۲۱ آذر ۱۳۹۶   ۱۵:۱۳    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
خنکای تابستان در دیار تکیه‌ باغهای‌ تاریخی/ «ترنجستان»دلبری می‌کند+تصاویر
روزهای بروجرد- تابستان و زمستان و بهار و پاییز ندارد، در دیار خانه‌ها و تکیه‌ باغهای تاریخیروزهای بروجرد - ترنجستان بروجرد ایران زیبایی و نشاط چهار فصل اوج می‌گیرد تا در گرمای تابستان خنکای طبیعت دیار چشمه‌ها همگان را به خود بخواند. حکایت ترنجستان رنگ رنگ دیار چشمه ها روایت تکیه باغهایی است که این روزها دلبری می کنند و مشتاقان را به خود می خوانند، اینجا آب و گل و سبزه بزمی بهاری در تابستان به راه انداخته‌اند و خنکی هدیه می دهند. بخش وسیعی از محدوده پیرامون شهر بروجرد به ویژه بخشهای شمالی و غربی در گذشته های نه چندان دور توسط  حصار سبز و متراکمی از باغهای میوه و اشجار مختلف پوشیده شده بود.

عطش روزهای تابستان اینجا فروکش می کند، جایی که منحصربه فردترین تکیه باغ های ایرانی را در خود جای داده تا این جاذبه های بی بدیل در اوج غفلت کمتر شناخته شده باشند.

این باغها که در قلب خود شاهد ایجاد خانه ها و تکیه باغ های تاریخی زیبایی بود امروزه به دلیل گسترش بی رویه شهر و تغییرات غیر متعارف یا تخریب و یا به فضای مسکونی تبدیل شده تا این بافت زیبای تاریخی و طبیعی شهر بروجرد به عنوان دیار خانه باغ های تاریخی ایران دستخوش ناملایمات فراوانی شود.

روزهای بروجرد - ترنجستان بروجرد
این کمربند سبز در گذشته های تاریخ بروجرد علاوه بر ارزش اقتصادی بالا، تولید میوه و ثمرات باغی در مقیاس قابل توجه، نقش تلطیف کننده هوا و ریه های شهر را هم به عهده داشته و با وجود این انبوه اشجار بروجرد به دیار تابستانهای بسیار خنک و بهار دلنشین شهرت داشته است.

باغ شهری که گردشگران را به خود می خواند

با این تفاسیر یکی از ویژگی های شهر تاریخی بروجرد «باغ شهر» بودن آن است که ظرفیت کم نظیری را برای جذب گردشگران از جای جای کشور فراهم آورده است، گردشگرانی که می توانند در حال و هوای کوچه باغها و خانههای تاریخی شهر هنرنمایی پاییز را به نظارت بنشینند.

یکی از ویژگی های شهر تاریخی بروجرد «باغ شهر» بودن آن است که ظرفیت کم نظیری را برای جذب گردشگران از جای جای کشور فراهم آورده استکوچه باغ ها با توجه به ویژگیهای کالبدی و معماری شهر تاریخی بروجرد همواره جزء جدا نشدنی شهرسازی و معماری شهر بوده اند به گونه ای که بخشی از آثار تاریخی ثبت شده در بروجرد  به تکیه باغات بروجرد مربوط می شود که نمونه متفاوت از باغات ایرانی به لحاظ طراحی هستند.

از گذشته تا به امروز مردم شهر بروجرد برای رهايی از تنش‌های زندگی روزمره و تجديد قوا به کوچه باغها این شهر پناه می برند و از طبیعت برای گرفتن آرامش روحی بهره های فراوانی را می گیرند.

روزهای بروجرد - ترنجستان بروجرد
اگرچه امروز بخش مهمی از باغهای درون شهر بروجرد تخریب شده و بخشی دیگری از باغها این باغ شهر مورد تهدید ساخت و ساز شهری قرار گرفته و در این زمینه نظارت و پیشگیری جدی صورت نمی گیرد ولی همچنان این کوچه باغها هستند که زیبایی خاص خود را در فصول مختلف به خصوص بهار و پاییز در معرض نمایش می گذارند.

این مجموعه باغها به دلیل وجود گذرها و راه های عبور بین باغی در میان مردم شهر با عنوان «کوچه باغی» خوانده می شد و در داخل بسیاری از این باغ های شخصی که معمولا متعلق به افراد متمول شهری بوده اند کوشک ها و عماراتی احداث می شده است.

تکیه باغ های منحصر به فرد

این عمارتها درون باغی را در بروجرد «تَکیهَ - takia» می گویند که شاید این نامگذاری به دلیل تک بنا بودن آنها در مقابل واحد های مسکونی به هم تنیده یا همان بافت شهر است.

تکیه های بروجرد به لحاظ ساختار، نحوه و موقعیت احداث تفاوت فاحشی با باغ های معروف ایرانی نظیر باغ شاهزاده، باغ ارم، باغ خان، باغ عفیف آباد و ... داشته و به صورتی کاملا ارگانیک -خود شکل گیرنده - و با نگاه به علایق و خواسته های مالکان باغ احداث شده و چند کاربری و مزیت توام برای استفاده کنندگان داشته اند.

از جمله باغهای باقی مانده از گذشته کوچه باغهای بروجرد که در دل خود تکیه تاریخی دارد باغ تاریخی «ابوطالب بیرجندی» است که امروزه به مجموعه تاریخی و فرهنگی ترنجستان مشهور شده است.

روزهای بروجرد - ترنجستان بروجرد
این باغ تاریخی که امروز تبدیل به پارک و مجموعه گردشگری شده و نهالهای زیادی در آن کاشته شده است به طور تقریبی ویژگی باغهای تاریخی بروجرد از جمله تنوع درختان بارور و غیر بارور را دارد و تکیه تاریخی آن حفظ شده است.

این تکیه باغ زیبا با طراحی منحصر خود در بروجرد توانسته جمعیت زیادی را در روزهای تعطیل به سمت خود جذب کند به طوریکه از شهرت زیادی بین گردشگران برخوردار است هرچند که برای معرفی شایسته آن همچنان راه طولانی وجود دارد.

ایجاد کمپ های گردشگری در مجموعه ترنجستان

در بروجرد ظرفیت ارزشمندی به نام تکایا و یا خانه باغها بروجرد وجود داردرئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد در رابطه با مجموعه ترنجستان به مهر می گوید: در بروجرد ظرفیت ارزشمندی به نام تکایا و یا خانه باغات بروجرد وجود دارد که یکی از این تکایای تاریخی تکیه باغ حاج ابوطالب بیرجندی بوده که در شرق بروجرد بنا شده است.

یارمحمدی ادامه می دهد: این تکیه و فضای پیرامون آن به تملک شهرداری بروجرد در آمده که بخش عمده این تکیه با همکاری شهرداری و میراث فرهنگی مرمت شده است و طبق توافق قرار بر این است شهرداری به این تکیه کاربری فرهنگی بدهد.

روزهای بروجرد - ترنجستان بروجرد

وی با یادآوری اینکه مجموعه ترنجستان مربوط به اواخر دوره قاجار بوده و دارای ارزش تاریخی است اضافه می کند: طبق توافقی که در گذشته با شهرداری بروجرد انجام شده شهرداری زمینی را پیرامون باغ بیرجندی و تکیه تاریخی بیرجندی در اختیار اداره میراث فرهنگی بروجرد گذاشته است.

یارمحمدی در رابطه با احداث زیرساختها در محدوده این محموعه زیبا می گوید: این اداره در آن دوران اقدام به آغاز احداث تعدادی کمپ گردشگری کرد که طبق توافق با شهرداری قرار بر این است پس از تکمیل این پروژه کمپ ها در اختیار شهرداری بروجرد قرار گیرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد یادآور می شود: این کمپ ها به منظور ایجاد یک زیرساخت اقامتی کم هزینه در کنار این مجموعه گردشگری احداث شده که امیدواریم زیر ساختهای آن از جمله گاز و جاده دسترسی مناسب به آن تکمیل شده تا بتوان هرچه سریع تر این کمپ ها را مورد بهره برداری قرار داد.

منوچهر یوسفی شهردار بروجرد نیز از ترنجستان به عنوان یکی از مجموعه های گردشگری جذاب غرب کشور یاد می کند و به مهر می گوید: در حال حاضر مشکل زیرساختی این مجموعه وضعیت راه دسترسی بوده که عملیات اجرایی اتصال راه دسترسی به کمربندی بروجرد در حال انجام است.

وی معتقد است که با تامین زیرساختهای لازم ترنجستان می تواند به عنوان یک ظرفیت تفریحی و گردشگری ارزان قیمت برای استفاده اقشار مختلف مردم مطرح شود.

ایجاد زیرساخت ها در باغ تاریخی دیده ور

این سخنان رئیس اداره میراث فرهنگی و شهردار بروجرد در حالی مطرح می شود که سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از وجود تکیه باغ های بروجرد به عنوان ظرفیتی منحصر به فرد برای جذب گردشگران به این استان یاد می کند.

محمد رضا امانی با اشاره به وجود تکیه باغ های تاریخی همچون «ترنجستان» و باغ «دیده ور» بروجرد به مهر می گوید: یکی از تکیه باغ های ارزشمند بروجرد باغ دیده ور است که مربوط به شخصی به نام حافظی بوده است.

روزهای بروجرد - ترنجستان بروجرد

وی با بیان اینکه از شش دانگ این باغ تاریخی یک دانگ مربوط به میراث فرهنگی بوده که ثبت تاریخی نیز شده است، ادامه می دهد: میراث فرهنگی یک دانگ این باغ تاریخی را خریداری کرده و مابقی آن در اختیار شهرداری قرار دارد.

امانی با یادآوری اینکه برای ایجاد زیرساختها قرار است بین شهرداری و میراث فرهنگی توافقی به منظور رونق گردشگری در این تکیه باغ های تاریخی شکل بگیرد می گوید: در این راستا به دنبال این هستیم که بر اساس ضوابط قانونی و اداری نسبت به سرمایه گذاری در این مجموعه های تاریخی از سوی خود شهرداری یا بخش خصوصی اقدام کنیم.

تکیه باغ های بروجرد احیا می شود

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با یادآوری اینکه بهره برداری از این تکیه باغ های تاریخی باید بر اساس کاربری آنها باشد می گوید: تلاش مجموعه میراث فرهنگی رسیدن به توافقی موثر با شهرداری برای استفاده از ظرفیت تکیه باغ های بروجرد است.

روزهای بروجرد - ترنجستان بروجرد

امانی بر استفاده از ظرفیت گردشگری و سیاحتی تکیه باغ های تاریخی بروجرد تاکید می کند و معتقد است که این تکیه باغ ها ظرفیت منحصر به فردی برای رونق گردشگری بروجرد است.

احیای این تکیه باغ های تاریخی به منظور جذب گردشگران داخلی و خارجی در اولویت کار میراث فرهنگی لرستان قرار داردوی بر بهره برداری درست و اصولی از این ظرفیت تاکید کرده و می گوید: احیای این تکیه باغ های تاریخی به منظور جذب گردشگران داخلی و خارجی در اولویت کار میراث فرهنگی لرستان قرار دارد.

روزهای بروجرد - ترنجستان بروجرد

به هر روی به اعتقاد کارشناسان گردشگری کوچه باغها و تکیه باغ های بروجرد در فصول مختلف سال ظرفیت نا آشنا و مغفول در حوزه گردشگری این شهر محسوب می شوند که به نظر برای تبلیغ آن در سطح گسترده ضمن فعالیت های رسانه ای و تبلیغاتی باید از نابودی این ظرفیت جلوگیری شود.

از طراحی تکیه باغ های تاریخی و کوچه باغات این شهر کاملا مشهود است که باغات تنها اقتصاد محور نبوده و توجه به زیباسازی بصری در فصول مختلف نیز مد نظر بوده است به طوریکه در این باغات درختان غیر بارور فراوانی از جمله چنار، کاج سرو، بید مجنون، صنوبر و... نیز دیده می شود.

از سوی دیگر وجود درخچه هایی از جمله زالزالک وحشی که در گویش بروجردی «گیورچ» نامیده می شود و انواع یاس نسترن، رُز، گل محمدی و...جذابیت این کوچه باغها را دوچندان کرده است.

جاذبه هایی نیازمند معرفی

تکیه باغات بروجرد با توجه به معماری درونگرای خود دارای طراحی منحصر به فرد از باغات ایرانی هستند که دارای جذابیت های فراوان برای علاقمندان به شیوه های زندگی گذشتگان در این منطقه به حساب می آیند.

روزهای بروجرد - ترنجستان بروجرد

به هر روی این ظرفیت ارزشمند شهر تاریخی بروجرد که نتیجه تفکرات اقتصادی و گردشگری گذشتگان این دیار بوده امروز بر کالبد وجودی و هویت شهر تاریخی بروجرد هنرمندانه تاثیر گذار است و می تواند ظرفیت خوبی برای سرمایه گذاری دولت و شهرداری بروجرد در بخش توسعه و حفاظت باغات برای جذب گردشگر از یک سو و تولید متنوع محصولات باغی از سوی دیگر باشد.

در این راستا به منظور جذب گردشگران به فضای این کوچه باغ ها و باغات تاریخی باید سرمایه گذاری جدی از سوی مسئولان صورت گیرد تا ضمن معرفی این جاذبه ها زمینه استفاده هرچه بیشتر از این ظرفیت ها فراهم شود.
آخرين بروز رساني ( ۲۱ تير ۱۳۹۴ )

نظرات  

 
+9 # فرخ شنبه, 13 تير 1394 ساعت 10:17
ببینم واقعا اینا تصاویر بروجرده :o

حالا کجای شهر قرار داره ؟ :roll:
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
-3 +6 # بشیر يكشنبه, 14 تير 1394 ساعت 20:45
سلام این پارک که یادگار دکتر الهیار و طراحی بسیار زیبای شهرام تقوی هست که درحال حاضر یادی ازشون نمی شه
در محله اسلام آباد است
45متری بسیج-میدان قبا به سمت اسلام آباد سمت راست خ اسلام آباد
انشالا تا چند وقت دیگه از کمربندی هم یه مسیر واسش باز میکنن
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+4 # محمد شنبه, 13 تير 1394 ساعت 16:03
کجاست ?
کدوم خیابونه؟

..............
ابتدای محله اسلام آباد
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+7 # saeed شنبه, 13 تير 1394 ساعت 18:17
والا من که بروجردی هستم تا حالا خبر نداشتم ×
کجا هستن اینا ؟
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+5 # رضا يكشنبه, 14 تير 1394 ساعت 17:32
این مجموعه بسیار زیبا در محله اسلام اباد که باید از 45 متری بسیج به انجا رفت
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 # شیرازی شنبه, 20 تير 1394 ساعت 11:55
با سلام
اگه امکان داره تمام جاذبه های شهرتون رو تا قبل از عید فطر در سایت قرار دهید تا بتوانیم با سفر به شهر بروجرد از همه جاذبه ها دیدن کنیم.
ایام عید ما به شهرتون سفر می کنیم
التماس دعا
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # بروجرد مظلوم يكشنبه, 25 مرداد 1394 ساعت 09:19
دريغا از اين شهر و اين همه نعمت که گرفتار تنگ نظري و حسادت برخي شهرهاي اطراف و بي کفايتي برخي مديران شده است
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # رویا شنبه, 05 دي 1394 ساعت 11:21
نه !


گلایه نمی کنم


کار از این حرفها گذشته است


این شهر


طعم قدمهایت را نخواهد چشید !


تو که سهل است


حتی باران


تهران را فراموش کرده است!#شهاب_گودرزی_۳د ی۱۳۹۴
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # احمدی دوشنبه, 21 فروردين 1396 ساعت 13:52
متاسفانه به علت سیاستهای غلط شهرداری بروجرد همه باغات این شهر از بین رفته اند وفقط نامی از آنها مانده است.ودیگر خبری از کوچه باغها نیست.
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.