۲۲ آذر ۱۳۹۶   ۰۲:۴۹    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
برداشت گندم در لرستان ۱۰۰ هزار تن کاهش یافت
روزهای بروجرد- مدیرکل جهاد کشاورزی لرستان گفت: برداشت گندم در استان لرستان حدود ۱۰۰ هزار تن کاهش یافت.

به گزارش تسنیم، مهرداد غضنفری در گردهمایی کشت محصولات پاییزه که در سالن اجتماعات جهاد کشاورزی خرم‌آباد بر گزار شد، با اشاره به تولید چشم گیر محصولات استان، اظهار داشت: در استان لرستان علی‌رغم مشکلاتی که در سال گذشته وجود داشت بیش از دو میلیون و 400 هزار تن محصول به ویژه در بحث گندم به عنوان یک محصول استراتژیک برداشت شد.

وی با بیان اینکه سال گذشته در جنوب استان با یک توقف بارندگی تقریبا 100 روزه مواجه بودیم، افزود: در شهرستان کوهدشت خرید محصولات گندم از 65 هزار تن به 15 هزار تن کاهش یافت.
مدیرکل جهاد کشاورزی لرستان عنوان کرد: در سال گذشته در برخی از مناطق استان مانند شهرستان دلفان حدود 38 هزار هکتار از کشت ما به دلیل سرمازدگی از بین رفت و خسارت مهمی وارد شد.

وی بیان کرد: در مجموع در کل استان نزدیک به 100 هزار هکتار تن کاهش محصول گندم داشتیم بنابراین اگر این اتفاقات نمی‌افتاد استان لرستان در تولید گندم رکود می‌زد زیرا با این اوصاف روز گذشته خرید گندم معمولی سال گذشته از 317 هزار تن عبور کرد.

غضنفری تصریح کرد: سال گذشته خرید گندم بذری در استان به بالای 340 هزار تن رسید که با این اوصاف نسبت به سال قبل 20هزار تن افزایش داشتیم.
وی اظهار داشت: یک بخشی از بسته تولید در دست ما و بخش دیگر آن مسائل قهری و طبیعی است که باز به مقدرات رضایت داریم اما آنچه به ما مربوط می‌شود باید تدارک دیده شود تا با تلاش بیشترین بهره را از قابلیت‌های استان ببریم.

مدیرکل جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه تامین امنیت غذایی ماموریت جهاد کشاورزی است، گفت: علاوه بر امنیت تامین غذایی حجم کمیت و کیفیت محصول نیز از وظایف این سازمان است.
وی با بیان اینکه حذف کردن یک محصول از سبد غذایی مردم امکان پذیر نیست، اظهار داشت: تنظیم تولید، تنظیم بازار و تامین نیازمندی‌های مردم یکی از وظایف جهاد کشاورزی است.

غضنفری افزود: بر اساس منابع پایه و تطبیق با سیاست‌ها یک الگوی کشت را استان تعریف می‌کنیم بنابراین امسال هم برنامه اصلاح الگوی کشت را داشتیم چرا که در برخی از منابع مانند آب با مشکل برخورد کردیم.

وی با بیان اینکه در بحث کشت هندوانه و به ویژه مصرف آب کشت هندوانه خیلی اغراق شده است، عنوان کرد: سال گذشته محصول هندوانه یک مقداری خارج از برنامه تنظیمی کشت شده بود و 90 درصد این محصول تحت پوشش آبیاری موضعی بود که این به معنای استفاده از حداقل منابع آب است.
مدیرکل جهاد کشاورزی لرستان بیان کرد: بر اساس منابع آبی که اعلام می‌شود کشت را تعیین می‌کنیم بنابراین برنامه کاملا مشخص است تا بتوانیم از وضعیت بهترین بهره را ببریم.

وی تصریح کرد: امسال در بحث تولید گندم تکلیفی مشخص شده که 57 هزار و 500 هکتار کشت گندم آبی و 196 هزار و 500 هکتار کشت گندم دیم داشته باشیم.

غضنفری با بیان اینکه تاریخ کشت گندم در استان مشخص شده است، گفت: در مناطق سرد سیر کشاورزان حداکثر تا 25 مهرماه، مناطق معتدل از ابتدای مهر تا 15 آبان و در مناطق نیمه گرم از 15 مهر ماه تا آخر آبان ماه کشت انجام شود که برای اجرای آن به تمامی شهرستان‌ها، سطح مراکز و بلوک‌ها برنامه‌هایی ابلاغ شده است.
آخرين بروز رساني ( ۰۱ مهر ۱۳۹۴ )

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.