۲۱ آذر ۱۳۹۶   ۱۵:۲۱    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
بروجرد؛ سومین شهر فرسوده کشور در انتظار چاره‌جویی مسئولان
روزهای بروجرد- شهر بروجرد دارای ۲۷۰ هکتار بافت فرسوده شهری رتبه دار بافتبروجرد؛ سومین شهر فرسوده کشور در انتظار چاره‌جویی مسئولان فرسوده در استان لرستان و سومین شهر کشور پس از شیراز و کرمان از این منظر است که بیش از ۱۰۰ هزار نفر در این بافت و در قالب ۱۳ محله سکونت دارند. زلزله‌خیز بودن این شهرستان در کنار مشکلات دیگری همچون فرسودگی و قدیمی بودن تهدید بزرگی برای این بافت به شمار می‌رود. ستاد بازآفرینی پایدار شهری بروجرد تشکیل جلسه داد تا به بررسی موضوعات و طرح‌هایی از قبیل اجرای طرح پیاده‌رو از سه‌راه تا میدان جعفری این شهر و نیز پیگیری مصوبات جلسات قبل بپردازد.

 
به گزارش تسنیم شهر بروجرد با مساحتی بیش از 3500 هکتار دارای حدود 270 هکتار بافت فرسوده شهری رتبه دار بافت فرسوده در استان لرستان و سومین شهر کشور پس از شیراز و کرمان از این منظر است که زلزله‌خیز بودن این شهرستان در کنار مشکلات دیگری همچون فرسودگی و قدیمی بودن تهدید بزرگی برای این بافت به شمار می‌رود.

13 محله حاشیه‌ای در بروجرد

از سویی در حال حاضر بیش از 100 هزار نفر در بافت تاریخی این شهر و در قالب 13 محله با بافت فرسوده سکونت دارند که قرار بود در ستاد بازآفرینی شهری بروجرد یک پیمانکار شرکت خصوصی عهده‌دار احیا و بازسازی این بافت شود و به بازوی اجرایی شهرداری که حالا رمقی برای کارهای عمرانی در سطح شهر ندارد، تبدیل شود.

ایمان گودرزی دبیر ستاد بازآفرینی بروجرد در این جلسه با اشاره به تنظیم سند ملی بازآفرینی شهری توسط دولت اظهار داشت: با پیگیری‌های صورت گرفته حدود 15 هزار مترمربع در محلات اسدآباد، دره غریب و 30 متری انقلاب با قراردادی معادل 400 میلیون تومان آسفالت شد.

وی با اشاره به طراحی طرحی با عنوان پیاده راه از سه‌راه تا میدان جعفری افزود: این ناحیه با توجه به بافت سنتی و بازار موجود در آن حجم قابل‌توجهی ترافیک دارد که در صورت تبدیل‌شدن به پیاده راه بخش عمده‌ای از مشکلات ترافیک آن مرتفع می‌شود.

دبیر ستاد بازآفرینی شهری بروجرد در ادامه با تشریح طرح فوق گفت: در این طرح تمامی مسیر سه‌راه جعفری تا میدان جعفری سنگ‌فرش و تبدیل به پیاده راه می‌شود و تنها دو لاین اضطراری برای تردد خودروهای امدادرسان ایجاد می‌شود.

یک میلیارد اعتبار برای پیاده راه

پیشنهاد وی برای تأمین اعتبار حدود یک میلیارد تومانی ایجاد این پیاده راه جابجایی اعتبار بهسازی سراهای قیصریه و حافظیه و نیز محله خوش‌بین بود تا با استفاده از اعتبارات تخصیص‌یافته به این پروژه‌ها طرح پیاده راه سه‌راه جعفری اجرا شود.

البته اجرای چنین طرحی به گفته یکی از طراحان آن تبعات اجتماعی خاصی دارد که نیازمند اندیشیدن تمهیدات خاصی است تا دست‌فروشان حاضر در منطقه در اجرای طرح مشکل ایجاد نکنند.

گودرزی البته این راهم یادآوری کرد که طرح یادشده در شهرداری ارائه‌شده اما مطالعات آن به‌صورت کامل انجام‌نشده و اگر هم بازخورد اجتماعی داشته باشد به شهرداری برمی‌گردد که می‌توان با ایجاد بازارچه‌هایی در اطراف این محدوده دست‌فروشان را ساماندهی کرد.

پارسا معاون اداره راه و شهرسازی بروجرد با طرح ایراد از این پروژه گفت که طرح یادشده در حد یک ایده است و هنوز هم مصوب نشده بنابراین جابجایی اعتبار برای چنین طرح خامی توجیه ندارد و طرح‌هایی همچون محله دره غریب که چکش‌کاری شده همچنان در ردیف اجرا قرار دارد.

سکونت 30 درصد جمعیت شهری بروجرد در سکونتگاه‌های غیررسمی

وی در ادامه بابیان اینکه 30 درصد جمعیت شهری بروجرد در سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند که 40 درصد ساختمان‌های آن‌ها مستحکم نیست گفت: 12 محله شامل سکونتگاه غیررسمی در بروجرد شناسایی‌شده است.

غلام عباس یاراحمدی شهردار بروجرد نیز با دفاع از این طرح گفت: پروژه یادشده در شورای ترافیک بروجرد مصوب شده و اکنون بحث تأمین اعتبارات آن از طریق جایگزینی اعتبارات مطرح است.

وی از نهایی شدن اجرای این طرح در شهرداری بروجرد گفت و اینکه بهترین منطقه‌ای که می‌توان طرح پیاده راه را در آن اجرا کرد محدوده موردبحث است که می‌تواند ترافیک را رفع نماید و میراث فرهنگی، راه و شهرسازی و راهنمایی و رانندگی در اجرای این طرح باید با شهرداری همکاری کنند.

دبیر ستاد بازآفرینی شهری بروجرد در ادامه به تشریح دیگر طرح‌های پیشنهادی پرداخت و ادامه داد: بهسازی پارک صامتیه با توجه به بافت سنتی و توجه به عناصر زینتی و گیاهی آن با همکاری میراث فرهنگی و شهرداری، تأمین زیرساخت‌های لازم برای ضلع شرقی بلوار شهیدی موسوم به باغ ظفری که حدود 20 خانوار ساکن در آن آب و برق ندارند و تجمیع پلاک‌های فرسوده ازجمله این طرح‌هاست.

بهسازی 12 نقطه در بروجرد

جواد گودرزی نماینده شرکت توسعه ایرانیان که قرار بود شرکتش کار بهسازی بافت فرسوده بروجرد را بر عهده بگیرد با ارائه گزارشی کوتاه از اقدامات اولیه در این راستا گفت: از چند ماه پیش تیم مهندسی این شرکت در محلات بروجرد به جمع‌آوری اطلاعات موردنیاز مشغول هستند که این کار در حال اتمام است و برای شروع عملیات بهسازی 12 نقطه در محلات مختلف شناسایی‌شده است.

وی اجرای طرح شمس(بازآفرینی بافت فرسوده) در شهر بروجرد را معطل بانک‌ها دانست و افزود: بانک تجارت به‌عنوان بانک عامل ارائه‌دهنده تسهیلات بازسازی مسکن بافت فرسوده بروجرد معرفی‌شده که باید آئین‌نامه‌ای به سرپرستی استان ابلاغ کند و تاکنون این کار را انجام نداده است.

اما علی کورانی فر فرماندار بروجرد در ادامه با تأکید بر لزوم استفاده از فرصت‌های پیش‌آمده شهرداری را موظف کرد تا مراحل تصویب طرح پیاده‌رو سه‌راه تا میدان جعفری بروجرد را در کارگروه‌های استانی و شهرستانی طی کنند و پس‌ازآن نیز تائیدیه ماده پنج را دریافت نمایند.

وی بر لزوم ایجاد زیرساخت‌های عمرانی و اجتماعی پیش از اجرای این طرح تأکید کرد و گفت: زیرساخت‌های فرهنگی می‌تواند مانع اصلی اجرای این طرح شود که باید با همکاری کسبه و هالی آن منطقه رفع شود.

فرماندار بروجرد افزود: پس از طی تمامی این مراحل تأمین اعتبار پروژه مذکور صورت می‌گیرد و بهسازی پارک صامتیه نیز با همکاری شهرداری در صورت تأمین اعتبار انجام شود.

آخرين بروز رساني ( ۱۱ آذر ۱۳۹۶ )

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.