۰۳ آبان ۱۳۹۵   ۱۳:۵۲    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
اخبار بروجرد
توضیح مدیر آموزش و پرورش بروجرد درخصوص یک خبر

روزهای بروجرد- مدیر آموزش و پرورش شهرستان بروجرد خبر تنبیه بدنی یک دانش آموز بروجردی را که در فضای مجازی منتشر شده ، تکذیب کرد.

جمشید ابوالفتحی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا گفت: در شبکه های اجتماعی مطلبی با عنوان کورشدن چشم دانش آموز بروجردی منتشر شده که انتظار می رفت این موضوع آنگونه که اتفاق افتاده مطرح می شد.
وی در خصوص این اتفاق افزود: سال تحصیلی گذشته در یکی از مدارس بروجرد در ساعت ورزش ، دست معلم ورزش در حین انجام حرکات ورزشی سهوا به چشم یکی از دانش آموزان برخورد می کند.


وی اظهار کرد: پس از این اتفاق دانش آموز توسط معلمان به مرکز درمانی و چشم پزشک ارجاع داده شده و تحت درمان قرار می گیرد.


ابوالفتحی افزود: بعد از گذشت چند ماه از این اتفاق مجددا پدر این دانش آموز اعلام کرده که چشم فرزند او مشکل پیدا کرده است که این موضوع با پیگیرهای انجام شده در حال حل شدن است.

آخرين بروز رساني ( ۱۷ مهر ۱۳۹۵ )
کشت محصولات غیراستراتژیک در بروجرد ۲۰ درصد کاهش یافت
روزهای بروجرد- مدیر جهاد کشاورزی بروجرد گفت: کشت محصولات آب‌دوست و غیراستراتژیک در بروجرد با کاهش ۲۰ درصدی از ۳۱۷۵ هکتار سال گذشته به ۲۵۵۰ هکتار در سال جاری رسیده است.

به گزارش تسنیم، رضا امینی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان با اشاره به وجود معضل کشت‌های آب‌دوست اظهار داشت: یکی از معضلاتی که در سال‌های اخیر زمین‌های زراعی این شهرستان را تهدید می‌کند کشت‌های آب‌دوست است.

وی افزود: برخی کشاورزان اقدام به اجاره زمین‌های خود به کشاورزان غیربومی شهرهای اطراف می‌کنند و این کشاورزان نیز با کشت محصولات آب‌دوست در زمین‌های اجاره‌ای و استفاده بیش‌ازحد از چاه‌های آب منطقه به تهدیدی جدی برای منابع آب‌های زیرزمینی تبدیل‌شده‌اند.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد با اشاره به انجام برخی اقدامات در راستای ممانعت از برداشت بی‌رویه از چاه‌های آب در این منطقه عنوان کرد: کشاورزانی که اقدام به کشت محصولات آب‌دوست کرده‌اند پس از شناسایی اخطاری مبنی بر عدم حق اجاره زمین‌های خود دریافت کردند و نیز به‌تمامی کشاورزان بومی و غیربومی اعلام‌شده حق کشت محصولات آب‌دوست در زمین‌های زراعی خود را ندارند.

وی با اشاره به سیاست دولت مبنی بر اجرای اصلاح الگوی کشت بیان کرد: در این راستا کشت محصولات استراتژیک نظیر گندم، جو و دانه‌های روغنی کلزا در سطح مزارع این شهرستان افزایش یافت و اعلام‌شده هر کشاورز باید 55 درصد از اراضی خود را به کشت این محصولات، 10 درصد برای کشت محصولات آب‌دوست و 35 درصد باقیمانده را برای کشت انواع حبوبات و علوفه اختصاص دهد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته 3175 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان بروجرد به کشت محصولات آب‌دوست اختصاص‌یافته که با انجام اقدامات یادشده این میزان با کاهش 20 درصدی به 2550 هکتار در سال جاری رسیده است.

امینی بابیان اینکه هیچ‌گونه خدماتی نظیر تسهیلات بانکی و نهاده‌های موردنیاز به کشاورزان غیربومی تعلق نمی‌گیرد، تصریح کرد: برای ممانعت از افزایش سطح زیر کشت محصولات آب‌دوست در شهرستان بروجرد با کشاورزان خاطی برخورد قضایی صورت می‌پذیرد.

وی خاطرنشان کرد: در راستای سیاست‌های دولت مبنی بر ترویج محصولات استراتژیک و جایگزینی آن‌ها به‌جای محصولات آب‌دوست امسال برای نخستین بار 250 هکتار از مزارع این شهرستان زیر کشت دانه روغنی کلزا رفته است که پیش‌بینی می‌شود از هر هکتار پنج‌تا شش تن محصول دانه روغنی کلزا برداشت شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ مهر ۱۳۹۵ )
بروجرد قهرمان مسابقات کشتی آزاد جام سردار شهید لطفعلی کرمی شد
روزهای بروجرد- تیم بروجرد قهرمان مسابقات کشتی آزاد نوجوانان جام سردار شهید لطفعلی کرمی شد.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره ورزش و جوانان بروجرد، سومین دوره مسابقات کشتی آزاد جام سردار شهید لطفعلی کرمی روز پنجشنبه 15مهر ماه با وزن کشی بیش از 100 کشتی گیر از 16 تیم از استان های کشور آغاز شد.
تیم های شهریار، کردستان، همدان، لرستان، کرمانشاه الف، کرمانشاه ب، ماهدشت کرج، شفق کرج، شهید کاظمی تهران، نهاوند، شهید معتمدی(آکادمی اکبر فلاح) تهران، کرمان و چهار تیم از بروجرد در این مسابقات شرکت کردند.
در این مسابقات تیم کشتی نوجوانان بروجرد با کسب 71 امتیاز به مقام قهرمانی دست یافت و تیمهای شهید معتمدی تهران با 65 امتیاز و کرمانشاه با 60 امتیاز به ترتیب رتبه‎های دوم و سوم را از آن خود کردند.

هدف از برگزاری این مسابقات گرامی داشت یاد و خاطره سردار شهید کرمی و ایجاد آمادگی در تیمهای ورزشی برای مسابقات کشوری از اهداف این مسابقات بود.
سومین دوره مسابقات کشتی آزاد جام سردار شهید لطفعلی کرمی با همکاری اداره ورزش و جوانان ، دانشگاه آزاد اسلامی ، شهرداری ، بنیاد شهید ، شورای شهر ، فرمانداری و پایگاه مقاومت شهید کرمی برگزار شد.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ مهر ۱۳۹۵ )
تصاویری از "سقاخانه" خانه تاریخی افتخارالاسلام بروجرد

روزهای بروجرد- آیین "سقاخانه" در بروجرد از شور و علاقه مردمان این دیار به خاندان اهل بیت(ع) و شهدای کربلا حکایت می‌کند.

در این شب های عزیز در خانه تاریخی افتخارالاسلام، عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) در سوگ شهدای دشت کربلا سقاخانه ای برپا کرده‌اند.

سقاخانه افتخارالاسلام با استقبال بسیار خوب همشهریان و مسافران در بروجرد همراه شده است.

این سقاخانه که به همت اداره میراث فرهنگی بروجرد و جمعی از جوانان عاشق اباعبدالله الحسین برپا شده است تا پایان دهه محرم میزبان سوگواران حسینی است.

 سقا خانه بروجرد

سقا خانه بروجرد 

سقا خانه بروجرد 

 

سقا خانه بروجرد
سقا خانه بروجرد
 

 

سقا خانه بروجرد 

سقا خانه بروجرد 


 
آخرين بروز رساني ( ۱۶ مهر ۱۳۹۵ )
همایش لزوم تحول فرهنگی در بروجرد؛ انتقاد صریح از برخی مسئولان شهر
روزهای بروجرد- همایش "لزوم تحول فرهنگی" که تشکل "فضلای بروجردی‌های سراسر کشور" که متولی برگزاری آن بودهمایش تحول فرهنگی در بروجرد به جلسه‌ای برای انتقادات صریح به عملکرد برخی از مسئولان فرهنگی شهر و نهادها و اشخاص تبدیل شد. اگرچه سخنرانان از بردن نام اشخاص پرهیز می‌کردند اما سمت و سوی انتقادات کاملا روشن و آشکار بود.

بهرحال جمعی از طلاب و روحانیون بروجرد مصمم به تغییر در بالاترین نهاد روحانی شهر بروجرد هستند و انتقادات خود را بی پروا بیان می‌کنند و حتی از گفتن علنی اینکه " با رایزنی های انجام شده با مسئولان امر این تغییر را پیگیری خواهند کرد" نیز ابایی ندارند.

نکته‌ای که دراین جلسه مشهود بود رعایت حرمت غایبین در جلسه بود که با وجود انتقادات تند به عملکرد برخی مسئولان شهر به شخصی خاص توهین و بی احترامی نشد.

نشستی که برگزار شد می تواند سرآغاز حرکتی در بروجرد باشد که در عین احترام به اشخاص و مسئولان روحیه مطالبه گری و پرسش گری را در جامعه تقویت کند. هیچ مسئولی بالاتر از آن نیست که مورد نقد قرار نگیرد و به قول مقام معظم رهبری " نباید نقد و انتقاد را به کالایی قاچاق در جامعه تبدیل کرد."

در ادامه گزیده‌ای از گفته های برخی از سخنرانان این همایش را می‌خوانید.

بهرام بیرانوند: امام جمعه باید پدر معنوی شهر باشد

نماینده پیشین بروجرد شرایط فرهنگی فعلی کشور را تنگه احد توصیف و بیان کرد: اعتیاد، طلاق و حاشیه‌نشینی همگی موضوعاتی فرهنگی هستند که نیازمند راهکار فرهنگی است و باید تلاش کرد همچون سنگر اقتصادی نظام را در این سنگر نیز یار کرد.

بهرام بیرانوند تصریح کرد: در شهرستان بروجرد نیز در چهار سال گذشته هرکجا مراجعه شد به دیواری برخورد کردیم که اختیارات و امکانات را برای خود قبضه کرده بود و با مراجعات فراوان تلاش شد برخی مسئولان این شهرستان تغییر کنند و در صحن علنی مجلس نیز به مسئولان مرتبط تذکراتی داده شد اما اعتنایی نکردند.

وی تاکید کرد: امام جمعه باید پدر معنوی شهر باشد و باید همه‌ی ما در قیامت پاسخگوی عملکرد خود باشیم.

فرمانده پیشین سپاه بروجرد: دلیل عدم تاثیر گذاری اقدامات فرهنگی در بروجرد وجود حاکمان مجازی است

فرمانده اسبق سپاه بروجرد و نماینده جمعی از ایثارگران این شهرستان نیز در این جلسه گفت: انقلاب ما انقلابی فرهنگی است چرا باید در برخی موضوعات مشکلاتی وجود داشته باشد و برخورد ناحق عده‌ای به ‌پای انقلاب نوشته شود؟

محمد پاپی نژاد افزود: اگر اقدامات فرهنگی در شهرستان بروجرد تأثیرگذار نیست به دلیل وجود حاکمان مجازی است و مادامی‌که این‌گونه رفتارها وجود داشته باشد نمی‌توان از اقدامات فرهنگی انتظار نتیجه مثبت داشت.

وی با انتقاد از تأثیر برخی مسئولان این شهرستان در ادارات دولتی بیان کرد: به این افراد هشدار می‌دهیم دستشان را از جیب ملت بیرون آورند شورای فرهنگ عمومی نیز مصوبات خود را اجرایی کند و اجازه ندهد دست‌های پشت پرده برخی مصوبات را از بین ببرد چراکه مردم این عملکرد بد مسئولان را به‌حساب نظام می‌گذارند.

پاپی نژاد با خطاب قرار دادن آیت‌الله میرعمادی نماینده ولی‌فقیه در استان از وی خواست نسبت به جایگاه نمایندگی ولی‌فقیه در استان محافظت بیشتری داشته باشند و اجازه ندهند این جایگاه به دیگران نیز اختصاص داده شود.


عباس گودرزی: برخی که شأن آنها ورود در عزل و نصب‌ها نیست بیشتر از یک نماینده مجلس در این زمینه دخالت کرده و ورود خود را پنهان می‌کنند .

عباس گودرزی نیز در نشست "تشکل فضلای بروجردی‌های سراسر کشور" با اشاره به موانع فرهنگی موجود در این شهرستان اظهار داشت: تحول فرهنگی و موانع موجود با آمدن و رفتن فرد و یا مسئولی اتفاق نمی‌افتد و باید راهکارهای فرهنگی دیگری در این راستا اندیشیده شود.
به گزارش تسنیم نماینده مردم بروجرد در مجلس با اشاره به خطر نفوذ تفکرات شیعه انگلیسی در کشور عنوان کرد: شیعه انگلیسی به دنبال نفوذ در هیئات است و نباید به آن‌ها مجال بروز و فعالیت داده شود.

گودرزی "فرهنگ" را جهت‌دهنده به تصمیمات کلان کشور خواند و تصریح کرد: اتصال برخی افراد به کانون‌های قدرت و ثروت خود آسیبی بزرگ است، انقلاب آمده است تا همه این معضلات را رفع کند و هرکجا به هر میزانی که از گفتمان انقلاب فاصله گرفته‌ایم هزینه‌های زیادی متحمل و در انقلاب انحراف ایجاد شده است.

وی با انتقاد از عملکرد برخی افراد در ایجاد چنین فضایی در شهرستان بروجرد خاطرنشان کرد: عده‌ای با قبضه کردن اختیارات خود و منفعت‌طلبی‌های بیجا، مانع رفع مشکلات این شهرستان می‌شوند و از سویی عده‌ای نیز که شأن آنها ورود در عزل و نصب‌ها نیست بیشتر از یک نماینده مجلس در این زمینه دخالت کرده و ورود خود را پنهان می‌کنند و با موضع‌گیری‌های نادرست خود  در انتصاب برخی مسئولان دخالت بیجا می‌کنند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس گفت: مسئولان باید با تصمیم‌گیری به‌موقع و صحیح خود اسیر خواسته‌های نامعقول افراد و جریانات مختلف نشده و برای انقلاب هزینه درست نکنند و کاری کنند که مردم بدانند مسئولانشان دلسوز آن‌ها هستند و بیگانگان آنها را متهم به افراطی‌گری نکنند.

آخرين بروز رساني ( ۱۶ مهر ۱۳۹۵ )
فرمانده سپاه بروجرد: با اقدام قهری نمی‌توان مانع بروز آسیب‌ها و معضلات اجتماعی شد
روزهای بروجرد- حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن ترابی در جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان با اشاره به لزوم بررسی نقاط قوت و ضعف عزاداری‌های محرم این شهرستان در سال‌های گذشته اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 550 هیئت مذهبی در شهرستان بروجرد فعالیت می‌کنند  که تنها 320 هیئت از این مجموعه در خود شهر بروجرد مراسم مذهبی خود را برگزار می‌کنند که با تلاش مبلغین مذهبی بسیاری از مراسمات این دهه همچون برپایی نماز جماعت در هیئت‌های مذهبی به‌خوبی برگزار می‌شود.

به گزارش تسنیم امام جمعه بروجرد با اشاره به لزوم تجمیع هیئات مذهبی دریکی از روزهای دهه نخست محرم و برپایی تجمع هیئات مذهبی این شهرستان بیان کرد: به‌رغم پیگیری‌های فراوان در سال‌های اخیر در این زمینه عملکرد ضعیفی داشته‌ایم و باید در این راستا تلاش بیشتری صورت پذیرد تا بتوان عملکرد خوبی ارائه داد.

ترابی با اشاره به معضلات خیابان بحرالعلوم بروجرد تصریح کرد: حضور افرادی با پوشش‌های نامتعارف صحنه‌ای ناخوشایند در این خیابان در روزهای تاسوعا و عاشورا به وجود آورده که به‌رغم تدابیر اندیشیده شده در سال‌های گذشته آن‌گونه که باید این تدابیر تأثیری بر این فضا نداشته است.

وی با تأکید بر اینکه باید با ناهنجاری‌های اجتماعی باظرافت برخورد شود، گفت: در این زمینه باید برخوردی عقلانی صورت پذیرد و از ظرفیت نیروهایی همچون بسیج در این زمینه استفاده شود تا با حضور پررنگ نیروهای مؤمن و مذهبی در این خیابان آسیب‌های اجتماعی آن به حداقل برسد.

با اقدام قهری نمی‌توان مانع بروز آسیب‌ها و معضلات اجتماعی شد
 
محمد سوری فرمانده سپاه بروجرد نیز در این جلسه با تأکید بر اینکه با اقدام قهری نمی‌توان مانع بروز آسیب‌ها و معضلات اجتماعی شد، گفت: برای مقابله با آسیب‌های خیابان بحرالعلوم بروجرد باید برنامه‌ای اغنایی تدوین شود و پس از شناسایی انواع آسیب‌ها این برنامه‌ها را برای اجرا به متولیان امر معرفی کرد.

وی افزود: اصلاح محلات آلوده در حاشیه شهرها با انجام اقدامات فرهنگی و نیز در اختیار گرفتن فضای اجتماعات سیاحتی و زیارتی در پارک‌ها و محل تجمعات گسترده و استفاده از تمامی ظرفیت‌ها در جهت سالم‌سازی فضای خیابان بحرالعلوم در دستور کار بسیج قرار دارد.

فرمانده سپاه بروجرد با اشاره به حوزه اثرگذاری فضای مجازی در این زمینه عنوان کرد: کمیته‌ای تحت عنوان کمیته فضای مجازی باید در این شهرستان تشکیل شود تا حوزه اثرگذاری شورای فرهنگ عمومی در مناسبت‌های مختلف افزایش یابد.

تعطیلی آرایشگاه‌های زنانه 48 ساعت پیش از روز عاشورا

علی‌رضا دلیری فرمانده انتظامی بروجرد نیز در این جلسه با اشاره به اقدامات انجام‌شده در سال گذشته این اقدامات را تأثیرگذار خواند و گفت: با اجرای برنامه‌های مختلفی همچون ممانعت از حمل علامت‌های بزرگ و طبل‌های با صدای بلند در این خیابان میزان آسیب‌های اجتماعی آن کاهش یافت.

وی افزود: به کلانتری‌های شهر تأکید شده از حمل طبل‌های بزرگ توسط هیئت‌های مذهبی پس از ساعت 11 شب ممانعت به عمل آید و از حمل تمثال‌های ائمه و نیز علامت‌های بزرگ توسط هیئت‌های مذهبی جلوگیری شود.

فرمانده انتظامی بروجرد همچنین با اشاره به تعطیلی آرایشگاه‌های زنانه 48 ساعت پیش از روز عاشورا در منطقه مزبور عنوان کرد: تمامی نهادها در کنار مردم و بسیج باید با معضلات این‌چنینی برخورد کنند تا آسیب‌ها به حداقل برسد.
آخرين بروز رساني ( ۱۵ مهر ۱۳۹۵ )
مسابقات کشتی آزاد جام سردار شهید لطفعلی کرمی در بروجرد برگزار می شود
روزهای بروجرد- سومین دوره مسابقات کشتی آزاد جام سردار شهید لطفعلی کرمی روز جمعه با شرکت 16 تیم از استان های کشور در سالن ورزشی طالقانی بروجرد برگزار می شود.

رئیس هیئت کشتی بروجرد  در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: تیم هایی از استانهای کرمانشاه ، کرمان ، البرز ، تهران ، همدان ، کردستان، لرستان، مازندران، گیلان و گلستان برای حضور در این رقابتها اعلام آمادگی کرده اند.
وی اضافه کرد: مسابقات در رده سنی نوجوانان و در 10 وزن به مدت 2 روز برگزار می شود.

وی هدف از برگزاری این مسابقات را گرامی داشت یاد و خاطره سردار شهید کرمی دانست و افزود: ایجاد آمادگی در تیمهای ورزشی برای مسابقات کشوری از دیگر اهداف این مسابقات است.

به گفته وی این مسابقات با همکاری اداره ورزش و جوانان ، دانشگاه آزاد اسلامی ، شهرداری ، بنیاد شهید ، شورای شهر ، فرمانداری و پایگاه مقاومت شهید کرمی برگزار می شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۵ مهر ۱۳۹۵ )
ثبت‌نام 3/27 درصدی شهروندان بروجردی در طرح اینترنتی سرشماری نفوس و مسکن
روزهای بروجرد- رئیس سازمان برنامه و بودجه لرستان گفت: از آغاز ثبت‌نام اینترنتی طرح سرشماری نفوس و مسکن 95 تاکنون 3/27 درصد شهروندان این شهرستان در این طرح ثبت‌نام کرده‎اند.

به گزارش  فارس، علی‎هادی چگنی در همایش سراسری مدیران مقاطع تحصیلی این شهرستان اظهار کرد: با توجه به ثبت‌نام 27/3 درصدی شهروندان بروجردی در سرشماری اینترنتی طرح سرشماری نفوس و مسکن 95 این شهرستان در حال حاضر در رتبه یازدهم در استان قرار دارد.

وی عنوان کرد: ثبت‌نام اینترنتی طرح سرشماری نفوس و مسکن از 3 مهر ماه آغاز شده است و تا 24 مهر ماه ادامه دارد و با توجه به ترافیک بالا در روزهای پایانی موعد مقرر، شهروندان باید از موکول ثبت نام به روزهای  پایانی خودداری کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه لرستان با اشاره به جمعیت 121 هزار خانواری شهرستان بروجرد خاطرنشان کرد: جمعیت این شهرستان برابر با جمعیت 5 تا 6 شهرستان استان است.

چگنی بر ضرروت نیازمندی ارائه آمار و اطلاعات دقیق جمعیتی در برنامه‎ریزی‎های کلان کشوری تاکید و تصریح کرد: ثبت‌نام در این طرح و ارائه آمار خانوار با قطع یا ادامه داشتن یارانه خانوارها مرتبط نیست و عدم پرسش از میزان درآمد خانوارها در این سرشماری خود گواهی بر این مدعاست.

وی با اشاره به محرمانه بودن اطلاعات خانوار در سرشماری نفوس و مسکن تاکید کرد: در دست داشتن اطلاعات دقیق و جامع در کنار کمک به برنامه‎ریزی صحیح و اجرای دقیق آنها در سطح کلان کشوری برای برنامه‎ریزی‎های استانی و بخش خصوصی نیز استفاده می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه لرستان به برخی مزایای ثبت‌نام اینترنتی طرح سرشماری نفوس و مسکن 95 اشاره و عنوان کرد: کاهش هزینه‎ها، ارائه 1 تا 2 گیگ اینترنت رایگان و اهدای یک‌هزار جایزه به قید قرعه به ثبت‌نام‌کنندگان از جمله این مزایاست.

چگنی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از مدیران مدارس شهرستان بروجرد که عدم استقبال شهروندان بروجردی در طرح سرشماری نفوس و مسکن 95 را کم‌توجهی مدیران استانی در توزیع عادلانه اعتبارات دانست، اظهار کرد: کاهش سهم این شهرستان از اعتبارات استانی تنها یک شایعه و فاقد صحت است.

وی با اشاره به پیگیری نمایندگان مردم این شهرستان در تایید و یا تکذیب توزیع ناعادلانه اعتبارات استانی عنوان کرد: در جلسه‎ای با حضور همه نمایندگان استان لرستان، توزیع اعتبارات استانی در قالب اعداد، ارقام و شاخص‎ها تشریح شد و همه نمایندگان قانع شدند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه لرستان با ناشایست خواندن دامن زدن برخی افراد به اختلافات دو شهر خرم‌آباد و بروجرد خاطرنشان کرد: این اختلافات در گذشته و برای اهداف دشمنان طرح‎ریزی شده بود و امروز نباید به آنها دامن زد.

چگنی تاکید کرد: برخلاف نظر برخی افراد در تخصیص و تحقق بودجه‎های استانی شهرستان بروجرد همیشه مورد توجه مسئولان ارشد استانی بوده و هست.
آخرين بروز رساني ( ۱۴ مهر ۱۳۹۵ )
چند تذکر به رئیس سازمان برنامه و بودجه استان لرستان

روزهای بروجرد- رئیس سازمان برنامه و بودجه استان لرستان در همایش مدیران مدارس بروجرد درباره‌ی بودجه تعلق گرفته به بروجرد با فرافکنی مجدد کاهش سهم شهرستان بروجرد از بودجه استانی را شایعه و نادرست دانست.

مساله بودجه تعلق گرفته به بروجرد و مقایسه آن با دیگر شهرهای استان لرستان چیزی پنهان و سری نیست که وی اینچنین در برابر چشمان مردم بروجرد آن را شایعه و نادرست می‌داند.

شاخص‌های تقسیم بودجه در استان لرستان هرچه باشد چرا باید شهری که به قول همین رئیس برنامه و بودجه استان جمعیت آن برابر با 5 تا 6 شهرستان استان است بودجه‌اش تقریبا برابر با بودجه شهرستان کوهدشت باشد؟!

آیا این عادلانه است؟ بروجرد با این وضعیت در استان لرستان به کجا خواهد رفت؟

جناب چگنی که ظاهرا اهل آمار و اعداد است بگوید سرانه هر بروجردی از بودجه استان چقدر است؟ آیا غیر از این است که سرانه بروجردی ها از بودجه استان پایین ترین میزان سرانه در بین همه شهرهای استان است؟ آیا وی این را هم شایعه و نادرست می‌داند؟!

شیوه تقسیم بروجرد همانطور که بارها گفته شده است ناعادلانه و بدون توجه به مهمترین شاخص یعنی جمعیت است بروجرد با دارا بودن حدود 20 درصد جمعیت استان لرستان چرا باید همواره سهمش از بودجه استان زیر 10 درصد باشد؟ بروجرد بیشترین تراکم جمعیتی را در بین شهرهای استان دارد و همین لزوم توجه و نگاه عادلانه را بیشتر نمایان می کند.

انتقاد به بودجه تقسیم شده ربطی به مردم شریف خرم آباد و بروجرد ندارد، این مردم دوست داشتنی در کنار یکدیگر دوستانه و همدلانه زندگی می کنند اما اجرای عدالت در جنبه‌های مختلف وظیفه مسئولان امر است.

آخرين بروز رساني ( ۱۴ مهر ۱۳۹۵ )
بروجردی؛ دو دهه ناکامی در وعده‌ها!
بروجردی؛ ناکام در وعده‌ها
آخرين بروز رساني ( ۱۸ مهر ۱۳۹۵ )
"ونایی" نگین گردشگری لرستان بدون متولی/ اجرای مصوبه دولتی روستای هدف گردشگری بروجرد ناکام ماند
روزهای بروجرد- مصوبه هیئت دولت در سال ۸۵ در راستای ایجاد زیرساخت‌های لازم برای روستای هدف گردشگری ونایی بروجرد تاکنون اجرایی نشده و بر زمین‌مانده و در حال تبادل میان ادارات دولتی برای اجرا است.

به گزارش تسنیم، روستای زیبا و خوش آب‌وهوای ونایی یکی روستاهای بخش اشترینان شهرستان بروجرد در استان لرستان است که در 12 کیلومتری شمال غربی شهر بروجرد در منطقه‌ای کوهستانی قرارگرفته است و به دلیل وجود تنوع گیاهی و آب‌وهوایی منحصربه‌فرد آن در سال 85 با تصویب هیئت دولت به‌عنوان یکی از دو روستای هدف گردشگری استان لرستان به ثبت رسید.

مصوبه‌ای که بر زمین ماند!

از زمان تصویب و ابلاغ این مصوبه تاکنون که حدود 10 سال از آن می‌گذرد به گواهی مسئولان امر طرح مطالعاتی این مصوبه اجرایی نشده و هیچ‌گونه اعتباری برای اجرای آن نیز تخصیص نیافته درحالی‌که دیگر روستای هدف گردشگری لرستان در ضمن این مصوبه پیشرفت قابل ‌ملاحظه‌ای کرده به‌گونه‌ای که به نظر می‌رسد تمامی اعتبارات موجود در این زمینه جذب تأمین ساختارهای گردشگری آن منطقه شده است.

ظهر امروز در جلسه‌ای با عنوان ساماندهی مجتمع‌های گردشگری ونایی با حضور مسئولان استانی و شهرستانی، موانع اجرای طرح توسعه روستای هدف گردشگری ونایی بررسی شد و در آن مسئولان مختلف با ایراد نظرات خود به موانع موجود بر سر راه این امر اشاره کردند و علی کورانی فر فرماندار بروجرد نیز ضمن سخنانی با اشاره به ظرفیت‌های فوق‌العاده گردشگری در شهرستان بروجرد گفت: هر یک از ظرفیت‌های این شهرستان خود به‌تنهایی می‌تواند مشکل اشتغال و مسائل ناشی از بیکاری و صنایع راکد را برطرف کند.

ظرفیت‌های گسترده روستای ونایی

وی با اشاره به ظرفیت این شهرستان در زمینهٔ میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: وجود طبیعتی بکر در مناطقی همچون روستای ونایی کمتر در استان لرستان نظیر دارد که باید موردتوجه مسئولان برای توسعه صنعت گردشگری قرار گیرد.

فرماندار بروجرد با  تأکید بر لزوم رعایت حق انتفاع ساکنان محلی از مواهب الهی روستای ونایی بیان کرد: باید مشکلات این منطقه به‌گونه‌ای رفع شود که برای اهالی آن مشکل دیگری به وجود نیاید.

محسن یعقوبی فر بخشدار اشترینان نیز در این جلسه با اشاره به مصوبه هیئت دولت برای روستای هدف گردشگری ونایی عنوان کرد:  این روستا در سال 84 با تصویب هیئت دولت به‌عنوان منطقه عمومی گردشگری استان لرستان همراه با منطقه بیشه انتخاب شد اما در این روستا از آن زمان تاکنون عملاً اقدامی انجام نگرفته برخلاف آنکه منطقه بیشه از این لحاظ آباد شده است.

وقتی روستائیان متولی گردشگری می‌شوند!

وی افزود: بر این اساس و با توجه به استقبال گروه‌های مختلف گردشگری از این روستا اهالی منطقه در اقدامی خودجوش برای تجهیز این روستا به لوازم گردشگری موردنیاز همچون سفره‌خانه‌های سنتی اقدام کردند و امروز حدود 28 سفره‌خانه سنتی میراث ساخت‌وسازهای غیرمجاز و بدون نظارت در این منطقه شده است.

بخشدار اشترینان تصریح کرد: ما قصد تعطیلی این سفره‌خانه‌ها را به مفهوم واقعی را نداریم چراکه دولت توان تأمین هزینه‌های مالی برای احداث چنین اماکنی را در این منطقه ندارد اما این اماکن باید ساماندهی شده و نظارت بیشتری بر نحوه عملکرد آن‌ها اعمال شود چراکه شکایات مردمی از نحوه خدمات‌رسانی آن‌ها افزایش‌یافته است.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از مالکان سفره‌خانه‌ها با تجاوز به حریم قانونی اراضی منابع طبیعی و یا بسترهای ارائه خدمات شرکت‌های خدماتی مانند آب و گاز در ارائه خدمات مشکل ایجاد کرده‌اند که باید این مشکلات مرتفع شود.

یعقوبی فر با اشاره به اجرای طرح مطالعه گردشگری و بازنگری طرح هادی روستایی این منطقه توسط بنیاد مسکن لرستان گفت: در این طرح یک کمپ گردشگری در زمینی به وسعت پنج هزار هکتار دیده‌شده و آمادگی انتقال و فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم به این کمپ گردشگری که پس از روستای ونایی و بین سراب سفید واقع‌شده است، وجود دارد.

انتظار برای ورود سرمایه‌گذار

حجت‌الله یارمحمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد نیز در این جلسه با تأکید بر اجرای طرح مطالعاتی گردشگری روستای ونایی بیان کرد: تاکنون هیچ سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاری در این منطقه و اجرای طرح گردشگری روستای ونایی اعلام آمادگی نکرده و منتظر حضور سرمایه‌گذار هستیم.

وی با اشاره به موقعیت مناسب و مطلوب این منطقه برای سرمایه‌گذاری عنوان کرد: این روستا در میان مردم شهرهای اطراف از محبوبیت خاصی برخوردار است و همین امر سبب ورود تعداد کثیری از گردشگران در فصول گرم سال و ایجاد بسترهای گردشگری همچون سفره‌خانه‌های سنتی بدون مجوز شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد تصریح کرد: با تجمیع سرمایه‌های خرد استفاده‌شده در این منطقه می‌توان سرمایه‌ای کلان برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری در منطقه با حمایت دولت به وجود آورد.

مشکل هم‌پوشانی حریم‌های قانونی

وی با اشاره به مشکل هم‌پوشانی حریم‌های قانونی این امر را مانعی برای صدور مجوز اماکن گردشگری در روستای ونایی خواند و افزود: وجود موانع قانونی و مشخص نبودن حریم‌های خدماتی همچون برق، آب و گاز سبب بروز تداخل در صدور مجوز برای سفره‌خانه‌های سنتی در این منطقه شده است.

در ادامه این جلسه احمد مرادی مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی لرستان بابیان اینکه حفاظت از آب‌وخاک و محیط‌زیست از وظایف دولت است، گفت: دولت با رعایت ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها آماده واگذاری مجوز تغییر کاربری باغات در راستای توسعه صنعت، کشاورزی، حمل‌ونقل، خدمات و توسعه باغات است.

وی بابیان اینکه در امر واگذاری باغات ممنوعیت‌ها و محدودیت‌هایی وجود دارد عنوان کرد: برای رفع مشکل تداخل حریم‌های قانونی، در راستای رونق گردشگری باید تلاش و همکاری کرد که منطقه ونایی را به‌عنوان شهرک گردشگری معرفی کرد و طرح‌های گردشگری را در این منطقه با حفظ حریم‌های قانونی اجرا کرد.

..............
گزارش از الهام شاهدپور
آخرين بروز رساني ( ۱۳ مهر ۱۳۹۵ )
تعویق جلسه سئوال نماینده بروجرد از وزیر کشور در مورد وضعیت شهرداری
روزهای بروجرد- وزیر کشور به دلیل سفر خارجه نتوانست در جلسه کمیسیون اجتماعی مجلس جهت پاسخگویی به سوال نماینده بروجرد در مورد وضعیت شهرداری بروجرد حضور پیدا کند.

عباس گودرزی در گفتگو با "روزهای بروجرد" در این باره گفت: معاون وزیر کشور در نامه‌ای ضمن عذر خواهی دلیل عدم حضور وزیر کشور را سفر وی به کشور جمهوری آذربایجان عنوان کرد.

نماینده بروجرد افزود: به دلیل غیبت وزیر کشور در کمیسیون نماینده این اختیار را دارد که موضوع سئوال را در صحن علنی مجلس مطرح و وزیر برای پاسخگویی به صحن علنی مجلس بیاید زیرا غیبت وزیر به معنای قانع نشدن نماینده است همچنین نماینده سوال کننده می تواند دوباره به وزیر وقت پاسخگویی در کمیسیون مربوطه را بدهد.

وی افزود: بر طبق همین اصل قانونی تصمیم گرفته خواهد شد که سئوال به صحن مجلس برود یا فرصت دوباره‌ای برای وزیر در نظر گرفته شود.

وی در مورد تذکر خود به رئیس جمهور در مورد سخنان وزیر امور خارجه نیز اظهار داشت: بنده فارغ از مسائل جناحی این تذکر را به آقای رئیس جمهور دادم بهرحال شان مجلس باید رعایت شود چه مجلس اصولگرا باشد چه مجلس اصلاح طلب، نمایندگان مجلس باید بتوانند از اختیاراتشان استفاده کنند. ما با کسی دعوا نداریم با وزارتخانه ها تعامل هم داریم.

وی در مورد برجام نیز گفت: گلایه بنده این است که برجام را نباید تبدیل به یک امر دو قطبی کرد بدین معنا که هرکس با برجام است موافق دولت است و هرکس از برجام انتقاد دارد مخالف دولت است. متاسفانه برخی تنها از برجام حمایت می کنند تا فقط از دولت امتیاز بگیرند در حالی که اصلا از برجام اطلاع ندارند و اینطور هم نیست که  هرکس مخالف برجام باشد لزوما مخالف دولت است اصلا این چنین نیست.

گودرزی افزود: واقعیت این است آمریکا با ما بد عهدی و خلف وعده کرده است ما به تعهدات مان عمل کرده‌ایم اما آنها عمل نکرده‌اند این یک واقعیت است.

آخرين بروز رساني ( ۱۳ مهر ۱۳۹۵ )
از 483 کارگر تعدیل شده کارخانجات نساجی بروجرد 40 نیرو به کار خود بازگشته‎اند
روزهای بروجرد- رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد گفت: از مجموع 483 کارگر تعدیل شده کارخانجات نساجی این شهرستان تاکنون 40 کارگر به کار بازگشته‎اند.

کامران فرشید امروز در گفت‎وگو با فارس، اظهار کرد: از مجموع 483 کارگر تعدیل شده کارخانجات نساجی این شهرستان در فروردین ماه سال جاری در روزهای اخیر و بر اساس نیاز کارخانه 40 نیرو به کار خود بازگشته‎اند.

وی عنوان کرد: کارخانجات نساجی بروجرد به منظور بهسازی و خرید تجیهزات جدید نیازمند دریافت تسهیلات 50 میلیارد تومانی است که در صورت دریافت این تسهیلات همه نیروهای تعدیل شده به کار خود باز خواهند گشت.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد با اشاره به تلاش استاندار لرستان و نمایندگان این شهرستان به منظور تسریع در اعطاء تسهیلات 50 میلیارد تومانی به کارخانجات نساجی ادامه داد: تسریع در پرداخت این تسهیلات در کنار تلاش مسؤولان ارشد استانی و شهرستانی نیازمند تأمین ضمانت‎های لازم بانکی از سوی کارفرما این کارخانه است.

فرشید بر ضرورت همکاری بیش از پیش بانک‎ها در اعطاء تسهیلات به واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان بروجرد از جمله کارخانجات نساجی این شهرستان تأکید و خاطرنشان کرد: بخشی از روند اعطاء تسهیلات به کارخانجات نساجی این شهرستان از سوی بانک‎ها انجام شده است که با پیگیری‎های مسؤول ارشد استانی، مابقی روند کار نیز انجام می‎شود.

وی افزود: ایرادات و سختگیری‎های بانک‎ها و کوتاهی کارفرما کارخانجات نساجی بروجرد در تهیه وثیقه‎ها و ضمانت‎های لازم دلیل به طول انجامیدن 6 ماهه پرداخت تسهیلات 50 میلیارد تومانی به این کارخانجات است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد تصریح کرد: بانک‎های عامل این شهرستان باید برای بهبود فضای کسب و کار و بازگشت به کار نیروهای تعدیل شده کارخانه‎ها از جمله کارخانجات نساجی این شهرستان همکاری لازم را داشته باشند.

وی با اشاره به پرداخت به موقع حقوق نیروهای کارخانجات نساجی بروجرد عنوان کرد: با توجه به ادامه تولید در این کارخانه مشکلی برای فروش تولیدات آن وجود ندارد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد تهدید کارفرمای کارخانجات نساجی این شهرستان در تعدیل تعداد دیگری از کارگران کارخانه را تنها یک شایعه خواند و خاطرنشان کرد: در حال حاضر 640 کارگر در این کارخانه فعالیت دارند و یکی از برنامه‎های اولویت‎دار این اداره حفظ نیروی کار واحدهای تولیدی و کارخانجات این شهرستان است.
آخرين بروز رساني ( ۱۳ مهر ۱۳۹۵ )
بیشترین فراوانی نام های نوزادان در اشترینان
روزهای بروجرد- رئیس اداره ثبت احوال اشترینان گفت: طی 6 ماهه نخست امسال، 252 واقعه ولادت در شهرستان اشترینان به ثبت رسیده است.

نورمحمد احمدیانی در گفت‎وگو با فارس اظهار کرد: از مجموع 252 واقعه ولادت ثبت شده در 6 ماهه نخست امسال، 135 نوزاد پسر و 117 نوزاد دختر متولد شده است.

وی عنوان کرد: فراوانی نام‎های نوزادان پسر متولد شده در نیمه نخست امسال به ترتیب شامل اسامی محمد و علی بوده و فراوانی نام‎های نوزادان دختر نیز به ترتیب به فاطمه، زهرا، فاطمه زهرا و نازنین زهرا اختصاص یافته است.

رئیس اداره ثبت احوال اشترینان خاطرنشان کرد: در مدت یاد شده همچنین 90 واقعه وفات در اشترینان به ثبت رسیده که از این تعداد 46 واقعه وفات مرد و 44 واقعه دیگر نیز زن بوده است.

احمدیانی تأکید کرد: بیشترین فراوانی علت مرگ و میر شهروندان اشترینانی از مجموع آمار یاد شده مربوط به فوت بر اثر سکته بوده است.

وی در ادامه از صدور یک‎هزار و 721 فقره کارت هوشمند ملی در شش ماهه نخست امسال در اشترینان خبر و ادامه داد: همچنین در این بازه زمانی 450 کارت ملی فعال شده است.

رئیس اداره ثبت احوال اشترینان با بیان اینکه در نیمه نخست امسال 448 شناسنامه برای شهروندان اشترینانی صادر شده است، عنوان کرد: در مدت یاد شده 33 مورد تغییر نام‌خانوادگی نیز در اداره ثبت احوال اشترینان به ثبت رسیده است.
آخرين بروز رساني ( ۱۳ مهر ۱۳۹۵ )
نشست توجیهی دانشجویان دخترجدید الورود دانشگاه آزاد واحد بروجرد برگزار شد
روزهای بروجرد- نشست توجیهی دانشجویان دختر، ورودي سال تحصيلي 96-95 دانشگاه آزاد اسلامي واحد بروجرد روز يكشنبه يازدهم مهرماه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد بروجرد، دکتر مجید شمس در این نشست، به معرفی توانمندی‌های واحد بروجرد پرداخت و گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد اکنون با درجه جامع و 12500 دانشجو، حدود 200 نفر هیأت علمی، بالغ بر 300 کارمند، کارگاه و آزمایشگاه‌های مناسب، خوابگاه و کتابخانه بزرگ با 120 هزار جلد کتاب، پذیرای دانشجویان جدید است.»

رئیس واحد بروجرد با توجه به موفقیت‌های تنی چند از دانشجویان این واحد در عرصه‌های مختلف، از دانشجویان خواست با تلاش مضاعف و استفاده از امکانات موجود در دوران تحصیل با جدیت بیشتری درس بخوانند و قدر این دوران را که با سرعت طی خواهد شد، بدانند و با یکدیگر تعامل بیشتری داشته باشند.

وی دانشگاه آزاد را بزرگترین دانشگاه حضوری جهان عنوان کرد و افزود: «این دانشگاه با 5 میلیون فارغ‌التحصیل، 1.5 میلیون دانشجو، 40 هزار استاد و 35 هزار کارمند بدون استفاده از بودجه دولتی هیچ سهامداری ندارد و متعلق به عموم مردم است و شهریه دانشجویانش فقط در خودِ دانشگاه هزینه می شود.»

در ادامه حجت الاسلام والمسلمين مهدي قدرتي رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه آزاد اسلامي استان لرستان ، طي سخناني ضمن تبريك سال تحصيلي جديد به دانشجويان، از واحد بروجرد به عنوان يكي از واحدهاي بزرگ و مطرح كشور نام برد و به دانشجويان براي انتخاب اين واحد دانشگاهي جهت ادامه تحصيل تبريك گفت.

قدرتي گفت: «دانشجويان بايد هدف خود را از ادامه تحصيل مشخص نموده و اين هدف را براي خود ترسيم كنند.»
وي در ادامه افزود:«براي هر كاري بايد هدفي ترسيم كرد. مي توان براي يك كار، چندين هدف مدنظر قرار داد. اين اهداف ممكن است بسياري از نيازهاي ما را برطرف كند. مثلا هدف از تحصيل دردانشگاه ممكن است جهت اشتغال، افزايش وجهه اجتماعي، علاقه به علم و دانش، تحرك اجتماعي و افزايش سطح مشاركت در گروههاي اجتماعي و ... باشد و اين نيازهاست كه گرايش به سمت علم را موجب مي شود.»

قدرتي افزود: «علم و دانش وقتي نافع و سودمند است كه در جهت كمك به انسان و بشريت باشد و گره گشاي مشكلات انسانها باشد و نه در جهت ويراني و كشتار انسانها، مثل توليد بمب اتمي.»

رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه آزاد اسلامي استان لرستان گفت: «با نگاه توحيدي و الهي به علم هدف از  كسب علم نيز درست و سازنده خواهد بود و اين هدف به ساختن جامعه اي مطلوب كمك خواهد كرد.»
وي افزود: «اگر نگاه به علم، الهي باشد آنوقت است كه علم و دانش نافع خواهد شد و به جامعه آسيب نخواهد رساند. چرا كه در نهايت"تحصيل علم" بايد منجر به توليد علم با نگاه الهي شود تا هدف، محقق شده تلقي شود.»

در ادامه اين جلسه، چند تن از معاونين واحد، مديران گروههاي آموزشي و رؤساي دانشكده ها ضمن معرفي حوزه هاي مربوطه و شرح وظايفشان، دانشجويان را با قوانين و مقررات دانشگاه در حوزه هاي مربوط به خود آشنا نمودند.
لازم بذكر است نشست توجيهي برادران نيز امروز دوشنبه دوازدهم مهرماه در سالن اجتماعات علامه شهيدي اين واحد برگزار خواهد شد.
 
آخرين بروز رساني ( ۱۲ مهر ۱۳۹۵ )
نگاهی به آیین سقاخانه در بروجرد
روزهای بروجرد- یکی از مراسم مذهبی ویژه عاشورا و ماه محرم در شهر بروجرد و مناطق اطراف آن برپایی تکیه‌های عزاداری در خانه‌های شخصی است که به آنها سقاخانه گفته می‌شود.سقاخانه بروجرد
 
رسم است که با فرا رسیدن ماه محرم، برخی از خانواده‌های بروجردی، یک یا چند اتاق از منزل خود را با استفاده از پارچه‌های مشکی، سیاهپوش می‌کنند و منبری چوبی با تعدادی چراغ کوچک در بالای اتاق قرار می‌دهند. دیوارهای سقاخانه با شمایل بزرگان شیعه و نیز شعرهای حماسی در مدح حسین بن علی و کشته شدگان کربلا آراسته می‌شود. بیشتر منازل دارای یک اتاق مشترک برای زنان و مردان هستند اما در خانه‌های بزرگتر و یا سقاخانه‌های پر مخاطب، ممکن است فضای زنان از مردان جدا باشد.

چگونگی سقاخانه
معمولا سقاخانه‌های از اول تا دهم محرم برپا می‌شوند. خانه‌های دارای سقاخانه در هر کوی، با داشتن پرچمی سیاه یا سبز رنگ بر سردر خانه و نیز نصب چراغهای تزئینی مشخص می‌شوند. با تاریک شدن هوا، صاحب خانه کوچه را آب پاشی می‌کند، چراغهای تزئینی را برای جلب توجه عابران روشن می‌کند و درب خانه را باز می‌گذارد.
 
اهالی شهر با پوشیدن لباسهای سیاه رنگ، دسته دسته از یک سقاخانه به سقاخانه‌ای دیگر می‌روند و این کار معمولاً تا پاسی از شب ادامه دارد. چنانچه بازدیدکنندگان از باز بودن سقاخانه مطمئن نباشند پیش از ورود به خانه با صدای بلند می‌پرسند: قلیچه یا قولوچه؟ اگر صاحبخانه بگوید قلیچه به معنای اذن ورود می‌باشد. به همین روی گاه به سقاخانه قلیچ هم گفته می‌شود. رسم است با ورود به سقاخانه پیش از سلام واحوالپرسی با حاضران، گفته شود «بر قاتلان سیدالشهدا لعنت». میزبان و حاضران نیز با گفتن «بیش باد» از میهمانان جدید استقبال می‌کنند [۲]. در گذشته رسم بود که میهمانان اشعاری در مدح امامان شیعه و کشته شدگان کربلا می‌خواندند و سینه زنی مختصری می‌کردند. میزبان با انواع میوه، شیرینی و نوشیدنی‌های سرد و گرم از میهمانان پذیرایی می‌کند.

جنبه‌های اجتماعی سقاخانه
رسم است که همسایه‌ها، نفت، چراغ، شیر، میوه، خرما، شیرینی و مواد دیگری را نذر سقاخانه‌های محل می‌کنند و به این ترتیب بخشی از هزینه برپایی سقاخانه را تقبل می‌کنند. هرچند سقاخانه اساسا برای بزرگداشت کشته شدگان کربلا برپا می‌شود و هدف آن سوگواری است اما در عمل، فرصتی مناسب برای دیدار با همسایگان، دوستان، همکاران و اقوام است. علاوه بر دید و بازدیدها، امکان خروج دختران جوان از خانه نیز فراهم می‌شده و به این ترتیب، زمینه دیده شدن آنان توسط خانواده‌های دیگر و سرگرفتن عروسی نیز در سقاخانه‌ها وجود داشته‌است. علاوه بر این، دهه اول محرم، یکی از بهترین زمانهایی است که زنان و کودکان آزادانه و بدون هراس می‌توانند شبها در کوچه و خیابانهای شهر رفت و آمد داشته باشند.

سقاخانه و تکیه
برخلاف تکیه‌های عمومی که در مساجد، حسینیه‌ها و یا بصورت موقت در سطح معابر ایجاد می‌شوند، سقاخانه‌ها بیشتر در منازل شخصی افراد برپا می‌شوند. همچنین تکیه‌ها بیشتر پایگاهی برای جمع شدن هیئت‌های عزادار هستند اما سقاخانه‌ها چنین نقشی ندارند.

ثبت ملی
آئین سقاخانه بروجرد در دیماه ۱۳۹۱ در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت ملی رسید.
 
آخرين بروز رساني ( ۱۲ مهر ۱۳۹۵ )
کیانوش دالوند: اکران انیمیشن سینمایی «ناسور» در سینماهای کشور به تعویق افتاد
روزهای بروجرد- کارگردان انیمیشن «ناسور» گفت: پیش‌ازاین قرار بود این انیمیشن در آغاز دهه محرم در سینماهای کشور اکران شود اما به دلیل وجود برخی مشکلات در هماهنگی‌های انجام‌شده این زمان به تأخیرافتاده و تاریخ دقیق اکران آن هنوز مشخص نیست و تا روزهای آینده مشخص می‌شود.

کیانوش دالوند در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به مدت‌زمان ساخت انیمیشن سینمایی «ناسور» اظهار داشت: این انیمیشن به مدت 18 ماه ساخته‌شده و تاکنون با دریافت دو جایزه به‌عنوان اثری برتر شناخته‌شده است.

وی افزود: این انیمیشن تابه‌حال موفق به دریافت عنوان بهترین انیمیشن جشنواره «غدیر» نجف در کشور عراق و تقدیر از اثر در چهاردهمین اجلاس بین‌المللی پیر غلامان به‌عنوان اثری آیینی شده است.

کارگردان بروجردی انیمیشن سینمایی «ناسور» بیان کرد: این انیمیشن به تهیه‌کنندگی مشترک محمدحسین قاسمی و داریوش دالوند ساخته‌شده و توسط شرکت سینمایی نورتابان پخش‌ می‌شود.

وی با اشاره به رونمایی از پوستر جدید انیمیشن در آستانه ماه محرم خاطرنشان کرد: این دومین پوستر انیمیشن ناسور است که هم‌زمان با آغاز ماه محرم رونمایی شده است.

دالوند در خصوص زمان اکران این انیمیشن در سینماهای کشور عنوان کرد: پیش‌ازاین قرار بود این انیمیشن در آغاز دهه نخست محرم در سینماهای کشور اکران شود اما به دلیل وجود برخی مشکلات در هماهنگی‌های انجام‌شده این زمان به تأخیر افتاده و تاریخ دقیق اکران آن هنوز مشخص نیست و تا روزهای آینده مشخص می‌شود.

به گزارش تسنیم، انیمیشن سینمایی «ناسور» بر اساس منابع معتبری ازجمله «نفس المهموم» تألیف شیخ عباس قمی و کتاب‌های «لهوف» و «آه» نوشته و به تصویر کشیده شده است.

«ناسور» راوی جراحتی است که از شهادت مظلومانه امام حسین (ع) ویاران ایشان در دل همه آزادی خواهان جهان ایجادشده است و واقعه کربلا در بخش اعظمی از داستان آن به تصویر کشیده می‌شود.
آخرين بروز رساني ( ۱۲ مهر ۱۳۹۵ )
فعالیت بیش از یک‌هزار هیئت مذهبی در بروجرد
روزهای بروجرد- در حال حاضر بیش از یک‌هزار هیئت مذهبی در شهرستان بروجرد فعالیت می‎کنند.

به گزارش فارس، با فرا رسیدن ماه محرم و ایام عزاداری شهادت امام حسین(ع) هیئت‎های مذهبی این شهرستان در قالب دسته‎جات سینه‎‌زنی و زنجیرزنی به عزاداری می‎پردازند.

بسیاری از شهروندان بروجردی در قالب هیئت‎ها و دسته‎جات عزاداری این شهرستان در ماه‎های محرم و صفر خصوصا دهه نخست محرم به سوگواری شهادت سید و سالار شهیدان می‎پردازند و در رثای آن امام همام بر سر و سینه می‎زنند.

یکی از مهمترین نکاتی که در بطن عزاداری‎های محرم و صفر باید به جد در دستور کار مسئولان امر قرار گرفته و به عنوان یک اصل مهم و اولویت‎دار تلقی شود، توجه به تبیین و تشریح فلسفه نهضت امام حسین(ع) و پرهیز از دامن زدن به برخی خرافه‎ها در این باره از یک سو و آمیختن شور هیئتی با شعور و معرفت حسینی است و از سوی دیگر باید با توجه به سنت‎های کهن عزاداری شهرستان بروجرد که ریشه در فرهنگ این شهرستان دارد، زمینه برای جلوگیری از میرایی این سنن قدیمی فراهم شود.

توجه مداحان هیئت‎های مذهبی به معانی عمیق و پر مغز عزاداری و آمیختن این مضامین با اشعار و سروده‎های آنها از یک سو و پرهیز جدی از بیان مطالب بی‎محتوا ضرورت الزام‎آور دیگری است که باید مد نظر قرار گیرد.

در کنار همه موارد یاد شده معرفی سنت‎های اصیل و ریشه‎دار عزاداری شهرستان بروجرد به مردم دیگر نقاط استان لرستان و سایر استان‎های کشور از طرق مختلف باید به عنوان یک ضرورت در برنامه و سرفصل کاری متولیان امر قرار گیرد.

*ضرورت توجه مداحان به تقویت شعور و معرفت حسینی عزاداران

یکی از شهروندان بروجردی گفت: یکی از معضلاتی که گاه در جریان ‎عزاداری هیئت‎های مذهبی مشاهده می‎شود، اکتفای مداحان به بالا بردن شور هیئتی و بی توجهی آنان به تاثیر اشعار و مطالب گفته شده از سوی آنان در ذهن و باور شنوندگان است

اصغر مفتاح اظهار کرد: به نظر می‎رسد، برخی مداحان خصوصا افراد تازه کار از حساسیت‎های کاری خود غافل و بی‎خبر هستند و گرمای محافل عزاداری را تنها در بالا بردن شور هیئتی آن جست‌وجو می‎کنند.

وی عنوان کرد: این در حالی است که یکی از رسالت‎های مهم کاری مداحان تبیین احکام دین اسلام و آموزه‎های قرآن کریم، بیان وقایع رخ داده در دشت نینوا و جلوگیری از دامن زدن به برخی خرافات در این باره و تبیین و تشریح فلسفه نهضت امام حسین(ع) و شهادت آن حضرت و 72 یار باوفای ایشان است.

این شهروند بروجردی تاکید کرد: مادامی که تقویت شعور و معرفت حسینی به عنوان یک اصل در عزاداری سرور و سالار شهیدان نهادینه نشود، درس‎های واقعه کربلا از دید بسیاری از مردم مغفول می‎مانند.


*آئین‎های کهن عزاداری در بروجرد معرفی شوند

یکی دیگر از شهروندان بروجردی گفت: آئین‎های عزاداری در این شهرستان از قدمت و دیرینگی بالایی برخوردارند، اما تلاش‎های اثربخش و قابل قبولی برای معرفی آنان به مردم لرستان و دیگر استان‎های کشور صورت نگرفته است.

نگین گودرزی اظهار کرد: برخی شهرهای کشور تواسنته‎اند، آئین‎های عزاداری خود را از طریق انعکاس توسط شبکه‎های ملی به مردم سراسر کشور بشناسانند، به طوری که برخی هموطنان با پیمودن مسافت‎های زیاد فرصت تماشای عزاداری این مناطق را از دست نمی‎دهند.

وی بیان کرد: متولیان فرهنگی شهرستان بروجرد نیز باید با اطلاع‎رسانی‎های هدفمند و جامع در معرفی و شناساندن هر چه بیشتر آئین‎های کهن عزاداری این شهرستان به مردم دیگر نقاط کشور بکوشند.


*فعالیت بیش از یک‌هزار هیئت مذهبی در بروجرد

رئیس اداره تبلیغات اسلامی بروجرد با اشاره به فعالیت بیش از یک‌هزار هیئت مذهبی در این شهرستان گفت: تا کنون برای 550 هیئت مذهبی این شهرستان پرونده تشکیل شده است، همچنین سایر هیئت‎ها نیز به مرور برای تشکیل پرونده به شورای هیئت‌های مذهبی این شهرستان مراجعه می‎کنند.

حجت‌الاسلام صادق جعفرپور خاطرنشان کرد: همچنین در این راستا کانون مداحان شهرستان بروجرد تا کنون اقدام به تشکیل پرونده برای600 مداح کرده است، البته تشکیل پرونده و ارائه کد به دیگر مداحان نیز ادامه دارد.

وی با مهم خواندن ساماندهی هیئت‌های مذهبی ادامه داد: یکی از مزایای تشکیل پرونده و ارائه کد به هیئت‌های مذهبی رصد فعالیت و تسریع در شناسایی آنها در صورت هرگونه تخلف است.

*برگزاری کلاس‎های آموزشی برای مداحان

رئیس اداره تبلیغات اسلامی بروجرد با اشاره به عضویت 600 تا 700 نفر در هر یک از هیئت‎های مذهبی این شهرستان تصریح کرد: با توجه به اشباع هیئت‌های مذهبی در این شهرستان اجازه تشکیل هیچگونه هیئت مذهبی جدیدی داده نمی‎شود.

جعفرپور در خصوص محتوا بخشی به اشعار مداحان در برگزاری مراسم‎های عزاداری گفت: این مهم به جد در دستور کار قرار گرفته است، به همین منظور در طول سال در کلاس آموزشی مداحی برای مداحان این برگزار می‎شود.

وی نقش برگزاری کلاس‎های آموزشی را غنا بخشیدن به اشعار به کار رفته در مداحی‎ مداحان تاثیرگذار خواند و اضافه کرد: در این کلاس‎ها کتب و اشعاری که باید در مداحی‎ها خوانده شود، در اختیار این افراد قرار می‎گیرد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی بروجرد بیان کرد: از سویی فعالیت مداحان این شهرستان از سوی بازرسان رصد و پیگیری و در صورت نیاز تذکرات لازم به مداحان داده می‎شود.

جعفرپور هدایت مداحان به سوی افزایش شعور در کنار شور مذهبی عزاداران در مراسم‎های عزاداری را یکی از اولویت‎های کاری اداره تبلیغات اسلامی بروجرد خواند و افزود: در این راستا سال جاری کلاس‎هایی برای بانوان مداح این شهرستان با حضور 70 نفر برگزار شده است.

وی اظهار کرد: تاریخ اسلام، مقتل شناسی، نغمه‎ها، روخوانی و روان‎خوانی قرآن کریم و احکام سرفصل‎ها دوره‎های آموزشی مداحان بروجرد را تشکیل داده است.

این مسئول تاکید کرد: اجرای برنامه‎های دیگری با این محوریت به منظور غنی‎سازی هر چه بیشتر اشعار مداحان شهرستان بروجرد در اولویت کاری اداره تبلیغات اسلامی این شهرستان قرار دارد.

جعفرپور با تاکید بر ضرورت توجه هیئت‌های مذهبی به بیان احکام اسلام و مبانی قرآن کریم در برپایی مراسم‎های عزاداری عنوان کرد: فعالیت‎های متمرکز و هدفمندی در این بخش و به منظور ترویج و تببین آموزه‎های دینی و معرفت‌افزایی عزاداران حسینی تدوین و اجرا شده است.


*تقویت و رواج فرهنگ عاشورایی

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: خوشبختانه در سال‎های اخیر با اقدامات صورت گرفته فرهنگ‎ عاشورایی و برگزاری عزاداری شایسته و در خور شان و منزلت امام حسین(ع) رونق و رواج چشمگیری گرفته است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی بروجرد خاطر نشان کرد: جمع‎آوری تمثال‎های منتسب به ائمه اطهار علیهم‎السلام از بین هیئت‎های عزاداری یکی از اقدامات بسیار شایسته‎ای بود که در سایه فرهنگ‎سازی متولیان فرهنگی و روحانیون انجام شد.

جعفرپور با اشاره به اینکه سند رسمی و قانونی در خصوص تمثال‎های منتسب به ائمه اطهار علیهم‎السلام وجود ندارد، افزود: جمع‎‏آوری تمثال‎ها این پیام مهم را به همراه داشت که تقویت فرهنگ‎سازی و افزایش اطلاعات شهروندان در بخش‎های مختلف همکاری بی‎نظیر اقشار مردم را به دنبال دارد.

وی استفاده افراطی بیش از حد معمول از طبل‎ در هیئت‎های سینه‎زنی و زنجیرزنی شهرستان بروجرد را یکی از رسوم ناصحیح دانست و تاکید کرد: اداره تبلیغات اسلامی سیاست‎هایی را برای کاستن طبل‎ها در هیئت‎ها و مراسم‎های عزاداری در برنامه کاری خود دارد.


*عزاداری سنتی در بروجرد رونق گرفته است

رئیس اداره تبلیغات اسلامی بروجرد حضور حداکثری قشر جوان در هیئت‎های مذهبی این شهرستان را از ویژگی‎های در خور توجه آئین‎های عزاداری در این شهرستان خواند و تاکید کرد: از سویی در سال‎های اخیر عزاداری سنتی در بسیاری از هیئت‌های مذهبی بروجرد رونق گرفته است.

جعفرپور از فرهنگ‎سازی به عنوان یکی از مولفه‎های اصلی ترویج بیش از پیش عزاداری‎های سنتی در هیئت‎های مذهبی بروجرد یاد و عنوان کرد: در عزاداری سنتی بدون ایجاد مزاحمت برای مردم سوگواری سرور و سالار شهیدان به شایستگی آن هم با بیان معارف اسلامی برگزار می‎شود.

وی در ادامه تاکید کرد: در آئین عزاداری امسال می‎کوشیم، برنامه‎ای متمرکز عصر روز عاشورا در میدان قیام شهر بروجرد برگزار شود که می‎توان از آن به منزله برداشتن گام نخست و زمینه‎سازی برای متمرکز کردن هیئت‎های عزاداری این شهرستان نام برد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی بروجرد تصریح کرد: با ایجاد ماکتی از حرم امام حسین (ع) در عصر روز عاشورا هیئت‎های عزاداری در کنار این ماکت تجمع می‎کنند.
آخرين بروز رساني ( ۱۱ مهر ۱۳۹۵ )
۹۸ درصد از جرائم فضای مجازی در بروجرد کشف می‌شود
روزهای بروجرد- فرمانده انتظامی بروجرد گفت: ۹۸ درصد از جرائم فضای مجازی در بروجرد توسط پلیس فتا این شهرستان کشف می‌شود.

به گزارش تسنیم، سرهنگ علی‌رضا دلیری در دیدار نیروهای مسلح با امام‌جمعه این شهرستان به مناسبت گرامیداشت هفته نیروی انتظامی اظهار داشت: مهم‌ترین مؤلفه امنیت ایجاد امنیت داخلی و عمومی در کشور است که مطامع دشمن را در تصرف کشور خنثی می‌سازد.

وی با اشاره به نقش بی‌بدیل امنیت این مهم را پایه و اساس توسعه دانست و افزود: بدون وجود امنیت فعالیت‌های فردی و اجتماعی معنایی ندارد و اگر امروز کشور در محاصره اقتصادی قرار دارد نتیجه قصور عده‌ای است که امنیت کشور را در سال‌های گذشته به خطر انداختند.

فرمانده انتظامی بروجرد تصریح کرد: اگر دولت‌مردان امروز در فضای سیاسی و بین‌المللی قدرت چانه‌زنی یافته‌اند به دلیل توان بالای نیروهای مسلح است که جمهوری اسلامی را در صدر قدرت‌های منطقه‌ای قرار داده است.

وی با اشاره به قاطعیت برخورد دستگاه انتظامی کشور با عوامل بروز ناامنی عنوان کرد: راهبرد و چشم‌انداز نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران امسال بر اساس منویات مقام معظم رهبری بر شش‌پایه مبارزه با کالای قاچاق، مقابله با سرقت‌های داخلی، مبارزه با مواد مخدر، ارتقاء امنیت داخلی، کاهش کشته‌های تصادفات جاده‌ای، آموزش همگانی و سازمانی بنانهاده شده است.

دلیری با اشاره به اقدامات نیروی انتظامی شهرستان بروجرد در راستای اجرای چشم‌انداز یادشده بیان کرد: کاهش 19 درصدی وقوع انواع جرائم، انهدام 11 باند سرقت در بروجرد، کشف 98 درصدی مؤلفه‌های سرقت، کاهش 88 درصدی قتل‌ها، کشف 400 درصدی قتل‌های گذشته، انهدام 9 باند تهیه و توزیع کالای قاچاق، کشف بیش از 300 کیلوگرم مواد مخدر و دستگیری 33 قاچاقچی مواد مخدر و 384 خرده‌فروش و 1336 معتاد به مواد مخدر ازجمله اقدامات نیروی انتظامی شهرستان بروجرد در شش‌ماهه نخست امسال بوده است.

وی با اشاره به کاهش 60 درصدی فوتی‌های تصادفات شهری خاطرنشان کرد: انجام 1917 مورد گشت زنی و انجام تذکرات لسانی در ایجاد و ارتقاء امنیت اجتماعی در شهرستان بروجرد تأثیر بسزایی داشته است.

فرمانده انتظامی بروجرد از کشف 98 درصدی جرائم فضای مجازی خبر داد و گفت: کشف این جرائم به‌ویژه درزمینهٔ کلاه‌برداری‌های اینترنتی در راستای ارتقاء اقتصادی جامعه کمک بسزایی کرده است.

وی با اشاره به امنیت حاکم بر شهرستان بروجرد این مهم را لازمه فعالیت‌های اقتصادی دانست و افزود: شهرستان بروجرد نیازمند سرمایه‌گذاری و حضور فعالان عرصه اقتصادی برای رشد و شکوفایی و ایجاد بسترهای اشتغال است که نتیجه این امر کاهش بزه‌های اجتماعی خواهد بود و این زمینه‌ها با تضمین سرمایه سرمایه‌گذاران توسط نیروی انتظامی در شهرستان بروجرد ایجادشده است.
آخرين بروز رساني ( ۱۱ مهر ۱۳۹۵ )
مطب های پزشکی آلاینده محیط زیست در بروجرد تعطیل می شوند
روزهای بروجرد- رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد گفت: مطب های پزشکی آلاینده محیط زیست در شهرستان بروجرد تعطیل و اعمال قانون می شوند.

مصطفی مصطفی وند روز شنبه در گفت و گو با ایرنا وضعیت پسماندهای مطب های پزشکی بروجرد را نامناسب خواند و افزود: این پسماندها قبل از دفن نیازمند بی خطرسازی هستند.

وی اظهار کرد: در ماه های اخیر اخطارهای زیادی به مطب های پزشکی مبنی بر تفکیک و بی خطرسازی زباله ها داده شده است ولی متاسفانه سازمان نظام پزشکی در این زمینه اقدامی نکرده و به مصوبات کارگروه پسماند شهرستان بروجرد توجهی نکرده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد افزود: سازمان حفاظت محیط زیست ناچار به اعمال قانون، تعطیلی، پلمپ و معرفی مطب های متخلف به مراجع قضایی شده است.

وی گفت: پزشکان می توانند اقدام به تهیه دستگاه بی خطرسازی زباله کنند و یا سازمان نظام پزشکی برای مجتمع ها این دستگاه راه تهیه کند.

مصطفی وند افزود: تفکیک زباله های عادی و ویژه مطب پزشکان برای سلامت مردم کافی نیست زیرا این زباله ها توسط ماموران شهرداری جمع آوری و به مکان دفن زباله های شهری هدایت می شوند.

وی اظهار کرد: انتقال زبال های ویژه به مکان دفن زباله های شهری علاوه بر تهدید سلامت ماموران شهرداری در حین جمع آوری، باعث آلودگی آب های زیرسطحی منطقه می شوند.

وی گفت: بازرسان اداره حفاظت محیط زیست بروجرد به دلیل حساسیت و اهمیت زباله های بیمارستانی و ویژه وضعیت زباله های تولیدی درمانگاه ها، کلینیک ها، داروخانه ها و آزمایشگاه های تشخیص طبی را رصد و با عواملی که به سلامت و بهداشت عمومی لطمه می زنند، برخورد می کنند.

وی از جانمایی مکانی برای دفن لجن سنگبری های محور بروجرد - خرم آباد خبر داد و گفت: این مکان در همین محور به تایید کارشناسان محیط زیست، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، امورآب و اعضای کارگروه مدیریت پسماند رسیده است که باید توسط اتحادیه سنگبری های شهرستان تملک شود.

وی افزود: سنگبری های محور بروجرد - اراک نیز نیازمند مکانی برای دفن لجن هستند که زیرنظر اعضای کارگروه پسماند شهرستان تعیین می شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد بر لزوم همکاری مردم برای اجرای طرح تفکیک زباله تاکید کرد و گفت: طرح تفکیک زباله از اول مهرماه در بروجرد با تبلیغات و آموزش به شهروندان از طریق 2 شرکت خصوص آغاز شده است که امیدواریم شهروندان به سمت کم کردن پسماندهای شهری حرکت کنند.

وی با بیان اینکه مکان دفن زباله های شهری بروجرد گنجایش دفن زباله ها را ندارد، از رسانه ها، آموزش و پرورش، مراکز آموزشی و ادارات خواست در زمینه آگاهی بخشی به مردم برای اجرای موفق طرح تفکیک زباله تلاش کنند.
آخرين بروز رساني ( ۱۱ مهر ۱۳۹۵ )
شناسایی 11 گروه هکر توسط پلیس فتای ‌بروجرد‌
روزهای بروجرد- فرمانده انتظامی بروجرد گفت: طی سه سال 59 باند موادمخدر در شهرستان منهدم شده است.

‌به گزارش ایسنا ، سرهنگ علیرضا دلیری در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در مدت بیش از یک ساله تشکیل پلیس فتای بروجرد، 6 گروه هکر خارج از کشور و پنج هکر در حوزه شهرستان بروجرد شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه همچنین 200 برداشت غیرمجاز اینترنتی کشف و متخلفان تحویل مراجع قضایی شده‎اند، اظهار کرد: 46 مورد کلاهبرداری اینترنتی نیز کشف شده است.

فرمانده انتظامی بروجرد تصریح کرد: پلیس فتا نیروی انتظامی شهرستان بروجرد 72 سایت فروشنده اطلاعات خصوصی مشترکین تلفن همراه شناسایی شده است.

دلیری اضافه کرد: در مدت سه سال اخیر 1100کیلوگرم انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی در شهرستان کشف و 59 باند موادمخدرنیز متلاشی و منهدم شده است.

وی گفت: کاهش 61 درصدی کیف‎قاپی، کاهش 88 درصدی آمار وقوع قتل، کاهش 60 درصدی وقوع و کشف 98 درصدی سرقت‎ها بخش‎های دیگری از خدمات نیروی انتظامی در شهرستان بروجرد طی سه سال اخیراست.
آخرين بروز رساني ( ۱۰ مهر ۱۳۹۵ )
جشنواره خوراک های سنتی و صنایع دستی بروجرد برگزار شد+تصاویر

روزهای بروجرد- به مناسبت هفته گردشگری، جشنواره خوراک های سنتی و صنایع دستی عصر جمعه در محل هتل بین المللی زاگرس بروجرد برگزار شد.


به گزارش ایرنا در این جشنواره انواع غذاهای سنتی و محلی بروجرد و انواع سالاد و دسر به صورت گرم و سرد به شهروندان عرضه شد و یک غرفه نیز برای پخت نان سنتی اختصاص یافت.
نمایشگاهی از عکس جاذبه های گردشگری بروجرد و همچنین عرضه انواع صنایع دستی شهرستان در این جشنواره دایر شد.


مسئول برگزاری جشنواره خوراک های سنتی و صنایع دستی به ایرنا گفت: بخش عمده ای از غذاهای عرضه شده در این جشنواره از سوی هتل بین المللی زاگرس بروجرد پخته شده و بخش دیگری توسط بانوان هنرمند و نیکوکار تهیه شده اند.


امین مطیعی افزود: تمام مبلغ حاصل از فروش انواع غذاها در این جشنواره به نفع بیماران خاص شهرستان بروجرد می باشد.


وی برپایی 15 غرفه فروش صنایع دستی را از دیگر بخش های این جشنواره دانست و گفت: انواع صنایع دستی شهرستان بروجرد مانند ظروف و تزیینات ورشویی، چوبی، شیشه ای، قالی و گلیم و قلم زنی و چرم در این جشنواره عرضه شد و در چندین غرفه نیز هنرمندان به صورت کارگاهی و زنده اقدام به ساخت صنایع دستی کردند.


مطیعی افزود: بخش عمده ای از غرفه های صنایع دستی این جشنواره به مددجویان بهزیستی اختصاص دارد.


وی هدف از برپایی این جشنواره یک روزه را گرامیداشت هفته گردشگری، معرفی جاذبه های گردشگری، صنایع دستی و سوغات و غذاهای محلی شهرستان عنوان کرد.


این جشنواره با همکاری هتل زاگرس، انجمن حمایت از بیماران خاص، انجمن سفرهای سلامت، اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و فرمانداری ویژه بروجرد برگزار شد.

 

 جشنواره خوراک های سنتی و صنایع دستی بروجرد

جشنواره خوراک های سنتی و صنایع دستی بروجرد 

جشنواره خوراک های سنتی و صنایع دستی بروجرد 

 جشنواره خوراک های سنتی و صنایع دستی بروجرد

جشنواره خوراک های سنتی و صنایع دستی بروجرد 

جشنواره خوراک های سنتی و صنایع دستی بروجرد 

جشنواره خوراک های سنتی و صنایع دستی بروجرد 

جشنواره خوراک های سنتی و صنایع دستی بروجرد 

جشنواره خوراک های سنتی و صنایع دستی بروجرد 

 

جشنواره خوراک های سنتی و صنایع دستی بروجرد
 
جشنواره خوراک های سنتی و صنایع دستی بروجرد

 

جشنواره خوراک های سنتی و صنایع دستی بروجرد 

جشنواره خوراک های سنتی و صنایع دستی بروجرد 

 

آخرين بروز رساني ( ۰۹ مهر ۱۳۹۵ )
استاندار لرستان از روند ساخت بیمارستان آیت الله بروجردی(ره) بازدیدکرد
روزهای بروجرد- استاندار لرستان عصر جمعه از طرح بیمارستان آیت الله بروجردی(ره) و چند طرح عمرانی نیمه تمام بروجرد بازدید کرد.

هوشنگ بازوند روز جمعه در جریان بازدید از طرح بیمارستان آیت الله بروجردی(ره) به ایرنا گفت: این بیمارستان 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و 20 درصد باقیمانده تا پایان امسال تکمیل می شود.

وی افزود: بیمارستان آیت الله بروجردی(ره) تا پایان امسال تکمیل و راه اندازی می شود.

استاندار لرستان در بازدید از پل تاریخی قلعه حاتم بروجرد نیز گفت: این پل ارزش تاریخی زیادی دارد و به عنوان یک سایت گردشگری استان و بروجرد معرفی می شود.

به گفته وی پل تاریخی قلعه حاتم بروجرد می تواند در جذب گردشگر موثر باشد و سرمایه های خوبی را با این محل سرازیر کند.

استاندار لرستان همچنین از پل رو گذر رودکی بروجرد بازدید کرد و دستور لازم برای اتمام این طرح را داد.

وی اظهار کرد: 60 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل پل رو گذر رودکی نیاز است که شهرداری و پیمانکار، اقدامات لازم را در این زمینه انجام خواهند داد.

بازوند همچنین از طرح تجاری دیپلمات و هتل آپارتمان در حال ساخت بروجرد بازدید کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا در جریان بازدید استاندار لرستان از طرح های عمرانی بروجرد و پل تاریخی قلعه حاتم، مدیرکل میراث فرهنگی لرستان و فرماندار ویژه بروجرد و برخی از مسئولان حضور داشتند
آخرين بروز رساني ( ۰۹ مهر ۱۳۹۵ )
عباس گودرزی: اعضای شورای شهر بروجرد باید جوابگوی آیندگان باشند
عباس گودرزی: اعضای شورای شهر بروجرد باید جوابگوی آیندگان باشند
آخرين بروز رساني ( ۱۳ مهر ۱۳۹۵ )
اخذ مجوز راه‌اندازی رادیوتراپی در خرم‌آباد و بروجرد
روزهای بروجرد- رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان از راه‌اندازی رادیوتراپی در خرم‌آباد و بروجرد خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ کوروش ساکی افزود : در استان بخش پزشکی هسته‌ای را راه‌اندازی کردیم تا افراد یددرمانی شوند.
 
وی با بیان اینکه به دنبال راه‌اندازی بخش رادیوتراپی در بیمارستان‌های استان هستیم، افزود: در درمان سرطان گاهی اوقات لازم است جراحی، رادیوتراپی و شیمی‌درمانی را با هم انجام داد.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان اضافه کرد: مجوز راه‌اندازی رادیوتراپی در بروجرد و خرم‌آباد اخذ شده است اما راه‌اندازی آن بین دو تا سه سال طول می‌کشد.
 
ساکی بیان کرد: هم اکنون 4680 بیمار صعب‌العلاج تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی هستند و از خدمات آن استفاده می‌کنند؛ سال گذشته یک میلیارد تومان هزینه درمانی برای بیماران هزینه شده است.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان اضافه کرد: هم اکنون 2000 تخت در بیمارستان‌ها و مراکز وابسته به دانشگاه وجود دارد.
 
وی گفت: اضافه کردن تخت بیمارستانی کار آسانی نیست  و به ازای راه‌اندازی هر تخت بیمارستانی یک میلیارد تومان اعتبار نیاز است. 

آخرين بروز رساني ( ۰۸ مهر ۱۳۹۵ )
اقدام عجیب شهردار بروجرد؛ دو ماه پس از تودیع و حالا دوباره معارفه!!

روزهای بروجرد- ظاهرا قصه‌ی شهرداری بروجرد و مدیریت ناکارآمد آن هر روز ابعاد تازه‌تر و جدیدی به خود می‌گیرد.

در آخرین این اقدامات عجیب و غریب شهرداری بروجرد که خود روشن کننده همه چیز است، شخصی که دو ماه پیش مراسم تودیع‌اش برگزار شده بود امروز دوباره در همان پست معارفه شد!!

دقت کنید:

سوم مردادماه 1395 : مراسم تودیع و معارفه معاونت عمرانی شهرداری برگزار شد که بر اساس آن از زحمات شهاب ممدوحی قدردانی و محسن کریمی به سمت معاونت جدید عمرانی شهردار منصوب شد.

هفت مهرماه 1395 : مراسم تودیع و معارفه معاونت عمرانی شهرداری برگزار شد که بر اساس آن از زحمات محسن کریمی قدردانی و شهاب ممدوحی به سمت معاونت جدید عمرانی شهردار منصوب شد.

چند جمله با شهردار بروجرد:

جناب آقای یوسفی! دلیل بازگشت شهاب ممدوحی پس از دو ماه برکناری وی از معاونت عمرانی چیست؟ لطفا به طور شفاف اعلام کنید چه اتفاقی افتاده است که شما دوباره به سراغ وی رفته‌اید؟ آیا عملکرد ایشان قابل قبول بود؟ اگر این چنین است چرا ایشان را برکنار کردید؟!

آیا دیگر کارهای و اقدامات شما نیز اینچنین ناپخته و عجیب و غریب است؟

آیا از طرف شخص یا اشخاصی برای این انتصاب تحت فشار قرار گرفتید و نتوانستید استقلال رای خود را حفظ کنید؟!

جناب شهردار! حداقل برداشت از این تودیع و معارفه‌های "بی مزه" که نه در رفتن "آن" اتفاقی می‌افتد و نه در آمدن "این" ؛ بی برنامگی و آشفتگی و قحط الرجال بودن نیرو در مجموعه‌تان است که البته با واقعیت فعلی شهرداری بروجرد هم کاملا منطبق است.

آخرين بروز رساني ( ۰۷ مهر ۱۳۹۵ )
توقف ساخت استخر آموزش و پرورش بروجرد
روزهای بروجرد- رئیس اداره نوسازی و تجهیز مدارس بروجرد گفت: در حال حاضر به دلیل کمبود اعتبارات ساخت استخر آموزش و پرورش این شهرستان متوقف شده است.

عیسی هاشمی در گفت‎وگو با فارس اظهار کرد: عملیات ساخت استخر آموزش و پرورش این شهرستان با پیشرفت فیزیکی 20 درصدی در حال حاضر به دلیل کمبود اعتبارات متوقف شده است.

وی از افتتاح رسمی مدرسه خیرساز شهرک اندیشه با حضور مسئولان در روزهای آتی خبر و ادامه داد: عملیات اجرایی در واحد آموزشی در حال ساخت با پیشرفت 95 درصدی سرعت گرفته و تا پایان مهر ماه امسال به بهره‎برداری می‎رسد.

این مسئول با اشاره به اینکه واحد آموزشی در حال ساخت شهرک مهرگان این شهرستان در دو شیفت برای دانش‎آموزان مقطع ابتدایی اختصاص یافته است، خاطرنشان کرد: پس از اتمام عملیات اجرایی به این واحد آموزشی دانش‎آموزان این منطقه که هم‌اکنون به طور موقت در مدارس دیگر ثبت نام کرده‎اند، به این واحد آموزشی منتقل می‌شوند.

هاشمی با اشاره به متعهد شدن یک خیر برای ساخت 15 واحد آموزشی در مناطق روستایی شهرستان بروجرد تصریح کرد: عملیات اجرایی 8 مدرسه از مجموع 15 مدرسه یاد شده آغاز شده است و پیگیری اداره آموزش و پرورش این شهرستان به عنوان متولی تامین زمین این مدارس برای تامین زمین مورد نیاز 7 مدرسه باقی مانده ادامه دارد.

وی افزود: بخش قابل توجهی از مجموع 15 مدرسه یاد شده که بسیاری از آنها پروژه‎های 5 و 6 کلاسه هستند، سال آینده به بهره‎برداری می‎رسند.

رئیس اداره نوسازی و تجهیز مدارس بروجرد بیان کرد: با کمک این خیر تعدادی از مدارس تخریبی این شهرستان بازسازی و به چرخه آموزش باز می‎گردند.

هاشمی عنوان کرد: در سال‎های 94 و 95 تاکنون 7 میلیارد تومان اعتبار در قالب مشارکت مردمی برای بازسازی و بهسازی مدارس شهرستان بروجرد جمع‎آوری شده که در مقایسه با دو سال پیش از آن افزایش دو برابری به خود دیده است.

وی ادامه داد: با توجه به کاهش اعتبارات دولتی در سال‎های اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی کشور آموزش و پرورش بروجرد برای بازسازی، احداث و مقاوم‎سازی مدارس این شهرستان همه تلاش خود را به منظور استفاده از ظرفیت خیرین مدرسه‎ساز به کار بسته است.
آخرين بروز رساني ( ۰۷ مهر ۱۳۹۵ )
برگزاری همایش از جیب شهرداری ورشکسته؟

روزهای بروجرد- در جلسه امروز شورای شهر بروجرد اکثریت اعضای این شورا با کمک 120 میلیون تومانی برای برگزاری همایش ملی تشکل های مردم نهاد کشور در بروجرد موافقت کردند.

مصوبه امروز شورای شهر بروجرد در حالی است که شهرداری بروجرد توان پرداخت حقوق کارکنان خود را ندارد و 7 ماه است که از پرداخت حقوق کارگران خود ناتوان و عاجز است.

با این حال پروین صارقی نژاد یکی از اعضای شورای شهر بروجرد که پیشنهاد برگزاری این همایش را داده در جلسه شورا مدعی شد؛ استاندار لرستان  قول کمک 120 میلیون تومانی، آن هم از بودجه عمرانی استان برای برگزاری این همایش را داده است.

در همین حال اشرف چگنی دیگر عضو شورای شهر بروجرد در این باره به "روزهای بروجرد" گفت: بنده و 2-3 عضو شورای شهر مخالف این مصوبه بودیم، استاندار اگر می‌خواست کمک کند از طریق بودجه فرهنگی و امور بانوان کمک می‌کرد چرا می‌خواهد شورا و شهرداری بروجرد را درگیر این کار کند؟

وی تصریح می‌کند: اگر قرار است از بودجه عمرانی در بروجرد هزینه شود این شهر آنقدر مشکلات عمرانی دارد که نوبت به برگزاری یک همایش که هیچ باری را از دوش مردم برنمی دارد، نرسد.

وی می‌افزاید: اگر وضع مالی شهرداری خوب بود، حقوق کارگران شهرداری به روز بود، چه اشکال داشت به جای یک همایش چند همایش برگزار کرد اما حالا که بحران مالی در شهرداری وجود دارد چرا باید بار مالی این همایش بر عهده شهرداری باشد؟

آخرين بروز رساني ( ۰۶ مهر ۱۳۹۵ )
سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاه بروجرد با مشکل روبروست‌
روزهای بروجرد- رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد گفت: سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاه شهرستان با مشکل روبرو است.

‌مصطفی مصطفی‌وند در گفت‌وگو با ایسنا‌، افزود: پساب کشتارگاه بروجرد در اراضی اطراف رها می‌شود و این امر بوی نامطبوعی را در منطقه ایجاد کرده است.

وی اظهار کرد: چندین بار از سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاه بازدید شده است، اما متاسفانه تاکنون اراده‌ای برای حل مشکل آن نیست.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد تصریح کرد: در شهرستان بروجرد یک کشتارگاه دام‌های سبک و سنگین و دو کشتارگاه طیور فعالیت دارند که کشتارگاه دام بروجرد با مشکلاتی روبرو است و اخطارهای لازم را دریافت کرده و در صورت عدم رعایت تعطیل می‌شود.

مصطفی‌وند اضافه کرد: بوی نامطبوع و پساب رها شده دو مشکل عمده کشتارگاه دام بروجرد است که باید شهرداری نسبت به رفع این مشکلات اقدام کند.

وی گفت: کشتارگاه بروجرد باید پساب را جدا و پسماندها را به مرکز تبدیل انتقال دهد.
آخرين بروز رساني ( ۰۶ مهر ۱۳۹۵ )
عباس گودرزی: تفاهم‌نامه مالی FATF در قالب لایحه به مجلس ارائه شود
روزهای بروجرد- نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی خواستار ورود مجلس به موضوع FATF و ارائه لایحه در این خصوص از سوی دولت شد.

به گزارش خانه ملت، عباس گودرزی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود با استناد به بند 11 ماده 22 و ماده 111 آئین‌نامه داخلی مجلس، گفت: شان مجلس اجل از این است که وزیری بیاید گزارشی ارائه دهد و برود و فرصت به طور شایسته در اختیار نمایندگان برای سوال و دریافت پاسخ قرار نگیرد.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس یک نهاد تصمیم ساز است لذا ورود وزیر باید طوری باشد که خروجی مشخصی داشته باشد اما متاسفانه مدتی است که باب شده که وزرا فقط برای آگاهی افکار عمومی گزارش و اخباری را ارائه می‌دهند.

وی ادامه داد: باید در خصوص اینکه وزیر اقتصاد فرمودند؛ «ما قائل نیستیم که خط مقدم را تروریسم بنامند.» باید بگویم؛ مگر شما تصمیم خواهید گرفت؟ اگر FATF را امضا کنیم به یقین آن‌ها فردا روز برای ما تصمیم‌گیری خواهند کرد و آیا نظر آن‌ها در خصوص تروریسم با نظر ما یکی است؟

گودرزی ادامه داد: این منافقین کوردل افرادی که جوانان این مملکت را از بین برده‌اند منافق به حساب نمی‌آورند و جلوی چشم همه دنیا در یمن نسل کشی می‌کنند و انواع جنایت های دیگر را انجام داده‌اند حالا شما می‌گویید حرکتی انجام دهیم که آن‌ها ما را از لیست سیاه خارج کنند؟!

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: چه زمانی آمریکا قابل اعتماد بوده است که ما امروز وارد این بازی‌ها با آن‌ها شویم؟ من تقاضا دارم مجلس به این موضوع به جد وارد شود و این حرف را در قالب لایحه مطرح شود چرا که آیندگان از ما نخواهند گذشت و اگر امروز تصمیم درستی نگیریم آینده نظام دچار اشکال خواهد شد.

پزشکیان: پیگیری جمع‌بندی مدنظر دکتر لاریجانی بسیاری از خواسته‌های نمایندگان را میسر می‌کند

بنابراین گزارش همچنین مسعود پزشکیان نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر گودرزی گفت: من فکر می‌کنم اگر جمع‌بندی مدنظر دکتر لاریجانی پیگیری شود خواسته شما نیز در آن میسر خواهد شد به همین دلیل کمیسیون اقتصادی می‌تواند دوباره وزیر را دعوت کرده تا اگر لازم باشد لایحه بیاورند البته شورای عالی امنیت ملی نیز پیگیر این ماجرا است و به یقین نظر مقام معظم رهبری صاحب بر همه این نظرها و مسائل است.

آخرين بروز رساني ( ۰۶ مهر ۱۳۹۵ )
افتتاح شهرک صنوف نمایشگاه‎های اتومبیل بروجرد 22 بهمن‌ماه
روزهای بروجرد- معاون عمرانی فرمانداری بروجرد گفت: انتقال صنوف آلاینده و مزاحم این شهرستان به خارج از شهر حتمی و اجتناب‎ناپذیر است.

به گزارش فارس، محمد کیانی در جلسه ساماندهی صنوف آلاینده و مزاحم این شهرستان اظهار کرد: انتقال صنوف آلاینده و مزاحم این شهرستان به خارج از شهر امری حتمی است و این مهم همکاری همه مسؤولان مربوطه را می‎طلبد.

وی عنوان کرد: زمینه ساخت شهرک صنوف آلاینده و مزاحم شهرستان بروجرد فراهم شده است و اجرای عملیاتی این طرح نیازمند همکاری مسؤولان اتحادیه‎‌ها و سازمان‎های صنفی با مسؤولان و بخش خصوصی است.

معاون عمرانی فرمانداری بروجرد خاطرنشان کرد: این شهرستان از دیرباز در ابتکار عمل در اجرای بسیاری از پروژه‌ها در استان لرستان و گاهی در کشور سرآمد و پیشرو بوده و هست.

کیانی از افتتاح شهرک صنوف نمایشگاه‎های اتومبیل شهرستان بروجرد در کنار محل شهرک صنوف صنعتی و خدماتی این شهرستان در 22 بهمن‌ماه امسال خبر و ادامه داد: مراحل اداری احداث این شهرک به اتمام رسیده است و تا بهمن ماه امسال اجرا و به بهره‎برداری می‎رسد.

وی افزود: احداث شهرک دام شهرستان بروجرد به تولی‎گری شهرداری این شهرستان در دستور کار قرار دارد و در آینده‎ای نزدیک عملیات اجرایی آن آغاز می‎شود.

معاون عمرانی فرمانداری بروجرد تاکید کرد: همچنین مجوز احداث شهرک حمل و نقل این شهرستان صادر و مکان یابی شده است و درصورت ورود سرمایه‎گذار احداث آن آغاز می‎شود.

گفتنی است، در این جلسه مسؤولان و روسای اتحادیه‎ها و سازمان‎های صنفی شهرستان بروجرد استقبال صنوف آلاینده از شهرک صنوف این شهرستان را در گرو تامین امنیت 100 درصدی، ایجاد راه دسترسی مناسب و مناسب بودن واحدهای تجاری از نظر وسعت و نوع سازه دانستند.

لازم به ذکر است، 11 سال از برنامه‎ریزی برای احداث شهرک صنوف آلاینده و مزاحم شهرستان بروجرد می‎گذرد اما به دلایل مختلف این شهرک تا کنون احداث نشده است و اصناف آلاینده و مزاحم همچنان به فعالیت خود در سطح شهر ادامه می‎دهند.
آخرين بروز رساني ( ۰۶ مهر ۱۳۹۵ )
آیت الله احمد مبلغی: "دانش بنیانی"، "عمران محوری" و "اسراف گریزی" سه مؤلفه اقتصاد مقاومتی است
روزهای بروجرد- عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه حرکت های ما باید دانش بنیان و بر پایه علم باشد، گفت:  اعتبار، حضور پرمعنا و رو به پیشرفت ما در جهان امروز بدون تکیه بر علم و دانش امکان پذیر نیست و بر همین اساس، رهبر معظم انقلاب نسبت به دانش بنیان بودن جامعه از تاکیدات و ارشادات اساسی تر و موکدتری استفاده می کنند.

آیت الله احمد مبلغی در جلسه شورای اداری شهرستان درود خاطرنشان کرد: وقتی حرف از دانش بنیانی می زنیم نباید دانش صرفا به عنوان یک خط و مشی و یا رویکرد مورد توجه باشد بلکه بنیان حرکت، پیشرفت و برنامه های حال و آینده کشور در هر حوزه و زمینه ای باید بر اساس دانش باشد.

وی ادامه داد: علم تا در جایگاه و بستر مناسب و بنیانی قرار نگیرد نمی تواند آن نقش، حرکت، تاثیر و احاطه خود را در حوزه های مختلف داشته باشد.

وی با بیان اینکه امور بنیانی یک جامعه بر اساس دیدگاه اسلام باید مبتنی بر دانش بنیان بودن، عمرانی اندیشی و بهداشت بنیانی باشد، گفت: حرکت های یک جامعه باید بر اساس تعریف و اعتبار بخشیدن به امور بنیانی استوار گردد، یعنی بدانیم چه اموری را به عنوان زیرساخت ها و چه اموری را به عنوان قائم و جاری بر زیرساخت ها و بسترها باید قرار دهیم.

آیت الله مبلغی خاطرنشان کرد:  اگر ما چنین تفکیک و شناختی از  "بنیان ها"  و "روبنیان ها" نداشته باشیم، جامعه حرکت درستی به سمت جلو نخواهد داشت، امروزه در سطح کشور برخی از محورها نقش بنیانی، اساسی و زیرساختی به خود گرفته و یا در تعریف و اعتبار جایگاه بنیان بودن را پیدا کرده اند.

*دانش بنیانی

وی با اشاره به تاکید جدی رهبر معظم انقلاب اسلامی بر دانش بنیانی و برخاستگی این تاکید از  دیدگاه اسلام گفت: دانش یکی از بنیان های مهم جامعه است و امروز کشور ما بحند الله سیاست دانش بنیانی را در پیش گرفته، و پیشرفت های خوبی را رقم زده است.

 وی خاطرنشان کرد:  از دیدگاه اسلام، علم را باید بنیان هر حرکت قرار داد و تلاش های فردی و اجتماعی نباید خارج از مدار علم و دانش صورت بگیرند.

وی افزود: وقتی سخن از دانش بنیان بودن یک جامعه و یا شهر به میان می آید یعنی باید مهندسی،  معماری، خط و مشی های اقتصادی، تلاش های اداری، کوشش های فرهنگی، تجارت و حتی مدیریت مساجد و همه و همه از خاستگاه دانش برآیند و همه چیز بر پایه و در چارچوب دانش های مرتبط صورت بگیرند و این دستور اسلام است.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر گاهی ضعف ها و قصورهایی وجود دارد به آن دلیل است که ما کار کارشناسی و نگاه علمی در انجام فعالیت ها نداشته ایم ولی باید بدانیم به برکت انقلاب، زمینه برای این کار فراهم است.

*لازمه دانش بنیانی، "آموزش و پژوهش محوری" است

وی گفت: وقتی کشور می خواهد دانش بنیان باشد باید همه تلاش های خود را برای تقویت دانش و توسعه آن به کار گرفته و به مقوله محوری و مهمی همچون آموزش و پژوهش اهتمام ویژه داشته باشد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی  ادامه داد: باید عالمان حوزه و دانشگاه را تقویت کرد و معلمان را در جایگاه برتر، فراتر و اساسی تر نشاند و این امر در کلام حضرت علی( ع) به صورت واضحی انعکاس یافته است.

آیت الله مبلغی خاطرنشان کرد: جامعه باید دانش بنیان بودن را با همه وجود لمس کند و مسئولان ما نیز با همه وجود بکوشند این دانش بنیان بودن را به نحو کامل در یک گذر زمان و به صورت تدریجی ایجاد کنند.

*عمران بنیانی

وی دومین امر بنیانی را در یک جامعه بر اساس دیدگاه اسلام، عمرانی اندیشی و عمران بنیانی دانست و گفت:  جامعه باید بر اساس نگاه عمرانی و تلاش برای آبادانی به صورت گسترده و پردامنه شکل گیرد و این اقدام  به صورت مقطعی،  جزئی و موردی شکل نگیرد.

 مبلغی تصریح کرد: دامنه رویکرد  عمرانی اندیشی باید شهرها، روستاها، دشت ها، بیابان ها و آب ها و همه و همه را فرا گیرد.

 وی گفت:  متاسفانه ما امروز عمران بنیانی را هنوز به صورت جدی عملیاتی نکردیم.

 مبلغی بیان داشت: استان لرستان از محدود و معدود استان هایی است که می توان در آن عمران و آبادانی را به صورت اساسی، پاسخگو، نسلی و فرانسلی ایجاد کرد.

وی گفت فرانسلی به این معنا که می توان به گونه ای استان را به عمران  رسانید که نسل های آتی در کنار  سفره این عمران بنشینند و از مواهب آن بهره برگیرند.

وی اظهارداشت: عمران باید جدی گرفته شود و متاسفانه در برخی جاها به عمران حتی به عنوان یک امر موردی هم توجه نمی کنیم، چه اندازه کارخانه های ما در این استان ابتدا و یا بعد از فعالیت تعطیل شده وهمچنان گرد تعطیلی را بر چهره آنها نشسته است، اینها قدم های اولیه عمران هستند و چیزی که اسلام برای آبادانی زمین می خواهد نه از مسلمان، بلکه از انسان است.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در مورد عمران گفت: بر اساس دستور قرآن کریم، بر ما فرض است که عمران و آبادانی را در زمین ایجاد کنیم، و عمران و آبادانی امروز اختصاص به یک منطقه خاص ندارد بلکه زمین را باید آباد کرد و این منطق اسلام است که در دو کلمه خلاصه می شود؛  شما را از زمین آفریده است و از شما طلب عمران و آبادانی آن را کرده است.

*هشدار نسبت به بی توجهی به عمران و آبادی

 آیت الله مبلغی ادامه داد: اگر عمران و آبادانی پایدار و مستمر در کل زمین برقرار نشود آینده بشریت در خطر است و این نگاه قویم و قوی دینی به عمران و آبادانی که کل زمین را در نظر می گیرد امروزه به مثابه یا اصل  به تدریج اذهان عالمان زیست محیطی و اقتصادی را به خود متوجه کرده است.

 مبلغی خاطرنشان کرد: اگر امروز ما جهان و زمین را به معنای جامع و  مستمر آن آباد نکنیم با مشکل جدی مواجه خواهیم شد.

*ارتباط اقتصاد مقاومتی و عمرانی اندیشی

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به این که  اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب مورد تاکید بسیار است و در سال جاری نیز با ادبیات ویژه ای آن را مطرح فرموده اند، گفت:  اگر پراختن ما به اقتصاد بدون تمرکز بر عمران و آبادانی کشور باشد، این اقتصاد، منفعل خواهد بود، و ممکن است اقتصاد منفعل گاهی سر و صورت های فریبنده و زیبنده ای مانند آنچه در برخی کشورهای منطقه مشاهده می شود، پیدا کند، ولی این پایدار نیست بلکه قابل سقوط است.

آیت الله مبلغی تاکید کرد: اگر برخی فرصت ها از اقتصاد این کشورها گرفته شود به روزگار سختی دچار خواهند شد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم بیان داشت: بر اساس منطق اقتصاد مقاومتی، ما باید از این درون دادهای زمین و نعمت های فروان خداوند متعال و منابع کشف نشده و دست نخورده و به ودیعه گذاشته شده در زمین، به درستی بهره گیری کنیم.

وی ادامه داد: در  عمران و آبادانی زمین، هم انسان های زیادی به اشتغال واداشته می شوند و از سوی دیگر  اقتصاد ما نیز پایدارتر خواهد شد.

آیت الله مبلغی خطاب به مسئولان استان گفت: باید فرصت ها را مغتنم شمرد، شاید این فرصت ها تکرار نشود، امروز که زمینه فراهم است باید استفاده کنیم و نیاز دارد که کارگروه های مشخص و متمرکز شده ای در این زمینه ایجاد کنیم.

*بهداشت بنیانی

وی سومین امر بنیانی در یک جامعه را بر اساس دیدگاه اسلام بهداشت بنیانی دانست و گفت: بهداشت را باید به صورت دقیق وپرابعاد تعریف کنیم و جامعه باید بر اساس بنیان قرار دادن بهداشت در زندگی، به سه سنخ بهداشت بیاندیشد که عبارتند از: بهداشت مادی، بهداست روحی و بهداشت.

 وی گفت باید از هر آلاینده مادی، روحي و  معنوی دوری جست.

آیت الله  مبلغی ادامه داد: دو مقوله بهداشت و شادابی به هم گره خورده اند، بهداشت روانی، بهداشت جسمی و بهداشت معنوی باید بر اساس اسلام دنبال شود، و یکی از رسالت انبیای الهی تزکیه و پاکیزه سازی جامعه بود و به این مساله نیز توجه داشته باشیم.

وی در ارتباط با استان لرستان گفت:  باید طرح هایی را در زمینه صنعت استان با رويكرد ابتکاري فعال کنیم.

آیت الله مبلغی اظهار داشت: صنعت گردشگری در استان لرستان می تواند ده برابر وضعیت فعلی تحقق یابد به این دلیل که لرستان از نظر زیست محیطی، کوه، زمین، دشت و آبشار و مناطق سرسبز کم نظیر است.

 وی ادامه داد: هم اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب برای کشور و ما یک فرصت است و هم وضعیتی که در ذیل اقتصاد مقاومتی برای استان لرستان ما ایجاد شده مغتنم است.

وی تاکید کرد: ما برای این همه آبادانی و امکان خدادادی پرجاذبه و سرشار از زیبایی در استان باید برنامه ریزی کنیم و مسئولان استان، شهرهای استان و نمایندگان استان باید به صورت ضربتی تری و اساسی تری این فرصت های در حال به هدر رفتن را پی گیری و استحصال کنند.
آخرين بروز رساني ( ۰۵ مهر ۱۳۹۵ )
اعطای تسهیلات 50 میلیارد تومانی به نساجی بروجرد در حال بررسی است
روزهای بروجرد- رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد گفت: تسهیلات 50 میلیارد تومانی در آینده‎ای نزدیک به کارخانجات نساجی این شهرستان پرداخت می‎شود.

کامران فرشید در گفت‎وگو با فارس اظهار کرد: چگونگی اعطای تسهیلات 50 میلیارد تومانی تقاضا داده شده از سوی هیأت مدیره کارخانجات نساجی بروجرد در حال بررسی است و در آینده‎ای نزدیک این مهم محقق می‎شود.

وی افزود: اعطای تسهیلات به کارخانجات نساجی بروجرد از سوی مسؤولان ارشد استانی و شهرستانی در حال پیگیری است و هیأت مدیره این کاخانه نیز باید ضمانت‎های بانکی مورد نیاز برای دریافت این تسهیلات را تامین کند.

این مسئول به درخواست هیأت مدیره کارخانجات نساجی بروجرد مبنی بر تعدیل 483 نیرو در ابتدای سال 94 اشاره و عنوان کرد: این درخواست با ارائه طرح نوسازی از سوی هیأت مدیره این کارخانه و تعدیل نیرو به مدت 6 ماه از سوی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی این شهرستان پذیرفته شد.

فرشید ادامه داد: در این مدت 6 ماهه کارگران برخوردار از شرایط قانونی برای دریافت بیمه بیکاری به تامین اجتماعی معرفی شدند و بیمه بیکاری به این افراد پرداخت شد.

وی خاطرنشان کرد: در اواخر شهریور ماه هیأت مدیره کارخانجات نساجی بروجرد بازگشت به کار 483 کارگر تعدیل شده را در گرو دریافت تسهیلات دانستند، در حالیکه در رای سازشی صادر شده هیچگونه شرط و شروطی مبنی بر بازگشت به کار این تعداد کارگر در زمان مقرر وجود نداشت.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد بیان کرد: با حضور 483 کارگر تعدیل شده کارخانجات نساجی این شهرستان در کارخانه در روزهای اخیر ورود و خروج آنها ثبت شده است و به نظر می‎رسد، مشکل و مانعی در پرداخت حقوق آنها وجود نداشته باشد.

فرشید تصریح کرد: کارخانجات نساجی بروجرد برای تهیه مواد اولیه بیشتر، نوسازی تجهیزات و خرید دستگاه‎های جدید نیازمند دریافت تسهیلات 50 میلیارد تومانی درخواستی است.

وی با اشاره به اینکه رکود ساخت و ساز در سال‎های اخیر مشکلاتی برای کارخانه‎هایی همچون سامان کاشی و کاشی جم شهرستان بروجرد ایجاد کرده است، تاکید کرد: با توجه به انتخاب استان لرستان به عنوان یکی از استان‎های پایلوت اقتصاد مقاومتی در کشور رفع مشکلات واحدهای تولیدی و کارخانجات این استان با شدت و سرعت بیشتری پیگیری می‎شود.
آخرين بروز رساني ( ۰۵ مهر ۱۳۹۵ )
اشترینان بروجرد با کمبود فضای آموزشی مواجه است
روزهای بروجرد- مدیر آموزش و پرورش اشترینان بروجرد با بیان اینکه بخش اشترینان با کمبود فضای آموزشی مواجه است، گفت: مدرسه ای که قرار بود توسط یک خیر در شهر اشترینان احداث شود بلاتکلیف رها شده است.

به گزارش ایرنا امیر صارمی در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه خیر هنوز اقدامی برای ساخت مدرسه نکرده است، افزود: ساختمان قدیمی این مدرسه به صورت موقت استفاده بود ولی برای ساخت مدرسه جدید، تخریب و همراه با زمین مدرسه تحویل خیر شد.

وی در خصوص ساخت استخر دانش آموزی در اشترینان بروجرد گفت: 9 میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار اولیه از محل اعتبارات استانی برای ساخت استخر دانش آموزی در اشترینان جذب شده است.

مدیر آموزش و پرورش اشترینان از کسب رتبه برتر مسابقات ورزشی استانی و کشوری توسط دانش آموزان اشترینان خبر داد و اظهار کرد: در رشته دو صحرانوردی و دو میدانی 2 رتبه اولی و دومی در سطح کشور توسط دانش آموزان کسب شد.

صارمی افزود: دانش آموزان اشترینان با ارتقای معدل کتبی نمرات نهایی پایه سوم متوسطه دوم به میزان 98 درصد رشد داشته اند.

وی کسب 2 رتبه اولی طرح الگوهای برتر استانی در مقطع ابتدایی توسط فرهنگیان، 2 رتبه برتر طرح درس پژوهی و رتبه برتر کشوری در جشنواره جلوگاه اثر و اندیشه معلمین چند پایه در مقطع ابتدایی را از افتخارات اشترینان دانست و گفت: کسب رتبه معلم پژوهنده توسط یک همکار فرهنگی در مقطع متوسطه اول، سه رتبه برتر جشنواره الگوهای مدیریتی در سطح استان توسط سه نفر، 24 رتبه اول تا چهارمی جشنواره پژوهش جابربن حیان در سطح استان توسط دانش آموزان و کسب هفت رتبه استانی جوان خوارزمی توسط دانش آموزان اشترینانی از مدیران مقطع ابتدایی از دیگر افتخارات فرهنگیان اشترینان می باشند.

مدیر آموزش و پرورش اشترینان گفت: در سال تحصیلی جدید 600 دانش آموز کلاس اولی سال تحصیلی جدید را آغاز کرده اند.

صارمی تعداد کل دانش آموزان بخش اشترینان را پنج هزار و 400 نفر اعلام کرد و افزود: 547 فرهنگی کار تدریس را در 76 آموزشگاه در قالب 342 کلاس درس بر عهده دارند.

به گزارش خبرنگار ایرنا بخش اشترینان دارای حدود 40 هزار نفر جمعیت می باشد.
آخرين بروز رساني ( ۰۴ مهر ۱۳۹۵ )
پیش‎بینی برداشت 35 هزار تن سیب در بروجرد
روزهای بروجرد- مدیر جهاد کشاورزی بروجرد گفت: برداشت بیش از 35 هزار تن محصول سیب از سطح باغات بارور این شهرستان پیش‎بینی می‎شود.

رضا امینی امروز در گفت‎وگو با فارس اظهار کرد: از مجموع دو هزار و 519 هکتار سطح زیر کشت باغات سیب در شهرستان بروجرد یک هزار و 931 هکتار آن را باغات بارور تشکیل داده است که امسال برداشت 35 هزار و 500 تنی از این سطح پیش‎بینی می‎شود.

وی با اشاره به آغاز برداشت محصول سیب پاییزه از سطح باغات شهرستان بروجرد از اواسط شهریور ماه عنوان کرد: اوج برداشت این محصول در این شهرستان روزهای آغازین مهر ماه است و برداشت این محصول تا 20 مهر ماه ادامه دارد.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد تاکید کرد: با وجود افزایش برخی نهال‎های سیب به مجموع درختان بارور این شهرستان با توجه به سرمای بهار امسال و بارش‎های نابهنگام برداشت این محصول در این شهرستان با اندک کاهشی روبرو است.

امینی از شهرستان بروجرد به عنوان قطب تولید محصول سیب در استان لرستان یاد و خاطر نشان کرد: همه ساله باغداران نمونه استانی در برداشت محصول سیب از این شهرستان انتخاب می‎شوند.

وی ادامه داد: در کنار برداشت محصول سیب پاییزه برداشت محصول انگور در شهرستان بروجرد در حال انجام است و برداشت محصول هلو نیز به اتمام رسیده است.

این مسئول با اشاره به برگزاری کلاس‎های ترویجی و آموزشی برای باغداران و کشاورزان شهرستان بروجرد تصریح کرد: در طول سال کلاس‎های آموزشی برای باغداران پیشرو محصول سیب این شهرستان برگزار می‎شود.

امینی افزود: سطح زیر کشت باغات مثمر شهرستان بروجرد 12 هزار و 436 هکتار است که از این مجموع 10 هزار و 202 هکتار سهم باغات بارور این شهرستان را تشکیل داده است.

وی با اشاره به وجود یک هزار و 897 هکتار سطح زیر کشت باغات غیر مثمر شهرستان بروجرد عنوان کرد: مجموع باغات مثمر و غیر مثمر این شهرستان 14 هزار و 360 هکتار است.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد اظهار کرد: از مجموع سطح زیر کشت باغات مثمر این شهرستان سهم باغات گردو با 3 هزار و 905 هکتار بیش از سایر محصولات باغی است.

امینی ادامه داد: پس از محصول گردو باغات سیب، انگور، بادام و هلو شهرستان بروجرد به ترتیب با 2 هزار و 519 هکتار، یکهزار و 476 هکتار، یکهزار 138 هکتار و یک هزار هکتار به ترتیب بیشترین سطح زیر کشت محصولات باغی این شهرستان را به خود اختصاص داده‎اند.
آخرين بروز رساني ( ۰۴ مهر ۱۳۹۵ )
بیمارستان ۷۷ تختخوابی اشترینان آبان افتتاح می‌شود
روزهای بروجرد- رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: بیمارستان ۷۷ تختخوابی اشترینان بروجرد آبان ماه سال ۹۵ افتتاح می‌شود.

به گزارش تسنیم، کوروش ساکی در  جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه لرستان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد اظهار داشت: حدود 111 میلیارد تومان بر اساس برنامه‌های ماده27 با موافقت‌نامه وزارت بهداشت به استان اختصاص یافت اما  تاکنون  تخصیصی از سوی وزارت بهداشت نداشته‌ایم از طرفی حدود 15 میلیارد تومان در ردیف متفرقه به استان اعلام شد که بخشی از آن در 6 ماه نخست امسال اخذ شد و مابقی آن نیز در 6ماهه دوم سال پرداخت می‌شود.

وی در رابطه با برنامه‌های ردیف متفرقه در سال95، افزود: احداث بیمارستان 160 تخت خوابی کوهدشت بااعتبار 15 میلیون تومان، احداث بیمارستان جایگزین عشایر با اعتبار یک میلیارد تومان، تکمیل بیمارستان روان‌پزشکی بااعتبار 500 میلیون تومان، تجهیز بیمارستان‌های استان با اعتبار سه میلیارد و 600 میلیون تومان، تغییرات 23 دستگاه آمبولانس بااعتبار 9میلیارد و200  میلیون تومان که در مجموع 15میلیارد و 800میلیون تومان است در 6 ماهه نخست در ردیف متفرقه جذب شد و مابقی در 3 ماهه آخر انجام می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد: در برنامه طرح تحول و سلامت در شش ماه نخست امسال برای پنج پروژه در استان لرستان پنج میلیارد و 800 میلیون تومان پرداخت شد و بناشده در 6 ماهه دوم سال نیز تقریباً 2 یا 3 برابر تکمیل پروژه اعتبار پرداخت شود.

وی از افتتاح بیمارستان 77 تختخوابی اشترینان بروجرد در 2 ماهه آینده خبر داد و گفت: این بیمارستان ازنظر ساختمانی و تجهیزات آماده است ولی در بحث جذب نیرو مشکل‌داریم.

ساکی تصریح کرد: کارگزینشی نیروهای بیمارستان 77 تختخوابی اشترینان بروجرد تا 2 ماه آینده انجام و در آبان ماه سال95 افتتاح می‌شود.
آخرين بروز رساني ( ۰۴ مهر ۱۳۹۵ )
گردهمایی سالانه فیلمسازان و عکاسان بروجردی با معرفی نفرات برگزیده به کار خود پایان داد

روزهای بروجرد- اختتامیه بیست و چهارمین گردهمایی فیلمسازان و عکاسان، انجمن سینمای جوان بروجرد برگزار شد.


مسئول سینما جوان بروجرد در گفتگو با "روزهای بروجرد" گفت: در این مراسم که با حضور فرماندار و جمعی از مسئولان شهرستان برگزار شد از برگزیدگان بخش های مختلف این گردهمایی تقدیر به عمل آمد.

اکبر حدادی افزود: این گردهمایی از 31 شهریور تا دوم مهرماه در مجتمع فرهنگی هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد برگزار شد و فیلم های منتخب جشنواره‌های فیلم کوتاه کشور و همچنین آثار فیلمسازان جوان بروجردی پخش و مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

حدادی همچنین از برگزاری نمایشگاه عکس هنرمندان عکاس بروجردی خبر داد.

وی نفرات برگزیده این جشنواره را بدین شرح معرفی کرد: 

 

  • اسماعیل پیرهادی؛ هنرجوی برتر دوره فیلمسازی ۹۱ _ ۹۲
  • علی گودرزی دهریزی؛ هنرجوی برتر دوره فیلمسازی ۹۳ _ ۹۴
  • کتایون نوزری؛ هنرجوی برتر داستان نویسی سال95

 

و در بخش عکس نیز از چهار عکاس برتر تقدیر شد:
  • امیر علوی به عنوان عکاس برتر نمایشگاه عکس انتخاب شد.
  • نفر اول: محمد یاراحمدی
  • نفر دوم: علی ابراهیمی
  • نفر سوم: محمد مظفری

 

  • انجمن سینمای جوان از سالها تلاش ارزشمند استاد همایون هنرور در عرصه تدریس تقدیر کرد.

 

  • سیما سوداگر؛ مدرس جوان عکاسی انجمن نیز مورد تقدیر قرار گرفت

 

  • از برگزیدگان این گردهمایی با لوح تقدیر، هدیه و تندیس انجمن سینمای جوان، تقدیر به عمل آمد
آخرين بروز رساني ( ۰۳ مهر ۱۳۹۵ )
نام شجریان بر خیابانی در روستای «ده‌ترکان» بروجرد می‌نشیند؟
روزهای بروجرد- در روزهای نزدیک تولد خسرو آواز ایران، فعالیت‌های مردمی در هر گوشه‌ای به چشم می‌خورد؛خیابان استاد شجریان در روشتای دهترکان بروجرد از ساخت شیرینی با عکسی از شجریان در کافه ورتا تا انتشار کلیپی با حضور مردم. کلیپی که مردم و چند نفر از چهره‌های شناخته‌شده نظیر کیمیایی، دولت‌آبادی، رادان، بازغی و... در کنار مردم به خواندن «ایران‌ ای سرای امید...»، اثری از شجریان پرداخته‌اند و بابک چمن‌آرا آن را منتشر کرد نیز جزء آثاری بود که با استقبال فراوان روبه‌رو شد.

به گزارش شرق، همچنین کمپینی در فضای مجازی به راه افتاد که از مسئولان تقاضا می‌کرد روز اول مهر را به بهانه تولد شجریان به‌عنوان روز موسیقی ایرانی به ثبت برسانند، اما این تلاش پرهیاهو تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است، اما یکی دیگر از اتفاق‌ها در این زمینه انتشار عکسی از تابلو خیابانی در روستای ده‌ترکان بروجرد بود که نشان می‌دهد در این روستا خیابانی به نام استاد محمدرضا شجریان نام‌گذاری شده است. برای پیداکردن توضیحات بیشتر درباره این تصویر، مهندس یعقوبی؛ بخشدار مرکزی بروجرد توضیحاتی را ارائه می‌دهد.

خبر را تأیید کرد، اما می‌گوید که هنوز نام‌گذاری این خیابان در روستای ده‌ترکان به تصویب نهایی نرسیده، اما او امیدوار است بدون مشکل روند تصویب را طی کند: «پیشنهاد این نام‌گذاری از طرف شورای روستا بوده و آن‌طور که من اطلاع دارم، هنوز تأیید نهایی نشده است، اما برای تصویب آن مشکلی وجود ندارد».

یعقوبی به روستای ده‌ترکان اشاره می‌کند و روستاهای همجوارش که از پیشرفته‌ترین روستاهای ایران در حوزه محیط ‌زیست و پایش الکترونیکی هستند و می‌گوید در این بخش، غالبا خیابان‌ها براساس نام گل‌ها، کوه‌ها، شهدا و شخصیت‌های برجسته کشوری نام‌گذاری می‌شوند: «وقتی که پیشنهاد نام‌گذاری یک خیابان به نام استاد محمدرضا شجریان مطرح شد، با استقبال اعضای شورای روستا مواجه شد» و ادامه می‌دهد: «شخصیت‌های برجسته و مشاهیر ما دو وجه دارند؛ وجهی که از طریق فعالیت‌های هنری خود می‌سازند و وجه فکری و اجتماعی‌شان. به نظرم جایگاه استاد شجریان به‌عنوان یکی از هنرمندان عرصه موسیقی کشور درخشان است، اما اگر کسی معترض این نام‌گذاری باشد باید به او بگوییم که اگر فردی را بهتر از شجریان در حوزه موسیقی کشور می‌شناسد به ما معرفی کند تا خیابانی را هم به نام ایشان نام‌گذاری کنیم».

در نقشه ایران، دو روستا به نام «ده‌ترکان» وجود دارد، یکی از توابع شهرستان بروجرد در استان لرستان است و دیگری در استان چهارمحال‌وبختیاری قرار دارد. حال اما «ده‌ترکان» بروجرد، با انتشار خبر نام‌گذاری خیابانی به نام استاد شجریان، در این چند روز شهرتی برای خود دست‌وپا کرده و یعقوبی می‌گوید که نباید این شهرت‌ها باعث شود تفاوت‌هایی که در ساختار و کیفیت زندگی در این روستاست نادیده گرفته شود: «در‌حال‌حاضر ما تنها بخشی در کشور هستیم که زباله‌هایش صددرصد به صورت مکانیزه و بهداشتی حمل و دفن می‌شود».

اتصال به شبکه پیپرلس دولت و پایش تصویری تمام روستاهای این بخشداری از دیگر ویژگی‌های ده‌ترکان است اگرچه در سرخط‌های خبری هیچ اشاره‌ای به آن نشده، شاید به این خاطر که نام‌گذاری یک خیابان به نام شجریان، در شرایطی که نام‌بردن از او حتی در رسانه ملی نیز با حذف همراه است به اندازه کافی خبر داغی محسوب می‌شود.
 
آخرين بروز رساني ( ۰۳ مهر ۱۳۹۵ )
طرح سرشماری نفوس و مسکن در بروجرد آغاز شد
روزهای بروجرد- مسئول اطلاعات و تبلیغات ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 دربروجرد گفت:طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن در این شهرستان همزمان با سراسر کشور آغاز شد.

بهروز شجاعی در گفت وگو با ایرنا افزود: مرحله اول این طرح به صورت اینترنتی از سوم تا 24مهر ماه آغاز شده و افراد با ید با مراجعه به سایت سرشماری نفوس و مسکن به سوالات داده شده پاسخ صحیح داده و درنهایت کد رهگیری را دریافت ونزد خود نگهدارند.

وی افزود: اجرای سرشماری در مرحله دوم باحضور آمار گیران به درب منازل بوده و از 25 مهر ماه جاری لغایت 25 آبانماه اجرا می شود و در این مرحله افراد باید کد رهگیری که در ثبت نام اینترنتی دریافت کرده اند تحویل آمارگیران داده تا آنها با تبلت های همراه خود وارد سیستم نمایند.

وی افزود: دراجرای طرح آمار گیری نفوس و مسکن درمجموع حدود 200 نیرو با این مجموعه همکاری دارند که از این تعداد 100 تن آمارگیر، 20کارشناس و مسوول فن آوری، 30 راننده و مابقی ازعوامل و دست اندکاران اجرای این طرح می باشند.

وی گفت: دوره آموزش سرشماری برای آمارگیران از 12 مهرتا 18مهر ماه برگزار خواهد شد.
به گفته وی ساعت کار روزانه مأمورین سرشماری، از 8 صبح تا 6 بعد از ظهر به صورت تمام وقت حتی در ایام تعطیل و جمعه ها است. 
آخرين بروز رساني ( ۰۳ مهر ۱۳۹۵ )
امام جمعه بروجرد: سخنان سخنگوی دولت توهین به نهاد امامت جمعه است
روزهای بروجرد- امام جمعه بروجرد گفت: دولتمردان باید آستانه تحمل و انتقادپذیری خود را بالا برده و در مسیر رفع ضعف‎ها و نقایص احتمالی گام بردارند.

به گزارش فارس، حجت‌الاسلام حسن ترابی در خطبه‎های نماز جمعه اظهار کرد: در روزهای اخیر شاهد موضع نادرست سخنگوی دولت نسبت به خطبه‎های ائمه جمعه بودیم.

وی عنوان کرد: سخنگوی دولت مدعی شده است که ائمه جمعه باید از طرح مباحثی همچون توافق FATF پرهیز کرده و در خطبه‎های خود به بیان موضوعات دیگری بپردازند.

خطیب جمعه بروجرد این سخنان را توهین به نهاد امامت جمعه تلقی و خاطر نشان کرد: دولتمردان نباید توقع داشته باشند که ائمه جمعه تنها آنچه خوشایند آنها است را بیان کنند و از بیان نقاط ضعف بپرهیزند.

ترابی رسالت نهاد امامت جمعه در خصوص عملکرد دولت و سایر بخش‎های نظام را شامل نقد منصفانه و دفاع واقع بینانه خواند و بیان کرد: ائمه جمعه در کنار بیان خدمات و عملکرد مثبت دولت نقاط ضعف احتمالی را با هدف کمک به اصلاح آنها مطرح می‎کنند.

وی ائمه جمعه را زبان گویای مردم و واسطه بین اقشار مردم و حاکمیت خواند و اضافه کرد: در حقیقت رسالت امامان جمعه تببین سیاست‎های کلی نظام و رهبری معظم نظام جمهوری اسلامی ایران است.

امام جمعه بروجرد در پاسخ به انتقاد سخنگوی دولت از بیان مواردی نظیر توافق FATF از سوی ائمه جمعه گفت: این قرارداد در تقابل با استقلال و امنیت کشور و خیانت به ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

ترابی از توافق FATF  به نوعی خودتحریمی یاد و  اظهار کرد: با این توافق برخی اشخاص حقیقی و حقوقی و نهادهایی از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تحریم می‌شوند.

وی خاطر نشان کرد: امضای این توافق نوعی خود تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران است، به عبارت دیگر با این توافق ندانسته به عامل دشمن تبدیل می‎شویم.

خطیب جمعه بروجرد بار دیگر تریبون نماز جمعه را تریبون ولایت و ملت خواند و تاکید کرد: آنجا که قرار است، تصمیمی بر خلاف ماهیت نظام و اسلام و ملت اتخاذ شود، روحانیت و در راس آن ائمه جمعه باید متذکر شده و به نصیحت بپردازند.

ترابی همچنین از عقلای دولت و دولتمردان خواست که آستانه تحمل خود را بالا برده و با تقویت روحیه انتقادپذیری و پذیرش نواقص و ضعف‎ها در صدد اصلاح و جبران آنها برآیند.

وی با اشاره به اینکه تریبون نماز جمعه تریبونی جناحی نیست، تصریح کرد: دولترمدان باید با توجه به تذکرات و اصلاح نقاط ضعف احتمالی از بروز مشکلات در آینده جلوگیری کنند.

امام جمعه بروجرد در بخش دیگری از سخنان خود به فرا رسیدن مهر ماه و آغاز سال تحصیلی جدید دانش‎آموزان و دانشجویان اشاره و بیان کرد: فردا حدود 13.5 میلیون دانش‎آموز و 4.5 میلیون دانشجو سال تحصیلی جدید را آغاز می‎کنند.

ترابی با اشاره به وجود مشکلات عدیده حاکم بر نظام آموزش و پرورش کشور تصریح کرد: درصورتیکه مسئولان خواستار ساماندهی نظام فرهنگی و آموزشی کشور هستند، باید رسیدگی به مشکلات آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی را در اولویت کاری خود قرار دهند.
آخرين بروز رساني ( ۰۳ مهر ۱۳۹۵ )
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.