۲۱ آذر ۱۳۹۶   ۰۷:۴۰    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
زخمی که ندای "بی‌اعتباری" بر پیکره پروژه‌های بروجرد برجای گذاشت
زخمی که ندای

 

روزهای بروجرد- ده‌ها پروژه نیمه‌تمام عمرانی، زیرساختی و خدماتی در شهرستان بروجرد معطل تأمین اعتباراتی است که به دلایلی در مراحل مختلف احداث نیمه‌کاره رها شده و سیمای شهر را با ظاهری ناپسند مواجه کرده است.

به گزارش تسنیم، رهاورد سفرهای مسئولان کشوری و استانی به شهرستان بروجرد در سال‌های اخیر تنها زخم‌هایی بوده که از کلنگ‌های آغاز به کار پروژه‌ها بر زمین زده‌شده و پس از سال‌ها همچنان به حال خود رهاشده و در عمل اراده‌ای برای تکمیل آن‌ها وجود ندارد.

بلاتکلیفی پروژه‌ها بر سر تأمین اندک اعتبارات

این پروژه‌ها که در بخش‌های مختلف عمرانی، خدمات‌رسانی و زیرساختی تعریف‌شده است پس از سال‌ها با آمدوشد مسئولان از وعده‌ها ترخیص نشده و بسیاری از آن‌ها با پیشرفت فیزیکی بالا همچون دو کتابخانه عمومی شهید باهنر و آیتی و مصلای این شهر در انتظار تأمین اندک اعتباری برای ترخیص از بلاتکلیفی است.

بااینکه پروژه بیمارستانی آیت‌الله بروجردی این شهرستان پس از افزون بر یک دهه از آغاز کلنگ زنی آن بلاتکلیف مانده بود اما در یک سال اخیر به مطالبه‌ای جدی برای مردم این شهرستان تبدیل شد تا در هر محفلی در بوق و کرنا شود و پس‌ازاین مطالبه گری‌های عمومی بود که مسئولان به فکر افتادند برای این پروژه و حفظ آبروی خود هم که شده آستینی بالا بزنند و حداقل این یک پروژه که نیاز مبرم این شهرستان بود را به اتمام رسانند اما هنوز هم موعد بهره‌برداری از این مرکز درمانی فرانرسیده و مردم در انتظارند که دستاورد تلاش مسئولان را لااقل در این یک پروژه ببینند.

پروژه‌هایی که یدک‌کش شعار مسئولان است

سدهای شهرستان بروجرد نیز که برخی از آن‌ها به دلیل خارج شدن از لیست وزارت نیرو اعتباری دریافت نکرده بودند در یک سال گذشته همچنان معطل باقی ماندند تا اینکه سد آبسرده با پیگیری‌های فراوان دوباره درروند ساخت‌وساز قرار گرفت و وعده داده‌شده که سه‌ساله تمام شود.

پروژه‌های دیگری همچون آزادراه خرم آباد-اراک- بروجرد، منطقه ویژه اقتصادی، فرودگاه و راه‌آهن نیز همچنان در حد شعار مسئولان باقی‌مانده تا هرکسی که از گَرد راه می‌رسد نظریه‌ای جدید دراین‌باره دهد و خود را محق پیگیری این طرح‌های کاغذی نماید و بعد هم معلوم شود اصلاً برخی از این طرح‌ها اصالت اجرا در بخش دولتی نداشته و مجوز احداث آن‌ها در بخش خصوصی صادرشده و اما بازهم یدک‌کش شعار مسئولان است تا یادمان نرود برای همین راه‌آهن بود که بارها مراسم کلنگ زنی برگزار شد و هیچ اتفاقی هم نیفتاد!

منطقه ویژه اقتصادی بروجرد

اما علی کورانی فر فرماندار بروجرد در زمینه آخرین وضعیت احداث منطقه ویژه اقتصادی بروجرد به خبرنگار تسنیم می‌گوید: قرار شده به‌منظور صدور مجوز نهایی و واگذاری این مجوز از شرکت یاوران سحر مجری قبلی به شرکت آباد راهان پارس مجری فعلی اقدامات لازم در تهران صورت پذیرد تا مقدمات اجرای این طرح ظرف 6 هفته دیگر به سرانجام برسد.

وی البته از اینکه شرکت آباد راهان پارس مجری فعلی این پروژه قرار است مجوز اجرای آن را بگیرد نیز ابراز رضایت کرده و می‌افزاید: این شرکت با دارا بودن 13 هزار نفر پرسنل در سراسر کشور و در اختیار داشتن تمامی تجهیزات لازم برای ساخت‌وساز، راه‌سازی، ابنیه و فرودگاه سازی شرکتی توانمند و دارای تمکن مالی برای اجرای این پروژه است.


وعده‌های برباد رفته برای پل شهدای دانش‌آموز

یکی دیگر از پروژه‌های بلاتکلیفی که در گزارش‌های قبلی نیز به شرح ماجرای آن پرداخته شد پروژه پل غیر هم‌سطح شهدای دانش‌آموز واقع در خیابان رودکی است که با گرفتن این پروژه از شهرداری، استانداری لرستان به‌صورت مستقیم مسئولیت اجرای آن را عهده‌دار شد و قرار بود استاندار سابق مبلغی را به پیمانکار این پروژه برای اتمام آن اختصاص دهد اما هنوز هم از تحقق وعده استاندار قبلی خبری نشده است.

دراین‌باره از فرماندار بروجرد جزئیات کار را جویا شدیم. وی دراین‌باره بیان می‌کند: پیگیری‌های لازم برای دریافت اسناد خزانه برای این پروژه در حال انجام است و به این منظور پیمانکار پروژه به بانک مرکزی برای دریافت یک میلیارد و 200 میلیون تومان اسناد خزانه معرفی‌شده و علاوه بر این قرار است 500 میلیون تومان نیز به‌صورت نقدی به این پروژه اختصاص گیرد که از طریق سازمان مدیریت در حال پیگیری برای دریافت این اعتبار هستیم.

وی بابیان اینکه امسال 4.5 میلیارد تومان برای ساخت عرشه این پل اختصاص‌یافته است، می‌افزاید: در صورت تأمین اعتبارات یادشده و نصب عرشه فلزی مراحل پایانی ساخت‌وساز طی شده و تا پایان امسال این پل به بهره‌برداری خواهد رسید.

دسته‌گل پرماجرای شورای چهارم

یکی دیگر از پروژه‌های نیمه‌کاره شهرستان بروجرد که درواقع دسته‌گل شورای قبلی بوده پروژه احداث تقاطع غیر هم‌سطح میدان امام است که به دلیل قرار گرفتن دریکی از میادین ورودی این شهر چهره‌ای ناپسند از بروجرد را در منظر دیدگان مسافران عبوری از این شهر قرار داده و به‌نوعی آینه دق شهروندان به دلیل شخم زدن آن میدان شده است.

قرار بود این تقاطع غیر هم‌سطح را قرارگاه خاتم‌الانبیا بااعتباری که از سوی شهرداری تأمین می‌شود احداث نماید و برای همین هم به‌رغم مخالفت‌های فراوان در زمستان سال گذشته در منطقه مذکور تجهیز کارگاه کرد و با فشارهای فراوان مبنی بر غیر کارشناسانه بودن این پروژه و تشکیل کمپین‌های مخالفت‌های مردمی به دلیل عدم  توانایی مالی شهرداری در تأمین هزینه 55 میلیارد تومانی این پل، پروژه با صرف حدود پنج میلیارد تومان متوقف شد و میدان مذکور به منطقه‌ای مخروبه و نازیبا تبدیل شد.

دراین‌باره با فریبرز محسنی عضو شورای شهر بروجرد گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم تا مشخص شود شورای پنجم قرار است با این میدان شخم زده چه کند. وی دراین‌باره به خبرنگار تسنیم می‌گوید: جلسه‌ای با مدیران قرارگاه خاتم و معاونت عمران و سازمان عمرانی شهرداری برگزار و قرار شد ظرف مدت یک ماه موضوعات محاسبات فنی پروژه موردبررسی قرار گیرد.

وی می‌افزاید: نظر ما این بود که آخرین رقم معین‌شده برای اجرای این پروژه توسط قرارگاه خاتم که 49 میلیارد و 800 میلیون تومان اعلام‌شده بود رقم منطقی به نظر نمی‌آید که البته رقم قبلی حدود 55 میلیارد تومان بود که با اعتراض شورای چهارم به این مبلغ رسید که نسبت به این میزان نیز ایراداتی بیان شد.

رئیس کمیسیون فنی و تخصصی شورای شهر بروجرد بیان می‌کند: این مبلغ یک قرارداد بدون محاسبات فنی و برگزاری مناقصه و ترک تشریفات نباید به کسی واگذار شود ضمن اینکه این پروژه در اصل به قرارداد نرسیده و در حد تبادل یک موافقت‌نامه کلیات آن تائید شده و از ابتدا قراردادی وجود نداشته که قرارگاه شروع به کار کرده است.

وی عنوان می‌کند: هفته گذشته محاسبات فنی درخواست شده از سوی قرارگاه خاتم در اختیار مدیران شهرداری جهت بررسی و اعلام نظر قرار گرفت تا پس‌ازاین مرحله معین شود که کار به چه صورتی باید ادامه یابد.

محسنی تصریح می‌کند: نزدیک به 32 ستون برای پایه‌های این پل در زمین کار گذاشته‌شده و قرارگاه مدعی است تاکنون نزدیک به پنج میلیارد تومان بابت تجهیز کارگاه و اقدامات انجام‌شده هزینه کرده است.

البته محسنی این راهم یادآور می‌شود که اگر قرار بود همین حالا در میدان امام تصمیم‌گیری کنیم حتماً می‌گفتیم که اولویت با اقدامات دیگر است اما به دلیل اینکه کار در آنجا زخمی شده باید ادامه یابد اما به دلیل نداشتن اولویت از ابتدا نباید شروع می‌شد اما متأسفانه شروع شد و پنج میلیارد تومان در این منطقه هزینه شده و اگر عملاً کار زخمی نشده بود منطقی بود که اولویت کار به‌جاهای دیگری داده شود.

وی البته این را هم معتقد است که در اقدامات عمرانی باید وضعیت شهر در سال‌های آینده نیز در نظر گرفته شود و ممکن است میدان امام در حال حاضر ترافیک کمی داشته باشد اما 10 سال دیگر که در آن مناطق ساختمان‌سازی شود و شهر به آن سمت توسعه یابد نیاز به وجود این تقاطع آشکار می‌شود.


ساختمان شهرداری بروجرد نونوار می‌شود!

البته شهرداری بروجرد برای پرداخت هزینه احداث این پل آن‌چنان هم دست‌به‌نقد نیست تا مشکل تأمین هزینه ساخت این پروژه را به گفته محسنی از طریق واگذاری سهم فروش واحدهای تجاری که قرار است قرارگاه در محل شهرداری تخریب‌شده بروجرد در ابتدای میدان بهار بسازد تأمین کند.

به‌این‌ترتیب به قرارگاه خاتم پیشنهادشده در بروجرد دو پروژه را به‌صورت هم‌زمان انجام دهد تا از محل ساخت و فروش یکی هزینه‌های هر دو پروژه را تأمین کند و در صورت موافقت قرارگاه با این برنامه‌ریزی پیشنهادشده از سوی شهرداری، ساختمان معطل‌مانده و تخریب‌شده شهرداری بروجرد که 11 سالی است به حال خود رهاشده و این نهاد هم توانایی ساخت آن را ندارد سروسامانی می‌گیرد و نونوار می‌شود.

.......................

گزارش: الهام شاهدپور

آخرين بروز رساني ( ۲۹ مهر ۱۳۹۶ )

نظرات  

 
0 # ا سه شنبه, 18 مهر 1396 ساعت 13:37
انصافا با خیلی کمتر از 5 میلیارد رو به من میدادن با چند تا کارگر شهر خودمون همین کار ها رو میکردم،5 میلیارد خیلی زیاده،برید ببینید که آیا چیزی انجام شده است، به قول دستندر کاران این پروژه ان شاالله که خیره!!!!!!!!!!
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+4 # بصیر پنجشنبه, 20 مهر 1396 ساعت 22:58
چرا شورای شهر از شهردار قبلی که این بدبختی را به سر شهر آورد سوال نمی کند چرا تخلفات متعدد رسیدگی نمی شود تنها اقدام سازنده این شورا، انتخاب فردی مناسب به عنوان شهردار است اما با این همه مشکلات به جا مانده چه می شود کرد... متاسفانه هر کس هر چه برد و خورد، برد کسی پیگیری نمی کند امید وارم نهادهای نظارتی و اطلاعاتی پیگیری کنند.
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # مهاجر چهارشنبه, 26 مهر 1396 ساعت 10:29
به نظر من باید طی جمع آوری استشهاد از ساکنین این منطقه خواستار تخریب هرچه سریعتر این پروژه ننگین و بازگشت به حالت قبل شد.
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.