۱۰ تير ۱۳۹۴   ۰۴:۵۳    
 
 
 
 
تبلیغات
 
hamaesh_amozesho_parvaresh.gif
 
 
shahid.jpg
 
بنیاد کودک
 
کمک به کودکان سرطانی
 
خبر ساز RSS
اخبار بروجرد
رئیس راه و شهرسازی بروجرد: بدهی های شهرداری ربطی به ما ندارد/ اجازه تغییر کاربری زمین بازارچه چمران مشکل است
روزهای بروجرد- رئیس اداره راه و شهرسازی بروجرد گفت: اداره راه و شهرسازی تعهدی در قبال دیون شهرداری ندارد بنابراین نمی‌تواند با درخواست تغییر کاربری برخی اراضی توسط شهرداری موافقت کند.

حبیب جمشیدی در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار داشت: بر اساس قانون در محدوده‌ای که کاربری آن محدود به فضای سبز است، نمی‌توان هیچ‌گونه ساخت و سازی انجام داد.

وی با اشاره به درخواست تغییر کاربری زمین بازارچه چمران توسط شهرداری بروجرد، افزود: اداره راه و شهرسازی هیچ‌گونه تعهدی در قبال بدهی‌های شهرداری و کمبود منابع مالی این نهاد بر عهده ندارد که با پذیرش تغییر کاربری زمین واقع در خیابان چمران در راستای تحقق اهداف شهرداری حرکت کند.

رئیس اداره راه و شهرسازی بروجرد بیان کرد: با توجه به درخواست تغییر کاربری زمین بازارچه چمران از سوی شهرداری بروجرد، پیگیری این  طرح پیشنهادی به منظور اجرای خواسته شهرداری در گرو اختصاص زمینی به همین متراژ در منطقه دیگری از شهر با کاربری فضای سبز است.

وی مالکیت این زمین را در اختیار دولت به نمایندگی سازمان ملی زمین و مسکن دانست و عنوان کرد: باتوجه به این‌که در این‌گونه زمین‌ها نمی‌توان دخل و تصرفی انجام داد بنابراین تغییر کاربری آن مشکل به نظر می‌رسد.

جمشیدی خاطرنشان کرد: توجیه شهرداری در بالا بودن سرانه فضای سبز بروجرد و کافی بودن آن برای شهر در حالی است که این میزان فضای سبز جوابگوی جمعیت سال‌های آینده نیست.

وی با اشاره به پایین بودن سرانه فضای سبز بروجرد در مقایسه با میانگین کشوری، بیان کرد: تغییر کاربری در صورتی محقق می‌شود که زمین دیگری با همین وسعت با کاربری فضای سبز جایگزین آن شود.

رئیس اداره راه و شهرسازی بروجرد با تأکید بر حفظ کاربری‌های مختلف زمین‌های مسکن و شهرسازی گفت: حفظ کاربری‌های اداری، فضای سبز، فرهنگی، آموزشی، تجاری، مسکونی در طرح جامع شهری به تولی‌گری مسکن و شهرسازی بر اساس افق 20 یا 50 ساله ضرورت دارد.

وی اظهار داشت: می‌توان از طریق جابه‌جایی زمین، سرانه فضای سبز را حفظ کرده و شهرداری نیز می‌تواند هدف را خود در فروش بازارچه چمران این شهرستان دنبال کند.

جمشیدی با بیان این‌که تغییر کاربری در گرو توجیه فنی شهرداری نهفته است، عنوان کرد: شهرداری بروجرد موظف است در قالب نامه‌ای رسمی درخواست خود را مبنی بر تغییر کاربری این زمین به اداره راه و شهرسازی ارائه داده تا در صورت تکمیل مدارک پرونده به کمیسیون ماده پنج استان ارجاع و در زمینه تغییر کاربری آن تعیین تکلیف شود.
آخرين بروز رساني ( ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ )
باند ۳ نفره سارقان در شهرستان بروجرد منهدم شد
روزهای بروجرد- فرمانده انتظامی بروجرد گفت: باند ۳ نفره سارقان منهدم و ۲۰ فقره جیب‌بری در شهرستان بروجرد کشف شد.

به گزارش تسنیم، به نقل از روابط عمومی نیروی انتظامی لرستان، سرهنگ علیرضا دلیری، فرمانده انتظامی بروجرد اظهار داشت: باند سه‌نفره سرقت منهدم و 20 فقره جیب‌بری در این شهرستان کشف شد.

وی افزود: در پی چندین فقره جیب‌بری در بروجرد، پیگیری موضوع در دستور کار مأموران انتظامی این شهرستان قرار گرفت.
فرمانده انتظامی بروجرد عنوان کرد: با تحقیقات گسترده افرادی را که با همدستی یکدیگر اقدام به جیب‌بری می‌کردند را شناسایی و در عملیاتی غافلگیرانه سه نفر اعضای این باند را دستگیر کردند.

وی بیان کرد: سه نفر با یک دستگاه موتورسیکلت با کمین کردن جلوی بانک و باجه‌های عابر بانک‌ها با شناسایی و تعقیب افراد سالخورده به‌صورت غافلگیرانه در معابر خلوت از ضعف و ناتوانی مالباختگان سوءاستفاده و ربودن وجه نقد آنان متواری می‌شدند.

دلیری تصریح کرد: راکبین موتورسیکلت مذبور اطراف یکی از بانک‌های سطح شهرستان بروجرد توسط مأموران کلانتری 11 این فرماندهی شناسایی که با مشاهده مأموران اقدام به فرار کرده و با تعقیب و گریز پلیس موتورسیکلت آنان توقیف و یکی از سرنشینان آن دستگیر شد.

وی خاطرنشان کرد: متهم در بازجویی‌های به‌عمل‌آمده و مواجهه با مدارک و مستندات پلیس لب به اعتراف گشود و به جرم ارتکابی خود اعتراف و اذعان کرد، با همدستی دو نفر دیگر اقدام به جیب‌بری می‌کنند.

فرمانده انتظامی بروجرد گفت: مأموران بلافاصله در عملیاتی دیگر دو همدست دیگرش را دستگیر و به پلیس آگاهی انتقال دادند که در بازجویی‌های اولیه به 20 فقره جیب‌بری اعتراف کرده و با شناسایی مالباختگان تحویل مقام قضایی شدند.
آخرين بروز رساني ( ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ )
معاون وزیر کار در بروجرد: کسب و کار خرد اشتغالزایی بسیاری به دنبال دارد
روزهای بروجرد- معاون وزیر کار و رئیس سازمان فنی و حرفه‎ای کشور گفت: کسب و کار خرد اشتغالزایی بسیاری به دنبال دارد.

به گزارش ایسنا، کوروش پرند در حاشیه مراسم افتتاح دو کارگاه دانش‎بنیان بروجرد در جمع خبرنگاران، افزود: طرحی تحت عنوان توانمندسازی و ارائه آموزش‎های مهارتی برای دانشجویان و فارغ‎التحصیلان با تاکید بر اشتغال پایدار در کشور توسط سازمان آموزش فنی و حرفه‎ای در شورای عالی اشتغال مصوب شده است.

وی با بیان اینکه دراین طرح 10 زیر مدل برای حمایت از فارغ‎التحصیلان و دانشجویان برنامه‎ریزی شده که اجرا کنیم، اظهار کرد: یکی از زیر مدل‎ها بحث شرکت‎های دانش بنیان است که بتوانیم از آنها حمایت کنیم.

رئیس سازمان فنی و حرفه‎ای کشور تصریح کرد: یکی از مدل‎ها آموزش تولید بازاریابی و فروش است که مراحل قبل و بعد تولید به صورت سیستماتیک را می‎بینیم.

پرند بااشاره به افتتاح کارگاه دانش بنیان بلوک فوق سبک در بروجرد، اضافه کرد: در این بلوک یک تحول درحوزه بلوک‎های فوق سبک ایجاد خواهد داشت.

وی با اشاره به نرخ بیکاری در لرستان، بیان کرد: برای شرایط موجود استان دو استراتژی وجود دارد؛ یکی سرمایه‎گذاری داخلی و خارجی است که ارزش افزوده بالای در پی داشته و اشتغالزایی آن نیز محدود است.

معاون وزیر کار خاطرنشان کرد: اما استراتژی دوم توسعه کسب و کار کوچک و خرد است که در کوتاه‎مدت جواب می‎دهد و اشتغالزای بسایر دارد و ارزش افزوده بالایی ندارد.

پرند گفت: یکی از مهمترین برنامه‎های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بحث بنگاه‎های کوچک و اشتغال‎های خرد و خانگی است که ربیعی وزیر تعاون اعلام کرده در سال‎جاری و سال‎های بعد اشتغال بزرگ از بنگاه‎های کوچک صورت می‎گیرد.

وی ادامه داد: بر این اساس اجرای سیاست‎های اقتصاد مقاومتی سازمان فنی و حرفه‎ای کشور توسعه کسب و کار کوچک و اقتصادهای خرد را در دستور کار قرار داده که مراحل قبل از فروش را مدنظر دارد.

رئیس سازمان فنی و حرفه‎ای کشور افزود: می‎خواهیم در حوزه سنگ خام، کشت گیاهان دارویی و داروهای گیاهی، تراش و فرآوری سنگ‏‎‎‏‎های قیمتی، صنایع دستی، تابلوفرش، صنایع غذایی کار را جلو ببریم و در این‎باره برش استانی ایجاد کرده‎ایم.
آخرين بروز رساني ( ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ )
کسب رتبه های برتر گروههای آموزشی ابتدایی منطقه ی اشترینان
روزهای بروجرد- گروههای آموزشی ابتدایی منطقهی اشترینان موفق به کسب رتبه های برتر در سطح استان شد.

به گزارش روابط عمومی ادارهی آموزش و پرورش گروههای آموزشی ابتدایی منطقه ی اشترینان موفق به کسب رتبه های برتر در سطح استان شد.

رتبه های برتر طرح همتا: فرح روستایی رتبهی اول، امید صارمی رتبهی دوم و مهتاب عبدی رتبهی سوم

رتبه های برتر درس پژوهی: مرضیه توکلی، آذر فرشادفر، معصومه گودرزی، منصوره فرزاد

کسب رتبه های برتر گروههای آموزشی ابتدایی منطقه ی اشترینان
آخرين بروز رساني ( ۲۷ خرداد ۱۳۹۴ )
وقتی نظر مردم جایگاهی در مدیریت شهری ندارد!
روزهای بروجرد- هر ساله در شهرهای کوچک و بزرگ طرح هایی در حوزه خدمات شهری اجرا و پروژه هایی کلنگ زنی می شوند که خدمات رسانی به مردم، تسهیل در عبور و مرور و زیبا سازی شهری از جمله اهداف آنها می باشد که قطعا نظر کارشناسان و مردم می تواند در اجرای هرچه بهتر آنها مفید باشد.

متاسفانه به رغم صرف هزینه های هنگفت، اغلب طرح های عمرانی ناتمام و بلا استفاده می ماند زیرا یا برای تکمیل به اعتبارات کلان نیاز دارند و یا برای ادامه ساخت و استفاده از آنها هیچ ضرورتی دیده نمی شود.

مردم شهرستان بروجرد نیز طی سال های گذشته اینگونه طرح های غیرضروری، پرهزینه و البته غیرکارشناسی را به وفور مشاهده نموده و همواره در خصوص نحوه اجرای آنها گلایه داشته اند.

به رغم اینکه طرح های عمرانی و خدماتی برای مردم و جامعه شهروندی اجرا می شود ولی متاسفانه مردم هیچ نقشی در اجرای این طرح ها ندارند و گاه فقط تماشاگر اتلاف هزینه ها و اجرای طرح های بی استفاده هستند.

پروژه های عمرانی اگرچه برای اجرا از کمیسیون های مختلف عبور می کنند تا به تصویب و مرحله اجرا برسند ولی در بیشتر اوقات ضرورت اجرای آنها را یکی دو نفر از کارشناسان براساس سلیقه شخصی و مقطع مدیریتی افراد تعیین می کنند و نظر و سلیقه بیش از 300 هزار نفر از مردم بروجرد نادیده گرفته می شود.

چه خوب بود اگر تمام دستگاه های خدمات رسان از جمله شهرداری قبل از صرف هر گونه هزینه برای طرح های بی استفاده و غیرضروری، ابتدای هر سال تنها 100 برگ نظرسنجی را میان شهروندان توزیع می کرد تا مردم اولویت های شهری و نیازهای عمرانی و خدماتی شهر خود را بیان کنند زیرا به گفته قدیمی ها 'هر سری یک عقلی دارد'.

شاید یک شهروند درس نخوانده و غیرکارشناس مشکلی را ببیند که از دید ده ها کارشناس پنهان مانده باشد و بتوان با هزینه اندک برای رفع این مشکل گره از مشکلات بزرگ تر را حل کرد.

یکی از شهروندان بروجردی در خصوص اجرای طرح های اشتباه در این شهر به ایرنا گفت: پل زیرگذر میدان قیام یکی از بی استفاده ترین طرح های اجرا شده در بروجرد است که شاید در هر ساعت کمتر از پنج خودرو از آن عبور کند.

عباس میرزایی افزود: تنها استفاده این پل در فصل بارش ها و جمع شدن آب های روان سطح خیابان است و اجرای آن نه تنها گره از مشکلات ترافیک حل نکرده، بلکه با باریک شدن خیابان های مواصلاتی، ترافیک مرکز شهر را بیشتر کرده است.

بگفته وی حدود 30 میلیارد ریال چند سال قبل صرف ساخت این پل شد که اگر این مبلغ در آن سال صرف طرح های اشتغالزا می شد، مشکل جوانان زیادی حل می شد.

وی اضافه کرد: هم اکنون شهرداری می تواند این گذرگاه بی استفاده را به توقفگاه اتوبوس ها یا تجمع دستفروشان تبدیل کند تا شاید به نوعی دیگر گره گشای ترافیک شهری باشد.

یکی دیگر از شهروندان بروجرد با تاکید بر لزوم نظرسنجی از مردم و کارشناسان در خصوص اجرای طرح های عمران شهری اظهار داشت: نبود پارکینگ عمومی یکی از کمبودهای اصلی و مهم شهر بروجرد محسوب می شود زیرا به دلیل نبود پارکینگ، ترافیک به کوچه ها نیز کشانده شده است.

محمد کریمی افزود: ای کاش تنها یکی از ده ها ساختمان سر به فلک کشیده پزشکان واقع در خیابان شهدا، پارکینگ عمومی بود تا شهروندان دغدغه پیدا کردن جای پارک را نداشتند و زمان زیادی را در کلاف سر در گم ترافیک نمی ماندند.

وی ورود اتوبوس های خط واحد به مرکز شهر را از دیگر دلایل ترافیک شهر بروجرد عنوان کرد و گفت: هم اکنون مقصد تمامی اتوبوس های شهری بروجرد میدان قیام که مرکز اصلی شهر است، می باشد.

بگفته وی اتوبوسی که از روستاهای دورافتاده و مسیرهای طولانی حرکت می کند، ضرورتی ندارد حتما مسافران را میدان قیام پیاده کند.

وی افزود: می توان از خیابان های نزدیکتر و پهن تر مانند خیابان تختی و 45 متری بسیج به عنوان مقصد این اتوبوس ها استفاده کرد.

یک شهروند دیگر گفت: درصد بیشتری از طرح های خدمات شهری مربوط به حوزه کاری شهرداری است که متاسفانه مشکلات مالی این نهاد به مراتب به گوش می رسد.

مریم ساکی افزود: نبود طرح هایی با درآمدزایی پایدار مانند طرح های گردشگری، شهربازی و پارکینگ های عمومی برای شهر کمبود و برای شهرداری معضل می باشند ولی متاسفانه تاکنون بطور جدی به آنها توجه نشده است.

نصب بنرهای بی مورد در میادین شهر، تردد خودروهای فرسوده، مناسب نبودن معابر برای معلولان، تجمع دستفروشان در خیابان شهدا، تجمع ساختمان های پزشکان و داروخانه ها در خیابان شهدا، آسفالت نامناسب، نبود تندیس هایی از شخصیت های برجسته و جوی های پر از زباله از جمله کمبودها و معضلات دیگر شهر بروجرد می باشند که توسط شهروندان به خبرنگار ایرنا مطرح شده اند.

از آنجا که اغلب نظرسنجی ها اخیرا از طریق سایت ها و وبلاگ های اینترنتی و کاملا شخصی ارایه می شود و ارتباط مردم با این نظرسنجی ها عمومی کم است، چه خوب بود در کنار صرف میلیاردها تومان هزینه، مبلغی ناچیز برای خرید تنها 100 برگه نظرسنجی در نظر گرفته می شد و بانوشتن جمله 'اگر شهردار بودید چه می کردید؟!' خواسته و نظر مردم ارزیابی می شد.

....................
گزارش از آتوسا آزرم 
آخرين بروز رساني ( ۲۷ خرداد ۱۳۹۴ )
فرمانده انتظامی بروجرد: با حرمت شکنان ماه مبارک رمضان برخورد می شود
روزهای بروجرد- فرمانده انتظامی شهرستان بروجرد گفت: نیروی انتظامی با تظاهرکنندگان به روزه خواری و هتک حرمت ماه مبارک رمضان به صورت جدی برخورد می کند.

سرهنگ علیرضا دلیری در گفت و گو با ایرنا افزود: اگرچه دین مبین اسلام، مسافران و بیماران را از روزه معاف کرده است، اما این افراد باید از خوردن و آشامیدن و استعمال دخانیات در اماکن عمومی، فضای بیرونی غذاخوری ها و کنار جاده ها و تفرجگاه ها خودداری کنند.

وی اظهار کرد: متصدیان هتل ها، مهمانپذیرها، رستوران های بین راهی و پایانه ها با اخذ مجوز از مراجع مربوط و رعایت شئون اسلامی و پوشش فضای خود می توانند به مسافران خدمت ارائه دهند ولی سایر رستوران ها و مراکز از اذان صبح تا افطار حق پذیرایی از مشتریان را ندارند.

فرمانده انتظامی بروجرد گفت: امنیت پارک ها و تفرجگاه ها توسط ماموران و یگان های انتظامی برای حضور مردم هنگام افطار و بعد از آن تقویت می شود تا روزه داران بتوانند در فصل تابستان از این فضاها استفاده کنند.

وی افزود: نیروی انتظامی نزدیک افطار و شب های قدر که حضور و تردد مردم در سطح شهر بیشتر می شود، رفت و آمد را تسهیل و امنیت را ارتقا می بخشد و البته همکاری مردم و روزه داران در این راستا ضروری است.

وی رعایت حجاب و عفاف و دوری از ناهنجاری ها را در ماه مبارک رمضان ضروری خواند و اظهار کرد: ماه مبارک رمضان معنویت و فضای روح بخشی بر جامعه حاکم می کند.

یک گروه پنج نفره عصر امروز برای رویت هلال ماه مبارک رمضان در ارتفاعات تپه چغا بروجرد مستقر می شود.

طبق تقویم، پنج شنبه 28 خرداد ماه نخستین روز ماه رمضان اعلام شده است.
آخرين بروز رساني ( ۲۷ خرداد ۱۳۹۴ )
داستانی دردناک؛ خانواده‌ای که می خواهند دوقلوهایشان را بفروشند تا دخترشان را معالجه کنند
روزهای بروجرد- مشتری ندارند، «مبینا و مُهنا» به بهزیستی می روند. نوزادان دوقلویی که پس از تولد در بیمارستان رها می شوند.

عاطفه بیرانوند: زن لای درد به خود می پیچد. گاهی دستش را روی شکمش می کشد تا بلکه احساس مادرانه اش را لمس کند. نمی تواند تا نه ماهگی صبر کند. مهناز خود را به بیمارستان می رساند تا هفت ماهه زایمان کند.

«مهناز» در حالی انتظار دوقلوها را می کشد که برای زایمان هیچ پولی ندارد. تنگناهای درد زایمان و فقر با هم یکی شده است. «علیرضا» همسر مهناز در زندان است و زن حتی برای 45 هزار تومان هزینه زایمان خود درمانده است و به کمک خواهرزاده اش این پول را پرداخت می کند تا بتواند خود را از بیمارستان مرخص کند.

«مبینا و مُهنا» نام دوقلوهایی است که هفت ماهه به دنیا آمدند. نوزادانی که 5 ماه از زندگی خود را در بیمارستان «50 تختخوابه» شهرستان بروجرد سپری کردند و 2 ماه دیگر را در دستگاه این بیمارستان نگهداری شدند که هزینه این نگهداری در دستگاه بیمارستان شبی 200 هزار تومان رقم خورد.

مهناز از عهده شبی 200 هزار تومان برنمی آید و نوزادان را در بیمارستان رها می کند و تنها به خانه بازمی گردد.

در نهایت این خانواده تصمیم به فروش نوزادان می گیرند و برای فروش دوقلوها به افراد مختلف سر می زنند. «نمی توانیم آنها را نگهداری کنیم ما از عهده مخارجشان برنمی آییم و باید هزینه عمل دخترم را هم جور کنیم.»

اینها را مردی می گوید که همسرش 7 ماه شرایطی سخت را تحمل کرده تا بتواند بچه هایش را در سلامت به دنیا بیاورد.

به گزارش ایلنا این خانواده در منطقه «قلعه حاتم» در شهرستان بروجرد زندگی می کنند خانه ایی که هنوز نتوانسته دوفرزندش را قبول کند. خانه ایی که نمی تواند برای دو فرزند دیگرش خوراک تهیه کند و به دلیل اعتیاد و بیکاری پدر، گاهی چند شب هم گرسنه می مانند.

وارد خانه که شدم، داشت چای را آماده می کرد. کسی که برای هیچ صدایی واکنشی نشان نمی دهد. حتی به صدای باران. سلام کردم. مادر برای حدیث ترجمه می کند و می گوید: «صدایت را نمی شنود باید با اشاره با او حرف بزنی.»

حدیث دختر بزرگ خانواده است. او فقط 12 سال دارد و در کلاس پنجم درس می خواند. از کودکی به دلیل یک اتفاق، شنوایی خود را از دست می دهد و برای همیشه از حرف زدن هم محروم می ماند.

خدیجه، دختر کوچک تر خود را به حدیث نزدیک می کند و انگار فقط اوست که زبان حدیث را می فهمد. پدر می گوید: «حدیث فقط با او حرف می زند.»

انگار خبری از بهار در این مکان نبود. مکانی که دیوارهای خانه علیرضا در آنجا بنا شده بود.

نگاه دختر مرا در خود فرو می برد. توی دست هایی که چای می آورد و من دستم به داغی چای نمی رسید. پدر کمی میوه خریده بود و مادر با وقار زنانگی اش میوه تعارف می کرد.

حدیث سرش را به زیر انداخته بود و لبخندهایی که برای رسیدن بر لب دختر گرم نمی شدند. می فهمیدیش؛ همانگونه که شوق صدایش را. نمی شنید اما حرف ها برای گفتن داشت.

مادر حدیث را تماشا می کند و می گوید: «خجالت می کشد جلوی شما چیزی بگوید.» و بعد با اشاره به او می فهماند که بگو: «چقدر دوست داری بشنوی و حرف بزنی.»

حدیث با اینکه 12 ساله است اما صورتی نگران و مضطرب دارد. رنگ پریده گی چهره اش او را بیشتر از سنش می زند.

علیرضا، هزینه درمان دخترش را چهل میلیون تومان تخمین می زند و می گوید: «برای درمان حدیث به بیمارستانی در تهران مراجعه کردیم که تنها این بیمارستان می تواند او را درمان کند. هزینه درمانش خیلی زیاد است، چیزی هم برای فروش نداریم که بتوانم او را درمان کنم و به شدت مقروض هستیم. ما نمی توانیم دوقلوهایمان را برگردانیم و از اینکه نتوانستیم والدین خوبی برای آنها باشیم و رهایشان کردیم خیلی شرمساریم.»

مهناز وسط حرف همسرش می پرد و می گوید: « با این همه مشکلات و بیکاری همسرم ما حتی نمی توانیم از پس هزینه های معمول این دو تای دیگر هم بربیاییم. برای اینکه مهر دو فرزندم را با خود نیاورم، در بیمارستان نتوانستم برای یکبار حتی آنها را ببینم چون می دانستم که باید تا آخر عمر زجر بکشم.»

نگاه سنگین زن مرا در خود فرو می برد. او ادامه می دهد: «من 7 ماهه زایمان کردم و برای نگهداری دوقلوها باید شبی 200 هزار تومان به بیمارستان می دادم که از عهده این مبلغ برنیامدم و در نهایت انها را همانجا گذاشتم، برای تهیه کردن این پول به همه جا سر زدم اما بی حاصل بود.

مهناز در ادامه می گوید:«دوقلوها 5ماه در بیمارستان 50 تختخوابه بروجرد نگهداری شدند و در حال حاضر در بهزیستی این شهرستان نگهداری می شوند. حالا آنها هفت ماهه هستند و ما نمی توانیم آنها را برگردانیم و از طرفی هزینه درمان حدیث هم هست و باید او را معالجه کنیم به همین خاطر تصمیم به فروش دوقلوها گرفته ایم.»

مهناز کمی خود را به پهلو می چرخاند و روی زانو می نشیند و می گوید: «ما که نتوانستیم برای آنها خانواده ای باشیم حداقل می خواهیم آنها را به دست خانواده ای دیگر بسپاریم تا زندگی بهتری داشته باشند و مشکل حدیث دخترمان هم حل شود.»

می گویم مگر آنها چه فرقی با دیگر فرزنداناتن دارند، اصلا برای بچه دار شدن برنامه ریزی داشتید؟ می گوید: «ما آنها را اصلا ندیده ایم و هیچ حسی به آنها نداریم و از طرفی هم نمی توانیم آنها را بزرگ کنیم از پس مخارجشان برنمی آییم. خیلی اتفاقی بود وقتی فهمیدم که باردارم بسیار ناراحت شدم اما برای سقط دیگر دیر شده بود.

زن رو به من می گوید: «شرایط مالی ما خیلی بد است به طوریکه چند شب هم چیزی برای خوردن نداریم همسرم هم که تازه از زندان آزاد شده و بیشتر خودم کار می کنم. اما هر روز که برای من کارگری نیست.»

از پدر خانواده می پرسم «مگر نوزادان در حال حاضر در بهزیستی نگهداری نمی شوند پس چرا می خواهید آنها را بفروشید. آیا این صحیح ترین راه است؟» می گوید: «چاره ای دیگر نداریم. ما به پول نیاز داریم و باید حدیث را معالجه کنیم اگر حدیث خوب نشود، آینده ای ندارد و از طرفی دوقلوها هم با ما آینده ای ندارند.»

مهناز و علیرضا قصد ندارند آنها را برای همیشه به بهزیستی تحویل دهند. می خواهند آنها را بفروشند. مهناز می گوید: «در این مدت بهزیستی چندین بار برای اختیار کاملشان به ما مراجعه کرده است، ولی ما امضا نکرده ایم.»

اگر آنها را نمی خواهید چرا برایشان نام انتخاب کرده اید؟ مهناز می گوید: «ما پول نداریم اما نام که می توانیم انتخاب کنیم. نمی خواستیم بی نام و نشان باشند و به همین علت برای آنها شناسنامه گرفتیم.»

این نوزدان دوقلو با وجود اینکه خانواده ای دارند اما پس از تولد هنوز گرمای خانواده خود را لمس نکرده اند و همچنان در بهزیستی بروجرد نگهداری می شوند.

نگاهی تلخ در صورت مهناز می پیچد که اینگونه می خواهد برای حدیث مادری کند و هر طور که شده به غم دوازده ساله اش پایان دهد و دوقلوهایش را برای خاطر فقر به دست خانواده ای دیگر بسپارد. اما آیا این پایان رنج حدیث و آغاز رنج مبینا و مهنا است. مادری که برای همه فرزندانش مادر است و آنها را برابر نگاه داشته است آیا می خواهد اینبار برابری را با فقر تقسیم کند؟

مهناز مادر خانواده می گوید: «بارها برای معالجه دخترم به دفتر نماینده بروجرد مراجعه کردم اما فقط با نامه ای مواجه شدم که من را به آزمایشگاهی معرفی می کرد که برای یک آزمایش ساده باید فقط چندین میلیون پول هزینه کنی. حتی زمانیکه دوقلوها در دستگاه بودند برای هزینه آنها به دفتر نماینده مراجعه کردم و باز هم جوابی نگرفتم.»

حدیث دست هایش را به هم گره می زند و سرش را کج می کند احساس شرم می کرد، شرمی که شاید نمی خواست تا خواهران دوقلویش فروخته شوند. اما او برای حرف زدن، شنیدن و خواندن همیشه به مادرش گلایه می کند: «چرا من نمی توانم حرف بزنم و بشنوم.»

وقتی از حدیث پرسیدم درس هم می خوانی با شوق کتابش را آورد و شروع به خواندن کرد. داستانی از ««دوست صمیمی و دانا» صدایش با آاااااا، ممممممم، بببببببببب... بلند و بلندتر شد».

حالا صدای باران هم به گوش می رسد. قطره های باران برای رسیدن به زمین تندتر می شوند و حدیث به خواندن ادامه می دهد. انگار او می خواهد همه کتاب را تمام کند تا با شوقی که در کلمات کتاب می اندازد به همه بگوید تا چه اندازه دلش می خواهد، حرف بزند.

مبینا و مُهنا اولین بهار زندگی‌شان را دور از خانه می گذرانند و در حالیکه حدیث با خانواده است اما شوری از بهار در خانه آنها برپا نیست.
آخرين بروز رساني ( ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ )
واکنش اعضای شورای شهر بروجرد به شایعات: زمین فروشی نشده است

روزهای بروجرد- برخی از اعضای شورای شهر بروجرد به شایعاتی که درباره ی عملکرد شورا و شهرداری وجود دارد واکنش نشان دادند.

 

 رئیس شورا شهر بروجرد: برخورد قوه قضاییه با تفرقه افکنان میان کارگران و شهرداری

رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد با اشاره به اینکه اعضای شورا حق دخالت در عزل و نصب مدیران شهرداری را ندارند، گفت: شورا قوه تفکر در شهرداری و ناظر بر فعالیت‏‌های بخش‏‌های مختلف آن است.محمدرضا معظمی‌گودرزی

به گزارش فارس، محمدرضا معظمی‌گودرزی در جلسه شورای اسلامی شهر اظهار کرد: برخلاف برخی تصورات نادرست در میان کارکنان شهرداری این شهرستان شورای شهر با تمام قوا در وضعیت کنونی از شهردار حمایت می‏کند.  

وی با اشاره به بحرانی نبودن وضعیت شهرداری شهرستان بروجرد، تاکید کرد: میانگین حقوق عقب افتاده کارگران شهرداری و فعالیت‌های عمرانی این نهاد گواهی بر کارنامه قابل‌قبول شهرداری است.

این مسئول با اشاره به اینکه مدیران باید در راستای تحقق این شعار سال همت خود را به کار بندند، افزود: مسئولان می‌کوشند در سایه همکاری و همفکری شهرستان بروجرد را به جایگاه شایسته خود برسانند.

معظمی‌گودرزی مدیران ارشد شهرداری را بازوان توانمند شهردار دانست و خاطرنشان کرد: مدیران و مسئولان نظام جمهوری اسلامی باید به فکر خنثی کردن توطئه‎های دشمن باشند.

وی از برخورد جدی با تفرقه‌افکنان میان کارگران و شهرداری به همکاری قوه قضاییه خبر داد و اظهار کرد: بعضا مشاهده می‎شود، افراد غیرمسئول یا مسئولان غیرمرتبط بر مدیران سازمان‏‌های شهرداری تحکم می‎کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد اضافه کرد: در صورتی که گزارشاتی از دخالت افراد غیرمرتبط به شورای اسلامی شهر انعکاس یابد، با این افراد برخورد جدی صورت می‏‌گیرد.

معظمی‌گودرزی با تاکید بر ضرورت وفاق و همدلی میان شهرداری، شورای شهر و مدیران شهرداری با تعریف یک هدف مشخص، اظهار کرد: بیش‌ترین دغدغه شورای اسلامی شهر بروجرد جلب رضایت شهروندان است که این مهم تنها در سایه همدلی و همکاری شورا به دست می‎آید.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تقسیم‌بندی سازمان‎های تابعه شهرداری به دو گروه خدماتی و درآمدزا، تصریح کرد: سازمان‎های خدماتی نقش عمده‎ای در درآمدافزایی شهرداری نداشته و تنها می‎توانند در کاستن از هزینه‌‏ها نقش آفرینی کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد تاکید کرد: با توجه به اینکه سازمان‏‌های درآمدزا کدهای درآمدی در بودجه خود دارند، باید بر اساس بودجه پیش‌بینی شده حرکت کنند.

معظمی‌گودرزی اظهار کرد: یکی از برنامه‏‌های شورای شهر دریافت گزارش بودجه از مدیران سازمان‏‌های تابعه شهرداری است.

وی یادآور شد: مدیران این سازمان‏‌ها باید با مراجعه به کمیسوین برنامه‏‌ریزی مالی شورا کدهای تعریف شده، سازمان مربوطه را گزارش دهند.

این مسئول به وجود امضای مدیر سازمان، مدیر مالی و مهر سازمان در گزارش ارائه شده اشاره و خاطرنشان کرد: با ارائه این گزارشات کوشا بودن یا نبودن سازمان‏‌ها در انجام وظایف محوله آنها مشخص می‏‌شود.

 

 شمسیان فر: شایعات به آرامش نیروهای شهرداری بروجرد آسیب می‌رساند

 عزیز شمسیان‌فر نیز اظهار کرد: بخشی از مشکلات شهرداری این شهرستان نشات‌گرفته از وجود شایعات در آن است.

وی با اشاره به اینکه منشا بسیاری از شایعات در بدنه شهرداری است، تصریح کرد: مدیران سازمان‏‌های تابعه شهرداری می‏‌توانند در جلوگیری از اشاعه این گونه شایعات نقش بسزایی ایفا کنند.شمسیان فر

این مسئول به لطمات وجود این شایعات به بی‌اعتمادی مردم به دولت از سطوح بالا تا پایین آن اشاره و خاطرنشان کرد: این بی‌اعتمادی موجب نادیده گرفته شدن فعالیت‏‌های عظیم شهرداری در حوزه‌های خدماتی و عمرانی می‎شود.

شمسیان‌فر با اشاره به شرح وظایف هر بخش در ماده 82 قانون اساسی، اظهار کرد: اعضای شوراهای اسلامی شهر نمی‏‌توانند هیچگونه دخالتی در عزل و نصب کارکنان دهیاری‏‌ها، شهرداری‏‌ها و یا شرکت‏‌ها وابسته به آنها داشته باشند.

وی ادامه داد: همچنین اعضای شوراهای شهر نمی‏‌توانند به مدیران سازمان‏‌های تابعه شهرداری امر و نهی کنند.

عضو شورای اسلامی شهر بروجرد با تاکید بر اینکه همگان باید در صیانت از انقلاب و دستاوردهای آن کوشا باشند، افزود: مسئولان باید تنها از سلسله‌مراتب خود کسب دستور کنند. 

 

 منا شمسه:  شایعه‌سازی‌ علیه شهرداری بروجرد متوقف شود

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر بروجرد نیز در این باره گفت: حرکت در راستای رفع شایعه‌سازی‏‌ها علیه شهرداری این شهرستان ضروری است.

 منا شمسه اظهار کرد: در مواردی که برخی شایعه‌سازی‏‌ها صورت می‏‌گیرد، باید شفاف‌سازی شده و اذهان عمومی از برخی اخبار کذب پاکسازی شود.

وی خاطرنشان کرد: این‌ها همه در حالی است که نقش حمایتی، خدماتی و عمرانی شهرداری بسیار گسترده بوده و گاه اقدامات صورت گرفته در این حوزه‎ها در انظار عمومی دیده نمی‎شود.منا شمسه

این مسئول با اشاره به اینکه مدیران سازمان‏‌های تابعه شهرداری باید در راستای سالم‌سازی مجموعه خود از وجود برخی شایعات تلاش کنند، ادامه داد: در صورت تحقق بیش از پیش این مهم جایگاه شهرداری بروجرد تقویت شده و راه را بر ورود برخی شایعه‌سازی‎ها می‎بندد.

شمسه با نادرست خواندن برخی گفته‎ها در خصوص فروش بخشی از املاک شهرداری به‌منظور پرداخت حقوق معوقه کارکنان آن، تاکید کرد: این در حالی است که در دو سال اخیر برخی تعاونی‏‌ها در صورت توافق در قبال پرداخت نقدینگی به شهرداری در ازای ارائه خدمات، املاکی را به این نهاد واگذار کرده‏‌اند.

وی تصریح کرد: این در حالی است که شهرداری می‏‌توانست در مقابل با دریافت نقدینگی موفق به استیفای حقوق نیروهای خود شده و اینگونه در اذهان عمومی به عنوان بدهکار از آن یاد نشود.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر بروجرد این املاک را پس‌اندازی برای شهرداری تلقی و خاطرنشان کرد: بر این اساس با واگذاری آنها به جای حقوق نیروها هیچ گونه خدشه‎ای به پیکره شهرداری وارد نمی‎شود.

شمسه واریز نشدن کدهای درآمدی هر یک از سازمان‌های تابعه شهرداری بروجرد به حساب آن سازمان را مانعی در راستای تحقق بخشیدن به منابع بودجه‏‌ای هر سازمان برشمرد.

وی تصریح کرد: بر این اساس در صورتی که اخذ کدهای درآمدی هر سازمان در اختیار مدیر آن سازمان قرار گیرد، سازمان‎های تابعه شهرداری می‎توانند به وصول 100 درصدی درآمدی نزدیک شده و اقدام به این کار کنند.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر بروجرد ادامه داد: اعضای شورای اسلامی شهر به نیز حرکت سازمان‎های تابعه شهرداری در راستای دستیابی به عملکرد بهینه اعتقاد و باور دارند.

آخرين بروز رساني ( ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ )
هفته نامه شمیم بروجرد منتشر شد
روزهای بروجرد- هفته نامه شمیم بروجرد پس از مدتی تاخیر شماره 24 خود را روانه کیوسک روزنامه فروشی ها کرد.
 
شمیم شماره 24 منتشر شد
آخرين بروز رساني ( ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ )
انتصاب نخستین بخشدار زن در لرستان
روزهای بروجرد- برای نخستین بار یک زن به عنوان بخشدار یکی از شهرستان های استان لرستان منصوب شد.

به گزارش ایرنا، هوشنگ بازوند استاندار لرستان در حکمی راضیه پوریان را به سمت بخشدار مرکزی شهرستان ازنا منصوب کرد.

راضیه پوریان، کارشناس ارشد روانشناسی دارای 11 سال سابقه خدمت در دستگاه های دولتی است.

از سوابق پوریان می توان به تدریس در مراکز آموزش عالی، مسوولیت امور اجتماعی فرمانداری ازنا، مسوولیت سازمان های مردم نهاد و نماینده فرمانداری در کارگروه آرد و نان و سلامت اشاره کرد.

آیین معارفه نخستین بخشدار زن در لرستان امروز سه شنبه در شهرستان ازنا برگزاری می شود.

اَزنا از شهرستان های شرقی استان لرستان، بین شهرهای الیگودرز، دورود، اراک، خمین و شازند واقع شده است.

ازنا در گذشته بخشی از استان مرکزی بود و در دومین تقسیمات کشوری در 16 آبان سال 1316 در حوزه لرستان قرار گرفت.

این شهر در سال 1317 به دهستان و در سال 1330 به شهر ارتقا پیدا کرد و دارای شهرداری شد. در سال 1340 ازنا به عنوان مرکز بخش جاپلق در حوزه شهرستان الیگودرز ارتقا یافت.

در سال 1373 با تأسیس فرمانداری، این بخش از الیگودرز جدا و به شهرستان تبدیل شد و شهر ازنا مرکز آن شد.

ازنا از نظر صنعتی و اقتصادی و گردشگری اهمیت دارد.

استان لرستان دارای 11 شهرستان است.
آخرين بروز رساني ( ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ )
اداره شیلات بروجرد از جهاد کشاورزی مستقل شد
روزهای بروجرد- رییس اداره شیلات شهرستان بروجرد گفت: در راستای ارتقا سطح تشکیلاتی شیلات لرستان به اداره کل ، اداره شیلات بروجرد نیز از مدیریت جهاد کشاورزی مستقل شد .

غلامحسین اکبری در گفت وگو با ایرنا افزود: شیلات بروجرد هم اکنون دارای 33 مزرعه فعال پرورش ماهی سردآبی، یک مزرعه فعال ماهیان گرم آبی ،یک مزرعه فعال ماهیان خاویاری و دو مزرعه تکثیر ماهیان سردآبی است.

وی وجود دو کارگاه تولید انواع ماهیان تزیین و 35 باب مراکز عرضه فروش ماهی و 11 فروشگاه عرضه ماهیان تزیین آکواریوم را از دیگر مراکز تحت پوشش دانست.

اکبری افزود: مصرف سرانه ماهی در شهرستان بروجرد 8/5کیلو گرم است که نسبت به سرانه استان که 8/4 است بیشتر و نسبت به کشور که 9 کیلو گرم است کمتر است.

وی فرهنگ سازی در راستای مصرف بشتر ماهی در سبد غذایی خانواده ها را یکی از برنامه های سالجاری این اداره عنوان کرد.

وی تاکید کرد: 90 درصد مزارع پرورش ماهی سردآبی در شهرستان بروجرد است که ماهی ریزی کرده که تا پایان امسال یک هزارو 500تن تولید گوشت ماهی خواهیم داشت.

وی مجموع تولید ماهی از کارگاههای تولید ماهی سردآبی را در سه ماهه اول امسال بیش از 120هزار قطعه ماهی تزیینی عنوان کرد .

وی اضافه کرد: مهمترین برنامه اداره شیلات بروجرد در سالجاری ایجاد بازار فروش مواد پروتینی با محوریت ماهی است که شهروندی به هنگام ورود به این بازاربتواند مجموع مایحتاج پروتینی خود شامل مرغ و گوشت و ماهی را به صورت سالم و کنترل شده تامین نماید. 
آخرين بروز رساني ( ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ )
معاون سیاسی استاندار لرستان: عده ای به جای حرکت پشت سر مقام معظم رهبری جلوتر از ایشان حرکت می کنند
روزهای بروجرد- معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان گفت: مهمترین شاخصه دولت تدبیر و امید صداقت و شفافیت است.

به گزارش ایرنا سعید شاهرخی در همایش روحانی تنها نیست که به مناسبت سالگرد حماسه سیاسی 24 خرداد 92 در سالن اجتماعات ارشاد اسلامی بروجرد برگزار شد، افزود: کشور ایران با توجه به برگزاری انتخابات آزاد از دمکرات ترین کشورهای جهان است.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید براساس مشی اعتدال و عقلانیت کشور را اداره می کند، گفت: یکی از مشخصه های دولت تدبیر و امید توجه به شایسته سالاری در مدیریت ها و خوش آمدگویی به تمام علایق و سلیقه ها در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

وی اضافه کرد: حقانیت انقلاب از سوی اصلاح طلبان مورد تاکید است و پیروی از خط امام و رهبری و توجه به آرمان های انقلاب مورد توجه ویژه دولت می باشد.

شاهرخی افزود: دولت تدبیر و امید زمانی اداره کشور را به دست گرفت که دو هزار میلیارد ریال به بخش خصوصی بدهکار بود.

وی گفت: شکاف عمیقی با توجه به مشکلات ناشی از بی تدبیری دولت قبل بین دولت و ملت ایجاد شده بود.

وی در خصوص سیاست خارجی دولت قبل اظهار کرد: تشدید تحریم های ظالمانه ثمره بد اخلاقی سیاسی دولت قبل با جامعه جهانی بود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان افزود: به فضل خداوند متعال دولت تدبیر و امید با قدرت و با استفاده از غنی ترین دیپلمات ها وارد عرصه مذاکرات هسته ای شد و با عزت و اقتدار کشورهای جهان را پای میز مذاکره نشاند.

وی گفت: جای تاسف است که عده ای به جای حرکت پشت سر مقام معظم رهبری جلوتر از ایشان حرکت می کنند و دلواپسان نظام لقب گرفته اند.

وی افزود: امروز به برکت دولت تدبیر و امید فضای باز سیاسی در کشور برای همه گروه ها و جناح های سیاسی فراهم است تا نقدهای سازنده خود را بیان کنند.

شاهرخی با بیان اینکه پروژه های خوبی در حوزه استان لرستان در حال اجرا می باشد، گفت: بین المللی شدن فرودگاه خرم آباد و احداث راه آهن دورود به بروجرد و خرم آباد و احداث آزاد راه اراک- بروجرد- خرم آباد از اتفاقات خوب زیر ساختی در استان است که در دولت تدبیر و امید شکل خواهد گرفت.

دبیر حزب همبستگی بروجرد نیز در این همایش گفت: در سال همدلی و همزبانی مسائل حاشیه ای را کنار بگذاریم و یک دل و یک صدا به پیشرفت و آبادانی کشور فکر کنیم.

علیرضا مرادی افزود: احزاب زبان گویای مردم هستند زیرا به فکر رشد وبالندگی کشور می باشند لذا دولت باید برای رفع موانع احزاب تلاش کند.

به گفته وی امروز همگی باید برای اعتلای نظام اسلامی تلاش کنیم و دلواپس چیزی نباشیم.

وی اظهار داشت: دولت روحانی، دولت عقلانیت و منطق است زیرا با تدبیر دولت مذاکرات هسته ای با پیروزی پیش می رود.

وی اضافه کرد: امروز ایران در بین کشورهای جهان از قدرت و اقتدار بسیار بالایی برخوردار است و این به برکت اقدامات دولت تدبیر و امید در عرصه سیاست داخلی و خارجی است.

مسلم پورقاسمیان معاون استاندار و فرماندار ویژه بروجرد در همایش همایش روحانی تنها نیست حضور داشت.
آخرين بروز رساني ( ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ )
آتش‌ سوزی های عمدی در منطقه 250 هکتاری بروجرد برای تغییر کاربری
روزهای بروجرد- مدیرعامل سازمان پارک‏‌ها و فضای سبز شهرداری بروجرد گفت: برخی سودجویان با افروختن آتش در منطقه 250 هکتاری این شهرستان، تخریب اراضی کشاورزی را دنبال می‏‌کنند.


به گزارش فارس، علیرضا برق‌دهنده در جلسه کمیته بررسی اراضی ملی شهرستان بروجرد اظهار کرد: اینگونه آتش‌سوزی‏‌ها عمدتاً عمدی بوده و بانیان آنها هدف شوم تغییر کاربری اراضی کشاورزی و تبدیل آنها به واحدهای مسکونی و ویلاسازی را دنبال می‎کنند.

وی ادامه داد: بسیاری از سودجویان با هدف ساخت و ساز غیرمجاز در منطقه معروف به 250 هکتاری در راستای پیاده‌سازی مطامع خود اقدام به برافروختن آتش کرده و باغات آن را می‎سوزانند.

مدیرعامل سازمان پارک‎ها و فضای سبز شهرداری بروجرد با اشاره به تغییر کاربری بخشی از باغات این منطقه و تملک افراد شخصی در آنها تاکید کرد: این افراد منفعت‌طلب به دنبال قلع و قمع باقیمانده درختان این منطقه هستند، تا منافع آنها از این محل تاًمین شود.

برق‌دهنده تاکید کرد: مادامی که تعامل و هماهنگی مورد نیاز بین ادارات مسئول در این زمینه برقرار نشده و تحکیم نیابد، نمی‎توان به اثربخشی برخی اقدامات صورت‌ گرفته در این زمینه خوشبین بود.

وی خاطرنشان کرد: ممانعت ادارات مرتبط و مسئول در موافقت با تغییر کاربری اینگونه اراضی ضرورتی است که می‌تواند موجب قطع روند دنباله‌دار اینگونه اقدامات سودجویانه و مغایر با قوانین و مقررات باشد.

در ادامه رئیس امور آب شهرستان بروجرد گفت: اقدامات افراد سودجو در زمینه تصرف عرصه‌های منابع طبیعی و محیط زیست آن هم بدون توجه به وقوع خطرات زیست‌محیطی احتمالی به بر هم زدن توازن در این حوزه دامن می‌زند.

غلامرضا بنادری اظهار کرد: در حالی دخل و تصرف‌ها در عرصه‌های زیست‌محیطی در کنار برداشت غیراصولی و بی‌رویه از منابع بستر رودخانه‌ها رخ می‌دهد که این عوامل نقش موثری در وقوع خشکسالی‌های اخیر داشته و منابع موجود را به شدت تهدید می‌کند.

وی نظارت دقیق و اصولی بر صدور مجوزهای لازم در این حوزه را ضروری دانست و تاکید کرد: برخی مجوزهای صادره در بازه‌ای از زمان راه را برای انجام برخی اقدامات نادرست از سوی دارندگان این مجوزها باز گذاشت.

این مسئول عنوان کرد: از ضابطین قضایی درخواست می‌شود، امکان حضور کارشناسان رسمی ادارات مسئول و مرتبط در زمینه بررسی تخلفات صورت گرفته در این حوزه را فراهم کرده و پس از آن اقدام به صدور رای نهایی کنند.
آخرين بروز رساني ( ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ )
گزارش تصویری همایش "روحانی تنها نیست" در بروجرد

 

گزارش تصویری  نشست
گزارش تصویری  نشست  
گزارش تصویری  نشست  
گزارش تصویری  نشست  
گزارش تصویری  نشست  
گزارش تصویری  نشست  
گزارش تصویری  نشست  
گزارش تصویری  نشست  
گزارش تصویری  نشست  
گزارش تصویری  نشست  
گزارش تصویری  نشست  
گزارش تصویری  نشست  
گزارش تصویری  نشست  
گزارش تصویری  نشست  
گزارش تصویری  نشست  
گزارش تصویری  نشست  
گزارش تصویری  نشست  
نشست  
روحانی تنها نیست در بروجرد
 

 

آخرين بروز رساني ( ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ )
بروجردی: مجلس مخالف پروتکل‌الحاقی است/تلاش لابی صهیونیست ها برای شکست مذاکرات
روزهای بروجرد- علاالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، به تشریح نگاه نهاد مقننه درباره مذاکرات هسته ای پرداخت.

به گزارش خانه ملت، علاالدین بروجردی نماینده بروجرد و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در میزگردی که شنبه شب از شبکه یک سیما پخش شد، به تشریح دیدگاه های کمیسیون متبوع خود درباره مذاکرات هسته ای پرداخت و شاید برای اولین بار به صراحت، به کارشکنی عربستان در کنار رژیم صهیونیستی در مذاکرات اشاره کرد.

در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می خوانید:

تلقی شما از وضعیت کنونی مذاکرات هسته ای چیست؟
ما در مقطع سال 1384 تصویب کردیم دولت به طور داوطلبانه پروتکل را بپذیرد. ما آن سال در موضع ضعف بودیم و الان در مقطع قدرت هستیم. تعبیر حکیمانه رهبر انقلاب درباره اینکه ما در مقطع نرمش قهرمانانه قرار داریم، باعث شد ما در این مصاف پیروز شویم. در عرصه مذاکرات، یک قهرمان به نام جمهوری اسلامی ایران حضور دارد که در این مصاف پیروز بوده. حضور وزرای خارجه 3 کشور اروپایی را از یاد نبردیم و این که درخواست کردیم 20 سانتریفیوژ ما فعال باشد و آنها گفتند ما 2 دستگاه هم اجازه نمی دهیم. الان هزاران سانتریفیوژ می چرخد که حاصل مقاومت و ایستادگی ملت است و این شعار، ادبیات سیاسی ما شده که انرژی هسته ای حق مسلم ماست. دانشمندان هسته ای نیز حق به گردن ما داشتند. با حمایتهای همه جانبه مقام معظم رهبری، این موضوع به عزم ملی، فراتر از اراده دولتها، تبدیل شد و شکل گرفت و این عزم ملی امروز می توانند ما را مجددا پیروز کند.


چقدر مجلس اشراف به جزئیات مذاکرات دارد؟
طبق قانون اساسی، رئیس مجلس عضو شورای عالی امنیت ملی است و همچنین عضو شورای عالی تصمیم گیری هسته ای هستند و در جریان جزئیات قرار می گیرند.


برخی نمایندگان می گویند اطلاع کافی ندارند. نظر شما چیست؟
تحولات آنقدر سریع است که تصور نمی کنم الان نسبت به نیم ساعت گذشته، اطلاع دقیقی وجود داشته باشد. انتقال مفاهیم محدود است. بنده عضو کمیته هسته ای هستم که حیطه محدودی در قدرت تصمیم گیری دارد و بیشتر کارشناسی است.


ولی حتی آقای کارخانه رئیس کمیته هسته ای ابراز نارضایتی می کرد که جزئیات را نمی دانیم؟
بعضا آقای دکتر ظریف مسایل را در کمیسیون یا صحن علنی مطرح می کند ولی تحولات لحظه ای است و طبیعی است ما بی اطلاع باشیم.


روند اطلاع رسانی برای مردم چطور است؟
آنجایی که بحث درباره تخصصی است طبیعتا ورود در آن، تخصص و دانش می خواهد. درباره زوایای ریز کارشناسی، به نظرم اینکه دکتر صالحی به تیم پیوست، یکی از دلایل این بود که متخصصان بین المللی ما اشراف لازم را درباره نکات فنی نداشتند. آمریکایی ها هم وزیر انرژی شان را آوردند. جمهوری اسلامی نیز دکتر صالحی را وارد میدان کرد. ریز این بحثها چیزی نیست که قابل طرح کردن و درک کردن باشد. منتهی شخصا معتقدم اطلاع رسانی بهنگام به افکار عمومی اعم از نخبه گان و نمایندگان ملت و همچنین عموم مردم در یک سطحی باید با یک برنامه ریزی در یک سطح گسترده صورت بگیرد. در طول چند ماه گذشته بحث آقای دکتر ظریف و دکتر صالحی در این برنامه، نمونه اطلاع رسانی مردمی بود. همه سیاستها را نمی شود باز کرد به لحاظ سواستفاده حریف، هم اینکه زمان برای انتقال، به صورت مستمر وجود ندارد و این گلایه همواره وجود داشته.


چرا به نظر می رسد ورود کنگره آمریکا در مذاکرات بیشتر از مجلس ما است؟
لابی صهیونیست ها در این مذاکرات از زمانی که بحثها جدی تر شد و عزم طرفین به حصول نتیجه شد و نشان داد ما علاقمندیم به نتیجه برسیم فعال شد. این که ما بدون داشتن حق رسمی و غیرپذیرفته شده توسط ساختار ظالمانه حاکم بر جهان این کار را انجام دهیم، یک مدل است و اینکه دنیا هم بپذیرد ما غنی سازی داریم مدل دیگری است. ما عضو NPT هستیم و دلیلی ندارد ما را تحریم کنند. علت این است که در این مدت از یک رژیم صهیونیستی و از طرف دیگر عربستان سعودی - باید به صراحت بگوییم- حداکثر فشار را به آمریکایی ها آورده اند که کار به نتیجه نرسد. از قبل این درگیری ما با امریکا و غرب، خیلی ها در منطقه نان می خورند. عزم توافق در طرفین جدی است. این که ملاحظه می کنید در کنگره آمریکا تب و تاب هسته ای بالاتر از مجلس شورای اسلامی است، به دلیل نفوذ گسترده لابی صهیونیستهاست که علاقمند نیستند این کار به نتیجه برسد. حتی در توافق خوبی که ما قبول داریم. آنها علاقمندند این کار واقع نشود و نامه 48 سناتور آمریکایی چیز عجیبی بود که به رهبر معظم ما نوشتند به اوباما اعتماد نکنید. علت، این نکته است. منتهی در مجلس نیز نمایندگان با وسواس و جدیت و حساسیت کارها را دنبال می کنند. به همین علت، یکی از بیشترین حضور وزرا، حضور وزیر خارجه و حجم عظیمی از سئوالات درباره مسایل هسته ای بوده است.


طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای تصویب شد. جزئیات این طرح چیست؟
در اولین بند این مصوبه تاکید کردیم لغو تمام تحریمها، همزان با توافق صورت گیرد و تحریمها برداشته شود و ما هم به تعهداتمان عمل کنیم. این فراز اول طرح است. این تصریح شده است. دوم آنها از قبل نظارتها زیاده خواهی می کنند و فراتر از ساختار حاکم بر آژانس که سالهاست آن را در چهارچوب "توافق پادمان" پذیرفته ایم، نظارت کنند، مراکز نظامی را ببینند و ما این را قبول نداریم. حتما نظارتهای فراقانونی و فراتر از آنچه در آژانس به عنوان ساختار تعریف شده وجئد دارد، نباید اتفاق بیفتد. مراکز هسته ای و دانشمندان ما خط قرمز است. شناسایی دانشمندان مساوی با به خطرافتادن سلامت آنهاست. نکته سوم مصوبه نیز این است که تحقیق و توسعه جزء حقوق مسلم ما در عمل است. مورد آخر نیز است که بر اجرای توافق نهایی نیز نظارت کنیم. ما نیز بر اصل عدم اعتماد بر طرف مقابل معتقدیم. البته این گامهای بعدی است.


الان عمده اختلافات در مسیر توافق نهایی بر سر چیست؟
دعواها مشخص است. شاید در یک عبارت ساده می شود گفت منطبق بر زیاده خواهی آمریکایی هاست. توافق کردیم در فردو، بیش از هزار سانتریفیوژ فعال باشد که یک سوم به ایزوتوپ اختصاص داده شود و دو سوم آماده به کار باشد تا در صورت نقض توافق، کار را دوباره در یک فضای ایمن آغاز کنیم. این را آمریکایی ها "دبه" کردند و از نظر جمهوری اسلامی ایران این قابل قبول نیست. خود این تبدیل به یک دعوا می شود. یا بقیه توافقهایی که صورت گرفته بود، حتی با وجود نامطلوب بودنشان، باز هم "ان قلت" داشتند. یک چهارچوب کلی تحت عنوان بیانیه لوزان امضا شده. ما مصریم حقوق هسته ای مان محفوظ بماند. این را بارها مقام معظم رهبری فرمودند که حرکت علمی هسته ای نباید متوقف یا کند شود. این اصل برای تیم مذاکره کننده ما یک دستورالعمل است و وقتی آنها بخواهند محدودیت درست کنند، می شود چالش، شبه بن بستی ایجاد می شود و همین الان هم وضعیت 50-50 است. ولی عزم طرفین برای حصول به نتیجه جدی است.


یعنی رسیدن به توافق نسبی است؟
این بستگی به طرف مقابل دارد. اگر زیاده روی آمریکایی ها، استمرار داشته باشد، ما زیر بار نمی رود. اصول برای تیم مذاکره کننده ما روشن است. مقاومت تعریف دقیقی در این عرصه دارد.


سئوال پیش می آید که علت اصرار آمریکایی ها به بازدید و بازرسی از مراکز نظامی کشورمان چیست و پاسخ و واکنش مجلس به این موضوع چیست؟
این که کمیسیون امنیت ملی باید متوجه شود، حتما اینطور است. مجلس جایگاه تخحصصی این مباحث است. بعد از هر مذاکره ای آقایان عراقچی و تخت روانچی می آیند و بعضا چالشی بحث می کنیم. اعلام عام را عرض کردم که طبیعتا تیم باید اعلام کند بر اساس تصمیمات شورای عالی امنیت ملی.


من اصرار به اطلاعات طبقه بندی شده ندارم. ولی آن میزان جزئیاتی که می شود در این باره گفت، چیست؟
حق ملت ما این است که به میزان قابل توجهی از روند تحولات اطلاع پیدا کنند. بهتر از گذشته نیز اطلاع رسانی صورت می گیرد. اقتدار ایران فزونی خواهد یافت. بخش مهمی از ظرفیت ما صرف مصاف با قدرتها می شود و اگر عبور کنیم از این مرحله، بسیاری از ظرفیتهای ما، جهت حل مشکلات منطقه، نقش آفرینی می کند. آمریکا منافع خود را در منافع همپیمانان خود در منطقه تعریف می کند. در طول دهه های گذشته آمریکایی ها حضور گسترده یافته اندو طبیعتا احساس می کنند باید سیاستهای اعلامی شان، رضایت دوستانشان را جلب کند. همچنین علاقمندند رمز و راز جمهوری اسلامی ایران را در عرصه نظامی دریابند. ما در دوران جنگ موشک نداشتیم. تهران و بسیاری شهرها را با "اسکاد" می زدند. ما چند موشک از این ور و آنور به دست آوردیم. این که در این فاصله کوتاه ایران تبدیل به یکی از قدرتهای برتر موشک ساز دنیا می شود، آنها علاقمندند بفهمند چطور این قدرت را به دست آورده ایم. حساسیت ما نیز این است که از توانمندیهای ما دشمن مطلع نشود.


واکنش مجلس چیست؟
در طرح، قید شده و بارها توسط نمایندگان مجلس بیان شده است.


آمریکایی ها می گویند باید در هر زمان و هر مکان بازرسی انجام شود. نظر شما چیست؟
بین ما و آمریکا دیوار بلند بی اعتمادی است. این که آنها می خواهند نقاط متعدد را بازرسی و نمونه برداری کنند، علتش بی اعتماد آنها به ماست. ما نیز بیش از آنها بی اعتمادیم. علت اساسی طولانی شدن و دعوایی شدن مذاکرات همین است. مثلا در رفع تحریمها که هنوز مطلع نیستم چه اتفاقی می افتد. معتقدم در مقابل هر گام، باید بخشی از تحریمها برداشته شود.


یعنی می شود امیدوار بود ساختار تحریمها برچیده می شود؟
تحریمها چه در بعد شورای امنیت و چه درباره کنگره و دولت آمریکا که برخی می گویند جدی است و برخی می گویند جنگ زرگری است و اخلاف نظر جدی نیست، بنده فکر می کنم اختلاف نظر آنها جدی است. هر کدامشان نظری دارند و ما نیز نظر داریم باید همه تحریمها یکجا در روز توافق باید برداشته شود. این نظر مجلس و شورای عالی امنیت ملی است. اگر قرار است تحریمها برداشته نشود، دلیلی ندارد ما محدودیتها را قبول کنیم. آنها وحشت از این موضوع دارند

می شود امیدوار بود این تحریمها برداشته شود؟
مسئله این است که باید برداشته شود. اگر طبق یک قطعنامه شورای امنیت، ما آن 6 قطعنامه قبلی را ملغی کنیم و تحریمها برداشته شود. علت اصرار آمریکایی به تعلیق - نه لغو- همین است. تعلیق هر لحظه قابل برگشت است ولی لغو یک قطعنامه لازم است اعضا قطعنامه دیگری را تصویب کنند. شرایط سیاسی امروز مانند دیروز نیست. ما اصرار بر لغو داریم و اینکه ساختار تحریمها برداشته شود.


مجلس درباره زمان بندی تحریمها، موضوعاتی مانند حفظ دستاوردها را لحاظ کرده؟
در ماده 1 این مصوبه کمیسیون امنیت ملی که در مرحله بعدی به صحن می رود، لغو کامل و یکپارچه همه تحریمها را در 4 سطح شورای امنیت، اتحادیه اروپا، کنگره و دولت آمریکا همزمان با توافق در نظر گرفته ایم. آنها گفته اند این را اعلام می کنیم ولی اعمالش نیاز به زمان دارد. ما نیز اجرای محدودیتهایمان نیاز به زمان دارد. باید توازنی در اینجا تعریف شود. مثلا اگر سانتریفیوژها باید در نطنز به 5 هزار تا تقلیل یابد، آنها در مقابل باید تحریم بانک مرکزی را بردارند. هر دو بی اعتمادیم. برای ایجاد اعتماد یا باید بپذیریم آنچه آنها اعلام می کنند تا مرحله اعمال. اعلام خوب است، ولی عرضم در بحث اجرایی و اعمال لغو تحریمهاست. نباید به گونه ای باشد که ما همه محدودیتها را بپذیریم و بعد آژانس تایید کند و بعد آنها شروع به لغو تحریمها کنند. این منطقی نیست.
آنها استدلال می کنند اگر ایران تعهدش را اجرا نکنند، آنها سر اعمال دوباره تحریمها بروند. ما نیز در مباحث خود گفته ایم اگر شما تحریم را برنداشتید، گام ما نیز لغو می شود. یعنی می رویم سر فعال کردن سانتریفیوژهای نطنز. این بحث بود. منتهی نظر مجلس این است لغو صورت گیرد.


آیا دست آمریکایی با عبارت "اقدامات محدودیت ساز" که در بیانیه لوزان آمده، باز نمی گذارد برای ادامه تحریم ها؟
فرض این است بیانیه لوزان، چهارچوب روشن کرده و به لحاظ حقوقی، لازم الاجرا نیست ولی توافق نهایی تعهد جمهوری اسلامی و طرفهای مقابل است و لازم الاجراست و شورای امنیت قطعنامه روی آن صادر می کند و باید اجرا شود. بنابراین، این مرحله بعد از لوزان که چقدر طول می کشد و هنوز هیچ اطمینانی نیست که در دهه اول تیر به نتیجه نهایی برسیم، همین نکات است. اگر آمریکایی ها بخواهند طبق ساختار داخلی شان، توافق را عملی نکنند، مشکلی در اصل اجرا در کل کشورها نیست و بقیه اعضای دائم شورای امنیت ملزم به تبعیت از آمریکایی ها نیستند.


درباره تحریمهای ثانویه مرتبط با هسته ای اشاره شده اینها لغو می شود. آیا این همه تحریمها را شامل می شود؟ بسیاری از تحریمها موضوع هسته ای مستقیم ندارند. آیا شامل آنها هم می شود؟
تعریف صورت گرفته در مذاکرات، شامل همه تحریمهای هسته ای می شود. یعنی بر اساس بحث هسته ای و دعوای غنی سازی ما، تحریم اگر صورت گرفته باشد، شامل همه می شود. منتهی تحریمهایی مانند حقوق بشری و غعیره، محل بحث است. ما در مجلس معتقدیم باید شامل همه تحریمها به صورت عام شود. منتهی در مذاکرات، بحث بر سر تحریمهای هسته ای است.


نظر مجلس تامین نمی شود؟
اگر بخواهند در آن چهارچوب حرکت کنند، نظرشان با نظر دوستان مجلس تعارض دارد.

می شود این را به عنوان تحریم هسته ای یاد کرد؟
بدون تخصیص مورد خاصی، مجموعه تحریمهای بانکی، نفتی، مالی و ... در تعریف صورت گرفته، همه این تحریمهاست. گزارش رسمی دکتر ظریف در جلسه غیرعلنی مجلس، شامل همه این موارد می شود اعم از نفت و پتروشیمی و بانک و ... همه اینها. دکتر ظریف یکایک از این تحریمها اسم برد. این مذاکرات یک توافق نامه دارد و پیوستهای زیادی دارد که در آنها ریز نکات قید می شود. مجموعه تحریمها و رفع آنها تک تک قید می شود چون اینها گستره عظیمی دارد. مجموعه جزئیات تحریمها در پیوست متن توافق نهایی، قرار است همه چیز در آنها درج شود.


تحریم صنایع هوایی ایران، چه شده؟ ظاهرا عملا این تحریمها لغو نشده؟ می شود به قول و قرار امریکایی ها پایبند بود؟
ما به آمریکایی ها همیشه بدبین هستیم. در چندین جلسه در کمیسیون امنیت ملی، مسئولان هواپیمایی را دعوت کردیم. حتی خطوط مهم هواپیمایی را دعوت کردیم. در مجموع، رو به رشد بود ولی در وضعیت مطلوب نبود. ماهان اخیرا دو هواپیما خریداری کرده و چون آمریکایی است، آنها گفتند ممکن است توقیفش کنیم. انتظاری که از تیم مذاکره کننده هسته ای داریم روی اصل بی اعتمادی به آمریکا، باید ریز توافقات درج شود و فردا مواجه نشویم با اینکه چون در متن نهایی، درج نشده، جزو آنها نیست. راه خروج این است که مجموع تحریمها در پیوست توافقات باید درج شود.


راهی با رویکرد اخیر آژانس درباره مسایل هسته ای ایران، وجود دارد که بشود همزمان تحریمها را نیز لغو کرد؟
ما باید تعهدات خود را در بخشهای مختلف عمل کنیم و ممکن است 3 ماه طول بکشد و آژانس به فعالیتهای ما صحه بگذارد و فرضا تایید کند. در این مدت در نقطه مقابل ما که بی اعتماد هم هستیم، چه اتفاقی می افتد. آنها گفته اند پس از تایید آژانس، تحریمها را برمی داریم. من پیشنهاد کردم باید اعلام کنند مجموعه تحریمها یک جا برداشته می شود و ما نیز در نقطه مقابل به تعهداتمان عمل می کنیم. آژانس که در مقابل آمریکا استقلال ندارد. آن جمله را که گفتید می گذارند تا صهیونیستها خوششان بیاید. این که تا زمان اعمال محدودیتهای ما، هیچ کار نکنند، غیرقابل قبول است. اگر آنها همه تحریمها را لغو نکنند، مثل این است که هیچ تحریمی را لغو نکنند. بهتر است ما هر مرحله ای را انجام می دهیم، آنها نیز یک تحریم را بردارند.


اینها به شرطی است که کاملا در توافق قید شود. آیا در برداشتن تحریمها ثانویه ما با چالش مواجه نمی شویم؟
جدا از اینکه ریز تحریمها چیست، برداشتن تحریم برای ما مهم است و باید در فضای اطمینان بخشی انجام شود. صرف گفتن اینکه آمریکایی ها بگویند تحریمها برداشته می شود، کامل نیست. ما اعتماد نداریم و آنها نیز بدبین هستند، باید راهی پیدا شود تا به صورت متقابل این اعتماد و بی اعتمادی در مراحل مختلف خود را نشان دهد. نه اینکه آنها بگویند ما به شما اعتماد نداریم و شما به ما اعتماد کن و همه تعهداتت را انجام بده.


شما نظرخاصی درباره تحریمهای اولیه یا ثانویه دارید؟
حجم تحریمها، حجم عظیمی است و همه باید به صورت ریز و مکتوب نوشته شود. وگرنه من با مشکل در مرحله عمل مواجه شویم.


اصلا تحریم های اولیه و ثانویه چیست؟
آمریکایی ها در مراحل مختلف تحریمهایی را در ارتباط با هسته ای انجام داده اند. شاید منظور مراحل مختلفی باشد که تحریمها را وضع کرده اند و در مقطع بعدی تحریمهای جدیدی را وضع کرده اند.

 

تحریمها در مسیر توسعه کشور چه مشکلاتی ایجاد کرده اند؟
این که بگوییم تحریم ها هیچ مشکلی ایجاد نکرده، سخن درستی نیست. ولی به هیات های اتحادیه های اروپا که به تهران می آیند می گویم شما کجا صف طولانی دیدید؟ ما انصافا دچار مشکلات اساسی نشدیم. نظام، تحریمها را مدیریت کرد و موفق شد چند اتفاق مهم را عملی کند. ما زیر سایه تحریمها بسیاری از نیازها را خودمان برطرف کردیم. ساختار نظامی ما همه آمریکایی بود. اگر آنها قطعات به ما می دادند، امکان نداشت ما امروز در اصفهان، هلی کوپتر آمریکایی کبرا را تولید کنیم. تحریم برای ما موجب رشد و تعالی بسیار بالا شد. فرض کنید تحریم 20 درصد تاثیرگذار است. ما 80 درصد گرفتار تحریمهای داخلی هستیم. مجموعه مقررات وضع شده در سالهای اخیر را می گوییم. مثلا در امر صادرات، بسیاری از این مسایل با تصمیم گیری های داخلی قابل حل است و می شود به میزانی که تا امروز رشد کردیم در بخش علمی. سهم تحریمها قطعا خیلی سهم بالایی نیست.


طرف مقابل از نقاط ضعف و قدرت ما چه تلقی ای دارد؟
مجموعه موضعگیری های مسئولان عالی رتبه نظام را در ده رده اول نگاه کنید اکثرا تحریمها را تاثیرگذار می دانند. ممکن است یک شخصیت برجسته در یک سخنرانی چیزی را گفته باشد، منتهی غربیها هم نگاه می کنند این تحریمها چقدر برای ایران مشکل ساز بوده. قطعا عنوان کردن این مسایل درست نیست. واقعیت این است تحریمها مدیریت شده و حداقل تاثیر را بر ما داشته. ما با تکیه بر استعدادهای داخلی، می توانیم توانمندیهای دیگر را رقم بزنیم.


وضعیت پذیرش پروتکل را چطور ارزیابی می کنید؟
مجلس باید پروتکل را تصویب کند و حتی اجرای موقت آن نیز نیازمند مصوبه مجلس است. مصوبه مجلس هفتم مبنی بر توقف اجرای داوطلبانه پروتکل صورت گرفته و به قدرت خود باقی است. امروز یک مصوبه قانونی داریم که پروتکل الحاقی قابل اجرا نیست حتی به صورت داوطلبانه. یعنی دولت نیازمند به اذن و مصوبه مجلس است برای اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی. زمانی هم اجرا شد، قانونی نبود و ما آن را هم متوقف کردیم. حتما دولت نیازمند تصمیم گیری مجلس است تا اجازه به اجرای این پروتکل داشته باشد. مناطق نظامی چون زیر نظر فرماندهی کل قوا قرار دارد، اینکه با این صراحت عنوان شده و در مصوبه مجلس هم قید شده، مانعی است که آنها بخواهند مناطق نظامی ما را بازرسی کنند.


یعنی ما پروتکل را مشروط می پذیریم؟
بازرسی در هر زمان و هر مکان را معتقدم چون آنها علاقمند به بازرسی از نقاط کلیدی و حساس و نظامی ما هستند، نباید انجام شود. تعبیری آقای لاورف داشت که این از سوی آمریکایی ها زیاده خواهی است. ما در مجلس معتقدیم نباید این اتفاق بیفتد. این که تیم مذاکره کننده چطور می تواند این مورد را بقبولاند، هنر دیپلماتیک آنهاست.

 

نگرانی داریم که اجرای پروتکل زمینه را برای جاسوسی فراهم می کند. نظر شما چیست؟
کشورهایی که بمب هسته ای دارند 4-5 کشور بیشتر نیستند. چرا می خواهند مناطق نظامی ما را ببینید؟ می گویند برای اینکه فعالیتی را جهت ساخت بمب هسته ای انجام ندهید. ما به دلیل حساسیت ساختارمان و وضعیتی که بر خلاف تعداد زیادی از کشورهای پذیرنده پروتکل الحاقی، نسبت به این مسئله حساس هستیم و می گوییم این اتفاق نیفتد. این که چقدر تیم ما بتوانند این را به طرف مقابل بقبولانند، بستگی به تیم دارد. مجلس نیز این منع را در طرح اولیه خود آورده و طبیعتا در بقیه ملاحظات نیز لحاظ می کند.

 

در تعداد سانتیریفیوؤها در زمینه تحقیق و توسعه ما محدودیت را پذیرفته ایم؟
کار تحقیق و توسعه زمانبر است. ما در شرایطی نیستم که این را دیگران به ما بدهند. در قبل از انقلاب، ایران ورود به مسایل هسته ای کرد و هیچ کس دانش در اختیار ما قرار نداده اند. کار تحقیق امری زمانگیر است.


ما محدودیت در غنی سازی را پذیرفته ایم. آیا در تحقیق و توسعه هم پذیرفته ایم؟
دو مسئله دارد، یکی اینکه سانتیریفیوژ ir8 را عملیاتی کنیم. یا به صورت آبشاری عمل کنیم. به صورت آزمایشگاهی IR8 تزریق گاز عملیاتی می شود ولی به صورت صنعتی خیر.

لیست مقامات و دانشمندانی که آمریکایی ها می گویند باید بازجویی کنند چیست؟
سالها است از زمان پرونده میکونوس، اسامی افراد برجسته نظام در سطوح مختلف به عنوان سئوال و جواب مطرح شده. این جزو زیاده خواهی های آمریکایی ها و غربی هاست. ما نباید زیر بار برویم چه در امر هسته ای چه غیرهسته ای. این به لحاظ حیثیت ملی ما نیز بسیار مهم است. دانش هسته ای را در شرایط تحریم به دست آوردیم. این کار عظیمی است. این جزو خطوط قرمز برجسته ماست که چنین مسئله ای واقع نشود.

آخرين بروز رساني ( ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ )
زمین خواری در قالب تعاونی های مسکن در بروجرد
روزهای بروجرد- رییس دادگستری بروجرد گفت: متاسفانه در قالب تعاونی های مسکن زمین خواری های زیادی در شهرستان بروجرد صورت گرفته است.

به گزارش ایرنا حمیدرضا بوالحسنی در نشست شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی شهرستان بروجرد در فرمانداری ویژه این شهرستان افزود: پرونده های متعددی برای رسیدگی به اختلافات منابع طبیعی، راه و شهرسازی و تعاونی های مختلف در خصوص اراضی ملی تشکیل شده است.

وی اظهار کرد: متاسفانه با گسترش شهرنشینی، اراضی ملی و منابع طبیعی مورد هجوم و تصرف قرار می گیرند و به شهرک های مسکونی تبدیل می شوند.

رییس دادگستری بروجرد افزود: دستگاه قضایی با رویکرد جدید در حفظ و حراست از منابع طبیعی و عرصه های ملی اقداماتی را به منظور پیشگیری از تصرف و تخریب منابع طبیعی در دستور کار قرار داده است.

وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در زمینه حفظ و حراست از اراضی ملی گفت: باید با حفظ و حراست از منابع طبیعی و اراضی ملی زمینه استفاده نسل های آینده از این منابع خدادادی را فراهم کنیم.

بوالحسنی افزود: در صورت نهادینه شدن فرهنگ استفاده از منابع طبیعی و آگاهی مردم از ثمرات و برکات این منابع، کمتر کسی دست به تصرف و تخریب آنها می زند.

وی با بیان اینکه مردم و متصرفان منابع طبیعی در بسیاری از موارد از ملی بودن اراضی تصرف شده اطلاع ندارند، گفت: متاسفانه به دلیل کمبود امکانات، ادارات شهرستان بروجرد اراضی ملی را برای آگاهی مردم نشانه گذاری نکرده اند.

دادستان شهرستان بروجرد نیز در این نشست گفت: برخی از اراضی ملی شهرستان بروجرد در سال های گذشته برای اجرای طرح هایی مانند طوبی به برخی افراد واگذار شده اند ولی تاکنون هیچ اقدامی در این اراضی صورت نگرفته است.

مصطفی جعفری افزود: طبق قانون کسانی که اراضی ملی را جهت بهره برداری طرح طوبی در اختیار دارند به مدت پنج سال فرصت دارند از آنها استفاده کنند در غیر اینصورت باید این اراضی را به دولت پس بدهند.

وی با اشاره به صدور مجوز احداث معدن شن و ماسه در برخی اراضی ملی اظهار داشت: بهره برداران با توجه به ضعف نظارت ها، بیش از حد مجاز اقدام به استخراج از این معادن می کنند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد نیز در این نشست گفت: 256 پرونده در خصوص اراضی ملی و منابع طبیعی بروجرد تشکیل شده که از این تعداد هشت پرونده بلاتکلیف مانده است.

داریوش عباسی با بیان اینکه مشکل زمین خواری در شهرستان بروجرد به وفور دیده می شود، افزود: زمین های منابع طبیعی و اراضی ملی حاشیه شهر بروجرد به دلیل رشد و توسعه شهر از ارزش بالایی برخوردار هستند که این موضوع به گسترش زمین خواری کمک کرده است.

وی اضافه کرد: 451 هکتار از اراضی ملی در منطقه گیجالی سفلی، 405 هکتار در منطقه گندل گیلان و 350 هکتار از اراضی شیخ میری و برکت آباد تحت تصرف غیر قانونی قرار دارند.

وی گفت: بهترین راه برای جلوگیری از زمین خواری واگذاری اراضی حاشیه شهر به راه و شهرسازی است.

اعضای شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی شهرستان بروجرد در ادامه این نشست در خصوص مسایل و مشکلات اراضی ملی و منابع طبیعی بحث و تبادل نظر کردند.

شهرستان بروجرد دارای حدود 112 هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی می باشد.
آخرين بروز رساني ( ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ )
سرهنگ دلیری: ۳۳۰ واحد صنفی متخلف در بروجرد پلمب شد
روزهای بروجرد- فرمانده انتظامی بروجرد از پلمب ۳۳۰ واحد صنفی متخلف در اين شهرستان خبر داد.

به گزارش مهر، سرهنگ علیرضا دليری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مأموران اداره نظارت بر اماكن عمومی اين فرماندهی ازابتدای سالجاری تاکنون با همکاری مسئولان اتحاديه های صنفی از تعداد ۹ هزار و ۵۰۰ واحد صنفی در شهر بروجرد بازديد كردند.

فرمانده انتظامی بروجرد افزود : در اين راستا ۳۳۰ واحد صنفی متخلف به دليل عدم رعايت مقررات انتظامی، صنفی و شئونات اسلامی با هماهنگی مقام قضايی پلمپ شدند.

دليری تصريح کرد: در اين رابطه ۲۷۵ فقره تعهد نامه و ۳۰۰ اخطاريه نيز صادر و متخلفان به دادسرا معرفی شدند.

فرمانده انتظامی بروجرد ضمن قدردانی از مشارکت و همکاری خوب مردمی با پليس از شهروندان خواست: در صورت مشاهده هرگونه فعاليت غيرقانونی و مجرمانه توسط افراد فرصت طلب و قانون گريز، در اسرع وقت از طريق تلفن فوريت های پليسی ۱۱۰ اعلام تا نسبت به شناسايی جرم و دستگيری مجرمان و متخلفان اقدام شود.
آخرين بروز رساني ( ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ )
منطقه ویژه اقتصادی بروجرد در حریم شهری احداث می‌شود
روزهای بروجرد- رئیس شورای شهرستان بروجرد گفت: بر اساس مصوبه شورای شهر بروجرد منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان در حریم شهری قرار گرفت.

منوچهر درویش‌بیابانی در گفت‌‏وگو با تسنیم، اظهار داشت: بر اساس مصوبه شورای شهر بروجرد منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان در حریم شهری قرار گرفت که این مهم نقش مؤثری در توسعه و درآمدزایی شهر بروجرد ایفا می‌کند.

وی نظارت بر حریم شهر را از وظایف شهرداری دانست و افزود: شهرداری بروجرد از این طریق می‌تواند در منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان سرمایه‌گذاری کند.

رئیس شورای شهر بروجرد عنوان کرد: راه‌اندازی هر شغل از سوی شهرداری در این منطقه سبب ایجاد درآمد پایدار برای این بخش می‎شود.

وی بیان کرد: با قرار گرفتن منطقه ویژه اقتصادی در حریم شهر چند روستای قرار گرفته در این مسیر از جمله قلعه حاتم به حریم شهر افزوده شده و شرایط ارائه خدمات بیشتر به آن‌ها فراهم می‌شود..

درویش‌بیابانی با اشاره به پیگیری احداث منطقه ویژه اقتصادی بروجرد در سال‌های گذشته، خاطرنشان کرد: در ابتدا مکانی در محور بروجرد اراک برای این منظور در نظر گرفته شده بود که به دلایلی مورد موافقت قرار نگرفت.

وی تصریح کرد: پس از بررسی‌های انجام شده و احراز هزینه‌بر بودن تسطیح و خاک‌برداری محدوده در نظر گرفته شده برای این منظور، از شرایط توجیه اقتصادی برخوردار نبود.

رئیس شورای شهر بروجرد گفت: بنابراین با جابه‌جایی منطقه ویژه اقتصادی از محور بروجرد اراک به محور بروجرد اشترینان موافقت شد.

وی با اشاره به موافقت شهرداری و شورای شهر اشترینان در این زمینه، افزود: احداث منطقه ویژه اقتصادی این منطقه نقش غیرقابل انکاری در تقویت و رونق بن‌مایه‌های اقتصادی شهرستان بروجرد ایفا می‌کند.

درویش‌بیابانی از منطقه ویژه اقتصادی به عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم توسعه شهرستان بروجرد یاد و بیان کرد: احداث این منطقه نقش مؤثری در رشد اقتصادی، فضای کسب و کار و توسعه اقتصادی و اجتماعی این شهرستان ایفا می‌کند.

وی عنوان کرد: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی همچنین شرایط حضور مؤثر سرمایه‌گذاری، رونق صنعت، تولید و حمایت از اشتغال را ایجاد می‌کند.
رئیس شورای شهر بروجرد خاطرنشان کرد: برخورداری از بستر مناسب و برخورداری از فضای زیبا به عنوان اهرمی مهم در تقویت صنعت توریسم از مزایای جانمایی بخش اشترینان به منظور احداث منطقه ویژه اقتصادی بوده است.
آخرين بروز رساني ( ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ )
چهارم تیرماه آخرین فرصت برای استعفای مدیران نامزد انتخابات مجلس
روزهای بروجرد- معاون سیاسی اجتماعی فرماندار ویژه بروجرد گفت: مدیران و روسای ادارات و اعضای شورای اسلامی شهر که قصد نامزد شدن در انتخابات مجلس شورا یاسلامی را دارند باید تا چهارم تیرماه از سمت خود استعفا دهند.

احمد گودرزیان در گفت و گو با ایرنا افزود: تاکنون رییس و یک عضو شورای اسلامی شهر بروجرد از سمت خود برای شرکت دراین انتخابات استعفا داده اند.

وی اظهار کرد: داوطلبان این دوره از انتخابات برای دستیابی به دو کرسی بروجرد در مجلس شورای اسلامی با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی هفتم اسفندماه 1394 برگزار می شود.

این انتخابات همزمان با انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری برگزار می شود.

آخرين بروز رساني ( ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ )
بررسی مسیر احداث راه آهن بروجرد توسط میراث فرهنگی آغاز شد
روزهای بروجرد- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: بررسی مسیر احداث راه آهن دورود- بروجرد- ملایر توسط کارشناسان میراث فرهنگی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد، حجت اله یارمحمدی افزود: با توجه به اینکه دشت سیلاخور به جهت موقعیت، آب و خاک مناسب و حاصلخیزی از مراکز تمدنی مهم در گذشته محسوب می شود، امکان وجود تپه های باستانی در مسیر راه آهن بروجرد وجود دارد.

وی اظهار داشت: تپه های باستانی متعددی با قدمت 7 تا 8 هزار ساله و مربوط به دوره های مختلف تاریخی در حوزه دشت سیلاخور وجود دارد که حفاظت از آنها به عهده یگان حفاظت از میراث فرهنگی می باشد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد افزود: به دلیل اهمیت دشت سیلاخور کارشناسان میراث فرهنگی و کارکنان یگان حفاظت از میراث فرهنگی در بازدید مشترکی به بررسی مسیر یاد شده می پردازند که در صورت وجود تپه ها یا محوطه های باستانی اقدامات حفاظتی لازم صورت می گیرد.

عملیات طراحی و ساخت آنتن اتصال راه آهن بروجرد به محور دورود- خرم آباد روز دوشنبه 31 فروردین ماه سال جاری آغاز شد.
آخرين بروز رساني ( ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ )
۳ هکتار از باغات بروجرد در آتش سوخت
روزهای بروجرد- رئیس سازمان آتش‌نشانی بروجرد گفت: ۳ هکتار از باغات بروجرد در آتش سوخت.

به گزارش تسنیم، محمد غفاری صبح امروز در جمع خبرنگاران در تشریح حوادث رخ‌داده در شهرستان بروجرد اظهار داشت: در عملیات‌های مهار آتش در شبانه‌روز گذشته نیرو و ماشین‌آلات 4 ایستگاه این شهرستان در حال انجام وظیفه و مهار آتش بودند.
وی با اشاره به اینکه آتش از ساعت 10 صبح روز گذشته آغاز و تا 4 بامداد امروز ادامه یافته است، افزود: تاکنون مجموع خسارات وارد آمده از آتش‌سوزی‌های رخ‌داده برآورد ریالی نشده است.

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی بروجرد بیان کرد: در حوادث رخ‌داده در شبانه‌روز گذشته زمین‌های کشاورزی انتهای کوی جانبازان و میدان کوثر، انبار ضایعات بیمارستان امام خمینی، باغات و دو فقره آتش‌سوزی در دو روستای این شهرستان دچار حریق شده و خساراتی را به دنبال داشته است.

غفاری با تأکید بر اینکه برآورد مجموع خسارات وارد آمده ناشی از 15 فقره آتش‌سوزی رخ‌داده نیاز به بررسی و اعلام خسارت دارد، عنوان کرد: بیش‌ترین خسارت تقریبی وارد آمده را می‌توان به دو مورد آتش‌سوزی باغات خیابان 45 متری بسیج نسبت داد.
وی با اشاره به اینکه درختان این باغات غیرمثمر بوده‌اند، خاطرنشان کرد: در این آتش‌سوزی‌ها حدود 3 هکتار باغات از بین رفتند.

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی بروجرد گفت: آتش‌سوزی باغات و زمین‌های کشاورزی از موارد شایع در فصل تابستان هستند.
غفاری با اشاره به حیطه وظایف سازمان آتش‌نشانی در محدوده شهری، اظهار داشت: با این وجود این سازمان خود را موظف به مهار آتش‌سوزی‌های رخ‌داده در خارج از حیطه یادشده دانسته و در صورت بروز هرگونه آتش‌سوزی در اسرع وقت نسبت به مهار آن‌ها اقدام می‌کند.
آخرين بروز رساني ( ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ )
برگزاری همایش "روحانی تنها نیست" در بروجرد

روزهای بروجرد- همایش "روحانی تنها نیست" همزمان با 24 خرداد در بروجرد برگزار می شود.

این همایش رو یکشنبه 24 خرداد ماه از ساعت 18 تا 20 عصر در سالن استاد زرینکوب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد و به همت شورای اصلاح طلبان بروجرد و حزب همبستگی برگزار خواهد شد.

 

روحانی تنها نیست

 

آخرين بروز رساني ( ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ )
انتقاد تند امام جمعه بروجرد از دولت: آب خوردن مردم را هم به تحریم گره زده اند
روزهای بروجرد- امام جمعه بروجرد گفت: ۲۰ درصد مشکلات در کشور به خاطر تحریم ها بوده و اگر مدیریت اجرایی در کشور قوی باشد این ۲۰ درصد هم احساس نخواهد شد.

به گزارش مهر، حجت الاسلام حسن ترابی در خطبه های این هفته نماز جمعه در مصلای امام خمینی(ره) بروجرد با اعلام اینکه ملت ایران در اکثر راهپیمایی ها و تجمعات خود همواره خواستار توافقی شده اند که عزت و منافع ملی ایران تامین کند، اظهار داشت: ملت ایران ۳۶ سال است که در تحریم های ظالمانه به سر می برد و تحریم ها موضوع جدیدی نبوده که ملت ایران با آن مواجه شده باشند.

وی با اشاره به پیشرفتهای ایران اسلامی در زمینه های مختلف گفت: اینکه یک عده ای همه مشکلات کشور را از تحریم ها بدانند و رفع مشکلات کشور را در گرو لغو تحریم ها بدانند کاملا غلط است.

۲۰ درصد مشکلات کشور به تحریم ها مربوط است

امام جمعه بروجرد با بیان اینکه قطعا تحریم های ظالمانه دشمنان ملت ایران مشکلاتی را پدید آورده اما همه مشکلات کشور به خاطر تحریم ها نیست، تصریح کرد: ۲۰ درصد مشکلات در کشور به خاطر تحریم ها بوده و اگر مدیریت اجرایی در کشور قوی باشد این ۲۰ درصد هم احساس نخواهد شد.

حجت الاسلام ترابی ادامه داد: بخش بزرگی از مشکلات موجود در کشور نادیده گرفتن ظرفیتها و استعداد های داخلی است لذا نباید مشکلات را به تحریم ها گره بزنیم.

وی اظهار داشت: امروز موضوع تحریم برای کشور ایران اهرمی زنگ زده بوده و تحریم ها نتوانسته جلوی پیشرفتها و اقتدار جمهوری اسلامی ایران را بگیرد.

امام جمعه شهرستان بروجرد با ابراز تاسف از سخنرانی های برخی مسئولان مبنی بر اینکه آب خوردن مردم را به لغو تحریم ها گره می زنند، تصریح کرد: بهتر است مسئولان در سخنرانی های خود همه جانبه نگری داشته باشند چرا که اگر دشمن احساس کند ما در موضع ضعف هستیم فشار هایش را بیشتر می کند.

ضعف مدیریت اجرایی مشکل ساز شده است

حجت الاسلام ترابی با اشاره به اینکه کشور ایران همواره در موضع قدرت بوده و تحریم مشکل کشور نیست، گفت: ضعف مدیریت اجرایی در کشور مشکل ساز شده است.

وی یادآور شد: امروز آمریکا به اقتدار جمهوری اسلامی ایران اعتراف می کند و این صحیح نیست که کسی حتی توانایی آب خوردن را هم به لغو تحریم ها گره بزند.

امام جمعه بروجرد افزود: امروزه ما در یک جنگ سیاسی و اقتصادی هستیم و به همین منظور مذاکره کنندگان هسته ای را سرداران دیپلماسی می دانیم پس نباید برخی مسئولان صحبت هایی کنند که دشمن ضعفی از ما  پیدا کرده و با فشار های خود  بخواهد امتیاز بیشتری طلب کند.

مسئولان مذاکره کننده از موضع ضعف صحبت نکنند

 حجت الاسلام ترابی گفت :خوشبختانه کشور ایران امروز در اوج اقتدار است و حتی اگر این چنین هم نبود نباید مسئولان از موضع ضعف صحبت کنند و خلاف واقع را بگویند.

وی ادامه داد: دو سال از دولت یازدهم می گذرد و بهتر است دولت بیلان کاری خود را ارائه دهد که در طول این دوسال چه کار کرده و برنامه ها تا چه حد پیش رفته است.

امام جمعه بروجرد با اشاره به اینکه برخی نشسته اند تا آمریکا پولهای بلوکه شده ایران را پس دهد، اظهار داشت: اگر آمریکا حقوق ملت ایران را پس نداد ما نباید حرکت خود را متوقف کنیم و به تعبیری نباید چشم ما به دست آمریکا باشد.

وی افزود: در ۱۰ تیرماه نیز توافقی میان ایران و ۱+۵ صورت نخواهد گرفت چرا که  ما به دنبال توافقی هستیم که عزت و منافع ملی ایران را تامین کند و دشمنان این امر را نمی خواهند.
 
آخرين بروز رساني ( ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ )
دومین گردهمایی "ما نمی گذاریم" در بروجرد برگزار شد + تصاویر

روزهای بروجرد- دومین گردهمایی "ما نمی گذاریم" در یک هفته اخیر در بروجرد برگزار شد.

به گزارش روزهای بروجرد این گردهمایی در بهشت شهدای بروجرد و با حضور 200 تا 300 نفر از منتقدین مذاکرات هسته‌ای برگزار شد. در این گردهمایی برخی از مداحان درباره ی مذاکرات هسته ای و انتقاد از دولت به شعر خوانی پرداختند.

یکی از مسئولان ارشد شهرستان بروجرد در پرسش خبرنگار ما درباره ی مجوز برگزاری این گردهمایی گفت: این گردهمایی بدون مجوز برگزار شده اما برخورد مسئولان بروجرد با منتقدین و برگزار کنندگان این گردهمایی با سعه‌ی صدر است.

 دومین گردهمایی ما نمی گذاریم در بروجرد

دومین گردهمایی ما نمی گذاریم در بروجرد 

 دومین گردهمایی ما نمی گذاریم در بروجرد

دومین گردهمایی ما نمی گذاریم در بروجرد 

دومین گردهمایی ما نمی گذاریم در بروجرد 

دومین گردهمایی ما نمی گذاریم در بروجرد 

دومین گردهمایی ما نمی گذاریم در بروجرد 

دومین گردهمایی ما نمی گذاریم در بروجرد 

دومین گردهمایی ما نمی گذاریم در بروجرد 

آخرين بروز رساني ( ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ )
تصاویر مراسم ترحیم مرحوم امیر معتمدی در بروجرد

 روزهای بروجرد- مراسم ترحیم امیر معتمدی معاون سازمان جوانان هلال‌احمر کشور عصر امروز با حضور رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر کشور و جمعی از مسئولان استانی و شهری در مسجد امام بروجرد برگزار شد. امیر معتمدی فرزند اشرف بروجردی در ماموریت کاری و به دلیل عارضه قلبی دار فانی را وداع گفت.

 تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد

تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد

تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد 

تصاویر مراسم ترحیم مرحوم امیر معتمدی در بروجرد  

تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد 

تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد 

 تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد

 تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد

تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد 

تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد 

تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد

تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد 

تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد

 

تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد

 تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد

تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد 

تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد 

 تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد

تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد 

 تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد

تصاویری از برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد دکتر امیر معتمدی در بروجرد 

عکس از فرهاد داودوندی
 
آخرين بروز رساني ( ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ )
استعفای دو عضو شورای شهر بروجرد/ معظمی رئیس شورا شد+ اعضای جانشین
روزهای بروجرد- در پی استعفای رئیس شورای شهر بروجرد، محمدرضا معظمی گودرزی بهاستعفای دو عضو شورای شهر بروجرد/ معظمی رئیس شورا شد+ اعضای جانشین عنوان رئیس جدید شورای شهر ‌این شهرستان انتخاب شد. به گزارش روزهای بروجرد با فرا رسیدن موعد استعفای اعضای شورای شهر برای شرکت در انتخابات مجلس دو نفر از اعضای شورای شهر بروجرد استفعا کردند. محسن روحبخشان و حسن کره رودی در جلسه فوق العاده شورای شهر بروجرد استعفای خود را تقدیم اعضای شورا شهر کردند که با استعفای آنان موافت شد. همچنین در این جلسه، محمدرضا معظمی گودرزی با کسب 11 رأی موافق و 2 رأی ممتنع تا تاریخ 12 شهریورماه سال جاری به عنوان رئیس شورای شهر شهرستان بروجرد انتخاب شد.
آخرين بروز رساني ( ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ )
بازوند: ایجاد فرمانداری ویژه الیگودرز از مطالبات مردم این شهرستان است
روزهای بروجرد- استاندار لرستان گفت: ایجاد فرمانداری ویژه الیگودرز از مطالبات مردم این شهرستان است.

به گزارش مهر، هوشنگ بازوند در مراسم بهره برداری از سد مخزنی حوضیان الیگودرز با اشاره به اینکه ایجاد فرمانداری ویژه الیگودرز از مطالبات جدی مردم این شهرستان است، اظهار داشت: در این رابطه با معاون اول رئیس جمهور نیز صحبت شده است.

وی با بیان اینکه برای ایجاد فرمانداری ویژه الیگودرز پیگیری های اساسی صورت گرفته است، تصریح کرد: از معاون اجرایی رئیس جمهور نیز درخواست داریم در رابطه با این موضوع پیگیری جدی داشته باشد.

احداث سد دهجانی مطالبه مردم شهرستان الیگودرز

استاندار لرستان با اشاره به اینکه یکی دیگر از مطالبات مردم شهرستان الیگودرز احداث سد دهجانی است، گفت: ماده ۲۱۵ سد دهجانی نیز اخذ شده است.

بازوند یادآور شد: از دکتر شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور خواستاریم که موضوع احداث این سد را در جلسه هیئت دولت پیگیری کند.

وی به مصوبات سفر هیئت دولت و قول های رئیس جمهور به مردم استان اشاره کرد و افزود: افتتاح دو سد تا پایان سال ۹۳ یکی از وعده های رئیس جمهور به مردم استان بود که در این رابطه دو سد مروک و ایوشان در سال گذشته افتتاح شدند.

استاندار لرستان با بیان اینکه آبگیری دو سد در سال ۹۴ از دیگر قول های رئیس جمهور به مردم استان بود، یادآور شد: امروز سد حوضیان الیگودرز با ۸۷ درصد پیشرفت آبگیری شد.

آبی شدن ۸ هزار هکتار اراضی دیم و مکانیزه شدن ۱۱ هزار هکتار از اراضی لرستان در سال ۹۳

بازوند با تاکید بر اینکه سد حوضیان الیگودرز تا پایان سال ۹۴ به بهره برداری کامل می رسد، ادامه داد: یکی دیگر از مصوبات سفر هیئت دولت به استان لرستان تبدیل سالانه هشت هزار هکتار اراضی دیم به آبی بود که این میزان در سال گذشته محقق شد و امیدواریم امسال نیز شاهد تحقق این امر باشیم.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر این مکانیزه کردن آبیاری ۱۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به صورت سالانه از دیگر مصوبات سفر هیئت دولت به لرستان بود، اظهار داشت: این موضوع نیز در سال گذشته محقق شد و امیدواریم امسال نیز شاهد تحقق این امر باشیم.

استاندار لرستان به سرمایه گذاری هزار میلیارد تومانی دولت در استان اشاره کرد و افزود: بر اساس قولی که رئیس جمهور در سفر به استان دادند سال گذشته ۱۰۰ درصد اعتبارات استان محقق شد و همچنین در سال ۹۳ موفق شدیم ۱۷ برابر مسدودی و موافقت نامه اصولی را نسبت به سال ۹۲ بگیریم.
آخرين بروز رساني ( ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ )
سد حوضیان الیگودرز با حضور معاون اجرایی رییس جمهور آبگیری شد
روزهای بروجرد- عملیات آبگیری سد حوضیان الیگودرز در استان لرستان روز پنجشنبه با حضور محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهوری آغاز شد.

به گزارش ایرنا این سد با اهداف تامین آب زراعی سه هزارهکتار از اراضی کشاورزی منطقه، تامین آب صنعت و جلوگیری از خسارت های سیلاب احداث شده است.

عملیات اجرایی سد در سال 83 آغاز و تاکنون 900 میلیارد ریال برای ساخت سد و شبکه هزینه شده که با بهره برداری ازآن یکهزار و 500 فرصت شغلی فراهم می شود.

سد حوضیان به طول تاج 533 متر و عرض 10 متر ظرفیت ذخیره بیش از 31میلیون مترمکعب آب را دارد.

معاون اجرایی رییس جمهوری در سفر یکروزه خود به لرستان همچنین پالایشگاه پرند شیمی زاگرس شهرستان الیگودرز را با ظرفیت 600تن تولید روزانه بنزین ، گازوئیل ، روغن موتور و انواع حلال ها را افتتاح خواهد کرد.

همچنین در این سفر عملیات ساخت کارخانه لاستیک سازی خرم آباد نیز آغاز خواهد شد.

آخرين بروز رساني ( ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ )
درگیری مسلحانه در روستای دهریز بروجرد یک کشته و پنج مجروح بر جای گذاشت
روزهای بروجرد- درگیری مسلحانه در روستای دهریز بخش اشترینان از توابع شهرستان بروجرد یک کشته و پنج مجروح بر جای گذاشت.

به گزارش ایرنا این درگیری شب گذشته(سه شنبه) به دلیل اختلافات خانوادگی بین دو طایفه در روستای دهریز بروجرد به وقوع پیوست.

در این درگیری فردی به نام ملک علی گودرزی که برای میانجی گری وارد درگیری شده بود با شلیک اسلحه شکاری کشته و پنج نفر دیگر نیز مجروح و راهی بیمارستان شدند.

بنا بر این گزارش هم اکنون نیروهای پلیس برای جلوگیری از درگیری های احتمالی در روستای دهریز مستقر هستند و خانواده های وابسته به قاتل، خانه های خود را ترک و متواری شده اند.

فرماندهی انتظامی شهرستان بروجرد به رغم پیگیری خبرنگار ایرنا هنوز اطلاعاتی در خصوص این درگیری ارائه نداده است.

بخش اشترینان یکی از دو بخش تشکیل دهنده شهرستان بروجرد در استان لرستان ایران است.

مرکز این بخش، شهر اشترینان است که در پانزده کیلومتری شمال غربی شهر بروجرد بر روی دشت کوچکی قرار گرفته است و به صورت سه راهی، شهرهای بروجرد، نهاوند و ملایر را به هم مرتبط می کند. 
آخرين بروز رساني ( ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ )
آقای مدیرکل پشت پرده ی انحلال اتحادیه‌ی مسکن بروجرد چیست؟
محمد حسین گودرزی-با انتخاب آقای دکتر علی ربیعی به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت یازدهم بارقه ای از امید در دل تعاونی ها به خاطر تدبیر وزیر در واگذاری برخی امور به اتحادیه ها به وجود آمد و انتظار می رفت تعاون (که در اثر ادغام با دو وزاتخانه ی دیگر رو به کمرنگی نهاده بود) جانی دوباره گرفته و بیشتر حمایت شود، هر چند انتصاب اکثر مدیران وزارتی، مدیران کل و مدیران شهرستانی از مجموعه ی کار، می توانست موجب نگرانی در بخش تعاون شود اما انتصاب به جای مهندس کلانتری به عنوان معاون امور تعاون وزارتخانه که الحق همچون وزیری توانمند با اعتقاد راسخ به امر تعاون هستند روزنه های امید را از تدبیر وزیر علامت می داد و با انتصاب جناب آقای مهندس کامران فرشید مدیری جهادی از تعاونگران به سمت ریاست اداره ی تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بروجرد حلاوت وعده ی وزیر برای بخش تعاون به فعالین این بخش در بروجرد چشانده شد و با عنایت به آنکه چندی پیش از این روشنایی ها، مقدمات تاسیس اتاق تعاون بروجرد کلید خورده و با انتخاب آقای مهندس علی زنده دلی به عنوان نماینده ی اتاق تعاون لرستان در بروجرد انتظارات برای تحول در این بخش بالا گرفت و به ویژه با توجه به مشکلاتی که معدود تعاونی های مسکن مهر بروجرد از نظر قیمت تمام شده و کیفیت، با اعضایشان داشتند
 
 
نخستین حرکتهای قوی نظارتی با تشکیل کمیته ی حل اختلاف و داوری در اتحادیه ی تعاونی های مسکن حضرت آیت الله العظمی بروجردی(ره) شهرک مهرگان بروجرد صورت گرفت، و چشمداشت آن بود اتحادیه ای که در بدو تاسیس با تلاش مستمر در امر آماده سازی پروژه و اجرای تعاونی ها در سایت 65هکتاری مسکن مهر یکی از پروژه های نمونه ی کشوری را آغاز کرده بود اینک با انتصاب دو تن از مدیرانش به ریاست اداره و اتاق تعاون، از لاک دفاعی (که در اثر تقابل های اداری به ویژه با مهدی پازوکی سرپرست وقت فرمانداری ویژه ی بروجرد داشت) خارج شده و با کنار گذاردن محافظه کاری مدیران اتوکشیده‌، اقدامات موثری در تکمیل پروژه به ویژه در زمینه های :
 
الف- رسیدگی و پیگیری تخلفات معدود تعاونی های مسکن مسئله دار و پاسخگویی به اعضاء
 
ب- رفع نقص از واحدهای تحویل موقت شده و خصوصا زیرساخت های تاسیسات آب، برق، گاز، مخابرات
 
ج- تکمیل آماده سازی سایت در معابر فرعی و اصلی، جداول و...
 
د- اجرای فضاهای عمومی بهداشتی، آموزشی، فرهنگی، مذهبی، انتظامی، ورزشی، درختکاری و علی الخصوص مکان های تجاری با طرح های نو و گسترده و با استفاده از توانایی ها و تجربه های خود تعاونی ها نظیر تعاونی توسعه و عمران شهرستانی و... صورت پذیرد تا ساکنین شهرک مهرگان به مصداق الذین استضعفوا فی الارض ان الله یرثها عبادی الصالحون در آن بیاسایند و سریعتر امکانات اولیه ی زندگی شهری برایشان مهیا گردد

اما به تازگی خبردار شده ایم اداره‌ی کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان بر خلاف منویات رهبر معظم انقلاب در توسعه ی بخش تعاون سیاست های کلی اقتصاد ایران و برنامه ی های وزیر تلاشگر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، می کوشد تا اتحادیه ای با آن همه سوابق موفقیت آمیز و پتانسیل های مثبت فنی، مهندسی، حقوقی به انحلال کشیده شود که نماد بارز آن با تعلل در ثبت تغییرات و بروکراسی زاید اداری قابل مشاهده است

اینک مجریان باید در برابر وجدان عمومی به این پرسش ها پاسخ دهند : با توجه به آنکه حتی پس از انحلال برخی تعاونی های مسکن، باز هم خدمات اتحادیه برای هیئت های تصفیه، قابل توجیه و مورد نیاز است و با خاتمه ی فعالیت تعاونی ها، اعضایشان هم نمی میرند بلکه به توجه بیشتری نیاز دارند، کدام نهاد می تواند به خوبی با پروژه آشنا و نزدیک باشد و به جای آن، پیگیر خواست های مردم باشد؟
 
آیا فضاهای عمومی در لابه لای ساخت و پاخت های سوءاستقاده چیان، وجه المصالحه قرار نگرفته و به سرعت و با خوبی در جهت منافع ساکنین شهرک مهرگان بلکه شهرکهای اطراف آن مانند کوی قضات، زیبا، اندیشه و ... اجرایی خواهندشد؟
 
نظر به آنکه طرح مسکن اجتماعی در نخستین گام تفاهم نامه ای برای 125هزار واحد بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به امضاء رسیده است، توجیه اداره ی کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای نادیده گرفتن توان و تجربه ی اتحادیه تعاونی های مسکن مهر حضرت آیت الله العظمی بروجردی(ره) شهرک مهرگان بروجرد در اجرای تفاهم نامه مزبور چه توجیهی دارد؟
 
با عنایت به آنکه جدای از طرح های ملی مسکن نظیر طرح مسکن مهر و طرح مسکن اجتماعی، از ده ها سال پیش تا کنون تعاونی های مسکن کارگری و اداری وجود داشته و هم اکنون نیز فعالند و در آینده نیز چنین خواهدبود، محروم نمودن آنها از پتانسیل های نوشته و نانوشته ی اتحادیه، برای رسیدن به کدام مقصود است؟

آیا این اقدام سایر تعاونی ها و اتحادیه ها را با موضوعات دیگر، از ادارات مربوطه ناامید نخواهدکرد؟

اقدام اداره ی کل در دعوت از تعاونی های مسکن برای عزیمت به خرم آباد برای آماده نمودن ذهن مدیرانشان و حتی جمع آوری امضاء برای انحلال اتحادیه از طریق مجمع عمومی خودش موجب وهن آن اداره و پایین آمدن شانش توسط متولیانش نخواهد بود؟

آقای مدیرکل لطفا واضح و شفاف بگویید: پشت پرده ی انحلال اتحادیه ی مسکن بروجرد چیست؟
 
آخرين بروز رساني ( ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ )
برنامه های روز جهانی صنایع دستی در بروجرد اعلام شد
روزهای بروجرد- رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بروجرد گفت : 20 خرداد ماه هرسال به عنوان روز جهانی صنایع دستی مشخص گردیده اشت که هرساله در این روز و به مناسبت گرامیداشت هنرهای صنایع دستی برنامه های متنوع و گوناگونی برگزار می گردد .

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بروجرد ، حجت اله یارمحمدی تصریح کرد : این اداره درنظر دارد به مناسبت روزجهانی صنایع دستی که 20خرداد ماه می باشد  برنامه های ذیل را اجرا نماید:

 1- اعزام هنرمندان صنایع دستی جهت شرکت در نمایشگاه بین المللی روزجهانی صنایع دستی درمحل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران
 2- دیدار با دونفر از هنرمندان پیشکسوت صنایع دستی
3- گرامیداشت یاد و خاطره هنرمندان در گذشته صنایع دستی با حضور بر مزار آنها
4 -  بازدید از اولین نمایشگاه دائمی صنایع دستی در استان که در شهرستان بروجرد ایجاد گردیده است
5 - بازدید از مرکز آموزش و آفرینش هنرهای صنایع دستی شهرستان

وی اظهار کرد : تا کنون چهار نفر از هنرمندان صنایع دستی بروجرد موفق به دریافت نشان ملی شده اند و قبل از آن نیز هنرمندان صنایع دستی این شهرستان موفق گردیده اند 5 نشان بین المللی یونسکو ( مرغوبیت کالا ) را از آن خود کنند .

یارمحمدی در پایان افزود : در شهرستان بروجرد 120 کارگاه صنایع دستی اعم از خانگی ، آموزشی و تولیدی در حال فعالیت می باشند که اشتغالزایی آنها افزون بر 300 نفر است .آخرين بروز رساني ( ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ )
خودکشی اعضای یک باند شرور در خرم آباد
روزهای بروجرد- فرمانده نیروی انتظامی استان لرستان گفت: اعضای یک باند شرور چهار نفره در لرستان قبل از دستگیری توسط ماموران نیروی انتظامی اقدام به خودکشی کردند.

به گزارش ایرنا سردار محمد قنبری افزود: در تاریخ 7 اسفند 93 در محله اسدآبادی شهرستان خرم آباد فردی به نام محمد ولیپور سپهوند توسط فردی شرور به ضرب گلوله به قتل رسید. وی با اشاره به اینکه بلافاصله فرد قاتل توسط نیروی انتظامی شناسایی شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه این فرد دارای سوابق ارتکاب به جرم متعدد بود، متواری شد. فرمانده نیروی انتظامی استان لرستان بیان کرد: حدود دو ماه پیش در استان قرار به انتقال فردی متهم از زندان به دادگاه برای بازجویی شد که پلیس مطلع شد فرد قاتل متواری به همراه چند همدست قصد متواری کردن فرد زندانی را دارند.

وی افزود: پلیس با اطلاع از این نقشه متهم را به دادگاه منتقل نکرد و در زندان بازجویی شد در صورتیکه به منظور دستگیری افراد شرور تظاهر به انتقال این فرد به دادگاه شد. سردار قنبری با بیان اینکه این افراد شرور بیش از دو ساعت در یک مکان نبودند، گفت: این افراد در همان شب هنگام خارج شدن از مخفیگاه با پلیس راه درگیر شدند و سر دسته آنان مجروح و پس از متواری شدن مشخص شد که در کرج مخفی شده است.

وی افزود: این فرد به همدستی چند نفر در کرج به منظور سرقت از یک طلا فروشی یک دستگاه خودرو را سرقت و یک افسر وظیفه شناس را شهید کردند و در نهایت متواری شدند. فرمانده نیروی انتظامی استان لرستان بیان کرد: پس از تلاش شبانه روزی پلیس آگاهی لرستان شب گذشته این افراد در خیابان 60 متری خرم آباد شناسایی و محاصره شدند که پس از 35 دقیقه رایزنی و برای دستگیری بدون تیراندازی افراد دستگیر شدند. وی اظهار کرد: این افراد در حین انتقال به پلیس آگاهی درخواست ملاقات با خانواده کردند.

قنبری ادامه داد: این افراد که از قبل اقدام به مصرف قرص کرده بودند، پس از ملاقات با خانواده هایشان دو تن از آنان فوت شدند و دو تن دیگر در بیمارستان بستری هستند. وی گفت: پس از معاینه این افراد توسط اورژانس و بازجویی، اقدام به خودکشی آنان مشخص و اظهارات آنان توسط قاضی مستند شد. فرمانده نیروی انتظامی استان لرستان افزود: این افراد اعتراف به هفت فقره تیراندازی و ایجاد رعب و وحشت در شهرهای خرم آباد، بروجرد و دورود کرده اند و سردسته باند معروف به علی کله شیر شب گذشته فوت شده است.
آخرين بروز رساني ( ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ )
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد: بسیجی‌های کادر وارد دسته‌بندی‌های سیاسی رایج کشور نشوند
روزهای بروجرد- فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد گفت: بسیجی‌های کادر حق ورود به دسته‌بندی‌های سیاسی رایج در کشور را ندارند.

محمد پاپی‌نژاد امروز در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: کسی که خود را نیرویی ولایی بداند به منظور تحقق فرامین ولی امر خود تلاش و مجاهدت می‌کند.

وی با اشاره به تلاش نیروهای سپاه به منظور تحقق فرامین مقام معظم رهبری و شعار سال، عنوان کرد: سپاه توسط هادیان سیاسی، مربیان عقیدتی و بهره‌گیری از حضور سخنرانانی که از آنها دعوت شده است، راه‌های تحقق شعار سال را بررسی و عملیاتی می‌کند.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد انجام فعالیت‌هایی نظیر پروژه‌های عمرانی توسط قرارگاه خاتم سپاه پاسداران را نشان‌دهنده همراهی این بخش با دولت دانست و افزود: برخی از پروژه‌ها در مقاطعی به دلیل وجود برخی مشکلات مالی تعطیل می‌شوند، اما پروژه‌هایی که توسط قرارگاه خاتم انجام می‌شود، با وجود مشکلات تعطیل نمی‌شود.

پاپی‌نژاد با بیان اینکه قرارگاه خاتم انجام پروژه‌های عمرانی در کشور را به عنوان تکلیف خود می‌داند و در این زمینه تلاش می‌کند، تاکید کرد: همراهی سپاه پاسداران توسط نیروهای کادر، بسیجی و سرباز با تمامی دولت‌ها نشانی بر دستیابی به راه‌های تحقق منویات مقام معظم رهبری است.

وی با تاکید بر اینکه سپاه پاسداران با هیچ فرد و جناح خاصی عقد اخوت نبسته است، عنوان کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تنها حامی افرادی است که در خط انقلاب بوده و پشت سر مقام معظم رهبری حرکت می‌کنند.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد ادامه داد: سیستم‌های نظارتی سپاه با افرادی که در این بخش فعالیت جناحی داشته باشند برخورد می‌کند، چراکه سپاه حامی مستضعفین است و محدود کردن سپاه به یک حزب معنا ندارد و ظلم درحق سپاه است.

پاپی‌نژاد با بیان اینکه سپاه پاسداران خود را به هیچ جناح و فردی متصل نمی‌کند، افزود: این افراد و جناح‌ها هستند که خود را با معیارهای سپاه و آنچه را که سپاه از امام راحل و مقام معظم رهبری آموخته‌، همسان و هم‌قدم می‌کنند.

وی یادآور شد: این افراد و جناح‌ها تا هنگامی که در این مسیر حرکت کنند، سپاه با آنها باقی می‌ماند، اما از سوی دیگر بسیجی‌های کادر حق ورود به دسته‌بندی‌های سیاسی رایج در کشور را ندارند.
آخرين بروز رساني ( ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ )
۶ هزار اشتراک غیرمجاز آب در شهرستان بروجرد شناسایی شد
روزهای بروجرد- رئیس شرکت آب و فاضلاب بروجرد گفت: از مجموع ۱۰۰ هزار اشتراک آب بروجرد نزدیک به ۶ هزار اشتراک غیرمجاز وجود دارد.

به گزارش تسنیم ، حبیب‌الله حدادی در جلسه بررسی راهکارهای مدیریت منابع آبی این شهرستان اظهار داشت: یکی از بخش‌هایی که مصرف آب در آن به مراتب بیش از بخش‌های دیگر است، استفاده از آب شرب به منظور آبیاری فضای سبز است.

وی با تأکید بر لزوم آماده سازی زیرساخت‌های مناسب در شهرستان بروجرد به منظور جداسازی آب شرب از آب فضای سبز در بروجرد، بیان کرد: علاوه بر آبیاری فضاهای سبز شهر با آب شر، واحدهای تجاری‌ها و مراکز خدماتی نیز جزو پرمصرف‌ترین مشترکین آب در این شهرستان هستند.

رئیس شرکت آب و فاضلاب بروجرد بابیان اینکه واحدهای تجاری‌ها و مراکز خدماتی از پرمصرف‌ترین مشترکین این شهرستان هستند، عنوان کرد: اشتراک‌های غیرمجاز در برخی مناطق این شهرستان نیز جزو پرمصرف‌های آب شرب شهری محسوب می‌شوند که به‌دوراز چشم همه به شبکه آب متصل شده و مصرف بی‌رویه دارند.

حدادی بابیان اینکه برخی شهروندان در نقاط حاشیه شهر از آب شهری به منظور آبیاری باغات و مزارع خود استفاده می‌کنند، خاطرنشان کرد: با توجه به بازرسی‌های انجام‌شده، این بخش از مصرف در مرز رسیدن به صفر و کنترل است.

وی با اشاره به اینکه برخی خانواده‌ها نیز با بی‌توجهی به الگوی بهینه مصرف اقدام به هدر رفت آب در بخش خانگی می‌کنند، گفت: متأسفانه الگوی ناصحیح مصرف در میان برخی خانواده‌ها سبب شده است تا بخش زیادی از آب شرب در حوزه خانگی هدررفته و به فاضلاب تبدیل شود.

رئیس شرکت آب و فاضلاب بروجرد با اشاره به هدر رفت تقریبی 23 درصد آب در این شهرستان اظهار داشت: این میزان از هدر رفت آب ناشی از فرسودگی بخش‌هایی از شبکه انتقال آب در شهرستان بروجرد است.
حدادی از تخصیص بودجه برای اصلاح تأسیسات شبکه آب‌رسانی خبر داد و افزود: در راستای نوسازی لوله‌های فرسوده و به منظور کاستن از هدر رفت آب در این بخش اقدام به بازسازی و یا تعویض تأسیسات فرسوده می‌شود.

وی با اشاره به عمده مشکلات حوزه تأمین آب در فصول گرم در این شهرستان بیان کرد: استفاده بیشتر از سیستم‌های سرمایشی در طول فصول گرم سال مصرف آب در این شهرستان را افزایش داده است که در صورت صرفه‌جویی 10 درصدی، مشترکین تابستان امسال را بدون دغدغه در تأمین آب سپری می‌کنند

رئیس شرکت آب و فاضلاب بروجرد از تأمین 70 درصد آب شهر از 17 حلقه چاه در مناطق گلدشت و نصیرآباد خبر داد و عنوان کرد: بخشی از آب شهر نیز به میزان 270 لیتر بر ثانیه از سرچشمه گل رود تأمین می‌شود.

حدادی با اشاره به اتخاذ سیاست‌هایی به منظور جلوگیری از هدر رفت آب خاطرنشان کرد: تهیه لیستی از مشترکینی که مصرف آن‌ها خارج از الگو و استانداردهای تعریف‌شده است و نیز برخورد سخت‌گیرانه با متخلفان از اقدامات صورت گرفته در این راستا است.
آخرين بروز رساني ( ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ )
سیستم تصفیه فاضلاب کارخانجات بروجرد به بهره‌برداری می‌رسد
روزهای بروجرد- رئیس اداره محیط زیست بروجرد گفت: بخشی از سیستم تصفیه فاضلاب کارخانه‌های بروجرد در این هفته به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش تسنیم ، امیر ساکت به مناسبت هفته محیط زیست در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهار داشت: برگزاری نشست‌های مشترک بانهادهای مردم نهاد به منظور بررسی مشکلات زیست محیطی حوزه شهرستان بروجرد و نیز استفاده از توان سازمان‌ها برای اجرای برنامه ‌حفاظتی و نظارتی در عرصه محیط زیست از برنامه‌های در نظر گرفته شده برای این هفته است.

وی از اجرای طرح‌های پاکسازی طبیعت با همکاری سازمان‌های مردم نهاد به منظور پاکسازی طبیعت در این شهرستان خبر داد و افزود: این طرح اقدامی مؤثر به منظور ارتقاء فرهنگ حفاظت و صیانت از محیط زیست در شهرستان بروجرد است.

رئیس اداره محیط زیست بروجرد از برگزاری نشست مشترک با صاحبان صنایع به منظور بررسی مشکلات زیست محیطی کارخانه‌ها و رفع مشکلات آن‌ها در این حوزه خبر داد و بیان کرد: برنامه‌ریزی به منظور اجرای هر چه بهتر قوانین زیست محیطی در کارخانه‌ها و نظارت بر خروجی‌های صنایع از دیگر اهداف این نشست مشترک در این هفته است.

وی از تکمیل و بهره‌برداری از سیستم فاضلاب چند کارخانه این شهرستان خبر داد و عنوان کرد: برخی از این سیستم‌ها که تاکنون ناقص بوده‌اند در این هفته تکمیل شده و به بهره‌برداری می‌رسد.

ساکت خاطرنشان کرد: برنامه‌های طراحی شده در این هفته با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا شده که در جریان این برنامه‌ها توزیع سی‌دی‌های آموزشی برای کودکان نیز در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به شعار امسال هفته محیط زیست گفت: شعار امسال هفته محیط زیست "هفت میلیارد رویا، یک سیاره درست مصرف کنیم" است که تأکید این شعار بر اصلاح مصرف انرژی و مصرف روزانه است.

رئیس اداره محیط زیست بروجرد استفاده بی‌رویه از سوخت‌های فسیلی را دلیل اصلی در گرمایش کره زمین دانست و اظهار داشت: استفاده از سوخت‌های فسیلی به تشدید گازهای گلخانه‌ای و در نهایت به گرم شدن کره زمین می‌انجامد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر دو تشکل مردم نهاد در حوزه شهرستان بروجرد مشغول به فعالیت هستند، عنوان کرد: یکی از این تشکل‌ها، تشکل پیشگامان سبز بروجرد و دیگری تشکل انسان، زمین و آرامش که هر کدام از این تشکل‌ها به نوبه خود فعالیت‌هایی را با اعضای فعال و عادی خود انجام می‌دهند.
آخرين بروز رساني ( ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ )
مرمت قدیمی ترین مسجد تاریخی غرب کشور در بروجرد أغاز شد
روزهای بروجرد- رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بروجرد گفت : مرمت و باز سازی بخش هایی از مسجد جامع بروجرد به عنوان قدیمی ترین مسجد تاریخی کشور در حال انجام است .

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بروجرد ، حجت اله یارمحمدی تصریح کرد : مرمت و باز سازی قسمت هایی از مسجد جامع بروجرد به عنوان قدیمی ترین مسجد تاریخی کشور در بخش های مختلفی در حال انجام است .

وی اظهار داشت : بخش هایی از اقدامات باقی مانده مرمتی از قبیل : بند کشی گنبد خانه ، کف سازی ، تعویض درب های فلزی و سایر موارد اضطراری از اقداماتی است که در این فصل از مرمت انجام میگیرد .
یارمحمدی در پایان افزود : این پروژه به دو صورت امانی و پیمانی و از محل اعتبارات ملی در حال اجرا هستند .

قابل به ذکر است مسجد جامع بروجرد قدیمی ترین مسجد تاریخی کشور و از جمله مساجد قرون اولیه اسلام در ایران می باشد . به لحاظ گونه شناسی این مسجد از نوع مساجد تک ایوانی است و شامل بخش های اصلی : گنبد خانه ، شبستان غربی و شرقی ، شبستان زمستانی ، ایوان و دو مناره و یک آبریزگاه مجزا و خارج از فضای اصلی می باشد .
 
 مرمت قدیمی ترین مسجد تاریخی غرب کشور در بروجرد أغاز شد 
 مرمت قدیمی ترین مسجد تاریخی غرب کشور در بروجرد أغاز شد 
  مرمت قدیمی ترین مسجد تاریخی غرب کشور در بروجرد أغاز شد
 مرمت قدیمی ترین مسجد تاریخی غرب کشور در بروجرد أغاز شد 
 مرمت قدیمی ترین مسجد تاریخی غرب کشور در بروجرد أغاز شد 
 
آخرين بروز رساني ( ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ )
انتخابات کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس/ بروجردی رئیس ماند
روزهای بروجرد- در انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس، بروجردی به عنوان رئیس باقی ماند و سبحانی‌نیا و حقیقت‌پور نواب رییس و شفیعی، سخنگوی آن شدند.

به گزارش خانه ملت، در جلسه روز  یکشنبه ، 17 خرداد کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون برگزار شد و ترکیب هیئت رئیسه تغییر کرد.

بر این اساس، علاءالدین بروجردی در سمت ریاست کمیسیون باقی ماند. احمدرضا دستغیب که پیش از این نایب رییس کمیسیون را عهده دار بود به علت حضور در ترکیب هیئت رئیسه مجلس،‌امکان کاندیداتوری نداشت و حسین سبحانی نیا و منصور حقیقت پور به عنوان نواب اول و دوم کمیسیون امنیت ملی مجلس انتخاب شدند.

همچنین نوذر شفیعی سخنگو و محمد حسن آصفری و سید باقر حسینی به ترتیب به عنوان دبیر اول و دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس انتخاب شدند.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ خرداد ۱۳۹۴ )
جلسه بررسی موانع و راهکارهای افزایش درآمد شهرداری بروجرد
روزهای بروجرد- جلسه بررسی موانع و راهکارهای افزایش درآمد شهرداری بروجرد با حضور مسئولان مربوطه برگزار شدشهرداری بروجرد در این جلسه مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری لرستان اظهار کرد: جلساتی در استانداری لرستان و فرمانداری بروجرد به‌منظور رفع مشکلات شهرداری این شهرستان برگزار شده است. هرمز نصیری خاطرنشان کرد: ساخت و سازها در کشور در حالت رکود بوده و شهرستان بروجرد نیز از این قاعده مستثنی نیست. این مسئول با اشاره به وجود برخی مشکلات در شهرداری بروجرد، تاکید کرد: ساماندهی نیروهای انسانی و تعیین میزان نیروی مازاد یکی از راهکارهای موجود در این زمینه است.
آخرين بروز رساني ( ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ )
فروش باغ رسولی و ساختمان کشتارگاه برای پرداخت بدهی شهرداری
روزهای بروجرد- سخنگوی شورای اسلامی شهر بروجرد گفت: رفع مشکلات شهرداری بروجرد با هدف افزایش رضایت مندی کارکنان به طور جدی پیگیری می شود.

ناصر مرادی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: رفع مشکل شهرداری بروجرد، برون رفت از مشکلات مالی و پرداخت حقوق معوقه کارکنان در دستور کار قرار دارد.

وی فروش برخی از املاک و زمین های غیرقابل استفاده را از پیشنهادات شهردار بروجرد برای حل مشکلات مالی شهرداری عنوان کرد و افزود: با فروش برخی از املاک شهرداری از جمله باغ رسولی و ساختمان کشتارگاه می توان بدهی 270 میلیارد ریالی بیمه را پرداخت کرد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر بروجرد گفت: درصورت صدور مجوز تغییر کاربری برخی از زمین های شهرداری از استان و فروش بخشی از آنها می توان مشکلات شهرداری را برطرف کرد.

وی طولانی بودن چرخه بروکراسی اداری را از دلایل عدم پرداخت عوارض دانست و اظهار داشت: این موضوع توسط شهرداری و شورای شهر بروجرد به استانداری اعلام شده است و امیدواریم در نشست استاندار با شهردار در خرم آباد مطرح شود.

شهرداری بروجرد دارای بیش از یکهزارو 700 نیرو است که یکهزار نفر از این نیروها در سال های گذشته به صورت مازاد جذب شده اند.

جذب این نیروها باعث عدم توانایی شهرداری بروجرد در پرداخت حقوق کارکنان شده است.

جمعی از کارکنان شهرداری بروجرد به دلیل عدم پرداخت چهار ماه حقوق به شهرداری و شورای اسلامی اعتراض دارند.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ خرداد ۱۳۹۴ )
مدیرعامل شهرک صنعتی بروجرد: به‌روز نبودن ماشین‌آلات کارخانجات بروجرد، سطح کیفی تولیدات را کاهش داده است
روزهای بروجرد- مدیرعامل شهرک صنعتی بروجرد گفت: به‌روز نشدن ماشین‌آلات و امکاناتی که در اختیار صاحبان کارخانه‌های قرار می‌گیرد، عاملی است که سبب شده تولیدات کارخانه‌های ما از نظر کیفی در سطح پایین‌تری قرار گیرند.

محمود روزبهانی در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار داشت: به‌روز نشدن ماشین‌آلات و امکاناتی که در اختیار صاحبان کارخانه‌های قرار می‌گیرد، عاملی است که سبب شده تولیدات کارخانه‌های ما از نظر کیفی در سطح پایین‌تری قرار گیرند.

وی با اشاره به اینکه مشکلات موجود در این حوزه را می‌توان از 3 منظر ساختاری، مالی- اداری و فرهنگی تجزیه و تحلیل کرد، افزود: پس از اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران طبیعتاً سطح فنی و علمی برخی کارخانه‌داران و ماشین‌آلات آن‌ها افت داشته است.

مدیرعامل شهرک صنعتی بروجرد با اشاره به برخی معضلات موجود در حوزه مدیریتی، بیان کرد: این نقیصه سبب شده برخی واحدها تعطیل‌شده و یا ناچار به تعدیل نیرو یا فعالیت با حداقل ظرفیت شوند.

روزبهانی عنوان کرد: برخی واحدهای صنعتی با مشکلات کیفی مواجه هستند به طوری که برخی تولیدات از این منظر قابل‌رقابت با تولیدات مشابه خارجی خود نیستند و همین مسئله سبب کاهش میزان مصرف در بازار هدف شده است.

وی با اشاره به نواقص موجود در بحث کمی، خاطرنشان کرد: برخی واحدها در حال حاضر با حداقل ظرفیت فعالیت می‌کنند و تولیدات آن‌ها از منظر کمی جوابگوی هزینه‌های تولید نیست و همین مسئله سبب شده است برخی از این واحدها نتوانند به فعالیت خود در حوزه تولید ادامه دهند.

مدیرعامل شهرک صنعتی بروجرد بالا بودن نرخ تمام‌شده کالا را از دیگر مشکلات واحدهای تولیدی برشمرد و گفت: بالا بودن بهای انرژی، مالیات‌ها، بدهی‌های تأمین اجتماعی، حقوق و دستمزد کارگران برخی از عواملی است که قیمت تمام‌شده کالاهای تولیدی را بالا می‌برد به نحوی که برخی واحدهای صنعتی توان رقابت را از دست می‌دهند.

روزبهانی نداشتن چک برگشتی و معوق نبودن بدهی‌های قبلی را برخی از شروط بانک‌ها برای اعطاء تسهیلات دانست و افزود: پس از سفر رئیس‌جمهور به استان لرستان بیش از 30 واحد از واحدهای صنعتی برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدند حال‌آنکه تاکنون تعداد از آن‌ها موفق به استفاده از این تسهیلات شده‌اند.

مدیرعامل شهرک صنعتی بروجرد با اشاره به اینکه 30 واحد از واحدهای صنعتی بروجرد پس از سفر رئیس‌جمهور به استان لرستان برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدند، بیان کرد: با این حال تاکنون تعداد اندکی از این واحدها موفق به استفاده از این تسهیلات شده‌اند.

روزبهانی با اشاره به اینکه پس از سفر رئیس‌جمهور واحدهای تولیدی چندین بار برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی‌شده‌اند، عنوان کرد: سود بالای این تسهیلات برای صاحبان این واحدها مقرون به‌صرفه نیست و آن‌ها قادر به پرداخت چنین سودی در مدت تعیین‌شده نیستند.

وی با اشاره به اینکه محدودیتی برای واحدهای تولیدی و صنعتی در استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی وجود ندارند، خاطرنشان کرد: چنانچه واحدهای متقاضی اقدام به ارائه مدارک خود کنند، می‌توانند با دریافت تسهیلات با سود بانکی 15 درصد بخشی از مشکلات خود را بکاهند.
آخرين بروز رساني ( ۱۷ خرداد ۱۳۹۴ )
 
 
 
صفحه اول | تماس با ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.