۰۲ بهمن ۱۳۹۶   ۰۹:۳۷    
 
 
 
 
تبلیغات
 
تبلیغات در روزهای بروجرد
 
خبر ساز RSS
به مناسبت سالروز درگذشت استاد زرینکوب/ مردي براي تمام فصلها
 محمد گودرزی- در بعد از ظهر چهارشنبه 24 شهريور ماه 1378 دکتر عبدالحسين زرين‌كوب از پي چندين ماه بيماري طاقت‌فرسا، در بيمارستان پارس تهران درگذشت.استاد زرینکوب مردي براي تمام فصلها خبر از سيماي جمهوري اسلامي خيلي كوتاه پخش شد، اما بر وجود دوستداران فرهنگ، ادب و تاريخ اين سرزمين بس سنگين و ناگوار فرود آمد و همگی را در غم و اندوهي عظيم فرو برد. سه روز بعد، صبح شنبه 27 شهريور پيكر استاد از بيمارستان پارس تا دانشگاه تهران تشييع شد و جسم بي جانش براي آخرين وداع به دانشكده ادبيات و علوم انساني برده شد. چشم احساس مي‌ديد كه در نبود زرين‌كوب، ستون‌هاي سترگ اين كهن دانشكده چگونه به لرزه درآمده است. گويي اين تنها زرين‌كوب نبود كه مي‌رفت كه با پيكر او بهار، فروزان‌فر، تقي‌زاده، رشيدياسمي، قريبو همة اركان ادب فارسي در دوران معاصر كوچ مي‌كردند.
 
در حياط مسجد دانشگاه تهران، دكتر شيخ‌الاسلامي و شمار بسياري از استادان و دانشجويان بر پيكرش نماز خواندند. همانجا بود كه وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي وقت، در سخناني كوتاه استاد را به زيبايي ستود و با ابراز دريغ و افسوس گفت: «قدرش را ندانستيم و حتي بر ساحتِ مهتابش سنگ پرانديم!»

حوالي ظهر همان روز پيكر استاد در قطعة نويسندگان و هنرمندان در «بهشت زهرا» به خاك سپرده شد، اما چه غريبانه! از آن جمعيت چند هزار نفري تشييع كننده، بسياري در دانشگاه تهران با استاد وداع گفتند و تنها گروهي از خويشان و آشنايان نزديكتر در مراسم خاك‌سپاري حضور يافتند. در آنجا مهندس جواد كماسي، فرماندار وقت بروجرد به نمايندگي از عموم بروجردي‌ها درگذشت استاد را تسليت گفت. اما آن كه بيش از ديگران سزاوار شنيدن اين سخنان تسلي‌بخش بود، خود نبود و متأسفانه كسي هم نبودش را نفهميد. خودروي حامل بانوقمر آريان، يار، همسر و همدمِ زرين‌كوب در بيش از پنجاه سال زندگي مشترك، به موقع به بهشت زهرا نرسيد. وي آنگاه رسيد كه پيكر همسرش را خاكِ سرد به گرمي در بر گرفته و مجالي براي ديداري ديگر نمانده بود. این همسر باوفا كه در همه حال همراه زرين كوب بود و در سراسر زندگي مشترك، رسم همسري را به نيكوترين شكل بجا آورده بود، اينك ناباورانه كوچ بي پايان يار را مي-ديد. زن نوميدانه مزار شوي را در آغوش كشيد و «بگريست به درد، چنان كه حاضران از درد او خون گريستند».  بانو قمر در سوگ شوهر چنان بي‌تابي مي‌كرد كه گويي تازه عروسي به تعزیت دامادِ نوجوان خود نشسته است! در اين ميان، تلاش يكي از حاضران كه به خيال خود مي‌خواست او را آرام كند، با اعتراض و شكوة بانو روبرو شد كه مي‌گفت: « مگر نمي‌دانستيد كه من جز عبدي  كسي را ندارم. چرا كمي صبر نكرديد؟ چرا فرصت آخرين ديدار را از من گرفتيد ... ؟»

خورشيد به ميانه‌ی آسمان رسید که مراسم خاك‌سپاري پایان گرفته بود و گروه تشييع كننده پراكنده شدند. اما كسي را ياراي آن نبود كه بتواند بانو را از مزارِ شوی جدا سازد. به درستي ندانستم كه اين صحنة رقت‌آور در آن نيم روز داغ تابستاني كي به سر آمد. با خود می‌اندیشیدم که اگر پيكر استاد در زادگاهش، بروجرد و با حضور همشهريانش يعني مردمي كه همواره به نام زرين‌كوب نازيده‌اند و به همين اعتبار، بر بروجردي بودن خود باليده‌اند، به خاك سپرده مي‌شد شاید چنين صحنه‌اي را شاهد نمي‌بوديم. به هر حال، تقدير چنين بود كه زرين‌كوب در جايي غير از شهرِ زادگاهش بيارامد. هرچند که زرين‌كوب، نه تنها به ديار بروجرد كه به همة ايران‌زمين و فرهنگ و ادب فارسي، يا بهتر بگويم به تمام جهانِ انديشه و گستره‌ی فرهنگ انساني تعلق داشته و دارد. با گرامي داشت سالروز درگذشت استاد عبدالحسين زرين كوب ابياتي از يك غزل زيباي استاد به تمامی علاقمندانش تقديم مي‌شود:
 
خوش خوش به پايان مي رسد اين روز سرگردان ما
 زودا كه با منزل شويم آرام گيرد جان ما

جان وارهد از دام تن، دل وارهد از ما و من
وز پردة حرف و سخن بيرون فتد دستان ما

اي خواجة بازارگان از اين قفس‌مان وارهان
بيرون فكن ما را از آن تا بشنوي الحان ما

از حبس اين ننگين قفس گر وارهم وين خار و خس
پرواز گيرم يك نفس تا گلشن جانان ما

گر نيست درد اين زندگي، مرگ از چه درمانش  كند
زين درد جانم خسته شد تا كي رسد درمان ما

در سوز سوداي كسي يك عمر اينجا سوختم    
كو حشر تا خامُش كند اين شعله از دامان ما

صد جلوه‌اش در هر قدم آيينه كرد از چشم من   
واخر به جز حيرت نديد اين آينه حيران ما

اين رنديِ پنهان ما از كس نبود مخفي چرا    
جز مدعي آگه نشد زين رنديِ پنهان ما
 
......
 -  عبارت معروف تاریخ بيهقي در داستان «بر دار كردن حسنك وزير»
 -  خانم دكتر قمر آريان، استاد را عبدي صدا مي‌زد.

  *محمد گودرزی دبیر تاریخ دبیرستان های بروجرد
 
آخرين بروز رساني ( ۲۸ شهريور ۱۳۹۴ )

نظرات  

 
+3 # فرشاد سه شنبه, 24 شهريور 1394 ساعت 06:47
خداحافظ استاد گرانقدر همیشه جاویدان
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 # فاطمه چهارشنبه, 25 شهريور 1394 ساعت 10:41
روحش شاد
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # محمدرضا شنبه, 07 آذر 1394 ساعت 09:04
سلام بزرگواران آیا فایل صوتی از استاد زرین کوب باقی مونده؟ میشه بزرگواری بفرمائید و به ایمیل بنده ارسال کنید.

با تقدیروتشکر بسیار
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # میترا پنجشنبه, 11 شهريور 1395 ساعت 17:49
سلام
واقعا سایتتون عالیست http://facibook.ir/
جواب | جواب با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

نام *:
نظر:
کد امنیتی:
بازخوانی عکس
کد امنیتی
 
 
 
صفحه اول | درباره‌ی ما | منوی یالا
تمامی حقوق برای نشریه روزهای بروجرد محفوظ می باشد.      استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
پایگاه خبری «روزهای بروجرد» دارای مجوز انتشار از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران است 
Powered by VCD Co.