۲۹ بهمن ۱۳۹۶   ۰۸:۰۸    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
زمینه اشتغال ۳۳۴۱ نفر در شهرستان بروجرد فراهم می‌شود
زمینه اشتغال ۳۳۴۱ نفر در شهرستان بروجرد فراهم می‌شود

روزهای بروجرد- جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان بروجرد با حضور چندتن از مدیران کل این استان در محل فرمانداری ویژه بروجرد برگزار ش.

به گزارش تسنیم فرماندار بروجرد  در این جلسه گفت: در برنامه سال گذشته میزان اشتغال در این شهرستان 3402 نفر بود که تا پایان سال 3622 نفر معادل بیش از 103 درصد برنامه محقق شد و بروجرد را در جایگاه دوم پس از شهرستان سلسله در تحقق اشتغال‌زایی قرارداد که  این آمار کاملاً مستند و قابل رصد است و آمار سازی نیست.

وی با اشاره به افزایش 150 درصدی حجم سرمایه‌گذاری عنوان کرد: حجم سرمایه‌گذاری از 540 میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده به 775 میلیارد تومان رسید.

کورانی فر خاطرنشان کرد: سهمیه اشتغال امسال در شهرستان بروجرد 3341 نفر است که به تفکیک 627 نفر در حوزه کشاورزی، 694 نفر در حوزه صنعت و 2020 در حوزه خدمات با رقم سرمایه‌گذاری 860 میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است که البته این حجم از سرمایه‌گذاری برای این شهرستان چندان زیاد نیست و با برنامه‌ریزی مناسب می‌توان بیش از هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرد.

وی بر لزوم استفاده از ظرفیت بانک‌ها تأکید کرد و خطاب به مدیران دستگاه‌های اجرایی این شهرستان گفت: مدیران باید نسبت به برنامه تولید و اشتغال در این شهرستان تسهیل گر باشند و از نزدیک با صنعتگران و تولیدکنندگان ارتباط داشته و مشکلات آن‌ها را رصد نمایند.

فرماندار بروجرد به لزوم احیاء ظرفیت‌های راکد، توسعه خوشه‌های صنعتی، توجه به صنایع تبدیلی، استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان تأکید کرد و افزود: تولید انرژی، توسعه زمینه‌های گردشگری، صنایع‌دستی و فرصت‌های موجود در شهرستان بروجرد باید جدی گرفته شود.

وی تصریح کرد: از هیچ‌یک از مدیران پذیرفته‌شده نیست که نسبت به سند اشتغال استان اظهار بی‌اطلاعی نماید چراکه این سند به امضای مدیران کل ادارات مختلف رسیده است و مدیران شهرستانی نیز موظف به اجرای آن هستند و هیچ عذر و بهانه‌ای در این رابطه پذیرفته نیست و تمام تمرکز باید روی احیاء توانمندی‌های موجود باشد.

 

زمینه اشتغال ۳۳۴۱ نفر در شهرستان بروجرد فراهم می‌شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان گفت: ۷۶۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای اشتغال‌زایی ۳۳۴۱ نفر در شهرستان بروجرد انجام می‌شود.

علی آشتاب نیز در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری این شهرستان با اشاره به برگزاری جلساتی با حضور فعالان بخش خصوصی و دولتی و سیستم مالی و بانکی استان به‌ منظور تدوین سند اشتغال استان لرستان اظهار داشت: این سند با سرمایه‌گذاری بالغ‌بر 6 هزار میلیارد تومان و نگاه ویژه به تولید و اشتغال تدوین‌شده که در این راستا سه کمیته سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال تشکیل‌شده است تا متناسب با ظرفیت‌ بخش‌های مختلف اقتصادی این برنامه تدوین و اجرا شود.

وی بیشترین سهم در تحقق این سند را در بخش کشاورزی و صنعت اعلام کرد و افزود: تلاش شده تا سندی که  نوشته می‌شود کاملاً منطبق بر ظرفیت‌های این استان باشد و مبنای علمی و تخصصی داشته باشد تا کاملاً قابل پایش و رصد باشد همچنین پروژه و تولید محوری در این سند کاملاً رعایت شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان بیان کرد: حجم سرمایه‌گذاری پیش‌بینی‌شده در استان لرستان بالغ‌بر 6 هزار و 409 میلیارد تومان است که از این میزان چهار هزار و 89 میلیارد تومان معادل 64 درصد تسهیلات بانکی، 17 درصد اعتبارات دولتی، 16 درصد اعتبارات بخش خصوصی و مابقی از دیگر منابع پیش‌بینی‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: در این سند بخش کشاورزی با سرمایه‌گذاری حدود 1766 میلیارد تومان با اشتغال‌زایی 6317 نفر، بخش صنعت با سرمایه‌گذاری 3495 میلیارد تومان و اشتغال‌زایی 4541 نفر و بخش خدمات با سرمایه‌گذاری 1147 میلیارد تومان و اشتغال‌زایی 14 هزار و 218 نفر پیش‌بینی‌شده است.

آشتاب سهم بخش‌های اقتصادی شهرستان بروجرد در این سند را 760 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری با اشتغال‌زایی 3341 نفر اعلام کرد و گفت: این حجم سرمایه‌گذاری و اشتغال تاکنون میان سیستم مالی و بانکی استان لرستان بی‌سابقه است و نویدبخش اقدامات بیشتر در حوزه‌های مختلف است.

 اشتغال‌زایی 694 نفر در بخش صنعت شهرستان بروجرد 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز در این جلسه با اشاره به سرمایه‌گذاری 581 میلیارد تومانی و اشتغال‌زایی 694 نفر در بخش صنعت شهرستان بروجرد اظهار داشت: با توجه به اینکه شهرستان بروجرد شهری صنعتی ست و بالغ‌بر 38 درصد صنایع استان لرستان در این شهرستان مستقر است باید برنامه‌ریزی‌ها به‌منظور ایجاد تحول در صنعت این شهرستان شکل گیرد.

وی با اشاره به تدوین سند اشتغال و سرمایه گذرای استان لرستان با 6 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری افزود: اشتغال 35 هزارنفری پیش‌بینی‌شده در این سند تأثیر مستقیمی بر شاخصه‌های اقتصادی استان لرستان دارد.

محمدرضا صفی خانی با تأکید بر لزوم تحقق میزان سرمایه‌گذاری 580 میلیارد تومانی در شهرستان بروجرد عنوان کرد: باید منابع موجود را به سمتی هدایت کرد که به ارتقا شاخصه‌های تولید و اشتغال در بخش مرتبط منجر شود بنابراین باید شاخصه‌های اقتصادی و روش‌هایی که این شاخصه‌ها را به رشد نزدیک می‌کند دیده شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان بابیان اینکه رونق تولید با رویکرد جدید در شهرستان بروجرد ادامه خواهد یافت، تصریح کرد: سال گذشته بیش از 98 درصد از منابع تزریق‌شده در بخش‌های مختلف این شهرستان به هدف اصلی رسیده که سبب تغییر در شاخصه‌های اقتصادی استان شده است و امسال نیز رونق تولید با رویکردی متفاوت از سال گذشته از اولویت‌های اجرایی خواهد بود.

وی با تأکید برافزایش 10 درصدی تولید در سال جاری بیان کرد: این میزان از افزایش تولید منجر به افزایش اشتغال مولد می‌شود همچنین امسال واحدها و کارگاه‌های صنفی و بنگاه‌های بالای 100 نفر علاوه بر کارخانجات می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه بهین یاب از تسهیلات ارائه داده‌شده استفاده نمایند.

صفی خانی تکمیل طرح‌های بالای 60 درصد پیشرفت را ظرفیتی مناسب در تولید و اشتغال خواند و گفت: 63 طرح بالای 60 درصد در شهرستان بروجرد وجود دارد که نیازمند 7193 میلیارد تومان اعتبار است و باید با اولویت‌بندی اجرایی شوند و در صورت تکمیل آن‌ها برای 2503 نفر اشتغال ایجاد می‌شود و توان تولید در این شهرستان را بالا می‌برد.

به گفته وی 46 طرح بین 20 تا 60 درصد در بروجرد وجود دارد که می‌توان با سرمایه‌گذاری 2613 میلیارد تومان زمینه اشتغال 1916 نفر را در آن‌ها ایجاد کرد.

صفی خانی افزایش صادرات غیرنفتی، برند سازی تولیدات شهرستان بروجرد و تشکیل شرکت مدیریت صادرات در بروجرد و استفاده از ظرفیت‌های موجود در صادرات تولیدات را از برنامه‌هایی دانست که باید با اولویت بالا اجرایی شوند.

 

19 درصد تولیدات کشاورزی لرستان در شهرستان بروجرد تولید می‎شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‎گذاری این شهرستان اظهار کرد: سالانه 2/2میلیون تن محصولات کشاورزی در لرستان تولید می‎شود که 560 هزار تن تولید شهرستان بروجرد است.

عبدالرضا بازدار با اشاره به سهم و جایگاه بروجرد در تولید محصولات کشاورزی در لرستان عنوان کرد: از مجموع 4/3 هزار میلیارد تومان کل بخش کشاورزی در لرستان قریب به هزار میلیارد تومان آن در شهرستان بروجرد تولید می‎شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تاکید کرد: در سال جاری 548 میلیارد تومان یعنی قریب به 8/7 مجموع سرمایه‎گذاری استان در بخش کشاورزی به شهرستان بروجرد اختصاص یافته است.

بازدار با اشاره به اینکه 33 درصد اراضی شهرستان بروجرد به کشاورزی اختصاص یافته است، بیان کرد: از سویی از 68 هزار هکتار اراضی کشاورزی این شهرستان، 34 هزار هکتار را اراضی آبی تشکیل داده است.

وی با اشاره به اینکه 10 درصد اراضی آبی کشاورزی بروجرد به سیستم آبیاری نوین تجهیز شده است، تصریح کرد: این نقطه ضعف امسال باید با تجهیز 15 هزار هکتار از اراضی آبیاری این شهرستان به سیستم آبیاری تحت فشار باید جبران شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اقلیم کاملا مناسب شهرستان بروجرد خاطر نشان کرد: آب مناسبی در اختیار کشاورزان این شهرستان بدون حساب و کتاب استفاده می‎شود.

بازدار اظهار کرد: تجهیز اراضی کشاورزی شهرستان بروجرد به سیستم آبیاری تحت فشار به صورت رایگان و با تامین 100 درصدی هزینه مورد نیاز از سوی دولت انجام می‎شود، بنابراین کشاورزان باید با استفاده از این فرصت در جهت پرهیز از آبیاری سنتی و گرایش به سمت استفاده از سیستم آبیاری نوین و تحت فشار استفاده کنند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط اقلیمی مناسب بروجرد باید گرایش به سمت توسعه گیاهان دارویی با مصرف آب بسیار اندک آب در این شهرستان مورد توجه و تاکید جدی قرار بگیرد که البته سهم خوبی در تقویت اقتصادی منطقه دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: توجه به صادرات با کیفی‎سازی محصولات تولیدی، بهبود کیفیت در حوزه دام و طیور و توسعه کشت کلزا ضروریاتی هستند که امسال باید در شهرستان بروجرد مورد توجه جدی قرار گیرند.

بازدار تاکید کرد: شهرستان بروجرد همچنین از اقلیم مناسبی در توسعه باغات دیم در سطح اراضی شیب‎دار دارد که این مهم نیز باید به عنون یکی دیگر از اولویت‎های بخش کشاورزی در برنامه کاری مسوولان امر قرار گیرد.

وی توجه به توسط کمباین‎ها در بروجرد را ضروری خواند و عنوان کرد: امسال در این شهرستان محدودیتی در پرداخت تسهیلات خرید تجهیزات و ماشین‎آلات کشاورزی وجود ندارد، بنابراین کشاورزان با استفاده از این فرصت می‎توانند، نسبت به خرید این تجهیزات اقدام کنند.

 

آخرين بروز رساني ( ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ )

نظرات  

 
+6 # تاسف يكشنبه, 21 خرداد 1396 ساعت 17:46
اینهمه کارگاه و کارخونه بروحرد تعطیل شده یعنی دروغه؟؟ :o
یه چیز بگید دیگه خود مردم آمارشو ندونن تا باور کنن !!! :o
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.