۲۹ بهمن ۱۳۹۶   ۰۸:۰۶    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
پروژه‌ای خلاصه شده در یک تابلو
روزهای بروجرد- امروزه منطقه ویژه اقتصادی به عنوان یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌هاپروژه‌ای خلاصه شده در یک تابلو برای توسعه یک منطقه به شمار می‌رود، چراکه سرمایه‌گذاران می‌توانند با کم‌ترین محدودیت صادراتی و وارداتی و همچنین با معافیت‌های عوارض، مالیات و حمایت دولت به تولید اقدام کنند. مجوز ساخت منطقه ویژه اقتصادی بروجرد سال 89 از مجلس شورای اسلامی گرفته شد. قرار بود این منطقه ویژه در بیش از 5700 هکتار و در شش فاز ساخته شود اما با گذشت هفت سال هنوز خبری از اجرایی شدن آن نسیت و فقط به یک تابلو در خیابان تختی بسنده شده است و همچنان اندر خم یک کوچه باقی مانده است.

 
یک فعال اقتصادی در این خصوص به خبرنگار ایسنا می‌گوید: افزون بر یک‌هزار هکتار زمین در تاریخ 29 اردیبهشت ماه 1390 برای احداث منطقه ویژه اقتصادی بروجرد تعیین و مورد تایید استاندار وقت لرستان قرار گرفت ولی بعدها به منظور ادغام فرودگاه در این منطقه، مکان اجرای پروژه به بخش اشترینان بروجرد تغییر یافت.

علی گودرزی ادامه داد: طی تفاهم‌نامه‌ای که 20 شهریورماه 1393 بین استانداری لرستان و شرکت تولیدی، بازرگانی یاوران اقتصاد سحر(یاس) وابسته به حوزه علمیه بقیه الله(عج)تهران امضا شد این شرکت به عنوان مجری منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه آیت الله بروجردی معرفی شد. وجود این منطقه برای تحول اقتصادی و ایجاد اشتغال در شهرستان امری ضروری و حیاتی بوده، اما جز نصب یک تابلو اقدامی از این شرکت دیده نشد که چندماه پیش بعد از چند سال از این شرکت خلع ید و به شرکت بین‌المللی آباد راهان پارس واگذار شد.

منطقه ویژه اقتصادی بخشی از مشکلات بیکاری را حل خواهد کرد

علی کردی مدیرعامل و رئیس هیات مدیره تشکل اقتصادی لپکو لرستان در این باره گفت: ایجاد این منطقه بخشی از مشکلات بیکاری را حل خواهد کرد. چنانچه منطقه ویژه اقتصادی بروجرد ایجاد شود رونق اقتصادی خوبی را برای شهرستان به بار خواهد آورد.

رئیس هیات مدیره تشکل اقتصادی لپکو لرستان تصریح کرد: از اهداف اصلی احداث منطقه ویژه اقتصادی بروجرد توسعه صنعت، رونق تولید، واردات تکنولوژی و صادرات محصولات و ایجاد اشتغالزایی برای جوانان این شهرستان است. منطقه ویژه اقتصادی با بهره‌گیری از مزایایی مانند معافیت‌های مالیاتی، بخشودگی سود و عوارض گمرکی و... به سهولت و تسریع در فرآیندهای صادرات و واردات کمک می ‎ کنند .

وی اضافه کرد: همچنین این مناطق در راستای جذب سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال فناوری به توسعه کشور فعالیت می‌کنند.

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بروجرد در زمینی به مساحت 5000 هکتار

بختیار رازانی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان در ابن باره گفت: منطقه ویژه اقتصادی بروجرد در زمینی به مساحت بالغ بر 5000 هکتار براساس تفاهم‌نامه‌ای با شرکت آباد راهان به این شرکت واگذار خواهد شد. از اهداف اصلی احداث منطقه ویژه اقتصادی بروجرد توسعه صنعت، رونق تولید، واردات تکنولوژی و صادرات محصولات و ایجاد اشتغالزایی برای جوانان این شهرستان است.

عملیات اجرایی منطقه پس از سال‌ها وقفه آغاز می‌شود

همچنین علی کورانی‌فر معاون استاندارلرستان و فرماندار بروجرد در این باره اظهار کرد: گفت: مذاکرات اولیه به ‌منظور واگذاری منطقه ویژه اقتصادی بروجرد به شرکت بین‌المللی آبادراهان پارس انجام‌ شده است.مدیر مسئول این شرکت نسبت به پذیرش منطقه ویژه اقتصادی بروجرد ابراز تمایل کرده است که در آینده‌ای نزدیک ضمن برگزاری مراسمی منطقه ویژه اقتصادی بروجرد به این شرکت واگذار شده و عملیات اجرایی آن پس از سال‌ها وقفه آغاز می‌شود. پس از واگذاری منطقه ویژه اقتصادی به این شرکت قرار است زیرساخت‌های شهرک صنعتی شماره دو اشترینان به وسعت 60 هکتار توسط این شرکت آماده شود.

وی اضافه کرد: این شرکت در زمینهٔ احداث فرودگاه خصوصی با توجه به اینکه شرکتی فعال در حوزه راه‌سازی و فرودگاهی است تمایل نشان داده است.

استاندار در مورد منطقه ویژه اقتصادی گزارشی نداده است

عباس گودرزی نماینده مردذم بروجرد در مجلس نیز در این باره گفت: تاکنون استاندار در مورد منطقه ویژه اقتصادی گزارشی به ما ارائه نداده و یکبار دیگر این فرصت گرفته شد و بعد از مدتی می‌گویند پیمانکار را خلع ید کردیم. فرصت زیادی از دست رفت و ما یقین داشتیم این پروژه انجام نمی‌شود اما عده‌ای در این راستا پافشاری می‌کنند و مشخص نیست از اینکه تلاش دارند پروژه‌ای به نام خودشان تمام شود، چه چیزی نصیبشان می‌شود که قرار است در دولت دوازدهم منطقه ویژه اقتصادی رابه جد دنبال کنیم.

منطقه ویژه اقتصادی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است

همچنین علاءالدین بروجردی نماینده دیگر مردم بروجرد در مجلس در این باره اظهار کرد: شرکت بین‌المللی آبادراهان پارس امکانات خوبی در اختیار دارد.

وی با بیان اینکه تاکید داشتند که فرودگاه در اولویت اول آن‌ها است، تصریح کرد: با توجه به اینکه این طرح از پشتوانه مصوبه مجلس و دولت برخوردار بوده اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بهره‌برداری از این منطقه ویژه اقتصادی تحولی عظیم در بخش تولید و اقتصاد استان اتفاق می‌افتد که امید می‌رود مسئولان هرچه زودتر تدابیر لازم را در این راستا بیندیشند.
 
.................
گزارش از زهره گودرزی
آخرين بروز رساني ( ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ )

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.