 217 دستگاه خودرو و موتورسیکلت مسروقه طی هفت ماهه سال جاری در اجرای طرح مبارزه با سرقت در این شهرستان کشف و ضبط شده است.

سرهنگ 'علیرضا دلیری' در گفت و گو با ایرنا افزود: ماموران انتظامی این شهرستان با تلاش شبانه روزی و اجرای طرح های متعدد انتظامی در هفت ماهه سال جاری موفق شدند 90 دستگاه خودرو و 127 دستگاه موتورسیکلت مسروقه راشناسایی و کشف کنند.

به گفته وی در این مدت 60 فقره کیف قاپی، 265 فقره سرقت محتویات داخل خودرو، 150 فقره سرقت منزل، 53 فقره سرقت اماکن شخصی، چهار فقره جیب بری، 21 فقره کش و روزنی و 30 فقره سرقت احشام کشف شد.

وی اظهار داشت: در این راستا 530 نفر متهم شناسایی و دستگیر شده و با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شده اند.

فرمانده انتظامی شهرستان بروجرد ضمن قدردانی از مشارکت و همکاری مطلوب مردم با پلیس در اجرای طرح های پاکسازی و طرح های انتظامی از شهروندان خواست در صورت مشاهده و برخورد با هرگونه فعالیت غیرقانونی و مجرمانه توسط افراد فرصت طلب و قانون گریز، موارد را از طریق تلفن فوریت های پلیسی 110 اعلام کنند تا نسبت به شناسایی و دستگیری مجرمان و متخلفان اقدام شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۵ آبان ۱۳۹۳ )
۹۰ کالای غیراستاندارد در بروجرد جمع‌آوری شد
روزهای بروجرد- رئیس استاندارد بروجرد گفت: در ۶ ماه گذشته از ۴۱۰ بازرسی در سطح بروجرد ۹۰ کالای غیراستاندارد در بروجرد جمع‌آوری شده است.

به گزارش تسنیم، عنایت شرفی در نشست خبری با اصحاب رسانه در بروجرد اظهار کرد: یکی از وظایف سازمان استاندار حمایت از تولید کنندگان داخلی است و در این راستا از توزیع و عرضه مصنوعات طلای خارجی در کشور جلوگیری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مصنوعات طلای فاقد کد شناسایی فاقد استاندارد هستند افزود: مصنوعات طلا باید کد شناسایی داشته باشند و در این راستا مصنوعات فاقد کد شناسایی عرضه آنها قاچاق محسوب می شود با متخلفان طبق قانون برخورد می شود.
رئیس استاندار از شناسایی 175 گرم طلا فاقد کد سازنده و 42 سکه غیربانکی در بازرسی در سطح بازار خبرداد و  تصریح کرد: در بازرسی انجام شده در سطح بازار طلافروشان بروجرد 175 گرم طلا فاقد کد شناسایی و 42 سکه غیربانکی در بروجرد توقیف شد و عرضه طلاهای فاقد اعتبار کدسازنده سکه های غیر بانکی مدور ممنوع است.

شرفی بیان کرد: اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد برای مصنوعات طلا و نیز ممنوعیت ضرب سکه های غیر بانکی به شکل مدوراجباری است.

وی از 10 پرونده متخلف جهت رسیدگی به تعزیرات حکومتی خبر داد و اظهار کرد: بازرسی گشت کارگروه قاچاق توسط نمایندگان کشف قاچاق در بروجرد به صورت جدی انجام می شود و تاکنون 10 پرونده متخلف برای رسیدگی به پرونده به تعزیرات حکومتی این شهرستان ارجاع داده شده است.

رئیس استانداربروجرد با اشاره به اینکه از 24 واحد تولیدی استان 6 واحد تولیدی نمونه در بروجرد برتر شناخته شدند افزود: در مراسمی که در مرکز استان برگزار شد از 24 واحد نمونه استانی تعداد 6 واحد تولیدی نمونه مربوط به بروجرد بود که 10 نفر از مدیران کیفیت نمونه تقدیر به عمل آمد.

شرفی عنوان کرد: در 6 ماه گذشته از 410 بازرسی در سطح بروجرد 90 کالای غیراستاندارد در بروجرد جمع آوری شده است.
آخرين بروز رساني ( ۱۴ آبان ۱۳۹۳ )
بهرام بیرانوند: معاونت راهبردی چند جمله آوردند و گفتند این الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت است
روزهای بروجرد- بهرام بیرانوند عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از تدوین نشدن الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت تدوین نشده و معاونت راهبردی چند جمله را آوردند و گفتند این الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت است، اینکه مشخصه هایی معین شده باشد، نداشت و این الگو باید تدوین شود تا برنامه ششم نیز از آب و گل در بیاید.

به گزارش رجانیوز، بهرام بیرانوند، نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی هفته گذشته در حاشیه بازدید از سایت «نماینده»، درباره تنظیم الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به نماینده گفت: در بند یک برنامه پنجم پیشرفت آمده است که بایستی ظرف ۳ سال اول، الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت تدوین شود و زیربنای برنامه ششم شود؛ این مهم است زیرا اینگونه زیربنای بودجه های سنواتی مشخص می شود و زیربنای چشم انداز را نیز بر این اساس ترسیم خواهیم کرد.
 
عضو کمیسیون کشاورزی ادامه داد: هم اکنون این اتفاق نیفتاده و الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت تدوین نشده و معاونت راهبردی چند جمله را آوردند و گفتند این الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت است، اینکه مشخصه هایی معین شده باشد، نداشت و این الگو باید تدوین شود تا برنامه ششم نیز از آب و گل در بیاید.
 
بیرانوند تصریح کرد: اتفاقی که در حال رخ دادن است اینکه بناست دولت تا بهار سال آینده بیاید برنامه ششم را به مجلس بفرستد ما معتقدیم روح ایرانی اسلامی پیشرفت بر این برنامه حاکم نیست و ما را علیرغم همه فرصت هایی که داریم و هزینه هایی که مصرف می کنیم به هدفمان نزدیک نمی کند.
 
وی عنوان داشت: اگر برنامه ای ۵ ساله تدوین شود و برخی الحاقات را نداشته باشد زحمت را می کشیم اما به نتیجه نمی رسیم و بعد از اجرای برنامه بطور مثال ببینیم فقر بیشتر شده و یا فاصله فقیر و غنی بیشتر شده و مثلا جایگاه خانواده در آن کمرنگ شده است و بدین ترتیب مارا از اهداف مان دور می کند.
 
نماینده بروجرد در مجلس خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب هم دستور صریحی برای تدوین این الگو داده اند و دهه چهارم انقلاب اسلامی دهه پیشرفت و عدالت است و ما باید روح عدالت را در برنامه های بعدی مان تزریق کنیم و گرنه ما بادست خودمان و با دارایی های خودمان و با این نیروی انسانی در انتهای برنامه نه تنها به شاخصه های برنامه نزدیک نمی شویم به مدل های پیشرفت موجود در دیگر کشورها نیز نزدیک  نمی شویم.

آخرين بروز رساني ( ۱۴ آبان ۱۳۹۳ )
عضویت شهروندان بروجرد در کتابخانه های عمومی بروجرد رایگان است
روزهای بروجرد- مدیر امور کتابخانه های عمومی بروجرد گفت: به مناسبت روز فرهنگ عمومی، عضویت شهروندان و اقشار مختلف مردم بروجرد امروز در کتابخانه های عمومی شهرستان رایگان است.

'داود پهلوان' در گفت وگو با ایرنا افزود: شهروندان بروجردی با عضویت یک ساله در کتابخانه های سطح شهر علاوه بر مطالعه می توانند از سایر خدمات کتابخانه ها نظیر امانت کتاب، استفاده از اینترنت، مطالعه نشریات مختلف استفاده کنند.

وی اضافه کرد: پنج کتابخانه مشارکتی آیت الله بروجردی، حضرت ولیعصر(عج)، احسان شهیدی ، شهید بروجردی و جابرین حیان و پنج کتابخانه نهادی شهید صارمی، باهنر، علامه شهیدی، علامه بحرالعلوم و آیت الله بروجردی اشترینان برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده اند.

وی هدف از اجرای این طرح را ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه و بیان اهمیت روز فرهنگ عمومی عنوان کرد.

پهلوان مجموع کتب موجود در کتابخانه های عمومی و مشارکتی بروجرد را 183 هزار و 903 جلد در قالب 154 هزار و 615 عنوان اعلام کرد .

هم اکنون 10 کتابخانه عمومی نهادی و مشارکتی در شهرستان بروجرد فعال هستند.
آخرين بروز رساني ( ۱۴ آبان ۱۳۹۳ )
دمای هوا در بروجرد کاهش می یابد
روزهای بروجرد- رییس اداره هواشناسی بروجرد گفت: با ورود سیستم سرما به منطقه، دمای هوا در بروجرد به میزان محسوسی کاهش می یابد.

'بهروز یاراحمدی' در گفت وگو با ایرنا حداقل و حداکثر دمای هوای امروز در بروجرد را به ترتیب پنج و 13 درجه سانتیگراد بالای صفر دانست و افزود: هم اکنون دمای هوا در بروجرد هشت درجه سانتگیراد بالای صفر است که نسبت به روز گذشته در همین ساعت سه درجه کاهش نشان می دهد.

وی اضافه کرد: با ورود سامانه سرمایی از امروز در بروجرد دمای هوا کاهش یافه و احتمالا تا زیر صفر درجه سانتیگراد هم برسد.

وی میزان بارندگی طی 48 ساعت گذشته در بروجرد را 19 میلیمتر دانست و افزود: از ابتدای سال زراعی جاری تا کنون 80 میلیمتر باران در بروجرد باریده است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 15 میلیمتر بوده است.

یاراحمدی برای 24 ساعت آینده بروجرد آسمانی نیمه ابری همراه با کاهش دما را پیش بینی کرد و افزود: عصر امروز احتمالا مختصری رگبار در بروجرد مشاهده شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۴ آبان ۱۳۹۳ )
سقاخانه های بروجرد+تصاویر

 

 سقاخانه بروجرد

 dsc0251165.jpg

dsc02548.jpg 

 dsc02550.jpg

dsc02565.jpg 

 

سقاخانه بروجرد 

سقاخانه بروجرد 

عکس از پویا اتحاد

 

 

آخرين بروز رساني ( ۱۳ آبان ۱۳۹۳ )
عاشورای حسینی در بروجرد+ تصاویر

روزهای بروجرد-  مراسم عزاداری عاشورای حسینی در بروجرد با جضور پر شور مردم برگزار شد.

 1_2.jpg

1_3.jpg 

1_1.jpg 

1_4.jpg 

 1_5.jpg

 1_6.jpg

 1_7.jpg

1_8.jpg 

1_9.jpg 

 

آخرين بروز رساني ( ۱۳ آبان ۱۳۹۳ )
یک مصاحبه و چند نکته!
محمد روزبهانی- بهرام بیرانوند نماینده فعلی مردم بروجرد و اشترینان در مصاحبه با خبرگزاری فارس در مورد تبدیل شدن اشترینان به شهرستان، نکاتی را بیان داشته اند که از ابعاد مختلف قابل بررسی است. وی در این مصاحبه ی کوتاه چند ادعای بزرگ دارند از جمله آنکه  می گوید: "بر اساس تقسیمات کشوری اشترینان قابلیت شهرستان شدن را دارد، اما مادامی که در رده فعلی تقسیمات قرار دارد، امکان اعطای بسیاری از امکانات به آن وجود ندارد " و یا در بخش دیگر مصاحبه ادعا می کنند : همین مسئله( بخش بودن اشترینان) یکی از مهمترین دلایل محرومیت اشترینان و روستاهای تابعه آن است . همچنین در ادامه مصاحبه مدعی می شوند که : "در صورت ارتقای اشترینان به شهرستان، ادارات آن مستقل شده و بودجه جداگانه‎ای به آنها تعلق می‎گیرد که در این صورت ارتقای منطقه را در حوزه‎های مختلف به دنبال دارد ... تخصیص بودجه مستقل به اشترینان در صورت ارتقا در تقسیمات کشوری، صعود چند پله‎ای این منطقه و توابع آن را به دنبال دارد".  در ادامه ایشان به تهیه شدن طوماری(برای شهرستان شدن اشترینان)  توسط  اهالی اشترینان و روستا های تابعه اشاره میکند که برای نمایندگان ارسال شده است . و حتی از مکاتبات با رئیس جمهوری خبر داده است. و دلیل امتناع دولت را هزینه های این طرح می داند.
در رابطه با این مصاحبه چند نکته وجود دارد که به ترتیب به ان می پردازم.

نکته اول:
 مصاحبه جناب بیرانوند به عنوان نماینده ی بروجرد و اشترینان در یک سال مانده به انتخابات مجلس کمی تامل بر انگیز است. ایشان با توجه به ادعایی که در این مصاحبه کرده اند ، مهمترین دلیل عدم توسعه ی اشترینان را شهرستان نبودن می داند. اگر ادعای ایشان را قبول کنیم ، آنگاه این سوال پیش می آید که چرا جناب بیرانوند در اویل نمایندگی شان این ادعا و تقاضا را مطرح نکردند؟ در آن زمان دولت دهم سر کار بود و با ایشان همراه و ایشان می توانستند  این طرح را به سرانجام برسانند! مطرح کردن این طرح در یکسال مانده به انتخابات مجلس شائبه ی استفاده ی تبلیغاتی از این طرح  را به ذهن می رساند.

 نکته دوم:
جناب بیرانوند می گویند با شهرستان شدن اشترینان  توسعه ی این شهر چند برابر می شود. آیا هر جا که شهرستان شده است  توسعه یافته است؟ یعنی به نظر ایشان در حال حاضر شهر بروجرد و روستاهای آن نسبت به اشترینان و روستاهای آن چندین پله پیشرفته تر و یا توسعه یافته تر هستند؟ به نظر می رسد که این ادعا و فرض جناب بیرانوند با واقعیت مطابقت ندارد.  توسعه پایدار و متوازن از تکه تکه کردن شهرها و استانها به واحد های کوچکتر به دست نمی آید. امروزه در دنیا همه به سمت همگرایی  هستند نه واگرایی و جدایی! توسعه متوازن و پایدار حاصل سرمایه گذاری در بخشهای اقتصادی، صنعتی ،فرهنگی و آموزشی است. نه گسترده شدن هر چه بیشتر نهادهای دولتی و تقسیمات کشوری!

نکته سوم:
بر فرض اینکه دولت با این طرح موافقت  کرد و اشترینان را به شهر ارتقاء داد. در این صورت تکلیف روستاهای بزرگ و کوچک اشترینان چه می شود؟ روستاهایی که در فاصله‌ی نزدیکتری به بروجرد تا اشترینان قرار گرفته اند. آیا آنها هم باید طومار جمع کنند تا  از شهرستان بروجرد جدا نشوند!  بسیاری از روستاهای اشترینان مانند. روستای ونایی، شهید بروجردی، کوشکی بالا و پایین، گندل گیلان، دهترکان و چند روستای دیگر دسترسی‌شان به بروجرد نزدیکتر است و مردم این روستاها ترجیح می دهند از نظر اداری  و تقسیمات کشوری جزء  بروجرد باشند تا اشترینان.  بخش اشترینان 42 روستا دارد که از این روستاها بیش از 20 روستا از نظر ارتباطی به بروجرد نزدیکتر هستند. در صورت انجام این طرح تکلیف این 20 روستا چه می شود؟ آیا  با شهر  پنج  هزار نفری اشترینان و  22 روستای اطرافش که به سختی جمعیت شان به 15  تا 20هزار نفر می رسد می توان شهرستان تشکیل داد. (جمعیت بخش اشترینان با 42 روستا ی آن 38 تا 40 هزار نفر می باشد)
 

نکته چهارم:

 جناب بیرانوند اگر هدفش خدمت به مردم برای توسعه  منطقه  می‌باشد. این طرح جز ایجاد تنش های محلی چیزی برای مردم ندارد. از فردای اعلام و یا اجرای این طرح بسیاری از روستاها بخش اشترینان تقاضای پیوستن به شهر بروجرد را دارند. بهتر است جناب بیرانوند از همین حالا پیگیری این طرح را رها نماید.
 
..........
محمد روزبهانی
جامعه شناس و سردبیر نشریه راستان

آخرين بروز رساني ( ۱۱ آبان ۱۳۹۳ )
ربات پرنده عمود به دست دانشجویان بروجردی ساخته شده است
روزهای بروجرد- مخترع ربات پرنده عمود گفت: ربات پرنده (کوادروتور) با قابلیت پرواز تا ارتفاع ۱۰۰ متری را دارد و می‌تواند برای فیلم و عکسبرداری مورد استفاده قرار گیرد.

سامان جعفری در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار کرد: ربات پرنده (کوادروتور) با قابلیت پرواز تا ارتفاع 100 متری ساخته شد و می‌تواند برای فیلم و عکسبرداری مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود:  این ربات 3 سانتیمتر از ربات پرنده عمود پرواز دانشجویان دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا کوچکتر و تایم پرواز آن 5 دقیقه بیشتر است.

مخترع بروجردی با اشاره به تفاوت ربات پرنده عمود پرواز با ربات پرنده دانشگاه پنسلوانیای آمریکا خاطرنشان کرد: ربات پرنده دانگاه پنسلوانیای آمریکا از پرنده عمود پرواز دانشگاه بروجرد بسیار کوچکتر است و قادر به فیلمبرداری نیست و تنها قادر است 4 الی 7 دقیقه پرواز کند.

وی با اشاره به این ربات تصریح کرد: این ربات پرنده در ابعاد 6×6 سانتیمتر ساخته شده است و با هر بار شارژ شدن باطری، این ربات می تواند به مدت 12 دقیقه پرواز کند.

جعفری با اشاره به اینکه عمده مشکلات مخترعان، مشکلات مالی است افزود: ما برای هر طرح اختراع هزینه های زیادی را پرداخت می‌کنیم که به سبب دانشجو بودن ما در دانشگاه آزاد بسیار سنگین است و هیچ گونه حمایتی از سوی دانشگاه‌ها و ارگانهای دولتی انجام نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه این ربات حاصل زحمات 6 ماه است بیان کرد: این ربات با برنامه ریزی 6 ماه ساخته شده است و دارای موتور براش یعنی برای ساخت این ربات 4 موتور را استفاده شده است.

مخترع بروجردی با اشاره به اینکه هزینه ساخت این ربات پرنده عمود پروازهزینه شخصی بوده است افزود: برای ساخت این ربات یک میلیون تومان هزینه شده است.

جعفری با اشاره به اینکه ارگان‌های دولتی مثل وزارت دفاع و محیط زیست از این طرح استقبال کردند خاطرنشان کرد: با حضور سرداری نقدی در بروجرد از این طرح بازدید کردند که قرار است به وزارت دفاع معرفی شویم تا از قابلیت این طرح استفاده شود.
وی عنوان کرد: محیط زیست فیلم این ربات را دیدند  که قرار است با محیط زیست کل کشور این طرح را به  تولید انبوه افزایش یابد و حتی این طرح قابلیت اینکه بزگتر ساخته بشود را دارد.

مخترع بروجردی با اشاره به اینکه این ربات در جشنواره مخترعین دانشگاه پیام نور توانسته مقام نخست را به خود اختصاص دهد بیان کرد: این ربات در اختراعات ملی توانسته در میان چندین دانشگاه پیام نور درکشور رتبه نخست را به خود اختصاص دهد.
آخرين بروز رساني ( ۱۱ آبان ۱۳۹۳ )
زنگ خطر بیماری تب مالت در لرستان به صدا درآمده است
روزهای بروجرد- مدیرکل دامپزشکی لرستان گفت: استان لرستان جزو ۱۰ استان نخست کشور در آمار ابتلا به بیماری تب مالت است و زنگ خطر بیماری تب مالت در لرستان به صدا درآمده است و اگر روند کنونی ادامه یابد، این بیماری در استان به یک بحران تبدیل می‌شود.

به گزارش تسنیم، ابراهیم توکلی عصر امروز در کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی لرستان که در استانداری لرستان برگزار شد اظهار کرد: استان لرستان جزو 10 استان نخست کشور در آمار ابتلا به بیماری تب مالت است که این وضعیت نگران کننده است.
وی با اشاره به بحرانی شدن وضعیت تب مالت در لرستان افزود: زنگ خطر بیماری تب مالت در لرستان به صدا درآمده است و اگر روند کنونی ادامه یابد، این بیماری در استان به یک بحران تبدیل می‌شود.
مدیرکل دامپزشکی لرستان با بیان اینکه بیماری تب مالت به عنوان اولویت‌دار ترین بیماری مشترک بین انسان و دام در لرستان محسوب می‌شود، بیان کرد: قالب مردم لرستان در روستاها دامدار هستند و با این حال به علت شیوع بیماری تب مالت دامداران لرستان سالانه میلیاردها تومان خسارت می‌بینند.

وی تماس مستقیم با دام و ترشحات آن را یکی از عوامل موثر در انتقال بیماری تب مالت از دام به انسان عنوان کرد و گفت: 95 درصد از دام‌های لرستان به صورت سنتی نگهداری می‌شوند و با این حال پروتکلی برای تست و واکسیناسیون دام‌های سنتی در کشور وجود ندارد به همین دلیل مشکلات استان لرستان نسبت به دیگر استان‌ها بیشتر است.

توکلی با اشاره به اینکه بیماری تب مالت قابل پیشگیری و کنترل است خاطرنشان کرد: در صورت حمایت می‌توانیم این بیماری را در بین جمعیت دامی استان کنترل کنیم.
سعید شاخرخی معاون سیاسی استانداری لرستان نیز در این جلسه اظهار کرد: اتلاف سگ‌های ولگرد برای مقابله با بیماری‌هاری در صورت امکان با شیوه‌های نوین و در صورت عدم امکان بدون معطلی در لرستان اجرا شود.
وی با بیان اینکه همانگونه که حفاظت از محیط زیست یک ضرورت است، حفظ سلامت مردم در مقابل حیوان گزیدگی و جلوگیری از سرایت بیماری خطرناکی همچون هاری نیز لازم است، افزود: جلسه هماهنگی شهردان و بخشداران برای اتلاف سگ‌های ولگرد می بایست توسط فرمانداران در هر شهرستان برگزار شود.

معاون سیاسی استانداری لرستان با اشاره به اینکه 70 درصد از حیوان گزیدگی‌ها در روستاها رخ می‌هد، گفت: حیوانات وحشی پراکنده در حاشیه شهرها و در روستاها بهداشت و سلامت مردم لرستان را به خطر انداخته اند.

شاهرخی با بیان اینکه شهرستان‌های بروجرد، کوهدشت و خرم‌آباد بیشترین تعداد ابتلا به هاری را در استان دارند، تصریح کرد: آموزش مقابله با حیوان گزیدگی و پیشگیری از ابتلا به بیماری هاری باید توسط صدا و سیما و استفاده از ظرفیت 300 هزار نفر دانش آموز مشغول به تحصیل در مدارس گسترش یابد.

وی قرار گرفتن استان لرستان در بین 10 استان نخست کشور از حیث بیماری تب مالت را مایه تاسف دانست و تصریح کرد: دغدغه مالی برای اجرای طرح واکسیناسیون دام‌های لرستان علیه بیماری تب مالت وجود ندارد و با این حال ضرورت دارد که اداره کل دامپزشکی لرستان طرح عملیاتی خود را در راستای کنترل این بیماری جهت تصویب در شورای برنامه‌ریزی استان ارائه کند.

معاون سیاسی استانداری لرستان گفت: امیدواریم که آمار ابتلا به بیماری تب مالت در استان لرستان ظرف یکسال آینده با برنامه‌ریزی‌ها و اقداماتی که در دستور کار قرار می‌گیرند، کاهش یابد و از وضعیت موجود فاصله بگیریم.

لازم به ذکر است، در این جلسه تصمیم کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان لرستان برای اتلاف سگ‌های ولگرد با واکنش منفی مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان مواجه شد.
آخرين بروز رساني ( ۱۱ آبان ۱۳۹۳ )
مردم اشترینان خواستار ثبت ملی و معنوی عاشورای این شهر هستند
روزهای بروجرد- مردم اشترینان شهرستان بروجرد خواستار ثبت معنوی و ملی آیین ویژه روز عاشورا در این شهر شد.

به گزارش ایرنا قدمت برگزاری آیین عزاداری مردم اشترینان در محرم و تاسوعا و عاشورا که به صورت سنتی و ویژه برگزار می شود به صدها سال پیش بر می گردد.

آیین عاشورای حسینی در اشترینان از ابتدای صبح با برپا کردن خیمه ها در هر محله به صورت مجزا آغاز و در ادامه مردم با گل اندود کردن خود به نشانه عزای امام حسین (ع) آماده عزاداری می شوند.

نواختن سرنا و دهل به صورت چپی که خاص شهرهای و روستاهای اصیل لرستان است نیز در ابتدای هیاتهای سینه زنی به نشانه اقامه عزا نواخته می شود.

سبک سینه زنی و نوحه خوانی عزاداران حسینی به صورت سنتی و به لهجه لری بوده و از حزن و اندوه فراوانی برخوردار است که هر بیننده ای را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

عزاداری مردم اشترینان با نزدیک شدن به ظهر عاشورا به اوج و شور حال واقعی خود نزدیک شده و عزاداران با جمع شدن به دوره خیمه ها و اقامه نماز ظهر عاشورا نهایت با آتش زدن خیمه ها به یاد مظلومیت سالار شهیدان و اصحابش عزاداری کرده و بر سر سینه خود می زنند.

مردم اشترینان در روز عاشورا با طبخ حلیم نذری پذیرای میهمانان و عزاداران حسینی هستند و در ورودی همه خانه ها به روی میهمانان و عزاداران باز است.

جمعیت کثیری از شهر ها و استانهای اطراف در روز عاشورا به اشترینان سفر کرده و در عزاداری سنتی که در این شهر برگزار می شود شرکت می کنند.

امسال مانند سالهای گذشته، مردم اشترینان برای برگزاری باشکوه مراسم عاشورای حسینی آماده شده و از میهمانان و عزاداران که به اشترینان سفر می کنند پذیرایی خواهند کرد.

مردم اشترینان برای چندمین سال پیاپی از مسوولان کشوری و استانی میراث فرهنگی می خواهند تا شرایط را برای ثبت ملی و معنوی مراسم عاشورای اشترینان که صدها سال است به صورت سنتی برگزار می شود فراهم کنند.

شهر اشترینان با جمعیت حدود شش هزار نفر از توابع شهرستان بروجرد در استان لرستان می باشد.
آخرين بروز رساني ( ۱۱ آبان ۱۳۹۳ )
بارش پراکنده باران تاسوعا و عاشورا در بروجرد ادامه دارد
روزهای بروجرد- رییس اداره هواشناسی بروجرد گفت: بارش پراکنده و متناوب باران روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی در بروجرد ادامه دارد.

'بهروز یاراحمدی' در گفت و گو با ایرنا افزود: بارش باران از روز گذشته در بروجرد آغاز شده که هم اکنون نیز به طور پراکنده در حال بارش است و دو روز آینده نیز ادامه دارد.

وی اضافه کرد: وزش باد نسبتا شدید نیز برای دو روز آینده پیش بینی می شود و بعد از این بارندگی هوای دما به میزان محسوسی نیز کاهش می یابد.

وی اظهار داشت: میزان بارندگی در سال زراعی جاری تا کنون 67 میلیمتر بوده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته شش میلیمتر بوده است.

یاراحمدی افزود: هم اکنون دمای هوا در بروجرد هفت درجه سانتیگراد بالای صفر است که نسبت به روز گذشته در همین ساعت دو درجه کاهش نشان می دهد.

وی حداقل و حداکثر دمای هوای امروز را به ترتیب هفت و 15 درجه سانتیگراد اعلام کرد.
آخرين بروز رساني ( ۱۱ آبان ۱۳۹۳ )
خانه آیت الله بروجردی دهه محرم میزبان هیات های عزادار است
روزهای بروجرد- خانه آیت الله بروجردی، تلاقی عزا و نیاز در دهه محرم است و در این ایام عاشقان کوی حسین راه این خانه را گرفته و به عزاداری و راز و نیاز می پردازند.

به گزارش ایرنا،خانه آیت الله العظمی بروجردی در شهر بروجرد خانه ای است زیبا و آرام با حیاطی دلباز و سرپوشیده با شیشه هایی آبی و حوضی در میان آن.

در طبقه دوم این ساختمان حسینیه ای کوچک مهیا شده برای عزادارانی که در دهه اول محرم و ایام فاطمیه برای عزاداری به اینجا می آیند.

یکی از آداب رایج در شهرستان بروجرد برگزاری مراسم های عزاداری ایام محرم از جمله مراسم روز تاسوعا و عاشورا و شام غریبان در منزل قدیمی آیت الله العظمی سید حسین بروجردی مرجع بزرگ شیعیان دنیا است به طوریکه با حضور در این خانه روحانی می توانی پیوند عزداری محرم و دست نیاز مردمانی که به در خانه فرزند پیامبر آمده اند را به وضوح ببینی.

حضور در مراسم عزاداری خانه ˈآقاˈ مختص به بروجردی ها و حتی لرستانی ها نیست بلکه هر ساله افراد زیادی از سراسر کشور برای ادای حاجت و نذر و یا برآوردن دست نیاز به این خانه روحانی می آیند و در میان تار و پود این خانه قدیمی به دنبال مراد و مقصود خود می گردند. 


در این خانه قدیمی هنوز بوی قدم های ˈآقاˈ می آید و شمیم خوشش همه خانه را نورانی کرده است، اینجا نفس که می کشی احساس سبکی خاصی در وجودت سایه می اندازد و حتما با خود می اندیشی سادگی و عظمت این خانه بزرگ و قدیمی به برکت روح آسمانی مردی است که در زمان حیاتش نیز سال ها عزای امام حسین(ع) را در این خانه برپا کرد.

حوض بزرگ وسط خانه آقا شاید حرف ها برای گفتن دارد ، مردم عزادار ظرف هایی از آب این حوض برای شفای مریضان و حاجت روایی بیمارانشان بر می دارنند.

کنار ورودی حیاط آقا که بنشینی و نگاهی به سرسرای خانه قدیمی آیت الله العظمی سید حسین بروجردی بیندازی ناخودآگاه احساسی عجیب تمام وجودت را فرا می گیرد.

در این خانه که در ایام دهه محرم با پارچه های سیاه زینت داده شده و همواره مراسم روضه خوانی در آن برگزارمی شود حاجتمندان زیادی حاجت روا شده اند و عزاداران بسیاری اشک ریخته اند.

خادمین مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان در خانه آقا همه نوه و نتیجه های آیت الله بروجردی هستند که با لبخندی سرشار از معنویت عزاداران و حاجتمندان را هدایت و با دادن چای، نقل و خرما از آنها پذیرایی می کنند.

مراسم شام غریبان در خانه بزرگ مرد شیعه حال و هوایی به وسعت همه دلتنگی های دنیا دارد اینجا آدم دلش برای آن همه سادگی و بینش تنگ می شود.

آیت الله حاج آقاحسین طباطبایی بروجردی، فرزند حاج علی آقا طباطبایی بروجردی از سادات سلسله طباطبایی بود که نسبت آنان به حضرت امام حسن مجتبی (ع) می رسد.

آیت الله بروجردی در صفر سال 1292 هجری قمری در شهر بروجرد دیده به جهان گشود. جد پنجم آیت الله بروجردی به نام سید محمد طباطبایی بروجردی نوه دختری علامه مجلسی است.

آیت الله بروجردی علوم مقدماتی را در بروجرد نزد پدرش فرا گرفت و در 18 سالگی برای تکمیل تحصیلات به اصفهان رفت و در آنجا نزد ابوالمعالی کلباسی، سید باقر درچه ای و میر سید تقی مدرسی، در مدارس کلباسی و صدر اصفهانی به تحصیل پرداخت و مدتی نیز از محضر آخوند محمد و جهانگیر خان قشقایی استفاده کرد.

در سال 1318 قمری به نجف اشرف عزیمت کردند و به محضر درس مرحوم آخوند محمد کاظم خراسانی وارد شد و به تحصیل علم پرداخت.

آیت الله بروجردی در سال 1328 هجری قمری با تصدیق علماء اعلام از جمله آیت الله العظمی آخوند خراسانی و شریعت اصفهانی از نجف به ایران مراجعت کرد و در بروجرد اقامت گزید و مدت 33 سال مرجع تقلید اهالی غرب و جنوب غربی ایران و قسمتی از خراسان و ممالک عراق بودند و چندین سال از بهترین ایام عمرش را در زادگاه خود به ترویج، تدریس و تألیف سپری کردند.

نوه دختری آیت الله بروجردی می گوید: بیت حضرت آیت الله بروجردی یکی از قدیمی ترین بیوت در بروجرد است که آیت الله بروجردی نیز پس از بازگشت از سفر حج به مدت 33 سال در آن زندگی کردند.

محمدرضا گودرزی می گوید: آنچه ذکر آن حائز اهمیت است این است که یاد و خاطره آیت الله بروجردی در تک تک کوچه های بروجرد هنوز جاری و ساری است و بروجرد هنوز از برکات این عالم فرزانه بر خود می بالد.

هنوز هم خانه آیت الله بروجردی در میان کوچه پس کوچه های قدیمی بروجرد مرکز وصال دلهاست و مردم این شهرستان به مانند گذشته با مرجع خود به گفت وگو می نشینند و مسایل و مشکلات خود را بی پرده بیان می کنند.
آخرين بروز رساني ( ۱۰ آبان ۱۳۹۳ )
۱۱ نفر در تصادف محور بروجرد - دورود کشته و زخمی شدند
روزهای بروجرد- رئیس پلیس لرستان گفت: در برخورد یک دستگاه سواری پیکان با یک دستگاه مینی بوس درمحور بروجرد – دورود لرستان راننده و ۴ سرنشین پیکان کشته و ۶ نفر مجروح شدند.

به گزارش پایگاه پلیس لرستان، محمود رضا حسینی اظهار کرد: در پی اعلام مرکز فوریت‌هاف پلیس 110 مبنی بر وقوع تصادف بین یک دستگاه سواری پیکان با یک دستگاه مینی بوس در محور بروجرد – دورود، بلافاصله ماموران انتظامی و یگانهای امدادی در محل حاضر شدند.

وی افزود: در این حادثه راننده و چهار سرنشین سواری پیکان کشته و شش نفر از سرنشینان مینی بوس نیز مجروح و بلافاصله توسط یگان‌های امدادی به بیمارستان منتقل و همگی به صورت سرپایی مداوا و مرخص شده‌اند.

رئیس پلیس لرستان تصریح کرد: علت تصادف تخطی کردن از سرعت مطمئنه از سوی راننده سواری پیکان اعلام شده است.
آخرين بروز رساني ( ۱۰ آبان ۱۳۹۳ )
بهرام بیرانوند: ما مردم را اصولگرا می دانیم و مجلس آینده نیز اصولگرا خواهد بود
روزهای بروجرد- بهرام بیرانوند در مورد انتخابات مجلس در سال آینده گفت: فضایی که در انتخابات مجلس وجود دارد فضای بسیار متفاوتی با انتخابات ریاست جمهوری است. ما معتقدیم به واسطه اینکه مردم ما مردم ارزش محوری هستند، به منافع ملی و انقلاب اعتقاد دارند، مجلس آینده نیز مجلس اصولگرا خواهد بود.

این نماینده مجلس تصریح کرد: در انتخابات مجلس 290 نفر را از حوزه‌های مختلف انتخاب می‌کنیم اما در انتخابات ریاست جمهوری لزوما یک نفر انتخاب می‌شود ولی چون ما مردم را مردم اصولگرا می دانیم معتقدیم مجلس آینده نیز که برآمده از رای مردم است، مجلس اصولگرا خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی درباره عدم اجماع اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری گذشته نیز گفت: آقای روحانی هم اگر رای آورد با شعار اصلاح طلبی رای نیاورد. اینکه یک عده وسط راه آمده‌اند و می‌خواهند شریک آقای روحانی شوند و بگویند ما ستون فقرات دولت و روحانی هستیم چنین چیزی وجود ندارد.

وی ادامه داد: اصلاح طلبان به واسطه اینکه در انتخابات 88 نتوانستند مصلحت جامعه را درست تشخیص دهند و بعضی از آنها آب به آسیاب دشمن ریختند در حال حاضر فاقد مرکز کنترل و انسجام دهنده هستند.

بیرانوند تاکید کرد: به همین دلیل ما معتقدیم مجلس آینده نیز اصولگرا خواهد بود، جلساتی هم که برگزار می‌شود برای این است که ساماندهی شود و نیروهای کیفی‌تر برای حل مشکلات مردم به مجلس بیایند.

آخرين بروز رساني ( ۱۰ آبان ۱۳۹۳ )
شهردار بروجرد: پل پیامیر اعظم با پیشرفت فیزیکی 85 درصدی در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد
روزهای بروجرد- شهردار بروجرد گفت: بهره‌برداری از مجتمع تجاری و رفاهی "هشت بهشت" اثر گذاری مثبتی را بر تقویت اقتصاد شهرستان می‌گذارد به طوری که سبب جذب توریست می‌شود.

منوچهر یوسفی در گفت و گو با تسنیم، اظهار کرد: ساخت و سازهای شهرداری در فصل سرد سال با درآمدهای شهرداری بروجرد همخوانی لازم را ندارد که این مهم سبب کاهش درآمد شهرداری بروجرد می شود.

وی با اشاره به اینکه شهرداری بروجرد با وجود مشکلات عدیده مالی توانسته عملکرد قابل قبولی را ارائه دهد افزود: با وجود تمام مشکلات شهرداری در بحث پروژه های عمرانی شهرستان بروجرد بسیار موفق عمل کرده است.

شهرداری بروجرد با اشاره به پروژه “هشت بهشت” بروجرد تصریح کرد: پروژه "هشت بهشت" براساس برنامه زمانبندی شده در مدت 36 ماه به بهره برداری می رسد.
یوسفی خاطرنشان کرد: با بهره برداری از این مجتمع تجاری و رفاهی اثر گذاری مثبتی را بر تقویت اقتصاد شهرستان می گذارد به طوری که سبب جذب توریست می شود.

وی از بهره برداری پل پیامبر اعظم در آینده نزدیک خبر داد و بیان کرد: پل پیامیر اعظم با پیشرفت فیزیکی 85 درصدی  در آینده نزدیک با هدف کاهش تصادفات و تسهیل روند تردد در محور کمربندی در بروجرد به بهره برداری می رسد.

شهرداری بروجرد با اشاره به مشخصات این پروژه  اظهار کرد: عملیات عمرانی پل پیامبر اعظم(ص) پس از طی مراحل بیس ریزی، آماده سازی زیرسازی برای اجرای آسفالت، پیشرفت 85 درصدی عملیات جدولگذاری، مخلوط ریزی، احداث رفیوژ وسط، دریچه گذاری فاضلاب، سنگ  کاری دیواره های شرقی و غربی بلوار عاشورا و کاشت نهال در این بلوار مراحل نهایی خود را سپری می‌کند.

یوسفی عنوان کرد: با تکمیل 15 درصدی عملیات جدول گذاری و اجرای عملیات آسفالت ریزی جاده اتصال، این پل به پیشرفت 100درصدی می رسد و  در آینده ای نزدیک بطور کامل مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
وی افزود: پس از تکمیل این پل خودروهای خروجی از فاز 8 شهرک اندیشه از زیرگذر این پل وارد شهر می‌شوند و خودروهای عبوری از محور کمربندی از روگذر پل رد می شوند و تداخل بین خودروهای عبوری در این مسیر ایجاد نمی‌شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۰ آبان ۱۳۹۳ )
خشک‌شدن چاه‌های آب در "اشترینان" /تشنگی همیشگی در انتظار اشترینان
روزهای بروجرد- منطقه "اشترینان" بروجرد چند سالی است دچار بحران آب شده و خشک‌شدن چاه‌های آب،biabi.jpg تأمین آب مورد نیاز روزمرّه مردم را با مشکل مواجه کرده است. به‌ گزارش تسنیم،  شهرستان بروجرد در سال‌های اخیر با معضل کمبود باران مواجه شده و نبود سدی در برابر آب‌های روان این مناطق سبب هَدَر رفت و خشک‌سالی در بسیاری از مناطق این خطّه، از جمله منطقه اشترینان و روستاهای این منطقه شده است.شهر اشترینان یکی از شهرهای استان لرستان و زیرمجموعه شهرستان بروجرد است که دارای بیش از 40 روستا و جمعیتی بیش از 40 هزار نفر است و در 15 کیلومتری شمال شهر  بروجرد و در مسیر راه بروجرد - ملایر- نهاوند قرار دارد و شغل بیشتر مردم این منطقه، کشاورزی و باغبانی است.
آخرين بروز رساني ( ۱۸ آبان ۱۳۹۳ )
۱۶۰ میلیارد تومان برای راه اندازی سد "آبسرده" بروجرد نیاز است
روزهای بروجرد- رئیس شرکت آب منطقه‌ای بروجرد گفت: سد آبسرده بروجرد برای بهره‌برداری به ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و این اعتبارات برای این پروژه تاکنون اختصاص داده نشده است.

غلامحسین بنادری در گفت‌و‌گو با تسنیم، اظهار کرد: متاسفانه عدم تخصیص اعتبار سبب کند شدن پیشرفت فیزیکی سدهای آبسرده و شهید بروجردی این شهرستان شده است.

وی با اشاره به سد آبسرده بروجرد افزود: سد آبسرده بروجرد با پیشرفت 27 درصدی روبه‌رو است که تاکنون رقم 11 میلیارد تومان اعتبار برای این سد هزینه شده است.

رئیس آب منطقه‌ای بروجرد تصریح کرد: سد آبسرده بروجرد با برآوردی که برای این سد انجام شده نیازمند رقم اعتباری 160 میلیارد تومانی است که بتواند به بهره‌برداری برسد و این اعتبارات برای این پروژه تاکنون اختصاص داده نشده است.

بنادری با اشاره به سد شهید محمد بروجردی این شهرستان بیان کرد: سد شهید بروجردی با پیشرفت 7 درصدی روبه‌رو است و روند تسریع  این پروژه را در حال حاضر خود پیمانکار این طرح با هزینه خود انجام می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه این پروژه تقریبا 7 ماه است که کار خاکبرداری آن آغاز شده است، افزود: تاکنون اعتباراتی برای این پروژه داده نشده و این پروژه با این رقم تکیل نمی‌شود.

رئیس آب منطقه‌ای بروجرد اظهار کرد: این پروژه براساس برآورده انجام شده نیازمند 60 میلیارد تومان اعتبار است که این رقم برای این پروژه که به اتمام برسد، ناچیز است.

وی خاطرنشان کرد: به صورت متوسط ماهیانه 8 حلقه چاه را پر می‌کنیم و با کسانی که با استفاده از چاه‌هایی که به صورت غیر مجاز آب‌های زیر زمینی را استخراج می‌کنند، برخورد می‌شود.
آخرين بروز رساني ( ۰۹ آبان ۱۳۹۳ )
همایش شیرخوارگان حسینی در بروجرد برگزار شد+ تصاویر

روزهای بروجرد- عصرامروز بیش از ۲۰ هزار نفر از مادرن بروجردی به همراه فرزندان شیرخوار خود در همایش بزرگ شیرخوارگان حسینی شرکت کردند.

به گزارش تسنیم ، همایش بزرگ شیرخوارگان حسینی در بروجرد از ساعت 15 امروز در سالن ولایت بروجرد باحضور 20 هزار نفر از مادران و شیر خوارگان حسینی آغاز شد.

 

 

mersa.jpg

 

 

 

mersa1.jpg 

 

 

عکس/علیرضا سلیمانی

آخرين بروز رساني ( ۰۹ آبان ۱۳۹۳ )
فرمانده نیروی انتظامی بروجرد: هیئت‌های مذهبی بدعت‌گذار در بروجرد جمع آوری می‌شود
روزهای بروجرد- فرمانده نیروی انتظامی بروجرد گفت: قمه زنی در هئیات مذهبی سبب اختلال در نظم می‌شود و با قمه‌زنان و علامت‌هایی که از سوی برخی از هیئت‌ها انجام می‌شود برخورد شده و جمع‌آوری می‌شوند زیرا این اقدامات ریشه در فرهنگ ایرانی اسلامی ندارد.

علیرضا دلیری در گفت و گو با تسنیم، با اشاره به بدعت های ایجاد شده در ماه محرم اظهار کرد: قمه‌زنی در هئیات مذهبی سبب اختلال در نظم می‌شود و با قمه زنان و علامت‌هایی که از سوی برخی از هیئت ها انجام می‌شود برخورد شده و این افراد جمع آوری می‌شوند زیرا این  اقدامات ریشه در فرهنگ ایرانی اسلامی ندارد.

وی افزود: امروز دشمنان قسم خورده ایران اسلامی چشم به شیعیان ایران اسلامی دوخته اند تا با کوچکترین رفتار از شیعیان بر ضد نظام و اسلام جوسازی کنند.

فرمانده نیروی انتظامی بروجرد تصریح کرد: هئیات مذهبی در ماه محرم اهداف قیام امام حسین(ع) راکه احیاء امربه معروف و نهی از منکر بود را دنبال کنند و این فرهنگ را در میان عزاداران حسینی تداوم ببخشند.

دلیری با اشاره به فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه خاطرنشان کرد: باید به فریضه امر به معروف  در جامعه توجه ویژه شود و نهادینه کردن این فرهنگ در افراد جامعه سبب مصون نگه داشتن افراد می‌شود.

وی عنوان کرد: مقوله فرهنگ سازی امر به معروف و نهی از منکر نیاز به یک کار فرهنگی دارد و همه مسئولان باید در این مهم تلاش کنند تا فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در جامعه تجلی یابد.

دلیری با اشاره به مقوله بدحجابی در جامه بیان کرد: باید خانوادهای ایرانی به مقوله حجاب در بین اعضاء خانواده به ویژه فرزندان خود توجه وافری انجام دهند زیرا فرهنگ حجاب و عفاف باید نخست در افراد خانواده تداعی یابد.

فرمانده نیروی انتظامی بروجرد اظهار کرد: در ماه سوگواری محرم با افرادی که سبب بدحجابی در جامعه شوند و با بدحجابانی که در روز عاشورا حرمت شکنی کنند برخورد قانونی می‌شود.
آخرين بروز رساني ( ۰۹ آبان ۱۳۹۳ )
بهرام بیرانوند: پیشرفت اشترینان در سایه ارتقا به شهرستان است
روزهای بروجرد- نماینده بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی گفت: در صورتی ‌که اشترینان در تقسیمات کشوری به شهرستان ارتقا یابد، زمینه پیشرفت‌های بعدی آن فراهم می‌شود.

بهرام بیرانوند در گفت‌و‌گو با فارس، اظهارکرد: بر اساس تقسیمات کشوری اشترینان قابلیت شهرستان شدن را دارد، اما مادامی که در رده فعلی تقسیمات قرار دارد، امکان اعطای بسیاری از امکانات به آن وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: همین مسئله یکی از مهمترین دلایل محرومیت اشترینان و روستاهای تابعه آن است.

نماینده بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در صورت ارتقای اشترینان به شهرستان، ادارات آن مستقل شده و بودجه جداگانه‎ای به آنها تعلق می‎گیرد که در این صورت ارتقای منطقه را در حوزه‎های مختلف به دنبال دارد.

بیرانوند ادامه داد: تخصیص بودجه مستقل به اشترینان در صورت ارتقا در تقسیمات کشوری، صعود چند پله‎ای این منطقه و توابع آن را به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه در همین راستا اهالی اشترینان و روستاهای تابعه طوماری تهیه کرده و برای نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی ارسال کرده‌اند، اضافه کرد: در این راستا نیز مکاتباتی با رئیس جمهوری صورت گرفته و این خواسته به حق مردم اشترینان به وزارت کشور ارجاع شده است.

این مسئول تصریح کرد: نمایندگان بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی، از این حق مسلم مردم اشترینان حمایت می‎کنند، چراکه در این صورت رونق هرچه بیشتر منطقه را به همراه دارد.

 بیرانوند در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: به نظر می‎رسد یکی از دلایل امتناع دولت از این اقدام این است که در شرایط کنونی آمادگی صرف هزینه‌های لازم به این منظور را ندارد.

وی تاکید کرد: حرکت در این راستا به ظاهر با صرف هزینه همراه است در حالی که به واسطه ارتقای آن، مردم نیز در ساختن شهر و محیط زندگی خود مشارکت فعال می‌کنند.

نماینده بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی افزود: در صورت تحقق این خواسته و حق مردم اشترینان، در موارد مختلف درآمدزایی را برای دولت به همراه دارد که می‎توان از آنها برای عمران و آبادانی بیشتر شهر استفاده کرد.

آخرين بروز رساني ( ۰۹ آبان ۱۳۹۳ )
استاندار لرستان: مشکل راه آهن بروجرد در بودجه سال 94 حل خواهد شد
روزهای بروجرد- استاندار لرستان گفت: منطقه ویژه اقتصادی بروجرد در مرحله صدور موافقت اصولی سازمان مناطق ویژه اقتصادی کشور برای سرمایه‎گذار این پروژه قرار دارد.

به گزارش ایسنا، هوشنگ بازوند در جمع خبرنگاران، افزود: مصوبه ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بروجرد چند سالی است که از سوی مجلس شورای اسلامی ارائه شده است.

وی اظهار کرد: تفاهم‌نامه‌ای با یک سرمایه‌گذار وابسته به قرارگاه بقیة‌الله تنظیم و به منظور صدور موافقت اصولی به دفتر مناطق ویژه اقتصادی ارسال شده است.

استاندار لرستان تصریح کرد: در منطقه اشترینان 2 هزار مترمربع زمین برای راه‎اندازی این منطقه انتخاب کرده‎ایم که در دست بررسی موافقت اصولی سازمان مناطق ویژه اقتصادی کشور قرار دارد.

بازوند با اشاره به خط راه‎آهن در بروجرد، اضافه کرد: با اضافه شدن کلمه بروجرد در لایحه قانونی بودجه سال 94، مشکل خط آهن این شهرستان حل می‌شود.

وی گفت: مدیریت استان به صورت جدی و مصمم به دنبال تحقق این موضوع است.
آخرين بروز رساني ( ۰۸ آبان ۱۳۹۳ )
انتقال خون بروجرد آماده خونگیری از عزاداران حسینی است
روزهای بروجرد- مسوول پایگاه انتقال خون بروجرد گفت: پایگاه انتقال خون این شهرستان در ایام محرم آماده خونگیری از عزادارن حسینی است.

دکتر ' غلامرضا حامدی' در گفت وگو با ایرنا افزود: پایگاه مرکزی شهرستان در ایام محرم در دو نوبت صبح و عصر و پایگاه شماره دو واقع در خیابان صفا در نوبت صبح، کار خونگیری از اهدا کنندگان را انجام می دهد.

وی اضافه کرد: صبح و عصر تاسوعا و صبح عاشورای حسینی نیز کار خونگیری از عزاداران و هیاتهای عزاداری از طریق پایگاه شماره دو بروجرد همانند سالهای گذشته انجام می شود.

وی اظهار داشت: از واحدهای خون اهدایی پس از آزمایش در بخش ویروس شناسی، انواع فرآورده های خونی تولید و در اختیار مراکز درمانی داخل و خارج از شهرستان بروجرد قرار می گیرد.

شهرستان بروجرد دارای دو پایگاه خونگیری است
آخرين بروز رساني ( ۰۸ آبان ۱۳۹۳ )
9حلقه چاه غیر مجاز در بروجرد مسدود شد
روزهای بروجرد- رییس شرکت آب منطقه ای بروجرد از انسداد 98 حلقه چاه غیر مجازدر این شهرستان خبر داد.

' غلام حسین بنادری' در گفت وگو با ایرنا افزود: درشش ماهه نخست امسال 9 چاه غیر مجاز مسدود و دو دستگاه حفاری غیر مجاز نیز توقیف شده است.

وی گفت: در این مدت 9مورد حفاری غیر مجازصورت گرفته و 11 نفر از متجاوزان به حریم رودخانه ها نیز شناسایی و با آنها برخورد شده است.

وی با اشاره به برنامه های در دست اجرای این اداره برای نیمه دوم امسال افزود: افزایش و تشکیل گروه جدید گشت و بازرسی جهت طرح تعادل بخشی دشت ها و پیگیری جهت تسریع اعتبار مصوبات برای اجرایی کردن مصوبات ازجمله برنامه این این شرکت است.

وی گفت: در اجرای طرحهای عمرانی امسال هفت پروژه مربوط به شرکت آب منطقه ای این شهرستان مصوب شده است.

وی اعتبار مورد نیاز برای اجرایی کردن طرحهای مصوب این شرکت را حدود 600میلیون تومان عنوان کرد.
آخرين بروز رساني ( ۰۸ آبان ۱۳۹۳ )
 
 
 
صفحه اول | تماس با ما
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
«روزهای بروجرد» در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ایران وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است 
Powered by VCD Co.