۰۲ اسفند ۱۳۹۶   ۰۴:۱۹    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
طرح پارکبان وصله ناجور خیابان‌های بروجرد؛ توقف طرح خواسته شهروندان
روزهای بروجرد- اجرای طرح پارکبان در خیابان‌های هسته مرکزی شهر بروجردطرح پارکبان وصله ناجور خیابان‌های بروجرد؛ توقف طرح خواسته شهروندان با شکایت‌های فراوان شهروندان و با رأی اکثریت شورای شهر به دلیل اشکالات فراوان آن لغو شده اما کماکان در حالت اجرایی به سر می‌برد. به گزارش تسنیم، بافت هسته مرکزی بروجرد به دلیل قدمت آن در سال‌های اخیر با ترافیک سنگین در خیابان‌ها مواجه بوده به‌گونه‌ای که طرح‌های موقتی همچون یک‌طرفه کردن برخی خیابان‌ها و یا پارکومتر قلکی نیز نتوانست معضل ترافیک را در خیابان‌های کم‌عرض این شهر رفع کند. حالا دو سالی است که طرح پارکبان در خیابان‌های بروجرد برای ممانعت از پارک خودرو در خیابان‌های هسته مرکزی و به‌منظور کنترل ترافیک توسط پیمانکار بخش خصوصی اجراشده است.

 

  گرچه اجرای این طرح در ابتدا بدون اطلاع‌رسانی‌های عمومی توسط شورای چهارم به تصویب رسید اما توانسته است تا میزانی ترافیک خیابان‌های هسته مرکزی را کنترل کرده و مانع از پارک بیجای خودروها و تشدید ترافیک شود.

این طرح حالا به نیمه‌راه رسیده و شکایت‌های فراوان شهروندان را در کارنامه خود ثبت کرده تا شورای شهر پنجم را به‌عنوان یکی از مطالبات مردمی وارد کار کند و خواستار لغو اجرای این طرح شوند. گرچه شورای پنجم بروجرد چندی پیش با اکثریت آرا رأی به ابطال قرارداد و لغو اجرای این طرح در خیابان‌های شهر داده اما بار دیگر امروز موضوع مشکلات این طرح با حضور پیمانکار آن در صحن علنی شورای شهر بررسی شد تا مشکلات آن ازلحاظ حقوقی و اجتماعی توسط اعضا بازگو شود.

رأی به لغو قرارداد طرح پارکبانی در شورای شهر

در این جلسه فریبرز محسنی عضو شورای شهر بروجرد گفت: پس از بررسی‌های فراوان شورای شهر به لغو قرارداد طرح پارکبانی رأی داده و این رأی به کمیسیون تلفیق ارائه داده شد و مجدداً به صحن شورا برگشت تا بررسی‌های بیشتری صورت پذیرد و درصورتی‌که با مجریان آن به توافق نرسیم لغو قرارداد اجرایی می‌شود.

وی که از مخالفان اصلی اجرای طرح پارکبانی به این شیوه در بروجرد است بابیان اینکه اجرای این طرح نارضایتی مردم را به دنبال داشته، افزود: در قرارداد این طرح آمده که از محل اجرای این طرح ماهانه 30 درصد به شهرداری داده شود و در حال حاضر مجموعاً ماهی 10 میلیون تومان از این طرح به‌حساب شهرداری واریز می‌شود که مبلغ قابل‌توجهی نیست.

این عضو شورای شهر بروجرد تصریح کرد: وزارت کشور بر اساس قوانین هرگونه فروش خیابان را ممنوع کرده و هر مبلغی که تحت عنوان حق پارک از شهروندان گرفته می‌شود باید به‌حساب خزانه دولت واریز شود تا ازآنجا سر ماه 100 درصد مبلغ واریزشده به‌حساب شهرداری برای ساخت پارکینگ واریز شود.

وی با ایراد مشکلاتی در اجرای قرارداد همچون تأمین کلیه تجهیزات الکترونیکی این طرح عنوان کرد: در متن قرارداد ذکرشده تأمین کلیه تجهیزات الکترونیکی بر عهده پیمانکار است حال‌آنکه پیمانکار برای برچسب‌های بی‌ارزش سه تا چهار هزار تومان از مردم دریافت می‌کند.

تبعات اجتماعی نارضایتی مردم از اجرای طرح پارکبان

محسنی با طرح این پرسش که درآمد این طرح چگونه محاسبه‌شده که سهم شهرداری بروجرد تنها 10 میلیون تومان می‌شود، بیان کرد: نارضایتی وسیع مردم از اجرای این طرح تبعات اجتماعی جبران‌ناپذیری را به  دنبال خواهد داشت بنابراین برای اینکه مشخص شود با متخلفان در شهر برخورد می‌شود باید اجرای این طرح موقتاً تا تصمیم‌گیری نهایی متوقف شود.

اما طرح پارکبان در بروجرد نواقصی دارد ازجمله اینکه افراد می‌توانند با شرایط خاص از پرداخت وجه معاف شوند که این افراد می‌تواند با ضابطه تراشی‌هایی از محدوده این طرح خارج شوند. یکی دیگر از اشکالاتی که به این طرح گرفته می‌شود هزینه بالای توقف‌های کوتاه‌مدت در مرکز شهر است.

از سویی بنا بر آنچه مسئول امور قراردادهای شهرداری گفت ظاهراً آگهی و تشریفات لازم در هنگام عقد این قرارداد با پیمانکار طرح برگزار نشده و تنها در چند هفته‌نامه محلی آگهی‌های محدودی دراین‌باره برای طی تشریفات قانونی درج‌شده و امتیازاتی از سوی شورای قبلی به پیمانکاران این طرح اعطاشده است.

به‌کارگیری نیروهای غیربومی در طرح پارکبان

علی روزبهانی دیگر عضو شورای شهر بروجرد با نگاهی تخصصی‌تر به اصل این طرح گفت: بیشتر پروژه‌های پیمانکاری سطح شهر را نظارت و عدم آموزش نیرو بر زمین می‌زند و نیروهای آموزش ندیده نحوه برخورد صحیح با شهروندان را نمی‌دانند از سویی به‌کارگیری نیروهای غیربومی در این طرح همواره مورد اعتراض بوده است.

وی با اشاره به عملکرد ضعیف شرکت پیمانکار در این طرح عنوان کرد: ترافیک شهر در بسیاری از نقاط هم‌اکنون به وضعیت قبل از اجرای این طرح بازگشته و به‌این‌ترتیب یکی از مطالبات جدی مردم حذف طرح پارکبان از خیابان‌های بروجرد است.

محمدابراهیم بیاتی رئیس شورای شهر بروجرد نیز در این جلسه با اشاره به ایرادات فراوان در قرارداد منعقدشده طرح بیان کرد: هم کارفرما هم پیمانکار به جوانب کار دقت نکرده‌اند و اگر قرارداد محکم است و تمام جوانب حقیقی و حقوقی را در برگرفته است نباید زیر بار خواسته‌های تحمیل‌شده و دادن امتیازات ویژه به برخی افراد رفت.

وی با اشاره به پیگیری‌های مختلف مسئولان شهرستان بروجرد در اشکال‌زدایی از این طرح خاطرنشان کرد: عده بسیاری از شهروندان و کاسبان خیابان‌ها از اجرای نادرست این طرح شکایت دارند و باوجوداینکه بخشی از اصلاحیه‌های موردنظر انجام‌شده است اما نواقص و اشکالاتی همچون اجاره دادن خیابان‌ها ریشه‌کن نشده است.

مدت‌زمان چهارساله عقد این قرارداد با پیمانکار این طرح از دیگر ایراداتی بود که رئیس شورای شهر بروجرد به آن گرفت و افزود: حداکثر زمان عقد قرارداد با پیمانکار باید دوساله بود تا در صورت وجود مشکلاتی همچون مشکلات فعلی قرارداد با پیمانکار تمدید نشود.

پیمانکار این طرح نیز در جلسه توضیحاتی از قبیل اینکه تعداد کارکنان در این طرح بیش از 50 نفر هستند و دفاع از اجرای آن ارائه داد که به دلیل قانع نشدن اعضای شورای شهر تصمیم‌گیری نهایی در رابطه با ادامه اجرای آن به کمیسیون مربوطه طی هفته آینده ارجاع داده شد.

آخرين بروز رساني ( ۰۵ بهمن ۱۳۹۶ )

نظرات  

 
0 # علی چهارشنبه, 20 دي 1396 ساعت 18:27
سلام اگر چه طرح ایراداتی دارد ولی طرح خیلی خوبی است قبلا توی خیابان شهدا جای پارک پیدا نمی شود در ضمن می بایستی دوبله حرکت کنی تا کارت انجام شود و جناب اقای پلیس جریمه می شودی ولی الان جای پارک پیدا میشه اگه پیدا هم نشه اونی که پارک کرده داره هزینه پرداخت می کنه و دیگر مغازه دار ها ماشین هاشون توی خونه پارک میکنند توی خیابان
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.