۱۴ شهريور ۱۳۹۴   ۱۳:۲۹    
 
 
 
 
تبلیغات
 
hamaesh_amozesho_parvaresh.gif
 
 
shahid.jpg
 
بنیاد کودک
 
کمک به کودکان سرطانی
 
خبر ساز RSS
اخبار بروجرد
وزیر بهداشت از بیمارستان آیت‌الله بروجردی بازدید کرد
روزهای بروجرد- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پس از افتتاح بزرگ‌ترین کلینیک دندانپزشکی کشور در بروجرد، از روند احداث بیمارستان آیت‌الله بروجردی بازدید کرد.

به گزارش تسنیم، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی با بازدید از بیمارستان شهید چمران و آیت‌الله بروجردی این شهرستان از نزدیک با مشکلات و کمبودهای درمانی و پزشکی این مراکز بیمارستانی آشنا شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه بازدید از پروژه‌های درمانی در شهرستان بروجرد در جمع خبرنگاران این شهرستان، اظهار داشت: استان لرستان و به‌تبع آن شهرستان بروجرد در حوزه درمان موردتوجه ویژه دولت قرار دارد و در یک ماه آینده در جریان سفری دیگر به این استان و شهرستان از نزدیک مشکلات طرح و بررسی می‌شود.

وی تصریح کرد: دستور تجهیز بیمارستان آیت‌الله بروجردی شهرستان بروجرد از امروز صادر می‌شود و تجهیزات موردنیاز این واحد درمانی خریدار می‌شود و به‌محض تحویل  از اداره راه و شهرسازی طی دو ماه تجهیز و به بهره‌برداری نهایی می‌رسد.

قاضی‌زاده هاشمی عنوان کرد: به‌منظور رفع مشکل کمبود آمبولانس تعداد قابل‌توجهی آمبولانس خریداری‌شده و مشکل کمبود آمبولانس در این شهرستان حل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 50 هزار مترمربع از پروژه‌های درمانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد به بهره‌برداری رسید.

کلینیک مجهز دندانپزشکی با مدرن‌ترین تجهیزات روز دنیا، که بزرگ‌ترین کلینیک دندانپزشکی کشور است نیز با حضور وزیر بهداشت در بروجرد افتتاح شد.
آخرين بروز رساني ( ۰۲ شهريور ۱۳۹۴ )
وزیر بهداشت: بروجرد شهر اعتدال و فقهاست/ بیمارستان آیت الله بروجردی تا پایان امسال به بهره برداری می رسد
روزهای بروجرد- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: متاسفانه در حال حاضر بیمه ها در سطح کشور در فرایند ارائه خدمات دندانپزشکی به مردم غایب هستند.

به گزارش مهر، سید حسن قاضی زاده هاشمی در مراسم افتتاح کلینیک دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد با اشاره به سفر خود به استان لرستان و شهرستان بروجرد اظهار داشت: امروز خوشحالم به شهر بروجرد، شهر اعتدال و فقها سفر کرده ام.

وی با بیان اینکه بروجرد همواره دارای علما و فقهای بزرگی مانند آیت الله بروجردی، استاد شهیدی و ... بوده است عنوان کرد: این فقها مردم را به دین و اعتدال همواره دعوت می‌کرده اند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود به آغاز هفته دولت اشاره کرد و گفت: شهیدان رجایی و باهنر همواره به فکر آسایش و دین مردم بودند و قوام دین را در قوام ملت می دانستند.

قاضی زاده هاشمی با تاکید بر لزوم حرکت در مسیر و راه شهدای انقلاب، امام(ره) و رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: در این راستا همواره مسئولان باید در ارائه خدمات به مردم نهایت سعی و تلاش خود را داشته باشند.

وی همچنین از سفر دوم خود به استان لرستان خبر داد و گفت: ما این قول را به مردم لرستان می دهیم که کمتر از یک ماه دیگر به استان آمده و پیگیر مسائل و مشکلات آنها در حوزه بهداشت و درمان خواهیم بود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به افتتاح بزرگترین کلینیک دندانپزشکی غرب کشور در شهرستان بروجرد گفت: این مجموعه، یک مجموعه با شکوه و بسیار بزرگ بوده که از سوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد احداث شده است.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی در کشور تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی مولود انقلاب بوده و همواره کارها و اقدامات بزرگی در کشور انجام داده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ارائه خدمات دندانپزشکی در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد خدمات دندانپزشکی در اختیار بخش خصوصی است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انتقاد از عدم ارائه خدمات دانپزشکی از سوی بیمه ها در سطح کشور گفت: متاسفانه بیمه ها در ارائه خدمات دندانپزشکی در کشور غایب هستند و هم اکنون شاهد بی عدالتی مطلق در بحث ارائه خدمات دندانپزشکی به مردم کشور هستیم.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه در این راستا کلینیک دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد تنها خدمات آموزشی را ارائه ندهد گفت: باید اقدامات لازم زمینه ارائه خدمات درمانی نیز به مردم و مستضعفان شهرستان بروجرد از طریق این کلینیک فراهم شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اجرای طرح پیشگیری از بیماریهای دهان و دندان در مدارس مقطع ابتدایی کشور اشاره کرد و گفت: یکی از اولویتهای مهم وزارت بهداشت اجرای این طرح در سطح مدارس ابتدایی بوده که امسال طرح پیشگیری از بیماریهای دهان و دندان در سطح همه مدارس ابتدایی کشور اجرا خواهد شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین از حمایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از پروژه های حوزه درمان دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

قاضی زاده هاشمی همچنین در پایان سخنان خود به احداث بیمارستان آیت الله بروجردی شهرستان بروجرد اشاره کرد و گفت: این پروژه هم اکنون در حال اجرا بوده و تا پایان امسال افتتاح خواهد شد.
آخرين بروز رساني ( ۰۲ شهريور ۱۳۹۴ )
با حضور وزیر بهداشت؛ بزرگترین کلینیک دندانپزشکی کشور در بروجرد به بهره‌برداری رسید
روزهای بروجرد- بزرگترین کلینیک دندانپزشکی کشور با حضور وزیر بهداشت در بروجرد به بهره‌برداری رسید.

به گزارش تسنیم، ساختمان این کلینیک در طول یک سال در پنج طبقه احداث و در طول 6 ماه به تمامی امکانات مدرن درمانی روز دنیا تجهیز شده است.

هزینه احداث این کلینیک درمانی بیش از 18 میلیارد تومان بوده که از محل درآمدهای دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد تأمین شده است.

این واحد دندانپزشکی شامل بخش‌های مختلفی نظیر بخش استریل مرکزی، رادیولوژی فک و صورت، اتاق لیزر، تصویربرداری سه بعدی، بخش تشخیص بیماری لثه، پاتولوژی اطفال، ارتودنسی و جراحی فک و صورت و بخش‌های مرتبط است.

این کلینیک دندانپزشکی با ظرفیت 220 یونیت دندانپزشکی هم اینک دارای 134 یونیت نصب شده است و از ویژگی‌های آن دارا بودن بخش لیزر و دستگاه منحصر به فرد روکش‌سازی دندان است.

بهره‌برداری از خوابگاه دانشجویی، دانشکده مدیریت و حسابداری، پژوهشکده اساتید ، بوستان و محوطه سازی این واحد دانشگاهی، بازدید از کلینیک بیماری‌های خاص که مراحل نهایی تجهیز خود را سپری کرده و در مهرماه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، از دیگر برنامه‌های سفر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بروجرد است.

دانشکده مدیریت و حسابداری  بازیربنای شش هزار و 400 متر مربع با اعتبار 29 میلیارد ریال، خوابگاه دانشجویی با زیربنای شش هزارو 250 مترمربع و اعتبار بیش از 30 میلیارد ریال، پژوهشکده اساتید با اعتبار 14میلیارد و 700میلیون ریال با زیربنای سه هزارو 500متربع احداث شده است.

از این مقدار پروژه در دست افتتاح نزدیک به 24 هزار مترمربع ساختمان و مسقف و بقیه فضای سبز و محوطه‌سازی است.

این طرح‌ها در مجموع در زمینی به مساحت 50 هزار مترمربع از فضای آموزشی، پژوهشی، درمانی، فرهنگی و رفاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد احداث شده اند.

در سفرقاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت به بروجرد میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز وی را همراهی می‌کند.
آخرين بروز رساني ( ۰۲ شهريور ۱۳۹۴ )
شهردار بروجرد: بهسازی ورودی بروجرد به خرم‌آباد اولویت شهرداری بروجرد است
روزهای بروجرد- شهردار بروجرد گفت: بهسازی ورودی بروجرد ـ خرم‌آباد اولویت پیش روی شهرداری این شهرستان است.

منوچهر یوسفی در گفت‎وگو با فارس اظهار کرد: بهسازی و مناسب‌سازی ورودی‏‌های شهر بروجرد به عنوان ویترین‏‌های شهری که هویت آن را به نمایش می‏‌گذارند، ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا بهسازی و مناسب سازی سه کیلومتر ابتدایی محور بروجرد به اراک در سال گذشته آغاز شده است.

شهردار بروجرد افزود: پس از اجرای عملیات‌هایی نظیر ایجاد باند کندرو، اجرای رفیوژهای وسط و کنار، اجرای جدول و ... پروژه در مراحل پایانی کار قرار داشته و در حال حاضر کاشت گونه‎های گیاهی در طول مسیر در دست اجرا است.

یوسفی تاکید کرد: پس از اتمام کامل عملیات در محور بروجرد به اراک، ساماندهی و بهسازی محور بروجرد-خرم‌آباد به طول سه کیلومتر در دستور کار قرار می‎گیرد.

وی ادامه داد: از این طریق این دو محور ورودی حساس از وضعیت نابسامان گذشته خود خارج و معرف شایسته‎ای برای شهر بروجرد می‎شوند.

شهردار بروجرد از ایجاد دوربرگردانی در جلوی شرکت داروسازی زاگرس فارمد پارس خبر داد و یادآور شد: اجرای این طرح راه ورودی به شهرک مخابرات، شرکت داروسازی واقع شده در منطقه یاد شده و خیابان آیت‌الله دستجردی را باز می‎کند.

یوسفی با اشاره به برخی خدمات شهرداری بروجرد در سال 93 به ایجاد رفیوژ وسط محور کمربندی در بخش فضای سبز به طول 11 کیلومتر اشاره و اظهار کرد: علاوه بر کاشت درخت در پارک جنگلی، دو سوی نهر خیابان امام حسین (ع) نیز با کاشت نهال آراسته شده است.

وی با اشاره به اینکه عبور نهر تهییج از منطقه دره غریب این شهرستان به واسطه وجود برخی مشکلات نارضایتی مردم این منطقه را به دنبال داشته است، گفت: تلاش‎ها برای انعقاد قراردادی با هدف بهسازی این نهر در حال انجام است.

شهردار بروجرد با اشاره به اینکه به واسطه دفع آب سطحی و استفاده در اراضی کشاورزی امکان حذف آن وجود ندارد، تاکید کرد: اما از سویی بهسازی آن یکی از اولویت‎های ضروری است.

یوسفی اظهار کرد: در سال‎های گذشته و با احداث این نهر شیب مناسبی برای آن طراحی نشده و اسکان آب در این نهر در ایجاد بوی تعفن نقش آفرین است.

وی عنوان کرد: به منظور جلب رضایت شهروندان این منطقه و رفع مشکلات زیست محیطی ناشی از عوامل یاد شده، بهسازی این نهر در سال‌جاری در دستور کار شهرداری بروجرد قرار دارد.
آخرين بروز رساني ( ۰۱ شهريور ۱۳۹۴ )
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج:چندین طرح عام‎المنفعه اقتصاد مقاومتی در بروجرد اجرا شد
روزهای بروجرد- فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد گفت: چندین طرح عام‎المنفعه اقتصاد مقاومتی در این شهرستان اجرایی شده و یا در دست اجرا است.

محمد پاپی‎نژاد در گفت‎وگو با فارس، اظهار کرد: این طرح‎ها عمدتاً جنبه عام‎المنفعه داشته و در مناطق کمتر برخوردار اجرا می‎شوند.

وی خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح‎ها با بهره‎گیری از پتانسیل نیروهای جهادی و با هدف کاستن از هزینه‎های تمام شده، طرح‎های در خور توجهی اجرا می‎شوند.

این مسئول تأکید کرد: احداث کانال آب‌رسانی، مسجد، حسینیه، غسالخانه و دیگر امور عام‎المنفعه بخش‎هایی از طرح‎های اجرا شده در شهرستان بروجرد را تشکیل می‎دهند.

پاپی‎نژاد با اشاره به اینکه بسیج سازندگی بروجرد احداث مسجد روستای چنارستان را در دست اجرا دارد، عنوان کرد: چندین غسالخانه نیز در روستاهای این شهرستان احداث شده است.   

وی ادامه داد: بسیج سازندگی علاوه بر احداث کانال‌‏های آب‌رسانی و تأمین آب کشاورزی در صورت مشاهده هدررفت آب اطلاعات مورد نیاز را در اختیار مسئولان امر قرار می‏‌دهد.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد تصریح کرد: در این راستا و به منظور جلوگیری از هدررفت آب اطلاعات به دست آمده از کشت هندوانه در اراضی دیم به مسئولان ارائه شده است.

پاپی‏‌نژاد به احداث یک کیلومتر کانال آب‌رسانی روستای آقایی اشاره و اظهار کرد: احداث این کانال تا کمتر از دو هفته آینده به اتمام می‏‌رسد.

وی با اشاره به اینکه به منظور تسهیل در اجرای طرح کانال آب‌رسانی این روستا جاده‏‌های به طول سه کیلومتر توسط بسیج سازندگی احداث شده است، تصریح کرد: احداث این جاده دسترسی نقش مهم و بسزایی در رفع مشکل جابه‌جایی کمباین در اراضی کشاورزی ایفا می‎کند.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد با اشاره به پیش‎بینی صرف اعتبار 125 میلیون تومانی طرح کانال آب‌رسانی روستای آقایی، عنوان کرد: در این طرح پس از پی‎ریزی و اجرای 20 سانتی‎متری لایه شفته آهک و 20 سانتی‌متری سنگ و سیمان، کار بتن‎ریزی و جدول‎گذاری آن انجام می‎شود.

پاپی‏‌نژاد تاکید کرد: اجرای طرح کانال آب‌رسانی روستای آقایی به منظور انتقال آب از منابع بالا‌دستی به منبع آب روستا صورت می‏‌گیرد.

وی اظهار کرد: با توجه به کمبود منابع آبی بخشی از طرح‏‌های بسیج سازندگی این شهرستان به احداث کانال‌‏های آب‌رسانی و هدایت منابع آبی به اراضی کشاورزی اختصاص یافته است.
آخرين بروز رساني ( ۰۱ شهريور ۱۳۹۴ )
بروجرد سالانه بیش از ۱ میلیارد متر مکعب ذخیره آب زیرزمینی دارد
روزهای بروجرد- رئیس آب منطقه‌ای بروجرد گفت: مجموع منابع ذخیره آب زیرزمینی بروجرد بیش از ۱ میلیارد متر مکعب در سال است.

به گزارش تسنیم، غلامحسین بنادری در جلسه بررسی منابع و چالش‌های آبی این شهرستان اظهار داشت: منابع موجود آب در شهرستان بروجرد مشتمل بر منابع آب سطحی و منابع آب زیرزمینی است.

وی با بیان این‌که منابع آب زیرزمینی از چاه‌ها، چشمه‌ها و قنوات تأمین می‌شود، افزود: تعداد چاه‌های قابل بهره‌برداری در دشت اشترینان و بروجرد در مجموع یک هزار و 34 حلقه چاه است که 900 چاه در کشاورزی و 134 حلقه چاه در بخش صنعت این شهرستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رئیس آب منطقه‌ای بروجرد با اشاره به این‌که حجم کل تخلیه چاه‌ها در سطح این شهرستان 308 میلیون متر مکعب در سال است، عنوان کرد: تعداد چشمه‌های این شهرستان یک هزار و 200 دهنه با تخلیه سالانه حدود 132 میلیون متر مکعب و 740 دهنه قنات با تخلیه سالانه 43 میلیون متر مکعب است.

وی بیان کرد: مجموع منابع آبی شامل چشمه‌ها، قنوات و چاه‌ها در این شهرستان دو هزار و 994 فقره است و حجم کل تخلیه آب از مجموع این منابع 280 میلیون متر مکعب در سال است که رقم قابل توجهی است.

بنادری بیان کرد: مجموع منابع ذخیره آب زیرزمینی بروجرد که در دشت بروجرد و اشترینان قرار گرفته است، حدود یک میلیارد و 15 میلیون متر مکعب در سال است که باتوجه به منابع آبی موجود در این دشت در سال‌های گذشته به عنوان دشت‌های پر آب کشور محسوب می‌شد که متأسفانه به دلیل وقوع خشکسالی‌های اخیر در تخصیص منابع آبی با مشکل جدی مواجه شده است.

وی تصریح کرد: منابع آبی سطحی شهرستان بروجرد از چهار رودخانه دائمی این شهرستان سرچشمه می‌گیرد که عمده آن‌ها در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و مشتمل بر رودخانه های گلرود، سراب سفید و آب سرده است.

رئیس آب منطقه‌ای بروجرد به خشکسالی سال‌های اخیر اشاره و خاطرنشان کرد: با وجود کاهش حجم آب سفره‌های زیرزمینی در سال‌های اخیر و با توجه به وجود کشاورزی سنتی در منطقه، استفاده از روش‌های مدرن روز دنیا به منظور استفاده بهینه از منابع آبی موجود ضرورتی انکارناپذیر است که باید مورد توجه مسئولان امر و کشاورزان منطقه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه گسترش کشاورزی سنتی ضرر و زیان‌های بسیاری به سفره‌های آب زیرزمینی وارد می‌کند، افزود: هم اینک بخش عمده‌ای از چاه‌های این شهرستان با وقوع خشکسالی حجم بسیاری از آب خود را از دست داده‌اند، به گونه‌ای که آب بسیاری از آن‌ها هم اینک به سطح پمپ رسیده و کشاورزان متحمل ضرر و زیان در برداشت از منابع آبی شده‌اند.

رئیس آب منطقه‌ای بروجرد گفت: حفظ منابع آبی باقی مانده در این شهرستان با کاهش کشت محصولات آبدوست و رعایت الگوهای کشت توسط کشاورزان امکان پذیر است و نیز گسترش استفاده از روش‌های مدرن بهره‌گیری از منابع آبی در کشاورزی به جای روش‌های پرمصرف سنتی می‌تواند الگوی صحیحی از مصرف منابع آبی به وجود آورد.
آخرين بروز رساني ( ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ )
مجمع وارثین شهدای بروجرد خطاب به وزیر بهداشت: بروجرد بزرگترین شهرستان فاقد دانشگاه علوم پزشکی در کشور است
روزهای بروجرد- مجمع وارثین شهدای بروجرد در بیانیه ای همزمان با سفر دکتر محمد حسن قاضی زاده هاشمی؛ وزیر بهداشت و درمان خواستار تاسیس دانشگاه علوم پزشکی در شهرستان بروجرد شده اند متن این بیانیه که نسخه ای از آن در اختیار روزهای بروجرد قرار داده شده بدین شرح است: 
 
   باسمه تعالی
وزیر محترم بهداشت ، درمان و پزشکی
جناب آقای سید حسن قاضی زاده هاشمی
سلام علیکم
               با احترام اینجانبان خانواده های شهداء ،جانبازان و ایثارگران شهرستان به عنوان مجمع وارثین شهدای بروجرد، باستحضار می رسانیم، شهرستان بروجرد محروم ترین شهرستان ایران از نظر بهداشت و درمان می باشد.این شهرستان دارای دو بیمارستان موقوفه ،کهنسال و تخریبی با نام های امام خمینی با فضای 12 تخت خواب (قدمت 106 سال) و شهید چمران با فضای 50 تخت خواب(49 سال)تحت پوشش وزارت بهداشت هستند که بعلت فقدان امکانات هم اکنون در آن فضاها سرجمع 267 تخت خواب موجود بوده وداراي یک بیمارستان (دی کلینیک) تأمین اجتماعی 30 تخت خوابه می باشد،.بروجرد تنها شهرستان کشور است که از سال 1345 شمسی توسط تشکیلات وزارت بهداشت در آن بیمارستانی احداث و تكميل نشده است و بیمارستان آیت الله بروجردی به عنوان یادگار اجباری دولت نهم (زلزله سال 1385بروجرد) که امیدی به تکمیل آن در دولت تدبیر و امید بدلیل عدم تخصیص اعتبار مناسب نمی رود. قیاس امکانات بروجرد با شهرستان های شرق کشور قابل تأمل است:
 

ردیف

نام استان

نام شهر

جمعیت شهر

جمعیت شهرستان

تعداد تخت

نسبت هر تخت به جمعیت(نفر)

1

سیستان‌و بلوچستان

ایرانشهر

۹۷۰۱۲

۲۱۹۷۹۶

276

794

2

سیستان و بلوچستان

خاش

۵۴۱۰۵

۱۵۵۶۲۵

146

1065

3

سیستان و بلوچستان

زابل

۱۳۷۷۲۲

۲۵۹۳۶۵

501

517

4

خراسان ج

سرایان

۱۳۲۴۷

۳۲۴۹۳

32

1015

5

خراسان ج

فردوس

۲۵۹۶۸

۴۱۶۲۶

105

396

6

خراسان ج

قائنات

۴۰۲۲۶

۱۵۲۴۰۱

132

1154

7

لرستان

بروجرد(آمارواقعی)

۲۴۰۶۵۴

۳۳۷۶۳۱

92(12+50+30)

3670

بروجرد(آماراسمی)

۲۴۰۶۵۴

۳۳۷۶۳۱

297؟

1136

 
جدول فوق سرانه تعداد هر تخت را به نسبت جمعیت شهرستان نشان می دهد ،ارقامی که عدم وجود عدالت بهداشتی-درمانی را نسبت به مردم بروجرد به اثبات می رساند.

بروجرد هم اکنون بزرگترین شهرستان فاقد دانشگاه علوم پزشکی در کشور است و فقدان اجرای طرح ماندگاری پزشکان متخصص در شهرستان، بروجرد را به محلی برای کسب تجربه پزشکان جوان تبدیل نموده است.

اوضاع بروجرد نه تنها در قیاس با شهرستان های شرقی کشور بلکه دراستان لرستان هم جایگاه برجسته ای ندارد و یادمان نرود که بیمارستانهای بروجرد خیر ساز بوده و توسط وزارت بهداشت ساخته نشده اند.
 

رديف

نام استان

نام شهرستان

جمعیت شهر

جمعیت شهرستان

تعداد تخت

نسبت هر تخت به جمعیت(نفر)

1

لرستان

خرم آباد

348216

487167

1198

406

2

لرستان

بروجرد

240654

337631

297/92

1136/3670

3

لرستان

کوهدشت

92927

183000(پس از جدا شدن رومشکان)

127

1440

4

لرستان

دورود

99499

162800

164

993

5

لرستان

دلفان

78690

140275

121

1159

6

لرستان

الیگودرز

61142

141161

117

1206

7

لرستان

ازنا

37645

71568

54

1325

8

لرستان

سلسله

30257

73154

62

1180

9

لرستان

پلدختر

25092

75327

60

1255


 آیا تخصیص اعتبارات بهداشتی –درمانی وایجاد زیرساخت های آن به پارامتری غیر از جمعیت وابسته است؟
 
شاید عده ای فاصله شهرستان ها با مراکز استان ها را به عنوان یک عامل محاسبه کنند ولی آیا فاصله نزدیک شهرستان های شمالی کشور فی المثل در استان مازندران مانع برخورداری شهرستان های غیر مرکز استان از امکانات بهداشتی-درمانی و مراکز آموزش علوم پزشکی بوده است؟
 
تعدادی از استان های کشور دارای چندین دانشگاه و مرکز آموزش علوم پزشکی هستند در حالیکه بروجرد پس از شهرستان ها ی لار،گراش،آباده،استهبان،لنگرود،ابرکوه،شازند،اسدآباد،گرمی،مشکین شهر،خلخال و...و در لرستان پس از شهرستان های الیگودرز و پلدختر دارای یک دانشکده پرستاری گردید،هدف از نام بردن شهرستانهای فوق سوءتفاهمی دال بر عدم استحقاق آن ها نیست بلکه نشانگر عدالت ،پیشرفت علمی و لیاقت آن ها در برخورداری از مراکز درمانی-دانشگاهی است و دلیلی متقن بر عدم توجه نسبت به بهداشت و درمان شهرستان بروجرد  در سالیان طولانی است و با توجه به موقعیت کنونی انگیزه ای بر تأسیس دانشگاه علوم پزشکی بروجرد در سیستم مدیریت کشور و استان دیده نمی شود.زیرا در زمانی که استانهای دیگر در حال گسترش این مراکز بودند،در لرستان نه تنها انگیزه ای برای احداث دانشگاه در بروجرد وجود نداشت بلکه مصوبه دانشکده داروسازی بروجرد به چالش کشیده شد و در مرکز استان این طرح اجرایی شد.

بیان ضرورت وجود دانشگاه های علوم پزشکی از باب امتیازاتی است که از آن برای بهبود سطح بهداشت و درمان یک شهرستان استفاده شده و نتیجه آن حفظ کرامت و ارزش انسان ها است،عدم وجود تخت شیمی درمانی برای بیماران سرطانی،کمبود دستگاه دیالیز و آوارگی روزمره آنان در شهرهای اطراف و عدم وجود ام آر ای و سایر دستگاههای آزمایشگاهی دولتی در بروجرد و کمبود تختهای مراقبت ویژه  و فقدان تخت اعصاب و روان خانواده های زیادی را در بروجرد داغدار نموده است.امکاناتی که در اکثر نقاط کشور و حتی لرستان وجود داشته وکف انتظارات موجود از دولت در یک شهرستان است.و این که سایر نقاط هم جمعیت بروجرد و به مراتب کم جمعیت تر دارای بیمارستانهای تخصصی و فوق تخصصی می باشند و صحبت از پیش فرض های اولیه همچون ام ار آی دولتی ، تعداد کافی تخت سی سی یو و ای سی یو و امثالهم معنایی ندارد.

برای عدم تأسیس دانشگاه علوم پزشکی در بروجرد هیچگونه بهانه ای مسموع نیست و باید ساختار فعلی بهداشت و درمان بروجرد متحول شود، لذا از جنابعالی به عنوان بالاترین مقام اجرایی بهداشت و درمان کشور، صدور دستورات و اقدامات مقتضی برای تأسیس دانشگاه علوم پزشکی دولتی به عنوان یگانه راه حل موثر و بنیادین رفع این معضل دیرینه مورد استدعاست.
 
با تشکر و تجدید احترام
مجمع وارثین شهدای بروجرد

 
 
آخرين بروز رساني ( ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ )
درخواست قشرهای مختلف بروجرد از وزیر بهداشت برای تاسیس دانشگاه علوم پزشکی

روزهای بروجرد- اقشار مختلف شهرستان بروجرد همزمان با سفر وزیر بهداشت به این شهر در طومارهای جداگانه ای خواستار تاسیس دانشگاه علوم پزشکی بروجرد شدند. 

  باسمه تعالی
وزیر محترم بهداشت،درمان و آموزش پزشکی
جناب آقای دکتر محمد حسن قاضی زاده هاشمی
سلام علیکم
    احتراماً اینجانبان عده ای از پزشکان شهرستان بروجرد با ستحضار عالی می رسانیم، شهر بروجرد به عنوان یکی از شهر های پر جمعیت و بزرگ ایران،از نظر امکانات بهداشت و درمان یکی از محروم ترین نقاط کشور حتی محروم تر از شهرهای به مراتب کم جمعیت تر همانند: زابل،جهرم،گناباد،تربت حیدریه و... محسوب می گردد و می توان علت اصلی این مسئله را کافی نبودن امکانات و ناکارآمد بودن ساختار اداری بعلت فقدان دانشگاه علوم پزشکی در شهرستان دانست،از طرفی با تأسیس دانشگاه علوم پزشکی علاوه بر امکان خدمات رسانی شایسته به مردمان این سامان که اکثراً از اقشار فقیر می باشند، امکان ماندگاری همکاران دارای بورد تخصصی بعلت جذب به عنوان هیئت علمی دانشگاه فراهم می گردد،لذا صدور دستور جهت انجام این خواسته مردمی مستدعی است.

     با تشکر و تجدید احترام
    جمعی از پزشکان شهرستان بروجرد

............................................................................

                                                                                               بسمه تعالي
محضر مبارك وزير محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكي
 جناب آقاي دكتر قاضي زاده هاشمي
شهرستان بروجرد يا به تعبير مقام معظم رهبري، شهر استعدادهاي درخشان، با جمعيتي بيش از 400 هزار نفر، شهر فرزانگان و عالمان برجسته و بزرگ جهان تشيع همچون: علامه بحرالعلوم و آيت اله العظمي بروجردي (ره) و نيز شهر شهدا و بزرگان ادب اين سرزمين همچون: سردار شهيد محمد بروجردي (مسيح كردستان) و علامه شهيدي و... سالهاي مديدي است از كمبود امكانات بهداشتي و درماني و فضاهاي بيمارستاني رنج مي برد. و همه ي اين ها در حالي است كه دو بيمارستان فرسوده و قديمي شهر روي هم رفته قدمتي 150 ساله دارند و با وجود تخريبي اعلام شدن از سوي مسؤلين مربوطه، همچنان علي رغم وجود مشكلات فراوان مشغول خدمت رساني به اين مردم شريف هستند. و باز هم اين مردم شريف دم بر نياورده، منتظر بوده اند تا در خلال اين سالهاي مديد، دلسوزان واقعي دردجانكاه آنها را مشاهده و درصدد رفع مشكلات درماني و بهداشتي آنها برآيند اما افسوس و صد افسوس از هرگونه فريادرس و دادرسي. لذا مردم نجيب و صبور بروجرد بعد از تمام اين سالهاي محنت زا ديگر تواني براي صبر كردن و چشم پوشي از مشكلات بخش درمان در خود مشاهده نمي كنند و عاجزانه از شما مقام محترم كه به حق از وزيران كاردان و شايسته ي دولت تدبير و اميد مي باشيد درخواست دارند براي هميشه درماني باشيد بر اين درد مزمن و طولاني مردم شهر فرزانگان و با تأسيس دانشگاه علوم پزشكي بروجرد در اين شهر كه از هر نظر، چه جمعيتي و چه از نظر داشتن نيروهاي متخصص و متعهد شايستگي و لياقت تأسيس اين دانشگاه را دارد موافقت فرماييد .

   جمعی از مردم شهرستان بروجرد

........................................................................

 وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی
جناب آقای دکتر هاشمی
با عرض سلام و دعای خیر،احتراماً اینجانبان جمع كثيري از کسبه و اصناف بروجرد به نمايندگي از اين قشر زحمتكش و فعال جامعه، معروض می دارد، سالهاست که در سایه ي بی توجهی و كمبود تخصيص اعتبار و امكانات به حوزه بهداشت و درمان اين شهرستان ، خانواده های بسیاری داغدار شده اند و مهم ترین دلیل این محرومیت ها فقدان دانشگاه علوم پزشکی و محروم بودن بروجرد از مزایای آن است، بدون شک تأسیس دانشگاه علوم پزشکی در بروجرد آغازی بر پایان این محرومیت هاي جان فرسا مي باشد. لذا اینجانبان که در زمینه ي احداث مراكز بهداشتي و درماني عام المنفعه مشارکت خیرخواهانه خود را نشان داده ایم، درزمینه ي تأسيس دانشگاه علوم پزشكي بروجرد نيز به طوريقين آمادگی خود را اعلام می نمائیم.

                   با آرزوی موفقیت
                  عده ای از کسبه و اصناف بروجرد

..........................................................................

وزير محترم بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي
جناب آقاي دكتر قاضي زاده هاشمي
با عرض سلام و احترام، اينجانبان عده اي از ورزشكاران بروجرد به نمايندگي از جامعه ورزشي شهرستان باستحضار مي رسانيم، سالهاست كه بهداشت و درمان بروجرد در بوته فراموشي فرو رفته است و تبعات اين مسئله جامعه ورزشي بروجرد را چه در مسائل شخصي و چه مسائل حرفه اي داغدار نموده است، اگر بروجرد از نظر بهداشت و درمان همسان بسياري از شهرهاي كشور داراي تجهيزات و امكانات حتي در حد متوسط مي بود، استعدادهاي ورزشي مان همچنان مي توانستند در كسوت قهرمانان حرفه اي بدرخشند و ما از نعمت پيشكسوتان محروم نمي شديم. آقاي وزير! رشته ما با علوم پزشكي مرتبط است و ما تا حدي در اين زمينه آشنايي داريم، لياقت مردم بروجرد پزشكان تازه وارد و طرحي نيست كه سلامت جاني آنها هزينه كسب تجربه ايشان گردد، و پس از مدتي با تجارب فراوان رهسپار شهرهاي بزرگ تر شده و پزشكان تازه وارد جديد جايگزين آنها در اين آزمايشگاه بزرگ انساني يعني بروجرد شوند، اصلاح وضعيت بروجرد در ساختار فعلي علاج درد ما نيست و بايد اين ساختار متحول گردد و تنها راه حل موثر در تأثير، تأسيس دانشگاه علوم پزشكي در بروجرد است و اقدامات لازمه و عاجله مورد امتنان است.
              با احترام و سپاس
              از طرف جامعه ورزشي بروجرد


..............................................................................

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
جناب آقای دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی

با عرض سلام و دعای خیر،احتراماً اینجانبان عده ای از معلمان و فرهنگیان بروجرد همچنان داغدار گل پر پر شده،معلم شهید محسن خشخاشی هستیم،اگر بیمارستان هاي بروجرد در آن روز دارای امکانات کافی همانند سایر شهرها مثل کاشان یا دزفول بودند و زودتر نسبت به شهید خشخاشی خدمات رسانی می شد چه بسا ایشان امروز در میان ما به سر می بردند و مدتهاست که برای ما فرهنگیان این مسئله مبرهن شده که علت محرومیت بهداشت و درمان بروجرد فقدان دانشگاه علوم پزشکی دولتی است،از طرفی دانش آموزان بروجردی علیرغم شایستگی فراوان در قبولی در رشته های گروه علوم پزشکی نسبت به سایر نقاط کشور همانند استانهای کرمان،خراسان رضوی،فارس و... راه سخت تری در پیش دارند و علت اصلی آن کم بودن دانشگاه های علوم پزشکی در استان بومی و بلاخص شهرستان محل سکونت آنهاست،امروزه شاهدیم شهرستان هایی همانند گناباد ،بم ،جیرفت،زابل و اخیراً آران و بیدگل دارای دانشگاه علوم پزشکی و رشته پزشکی نیز می باشند،آیا بروجرد و مردم آن دارای استحقاق کمتر یا ظرفیت کمتری نسبت به مناطق فوق الذکر از نظر سابقه مدنیت،فرهنگ ،ایثارگری و شهادت ،علم و دانش و... مي باشند؟ لذا از شما تقاضامندیم که این روند تبعیض آمیز را نسبت به بروجرد خاتمه دهید و با تاسیس دانشگاه علوم پزشکی در بروجرد علاوه بر خریدن دعای خیر، یادگاری ماندگار از خود در اذهان مردم شهر مظلوم بروجرد باقی بگذارید.
                  با احترام
                  جمعي از فرهنگيان بروجرد
رونوشت :
_رياست محترم جمهوري اسلامي ايران                   _ رياست محترم كميسيون بهداشت و درمان مجلس
_استاندار محترم لرستان                                           _  نمايندگان مردم شريف بروجرد در مجلس شوراي اسلامي
_امام جمعه محترم بروجرد                                      _  خبرگزاري محترم ايرنا
 

آخرين بروز رساني ( ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ )
در صورت تامین اعتبار، آزاد سازی مسجد جامع بروجرد قدیمی ترین مسجد غرب کشور انجام می شود
روزهای بروجرد- رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بروجرد گفت: مرمت و بازسازی مسجد امام و جامع بروجرد در حال انجام است.مسجد جامع بروجرد

به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضا گودرزی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مسجد جامع شهرستان بروجرد به همت اداره میراث فرهنگی هم‌اکنون مراحل تعمیر و بازسازی خود را سپری می‌کند.

وی با اشاره به اقدامات مرمتی در ساختار مسجد امام شهرستان بروجردافزود: این مسجد تاریخی و مهم غرب کشور به همت اداره میراث فرهنگی و اوقاف و امور خیریه در حال بازسازی و تعمیرات است که هرکجای آن مرمتی نیاز باشد به این مهم اقدام می‌شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بروجرد عنوان کرد: با توجه به گستردگی هر دو بنا بویژه مسجد امام، تعمیرات در برخی مقاطع روند کندی داشته است اما عمده این مرمت و بازسازی‌ها ویژه تعمیرات داخلی است که قابل‌مشاهده شهروندان و بازدیدکنندگان از این ابنیه و آثار تاریخی است.

وی با تأکید بر لزوم آزاد سازی حریم مسجد جامع این شهرستان خاطرنشان کرد: تعدادی از مغازه‌های حریم مسجد جامع مختص خود این مسجد است و تعدادی دیگر نیز مالک شخصی دارد که در صورت تأمین اعتبارات لازم می‌توان نسبت به خرید این واحدهای تجاری در حریم مسجد و تخریب آن‌ها در راستای آزادسازی حریم مسجد جامع اقدام کرد.

گودرزی با اشاره به جاذبه‌های چشم‌نواز مسجد جامع بروجرد در خیابان جعفری این شهرستان بیان کرد: گنبد فیروزه‌ای این مسجد با نمایی بسیار زیبا تأثیر مهمی در جذب گردشگران و علاقه‌مندان به ابنیه تاریخی و مذهبی دارد.
وی گفت: در صورت تأمین اعتبارات موردنیاز برای شهرداری، اداره اوقاف و امور خیریه و میراث فرهنگی می‌توان نسبت به آزادسازی حریم مسجد جامع و امامزاده جعفر(ع) که هر دو ازنظر قدمت تاریخی در استان لرستان بی‌نظیر و خاص هستند اقدام کرد.

 رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بروجرد بابیان اینکه شهرستان بروجرد بیش از 27 بقعه و مقبره دارد، افزود: این تعداد از بقاع متبرکه هم‌اینک با ثبت در سامانه کشوری به‌عنوان اماکن برجسته زیارتی این شهرستان شناخته‌شده که نیازمند بازسازی و بهبود شرایط زائرپذیری آن‌ها است.

وی از آماده‌سازی فضایی به‌منظور اسکان زائران امامزاده جعفر(ع) این شهرستان خبر داد و گفت: با همکاری شهرداری بروجرد نزدیک به 20 روز است مکانی به‌منظور اسکان زائران احداث‌شده و تا پایان هفته آینده تکمیل و قابل بهره‌برداری است که فضایی مطلوب و مناسب برای استفاده زائران است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بروجرد از بهسازی فضای اطراف این امامزاده خبر داد و بیان کرد: وجود مخروبه‌های قدیمی در اطراف بنای این امامزاده فضایی ناامن را به وجود آورده بود که خود به تخریب فضای جانبی امامزاده منجر شده بود که تلاش شده است با احداث فضاهای جدید این مخروبه‌ها پوشیده شود.

وی با اشاره به بازسازی و بهسازی بقعه امامزاده زواری جان بروجرد،گفت: این امامزاده در سال‌های گذشته مخروبه بوده که با تلاش این اداره با احداث سرویس‌های بهداشتی و بهبود فضای اطراف آن هم‌اینک آماده استقبال از زائران شهرهای مختلف است.
آخرين بروز رساني ( ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ )
بیستمین دوره مسابقات قرآن دانشگاه آزاد سراسر کشور با حضور رئیس این دانشگاه در بروجرد برگزار می شود
روزهای بروجرد- مدیر روابط عمومی واحد بروجرد گفت:‌ مرحله نهایی بیستمین دوره مسابقات شفاهی قرآن و عترت ویژه استادان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور با حضور دکتر میرزاده رئیس دانشگاه و سخنرانی دکتر طه هاشمی معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه در واحد بروجرد برگزار می‌شود.

علی زندی‌مهر در گفت‌وگو با آنا، اظهار کرد:‌ تاریخ برگزاری بخش شفاهی بیستمین دوره مسابقات قرآن و عترت از دوم تا چهارم شهریور و به میزبانی واحد بروجرد است.

مدیر روابط عمومی واحد بروجرد افزود: نمایندگان تیم قرآنی دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور برای شرکت در مرحله کشوری مسابقات شفاهی قرآن و عترت به دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد اعزام می‌شوند.

وی ادامه داد: کل شرکت کنندگان این مسابقات 377 نفر هستند که از این میان 167 استاد و 216 دانشجو در رشته حفظ و قرائت با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

مدیر روابط عمومی واحد بروجرد اظهار کرد: در اختتامیه بیستمین دوره مسابقات شفاهی قرآن و عترت به 37 نفر از ممتازان کشوری بخش کتبی مسابقات قرآن و عترت که سال گذشته برگزار شد، جایزه داده می‌شود.
زندی،‌ بروجردگردی و زیارت قبور شهدای گمنام را از برنامه‌های جنبی این مسابقات نام برد.
وی افزود: افراد شرکت کننده در بخش قرائت مسابقات شفاهی قرآن و عترت می‌توانند به قرائت شبانه در مساجد شهر بپردازند.
آخرين بروز رساني ( ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ )
گفتگو با محمدرضا حافظی؛ رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز کشور

روزهای بروجرد- محمدرضا حافظی خیر مدرسه سازی است که در بروجرد متولد شد. وی در آستانه 86 سالگی قرار داردمحمدرضا حافظی و همچنان در فعالیت های خیریه پیش قدم است.

وی در خانواده ای متمول و در عین حال خیر و فرهنگ دوست پرورش یافته است. جدش نزدیک به 110 سال پیش در شهر بروجرد طبابت می کرده و افراد محروم به صورت رایگان تحت درمان او قرار می گرفته اند.

دکتر حافظی از وضعیت خانوادگی و کودکیتان بگویید
 من متولد بروجرد هستم و پدرانم هم در این شهر می زیسته اند. پدرم حاج مصطفی حافظی موسس برق بروجرد و همچنین موسس کارخانه آرد این شهر بود.وی فعالیت های بسیاری در شهر بروجرد انجام داده است.

 از وضعیت تحصیلی خودتان هم بگویید
 من در جوانی در حوزه علمیه و همینطور مدارس معمولی تحصیل کردم و نهایتا مدتی در آلمان سکونت داشتم و مدرک دکترای مدیریت را هم از دانشگاه نیوپرت کالیفرنیا اخذ کردم.

رشته تحصیلیتان در کار برایتان مفید بود؟
بله ، در کار و همینطور زندگی ام بسیار تاثیر گذار بود، دنیای امروز دنیای علم و دانش است و خود و بچه هایمان باید در کسب آن کوشش کنیم و برای انجام هر فعالیت به علم روز آگاه باشیم.

پدرتان هم در  در مدرسه سازی اقداماتی داشته اند؟
او در نزدیک به 70-80 سال قبل مدرسه علمیه‌ای در بروجرد احداث کرد که همچنان پابرجاست و جوانان در آن به تحصیل می پردازند و من هم به تبع پدرم و سایر افراد خانواده که فرهنگ دوست بودند و به ارتقای سطح آموزش فرزندان کشور اهمیت می دادند ، در این امر مشارکت می کنم.

 از اولین مدرسه ای که ساختید چندسال می گذرد؟
 19 سال پیش اولین بار این حرکت را در مشهد مقدش شروع کردیم . در آن زمان تعداد انگشت شماری بودیم که به این فعالیت  در سطح کشور روی آوردیم. زمانی که مدارس کشور 4 نوبته بودند و دانش آموزان بستر مناسبی برای تحصیل نداشتند.

چه عاملی جهت زندگی شما را  به سمت مدرسه سازی تغییر داد؟
مبنای اصلی این کارم، مرگ پسر جوانم امیر حافظی بود که زندگی مرا اداره می کرد اما در حادثه تصادفی به همراه همسرش از دنیا رفت.

آقای دکتر لطفا توضیح بیشتری بفرمایید
 فوت پسرم باعث تنبیهی در زندگی من شد، من حمایت های مالی از او می کردم و تصورم این بود که  او پول ها  را در مسیر نادرست هزینه می کند اما بعد از فوتش دیدم در جوانی کار خیر انجام داده، به نیازمندان کمک می کرده است . او بود که به من یاد داد عبادت به جز خدمت خلق نیست و من هیچگاه نمی توانم این خاطره را فراموش کنم.

مدرسه ای به نام پسرتان ساختید؟
بله، بعد از فوتش منزلی را که در منطقه جردن برای زندگی این دو جوان خریده بودم، فروختم و اولین دبیرستان را در زادگاهم به نام پسرم ساختم که در آن زمان مظفر وزیر آموزش و پرورش وقت آن را افتتاح کرد و گفت: اگر یک جوان از دست دادی و امروز  1200 جوان به دست آوردی و یادآور شد وقتی مشیت الهی زمینه های تحول را برای انسان ایجاد کند، تلخی های زندگی را برای او زمینه ساز می شود.

آقای حافظی تاکنون چند مدرسه ساختید؟
من در حال حاضر 14 مدرسه ساختم و از خدا می خواهم تا زمانی که عمر دارم به این عمل خداپسندانه بپردازم.

 آقای دکتر قبل از مدرسه سازی، با توجه به سابقه خانوادگی که دارید، فعایت های خیریه انجام داده بودید؟
من قبل از این هم در امور خیریه و  امور اجتماعی مشارکت داشتم. انجمن بروجردی ها مقیم تهران را ایجاد کردم و به دیگران برای انجام کارهای خیر انگیزه می دادم .

 در ارتقای سطح فرهنگی شهرتان هم فعالیتی انجام دادید؟
بله ، اثرات ماندگاری را در زادگاهم به وجود آوردم و سعی دارم این روش استمرار داشته باشد.

جامعه خیرین مدرسه ساز، فعایت های عمرانی دیگری هم داشتند؟
این انجمن باعث شد جامعه خیرین مسکن ساز، دانشگاه ساز، خیرین راه و ترابری ، خیرین اشتغال زا و مواردی این چنینی فعایت های خود را آغاز  کنند و در خیلی از عرصه ها ایجاد انگیزه کرد.

 آقای حافظی اولین خیر مدرسه را می شناسید؟
اولین خیر مدرسه ساز امام خمینی (ره) بودند که 35 سال گذشته 50 میلیون تومان در امر مدرسه سازی مشارکت کردند و این جمله را فرمودند که همه کشور باید مدرسه شود و اکنون در سراسر کشور آثار حضور خیرین مدرسه ساز را شاهد هستیم.

 آقای دکتر نقش خانواده شما در این فعالیت های خیر چگونه است؟
همسرم در این زمینه بسیار با من همراه است و خانواده ام بسیار موافق این فعالیت هایم هستند و من موفقیتم را بیشتر مرهون تلاش ها و همکاری های همسرم می دانم.

خواهر و برادرهایتان چطور؟
من 5 خواهر و 1 برادر داشتم که برادرم مهندس برق و دکترای مدیریت در آلمان ساکن بود و سه سال پیش از دنیا رفت و آنها هم همیشه مرا به انجام این کار تشویق می کردند.

 آقای دکتر از بین مدارسی که ساختید کدام حس بهتری را در شما به وجود آورده و کلا هنگام افتتاح مدرسه چه حسی دارید؟ 
هر مدرسه ای که افتتاح میشود بهشت موعود برایم تداعی می شود مخصوصا  وقتی بچه های معصوم با گل و خواندن سرود برای استقبال از خیر می آیند.

بزرگترین خیر مدرسه ساز کشور چه کسی است؟
آقای مصلا نژاد است که تاکنون 120 میلیارد صرف ساخت مدارس و خوابگاه و دانشگاه کرده است و 600 مدرسه را هم ساخته است.     

    
آقای حافظی از دانش آموزان مدارس خیر ساز، کسی را می شناسید که به مقام بالایی دست یافته باشد؟
چند وقت پیش در دانشکده کارآفرینی دختر خانمی را دیدم که در یکی از مدارس خیر ساز تحصیل کرده بود و تاکنون 12 اختراع را به ثبت رسانده و مهم ترین دستاورد وی ساخت دارویی بود که از اثرات جانبی سلاح های شیمیایی روی بدن جلوگیری می کرد.

باتوجه به اینکه بیشتر وقتتان صرف مدرسه سازی می شود وضعیت معیشتی چگونه است؟
من بیشتر وقتم در راه مدرسه سازی است و 8 سال پیش بود که تشخیص دادم و دو کارخانه ام را تعطیل کردم و بیشتر تمرکزم را روی مدرسه سازی و ایجاد انگیزه در خیرین صرف کنم. من معتقدم زمینه این کار خیر از سوی خداوند برایم مهیا می شود با توجه به اینکه مستاجرانم در بروجرد هم در پرداخت اجاره توجه زیادی ندارند.

توصیه شما به افرادی که توانایی زیادی در مدرسه سازی ندارند اما علاقه زیادی به این کار داند ، چیست؟
در کار خیر عدد و رقم مهم نیست وا نگیزه و کمک در حد توان علمی هرکس کفایت می کند.

راز شادابی و سرزندگی شما چیست؟
من وقتی انگیزه افراد را در کارهای خیر می بینم اثرات مثبتی در زندگیم ایجاد می شود.

صحبت پایانی شما برای مردم و جوانان چیست؟
عمر سپری میشود ، مرگ یکی از مسائلی است که همه ما با آن درگیر هستیم، خوشا به حال آنان که در  کار خیر مشارکت می کنند و برای زندگی آخرت برنامه ریزی می کنند و شایسته است هر کس در حد توان در این امور مشارکت کند.


............

گفتگو از آتوسا دولتیاری(باشگاه خبرنگاران)

آخرين بروز رساني ( ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ )
امضای طومار درخواست مردم بروجرد از وزیر بهداشت ادامه دارد

 روزهای بروجرد- همزمان با سفر وزیر بهداشت به بروجرد جمع آوری امضا برای ساخت دانشگاه علوم پزشکی بروجرد ادامه دارد.

 در مسجد امام همزمان با برپایی نماز جمعه، نمازگزاران با امضای طوماری از این خواست همگانی حمایت کردند.

طومار به وزیر بهداشت  - روزهای بروجرد 

طومار 

 

 

عکس از بروجرد استان زاگرس

آخرين بروز رساني ( ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ )
استاندار لرستان: مهاجرت 10 هزار نفر از اشترینان نشان دهنده افق تاریک در این منطقه است
روزهای بروجرد- استاندار لرستان وجود فرودگاه را بستر مناسب به منظور توسعه منطقه خواند و گفت: احداث فرودگاه شهرستان بروجرد در منطقه ویژه اقتصادی با جدیت بیش از پیش دنبال می‎شود.

به گزارش فارس، هوشنگ بازوند در جلسه شورای توسعه و برنامه‌ریزی لرستان در محل بخشداری اشترینان اظهار کرد: با توجه به پایین بودن منابع دولتی به منظور حل مشکلات منطقه باید از ظرفیت عظیم بخش خصوصی بهره‎مند شد.

وی با اشاره به اینکه رونق اقتصادی در دستور کار دولت قرار دارد، افزود: تغییرات اقتصادی مطلوبی در کشور صورت گرفته است که در استان لرستان نیز باید با همفکری و همدلی همه مدیران بتوان تحولی در رونق اقتصادی ایجاد کرد.

استاندار لرستان ادامه داد: مهاجرت 10 هزار نفر از ساکنان منطقه اشترینان نشان دهنده افق تاریک در این منطقه است که باید در سایه همدلی و همفکری همه مسئولان استانی و شهرستانی در راستای حل مشکلات این منطقه همت گمارد.

بازوند با اشاره به اینکه منطقه ویژه اقتصادی در منطقه اشترینان احداث می‏شود، یادآور شد: با توجه به مسائل و مشکلات گوناگون و عبور از این موانع بخش خصوصی به منظور احداث این منطقه ورود پیدا کرده است.   

وی با اشاره به عدم آنتن دهی شبکه‎های صدا و سیما در برخی روستاهای منطقه اشترینان، اظهار کرد: یکی از راه‌‏های مقابله با تهاجم فرهنگی تقویت شبکه‌‏های صدا و سیمای داخلی است.

استاندار لرستان در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: یکی از رموز موفقیت در توافقات هسته‌‏ای جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+5 استفاده تیم مذاکره کننده ایرانی از رهنمودهای مقام معظم رهبری است.

بازوند با اشاره به منتقدین داخلی و خارجی توافقات هسته‎ای، خاطرنشان کرد: در انجام هر کاری وجود منتقدین طبیعی است، اما از سویی در زمینه توافقات هسته‌ای و با استفاده از رهنمودهای رهبری یک اجماع کلی به دست آمده است.

وی یکی از اقدامات بزرگ دولت در سال جاری را توافق هسته‎ای برشمرد و تاکید کرد: به واسطه توافقات صورت گرفته دیدگاه ایران هراسی در میان سایر کشورها از میان برداشته شده است.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه در سیاست داخلی نیز دو مبحث مورد توجه دولت قرار دارد، یادآور شد: انتخابات مجلس شورای اسلامی یکی از موارد یاد شده است.

بازوند حضور پرشور مردم در انتخابات را پشتوانه‏ای عظیم برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دانست و تصریح کرد: حضور پررنگ و حداکثری مردم در انتخابات نقشه‎های شوم دشمنان را در نطفه خفه می‎کند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از راه‎های اقتدار ملت ایران اسلامی حضور حداکثری و با نشاط آنها در همه انتخابات‏‌ها است.
آخرين بروز رساني ( ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ )
بروجردی تاکید کرد: تعیین تکلیف پروژه های گروه آریا
روزهای بروجرد- نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعیین تکلیف پروژه های گروه آریا در لرستان گفت: زمینه برای راه اندازی واحد صنعتی سیلیس بروجرد فراهم شود.

به گزارش مهر علاءالدین بروجردی در جلسه کمیته توسعه و برنامه ریزی اشترینان با اشاره به توافقات هسته ای اظهار داشت: امروز در مقطع سرنوشت سازی از تاریخ کشور قرار داریم چرا که تصمیم های مهم و راهبردی در کشور در حال اجرا است.

وی با تاکید بر اینکه بدون تردید پیروزی در توافقات هسته ای یک موفقیت بزرگ برای ایران اسلامی در برابر ابرقدرتهای جهانی بود عنوان کرد: در این راستا از مسئولان انتظار می رود در این مقطع حساس کشور منافع ملی را مدنظر قرار دهند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم تقویت بخش اقتصاد کشور تاکید کرد و گفت: در این زمینه نیاز به تلاش و اقدامات بیشتری داریم تا زمینه رفع مشکلات اقتصادی کشور فراهم شود.

بروجردی با تاکید بر اینکه همه مسئولان در ایران اسلامی عضو یک خانواده محسوب می شوند و باید برای رفع مشکلات موجود در کشور وحدت و همدلی داشته باشند گفت: باید بر گذر از شرایط اقتصادی موجود در کشور و همچنین ایجاد تحول در این حوزه همه کمک کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم تقویت و حمایت از بخش خصوصی در استان لرستان و همچنین شهرستان بروجرد تاکید کرد و گفت: در این راستا باید از بخش خصوصی که امکانات و سرمایه خود رابه استان می آورد حمایت کرد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نباید نسبت به بخش خصوصی در استان بی مهری صورت گیرد تصریح کرد: دستگاههای اجرایی در استان و همچنین شهرستان بروجرد باید زمینه تسهیل سرمایه گذاری بخش خصوصی را فراهم آورند.

بروجردی همچنین بر لزوم تکمیل پروژه های نیمه تمام در شهرستان بروجرد تاکید کرد و گفت: در این راستا باید نظارت ها بیشتر شده تا زمینه جلوگیری از تخلفات در این حوزه فراهم شود.

وی با اشاره به تعیین تکلیف بخشی از مشکلات پروژه های گروه آریا در استان لرستان تصریح کرد: خوشبختانه در پی سفر رئیس قوه قضائیه به لرستان و همچنین پیگیری های صورت گرفته از سوی مدیریت ارشد استان زمینه تعیین تکلیف این پروژه ها در استان فراهم شده است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی همچنین به اجرای واحد صنعتی «سیلیس» شهرستان بروجرد اشاره کرد و گفت: این پروژه صنعتی یک واحد بسیار ارزشمند می تواند برای ایجاد اشتغال در این شهرستان باشد.

بروجردی با بیان اینکه متاسفانه ضعف مدیریتی عامل درجا زدن و عدم اجرای این پروژه در شهرستان بروجرد است گفت: در این راستا از مدیریت ارشد استان انتظار داریم که پیگیری لازم را برای راه اندازی این پروژه در شهرستان بروجرد داشته باشند چرا که در صورت بهره برداری زمینه ایجاد فرصتهای شغلی فراوانی در این شهرستان فراهم می آورد.

وی همچنین بر لزوم توجه به همه شهرستان های استان تاکید کرد و گفت: همه شهرستانهای استان دارای ظرفیتهای فراوانی هستند که باید مسئولان و مدیران دستگاههای اجرایی یک نگاه واحد به همه آنها داشته باشند.
آخرين بروز رساني ( ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ )
تهیه طومار برای تاسیس دانشگاه علوم پزشکی بروجرد/ عکس

روزهای بروجرد- در حرکتی خودجوش طوماری چند ده متری در راستای درخواست تاسیس دانشگاه علوم پزشکی بروجرد، توسط تعدادی از شهروندان بروجردی در محل میدان شهدا نصب شد.

گفتنی است این طومار که با استقبال گسترده مردم همراه بود در آستانه سفر وزیر محترم بهداشت به شهرستان بروجرد، به رویت ایشان خواهد رسید.

 

imag0027.jpg
 
 
 
 
 
 
عکس: مسعود رسولیان
آخرين بروز رساني ( ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ )
رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد: سکونتگاه‌های غیررسمی بروجرد از بافت تاریخی تفکیک شود
روزهای بروجرد- رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد گفت: به‌منظور احیاء بافت تاریخی بروجرد، سکونتگاه‌های غیررسمی از این بافت مجزا شود.

به گزارش تسنیم، حجت‌الله یاراحمدی در کارگروه اجتماعی فرهنگی این شهرستان اظهار داشت: اغلب سکونت‌گاه‌های غیررسمی در بافت فرسوده و تاریخی این شهرستان قرار دارد.
وی با تأکید بر ضرورت شناسایی محدوده بافت تاریخی از بافت فرسوده، افزود: در زمینه شناسایی سکونت‌گاه‌های غیررسمی ابهاماتی وجود دارد که مشخص شدن دقیق آن‌ها بازسازی این بافت را تسهیل می‌کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد بابیان اینکه به سکونت‌گاه‌های غیررسمی بافت آسیب‌پذیر اطلاق می‌شود، بیان کرد: در این بافت‌ها اغلب مشکلات اجتماعی بسیاری مشاهده می‌شود که این کاستی‌ها در سایه سکونت در حاشیه‌نشینی روزبه‌روز در حال افزایش است و می‌تواند مشمول فضاهای غیررسمی نیز باشد.

وی بابیان اینکه دولت‌ها در شکل‌گیری این بافت‌ها هیچگونه تأثیر و نقشی نداشته‌اند، عنوان کرد: این سکونت‌گاه‌ها اغلب خدمات و امکانات ناچیزی در حوزه شهروندی توسط دستگاه‌های اجرایی دریافت کرده‌اند و از دارا بودن حداقل‌ها نیز محروم هستند.
یاراحمدی با اشاره به اینکه هم‌ اکنون برخی از سکونتگاه‌های غیررسمی در بروجرد در بافت تاریخی این شهرستان واقع‌شده‌اند،تصریح کرد: ضرورت دارد محدوده بافت تاریخی بروجرد بر اساس ویژگی‌های تاریخی شناسایی‌شده تا مانع تخریب آن‌ها توسط متولیان دستگاه‌های اجرایی به‌عنوان بافت فرسوده شویم.

وی گفت: تور یک‌روزه بروجرد گردی با تولی گری آموزش‌وپرورش برای مدارس روستایی انجام‌شده که در این تور اماکن و ابنیه تاریخی این شهرستان در معرض بازدید دانش آموزان روستایی قرار گرفت.
 رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد معرفی ظرفیت‌های گردشگری این شهرستان و ایجاد ارتباط مؤثر با علاقه‌مندان حوزه گردشگری را خواستار شده و افزود: به این منظور ضرورت دارد کارگروهی با این عنوان در راستای اخذ نظرات کارشناسان امر و انجام اقدامات مؤثر در زمینه جذب گردشگران تشکیل شود.

احمد گودرزیان معاون سیاسی امنیتی فرمانداری بروجرد نیز در این جلسه با اشاره به ارتقاء امور فرهنگی در سکونتگاه‌های غیررسمی این شهرستان، اظهارداشت: به‌منظور ارتقاء فرهنگی این‌گونه مناطق از سال گذشته پیگیری‌هایی انجام‌شده و در این راستا بروجرد به 10 منطقه فرهنگی برای انجام اقدامات لازم تقسیم‌شده است.

وی با بیان اینکه برخی آسیب‌های اجتماعی در مناطق حاشیه‌ای بیش از دیگر مناطق است، افزود: نمود عارضه‌های اجتماعی نظیر اعتیاد به مواد مخدر و بی‌سوادی در این مناطق بیش از دیگر مناطق است بنابراین لزوم اجرای برنامه‌های فرهنگی هنری در مساجد و محله‌های این مناطق اهمیت دوچندانی دارد.

معاون سیاسی امنیتی فرمانداری بروجرد بابیان اینکه بیش از هشت نقطه شهرستان بروجرد به‌عنوان سکونتگاه‌های غیررسمی شناسایی‌شده است، افزود: توسعه و تداوم اجرای برنامه‌های فرهنگی با تعامل نهادهای مرتبط نظیر شهرداری در سرای محله در این سکونت‌گاه‌ها می‌تواند از اشاعه بسیاری از مشکلات فرهنگی پیشگیری کند.
آخرين بروز رساني ( ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ )
وجود 211 هکتار سکونتگاه غیررسمی در بروجرد
روزهای بروجرد- شهردار بروجرد گفت: 211 هکتار سکونتگاه غیررسمی در این شهرستان وجود دارد که با بافت فرسوده همپوشانی دارد.

به گزارش فارس، منوچهر یوسفی در کارگروه اجتماعی فرهنگی این شهرستان اظهار کرد: به واسطه وجود پتانسیل بالقوه در بروز برخی ناهنجاری‏های اجتماعی در سکونتگاه‏‌های غیررسمی باید برنامه‏های ویژه ای در این مناطق طراحی و اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه شهرداری بروجرد نخستین گام را در کاهش آسیب‎های اجتماعی در این مناطق برداشته است، تاکید کرد: قرارداد احداث سرای محله در منطقه 32 هکتاری این شهرستان منعقد شده است.

شهردار بروجرد خاطر نشان کرد: در حال حاضر احداث بنای سرای محله در مرحله فوندانسیون بوده تلاش می‌شود حداکثر تا 18 ماه آینده این بنا به بهره‎برداری برسد.

یوسفی تاکید کرد: از سویی به منظور پیشبرد اهداف فرهنگی مصوبه‎ای در شورا تصویب و بر اساس آن سازمان فرهنگی به بدنه شهرداری اضافه می‎شود.

وی با اشاره به اینکه شهرداری در زمینه تبلیغات مقابله با آسیب‎های اجتماعی پیشگام بوده است، افزود: از ابتدای سال تاکنون 18 بنر با مضامین پیشگیری و مقابله با اعتیاد در سطح شهر نصب و مورد استقبال همشهریان قرار گرفته است.

شهردار بروجرد تصریح کرد: تلاش می‎شود نصب بنر با موضوعات و مضامین گوناگون فرهنگی در حاشیه شهر و روستاها انجام شود.

یوسفی با اشاره به وجود افراد فعال در راستای اجرای فعالیت‎های فرهنگی در ادارات و نهادهای این شهرستان، خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای اشاعه این فرهنگ تقدیر از فعالان این عرصه در هفته دولت است.

در ادامه معاون پژوهشی اداره آموزش و پرورش بروجرد گفت: دانش‎آموزان دارای آسیب‎های اجتماعی در 24 مدرسه توسط کارشناسان و مشاوران این اداره شناسایی شده‏اند که تعدادی از این مدارس در سکونتگاه‌‏های غیررسمی قرار دارند.

فیروز آزادی اظهار کرد: آموزش و پروش اولین نهادی است که با آسیب‏های اجتماعی در سکونتگاه‌‏های غیررسمی در مدارس مواجه است.

وی با اشاره به برخی راهکارها نظیر برگزاری کلاس‏های آموزشی و همایش در راستای مقابله با آسیب‏های اجتماعی در سکونتگاه‏‌های غیررسمی، تبیین کرد: اداره آموزش و پرورش این راهکارها را به فرمانداری ارائه داده اما تاکنون موفق به دریافت پاسخ نشده است.

معاون پژوهشی اداره آموزش و پرورش بروجرد خاطرنشان کرد: این اداره به فراخور نام روزهای هفته دولت اقدام به برگزاری برنامه‌هایی  در مدارس می‌کند.
آخرين بروز رساني ( ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ )
واکنش رئیس شبکه بهداشت بروجرد به اعتراض مردم روستای سراب زارم: مسوولیتی در دفن زباله های شهری نداریم
روزهای بروجرد- رییس شبکه بهداشت و درمان بروجرد گفت: شبکه بهداشتی در هر شهرستان تنها ناظر بر دفن زباله های شهری است و مسوولیتی در دفن زیاله ها ندارد.

محسن صیرفی درگفت وگو با ایرنا افزود: اعتراض مردم روستای سراب زارم نسبت به دفن غیر بهداشتی زباله های شهری درنزدیکی این روستا حق اهالی این منطقه اس زیرا که منطقه سراب زارم حدود 40سال قبل برای دفن زباله بروجرد تعیین شده اما اکنون باتوجه به افزایش جمعیت و تولید روزانه 180تن زباله این مکان پاسخگو نیست.

به گفته وی بارها در کارگروه بهداشت بروجرد موضوع نامناسب بودن شیوه دفن زباله های شهر بروجرد در سراب زارم بحث شده اما به نتیجه لازم نرسیده ایم.

وی اظهار داشت: زباله ها از سوی شهرداری جمع آوری می شود و شهرداری موظف به دفن صحیح و اصولی آنها است اما به دلیل نبود کارخانه بازیافت شهرداری نیز در این راستا با مشکلاتی مواجه است.

صیرفی تاکید کرد: شهرداری برای احداث کارخانه بازیافت در سراب زارم نیاز به سند زمین این منطقه دارد که متاسفانه به دلیل آن که زمین مربوط به اوقاف است سندی در اختیار شهرداری نیست.

رییس شبکه بهداشت بروجرد افزود: با ایجاد کارخانه بازیافت و تفکیک زباله علاوه بر رونق اقتصادی و تولید برق و اشتغال نسبت به حفاظ محیط زیست و ارتقا سطح سلامت مردم کمک می شود.

صیرفی تقسیم بندی زباله های عفونی از غیر عفونی و کشیدن حصار لازم بر منطقه دفن زباله و جلوگیری از ورود افرادی که اقدام به جمع آوری و فروش زباله های خشک می کنند را لازم و ضروری دانست.

اهالی روستای سراب شهرستان بروجرد روز گذشته با تجمع در مکان دفن زباله های شهری که در مجاورت روستا قرار دارد، مانع دفن زباله های شهری شدند.
آخرين بروز رساني ( ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ )
اهالی روستای سراب مانع دفن زباله های شهری در کنار روستا شدند
روزهای بروجرد- اهالی روستای سراب شهرستان بروجرد شب گذشته با تجمع در مکان دفن زباله های شهری که در مجاورت روستا قرار دارد، مانع دفن زباله های شهری شدند.

به گزارش ایرنا، زباله های شهری بروجرد چند سالی است که در سراب زارم دفن می شود که مجاور بودن این مکان با روستای دارای سکنه سراب زارم مشکلاتی را برای اهالی روستا ایجاد کرده است.

یکی از معترضین در این باره به ایرنا گفت: بوی تعفن زباله ها و افزایش جانوران موذی سلامت اهالی روستای سراب زارم را به خطر انداخته است .

علی شمسه افزود: متاسفانه با افزایش جمعیت شهری، روز به روز به حجم زباله ها افزوده می شود و به رغم پیگیریهای انجام شده، تا کنون این مشکل چندین ساله مرتفع نشده است.

وی اظهار داشت: این مکان در دهه های گذشته گنجایش دفن زباله ها را داشته ولی هم اکنون از زباله اشباع شده تا جایی که زندگی و سلامت اهالی روستا را تحت تاثیر قرار داده است.

معاونت خدمات شهری شهرداری بروجرد در این باره گفت: مطالبه اهالی روستای سراب زارم کاملا به حق است ولی متاسفانه عده ای سودجو از این قضیه شرایط سوءاستفاده می کنند.

احمد عبدی زاده افزود: در جریان اعتراض روز گذشته متاسفانه عده ای به تجهیزات شهرداری و اموال بیت المال آسیب رسانده و مامور شهرداری را مورد ضرب و شتم قرار داده اند.

وی اضافه کرد: مردم و اهالی روستای سراب زارم باید بدانند که شهرداری تنها مسوول جمع آوری زباله است و مکان فعلی دفن زباله ها از سوی اداره بهداشت بروجرد تعیین شده است.

وی افزود: شهرداری بروجرد بارها در جلسات مختلف اعلام آمادگی نموده تا زباله های شهری را در مکان جدیدی که اداره بهداشت تعیین و تایید نمایند تخلیه کند که تاکنون مکان جدیدی معرفی نشده است.

عبدی زاده افزود: ماهانه 150 میلیون تومان شهرداری بروجرد برای دفن بهداشتی زباله های شهری بروجرد در مکان سراب زارم هزینه می کند و 35 سال است که زباله های شهری در مکان فعلی دفن می شوند.
وی افزود: مکان تخلیه زباله های شهری بروجرد قطعا ضعفهایی دارد و مشکلات زیست محیطی را برای اهالی ایجاد کرده است.

معاونت خدمات شهری بروجرد با اشاره به تصویب طرح جامع مدیریت پسماندهای بروجرد افزود: طی چند سال اخیر کارشناسان مکان های مختلف در شهرستان را برای دفن زباله های بررسی کرده اند و تنها مکان مناسب همان سراب زارم بوده که متاسفانه این مکان مشکلات قانونی زیادی نیز دارد.

عبدی زاده افزود: در جلسات مختلف از سوی شهرداری عنوان شده که اگر سند مکان دفن زباله ها شهری در سراب زارم به شهرداری واگذار شود ، نظارت بر تخلیه و دفن زباله ها بیشتر شده و می توان از سرمایه گذار بخش خصوصی برای ایجاد کارخانه بازیافت و یا نصب دستگاه زباله سوز و سایر اقدامات برای کاهش حجم زباله ها بهره مند شد که متاسفانه به دلیل وجود معارضان و مالکان این مکان، سرمایه گذاران تمایلی برای همکاری ندارند.
 
آخرين بروز رساني ( ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ )
نامه‌ی جمعی از شهروندان بروجرد به شهردار؛ خطر آلودگی آب شرب شهری
روزهای بروجرد- جمعی از شهروندان بروجردی در نامه‌ای به شهردار بروجرد خواستار پیگیری در مورد تخلیه فاضلاب های شهری در کنار تصفیه خانه‌ی بروجرد و احتمال آلوده شدن آب شرب شهر شده‌اند.
 
متن این نامه بدین شرح است: 
 
بسمه تعالی
شهردار محترم بروجرد
جناب آقای مهندس یوسفی
با سلام و احترام
 
همان گونه که مستحضر هستید سلامت شهروندان و زیبایی شهر امری واجب و نیازمند همکاری همه جانبه‌ی  ارگان های شهری است که در راس آن ها شهرداری قرار دارد.

همان طور که اطلاع دارید برای دفن نخاله های ساختمانی و فاضلاب های شهری در همه ی شهرها از جمله شهرستان بروجرد مکان های مشخصی در نظر گرفته می‌شود. اما به دلایل مختلفی از جمله هزینه‌بر بودن حمل و تخلیه و همچنین مسافت بالای این مکان های مشخص شده افراد علاقه ای به انتقال فاضلاب و نخاله های ساختمانی به محل های مورد نظر ندارند. لذا نظارت بر تخلیه یا دفن فاضلاب ها و نخاله های ساختمانی واجب تر از صرفا تعیین مکان دفن آن ها است.

متاسفانه بعضی زمین های کشاورزی شهر و علی الخصول سبزی کاری ها با این فاضلاب ها آبیاری شده و بقیه ی فاضلاب ها نیزدر مکان‌هایی غیر از محل تعیین شده تخلیه می‌گردند. اگر از مقوله‌ی زیبایی شهر و آلوده شدن هوا به وسیله‌ی فاضلاب های رها شده بگذریم متوجه می‌شویم که داستان به همین جا ختم نمی‌شود؛ حوالی میدان امام خمینی(ره) چاه آبی در تصفیه خانه ی فاضلاب شهرستان بروجرد حفر شده که آب قسمتی از شهر را تامین می‌کند و در فاصله‌ی حدود یک کیلومتری این چاه، فاضلاب‌های شهر نه در محل مورد نظر، که در کنار جاده تخلیه می‌شوند و با توجه به نفوذپذیری خاک این منطقه بیم آن می رود که این فاضلاب وارد چاه آب شده و آب شهری را آلوده کند.

لذا از شما و همه ی ارگان‌های مسئول خواهشمندیم بدون فوت وقت دستور پیگیری های لازم را مبذول فرمایید.
با تشکر
جمعی از شهروندان شهرستان بروجرد

رونوشت:
اداره ی بهداشت شهرستان بروجرد
اداره ی آب و فاضلاب شهرستان بروجرد
دفتر امام جمعه ی محترم شهرستان بروجرد

آخرين بروز رساني ( ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ )
چتر بی توجهی!
آمنه صارمی-* مدتها بود وجود حصار آبی رنگ بر دور میدان شهید بهشتی از میدان های اصلی و مهم شهر بروجردمیدان یادبود - بروجرد ذهن ها را به خود مشغول کرده بود که باز شهرداری چه کاری در داخل میدان انجام می دهد.

این میدان از میدان های اصلی و مهم شهر بروجرد است و مدام پیگیر بودیم بدانیم کارگران پشت این حصار چه بنایی می سازند که در شان شخصیت و نام و جایگاه شهدا به ویژه شهید بهشتی باشد.

شهید بهشتی رییس دستگاه قضایی بوده و ذهن کنجکاو و جستجوگر مطمن شده بود که قرار است تندیسی از شهید بهشتی یا نمادی از شهادت یا ترازوی عدل و عدالت در این میدان ساخته شود.

با گذشت نزدیک به یک ماه از انجام کار عمرانی در این میدان، مردم بروجرد در انتظار دیدن تندیسی زیبا و مرتبط با نام شهید بهشتی بودند ولی با حذف حصار دور میدان در کمال ناباوری چتری آب نما مشاهده می شد که هیچ سنخیتی با نام میدان نداشت. چتری که معنا و مفهوم آن را هنوز نمی دانیم!

بلوار منتهی به میدان شهید بهشتی، بهشت نام دارد اما افسوس که نماد ساخته شده چتری است که فقط زیبنده پارک کودک و نوجوان و یا میدانی با نام هواشناسی، باران و برف و سرماست.

اگرچه برای ساخت این چتر هزینه و وقت زیادی توسط شهرداری صرف شده اما افسوس که این اقدام که می توان آن را غیرکارشناسانه نامید براساس باورهایی عادی صورت گرفته و زیبنده نام بلند و پرآوازه شهید بهشتی نیست.

ای کاش مسوولان شهری از احداث میدان ها و بلوارها هدف داشته باشند و به این نتیجه برسند که هر اقدام عمرانی باید حاوی پیامی باشد که ذهن خلاق و جست و جوگر کودکان، نوجوانان و جوانان را به سوال و تفکر وا دارد.

شاید اگر در این میدان تندیس شهید بهشتی یا نماد دستگاه قضایی بود کودک امروز سوال می کرد که این مجسمه کیست، بهشتی کیست، دستگاه قضایی یعنی چه؟
کودک امروز شاید با دیدن چتر بگوید وقتی باران ببارد زیر این چتر می روم تا خیس نشوم.

با این سخنان قصد زیرسوال بردن خدمات مسوولان را نداریم اما توجه کنیم که حضرت امام(ره) در گذشته و رهبر معظم انقلاب همواره بر زنده کردن یاد و نام شهدا تاکید می کنند و یکی از این راه ها معرفی بهتر شهدا در قالب برگزاری همایش و یادواره، نامگذاری خیابان ها و میدان ها و ساخت تمثال، عکس و نماد است.

آیا واقعیت غیر از این است که فرزندان نسل امروز باید با توجه به هجمه های فرهنگی دشمنان بیش از هر زمان دیگری با دستاوردهای شهدا آشنا شوند، آیا نسل امروز نباید بداند دکتر بهشتی و 72 یار باوفای ایشان چه خدمات ارزشمندی به این نظام ارایه داده اند؟
 
..............
*خبرنگار ایرنا
آخرين بروز رساني ( ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ )
کمپین درخواست ساخت دانشگاه‌ علوم‌ پزشکی بروجرد
کمپین درخواست ساخت دانشگاه علوم پزشکی همزمان با سفر وزیر بهداشت به بروجرد
آخرين بروز رساني ( ۰۲ شهريور ۱۳۹۴ )
شماره جدید هفته نامه شمیم بروجرد منتشر شد

شمیم شماره 27
آخرين بروز رساني ( ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ )
آغاز ساخت مجتمع آموزشی دکتر عباس مصلی نژاد با 18 هزار و 600 مترمربع مساحت در بروجرد
روزهای بروجرد- طی مراسمی با حضور معاون عمرانی استاندار لرستان کلنگ احداث مجتمع آموزشی با 18 هزار و 600 مترمربع مساحت در بروجرد به زمین زده شد.کلنگ زنی   مجتمع آموزشی دکتر عباس مصلی نژاد در بروجرد

به گزارش فارس، عصر امروز کلنگ احداث مجتمع آموزشی در بروجرد به زمین زده شد. این مجتمع آموزشی قرار است با تاًمین اعتبار از سوی بنیاد فرهنگی مصلی‌نژاد در زمینی به مساحت 18 هزار و 600 مترمربع شامل 12 کلاس، آمفی‌تئاتر، نمازخانه، چند واحد آزمایشگاه و دیگر تجهیزات جانبی به منظور استفاده در مقطع دبستان احداث شود.

این مجتمع به واسطه کمبود واحد آموزشی در شهرک اندیشه بروجرد، قرار است در فاز چهارم این شهرک با پیش‌بینی یک ساله احداث و ساکنان آن از خدمات این واحد بهره‎مند شوند.

معاون عمرانی استانداری لرستان در این آئین گفت: با گذشت سه دهه از عمر با برکت انقلاب اسلامی ایران استان لرستان دارای 13 هزار و 500 کلاس آموزشی است.

محمد اصلانی اظهار کرد: از مجموع یاد شده 4 هزار و 500 کلاس تخریبی و فاقد مولفه‎های فنی و لازم است که سهم کلاس‎های تخریبی شهرستان بروجرد از این میان یک‌هزار و 700 کلاس است.

وی تاکید کرد: بر این اساس ضروری است در سایه برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از ظرفیت خیرین در بازه زمانی کوتاه در احداث کلاس‎های آموزشی همت گمارد.

معاون عمرانی استانداری لرستان بروجرد را شهری عالم‌پرور خواند و عنوان کرد: این شهرستان از دیرباز زادگاه علما، مشاهیر و ادبای صاحب‌نام زیادی بوده است و در راستای پیشرفت بیش از پیش و همه‌جانبه آن باید از همکاری و همدلی همه مسئولان و پتانسیل عظیم خیرین بهره برد.

اصلانی به احداث کلاس‌‌های آموزشی متعدد توسط مجموعه خیرین مدرسه‌ساز در جای جای ایران اسلامی اشاره و تاکید کرد: تنها راه از میان بردن جهل و نادانی احداث بیشتر فضاهای آموزشی و بهره‎گیری از وجود معلمان آگاه و دلسوز در این فضاهای آموزشی است.

وی با اشاره به اینکه علمی که در خدمت دین باشد بهترین علم است، خاطرنشان کرد: در تاریخ ایران اسلامی علمایی می‌‌زیسته‏‌اند که توانسته‏‌اند علم را در خدمت دین و اخلاق درآورند.

لازم به ذکر است در آئین کلنگ‌زنی این مجتمع آموزشی رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور، امام جمعه، فرماندار و معاونین وی، شهردار و دیگر مسئولان دستگاه‎‏های اجرایی شهرستان بروجرد حضور داشتند.
آخرين بروز رساني ( ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ )
اجرای نمایش "همیشه پای یک جارو در میان است" در حمایت از بیماران خاص شهرستان بروجرد
روزهای بروجرد- نمایش کمدی همیشه پای یک جارو در میان استنمایش کمدی "همیشه پای یک جارو در میان است" به همت گروه هنری پژواک به سرپرستی امیر بهلولی و با همت انجمن بیماری های خاص شهرستان بروجرد به اجرا درآمد.

این نمایش کمدی به طور خیریه برای بیماران خاص شهرستان بروجرد، کودکان تحت حمایت موسسه خیریه ایتام، افراد تحت پوشش بنیاد کودک بروجرد و با همکاری جمعیت هلال احمر شهرستان بروجرد در سالن این اداره به صورت صحنه ای به نمایش درآمد که مورد استقبال بسیار زیادی قرار گرفت.

همچنین این نمایش به طور جداگانه در موسسه نگهداری از معولین ذهنی شهید مطیعی و همچنین سراس سالمندان امام علی بروجرد نیز به اجرا شد.
 

گفتنی است فاطمه یاراحمدی مسئول انجمن بیماری های خاص بروجرد در روز آخر اجرای این نمایش از اعضای گروه پژواک با هدایایی تقدیر به عمل آورد.
 
عوامل اجرایی این نمایش شرح زیر است: 

کارگردان و نویسنده: امیر بهلولی
بازیگران: سروش بوریایی – نرگس ورمزیار – نسرین ورمزیار – نسرین سبزیان
آهنگساز: رضا کرمی
نویسنده و شاعر: هما شعاعی
طراحی: ایمان بهلولی
منشی صحنه: امیر عباس کاوند


آخرين بروز رساني ( ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ )
با حضور وزیر بهداشت پنج طرح عمرانی در بروجرد افتتاح می شود
روزهای بروجرد- روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد اعلام کرد:با حضور وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در گرامیداشتبا حضور وزیر بهداشت پنج طرح عمرانی در بروجرد افتتاح می شود هفته دولت پنج طرح عمرانی در این شهر به بهره برداری خواهد رسید.

علی زندی مهر در گفت وگو با خبرنگاران در این رابطه گفت: این طرحها شامل بزرگترین کلینیک دندانپزشکی کشور، دانشکده مدیریت و حسابداری، خوابگاه شماره دو دانشجویی، پژوهشکده اساتید، بوستان و محوطه سازی این واحد دانشگاهی می باشد.

به گفته وی این طرحها در مجموع در زمینی به مساحت 50 هزار مترمربع از فضای آموزشی، پژوهشی، درمانی، فرهنگی و رفاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد احداث شده اند.

وی افزود: کلینیک دندانپزشکی این واحد دانشگاهی با ظرفیت 220 یونیت و پیشرفته ترین تجهیزات دندانپزشکی بزرگترین کلینیک دندانپزشکی کشور است و برای ساخت و تجهیز آن بیش از 180 میلیارد ریال هزینه شده است.

به گزارش ایرنا وی اظهار داشت: دانشکده مدیریت و حسابداری نیز بازیربنای شش هزارو 400متر مربع با اعتبار 29میلیارد ریال، خوابگاه دانشجویی با زیربنای شش هزارو 250 مترمربع و اعتبار بیش از 30 میلیارد ریال، پژوهشکده اساتید با اعتبار 14میلیارد و 700میلیون ریال با زیربنای سه هزارو 500متربع احداث شده است.

زندی ادامه داد: از این مقدار پروژه در دست افتتاح نزدیک به 24000 مترمربع ساختمان و مسقف و بقیه فضای سبز و محوطه سازی است.

درسفر دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت به بروجرد که دوم شهریور ماه اتفاق خواهد افتاد دکتر میرزاده ریاست دانشگاه آزاد اسلامی وی را همراهی خواهد کرد.

آخرين بروز رساني ( ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ )
ضرورت ساماندهی ورودی محور بروجرد به خرم‌آباد
روزهای بروجرد- رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد گفت: ساماندهی ورودی محور بروجرد به خرم‌آباد یکی از ضروریاتی است که نقش غیرقابل انکاری در بهسازی و مناسب‌‌سازی این منطقه ایفا می‏‌کند.

به گزارش فارس، محمدرضا معظمی‌گودرزی در صحن رسمی شورای اسلامی شهر این شهرستان با اشاره به لزوم بهسازی و ساماندهی ورودی‎های شهر بروجرد، افزود: در سال‎های اخیر فعالیت‎های مطلوبی در این زمینه آغاز و بهسازی محور بروجرد به اراک به طول سه کیلومتر رو به اتمام است.

وی با اشاره به کاهش درآمد شهرداری بروجرد در سال‎های اخیر، ادامه داد: این نهاد در اجرای پروژه‎های عمرانی همه تلاش خود را به کار گرفته و با وجود مشکلات عدیده مالی پروژه‎های عظیمی را در دستور کار خود قرار داده است.

رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد بهسازی محور بروجرد به اراک را یکی از پروژه‎های عمرانی شهرداری خواند و تاکید کرد: وجود مصالح و نخاله‎های ساختمانی در ورودی محور بروجرد به خرم‌آباد علاوه بر ایجاد چهره نازیبای آن مشکلاتی را نیز به وجود آورده است.

معظمی‌‌گودرزی تصریح کرد: ساماندهی ورودی بروجرد از سمت خرم‌آباد به طول چهار کیلومتر و ایجاد شرایطی نظیر بهسازی و مناسب‌سازی ورودی محور بروجرد به اراک در دستور کار شهرداری و اداره راه و شهرسازی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه اداره راه و شهرسازی تهیه طرح اولیه ساماندهی محور بروجرد به اراک را بر عهده گرفته است، افزود: در اجرای این طرح می‏‌توان علاوه بر تقویت نقاط قوت، برخی مشکلات احتمالی ترافیکی ورودی محور بروجرد به اراک را رفع و حذف کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح شهرداری می‏‌تواند بلوارسازی، اجرای رفیوژها، کاشت عناصر گیاهی، زیباسازی محور و جدول‌گذاری را انجام داده و از سویی اداره راه و شهرسازی آسفالت محور را بر عهده گیرد.

معظمی‌گودرزی با اشاره به اینکه آماده‌سازی طرح پروژه بهسازی محور بروجرد به اراک با همکاری کارشناسانی از شهرداری و اداره راه و شهرسازی انجام می‎شود، ادامه داد: این طرح پس از تایید در شورای ترافیک مطرح و پس از تائید نهایی اجرایی می‎شود.

وی یادآور شد: پس از اتمام پروژه‎های نیمه‌کاره عمرانی توسط شهرداری و بهره‎برداری آنها در هفته دولت، پروژه‌‏های دیگری نظیر ساماندهی محور بروجرد به خرم‌آباد در دستور کار این نهاد خدماتی و عمرانی قرار می‎گیرد.
آخرين بروز رساني ( ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ )
امام جمعه بروجرد: آزادگان و خانواده های آنان حق بزرگی بر گردن ملت ایران دارند
روزهای بروجرد- امام جمعه بروجرد گفت: آزادگان و خانواده های آنان حق بزرگی بر گردن ملت ایران دارند چراکه صبر و مقاومت آنان در پیروزی و تداوم نظام و انقلاب نقش داشته است.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن ترابی در دیدار با آزادگان بروجرد افزود: آزادگان با صبر، شجاعت و استقامت سال ها رنج و عذاب را تحمل کردند و به جهانیان نشان دادند که به اعتقادات و اصول خود پایبند هستند.

وی اظهار کرد: آزادگان لحظه ای از یاد خدا غافل نشده و به رغم تحمل فشارهای زیاد هرگز تسلیم خواسته های دشمن نشدند لذا همواره باید قدردان رشادت ها و جانفشانی های آنان در راه اسلام و انقلاب باشیم.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران بروجرد نیز گفت: آزادگان میهمن اسلامی برای دفاع از ارزشها در دوران اسارت خود بسیار مقاومت کرده و این قشر امروز نمونه بارزی از ایثار و مقاومت هستند.

محمد رضا معظمی با اشاره به وجود 210 آزاده شهرستان بروجرد افزود: شهرستان بروجرد در دوران دفاع مقدس یکهزار و 500شهید تقدیم انقلاب اسلامی ایران نموده است.

همزمان با 26 مرداد خجسته سالروز ورود آزادگان هشت سال دفاع مقدس به خاک کشورمان مسئولان شهرستان بروجرد با سه تن از آزادگان پرافتخار هشت سال دفاع مقدس حاج مراد گودرزی، حاج عباس حیدری و حاج رحیم طوسی دیدار و با دادن لوح و هدایایی به رسم یادبود از ایثارگریها و ایستادگی آنها درطول اسارت قدردانی کردند.
آخرين بروز رساني ( ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ )
بهرام بیرانوند: در ارتباط با پول‎های بلوکه شده‌ باید با احتیاط بیشتری حرف زد
روزهای بروجرد- نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس گفت: تا یارانه افراد پردرآمد قطع نشود بخش تولید باید چشم به راه مدیریت جمعی باشد.

بهرام بیرانوند در گفت‎وگو با ایسنا، اظهار کرد: در ارتباط با پول‎های بلوکه شده‌ای که ادعا می‎شود بعد از توافق به ایران برمی‎گردد باید با احتیاط بیشتری صحبت شود تا در مردم توقع ایجاد نشود.

وی ادامه داد: چنانچه پول‎های بلوکه شده به ایران برگردد بخشی از آن پول‎ها متعلق به دولت، بخشی به صندوق توسعه و بخشی دیگر به بانک مرکزی تعلق دارد و دولت تنها می‎تواند روی پول‎های متعلق به خود برنامه‎ریزی و تصمیم‎گیری کند.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان گفت: براساس قانون هدفمندی یارانه‎ها، باید بخشی از یارانه به مقوله تولید اختصاص می‎یافت که محقق نشده است.

وی یادآور شد: دولت در سال‎گذشته و امسال اقدامی جدی برای حذف یارانه افراد پردرآمد انجام نداده و قطعاً پولی برای اختصاص به بخش تولید نمی‎ماند که تخصیص داده شود.
آخرين بروز رساني ( ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ )
۲۳۵ زندانی در بروجرد آزاد شدند
روزهای بروجرد-فرمانده انتظامی بروجرد گفت: ۲۳۵ زندانی حوزه سرقت از ابتدای امسال تاکنون در بروجرد آزاد شدند.

به گزارش تسنیم، علیرضا دلیری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: 600 نفر از زندانیان بروجرد با انواع جرائم سرقت در زندان‌های این شهرستان دوره محکومیت خود را سپری می‌کنند.
وی با بیان اینکه از این تعداد 235 نفر از ابتدای امسال تاکنون آزاد شده‌اند، افزود: کنترل جرائمی نظیر انواع سرقت‌ها در این شهرستان به‌ خوبی انجام‌شده به‌گونه‌ای که هم‌اینک ارتکاب سرقت در بروجرد کاهش محسوسی یافته است.

فرمانده انتظامی بروجرد با اشاره به بهبود وضعیت امنیتی این شهرستان در مقایسه با سال‌های گذشته، عنوان کرد: برخی قوانین مصوب خود عاملی در توسعه جرم شده‌اند چراکه این‌گونه قوانین زندانیان را آزادکرده و اثبات جرائم آن‌ها را با سختی مواجه کرده است.

وی بابیان اینکه این‌گونه قوانین در کوتاه‌مدت تأثیر نامطلوبی در افزایش جرائم دارد، تصریح کرد: باید دانست این قوانین تنها در صورتی می‌تواند در جامعه مفید باشد که زیرساخت‌های اجرای آن به‌صورت کامل وجود داشته و در این صورت می‌تواند قوانین مترقی باشد.

دلیری با تأکید بر ضرورت اجرای ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر در شهرستان بروجرد، بیان کرد: در این قانون بر مبارزه با مواد مخدر در کنار درمان معتادان تأکید شده که اجرای آن در شرایط کنونی لازم است.

وی بابیان اینکه تولید مواد مخدر صنعتی به‌مراتب راحت‌تر از مواد مخدر سنتی است، خاطرنشان کرد: برخی صاحب‌نظران با اجرای مفاد قانون ماده 16 در بروجرد مخالفت می‌کنند و علت مخالفت خود را نداشتن صرفه اقتصادی دانسته اما چنانچه این ماده‌قانونی در بروجرد با حمایت مسئولان امر اجرایی شود تولید و توزیع انواع مواد مخدر و درنتیجه افزایش معتادان به مواد افیونی کم می‌شود.

فرمانده انتظامی بروجرد آمار بالای بیکاری در این شهرستان را عاملی مهم در افزایش گرایش افراد در سنین مختلف به مواد مخدر دانست و گفت: اجرای ماده 16 در بروجرد، آمار ارتکاب جرائمی نظیر سرقت را که بیشتر مجرمان آن را معتادان تشکیل می‌دهد، به‌شدت کاهش می‌دهد.

وی جلب مشارکت مردمی در کاهش زمینه‌های ارتکاب جرائم را مهم ارزیابی و اظهار داشت: در راستای ایجاد زمینه‌های امنیت پایدار در شهرستان بروجرد گشت‌های موتوری پلیس به‌صورت شبانه‌روزی مشغول گشت زنی در نقاط مختلف شهر هستند تا بتوانند با حضور به‌موقع خود درصحنه ارتکاب جرائم مانع قانون‌شکنی مجرمان شوند.
آخرين بروز رساني ( ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ )
همایش بزرگداشت امامزاده ابوالحسن در بروجرد برگزار می‌شود
روزهای بروجرد- رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بروجرد گفت: همایش تجلیل از امامزادگان بروجرد با محوریت امامزاده ابوالحسن(ع) ۳۱ مردادماه در این شهرستان برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام رضا گودرزی، رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان بروجرد در گفت‌وگو با ایکنا، گفت: هم‌زمان با فرا رسیدن دهه کرامت برنامه‌های مختلفی در بروجرد برگزار می‌شود که همایش تجلیل از امامزادگان در بروجرد یکی از برنامه‌های این ایام است.

وی ادامه داد: این همایش سومین سال متوالی است که در بروجرد برگزار می‌شود که شناسایی شخصیت امامزادگان، نقش امامزادگان و فلسفه حضور امامزادگان از اهداف مهم برگزاری این همایش است.

گودرزی، تصریح کرد: در این مراسم که ساعت 18 روز 31 مرداد‌ماه در امام‌زاده ابوالحسن(ع) بروجرد برگزارمی‌شود از فعالان، خادمین، هیئت‌امناهای بقاع متبرکه بروجرد تجلیل می‌شود.

رئیس اوقاف و امور خیریه بروجرد عنوان کرد: ترویج و گسترش فضایل اهل‌بیت(ع)، تبدیل امامزادگان به قطب فرهنگی، ارتقاء معرفت نسبت به شأن و منزلت امامزادگان و آشنایی با سیره و تاریخ امامزادگان از دیگر اهداف برگزاری این همایش است.

وی بیان کرد: همچنین، در دهه کرامت عیادت از بیماران بستری در بیمارستان یکی دیگر از برنامه‌هایی است که در بروجرد اجرا می‌شود و سرکشی به بیمارستان‌ها انجام می‌شود.

گودرزی در پایان سخنان خود در این زمینه بیان کرد: دهه کرامت فرصت مناسبی است تا بیشتر از هر زمانی برای ترویج سیره و روش ائمه اطهار(ع) تلاش شود.
آخرين بروز رساني ( ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ )
آزادسازی حریم امامزاده جعفر (ع) بروجرد نیازمند ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار است
روزهای بروجرد- رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی بروجرد گفت: آزادسازی حریم امامزاده جعفر (ع) مصوبات شورای دوم شهر بوده و نیازمند ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار است.

به گزارش تسنیم، فرزانه کردی عصر امروز در صحن شورای شهر اظهار داشت: آزادسازی حریم امامزاده جعفر (ع) بروجرد که از مصوبات شورای دوم اسلامی شهر بروجرد است، تاکنون به دلیل وجود برخی مشکلات به صورت کامل محقق نشده است.

وی با بیان این‌که هدف از آزادسازی حریم امامزاده جعفر احداث فضاهای فرهنگی در محدوده این امامزاده و تبدیل آن به منطقه‌ای زیارتی، فرهنگی و توریستی است، افزود: در این طرح برای این منظور محدوده مشرف به خیابان های اطراف امامزاده در قالب واحدهای تجاری احداث شده و دیگر بخش‌های فرهنگی و خدماتی نظیر کتابخانه، بازارچه صنایع دستی، استراحتگاه زائرین و تالار پذیرایی جانمایی می‌شوند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی بروجرد از آزادسازی شش هزار مترمربع از محدوده امامزاده جعفر (ع) به منظور احداث این مجموعه فرهنگی خبر داد و عنوان کرد: شهرداری بروجرد تاکنون در راستای خرید شش هزار مترمربع از زمین‌های محدوده بقعه و آزاد سازی آن‌ها اقدام کرده است و در حال حاضر یکی از اولویت‌ها در زمینه خرید زمین‌های اطراف بقعه خرید منازل مسکونی است که این مهم نیازمند صرف هزینه تقریبی 500 میلیون تومانی است.

وی با اشاره به لزوم صرف اعتبار 20 میلیارد تومانی به منظور احداث این مجموعه فرهنگی زیارتی اشاره و خاطرنشان کرد: مجموع مساحت چهار هزار مترمربعی واحدهای تجاری قرار گرفته در این محدوده به 20 میلیارد تومان اعتبار  به منظور آزادسازی آن‌ها نیاز دارد.

کردی تشکیل پرونده واحدهای تجاری در شهرداری بروجرد با هدف فروش آن‌ها اشاره و بیان کرد: قیمت‌گذاری این واحدها انجام شده و آماده تحویل هستند، اما خرید آن‌ها مستلزم صرف هزینه و اعتبار لازم است.

وی به ضرورت به کار گیری ظرفیت بخش خصوصی در راستای احداث این مجموعه مهم فرهنگی زیارتی اشاره کرد و گفت: احداث فضاهای فرهنگی و خدماتی در حریم بقعه امامزاده جعفر (ع) بروجرد نیازمند صرف اعتبار 20 تا 30 میلیارد تومان است که تاًمین این میزان اعتبار از توان شهرداری و اداره اوقاف و امور خیریه خارج است، بنابراین لازم است این مهم در سایه فعالیت بخش خصوصی محقق شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی بروجرد با اشاره به عدم رشد و رونق اقتصادی این منطقه اظهار داشت: این پدیده رغبت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به منظور حضور در این عرصه را با مشکل مواجه کرده چراکه اغلب آن‌ها با مشاهده این منطقه رغبتی به سرمایه‌گذاری در این منطقه ندارند.
آخرين بروز رساني ( ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ )
اعلام آمادگی شهرداری بروجرد برای مرمت پل تاریخی حاج فتحعلی
روزهای بروجرد- شهردار بروجرد گفت: شهرداری آمادگی لازم برای مرمت پل تاریخی فتحعلی با همکاری ‌اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این شهرستان را دارد.

به گزارش فارس، منوچهر یوسفی در صحن شورای‌شهر این شهرستان اظهار کرد: در‌ حال‌ حاضر و با توجه به خسارات وارده به این پل، ضرورت انجام اقداماتی نظیر بهسازی، مرمت دیوارها و نورپردازی از سوی میراث فرهنگی و گردشگری لازم ‌است.

وی با اشاره به ریزش بخشی از این پل به دلیل بی‏‌توجهی برخی رانندگان به هشدارهای شهرداری، عنوان کرد: سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی حفاظت و مرمت پل تاریخی حاج فتحعلی تاکنون اقدامی به منظور جلوگیری از عبور و مرور خودرو و حفظ این پل انجام نداده است.

یوسفی افزود: شهرداری در سال‏‌های اخیر اجرای عملیاتی نظیر احداث خیابان‌‏های جدید و پل‏‌های غیرهم‌سطح را با هدف رفع مشکلات ترافیکی و کاهش تصادفات در دستور کار خود قرار داده است.

یوسفی افزود: شهرداری این شهرستان در سال 92 عملیات احداث پل غیرهمسطح پیامبر اعظم(ص) را آغاز و در دهه فجر سال گذشته به بهره‌‏برداری رسانده است.

وی با اشاره به اینکه بلوار پیامبر اعظم(ص) در دست احداث است، ادامه داد: این بلوار پل پیامبر اعظم(ص) را به بلوار 45 متری بسیج متصل کرده و نقش به‌سزایی در کاهش ترافیک در برخی نقاط شهر ایفا می‏‌کند.

شهردار بروجرد با اشاره به اینکه پل قدیمی حاج فتحعلی در مسیر احداث بلوار پیامبر اعظم(ص) قرار دارد، خاطرنشان کرد: شهرداری به منظور جلوگیری از ریزش این پل تاریخی با نصب پلاکارد و تابلوی ورود ممنوع و همچنین اطلاع‌رسانی به همشهریان در راستای جلوگیری از عبور و مرور خودرو‌ها بر روی این پل اقدام کرده است.

یوسفی تاکید کرد: این نهاد خدماتی و عمرانی، اقدامات ایمن‌سازی نظیر نصب گاردریل و میلگرد بر روی این پل انجام داده است.

وی به انجام اقداماتی به منظور حفظ بافت‏‌های تاریخی از سوی شهرداری اشاره و تاکید کرد: در این راستا شهرداری، احداث جزیره‌‏ای در مساحت یک هزار مترمربعی در حاشیه این پل را به منظور ایجاد حفاظت از این پل تاریخی را در دستور کار خود دارد.

شهردار بروجرد با اشاره به تخریب بخش‎هایی از پل حاج فتحعلی در روزهای اخیر، خاطر نشان کرد: بهسازی و ترمیم بخش‎های آسیب دیده یکی از اولویت‎هایی است که باید در دستور کار متولیان امر قرار گیرد و شهرداری نیز در راستای تحقق این مهم آماده هرگونه همکاری است.
آخرين بروز رساني ( ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ )
انهدام باند سارقان منزل در بروجرد
روزهای بروجرد- فرمانده انتظامی بروجرد از دستگیری باند سه‌نفره سارق و کشف 13 فقره سرقت منزل در این شهرستان خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ سرهنگ دلیری گفت: در پی وقوع چندین فقره سرقت منزل، پیگیری موضوع در دستور کار مأموران انتظامی این شهرستان قرار گرفت.

وی افزود: فرمانده انتظامی بروجرد عنوان کرد: مأموران با تحقیقات گسترده افرادی را که با همدستی یکدیگر اقدام به سرقت منزل می‌کردند را شناسایی و در عملیاتی غافلگیرانه سه نفر اعضای این باند را دستگیر کردند.

فرمانده انتظامی بروجرد گفت: سارقان در بازجویی‌های اولیه به 13 فقره سرقت منزل اعتراف کردند و با شناسایی مالباختگان متهمان تحویل مقام قضایی شدند.
آخرين بروز رساني ( ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ )
رودخانه های بروجرد در اسارت زباله ها
روزهای بروجرد-  رودخانه ها که همواره مهد زایش آبزیان و گونه های گیاهی و جانوری بوده اند، امروز در اسارت زباله ها قرار گرفته و هر روز کوچک تر می شوند.رودخانه های بروجرد در اسارت زباله ها

به گزارش ایرنا رودها و نهرها همواره الفبای زندگی بوده و باغات و دامپروری در گذر زمان در کنار آنها شکل گرفته اند.

امروز مردم برای تجدید روحیه و تامین آرامش درونی به صدای آب و طبیعت پناه می برند و در ایام مختلف سال به ویژه فصول گرم و روزهای تعطیل برای گذراندن اوقات فراغت و غلبه بر خستگی ها از عطر دل انگیز طبیعت و نسیم خنک آب نهرها و رودخانه ها بهره مند می شوند.

متاسفانه در دهه اخیر این نعمت های خدادادی و زیبا مورد بی توجهی و خودخواهی انسان ها قرار گرفته و انبوهی از زباله و نخاله، نفس رودخانه ها و نهرها را بریده اند.
شفافیت و گوارایی آب این نعمت های خدادادی به خاطر رها کردن زباله ها در نهرها در حال کدر شدن است و هر بار که برای تفریح به این مکان های طبیعی می رویم شاهد تغییر شکل ظاهری بستر نهرها و رودخانه ها هستیم.
رودخانه گلرود بروجرد در منطقه ونایی از جمله رودهایی است که در تسخیر انبوهی از زباله ها قرار گرفته است.

ای کاش افرادی که برای خوشگذرانی و تفریح به دامان طبیعت می روند، حرمت این نعمت های خدادادی را حفظ و از رها کردن زباله های خود در طبیعت خودداری کنند.
حجم زیادی از پس مانده مواد غذایی، ظروف یکبار مصرف، بطری های پلاستیکی و شیشه ای و حتی پوشاک عرصه را بری خروش رودخانه ها تنگ کرده و دیگر از گوارایی و پاکی آن خبری نیست.
متاسفانه امروزه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به دلیل سبکی وزن و قابل دسترس بودن حجم بالایی از زباله ها را به خود اختصاص داده اند و رها کردن آنها در طبیعت، مرگ آبزیان و سایر جانوران را به همراه دارد.

به رغم تلاش های تشکل های مردم نهاد حوزه محیط زیست و دوستداران طبیعت که در آیین های مختلف اقدام به پاکسازی طبیعت می کنند، انبوهی از زباله ها در دامان طبیعت و بستر نهرها و رودخانه ها وجود دارد که همانند کلافی سر در گم، شاخه ها، بوته ها و سنگ های اطراف را محاصره کرده اند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد در این باره گفت: رودخانه ها به دلیل ورود پساب واحدهای تولیدی و صنعتی، فاضلاب شهری و روستایی و پساب اراضی کشاورزی فرصت خود پالایی ندارند.
مصطفی مصطفی وند افزود: ورود نخاله ها، پسماندها و آلاینده هایی که از روستاهای بالا دست وارد رودخانه ها می شوند، جلوی رشد آبزیان و گیاهان را می گیرد.

وی وضعیت نامناسب رودخانه های بروجرد را یک سونامی زیست محیطی دانست و اظهار کرد: از آنجا که رودخانه ها مرز ندارند و از همه شهرها و روستاها عبورمی کنند، حفظ و احیای آنها نیازمند عزم عمومی است که اگر این وضعیت مدیریت نشود و جلوی برداشت های بی رویه از بستر رودخانه و تعرض به آن گرفته نشود، قهر طبیعت دامان ما را خواهد گرفت.

وی از شهروندان خواست تا در هنگام تفریح در دامان طبیعت به منظور حفظ محیط زیست و احیای رودخانه ها زباله های تولیدی را در کیسه زباله ریخته و به سطل و یا مکان جمع آوری زباله برسانند و از پراکنده کردن آن در طبیعت پرهیز کنند.

وی به افزایش استفاده مردم از ظروف یکبار مصرف اشاره کرد و گفت: ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به این دلیل که سال های زیادی برای تجزیه زمان نیاز دارند علاوه بر داشتن خطراتی برای سلامتی انسان، خسارات فراوان و جبران ناپذیری به طبیعت وارد می کنند و بافت خاک و سایر عناصر طبیعی را تحت تاثیر قرار می دهند.

براساس آمارهای موجود سرانه تولید زباله در بروجرد حدود 750 گرم است و روزانه بالغ بر 170 تن زباله از سطح شهر بروجرد جمع آوری می شود که 70 درصد این زباله ها تر و قابل بازیافت برای تهیه کودهای کشاورزی هستند و 30 درصد این زباله ها شامل زباله های خشک می باشد که 27 درصد آنها شیشه، کاغذ و فلز قابل جذب بوده و سه درصد قابل جذب نیستند.

به امید روزی که فرهنگ حفاظت از محیط زیست در میان تک تک افراد جامعه نهادینه شود و همه برای حفظ کره زمین تلاش کنند تا نسل های آینده نیز طعم خوش موهبت های خدادادی را بچشند.
 
 .................
گزارش از آتوسا آزرم
آخرين بروز رساني ( ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ )
گشت‌های حفاظتی برای جلوگیری از کشت محصولات آب‌دوست در بروجرد انجام می‌شود
روزهای بروجرد- رئیس اداره منابع طبیعی بروجرد گفت: راهکار قانونی ‌ممنوعیت حضور دامداران غیربومی در منابع طبیعی تدوین شود‌.

به گزارش تسنیم، داریوش عباسی در جلسه هم اندیشی جلوگیری از تخریب عرصه‎های منابع طبیعی این شهرستان اظهار داشت: گشت‌های حفاظتی به منظور بررسی عرصه‌های منابع طبیعی در جلوگیری از کشت محصولات آب‌دوست در این شهرستان انجام می‌شود.

وی با اشاره به گزارش‌های مردمی در راستای اطلاع‌رسانی در مقابله با کشت محصولات آبدوست در بروجرد، افزود: گشت‌های بازرسی پس از اطلاع از این مهم به سرعت در محل حاضر شده و مانع از ادامه فعالیت متخلفان در این حوزه می‌شوند.

رئیس اداره منابع طبیعی بروجرد با اشاره به این‌که هم اینک حدود 15 هکتار از اراضی بروجرد زیرکشت هندوانه است، عنوان کرد: بیش از 8.8 هکتار از این اراضی در روستای "دهنو مقدسی" است که برای متخلفان پرونده قضایی تشکیل شده و به مراجع قضایی فراخوانده شده‌اند و پرونده آن‌ها در دست بررسی است.

وی بیان کرد: چنانچه کشاورزی قصد انتقال کانال آب از عرصه منابع طبیعی را داشته باشد، از این اقدام ممانعت به عمل می‌آید و با متخلفان در این حوزه برخورد جدی می‌شود.

عباسی با بیان این‌که تملک برخی اراضی حاشیه شهر در اختیار اداره منابع طبیعی است، تصریح کرد: با وجود این‌که قانون‌گذار تملک قسمت‌هایی از اراضی حاشیه شهر را در اختیار اداره مسکن و شهرسازی قرار داده است، این عرصه‌ها تنها معطوف به اراضی هستند که سند مالکیت آن‌ها در دست اختیارات اداره مسکن و شهرسازی بوده و ساخت‌وساز در این اراضی نیز با مجوزهای این اداره قانونی است اما عرصه‌هایی که برای آن‌ها هیچ‌گونه سند مالکیتی صادر نشده همچنان در اختیار اداره منابع طبیعی است.

وی خاطرنشان کرد: یگان حفاظتی اداره منابع طبیعی براساس گزارشات ارسالی از مخبران این اداره، گشت‌های حفاظتی خود را به مناطقی که توسط افراد سودجو دست‌اندازی شده است، ارسال کرده و مانع فعالیت آن‌ها از طریق معرفی به محاکم قضایی می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی بروجرد با اشاره به ناکافی بودن اعتبارات لازم برای حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی، گفت: در صورت وجود اعتبارات کافی می‌توان به منظور حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی خندق احداث کرده یا با استفاده از پایه‌های سیمانی مانع دست‌اندازی سودجویان به این عرصه‌ها شد اما متأسفانه عرصه‌های منابع طبیعی در کشور هنوز هم مورد توجه مسئولان امر برای تخصیص اعتبارات حفاظتی قرار نگرفته است.

وی آموزش‌های نادرست و افزایش محصولات کشاورزی را از دیگر دلایل متضرر شدن عرصه‌های منابع طبیعی دانست و افزود: یکی از دغدغه‌های مهم اداره منابع طبیعی حضور نابهنگام دامداران غیر ذی حق در فصل بهار در عرصه‌های منابع طبیعی است که به چالشی برای شهرنشینان تبدیل شده و علاوه بر آن مزارع کشاورزی را به نابودی می‌کشاند.

عباسی اظهار داشت: حضور دامداران غیربومی ذی حق در اراضی منابع طبیعی در سال‌های اخیر مراتع در حال احیا را با خسارات هنگفت و جدی مواجه کرده که هنوز هم به منظور مقابله با این پدیده تخریب گرایانه راهکار قانونی مؤثری تدوین نشده است.
آخرين بروز رساني ( ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ )
هدر رفت 5 میلیون مترمکعبی آب در بروجرد
روزهای بروجرد- رئیس شرکت آب و فاضلاب بروجرد گفت: از مجموع میزان آب تولید شده در این شهرستان پنج میلیون مترمکعب آن به واسطه برخی عوامل هدر می‎رود.

به گزارش فارس، حبیب‌الله حدادی در جلسه بررسی راهکارهای جلوگیری از هدر رفت آب در این شهرستان اظهار کرد: از مجموع تولید 22 میلیون مترمکعبی آب صدور قبوض مصرف برای 17 میلیون مترمکعب آن صادر شده مابقی جزء هدررفت است.

وی تصریح کرد: یکی از عوامل این هدر رفت سرازیر شدن آب از مخازن است که با ایجاد سیستم تله‌متری و تله‌کنترل هدررفت آب مخازن به طور تقریب به صفر رسیده است.

این مسئول با اشاره به سایر عوامل هدررفت آب، افزود: نشتی مخازن و فرسودگی شبکه از دیگر عوامل هدررفت آب به شمار می‎روند.

حدادی با اشاره به اینکه بخش اصلی هدررفت آب ناشی از نشت شبکه و انشعابات و برداشت‎های غیرمجاز است، یادآور شد: به منظور جلوگیری از نشتی آب از مخازن مراحل نشت‎یابی و ترمیم آنها انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر همه آب تولید شده به مصرف می‎رسد، خاطرنشان کرد: این روش صحیحی از نظر پدافند غیرعامل و مدیریت بحران نبوده و روش مطمئنی به شمار نمی‎رود، چراکه این احتمال وجود دارد، منابع آب چاه‌‏های مورد استفاده به واسطه برخی عوامل تحت تاثیر قرار گرفته و آبدهی آنها کاهش یابد.

رئیس شرکت آب و فاضلاب بروجرد با اشاره به خشک شدن برخی چاه‎های مورد استفاده به منظور تامین آب شرب شهری، تاکید کرد: تجهیز هشت حلقه چاه در دستور کار شرکت آب منطقه‎ای قرار گرفته و در صورت افزایش مصرف آب اقدام به حفر چاه با تکنولوژی جدید می‎شود.

حدادی عنوان کرد: با توجه به افزایش جمعیت و ایجاد صنایع و مصارف جدید، پیش‌بینی می‎شود در سال 1405 برداشت آب از سد آبسرده به 29 میلیون مترمکعب در سال برسد.

وی خاطرنشان کرد: مراحل تخصیص برداشت آب از سد آبسرده در وزارت نیرو انجام شده است، حال آن که مجوز واگذاری حق‌آبه به شرکت آب و فاضلاب تاکنون به صورت رسمی ابلاغ نشده است.

رئیس شرکت آب و فاضلاب بروجرد یکی از الزامات برداشت آب از سد آبسرده را احداث تصفیه‌خانه دانست و ادامه داد: در حال حاضر محل احداث این تصفیه‌خانه در حال جانمایی است.   

حدادی با اشاره به اینکه طرح تامین آب شرب شهر بروجرد از سد آبسرده بلندمدت است، خاطرنشان کرد: از سویی در حال حاضر تامین آب شرب این شهر به واسطه منابع موجود مدیریت ‏می‏‌شود.
آخرين بروز رساني ( ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ )
استاد جواد بختیاری رییس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران شد
روزهای بروجرد- "جواد بختیاری " هنرمند برجسته بروجردی رییس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران شد. جواد بختیاری رییس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران شد

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان بروجرد، " جواد بختیاری " رییس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران شد .

بنا بر این گزارش در جلسه ای که با حضور " علی جنتی " وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد" جواد بختیاری " به عنوان رییس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران انتخاب شد.

استاد "جواد بختیاری" زاده ۱۳۳۵ در بروجرد ( از استادان برجسته خوشنویسی و خط نستعلیق معاصر ایران) است. او فارغ التحصیل رشته الکترونیک از دانشگاه شیراز و نقاشی از دانشکده هنرهای زیبا تهران است.

   "بختیاری" از استادان طراز اول خوشنویسی کشور است و در خط نستعلیق به دارنده « خط طلایی»  شهرت یافته‌ که نشان از اعتبار وی است. وی در سال ۱۳۷۶ برنده جشنواره جهانی خوشنویسی تهران شد.

 او در خانواده‌ای اهل ذوق و هنر به دنیا آمد. کودکی و نوجوانی خود را در بروجرد گذراند و با حمایت پدر به فراگیری هنر نقاشی روی آورد. تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه شیراز و با رشته الکترونیک آغاز کرد  ، اما تمایلش به هنر بیش از رشته‌های فنی بود به همین دلیل پس از  پایان تحصیلات خود در رشته الکترونیک در سال ۱۳۵۷ وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و در رشته نقاشی و هنرهای تجسمی به تحصیل پرداخت.

  استاد " جواد بختیاری" علیرغم تحصیل در رشته نقاشی با دیدن آثار یکی از بزرگان، مجذوب خط نستعلیق شد و به این عرصه وارد شد و مراحل فراگیری خوشنویسی را مشتاقانه و به سرعت پیمود تا موفق به کسب درجه استادی در خط نستعلیق گردید.

    وی امروزه از استادان تراز اول خوشنویسی کشور است و در خط نستعلیق به دارنده  « خط طلایی »  شهرت یافته است که نشان از اعتبار وی است.

    در سال 1376 برنده جشنواره جهانی خوشنویسی تهران شده است و دهها نمایشگاه معتبر در ایران ، ترکیه ، ایتالیا ، چین ، پاریس و کشورهای دیگر ترتیب داده است .

     آثار خوشنویسی وی در قالب کتابها و مجموعه های مختلف به چاپ رسیده که از میان آنها می توان به طربنامه « عشق » ، «  سخن عشق » ،  « شور مستی »  و « کتیبه »  اشاره کرد.

     برگزاری نمایشگاه‌های متعدد در داخل و خارج از کشور از دیگر فعالیتهای "جواد بختیاری"  است که از آن جمله می توان به نمایشگاه های زیر اشاره نمود .

 

موزه هنرهای معاصر در سال ۱۳۶۳

اسلام آباد در سال ۱۳۶۳

انجمن فرهنگی ایران –آلمان در سال ۱۳۶۴

موزه هنری آنکارا در سال ۱۳۶۷

موزه هنری استانبول در سال ۱۳۶۷

نمایشگاه آبرنگ آتن در سال ۱۳۶۷

مرکزفرهنگی یونسکو پاریس در سال ۱۳۶۷

لندن در سال ۱۳۶۸

موزه رضا عباسی در سال ۱۳۷۰

گالری شاجانیان اصفهان در سال ۱۳۷۰

کاخ فرهنگی پکن در سال ۱۳۷۰

موزه هنرهای زیبا دهلی نو در سال ۱۳۷۱

گالری هرتیاژ – کانبرا در سال ۱۳۷۳

گالری شخصی تهران در سال ۱۳۷۴

فورنی ودوسپرا ایتالیا در سال ۱۳۷۵

و نمایشگاه و فعالیت گسترده دیگر

آخرين بروز رساني ( ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ )
پاسخ های صریح سخنگوی شورای شهر: کارگران معترض را اخراج کرده‌اند/ پشت پرده قراردادهای میلیاردی با وجود مشکلات مالی
روزهای بروجرد- ناصر مرادی سخنگوی شورای شهر بروجرد در تارنگار خود به برخی از پرسش هایپاسخ های صریح سخنگوی شورای شهر: کارگران معترض را اخراج کرده‌اند/ پشت پرده قراردادهای میلیاردی با وجود مشکلات مالی شهروندان پاسخ داده است که در ادامه می خوانید: 
 
در رابطه با پرداخت حقوق معوقه کارگران شهرداری خبری دارید؟
 
با توجه به بدهیهای میلیاردی و عقد قراردادهای سنگین 6 و 70 میلیاردی، در آینده‌ایی نزدیک ساختمان شهرداری مرکزی و خیابان شهدا و میدان دانشگاه هم بجای این قراردادهای غیر ضرور داده می‌شوند و دل حاکمان قدرتی که پشت قضیه هستند و پیمانکاران مربوطه که از کانال آنها معرفی شده‌اند شاد و دل خانواده 10 هزارنفری شهرداری شکسته خواهد شد«از صدقه ی سر منتخبین خود خود کرده را تدبیر نیست»

با توجه با اینکه شهرداری دارای کارخانه120تنی آسفالت است بستن قرارداد با پیمانکار چه حسنی دارد؟
 
تنها حسن آن این است یک پول می‌دهیم کور و یکی به کورکش، یا مثالی هست که می‌گوید آب در کوزه و ما تشنه لبان می‌گردیم جالب اینکه پیمانکار بلافاصله بجای طلب خویش املاک شهرداری را طلب می‌کند و هم سود آسفالت را می‌برد هم از پول فروش املاک سودی به جیب میزند!
 
 قراداد خاتم برای چه کاری است مبلغ آن چقدر است؟
 
برای اجرای پل غیر همسطح میدان امام و میدان شهدا و چند جای دیگر دقیقا از اصل قرارداد خبری ندارم.

به نظر شما این کار ها ضرورت دارند؟
 
مثالی هست که میگوید طرف در منزل نان نداشت بخورد میرفت پیاز بخره برای باز شدن اشتهاش! حالا حکایت ماست. 5 الی 6 ماه حقوق معوقه و میلیاردها بدهی فکر پل غیر همسطح برای شهر هستیم آخه شهر ما ترافیکی معادل 10 برابر تهران دارد!

5 : شما چکاره اید؟ مگر نباید اعتراض کنید و جلوی این کارها را بگیرید؟
 
اولا قرادادهای منعقده در زمانی بوده که بنده در مرخصی و خارج از کشور بودم دوم اینکه با یک گل بهار نمیشه .تا حالا مگر نه این بوده که آقایون کار خودشونو کردند و ماحصل کار تا حالا اجبار بنده به بازخریدی از شهرداری است و متعاقباً هم معلوم نیست چه گربه ایی را از محراب دربیارند«آنچه ندارد صدا فریاد من است»
 
در رابطه با اخراج چند نفر از کارکنان شهرداری چه اطلاعی دارید؟ این کارگران همان کارگرانی هستند که برای اعتراض به دیر پرداخت شدن حقوقشان در مقابل شورای شهر و فرمانداری تجمع کرده بودند. متأسفم چون حاکمان قدرت به شدت به پر قبایشان بر خورده و رضایت نمیدهند که برگردند و اداره کار هم گوش به فرمان حاکمان قدرت است و بس «در کوچه پس کوچه های جناح بازی عدالت را سر بریدن»
 
آخرين بروز رساني ( ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ )
واکنش مدیرکل میراث فرهنگی لرستان به فروریختن پل حاج فتحعلی: ضرب الاجل به شهرداری بروجرد برای مرمت این اثر تاریخی
روزهای بروجرد- سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با تایید خبر فروریختن دیواره الحاقی به پل قلعه کرم بروجرد گفت: خوشبختانه سازه اصلی این پل تاریخی آسیب ندیده است.

محمدرضا امانی در گفتگو با مهر با بیان اینکه پل تاریخی قلعه کرم در محدوده فضای شهری بروجرد قرار دارد بیان داشت: این پل ثبت ملی نشده است ولی جزو پلهای تاریخی بروجرد محسوب می شود.

وی دلیل ثبت ملی نشدن این پل تاریخی را قرارگیری در محدوده فضای شهری و عدم تعامل شهرداری برای آزادسازی، مرمت و ثبت ملی دانست و گفت: به دنبال فعالیت های راهسازی شهرداری بروجرد و تردد غلتک های راهسازی در نزدیکی پل شاهد فروریختن دیوار الحاقی به این پل تاریخی بوده ایم.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با تاکید بر اینکه اصل پل و چشمه طاق آن آسیب ندیده است افزود: با توجه به عملیات راهسازی و انباشته شدن خاک های دستی که شهرداری در حاشیه پل ریخته است دیواره الحاقی پل دچار ریزش شده است.

وی با اشاره به پیگیری های میراث فرهنگی در این زمینه افزود: در این راستا از سوی میراث فرهنگی بروجرد مکاتبات لازم با شهرداری صورت گرفته تا هرچه سریع تر نسبت به تامین کارگر برای انجام عملیات مرمتی اقدام کنند.

امانی تصریح کرد: میراث فرهنگی مصالح و مواد اولیه مورد نیاز برای مرمت پل را تدارک دیده است که در صورت تامین کارگر و هزینه های آن کار مرمت این پل تاریخی صورت می گیرد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با بیان اینکه میراث فرهنگی به طور جدی پیگیر رفع مشکل این پل تاریخی است یادآور شد: شهردار بروجرد نیز مشارکت در ترمیم این پل تاریخی را تقبل کرده است.

امانی با بیان اینکه ثبت ملی پل تاریخی قلعه کرم بروجرد در دستور کار قرار دارد، از شهرداری خواست برای ثبت ملی این بنای تاریخی مشارکت کند.

بنابراین گزارش پل تاریخی قلعه کرم بروجرد معروف به پل حاج فتحعلی از بناهای تاریخی این شهرستان بوده که مربوط به دوره قاجاریه است.
آخرين بروز رساني ( ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ )
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.