۲۹ بهمن ۱۳۹۶   ۰۷:۵۷    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
مصوبه ۱۳ ساله امامزاده جعفر بروجرد در محاق موازی کاری دستگاه‌ها خاک می‌خورد
روزهای بروجرد- طرح آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) بروجرد پس ۱۳ سال در مراحل اولیه تملکمصوبه ۱۳ ساله امامزاده جعفر بروجرد در محاق موازی کاری دستگاه‌ها خاک می‌خورد اراضی محدوده طرح قرار دارد و دستگاه‌های متولی حاضر به پذیرش و انجام مسئولیت‌های خود در این زمینه به بهانه‌های مختلف نیستند. ستاد بازآفرینی شهری پایدار بروجرد در حالی تشکیل جلسه داد که پیگیری مصوبات جلسات گذشته را در دستور کار خود قرار داد، مصوباتی که هنوز هم پس از سال‌ها جنبه اجرایی پیدا نکرده‌اند. یکی از مهم‌ترین مصوبات این ستاد آزادسازی حریم امامزاده جعفر بروجرد و تملک املاک و اراضی محدوده این امامزاده است که قرار شده توسط شهرداری، راه و شهرسازی، میراث فرهنگی، اوقاف و امور خیریه خریداری و تملک شود.
 
به گزارش تسنیم، اما هریک از این نهادها به‌نوعی از پای‌کار نبودن نهادهای دیگر گله و شکایت دارند تا بازهم تملک اراضی امامزاده جعفر در محاق بی‌تدبیری در جلسات این‌چنینی دست‌به‌دست شود.

اداراتی که شانه از بار مسئولیت خالی می‌کنند

مهم‌ترین مشکلی که تملک اراضی محدوده طرح امامزاده جعفر بروجرد سال‌هاست با آن دست‌به‌گریبان است و همچنان جلسات مصوبه محور نیز نتوانسته کاری برای رفع آن انجام  دهد نامشخص بودن وظایف ادارات و نهادهای متولی امر است تا به‌نوعی موازی کاری‌ها صدای خود متولیان را نیز درآورد.

پارسا معاون اداره راه و شهرسازی بروجرد در این جلسه با اشاره به مصوبات گذشته این ستاد در خصوص تهیه طرح جامع امامزاده جعفر گفت: با تملک اراضی و خریداری املاک محدوده طرح توسط راه و شهرسازی موافقت و اعلام آمادگی شده است.

اما وی که اداره‌اش یک پای اصلی این آزادسازی‌هاست اجرای طرح آزادسازی حریم امامزاده جعفر را منوط به تائید کارشناسان وزارت راه و شهرسازی که قرار است طی هفته آینده به این شهرستان برای بازدید سری بزنند، دانست حالا آنکه شهردار بروجرد که به گفته خودش در ادوار گذشته توانسته‌اند یک‌سوم املاک مجاور این طرح را خریداری کنند با تغییر طرح مخالفت کرده و پیشنهاد داد به‌جای تعین محدوده‌های جدید عملیات آزادسازی را از سر بگیرند.

حجت اله یارمحمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد نیز با تشریح جزئیات طرح امامزاده جعفر عنوان کرد: نباید طرح به‌گونه‌ای باشد که اصل بنای امامزاده جعفر در حاشیه قرارگرفته و محدود شود و باید قابلیت رؤیت از همه جهات داشته باشد.

وی البته این موضوع را هم تأکید کرد که تاکنون سه طرح برای این امامزاده ارائه‌شده و پیش از آغاز به کار باید یک طراحی اولیه و موردقبول تمامی نهادهای مسئول انجام شود.

13 سال قدمت طرحی کاغذی

غلام عباس یاراحمدی شهردار بروجرد نیز در این جلسه با اشاره به قدمت 13 ساله طرح یادشده بیان کرد:  بحث این طرح در دوره دوم شورای شهر بروجرد آغاز شد و در ابتدا قرار بود شهرداری به‌تنهایی نسبت به تملک اراضی اقدام نماید و درحالی‌که شهرداری توانسته بود یک‌سوم اراضی محدوده طرح را تملک کند به دلیل عدم توانایی مالی، شورای چهارم اعلام کرد که نهادهای دیگر شامل راه و شهرسازی، میراث فرهنگی و اوقاف نیز باید در این عملیات مشارکت نمایند.

وی عدم همکاری نهادهای متولی این طرح در انجام وظایف خود را به "طبخ غذا با سه آشپز" توصیف کرد و گفت: این شرایط درست نشدنی است و باید مسئولیت هر اداره‌ای مشخص شود تا اگر قرار است تملکی صورت پذیرد این اتفاق به‌صورت مشخص توسط نهاد متولی انجام شود.

شهردار بروجرد البته با تغییر طرح مصوب این ستاد که درگذشته قرار بر اجرای آن بوده نیز مخالفت کرد و دراین‌باره تأکید کرد: بهتر است به‌جای تغییر طرح و تعویق دوساله آن به فکر تأمین منابع و چگونگی تملک اراضی اطراف باشیم.

موازی کاری بین دستگاهی

محمد کیانی معاون عمرانی فرماندار بروجرد نیز که در این جلسه ریاست ستاد را بر عهده داشت از عدم وجود هماهنگی بین دستگاهی در این موضوع خاص انتقاد کرد و گفت: این بحث‌ها نشان می‌دهد کاری از پیش نرفته و دستگاه‌های متولی همچنان در حال موازی کاری هستند.

وی افزود: قرار بود میراث فرهنگی در صورت تأمین اعتبارات از سوی فرمانداری وارد فاز تملک اراضی شود و از سویی راه و شهرسازی نیز برای ورود به این پروژه سازوکارهای خود را دارد.

باوجوداینکه اداره اوقاف و امور خیریه قرار بوده تملک یک‌سوم از اراضی تملک نشده را در کنار دیگر متولیان این کار بر عهده گیرد اما غیبت مشهود رئیس این اداره در این جلسات داد دیگر رؤسای ادارات را درآورد تا معاون فرماندار نیز از این وضعیت انتقاد کرده و این موضوع را ازنظر شرح وظایف تملک به جلسه‌ای با حضور مدیران کل سازمان‌های متولی در آینده موکول نماید.

املاک تملک شده‌ای که پارکینگ شد!

البته بهروز گودرزی معاون بازآفرینی سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری بروجرد نیز حرف‌های جالبی در این جلسه برای گفتن داشت و از آن جمله اینکه املاکی که توسط شهرداری در سال‌های گذشته تملک شده است توسط اداره اوقاف و امور خیریه تبدیل به پارکینگ شده و به افراد مختلف اجاره داده می‌شود!

وی همچنین از عدم توجه ادارات متولی و سپردن تمام وظایف به شهرداری انتقاد کرد و گفت: هیچ‌یک از متولیان امر تاکنون برای تملک اراضی مطابق با آنچه برای آن‌ها تعین شده است پای‌کار نیامده‌اند و جلسات را هم شرکت نمی‌کنند و از سویی قرار بود املاک به‌صورت کارشناسی با شهرداری تهاتر شود اما این کار هم انجام نشد.

بررسی وضعیت سنددار کردن اراضی شهرک مشاغل مزاحم بروجرد، پیگیری مصوبات مربوط به سکونتگاه‌های غیررسمی و احداث زیرساخت‌های فرهنگی در این مناطق و آخرین وضعیت احداث خانه محله در محله خوش‌بین و دره غریب و اجرای پروژه‌هایی در این مناطق از دیگر موضوعات بررسی‌شده در این جلسه بود و اما به نتیجه‌ای مفید فایده نرسید.
 
.......
الهام شاهدپور
آخرين بروز رساني ( ۱۳ مهر ۱۳۹۶ )

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.