۲۲ آذر ۱۳۹۶   ۰۲:۴۹    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
بارندگی‎های سال جاری کسری ذخایر آبخوان‎های لرستان را تأمین نمی‎کند
روزهای بروجرد- یک کارشناس ارشد آب زیرزمینی گفت: بارندگی‎های سالجاری کسری سال‎های گذشته ذخایر آبخوان‎های لرستان را تأمین نمی‎کند.

رضا میرزایی در گفت‎وگو با ایسنا، افزود: میانگین بارش‎های لرستان از ابتدای مهرماه تاکنون معادل 401 میلی‎متر بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل که برابر 194 میلی‎متر بوده 107 درصد و نسبت به میانگین آمار درازمدت که معادل 177 میلی‎متر بوده 126 درصد افزایش را نشان می‎دهد.

وی اظهار کرد: افزایش بی‎سابقه مقدار بارش‎ها در لرستان در سال آبی جاری، ناشی از یک شرایط اقلیمی خاص است که به علت عملکرد و تاثیر پدیده ال‎نینوست که نیمه‎های جنوبی و جنوب غربی کشور و به تبع آن لرستان را نیز تحت تاثیر قرار داده و طی ماه‎های اخیر باعث بارش‎های عمده‎ای درسطح استان شده است.

این دانشجوی دکترای زمین شناسی تصریح کرد: ال‎نینو یک رخداد کلان آب و هوایی است که هر 2 تا 7 سال یک‎بار اتفاق می‎افتد و اثرات آن 6 تا 18 ماه تداوم دارد.

میرزایی با بیان اینکه اثرات پدیده ال‎نینو در سال آبی جاری، نسبت به 65 سال اخیر بی‎سابقه است، اضافه کرد: احتمال دارد که بارندگی‎ها در فصل تابستان نیز تداوم داشته باشد و علاوه بر وقوع سیل‎های مخرب، بلکه برداشت محصولات کشاورزی را نیز دچار مشکل کند.

وی بیان کرد: باید تمهیدات لازم هم از طرف دستگاه‎های اجرایی ذیربط و هم از طرف کشاورزان در این خصوص اندیشه شود.

این کارشناس افزود: اگرچه تاکنون میزان بارش‎ها در استان ما بی‎سابقه بوده و پیش‎بینی می‎شود با تداوم بارندگی‎ها در فصول زمستان و بهار، مقدار بارش سالیانه بیش از حد نرمال باشد، ولی این بارندگی‎های سالجاری به هیچ وجه نمی‎‏تواند کسری سال‎های گذشته آبخوان‎های ما را جبران کند.

میرزایی با بیان اینکه بارش‎های سال آبی جاری، فقط مقدار بسیار کمی از کسری آبخوان‎ها را می‎تواند جبران کند، اظهار کرد: بخش زیادی از ذخایر آبخوان‎های ما طی حداقل یک دهه گذشته به علت وقوع خشکسالی‎های متوالی، تغذیه نامناسب و برداشت‎های بی‎رویه تخلیه شده که با یک ‎سال بارندگی‎های مناسب جبران نخواهد شد.

وی بیان کرد: براساس آمارهای موجود، سالانه حدود 2 میلیارد متر مکعب آب جهت مصارف بخش‎های مختلف کشاورزی، شرب، صنعت و خدمات از منابع آبی استان برداشت می‎شود. از طرفی طی یک دوره بیش از 10 ساله خشکسالی، بخش زیادی از ذخایر آبخوان‎ها تخلیه شده، لذا میزان بارش‎ها باید حداقل در یک دوره بیش از 10 ساله به‎طور متوالی در حدی باشد که هم بتواند 2 میلیارد متر مکعب برداشت‎های سالانه و هم کمبودهای 10 سال‎گذشته را جبران کند که با توجه به وضعیت اقلیمی استان و نبود اثرات ال نینو در سال‎های آتی، ما در سال‌های آینده همچنان با بحران آب مواجه خواهیم بود.

میرزایی گفت: تنها راه حل مشکل بحران آب استان در آینده مدیریت صحیح منابع آب است که شامل روش‎های مختلف سازه‎ای و مدیریتی است و این کار فقط با مشارکت جدی و همراهی مردم با دستگاه‎های متولی آب و خاک امکان‎پذیر است‌.

آخرين بروز رساني ( ۲۱ دي ۱۳۹۴ )

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.