۳۰ مرداد ۱۳۹۶   ۰۷:۴۸    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
اخبار بروجرد
انتصاب یک مدیر زن در بروجرد
روزهای بروجرد- طی مراسمی سرپرست اداره پست شهرستان بروجرد معرفی شد.

 به گزارش مهر، طی مراسمی با حضور حاتم سلیمانی، مدیر کل پست لرستان، احمد گودرزیان، معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری بروجرد وجمعی از کارکنان، «شهین اتحاد» به عنوان سرپرست پست شهرستان بروجرد منصوب و از زحمات چندین ساله علی پیریایی، رئیس سابق تقدیر و تشکر به عمل آمد.

شهین اتحاد دارای ۲۲ سال سابقه خدمت در واحد کارشناسی پست شهرستان بوده و دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت است.

حاتم سلیمانی مدیر کل پست لرستان در این مراسم اظهار داشت: بانک اطلاعات کد پستی ۱۰ رقمی یکی از بانک های مورد نیاز اجرای دولت الکترونیک است.

وی پروژه های «جی نف» و» سیماک» را از برنامه های اولویت دار ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد وگفت: تمامی دستگاههای اجرایی که با اماکن سر و کار دارند باید بانک اطلاعات خود را براساس آدرس استاندارد که همان آدرس پستی است تطبیق بدهند.

مدیر کل پست لرستان از مزایای پروژه «سیماک» را حذف بسیاری از معظلات اجتماعی دانست و بیان کرد: درصورتی که به هر عنوان از ارتباط مردم با دستگاههای اجرایی کاسته شود شاهد کاهش رفت و آمدهای زائد شهری و بین شهری و... خواهیم بود.
آخرين بروز رساني ( ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ )
بیش از19 هکتار از زمین‌های ملی بروجرد از تصرف سودجویان خارج شد
روزهای بروجرد- رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری بروجرد گفت: ازابتدای سال جاری تا کنون 19.61هکتاراز اراضی ملی ومنابع طبیعی بروجرد از تصرف سود جویان خارج شده است.

امیرثقلینی درگفت وگو با ایرنا افزود: با بررسی و گشت زنی ها مستمریگان امداد منابع طبیعی ازتصرف اراضی ملی و اقدام به ساخت وسازهای غیرمجاز توسط افراد سود جوجلوگیری می شود.

وی ازکلاهبرداری دراراضی ملی شهرستان بروجرد خبرداد واظهارکرد: برخی ازسودجویان اقدام به خرید و فروش اراضی ملی می کنند که این کار تخلف محسوب می شود.

رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری بروجرد اضافه کرد: ازهمه شهروندان تقاضا داریم قبل ازانجام هرگونه معامله دراراضی خارج از شهراز اداره منابع طبیعی بروجرد استعلام بگیرند.

ثقلینی ادامه داد: استعلام قبل از معاملات اراضی سبب می شود تا افراد که قصد کلاهبرداری دارند موفق به فروش اراضی ملی ومنابع طبیعی نشوند.

وی با بیان اینکه تا کنون حریق عمده ای در اراضی و منابع طبیعی بروجرد رخ نداده است بیان کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون چند مورد حریق در وسعت کم دراراضی ملی بروجرد رخ داده که با همکاری دستگاه های متولی به سرعت خاموش شدند.

شهرستان بروجرد با یک هزار و 606 کیلومترمربع وسعت وبیش از 350 هزارتن جمعیت در شمال لرستان واقع شده و دارای ‎ 90هزار هکتاراراضی ملی و 68هزارهکتار اراضی کشاورزی و باغی است.
آخرين بروز رساني ( ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ )
ساخت دو موزه در لرستان/ بروجرد همچنان در حسرت!!
روزهای بروجرد- معاون اداره کل میراث فرهنگی استان لرستان از بهره برداری دو موزه در استان خبر داد.

زهرا بهاروند اظهار داشت:  کارهای پایانی تکمیل موزه قلعه مظفری الشتر در حال انجام بوده و به زودی به بهره برداری می رسد.

وی همچنین با اشاره به موزه «آخوند ابو» خرم آباد نیز بیان داشت: طرح این موزه به تهران ارجاع و به تصویب رسید و به زودی این موزه نیز به مرحله افتتاح خواهد رسید.

 افتتاح این دو موزه در استان لرستان در حالی است که بروجرد همچنان بزرگترین شهر ایران است که از داشتن یک موزه هم محروم مانده است.

 آثار تاریخی بروجرد به دلیل نبود موزه در زیرزمینی نگهداری می شود که خود جفا به میراث فرهنگی و گنجینه های پر ارزش این دیار است.

متاسفانه سالهاست که دلسوزان نسبت به ایجاد یک موزه - که یک امر طبیعی برای شهری با این حجم از آثار تاریخی است- شده اند اما با کارشکنی ها و نگاه تنگ نظرانه ای که در مدیریت استان وجود داشته است از برآوردن این خواست منطقی سرباز زده اند.

 اکنون نیز که قرار است دو موزه در استان به بهره برداری برسد در کمال حیرت بروجرد در حسرت خواهد ماند.

شایسته و بایسته است که مسئولان محترم؛ بویژه فرماندار و نمایندگان بروجرد نسبت به اخذ مجوز موزه بروجرد با توجه به حجم آثار تاریخی شهرستان اقدام فوری انجام دهند تا خواسته ای که حق طببعی مردم بروجرد است به سرانجام برسد.
آخرين بروز رساني ( ۰۱ مرداد ۱۳۹۶ )
اشترینان لرزید
روزهای بروجرد- زلزله‎ای به بزرگی 3.2 ریشتر اشترینان در شهرستان بروجرد را لرزاند.

به گزارش ایسنا، رضا آریایی، مدیرکل مدیریت بحران لرستان در این خصوص اظهار کرد: زمین لرزه‎ای به بزرگی 3.2 ریشتر در شهر اشترینان به وقوع پیوست.

وی افزود: این زمین لرزه ساعت 12 و  33 دقیقه و ۲0 ثانیه ظهر امروز به وقوع پیوست که مرکز این زمین لرزه براساس گزارش مرکز زلزله نگاری کشور به عرض و طول جغرافیایی  33.97 و  48.52 بوده است.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان تصریح کرد: عمق وقوع این زمین لرزه 10 کیلومتری از سطح زمین بوده است.

آریایی اضافه کرد: تاکنون از این زمین لرزه خسارتی گزارش نشده است.
آخرين بروز رساني ( ۰۱ مرداد ۱۳۹۶ )
تکذیب شایعه کشف اشیای باستانی در تپه چغا
روزهای بروجرد- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان بروجرد گفت: شایعات مطرح شده درفضای مجازی پیرامون اشیا کشف شده درتپه شهدا(چغا) بروجردغیرواقعی است.

حجت الله یارمحمدی روزیکشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: درحاشیه اجرای طرح عمرانی شهرداری بروجرد درتپه شهدای بروجرد چغا به هنگام خاک برداری تیکه هایی سفال شکسته روئیت شده که این موضوع درفضای مجازی پایگاه های خبری محلی باعنوان کشف گور خمره ای منتشرشده است.

وی با اشاره به رسالت خطیررسانه ها مبنی بربیان حقایق وحفظ مصلحت وآرامش جامعه بیان کرد: متاسفانه تندروی های غیرکارشناسانه موجب شده شایعاتی درشهرمبنی بربی تفاوتی مسئولان متولی این امر مطرح شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان بروجرد اظهارکرد: با پیدا شدن چند تکه سفال شکسته که دربیشترحفاری ها شهری نیزدیده می شودعملیات عمرانی شهرداری بروجرد متوقف شده و اقدامات لازم با سازمان میراث فرهنگی کشور برای تحقیق وکاوش بیشتردراین زمینه درحال انجام است.

یارمحمدی اضافه کرد: همچنین با پژوهشگاه باستان شناسی کشور و اداره کل میراث فرهنگی لرستان مکاتباتی برای حضورکارشناسان در محل اشیا کشف شده برای بررسی هرچه بیشتر صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه قانون تحقیق و بررسی در این گونه موارد را برعهده میراث فرهنگی گذاشته است ادامه داد: انتظار می رود افراد غیر کارشناس ازهرگونه اظهارنظر و دامن زدن به شایعات دراین راستا خودداری کنند.

بروجرد با قدمتی بیش ازسه هزارساله دارای 165 اثر و بنای تاریخی است.
درعملیات حفاری روز سه شنبه 27 تیرماه شهرداری بروجرد درحاشیه تپه شهدا (چغا) چند تکه سفال شکسته پیدا شده که درفضای مجازی وبرخی پایگاه های محلی به عنوان خمره های سه هزار سال مطرح شده است.
آخرين بروز رساني ( ۰۱ مرداد ۱۳۹۶ )
فرماندار بروجرد تاکید کرد: لزوم تفویض اختیار صدور جواز تأسیس واحدهای صنعتی به این شهرستان
روزهای بروجرد- فرماندار بروجرد با اشاره به سود بالای تسهیلات رونق تولید گفت: سود این تسهیلات به‌گونه‌ای است که با سود تولید صنعتگران برابری می‌کند و این امر سبب انصراف بسیاری از صنعتگران از دریافت این تسهیلات می‌شود.

به گزارش تسنیم، علی کورانی فر در شورای اشتغال استان لرستان که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد با اشاره به تحقق 106 درصدی اشتغال در شهرستان بروجرد در  سال گذشته اظهار داشت: تعهد اشتغال شهرستان بروجرد در سال گذشته 3402 نفر بوده که با تحقق شش درصد بیشتر این شهرستان توانست پس از شهرستان سلسله رتبه دوم تحقق سهمیه اشتغال در استان لرستان را کسب کند.

وی افزود: در حوزه سرمایه‌گذاری تعهد سال گذشته این شهرستان 500 میلیارد تومان بوده که 775 میلیارد تومان محقق شده است.

فرماندار بروجرد یادآور شد: سهمیه اشتغال امسال شهرستان بروجرد 3341 نفر با حجم سرمایه‌گذاری 860 میلیارد تومان است که انتظار می‌رود حجم سرمایه‌گذاری به‌مراتب بیشتر از این میزان در حوزه‌های مختلف محقق شود.

وی با اشاره به نکاتی در خصوص اشتغال و سرمایه‌گذاری عنوان کرد: نوع تسهیلاتی که بانک‌های عامل در حوزه‌های اشتغال، تولید و خدمات به متقاضیان پرداخت می‌کنند باید با نوع بانک ارتباط موضوعی داشته باشد تا بتوان در صورت وجود مشکلاتی آن‌ها را راحت‌تر پیگیری و رفع کرد و وقفه‌ای در زمان پرداخت تسهیلات ایجاد نشود.

کورانی فر با اشاره به سود بالای تسهیلات رونق تولید تصریح کرد: سود این تسهیلات به‌گونه‌ای است که با سود تولید صنعتگران برابری می‌کند و این امر سبب انصراف بسیاری از صنعتگران از دریافت این تسهیلات می‌شود علاوه بر این تهیه وثیقه ملکی خارج از طرح‌ها برای بانک‌ها زمان‌بر است که نیاز به اصلاح دارد.

وی مدت‌زمان کوتاه یک‌ساله بازپرداخت تسهیلات سرمایه در گردش و رونق تولید را از دیگر مشکلات صنعتگران این شهرستان برشمرد و گفت: در صورت امکان مدت‌زمان بازپرداخت به دو سال افزایش یابد تا به تولید و اشتغال کمک شود.

فرماندار بروجرد با اشاره به اعطای تسهیلات 15 میلیون تومانی به متقاضیان کمیته امداد، بهزیستی و فنی حرفه‌ای با درخواست دو ضامن توسط بانک‌ها گفت: این تعداد ضامن با میزان تسهیلات همخوانی ندارد به همین دلیل بسیاری از متقاضیان از دریافت چنین تسهیلاتی منصرف می‌شوند.

وی بیان کرد: سیستم آبیاری تحت‌فشار توسط شرکت‌ها با هزینه‌ای معادل شش و نیم میلیون تومان برای هر هکتار به‌صورت قطره‌ای و پنج میلیون تومان برای هر هکتار به‌صورت بارانی اجرا می‌شود که درصورتی‌که اجرای این کار به کشاورزان واگذار شود با کمتر از این هزینه ‌این عملیات اجرایی می‌شود و به‌صرفه‌تر خواهد بود.

تأکید بر لزوم تفویض اختیار به شهرستان بروجرد در راستای جایگزینی افراد واجد شرایط دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی با افرادی که به هر دلیل نتوانسته‌اند این تسهیلات را دریافت کنند، حذف پروانه کسب برای پرداخت تسهیلات، استفاده از اعتبارات صندوق توسعه‌ای ملی و تعین سهم شهرستان بروجرد، تفویض اختیار صدور جواز تأسیس به این شهرستان به‌منظور سهولت در کار از دیگر مواردی بود که کورانی فر بر لزوم اصلاح آن‌ها در این جلسه تأکید کرد.
آخرين بروز رساني ( ۳۱ تير ۱۳۹۶ )
۲۳ درصد از واحدهای صنعتی لرستان در شهرستان بروجرد مستقر است
روزهای بروجرد- مدیرکل صنعت، معدن و تجارت لرستان بابیان اینکه ۲۳ درصد از واحدهای صنعتی استان لرستان در بروجرد مستقر است، گفت: ۹۷۱۰ نفر حدود ۳۴ درصد اشتغال واحدهای استان در واحدهای صنعتی شهرستان بروجرد مشغول به کاراند.

به گزارش تسنیم، محمدرضا صفی‌خانی در شورای اشتغال استان لرستان که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: از 1635 فقره پروانه بهره‌برداری صادرشده در استان لرستان 542 فقره مربوط به شهرستان بروجرد است.

وی با بیان اینکه 23 درصد از واحدهای صنعتی استان لرستان در شهرستان بروجرد مستقر هستند، افزود: از 28 هزار و 205 نفر اشتغالی که درروند صدور پروانه‌های بهره‌برداری شکل‌گرفته است 9710 نفر حدود 34 درصد در واحدهای صنعتی شهرستان بروجرد محقق شده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت لرستان بیان کرد: 192 فقره طرح بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی در استان وجود دارد که 64 فقره حدود 33 درصد در شهرستان بروجرد است که از 7014 نفر ایجاد اشتغال در این طرح‌ها 2510 نفر حدود 35 درصد مربوط به این شهرستان است که اگر استراتژی امسال تحقق طرح‌های بالای 60 درصد باشد این میزان اشتعال‌زایی ایجاد می‌شود.

وی بابیان اینکه سال گذشته یکی از بهترین سال‌ها در رابطه با صدور پروانه‌های بهره‌برداری در استان بوده است، تصریح کرد: بر اساس آمار رسمی وزارت صنعت و معدن 116 مورد پروانه بهره‌برداری ایجادی و توسعه‌ای طی سال گذشته در استان صادرشده و حدود 1325 نفر با سرمایه‌ای بالغ‌بر 1040 میلیارد تومان در این طرح‌ها مشغول به کارشده‌اند.

صفی خانی با تأکید بر اینکه پروانه بهره‌برداری مربوط به واحدهایی است که واقعاً به بهره‌برداری رسیده باشد، عنوان کرد: سال گذشته به لحاظ تعداد 18 درصد و به لحاظ درصد 1149 درصد و به لحاظ اشتغال 92 درصد در پروانه بهره‌برداری استان رشد داشته است که این امر نشان‌دهنده پویایی و حرکتی روبه‌جلو در استان لرستان است.

وی خاطرنشان کرد: سهمیه اشتغال پیش‌بینی‌شده در حوزه صنعت شهرستان بروجرد 1017 نفر د با سرمایه‌گذاری 528 میلیارد تومان اعتبار است که تا به امروز 230 نفر در سامانه رصد ثبت‌شده است و انتظارمی رود همچون سال گذشته که 105 درصد سهمیه اشتغال تحقق داشته امسال نیز بیش از این سهمیه در بروجرد محقق شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به اینکه 21 درصد جوازهای صادرشده مربوط به شهرستان بروجرد است، افزود: این میزان نسبت به گذشته افت داشته و باید سطح جذب سرمایه‌گذار افزایش یابد و تکمیل 64 طرح در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت: از 54 طرح معرفی‌شده به بانک‌ها در ستاد تسهیل استان در قالب رونق تولید 21 طرح مربوط به شهرستان بروجرد با 65 میلیارد تومان بوده است که بیش از 40 درصد طرح‌های کل استان را تشکیل می‌دهد.
آخرين بروز رساني ( ۳۱ تير ۱۳۹۶ )
استاندار لرستان: ۴ هزار شغل در بروجرد ایجاد می‌شود
روزهای بروجرد- استاندار لرستان گفت: با اجرای سند اشتغال در شهرستان بروجرد ۴ هزار شغل ایجاد می‌شود.

به گزارش مهر، هوشنگ بازوند در کارگروه اشتغال و تولید لرستان ویژه شهرستان بروجرد با اشاره به اینکه برای تحقق تولید و اشتغال همه قوا سهیم هستند، اظهار داشت: سهم بروجرد از سند اشتغال استان از ۸۶۰ میلیارد تومان به هزار و ۵۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی یادآور شد: همچنین شهم ایجاد اشتغال در بروجرد از ۳ هزار و ۳۴۱ نفر به ۴ هزار نفر افزایش یافته است.

استاندار لرستان با بیان اینکه اختیار صدور جواز تاسیس در  بخش های مختلف به شهرستان بروجرد تفویض می شود، تصریح کرد: برای نوروز ۹۷ بناهای تاریخی واگذار شده در شهرستان بروجرد باید خدمات نوروزی ارائه کنند.

بازوند یادآور شد: صندوق کار آفرینی امید امسال در بروجرد ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می کند.
آخرين بروز رساني ( ۳۱ تير ۱۳۹۶ )
خانه تاریخی «نجارپور» در بروجرد ثبت ملی شد
روزهای بروجرد- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد از ثبت ملی خانه تاریخی «نجار پور» خبر داد.خانه تاریخی «نجارپور» در بروجرد ثبت ملی شد

حجت الله یارمحمدی در گفتگو با مهر گفت: خانه تاریخی «نجار پور» در محله تاریخی فرهنگی «یخچال» پس از انجام کار های مطالعاتی و برداشت نقشه ها به ثبت آثار ملی رسید.

وی تصریح کرد: این خانه تاریخی در محله قدیم یخچال واقع شده و مساحت تقریبی آن ۵۰۰ متر مربع است، شالوده اصلی دیوارها از خشت خام با ملات گل است که در نماهای مشرف به حیاط و سردر ورودی با آجر و کاشی نماسازی و تزیین شده است و در یک دید کلی خانه شامل حیاطی مستطیل شکل، دو بخش ساختمانی در شمال و جنوب حیاط است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد اظهار داشت: جهت خانه همانند سیستم شهرسازی و بسیاری از عناصر بافت شهر شمالی- جنوبی و با اختلافی اندک از جهت قبله پیروی می کند، درگاه ورود به خانه در سمت جنوب شرقی سردری است ساده با قوس هلالی و در دو لنگه چوبی که به فضای هشتی وارد می شود، هشتی خانه شش ضلعی غیر منتظم است که در ساختار ضلع جنوب خانه جای گرفته و از سه جهت عامل تقسیم کننده معماری محسوب می شود، از سمت راست با گردشی نود درجه به حیاط خانه راه دارد و از دو جهت دیگر به فضاهای جبهه جنوب خانه ارتباط پیدا می کند.
 
یارمحمدی افزود: یکی از ویژگیهای منحصر به فرد این بنا نسبت به سایر خانه های تاریخی کابرد وسیع کاشی در نماهای شمالی و جنوبی مشرف به حیاط و طاق نماهای دیوار حیاط است، نوع کاشی های به کار رفته و تکنیک آنها عبارت است از کاشی هایی به عرض ۴ سانتیمتر و طول متفاوت از ۲۰ تا ۴ سانتیمتر که در کاشی کاری نوع بنایی یا هندسی و بیشتر به منظور اشکال هندسی و زاویه دار کاربرد دارد.

وی گفت: رنگ کاشی ها مختلف و شامل آبی، زرد، مشکی، قرمز، سبز و سفید است و مضامین به کار رفته در کاشی ها عبارت است از اشکال هندسی در قالب ستاره، چهار ضلعی، چلیپا و نوشته های با محتوای اسماء ائمه، آیات قرآن و عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم».

آخرين بروز رساني ( ۳۱ تير ۱۳۹۶ )
رمزگشایی از کشفیات تپه «چغا» بروجرد/ بخشی از آثار تاریخی از بین رفته‌اند
روزهای بروجرد- در حالی از کشف گور خمره‌هایی در تپه چغای بروجرد سخن گفته می‌شود که به گفته مسئولان بخشی از این آثار در جریان فعالیت‌های راه‌سازی از بین رفته‌اند.

به گزارش مهر، کشف آثار سفالی با عنوان گور خمره در تپه باستانی «چغا» اگر چه یک موضوع نو و تازه بود و توانست تمام نگاه ها را به سمت خود جلب کند اما قطعا موضوعی پیچیده است که باید پژوهش های سنگینی بر روی آن انجام داد تا بسیاری از علامت سوال ها رمز گشایی شود.

شناسایی بیش از ۴۰۰ تپه باستانی در بروجرد که عملا تاریخچه اکثر آنها به پیش از عصر آهن بر می گردد موجب شد برای اهل فن کشف آثار گور خمره های ۲ هزار ساله اشکانی موضوع عجیبی در بروجرد نباشد اما آن چیزی که مردم را دچار یک هیجان رسانه ای کرد این بود که اکثر بروجردی ها حداقل یک بار فارغ از ماجرا از کنار این آثار کشف شده گذشته بودند و امروز متوجه شدند که این منطقه یک محل مهم تاریخی است که به این شکل در آن آثاری نمایان شده است.

گمانه زنی در محل کشف آثار سفالی

وجود گور خمره های ۲ هزارساله اشکانی موضوع ساده و تک بعدی نیست که بتوان راحت از کنار آن گذشت بلکه کشف آن چندین موضوع را در کنار خود گردآوری می کند؛ از جمله اینکه این شیوه دفن مربوط به کدام اقوام ایرانی است این اقوام چه نوع آیینی داشته اند، آیا این اقوام از آیین یکتا پرستی پیروی می کرده اند، اگر یکتا پرست بودند عبادتگاه شان در کدام قسمت قرار گرفته، محل زندگیشان کجا بوده است، پیشه شان چه بوده و از چه صنعتی بهره مند بوده اند. این ها موضوعاتی است که در صورت یک کاوش گسترده در این منطقه می تواند طی چند سال به پاسخ صریح رسید.


محمد مهدی گودرزی کارشناس ارشد باستان شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در این ارتباط گفت: آن چیزی که مشخص است این است که تا کنون بخشی از گور خمره ها توسط ماشین آلات راه سازی از بین رفته است و بقایای آن برای بررسی به اداره میراث فرهنگی بروجرد منتقل شده است.

وی اظهار داشت: شواهد زیادی نشان می دهد در همین مسیر احتمالا گور خمره وجود دارد که برای اینکه موضوع روشن شود نیاز به باز کردن چند گمانه در این مسیر است.

کارشناس ارشد باستان شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: گمانه زنی کاری کاملا حساس و زمان بر است و ممکن است نیاز باشد در سطح وسیعی گمانه های زیادی ایجاد کرد.

بخش مهمی از شواهد تاریخی در خلال احداث جاده از بین رفته اند

گودرزی اظهار داشت: در چند سانتی متری این گور خمره ها جاده ای سال ها پیش احداث شده است که احتمال دارد بخش مهمی ازشواهد تاریخی در خلال احداث جاده از میان رفته باشد.

وی گفت: موقعیت منطقه «چغا» که در اطرافش تلاقی دو رود دائمی است و وجود خاک آبرفتی و حاصل خیز شرایط را برای کشاورزی، دامپروری، صید و شکار، دید مناسبی که تپه چغا به اطراف خود داشته و یک اشراف نسبی به دشت سیلاخور را برای ساکنانش محیا می ساخته است، منطقه بسیار خوب برای سایت استقراری می تواند درصد گمانه ها مبنی بر اینکه در این تپه تمدنی وجود داشته باشد را بالا برده است.

کارشناس ارشد باستان شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد تصریح کرد: روستای قلعه شمسی در جوار تپه چغا خود بر روی تپه ای باستانی قرار دارد.

گودرزی یادآور شد: به احتمال قوی گور خمره های تپه «چغا» مربوط به دوران اشکانیان است.
آخرين بروز رساني ( ۳۱ تير ۱۳۹۶ )
پیکرپاک 2 شهید گمنام درپادگان مهندسی بروجرد به خاک سپرده شد

درسالروز شهادت امام جعفرصادق(ع )پیکر پاک 2 شهید گمنام در پادگان مهندسی 411 ارتش جمهوری اسلامی در بروجرد تشییع و به خاک سپرده شدند.

به گزارش خبرنگارایرنا امام جمعه بروجرد در مراسم خاکسپاری این 2 شهید گمنام که در پادگان مهندسی بروجرد برگزار شد گفت: در روز 25 شوال و سالروز مصیبت بزرگ شیعیان و شهادت امام جعفرصادق(ع) شهر بروجرد برای پنجمین باربه عطر شهدای گمنام معطرشد.
حجت الاسلام والمسلمین حسن ترابی افزود: شهدا پرورش یافتگان مکتب امام صادق(ع) هستند که در مواقع خطر با تمام وجود از جان خود در راه اسلام، قرآن و کیان انقلاب اسلامی دفاع کردند.
به گفته وی در سالروز شهادت رئیس مذهب شیعه مردم مومن و انقلابی بروجرد به صحنه آمدند تا مراتب قدر شناسی خود را از شهدا به نمایش بگذارند.
وی اظهار کرد: امروز مردم بروجرد آمدند تا به شهدا به خصوص این 2 شهید خوشنام بگویند اگر شما در راه اسلام و انقلاب به شهادت رسیده اید امروز نیزما مصمم راه شما را ادامه می دهیم.
وی با اشاره به اینکه ملت ایران تداوم بخش راه شهیدان هستند اضافه کرد: مردم بروجرد امروزآمده اند تا به شهدا بگویند تا آخرین نفس در راه ولایت ورهبری ایستاده اند.
به گزارش خبرنگار ایرنا پیکر پاک 2 شهید گمنام از مسجد امام (ره) به سمت حرم مطهر امامزاده جعفر(ع) تشییع و سپس در پادگان مهندسی بروجرد به خاک سپرده شدند.
بروجرد در جریان پیروزی انقلاب اسلامی وجنگ تحمیلی یکهزار و 500 شهید را تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده است.
تا کنون 13 شهید گمنام در شهرستان بروجرد به خاک سپرده شده اند.

آخرين بروز رساني ( ۲۹ تير ۱۳۹۶ )
شهاب روزبهانی: دبیرستان امام خمینی(ره) بزرگترین نماد علمی و آموزشی بروجرد است/ناایمن بودن بیش از 60درصد فضاهای آموزشی
روزهای بروجرد- مدیر آموزش و پرورش بروجرد گفت: دبیرستان تاریخی امام خمینی(ره) بزرگترین نماد علمی و آموزشی بروجرد است.

به گزارش فارس، شهاب روزبهانی در نشست خبری با اصحاب رسانه این شهرستان اظهار کرد: مرمت بنای دبیرستان تاریخی امام خمینی (ره) به عنوان بزرگترین نماد علمی و آموزشی این شهرستان در دستور کار اداره آموزش و پرورش قرار دارد.

وی عنوان کرد: دبیرستان امام خمینی (ره) بروجرد که در سال 1315 احداث و سال 1377 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، دارای طراحی و ساخت بسیار زیبا است که در زمان خود اثر بی‎نظیری بوده است.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد بیان کرد: با توجه به اینکه ادارات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و آموزش و پرورش بودجه و اعتباری را به منظور مرمت بنای دبیرستان امام خمینی (ره) در اختیار نداشته‎اند، این بنا به مرمر زمان دچار فرسودگی شده است.

روزبهانی تاکید کرد: اداره آموزش و پرورش بروجرد با هدف حفظ و نگهداری از بنای این دبیرستان در نیمه شهریور ماه امسال همایش فارغ ‎التحصیلان دبیرستان امام خمینی (ره) را برگزار می‎کند که البته در بطن این همایش اهداف مختلفی گنجانده شده است.

وی خاطر نشان کرد: برای نخستین بار در استان لرستان قرار است که دانش‎آموختگان دبیرستان امام خمینی(ره) در داخل و خارج از کشور در همایشی حضور یابند، البته از دیگر اهداف برگزاری این همایش کمک به حفظ و احیای بناهای تاریخی است.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد اضافه کرد: از دیگر اهداف برگزاری این همایش این است که با استفاده از ظرفیت و کمک‎های خیرین و فارغ‎ التحصیلان این دبیرستان در راستای حفاظت، نگهداری و مرمت آن استفاده شود.

روزبهانی با اشاره به اینکه تاکنون عدد دقیق میزان اعتبار مورد نیاز برای مرمت دبیرستان امام خمینی(ره) توسط کارشناسان اداره میراث فرهنگی اعلام نشده است، تاکید کرد: البته بر اساس پیش‎بینی‎ها مرمت اولیه این اثر به اعتبار تقریبی یک میلیارد تومانی نیاز دارد.

وی با تاکید بر تخصیص نیافتن اعتبار 250 میلیون تومانی وعده داده شده از سوی استاندار لرستان برای کمک به مرمت و نگهداری بنای این دبیرستان گفت: البته بر اساس رایزنی‎های انجام شده قرار شده است که وزارت آموزش و پرورش اعتبار و بودجه‎ای را برای حفظ و نگهداری این بنای فاخر هزینه کند.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قدمت بالای فضاهای آموزشی این شهرستان اظهار کرد: بالغ بر 60 درصد فضاهای آموزشی بروجرد که عمدتأ در مرکز شهر تمرکز دارند، در برابر زلزله ناایمن هستند.

روزبهانی همچنین به بهره‎برداری از چند پروژه آموزشی در سال جاری اشاره و تصریح کرد: امسال حدود 8 مدرسه اعم از مدرسه سایت مسکن مهر، روستای شیخ میری کلهر، دبستان زنده یاد خشخاشی و چند مدرسه خیرساز دیگر به بهره‎برداری می‎رسند.

وی با تاکید بر اینکه در بروجرد مدرسه کپری و کانکسی وجود ندارد، بیان کرد: البته تجهیزات مدارس این شهرستان خصوصأ در مدارس فنی و حرفه‎ای و کار و دانش فرسوده هستند، البته وعده‎هایی در خصوص نوسازی بخشی از تجهیزات مدارس داده شده است.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد سپس با اشاره به کمبود 170 نیرو در حوزه آموزش ابتدایی این شهرستان عنوان کرد: البته امسال قرار است که بخشی از این کمبود نیرو جبران شود، البته آمار دقیق جذب نیروهای جدید شهریور ماه امسال نهایی می‎شود.
آخرين بروز رساني ( ۲۶ تير ۱۳۹۶ )
پرسه خیال در تاریخ بروجرد/ جوشش زندگی در گرمابه‌های تاریخی
روزهایی بروجرد- شهرستان بروجرد با قدمتی ۳ هزارساله خاستگاه شکل‌گیریپرسه خیال در تاریخ بروجرد/ جوشش زندگی در گرمابه‌های تاریخی تمدن‌های بشری بوده که آثار تاریخی به‌جای مانده از آن‌ها همچون گرمابه‌ها گواه تاریخ اجتماعی مردمان این دیار است. شهری با قدمتی سه‌هزارساله و با داشتن 280 هکتار بافت تاریخی زندگی مردمان گذشته را در منظر دیدگان همگان قرار داده تا فرصتی باشد برای مرور مردمی که روزگاری بودند وزندگی کردند و رفتند. محلات قدیمی بروجرد را می‌توان از شناسنامه بناهای آن‌ها شناخت؛ دو دانگه، صوفیان، یخچال، دره غریب، خوش‌بین و رازان هنوز هم روایتگر شور و همهمه مردان وزنانی است که زندگی را زندگی بخشیدند.
آخرين بروز رساني ( ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ )
از پوستر همایش دانش‎آموختگان دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد رونمایی شد
روزهای بروجرد- طی مراسمی از پوستر همایش دانش‎آموختگان دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد رونمایی شد.

به گزارش فارس، طی مراسمی از از پوستر همایش دانش‎آموختگان دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد در اداره آموزش و پرورش این شهرستان رونمایی شد.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد در این مراسم گفت: یکی از اهداف اصلی این اداره در برگزاری همایش دانش‎آموختگان دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد تلاش در جهت صیانت و حفاظت از بناهای تاریخی به ویژه بنای فاخر این دبیرستان است.
 
از پوستر همایش دانش‎آموختگان دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد رونمایی شد
 
شهاب روزبهانی اظهار کرد: بسیاری از مفاخر شهرستان بروجرد که نام آنها بلندآوازه شده است، جزو دانش‎آموختگان دبیرستان امام خمینی(ره) هستند.

وی سپس از رسانه‎ها خواست که با ایفای رسالت اطلاع‎رسانی خود در فراهم کردن هر چه بهتر بستر برگزاری همایش دانش‎آموختگان دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد به ایفای نقش پرداخته و در این زمینه اطلاع‎رسانی گسترده‎ای داشته باشند.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد خاطر نشان کرد: رسانه‎های دیداری، نوشتاری و شنیداری فعال در حوزه شهرستان بروجرد باید با فراهم‎سازی فضای مناسب برای حضور حداکثری خیرین و فارغ التحصیلان این دبیرستان می‎توانند، بازوان کمکی قدرتمندی در دستیابی این اداره به اهداف ترسیم شده در این باره باشند.

روزبهانی با اشاره به برپایی یادمان شهدا در محل همایش دانش‎آموختگان دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد تاکید کرد: قرار است که در حاشیه برگزاری این همایش، نمایشگاهی از توانمندی‎های استان لرستان ارائه و عرضه شود.
آخرين بروز رساني ( ۲۶ تير ۱۳۹۶ )
استادیوم 15 هزار نفری بروجرد معارض دارد!
روزهای بروجرد- عملیات ساخت استادیوم 15 هزار نفری بروجرد سال 91 آغاز شد اما هنوز فاز نخست آن هم به بهره‌برداری نرسیده و معارض دارد.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان بروجرد در گفت‌وگو با ایسنا درباره این پروژه اظهار کرد: این استادیوم قرار است در سه فاز 5000 نفره احداث شود و هم اکنون فاز نخست که استانداردهای لازم یک ورزشگاه فوتبال را دارد، فعال است.

وی با بیان اینکه پروژه پیمانکار خوبی دارد، ادامه داد: فاز نخست 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و کار دوسوم سکوها تقریباً تمام شده است.

ترابی با اشاره به اینکه زمین یک‌سوم سکوها معارض دارد، تصریح کرد: با وجود اینکه سند مکان که معارض دارد به نام راه و شهرسازی است اما معارضان ادعا می‌کنند سند دارند و پرونده قضایی در این رابطه تشکیل شده است.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان بروجرد افزود: این پروژه ملی است و اگر حکم به نفع معارضان صادر شود، باید زمین را خریداری کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی که با توجه به شرایط، فاز نخست چه زمانی تکمیل می‌شود؟ گفت: پیمانکار اعلام کرده اگر مشکل معارضان حل شود تا پایان سال 97 تکمیل می‌شود.

ترابی یادآور شد: اعتبار این پروژه در سال قبل چهار میلیارد تومان بود که از محل اوراق مشارکت اخیراً به پیمانکار پرداخت شد و امسال هم این مقدار اعتبار دارد.
آخرين بروز رساني ( ۲۵ تير ۱۳۹۶ )
بازگشت به کار 500 کارگر اخراجی نساجی بروجرد
روزهای بروجرد- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بازگشت به کار 500 کارگر اخراجی نساجی بروجرد خبر داد.

به گزارش ایسنا، علی آشتاب در همایش تکریم کارفرمایان و کارآفرینان، با اشاره به اخراج 500  نفر از کارگران نساجی بروجرد، اضافه کرد: بیمه بیکاری به آنها پرداخت شد و در حال حاضر در حال بازگشت به کار هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان تصریح کرد: 50 درصد اختلافات کارگر و کارفرما در لرستان به سازش ختم می‎شود.

وی با بیان اینکه بیمه بیکاری به عنوان یک ابزار کمکی و حمایتی برای فعالیت اقتصادی استفاده می‎شود، بیان کرد: در سند اشتغال امسال افق برای سرمایه‎گذاری 6409 میلیارد تومانی در نظر گرفته شده تا زمینه اشتغال 25 هزار نفر فراهم شود. اشتغال یکی از شاخص‎های کارآفرینی است و با شناسایی بازار هدف می‏‌تواند زمینه قطع وابستگی کشور و زمینه درآمد را فراهم کند.

آشتاب اظهار کرد: باید نگاه کارفرمایان توسعه‎ای باشد که اثرات زیادی دارد؛ مبارزه با آسیب‎های اجتماعی، رفع فقر، پیوند بین دانشگاه و صنعت جذب فارغ التحصیلان بازار کار از اثرات آن است.

 وی بیان کرد: کاهش نرخ بیکاری نوید بخش است و با توان علمی و ظرفیت انسانی می‌توانیم در کاهش نرخ بیکاری تلاش کنیم و مرکز آمار نیز آن را تایید می‎کند.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان نیز از ویزیت 2 میلیون و  ۱۰۰ هزار نفر در مراکز تامین اجتماعی لرستان خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر امین بهاروند در مراسم همایش همایش تکریم کارفرمایان و کارآفرینان، اظهار کرد: کار کارآفرینان ارزشمند است اگر یک نفر از استان به هر صورتی مشغول به کار شود عبادتی ستودنی است.

وی افزود: در چهار سال گذشته پیشرفت خوبی  در راستای تامین تجهیزات پزشکی داشته‎ایم و به جایی رسیده‌ایم که در 12 مرکز استان تجهیزات پزشکی کامل شده است.

مدیر درمان تأمین اجتماعی لرستان اضافه کرد: طی سال گذشته در زمینه خرید تجهیزات پزشکی در استان رشد مطلوبی داشتیم به‎طوری‎ ‎ که در مدت زمان یاد شده به ارزش بیش از  ۱۷ میلیارد و  ۵۰۰ میلیون تومان تجهیزات برای مراکز استان خریداری شد.

بهاروند با اشاره به نوسازی تجهیزات پزشکی مراکز تامین اجتماعی لرستان بیان کرد: دستگاه «سی تی اسکن» تامین اجتماعی خرم‎آباد که  ۲۵ سال از عمر آن می‎گذشت با اقدامات صورت گرفته به ‎روزرسانی شد.

وی اضافه کرد: 2 میلیون و  ۱۰۰ هزار نفر در مراکز تامین اجتماعی لرستان طی سال گذشته  ویزیت شدند؛ ۲۷ هزار نفر نیز بستری شده‎اند که از مجموع افراد آنها 1۷ هزار نفر مورد عمل جراحی قرار گرفتند.

مدیر درمان تأمین اجتماعی لرستان اظهار کرد: ویزیت بیماران در مراکز تامین اجتماعی لرستان در سال  ۹۵، ۱۰  درصد نسبت به سال  ۹۴ رشد داشته است.

بهاروند با اشاره به آی تی، تصریح کرد: دو تا کار بسیار مهمی در حال انجام است که حذف دفترچه کار بزرگی بوده و نیاز ضروری است که کارت سلامت برای بیماران صادر و دفترچه حذف شود.


وی با اشاره به کارت سلامت، اضافه کرد: سوابق بیماری افراد در حال ثبت است که پزشک براساس این سوابق بیمار را درمان می‎کند. در این راستا بیمار حتی با مراجعه به پزشک خارج از استان با دادن کدملی می‎تواند اطلاعات درمانی اش را ببیند و براساس آن بیمار را درمان کند. در همه مراکز در سطح استان مراجعه به مرکز درمانی تامین اجتماعی نیازی به دفترچه بیمه نیست و فرد با کد ملی می‎تواند نوبت ثبت کند و درمانش انجام شود.
آخرين بروز رساني ( ۲۴ تير ۱۳۹۶ )
پیوند عضو عروس بروجردی
روزهای بروجرد- عروس ۲۳ ساله‌ای که در حادثه رانندگی در شب عروسی خود دچار قطع عضو از ناحیه دست شده بود توسط متخصصان در بیمارستان چمران بروجرد پیوند عضو شد.

محمد گرشاسبی فوق تخصص جراحی عروق در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: حدود 10 روز پیش خانمی 23 ساله به دنبال واژگون شدن اتومبیل پراید خود از خودرو به بیرون پرت می‌شود و حین پرت شدن ماشین روی دست راست وی می‌افتد و در اثر این حادثه از ساعد تا مچ دست تمام عضلات شامل تاندون‌ها، عروق و اعصاب دچار له‌شدگی و کندگی می‌شود.

وی افزود: فرد حادثه‌دیده در حالی به بیمارستان چمران بروجرد منتقل شد که پوست و عضلات وی کاملاً از ناحیه آرنج کنده‌شده و تا مچ دست و شریان و وریدها همه قطع‌شده است و تنها استخوان دست باقی‌مانده بود.

فوق تخصص جراحی عروق بیان کرد: این فرد آسیب‌دیده هم‌زمان دچار آسیب قفسه سینه و دیگر شکستگی‌ها شده که مورد جراحی قرار می‌گیرد و برای دست به اتاق عمل برده می‌شود و عمل بازسازی با موفقیت انجام می‌شود و دست زنده می‌ماند و تنها مشکلی که در حال حاضر این بیمار دارد له‌شدگی عضلات دست است که مانع خون‌رسانی و از بین رفتن بخشی از بافت آن شده است.

وی عنوان کرد: بیمار در حال حاضر تحت درمان است و درمان کامل نشده و نیاز به اقدامات بیشتر دارد اما حال عمومی وی رضایت‌بخش بوده و هوشیار است.

گرشاسبی با اشاره به دیگر عمل موفقت آمیز جراحی پیوند در بیمارستان چمران بروجرد گفت: حدود یک ماه پیش دست بیمار دیگری در جریان یک تصادف کاملاً قطع‌شده بود که دست را به‌صورت جداگانه چند ساعت بعد به بیمارستان آورند و پس از 9 ساعت، عمل پیوند عضو با موفقیت در بیمارستان چمران انجام گرفت و شرایط بیمار هم‌اکنون رضایت‌بخش است.
آخرين بروز رساني ( ۲۴ تير ۱۳۹۶ )
30بنای تاریخی بروجرد نیازمند بهسازی ومرمت هستند
روزهای بروجرد- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری بروجرد گفت: 30بنای تاریخی این شهرستان نیازمند بهسازی و مرمت هستند.

حجت اله یارمحمدی درگفت وگو با ایرنا افزود: ساختمان حاتمی، دبیرستان امام خمینی (ره)، خانه تاریخی رناسی، حمام سید و چند بنای تاریخی درشهراشترینان هستند که درصورت تخصیص 90 درصدی اعتبارات اختصاص یافته کاربهسازی و مرمت این بناها آغاز می شود.

وی با اشاره به 2 میلیارد ریال اعتباراستانی اداره میراث فرهنگی و گردشگری بروجرد درسال گذشته اظهارکرد: این میزان اعتباردر سال جاری به 6میلیارد ریال افزایش یافته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری بروجرد اضافه کرد: درسال های اخیراعتبارات میراث فرهنگی رشد قابل توجهی نداشته که امید است امسال بتوان با تخصیص این اعتبارگام مثبتی درراستای مرمت بناهای تاریخی این شهرستان برداشته شود.

یارمحمدی ادامه داد: اعتباراختصاص یافته برای مرمت وبهسازی بافت های تاریخی مسجد جامع و مسجد امام خمینی (ره) ازمحل اعتبارات ملی بوده که درطول سال تخصیص داده می شود.

یارمحمدی افزود: شهرستان بروجرد دارای 271 هکتار بافت تاریخی و 219 هکتار بافت فرسوده شهری می باشد.

حدود ‎165 بنای تاریخی شهرستان بروجرد در فهرست آثارملی کشوربه ثبت رسیده است. 
آخرين بروز رساني ( ۲۴ تير ۱۳۹۶ )
بروجردی: برجام میدان جنگ امریکا علیه منافع ایران است
روزهای بروجرد- علاء‌الدین بروجردی با تاکید بر اینکه بارها بد عهدی آمریکایی ها برای ما محرز شده است و دولت ترامپ سعی دارد این سند بین المللی را نادیده بگیرد گفت: دولت آقای ترامپ تازه‌کار است و نمی‌داند این یک توافق بین‌المللی و چند کشوری است، یعنی در مقابل جمهوری اسلامی ایران 6 کشور دیگر به‌علاوه اتحادیه اروپا برجام را امضا کرده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر برجام به یک میدان جنگ امریکا علیه منافع جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است چرا که آنها منافع خود را در جهت نقض این توافق نامه می بینند اما باید بدانند که در هر صورت امضای این سند یک توافق رسمی و بین المللی میان جمهوری اسلامی ایران و 5+1 است.

بروجردی در ادامه با اشاره به اینکه کنش هایی که از سوی امریکا صورت می گیرد نقض آشکار این معاهده است اظهار کرد: بدون تردید هر گامی که چه دولت آمریکا، چه کنگره انجام دهد ما متقابلا به عنوان نمایندگان ملت بزرگ ایران و در جهت دفاع از حقوق آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی با تاکید بر اینکه عدم همکاری آمریکا تخلف آمریکاست اذعان داشت: برجام یک صحنه کارزار سیاسی بین المللی برای ایران اسلامی است که در این کارزار و در بسیاری از مقاطع ما شاهد بی ثباتی در گفته ها و بدعهدی های امریکا بودیم و شاهد آن هستیم که امریکایی ها با ادعای اعلام پایبندی به برنامه جامع اقدام مشترک از اجرا آن سر باز می زنند اما باید تاکید کرد که بجز امریکا شش کشور دیگر هستند که این قرارداد را امضا کردند و روسیه ،چین،فرانسه همه طبق این سند همکاری لازم را با ایران می کنند.

وی تاکید کرد : این چنین اقدامات به ادامه مسیر کمکی نخواهد کرد و بدون تردید ما زیر بار زورگویی آمریکا نخواهیم رفت ضمن آنکه عدم همکاری آمریکا در سند برجام تخلف آمریکاست و نه چیز دیگری وما نباید نسبت به این قضیه یک بدبینی مطلق داشته باشیم باید به جد از منافع ملی کشور دفاع کنیم .
آخرين بروز رساني ( ۲۴ تير ۱۳۹۶ )
کورانی‌فر: شهرستان بروجرد به اندازه کل استان لرستان بنا و اثر تاریخی دارد
روزهای بروجرد- معاون استاندارلرستان و فرماندار ویژه بروجرد گفت: شهرستان بروجرد نشست با هیات تجاری بلغارستان در فرمانداری بروجردبه عنوان یک شهرصنعتی در لرستان ظرفیت های بالایی برای سرمایه گذاری خارجی دارد.

به گزارش ایرنا علی کورانی فر در نشست با هیات تجاری بلغارستان در فرمانداری بروجرد افزود: شهرستان بروجرد با قدمت حدود هشت هزار ساله دارای پتانسیل های بالایی در زمینه فرهنگی، اجتماعی و صنعتی دارد.

به گفته وی بروجرد با داشتن بافت تاریخی غنی به عنوان سومین شهر ایران بعد از کرمان و شیراز از نظربافت تاریخی است که ظرفیت خوبی برای توسعه صنعت گردشگری وجذب توریست خواهد بود.

فرماندار بروجرد اظهار کرد: 470 اثر تاریخی در شهرستان بروجرد وجود داشته که از این تعداد 170 اثر به ثبت ملی رسیده است و به اندازه کل استان لرستان بنا و اثر تاریخی دارد.

کورانی فراضافه کرد: بروجرد ازحوزه صنایع دستی از دیرباز معروف بوده و 40 حرفه سنتی در بروجرد وجود دارد که بیشترانها هم اکنون نیزرونق دارند.

وی با اشاره به آب و هوای معتدل بروجرد گفت: میانگین بارش باران در بروجرد سالانه 500 میلی متراست که با داشتن رودخانه های پر آب سالانه 200 میلیون متر مکعب آب از سرچشمه های بروجرد جاری می شود.

استاندار لرستان با اشاره به طبیعت بکر و زیبای بروجرد ادامه داد: درحوزه کشاورزی شهرستان بروجرد قطب تولید میوه مانند سیب، آلو، گردو و زرد آلو می باشد.

وی اظهارکرد: کار اقتصادی و سرمایه گذاری دراین شهر در کمترین زمان ممکن منجر به برگشت سرمایه می شود.

کورانی فر اضافه کرد: مردم شهرستان بروجرد بسیار مهمان نواز هستند و فرهنگ پذیرش افراد غیر بومی دراین شهر بسیار خوب است.

وی بیان کرد: شهرستان بروجرد دارای نیروی انسانی جوان و نخبه می باشد که ایده های آنان قابلیت تبدیل شدن به سرمایه های کلان را دارد.

فرماندار بروجرد گفت: امنیت سرمایه گذاری در شهرستان بروجرد بسیاربالا است که این مهم یکی از ویژگی های خوب برای بخش خصوصی محسوب می شود.

کورانی فر شهرستان بروجرد به دلیل قرارگرفتن در کریدور جنوب به شمال و غرب، دسترسی آسان به حمل و نقل ترکیبی را دارا می باشد.

وی اظهار کرد: به سهم خودمان در شهرستان بروجرد آمادگی هرگونه تفاهم نامه و قرار تجاری و سرمایه گذاری را با هیات تجاری بلغارستان داریم.

به گزارش خبرنگار ایرنا سرپرست هیات تجاری بلغارستان ضمن ابرازخرسندی ازسفر به بروجرد به عنوان صنعتی ترین شهر لرستان گفت: به عنوان نماینده کشور بلغارستان خواستارسرمایه گذاری متقابل در لرستان و بروجرد هستیم.

سرپرست هیات تجاری بلغارستان در پایان لوح و نماد سکه با قدمت هشت هزار ساله کشور بلغارستان را به عنوان هدیه به فرماندار بروجرد تقدیم کرد.

هیات تجاری بلغارستان در ادامه سفر به برروجرد از کارخانه دارو سازی زاگرس فارمد پارس تولید کننده دارو های دامی و کارخانه هارد پیچ تولید کننده میخ و پیچ بروجرد بازدید کردند.
آخرين بروز رساني ( ۲۲ تير ۱۳۹۶ )
تصاویر رونمایی از آلبوم فروغ علیرضا قربانی در بروجرد

 روزهای بروجرد- آلبوم "فروغ" علیرضا قربانی با آهنگسازی سامان صمیمی در خانه تاریخی افتخارالاسلام بروجرد  به طور رسمی رونمایی شد.

 رونمایی از آلبوم فروغ علیرضا قربانی در بروجرد

رونمایی از آلبوم فروغ علیرضا قربانی در بروجرد 

رونمایی از آلبوم فروغ علیرضا قربانی در بروجرد 

رونمایی از آلبوم فروغ علیرضا قربانی در بروجرد 

رونمایی از آلبوم فروغ علیرضا قربانی در بروجرد 

 رونمایی از آلبوم فروغ علیرضا قربانی در بروجرد

رونمایی از آلبوم فروغ علیرضا قربانی در بروجرد 

رونمایی از آلبوم فروغ علیرضا قربانی در بروجرد 

 رونمایی از آلبوم فروغ علیرضا قربانی در بروجرد

رونمایی از آلبوم فروغ علیرضا قربانی در بروجرد 

عکس از علی مدیری
آخرين بروز رساني ( ۲۲ تير ۱۳۹۶ )
نطق میان دستور عباس گودرزی در مجلس
روزهای بروجرد- نماینده مردم بروجرد در مجلس از دولت درخواست کرد بر نحوه ارایه وام اشتغال به روستاییان نظارت کند.

به گزارش خانه ملت، عباس گودرزی در نشست علنی چهارشنبه، 21 تیرماه مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خود، افزود:  از سپاه مقتدر ایران اسلامی به جهت اقدامات موشکی که پاسخ جسارت و به تعبیر حضرت آقا ترقه‌بازی افراد کوته‌نگری بود که صحنه‌گردان اصلی آن آمریکای جنایتکار است، تقدیر و تشکر دارم، این اقدام سپاه نشان داد که این مملکت، مملکت مقتدر ایران اسلامی است و دشمنان ملت در سر سودای تجاوز به این کشور نداشته باشند.

نماینده مردم بروجرد و اشتریان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: از وزارت آموزش و پرورش به ویژه کمیسیون آموزش عالی مجلس تقاضا دارم هرچه سریعتر طرح یک فوریتی حق‌التدریسان را که از تصویب مجلس گذشته به صحن مجلس آورده و درخواست دارم همکاران تلاش کنند بحث شرط آزمون نیز حذف شود زیرا اینها کسانی هستند که امروز بر سر کلاس‌های درس مشغول تدریس بوده و زحمات زیادی کشیدند لذا حق آنهاست که هر چه سریعتر جذب آموزش و پرورش شوند و مشکلاتشان برطرف شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: از دولت درخواست دارم مطالبات تأمین اجتماعی و شهرداری‌ها را پرداخت کند تا رونقی در این دستگاه به وجود آید.

وی یادآور شد: در مجلس تصویب شد تا یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها درنظر گرفته شود که دولت باید نظارت ویژه داشته باشد که این وام‌ها تبدیل به لوازم خانگی و مسائل این چنینی نشود و در مسیر اشتغال روستایی هزینه شود تا منجر به مهاجرت معکوس شده و اشتغال را فراهم آورد.

گودرزی گفت: از وزیر بهداشت ضمن تشکر بابت تأسیس بیمارستان آیت الله بروجردی درخواست دارم نیروهای مورد نیاز را صرفاً از طریق آزمون و بر اساس ضابطه جذب کند؛ در مورد صدور مجوز دانشکده پزشکی نیز تقاضا دارم مساعدت ویژه داشته باشد.

این نماینده مردم درمجلس دهم، تصریح کرد: از وزارت نیرو نیز تقاضا دارم در تکمیل پروژه ها سرعت بخشند و نسبت به تکمیل سد شهید بروجردی اقدام کند همچنین از وزارت ارتباطات درخواست دارم که به این نکته توجه کنند که ایرانسل در برخی از منازل و پشت بام‌ها آنتن می‌زند در حالی که به حقوق منازل همجوار اجحاف شده و هیچ رسیدگی به این مسئله نمی‌شود،در حالی که این موضوع حق‌الناس است لذا این وزارتخانه نباید اجازه دهد حق مردم پایمال شود.

وزارت راه در تکمیل جاده بروجرد - نهاوند اهتمام ویژه به خرج دهد

وی افزود:وزارت راه و شهرسازی ضمن تشکر از پیگیری‌های صورت گرفته در تذکرات قبلی بابت رسیدگی به شرکت حمل و نقل خلیج فارس تأکید می‌کنم هم وزارت صنعت و هم راه و شهرسازی،اجازه ندهند به آنها جفا شده و حق و حقوق چندین ساله آنها پرداخت نشود همچنین از وزارتخانه راه درخواست دارم در مورد تکمیل جاده بروجرد و نهاوند که به یک قتلگاه تبدیل شده اهتمام ویژه به خرج دهد و روشنایی مسیر بروجرد را نیز دنبال کنند.

عضوکمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: همچنین از وزارت راه و شهرسازی تقاضا دارم به حمل و نقل ریلی و راه آهن توجه کند./
آخرين بروز رساني ( ۲۲ تير ۱۳۹۶ )
گردهمایی مدافعان حریم خانواده در بروجرد برگزار شد
روزهای بروجرد- گردهمایی بزرگ بانوان بروجرد در پارک شهید بهشتی این شهر با عنوان مدافعان حریم خانواده به مناسبت روز حجاب و عفاف و با سخنرانی آیت اله مبلغی عضو مجلس خبرگان رهبری و نماینده مردم لرستان در خبرگان رهبری برگزار شد.
 
 گردهمایی مدافعان حریم خانواده در بروجرد
 گردهمایی مدافعان حریم خانواده در بروجرد
گردهمایی مدافعان حریم خانواده در بروجرد 
گردهمایی مدافعان حریم خانواده در بروجرد 
 
آخرين بروز رساني ( ۲۲ تير ۱۳۹۶ )
بروجردی: کارخانه سیلیس بروجرد مجدد آغاز به‎کار خواهد کرد
روزهای بروجرد- نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی گفت: کارخانه سیلیس شهرستان مجدد آغاز به‎کار خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، علاءالدین بروجردی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: پس از چهار پنج سال توقف یک تیم کاری جدید کل مطالبات را پرداخت کرده است.

وی افزود: این شرکت از قوه قضائیه منفصل شده و قرار است به‌زودی این کارخانه راه‌اندازی مجدد شود که چند صد نفر به ظرفیت اشتغال آن افزوده و در طول پنج فاز اجرایی می‌شود و ظرفیت اشتغال چند هزار نفری دارد.

نماینده مردم بروجرد با اشاره به زاگرس خوردو، تصریح کرد: شرکت عظیم خودرو یا همان زاگرس خودرو سابق قرارداد جدید منعقد کرده است که ظرف دو سه ماه آینده این واحد نیز فعال خواهد شد.

بروجردی با اشاره به توقف فعالیت کاشی جم به دلیل بدهی مدیرعامل آن در دیگر کارخانه‌های خود همچون شیشه قزوین و نداشتن بدهی کاشی جم به سیستم بانکی، اضافه کرد: امید می‎رود به‌زودی کاشی جم و سامان کاشی فعال شود.

وی گفت: در حال حاضر نیز فعالیت کارخانه‌هایی همچون سیم لاکی بسیار خوب است که بیش از 80 درصد سیم موردنیاز کارخانه موتو ژن تبریز را تولید می‌کند.

نماینده مردم بروجرد با اشاره به اینکه تلاش می‌شود کارخانه داملران نیز با مدیریت جدید و تغییرات انجام‌ شده تقویت شود، افزود: شرایط امروز شهرستان بروجرد از نظر اشتغال بحرانی است.

بروجردی اظهار کرد: امکانات دولت محدود است و با وجود بدهی صدها میلیارد تومانی به سیستم بانکی کشور خیلی هنر کند بتواند حقوق کارکنان خود را پرداخت کند و برای رفع مشکلات شهر راهی جز جذب سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی وجود ندارد.
آخرين بروز رساني ( ۲۱ تير ۱۳۹۶ )
معاون وزیر آموزش‌ و پرورش: برای احیاء دبیرستان امام خمینی بروجرد کارگروه تشکیل می دهیم
روزهای بروجرد- معاون وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به وجود ۱۰۰۰ کلاس خشتی گلی در سطح کشور گفت: به دنبال افزایش سرانه فضای آموزشی ۱۲ استان و رساندن سرانه آن‌ها به متوسط کشوری هستیم.

به گزارش مهر، محمد تقی نظرپور با اشاره به اینکه سرانه فضای آموزش در کشور ۵.۱۷ متر است و این میزان در لرستان ۵.۰۱ متر است، اظهار داشت: برنامه کلی وزارت این است که ۱۲ استانی که سرانه فضای آموزشی آنها زیر متوسط کشوری است، ظرف مدت ۲ سال تلاش شود سرانه آنها افزایش یابد.

وضعیت بد سرانه فضای آموزشی سیستان و بلوچستان و البرز

وی با بیان اینکه سرانه فضای آموزشی برخی استان ها مثل سیستان و بلوچستان و البرز از وضعیت بدی برخوردار است و بعید است در این مدت به میانگین کشوری برسند، تصریح کرد: ۱۰۰۰ کلاس خشتی گلی و ۱۷۰۰ کلاس کانکسی در کشور وجود دارد.

معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه کلاس های کانکسی ها را می توان با برنامه ریزی سریع تر برچید، افزود: برنامه داریم ظرف سال های ۹۶ و ۹۷ کلاس ها خشتی گلی و کانکسی را در سطح کشور جمع کنیم.

نظرپور با اشاره به اینکه مشارکت هایی را با بخش های دیگر داریم و پیگیری می کنیم که این کلاس ها را ظرف دو سال جمع کنیم، گفت: سال گذشته اعتبارات ملی ما ۳۷.۵ درصد تخصیص داده شده اما اعتبارات استانی ۲۹ درصد تخصیص یافت.

وی با بیان اینکه لرستان هم وضعیت اعتباری خوبی در سطح استانی ندارد، تصریح کرد: اعتقاد داریم آموزش و پرورش باید بین ۱۵ تا ۲۰ درصد اعتبارات را در هر استان اختصاص دهد.

ساخت ۲۰ درصد مدارس کشور توسط خیرین

رئیس اداره نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور لرستان با اشاره به اینکه ۲۰ درصد مدارس کل کشور توسط خیرین ساخته شده است اما در دولت تدبیر این اقبال بیشتر شده و ۳۷ درصد مدارس ساخته شده در دولت تدبیر و امید توسط خیرین ساخته شده است، افزود: سال گذشته  اعتبارات پروژه های خیری در وزارت آموزش و پرورش ۱۷۰ میلیارد تومان بود که ۱۰ درصد آن را دریافت کردیم.

نظرپور با بیان اینکه امسال از ابتدا تلاش کردیم این عدد ۱۰۰ درصد تحقق یابد، تصریح کرد: در مجلس نیز ۴۰ میلیارد به این اعتبار ۱۷۰ میلیاردی اضافه شده و در مجموع ۲۱۰ میلیارد تومان اعتبار ردیف خیرین را داریم.

وی با تاکید بر اینکه اگر مدارس به درستی نگهداری شود تنها  نیازمند به تعمیرات جزیی خواهند داشت، افزود: نگرانی جدی من این است که مدارس را مقاوم و زیبا بسازیم که ماندگار شوند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۴۸ مدرسه در کل کشور ماندگار هستند که عمدتا قبل از انقلاب ساخته شده اند، اظهار داشت: اگر مدارس خوب ساخته شوند با مشکل مقاوم سازی مواجه نخواهیم بود و انتظار داریم مدارسی که ساخته می شوند جزو مدارس ماندگار باشند.

تشکیل کارگروهی برای احیاء مدرسه امام خمینی(ره) بروجرد

نظر پور با بیان اینکه در این راستا برای احیاء مدرسه امام خمینی(ره) بروجرد کارگروهی تشکیل می دهیم و باید نگهداری آن را خود آموزش و پرورش به عهده بگیرد، تصریح کرد: باید تعمیرات اساسی انجام شود و مجدد در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه شاید به لحاظ کمبود اعتبار مدارس را خوب نمی سازیم، افزود: ارزان سازی هنر نیست، خوب ساختن هنر است.

رئیس اداره نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور ادامه داد: ۳۰ درصد مدارس کشور غیرمقاوم هستند.

نظرپور با اشاره به اینکه امسال ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای خرید تجهیزات در کشور گذاشته ایم، گفت: ۱۷ درصد این اعتبار برای هنرستان ها است.

وی با بیان اینکه سالن های ورزشی بالای ۷۰ درصد پیشرفت را برای تکمیل توجه می کنیم، تصریح کرد: تعداد سالن های ورزشی نیمه کاره با پیشرفت زیر ۵۰ درصد زیاد است.

رئیس اداره نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور ادامه داد: تخصیص اعتبار نوسازی مدارس در ۶ ماهه اول سال ضرورت دارد و در رابطه با اعتبار نوسازی مدارس لرستان تا ۳۱ میلیارد تومان را قول می دهیم.

آخرين بروز رساني ( ۲۱ تير ۱۳۹۶ )
سهم شهرستان بروجرد از کل اعتبارات استان لرستان 11 درصد است
روزهای بروجرد- معاون استاندار لرستان گفت: سهم استان لرستان از اعتبارات ملی 671 میلیارد تومان است.

به گزارش ایسنا، علی کورانی‎فر در جلسه کمیته برنامه‎ریزی شهرستان بروجرد، اظهار کرد: کل بودجه سال 96 در کشور 1152 میلیارد تومان است. از این میزان 346 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی است که 253 هزار میلیارد تومان آن جاری دولت است. سهم بودجه شهرستان بروجرد از اعتبارات استانی در سال 96، 72 میلیارد و 100 میلیون تومان است.

وی با بیان اینکه 11 درصد سهم شهرستان بروجرد از کل اعتبارات استان در سال 96 است، اضافه کرد: علاوه بر این 13 میلیارد تومان برای سد آبسرده اضافه شده که علاون بر آن پیمانکار نیز 25 میلیارد تومان هزینه خواهد کرد تا ظرف سه سال انجام شود. همچنین علاوه بر آن 4 میلیارد تومان برای تکمیل چهارخطه بروجرد – اشترینان به سمت نهاوند اختصاص داده شده است.

معاون استاندار لرستان افزود: 5 میلیارد و 800 میلیون تومان نیز از اعتبارات ماده 12 مربوط به سال 95 است که در سال 96 سهم بروجرد پرداخت خواهد شد.

امیدی، معاون برنامه‎ریزی و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی لرستان نیز گفت: اعتبارات بروجرد با اعتباراتی که امسال به آن اختصاص داده شده نسبت به سال گذشته 53.7 رشد داشته است.

وی اظهار کرد: 35 درصد اعتبارات کشور متفرقه و 45 درصد اعتبارات کشور ملی بوده که برخی از آنها به‎نام هستند. بخش عمده‎ای از اعتبارات شناور هستند.

معاون برنامه‎ریزی و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی لرستان با بیان اینکه پروژه‎های نیمه‎تمام زیاد هستند، اظهار کرد:  4 میلیارد و 500 میلیون تومان به تکمیل پروژه پل رودکی اختصاص یافته است که امسال به بهره‎برداری می‎رسد.

امیدی تصریح کرد: اعتبارات بروجرد با اعتباراتی که امسال به آن اختصاص داده شده نسبت به سال گذشته 53.7 درصد رشد داشته است.
آخرين بروز رساني ( ۱۹ تير ۱۳۹۶ )
بروجرد میزبان تشییع و تدفین ۲ شهید گمنام می‌شود
روزهای بروجرد- هم‌زمان با سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) شهرستان بروجرد میزبان تشییع و تدفین ۲ شهید گمنام سال‌های دفاع مقدس می‌شود.

به گزارش تسنیم، احمد گودرزیان معاون سیاسی امنیتی فرمانداری بروجرد ظهر امروز در جلسه هماهنگی تشییع و تدفین دو شهید گمنام اظهار داشت: پیکر دو شهید گمنام سال‌های دفاع مقدس عصر روز 28 تیرماه وارد شهرستان بروجرد می‌شود که مراسم استقبال از این دو شهید گمنام رأس ساعت 18 در میدان آیت‌الله بروجردی با حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان برگزار می‌شود.

وی افزود: مراسم شبی با شهدا در همین شب در حسینیه ثارالله نیروی مقاومت بسیج با شرکت اقشار مختلف مردم برگزار می‌شود و مراسم تشییع این دو شهید گران‌قدر روز 29 تیرماه هم‌زمان با سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) از مسجد امام به سمت امامزاده جعفر(ع) تا پادگان مهندسی این شهرستان برگزار می‌شود.

معاون سیاسی امنیتی فرمانداری بروجرد بیان کرد: این دو شهید والامقام در پادگان مهندسی شهرستان بروجرد ضمن برگزاری آئین‌های عزاداری ویژه این روز به خاک سپرده می‌شوند.

به گزارش تسنیم، در این جلسه بر لزوم تبلیغات و فضاسازی محیطی و آماده‌سازی امکانات موردنیاز برای تشییع با همکاری ادارات و نهادهای مرتبط این شهرستان تأکید شد.
آخرين بروز رساني ( ۱۹ تير ۱۳۹۶ )
دریافت تأییدیه استاندارد تنها برای ۲۴ آسانسور در مسکن مهر بروجرد
روزهای بروجرد- قنبریان گفت: تنها ۲۴ آسانسور در مسکن مهر بروجرد تأییدیه استاندارد دریافت کرده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ مرضیه قنبریان، مدیرکل استاندارد استان لرستان، گفت: استانداردسازی آسانسور‌ها به دلیل این‌که با سلامت مردم ارتباط دارد باید انجام شود و به همین دلیل است که استانداردسازی آسانسور‌ها نیز اجباری اعلام‌شده است.

وی با بیان اینکه از ۲۵۰ آسانسوری که در مسکن مهر بروجرد نصب‌شده تنها ۲۴ آسانسور تائیدیه استاندارد دریافت کرده‌اند، افزود: در سه‌ماهه نخست امسال حدود ۷۰۸ مورد تائیدیه استاندارد آسانسور در مسکن‌های سراسر استان صادرشده است، اما باید توجه داشت که این تائیدیه‌ها یک‌ساله است و پس از گذشت این زمان باید تمدید شوند، اما معمولاً این اقدام انجام نمی‌گیرد.

مدیرکل استاندارد لرستان گفت: بسیاری از آسانسور‌های نصب‌شده توسط نصاب‌های غیرمجاز و یا با داشتن مجوز از صنعت و معدن نصب می‌شوند به همین دلیل آمار دقیقی از تعداد آسانسور‌های نصب‌شده وجود ندارد.

وی گفت: آسانسور‌های واحد‌های مسکن مهر عموماً مشکل سازه‌ای دارند و ارتفاعی که باید اتاقک‌ها داشته باشند از حد استاندارد پایین‌تر است که یا باید تخریب و یا اصلاح شوند.

قنبریان افزود: در صورت همکاری نصاب‌ها نسبت به ثبت مشخصات آسانسور در سامانه مربوطه کار به یکی از چهار شرکت بازرسی فعال در سطح استان ارجاع داده می‌شود و اگر آسانسور نقصی نداشته باشد دو روز پس از این روند تائیدیه استاندارد صادر می‌شود.

وی بابیان اینکه هیچ الزامی برای استانداردسازی آسانسور‌ها توسط مالکان وجود ندارد، گفت: برخی آسانسور‌ها در حریم شخصی مردم هستند، اما در حال حاضر برای آسانسور‌های ساختمان‌های دستگاه‌های دولتی بازرسی ادواری در حال انجام است و از سوی دیگر از دو سال پیش تاکنون شهرداری‌ها تا هنگام دریافت تائیدیه‌های استاندارد پایان کار صادر نمی‌کنند.
آخرين بروز رساني ( ۱۸ تير ۱۳۹۶ )
مدیرکل تأمین اجتماعی استان لرستان: شهرداری و کارخانجات بروجرد بزرگ‌ترین بدهکاران تأمین اجتماعی لرستان هستند
روزهای بروجرد- مدیرکل تأمین اجتماعی لرستان گفت: بخش عمده‌ای از مطالبه ۳۲۰ میلیارد تومانی سازمان تأمین اجتماعی لرستان مربوط به شهرداری و کارخانجات شهرستان بروجرد است.

به گزارش تسنیم، شهناز حمزه لویی در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهار داشت: بدهی‌های شهرداری و همه کارفرمایان مشمول جریمه‌شده و این قانون مصوب مجلس است که بخشودگی جرائم بدهی شهرداری بروجرد شامل بخشی جزئی از این بدهی‌ها بود اما به دلیل عدم پرداخت به‌موقع و تقسیط آن مشمول بخشودگی جرائم نمی‌شود.

وی افزود: شهرداری بروجرد بدهی‌های جاری خود را نیز پرداخت نمی‌کند و اگر هم پرداخت می‌کند معمولاً یک‌پنجم از این بدهی را پرداخت می‌کند و این معوقات روی‌هم تلنبار می‌شود از سویی شهرداری املاک خوبی دارد و اگر خود نمی‌تواند نسبت به فروش آن‌ها اقدام کند این سازمان آمادگی دارد آن‌ها را به مزایده گذاشته و به فروش رساند و هزینه آن را به‌جای مطالبات خود بردارد.

مدیرکل تأمین اجتماعی لرستان با اشاره به چندین مورد تهاتر ناموفق با شهرداری بروجرد عنوان کرد: سازمان تأمین اجتماعی در استان لرستان ماهیانه قریب به 55 میلیارد تومان هزینه می‌کند و بخش عمده‌ای از این هزینه‌ها باید به هر شکل در استان تأمین شود و نمی‌توان از بخش‌های دیگر انتظار تأمین این هزینه‌ها را داشت و چشم‌پوشی در بلندمدت سبب می‌شود به سرمایه‌های بیمه‌شدگان کل کشور آسیب وارد شود و باید از این صندوق حراست کنیم.

وی بابیان اینکه شهرداری بروجرد با احتساب جرائم دیرکرد حدود 60 میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بدهی دارد، بیان کرد: از میان همه سازمان‌ها و نهادهای تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی، شهرداری بروجرد بیشترین و شهرداری خرم‌آباد کمترین میزان بدهی را به تأمین اجتماعی دارند و متأسفانه در میان واحدهای صنعتی نیز کارخانجات بروجرد بیشترین بدهی‌ها را به دلیل بحران‌های موجود در این واحدها دارند و امید است با پیگیری‌های انجام‌شده در ستاد تسهیل استان و اعطای تسهیلات به آن‌ها این مشکلات حل شود.

حمزه لویی بابیان اینکه مجموع مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از سازمان‌ها و کارخانجات مختلف استان به 320 میلیارد تومان رسیده است، تصریح کرد: بخش عمده‌ای از این مطالبات مربوط به شهرستان بروجرد است و درمجموع این میزان از مطالبات نسبت به جمعیت و پوشش بیمه‌ای استان بالاترین میزان مطالبات است.

وی گفت: در حال حاضر مجموع بیمه‌شدگان استان لرستان حدود 218 هزار نفر هستند که با احتساب بیمه‌شدگان تبعی به 730 هزار نفر می‌رسند که 60 درصد بیمه‌شدگان استان تحت پوشش کمک دولت هستند و این برای سازمان خسران است.

مدیرکل تأمین اجتماعی لرستان اظهارداشت: تنها ضمانت پرداخت بدهی‌های کارفرمایان قانون اخذ جرائم از کسانی است که مطالبات بیمه‌ای خود را پرداخت نمی‌کنند و در اولین نوبتی که کارفرمایان ترتیبی برای پرداخت بدهی‌های خود اتخاذ کنند جرائم متوقف می‌شود اما شهرداری بروجرد در این حوزه کاری نکرده و تهاتر تنها بخش کوچکی از بدهی‌ها را جبران کرده است.

وی افزود: شهرداری بروجرد قدم‌های اساسی برای پرداخت بدهی‌های خود برنداشته و باید فکری اساسی کند و حداقل بدهی‌های جاری خود را به‌صورت کامل پرداخت کنند، جاری حق بیمه کارگری که مشغول به کار است شامل سنوات و سوابق نباید عقب بیفتد و تاکنون نیز بیشتر از 10 سال است با این نهاد همکاری کرده‌ایم اما سازمان هم توانایی پاسخگویی این میزان از مطالبات را ندارد.
آخرين بروز رساني ( ۱۸ تير ۱۳۹۶ )
ترکیب 5-3-1 شورای شهر بروجرد
shora545.jpg
آخرين بروز رساني ( ۲۶ تير ۱۳۹۶ )
رسانه ها در فرهنگ سازی عفاف وحجاب در جامعه نقشی به سزایی دارند
روزهای بروجرد- معاون استاندارلرستان و فرماندار بروجرد گفت: رسانه ها نقش بسزایی درفرهنگ سازی حجاب وعفاف در جامعه دارند که نباید از آن غافل شویم.

به گزارش ایرنا علی کورانی فر در کارگروه صیانت از حجاب وعفاف بروجرد در فرمانداری این شهرستان افزود: روش های مختلفی تاکنون برای حجاب وعفاف درکشوراجرا شده ولی متاسفانه جواب نداده که باید بررسی و آسیب شناسی شود.

وی اظهارکرد: آگاهی بخشی و فرهنگ سازی در مسئله عفاف وحجاب می تواند ریشه بدحجابی در جامعه را از بین ببرد.

فرماندار بروجرد اضافه کرد: برای تربیت نسل متعهد و متخصص برای توسعه آینده ‌باید ازهمه ظرفیت های و روشهای سلبی و ایجابی با در نظرگرفتن واقعیات جامعه استفاده شود.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج گفت: برای جلوگیری ازترویج فرهنگ بد حجابی درجامعه باید ازظرفیت ادارات وارگان ها استفاده شود.

سرهنگ مجید سوری افزود: کالاهایی که در بازارعرضه می شود با مقوله حجاب وعفاف منافات دارد و تهیه کردن لباسی متناسب با جامعه اسلامی در بازار امروزه کار مشکلی است.

وی اظهار کرد: برخی صنوف به خصوص اریشگاه ها به محلی برای ترویج فرهنگ بی حجابی تبدیل شده است و هیچ کس هم متولی برخورد قانونی با این اماکن نیست.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد اضافه کرد: برخی افراد به صورت عمدی و برای دهن کجی به فرهنگ های جامعه با ظاهری زننده در اجتماع حاضرمی شوند که باید با آنان برخورد قانونی شود.

سرهنگ سوری ادامه داد: درهفته حجاب وعفاف همایش 10 هزارتنی بانوان محجبه بروجردی درپارک شهید بهشتی این شهربرگزار خواهد شد.
هفته حجاب وعفاف از 19 تا 25 تیرماه در کشورنامگذاری شده است وهم زمان درایران و70 کشور جهان ویژه برنامه‌های مختلف دراین رابطه برگزارمی‌شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ تير ۱۳۹۶ )
بروجردی: بروجرد شهر مظلوم تاریخ لرستان است
روزهای بروجرد- نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی گفت: بروجرد همچنان شهر مظلوم تاریخ لرستان است.

به گزارش فارس، علاءالدین بروجردی در مراسم آغاز عملیات اجرایی قرارداد تکمیلی سد آبسرده این شهرستان اظهار کرد: در حالی در دیگر شهرستان‎های استان لرستان 6 سد آبگیری شده است که در شهرستان بروجرد هنوز یک سد به بهره‎برداری نرسیده است.

وی در خصوص مطالبه مردم و مسوولان شهرستان بروجرد مبنی بر اجرایی شدن پروژه سد گلرود عنوان کرد: مگر گلرود طرح پیش از انقلاب نیست، پس چرا اجرایی نمی‎شود؟

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه شهرستان بروجرد را زمانی خواباندند، بیان کرد: انتظار مردم و مسوولان این شهرستان اجرایی شدن و بهره‎برداری از سدهای آبسرده، شهید بروجردی و اجرای سد گلرود است.

بروجردی تاکید کرد: باید ظلم روا داشته شده در حق شهرستان بروجرد و شهروندان بروجردی جبران و این نقیصه برطرف شود.

وی جهاد نصر را شجره طیبه انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: تلاش ما این بود که قرارگاه خاتم‎الانبیاء در اجرای پروژه سد آبسرده بروجرد ورود کند، اما اینک شرکت جهاد نصر حمزه عهده‎دار این کار شده است.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در حال حاضر پروژه‎هایی با مجموع اعتبار200 هزار میلیارد تومانی از سوی قرارگاه خاتم‎الانبیاء در حال اجرا است، این قرارگاه همچنین20 هزار میلیارد تومان بابت اجرای پروژه‎هایش از دولت طلبکار است.

بروجردی خاطر نشان کرد: از پیمانکار اجرای پروژه سد آبسرده انتظار می‎رود که ماشین‎آلات مورد نیاز را به کار گرفته و در 3 شیفت کاری کار کند که حتی به جای بهره‎برداری از این پروژه عظیم در 3 سال آینده، این مهم دو سال دیگر تحقق یابد.

وی با تاکید بر اینکه انتظار از شرکت جهاد نصر حمزه در اجرای پروژه سد آبسرده همچون انتظار کار از قرارگاه خاتم‎الانبیاء است، گفت: انتظار می‎رود که کار در این پروژه عظیم در سایه برخورداری از روحیه جهادی و بدون هر گونه تردیدی انجام شود.

 نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت استفاده بهینه از ظرفیت همه مسوولان استانی و شهرستانی در اجرا و بهره‎برداری زود هنگام از پروژه سد آبسرده بروجرد تاکید و بیان کرد: پیمانکار نیز باید همه توان خود را به کار گرفته و اجرای این پروژه را به وصول دیگر مطالباتش گره نزده و منوط نکند.

بروجردی ادامه داد: همچنین باید همزمان با اجرای پروژه سد آبسرده، تصفیه‎خانه آن برای کاربرد آب شرب شهری و شبکه آبیاری به منظور استفاده بخشی از آب این سد برای حوزه کشاورزی احداث و اجرا شود.

وی افزود: نمایندگان مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی به عنوان حافظان منافع مردم محکم در مقابل آنهایی که می‎خواهند، اعتبار سدهای در حال احداث این شهرستان را کم کنند، می‎ایستیم.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شرکت جهاد نصر حمزه نیز آیه یأس نخواند و محکم و استوار همچون دوران دفاع مقدس، در عرصه سازندگی نیز به فعالیت و ایفای نقش بپردازد.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ تير ۱۳۹۶ )
فرماندار بروجرد: احداث خط انتقال آب سد آبسرده معطل نماند/ضرورت احداث سد شهید بروجردی
روزهای بروجرد- فرماندار بروجرد گفت: اجرای خط انتقال سد آبسرده نباید معطل بماند.

به گزارش فارس، علی کورانی‎فر در مراسم آغاز عملیات اجرایی قرارداد تکمیلی پروژه سد آبسرده این شهرستان اظهار کرد: در این شهرستان سه رودخانه دائمی با خروجی200میلیون متر مکعب آب وجود دارد.

وی عنوان کرد: به این ترتیب رودخانه‎های سراب سفید، گلرود و آبسرده با ظرفیت خروجی50، 70 و 80 میلیون متر مکعب آب و مجموع ظرفیت200 متر مکعب در شهرستان بروجرد جاری هستند.

فرماندار بروجرد در خصوص سد آبسرده این شهرستان خاطر نشان کرد: این پروژه برای تکمیل به اعتبار300 میلیارد تومانی نیاز دارد، با این تفاسیر در صورتیکه منتظر تزریق اعتبارات قطره چکانی بمانیم، بهره‎برداری از این پروژه زمان‎بر خواهد بود.

کورانی‎فر بیان کرد: به منظور افتتاح زود هنگام پروژه سد آبسرده باید از نمایندگان بروجرد در مجلس شورای اسلامی و مدیریت ارشد استان بهره برد، به عبارت بهتر باید اتحادی با محوریت بهره‎برداری از این سد و تامین منابع آب بروجرد شکل گرفته و تقویت شود.

وی با تاکید بر اینکه اجرای خط انتقال آبسرده نباید معطل بماند، تاکید کرد: از سویی احداث سد شهید محمد بروجردی به منظور تامین آب شرب شهر و مصارف صنعتی نیاز و ضرورتی مهم است که باید مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

فرماندار بروجرد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بر اساس آموزه‎های دینی و مباحث علمی و توسعه‎ای آب یکی از با ارزش‎ترین و پر برکت‎ترین نعمت‎های خداوندی است.

کورانی‎فر با تاکید بر اینکه آب مایه حیات و حفظ‎کننده آن است، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه نعمت آب ظرفیت و اندازه‎ای دارد، مدیریت بهینه و جلوگیری از اسراف آن ضرورتی انکارناپذیر است.

وی از آب به عنوان عنصر اصلی و کلید توسعه یاد و تاکید کرد: با توجه به اینکه تقاضا برای آب سه برابر میزان رشد جمعیت است، چالش آب تبعات منفی زیادی را به دنبال خواهد داشت.

فرماندار بروجرد از وجود سه رودخانه دائمی با ظرفیت خروجی 200 میلیون متر مکعب آب در این شهرستان خبر داد.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ تير ۱۳۹۶ )
عباس گودرزی: اعلام زمان افتتاح سد آبسرده بروجرد دقیق و حساب شده باشد
روزهای بروجرد- نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی گفت: زمان اعلام شده برای افتتاح پروژه سد آبسرده بروجرد دقیق و حساب شده باشد.

به گزارش فارس، عباس گودرزی عصر امروز در مراسم آغاز عملیات اجرایی قرارداد تکمیلی پروژه سد آبسرده این شهرستان اظهار کرد: زمان بهره‎برداری از پروژه سد آبسرده حساب شده باشد که به اعتماد مردم آسیب نخورد.

وی عنوان کرد: پیمانکار باید تعهد بدهد که پروژه را با همه توان دنبال کرده و به بهره‎برداری برساند.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: دست همه مدیرانی را که با هر گونه گرایش سیاسی چپ یا راست و اصلاح‎طلب یا اصولگرا برای مردم کار می‎کنند، به گرمی می‎فشاریم.

گودرزی از برگزاری جلساتی با وزیر نیرو و دیگر مسوولان ارشد کشوری در خصوص اجرای زود هنگام سد آبسرده بروجرد خبر و ادامه داد: همه موظفیم و تعهد می‎دهیم که شب و روز نسبت به جذب اعتبار برای اجرا و افتتاح زود هنگام این پروژه اهتمام ورزیم.

وی با انتقاد از اینکه چرا یک پروژه نباید در موعد مقرر افتتاح و اجرا شود؟ تاکید کرد: پروژه سد گلرود بروجرد از دستور کار خارج شده است، از سویی پیشرفت فیزیکی پروژه سد شهید بروجردی نیز اندک است.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی از اجرای پروژه سد گلرود به عنوان نعمتی بسیار ارزشمند برای این شهرستان یاد و عنوان کرد: اکنون در بین دو پروژه در حال اجرا، اولویت به سد آبسرده داده شده است.

گودرزی اظهار کرد: متأسفانه در کشور و در بین دیگر استان‎ها به استان لرستان ظلم شده است، از طرفی در استان نیز به شهرستان بروجرد ظلم می‎شود.

وی از پیمانکار مجری پروژه سد آبسرده بروجرد خواست که در اعلام زمان بهره‎برداری از این سد حساب شده عمل کند، تا اعتماد مردم آسیب نبیند.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی خطاب به پیمانکار و مشاور پروژه گفت: از داشته‎هایتان سخاوتمندانه هزینه کنید، چرا که اگر قرار باشد، در اجرای این پروژه به دنبال تخصیص و تحقق مطالبات دیگر پروژه‎های خود در کشور باشید، بهره‎برداری از سد آبسرده بسیار طول می‎کشد.

گودرزی با اشاره به توانمندی شرکت جهاد نصر حمزه در اجرای پروژه‎های عمرانی خاطر نشان کرد: پیمانکار سخاوتمندانه در اجرای پروژه هزینه کند، البته ما مسوولان تلاش می‎کنیم که به مطالباتتان برسید.

وی تصریح کرد: البته نگاه کنونی وزارت نیرو به پروژه سد آبسرده بروجرد متفاوت از نگاه این وزارتخانه در گذشته خواهد بود.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ تير ۱۳۹۶ )
وزیر نفت: اینکه «فلان کشور برادر ماست» یعنی چه؟!/ گرفتار تفکر استخاره‌‌ای هستیم
روزهای بروجرد- وزیر نفت گفت: بهترین قرارداد عالم، قرارداد امتیازی است که میدانی را به شرکتی برای درازمدت و مالکیت میدان را برای ۴۰، ۵۰ سال بدهیم. اما به دلایل سیاسی، تاریخی، اجتماعی و فرهنگی‌ نمی‌توانیم این کار را انجام بدهیم. چیزی که‌ نمی‌توان از لجاظ اجتماعی و فرهنگی در آن عمل کرد، تلاش بیهوده‌ می‌کنیم و‌ نمی‌توانیم، ممکن است به طور مثال ۴۰ سال دیگر بپذیرند

به گزارش ایرنا؛ بیژن زنگنه در مراسم اکران خصوصی مستند نامه‌های یک جاسوس نفتی، ساخته مهدی افشارنیک، گفت: این فیلم قطعا بسیار دیده خواهد شد و امیدواریم اثر گذار باشد. من به شخصه به مسایل فرهنگی علاقه مند هستم  و مباحث بسیاری درباره تاریخ نفت دارم که بازگو کنم اما‌ نمی‌توانم چیزی بنویسم و یا بگویم، به این خاطر که اکنون همه چیز زنده است، و افراد هستند و برای گفتن حرف‌هایم باید آنقدر مراقبت کنم که تقریبا باید سکوت کنم! به این دلیل که بسیاری از روایت‌های رایج را قبول ندارم و اعتقادم با آن روایت رایج متفاوت است؛ بنابراین فعلا مصلحت نیست چیزی بگویم. متاسفانه همه نشسته ایم و منتظریم نفت کشور را زنده کند، نفت مگر چقدر درآمد دارد؟! نفت‌ می‌تواند موتور محرک باشد بخصوص در مرحله توسعه، اما برای آینده تنها‌ نمی‌توان به نفت فکر کرد.

درباره شاه و مصدق و شوروی حرف دارم

اوادامه داد: صحبت‌های بسیاری دارم در مورد نقشی که در آن زمان شاه در نفت داشته است، کارهایی که کرده‌اند برنامه‌ها، راهبردهایی که در زمان مصدق بوده، جاهایی که رفتند، کارهایی که شد، نقشی که روس‌ها و اتحاد جماهیر شوروی داشتند و کارهایی که کردند. بحث‌های بسیاری وجود دارد و اینکه باید ببینیم اکنون افکار ما کجاست و چه کسانی برآن تاثیرگذارند.

وزیر نفت افزود: این فیلم شروعی بود و امیدواریم ادامه پیدا کند. حضور نخبگان و کارشناسان را در این مراسم نشانه خوبی برای تغییر‌ می‌دانم. باید به تحول صنعت نفت فکر کنیم و به صنعت نفت ایران به آن اندازه که اهمیت دارد به آن اهمیت دهیم.

او در ادامه گفت: مساله‌‌ای که حدود ۱۶۰ تا۱۷۰ سال است که گرفتار آن هستیم؛ دعوای روس و انگلیس در ایران است، در ابتدا روس و انگلیس، شرق و غرب تلقی‌ نمی‌شدند و پس از انقلاب اکتبر ۱۹۱۷شرق و غرب مطرح شد. پس از دعوای روس و انگلیس، مارکسیسم آمد و از دهم پنجم مارکسیسم اسلامی به ایران وارد شد و بر تفکر مسلمانان تاثیر عمیقی برجا گذاشت و بی شک تعیین کننده ترین و اثرگذارترین تفکرات حتی بیش از تفکرات علوی و فاطمی بوده است. شخصا هم همیشه سعی‌ می‌کنم آثار مارکسیسم اسلامی را از ذهن خود پاک کنم؛ اما‌ نمی‌شود.

او با اشاره به صحبت‌های افشارنیک گفت: ما در ایران گرفتار تفکر استخاره‌‌ای هستیم، همه چیز را سریعا‌ می‌خواهیم بدانیم خیر است یا شر. درحالیکه زندگی مانند کامپیوتر صفر و یک نیست، بلکه مجموعه‌‌ای از خیر و شر است. جامعه و روابط انسان و روابط بین الملل بسیار پیچیده است، اصلا‌ نمی‌توان با یک کلمه خوب یا بد، خیر یا شر روابط را حل کرد. اینکه صراحتا بگوییم این کار به نفع است یا به ضرر، خارجی خوب است یا بد را‌ نمی‌توان در قالب یک کلمه پاسخ داد. پاسخ دادن به این گونه سوالات عقلانیت‌ می‌خواهد و سخت ترین کار عالم عقلانیت و فکر کردن است، باید یاد بگیریم بیش از پیش فکر کنیم؛ چراکه با احساس‌ نمی‌توان تصمیم گیری کرد.

اینکه «فلان کشور برادر ماست» یعنی چه؟!

وزیر نفت با تاکید بر اینکه «واقعا باید ببینیم منافع ملی ما چیست»، گفت: این حرف ها که «در جهان چه کسی دوست ما است» یا «فلان کشور برادر ماست» یعنی چه؟! به طور کلی برادر، دوست و رفیق همه در برابر منافع ملی تعریف‌ می‌شوند، در زندگی و روابط سیاسی امروز نیز همینطور است؛ چرا که در دنیا نیز ائتلاف بین افراد صورت‌ می‌گیرد. ما بخاطر منافع ملی با برخی افراد و جریان ها دوست‌ می‌شویم، و به خاطر منافع ملی خود از برخی افراد دور‌ می‌شویم. وظیفه ملی ما این است که منافع ملی را در درازمدت درنظر بگیریم؛ همچنانکه حکومت و نظام نیز اکنون همینکار را‌ می‌کند.

زنگنه عناصر فرهنگی را جزو اثرگذارترین عوامل دانست و افزود: باید افراد را به فکر بیندازیم تا درست تصمیم بگیرند و با احساسات تصمیم نگیرند. اطلاعات باید فرآورش شوند و فکر شوند و با نظریه و تئوری سنجیده بشود؛ بنابراین باید تصمیم بگیریم، سپس آثار آن را ببینیم و درصورت لزوم اصلاح کنیم و بر آن تعصبی نداشته باشیم. هیچ چیزی در رابطه‌های مادی زندگی و حوزه حکومتی مقدس نیست.

بهترین نوع قرارداد «امتیاز» است؛ اما الان در ایران عملی نیست

او اظهار کرد: جایی گفتم بهترین قرارداد عالم، قرارداد امتیازی است که میدانی را به شرکتی برای درازمدت و مالکیت میدان را برای ۴۰، ۵۰ سال بدهیم. اما به دلایل سیاسی، تاریخی، اجتماعی و فرهنگی‌ نمی‌توانیم این کار را انجام بدهیم. چیزی که‌ نمی‌توان از لجاظ اجتماعی و فرهنگی در آن عمل کرد، تلاش بیهوده‌ می‌کنیم و‌ نمی‌توانیم، ممکن است به طور مثال ۴۰ سال دیگر بپذیرند. اما اگر چیزی اشکال دارد اصلاح‌ می‌کنیم، تغییر‌ می‌دهیم. همچنانکه الگوب قراردادهای جدید نفتی را تغییرات بسیاری دادیم و با این کار، نشان داده ایم انسان‌های متحجری نبودیم، اهل اصلاح و تعامل هستیم. اصولا اینکه ۴۰ یا ۵۰ سال بر سر حرف خود بمانیم درست نیست؛ اگر چیزی اشتباه است، باید آن را اصلاح کنیم.

زنگنه با تاکید بر اینکه «کلید حل مشکلات کشور تعقل و فکر کردن است»، تصریح کرد: بسیاری از چیزها نسبی است، خوبی‌ها و بدی‌ها در کنار هم هستند. لازم نیست حتما با طرف مقابل خود دشمن و یا دوست باشیم. جاهایی که با هم مشترکات داریم کار‌ می‌کنیم و به جلو‌ می‌رویم و جاهایی که اختلاف داریم خیر، برخی مواقع با هم دوستیم و گاهی هم با هم اختلاف داریم.

او با تاکید بر اینکه «نباید استدلال ما این باشد که یا باهم جنگ‌ می‌کنیم و یا برادر هستیم»، اذعان داشت: عده‌‌ای یا شعار‌ می‌دهند «آزاد باید گردد» و یا «اعدام باید گردد»؛ درحالیکه بین آزادی و تعدام هزاران حکم دیگر وجود دارد. به قول بازیگر فیلم «مارمولک»، هزاران راه و مسیر برای رسیدن به خدا وجود دارد. در مسایل سیاسی و اجتماعی هم، فرد نخبه جوگیر فضا‌ نمی‌شود و سعی‌ می‌کند اثرگذار باشد.

درآمد سرانه ما با نفت به ۵ هزار دلارهم ‌ نمی‌رسد

وزیر نفت با انتقاد به صحبت‌های برخی افراد در مورد منابع نفتی ایران گفت:‌ می‌گویند ارزش ایران به این است که ثروت‌های بیکران زیرزمینی دارد، اما من چون مهندس هستم و با اعداد و ارقام سروکار دارم این مسایل و حرف‌هایی مبالغه آمیز همچون بیکران، عظیم، بسیار زیاد را‌ نمی‌پذیرم!

او اظهار کرد: جمع کل مخازن ما به ۱۵ هزار میلیارد دلار‌ نمی‌رسد، بنابراین درآمد سرانه به ۵ هزار دلارهم ‌ نمی‌رسد، خود این ۱۵ هزار میلیارد دلار درآمد سرانه یک سال آمریکاست. پس ما ملت ثروتمندی نیستیم توهم ثروتمندی داریم، امابه این معنا نیست که نفت‌ نمی‌تواند بر راه انداختن موتور توسعه کشور بی اثر باشد.

زنگنه با انتقاد از برخی افراد درخصوص درآمدهای نفتی گفت: برخی‌ می‌گویند نفت پنجاه دلاری ما را‌ می‌گیرند با محصولات پتروشیمی ۱۰۰۰دلاری به ما پس‌ می‌دهند. حرفی بی منطق تر از این وجود ندارد. آن پتروشیمی ۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است. پس اینطور نگوییم، عوام‌ می‌گویند پس ۹۵۰ دلار در این میان چه‌ می‌شود؟ لابد آنها را‌ می‌خورند!

او ادامه داد: با نفت‌ نمی‌توان سی هزار دلار درآمد سرانه داشت، بلکه موتور اصلی  کشور کارآفرینی و خلاقیت است نه اینکه همه نشستیم و منتظریم نفت کشور را زنده کند. نفت مگر چقدر درآمد دارد؟ ما اگر روزانه شش میلیون بشکه نفت تولید کنیم، و به ازای این دو میلیون بشکه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان هم درآمد اضافه شد، اتفاقی‌ نمی‌افتد. یک مصوبه افزایش ۲۰ درصدی حقوق‌ می‌دهند و کل پول تمام‌ می‌شود! پس نفت‌ می‌تواند موتور محرک باشد بخصوص در مرحله توسعه، اما برای آینده تنها به نفت‌ نمی‌توان فکر کرد.

زنگنه با اشاره به صحبت‌های رییس جمهور فرانسه گفت: ماکرون گفت من‌ می‌خواهم فرانسه‌‌ای بسازم که مردم برای دیدن آینده اش به آنجا بیایند نه برای دیدن تاریخ و گذشته اش. اکنون مردم به پاریس و فرانسه‌ می‌آیند که تاریخ ما راببینند، ما آینده‌‌ای نداریم فقط گذشته ما را‌ می‌بینند، آنچه که گذشتگان برای ما میراث گذاشته اند، ما برای آینده هیچ چیزی نداریم به دنیا بدهیم. این صحبت بسیار مهمی است و ما هم باید چنین نگاهی به روند توسعه کشور داشته باشیم.

او تاکید بر اینکه «باید با تکنولوژی‌های نو و زمینه‌های دیگر برای آینده کشور برنامه‌ریزی کنیم»، اظهار کرد: نفت فقط‌ می‌تواند به عنوان یک بخش سنتی اقتصاد مانند یک موتور استارت حرکت را بزند و موتور اصلی اقتصاد را در کشور تحرک بدهد.

زنگنه اذعان داشت: کشورهای دیگر نیز نفت دارند؛ اما تاثیر تعیین‌کننده‌‌ای بر اقتصادشان ندارد و با عقل و خلاقیت خود به پیشرفت‌ می‌رسند.

وزیر نفت در پایان اظهار کرد: باید سعی کنیم تمام مسایل را فقط خیر و شر را نبینیم بلکه شر عامل رشد آگاهانه و هوشمندانه به سمت خیر شود؛ همچنین منافع ملی را اصل درنظر بگیریم، خدمتگذار مردم و جوانان کشور باشیم و از هر امکانی با ملاحظه عقلانیت برای توسعه کشور استفاده کنیم.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ تير ۱۳۹۶ )
استاندار لرستان: بیمارستان آیت‎الله بروجردی هفته دولت آماده بهره‎برداری است
روزهای بروجرد- استاندار لرستان گفت: بیمارستان آیت‎الله بروجردی هفته دولت امسال آماده بهره‎برداری است.

به گزارش فارس، هوشنگ بازوند در حاشیه بازدید از بیمارستان آیت‎الله بروجردی در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهار کرد: پروژه بیمارستان آیت‎الله بروجردی پیشرفتی کامل دارد.

وی خاطر نشان کرد: به طور قطع این پروژه بیمارستانی هفته دولت امسال و با حضور یکی از مقامات ارشد کشوری به بهره‎برداری می‎رسد.

استاندار لرستان عنوان کرد: اختلاف نظری بین کارفرما، بهره‎بردار، مجری و پیمانکار پروژه بیمارستان آیت‎الله بروجردی وجود دارد، اما در روزهای آینده این پروژه تحویل موقت می‎شود.

بازوند در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر احداث مرکز MRI در بیمارستان آیت‎الله شهرستان بروجرد تاکید کرد: نگرانی‎هایی در خصوص جانمایی این مرکز در مجموعه بیمارستان وجود داشت، اما با در نظر گرفتن مکانی برای این منظور دیگر نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

گفتنی است، کلنگ احداث بیمارستان آیت‎الله بروجردی سال 85 به زمین زده شد، اما روند ساخت آن بیش از زمانی معقول به طول انجامید و اینک با گذشت یک دهه از شروع احداث، شمارش معکوس برای افتتاح و بهره‎برداری از این بیمارستان آغاز شده است.

 با ورود بیمارستان آیت‎الله بروجردی به چرخه درمان، خدمات‎رسانی در حوزه بهداشت و درمان به شهروندان بروجردی بهبود نسبی یافته و بسیاری از چالش‎های کنونی این حوزه پایان می‎یابد.
آخرين بروز رساني ( ۱۵ تير ۱۳۹۶ )
فرماندار بروجرد: محور پیاده‎رو در بافت تاریخی بروجرد در محدوده سه راه جعفری تا امامزاده جعفر ایجاد شود
روزهای بروجرد- فرماندار بروجرد گفت: نباید به سایت مسکن مهر این شهرستان به عنوان مکانی حاشیه‎ای نگاه کرد.

به گزارش فارس، علی کورانی‎فر در جلسه شورای مسکن و بافت تاریخی این شهرستان اظهار کرد: در حال حاضر 15 تا 16 هزار نفر در سایت مسکن مهر این شهرستان سکونت دارند.

وی با اشاره به مساحت 65 هکتاری سایت مسکن مهر بروجرد عنوان کرد: عدم ارائه خدمات مطلوب در حوزه‎های متعدد عمرانی و خدماتی به شهرک‎نشینان این سایت مشکلاتی عدیده‎ای را برای آنها رقم زده است.

فرماندار بروجرد از دستگاه‎های اجرایی خصوصأ اداره راه و شهرسازی و شهرداری بروجرد خواست که به سایت مسکن مهر این شهرستان به عنوان مکانی حاشیه‎ای نگاه نکنند و ارائه خدمات مطلوب به ساکنان آن را در اولویت کاری قرار دهند.

کورانی‎فر خاطر نشان کرد: کاربری‎های مختلفی در این سایت طراحی شده اما اجرای نشده و بلا تکلیف مانده‎اند، بنابراین باید با هدف پایان دادن به مشکلات شهروندان ساکن شهرک مهرگان، نسبت به تعیین تکلیف کاربری‎ها اقدام شود.

وی ادامه داد: عدم خدمات‎رسانی در بخش‎های آموزشی، خدماتی، بهداشتی، فضای سبز، مسجد، فضاهای ورزشی و کاربری‎های دیگر، ساکنان سایت مسکن مهر بروجرد را با چالش‎های زیادی مواجه کرده است.

فرماندار بروجرد با اشاره به برخی مشکلات تعاونی‎های مسکن ساز مسکن مهر بروجرد گفت: هر تعاونی به دلخواه خود اعداد و ارقامی را برای سهم آورده اعضاء مشخص و تعیین می‎کند که این برای مالکان این واحدها دردسرساز شده است.

کورانی‎فر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بروجرد با 280 هکتار بافت تاریخی جایگاه نخست استان لرستان را از آن خود کرده است و در کشور در بین شهرهای قرار دارد که بزرگ ترین و وسیع‎ترین بافت‎های تاریخی را دارند.

وی با اشاره به برخی مشکلات بافت تاریخی بروجرد عنوان: ضوابط تدوین شده برای این بافت مربوط به سال 85 است و در حال حاضر الگویی برای بدنه‎سازی در آن وجود ندارد، بر این اساس ضوابط بافت تاریخی این شهرستان باید بازنگری مجدد و اصلاح شود.

فرماندار بروجرد تاکید کرد: هر یک از بناهای موجود در بافت تاریخی بروجرد ظرفیت تبدیل شدن به فرصت‎های بسیاری را دارند، اما با اعتبارات قطره چکانی تنها می‎توان اقدامات اضطراری رفع خطر و مرمت‎های جزئی را روی این بناهای فاخر انجام داد.

کورانی‎فر خاطر نشان کرد: بنابراین پیشنهاد می‎شود که در صورت امکان اعتباری از محل دو ردیف ملی که برای مشارکت و نگهداری آثار تاریخی وجود دارد، برای حفظ و نگهداری بناهای فاخر تاریخی بروجرد از جمله بیت آیت‎الله بروجردی، مدرسه حجتیه و آثار ارزشمند دیگر اختصاص یابد.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از مشکلات بافت تاریخی بروجرد این است که شهرداری، ادارات راه و شهرسازی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مدیران آن هستند، از این رو باید ترتیبی اتخاذ شود که دستگاه‎های یاد شده فعالیت‎های خود در این بافت را حول محور برنامه‎ای واحد انجام دهند، تا اثربخشی بیشتر و بهتری را به همراه داشته باشند.

فرماندار بروجرد اضافه کرد: از سویی شهردار بافت تاریخی باید تولی‎گری و ساز و کار مدیریت شهری مجزایی را در این بافت اعمال کرده و از توان تصمیم‎گیری برای آن برخوردار باشد.

کورانی‎فر با اشاره به اینکه برخی خانه‎های تاریخی بروجرد در حال تخریب هستند، افزود: همچنین چند حمام تاریخی نیز نیازمند توجه جدی و انجام اقدامات اضطراری برای جلوگیری از تخریب هستند.

وی همچنین پیشنهاد داد که یک محور پیاده‎رو در بافت تاریخی بروجرد در محدوده سه راه جعفری تا امامزاده جعفر(ع) ایجاد شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۵ تير ۱۳۹۶ )
اختصاص اعتبار2 و نیم میلیارد تومانی به بازآفرینی بافت فرسوده بروجرد/ تکمیل نبودن 1086 واحد مسکن مهر بروجرد
روزهای بروجرد- مدیر کل راه و شهرسازی لرستان گفت: اعتبار 2 و نیم میلیارد تومانی برای بازآفرینی بافت فرسوده بروجرد هزینه می‎شود.

به گزارش فارس، علی علیخانی در جلسه شورای مسکن و بافت تاریخی این شهرستان اظهار کرد: سال 95 اعتبار 8 و نیم میلیارد تومانی برای بازآفرینی بافت‎های فرسوده لرستان مصوب شده که از این میزان 2 و نیم میلیارد آن به بروجرد تخصیص یافته است.

وی عنوان کرد: همچنین در راستای بازآفرینی شهری اعتباری بالغ بر 3 و نیم میلیارد تومانی در قالب تسهیلات مسکن به 125 واحد تخصیص بافته است.

مدیر کل راه و شهرسازی لرستان با اشاره به اینکه بازآفرینی 13 محله در دستور کار است، بیان کرد: به طور مثال در محله ناکارآمد دره غریب بروجرد بهسازی و آسفالت معابر در دستور کار قرار دارد.

علیخانی با اشاره به اینکه خانه محله منطقه دره غریب در حال احداث است، خاطر نشان کرد: تملک یکی از حمام‎های تاریخی، بازآفرینی محله خوشبین، بازار قدیمی، مسجد امام، سرای حافظی و ساماندهی پیرامون امامزاده جعفر(ع) شهرستان بروجرد در برنامه کاری هستند.

وی بر ضرورت تعامل و وحدت رویه دستگاه‎های اجرایی در بازآفرینی شهری تاکید و اظهار کرد: همه ادارات باید پای کار بیایند و وظایف و مسوولیت‎های خود را با جدیت انجام دهند، تا پراکندگی کار اتفاق نیفتد.

مدیر کل راه و شهرسازی لرستان با اشاره به اعتبار 8 و نیم میلیارد تومانی مصوب سال 95 برای بازآفرینی واحدهای ناکارآمد شهری در لرستان افزود: عملیات اجرایی در برخی مناطق آغاز شده و در برخی دیگر در مرحله عقد قرارداد کاری است.

علیخانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: 1086 واحد مسکن در سایت مسکن مهر بروجرد با پیشرفت قابل توجه در حال تکمیل است.

وی افزود: 702 واحد تعاونی هیئات مذهبی مسکن مهر بروجرد با پیشرفتی بالغ بر 85 درصد در حال ساخت هستند، همچنین 120واحد مسکونی مسکن مهر توحید حدود 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

مدیر کل راه و شهرسازی لرستان با اشاره به پیشرفت 95 درصدی واحدهای مسکن مهر تعاونی آزادشهر بروجرد خاطر نشان کرد: 966 واحد از مجموع 1086 واحد مسکونی در حال ساخت در سایت مسکن مهر بروجرد تا پایان مهر ماه امسال تکمیل و تحویل متقاضیان می‎شوند، همچنین تکمیل120 واحد تعاونی مهر توحید مستلزم به نتیجه رسیدن پرونده قضایی این تعاونی است.
آخرين بروز رساني ( ۱۵ تير ۱۳۹۶ )
سرپرست شهرداری بروجرد: روند نوسازی بافت تاریخی بروجرد کند است
روزهای بروجرد- سرپرست شهرداری بروجرد گفت: نوسازی در بافت تاریخی بروجرد اندک و روند آن کند است.

به گزارش فارس، غلام عباس یاراحمدی در جلسه شورای مسکن و بافت تاریخی این شهرستان اظهار کرد: سال گذشته شهرداری‎های مناطق 1و 2 تنها دو مورد پروانه ساخت و ساز برای بافت تاریخی بروجرد صادر کرده است.

وی عنوان کرد: پس از وقوع زمین لرزه سال 85 و به دلیل ارائه تسهیلات قابل توجه بخش‎هایی از بافت تاریخی بروجرد بازسازی شد، اما اکنون روند بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی این بافت اندک است.

سرپرست شهرداری بروجرد خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه ارتفاع ساخت و ساز در بافت تاریخی نسبت به دیگر مناطق شهر پائین است، اهالی این منطقه و سرمایه‎گذاران رغبتی برای ساخت واحدهای فرسوده و بازآفرینی آنها ندارند.

یاراحمدی تاکید کرد: اگر چه بر اساس نظر مشاور شهرداری بروجرد می‎توان در برخی مناطق بافت تاریخی بروجرد با تغییر و افزایش ارتفاع ساخت زمینه را برای استقبال بیشتر فراهم کرد، اما تاکنون این مهم اجرایی نشده است.

وی ادامه داد: با توجه به هزینه‎بر بودن ساخت و ساز عمده متقاضیان این آن به دنبال ارتفاع سازی هستند، اما محدودیت‎ها و ممنوعیت‎ها در یافت تاریخی بروجرد این امکان را از مالکان املاک این بافت و سرمایه‎گذاران سلب کرده است.

سرپرست شهرداری بروجرد تاکید کرد: از سویی عمده املاک بافت تاریخی بروجرد ریز دانه و دارای مساحت کم هستند، به این ترتیب نوسازی املاک و سرمایه‎گذاری در این بافت مقرون به صرف نیست.

یاراحمدی خاطر نشان کرد: البته شهرداری با هدف تقویت نوسازی و ساخت و ساز در بافت تاریخی بروجرد در صدور پروانه ساخت و ساز 50 درصد به متقاضیان تخفیف می‎دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص ارائه خدمات شهرداری در سایت مسکن مهر بروجرد گفت: ساکنان این سایت هزینه ارائه خدمات را به تعاونی‎های مسکن ساز پرداخته‎اند، از سویی خدمات‎دهی در حوزه‎های مختلف در این شهرک هزینه‎های زیادی را برای شهرداری به دنبال دارد.

سرپرست شهرداری بروجرد بیان کرد: با وجود آنجه که گفته شد، شهرداری ارائه خدمات لازم به سایت مسکن مهر را بر عهده می‎گیرد، در مقابل اداره راه و شهرسازی نیز باید خدمات عمرانی را به ساکنان این سایت ارائه دهد.

یاراحمدی اضافه کرد: اگر چه حدود 15 سال است که شهرداری بروجرد به دلیل مشکلات مالی قادر به تقویت ناوگان اتوبوسی خود نبوده است، با این وجود خدمات لازم را در این حوزه به شهروندان ساکن در شهرک مهرگان ارائه می‎دهد.
آخرين بروز رساني ( ۱۵ تير ۱۳۹۶ )
استاندار لرستان به دیدار نخبه جوان بروجردی رفت
روزهای بروجرد- استاندار لرستان امروز به دیدار نخبه جوان بروجردی رفت.

به گزارش فارس، هوشنگ بازوند به دیدار علی کردی نخبه جوان بروجردی رفت و از نزدیک در جریان مشکلات و موانع پیش روی فعالیت او و همکارانش قرار گرفت.

علی کردی مخترع جوان بروجردی در این دیدار گفت: اختراعاتم تجاری‎سازی شده‎اند، اما به دلیل مشکلات مالی قادر به تولید انبوه آنها نیستم.

وی که هم اکنون در حال درمان بیماری‎اش است، اظهار کرد: با دست خالی اختراعاتم را ساخته و به ثبت می‎رسانم، اما مشکلات مالی من را در تامین هزینه‎های درمانی بیماری‎ام ناتوان کرده است.

این نخبه بروجردی ادامه داد: در حال حاضر یکی از تولیداتم یعنی صابون مخصوص شستشوی دست صاحبان مشاغل سخت اعم از تراشکاران و مکانیک‎ها را در سطح شهر به فروش می‎رسانم که البته با استقبال خوب افراد شاغل در این حرفه مواجه شده است.

کردی تاکید کرد: هم اکنون به همراه یکی از دوستان و همکارانم در حال ثبت چند اختراع جدید هستیم.

علی کردی بیمار موفق انجمن MS کشور تاکنون 10 اختراع خود را به ثبت رسانده است، او همچنین رتبه سوم جشنواره خوارزمی، رتبه نخست جشنواره قلم و رتبه نخست دانشگاه آزاد کشور را از آن خود کرده است.

این جوان مخترع بروجردی عناوین پژوهشگر برتر، عضو بنیاد علمی نخبگان و مدرک دکتری کارآفرینی از سازمان استاندارد اروپا را نیز در کارنامه درخشان خود دارد.

بدون شک حمایت مسوولان استانی و شهرستانی از این نخبه سختکوش و ساعی بروجردی که همچون سرو در برابر انبوه مشکلات مقاوم ایستاده و به هر قیمتی از ایفای نقش در سربلندی کشور ایران یک گام عقب نمی‎نشیند، می‎تواند او را در رسیدن به اهدافش موفق‎تر کند.
آخرين بروز رساني ( ۱۵ تير ۱۳۹۶ )
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.